Autodesk Community. Türkiye Topluluğu.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Autodesk Community. Türkiye Topluluğu. www.autodesk.com.tr/topluluk"

Transkript

1 Autodesk Community Türkiye Topluluğu

2 Autodesk Backburner 2015 Kullanımı ve Farm SERVER Sistemleri

3 Backburner 2015 Çalışma Versiyonu 64 Bit. Windows ve Linux İşletim Sistemleri Local Ağ Üzeri. Web Üzerinde (IOS, Android Cihazlar ve Web Sunucu).

4 İşlenilecek Konular Bölüm 1 : Backburner Local Server Oluşturulması. Bölüm 2 : Backburner Kurulum ve Ayarları. Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Bölüm 4 : Backburner ile Animasyon Render. Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Bölüm 6 : Backburner Web Monitör Bölüm 7 : Soru ve Cevap

5 Bölüm-1 : Backburner Local Server Oluşturulması Local Server Backburner Manager ın Çalıştığı ve Render İşlemlerinin Diğer Bilgisayarlara Paylaştırıldığı Ana Bilgisayar dır. Bu Ana Bilgisayar ın bir ağ üzerinde olması ve ağ üzerinde ki diğer bilgisayarlar ile sorunsuz bir şekilde iletişimde olması gerekir. Ana Bilgisayarın İşletim Sisteminin Windows XP, 7, 8, Bit Olması gerekmektedir. Ana Bilgisayar Üzerinde Tam Paylaşım Yetkisi (Everyone) Verilmiş Olan Bir Klasör Olmalıdır. Backburner Render İşlemi Biten Dosyaları Bu Klasöre Kayıt Eder. Ana Bilgisayarınızın Local IP si Sabit Olmalıdır. Örneğin Local IP si Modem Tarafından Verilmiş ise Ana Bilgisayarın Ağ Ayarlarından Bu IP Adresini IPv4 Bölümün den El ile girerek Verirseniz Bir Daha Değişmeyecektir. Ağ da ki tüm bilgisayarlarda Backburner Server* Açık Olmalıdır.

6 Bölüm 2 : Backburner Kurulum ve Ayarları. Autodesk Backburner 3Ds Max ve Maya Kurulumu ile Beraber Gelir ve Kurulur. Ayrıca Bir Kurulum Gerektirmez. 3Ds Max ve Maya ile Kurulan Backburner Kurulumunu Yaptığınız 3Ds Max Sürümü ile Aynı Versiyondur. Backburner için Güncellemeler Yayınlanabilir, Bu Güncellemeleri Takip Ederseniz En Son Sürümü Kullanabilirsiniz. 3Ds Max veya Maya Sürümünüz olsa Siz Backburner ın En Son Yayınlanmış olan 2015 Sürümünü Sorunsuz Bir Şekilde Kullanabilirsiniz. Autodesk Backburner 3 Ana Bölümden Oluşur : 1- Manager 2- Server 3- Monitor ( 5. Bölümde İşlenecektir.)

7 Bölüm 2 : Backburner Kurulum ve Ayarları. Manager Ayarları : Sadece Ana Makinanız da çalıştırmanız gereken programdır. İlk manager ı çalıştırdığınız da bu diyalog penceresi ile karşılaşırsınız, bu pencere üzerinden manager ın tüm ayarlarını yapabilir veya değiştirebilirsiniz. Ayar penceresinde sadece değiştirmeniz gereken Default Job Handling alanıdır, bu alanda sizden istenilen bilgilere gelince ; After job is successfully completed (İş tamamlandıktan sonra ne yapmalıyım sorusu?): 1- Do Nothing : Hiçbir şey yapma demektir. 2- Delete it : Hemen Sil anlamına gelir. 3- Deleter After : İşin kaç gün sonra silinmesi gerektiğini belirtirsiniz. 4- Archive it : Arşivleyerek saklar daha sonra aynı render işini tekrar yaptırabilirsiniz. 5- Archive After : Ne kadar süre arşivleneceğini belirtebilirsiniz. Tüm bu adımları yaptıkdan sonra OK butonuna tıklayarak ayar penceresini kapatabilirsiniz ve Backburner Manager çalışmaya başlayacaktır. Dikkat ederseniz TCP/IP ve diğer alanlardan bahsetmedim, oralar değişmiyor değiştirirseniz tüm ayarları manuel olarak yapmanız gerekir her bilgisayar da tek tek.

