AGROSİVAS II. Sivas Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AGROSİVAS 2015. II. Sivas Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı"

Transkript

1 AGROSİVAS 2015 II. Sivas Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı YERLİ IRK ÖZEL BÖLÜM Tarım Aletleri ve Tarımsal Kooperatifçilik Hayvancılık Endüstrisi, Arıcılık ve Gıda Tohum, Gübre, Zirai İlaç ve İlaçlama Teknolojisi Seracılık Ekipmanları, Jeotermal ve Topraksız Tarım IM K ON S Yİ Eylül Eylül 2015 Sivas Alanı SivasFuar Fuar Alanı R E TA KOSGEB tarafından desteklenmektedir. BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İZNİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR. Tel:+90 Tel: (pbx) (pbx) -- Fax:+90 Fax:

2 Sivas nüfusunun % 65 i tarımla uğraşmakta ve bu da il ekonomisinin temelinin tarım olduğunu açıkça göstermektedir. Tarımda gerek ürün çeşitliğinin, gerek işletme yapılarının hızla geliştirilmesi; endüstriyel ürünlere geçilerek, işletme büyüklüklerinin AB standartlarına ulaşmasının önemi bir kez daha ortaya konmuştur. AGROSİVAS Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı sayesinde katılımcı firmalar, iş yaptıkları müşterileri ile daha iyi iletişim kurmuş, firmalar ve ürünleri hakkında düşündükleri ilk kaynaktan öğrenme şansına sahip olmuştur. Ürün tanıtımları bizzat ziyaretçilerin kendilerine, araya başka kişi ya da kitle aracı sokmadan gerçekleştirilmiştir. Fuar amacına ulaşmış, katılımcılar açısında faydalı, İlimiz tarımı açısından verimli olmuştur. Düzenleyen Kuruluşlar Sivas Valiliği Bu düşünce doğrultusunda; çiftçilerimizin, tarım sektöründeki gelişmeleri takip etmesi, yeni teknolojik ürünlerle tanışması, diğer çiftçilerle buluşması, tarımsal eğitim düzeyinin artmasına katkı sağlaması, Sivas ı tarım sektörünün İç Anadolu daki önemli merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla, ilkini bir önceki sene yaptığımız, oradan kazandığımız deneyimle 2.si düzenlenecek olan AGROSİVAS Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı nın ülkemiz ve İlimiz adına hayırlara vesile olmasını dilerim. Alim BARUT Sivas Valisi Sivas Belediye Başkanlığı Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Sivas Ticaret Borsası Sivas Ziraat Odası Başkanlığı Sivas Tarım Konseyi Show Fuarcılık Ltd.Şti. Destekleyen Kuruluşlar T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sivas İl Özel İdaresi Türkiye Ziraat Odaları Birliği

3 FUARIN AMACI Sivas Tarım Fuarı nın amacı tarım sektöründe faaliyet gösteren tüm imalatçıları sektöre ait kurum, kuruluş ve işletmeleri çiftçilerle bir araya getirmektir. İlimiz tarım potansiyelinin yüksek olduğundan dolayı bölge üreticisi, tüketicisi ve paydaşlarının bu organizasyondan faydalanmalarını sağlamaktır. Çiftçilerin uygun fiyatla girdi temini, ilimizin tarım ve hayvancılık potansiyelinin tanıtımı ve bölge için cazibe merkezi oluşturulması hedeflenmektedir. Sivasımız, modern tarım tekniklerini kullanan, optimum düzeyde sağlıklı, kaliteli ve güvenli ürün yetiştiren, bu ürünleri iç ve dış pazara sunan, insan, bitki, hayvan sağlığı ve hayvan refahı kurallarına önem veren, tarıma dayalı sanayisi gelişmiş bölge ekonomisinde daha fazla pay alan tarım şehri vizyonuna sahiptir. Bu vizyon doğrultusunda tarım ekipmanları ve teknolojileri şehrimiz için büyük önem taşımaktadır. Sivas'ta Eylül 2015 tarihinde 2. kez yapılacak olan Sivas Tarım Fuarı için düşünülen tarihin seçilmesindeki sebepler ise; belirtilen dönemde ilimizde hasat işlemlerinin sona ermiş olması ve yeni üretim sezonunun Eylül ayında başlıyor olması, çiftçinin elinde yeterli sermaye bulunduğundan Alet - Ekipmanın alıma dönüşmüş olması, yine bu tarihte ilimizde konaklamak üzere gelen arıcıların yoğun olması ve il dışındaki Sivaslıların Sivas ta bulunmasıdır. Ayrıca Kangal Köpeği ve Kangal tipi Akkaraman ırkı koyunların sergilenmesi, İlçelere stantlar oluşturularak üretimi yapılan ürünleri direk tüketiciye sunmaları, temel olarak belirlenen konu ile ilgili seminerler ve konferanslar düzenlenmesi de tarım fuarının yan amaçları olmaktadır.

