2.SINIF HAYAT BİLGİSİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2.SINIF HAYAT BİLGİSİ"

Transkript

1 KONU: Teknoloji ve Güvenlik Teknolojik aletler bizim yaşamımızı kolaylaştırır. Günlük yaşamda teknolojik aletlerin sağladığı bir çok fayda vardır. Zamandan tasarruf sağlar. İş yükümüz azalır. Teknolojik aletlerin faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Teknolojik araçlardan faydalanırken onları güvenli kullanmaya özen göstermeliyiz. Gerçek yaşamda veya internet ortamında tanımadığımız kişilerle iletişim kurmamalıyız. Tanıdığımız kişilerle iletişim kurarken ise nezaket kurallarına dikkat etmeliyiz. Cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi araçlarla uzun süre oynamak çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur. Kulaklık kullanırken sesini kulağımıza zarar vermeyecek şekilde ayarlamalıyız. Evdeki elektrikli aletleri büyüklerimiz olmadan kullanmamalıyız. Yangına sebep olabilecek her türlü araç ve gereçten uzak durmalıyız. Aşağıdaki görsellerde verilen elektrikli araçları kendi başımıza kullanmamalıyız. Bunun nedenini açıklayınız.

2 Aşağıdaki cümlelelere göre yazılabilecek teknolojik aletleri bulup yazınız. Yanımızda bir büyüğümüz olmadan çalıştırmamalıyız. Ayarlarıyla oynamak, açıp kapatmak gaz sızıntılarına sebep olabilir. Uzun süreli kullanmak gözümüze zarar verir. Kısa süreli konuşmalar yapmalıyız. Yalnızken çalıştırmak tehlikelidir. Uzun süreli kullanımı kulak sağlığımıza zarar verir.

3 KONU: Oyun ve Güvenlik Oyun oynarken güvenli alanları seçmeliyiz. Parklar, okul bahçeleri, evimizin bahçesi, arabaların geçmediği boş alanlar oyun oynayabileceğimiz yerlerdir. Oyun oynarken dışarı çıkan topların peşinden koşmak tehlikelidir. Çıkan topumuzu bir büyüğümüzden yardım isteyerek almalıyız. Bisiklet, paten, kaykay, kızak gibi araçlar oyun araçlarıdır. Bu araçları kullanırken güvenlik kurallarına uymalıyız. Bu araçları kullanırken kask ve dizlik takmalıyız. Uygun kıyafetler giymeliyiz. Hız yapmamalıyız. hız bahçesi kask dirseklik parkı dizlik bisiklet trafiğin kullanmalıyız ekipmanları Verilen kelimeleri uygun boşluklara yazarak cümleleri tamamlayınız Oyun oynarken... olmadığı alanları seçmeliyiz. Çocuk... güvenli oyun alanıdır. Bisiklet sürerken başımıza... takmalıyız. Okul... de güvenli oyun alanlarındandır. Kaykay sürerken dizlerimize... takarız. Paten kayarken dirseğimize... takarız. Güvenlik... kazalarda daha az zarar görmemizi sağlar. Bisikletimizi... yollarında sürmemiz daha doğrudur. Oyun oynarken parkları ve bahçeleri.... Bisiklet, kaykay ve paten ile... yapmamalıyız. Aşağıdaki ifadeler güvenli oyun yerlerinin özelliklerini anlatmaktadır. Doğru olanların başına (D), yanlış olanların başına (Y) yazalım. (.) Çocukların oyun alanları kum, toprak, çimen gibi yumuşak yerler olmalıdır. (.) Oyun parkı içindeki oyun aletlerinin kenarları sivri olabilir. (.) Bisiklet yollarının kenarlarında mutlaka korkuluklar bulunmalıdır. (.) Çocuk bahçesi, parklar, boş alanlar güvenli oyun yerleri değildir. (.) Çocuk oyun alanlarında çocukların ayaklarına takılabilecek taş, ağaç dalı gibi şeyler bulunmamalıdır.

4 KONU: Ülkemin Yeri TÜRKİYE NİN YERİ Dünya mızın şekli yuvarlaktır. Yerküre, Dünya nın küçültülmüş bir örneğidir. Yerküre ve harita üzerinde sular mavi renkle, ülkelerin yerleri farklı renklerle gösterilir. Yerküre ve Dünya haritası üzerinde ülkemizin yerinin nerede olduğunu bilmeliyiz. Türkiye, Kuzey Yarım Küre de ve ılıman kuşakta yer almaktadır. Aşağıdaki haritada Türkiye nin yerini bularak istediğimiz renge boyayalım.

5 Haritayı inceleyiniz ve aşağıdaki soruları cevaplayınız. Ülkemizin üst tarafında hangi deniz vardır? Ülkemizin alt tarafında hangi deniz vardır? Ülkemizin sol tarafında hangi deniz vardır? Ülkemizin sağ tarafında hangi ülkeler vardır? Ülkemizin sol tarafında hangi ülkeler vardır? Başkentimizin adı nedir? Haritada yuvarlak içine alınız. Yaşadığınız şehrin adı nedir? Haritada yuvarlak içine alınız.