facebook.com/seslibetimlemederneği twitter.com/seslibetimleme1

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.seslibetimlemedernegi.com facebook.com/seslibetimlemederneği twitter.com/seslibetimleme1"

Transkript

1 Atatürk Bulvarı Sıhhiye Merkez İşhanı No: 46/78 Sıhhiye / ANKARA Merkez: Olgun Yılmaz: Çiğdem Banu Yeşilırmak: facebook.com/seslibetimlemederneği twitter.com/seslibetimleme1

2

3 Modern ve çağdaş yaşam; teknoloji, bilişim ve bilginin herkes için eşit şart ve fırsatlarla sunulması dengesine bağlıdır. Ülkemizin de imza koyduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi yle, üretilen mal ve hizmetlerin herkes için erişilebilir olması, güvence altına alınmıştır. Her türlü malı ve hizmeti pazarlayan kurum, bilgiyi yayma politikası güden her firma, üretim yapan her kuruluş; çocuk, genç ve yetişkin demeden, herkese aynı koşul ve imkânla bu hizmeti taşımak sorumluluğundadır. Engellilerin en büyük ve temel sorunu, kendilerine uygun formatlarda hazırlanmış bilgiye erişim sorunudur. Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmış ülkeler, uygun formatlar ve tekniklerle bilgiyi erişilebilir kılarak engelli vatandaşlarına bu hak ve özgürlüğünü yaşam standardı olarak sunmaktadır. Ülkemizde 2006 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alan Film Merkezi nde başlayan sesli betimleme çalışmaları, küçük bir grup tarafından özveri ile sürdürülerek 2010 yılında, Sesli Betimleme Derneği çatısı altında kurumsal yapılaşmaya geçmiştir. Kısaca SEBEDER, bu ilki gerçekleştirmek ve bilgiye ulaşımın sağlanması amacıyla kurulmuş ilk ve tek dernektir. Gerek kurulumundan önceki amatör çalışmalarında, gerek daha sonraki profesyonel çalışmalarında yazılı ve görsel olan her türlü materyal ve ürüne erişimin sağlanması amacıyla, dünyada uygulanan tekniklerle sesli ve yazılı betimleme uygulaması yapmayı, işaret dili kullanımını yaygınlaştırmayı ve engellilerin bunlara ulaşımını sağlamayı, en temel hedefi olarak belirlemiştir.

4 1- Önce, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Merkezi (GETEM) ile işbirliği yaptık, hazırladığımız ve bundan sonra hazırlayacağımız bütün filmlerin mp3 formatlarının, görme engellilere kolayca ulaştırılabilmesi için orada yayınlanmasını sağladık. 2- Kurduğumuz internet sitesi yoluyla, kütüphane üyeliği sistemini geliştirdik ve üyelerimize talepte bulunmaları halinde, her ay en fazla üç adet olmak üzere sesli betimlemeli filmi, kargo ücreti de bizim tarafımızdan karşılanmak kaydıyla göndermeye başladık ve halen bu hizmetimizle devam etmekteyiz. 3- Yine üyelerimizin, derneğin yaptığı çalışmalardan faydalanmalarını sağlamak ve bu çalışmaları onlara ulaştırmak için SMS bilgilendirmesi yapmaya başladık ve bu hizmetimizle halen devam etmekteyiz Ocak ayı itibariyle 250 film, sesli betimlemeli ve ayrıntılı alt yazıyla arşivimize kazandırılmıştır. Bugün itibarıyla hesaplanmış istatistik değerlere göre; % 12 si engelli olan Türkiye nüfusunun, önemli bir yüzdesini görme ve işitme engelliler oluştururken, onlara yönelik erişilebilir materyaller hazırlanmadığı sürece, ortaya çıkan her türlü dijital yayının görüntüsü siyah, sesi kısık ve cansız olacaktır. Sesli Betimleme Derneği, şimdiye kadar yaptığı çalışmalarından güç alarak, dijital platformlarda yayınlanan filmlerin, görmeyen kişiler tarafından sesli betimlemeli, işitmeyen kişiler tarafından da ayrıntılı alt yazı ve işaret dili seçenekleriyle izlenebilmesine yönelik çalışmalara öncelik vermektedir. Derneğimiz, kanunlar tarafından desteklenen ve korunarak üretilen her türlü sinema filminin, televizyon dizilerinin, sanatsal faaliyetlerin ve her türlü görsel yayının sesli yazılı betimlemesi ve işaret dili tercümesinin yapılmasına yönelik çalışmalar yapmaya, gereklilik ve mecburiyetini duyurmaya ve farkındalık yaratmaya çalışmaktadır. 5- Ankara da bulunan Antares Alışveriş Merkezi nin katkılarıyla Antares sinema salonlarında 2011 yılı Nisan ayında Kayıp Balık Nemo, 2012 yılı Mayıs ayında yönetmenliğini Zülfü Livaneli nin yaptığı Veda, 2013 yılı Mayıs ayında Buz Devri, 2014 yılı Aralık ayında vizyondaki ilk kukla filmi olan Rimolar ve Zimolar (Kasabada Barış) isimli filmleri sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili tercümesi yapılmış haliyle yaklaşık 2500 kişiye seyrettirdik. 6- Bir çok sivil toplum örgütünün, belediyenin ve üniversitenin engelsiz film sunumlarına, gönüllü film göndererek destek vermekteyiz. 7- Yapımcı firmalar ve derneğimizin kurumsal çalışmaları ile piyasaya çıkan, 18 DVD içine sesli betimleme, ayrıntılı alt yazı ve işaret dili seçeneği eklendi. ( )