4 SİVAS TA TARIM Tarım ürünlerinde tahıl, baklagiller ve sanâyi ürünleri başta yer alır. Tahıl ise en önde gelir. Tarım ürün miktarı mevsim şartlarına göre her sene değişmektedir. Bitkisel üretim olarak TÜİK verilerine göre Sivas a bakıldığında Türkiye de tohumluk patates üretiminde 1. sırada, korunga üretiminde 2. sırada, yulaf üretiminde 2. sırada, buğday üretiminde 4. sırada, yonca üretiminde 7. sırada, kayısı ve mürdümük üretiminde 7. sırada, şekerpancarında 7. sırada, yemeklik patates üretiminde 10. sırada ve arpa ile çavdar üretiminde ise 10. sırada olunması ve gelişime açık olmasıdır. TARIM EKİPMANLARI VE TEKNOLOJİLERİ Tarımsal üretimde birim alandan yüksek verim elde edilmesi, iş ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi başlıca amaç olmaktadır. Tarımsal mekanizasyon ise bu amaca hizmet eden en önemli faktördür. Tarımda makine kullanımı, diğer tarım teknolojisi uygulamalarından farklı olarak, verim artışını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden biz tarımsal mekanizasyonun Sivas için büyük önem taşıdığını düşünmekteyiz. Sivas, tarım makineleri sektöründe birçok tedarikçiyi barındıran bir şehirdir. AGROSİVAS 2015, gerek il gerek ülke gerekse dünya çapında tarımsal ekipman üreticileri ve satıcıları için önemli bir buluşma noktası olacaktır.

5 HAYVANCILIK Hayvancılık sektörü, ülke çapında yapılan devlet teşvikleriyle birlikte sürekli bir artış trendine geçmiştir. Sivas ise bu trende en iyi şekilde uyum sağlamayı başarmış ve sahip olduğu coğrafi avantajları en iyi şekilde değerlendirmeye başlamıştır. Bütün bu gelişmeler sonucu Sivasımızda, besi ve süt hayvancılığı alanında büyük gelişmeler gözlenmektedir. Ayrıca bal sektöründe Sivas, Türkiye nin en önemli bölgesinden biridir. Sivas ın 2013 yılı itibariyle ton bal üretimi ve adet arılı kovan varlığıyla Türkiye de bal üretimde 3. kovan kapasitesi bakımından 4. sırada yer almasıdır. İl topraklarının çok geniş bir kısmın kaplayan mera ve yaylalar hayvancılığa çok elverişlidir. Çayır ve meralar çoktur. Sivas canlı hayvan değişiminde Türkiye 3.sü, süt ve bal üretiminde Türkiye 3.sü, alabalık üretiminde 5.ci, büyükbaş hayvan sayısında 6. ve küçükbaş hayvan sayısında da 16. sıradadır. Ayrıca ildeki Kangal Köpekleri ile de Ülke sınırlarını aşan bir üne sahiptir. YERLİ IRKLARIMIZ Tarım ve hayvancılık şehri olan Sivas ta, dünya çapına üne kavuşmuş Kangal Köpeği nin yanında Kangal Akkaraman ırkı koyunu, cüsse, ağırlık ve yükseklik olarak en büyük koyun tipidir. Diğer koyunlara göre bir fazla olan kaburga sayısı ile önemli bir fark yaratıyor. Kangal Koyunu et olarak karkas ağırlığı tüm koyunlardan daha fazla olma özelliğini taşırken, yün kalitesi olarak ta merinostan sonra geliyor. Ayrıca Kangal Koyunları süt veriminde de diğer koyunlardan ayrılıyor. Bazı Kangal Koyunları 4-5 litreye kadar süt verebilirken, dünya üzerinde bu özellikte başka bir koyun türü bulunmuyor. En az Kangal Köpeği kadar marka haline gelebilecek Kangal Akkaraman Koyunu nu marka haline getirmek için çalışmalara başlandı.

