Hangi Trimesterde Nasıl Yaklaşalım? Gebelikte TORCH Grubu Etkenlerin Yol Açtığı Enfeksiyonlar

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hangi Trimesterde Nasıl Yaklaşalım? Gebelikte TORCH Grubu Etkenlerin Yol Açtığı Enfeksiyonlar"

Transkript

1 Hangi Trimesterde Nasıl Yaklaşalım? Gebelikte TORCH Grubu Etkenlerin Yol Açtığı Enfeksiyonlar Dr Semra Tunçbilek Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

2 T O R C H Bir grup enfeksiyon etkeninin (bakteri, virüs, parazit) konjenital enfeksiyon, fetal ve neonatal morbidite ve mortalite nedeni olmasından dolayı birlikte incelenmesi önerilmiştir. Ped Res 1971;5:405-6.

3 TORCH Grubu Enfeksiyon Etkenleri Toksoplasma gondii Diğerleri "Others": Treponema pallidum (sifiliz), Varisella Zoster, Parvovirus B19, Borrelia burgdoferi (Lyme hastalığı), Koksaki virüsü Klamidya Human T-lenfotrofik virüs HIV, HBV. Rubella Sitomegalovirüs (CMV) Herpes simpleks virüs (HSV)

4 CHEAP TORCHES C Chickenpox and shingles H Hepatitis B, C, (D), E E Enteroviruses A AIDS (HIV infection) P Parvovirus B19 T Toxoplasmosis / Toxoplasma gondii O Other (Group B Streptococcus, Listeria, Candida, Lyme disease) R Rubella C Cytomegalovirus H Herpes simplex E Everything else sexually transmitted (Gonorrhea, Chlamydia, Ureaplasma urealyticum,human papillomavirus) S Syphilis Ford-Jones and Kellner 1995

5 SUNUM PLANI Enfeksiyonun dünyada ve ülkemizde prevalansı Gebe ve infantın klinik bulguları Gebenin takibi Gebenin tedavisi Enfeksiyondan korunma

6 Toksoplazma gondii

7 Toksoplazmozis-Prevalans Doğurganlık çağındaki kadınlarda IgG seroprevalansı Bölge Toksoplasmosis (%) Avrupa Asya 8 ABD 11 Latin Amerika 53 Afrika Arch Dis Child Educ Pract Ed 2013;98:93-8 Ülkemizde değişik bölgelerden bildirilen seropozitiflik oranları %32.7-%75.8 arasında değişmektedir. Perinataloji Dergisi 1993;1:165-9 Mikrobiyol Bult 1986;20:1-8 Gebelerde enfeksiyonun insidansı 3/1000 olarak bildirilmiştir. Jinekoloji ve Obstetrik Dergisi 1996;10:49-53

8 Toksoplazmozis-Klinik Primer enfeksiyon Reaktivasyon AIDS liler, Yüksek doz immünsupresif tedavi alanlar, Organ transplant alıcıları, Maligniteliler, Kollajen doku hastalarında olabilir.

9 Toksoplazmozis-Klinik Gebe genellikle asemptomatiktir. Bazen halsizlik, subfebril ateş, LAP olabilir. Nadiren korioretinit görülebilir. Fetüse geçiş olabilmesi için annenin primer enfeksiyonu gebelik döneminde geçirmesi gerekmektedir. Fetüste görülebilen patolojiler; Abortus, Ölü doğum, Toksoplasma spesifik organ anomalileri (mikrosefali, hidrosefali, intrakraniyal kalsifikasyonlar, hepatosplenomegali, vb), İntrauterin gelişme geriliği, Korioretinittir.

10 Gebelikte maternal serokonversiyon haftası Toksoplazmozis-Klinik Maternal serokonversiyon zamanı ile konjenital enfeksiyon ve klinik bulguların görülme oranları Konjenital enfeksiyon risk oranı % Enfekte fetüste klinik bulguların oluşma oranı % Fetusun enfeksiyon durumu bilinmediğinde klinik bulguların gelişme riski, % 13 6 (3-9) 61 (34-85) (33-47) 25 (18-33) (60-81) 9 (4-17) 7 Lancet 1999;353:

11 Toksoplazmozis -Takip Serolojik tanıda IgG, M, A, E antikorları IgG avidite ve ayırıcı aglütinasyon (AC/HS) ile akut/kronik ayırımı yapılabilmektedir. Tanı için ideal zaman olan ilk trimesterde IgM, IgG antikorlarını araştırmak gerekmektedir. Seronegatif gebede her ay veya trimesterde tekrarlanması uygundur. Gebede rutin tarama ABD de yapılmazken, bazı Avrupa ülkelerinde yapılmaktadır. Ülkemizde tarama önerilmemektedir. (TC Sağlık Bakanlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğum Öncesi Bakım Yönetim Rehberi-2010)

12 Toksoplazmozis-Takip Toksoplazmozisin pozitif serolojisinde hedef gebenin hastalığı ne zaman geçirdiğini belirlemektir. Serolojik testleri yorumlarken yeterli klinik bilgi (gebelik haftası, test endikasyonu, anormal klinik bulgu) olmalıdır. IgM, Gebelik öncesi ve gebelikteki pozitif sonuç, her zaman akut enfeksiyonu göstermemektedir. Akut enfeksiyondan sonra 1 yıl pozitif kalabilmektedir. Bir çalışmada 100 pozitif serum örneğinden 62 si referans laboratuvarında negatif bulunmuştur. Clin Infect Dis 2008;47:554-66

13 Toksoplazmozis-Takip IgG avidite testi; Akut primer enfeksiyonda avidite düşük, Geçirilmiş enfeksiyonda (en az 3-4 ay geçmiş) avidite yüksek bulunur. IgM negatif ve enfeksiyon uzun zaman önce geçirildiği düşünülüyorsa IgG avidite testi yararlı değildir. PCR, Amniyon sıvısında Toksoplazma DNA sını gösterir. Optimal test zamanı 18 veya sonraki haftalardır. Duyarlılığı %64, NPV %88, PPV %100. Obstet Gynecol 2001;97: Fetal dokularda ve plasentada Toksoplazma DNA sını göstermek için de kullanılır. Gebelikte primer enfeksiyon şüpheli hastalarda ve reaktivasyon şüpheli immünsupresiflerde yapılmalıdır.

14 Toksoplazmozis-Takip USG, primer enfeksiyon şüpheli gebelerde, fetal anomali (hidrosefali, beyin ve karaciğer kalsifikasyonu, splenomegali, asit, vb.) araştırmak için önerilmektedir. BT, beyindeki kalsifikasyonlar, MR, diğer anomaliler için yapılabilir. Akut toksoplazmozis enfeksiyonu tanısından 6 ay sonra gebe kalmakta sakınca yoktur. Olgu bazında tartışmakta yarar vardır.

15 Toksoplazma IgG/IgM Yorumlaması IgG negatif/igm negatif IgG Negatif/IgM pozitif 1-3 hafta sonra tekrar et Geçirilmiş enfeksiyon kanıtı yok. Gebelikte enfeksiyon riski var. Korunma yöntemlerini anlat Gebelikte serokonversiyon açısından takip et Eğer IgG negatif/igm pozitif veya IgG pozitif olursa IgG pozitif/igm pozitif IgG negatif/igm pozitif Klinik ile uyumsuz, IgG negatif/igm negatif olarak kabul et Serkonversiyon gelişmiş. Gebelikte oluşmuş enfeksiyon olarak değerlendir, fetüs, konjenital toksoplazmozis açısından riskte, tedavi başlanmalıdır. PCR ve USG.

16 Toksoplazma IgG/IgM Yorumlaması IgG pozitif/igm negatif IgG pozitif/igm pozitif <18 hafta ise enfeksiyon gebelikten uzun süre önce geçirilmiştir. İmmünkompetan kişide konjenital toksoplazmozis riski yoktur. 18 hafta ise enfeksiyonun gebelikte mi, çok önce mi geçirildiği anlaşılamaz Referans laboratuvarında konfirme edilmelidir 18hafta, yeni izleme gerek yok, >18hafta eski serumu ya da eski sonuçları bulunmalı

17 Toksoplazmozis-Tedavi Gebelikten 6 ay önce alınmış enfeksiyonun konjenital toksoplazmozis riski olmadığı için, eğer gebe immünsupresif değilse herhangi bir öneride bulunulmuyor. Gebelikte akut toksoplazmozis tanısı veya şüphesi varsa spiramisin (3 g/gün) önerilmektedir. Spiramisin, Bir makrolid, vertikal geçiş sıklığını azaltmak için kullanılmaktadır. Şüpheli ve kanıtlanmış toksoplazmozis vakalarında 18. haftaya kadar önerilmektedir. Plasentayı geçemez, bu nedenle fetüs enfeksiyonunun tedavisinde etkin değildir. Teratojenik değildir. Amniyon sıvısında PCR negatiflerde geçişi önlemek için doğuma kadar verilmelidir. Son yıllarda etkinliği sorgulanmaya başlanmıştır.

18 Toksoplazmozis - Tedavi Primetamin + sülfadiazin + folinik asit PCR ile fetal enfeksiyon konfirme edilmişse, Özellikle PCR yapılamayan ya da 18. haftadan sonra gelişen enfeksiyonlarda kullanılır. Avrupa da bazı merkezlerde bu süre haftaya çekilmiştir. Primetamin güçlü bir teratojenik olduğundan daha erken verilmez. Kombinasyon tedavisi fetüsteki enfeksiyonu tedavi etmek ve fetüse geçişi önlemek amacıyla kullanılır.

19 Toksoplazmozis - Tedavi Primetamin 50mg 12 saatte bir, 2. günden sonrası 50mg/gün, Sülfadiazin başlangıçta 75mg/kg, sonrası 50mg/kg 12 saatte (maks 4g/gün), Folinik asit (leucoverin) 10-20mg/gün, primetamin tedavi süresi ve tamamlandıktan 1 hafta sonraya kadar verilmelidir. Primetamin doza bağlı KI depresyonu yaptığından, kan sayımı moniterizasyonu gerekmektedir. Folinik asit hematolojik toksisiteleri önlemek için kullanılmaktadır.

