Denizcilik Meslek Liselerinde Gemi Yapımı ve Denizcilik(Gemi Yönetimi) alanları için üniversite tercih kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Denizcilik Meslek Liselerinde Gemi Yapımı ve Denizcilik(Gemi Yönetimi) alanları için üniversite tercih kılavuzu"

Transkript

1 Denizcilik Meslek Liselerinde Gemi Yapımı ve Denizcilik(Gemi Yönetimi) alanları için üniversite tercih kılavuzu Sınavsız Geçişler İçin: GEMİ İNŞAATI DENİZ ULAŞTIRMA VE İŞLETME SU ALTI TEKNOLOJİSİ YAT İŞLETME VE YÖNETİMİ Diğer Sektörel Bölümler(YGS&LYS ile): DENİZ VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ - DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ MARİNA İŞLETME (YÜKSEKOKUL) GEMİ MAKİNALARI İŞLETME -DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ (FAKÜLTE) DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ -GEMİ İNŞAATI VE MAKİNELERİ MÜH. (FAKÜLTE) -GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜH. DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ -GÜVERTE (FAKÜLTE) (YÜKSEKOKUL) -GÜVERTE (YÜKSEKOKUL) GEMİ VE DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜH. GEMİ VE YAT TASARIMI

2 1.GİRİŞ Bu kılavuz Denizcilik Meslek Liselerinin Gemi Yapımı ve Denizcilik(Gemi Yönetimi) alanlarından mezun olacak veya mezun olmuş adayların tercih edebilecekleri lisans ve ön lisans bölümlerinin tanıtımı için hazırlanmıştır. 2.BÖLÜMLER GEMİ YAPIMI ve DENİZCİLİK(Gemi Yönetimi) ALANLARI İLE İLİŞKİLİ ÖNLİSANS BÖLÜMLERİ (TABLO 1) MEZUN OLUNAN&OLUNACAK ALAN 4197-Deniz Araçları Yapımı 3449-Gemi İnşaa 1642-Gemi Yapımı Denizcilik (Balıkçı Gemisi Kaptanlığı) 4752-Denizcilik (Gemi Yönetimi) 4788-Denizcilik (Yat Kaptanlığı) 1699-Güverte 1704-Güverte-Avlama 3779-Yat Kaptanlığı SINAVSIZ GEÇİŞ (*) (*) ÖNLİSANS SÜRE (Yıl) PUAN TÜRÜ GEMİ İNŞAATI 2 YGS 1 DENİZ ULAŞTIRMA VE İŞLETME 2 YGS 1 SU ALTI TEKNOLOJİSİ 2 YGS 6 YAT İŞLETME VE YÖNETİMİ 2 YGS-6 GEMİ YAPIMI VE DENİZCİLİK(Gemi Yönetimi) ALANLARININ DIŞINDA KALAN ÖN LİSANS BÖLÜMLERİ (Sınavsız geçiş hakkı kodlarıyla yazılmış alanlara aittir. Kontenjanların boş kalması halinde adaylar Y-YGS puanıyla tercih yapabilir GEMİ MAKİNELERİ & (**) GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME 2 YGS DENİZCİLİK (Makine Zabitliği) 1381-DENİZ VE LİMAN İŞLETME (**) DENİZ VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ 2 YGS DENİZ VE LİMAN İŞLETME (**) MARİNA İŞLETME 2 YGS-6

3 AÇIKLAMALAR (TABLO 1) (*): İlgili alanlardan mezun olan & mezun olacak adayların ilgili ön lisans bölümlerine sınavsız geçiş koşulları ve öncelikleri için 4.SINAVSIZ GEÇİŞ e bakınız. (**): İlgili ön lisans programına ayrıca meslek liselerinin başka alanlarından mezun olan adaylar da sınavsız geçiş hakkına sahiptir. A)Ön Lisans Bölümleri I-Gemi İnşaatı II-Deniz Ulaştırma ve İşletme III-Su Altı Teknolojisi IV-Yat İşletme ve Yönetimi V-Gemi Makineleri İşletme *** VI-Deniz ve Liman İşletmeciliği*** VII-Marina İşletme*** (***): Gemi Yapımı ve Denizcilik-Gemi Yönetimi mezunu adaylar bu bölümleri ancak bölümde sınavsız geçişten kalan boş kontenjanlar olursa tercih edebileceklerdir. B)Lisans Bölümleri I-Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi II-Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Fakülte&Yüksekokul) III- Denizcilik İşletmeleri Yönetimi(Fakülte&Yüksekokul) IV- Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Müh. V- Gemi Makineleri İşletme Müh. VI- Gemi ve Deniz Teknolojileri Müh. VII- Gemi ve Yat Tasarımı VIII- Güverte(Fakülte& Yüksekokul)

4 3.BÖLÜMLERİN KISACA AÇIKLAMALARI VE TANITIMI A)Ön Lisans Bölümleri I-GEMİ İNŞAATI Büyük tonajlı yük ve yolcu gemileri, balıkçı gemileri, tanker, yat ve benzerlerinin tasarım, üretim, montaj, bakım, onarım ve kalite kontrol işlemlerini Gemi İnşaatı Mühendisi gözetiminde gerçekleştiren kişidir. Gemi inşaatı teknikeri; Proje tasarımı ve çizimini yapar, Gemi inşasında kullanılan malzemeleri sınıflandırır ve muayene eder, Çeliklere kullanılacak ısıl işlemlerin yapım tekniklerini uygular, Ölçme ve kontrol aletlerini kullanarak doğru ve hassas ölçme ve kontrol işlemlerini yapar, Soğuk şekillendirme makinelerinde kesme ve bükme uygulamaları yapar, Boru bağlantı elemanlarını kullanarak boru bağlantıları kurar, Boya ve raspa (demir, tahta yüzeylerdeki boya, pas vb. çıkarma, pürüzleri gidermek amacıyla kullanılan iri dişli bir törpü) işlerinin yapılmasını sağlar, Kalite kontrol işlemlerini yapar, Bakım ve onarım işlerini yapar ve/veya yapılmasını sağlar, Basit gemi elemanlarını yapar, Koruyucu gaz ve toz altı kaynak yöntemleri ile temel kaynak işlemleri yapar. Gemi inşaatı teknikeri olmak isteyenlerin; Fen ve matematik derslerine ilgili ve başarılı, Mekanik yetenek, el becerisi, göz-el koordinasyonu ve çizim yeteneği gelişmiş, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Plan yapma yeteneği gelişmiş ve planlarını uygulamaya koyabilen, İşbirliğine yatkın, Açık havada çalışmaktan hoşlanan, Sabırlı, dikkatli, tedbirli, Rutin işlerde uzun süre çalışabilen, birden fazla işi aynı anda yapabilen, Bedence sağlam kimseler olmaları gerekir. Gemi inşaatı teknikeri; açık havada tersanelerde çalışabileceği gibi büro ortamında da çalışabilir. Açık havada çalışanlar için çalışma ortamı sıcak, soğuk, karanlık, nemli gürültülü, kirli, titreşimli, tozlu olabilir. İşyerinde yüksekten düşme, elektrik akımına kapılma, yanma, kesilme, zehirlenme, cisim çarpması veya düşmesi, makinelerden kaynaklanan iş kazaları risklerinin yanı sıra uzun vadede meslek hastalığına neden olabilecek toz, gaz, gürültü ile karşılaşılabilir. Çalışırken meslektaşları, mühendisler ve teknisyenlerle sürekli iletişim halindedir. Çalışma koşulları arasında tam gün, gece çalışması, vardiyalı çalışma sayılabilir. Ayrıca sağlık raporu ile meslekte çalışabilir belgesi alınması zorunludur.