5 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü nün (İSÖM) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Çocuk Tiyatroları yla ortak yürüttüğü projesi çerçevesinde Türkiye de ilk defa Biri, Hiçbiri Ya da Hepsi isimli tiyatro oyunu Aralık 2010 da engellilere yönelik sesli betimleme tekniğiyle izleyicisine ulaştırılmıştır. Aralık 2014 te de Ak la Kara Tiyatrosu nda, Kelebekler Özgürdür oyunu, görme engellilerin yardımsız izleyebilmesini sağlayan, sesli betimleme tekniği ile sunulmuştur. 1- Çok sayıda film festivalinde, derneğimiz tarafından yapılan, sesli betimlemeli film sunumları gerçekleştirildi. ( ) ve 2014 yıllarında düzenlenen, Ankara Engelsiz Filmler Festivali için toplam 52 adet uzun ve 17 kısa metrajlı filmi, sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili tercümesi yapılmış versiyonlarıyla gösterime hazırladık.

6 1- En büyük ve nihai hedefimiz, Sesli Betimleme Yasası nın çıkartılmasıdır. Bu yasayla birlikte, Türkiye'deki tüm görme ve işitme engelli vatandaşların görsel ve işitsel materyallerden, herkesle birlikte eş zamanlı ve eşit olarak yararlanması sağlanmış olacaktır. 2- Piyasaya çıkan tüm DVD lerde, sesli yazılı betimleme ve işaret dili tercümesi seçenekleri bulunması. 3- Yurt içi uzun mesafe otobüs seferlerinde, uluslararası uçak seferlerinde görme ve işitme engellilerin de seyredebileceği sesli-yazılı betimlemesi ve işaret dili tercümesi yapılmış görsel yayınların ve filmlerin yer alması. 4- Tüm karasal, dijital, internet ve mobil yayınlarda alt seçenek olarak sesli yazılı betimleme ve işaret dili tercümesi olması ve tüm yayınların bu düzene uygun formatlara erişmesi. 5- Akıllı telefonlardaki sesli betimlemeli filmleri, izleyebilme aplikasyonlarının yazılımı. 6- Sinema filmleri ve tiyatrolarda görmeyen ve işitmeyenler için düzenlemeler yapılarak, kulaklık yardımı ile sesli betimleme uygulaması yapılması, işaret dili tercümesi ve alt yazı ile film içinde entegrasyonla herkes için erişim sağlanması. 7- Tüm müzelerin, sergilerin, konferansların ve sunumların, görmeyen ve işitmeyenler için görsel ve işitsel her türlü ürünün, sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazı ve işaret dili seçenekleriyle entegrasyonunun sağlanması. 8- Sosyal sorumluluklarımızın da farkındayız ve yeni eğitim döneminde de her yıl artan sayıda engelli öğrenciye, engelli bursu vermeye devam edeceğiz. 1- Gönüllü metin yazarları yetiştirdik ve profesyonel metin yazarlarımızın daha da iyi olmaları için, Amerika Birleşik Devletleri Sesli Betimleme Konfederasyon Başkanı Joel Snyder ı, eğitim vermek üzere Türkiye ye davet ettik. 2- Ankara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği öğrencilerine ve Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencilerine eğitim verdik ve bir filmin baştan sona nasıl erişilebilir hale getirileceğini, hem teorik hem de uygulamalı olarak anlattık. (Ekim 2013-Şubat 2014)