20 Gebelikte toksoplazma enfeksiyonu şüphesinde veya veya konfirmasyonunda izlenecek yol yol <18 hafta gebelik 18 haftalık gebelik Spiramisin Fetal USG Amniyon sıvısında PCR 18. hafta Primetamin+sülfadiazin+ folinik asit Fetal USG Amniyon sıvısında PCR 18. hafta PCR negatif USG negatif Spiramisine devam PCR pozitif ve/veya USG pozitif Primetamin+sülfadiazin+ folinik asit Doğum PCR negatif USG negatif Spiramisin veya 3 lü tedavi

21 Toksoplazmozis-Korunma Eti iyi pişirmeli (iç ısısı 67 C), ortası pembe olmamalıdır. Eti tütsülemek, salamura yapmak ve kurutmak enfeksiyöz kabul edilmektedir. Çiğ ete mukoza temasında bulunmamalıdır. Çiğ et temasından sonra eller yıkanmalıdır. Çiğ etle temas etmiş yüzeyler eldivenle temizlenmelidir. Hayvan kesmek, doğramak ve derisini yüzmekten kaçınmalıdır. Kedi pisliği ile bulaşmış cisimlerden uzak durmalı, gerekliyse eldiven kullanılmalıdır. Kedinin dışkısını yaptığı kaplar 5 dk. kaynatılmalıdır. Meyve ve sebze yıkandıktan sonra tüketmelidir. Ookist kontaminasyon riskli sular içilmemelidir.

22 Rubella Virüsü

23 Rubella-Prevalans Doğurganlık çağındaki kadınlarda IgG seroprevalansı Bölge Rubella (%) Avrupa Asya ABD 91.5 Latin Amerika 62 Afrika Arch Dis Child Educ Pract Ed 2013;98:93-8 Ülkemizde seropozitiflik %82-98 oranlarında belirlenmiştir. C.Ü.Tıp Fakültesi Dergisi 2002;24: de başlatılan universal çocukluk çağı aşılaması ile insidansı tüm dünyada azalmıştır.

24 Rubella-Klinik Döküntülü çocukluk çağı hastalığıdır. Gebelik dışında klinik olarak hafif seyirli kendini sınırlayan bir enfeksiyondur. Döküntüden 7 gün önce 5 gün sonraya kadar bulaştırıcıdır. %25-50 asemptomatiktir. Hafif prodrom, yüksek ateş, konjonktivit, boğaz ağrısı, nezle, baş ağrısı, halsizlik, suboksipital ve servikal LAP görülebilir. Makülopapüler döküntü, yüzden gövde ve ekstremitelere yayılır. Üç günde kaybolur.

25 Rubella-Klinik Gebelik sırasında geçirilen akut enfeksiyonun fetüs üzerine tahrip edici etkisi vardır, direk gebeliğin sonlanması veya ciddi konjenital malformasyona neden olabilir. Fetal enfeksiyon hematojen yolla oluşur, geçiş gebenin hangi haftada enfeksiyonu geçirdiği ile ilgilidir. Virüs plasentayı enfekte ettikten sonra vasküler sisteme yayılır, fetüste sitopatik hasar kan damarlarında ve gelişmekte olan organlarda iskemi yapar. İlk 16 haftada oluşan enfeksiyonlar, Konjenital Rubella Sendromuna (KRS) neden olabilir. %20 oranında spontan abortus görülebilir.

26 Sensorinöral işitme kaybı Rubella-Klinik KRS Kardiyak defektler (PDA, pulmoner valvüler stenoz, VSD) Oküler defektler (katarakt, retinopati, mikroftalmi, glokom) Nörolojik hastalık (davranış bozukluğundan meningoensefalite kadar değişen bulgular) Osteit Hepatosplenomagali DM Tiriodit

27 Rubella-Klinik Maternal enfeksiyon zamanı ile fetal enfeksiyon oranı Gebelik dönemi Fetal enfeksiyon oranı (%) 1. Trimester Trimester Trimester (27-30 hafta) hafta 100 Obstetrics-normal and problem pregnancies;2002:

28 Rubella-Klinik Gebelik haftası ile fetüste hasar oluşma oranı; <11 hafta % hafta % hafta % hafta % 24 >16 hafta % 0 Obstetrics-normal and problem pregnancies;2002: Sonuçta, KRS riski 16 haftadan önce alınan enfeksiyonlarla sınırlıdır. Aşı veya doğal yolla oluşan bağışıklık genellikle koruyucu olmakla birlikte, maternal reenfeksiyon sonrasında KRS gelişebileceği bildirilmiştir.

29 Rubella-Takip Tanı serolojik testlerle yapılır. IgG ve IgM antikorları ELISA yöntemi ile araştırılır, duyarlı ve güvenilir testlerdir. Akut enfeksiyon tanısı, IgM pozitifliği veya IgG titresinde akut dönemde ve iyileşme sürecinde alınan serumlarda 4 kat artış ile konulmaktadır. Seroloji döküntünün gününde yapılmalı, 2-3 hafta sonra tekrar edilmelidir.

30 Rubella-Takip Virüs kültürü, nazal sürüntü, kan, boğaz, idrar, BOS ta pozitif olabilir, döküntüden 1 hafta önce 2 hafta sonra yapılmalıdır. Fetüste haftada CVS, haftada amniyon sıvısı, haftada fetal kan alınarak PCR ile tanıya gidilebilmektedir. USG ile tanı güçtür belirlenen anomaliler diğer viral enfeksiyonlarla karışabilir.

31 Rubella-Takip Gebe kadında rubella benzer klinik varsa ya da rubella tanılı hasta ile temas etmiş ise takipte gebelik dönemi ve immüniteyi de dikkate almak gerekmektedir. İmmün olduğu biliniyorsa, 12 hafta ise teste gerek yoktur, 12 hafta ise, IgG de belirgin artış varsa IgM olmaksızın reinfeksiyon olabilir. İlk trimesterde reinfeksiyonda fetal risk %8 dir, uygun danışmanlık verilmelidir.

32 Rubella-Takip İmmün değil veya bilinmiyor ise, 16 hafta IgM ile akut ve iyileşme sürecinde IgG test edilir, uygun danışmanlık verilmelidir hafta KRS <%1, sensorinöral işitme kaybı olabilir. >20 hafta KRS bildirilmemiş. Geç başvuru Enfeksiyondan 4 hafta, temastan 5 hafta zaman geçmiş vakalarda, IgG pozitif ise, enfeksiyonun geçirildiği zamanı ve fetüsün riskini belirlemek zordur.

33 Prenatal Rubella, IgG, IgG seviyesi Bilinmiyor Aşılama var Muhtemel immün IgM (-), IgG yok Akut değil Güvenli IgM (-) IgG Muhtemel reinfeksiyon, nadir KRS IgM (+) Aşılama yok Akut enf, yüksek KRS riski Danışmanlık IgG (-) IgG (+), immün Başka teste gerek yok IgG, IgM temas sonrası döküntü IgM (+) IgG IgM (-) IgG yok Akut enf. yok Akut enf. yüksek KRS riski Güvenli Güvenli Danışmanlık

34 Rubella-Korunma Aşısı, canlı atenüe bir aşıdır dan beri kullanılır, iyi tolere edilir ve advers etkisi azdır. Aşının kontrendikasyonları: Akut ateşli hastalık, İmmünyetmezlik, Neomisine karşı anafilaktik reaksiyon, Gebelik. Yanlışlıkla gebelikte yapılan aşı sonrası KRS bildirimi olmadığından, bu durumda gebeliğin sonlandırılması önerilmemektedir. Aşıdan sonra 28 gün gebe kalınmaması önerilmektedir. Aşı, süt verenlere ve gebelerin çocuklarına yapılabilir. Enfeksiyon aşılanmış kişiden bulaşmamaktadır.

35 Rubella-Korunma Bütün kız çocukları aşılanmalıdır. Aşı, MMR şeklinde, 2 kez yapılmaktadır. Gebe kadınlarda rutin tarama yapılabilir. İmmün olmayanlar, postpartum aşılanmalıdır. İlk iki trimester IgG si pozitif bile olsa gebe kadın rubella hastası ile temas etmemelidir. Özellikle 16 haftadan önceki primer enfeksiyonda, hasta vertikal geçiş ve gebeliğin sonlandırılması açısından bilgilendirilmelidir.

36 Rubella-Tedavi Akut enfeksiyonda destek tedavi uygulanır. Prognoz gebe için iyidir. CDC, rubella hastası ile temas etmiş gebelerden gebeliğin sonlandırılmasını kesinlikle reddenlere İmmuglobulin (20ml, ilk 72 saatte) verileceğini önermektedir.

37 Sitomegalovirüs

38 CMV-Prevalans Doğurganlık çağındaki kadınlarda IgG seroprevalansı Bölge Sitomegalovirüs (%) Avrupa Asya 100 ABD Latin Amerika 100 Afrika Arch Dis Child Educ Pract Ed 2013;98:93-8 Ülkemizde seropozitiflik oranı % olarak bildirilmektedir. Mikrobiyol 1980;14:47-52 T Mikrobiyol Cem Derg 1990;20:79-82

39 CMV-Klinik Konjenital enfeksiyonların % nedenidir. Tüm doğumlardaki konjenital CMV enfeksiyonu oranı %0.64 dür. Genetik olmayan sağırlıkların en sık nedenidir. Gebede CMV enfeksiyonu; Primer enfeksiyon, Reaktivasyon, Reinfeksiyon şeklinde gelişir.

40 CMV-Klinik Primer enfeksiyon ve reaktivasyon olan gebelerin %90 ı hastalığı subklinik olarak geçirir. Yaklaşık %25 gebede primer enfeksiyonda nonspesifik bulgular (subfebril ateş, halsizlik, baş ağrısı) görülmektedir.

41 CMV-Klinik Primer maternal enfeksiyonda fetüse geçiş %30-40 oranındadır, bunların %10-%15 inde konjenital enfeksiyon görülür. İlk trimesterdeki enfeksiyonlarda geçiş oranı %36, üçüncü trimesterde %77.6 olarak bildirilmiştir. Gebelik öncesi virüse karşı serokonversiyon olan kişilerde de intrauterin geçiş ve fetal hastalık oluşabilir, geçiş oranı %1.4 olarak bildirilmiştir. Özellikle beyindeki fetal hasar, vertikal bulaşın olduğu gebelik dönemi ile ilişkilidir, 1.trimesterde en fazladır.

