Sen Neymişsin Be Abi?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sen Neymişsin Be Abi?"

Transkript

1

2

3 Sen Neymişsin Be Abi? Radyonun 150 milyon kişiye ulaşması 38 yıl aldı. Aynı sayıda kişiye ulaşmak için TV, 13 yıl harcadı. İnternet ise sadece 5 yıl içinde 150 milyon kişiye ulaştı.

4 Matbaa icat edildiğinde ticari hayatta nasıl değişiklik yaptıysa şimdi Internet, Sosyal Medya İle Aynısını Yapıyor. Geleneksel Pazarlama Mecraları Artık Dibi Delik Bir Gemi!

5 Geçmişe Mazi.com Krizi senesinde Nasdaq teknoloji şirketleri endeksi 2200 puan seviyesindeyken, 2000 yılında 5000 puana kadar yükseldi. Altına hücum çılgınlığı gibi, yatırım firmaları internet teknolojileri ve girişimlerine yatırım yapmaya başladılar yılında balonun patlamasıyla Nasdaq indeksi 1100 lü puanlara indi yıllarında kurulup yıllarında batan yüzlerce internet şirketi vardı.

6 Batan Geminin Malları Webvan.com sadece 18 ay içinde halka arz yolu ile 375 milyon dolar toplamış ve 1,2 milyar dolar piyasa değerine ulaşmıştı. Şirket 2001 yılında iflasını ilan ettiğinde 2000 çalışanı vardı. Pets.com Amazon desteği ile 82,5 milyon dolar halka arz işlemini takip eden 9 ay sonra battı. Kozmo.com 1110 çalışana ulaştıktan sonra işi fesh etti. PayPal ın atası 35 milyon dolarlık yatırım sahibi Flooz.com, 166 milyon yatırım alan etoys.com, bir Walt Disney girişimi olan ve açılış portalı olması hedeflenen Go.com bu konuda en dikkat çekici örneklerdir.

7 Bizde Batan Geminin Malları IXIR.com İstanbul da site yapacak yer mi kaldı, hem bende o kadar para ne gezer? Weblebi.com Netbul.com (Elif Dağdeviren in arama motoru, Vodafone a Telsim satışı ile kapandı.) List2000.com (Türk Yahoo su hesabı) Turkport.com

8 ...ve Çok Şükür Web 2.0. Geldi! O reilly Media ilk gündeme getiren oldu! (http://oreilly.com/web2/archive/what-is-web20.html)

9 Markanızı/ İsminizi 300 den fazla sosyal medya sitesine kayıt??? (claim.io) Aynı süreçler yeniden mi yaşanacak?

10 Bütün bunların hepsinde varım. E, şimdi ne olacak?

11 İçerik Kral dır! Nokta.

12 Nitelikli içerik! Yaptığınız işi bileceksiniz. Ev ödevinizi araştırmanızı iyi yapın. Sektörünüzle ilgili bulduğunuz her türlü kaynağı; kitap, dergi, haber bülteni, web sitesi- takip edin, sindirin. Derslere Konferanslara katılın, diğer blogları ziyaret edin. Öğrenme sürecinizi içeriğinizin bir parçası haline getirin. İçeriği yem olarak kullanacaksınız. İçeriği yaratacak, internete koyacak ve insanların size gelmesini, içeriği keşfetmesini sağlayacaksınız. Mevcut tartışmalara dahil olacak ve kitlenizin size gelmesini sağlayan sebepler yaratacaksınız. Peki bu içeriğin zeminleri nerede olacak? Bunun için şimdi oraya geliyoruz.

13 PLATFORMLAR

14 Görsel (Video Blog) İşitsel (Podcast) Yazı (Metin Bloglar) Bloglar Blogger Wordpress Tumblr

15 ÜSTELİK HEPSİ BEDAVA Bir web sayfası yayımlamak son derece emek isteyen, hatta kimi zaman yeni yazılımları öğrenmeyi gerektiren bir iştir. Oysa bir çocuk bile blog sayfası hazırlayabilir. Blog, web sitesinden kolaydır. İstediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz ve ayrıca bedavadır. Daha ne istiyorsunuz?