7 1-12/04/2013 tarihinde, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen Engelli İstihdamı başlıklı toplantı ve yine aynı bakanlık tarafından 03/12/2013 tarihinde düzenlenen Engelsiz Türkiye ye Değer Katanlar isimli toplantının içeriği, derneğimizin görevlileri tarafından, toplantıya katılan görme ve işitme engellilere, sesli betimleme ve işaret diliyle anlatıldı /05/2013 ve 16-17/04/2014 tarihlerinde Dünya Sağlık Örgütü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen AB Proje Konferansı toplantısının içeriği, derneğimizin görevlileri tarafından, toplantıya katılan görme ve işitme engelli konuklara, sesli betimleme ve işaret diliyle anlatıldı. 3-13/12/ 2014 tarihinde, İstanbul da gerçekleştirilen Şeb-i Aruz törenleri, görme engelli izleyicilere sesli betimlemeli olarak anlatıldı. 4-21/02/ 2015 tarihinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SEBEDER iş birliğiyle, seçkin katılımcıların yanı sıra işitme engelli katılımcıların da katkı sağlayacağı Sağır Toplumda Kültür ve Sanata Erişim Paneli düzenlenecektir. Amerika Sesli Betimleme Federasyonu Başkanı Dr. Joel Snyder, Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul da, Sesli Betimleme Metni Oluşturmanın Temel Unsurları ve Kuralları başlıklı, üç gün süren bir eğitim verdi. Bu eğitimin sonunda, ACC (Amerika Sesli Betimleme Federasyonu) onaylı sertifikalarımızı almaya hak kazandık.

8 1- Digitürk, televizyonda bir ilki gerçekleştirdi ve her hafta bir filmi, hem engelli izleyiciler hem de diğer izleyiciler için eş zamanlı olarak yayınlamaya başladı Şubat ayı sonu itibarıyla, bu yayınlar için toplam 85 filmi, sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili versiyonlarıyla hazırladık. Yayınlarımız her ay, aynı süreklilikle devam etmektedir. 2- TÜRK TELEKOM - TİVİBU dijital yayınlarında, Engelsiz Tv Klasörü oluşturarak, toplam 60 sinema filmini sesli betimlemeli ve ayrıntılı alt yazılı versiyonlarıyla hazırladık. Yayınlarımız her ay, aynı süreklilikle devam etmektedir yılı Nisan ayında, Kanal D televizyonu ile dizileri betimlemeye başladık. O günden itibaren, Kanal D Televizyonu nun bugün bitmiş olan ve halen devam eden bütün dizileri, program ve yarışmaları tarafımızdan hazırlanan sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili versiyonlarıyla kanalın internet sitesinden yayınlamaya devam etmektedir. (http://engelsiz.kanald.com.tr/) 2- Aynı şekilde Star Televizyonu için iki adet diziyi, Show Televizyonu için iki adet diziyi, TRT 1 için üç adet diziyi, TRT ÇOCUK, TRT BELGESEL, TRT OKUL kanalları için sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili versiyonlarıyla hazırlıyor ve kanalların internet sitesinden yayınlanmasını sağlıyoruz. (http://www.startv.com.tr/engelsiz/) (http://www.showtv.com.tr/engelsiz) (http://engelsiztrt.tv/) 3- Düşyeri Yapım tarafından hazırlanan, çizgi film Pepee, Show Televizyonu'nda derneğimizin hazırladığı işaret dili versiyonuyla yayınlanmaktadır. 1- Yukarıda hizmet aldığımız bütün kurumlara, sesli betimlemeyle ilgili yapılması gerekenler, yayınların nasıl yapılması gerektiği, internet sitelerinin nasıl hazırlanması gerektiği ve derneğimizin alanına giren diğer tüm konularda, ücretsiz danışmanlık hizmeti verdik ve vermeye devam ediyoruz. 2- Sesli betimleme yasa metnini hazırladık ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan bütün partilerle bu yasanın çıkartılması için görüşmeler yaptık. 3- Engelliler Kanunu nda 2014 yılında yapılan değişiklik sonrasında Sesli Betimleme kavramının ilk defa, kanun metninde geçmesini sağladık. 4- Unicef in Türkiye için hazırlamış olduğu, dört adet tanıtım ve eğitim filmini, sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili versiyonlarıyla hazırladık. 5- Türkcell Akademi için 30 adet kısa eğitim filmini, sesli betimlemeli ve ayrıntılı alt yazılı versiyonlarıyla hazırladık. 6- Yine Türkcell Akademi için; Alvin ve Sincaplar isimli filmi, sesli betimlemeli, ayrıntılı alt yazılı ve işaret dili versiyonlarıyla hazırladık. 7- Pamukkale ve Anadolu Turizm otobüs firmalarına ait otobüslerde gösterilmek üzere, Babam ve Oğlum ve Dövüşçü isimli filmleri sesli betimlemeli ve alt yazılı olarak hazırladık.

