MULTİMETRE. Şekil 1: Dijital Multimetre

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MULTİMETRE. Şekil 1: Dijital Multimetre"

Transkript

1 MULTİMETRE Multimetre üzerinde dc voltmetre, ac voltmetre,diyot testi,ampermetre,transistör testi, direnç ölçümü bazı modellerde bulunan sıcaklık ölçümü ve frekans ölçümü gibi bir çok ölçümü yapabilen bir cihazdır. Şekil 1: Dijital Multimetre

2 Şekil 2: Dijital Multimetre Bir multimetre elektronikçinin eli ayağı gibidir. Cihazda bir multimetre bir kırmızı renkli kablo ve bir siyah renkli kablo çıkar. Çoğu multimetrede 3 tane kablo girişi vardır. Resmin sağ altı, bir tane kırmızı kablo olan delikler kablo girişidir. Bağlayacağımız siyah kablo toprak,ground yani kutup kablosudur.bu kablonun yeri sabittir.en alt girişe takılır. Üstünde com, gnd yazar ya da toprak bağlantısı resmi ile şematize edilmiştir. Elimizdeki diğer kırmızı kablo ise akım ölçümü yapılacaksa ampermetre yani A yazan girişe, gerilim ölçümü yada diğer ölçümler için voltmetre yani V yazan girişe takılır. Çoğu multimetre max 30A ölçümü destekler. Taktığımız girişin üzerinde multimetrenin ölçebildiği maksimum değeri gösteren bir yazı vardır.

3 DC Volt Ölçümü: Şekil 3: Multimetre ile Gerilim Değeri Ölçümü Multimetremizin ortasındaki yuvarlağı çevirerek kullanacağımız özelliği seçeriz.yuvarlağın üstündeki çubuğun ince ucu ya da üzerinde ok bulunan uç seçimimizi belirler.yuvarlağı istediğimiz yönde çevirebiliriz.içindeki metaller zarar görmesin diye yavaş çevirmekte fayda vardır. V= başlığı altında 5 tane seçim noktası var. Bu kademeler 200mV 2000mV 20V 200V 1000V tur. Eğer ucumuzu 200m kademesine getirirsek cihazımız 200mv a kadar ölçüm yapar.bu kademe çok hassas ölçümler için idealdir.eğer gerilim 200mv dan fazla ise ekranda 1 görürüz.o zaman kademeyi 2000m ye alırız.bu ayarla anlayabileceğiniz gibi 2000mv a kadar ölçüm yapabiliriz.1 görürseniz 20 ye alınız.bu da 20v a kadar v a kadar 1000 ise 1000v a kadar ölçüm yapar.test etmek için 20 kademesine alın.sonra pilin + kutbunu kırmızıya eksi kutbunu siyaha bağlayın.pilin gerilimine göre bir değer ekranda görürsünüz.eğer ters bağlantı var ise başında yazar.eğer hiç bir değer okuyamıyorsanız.büyük ihtimal kırmızı kabloyu yanlış yere takmışsınızdır.diğer yere takarak deneyiniz.yine sıfır ise kablolarda kopukluk ihtimali vardır. Kabloları değiştirmeniz önerilmektedir.

4 Direnç Ölçümü: Şekil 4: Multimetre ile Direnç Değeri Ölçümü Aslında dirençler üzerlerinde bulunan renkler sayesinde okunabilmektedir. Ama bazı dirençler ya da potansiyometre (ayarlanabilir direnç) ayarlandığında direnç değerini okumak mümkün olamıyor. Multimetrenin bu bu özelliği sayesinde bu tip dirençlerin değerlerinin ölçümü kolay bir şekilde yapılamaktadır. Multimetrenin bu bölümünde 2000k 200k 20k kademeleri bulunmaktadır. Üzerinden de anlaşabileceği gibi 200 lük bölüm 200ohma kadar ölçüm yapıyor.eğer direnciniz fazla ise ekranda 1 yazısını görürsünüz.o zaman kademeyi 2000 kısımına alırsınız.değer okunana kadar seviye yükseltilir. k lı bölümler ise kiloohm u temsil eder. (1k=1000 ohm).yani 2000k lık bölümle ohm=2 megaohma kadar ölçüm yapabilirsiniz. Akım Ölçümü: Şekil 5: Multimetre ile Akım Değeri Ölçümü