5 II-DENİZ ULAŞTIRMA VE İŞLETME Programın Amacı Deniz Ulaştırma ve İşletme programının amacı, uzak yola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanları yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Deniz Ulaştırma ve İşletme programında matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, pazar araştırmaları gibi dersler okutulur. Gereken Nitelikler Deniz Ulaştırma ve İşletme programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekir. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları gerekir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Deniz Ulaştırma ve İşletme programını bitirenlere 12 aylık deniz stajının ardından sınavla "Vardiya Zabiti" unvanı verilir. Güverte Teknikeri, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür. Çalışma Alanları Güverte teknikerleri Deniz Nakliyat Şirketinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler. Öğrenciler, gördükleri eğitime karşılık liman başkanlıklarına başvurarak; denizde kişisel can kurtarma teknikleri, temel ilkyardım, yangın önleme ve yangınla mücadele, can kurtarma araçlarını kullanma yeterliği, personel güvenliği ve sosyal sorumluluk, tıbbi bakım, ileri yangınla mücadele sertifikaları ile zabit olduklarında tankerlerle ilgili tanıtım ve işlem sertifikaları ve RO-RO gemilerinde çalışacak personel için gerekli olan sertifikaları herhangi bir kursa gitmeksizin alabilmektedirler.

6 III-SU ALTI TEKNOLOJİSİ Programın Amacı: Sualtı teknolojisi programının amacı, deniz kurtarma işlerinde ve deniz araştırmalarında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sualtı teknolojisi programında fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilim alanı ile ilgili dersler yanında oşinografi, balıkadamlık, sualtı arama yöntemleri, dalış sağlığı ve fizik kondisyon eğitimi, sualtı tehlikeleri, gemi kurtarma dalgıçlığı gibi dersler verilir. Gereken Nitelikler: Sualtı teknolojisi programına girmek isteyenlerin bedence güçlü, uzun zaman sualtında kalabilmeye dayanıklı kimseler olmaları gereklidir. Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sualtı teknolojisi programını bitirenlere "Dalgıç", "Kurbağaadam", "Balıkadam" unvanları ile çalışırlar. Balıkadamlar batık gemilerdeki eşyaların, sualtındaki arkeolojik eserlerin çıkarılması gibi kurtarma çalışmaları yapar, sualtı araştırmalarında, su inşaatı, mendirek yapımı, sualtı film ve fotoğrafçılık işlerini yürütür. Çalışma Alanları: Mezunlar Ulaştırma Bakanlığına bağlı gemi ve limanlarda, deniz araştırmaları ile ilgili resmi ve özel kuruluşlarda çalışabilirler. İstanbul Üni. (Su Altı Tek.) Okulumuz programlarına ÖSYM kitapçığında belirtilen meslek liselerinden geçişle öğrenci alınmaktadır. Yeterli kontenjan dolmadığı takdirde, programımıza, ÖSYM nin belirlediği EK KONTENJAN tarihleri arasında, diğer bir meslek lisesi veya düz lise çıkışlı adaylar da başvurabilirler. Başvurma şartları ÖSYM kitapçığında belirtilmektedir. Programımız, özellikle sanayi dalgıçlığına yönelik eğitim vermek ve ülkemizin bu konudaki açığını eğitimli eleman yetiştirerek kapatmayı amaçlayarak kurulmuştur. Sadece SCUBA eğitimi veren bir dalış kulübüyle karıştırılmamalıdır. Öğrenciler her ne kadar yatay geçiş veya kontenjandan programımıza girseler de, bazı kara ve su hareketlerini zorlanmadan yapabilmelidirler. Kayıt için gelecek tüm öğrencilerin, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı ndan, dalışa yeterlilik raporu almaları gerekmektedir. Program öğrencilerimiz kendi kişisel dalış malzemelerini (Maska, palet, şnorkel, yüzerlik ceketi-bc, regülatör, patik, ağırlık kemeri) ilk eğitim-öğretim dönemi sonuna kadar kendileri tamamlamakla yükümlüdürler. Her yıl, bahar döneminde Ege ve Akdeniz sahillerindeki bir dalış kulübüne eğitim gezisi düzenlenir. Öğrenciler bu gezilerdeki konaklama ve tekne-dalış masraflarına katkıda bulunurlar. Programımıza girecek öğrencilerin, özellikle, bu hususları dikkate almaları gerekmektedir.