42 CMV-Klinik Fetüs enfeksiyonunda görülebilen konjenital anomaliler: İntrauterin gelişme geriliği Sensorinöral işitme kaybı İntrakraniyal kalsifikasyon Mikrosefali Hidrosefali Hepatosplenomegali Psikomotor gelişme geriliği Optik atrofi

43 CMV -Takip Pimer enfeksiyon tanısında altın standart maternal serokonversiyon ya da IgM pozitifliği ile düşük IgG avidite testinin birlikte bulunmasıdır. Birçok ülkede gebeler rutin olarak CMV serolojisi açısından taranmamaktadır. Testler genellikle gebede ya da infantta şüpheli klinik durum varlığında veya gebenin CMV enfeksiyonu için risk taşıması durumunda yapılır. Fetüse enfeksiyonun geçişini kesin olarak gösteren güvenilir bir test halen mevcut değildir.

44 CMV-Takip IgM; Akut veya geçirilmiş enfeksiyonu gösterebilir. Her zaman primer enfeksiyon göstergesi değildir. Reaktivasyonda veya reinfeksiyonda da pozitifleşebilir. Diğer viral enfeksiyonlarda (parvovirus B19, EBV, vb.), otoimmün hastalıklarda, RF pozitifliğinde ve laboratuvar yöntemine bağlı olarak yalancı pozitif belirlenebilir. Primer enfeksiyonda 6-9 ay pozitif kalabilir.

45 IgG avidite testi, CMV-Takip IgM deki sıkıntıları çözmek için kullanılmaktadır. Düşük avidite, akut veya yakın zamanda, yüksek avidite, eskiden geçirilen enfeksiyonun göstergesidir (gebeliğin haftasında yapılmalıdır) haftadan sonra duyarlılığında belirgin azalma olur (%62.5).

46 CMV-Takip Bir çalışmada, IgG avidite testinin IgM immunoblot ile duyarlılığı karşılaştırılmıştır. Gebeliğin 6-18.haftasında IgG avidite testi %100 oranında enfekte fetüsü belirlemiş, haftada yapılan testte ise duyarlılık %63 e düşmüş, her iki test birlikte yapıldığında duyarlılık %81 e yükselmiştir. Viral Immunol 2000;13: CMV DNA araştırması, pp65 antijen testi ve erken mrna testi enfeksiyonun ilk ayında % duyarlı iken, 30. günden sonra kanda virüsü gösterme şansı hızla azalmıştır. J Infect Dis 2001;184:

47 CMV-Takip Mikronötralizasyon IgG ve IgM testi ile IgG avidite testinin 2. trimesterde birlikte çalışıldığı bir çalışmada, tüm primer enfeksiyonlu gebelerin tanısı konulmuştur. J Med Virol 2000;60: Günümüzde nonprimer CMV enfeksiyonunun serolojik tanısı zor, optimal tanı yöntemi yoktur. Kanda virüsün gösterilmesi fetal enfeksiyon riski açısından fikir vermemektedir. Virolojik testler tanıda güvenilir değildir.

48 IgG (-), IgM (-) CMV Serolojik Tarama Pozitif 6-12 haftalık gebelik Korunma, periyodik serolojik tarama IgG(+) IgM (+) veya IgG (-) IgM (+) IgG (+), IgM (-) Eski enfeksiyon Serokonversiyon yok Serokonversiyon İleri serolojik test Araştırmayı bırak 16 haftadan önce haftada serolojik tarama Primer enfeksiyon Nonprimer enfeksiyon Eski enfeksiyon Serokonversiyon yok USG Araştırmayı bırak İleriki gebelikler için öneri Prenatal Tanı haftalık gebelik

49 Prenatal CMV Tanı Prenatal Tanı 21. Haftadan itibaren amniyon sıvısında PCR ile CMV DNA, USG Pozitif Negatif Fetal enfeksiyon PPV: %100 Fetal enfeksiyon yok NPV ~ %95

50 CMV-Korunma Bulaşı önlemek için CMV immüglobulini ve valasiklovir kullanımı ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Enfeksiyon çok yaygın ve virüs her yerde bulunabilen bir virüs olduğu için korunmak oldukça zordur. CVM enfeksiyonuna karşı günümüzde kullanılan etkinliği kanıtlanmış bir aşı yoktur. Hijyenik tedbirler; enfekte çocukların tükrük ve idrarı gebe kadınlar için önemli enfeksiyon kaynağıdır. Özellikle seronegatif gebeler bilgilendirilmelidir.

51 Herpes Simpleks Virüs

52 HSV-Prevalans Doğurganlık çağındaki kadınlarda IgG seroprevalansı Bölge HSV (%) Avrupa HSV1: HSV2: Asya HSV1: 90.3 HSV2: ABD Latin Amerika Afrika HSV1:56 HSV2:17 HSV1: HSV2: HSV1:92 HSV2: Arch Dis Child Educ Pract Ed 2013;98:93-8 Ülkemizde HSV1 %98, HSV2 % oranında bildirilmektedir. Indian J Med Res 2004;120:106-10

53 HSV-Klinik Primer enfeksiyon, duyarlı (HSV-1, HSV-2 antikorları olmayan) kişinin HSV ile karşılaşması ile oluşmaktadır. Non-primer ilk epizod, bir tipe karşı antikor varlığında, diğer tip ile oluşan enfeksiyondur. Rekürren enfeksiyon ise önceden aynı tip HSV ye karşı antikoru olan kişide oluşmaktadır. Virüsün fetusa geçiş oranları sırasıyla; %50, %30, %3 dür.

54 HSV-Klinik Primer genital herpes enfeksiyonu %75 asemptomatiktir. Semptomatik vakalarda, dış genital bölgede ve serviksde ülserasyon, vulval ağrı, disüri, vajinal akıntı ve lokal LAP olur. Sistemik bulgular (ateş, baş ağrısı, miyalji) 2/3 kadında görülür. Anneden geçiş %85 oranında perinatal bulaş şeklinde olmaktadır. İntrauterin geçiş nadirdir (%5). Konjenital enfeksiyon oluşma riski son trimesterdeki gebelerde %30-50 iken, erken dönemdeki gebelikte %1 dir. Enfeksiyonun %70-85 i HSV2 ile kalanı HSV1 ile oluşmaktadır.

55 HSV-Klinik Gebelikte oluşan genital herpes enfeksiyonu; Spontan abortus, İntrauterin gelişme geriliği, Erken doğum, Konjenital ve yeni doğan herpes enfeksiyonu nedeni olabilir. Konjenital intrauterin enfeksiyonu; Ciltte veziküller lezyonlar, Göz lezyonları (korioretinit, mikroftalmi, katarakt), Nörolojik hasar (intrakraniyal kalsifikasyon, mikrosefali, inme, ensefalomalazi), Fizik ve psikomotor gelişmede gerilik oluşabilir. Doğum sırasındaki primer enfeksiyonda vajinal doğum yapılmışsa, herpetik menenjit gelişme oranı %34-80 arasındadır.

56 HSV-Takip Klinik bulgularla tanıda %40 duyarlılık, %99 özgüllük, %20 yalancı pozitiflik mevcuttur. Kesin tanı Virüs kültürü, PCR ile HSV DNA aranması, HSV1 ve HSV2 ye karşı antikor aranması. Virüs araştırmasının negatif sonuçlanması enfeksiyonu ekarte ettirmez. PCR, Düşük titrelerde bile başarılı Kültüre göre üstün Ticari kitleri var Tip tayini yapabiliyor

57 Primer HSV HSV Enfeksiyonu İlk iki trimesterde genital lezyon varlığında Gebeliğin son 4-6 haftasında aktif genital lezyon varlığında 32. haftadan doğuma kadar genital sekresyondan viral kültür yapılır İki ardışık negatif kültür ve genital lezyon yokluğunda Sezeryan doğum Vajinal doğum + İntrapartum ve neonatal antiviral tedavi Vajinal doğum

58 Rekürren Genital Herpes İlk iki trimesterde genital lezyon varlığında Doğumda aktif genital lezyon varlığında Gebeliğin son 4 haftasında antiviral tedavi, 36.haftadan doğuma kadar servikal ve vajinal sekresyondan viral kültür Sezeryan doğum, membran rüptürü varlığında 4-6 içinde saatte yapılmalı Pozitif kültür ve doğumda genital lezyon yokluğunda Negatif kültür ve doğumda genital lezyon yokluğunda + Maternal antiviral tedavi + Neonatal antiviral tedavi (Eğer yeni doğanda enfeksiyon bulguları var ise) Sezeryan doğum Vajinal doğum

59 HSV-Takip NAAT semptomatik hastada kullanılabilinir, ancak ticari kit henüz yoktur. Doğum sırasında serokonversiyon tamamlanmışsa sezeryan gerekli değildir, fetüs annenin antikorları ile korunur. Eğer kadında periyodik reaktivasyonlar oluyor ve doğumda da asemptomatik ise vajinal sekresyonda virus bulunma ihtimali %1, fetal enfeksiyon riski % dir.

60 HSV-Tedavi Gebe kadın ilk epizod veya rekürrenste asiklovir veya valasiklovir ile 36. haftadan doğuma kadar tedavi edilmelidir. Asiklovir 400 mg tb 3x1 veya 200mg tb 4x1, Valasiklovir 500 mg tb 2x1 Çok ciddi durumlarda, erken doğum beklentisi varsa antiviral tedaviye 36. haftadan önce başlanabilir. Eğer annenin lezyonları ciddi ise, ilk trimesterde de antiviral kullanılabilir. Asiklovir güvenlidir.

61 HSV-Korunma Gebede genital herpes öyküsü sorgulanmalıdır. İlk prenatal muayenede eşinde enfeksiyon öyküsü varsa aktif lezyon olmasa bile gebelik süresince kondom önerilir. Erkekte rekürrens varlığında özellikle 3. trimesterde ilişki yasaklanır.

62 Parvovirüs B19

63 Parvovirüs B19 Eritema infeksiyozumun (5. hastalık) etkenidir. Erişkinlerde antikor prevalansı %30-%60 arasındadır. Perinatal enfeksiyon genellikle asemptomatiktir. Tanı serolojik veya moleküler testlerle konulur. İlk iki trimesterde gelişen fetal enfeksiyon sonucu virus, fetal kayıp (%20) ve hidrops fetalise yol açabilir ancak teratojenik kabul edilmemektedir.