5 Multimetre de akım ölçmek için ilk olarak kırmızı kabloyu akım (A) yazan bölüme takmak gerekmektedir. Daha sonra multimetrenin ölçüm ayarlamaya yarayan kısmı çevirilerek ölçüm yapılmak istenen akım değerine ayarlanır. Daha sonra devrenin enerjisi kesilir ve akımın ölçülmesi istenen yerdeki bağlantı çıkarılarak araya multimetrenin uçları bağlanır. Bu işlemden sonra devreye yeniden enerji verilerek o yoldan geçen akım değeri multimetrenin ekranından okunur. Multimetrenin bu bölümünde 200m, 20m 2000 ve 200 kademeleri bulunur. Ölçülecek değerin büyüklüğüne göre bu kademelerden biri seçilir. Diyot Testi ya da Kısadevre Ölçümü: Bu bölümün sembolü bir diyot sembolüdür. Ya da bir noktadan çıkan ses dalgaları sembolü şekline bir bölümdür. Bunun amacı bir diyotun uçlarını bulmaya ya da iki yerin birbirine bağlı olup olmadığını test etmek için kullanmaktır. Bu test multimetre gerilim ölçme konumunda iken yapılır. Eğer siyah kablo ile kırmızı kablo birbirine değerse cihazdan bir bip sesi gelir. Kısa devre olabilecek yerlerin bir tarafına siyah ucu diğer tarafına da kırmızı ucu değdirdiğimizde aynı bip sesini duyarız. Ayrıca aradaki direncin ohm cinsinden değeri ekranda gösterilir. Bu bölümü led testi içinde kullanabilirsiniz. Ledin anotunu kırmızıya katodunu siyaha takıp bu bölüme alırsanız led yanacaktır. Multimetrenizin kablolarında kopukluk varsa ya da kırmızı kabloyu yanlış yere taktıysanız birbirine değdirseniz bile bip sesi gelmeyecektir.

6 SİNYAL ÜRETECİ (OSİLATÖR) Şekil 6. Sinyal jeneratörünün önden görünüşü FONKSİYONLAR 1. Dijital gösterge 2. Sinyal Şekli Seçimi: Üretilecek olan sinyalin Kare, Üçgen veya Sinüs olarak seçimini sağlar. 3. Değer Giriş Butonları: Üretilecek olan sinyalin frekans, duty cycle ve çeşitli ayarlarının yapılması için gerekli değerlerin girilmesinde kullanılır. 4. Frekans/Duty Cycle Ayarlama Butonu: Seçilen sinyalin frekans ve duty cycle değerini ayarlamaya yarar. 5. Ayarlama Tuşları: Frekans değerlerini el ile değiştirmeye olanak sağlarlar. 6. Açma/Kapama Düğmesi 7. TTL/CMOS Ayarı: TTL CMOS çıkışı etkin olduğunda ve CMOS konumunda çalışırken CMOS çıkışı seviyesini ayarlamakta kullanılır. 8. Dc Offset Kontrol Butonu: Üretilecek AC sinyallere DC ofset gerilimi ekler. -5V ile +5V arasında değer alır. 9. Genlik Ayarlama Butonu: Üretilecek olan Sinüs/Kare/Üçgen dalga şekillerinin genliklerini ayarlamak için kullanılır. 10. TTL/CMOS Çıkışı: : TTL CMOS entegrelerin clock sinyallerini vermek için kullanılan çıkış. Bu çıkış +5V ile +15V DC değerlerini alır.

7 11. Üretilecek Sinyal Çıkışı: Üretilen Sinüs/Üçgen/Kare sinyallerin çıkış ucudur. Çıkış empedansı 50 Ohm dur.

8 OSİLOSKOP Geleneksel ölçüm aletleri (dc veya ac voltmetreler) dc, tepe veya rms değerleri ölçerler. Bu ölçümler sadece distorsiyona uğramamış sinüsoidal sinyaller için geçerlidir. Ayrıca sinyalin zaman ile nasıl değiştiğini incelemeksizin doğru rms değerini ölçerler. Elektronik devrelerin çeşitli noktalarına bağlanarak sinyal dalga şekillerinin değişiminin gözlenmesi ve aynı anda iki sinyalin zamana göre değişiminin görülebilmesi açısından osiloskop çok kullanışlı bir elektronik ölçüm aracıdır. 1. LCD Gösterge 2. F1-F5 Fonksiyon Tuşları 3. Bekleme Modu 4. Dikey Pozisyon Ayarlayıcı Osiloskopta gösterilen dalgaların osiloskop ekranındaki dikey pozisyonlarını ayarlamak için kullanılır.