6 ET VE SÜT ÜRÜNLERİ İŞLEME TEKNOLOJİLERİ ET VE ET ÜRÜNLERİ Son yıllarda, devlet tarafından yatırımcılara verilen büyük teşvikler özellikle Sivas bölgesinde büyük ilgi uyandırmıştır. Bu sayede et ürünleri sektöründe büyük bir potansiyele sahip Sivas, sektörde söz sahibi olmuştur. Geçen yıl birincisini düzenlediğimiz fuarda Et ve Et Ürünleri İşleme Teknolojileri yatırımcıların yoğunlaştığı en önemli nokta olmuştur. AGROSİVAS 2015, Et ve Et Ürünleri İşleme Teknolojileri konusunda söz sahibi firmaları bir araya getirerek hem bölgedeki mevcut et ürünleri üreticilerinin verimini hem de yeni yatırımcıların Sivas a olan ilgisini arttırmayı amaçlamaktadır. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ Süt sığırcılığı hassas dengeleri gerektiren bir sektördür. Yemleme miktarı, tesis hijyen koşulları gibi birçok değişken üretimin verimliliğini ve kalitesini doğrudan etkilemektedir. Özellikle Sivas gibi süt sığırcılığının büyük oranda gelişmekte olduğu bir bölgede geçen yıl biricisini düzenlediğimiz fuarda konuyla ilgili teknolojik yenilikler üretimde verimliliği ve kaliteyi arttırarak Sivas Süt Hayvancılığı sektörüne büyük katkılar sağlamıştır. AGROSİVAS 2015, Süt ve Süt Ürünleri İşleme Teknolojileri konusunda en önemli firmaları bir araya getirerek süt ve süt ürünleri üreticileriyle buluşturmayı hedeflemektedir.