7 IV-YAT İŞLETME VE YÖNETİMİ Günümüzde turizm sektörünün önemli bir dalı olan deniz turizmi, ülkemizin denizle olan ilişkisi ve artan potansiyeliyle gün geçtikçe daha büyük bir ilgi yaratmakta ve turizm gelirlerinde artan bir pay elde etmektedir. Türk limanlarına kayıtlı özel ve ticari yatların ve marinaların sayılarının ve kapasitelerinin artışı ve yabancı bayraklı yatların Türkiye kıyılarına artan ilgisi beraberinde sektörde çalışan personelin sadece niceliksel değil niteliksel olarak da bir gelişme beklentisini de beraberinde getirmiştir. Deniz turizmini, yat yatırımı ve işletmeciliği, yat limanı ve marina işletmeciliği, kruvazör turizmi ve feribot işletmeciliği, su sporları ve dalış turizmi işletmeciliği şeklinde özetlemek mümkündür. Sektörün bu yönlerde gelişmesi sadece yatırımcıların mevcut düzenlemelerle önünün açılması değil sektörde çalışacak personelin yetiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Mevcut düzenlemeyle, ön lisans düzeyinde, ağırlama hizmetleri programı olarak belirlenen programların müfredatlarında ender olarak bir dersle veya dersin bir bölümü olarak anlatılmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere sektörde çalışacak personelin sektöre yönelik bir eğitimden geçmesi sektörü tanıyan sektörde karşılaşabileceği sorunları çözebilecek donanımda olması bir zorunluluktur. Yat işletme ve yönetimi programının amacı, yat turizm firmalarında çalışacak idari personeli, ticari yatlarda çalışacak yat kaptanlarını ve yat servis elamanlarını, marinalarda çalışacak büro elamanlarını ve teknik personelin yetiştirilmesidir. Yat Kaptanı Görevleri: Yat sınıfı teknede can, mal ve çevre güvenliğini sağlamak, Gemi bakımını sağlamak, Belge ve kayıt tutmak, Personeli yönetmek, Eğitim vermek, Disiplin sağlamak, Yat sınıfı teknede sağlık hizmetlerini yürütmek, Yolcu kabulü yapmak, Haberleşmeyi sağlamak, Resmî işlemleri takip etmek, Hava durumunu takip etmek, Güverte seyir hazırlığı yapmak, Makineyi seyire hazırlamak, Güvenli manevra yapmak, Güvenli seyir yapmak, Çekek bakımları ve yatın indirilmesini sağlamak, Meslek eğitimi etkinliklerine katılmaktır.

8 V-GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME Gemi Makineleri İşletme Programı 2 yıllık lisans eğitimini takiben mezunlar, 12 aylık deniz stajlarının ardından sınavla Makine Zabiti olurlar. Mezunlar gemi makineleri, içten yanmalı makineler, türbinler, güç ve yük aktarma ve kumanda sistemleri, basınçlı kaplar, ısıtma havalandırma iklimlendirme, kazanlar, kompresörler, arıtma ve ayrıştırma sistemleri, akışkan depolama ve aktarma sistemleri ve kumanda kontrol sistemleri tasarım, projelendirme, projelerin uygulanması ve denetim işlerini yaparlar. Görevleri: Gemiye yakıt, yağ, su alınırken nezaret eder. Geminin seyri esnasında makine dairesinde nöbet tutar. Herhangi bir aksaklık tespit ettiğinde başmühendise haber verir. Her 2 saatte bir yaptığı periyodik kontrolleri makine kayıt defterine, basınç, ısı, yağ seviyesi, makine devirlerini ve çalışma saatlerini kayıt eder. Gemi makinelerinin periyodik bakım ve onarımını verilen talimatlar doğrultusunda yapar. Gemide yapılan yangın tatbikatlarına katılır. Makine arızalarının tespitini yapar, baş makiniste bilgi verir. Başmakinistin talimatı doğrultusunda hareket eder. Bu programdan mezun olan öğrenciler, Gemiadamları Yönetmeliği nde süresi belirlenmiş olan stajı tamamlamaları şartıyla, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü nce düzenlenen Makine Zabiti sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Sınavda başarılı olan mezunlarımıza Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı tarafından uluslararası geçerliliği olan Makine Zabiti Yeterliği belgesi verilmektedir. Makine Zabitleri, Türk veya yabancı bayraklı gemilerde görev alabilmektedirler. Yönetmeliklerle belirlenmiş olan deniz hizmet sürelerini tamamlayarak ve ilgili sınavları başarmak suretiyle Baş Mühendisliğe kadar yükselebilmektedirler.

9 VI-DENİZ VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİ Deniz-liman işletmeciliği bölümü, işletmenin kuruluşu ve hukuki yapıları, finansman personel ve halkla ilişkilerden oluşan temel işlevler, planlama, örgütleme, yönetme ve etkileme, kontrol, karar verme, iletişim alanlarında kalifiyeli eleman yetiştirmeyi amaçlar. Programın Amacı: Deniz ve liman işletme programının amacı, kıyı kuruluşlarının işletmesi ile ilgili birimlerde çalışacak elemanları yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Deniz ve liman işletme programında temel gemicilik, ekonomi, deniz hukuku, deniz ticaret hukuku, meteoroloji, gemi yapısı ve dengesi, deniz elektriği ve elektroniği, işletme yönetimi, deniz acenteciliği, liman işletmeciliği, personel yönetimi, gümrük mevzuatı gibi dersler ve denizcilik İngilizcesi okutulmaktadır. Gereken Nitelikler: Deniz ve liman işletme programında okumak isteyenlerin hem fen hem sosyal bilimlere (özellikle hukuk, ekonomi ve işletmeyi) ilgili, bedence sağlam, dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler: Deniz ve liman işletme programını bitirenler, limanlara giren ve limanlardan çıkan yüklerin gümrük işlemelerinin yapılması, gemilerin deniz ticaret hukuku kurallarına göre işletilmesi; denizcilikte çalışan personelin yönetimi alanında deniz işletmecisine yardımcı eleman olarak görev yapar, gerektiğinde küçük gemilerde kaptanlık yapabilirler. Çalışma Alanları: Denizcilik ve turizm sektöründe görev alırlar. Denizcilik sektöründe bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

