Reklamcılıkta Otomasyon ve Yapay Zeka. Yapay zeka küçük işletmelere ve pazarlamacılara nasıl fayda sağlayacak?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Reklamcılıkta Otomasyon ve Yapay Zeka. Yapay zeka küçük işletmelere ve pazarlamacılara nasıl fayda sağlayacak?"

Transkript

1 Reklamcılıkta Otomasyon ve Yapay Zeka Yapay zeka küçük işletmelere ve pazarlamacılara nasıl fayda sağlayacak?

2 Giriş Yapay zeka (AI) günümüzde neredeyse her yerde karşımıza çıkan bir terim. Hollywood sağ olsun, yapay zekanın dünyayı kontrol ettiği en korkunç distopyaları konu alan birçok senaryoya aşina olduk. Sadece film senaryoları değil, gelecek tahminleri de bir o kadar kasvetli! Toplumun %70 i yapay zekanın yükselişinin, işten çıkarmaların artması ve mahremiyetin azalması ile sonuçlanacağını düşünüyor. Üst düzey yöneticilerin %85 i, yapay zekanın firmalarına rekabet üstünlüğü kazandıracağını düşünse de organizasyonların sadece %15 i şu anda yapay zekayı kullandıklarını söylüyor. Yapay zekanın faydaları genel olarak bilinse de firmalar hala bu teknolojiyi nasıl kullanacakları hakkında bihaber. Peki bu kadar karamsar olmakta haklılar mı? Yapay zekanın gerçek potansiyeli tam olarak anlaşılıyor mu? Yapay zekayı pazarlama stratejilerine ekleyenler ve işletmelerini büyütmek için pazarlama otomasyonu kullanmaya başlayanlardan ne öğrenebiliriz?

3 Giriş Bu faydaların en rahat gözlemlenebildiği yer ise pazarlama dünyası! Neden mi? Geleneksel medyanın 2012 den beri düşüşte olmasına kıyasla reklam harcamalarının seneden seneye artması ve Google ile Adobe gibi, dünyanın en hızlı büyüyen firmalarının yapay zeka teknolojisine en hızlı adapte olan firmalar arasında olması yeterli mi? Marketin hızlı genişlemesi ve en düşük pazarlama bütçesine sahip firmaların bile yapay zekaya yöneliyor olması, her türlü işletmenin yapay zeka ve otomasyon deneyimine başlaması için zamanın geldiğini gösteriyor. Yapay zeka teknolojisinin %71 i ses tanıma, makine öğrenimi ve kişisel asistanlık için kullanılıyor. Ses tanıma Makine öğrenme Kişisel Asistanlar Diğer

4 Yapay Zeka İşletme sahipleri ve dijital pazarlamacılar olarak genelde kendimize şu soruyu sorarız: Nasıl daha hızlı büyürüm? Ses tanıma ve yapay zeka teknolojilerini stratejinize dahil etmek, firmanızın büyüme hızını arttırmanın en etkili yollarından biri olabilir. Yapay zekanın hızı ve içgörülerinin doğruluğu, benzer modelleri fark etme, fırsatları tanıma ve değişimleri çok daha akıllıca ve hızlı bir şekilde başarma yeteneğini de beraberinde getiriyor. Yapay zeka, daha doğrusu makine öğrenimi, karmaşık problemleri rekor zamanda çözüme ulaştırır. Çalışanlarınızın verilerini tek tek inceleyerek haftalar harcamasındansa ya da tek bir probleminizi çözen bir yazılımla büyük yatırımlar yapmaktansa, zamanla öğrenen ve kendini geliştiren, işletmelerin kritik sorularına daha doğru ve hızlı şekilde yanıtlar veren yapay zeka teknolojisinden yararlanmak nasıl olur? Bu sebeple, boyutuna bakmaksızın tüm firmaların pazarlama stratejilerinde uygulayabileceği yapay zeka kullanımlarından en yaygın olan üçünü inceledik.

5 1. Reklam hedefleme Google Pazarlama Platformu gibi reklam platformları makine öğrenme teknolojilerini kullanarak işletmelere, müşterilerini daha iyi bir şekilde hedefleme imkanı sunuyor. Bu tarz platformların birincil verilere ulaşması sayesinde işletmeler ideal kitlelerini yaşa, cinsiyete, ilgi alanlarına, alışveriş alışkanlıklarına ve çok daha fazlasına göre tanımlayabiliyor. En uygun kitle bulunduktan sonra, makine öğrenme platformları bu aşamayı bir adım öteye taşıyor ve en iyi sonucu alabilmek için reklamı hedeflenen kitlenin konumuna, kullandığı aygıta ve yakın zamanlardaki davranışlarına göre kişiselleştirebiliyor.