7 G R - ÇIK I ORGANİZASYON HİZMETLERİ; TANITIM FAALİYETLERİ Fuar öncesinde sektörle ilgili tüm kuruluşlara fuar katalogu gönderilecek, bölgesel televizyon kanallarında, sektörle ilgili tüm dergilerde sektörel internet portallarında fuar reklamları yayınlanacak. Kamu kuruluşlarına, kooperatiflere ve birliklere, fuar afişleri ve el ilanları gönderilecek. Kentin önemli noktalarına bez afişler asılacak. Radyolarda fuarın duyurusu yapılacak. Ülke genelindeki tüm Ziraat Odalarına, Büyükelçiliklere, yerli ve yabancı Ticaret ve Sanayi Odalarına ve Ticaret Borsalarına fuarın duyurusu yapılacaktır. HA L L B HA L L C KATILIM ÜCRETLERİ: STANDLI KAPALI ALAN ÜCRETLERİ: m² arası 180,00.-TL + KDV m² arası 170,00.-TL + KDV 250 m² ve üstü 160,00.-TL + KDV Kapalı alanda en küçük stand 16 m² dir KDV oranı %18 dir STANDSIZ AÇIK ALAN ÜCRETLERİ: m² arası 90,00.- TL + KDV m² arası 80,00.- TL + KDV 500 m² ve üstü 70,00.- TL + KDV Açık alanda en küçük yer 50 m² dir KDV oranı %18 dir Standart Stand HALL A Standlı Alanda Ücrete Dahil Olan Hizmetler: Standart Stant kurulumu, elektrik bağlantısı, masa, sandalye, zemin halısı, çöp sepeti, her 3 m² ye 1 spot, alınlık yazısı, genel aydınlatma, genel güvenlik, (fuarın açık olduğu saatlerde standının güvenliği katılımcıya aittir), genel temizlik hizmetleri (stand içi temizlik katılımcıya aittir), fuar katalogunda 1 sayfa olarak firma bilgilerine yer verilmesi. (Stant kurulmayacak olan firmalara yalnızca elektrik bağlantısı verilecektir.) SİVAS FUAR ALANI 4 Eylül San. Sit. Karşısı, Yeni Adliye Sarayı Yanı HALL E G R - ÇIKI HA L L D Buhara Caddesi Okullar Bölgesi Yeni Stadyum FUAR ALANI Barbaros Bulvarı Farabi caddesi Toptancılar caddesi Gültepe caddesi Yeni Sivas Adliyesi D200 Erzincan Erzurum Çevre Yolu AÇIK ALAN AÇIK ALAN E88 Sivas Yozgat Yolu 4 Eylül Sanayi Sitesi KATILIMCI PROFİLİ: Tarım Makineleri ve Ekipmanları Aksesuarları Sera Konstrüksiyon ve Ekipmanları Çapa Makinesi ve Diğer Makine Üreticileri ve ithalatçıları İş Makineleri Kümes Hayvanları ve Kümes Ekipmanları Hayvansal Üretim Makineleri Toprak Ölçüm Sistemleri Veterinerlik Hizmetleri Meyve, Et, Süt Sanayi Ürün İşleme Makineleri Ürün Ambalajlama, Paketleme Makineleri Ürün Depolama Makineleri ve Sistemleri Toprak Islah, Drenaj Teknolojileri, Sulama Ekipman ve Sistemleri Üreticileri ve İthalatçıları, Tarım İlaçları, İlaçlama Malzeme ve Sistemleri Üreticileri ve İthalatçıları Zirai İlaç Firmaları Kesme Çiçekçilik Gübre, Organik ve Ekolojik Tarım Peyzaj Sera, Isıtma, Soğutma, Havalandırma Sistemleri İklimlendirme ve Sera Otomasyonu Sebze ve Meyve Fidancılığı Çiçek, Meyve ve Sebze Tohumu Bahçe Ekipmanları Multi Viyol Arıcılık, Balıkçılık Devekuşu,Tavukçuluk Ambalaj Sanayi Üreticileri ve ihtiyaçları Hububat Bakliyat Üreticileri Soğutma Depolama Elleçme Mak. Arı Ürünleri Üreten Firmalar Polinasyon ve Tohum üreticileri Kamu Kurum ve Kuruluşları Araştırma Enstitüleri Tarımsal Yayıncılık Birlikler ve Kooperatifler Danışman Firmalar ZİYARETÇİ PROFİLİ: Sektördeki Toptancılar Bayiiler ve Perakendeciler Tarım Teknolojileri Araç, Gereç, Malzeme Üreticileri ve İthalatçıları Gıda ve Ziraat Mühendisliği Fakülteleri Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri Tarım Bakanlığı Yetkilileri Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yöneticileri ve Üyeleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Yöneticileri ve Üyeleri TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetici ve Üyeleri Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği Yönetici ve Üyeleri Gönüllü Kuruluşlar Çiftçiler Sivil Toplum Örgütleri Belediyeler Ticaret Borsaları Sanayi ve Ticaret Odaları Kooperatifler Yurtdışı Heyetleri Yatırımcılar...

8 AGROSİVAS 2014 FUAR SONUÇ RAPORU Tarım ve Hayvancılık Sektörünün Anadolu daki Büyük Buluşmasına Rekor Sayıda Katılımcı! KATILIMCI VE ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ Fuarın düzenlendiği toplam net alan M 2 dir. Türkiye geneli 32 İlden 172 firma katılımı gerçekleşti. Dört günlük fuar süresince den fazla kişi ziyaret etti. 10 milyon TL lik ticari hacmin oluşması sağlandı. Katılan Firma Sayısı ve İllere Göre Dağılımı ADANA ANKARA ANTALYA AYDIN BALIKESİR BURDUR BURSA DENİZLİ ERZURUM ESKİŞEHİR ISPARTA İSTANBUL İZMİR İZMİT KARAMAN KAYSERİ KONYA MALATYA MANİSA MERSİN MUĞLA NEVŞEHİR ORDU SAKARYA SİVAS ŞANLIURFA TEKİRDAĞ TRABZON DİĞER Tel: (pbx) - Fax:

ORGANİZASYON HİZMETLERİ;

ORGANİZASYON HİZMETLERİ; ORGANİZASYON HİZMETLERİ; TANITIM FAALİYETLERİ Fuar öncesi sektörle ilgili tüm kuruluşlara fuar broşürü gönderilecek, sektör dergilerinde ve bölgesel gazetelerde fuar reklamları yayınlanacak, ilgililere