10 Beykoz Lojistik M.Y.O.(Vakıf) VII-MARİNA İŞLETME Marina sektörü alt yapı maliyeti yüksek olan yatlara hitap eder. Yatların gerek hacim gerekse boy olarak çoklu kısıtlı imkân sunması marinalara bağlayan yatlara çok çeşitli hizmetlerin sunulmasını kaçınılmazlaştırır. Elektrikten suya, güvenlikten çarşı-pazar alışverişine uzanan değişik hizmetlerin tıpkı şehirlerde kentliye verildiği şekilde marinalarda da sağlanması zorunluluk olmuştur. Dolayısıyla marinalar bu bağlamda düşünceleri farklı ama hizmete odaklanmış özel eğitimli işletmecilerin elinde gelişen ve rekabet gücü kazanan ulaştırma alt yapısı şekline dönüşmüştür. Bu özelliği de marinalarda eğitimli işletme yeteneği kazanmış personelin istihdamını gerektirmektedir. Programdan mezun olacaklar, Türk veya yabancı bayraklı Özel ve Ticari Yatlarda Yat Kaptan olarak görev yapabilecekleri gibi çok sayıdaki Marinalar başta olmak üzere Denizcilik İşletmelerinde, Brokerlik Şirketlerinde, Limanlarda, Gemi İnşa Tesislerinde yönetici yardımcısı olarak da çalışabileceklerdir. Ayrıca, deniz ve denizcilikle ilgili tüm sektörlerde danışman ve uzman olarak çalışabileceklerdir.

11 B)LİSANS BÖLÜMLERİ I-DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ Bölümün Amacı: Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü deniz ulaştırması konusunda gerekli temel işletmecilik ve yönetim bilgileri kazandırmak amacındadır. Bölümün Olanakları: Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü nde deniz ticaret filosunun yönetim, destek ve acente hizmetlerini yerine getirecek personeli yetiştirmeye yönelik bir eğitim uygulanır. Öğrencilere Deniz Hukuku, Sefer Planlama, Liman ve Terminal Hizmetleri, Brokerlik ve Deniz Sigortacılığı konularında da bilgi ve beceri kazandırılır. İş Alanları: Bölüm mezunları, denizcilik işletmelerinin merkez personeli, liman işletmecisi, acente, shipchandler, deniz sigortacısı, kıyı kaptanı ve marina yöneticisi olarak çalışabilmektedirler II-DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜH. (FAKÜLTE&YÜKSEKOKUL) Programın Amacı Deniz ulaştırma işletme mühendisliği programının amacı, deniz yolu ile ulaştırma hizmetlerinin verimli ve etkili bir biçimde yürütülmesi ile ilgili konularda eğitim yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği bölümündeki öğrenciler 1. sınıfın sonunda üç anabilim dalından birine ayrılmaktadır. Bunlar Gemi Yönetim Mühendisliği (Güverte) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (İşletme) dir. Birinci yıl matematik, fizik, kimya, bilgisayar programlama, gemi mühendisliğine giriş, deniz, örf, adet ve liderlik, malzeme bilgisi gibi dersler okutulur, ikinci sınıftan itibaren okutulan dersler, dallarına göre, kısaca şunlardır: Gemi Yönetim Mühendisliği (Güverte): Bu dalda küresel trigonometri, vardiya esasları, termodinamik, pusula bilgisi, elektronik seyir yardımcıları, deniz meteorolojisi ve oşenografi, gemi manevrası; gemi makineleri işletme mühendisliği (makine) dalında, ısı iletimi, dinamik, hidrolik gemi makineleri bakımı, otomatik kontrol, takım tezgahları, gemi inşaatı gibi dersler okutulur. Termodinamik, elektronik gibi dersler bu iki programda ortaktır. Gemi makineleri işletme mühendisliği (işletme) dalında işletme hukuku, muhasebe ilişkileri, ekonomik coğrafya, ulaştırma mühendisliği, işletme yönetimi ve organizasyonu

12 istatistik ve olasılık, pazarlama ilkeleri, deniz ulaştırma ekonomisi, deniz sigortacılığı, denizcilikte yatırım gibi dersler okutulmaktadır. Gereken Nitelikler Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünün alt dallarına ayrılacaklar için gereken nitelikler de ayrı ayrı verilmiştir: Gemi yönetimi mühendisliği dalına ayrılmak isteyenlerin matematik özellikle geometriye ve fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı, bedence sağlam ve güçlü açık havada ve denizde yaşamaktan hoşlanan ailesinden uzak kalabilen başkalarını yönetebilen çok dikkatli ve sabırlı; (gemi makineleri) işletme mühendisliğinde okumak isteyenlerin matematiğe ve fiziğe, özellikle mekanik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, denizde ve kapalı ortamlarda çalışmaktan sıkılmayan bedence sağlam, güçlü, ve dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği dalında okumak isteyenlerin matematiğe ve sosyal bilimlere özellikle hukuk ve ekonomiye ilgili, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen ve sistemli çalışabilen kimseler olmaları gerekir. Bu dalda başarılı olmak için iyi derecede İngilizce bilmek gereklidir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Güverte Zabiti (Uzakyol Vardiya Zabiti) olarak çalışacak mezunlar 4. kaptan olarak işe başlayarak, belli hizmet dönemlerinden sonra kaptanlığa (süvariliğe) kadar yükselirler. Gemide bulunan her kaptanın belli görevleri vardır. Bunlar genellikle her gün köprü üstünde 8 saat değişmeli olarak vardiya tutmak ve geminin güvenli biçimde seyrini limanlara yanaşıp geminin yükünü boşaltmasını ve yeni yük almasını sağlamaktır. Makine Zabiti (Uzakyol Makine Zabiti) olarak çalışacak mezunlar 4. makine zabiti olarak işe başlayarak, belli hizmet dönemlerinden sonra 1. makine zabitliğine (Başmühendisliğe) kadar yükselirler. Genel olarak yaptıkları işler, her gün 8 saat makine dairesine değişmeli olarak nöbet tutmak, makinelerde çıkabilecek aksaklıkları saptayıp onarmak, gemideki tüm makine donanımının bakımına yapmak ve düzenli olarak işleyişini sağlamaktır. Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür. Denizcilikle ilgili firmalarda yatırımları değerlendirme, gemilerin ve yüklerinin sigorta işlemleri, limanlarda yüklenen veya boşaltılan mallarla ilgili işlemleri, uluslararası iş yapan firmalarda gemilere yük, yüke gemi bulunması gibi işleri yürütürler. Çalışma Alanları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü ne veya özel sektöre ait denizcilik kuruluşlarında görev alırlar. Denizde görev yapacak elemanlar için iş bulma sansı çok yüksektir. Karada çalışacakların iş bulma ve ilerleme olanakları iyi İngilizce bilmeye ve mesleki ehliyete bağlıdır. Ülkemizde deniz yolu ile ulaşıma verilen önem giderek artmaktadır. Bu da mezunların iş bulmalarını kolaylaştıracaktır.