9 1- Fark Yaratanlar Programı; Sabancı Vakfı nın, Türkiye de toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak insanlarda farkındalık yaratmak, daha duyarlı ve aktif vatandaş olmalarını teşvik etmek ve bu anlamda ilham vermeyi amaçlayarak başlattığı, sosyal bir projedir. SEBEDER Başkanı Engin Yılmaz, sesli betimleme konusunda yaptığı çalışmalar ve derneğimizin kuruluş aşamasındaki gayretlerinin yanı sıra, GETEM deki (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) faaliyetleri nedeniyle, bu ödüle layık görülmüştür. (2013) 2- SEBEDER; Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi tarafından, Türkiye de engellilere yönelik medya hizmetlerinin gelişmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Engelsiz Medya Ödülü ne layık görüldü (23-25 Eylül 2014 İzmir). 1- DVD yapımcı ve dağıtımcılarına Bir Yılda Üç Ücretsiz Film sponsorluğu kampanyası çerçevesinde, "Benim Dünyam" "Su ve Ateş" "Bir Küçük Eylül Meselesi" "Rimolar ve Zimolar" filmleri ve "İlk Çeyrek" belgeseliyle, DVD lere eklenen, engelli erişimi versiyonu için sponsor olduk. 2- Engelsiz Erişim Derneği nin organize ettiği "Selen Özel Bilgi Yarışması"nın 2013 ve 2014 yıllarında dereceye giren, ilk üç grubuna verilen ödüllere sponsor olduk. 3- Sosyal sorumluluklarımızdan yola çıkarak, eğitim döneminden itibaren, her yıl en az 10 engelli öğrenciye, engelli bursu veriyoruz. 4- İlgili konularda sponsorluklarımız devam etmektedir.

10

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 20 EKİM 2005 26 OCAK 2007 GENEL MERKEZ FAALİYETLERİ 20 Ekim 2005 26 Ocak 2007 2 I. KA-DER Kurumsal Kapasite Güçlendirme ve Eğitim Çalışmaları a. Toplumsal Cinsiyet ve Kota Eğitici

Detaylı

Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız

Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız 3 Sevgili Dostlar, Uzun bir aradan sonra yeni faaliyet raporu ile yapılan çalışmaların toplumla paylaşılması heyecanını yaşıyoruz. Gelinen

Detaylı

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik Kar yer GELİŞEN İNSAN KAYNAKLARI GUNDEM GÜNDEM Her İşsize Bir Danışman Türkiye de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Malatya dan Fransa ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü İnşa Edilen Yapıların Kalitesi Sosyal

Detaylı

Hayata değer katmanın anlamını biliyoruz...