64 Treponema pallidum

65 Sifiliz İntrauterin olarak Treponema pallidum un plasenta yoluyla geçmesi sonucu konjenital sifiliz oluşabilmektedir. Aktif enfeksiyona sahip gebelerde infantların %75 i in utero enfekte olmaktadır. Tanı, nonspesifik (VDRL, RPR) ve spesifik (FTA-abs, TPPA, TPHA, MHA-TP) antitreponemal testler ile yapılmaktadır. Gebelerde serolojik tarama 1. trimesterde yapılmalıdır, fetüse vertikal geçiş 16. haftadan önce nadirdir, erken tanı ve tedavi fetüsün enfeksiyonunu önlemektedir.

66 Sifiliz 16. haftadan sonraki maternal enfeksiyonlarda abortus, ölü doğum, neonatal ölüm, neonatal hastalık ya da latent enfeksiyon gelişebilmektedir. Tedavide 2.4 milyon ünite benzatin penisilin G kullanılmaktadır. Tedaviden sonra doğuma kadar her ay serolojik kontroller yapılmalıdır.

67 Varisella zoster virüs

68 Varisella Zoster Virüs (VZV) Herpes virüs ailesinin üyesidir. Suçiçeği ve zona nın etkenidir. Erişkinlerde %90 serokonversiyon bulunmaktadır. Gebede gelişen varisella pnömonisi morbidite ve mortalite nedenidir. En yüksek risk (%2-5) gebeliğin ilk 20 haftasındadır. Fetüste spontan abortus, prematüre doğum veya konjenital varisella sendromu oluşabilmektedir. Doğumdan 2 hafta önce oluşan enfeksiyonlarda %20 oranında neonatal varisella görülebilmektedir.

69 Varisella Zoster Virüs (VZV) Tanı, virüsün kültür ya da PCR ile gösterilmesi ile konulur. Virüs saptansa bile embriyopati öngörülememektedir. Antikoru olmayan gebe, varisella hastası ile temas ettiğinde en geç 96 saat içinde Varisella Zoster İmmünglobulini (VZIG) verilmelidir. VZIG in konjenital enfeksiyonu önlediğine ait delil yoktur.

70 Ülkemizde Kullanılan Testler Toksoplazmozis Rubella Sitomegalovirüs Herpes Virüs Anti-Toksoplazma IgG/IgM Toksoplazma IgG avidite Toksoplazma IgG (immunfloresans) Toksoplazma DNA (PCR) Anti-rubella IgG/IgM Rubella IgG avidite Rubella DNA (PCR) Anti-CMV IgG/M CMV IgG avidite CMV DNA (PCR) Anti HSV1/HSV2 IgG/M HSV1/HSV2 DNA (PCR)

71 Ülkemizde Kullanılan Testler Parvovirüs B19 Anti Parvovirüs IgG/IgM Parvovirüs DNA (PCR) Treponema pallidum Varisella zoster VDRL, RPR FTA-ABS, FTA-ABS IgM T. pallidum hemaglütinasyon (TPHA) Anti Treponema pallidum IgG/IgM (ELISA) Anti Treponema pallidum IgG/IgM Western blot Anti Varisella zoster IgG/IgM Varisella zoster DNA (PCR)

72 SONUÇ Gebelikte rutin tarama günümüzde maliyet/etkin görünmemektedir, değişen durumlar eşliğinde konunun yeniden değerlendirilmesinin, Gebelik dönemindeki risklerin, klinik bulguların, şüpheli durumların varlığına dikkat edilerek erken tanı ve tedavinin yapılmasının, Özellikle toksoplazmoziste test sonuçlarının bir referans laboratuvarı aracılığı ile konfirme edilip, takip kararlarının uzman görüşü ile yönlendirilmesinin, Aşısı olan enfeksiyonlar açısından gebelik öncesi dönemde immünizasyonun tamamlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

73 Teşekkür ederim

Gebelik ve Enfeksiyonlar. Prof.Dr. Levent GÖRENEK

Gebelik ve Enfeksiyonlar. Prof.Dr. Levent GÖRENEK Gebelik ve Enfeksiyonlar Prof.Dr. Levent GÖRENEK Olgulara Yaklaşım 2 1. TORCH grubu enfeksiyon etkenleri nelerdir? Toxoplasmosis Other (Sifiliz, Varicella zoster ) Rubella Cytomegalovirus Herpes simplex

Detaylı

Gebelikte Viral Enfeksiyonlar

Gebelikte Viral Enfeksiyonlar Gebelikte Viral Enfeksiyonlar Prof. Dr. Sabahattin ALTUNYURT Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Perinatoloji BD 2016 İzmir Gebelikte Viral Enfeksiyonlar Gebelikte geçirilen

Detaylı

Gebelik ve İnfeksiyonlar

Gebelik ve İnfeksiyonlar Gebelik ve İnfeksiyonlar Prof.Dr.Levent GÖRENEK GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi KLİMİK BAHAR OKULU 2014, İZMİR TORCH infeksiyonları İntrauterin ve doğum sırasında oluşan infeksiyonlar fetus ve yenidoğan

Detaylı

Gebelik ve Enfeksiyonlar. Prof.Dr. Levent GÖRENEK

Gebelik ve Enfeksiyonlar. Prof.Dr. Levent GÖRENEK Gebelik ve Enfeksiyonlar Prof.Dr. Levent GÖRENEK Olgulara Yaklaşım 2 1. TORCH grubu enfeksiyon etkenleri nelerdir? Toxoplasmosis Other (Sifiliz, Varicella zoster ) Rubella Cytomegalovirus Herpes simplex

Detaylı

PERİNATAL HERPES VİRUS İNFEKSİYONLARI. Uzm.Dr.Cengiz Uzun Alman Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları

PERİNATAL HERPES VİRUS İNFEKSİYONLARI. Uzm.Dr.Cengiz Uzun Alman Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları PERİNATAL HERPES VİRUS İNFEKSİYONLARI Uzm.Dr.Cengiz Uzun Alman Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Perinatal dönemde herpesvirus geçişi. Virus Gebelik sırasında Doğum kanalından Doğum

Detaylı

Gebelikte İnfeksiyonların Değerlendirilmesi

Gebelikte İnfeksiyonların Değerlendirilmesi Gebelikte İnfeksiyonların Değerlendirilmesi Ergin AYAŞLIOĞLU Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D Gebelikte İnfeksiyonların Değerlendirilmesi Maternal

Detaylı

Hepatit B Virüs Testleri: Hepatit serolojisi, Hepatit markırları

Hepatit B Virüs Testleri: Hepatit serolojisi, Hepatit markırları HEPATİT B TESTLERİ Hepatit B Virüs Testleri: Hepatit serolojisi, Hepatit markırları Hepatit B virüs enfeksiyonu insandan insana kan, semen, vücut salgıları ile kolay bulaşan yaygın görülen ve ülkemizde

Detaylı

İnci TUNCER S.Ü. Selçuklu Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, KONYA

İnci TUNCER S.Ü. Selçuklu Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, KONYA OLGU 1 İnci TUNCER S.Ü. Selçuklu Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, KONYA 26 yaşında kadın hasta Gebeliğinin 13.haftasında rutin takip için Kadın Doğum polikliniğine başvurdu Özgeçmişi Hastanın

Detaylı

Tanı. Asemptomatik.. Laboratuvar ile konur. Akut infeksiyonla, geçirilmiş enfeksiyonu ayırt etmek zor. Serolojik bulgular + Ultrasonografi

Tanı. Asemptomatik.. Laboratuvar ile konur. Akut infeksiyonla, geçirilmiş enfeksiyonu ayırt etmek zor. Serolojik bulgular + Ultrasonografi Tanı Asemptomatik.. Laboratuvar ile konur Akut infeksiyonla, geçirilmiş enfeksiyonu ayırt etmek zor Serolojik bulgular + Ultrasonografi 37 Laboratuvar tanı 1. IgM ve IgG türü antikorların gösterilmesi

Detaylı

Gebede HSV İnfeksiyonu. Dr. Süda TEKİN KORUK Koç Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü

Gebede HSV İnfeksiyonu. Dr. Süda TEKİN KORUK Koç Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Gebede HSV İnfeksiyonu Dr. Süda TEKİN KORUK Koç Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Olgu 14 günlük, erkek bebek Şikayeti: Sol kol ve bacakta kasılma, emmeme Hikaye:

Detaylı

Gebelerde Rubella (Kızamıkçık) Yrd.Doç.Dr.Çiğdem Kader

Gebelerde Rubella (Kızamıkçık) Yrd.Doç.Dr.Çiğdem Kader Gebelerde Rubella (Kızamıkçık) Yrd.Doç.Dr.Çiğdem Kader OLGU 1 İkinci çocuğuna hamile 35 yaşında kadın gebeliğinin 6. haftasında beş yaşındaki kız çocuğunun rubella infeksiyonu geçirdiğini öğreniyor. Küçük

Detaylı

Gebelikte Fetal Risk Oluşturan Enfeksiyonlar. Toksoplazmoz

Gebelikte Fetal Risk Oluşturan Enfeksiyonlar. Toksoplazmoz Gebelikte Fetal Risk Oluşturan Enfeksiyonlar Toksoplazmoz Dr. Cumhur ARTUK SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. 10 Nisan 2019, EKMUD Ankara Günleri GEBELİK ve İMMÜN

Detaylı

Gebelerde toksoplazmoz Nasıl tanırım? Nasıl tedavi ederim?