13 III- DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ (FAKÜLTE&YÜKSEKOKUL) Programın Amacı Denizcilik işletmeleri yönetimi programının amacı, deniz taşımacılığının işletme ve yönetimi alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Denizcilik işletmeleri yönetimi programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda matematik, istatistik, hukuk, ekonomi, deniz ticaret hukuku, muhasebe, bilgisayar vb. dersler okutulur. Gereken Nitelikler Denizcilik işletmeleri yönetimi alanında çalışmak isteyenlerin sosyal bilimlere, özellikle ekonomi ve işletme konularına ilgi duyması ve bu alanda başarılı, bir yabancı dil öğrenmeye hevesli ve yetenekli, başkalarını ikna edebilen, girişimci, yaratıcı, açık havada çalışmaktan ve uzun süre deniz yolculuklarından hoşlanan bir kimse olması gerekir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği programını bitirenlere "Denizcilik İşletmecisi" unvanı verilmektedir. Denizcilik işletmecisi çalıştığı işletmede para, malzeme ve insan gücünün en verimli şekilde kullanılması ve gemilerin kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planı düzenler; çalışmaları denetler, gemilerin yük ve yolcularını tam kapasite ile çalışacak şekilde artırmak için önlemler alır; çalıştığı işletmeye bağlı olan veya olmayan gemi, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu sağlar. Çalışma Alanları Denizcilik işletmecisi ve yöneticisi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü ne veya özel deniz taşıma şirketlerine bağlı gemilerde ve limanlarda çalışabilir.

14 IV- GEMİ İNŞAATI VE GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSLİĞİ Tanımı ve Amacı Her türlü deniz taşıtlarının projelendirilmesi, geliştirilmesi ve ekonomik şekilde ünitelenmesi ile tersane yönetimi ve işletmeciliği alanında eğitim ve araştırma yapılır. Tersanelerde, gemi ve yat dizayn bürolarında, deniz taşımacılığı ile ilgili şirketlerde çalışılabilir. Gemi makinelerinin projelendirilmesi, geliştirilmesi ve ekonomik şekilde üretiminin yapılması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Ulaştırma Bakanlığında, resmi ve özel tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan kuruluşlarda,gemi sigortacılığı, marinalarda mühendislik ve gemilerde gemi makineleri işletme mühendisi olarak çalışabilirler. Bölüm Su altında ve üstünde devinen her türlü aracın tasarımını, yapımını ve kullanımı içine alan mühendislik alanıdır. Gemi mühendislerince yürütülen alanda makine mühendisliği alanlarına da giren çokça konu bulunmaktadır. Bilim ve teknolojinin gelişimiyle, daha 50 yıl öncesinde makine mühendisliğinin bir alt kolu olan gemi mühendisliği, aynen uçak mühendisliğinde olduğu gibi kendi başına ayrı bir uzmanlık alanı olmuştur. Günümüzde ise kendi içinde de ayrı uzmanlık alanlarına bölünebilecek yoğun bilgi birikimine ulaşmıştır. Kabaca alanı, gemi ve yat yapımı olarak ikiye ayırsak bile, bu alanlar, kendi içinde de ticari yük ve yolcu gemileri, yelkenli ve motorlu yatlar diye alt dallara ayrılabilir. Yük gemileri de taşıdıkları yüklerin özelliklerine göre dökme, kimyasal, sıkıştırılmış gaz, petrol ürünleri, konteyner vb. diye sınıflandırılırlar. Bu alt sınıfların her biri, ayrı tasarım ve hesaplama bilgi ve becerisi gerektirir. Bu alt alanlarda uzmanlaşma, akademik olarak değil, çoklukla ilgili uğraşının içinde gerçekleşir. Gemi mühendisliği eğitimi veren okullarda genel olarak, yukarıda anlatılan dalların temel bilgileri öğretilir. Bu taşıtların makinesinden, pervanesine; konstrüksüyonundan, matematiğine, mukavemet-dayanım, stabilite-kararlılık, malzeme, direnç-hız yaklaşımlarından, yepyeni tasarımların ortaya çıkarılacağı bilgiler; gemi mühendisliği eğitiminin temel konularıdır. Mezunlar, öncelikle deniz taşımacılığı yapan kuruluşlara bağlı gemilerde vardiya mühendisliği yeterliliği ile, bakanlıklarda kamu iktisadi teşekküllerinde, resmi ve özel tersanelerde, gemi makineleri imal eden fabrikalarda ve bu makinelerin alım satımını yapan ticarethanelerde çalışabilirler. Belli Başlı Dersler Gemi inşaatı programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda matematik, fizik ve kimya gibi temel fen derslerinden başka gemi makineleri, gemi hidrostatiği, gemi geometrisi, imal usulleri, gemi mukavemeti, güverte donanımları, makine dinamiği, makine elemanları, gemi sevki, mukavemet, dinamik, gemi resmi, gemi elemanları, korozyon ve deniz kirliliği, gemi elektriği, malzeme bilgisi, akışkanlar mekaniği, gemi laboratuarı, yüksek hızlı tekneler, gemi inşaatı, gemi hareket ve manevraları, yakıtlar ve yanma, kompozit malzemeler, otomatik kontrol sistemleri, mühendislik ekonomisi, iş hukuku, gemi yardımcı makineleri, termodinamik, ısıtma ve soğutma sistemleri, bilgisayar, sayısal yöntemler, gemi dizaynı, gemi elektronik donanımları, iş hukuku gibi dersler okutulmaktadır. Gemi makineleri mühendisliği programında öğretim süresi 4 yıldır. Öğretimin ilk iki yılında temel fen dersleri yanında temel mühendislik bilimlerine ait dersler okutulmaktadır. Son iki yılda ise mühendislik bilim dersleri ile mesleki dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulur. Öğrenciler eğitim süresince staj yapmak zorundadırlar.