Hayata değer katmanın anlamını biliyoruz... Hayata değer katmanın anlamını biliyoruz... Eğitim Kültür Sanat 04-07 08-13 Öğretmen Akademisi Vakfı Öğretmenin Sınırı Yok Projesi İstanbul Modern Eğitim Sponsorluğu Gönüllü Yoncalar Toplum Gönüllüleri

Detaylı

BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI

BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI 640 BEŞİNCİ BÖLÜM İNTERNETİN BİLİNÇLİ, GÜVENLİ VE ETKİN KULLANIMI İnternet, çağımızın en büyük buluşlarından biri olup; tüm dünyaya yayılmış, birbirleri ile bağlantılı, yani birbirleri ile konuşabilen

Detaylı

Global Compact Raporu 2010

Global Compact Raporu 2010 Global Compact Raporu 2010 1 Giriş Sosyal Uygunluk Kurumsal Sosyal Sorumluluk 2 Önce İnsan Senin için çalışanların insan olduğunu ve onlara iyi davranmanın senin sorumluluğun olduğunu hiçbir zaman unutma

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Genel Müdür ün Mesajı Yapı Kredi ve Bankacılık Sektörü Yapı Kredi ve Kurumsal Yönetim Yapı Kredi ve Sürdürülebilirlik Çalışanlarımız Müşterilerimiz

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010 1 Fotoğraf: XXXXXXXX 2 15. Yılımızı Geride Bırakırken... Merhaba, Eğitim sisteminin etkililiğinin önemli ölçütlerinden biri olarak

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6 Sessiz kaldıkça hızla sona yaklaşıyoruz İŞLETME 2023 CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL KURUMSAL SORUMLULUK PAZARYERİ SORUMLULUK

Detaylı

GİRİŞ. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın 90. maddesine göre;

GİRİŞ. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın 90. maddesine göre; GİRİŞ Engelli bireylerin insan hak ve özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını öngören Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 30 Mart 2007 tarihinde imzalanmıştır.

Detaylı

2 0 1 4 F A A L I Y E T R A P O R U

2 0 1 4 F A A L I Y E T R A P O R U 2014 FAALIYET RAPORU BÖLÜM I - GENEL BILGILER 02 Yönetim Beyanı 04 Özet Finansal Bilgiler 06 Vizyon, Misyon ve Hedefler 08 Kısaca MetLife 10 MetLife Değerleri 12 MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş. nin Tarihsel

Detaylı

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx? UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?websayfano=3927 20 02 2013 www.undp.org.tr/print.aspx?websayfano=3931

Detaylı

Milli Prodüktivite Merkezi 2007-2011. Stratejik Planı. Aralık 2006, Ankara

Milli Prodüktivite Merkezi 2007-2011. Stratejik Planı. Aralık 2006, Ankara Milli Prodüktivite Merkezi 2007-2011 Stratejik Planı Aralık 2006, Ankara Bakan Sunuşu Kamu yönetiminin etkinlik düzeyini yükseltmek ve küreselleşmenin temel dinamiklerini hayata geçirmek için, 1980 lerde,

Detaylı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi 3 Kurum : Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Adres : Acıbadem Caddesi Rauf

Detaylı

Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek, ülkemizin rekabet gücünün ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak

Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek, ülkemizin rekabet gücünün ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak MİSYONUMUZ Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek, ülkemizin rekabet gücünün ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak VİZYONUMUZ Cumhuriyetimizin 100. yılında sürdürülebilir kalkınma

Detaylı

CIVICUS Uluslararası Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP) II Türkiye Yan Raporları

CIVICUS Uluslararası Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP) II Türkiye Yan Raporları CIVICUS Uluslararası Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP) II Türkiye Yan Raporları Kurumsal Sosyal Sorumluluk Vaka Analizi Çalışması: Türkiye deki 5 Şirket ve 5 STK nın İncelemesi Peren Özturan Koç Üniversitesi

Detaylı

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU 2012 TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU ÖNSÖZ Değerli Kooperatifçiler; Son yıllarda dünyada yaşanan sosyo-ekonomik krizler, birlikte hareket etme ve ortak iş yapmanın önemini bir

Detaylı

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU. Abalıoğlu Holding. Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Raporu 2011-2012

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ İLERLEME RAPORU. Abalıoğlu Holding. Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Raporu 2011-2012 Abalıoğlu Holding Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Raporu 2011-2012 İÇİNDEKİLER Küresel İlkeler Sözleşmesi... 5 İnsan Hakları... 6 Çalışma Koşulları:... 6 Çevre:... 6 Yolsuzlukla Mücadele:... 6 Raporun

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında...