9 5. Matematik İşlem Butonu Dalgalar arası matematik işlemler için kullanılır. 6. Ana Tuş Takımı Data alım işlemi ayarları için kullanılır. Gösterge ayarları için kullanılır. Kalibrasyon ayarları, Prob Kompanzasyonu ayarları, Menü Dil Seçimi, Yazıcı ayarları, Zaman ve tarih ayarları için kullanılır. Osiloskoptaki dalga görüntüsünün çıktısını almak ya da USB belleğe aktarmak için kullanılır. için kullanılır. Programın Ayarlarını değiştirmek, programı çalıştırmak ve durdurmak Cursor ölçümlerin ayarları ve çalıştırılması için kullanılır. Otomatik ölçümlerin ayarları ve çalıştırılması için kullanılır. kullanılır. Dalgaları, ayarları kaydetmeye ve gerektiğinde çağırmak için Sinyali bulur ve trigger, yatay ve düşey pozisyonları yaklaşık olarak ayarlayarak erkana yansıtmak için kullanılır. 7.Yatay Pozisyon Ayarlayıcı Osiloskopta gösterilen dalgaların osiloskop ekranındaki yatay pozisyonlarını ayarlamak için kullanılır.

10 8. Değişken Ayarlayıcı Osiloskoptaki değerlerin azalıp,arttırlması ve bir önceki veya sonraki parametreye geçiş işlemleri için kullanılır. Kanal 1 veya kanal2 de duyarlı ayar yapılmasını sağlar. 9. Trigger Ayarlayıcı Trigger değerini ayarlamak için kullanılır. 10. Trigger Menüsü Ayarlayıcı Trigger ayarlarını değiştirmek için kullanılır. 11. Yatay Menü Butonu Osiloskobun ekranındaki yatay görünüşünü ayarlamak için kullanılır. 12. Time/Div Ayarlayıcı Yatay ölçeklendirme yapmak için kullanılır. Yatay eksendeki her karenin kaç sn olacağını ayarlamaya yarar. 13. Dışarıdan Trigger Girişi Sadece Kanal 2 için kullanılır. Uygulanan girişin empedansı 1MΩ olmalıdır.

11 14. Kanal Menüsü Butonu Her bir kanalın bağlanma modlarını ve dikey ölçeklendirme için kullanılır. Problar kanallardan hangisine bağlamışsa ekranda o kanala gelen sinyalin görüntüsü gösterilir. 15. Şaşe Osiloskobu topraklamak için kullanılır. 16. Kanal 1 ve 2 Girişleri 17. Volt/Div Ayarlayıcı Osiloskobun göstergesinin dikey ölçeklendirme değerini seçmek için kullanılır. Ekranda dikeydeki her karenin ne kadar voltaj aralığına denk geleceğini ayarlamaya yarar. 18. USB Girişi Gösterilen dalgaları vea ayarları USB belleğe tranfer etmek için kullanılır. 19. Menü Açma/ Kapama LCD göstergede menünün gösterilmesi ve saklanması için kullanılır.

12 20. Prob Kompanzasyon Çıkışı Prob kompanzasyonu için kullanılır. Çıkışı tepeden tepeye 2V tur. Şekil 7: Osiloskobun ölçüm için bağlanma şekli

DENEY 1 DC GERİLİM, DC AKIM VE DİRENÇ ÖLÇÜMLERİ

DENEY 1 DC GERİLİM, DC AKIM VE DİRENÇ ÖLÇÜMLERİ T.C. Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ELK 201 DEVRE TEORİSİ DERSİ LABORATUVARI DENEY 1 DC GERİLİM, DC AKIM VE DİRENÇ ÖLÇÜMLERİ Hazırlayanlar:

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU AEP 105 ÖLÇME TEKNİĞİ DERS NOTU Öğr. Gör. Figen ALTINTAŞ 1 ÖLÇME VE ÖLÇÜ ALETLERİ ÖLÇME VE ÖLÇMENİN ÖNEMİ Ölçme, bir büyüklüğün aynı cins başka bir

Detaylı

Notların Belirlenmesi 1. Elektronik Laboratuvarı Kuralları 2. Deneyler Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 2

Notların Belirlenmesi 1. Elektronik Laboratuvarı Kuralları 2. Deneyler Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 2 İÇİNDEKİLER SAYFA NO Notların Belirlenmesi 1 Elektronik Laboratuvarı Kuralları 2 Deneyler Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 2 Elektronik Laboratuvarı Rapor Yazım Kılavuzu 3 Örnek Rapor Kapağı

Detaylı

DENEY 9 OSİLOSKOP UYGULAMALARI

DENEY 9 OSİLOSKOP UYGULAMALARI T.C. Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ELK 21 DEVRE TEORİSİ DERSİ LABORATUVARI DENEY 9 OSİLOSKOP UYGULAMALARI Hazırlayanlar: B. Demir

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu YASAL UYARI! Kullanmakta olduğunuz cihaz bir baskülün parçası olarak kullanılıyor ve baskül alım satım işlerinde kullanılıyor

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİKSEL BÜYÜKLÜKLER VE ÖLÇÜLMESİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ İŞLEMSEL YÜKSELTEÇLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Atek ADR-10 Serisi YÜKSEK PERFORMANS DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA EKRANI KULLANMA KILAVUZU

Atek ADR-10 Serisi YÜKSEK PERFORMANS DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA EKRANI KULLANMA KILAVUZU Atek ADR-10 Serisi YÜKSEK PERFORMANS DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA EKRANI KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1. ATEK DİJİTAL KOORDİNAT OKUMA SİSTEMLERİ... 3 1.1. ATEK lineer enkoder ve dijital koordinat okuma ünitesi

Detaylı

Şekil 7.1. (a) Sinüs dalga giriş sinyali, (b) yarım dalga doğrultmaç çıkışı, (c) tam dalga doğrultmaç çıkışı

Şekil 7.1. (a) Sinüs dalga giriş sinyali, (b) yarım dalga doğrultmaç çıkışı, (c) tam dalga doğrultmaç çıkışı DENEY NO : 7 DENEY ADI : DOĞRULTUCULAR Amaç 1. Yarım dalga ve tam dalga doğrultucu oluşturmak 2. Dalgacıkları azaltmak için kondansatör filtrelerinin kullanımını incelemek. 3. Dalgacıkları azaltmak için

Detaylı

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı

E3122 Dijital Kontrol Paneli. Mühendislik Kılavuzu

E3122 Dijital Kontrol Paneli. Mühendislik Kılavuzu E3122 Dijital Kontrol Paneli Mühendislik Kılavuzu GİRİŞ E3122, ısıtma soğutma havalandırma (ISH) sistemlerinde kullanılan gelişmiş bir otomatik kontrol panelidir. İki bağımsız kontrol senaryosu ile PI

Detaylı

OSİLOSKOBUN TANITILMASI VE BİR ALTERNATİF GERİLİM ŞEKLİNİN OSİLOSKOBDA İNCELENMESİ

OSİLOSKOBUN TANITILMASI VE BİR ALTERNATİF GERİLİM ŞEKLİNİN OSİLOSKOBDA İNCELENMESİ FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ EEM NİN TEMELLERİ-2 DENEY NO:2 OSİLOSKOBUN TANITILMASI VE BİR ALTERNATİF GERİLİM ŞEKLİNİN OSİLOSKOBDA İNCELENMESİ 1. Katot

Detaylı

Fluke 43B. Güç Kalitesi Analizörü. Uygulama Kılavuzu

Fluke 43B. Güç Kalitesi Analizörü. Uygulama Kılavuzu Fluke 43B Güç Kalitesi Analizörü TR Nisan 2008 2008 Fluke Corporation, Tüm hakları saklıdır. Hollanda'da basılmıştır. Tüm ürün adları, ilgili şirketlerin ticari markalarıdır. Fluke 43B SİPARİŞ VERME VE

Detaylı

GOLD RX/PX/CX/SD, GENERATION E IÇIN İŞLETIM VE BAKIM TALIMATLARI

GOLD RX/PX/CX/SD, GENERATION E IÇIN İŞLETIM VE BAKIM TALIMATLARI GOLD RX/PX/CX/SD, GENERATION E IÇIN İŞLETIM VE BAKIM TALIMATLARI Program sürümü 1.12 ve daha yenileri için uygulanabilir. GOLD PX GOLD RX GOLD CX GOLD SD Dokümanın orijinali İsveç dilinde yazılmıştır.

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. True-rms Remote Display Digital Multimeter

Kullanım Kılavuzu. True-rms Remote Display Digital Multimeter 233 True-rms Remote Display Digital Multimeter September 2009 (Turkish) 2009 Fluke Corporation. All rights reserved. Specifications are subject to change without notice. All product names are trademarks

Detaylı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU TEMEL ELEKTRONİK Öğr. Gör. Resul TUNA Bilgisayar Programcılığı Sinop - 2011 1 BÖLÜM 1. ELEKTRİK KAZALARINA KARŞI KORUNMA VE İLK YARDIM 1.1. KISA DEVRE Kısa devre;

Detaylı

GOLD RX/PX/CX/SD, Generation E için İşletim

GOLD RX/PX/CX/SD, Generation E için İşletim GOLD RX/PX/CX/SD, Generation E için İşletim ve Bakım Talimatları Program sürümü 1.09 ve daha yenileri için uygulanabilir. GOLD PX GOLD RX GOLD CX GOLD SD Dokümanın orijinali İsveç dilinde yazılmıştır.