15 V- GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ Programın Amacı Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programının amacı her türlü deniz taşıtlarının ve gemi makinelerinin projelendirilmesi, geliştirilmesi ve üretiminin ekonomik şekilde yapılması konularında eğitim yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programının ilk iki yılında temel fen dersleri yanında temel mühendislik bilimlerine ait dersler okutulmaktadır. Son iki yılda ise mühendislik bilim dersleri ile mesleki dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulur. Öğrenciler eğitim süresince staj yapmak zorundadırlar. Gereken Nitelikler Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programına girecek ve gemi makineleri alanında çalışacak kişinin üst düzeyde akademik yeteneğin yanı sıra uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine ve mekanik yeteneğe sahip, temel fen derslerinde başarılı olması gereklidir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği programını bitirenlere "Uzakyol Makine Zabiti" unvanı verilir. Uzakyol Makine Zabiti gemilerin itici kuvvet sistemlerinin, güç merkezlerinin, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin, dümen, dişli mekanizmasının, pompaların ve diğer mekanik ve elektrik teçhizatının projelerini yapar, bunların yapımı ve işletilmesi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini denetler. Çalışma Alanları Mezunlar, bakanlıklarda kamu iktisadi teşekküllerinde, resmi ve özel tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan kuruluşlarda, gemi makineleri imal eden fabrikalarda ve bu makinelerin alım satımını yapan ticarethanelerde çalışabilirler.

16 VI- GEMİ VE DENİZ TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ Programın Amacı Deniz teknolojisi mühendisliği programının amacı, denizin içinde ve dibinde bulunan canlı ve cansız zenginliklerin (petrol, doğal gaz, ve deniz ürünlerinin) aranması ve üretilmesinde, deniz kirliliğinin önlenmesinde kullanılan her türlü yapı ve aracın (gemi platformu vb.) tasarımı ve üretilmesi alanında eğitim yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Deniz teknolojisi mühendisliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda matematik ve fizik gibi temel fen alanları ile ilgili dersler yanında, oşinografi (okyanus bilim) dalga mekaniği, gemi termodinamiği, deniz kirliliği, kazı yapıları, deniz hukuku ve gemi işletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır. Gereken Nitelikler Deniz teknolojisi mühendisliği programına girmek isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe sahip, fen derslerine ilgili ve bu alanlarda başarılı, dikkatli bir gözlemci olmaları ve açık havada çalışmaktan hoşlanmaları gerekir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Deniz teknolojisi mühendisliği programını bitirenlere "Deniz Mühendisi" unvanı verilir. Deniz Mühendisleri denizde bulunan hammaddelerin bulunması ve işletilmesinde kullanılacak araçları tasarlar ve en ekonomik yolla üretimi planlar. Ayrıca, denizde seyreden taşıtların yapım, onarım ve yönetimi konularında liman ve kıyı yapıları inşaatında ve deniz kirliliğini önleme teknolojisi alanında mühendislik hizmetleri verirler. Çalışma Alanları Deniz mühendisleri tersanelerde, Devlet Su İşlerinde de, petrol şirketlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler.

17 VII- GEMİ VE YAT TASARIMI Çalışma Alanları: Bu bölüm mezunları Devlete ait tersanelerde, gemi ve yat dizayn şirketlerinde iş bulabilirler. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili ve gelişen bir deniz turizmi potansiyeline sahip olmasından dolayı yaygınlaşan bir iş potansiyeline sahiptir. Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu: Geçerliliğini sürdürecek bir meslek dalıdır. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili ve gelişen bir deniz turizmi potansiyeline sahip olmasından dolayı yaygınlaşan bir iş potansiyeline sahiptir. Mesleğin Gerektirdiği Özellikler: Şekil ve uzay ilişkilerini görebilmesi Göz - el koordinasyonuna sahip olması Görsel sanatlara ilgi duyması Yaratıcı, estetik görüş sahibi, tasarım yeteneğe sahip olması Yeniliklere ve eleştirilere açık olması Dikkatli ve titiz olması Başkalarını etkileyebilme ve ikna edebilme gücüne sahip olması Yüksek iletişim becerisine sahip olması Ekip çalışmasına açık olması gerekir.

18 VIII- GÜVERTE(FAKÜLTE& YÜKSEKOKUL) Programın Amacı Güverte programının amacı, uzak yola giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanları yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Güverte programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda, matematik ve fizik alanları ile ilgili derslerden başka, meteoroloji, seyir, yük işlem, deniz ticaret hukuku, iş hukuku, işletme yönetimi, pazar araştırmaları gibi dersler okutulur. Gereken Nitelikler Güverte programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekir. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları gerekir. Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler Güverte programını bitirenlere "Uzakyol Güverte Zabiti" unvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür. Çalışma Alanları Uzakyol güverte zabitleri Deniz Nakliyat Şirketinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler. Öğretmenlik meslek eğitimi de görmüş olanlar meslek liselerinde alanın kuramsal ve uygulamalı derslerini okutmak üzere, öğretmen olarak atanabilirler.