8 Bölüm 2 : Backburner Kurulum ve Ayarları. Aşağıda resimde yer alan diyalog penceresi ise Backburner Manager ın yapmış olduğı işlemleri, hangi işlerin render sırasına eklendiği, render işlemini yapacak olan bilgisayarların listesi gibi bilgilerin ve render işlemleri hakkında sürekli bilgi akışının olduğu ekran dır ve Backburner ın kalbi dir. Çok önemli bir hata olmadığı sürece bu ekran da bir daha işiniz olmayacaktır.

9 Bölüm 2 : Backburner Kurulum ve Ayarları. Backburner Server : Backburner Server ağı ınız da olan bilgisayarların render işlemini yapmasını, render işlemini nasıl yapması gerektiğini ve yeni render işlemlerine başlamasını sağlar. Çok detaylı bir kuruluma gerek duymaz fakat kurulu olduğu bilgisayarda mevcut 3Ds Max sürümünü kendisine gelen render işleminin 3Ds Max sürümü ile kontrol eder alt versiyonlar ile problem olmaz fakat üst versiyon ise render işlemi başlamaz ve kırmızı bir yazı ile uyarı mesajını gönderir şimdi ayarları nasıl yapılıyor bakalım ; 1- Server Name or IP Address : Bu alan Bilgisayarınızın adını otomatik olarak alır. Farklı bir isim girerseniz çalışmaz. 2- Enter Manager Name or IP Address : Bu alan da standart olarak localhost yazar, üst kısım da Automatic Search yazan yeri işaretlediğiniz de localhost yazan alan boşalır ve oraya alt ağ maskenizi girmeniz gerekir ve genelde standart bir değerdir ; değerini girmeniz yeterli olacaktır ve sonrasında OK butonuna tıklıyorsunuz ve Backburner Server ekranı açılacaktır.

10 Bölüm 2 : Backburner Kurulum ve Ayarları. 3- Bu pencerece render işlemini yapan bilgisayarın hangi dosyayı render ettiğini, tek kare render işlemi mi? Yaptığını yoksa sadece belli bir bölümün renderını mı yaptığını, bilgisayarın ana makineye kayıt olup olmadığını render yapan bilgisayarın bir hata verip vermediğini bu ekran dan da görebilirsiniz, fakat bu tür mesajlar genel anlamda Backburner Monitor üzerinden takip edilir.

11 Bölüm 2 : Backburner Kurulum ve Ayarları. Backburner Monitör : Backburner Monitör render yapılması için göndermiş olduğunuz işlerin durumunu kontrol edebildiğiniz ve müdehale edebildiğiniz ekrandır bu ekran üzeirnden render da olan ve rende sırasında olan işlerinizin durumlarını görebilirsiniz ve değişiklikler yapabilirsiniz. Detaylı anlatımını 5. bölümde inceleyeceğiz.

12 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Autodesk Backburner 2015 ile render işlemini yapabilmek için öncelikle 3Ds Max de bazı ayarları yapmanız gerekiyor bu ayarlar ve adımlar şu şekildedir ; 1. Render Setup menüsünde geçerli render motoru seçilir. 2. Batch Render Menüsünde kamera seçimi ve dosyaların kayıt edileceği yer belirtilir. 3. Network Job Assignment diyalog penceresin de ayarlamalar yapılır Şimdi sırası ile bu adımları inceleyelim ;

13 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Batch Render Menüsü : Batch Render menüsün de sahnemizde kaç adet kamera kullandıysak Add butonuna tıklayarak View açıyoruz ve sırası ile tek tek kameralarımızı ekliyor ve kayıt edileceği klasörü belirtiyoruz. Bu işlemlerden sonra en altta yer alan Net Render kutucuğunu işaretliyoruz ve Render butonuna tıklıyoruz ve karşımıza Network Job Assignment diyalog penceresi çıkacaktır, bu pencerede tüm işin gidişatını belirleyecek ayarları yapacağız.