16 Tutkunuzun peşinde gidin! İş geliştirme ve yeme-içme benim tutkum... Örn Site: Örn Site: Örn Site: Örn Site: İçerik artık hiç olmadık kadar uzağa ulaşıyor. Dönüyor dolaşıyor, doğru ellere ulaşıncaya kadar yoluna devam ediyor

17 HERŞEY SÜRATLE DEĞİŞİYOR Bildiğiniz Özgeçmişin Sonu. Özgeçmişiniz artık; En son twitter mesajınız, Linkedin profiliniz, Facebook yorumunuz, blogunuzda yayımladığınız yazı, artık sizin özgeçmişiniz. Bildiğiniz Yayıncılığın Sonu. Gazete ve dergiler batıyorlar. Yakında TV de bundan payını alacak. Sosyal medyaya adım atan gazeteciler 2-0 önde şu anda. Cüneyt Özdemir, Ahmet Hakan v.b. hatta Cüneyt Özdemir kendi yayın kanalını oluşturdu. Gazeteciler kendi işlerini yapmaya başlamalı. İçeriği arttırıp reklam geliri yaratacaklar.

18 Markanızı, geleneksel pazarlama-reklam araçları ile sosyal ağ platformları üzerinden tanıtmak arasındaki fark, bir mesajı posta treni ile yollamak ile MSN Messenger üzerinde yollamak kadardır. Blogunuz sizin yuvanızsa, Twitter, Facebook gibi platformlar da yazlığınızdır.

19 FACEBOOK Sayfalar, Nasıl oluşturulur? Nasıl yönetilir? TWITTER Search Twitter Pazar Araştırması FRIENDFEED Diğer sosyal ağlarla otomasyon FOURSQUARE Mekan bazlı sosyal ağlar. YOUTUBE, Viddler Video Hosting FLICKR Başkalarının fotolarına öyle yorumlar yazın ki size gelsinler. USTREAM.TV Canlı Yayın, Ressamlar, Ürün denemeleri v.b., üstelik canlı yayında soru alabilirsiniz.) SLIDESHARE SOCIAL BOOKMARKS: Del.icio.us, digg.it, stumble upon, redd.it rating sağlayıcılar.

20 Ve Bütün Bunlar Hala Bedava...

21 Dağıtım

22 Ping.fm Metni ve linki girin 30 un üzerinde sosyal ağ sitesine dağıtıyor. TubeMogul Videonuzu bir kere yüklüyorsunuz, sayısız video paylaşım sitesine dağıtıyor.

23 Sosyal Medya Üzerine Yararlı Web TechCrunch ReadWriteWeb Webrazzi Mashable GigaOm SocialTimes Endgaget Siteleri

24 HARBİ OLUN, AZMEDİN, SABREDİN Orjinallik Önemli, Sahici Olmak Önemli Kendiniz Olun Detaylara takılmayın, içerik ve prodüksiyona odaklanın Meramınızı samimice anlatın yeter İçeriği nasıl zenginleştireceğinizi düşünün, bir kere başladınız mı zaten bu fikirler aklınıza gelecektir. Herşey emekten ibaret. Yılmadan devam edin. Sonunda trafiğinizin arttığını ve emeğinizin bir değer yarattığını göreceksiniz. Başarı mutlaka gelecektir. Alanınıza uzman yapacak içerikler üreteceksiniz, yaptıklarınız sizi alanınızda düşünce lider yapacak. İnsanlar size emeğinizden ötürü saygı duyacak. Bu sayede bir kitle yaratacaksınız. Bu bir maraton! 100 metre koşusu değil.

25 Akıllı Telefonlar ve Uygulamalar Instagram Foursquare Sticky Bits Mobile RSS

26 Konuşun Search Twitter / Twitter.com/Search Facebook search Google.com/blogsearch

27 Marketing Hala Umudumuz Var Sendloop Madmimi Mailchimp Euro Message

28 Yani İçerikler, taslaklar oluşturun Sosyal Medyada yayınlayın Marketing i unutmayın. Sosyal Medyada Konuşun, bloglara girin, yorum bırakın, twitter da ilgili uzman olduğunuz konulara cevaplar yazın. Kısacası borunuzu öttürün! Bu dediklerimi en baştan tekrar tekrar yılmadan yapın. Turkunuzu kaybetmeyin. Azmedin! Sabredin!