Gebelerde toksoplazmoz Nasıl tanırım? Nasıl tedavi ederim? Gebelerde toksoplazmoz Nasıl tanırım? Nasıl tedavi ederim? KLİMİK Ankara Toplantıları 24 Nisan 2013 Doç. Dr. Çiğdem Ataman Hatipoğlu Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik

Detaylı

Gebelik ve Rubella Enfeksiyonu

Gebelik ve Rubella Enfeksiyonu Gebelik ve Rubella Enfeksiyonu Dr. Muzaffer Temur Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Fetus ve yenidoğanın İmmünolojik kapasitesi

Detaylı

GEBELİK VE İNFEKSİYON. Dr. Suzan SAÇAR Pamukkale Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD

GEBELİK VE İNFEKSİYON. Dr. Suzan SAÇAR Pamukkale Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD GEBELİK VE İNFEKSİYON Dr. Suzan SAÇAR Pamukkale Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD GİRİŞ Spesifik infeksiyonların gebelik sırasında saptanma sıklığı nedir? Gebede primer, sekonder

Detaylı

TOKSOPLAZMA Ig M POZİTİFLİĞİ SAPTANAN GEBELERİN YÖNETİMİ. Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD

TOKSOPLAZMA Ig M POZİTİFLİĞİ SAPTANAN GEBELERİN YÖNETİMİ. Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD TOKSOPLAZMA Ig M POZİTİFLİĞİ SAPTANAN GEBELERİN YÖNETİMİ Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD EKMUD İZMİR GÜNLERİ, Şubat 2013 Gebelikte sorunlu enfeksiyonlar TORCHES

Detaylı

İNTRAUTERİN ENFEKSİYONLARA GENEL YAKLAŞIM. Prof. Dr. İ. Cüneyt EVRÜKE. Ç.Ü.T.F Kadın Hast.ve Doğum AD

İNTRAUTERİN ENFEKSİYONLARA GENEL YAKLAŞIM. Prof. Dr. İ. Cüneyt EVRÜKE. Ç.Ü.T.F Kadın Hast.ve Doğum AD İNTRAUTERİN ENFEKSİYONLARA 1 GENEL YAKLAŞIM. Prof. Dr. İ. Cüneyt EVRÜKE Ç.Ü.T.F Kadın Hast.ve Doğum AD SUNUM PLANI 2 İntrauterin enfeksiyon mekanizma ve etkenleri Genel Bilgiler TORCH İntrauterin enfeksiyon

Detaylı

HEPATİT C SIK SORULAN SORULAR

HEPATİT C SIK SORULAN SORULAR HEPATİT C SIK SORULAN SORULAR Hepatit C nedir? Hepatit C virüsünün neden olduğu karaciğer hastalığıdır. Hepatit C hastalığı olarak bilinir ve %70 kronikleşir, siroz, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri

Detaylı

Yenidoğan bebekler genellikle dünyaya sağlıklı olarak gelirler. Kr. bakteriyel olmayan intrauterin enfeksiyonlar TORCH olarak tanımlanır

Yenidoğan bebekler genellikle dünyaya sağlıklı olarak gelirler. Kr. bakteriyel olmayan intrauterin enfeksiyonlar TORCH olarak tanımlanır İNTRAUTERİN İNFEKSİYONLAR Yenidoğan bebekler genellikle dünyaya sağlıklı olarak gelirler Doğumdan önce Doğum esnasında Doğumdan sonra Enfeksiyonlara yakalanabilirler Kr. bakteriyel olmayan intrauterin

Detaylı

GEBELİKTE TORCH TARAMASI GEREKLİ Mİ? Dr. Tuncay NAS Gazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

GEBELİKTE TORCH TARAMASI GEREKLİ Mİ? Dr. Tuncay NAS Gazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı GEBELİKTE TORCH TARAMASI GEREKLİ Mİ? Dr. Tuncay NAS Gazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı TORCH TEST Gebe kadını enfekte edip fetusta doğumsal defekt veya ölümüne neden olan enfeksiyöz

Detaylı

T (Toxoplasmosis) O (Other) R (Rubella) C (Cytomegalovirus) H (Herpes simplex)

T (Toxoplasmosis) O (Other) R (Rubella) C (Cytomegalovirus) H (Herpes simplex) T (Toxoplasmosis) O (Other) R (Rubella) C (Cytomegalovirus) H (Herpes simplex) Dr. Onur Ural Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı 10 Nisan 2015

Detaylı

Gebelerde Toxoplasma gondii Seropozitifliğinin Değerlendirilmesinde İstenen Testlerin Önerilen Tanı Algoritmasına Uygunluğunun Değerlendirilmesi

Gebelerde Toxoplasma gondii Seropozitifliğinin Değerlendirilmesinde İstenen Testlerin Önerilen Tanı Algoritmasına Uygunluğunun Değerlendirilmesi Gebelerde Toxoplasma gondii Seropozitifliğinin Değerlendirilmesinde İstenen Testlerin Önerilen Tanı Algoritmasına Uygunluğunun Değerlendirilmesi Dr.Hilal GÜREL Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Detaylı

AFRİKA HASTALIĞI -SIĞIRLARIN NODÜLER EKZANTEMİ -LUMPY SKIN DISEASE (LSD)

AFRİKA HASTALIĞI -SIĞIRLARIN NODÜLER EKZANTEMİ -LUMPY SKIN DISEASE (LSD) AFRİKA HASTALIĞI -SIĞIRLARIN NODÜLER EKZANTEMİ -LUMPY SKIN DISEASE (LSD) 1 GÜNDEM Tanım Epidemiyoloji (Hastalığın Yayılımı) Mücadele Soru-Cevap 2 Afrika Hastalığı Nedir? Sivrisinek, kene ve sokucu sineklerle

Detaylı

GEBELİK VE KIZAMIKÇIK. Dr Petek Konya

GEBELİK VE KIZAMIKÇIK. Dr Petek Konya GEBELİK VE KIZAMIKÇIK Dr Petek Konya 12.04.19 Togaviridea ailesinin Rubivirüs cinsine dahil 50-70 nm çapında pozitif tek sarmallı RNA virüsü Sferik görünümde çift membranlı bir zarf ve bunun iç bölümünde

Detaylı

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 2014;6 (1):54-62

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 2014;6 (1):54-62 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 2014;6 (1):54-62 Orijinal Makale Çeltek ve ark. Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesi'nde Gebelerde Rubella, CMV ve Toksoplazmozis Seroprevalansı Seroprevalence

Detaylı

KONGENİTAL KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMA. Doç. Dr. Kemal Nişli İTF Pediatrik Kardiyoloji

KONGENİTAL KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMA. Doç. Dr. Kemal Nişli İTF Pediatrik Kardiyoloji KONGENİTAL KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMA Doç. Dr. Kemal Nişli İTF Pediatrik Kardiyoloji Doğumsal kalp hastalığının sıklığı % 0.9 Ciddi anomali % 0.3 Her yıl 1.2 milyon kalp hastası bebek dünyaya gelmekte

Detaylı

GEBELİKTE SİFİLİZ. Dr. Mustafa Özgür AKÇA Bursa Yüksek İhtisas E.A.H. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği

GEBELİKTE SİFİLİZ. Dr. Mustafa Özgür AKÇA Bursa Yüksek İhtisas E.A.H. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği GEBELİKTE SİFİLİZ Dr. Mustafa Özgür AKÇA Bursa Yüksek İhtisas E.A.H. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği SİFİLİZ TANIM T.pallidum un neden olduğu sistemik bir hastalıktır Sınıflandırma: Edinilmiş (Genellikle

Detaylı

E. Ediz Tütüncü KLİMİK 2013 XVI. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Kongresi 15 Mart 2013, Antalya

E. Ediz Tütüncü KLİMİK 2013 XVI. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Kongresi 15 Mart 2013, Antalya E. Ediz Tütüncü KLİMİK 2013 XVI. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Kongresi 15 Mart 2013, Antalya Olgu 32 yaşında, 12 haftalık gebe, Primigravid, Antenatal izleminde özellik yok.

Detaylı

SINIR DEĞERLER NE ÖNERİLİR? Düzen Laboratuvarlar Grubu

SINIR DEĞERLER NE ÖNERİLİR? Düzen Laboratuvarlar Grubu SEROLOJİK TANIDA SINIR DEĞERLER NASIL DEĞERLENDİRİLİR? NE ÖNERİLİR? Dr. Tutku TANYEL Dr. Tutku TANYEL Düzen Laboratuvarlar Grubu Şüpheli ilişkimin üzerinden 5 gün geçti acaba ne testi yaptırsam HIV bulaşıp

Detaylı

TOKSOPLAZMA İNFEKSİYONUNUN LABORATUVAR TANISI UZM.DR.CENGİZ UZUN ALMAN HASTANESİ

TOKSOPLAZMA İNFEKSİYONUNUN LABORATUVAR TANISI UZM.DR.CENGİZ UZUN ALMAN HASTANESİ TOKSOPLAZMA İNFEKSİYONUNUN LABORATUVAR TANISI UZM.DR.CENGİZ UZUN ALMAN HASTANESİ KLİNİK Bağışıklık sistemi sağlam kişilerde akut infeksiyon Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde akut infeksiyon veya

Detaylı

BEBEK VE ÇOCUK ÖLÜMLÜLÜĞÜ 9

BEBEK VE ÇOCUK ÖLÜMLÜLÜĞÜ 9 BEBEK VE ÇOCUK ÖLÜMLÜLÜĞÜ 9 Attila Hancıoğlu ve İlknur Yüksel Alyanak Sağlık programlarının izlenmesi, değerlendirilmesi ve ileriye yönelik politikaların belirlenmesi açısından neonatal, post-neonatal

Detaylı

Hepatit C virüs enfeksiyonunun laboratuar testleri:

Hepatit C virüs enfeksiyonunun laboratuar testleri: HEPATİT C TESTLERİ Hepatit C virüs enfeksiyonunun laboratuar testleri: * Anti HCV ve * HCV RNA PCR dır. Bu testler hepatit C hastası olup olmadığınızı, hepatit C taşıyıp taşımadığınızı, kronik hepatit

Detaylı

CMV infeksiyonu tedavi yaklaşımları. Dr. Kemalettin ÖZDEN

CMV infeksiyonu tedavi yaklaşımları. Dr. Kemalettin ÖZDEN CMV infeksiyonu tedavi yaklaşımları Dr. Kemalettin ÖZDEN Cytomegalovirus (CMV) Bir herpes virüstür Erişkinlerin yaklaşık %50-90 ı CMV ile infektedir İmmünkompetan hastada primer infeksiyon genellikle asemptomatiktir

Detaylı

VİRUS HASTALIKLARINDA TANI YÖNTEMLERİ

VİRUS HASTALIKLARINDA TANI YÖNTEMLERİ VİRUS HASTALIKLARINDA TANI YÖNTEMLERİ Doç. Dr. Koray Ergünay MD PhD Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Viroloji Ünitesi Viral Enfeksiyonlar... Klinik

Detaylı

GEBELİK VE VİRAL HEPATİTLER. Uz. Dr. Funda Şimşek Okmeydanı Eğitim Hastanesi İnfeksiyon Hast. ve Kli. Mikr.Kliniği

GEBELİK VE VİRAL HEPATİTLER. Uz. Dr. Funda Şimşek Okmeydanı Eğitim Hastanesi İnfeksiyon Hast. ve Kli. Mikr.Kliniği GEBELİK VE VİRAL HEPATİTLER Uz. Dr. Funda Şimşek Okmeydanı Eğitim Hastanesi İnfeksiyon Hast. ve Kli. Mikr.Kliniği GEBELİK VE VİRAL HEPATİTLER Uz.Dr.Funda Şimşek SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi İnfeksiyon

Detaylı

Gebelik ve Postpartum dönemde Demir Eksikliği Anemisi Yeni Tedaviler. Prof. Dr. Cansun Demir

Gebelik ve Postpartum dönemde Demir Eksikliği Anemisi Yeni Tedaviler. Prof. Dr. Cansun Demir Gebelik ve Postpartum dönemde Demir Eksikliği Anemisi Yeni Tedaviler Prof. Dr. Cansun Demir Neden Önemli? Demir eksikliği Dünyada en sık rastlanan anemi Demir eksikliği 4-5 milyar (dünya nüfusunun %66

Detaylı

Gebelikte Astım Yönetimi. Dr. Dilşad Mungan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ABD İmmünoloji ve Allerji BD

Gebelikte Astım Yönetimi. Dr. Dilşad Mungan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ABD İmmünoloji ve Allerji BD Gebelikte Astım Yönetimi Dr. Dilşad Mungan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ABD İmmünoloji ve Allerji BD ık Kadın Doğum uzmanları hangi koşullarda astımlı hasta ile karşılaşırlar? Astımlı

Detaylı

CMV lab.tanı Hangi test, ne zaman, laboratuvar sonucunun klinik anlamı?