6 1. Reklam hedefleme Yapay zekanın işletmelerin daha iyi hedefleme yapabilmeleri için sahip olduğu güce örnek vermek için küçük bir işletmenin yerel gazeteye verdiği reklam örneğine bakalım. Reklamın sadece önerilen servis ile ilgilenen kişilere gösterildiğini ve dolayısıyla sadece o zamanlarda ödeme aldığını düşünelim. Dahası, reklamların daha çok fark edileceği ve daha etkili olacakları şekilde, gazetelerdeki yerleşim planının da değiştiğini düşünün. Harry Potter daki değişen gazete görüntüleri gibi. Bilimkurgu bir filmden fırlamış bir sahne canlandı değil mi gözünüzde? Bu sadece senaristlerin hayal alemindeki bir görüntü değil. Artık dijital pazarlama dünyasının bir parçası olmuş durumda!

7 2. Öneriler Günümüzde müşteriler çok sabırsız. Yüklenmesi üç saniyeden fazla sürmesi durumunda web siteyi terk eden mobil kullanıcı oranının %50 den fazla olması da bunu kanıtlar durumda. Durum bu iken online firmaların, müşterilerinin ne istediğini hızlı bir şekilde anlamaları gerekiyor. Ziyaretçilerini müşterilere çevirmek için ilgi alanlarını ve alışveriş alışkanlıklarını takip edip onlara uygun ürünleri öneren Amazon gibi firmalar, yapay zeka kullanımları ile marketi domine ediyor. Yapay zeka tarafından kontrol edilen öneri mekanizmaları yeni bir teknoloji değil aslında. Amazon neredeyse 20 yıldır kullanıcılarına kitap önerileri yaparken bu teknolojinin çeşitli versiyonlarını kullanıyor. Teknoloji geliştikçe ve yapay zekanın adaptasyonu arttıkça bu önerilerin doğruluğu da aynı hızda gelişiyor ve bu da teknolojinin kullanımını artıyor.

8 2. Öneriler Öneri mekanizmasını başarılı bir şekilde kullanan bir başka ünlü marka ise Netflix. Kullanıcılarının tercihlerini kullanarak onları 200 den fazla gruba ayıran Netflix te kullanıcıların geçirdiği zamanın %80 i öneriler ile oluşuyor.

9 3. Kişiselleştirme İnsanlar internete adapte oldukça ve internet kullanımı arttıkça, kullanıcıların beklentileri de aynı oranda arttı. Bir zamanlar internette gezinip, istedikleri her türlü bilgiye ulaşma ile şaşkına dönen kullanıcılar şimdi çok seri bir şekilde internette dolaşıyor ve çok daha iyi bir deneyim sahibi olmayı bekliyor. İyi bir deneyim için sıraladıkları şartların en üst sırasında ise deneyimin spesifik olarak kendileri için tasarlanması geliyor. Kullanıcıların %84 ünün kişiselleştirilmiş deneyimi önemli bir faktör sayması ve %69 unun, firmanın büyüklüğü ne olursa olsun, Amazon benzeri bir hizmet beklemesi ile yapay zeka ve kişiselleştirme entegrasyonu kullanmayan firmaların işi gittikçe zorlaşıyor.

10 Otomasyon Teknolojisever pazarlamacıların kullandıkları araçlar arasında, yapay zekanın yanı başında otomasyon bulunuyor. Doğru kullanıldığı zaman otomasyon, pazarlama bölümleri ve işletme sahiplerine; müşterilerine daha iyi ulaşma ve daha iyi analiz yapma imkanı sunuyor. İşletmenin kurulduğu ilk zamanlarda çoğu görev manuel şekilde yapılıyor ancak teknolojinin yardımı olmazsa, firma büyüdükçe bu görevler yönetilmez bir hal alıyor. Pazarlama otomasyonu, başarılı bir otomasyon stratejisi için hayati önem taşıyan üç ögeden oluşuyor ve pazarlamalarında şu anda otomasyon kullansınlar ya da kullanmasınlar, tüm işletmelerin dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası olması gerekiyor.

11 Otomasyon Müşteri verileri Müşterilerin ne yaptıkları, hangi ürünleri satın aldıkları, hangi saatler ya da günlerde aktif oldukları gibi etkileşimlerinin ve davranışlarının depolandığı bir merkezi veri deposu bulunması pazar bölümlemesine olanak tanır. Pazarın bölümlenebilmesi otomasyonun yapı taşını oluşturur, doğru koşullar altında ve doğru zamanda iletişime geçmek, bir işletmeye birçok açıdan puan kazandıracaktır. Pazarlama platformu Pazarlama platformları, müşterilerin e-posta ve SMS gibi birçok kanaldan aldıkları kişiselleştirilmiş mesajların büyük yükünü omuzlarında taşıyan bir yazılımdır. Müşteri bilgileri ve içgörülerinden oluşan bir veri tabanına sahip olmak iyi bir şey ama işletmenin büyümesi için kullanılmadığı zaman, o kadar efor boşa gitmiş oluyor.