29 Teşekkürler

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

23 Ekim 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni

23 Ekim 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni 23 Ekim 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni TÜRKİYE NİN ONLINE PERAKENDE HARİTASI: 36 MİLYON İLE EN ÇOK İNTERNET KULLANISINA SAHİP 20. ÜLKE Markafoni son çalışmasında e-ticarete dair merak edilen pek çok

Detaylı

online yüzünüz Web Siteniz platformdaki

online yüzünüz Web Siteniz platformdaki online platformdaki yüzünüz Web Siteniz Teknoloji ilerlediği sürece bilgi alışverişinin en kısa sürede olması önem kazanmaktadır.buna bağlı olarak internetin önemi ve gerekliliği ön plana çıkmaktadır.

Detaylı

31 Mart 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni

31 Mart 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni 31 Mart 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni Mobilden Açılan E-postaların Geri Dönüşümleri %52 Arttı Mobil cihazların en çok kullanıldığı alanlardan biri de gün içerisinde e-postaların kontrolünü yapmak.

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDYA KOKTEYLİ Önsöz Sizce günümüzde üst düzey yöneticilerin yüzde kaçı mevcut medya düzeninin kontrolden çıktığını düşünüyor? Cevap verelim: Hemen hemen hepsi... Yönetici

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

www.verinetwork.com www.eozcelik.com

www.verinetwork.com www.eozcelik.com ADWORDS, SEO, YOUTUBE, SOSYAL MEDYA, NETWORK- PC BAKIM, WEB YAZILIM TASARIM www.verinetwork.com www.eozcelik.com Google Reklam Nedir? Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet

Detaylı

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr 1 İşinizi internete taşıma rehberi www.isinizinternette.com.tr 2 İnternete Hoş Geldiniz İşinizi internete taşıma rehberi, web sitesi hazırlamayı ve e-ticaret yapmayı kolaylıkla anlayabilmeniz için tasarlanmıştır.

Detaylı

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA Çağrı Erdoğan; Netron Technology Marka Yöneticisi, Digitalage Dergisi Yazarı, Türkiye Bilim Elçisi Konferans; 25.11.2009 22 yaşındayım birçoğunuzdan da küçüğümdür

Detaylı

SOSYAL MEDYA ve E-PAZARLAMA. Yiğit Kalafatoğlu

SOSYAL MEDYA ve E-PAZARLAMA. Yiğit Kalafatoğlu SOSYAL MEDYA ve E-PAZARLAMA Yiğit Kalafatoğlu Önsöz: Meşgul Sinyali oluşumu ve gelişimi esnasında neler araştıracağız, neler yazacağız diye tartışırken, Fatih e 2007 yılında yüksek lisans eğitimim sırasında

Detaylı

T.C. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İŞLETME M.B.A.

T.C. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İŞLETME M.B.A. T.C. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI İŞLETME M.B.A. SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI ÜZERİNDEN PAZARLAMA VE BU MECRAYI ETKİN KULLANAN SEKTÖRLER Yüksek Lisans Tezi MURAT

Detaylı

Dünya her geçen gün Küreselleşiyor ve değişiyor bu değişimle birlikle iletişim araçları da değişiyor. 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve Bugüne kadarki, en

Dünya her geçen gün Küreselleşiyor ve değişiyor bu değişimle birlikle iletişim araçları da değişiyor. 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve Bugüne kadarki, en Dünya her geçen gün Küreselleşiyor ve değişiyor bu değişimle birlikle iletişim araçları da değişiyor. 21. Yüzyılda yaşıyoruz ve Bugüne kadarki, en teknolojik ve sosyal bilinci en yüksek olan kuşak Z kuşağı

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012

DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 17 Kasım - 22 Aralık 2012 DİJİTAL MEDYA OKULU 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile MEDYA OKULU 2012 07 17 Kasım - 22 Aralık 2012 Medya Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği

Detaylı

7 Ocak 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni

7 Ocak 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni 7 Ocak 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni Koinim.Com: Yeni Bir Türk Bitcoin Cüzdan Ve Platformu Bitcoin internetin en sıra dışı fenomenlerinden biri haline geldi. Bundan sadece bir kaç ay öncesine kadar

Detaylı

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI (TEZSİZ) BİTİRME PROJESİ Danışman: Doç. Dr. ASLIHAN NASIR HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI MUSTAFA ÇELİK

Detaylı

Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY Dijital Pazarlama Eğitimi

Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY Dijital Pazarlama Eğitimi Sustainable Economic Development and ICT Sector Programme in the northern part of Cyprus EuropeAid/127043/C/SER/CY 1 Dijital Pazarlama Eğitimi 2 Neden dijital pazarlama? Site tasarımında ve kampayanlarda