Detaylı

Türkiye den Tarım sektörü ile ilgili firmaların yeni pazarlara açılabilmesi ve ticari potansiyelini genişletmesi,

Türkiye den Tarım sektörü ile ilgili firmaların yeni pazarlara açılabilmesi ve ticari potansiyelini genişletmesi, SAYIN YETKİLİ; Türkiye ve KKTC Tarım sektörünü bir araya getirmeyi amaçladığımız Türkiye&Kıbrıs Tarım sektör buluşması (ortak iş platformu) organizasyonu 01-04 Nisan 2010 tarihleri arasında Girne Acapulco

Detaylı

MAGROTEX 15 FUAR BİLGİLENDİRME FORMU. www.mardintarimfuari.com MAGROTEX MAR 16-19 NİSAN 2015 MOVAPARK MARDİN FUAR ALANI. www.mardintarimfuari.

MAGROTEX 15 FUAR BİLGİLENDİRME FORMU. www.mardintarimfuari.com MAGROTEX MAR 16-19 NİSAN 2015 MOVAPARK MARDİN FUAR ALANI. www.mardintarimfuari. 15 FUAR BİLGİLENDİRME FORMU TARIM GIDA HAYVANCILIK MAKİNE HİZMET www.mardintarimfuari.com 2. Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı 16-19 NİSAN MOVAPARK MARDİN FUAR ALANI www.mardintarimfuari.com Organizasyon

Detaylı

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS I Eski Buğday Pazarı Bu rapor, Konya Ticaret Borsası tarafından T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı nın desteği ile ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Detaylı

ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI KALKINMA KURULU TARIM ALT KOMİSYON RAPORU

ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI KALKINMA KURULU TARIM ALT KOMİSYON RAPORU 2010 ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI KALKINMA KURULU TARIM ALT KOMİSYON RAPORU 1 1 GİRİŞ TR83 Bölgesi tarımsal alan ve üretim bakımından oldukça zengindir. Bölge, birçok bitkinin yetiştirilmesine uygun

Detaylı

T.C. SİVAS VALİLİĞİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI 1.DÖNEM FAALİYET RAPORU

T.C. SİVAS VALİLİĞİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI 1.DÖNEM FAALİYET RAPORU T.C. SİVAS VALİLİĞİ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI 1.DÖNEM FAALİYET RAPORU NİSAN-2014 1 I- GENEL BİLGİLER A- MİSYON VE VİZYON MİSYONUMUZ: Ülkemizin ve dünya pazarlarının ihtiyacı olan

Detaylı

FUAR ORGANİZASYONLARI VE FUARCILIK FAALİYETLERİ TÜRKİYE-KONYA ARAŞTIRMASI

FUAR ORGANİZASYONLARI VE FUARCILIK FAALİYETLERİ TÜRKİYE-KONYA ARAŞTIRMASI 1. GİRİŞ Fuar, Standlar kurulması yoluyla, ticarete konu olan mal ve hizmetlerin, bunlar ile ilgili teknolojik gelişme, bilgi ve yeniliklerin tanıtımını ve aktarımını amaçlayan, ziyaretçi ve katılımcı

Detaylı

Kapak. Haber. Kapak. Turizm. İstatistik

Kapak. Haber. Kapak. Turizm. İstatistik içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI 2014 YILI TARIM VE HAYVANCILIK ÖZEL SAYI Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel Sekreter)

Detaylı

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ

SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ SANAYİLEŞME VE KENTLEŞMENİN TARIM ÜZERİNE ETKİLERİ: BURSA İLİ ÖRNEĞİ Araş.Gör. Dr. Barış Bülent AŞIK Yrd.Doç.Dr. Gökhan ÖZSOY Doç. Dr. Ertuğrul AKSOY Prof.Dr. A. Vahap KATKAT Uludağ Üniversitesi, Ziraat

Detaylı

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU ÇANAKKALE İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ BRİFİNG RAPORU Haziran, 2013 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 SUNUŞ... 2 1. GENEL BİLGİLER... 3 1.1 Misyon, Vizyon ve Etik Değerler...