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında... CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179 yaşında... TTNET 2013 yılında 4.000 kişiye internet eğitimi verdi Kurumsal sosyal sorumluluk stratejisini, bilgiye

Detaylı

Ahmet ÖZYURT Basın Yayın Daire Başkanı Vek.

Ahmet ÖZYURT Basın Yayın Daire Başkanı Vek. BASIN YAYIN HALKLA ĐLĐŞKĐLER DAĐRE BAŞKANLIĞI MALĐ YILI FAALĐYET RAPORU HARCAMA YETKĐLĐSĐ SUNUŞU Basın Yayın ve Halkla Đlişkiler Daire Başkanlığı hizmetlerini 5393 Sayılı Belediye Kanunu, 5216 Sayılı Büyükşehir

Detaylı

MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL...

MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL... MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL... 2009 Çalýþma Raporu MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... KalDer Çalışma Raporu-2009 İşbirliklerimiz: İÇİNDEKİLER MİSYON-VİZYON 2009 YILI DEĞERLENDİRMESİ 1 MÜKEMMELLİK YOLCULUĞU 1

Detaylı

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II

www.csdproject.net AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİVİL TOPLUM DİYALOĞU II Bu proje AB tarafından desteklenmektedir T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Eskişehir Yolu 9. Km TOBB Binası D Blok 25. Kat Bilkent, Ankara T 0 312 218 1334 F 0 312 218 1454 www.ab.gov.tr

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Fotoğraf: Mesut Yılmaz Sevgili TEGV Dostları, Dolu dolu geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2012 bizim için hızlı, benim için

Detaylı

2013 Yılı Faaliyet Raporu

2013 Yılı Faaliyet Raporu 2013 Yılı Faaliyet Raporu İzmir Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Faaliyet Raporu Türk milletinin istidadı ve kesin kararı, medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir. Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye

Detaylı

2010-2011 Faaliyet Raporu

2010-2011 Faaliyet Raporu 2010-2011 Faaliyet Raporu İçindekiler 1 - Kısaca AÇEV 2 - Amacımız, Strateji ve Eğitim Yaklaşımımız, Hedeflerimiz 4 - AÇEV in Programlarının Uygulandığı İllerimiz ve Yabancı Ülkeler 6 - Başkan ın Mesajı

Detaylı

YENİLİKLERLE BÜYÜMEK TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU

YENİLİKLERLE BÜYÜMEK TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU YENİLİKLERLE BÜYÜMEK TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER KISACA TÜRK TELEKOM 16 TÜRK TELEKOM GRUBU 20 VIZYON, MISYON, DEĞERLER 21 TARIHÇE 2013 BİR BAKIŞTA 2013 22 ÖNE ÇIKAN GELIŞMELER

Detaylı

Paydaş iletişimi sağlanmadıkça. KSS politikası sürdürülebilir değildir. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Mart-Nisan 2014 Sayı: 14 ISSN 2147-6179

Paydaş iletişimi sağlanmadıkça. KSS politikası sürdürülebilir değildir. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Mart-Nisan 2014 Sayı: 14 ISSN 2147-6179 CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Mart-Nisan 2014 Sayı: 14 ISSN 2147-6179 Paydaş iletişimi sağlanmadıkça KSS politikası sürdürülebilir değildir Güçlü bireyler. Gelecek Turizmde, gelecek sizde.

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU

KOCAELİ SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU KOCAELİ SANAYİ ODASI İÇİNDEKİLER I.BÖLÜM -2017 DÖNEMİ ORGAN SEÇİMLERİ TAMAMLANDI 9-2017 Dönemi Oda Organları Seçimleri Tamamlandı 10 II.BÖLÜM PROJELERLE 13 Doğu Marmara Sanayİ ve Teknolojİ Fuarı 14 KSO-kOcaeli

Detaylı

Değerli Standard Okuyucuları,

Değerli Standard Okuyucuları, Basyazı, Yıl: 50 Sayı: 592 EYLÜL 2011 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı