2015 YILI EĞİTİM PLANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2015 YILI EĞİTİM PLANI"

Transkript

1 TEDAŞ TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERFORMANS YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Eğitim Müdürlüğü

2 EĞİTİMLER VE KOD NUMARALARI TEMEL EĞİTİMLER Eğitimin Kodu Eğitimin Adı Katılacak Gruplar EKAT YG Altında Çalışma İzin Belgesi Teknisyen, Tekniker İş Güvenliği Teknisyen, Tekniker EKAT YG Altında Çalışma İzin Belgesi Yenileme Teknisyen, Tekniker Kayıp - Kaçak Elektrik Teknisyen, Tekniker Tabloculuk Teknisyen, Tekniker GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ Trafolar (Dağıtım ve Güç Trafoları) Teknisyen, Tekniker Ölçü Devreleri ve Sayaçlar Teknisyen, Tekniker Mesul Tabloculuk Teknisyen, Tekniker YG Teçhizatı ve Manevralar Teknisyen, Tekniker Yer altı Kabloları ve Havai Hatlar Teknisyen, Tekniker Topraklamalar Teknisyen, Tekniker Kompanzasyon Teknisyen, Tekniker Röle Koordinasyonu ve Koruma Teknisyen, Tekniker MÜHENDİS EĞİTİMLERİ Elektrik Dağıtım İşletme Bakım Mühendis Dağıtım Hat ve Şebekeleri Proje Mühendis Dağıtım Hat ve Şebekeleri Tesis Mühendis Dağıtım Sisteminde Teknik Kayıpların Azaltılması Mühendis Dağıtım Sisteminde Scada ve Fider Otomasyon Uygulamaları Mühendis YG Koruma Röle Koordinasyonu Mühendis Kompanzasyon (AG-YG) Mühendis Topraklamalar Mühendis Elektrik Dağıtım Sisteminde İş Güvenliği Mühendis Mühendis Hukuki Mevzuatı Mühendis

3 EĞİTİMLER VE KOD NUMARALARI Eğitimin Kodu İDARİ EĞİTİMLER Eğitimin Adı Katılacak Gruplar Yöneticilik Yöneticiler Eğiticiler ve Eğitim Eğiticilerin Eğitimi Uzmanları Yabancı Dil İdari ve Teknik Personel Stres Yönetimi İdari ve Teknik Personel İletişim İdari ve Teknik Personel Zaman Yönetimi İdari ve Teknik Personel Rapor Yazma İdari ve Teknik Personel İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Eğitimi Kurul Üyeleri Halkla İlişkiler İdari ve Teknik Personel Personel Mevzuatı İnsan Kaynakları Birimleri Personeli Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) İdari ve Teknik Personel ABONE-NET İdari ve Teknik Personel Görevde Yükselme İdari ve Teknik Personel

4 PERFORMANS YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI MÜRACAAT TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ADRESİ PERFORMANS YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Nasuh Akar Mahallesi Türkocağı Caddesi No:2 Balgat / ANKARA BAŞKANLIK TEL : (0312) FAKS : (0312) EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TEL : (0312)

5 EĞİTİM MERKEZLERİMİZ ANKARA-GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ İZMİR-IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ İSTANBUL-TUZLA EĞİTİM MERKEZİ ERZİNCAN EĞİTİM MERKEZİ

6 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ Eymir Gölü Cad. No:31 Gölbaşı / ANKARA Eğitim Merkezi Müdürü : (0312) İrtibat Tel : (0312) Faks: (0312)

7 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİNDE YÜKSEK GERİLİM ALTINDA ÇALIŞMA İZİN BELGESİ EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI EĞİTİM TARİHİ Elektrik dağıtım sisteminde yüksek gerilim tesislerinde işletme bakım ve tesis çalışmaları yapacak olan elektrikle ilgili fen adamları (teknisyen,tekniker..), tesis ve işletme bakım yapabilecek bilgi ve becerileri kazanırlar; sistemin işlerliğini sağlayacak teknik uygulamaları yaparlar EĞİTİMİN KONULARI 1. Temel Elektrik 2. Dağıtım Transformatörleri 3. Güç Transformatörleri 4. Akım ve Gerilim Transformatörleri 5. Elektrik Sayaçları 6. AG Dağıtım ve YG Kumanda Panoları 7. Ayırıcılar ve Kesiciler 8. Metal Mahfazalı Anahtarlama ve Kumanda Tesisleri 9. Havai Hatlar 10. Korumalar

8 11. Yeraltı Kabloları 12. Topraklamalar 13. Manevralar 14. İş Güvenliği Bitiş : 16:30 Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

