Yeni Bir Nesil Doğuyor: Jen C. Kendi Dilleriyle Youtube Jenerasyonu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yeni Bir Nesil Doğuyor: Jen C. Kendi Dilleriyle Youtube Jenerasyonu"

Transkript

1 Yeni Bir Nesil Doğuyor: Jen C Kendi Dilleriyle Youtube Jenerasyonu Jen C kültür ve ticareti belirleyen yeni faktörlerden biri haline geldi. %65 i 35 yaşın altında fakat teknoloji sayesinde istedikleri her an ve her yerde, tüm plaformlar ve ekranlarda tükettikleri içerikle çok geniş bir kitleye yayılmış durumdalar. Geleneksel medya ile onlara ulaşmak güç. Bu noktada onlara ulaşmak için tek bir mutlak yol söz konusu değil. Bu nedenle onları anlamayı becerebilen ve bağ kurmak için zaman harcayan markalar istekli ve etkileme gücüne sahip bir kitleye ulaşma şansını yakalayacaklar. Tüketiciye ulaşmak çok kolay bir iş gibi gözükebilir fakat gelişen teknoloji bu yargıyı değiştirdi. Günümüzde medya tüketimi kollara ayrılmış durumda; mobil cihazlar içerik tüketimini yaşamlarımızın her anına taşıdı ve sosyal medya tüketici ile üreten arasındaki o uzak mesafeyi yok etmişe benziyor. Bu yeni tüketici grubu için internet artık sadece bilgisayar ekranından dünyaya baktığımız bir pencere değil. İnternet, onların yaşam biçimi ve kendilerini ifade ettikleri, istedikleri her an ve her yerde tüm platform ve ekranlarda içerik üretip, etkileşime girdikleri bir alan. Bu yeni ve güçlü tüketiciye ulaşmak zoru başarmak demek ama aynı zamanda, onları anlamayı başaran markalar için büyük bir fırsat. Onlar Jen C ve Bu Onların Hikayesi: Her an, her yerde dünyayla iletişim kurmamızı sağlayan teknoloji sayesinde çok daha avantajlı bir nesil olduğumuzu düşünüyorum. Jenerasyonumuz her şeyi bir sonraki aşamaya taşıdı. Onlara neden Jen C deniyor? Çünkü bu kitle iletişim, tolum psikolojisi, yaratıcılık ve iyileştirme konusunda bir hayli yetkin. Olaylarla son derece ilgililer ve seslerinin duyulmasını istiyorlar. Bu jenerasyon geleneksel anlamda tabir edebileceğimiz bir jenerasyon değil; %65 i 35 yaşın altında fakat yaş ayrımı olmaksızın hepsi insanların fikrini şekillendirebilme ve düşünce önderliği yapma kabiliyetine sahipler. İlham vermek benim en büyük motivasyonum ve insanlar için ilham kaynağı olmak istiyorum.