Detaylı

1. GÜVENLİK SEMBOLLERİ

1. GÜVENLİK SEMBOLLERİ 1. GÜVENLİK SEMBOLLERİ Uyarı! Tehlikeli Gerilim (elektrik çarpması riski). Dikkat! Bu Cihazı kullanmadan önce kullanım kılavuzuna başvurun. Çift İzolasyon (Koruma Sınıfı Ⅱ). Alternatif Akım (AC) Doğru

Detaylı

ULTRASONİK KALINLIK ÖLÇÜM CİHAZI MODEL: MT150/160

ULTRASONİK KALINLIK ÖLÇÜM CİHAZI MODEL: MT150/160 GÜVENİLİR ÖLÇÜM VE KONTROL ULTRASONİK KALINLIK ÖLÇÜM CİHAZI MODEL: MT150/160 KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 1.GENEL BAKIŞ... 1 1.1 Ürünün Özellikleri... 1 1.2 Temel Fonksiyonlar... 2 1.3 Ölçüm prensibi...

Detaylı

SRM 3006 Selektif Radyasyon Metre

SRM 3006 Selektif Radyasyon Metre SRM 3006 Selektif Radyasyon Metre Kullanım Kılavuzu Narda SRM-3006 I İçindekiler Narda Safety Test Solutions GmbH Sandwiesenstraße 7 72793 Pfullingen, Almanya 2010 Sipariş No.: 3006/98.21 Sayı: 03/04.2010,

Detaylı

MULTISIM 9 DERS NOTLARI

MULTISIM 9 DERS NOTLARI MULTISIM 9 DERS NOTLARI Öğr.Gör. Yüksel Tokur - Öğr.Ercan Uygun - Öğr.Gör Fatih Tamer UYARI: Bazı menüleri derslerde görmemişseniz programın EDUCATION ve PROFESSIONAL versiyonları arasındaki farkdan dolayıdır.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRONİK ENSTRÜMANTASYON VE KONTROL ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

MP615P/MP625P Dijital Projektör Kullanıcı Kılavuzu. Hoş Geldiniz

MP615P/MP625P Dijital Projektör Kullanıcı Kılavuzu. Hoş Geldiniz MP615P/MP625P Dijital Projektör Kullanıcı Kılavuzu Hoş Geldiniz İçindekiler Önemli güvenlik talimatları...3 Giriş...7 Projektörün özellikleri... 7 Ambalaj içeriği... 8 Projektörün dışardan görüntüsü...

Detaylı

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ

DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME ÜNİTESİ datakom@datakom.com.tr http://www.datakom.com.tr Tel: 0216 466 84 60 Fax: 0216 364 65 65 DKG-705 JENERATÖR KONTROL CİHAZI, J1939 MOTOR KUMANDA ÜNİTESİ ŞEBEKE İLE PARALELLEME VE DUAL JENERATÖR PARALELLEME

Detaylı

ENDÜSTRİYEL SENSÖR EĞİTİM SETİ

ENDÜSTRİYEL SENSÖR EĞİTİM SETİ ENDÜSTRİYEL SENSÖR EĞİTİM SETİ KULLANIM KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER Eğitim Seti Donanımı 1 Devreye Alma Ve Kullanım..2 Karşılıklı Tip Fotoelektrik Sensör 3 Kapasitif Sensör 6 Endüktif Sensör.9 Manyetik Alan

Detaylı

GLOBAL FIRE YANGIN ALARM TÜM SERİSİ YANGIN ALARM PANELLERİ TÜM SERİSİ, DEDEKTÖRLER TÜM SERİSİ,MODÜLLER, SİRENLER, ÇAĞRI BUTONLARI VE AKSESUARLARI JUNO-NET PANEL ve AKSAMLARI Juno Net 1-4 Loop Juno Net

Detaylı

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2.

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 İLE GELEN YENİLİKLER... 4 1.3.

Detaylı

SEWERIN ekipmanları yoluyla ölçülebilir başarı

SEWERIN ekipmanları yoluyla ölçülebilir başarı SEWERIN ekipmanları yoluyla ölçülebilir başarı Doğru bir cihaz satın aldınız. Đyi bir seçim! Ekipmanımız garanti edilen bir emniyet, optimum verim ve sonuçlar sağlar. Bu cihazlar ulusal ve uluslar arası

Detaylı