9 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI / / / Elektrik dağıtım tesislerinde yüksek gerilimde işletme bakım ve tesis çalışmaları yapacak olan elemanlar sistemde çalışmaya başlamadan önce tehlikeli durumları ortadan kaldırır ortadan kaldırılamayan tehlikeleri kontrol altına alır ve tehlikesiz bir ortam oluşturabilir. Görev yaptığı alanda karşılaşacağı tehlikeleri bilir ve bunları açıklar. Kişisel koruyucuları, iş güvenliği malzemelerini bilir ve kullanır, iş güvenliği mevzuatını ve kurallarını bilir / / / / / / / / / / EĞİTİMİN KONULARI 1. İş kazaları ve istatistikleri 2. İş kazası 3. İş güvenliği 4. Elektrik enerjisinin insana zarar vermesinde etken olan faktörler 5. Elektrik enerjisinde genel iş güvenliği yöntemleri 6. Kişisel koruyucu donanımlar 7. Elektrik dağıtım sisteminde kullanılan kişisel koruyucular ve iş güvenliği malzemeleri 8. Elektrik dağıtım hizmetlerinde iş güvenliği / / / / / / / / / /

10 / / / / / / / / / / / / / / / / / GÜN Bitiş : 16:30 Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

11 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM EĞİTİMİN ADI : TESİSLERİNDE YÜKSEK EĞİTİMİN KODU GERİLİM ALTINDA ÇALIŞMA : İZİN BELGESİ YENİLEME EĞİTİMİN AMAÇLARI EĞİTİM TARİHİ Elektrik dağıtım sisteminde yüksek gerilim tesislerinde işletme bakım ve tesis çalışmaları yapmakta olan teknik elemanlar, sistemin işletme bakımına yönelik gelişen teknolojiyle ilgili yeni bilgi ve becerileri kazanırlar ve uygularlar. EĞİTİMİN KONULARI 1.YG techizatı metal mahfazalı hücreler RMU metal clad hücreler 2. Dağıtım trafoları 3. Ölçü devreleri sayaçlar 4. Koruma 5. Topraklama 6. Manevralar 7. İş güvenliği

12 Bitiş :16:30 Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

13 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : KAYIP KAÇAK ELEKTRİK EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar, ölçü trafolarını tanır ve testlerini yaparlar; sayaçların / / yapısını ve çalışmasını tanır, hatalı bağlantıları tesbit eder, sayaç testlerini yaparlar; kaçak elektrik mevzuatını bilir, tutanak tanzim eder ve kaçak elektrik tüketim hesaplarını yapabilirler. 5 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1. Ölçü trafoları 2. Ölçü trafoları oran testleri 3. Bir fazlı sayaçlar ve devreye bağlanması 4. Üç fazlı sayaçlar ve devreye bağlanması 5. YG ölçü devreleri ve sayaçlar 6. Sayaç testleri 7. Hatalı bağlantılar ve hesapları 8. Kaçak elektrik tutanak tanzimi ve güç hesapları Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

14 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : TABLOCULUK EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Elektrik dağıtım tesislerinde tabloculuk yapacak teknik elemanlar, bara sistemlerini, güç trafolarını ve koruma sistemlerini tanırlar; kumanda ve manevralarla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirir ve manevra yapabilirler. 5 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1. Bara sistemleri 2. Güç trafosu 3. Korumalar 4. DC sistemleri 5. Manevralar ve manevra uygulamaları Gölbaşı Eğitim Merkezi 6. Kompanzasyon Tel: Trafo merkezinde iş güvenliği Faks:

15 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : TRAFOLAR EĞİTİMİN KODU : EĞİTİM TARİHİ / EĞİTİMİN AMAÇLARI / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar, güç ve dağıtım trafolarının yapısını ve çalışmasını tanırlar, işletme ve bakımını yaparlar; zati korumaları ayarlar ve kontrol ederler. 3 GÜN Bitiş : 16:30 Trafo arıza testlerini yaparlar. EĞİTİMİN KONULARI 1.Trafoların çalışma prensipleri ve tipleri 2. Dağıtım ve güç trafoları yardımcı techizatı 3. Bağlantı grupları. Gölbaşı Eğitim Merkezi 4. Verim, boşta çalışma ve kısa devre akımları 5. Dağıtım trafolarında zati koruma, termometre, bucholz, basınç valfi soğutma sistemleri Tel: Faks: Dağıtım trafolarının testleri (izolasyon, gerilim, kademe, boşta çalışma, toprak direnç değerleri)