2 Benim jenerasyonumu açıklayacak üç şey: Benzer ilgi alanları, kişisel gelişim ve anlam aramak olurdu. Her şey iletişim ve birbirinden öğrenmekle alakalı. Jen C eşi benzeri olmayan bir kitle, çünkü son derece ilgili ve duyarlılar; nasıl yaşamak istediklerine kendileri karar veriyor ve seçimlerini biliçli bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Dürüstlük ve topluluk bilinciyle harekete geçiyorlar. Teknolojiden güç alıyorlar ve anı yaşamayı tercih ediyorlar. En önemlisi de aldıklarından çoğunu vermekten gurur duyuyorlar. Teknoloji Jen C nin hayatında büyük bir paya sahip. Anı yaşıyor ve her an, her yerde tüm ekranlar aracılığıyla iletişim kurabiliyorlar. %59 internetin onlar için başlıca eğlence aracı olduğunu söylüyor ve %38 eğlenmek istediği zaman ilk olarak cep telefonuna yönleniyor. Bunların %66 sı televizyon ile eşit ya da daha fazla oranda online video izleyerek zaman geçiriyor. Tv izleme alışkanlığını tamamen bırakmış değiller. Diğer yandan ilk ekran olarak adlandırılan TV nin kullanım alanını, paylaşım, beğenme, yorum ve retweet lerle geliştirmiş durumdalar. Jen C, dünyanın her yerinden birçok farklı grubun eş zamanlı olarak iletişim kurmasından oluşuyor. Bu kitle birbirlerinin görüşlerinden,tutkularından etkileniyor ve tüm dünyaya yayılan büyük bir topluluk oluşturuyor Telefonum olmadan hiçbir yere gidemezmişim gibi geliyor... Şimdiye kadar sadece birkaç gün telefonsuz kaldım; o da çalındığı içindi ve kendimi başka bir dünyadaymışım gibi hissettim. İnternetle bağı olmayan insanların, toplum içinde, interneti kullananlar kadar görev alamayacağını düşünüyorum. Etkileşimin her an devam ettiği bu grubun %55 i sosyal ağlar sayesinde 100 ya da daha fazla insanla iletişim kurabildiğini söylüyor. Diğer yandan %15 i 500 den fazla insana ulaşma imkanına sahip. Markalarla iletişim kurmak konusuna da sıcak bakıyorlar. Intel in A Momentary Lapse adlı, fotoğraf ve video çekip Youtube da paylaşmayı teşvik ettiği kampanyanın sonuçlarına göre bu yeni jenerasyon markalarla iletişim ve bağ kurmayı seviyor.

3 Her soru anında yanıtlanabilir. Herkes parmaklarınızın ucunda. Eskiden topluluk dediğimiz şey fiziksel bir lokasyona aitti. Şimdi internet sayesinde her an her yerde bir topluluk oluşabiliyor. Birşeyler yaratma eylemi Jen C için alışkanlık haline geldi. Bununla beraber son derece seçiciler; sadece etki yaratacağını düşündükleri ve onlarla ilgili olan şeyler için içerik üretmeyi tercih ediyorlar. Jen C nin %83 ü şimdiye kadar kendi çektikleri en az bir fotoğrafı post etmiş, fakat bu kitlenin sadece %42 si her hafta fotoğraf post ederken, %65 kendi çektiği bir videoyu eklemiş ve yine sadece %25 i her hafta video yüklüyor. Yüklenen videolar tamamen orijinal bir içerik de olabilir, hali hazırda var olan bir içeriğe kendi yorumunu katmak da olabilir. Örneğin Youtube a yarım milyondan fazla Harlem Shake videosu yüklendi ve bu videolar toplamda bir milyardan fazla izlendi. İçerik ne olursa olsun Jen C için yaratıcılık iki kısımdan oluşuyor; İlk olarak bir şey yaratma eylemi ve ardından onu paylaşıma çevirmek. İki kısımda da önemli olan şey kendini ifade etme şeklini kolaylaştırmak. Genellikle insanlarla paylaşmak için üretiyorum... Bu şekilde onlar da birşeyler üretebilirler diye umuyorum. Yaratmak bir şeyi değerli hale getirmek ve diğerleriyle paylaşmak anlamına geliyor. Üretiyoruz çünkü bu bizi güçlü kılıyor ve üretmenin dünyamız için gerekli olduğuna inanıyoruz. Jen C aldığından fazlasını veriyor. Onlar doğuştan iyileştirme gücüne sahip bir kitle; iletişim kurma isteklerini içerik paylaşarak gideriyorlar. Bir tepkiyi tetiklemek veya o topluluktaki duygusal bağları kuvvetlendirmek için kullanabilecekleri bu içerikler reklam verenlerin içeriklerini de kapsıyor. Jen C için içerik tüketimi sadece bir başlangıç. Bu kitlenin yarısı, Youtube da videoları izledikten sonra arkadaşlarıyla videolar hakkında konuştuklarını söylerken, %38 i izledikten sonra sosyal ağ sitelerinde paylaştıklarını söylüyor. Benim için bir videonun paylaşmaya değer olması için beni gülümsetmesi ya da üzerine konuşmamı sağlaması gerekli... Diğer insanlarla da paylaşma isteği doğurmalı. Okuduğum bir makale o konuya değişik bir açıdan bakmamı sağlıyorsa veya beni cidden etkilemişse, o zaman içeriği paylaşmak istiyorum Jen C nin değer birimi ise Bilgi. Bilgi geniş bir yelpazeye yayılan kaynaklardan elde ediliyor. Jen C medyayı yönlendirirken seçici davranıyor, çeşitli kaynaklardan yararlanıyor. Durumu doğru yönlendirebilmek için akıl hocalarına danışıyor, hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak bir medya ekosistemi oluşturabilmek için sosyal medya ve içerik