Detaylı

TR72 BÖLGESİ ALT BÖLGE ÇALIŞMASI

TR72 BÖLGESİ ALT BÖLGE ÇALIŞMASI TR72 BÖLGESİ ALT BÖLGE ÇALIŞMASI Hazırlayanlar Burçak YÜKSEL (Birim Başkanı) Fuat PARLAK (Uzman) Hande İNAN CENGİZ (Uzman) Nejat Semih DEMİRTOKA (Birim Başkanı) Pınar POLATKAN (Uzman) Rahime Şeyma BEKLİ

Detaylı

KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ

KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ 2015-KONYA KOP BÖLGESİNDE TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM İHTİYAÇ ANALİZİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ ZİR. YÜK. MÜH. MURAT KÜÇÜKÇONGAR DR. MUSTAFA KAN DR. FATİH

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

AYDIN İLİ TARIMSAL YATIRIM REHBERİ ŞUBAT 2015

AYDIN İLİ TARIMSAL YATIRIM REHBERİ ŞUBAT 2015 T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI TARIMSAL YATIRIMCI DANIŞMA OFİSİ AYDIN İLİ TARIMSAL YATIRIM REHBERİ ŞUBAT 2015 İÇİNDEKİLER TARIMSAL YAPI... 3 GENEL BİLGİLER... 4

Detaylı

Koordinatörler Bilal ZEYTİN, Ertan ÜŞÜMÜŞ, İhsan BİLİCİ, Kadriye USLU, Seher MUĞLA Proje Yönetimi ve Mali Kontrol Daire Başkanlığı

Koordinatörler Bilal ZEYTİN, Ertan ÜŞÜMÜŞ, İhsan BİLİCİ, Kadriye USLU, Seher MUĞLA Proje Yönetimi ve Mali Kontrol Daire Başkanlığı I T.C. Tarı m ve Köyiş leri Bakanlı ğ ı Strateji Geliş tirme Baş kanlı ğ ı Vahdettin ÖZKAN Başkan Enver AKSOY Proje Yönetimi ve Mali Kontrol Daire Başkanı Koordinatörler Bilal ZEYTİN, Ertan ÜŞÜMÜŞ, İhsan

Detaylı

Temmuz 2012 Sayı: 34 KAPAK KONUSU Ege nin Geleceği Bereketli Toprağında Şekilleniyor

Temmuz 2012 Sayı: 34 KAPAK KONUSU Ege nin Geleceği Bereketli Toprağında Şekilleniyor Yarınlar Seninle Aydınlık KAPAK KONUSU Temmuz 2012 Sayı: 34 Ege nin Geleceği Bereketli Toprağında Şekilleniyor 1 Sektör İzmir de Fuarcılık İzmir Penceresinden Ali BİLKAY Kuşaktan Kuşağa Güçlü ve Gizem

Detaylı

AYDIN 2023 AYDIN İL STRATEJİK PLANI

AYDIN 2023 AYDIN İL STRATEJİK PLANI AYDIN 2023 AYDIN İL STRATEJİK PLANI 1 SUNUŞ Türkiye, 50 yılı aşkın bir süredir, ekonomi ve kalkınma politikalarını belli dönemlere ait planlar ile uygulamaktadır. Bu planlı dönem, kamusal alanda yeniden

Detaylı

STRATEJİK PLAN 2012-2017 TİCARET BORSASI RTB

STRATEJİK PLAN 2012-2017 TİCARET BORSASI RTB TİCARET BORSASI STARTEJİK PLANLAMA EKİBİ Mehmet ERDOĞAN Yönetim Kurulu Başkanı Resul OKUMUŞ Meclis Başkanı Muhammet KARAOĞLU Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet ÖZTABAK Sayman Üye Dr. Turgay TURNA Üye

Detaylı

Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı BAŞKANDAN Odamız üyelerimizin talebi ve bakanlığın izni ile 1984 yılında kurulmuştur. 5174 sayılı kanun ve bu kanuna istinaden çıkartılan yönetmeliklerle faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca oda bünyesinde

Detaylı

YATIRIM REHBERi. SAMSUNİş Dünyasında. Siz de Yerinizi Alın...