CMV lab.tanı Hangi test, ne zaman, laboratuvar sonucunun klinik anlamı? CMV lab.tanı Hangi test, ne zaman, laboratuvar sonucunun klinik anlamı? Maternal inf.tanısı Fetal inf.tanısı Yenidoğan inf.tanısı Bir test sonucunun doğru yorumlanabilmesi, testin tanı doğruluğunun bilinmesi

Detaylı

GEBELİKTE ENFEKSİYON TARAMA TESTLERİ. Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD

GEBELİKTE ENFEKSİYON TARAMA TESTLERİ. Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD GEBELİKTE ENFEKSİYON TARAMA TESTLERİ Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Gebelerde görülen enfeksiyonlar, perinatal mortalite ve morbiditenin önemli nedeni Fetüste

Detaylı

Romatizmal Ateş ve Streptokok Enfeksiyonu Sonrası Gelişen Reaktif Artrit

Romatizmal Ateş ve Streptokok Enfeksiyonu Sonrası Gelişen Reaktif Artrit www.printo.it/pediatric-rheumatology/tr/intro Romatizmal Ateş ve Streptokok Enfeksiyonu Sonrası Gelişen Reaktif Artrit 2016 un türevi 1. ROMATİZMAL ATEŞ NEDİR? 1.1 Nedir? Romatizmal ateş, streptokok adı

Detaylı

Gebelikte Toksoplazmoz. Prof.Dr. Levent GÖRENEK Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Gebelikte Toksoplazmoz. Prof.Dr. Levent GÖRENEK Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebelikte Toksoplazmoz Prof.Dr. Levent GÖRENEK Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebelikte Toksoplazmoz Duygusal stres Panik İlave tetkikler Gereksiz girişimler

Detaylı

GEBELİKTE DİĞER VİRUS İNFEKSİYONLARI, TOKSOPLASMA VE LİSTERİA

GEBELİKTE DİĞER VİRUS İNFEKSİYONLARI, TOKSOPLASMA VE LİSTERİA GEBELİKTE DİĞER VİRUS İNFEKSİYONLARI, TOKSOPLASMA VE LİSTERİA Uz.Dr. Taner Yıldırmak SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Klinik Şefi PARVOVİRUS B 19 1974 de HbsAg

Detaylı

GEBELİK VE TOKSOPLAZMOZ

GEBELİK VE TOKSOPLAZMOZ GEBELİK VE TOKSOPLAZMOZ Dr. Şua Sümer Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD 12 Nisan 2019 suasumer@gmail.com Toksoplazmozis Tüm Dünya da yaygın - zoonotik

Detaylı

GEBELİKTE ENFEKSİYON TARAMA TESTLERİ. Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD

GEBELİKTE ENFEKSİYON TARAMA TESTLERİ. Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD GEBELİKTE ENFEKSİYON TARAMA TESTLERİ Dr.Hüsnü PULLUKÇU Ege ÜTF Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Gebelerde görülen enfeksiyonlar, perinatal mortalite ve morbiditenin önemli nedeni Fetüste

Detaylı

HİÇBİR KADIN YAŞAM VERİRKEN ÖLMEMELİ! GÜVENLİ ANNELİK. Doç. Dr. Günay SAKA MAYIS 2011

HİÇBİR KADIN YAŞAM VERİRKEN ÖLMEMELİ! GÜVENLİ ANNELİK. Doç. Dr. Günay SAKA MAYIS 2011 HİÇBİR KADIN YAŞAM VERİRKEN ÖLMEMELİ! GÜVENLİ ANNELİK Doç. Dr. Günay SAKA MAYIS 2011 1 GÜVENLİ ANNELİK GİRİŞİMİ Yüksek maternal mortalite ve morbiditeyi azaltmak için, 1987 yılında DSÖ öncülüğünde Nairobi

Detaylı

Zika Virüs: Panik Olmayalım, Akıllı Olalım / Cavit Işık Yavuz

Zika Virüs: Panik Olmayalım, Akıllı Olalım / Cavit Işık Yavuz Zika Virüs: Panik Olmayalım, Akıllı Olalım / Cavit Işık Yavuz Dünya Sağlık Örgütü 1 Şubat günü bir halk sağlığı acili uyarısı yaptı. Bu uyarı uluslararası düzeyde geçerli bir acil uyarı. Bu uyarının nedeni

Detaylı

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarda Tanı

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarda Tanı Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarda Tanı Deniz Gökengin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar Gonore Klamidyal

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. SPRAMAX 1.5 M.I.U film kaplı tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: Her kaplanmış tablet; 1.500.000 IU Spiramisin içerir. Yardımcı maddeler: Hidroksipropil selüloz, Prejelatinize Mısır Nişastası,

Detaylı

LENFOMA NEDİR? Lenfoma lenf dokusunun kötü huylu tümörüne verilen genel bir isimdir.

LENFOMA NEDİR? Lenfoma lenf dokusunun kötü huylu tümörüne verilen genel bir isimdir. LENFOMA LENFOMA NEDİR? Lenfoma lenf dokusunun kötü huylu tümörüne verilen genel bir isimdir. LENF SİSTEMİ NEDİR? Lenf sistemi vücuttaki akkan dolaşım sistemidir. Lenf yolu damarlarındaki bağışıklık hücreleri,

Detaylı

VUR de VCUG Ne Zaman, Kime?

VUR de VCUG Ne Zaman, Kime? Ulusal Bilinçle Güncel Üroloji VUR de VCUG Ne Zaman, Kime? Doç. Dr. Selçuk Yücel Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Antalya Ulusal Bilinçle Güncel Üroloji

Detaylı

Ayşe YÜCE Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD.

Ayşe YÜCE Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. TÜRKİYE DE TÜBERKÜLOZUN DURUMU Ayşe YÜCE Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. DSÖ Küresel Tüberküloz Kontrolü 2010 Raporu Dünya için 3 büyük tehlikeden

Detaylı

KULLANMA TALİMATI HEKSA DERİ MERHEMİ. Deriye lokal olarak uygulanır. Etkin madde:

KULLANMA TALİMATI HEKSA DERİ MERHEMİ. Deriye lokal olarak uygulanır. Etkin madde: KULLANMA TALİMATI HEKSA DERİ MERHEMİ Deriye lokal olarak uygulanır. Etkin madde: Her 1 gram merhemde 30 mg oksitetrasiklin e eşdeğer oksitetrasiklin hidroklorür ve 10.000 ünite polimiksin B ye eşdeğer

Detaylı

Konjenital CMV Enfeksiyonu: Türkiye deki Durum

Konjenital CMV Enfeksiyonu: Türkiye deki Durum Konjenital CMV Enfeksiyonu: Türkiye deki Durum Dr. Dilek Çolak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Viroloji Bilim Dalı Türkiye de Konjenital CMV Enfeksiyonu Prevalansı

Detaylı

TARIMDA ÇALIŞANLAR AÇISINDAN TERATOJENLER

TARIMDA ÇALIŞANLAR AÇISINDAN TERATOJENLER TARIMDA ÇALIŞANLAR AÇISINDAN TERATOJENLER Vaka Ayşe Hanım 39 yaşında, evli ve 2 çocuk annesi, adetleri normal ve 34 günde 1 adet görüyor. Son adet tarihinden 2 hafta sırtındaki sivilceler için komşusunun

Detaylı

Key words: Toxoplasma gondii, ELISA, Kayseri

Key words: Toxoplasma gondii, ELISA, Kayseri ARAŞTIRMA (Research Yaman Report) O, Çetinkaya Ü, Hamamcı B, Yazar S, Şahin İ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ PARAZİTOLOJİ ANABİLİM DALINA MÜRACAAT EDENLERDE ANTİ-TOXOPLASMA GONDII ANTİKORLARININ ARAŞTIRILMASI

Detaylı

İmmünokompetan Hastalarda CMV İnfeksiyonu

İmmünokompetan Hastalarda CMV İnfeksiyonu İmmünokompetan Hastalarda CMV İnfeksiyonu Yrd. Doç. Dr. Ali ASAN Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği

Detaylı

Diyabet te Sağlık Önerileri. Diyabet

Diyabet te Sağlık Önerileri. Diyabet Diyabet te Sağlık Önerileri Diyabet BR.HLİ.041 Diyabette Sağlık Önerileri Her sağlıklı birey gibi diyabetli birey de bireysel bakımını sağlamalı; diyabete bağlı gelişen özellikli durumlarda gereken uygulamaları

Detaylı

BOS, idrar, doku, diğer doku ve sıvılarda (DDS) Kalitatif testler (pozitif / negatif sonuç) Kantitatif testler (miktar belirten; viral yük)

BOS, idrar, doku, diğer doku ve sıvılarda (DDS) Kalitatif testler (pozitif / negatif sonuç) Kantitatif testler (miktar belirten; viral yük) Klinik Viroloji Laboratuvarı testleri: 1. Serolojik testler: Serum veya plazmada antijen ve/veya antikor araştırılması 2. Serum dışı örneklerde (BOS, sürüntü örnekleri, idrar, doku, diğer sıvı örnekleri;

Detaylı

Enfeksiyonun Sonuçları

Enfeksiyonun Sonuçları Enfeksiyonun Sonuçları 1. Abortus 2. İntrauterin fetüs ölümü 3. Semptomatik konjenital enfeksiyon a. Hidrosefali b. Koriyoretinit c. Serebral kalsifikasyon d. Hepatit e. Pnömoni f. Miyokardit g. Miyozit