4 kaynaklarını kullanıyorlar. Ve gerçekten sevdikleri birşeyle karşı karşıya geldiklerinde, derine inip, onu kendileri için değerli bir bilgi kaynağı haline getiriyorlar. Güncel bilgileri sürekli takip ediyorum. Sadece daha akıllı ya da daha bilgili bir insan olmak için değil, aynı zamanda etrafımda olup biten sosyal diyaloğun bir parçası olabilmek için. Online video izlememin nedeni, çoğu zaman, birisinin beni teşvik etmesinden kaynaklanıyor. Youtube çoğu yönden Jen C nin sesini duyurduğu, eğlenceli ve eğitici içerikler sayesinde her an ilham kaynağı sunan bir platform. Her üç kişiden biri veya daha fazlası Youtube un en önde veya ikinci sırada gelen online eğlence kaynağı olduğunu söylüyor ve %46 Youtube un TV nin alternatifi olduğunu söylüyor. Tahmin edebileceğiniz üzere Jen C pasif bir tüketim şeklinden yana değil. Youtube da, arkadaşlarının, diğer insanların ve markaların oluşturduğu içeriklerle karşılaşıyor ve bu içeriklere anında değer biçiyorlar. Eğer içerik amaçlarını ve kendilerini ifade edebilmeleri için yeterliyse, hiç düşünmeden diğer insanlarla paylaşıyorlar. Youtube her türlü olasılıkla dolu bir kitap gibi. Asla sona ermiyor... Youtube da aradığınız herşeyi bulabiliyorsunuz. Youtube a saygı duyuyorum. Daha doğrusu, başardığı şeye saygı duyuyorum. Tüm dünyada olup biten herşeyi ortaya koyan ve hepimizin haberdar olmasını sağlayan bir platform. Youtube dan vazgeçemememin sebebi; kendi paylaşımlarımın yanı sıra başkalarının da paylaşımlarını görebiliyor olmam. Aslında insanların izlediği ve başkalarıyla paylaştığı videolar, kendilerini tanımlıyor Jen C ve Youtube un yükselişi aynı zamanlara denk geliyor ve bu nedenle koparılamaz bir ilişkilerinin olduğunu söylemek mümkün. Youtube, hala bütün dünyanın izlemesi için küçük bir çocuğun oraya video yüklemesinden ibaret. Bazen eğlenceli, bazen eğitici, bazen de ciddi ama hepsinin ötesinde, her zaman kişisel. Youtube daki içerik her an orada. Birşeyler izleyip eğlenmek için belli bir süre boyunca beklemem gerekmiyor.

5 Jen C markaları da bu sosyal ağın içine dahil etmekten çekinmiyor. %39 Youtube un markalarla bağ kurabilmeyi sağlayan bir platform olduğunu söylüyor. Tüketiciyi dahil eden, gerçek ve paylaşıma değer olan içerik, ilgilerini çekecek ve bağ kurmalarına neden olacaktır. Markalar tüketicilerin ilgisini çekebilmek için gerçek ve samimi değerlere vurgu yapmalı ve ardından topluluk yaratacak bir ortam sağlamalı. Örneğin, vitaminwater uncapped adlı kampanyasını yürütürken, videoların online olur olmaz paylaşılması için canlı müzik etkinlikleri düzenleyerek insanları video paylaşımına teşvik etti. Jen C markaların kampanyalarında söz sahibi olmak istiyor. Bu nedenle bu sene Super Bowl da çoğu markanın yaptığı gibi Youtube kampanyalarını güçlendirmeleri için bu kitle mümkün olduğunca kampanyalara dahil edilmeli. Markalar aynı zamanda ürün tasarımı veya markayla ilgi bir konuda Jen C nin fikrini alarak markayla bağ kurmalarını sağlayabilir. Bir marka az tanınmış bile olsa tanınmayı hak ediyorsa ve reklam yapıp kendini tanıtacak gücü yoksa onu kesinlikle desteklerim. Eğer bir markayı seviyorsam, onu dünyanın geri kalanıyla paylaşmak isterim! Sorularınız için;