16 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ ÖLÇÜ DEVRELERİ VE EĞİTİMİN ADI : EĞİTİMİN KODU : SAYAÇLAR / EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar, / ölçü trafolarını yapısının tanırlar ve bağlantılarını yaparlar. Sayaçların yapısını tanır ve bağlantılarını yaparlar; hatalı bağlantıları tesbit ederler ve doğruluk testlerini yaparlar. Konuyla ilgili EPDK mevzuatını bilir ve uygularlar. 5 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1. Akım trafolarının yapısı, etiket değerleri ve çalışma prensibi 2. Gerilim trafolarının yapısı, etiket değerleri ve çalışma prensibi 3. Ölçü trafolarında dönüştürme oranı ve polarite testleri 4. Bir ve üç fazlı mekanik ve elektronik sayaçların yapısı çalışma prensipleri 5. AG 3 fazlı aktif reaktif kapasitif (kombi) sayaçların bağlantıları 6. YG 3 fazlı aktif reaktif kapasitif (kombi) sayaçların bağlantıları 7. Üç fazlı aktif reaktif kapasitif (kombi) hatalı bağlantılar vektörler ve hesaplamaları Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

17 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : MESUL TABLOCULUK EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI EĞİTİM TARİHİ / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan ve TABLOCU belgesine sahip olan teknik elemanlar bu eğitim sonunda, manevra yapma becerilerini kazanırlar ve diğer çalışanlara manevra yaptırabilirler. 3 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1. Manevralar 2. Aylık raporların tutulması ve formların doldurulması Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

18 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ YÜKSEK GERİLİM (YG) EĞİTİMİN ADI : TEÇHİZATI VE EĞİTİMİN KODU : MANEVRALAR EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar / yüksek gerilim (YG) teçhizatlarını ve sekonder devreleri tanırlar. Kesicilerin ve diğer teçhizatların bakım ve onarımını yaparlar; manevra yapabilirler. EĞİTİMİN KONULARI 1. YG teçhizatlarının genel tanıtımı 5 GÜN 2. Bara sistemleri Bitiş : 16:30 3. Ayırıcılar 4. Kesiciler 5. Metal mahfazalı anahtarlama elemanları 6. Sekonder devreler 7. Manevralar Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

19 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ YERALTI KABLOLARI VE EĞİTİMİN ADI : EĞİTİMİN KODU : HAVAİ HATLAR EĞİTİMİN AMAÇLARI / Bu eğitime katılan teknik elemanlar, elektrik dağıtım / sisteminde yeraltı kablolarının tesisini ögrenirler. Kablo başlığı ve kablo eki yapar, arızaları tesbit eder ve onarırlar. Havai hat arıza bakım yöntemleriyle ilgili bilgi ve becerileri kazanırlar. 3 GÜN EĞİTİMİN KONULARI Bitiş : 16:30 1. Yeraltı kablo çeşitleri, akım taşıma kapasiteleri 2. Kablo kanalı ve kabloların döşenmesi 3. Kablo başlığı yapımı 4. Kablo ek yapımı 5. Kablo arızaları ve tespiti 6. Kablo güzergah tespiti Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

20 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar, topraklama sistemlerini tanırlar; topraklama işlemini, ölçüm ve testlerini yapabilirler. EĞİTİMİN KONULARI 1. Topraklamanın amacı ve önemi 2. Topraklama çeşitleri ve elemanları / GÜN Bitiş : 16:30 3. TT ve TN sistemlerinde topraklama 4. AG koruma topraklama hesapları 5. YG koruma topraklama hesapları 6. Topraklama ölçümleri 7. Dağıtım şebekelerinde toprak arızaları Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

21 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : KOMPANZASYON EĞİTİMİN KODU : / / EĞİTİMİN AMAÇLARI / Eğitime katılan teknik elemanlar, kompanzasyon / güç katsayısının düzeltilmesi hesaplarını yaparlar, alçak gerilim (AG) ve yüksek gerilim (YG) kompanzasyon panolarının bakım onarımını gerçekleştirirler. Kompanzasyon 3 GÜN Bitiş : 16:30 röle ayarı yapabilecek becerileri kazanırlar. EĞİTİMİN KONULARI 1. Aktif ve reaktif yüklerin tanımı ve sisteme etkileri 2. Güç katsayısının tanımı, düzeltilmesi ve vektörleri 3. Güç katsayısının düzeltilmesinin sisteme faydaları 4. Sisteme bağlanacak kondansatör gruplarının hesapları 5. Alçak gerilim (AG) kompanzasyon panosu ve röleleri 6. Yüksek Gerilim (YG) kompanzasyon bankları ve röleleri 7. Kompanzasyon ünitelerinde iş güvenliği ve alınacak önlemler. Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