YATIRIM REHBERi. SAMSUNİş Dünyasında. Siz de Yerinizi Alın... YATIRIM REHBERi SAMSUNİş Dünyasında Siz de Yerinizi Alın... SAMSUN yatırım REHBERİ SAMSUNİş Dünyasında Siz de Yerinizi Alın... www.oka.org.tr içindekiler 2 Türkiye Ekonomisi 8 Temel Bilgilerle Samsun 10

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TARIM MASTER PLANI

KAHRAMANMARAŞ TARIM MASTER PLANI TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI KAHRAMANMARAŞ TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ İL TARIM VE KIRSAL KALKINMA MASTER PLANLARININ HAZIRLANMASINA DESTEK PROJESİ KAHRAMANMARAŞ TARIM MASTER PLANI KAHRAMANMARAŞ 2006 II T.C. TARIM

Detaylı

BURDUR Büyükbaş Kırmızı Et ve Süt Hayvancılığı Sektörü

BURDUR Büyükbaş Kırmızı Et ve Süt Hayvancılığı Sektörü 2012 BURDUR Büyükbaş Kırmızı Et ve Süt Hayvancılığı Sektörü Denebilir ki, hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız bir tek şeye ihtiyacımız var: Çalışkan olmak! Servet ve onun doğal sonucu olan rahat yaşamak

Detaylı

Yeni Umutlarla 2012'ye

Yeni Umutlarla 2012'ye / kapak BorsaVizyon 3 BORSAVİZYON Sayı : 97 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sabri HEMDİL Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Yavuz YILDIZ

Detaylı

TR22 GÜNEY MARMARA BÖLGESİ BÖLGE PLANI 2014-2023

TR22 GÜNEY MARMARA BÖLGESİ BÖLGE PLANI 2014-2023 TR22 GÜNEY MARMARA BÖLGESİ BÖLGE PLANI 2014-2023 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 5 TABLOLAR... 8 BİRİNCİ BÖLÜM... 13 1 YÖNETİCİ ÖZETİ... 13 2 PLANLAMA YAKLAŞIMI ve YÖNTEM... 19 Paydaş Analizi

Detaylı

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI GAP TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM PROJESİ (GAP-TEYAP)

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI GAP TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM PROJESİ (GAP-TEYAP) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI GAP TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM PROJESİ (GAP-TEYAP) GAP İÇİN EL ELE 2012 Yılı Proje İlerleme Raporu GAP-TEYAP Proje Ekibi

Detaylı

SÜS BİTKİLERİ İHRACATI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: Yalova Ölçeğinde Bir Araştırma

SÜS BİTKİLERİ İHRACATI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: Yalova Ölçeğinde Bir Araştırma Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Y.2009, C.14, S.3 s.423-443. Suleyman Demirel University The Journal of Faculty of Economics and Administrative Sciences Y.2009,

Detaylı

TRA2 BÖLGESİ KIRMIZI ET SEKTÖRÜ Stratejik Analiz T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ KIRMIZI ET SEKTÖRÜ STRATEJİK ANALİZ

TRA2 BÖLGESİ KIRMIZI ET SEKTÖRÜ Stratejik Analiz T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ KIRMIZI ET SEKTÖRÜ STRATEJİK ANALİZ T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ KIRMIZI ET SEKTÖRÜ Stratejik Analiz TRA2 BÖLGESİ KIRMIZI ET SEKTÖRÜ STRATEJİK ANALİZ 1 T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 BÖLGESİ KIRMIZI ET SEKTÖRÜ STRATEJİK ANALİZ

Detaylı

AYDIN TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI 2013-2016 İÇİNDEKİLER

AYDIN TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI 2013-2016 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 3 2. GENEL BİLGİLER... 5 2.1. Ticaret Borsacılığı... 5 2.1.1. Dünyada Ticaret Borsacılığı... 5 2.1.2. Ülkemizde Ticaret Borsacılığı... 5 2.2. Aydın hakkında... 6 2.3. Aydın Ticaret

Detaylı

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. İçindekiler ULUSAL FONLAR... 12 A. EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 14 1. YENİ TEŞVİK

Detaylı

www.turkcoat-paintistanbul.com / www.paintistanbul-turkcoat.com 24-26 Mart 2016

www.turkcoat-paintistanbul.com / www.paintistanbul-turkcoat.com 24-26 Mart 2016 www.turkcoat-paintistanbul.com / www.paintistanbul-turkcoat.com 6. Uluslararası Boya, Boya Hammaddeleri, Yapı Kimyasalları, Yapıştırıcı ve Hammaddeleri, Laboratuvar ve Üretim Ekipmanları Fuarı Türkiye

Detaylı