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

BİR YAYIN PLATFORMU OLARAK İNTERNETTE ÇEVRİM İÇİ VİDEOLAR VE KULLANICILARININ DOYUM FAKTÖRLERİ

BİR YAYIN PLATFORMU OLARAK İNTERNETTE ÇEVRİM İÇİ VİDEOLAR VE KULLANICILARININ DOYUM FAKTÖRLERİ BİR YAYIN PLATFORMU OLARAK İNTERNETTE ÇEVRİM İÇİ VİDEOLAR VE KULLANICILARININ DOYUM FAKTÖRLERİ ÖZET Sedat ÖZEL Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Kocaeli Video dosyalarının

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM ÜZERİNE BİR İSRAİL DENEYİMİ: SADAKA REUT / KARDEŞLİK Özgür Akarsu 02.01.2007 Sadaka Reut, İsrail de 1980 lerden beri topluluklar arası diyalog imkânlarını geliştirmeyi

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

Aynılaşma ve farklılaşma:

Aynılaşma ve farklılaşma: Kendisini Farklılaştıran Üniversite Öğrencisi Dünyayı da Farklılaştırır Prof. Dr. Erhan Erkut MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Türkiye de ortalama bir lise

Detaylı

SALTO-GENÇLİK DAHİL ETME KAYNAK MERKEZİ (THE SALTO-YOUTH INCLUSION RESOURCE CENTER) WWW.SALTO-YOUTH.NET/INCLUSION/

SALTO-GENÇLİK DAHİL ETME KAYNAK MERKEZİ (THE SALTO-YOUTH INCLUSION RESOURCE CENTER) WWW.SALTO-YOUTH.NET/INCLUSION/ ENGEL YOK SINIR YOK Bu kitapçık Avrupa Komisyonu veya SALTO Dahil Etme Kaynak Merkezi (SALTO Inclusion Resource Center) ya da işbirliği yapmakta olduğu diğer kuruluşların resmi görüşlerini yansıtıyor olarak

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

Dalgaları aşmak ya da gelgite yakalanmak? Gelişen Bilgi Ortamını Yönetmek

Dalgaları aşmak ya da gelgite yakalanmak? Gelişen Bilgi Ortamını Yönetmek Dalgaları aşmak ya da gelgite yakalanmak? Gelişen Bilgi Ortamını Yönetmek EĞİLİM RAPORU NDAN AÇILIMLAR IFLA HAKKINDA IFLA kütüphanecilik ve bilgi mesleğinin küresel sesidir Uluslararası Kütüphane Dernekleri

Detaylı

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI

ÖĞRETMENLER ĐÇĐN EL KĐTABI UNESCO tarafından hazırlanarak Đngilizce ve Fransızca dillerinde yayımlanan özgün eser RTÜK tarafından UNESCO dan resmi izin alınmak suretiyle Đngilizce ye tercüme edilmiştir. Atıfta bulunmadan eserin

Detaylı

YENİ MEDYA; değişen ne?

YENİ MEDYA; değişen ne? 21 Şubat 2013 YENİ MEDYA; değişen ne? Medya Derneği ve Kadir Has Üniversitesi işbirliği ile 09 21 Şubat 2013 Panele katkı sağlayanlar Medya Derneği ve Kadir Has Üniversitesi işbirliği ile Yeni medya; değişen

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

Öğretim ve öğrenmeyi zenginleştirmek için disiplinler arası okul konularını ve teknolojiyi kullanmak.