14 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Network Job Assignment : Network Job Assignment penceresinde yapacağımız ayarlar sırası ile şöyle ; 1- Jobe Name 2- Description 3- Enter Subnet Mask 4- Connet/Disconnet 5- Refresh 6- Priority 7- Options (Alt Seçenekler ile beraber) 8- Server Usage 9- Status

15 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Network Job Assignment : Network Job Assignment penceresinde yapacağımız ayarlar sırası ile şöyle ; 1- Job Name : Bu alan Max dosyasının adı ile aynı olarak gelir, siz isterseniz değiştirebilirsiniz. 2- Description : Render işlemine göndereceğiniz iş için herhangi bir açıklama yapabilirsiniz. 3- Enter Subnet Mask : Bu alana Alt Ağ Maskenizi girmeniz gerekiyor ve bu değer %99 her network de aynıdır ; veya ana bilgisayarınızın da adını girebilirsiniz.

16 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Network Job Assignment : 4- Connect/Disconnet : Bu buton 3. adımdaki ayarları yaptıkdan sonra basacağınız ve sizi Backburner Manager a bağlayacak buton dur. Tüm bilgisayarlarınız da Backburner Server açık ise All Servers alanın da yeşil bir simge olarak gözükeceklerdir. yenilemek için 5- Refresh : Bu buton herhangi bir sebep den dolayı All Servers alanında bilgisayarlarınız gözükmez ise basabileceğiniz butondur. 6- Priority : Bu alan render a göndereceğiniz işinizin önceliğini belirleyeceğiniz alandır. Critical kutucuğunu işaretlersiniz en son gönderdiğiniz iş öncelikli olarak render sırasına alınır ve kademeli olarak render işlemine başlanır.

17 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Network Job Assignment : 7- Options : Bu alan işinizin tam olarak nasıl render alınması gerektiğini belirteceğiniz alandır ve önemlidir. - Enabled Notifications : Bu alan render işlemleri hakkında size ile bilgi gönderilmesi için kullanılır, fakat şuan aktif değildir. - Split Scan Lines : Bu seçeneğe dikkat etmeniz gerekmekte çünkü seçili olup ve olmaması durumu render işleminizin süresini direk etkiler hemen nasıl olduğunu açıklayalım; seçili iken hemen yanındaki Define butonu aktif olur ve tıklandığında açılan pencerede size render işleminin kaç makinaya bölüneceğini sorar kaç bilgisayara paylaştıralacağını Number of Strips kutucuğuna girerek belirtebilirsiniz.

18 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Network Job Assignment : Şayet Split Scan Lines işaretlemesseniz render işleminiz şu şekilde gerçekleşir, her kameranız bir bilgisayar gönderilir, tek parça olarak render edilir burda karar vermeniz konu handi seçenek ile render işleminizi yapmak istediğiniz ve hangisinin işinize yaracağıdır. - Ignore Scene Path : Bu seçenek render dosyasında oluşacak hataları yok saymasını sağlar.(tavsiye Edilmez.) - Inculde Map : Bu seçeneği seçmeniz çok önemlidir, çünkü sahnenizde kullandığınız tüm kaplamaların embed edilerek gönderilmesini sağlar ve sizi kaplama hatası ile uğraşmakdan kurtarır.

19 Bölüm 3 : Backburner ile Render İşlemi. Network Job Assignment : - Initially Suspanded : Bu seçenek render dosyasını gönderir fakat render işlemi siz start verene kadar başlamaz. - Rendered Frame Window : Bu seçenek render işlemi sırasında render penceresinin açılıp yada açılmaması için kullanılır. - Server Usage : Bu alan oldukça kullanışlı ve işinizi kolaylaştıracak bir alandır, şöyleki 4. bölümde göreceğimiz Backburner Monitör de render işlemi yapacak bilgisayarları gruplandırdıktan sonra burdan grup olarak bilgisayarlara farklı rendeler yaptırılması için kullanılır. - Status : Bu alan tüm ayarları yaptıkdan sonra işin gönderim durumunu gösteren alandır.