Detaylı

Herpes Grubu İnfeksiyonları

Herpes Grubu İnfeksiyonları Gebelik İnfeksiyonlarında Kritik Kararlar Herpes Grubu İnfeksiyonları Dr. Atahan Çağatay İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Gebede Herpes Grubu Sunum Planı

Detaylı

Türk Toraks Derneği. Akut Bronşiyolit Tanı, Tedavi ve Korunma Uzlaşı Raporu Cep Kitabı. Cep Kitapları Serisi. www.toraks.org.tr

Türk Toraks Derneği. Akut Bronşiyolit Tanı, Tedavi ve Korunma Uzlaşı Raporu Cep Kitabı. Cep Kitapları Serisi. www.toraks.org.tr Türk Toraks Derneği Türk Toraks Derneği Cep Kitapları Serisi Akut Bronşiyolit Tanı, Tedavi ve Korunma Uzlaşı Raporu Cep Kitabı www.toraks.org.tr Editörler HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Münevver Erdinç Ege Üniversitesi

Detaylı

TULAREMİ KONTROL ve KORUNMA. Dr. Kemalettin ÖZDEN

TULAREMİ KONTROL ve KORUNMA. Dr. Kemalettin ÖZDEN TULAREMİ KONTROL ve KORUNMA Dr. Kemalettin ÖZDEN Bulaş yolları Deri ve mukozal yol: İnfekte kene veya sinek gibi vektörlerin ısırmasıyla veya infekte hayvan dokuları, hayvan çıkartılarıyla (idrar, dışkı

Detaylı

Nonimmun Hidrops Fetalis Tanı ve Yaklaşım. Prof. Dr. Acar Koç Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

Nonimmun Hidrops Fetalis Tanı ve Yaklaşım. Prof. Dr. Acar Koç Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Nonimmun Hidrops Fetalis Tanı ve Yaklaşım Prof. Dr. Acar Koç Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Sıklık: 1 / 2500 4000 NIHF Tanı Kriterleri: Ascit Plevral efüzyon

Detaylı

VİRÜS ENFEKSİYONLARINDA LABORATUVAR TANI

VİRÜS ENFEKSİYONLARINDA LABORATUVAR TANI KLİMUD BÖLGE TOPLANTILARI VİRÜS ENFEKSİYONLARINDA LABORATUVAR TANI KLİMUD Klinik Viroloji Çalışma Grubu Konjenital Viral Enfeksiyonlar Cytomegalovirus (CMV) Rubella virus VİRAL HEPATİTLER HBV, HDV, HCV

Detaylı

Akut Hepatit C: Bir Olgu Sunumu. Uz.Dr.Sevil Sapmaz Karabağ İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Manisa

Akut Hepatit C: Bir Olgu Sunumu. Uz.Dr.Sevil Sapmaz Karabağ İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Manisa Akut Hepatit C: Bir Olgu Sunumu Uz.Dr.Sevil Sapmaz Karabağ İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Manisa Olgu 24 yaşında erkek hasta 6. sınıf tıp öğrencisi Ortopedi polikliniğine başvurmuş Rutin

Detaylı

Buzağılarda Protein Beslemesi ve Buzağı Mamasının Önemi. Sayı:2013/Rm-37 Sayfa:205-210

Buzağılarda Protein Beslemesi ve Buzağı Mamasının Önemi. Sayı:2013/Rm-37 Sayfa:205-210 Buzağılarda Protein Beslemesi ve Buzağı Mamasının Önemi Sayı:2013/Rm-37 Sayfa:205-210 KONU İLGİ Buzağılarda Protein Beslemesi ve Buzağı Mamasının Önemi Besleme TERCÜME VE DERLEME Ürün Müdürü Esra ÇINAR

Detaylı

İmmünyetmezlikli Konakta Viral Enfeksiyonlar

İmmünyetmezlikli Konakta Viral Enfeksiyonlar İmmünyetmezlikli Konakta Viral Enfeksiyonlar Dr. Dilek Çolak 10 y, erkek hasta Olgu 1 Sistinozis Böbrek transplantasyonu Canlı akraba verici HLA 2 antijen uyumsuz 2 Olgu 1 Transplantasyon öncesi viral

Detaylı

ACİL SERVİSTE NÖBET YÖNETİMİ UZ DR SEMRA ASLAY YDÜ HASTANESİ ACİL SERVİS MART 2014

ACİL SERVİSTE NÖBET YÖNETİMİ UZ DR SEMRA ASLAY YDÜ HASTANESİ ACİL SERVİS MART 2014 UZ DR SEMRA ASLAY YDÜ HASTANESİ ACİL SERVİS MART 2014 Nöbet Beyin hücrelerindeki aşırı ve anormal elektrik deşarjına bağlı olarak serebral fonskiyonların baskılanması ile sonuçlanan bir durum Epilepsi

Detaylı

Klinik Laboratuvar Testleri

Klinik Laboratuvar Testleri Klinik Laboratuvar Testleri TOKSOPLAZMA ANTİKORLARI IgM VE IgG Diğer adları: Anti-Toxo IgG, IgM, toksoplazma serolojisi. Kullanım amacı: IgG ve IgM antikorları beraberce değerlendirildiğinde, şahsın geçmişte

Detaylı

SERVİKS (RAHİM AĞZI) KANSERİ

SERVİKS (RAHİM AĞZI) KANSERİ SERVİKS (RAHİM AĞZI) KANSERİ Serviks (rahim ağzı) kanseri nedir? Serviks kanseri gelişimindeki risk faktörleri nelerdir? Serviks kanseri önlenebilir mi, bunun için neler yapılabilir? Kimler ve Ne Sıklıkta

Detaylı

KULLANMA TALİMATI FERICOSE

KULLANMA TALİMATI FERICOSE KULLANMA TALİMATI FERICOSE 100mg/5ml İ.V. Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Damar içine uygulanır. Etkin madde: 5 ml lik her bir ampul, 100 mg (20 mg/ml) elementer demire eşdeğer 2700 mg demir hidroksit

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/5) Tıbbi Laboratuar Adresi :Tunus Cad. No:95 Kavaklıdere 06680 ANKARA / TÜRKİYE Tel : 0 312 468 70 10 Faks : 0 312 427 78 74 E-Posta : kalite@duzen.com.tr Website

Detaylı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. Yenidoğan Bilim Dalı Olgu Sunumu. 19 Temmuz 2016 Salı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. Yenidoğan Bilim Dalı Olgu Sunumu. 19 Temmuz 2016 Salı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Bilim Dalı Olgu Sunumu 19 Temmuz 2016 Salı Yandal Ar. Gör. Uzm. Dr. Yasemin Şenel Prof. Dr. Ayşe Engin Arısoy Prof.

Detaylı

AYŞIN ZEYTİNOĞLU EÜTF TIBBİ MİKROBİYOLOJİ AD 20 KASIM 2016 ANTALYA

AYŞIN ZEYTİNOĞLU EÜTF TIBBİ MİKROBİYOLOJİ AD 20 KASIM 2016 ANTALYA AYŞIN ZEYTİNOĞLU EÜTF TIBBİ MİKROBİYOLOJİ AD 20 KASIM 2016 ANTALYA ÇOCUK SAĞLIĞINDA ANA PROBLEMLER Konjenital CMV epidemiyoloji ve DAVRANIŞSAL PROBLEMLER DİŞİK DOĞUM AĞIRLIĞI sorunlar MALNUTRİSYON ZEHİRLENMELER

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Perşembe, 05 Kasım 2009 04:07 - Son Güncelleme Perşembe, 05 Kasım 2009 04:29

Yönetici tarafından yazıldı Perşembe, 05 Kasım 2009 04:07 - Son Güncelleme Perşembe, 05 Kasım 2009 04:29 Dünyanın Derdi Depresyon Dünyada 120 milyon kişi depresyonda. 185 ülkenin verilerine göre 2020 yılında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada depresyon olacak. İSTANBUL - Türkiye psikiyatri Derneği'nin

Detaylı

GEBELİK VE TOKSOPLAZMOZ

GEBELİK VE TOKSOPLAZMOZ GEBELİK VE TOKSOPLAZMOZ Dr. Yasemin Heper Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji 21 Ocak 2016, KLİMİK-Bursa Toxoplasma gondii 25 farklı suş, antijenik yapıları

Detaylı

HASTA VE ÇALIŞAN GÜVENLĐĞĐ RĐSK DEĞERLENDĐRME PROSEDÜRÜ

HASTA VE ÇALIŞAN GÜVENLĐĞĐ RĐSK DEĞERLENDĐRME PROSEDÜRÜ Sayfa No: / 5. AMAÇ: Bu Prosedürün amacı Sakarya Yenikent Devlet Hastanesinde yapılan faaliyetlerde "Hasta ve Çalışan Güvenliği" açısından oluşabilecek tehlikeleri tanımlayarak, bu tanımlamalar neticesinde

Detaylı

BALIK YAĞI MI BALIK MI?