22 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ RÖLE EĞİTİMİN ADI : KOORDİNASYONU EĞİTİMİN KODU : VE KORUMA EĞİTİMİN AMAÇLARI / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışacak teknik / elemanlar ölçü trafolarının yapısını tanır, testlerini yaparlar. Koruma rölelerinin ayarlarını yaparlar. DC ve sekonder devre bağlantılarını yaparlar, arızalarını tesbit eder ve onarırlar. 5 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1. Korumanın amacı ve önemi 2. Ölçü trafoları 3. Koruma sisteminde seçicilik ve koordinasyon 4. Aşırı akım ve toprak rölelerinin tanıtılması 5. Arıza akımlarının çeşitleri ve etkileri 6. Aşırı akım ve toprak röle ayarları 7. Aşırı gerilime karşı korumalar 8. Trafo zati korumaları Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks: Sekonder devre bağlantıları ve DC sistemler

23 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ ELEKTRİK DAĞITIM EĞİTİMİN ADI : EĞİTİMİN KODU : SİSTEMİ İŞLETME BAKIM Elektrik Mühendisi / EĞİTİMİN AMAÇLARI / Katılımcılar elektrik dağıtım tesislerinin işletme bakımı / için gerekli olan şalt teçhizatları, ölçü devreleri, sayaçlar, koruma kontrol ve trafolarla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirirler. 5 GÜN EĞİTİMİN KONULARI 1. Transformatörlerin işletimi ve bakımı Bitiş : 16:30 2. Şalt techizatlarının tanıtım ve işletilmesi 3. Metal mahfazalı anahtarlama ve kumanda sistemleri 4. Akım ve gerilim transformatörleri 5. Ölçü devreleri ve sayaçlar 6. Kaçak elektrik kontrol ve uygulamaları 7. Koruma röle ayar ve koordinasyonları 8. YG-AG kompanzasyon ve uygulamaları Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

24 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ DAĞITIM HAT VE EĞİTİMİN ADI : EĞİTİMİN KODU : ŞEBEKELERİ PROJE Elektrik Mühendisi EĞİTİMİN AMAÇLARI / Katılımcılar elektrik dağıtım tesislerinde yüksek gerilim / (YG) enerji nakil hatları,yg havai hat ve yeraltı projeleri, trafo merkezleri, şehir şebekeleri YG-AG (alçak gerilim) projelerinin yapımı ve hesaplanmasıyla ilgili gerekli bilgi ve beceriler kazanırlar. 5 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1. Gerilim seviyeleri, enerji nakil hatları (ENH) iletkenleri seçimi ve gerilim düşümü hesapları 2. ENH direk tipleri ve özellikleri 3. ENH izolatörleri, izolatör demir ve hırdavat malzemeleri 4. Genel bilgiler ve tarifler 5. İletken hesapları 6. Sehim Cetveli ve tel çekimi 7. Güzergâh seçimi, ENH plan-profili ve emniyetli geçişler Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks: Swallow iletkenli,beton, demir direkli ENH proje yapım esasları

25 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ DAĞITIM HAT VE EĞİTİMİN ADI : EĞİTİMİN KODU : ŞEBEKELERİ TESİS Elektrik Mühendisi EĞİTİMİN AMAÇLARI / Katılımcılar elektrik dağıtım tesislerinin yapımında uyulması / gereken teknik koşulları, yönetmelikleri, şartnameleri ve keşif istihkak, kontrollük hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak bilgi ve becerileri kazanırlar. 5 GÜN EĞİTİMİN KONULARI Bitiş: 16:30 1. Yönetmelikler, standartlar, şartnameler 2. Proje tesis kontrollük hizmetleri 3. Enerji nakil hatları (ENH) proje tesis kontrollük hizmetleri, teknik hesapların yapımı 4. Şehir şebekeleri AG YG proje tesis ve kontrollük hizmetleri 5. Trafo binaları tasarım, tesis, proje ve kontrollük Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

26 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ DAĞITIM SİSTEMİNDE EĞİTİMİN ADI : TEKNİK KAYIPLARIN EĞİTİMİN KODU : AZALTILMASI Elektrik Mühendisi EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Katılımcıların elektrik dağıtım tesislerinin teknik kayıplarının azaltılması için yapılacak çalışmalarda kalite bozan / / faktörler,ideal şebeke modelleriyle ilgili bilgi ve becerileri kazanırlar. EĞİTİMİN KONULARI 1. Elektrik dağıtım kalitesini bozan faktörler 2. Şebeke elemanlarının ekonomik ve dinamik kriterlerinin belirlenmesi 3. Dağıtım şebekesinde soğuk ve sıcak yedek teçhizat profili 4. İdeal şebeke modelleri 5. Dağıtım sisteminde elektriksel büyüklüklerin raporlanması 3 GÜN Bitiş: 16:30 6. İlgili mevzuatın incelenmesi ve değerlendirilmesi. Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