20 Bölüm 4 : Backburner ile Animasyon Render. Autodesk Backburner ile Animasyon Render işlemini işlemini yaptırmak isterseniz genel anlamda dikkat etmeniz gereken tek bir adım vardır, bu adım şu dur ; AUTODESK BACKBURNER ASLA.avi,.mp4,.mov VİDEO FORMATLARINDA RENDER İŞLEMİ YAPMAZ!! Autodesk Backburner da animasyon olarak hazırladığınız sahnenizi render yaptırmak için dosya kayıt seçeneklerinden resim formatında olan bir seçenek belirlemek zorundasınız >.jpeg,.tiff,.tga,.bmp gibi... Bu formatlardan birini seçtikden sonra Backburner animasyonunuzu frame to frame olarak kayıt eder yanı her frame i resim dosyası olarak kayıt eder ve siz bu resim dosyalarını herhangi bir video editör programında birleştirerek filminizi hazırlamış olursunuz. Örn.: Adobe After Effects, Adobe Premier gibi...

21 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi

22 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner (Monitör) ile iş yönetimi oldukça detaylı, kullanışlı ve basittir. Render işleminde ve render sırasında olan tüm işleriniz üzerinde tam yetkiye sahip olarak düzenleme yapabilir hatta Pixel ölçülerine kadar müdehale edebilir, kayıt edileceği yeri değiştirebilir, dosya adına kadar tüm değişiklikleri yapabilirsiniz. Şimdi sırası ile bu işlemlerin nasıl yapıldığına göz atalım ; Üst kısımda yer alan menü de olan seçenekler ne işe yarar? - Manager :

23 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Üst kısımda yer alan menü de olan seçenekler ne işe yarar? Manager : Bu seçenek de; - Manager ile bağlantı kurabilir - Manager ile olan bağlantınızı kesebilir - Manager a otomatik bağlantı yapmasını sağlayabilir - İş durumunu güncel tutmak için otomatik yenileme yaptırabilir - Modüller hakkında bilgi raporu alabilir - Özellikler üzerinde değişiklik yapabilirsiniz

24 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Üst kısımda yer alan menü de olan seçenekler ne işe yarar? Jobs : Bu seçenek de; - Render da olan işlerinizin ayarlarını değiştirebilirsiniz - İşleriniz arasında öncelik sırasını değiştirebilirsiniz - İşlerinizin kopyasını çoğaltabilirsiniz - İşleriniz hakkın rapor alabilirsiniz - Monitör ün tablo genişliklerini ayarlayabilirsiniz - Render sırasında olan, render sırası bekleyen veya render işlemi birmiş olan işlerinizi arşivleyebilir, tekrar render yaptırabilir, askıya alabilir ve silebilirsiniz.

25 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Üst kısımda yer alan menü de olan seçenekler ne işe yarar? Servers : Bu seçenek de; - Konsolları yönetebilir - Render bilgisayarlarınızı haftalık iş raporuna ulşabilir - Özelliklerini görebilir - Render bilgisayarlarınızın Cache lerini temizleyebilir - Render daki tüm işlerinize reset atabilirsiniz.

26 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Üst kısımda yer alan menü de olan seçenekler ne işe yarar? View : Bu seçenek de; - Backburner Monitör de görmek istediğiniz panelleri belirleyebilirsiniz - Özelleştirme yapabilirsiniz - Kendinize özel arayüz oluşturabilirsiniz - Dil seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

27 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Üst kısımda yer alan menü de olan seçenekler ne işe yarar? View : Bu seçenek de; - Online yardıma ulaşabilirsiniz.