Öğretim ve öğrenmeyi zenginleştirmek için disiplinler arası okul konularını ve teknolojiyi kullanmak. İlk Ulusal Senaryo / TÜRKİYE BAŞLIK Öğretim ve öğrenmeyi zenginleştirmek için disiplinler arası okul konularını ve teknolojiyi kullanmak. Temel Amaç Hedefler ve Esinleme Bu senaryo, öğrencilerin güvenilir

Detaylı

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM HAZIRLAYANLAR: Dr. David J. Staley Direktör, Ohio Eyalet Üniversitesi, Tarih Bölümü, Eğitimde Mükemmellik için Harvey

Detaylı

Çocuklar için Eleştirel Düşünme

Çocuklar için Eleştirel Düşünme Çocuklar için Eleştirel Düşünme Mini Kılavuzu (daha iyi düşünebilmenize yardım etmek için) Önyargısız Özlem (ve Linda Elder) Merhaba! Ben Önyargısız Özlem. Düşünme konusunda iyiyim. İyiyim çünkü çok pratik

Detaylı

Başka Sinema Esnek Bir Proje

Başka Sinema Esnek Bir Proje Başka Sinema Esnek Bir Proje İmre Tezel SÖYLEŞİ: MELTEM İŞLER SEVİNDİ Ülkemizdeki dağıtım koşulları son dönemde özellikle bağımsız sinemacıların başını çokça ağrıtıyor. Emek ve para sarf edilen eserlerin

Detaylı

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates BİLGİNİN ÖNEMİ Basit ama güçlü bir inancım var: Kazanmanız ya da kaybetmeniz bilgiyi nasıl topladığınıza, nasıl yönettiğinize ve nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bill Gates Sayın Veli; Günümüz toplumlarının

Detaylı

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 1 İçindekiler En İyi İşveren Olarak Farkınızı Ortaya Çıkarın Avrupanın En İyi İşverenleri Hoşgeldiniz 4-5 Türkiye nin En İyi İşverenleri 50-500 Kategorisi Metodoloji

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

Fatoş Yağcı nın MutfağIndan Lezzetler. Nardenk Masal mı? Sanki! Gerçek mi? Evet!

Fatoş Yağcı nın MutfağIndan Lezzetler. Nardenk Masal mı? Sanki! Gerçek mi? Evet! Diyabet Benden Korksun Diyorum Çünkü Diyabetimle Nasıl Baş Edeceğimi Biliyorum Bilgi Varsa Korku Yoktur! Bilginin Olmadıgı Yerde Korku İmparatordur. En Şeker Çizgi Filmle Diyabetli Çocuklara Eğitim! Benim

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

Dijital Yerliler, Dijial Göçmenler-II. Gerçekten Farklı mı Düşünüyorlar?

Dijital Yerliler, Dijial Göçmenler-II. Gerçekten Farklı mı Düşünüyorlar? Dijital Yerliler, Dijial Göçmenler-II Gerçekten Farklı mı Düşünüyorlar? Marc Prensky On the Horizon (NCB University Press, Cilt 9 Sayı 6, Kasım 2001) Farklı deneyimler, farklı beyin yapılarının ortaya

Detaylı

Türkiye de ve Avrupa da Sivil Toplum Prof. Dr. Fuat Keyman Sivil Toplum ve Demokrasi Konferens Yazıları no 3, 2004

Türkiye de ve Avrupa da Sivil Toplum Prof. Dr. Fuat Keyman Sivil Toplum ve Demokrasi Konferens Yazıları no 3, 2004 Türkiye de ve Avrupa da Sivil Toplum Prof. Dr. Fuat Keyman Sivil Toplum ve Demokrasi Konferens Yazıları no 3, 2004 Yayına hazırlayan: Arzu Karamani Fuat Keyman: Evet, başlayalım. Ben Fuat Keyman. Bunu

Detaylı