19 GEMİLERDE KİM NE İŞ YAPAR? Kaptan (Süvari Bey) Geminin sevk ve idaresinden ve bunun sonucunda oluşabilecek her türlü olaydan tam sorumlu kişidir. Gemiye kıç gönderinde dalgalandırdığı ülke dersek, Kaptan da bu ülkenin Cumhurbaşkanı dır. Birinci Zabit (İkinci Kaptan Efendi Kaptan) Geminin emniyetli yükleme/taşıma/tahliye operasyonlarından Gemi Kaptanı na sorumludur. ISPS Kodu gereğince gemide bulunması gereken Gemi Güvenlik Zabiti, Çöp Yönetimi gereği Çevre Kontrol Zabiti ve geminin Disiplin Amiridir. Köprü üstünde ve seyir vardiyası tutar. Her sabah mesaiden önce Güverte Reisine yapılacak işleri verir; raspa, boya, yağlama ve bakım tutum gibi. Demir ve yanaşma manevrasında baş tarafta personelin emniyetli çalışmasını denetler ve köprü üstüyle iletişimi sağlar. İkinci Zabit (Üçüncü Kaptan - Efendi kaptan) Geminin bir limandan bir başka limana emniyetli bir şekilde gideceği rotayı Gemi Kaptanı talimatına göre çizer. Bu rotayı belirlerken faydalanılan kitap ve haritaları günceller. Gemide bulunan revirdeki ilaç ve donanımların kontrolünü yapar, süresi biten varsa isteğini yapar. Gemi personelinin başına kazalarda ilk müdahaleyi yapar. Liman evraklarını hazırlar. Köprü üstünde ve seyir vardiyası tutar. Limandayken, Birinci Zabit e operasyonlarda yardım eder. Üçüncü Zabit (Dördüncü Kaptan - Efendi Kaptan) Okulundan yeni mezun olmuş geminin en tecrübesiz zabitidir. Bu yüzden ve 20:00 00:00 yani, Gemi Kaptanı nın ayakta olduğu saatlerde seyir vardiyasını tutar. Gemide bulunan emniyet sistemlerinin (filikalar, yangın söndürücüler, yangın alarmları ) kontrollerini yapar, saptadığı arızaları Gemi Kaptanı na rapor eder. Gemi personelinin acil durumlara hazırlıklı olması için yapılan eğitim ve talimlerin kaydını tutar. Limandayken, Birinci Zabite operasyonlarda yardım eder. Baş Makinist (Çarkçıbaşı)

20 Gemi makinelerinden (ana, yardımcı) Kaptan a karşı sorumlu kişidir. Buzlukların düzgün çalıştığının kontrolünü yapar. Dümen sisteminin verimli çalışmasını, onarımı ve bakımından sorumludur. Gemi Kaptanına karşı emniyet payı dahil edilerek gelecek yakıt alma limanına kadar yetecek yakıtın bulundurulmasından sorumludur. Yakıt Defterini tutar. İkinci Makinist (Çarkçı) Ana makinelerin, yardımcı makinelerin, kazanların, güverte makinelerinin (vinçler, ırgatlar), havalandırma fanlarının, bütün gemide elektrik tesisatı ve aydınlatma sistemi dahil tüm elektrik cihazlarının bakım ve onarımından Baş Makinist e karşı sorumludur. Ayrıca filika motorlarının, air condition ünitelerinin iyi ve çalışır durumda olmalarını sağlar. Üçüncü Makinist (Çarkçı) Hava kompresörleri ile seperatörlerin rutin bakım tutum işleri ile alıştırma işlemlerini (ana makine ve jeneratör enjektörleri, safety ve starting valfları, kompresör valf plate leri vs.) yapar. Filika motorları, acil durum dizel jeneratörü ile yangın pompasının her an çalışır durumda tutmak. Kazan sularının testi ile kazanların bakım/tutumundan sorumludur. Dördüncü Makinist (Çarkçı) Genellikle okuldan yeni mezun olmuş, en tecrübesiz makinisttir. Sintine ve balast pompaları ile bunlara ait valfların bakımını yapar. Makine dairesindeki yangın söndürme teçhizatı, cihaz ile aparatları her an kullanıma hazır bulundurur. Makinelerin yağ ve yakıt harcamalarını hesaplayarak kaydeder, gemiye gelen yedek parça ve malzemelerin teslim alımı ile sayımını yapar. Yakıt alımında iskandil alarak yakıtın taşmasını önler. Elektrikçi Geminin bütün elektrik tesisatını ve techizatını, dinamo, alternör, konvertör, ışıklandırma devreleri, elektrikli güç kaynakları, tüm elektrik ve elektronik otomasyon ve bunların alarmları, acil durum alarmları, seyir fenerlerinin, normal ve acil aydınlatmalarının her an çalışır durumda tutmak. Geminin limana giriş ve çıkış öncesi kreyn, vinç ve ırgatların kontrolünü yapar. Gemide bulunan Acil GMDSS, Genel Alarm ve filika motorlarının akülerinin şarjlarını kontrol eder. Güverte Lostromosu (Reis)

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2 ANKARA ARALIK 2005 ii 2006 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı http://megep.meb.gov.tr Bu modül (ders notu); Mesleki Eğitim ve Öğretim

Detaylı

Zuhal ÖZCAN ATSO AR GE Personeli

Zuhal ÖZCAN ATSO AR GE Personeli GİRİŞ Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen, Mustafa Kemal Üniversitesi nin ortağı olduğu Projenin amacı Hatay İlinde yaşamakta olan 18-55

Detaylı

MESLEK REHBERİ. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE

MESLEK REHBERİ. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE Mesleki Mesleki Eğilime Eğilime Göre Göre Yönlendirme ve ve Kariyer Kariyer Rehberliği MESLEK MESLEK REHBERİ REHBERİ HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE MESLEKİ EĞİLİME

Detaylı

ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1)

ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1) ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1) Acil Yardım Teknikerliği programının amacı, acil bakım hizmetini hastane dışında, profesyonel düzeyde verebilecek elemanları yetiştirmektir. Ambulans ve acil bakım

Detaylı

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir:

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir: MESLEKLER REHBERİ MESLEK SEÇĠMĠ Meslek : Meslek en genel anlamda yaşam boyu yapılan faaliyetler bütünüdür. Yaşam boyu yapılan bir faaliyetten insanın mutlu olabilmesi için seçtiği mesleği severek ve isteyerek

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI Medipol lü Olmak Yarınlara Hazırlanmaktır. Sevgili Öğrenciler, Yüksek Öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş

Detaylı

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir:

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir: MESLEKLER REHBERİ MESLEK SEÇĠMĠ Meslek: Meslek en genel anlamda yaşam boyu yapılan faaliyetler bütünüdür. Yaşam boyu yapılan bir faaliyetten insanın mutlu olabilmesi için seçtiği mesleği severek ve isteyerek

Detaylı

Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr

Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr GÜZEL SANATLAR Programlar Puan Türleri Graf i Sinema ve Televizyon TS-1 MESLEK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Meslek seçimi, sadece gelecekte

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI Ankara, 2012 1 2 3 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 6 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ... 7 ADALET... 9 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ...