28 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı

29 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı Autodesk Backburner Monitor ekranı render işleminde olan tüm işlerinize tam detaylı bir şekilde müdehale edebilmenizi sağlayan 2 panelden oluşur bu paneller sağ ve sol olmak üzere 2 ye ayrılmıştır. 1.panelde render da olan işlerinizi görürsünüz. 2. panelde ise render da olan işlerinizden istediğiniz birini seçerek o iş hakkında tüm detaylara ulaşabilir ve değişiklikler yapabilirsiniz.

30 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı Autodesk Backburner Monitor ekranı render işleminde olan tüm işlerinize tam detaylı bir şekilde müdehale edebilmenizi sağlayan 2 panelden oluşur bu paneller sağ ve sol olmak üzere 2 ye ayrılmıştır. Bu panelde seçili olan bir işin detayları gözükmekte; işin adı, handle no su, açıklama kısımı, kimin gönderdiği, işin tipi, öncelik derecesi, gönderildiği tarih ve saat gibi bir çok detay yer almak da.

31 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı Autodesk Backburner Monitor ekranı render işleminde olan tüm işlerinize tam detaylı bir şekilde müdehale edebilmenizi sağlayan 2 panelden oluşur bu paneller sağ ve sol olmak üzere 2 ye ayrılmıştır. Bu alan yani Task Summary kısımın da ise render işleminin kaç bilgisayar tarafından yapıldığı ve hangi bilgisayarların işin hangi parçasını ne kadar sürede bitirdiğine dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

32 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı Autodesk Backburner Monitor ekranı render işleminde olan tüm işlerinize tam detaylı bir şekilde müdehale edebilmenizi sağlayan 2 panelden oluşur bu paneller sağ ve sol olmak üzere 2 ye ayrılmıştır. Yine aynı pencerede render aşamasında olan işe reset atabilir ve en baştan başlatabilirsiniz.

33 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı Autodesk Backburner Monitor ekranı render işleminde olan tüm işlerinize tam detaylı bir şekilde müdehale edebilmenizi sağlayan 2 panelden oluşur bu paneller sağ ve sol olmak üzere 2 ye ayrılmıştır. Yine aynı pencerede Job Details kısmında render yapılan işin pixel ölçülerinden tutunda hangi render motoru ile render işleminin yapıldığı ve aktif olan deaktif olan tüm eklenti ve özellik detaylarına ulaşabilirsiniz. Son olarak Errors sekmesinde ise iş ile alakalı bir hata var ise o sekmeden görebilirsiniz.

34 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı Autodesk Backburner Monitor ekranı render işleminde olan tüm işlerinize tam detaylı bir şekilde müdehale edebilmenizi sağlayan 2 panelden oluşur bu paneller sağ ve sol olmak üzere 2 ye ayrılmıştır. Sağ panelde herhangi bir işin üzerine sağ tıklayıp Job Settings seçeneğinin seçtiğiniz zaman açılan pencere de işe müdehale etmeniz için gereken tüm seçenekler çıkar, değişiklik yapmak için üzerine tıklamanız yeterlidir.

35 Bölüm 5 : Backburner ile İş Yönetimi Autodesk Backburner Monitor ekranının Kullanımı Alt kısımda yer alan seçenekler ile render işlemi yapan bilgisayarlarınızı gruplandırarak her grupa ayrı bir render işlemi yaptırabilirsiniz. Grup-1 ve Grup-2 diye olşturduğunuz gruplar farklı işleri render yapabilirler. Grupları bu panel üzerinden oluşturuyoruz grup seçimlerini Network Job Assigment Panelinden render gönderim aşamasında seçiyoruz. Bu panelimizde ise render işlemini yapan bilgisayarlar Yeşil Renk ile gözükür, Boşta olan Sarı Renk ile gözükür Hata verenler ise Kırmızı Renk ile gözükür. Ayrıca bilgisayar isimlerinin üzerine sağ tıklandığı zaman o bilgisayar ait tüm raporlara detaylı olarak ulaşılabilir, örneğin Client- 3 isimli bilgisayarın toplamda kaç saat render işlemi yaptığı gibi detaylara ulaşabiliriz.