Detaylı

10 Mart 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni

10 Mart 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni 10 Mart 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel: Türkiye de Temassız Ödeme Kullanımı %38 Oranında Arttı Mobile World Congress 14 te Visa nın 7 farklı NFC çözümünün tanıtımını

Detaylı

Yeni Halkla İlişkiler Teknolojileri ve Politik İletişim Üzerindeki Etkileri

Yeni Halkla İlişkiler Teknolojileri ve Politik İletişim Üzerindeki Etkileri Yeni Halkla İlişkiler Teknolojileri ve Politik İletişim Üzerindeki Etkileri *Can TUTULMAZAY **Görkem CÖMERT Özet: Halkla İlişkilerde çağdaş teknolojilerin kullanımı ve gösterdiği sonuçlar günümüzde halkla

Detaylı

Ramazan ayı nedeniyle dergimizi biraz geç yayına veriyoruz. Malumunuzdur ramazanda bir koşuşturma mevcuttu. Fakat ipleri koparmadık.

Ramazan ayı nedeniyle dergimizi biraz geç yayına veriyoruz. Malumunuzdur ramazanda bir koşuşturma mevcuttu. Fakat ipleri koparmadık. Hayat için kısa, bir derginin yeni sayısının gün yüzüne kavuşması için uzun sayılabilecek bir aradan sonra buradayız yine. Ama önemli olan her ay yeni bir sayıyla buluşmaktan çok, anlamlı bir sayıyla karşınıza

Detaylı

PAZARLAMADA YENİ USTALIK

PAZARLAMADA YENİ USTALIK PAZARLAMADA YENİ USTALIK PAZARLAMADA YENİ USTALIK ZEKİ YÜKSEKBİLGİLİ ISBN 978-605-322-256-9 Optimist Yayım Dağıtım, 2015 Optimist Yayım Dağıtım San. ve Tic. Ltd. Şti. Sertifika no. : 11970 Telefon : 0216

Detaylı

DİJİTAL PAZARLAMA &SOSYAL MEDYANIN FAYDALI ve ŞAŞIRTICI GERÇEKLERİ

DİJİTAL PAZARLAMA &SOSYAL MEDYANIN FAYDALI ve ŞAŞIRTICI GERÇEKLERİ DİJİTAL PAZARLAMA &SOSYAL MEDYANIN FAYDALI ve ŞAŞIRTICI GERÇEKLERİ Sadece E-mail Abonelerine Özel BİLİYOR MUYDUN? Tüketicilerin %90 ı satın alma kararlarında internetteki yorumların etkili olduğunu düşünüyor.

Detaylı

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Muhammet Altındal 1 1 Marmara Üniversitesi, Gazetecilik Bölümü, Bilişim Yüksek Lisans, İstanbul muhammetaltindal@gmail.com Özet: Ekonomi,

Detaylı

YENİ MEDYA; değişen ne?

YENİ MEDYA; değişen ne? 21 Şubat 2013 YENİ MEDYA; değişen ne? Medya Derneği ve Kadir Has Üniversitesi işbirliği ile 09 21 Şubat 2013 Panele katkı sağlayanlar Medya Derneği ve Kadir Has Üniversitesi işbirliği ile Yeni medya; değişen

Detaylı

21 Ocak 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni

21 Ocak 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni 21 Ocak 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni PayPal Online Ödeme Sistemlerini Hızlandıracak Uygulamalar Üzerinde Çalışıyor Son dönemlerde fiziki mağazalardaki kullanımı artırmak için çeşitli çalışmalar

Detaylı

1 Kasım 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni

1 Kasım 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni 1 Kasım 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni POZITRON, TÜRKİYE MOBİL BANKACILIK PAZARINI GÖSTEREN DETAYLI BİR RAPOR YAYINLADI Pozitron un yayınladığı rapora göre Haziran 2012 de 1,72 milyon olan mobil bankacılık

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI i T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI HASTANE VE HEKİM TERCİHİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ETKİSİ: ANKARA İLİ ÖRNEĞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan Emre TENGİLİMOĞLU

Detaylı

23 Aralık 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni

23 Aralık 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni 23 Aralık 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni Pozitron, Türkiye nin Dijital Cüzdan Haritasını Yayınladı Türkiye nin önde gelen mobil teknoloji geliştirme şirketlerinden biri olan Pozitron un hazırladığı

Detaylı