Detaylı

MESLEK TANITIMI PAKET 1

MESLEK TANITIMI PAKET 1 MESLEK TANITIMI PAKET 1 2013 1 TERZİ Alınan sipariş ve istenilen modele göre her tür abiye ve gelinlik kumaşını biçen, provaya hazırlayan, prova yapan, diken, süsleyip ütüsünü yapan sonrada hazırladığı

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

Bankacılık/ Bankacılık ve Finans / Bankacılık ve Finansman / Bankacılık ve Sigortacılık/ Sigortacılık / Sigortacılık ve Risk Yönetimi (YGS-6)

Bankacılık/ Bankacılık ve Finans / Bankacılık ve Finansman / Bankacılık ve Sigortacılık/ Sigortacılık / Sigortacılık ve Risk Yönetimi (YGS-6) Bankacılık/ Bankacılık ve inans / Bankacılık ve inansman / / Sigortacılık / Sigortacılık ve Risk Yönetimi () İnsanların hayatında oluşabilecek tüm risklerde, uğradıkları kayıpları giderme, para desteği

Detaylı

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 -

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 - ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI 2007-1 - KOMİSYON ÜYELERİ KENAN TUĞAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI KENAN

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü 1 G A Z İ O S M A N P A Ş A Ü N İ V E R S İ T E S İ 2 Merhaba.. Gaziosmanpaşa üniversitesine bağlı olarak Erbaa ilçemizde, 1993 yılında açılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1995 yılında açılan

Detaylı

GEMİADAMLARI EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ

GEMİADAMLARI EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ GEMİADAMLARI EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak, Kapsam ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönerge; gemiadamları eğitimleri ve sınavlarının asgari gerekleri ile eğitim kurumlarının

Detaylı

EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ

EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak, Kapsam ve Tanımlar Dr. İ. Kudret RODOPMAN Amaç Madde 1. Bu Yönerge; gemiadamları eğitimlerinin ve sınavlarının en az gereklerini belirlemek amacıyla

Detaylı

İMEAK Deniz Ticaret Odası nın resmi yayınıdır. MAYIS /2015 DERGİ KURULUŞ: 1984 İMEAK DTO / MAYIS 2015 SAYISI EĞİTİM EKİDİR

İMEAK Deniz Ticaret Odası nın resmi yayınıdır. MAYIS /2015 DERGİ KURULUŞ: 1984 İMEAK DTO / MAYIS 2015 SAYISI EĞİTİM EKİDİR İMEAK Deniz Ticaret Odası nın resmi yayınıdır. DERGİ KURULUŞ: 1984 MAYIS /2015 İMEAK DTO / MAYIS 2015 SAYISI EĞİTİM EKİDİR Yabancı dil konusunda yetersizlik var Bizde denizcilikle ilgili eğitimin daha

Detaylı

Bu yayın Okulumuz bölümlerinin devamı niteliğindeki YGS ile

Bu yayın Okulumuz bölümlerinin devamı niteliğindeki YGS ile Bu yayın Okulumuz bölümlerinin devamı niteliğindeki YGS ile kazanılabilecek 4 yıllık bölümleri ve Sınavsız Geçiş Hakkı ile girilebilecek 2 yıllık bölümleri tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Muhasebe Finansman

Detaylı

Değerli Genç Arkadaşlarım,

Değerli Genç Arkadaşlarım, Değerli Genç Arkadaşlarım, Ünlü düşünür Platon un, yüzyıllar önce ideal eğitimin tanımını bizlere yaptığı Doğru eğitim bedeni ve ruhu olabildiğince güzel kılacak güçte olmalıdır cümlesi; sınırların ortadan

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 14

ÖĞRENME FAALİYETİ 14 ÖĞRENME FAALİYETİ 14 ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI AMAÇ ELEKTRİK - ELEKTRONİK Bu faaliyet ile Elektrik- Elektronik alanı altında yer alan meslekleri tanıyabileceksiniz A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Elektrik-Elektronik

Detaylı

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS 7 9 MESLEK YÜKSEKOKULU Aşçılık* Bankacılık ve Sigortacılık* Deniz Ulaştırma ve İşletme Dış Ticaret Grafik Tasarımı* Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Detaylı

T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU KOCAELİ 2012 1 Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini

Detaylı

BALIKÇI GEMİSİ KAPTANI

BALIKÇI GEMİSİ KAPTANI TANIM Su ürünleri avcılığı, depolanması veya işletilmesinde kullanılan nitelikleri bu amaca uygun olan ve tonilato belgesinde balıkçı gemisi olduğu belirtilen ticaret gemisini sevk ve idare eden gemi adamıdır.

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa YGS-1, YGS-2 VE MF PUANLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARI, TERCİH EDİLEBİLECEK ALANLAR VE ÖĞRETİM SÜRELERİ...

İÇİNDEKİLER. Sayfa YGS-1, YGS-2 VE MF PUANLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARI, TERCİH EDİLEBİLECEK ALANLAR VE ÖĞRETİM SÜRELERİ... İÇİNDEKİLER YGS-1, YGS-2 VE MF LARIYLA ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARI, TERCİH EDİLEBİLECEK ALANLAR VE ÖĞRETİM SÜRELERİ....................................... 9-204 Sayfa YGS-5, YGS-6 VE TM LARIYLA ÖĞRENCİ

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

SUNUŞ Rehber 2011 Rehber 2011 Üniversiteler Rehberi Celil Vardar Cihat Ak- bulut, Nihat Bilgiç, Fahri Başaran ve Ayşegül Duran İbrahim TAŞEL

SUNUŞ Rehber 2011 Rehber 2011 Üniversiteler Rehberi Celil Vardar Cihat Ak- bulut, Nihat Bilgiç, Fahri Başaran ve Ayşegül Duran İbrahim TAŞEL SUNUŞ Sevgili Gençler, final in ilave kitaplar dizisi elinizdeki Rehber 2011 ile sürüyor. Bu kitap meslekleri tanımanızı, seçeceğiniz meslekle ilgili fakülte ya da meslek yüksekokullarının hangi üniversitelerde

Detaylı

İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU

İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU TARİHÇEMİZ İzmir Meslek Yüksekokulu; 1982 yılında Buca ilçesindeki Eğitim Yerleşkesi içinde kurulmuştur. Ön lisans (2 yıl) düzeyinde ara eleman yetiştiren Milli Eğitim Gençlik

Detaylı