36 Autodesk Bakburner 2015 Webinar

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

MyAlarmsis Client Modülü

MyAlarmsis Client Modülü MyAlarmsis Client Modülü Myalarmsi Client modülü alarm merkezi operatörlerinin alarm panellerinden gelen sinyalleri reciever lar aracılığı ile çözümleyip sinyal işleme modülü ile database kayıt edilen

Detaylı

AHBS KULLANIM KILAVUZU

AHBS KULLANIM KILAVUZU HelpAndManual_illegal_keygen Sâye AHBS KULLANIM KILAVUZU Sürüm No : 1.0.0.45 HelpAndManual_illegal_keygen Yasal Uyarı İşbu kullanım kılavuzu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve bu kanun kapsamında

Detaylı

BÖLÜM 1. KURULUM 1.1 LICENCE MANAGER KURULUMU... 4 1.2 MICROSOFT SQL SERVER KURULUMU... 5 1.2.2 MICROSOFT SQL SERVER 2005 KURULUMU...

BÖLÜM 1. KURULUM 1.1 LICENCE MANAGER KURULUMU... 4 1.2 MICROSOFT SQL SERVER KURULUMU... 5 1.2.2 MICROSOFT SQL SERVER 2005 KURULUMU... BÖLÜM 1. KURULUM 1.1 LICENCE MANAGER KURULUMU... 4 1.2 MICROSOFT SQL SERVER KURULUMU... 5 1.2.1 MICROSOFT SQL SERVER 2000 KURULUMU... 6 1.2.2 MICROSOFT SQL SERVER 2005 KURULUMU... 9 1.3 METUS ARCHIVE SERVER

Detaylı

Giriş yaptıktan sonra karşılama ekranı İngilizce olarak gelecektir. Bundan sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra karşılama ekranı İngilizce olarak gelecektir. Bundan sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bartın Üniversitesi kurumsal e-posta hizmetinden faydalanmak için web üzerinden http://mail.bartin.edu.tr/webmail/src/login.php adresinden bağlanabileceğiniz gibi Microsoft Outluk veya benzeri uygulamalarla

Detaylı

Barva Mobile Kurulum İşlemleri

Barva Mobile Kurulum İşlemleri Barva Mobile Kurulum İşlemleri 1. Server Tarafında Yapılması Gerekenler Öncelikle Sunucularımızdan aşağıdaki dosyaların indirilmesi gereklidir. http://www.barvamobile.com/mobilteg-duyurulari/115-barva-mobile-demo-kurulum

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Program menülerine üst taraftaki ( 1 ) menülerden ve programın sol tarafındaki ( 2 ) menülerden ulaşabiliriz. Şu an okumakta olduğunuz yardım kitapçığında

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

1 Kurulum. a) - Sql Server Kurulumu

1 Kurulum. a) - Sql Server Kurulumu 1 Kurulum a) - Sql Server Kurulumu b) - Ayarlar c) - Veri Tabanının Sql Servere Eklenmesi d) - Programın Kurulumu ve Bağlantı Ayarları 2 - Programın İlk Çalıştırılması 3 Ayarlar Menüsü A- Sabitler B- Kullanıcı

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

Patates Albüm nedir, Güvenlimidir?

Patates Albüm nedir, Güvenlimidir? Patates Albüm nedir, Güvenlimidir? Patates Albüm, size sınırsız sayıda dijital fotoğraflarınızı internet ortamında senelerce saklama imkanı verir. Böylece albümlerinizi veya seçilmiş fotoğraflarınıza dünyanın

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

BuluTT Depo Kullanım Kılavuzu

BuluTT Depo Kullanım Kılavuzu BuluTT Depo Sayfa: 1/57 Bu doküman BuluTT Depo nun kurulmasını ve kullanımını tarif etmektedir: BÖLÜM-1: BULUTT DEPO KURULUMU BÖLÜM-2: BULUTT DEPO KULLANIMI BÖLÜM-3: DOSYALARINIZA İNTERNET ÜZERİNDEN ULAŞIN

Detaylı

Kablosuz yaşam. 3G Kablosuz Router. Kullanım Kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Kolay kurulum CD si. Air 4420-3G