12 Otomasyon Analizler Son olarak ele aldığımız analiz kısmı ise firmaların pazarlama performanslarını anlamak için gerçekleştirdikleri bir aşamadır. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve pazarlama aktivitelerinin yatırım getirileri üzerindeki etkisini görmek için kullanılır. Müşteri veri tabanı ve pazarlama platformu ile beraber çalışılarak iyi bir analiz platformu oluşturularsa, işletme pazarlama stratejisi ile ilgili tüm kritik sorularına anında yanıt alır.. Etkili kullanıldığında pazarlama otomasyonu, işletmenin aldığı sonuçları hızlı bir şekilde arttıran etkileyici bir yöntem olabilir. Lüks çikolata üreticisi Hotel Chocolat müşterileri hakkında topladığı davranış ve etkileşim verilerini kullanarak, otomatik olarak yarattığı müşteri grupları ile kişiselleştirilmiş e-posta kampanyalarına imza atıyor. Kampanya sonucunda, e-posta ile kazanılan gelirin %20 artması ve ortalama sipariş değerlerinde %22 artış olduğu görülüyor. Daha alakalı ve hedefli e-postalar ile markanın; üyelikten çıkma oranları sabit kalırken, e- postaların açılma ve tıklanma oranlarında artış görülüyor.

13 Sonuç Yapay zekanın ve otomasyonun ne olduğunu ve önemini anladıktan sonra kendi işletmeniz için bunu nasıl kullanacağınızı sorguluyor olabilirsiniz. Yapay zeka kullanan ürün ve servisler sayesinde artık bu daha da basitleşiyor. Google ın Cloud, Amazon un AWS Machine Learning gibi platformları sayesinde yapay zekaya giriş bariyerleri azalıyor. İşletmeler, makine öğrenim mekanizmalarını anlamak ve öğrenmek için vakit harcamalarına gerek kalmadan bugün, Google Home ve Amazon Alexa kullanarak otomatik chat botlar, yazı ve görsel tanıma gibi teknolojiler ile yapay zeka dünyasına giriş yapabiliyorlar. Dahası, Adobe un Marketo ve Salesforce un Pardot gibi pazarlama platformları, etkili market bölümlemesi ve otomasyon araçları sunuyor. Bütçeleri ve karmaşıklıkları, bu araçların küçük işletmelere uygun olmamasına sebep olsa da MailChimp gibi bir araç kullanmak, müşteri bölümleme ve otomasyon için ilk adımları oluşturabilir.

14 Sonuç İster yapay zeka ve otomasyon dünyasında tamamen yeni olun, ister bu araçlara aşina olun. Etkili bir yapay zeka stratejisinin sırrı, öncelikli pazarlama hedeflerinizden odağınızı ayırmamak ve adım adım ilerlemek. Bu sırada başarınızın yapı taşlarını takip etmeye ve ölçmeye önem verin. Yapay teknolojinin ve otomasyonun her özelliği sizin için uygun olmayabilir. Hangilerinin sizin için uygun olduğunu anlamak için test yapın ve hangi yaklaşımın sizin için uygun olduğunu deneye deneye bulun. Odağın, firmanın hedeflerinden ayrılmadığı ve firmaya uygun bir yaklaşımın bulunduğu zaman, yapay zeka ve otomasyon büyük ya da küçük, yerel ya da global tüm firmalar için harikalar yaratabilir. Tek yapmanız gereken geleceğe bugünden bir adım atmak.

15 Okuduğunuz İçin Teşekkürler! Yapay zekanın dijital pazarlama üzerindeki etkisi hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz, web sitemizdeki blogumuza da bekleriz! Durağan Sayfalardan Yapay Zekalara Yolculuk: Dijital Pazarlama Bu Yolculukta Nasıl Evriliyor? Kullanıcı Verilerine Göre 2020 Yılında Bizi Nasıl Bir Dijital Dünya Bekliyor? Yapay Zekâ İnsanlığı Yok Edecek Mi? Zeki Müren De Bizi Görecek Mi?

16

17 Kaynaklar Olivia Krauth, TechRepublic, Report: 71% of consumers fear AI will infringe on their privacy, MIT Sloan Business Review, Reshaping Business with Artifcial Intelligence, Giselle Abramovich, Adobe, Study Finds Investments In Customer Experience Are Paying Of, Statista, Change in digital marketing spending and traditional advertising according to CMOs in the United States from 2012 to 2018, Google, New Industry Benchmarks for Mobile Page Speed, marketing-resources/data-measurement/mobilepage-speed-new-industry-benchmarks Salesforce, Customer Expectations Hit All Time High, Harvard Business Review, How Marketers Can Personalise As Scale,