BALIK YAĞI MI BALIK MI? BALIK YAĞI MI BALIK MI? Son yıllarda balık yağı ile ilgili kalp damar hastalıklarından tutun da romatizma, şizofreni, AIDS gibi hastalıklarda balık yağının kullanılmasının yararları üzerine çok sayıda

Detaylı

İZMİR DEKİ GEBELERDE RUBELLA VE SİTOMEGALOVİRÜS İNFEKSİYONU SEROPREVALANSI RUBELLA AND CYTOMEGALOVIRUS INFECTION IN PREGNANTS IN IZMIR, TURKEY

İZMİR DEKİ GEBELERDE RUBELLA VE SİTOMEGALOVİRÜS İNFEKSİYONU SEROPREVALANSI RUBELLA AND CYTOMEGALOVIRUS INFECTION IN PREGNANTS IN IZMIR, TURKEY İnfeksiyon Dergisi (Turkish Journal of Infection) 2007; 21 (4): 183-186 İZMİR DEKİ GEBELERDE RUBELLA VE SİTOMEGALOVİRÜS İNFEKSİYONU SEROPREVALANSI RUBELLA AND CYTOMEGALOVIRUS INFECTION IN PREGNANTS IN

Detaylı

EOZİNOFİLİK ÖZOFAJİT ANTALYA 2016 DR YÜKSEL ATEŞ BAYINDIR HASTANESİ ANKARA

EOZİNOFİLİK ÖZOFAJİT ANTALYA 2016 DR YÜKSEL ATEŞ BAYINDIR HASTANESİ ANKARA EOZİNOFİLİK ÖZOFAJİT ANTALYA 2016 DR YÜKSEL ATEŞ BAYINDIR HASTANESİ ANKARA 1. vaka S.P ERKEK 1982 DOĞUMLU YUTMA GÜÇLÜĞÜ ŞİKAYETİ MEVCUT DIŞ MERKEZDE YAPILAN ÖGD SONUCU SQUAMOZ HÜCRELİ CA TANISI ALMIŞ TEKRARLANAN

Detaylı

GEBELERDE TOKSOPLAZMA İNFEKSİYONU. Doç. Dr. Alpay Arı T.C.S.B.Ü. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi

GEBELERDE TOKSOPLAZMA İNFEKSİYONU. Doç. Dr. Alpay Arı T.C.S.B.Ü. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi GEBELERDE TOKSOPLAZMA İNFEKSİYONU Doç. Dr. Alpay Arı T.C.S.B.Ü. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sunum Planı Toksoplazma infeksiyonu Etken Bulaş ve epidemiyoloji Klinik formlar Gebelerde infeksiyon

Detaylı

Özel Konakta Viral Hepatitler: «Gebelik» Dr. Berivan Tunca Kızıltepe Devlet Hastanesi

Özel Konakta Viral Hepatitler: «Gebelik» Dr. Berivan Tunca Kızıltepe Devlet Hastanesi Özel Konakta Viral Hepatitler: «Gebelik» Dr. Berivan Tunca Kızıltepe Devlet Hastanesi 1 Gebelik & HBV Gebeler ve HBV infeksiyonu birkaç biçimde karşımıza çıkıyor; Kr. HBV infeksiyonlu kadın hamile kalabilir

Detaylı

Klinik ve Deneysel Araştırmalar Dergisi Cilt/Vol 1, No 2, 81-85 Journal of Clinical and Experimental A. Tekin ve Investigations

Klinik ve Deneysel Araştırmalar Dergisi Cilt/Vol 1, No 2, 81-85 Journal of Clinical and Experimental A. Tekin ve Investigations Klinik ve Deneysel Araştırmalar Dergisi Cilt/Vol 1, No 2, 81-85 Journal of Clinical and Experimental A. Tekin ve Investigations ark. Kadınlarda toksoplazma ve rubella seroprevalansı 81 ORIGINAL ARTICLE

Detaylı

Kent Hastanesi, Hepimizden Önce Çocuklarımızın Hastanesi!

Kent Hastanesi, Hepimizden Önce Çocuklarımızın Hastanesi! Kent Hastanesi, Hepimizden Önce Çocuklarımızın Hastanesi! www.kenthospital.com Kent Hastanesi, hepimizden önce çocuklarımızın hastanesi! Çünkü, çocuklarımız, hepimizin geleceği! Kuruluşumuzdan bu yana

Detaylı

Toxoplasma tüm omurgalı canlıları ve çekirdeği olan tüm hücreleri enfekte edebilen bir protozoondur.

Toxoplasma tüm omurgalı canlıları ve çekirdeği olan tüm hücreleri enfekte edebilen bir protozoondur. Toxoplasma gondii Toxoplasma gondii Toxoplasma tüm omurgalı canlıları ve çekirdeği olan tüm hücreleri enfekte edebilen bir protozoondur. İnsanların yaklaşık 1/3 ü yaşamlarının herhangi bir döneminde bu

Detaylı

Çölyak Hastalığı Serolojik Tanısı DR. BURÇİN ŞENER

Çölyak Hastalığı Serolojik Tanısı DR. BURÇİN ŞENER Çölyak Hastalığı Serolojik Tanısı DR. BURÇİN ŞENER HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIBBİ MİKROBİYOLOJİ AD 1 Glutene duyarlı enteropati Çölyak hastalığı Gluten-intoleransı 2 Çölyak hastalığı nedir?

Detaylı

Anti-HIV Pozitif Bulunan Hastada Kesin Tanı Algoritması. Doç. Dr. Kenan Midilli İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Anti-HIV Pozitif Bulunan Hastada Kesin Tanı Algoritması. Doç. Dr. Kenan Midilli İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Anti-HIV Pozitif Bulunan Hastada Kesin Tanı Algoritması Doç. Dr. Kenan Midilli İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Testler farklı amaçlarla uygulanabilir: - Tanı, tarama, doğrulama,

Detaylı

BOS GLUKOZ DÜġÜKLÜĞÜ ĠLE SEYREDEN TÜBERKÜLOZ MENENJĠT ÖN TANILI VARİCELLA ZOSTER MENENJİTİ OLGUSU

BOS GLUKOZ DÜġÜKLÜĞÜ ĠLE SEYREDEN TÜBERKÜLOZ MENENJĠT ÖN TANILI VARİCELLA ZOSTER MENENJİTİ OLGUSU BOS GLUKOZ DÜġÜKLÜĞÜ ĠLE SEYREDEN TÜBERKÜLOZ MENENJĠT ÖN TANILI VARİCELLA ZOSTER MENENJİTİ OLGUSU Ramazan Gözüküçük 1, Yunus Nas 2, Mustafa GÜÇLÜ 3 1 Hisar Intercontinental Hospital, Enfeksiyon Hastalıkları

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her saşe1200 mg asetilsistein içerir. Yardımcı maddeler: Beta karoten, aspartam, sorbitol ve portakal aroması içerir.

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her saşe1200 mg asetilsistein içerir. Yardımcı maddeler: Beta karoten, aspartam, sorbitol ve portakal aroması içerir. KULLANMA TALİMATI ASİST 1200 mg toz içeren saşe Ağızdan alınır. Etkin madde: Her saşe1200 mg asetilsistein içerir. Yardımcı maddeler: Beta karoten, aspartam, sorbitol ve portakal aroması içerir. Bu ilacı

Detaylı

Antenatal testler,hangisi gerekli? Prof.Dr. SERMET SAĞOL Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD

Antenatal testler,hangisi gerekli? Prof.Dr. SERMET SAĞOL Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Antenatal testler,hangisi gerekli? Prof.Dr. SERMET SAĞOL Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD ANNE VE BEBEK MORTALĠTE / MORBĠDĠTESĠNĠ ÖNLEMEK ĠÇĠN GÜVENLĠ ANNELĠK Kontrasepsiyon

Detaylı

ACOG DİYOR Kİ; DOĞUM TARİHİ TAHMİN METODU. Özeti Yapan: Dr. Esra Esim Büyükbayrak ÖZET

ACOG DİYOR Kİ; DOĞUM TARİHİ TAHMİN METODU. Özeti Yapan: Dr. Esra Esim Büyükbayrak ÖZET ACOG DİYOR Kİ; DOĞUM TARİHİ TAHMİN METODU Özeti Yapan: Dr. Esra Esim Büyükbayrak ÖZET Gebeliğin doğru tarihlendirilmesi sonuçları iyileştirmek açısından oldukça önemlidir ve ayrıca halk sağlığı ve araştırmalar

Detaylı

Klinikte Serolojik Test Sonuçlar n n Değerlendirilmesi Torch

Klinikte Serolojik Test Sonuçlar n n Değerlendirilmesi Torch Klinikte Serolojik Test Sonuçlar n n Değerlendirilmesi Torch Dr. İmran Hasanoğlu Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği 8 Mart 2017 Ankara

Detaylı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi Olgu Sunumu 29.03.2019 Araş. Gör. Dr. Minare Rzayeva Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi

Detaylı

RUBELLA ANTİKORLARI IgM VE IgG

RUBELLA ANTİKORLARI IgM VE IgG RUBELLA ANTİKORLARI IgM VE IgG Diğer adları: Kızamıkçık antikorları IgM ve IgG Kullanım amacı:.kişinin kızamıkçık virüsuna karşı bağışıklık durumunun belirlenmesi amacıyla kullanılır. Özellikle hamileliğe

Detaylı

Afyon bölgesinde gebelerde Toksoplazma ve Rubella seroprevelansı

Afyon bölgesinde gebelerde Toksoplazma ve Rubella seroprevelansı Araştırma Makalesi Pamukkale Tıp Dergisi Pamukkale Medical Journal Afyon bölgesinde gebelerde Toksoplazma ve Rubella seroprevelansı Seroprevalence of Toxoplasma and Rubella in pregnant women in Afyon region

Detaylı

GEBELİK VE VİRAL HEPATİTLER

GEBELİK VE VİRAL HEPATİTLER GEBELİK VE VİRAL HEPATİTLER Dr. Neşe DEMİRTÜRK Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Afyonkarahisar, 2019. HEPATİT ETKENİ HEPATOTROP VİRUSLAR

Detaylı

BUĞDAY RUŞEYMİ (WHEAT GERM)

BUĞDAY RUŞEYMİ (WHEAT GERM) BUĞDAY RUŞEYMİ (WHEAT GERM) Buğday rüşeymi buğday başağının alt kısmında bulunan embriyodur. Buğdayın 1 tonundan sadece 1 kilogram rüşeym elde edilebilmektedir. Rüşeym özel yöntemlerle elde edilmediği

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir çiğneme tableti 725 mg (250 mg baza eşdeğer) Pirantel pamoat içerir.

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir çiğneme tableti 725 mg (250 mg baza eşdeğer) Pirantel pamoat içerir. KULLANMA TALİMATI KONTİL çiğneme tableti Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir çiğneme tableti 725 mg (250 mg baza eşdeğer) Pirantel pamoat içerir. Yardımcı maddeler: Sodyum siklamat, povidon K-30, sukroz,

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI MEDOTİLİN 1000 mg/4ml İ.M./İ.V. enjeksiyonluk çözelti içeren ampul

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI MEDOTİLİN 1000 mg/4ml İ.M./İ.V. enjeksiyonluk çözelti içeren ampul KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI MEDOTİLİN 1000 mg/4ml İ.M./İ.V. enjeksiyonluk çözelti içeren ampul 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin Madde: Her bir ampul 1000 mg Kolin alfoskerat a

Detaylı

Prof Dr Rıza Madazlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

Prof Dr Rıza Madazlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prof Dr Rıza Madazlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Preeklampsi Hipertansiyon (>140/ 90) ve Proteinüri (>0.3 g / 24-s) > 20 gebelik hafta En sık medikal komplikasyon

Detaylı