Kablosuz yaşam. 3G Kablosuz Router. Kullanım Kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Kolay kurulum CD si. Air 4420-3G Kablosuz yaşam 3G Kablosuz Router Kullanım Kılavuzu Air 4420-3G Kolay kurulum CD si 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 Ü İçindekiler 1. GİRİŞ 3 1.1 Temel Özellikler 4 Port Ayarları 18 1.2. İçerik-Paneller-Gereksinim

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

MİKKUR. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKKUR. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 Kuruluş, Parametreler ve Genel Özellikler 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMI yükleme... 7 3 A GİRİŞ VE ŞİRKET AÇMA... 10 Ortaklar... 12 Adres... 12 4 SQL SUNUCUSUNA bağlanma ve ŞİFRE ALMA... 14 Sunucu Seçimi Penceresine

Detaylı

Kütüphanelerde Web Sitesi Hazırlama (FrontPage) Adnan Menderes Üniversitesi Aydın 25-27Ekim 2001 Kamil Çömlekçi

Kütüphanelerde Web Sitesi Hazırlama (FrontPage) Adnan Menderes Üniversitesi Aydın 25-27Ekim 2001 Kamil Çömlekçi Kütüphanelerde Web Sitesi Hazırlama (FrontPage) Adnan Menderes Üniversitesi Aydın 25-27Ekim 2001 Kamil Çömlekçi FrontPage birbiriyle ilişkili bir grup web sayfası veya bir web sitesi oluşturmaya yarayan

Detaylı

GĐRĐŞ DESTEK DOKÜMANI. GoCRM uygulaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Firmalar, o Đletişim o Özet o Adres o Kullanıcı ek alanları o Telefon

GĐRĐŞ DESTEK DOKÜMANI. GoCRM uygulaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Firmalar, o Đletişim o Özet o Adres o Kullanıcı ek alanları o Telefon GĐRĐŞ GoCRM uygulaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Firmalar, o Đletişim o Özet o Adres o Kullanıcı ek alanları o Telefon o Kişiler o Aktiviteler o Döküman o Notlar Kişiler, o Alt modüller Aktiviteler,

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010 Sayfa-1 Copyright 2010 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir.

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak.

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak. İçindekiler 1. Sunucu Kurulumu. 2 2. İstemci Kurulumu. 19 3. Faks Göndermek.. 25 4. E-mail Göndermek.. 31 5. Kullanıcı Oluşturmak ve Yetkileri. 37 6. Grup Oluşturmak. 45 7. Arşivdeki Faksları Görmek 50

Detaylı

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak.

Actfax Eğitim. 1. Sunucu Kurulumu. 2. 2. İstemci Kurulumu. 19. 3. Faks Göndermek.. 25. 4. E-mail Göndermek.. 31. 6. Grup Oluşturmak. İçindekiler 1. Sunucu Kurulumu. 2 2. İstemci Kurulumu. 19 3. Faks Göndermek.. 25 4. E-mail Göndermek.. 31 5. Kullanıcı Oluşturmak ve Yetkileri. 37 6. Grup Oluşturmak. 45 7. Arşivdeki Faksları Görmek 50

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 4450

Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router. Kullanım kılavuzu. 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239. Air 4450 Kablosuz yaşam 300 Mbps Kablosuz 4-Port Router Kullanım kılavuzu Air 4450 7/24 destek hattı 0 212 444 0 239 İçindekiler Kılavuza genel bakış 3 Güvenlik ve bakım 3 1 GIRIŞ 4 1.1 Minimum sistem gereksinimleri

Detaylı

Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde Next e tıklayınız.

Karşınıza aşağıdaki ekran geldiğinde Next e tıklayınız. BÖLÜM I PROGRAM KURULUMU Cihazınızla birlikte verilen CD de bulunan EceGöz_SenOku.msi ve Setup.exe dosyalarından herhangi birine çift tıklayarak EceGöz SenOku program kurulumunu başlatınız. Karşınıza aşağıdaki

Detaylı