27 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ DAĞITIM SİSTEMİNDE EĞİTİMİN ADI : SCADA VE FİDER OTOMASYON EĞİTİMİN KODU : UYGULAMALARI Elektrik Mühendisi EĞİTİMİN AMAÇLARI / Katılımcılar elektrik dağıtım tesislerinde otomasyon uygulamaları ve SCADA, DMS, fider otomasyonu ile ilgili bilgi ve becerilerini geliştirirler. 3 GÜN EĞİTİMİN KONULARI Bitiş: 16:30 1. Enerji dağıtımında otomasyon ve önemi 2. SCADA nın işlevleri 3. Dağıtım sisteminde SCADA nın alt yapıya uyumu 4. SCADA programları ve GIS-CIS entegrasyonu 5. SCADA fider otomasyonu donanımları ve RTU lar 6. SCADA haberleşme sistemleri 7. Kontrol merkezi Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

28 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ YÜKSEK GERİLİM (YG) EĞİTİMİN ADI : KORUMA RÖLE EĞİTİMİN KODU : KOORDİNASYONU Elektrik Mühendisi EĞİTİMİN AMAÇLARI / Katılımcılar elektrik dağıtım tesislerinde aşırı akım ve / aşırı gerilime karşı koruma bilgi ve becerilerini kazanırlar. Röle koordinasyonunu, röle testlerini ve kısa devre hesaplarını yaparlar. 5 GÜN EĞİTİMİN KONULARI Bitiş : 16:30 1. Koruma, önemi ve temel ilkeler 2. Akım trafoları 3. GerilimTrafoları 4. Fazörler 5. Koruma sistemlerinde seçicilik 6. Koruma rölelerinin tanıtımı Gölbaşı Eğitim Merkezi 7. Aşrı akım koruma Tel: Eski tip rölelerin tanıtım ve kullanımı Faks: Digital rölelerin tanıtımı ve kullanımı

29 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : KOMPANZASYON (AG-YG) EĞİTİMİN KODU : Elektrik Mühendisi EĞİTİMİN AMAÇLARI / Katılımcılar elektrik dağıtım sistemlerinde kompanzasyon / güç katsayısının düzeltilmesi hesaplarını yapar, harmonikleri ölçerler. YG ve AG kompanzasyon projelerini hazırlar; reaktif röle ayarlarını yaparlar. 3 GÜN EĞİTİMİN KONULARI Bitiş : 16:30 1. Aktif ve reaktif yüklerin tanımı ve sisteme etkileri 2. Güç katsayısının tanımı, düzeltilmesi ve vektörleri 3. Güç katsayısının düzeltilmesinin sisteme faydaları 4. Sisteme bağlanacak kondansatör gruplarının hesapları 5. Harmonikler 6. AG kompanzasyon panosu ve röleleri 7. YG kompanzasyon bankları ve röleleri Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

30 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİN KODU : Elektrik Mühendisi EĞİTİM TARİHİ EĞİTİMİN AMAÇLARI / Katılımcılar elektrik dağıtım tesislerinde topraklama / sistemlerini tanırlar.toprak koruma hesapları ile toprak ölçüm ve testlerini yaparlar. 3 GÜN EĞİTİMİN KONULARI 1. Topraklamanın amacı ve önemi Bitiş : 16:30 2. Topraklama çeşitleri ve elemanları 3. TT,TN,TNC sistemleri ve adım gerilimi, dokunma gerilimi 4. AG topraklama hesapları 5. YG topraklama hesapları 6. Topraklama ölçümleri, özgül direnç 7. Toprak arızaları Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

31 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : ELEKTRİK DAĞITIM EĞİTİMİN KODU : SİSTEMİNDE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİN AMAÇLARI Elektrik Mühendisi / / Elektrik dağıtım tesislerinde yüksek gerilimde işletme bakım ve tesis çalışmaları yapacak olan elemanlar sistemde çalışmaya başlamadan önce tehlikeli durumları ortadan kaldırır ortadan kaldırılamayan tehlikeleri kontrol altına alır ve tehlikesiz bir ortam oluşturabilir. Görev yaptığı alanda karşılaşacağı tehlikeleri 2 GÜN Bitiş : 16:30 bilir ve bunları açıklar. Kişisel koruyucuları, iş güvenliği malzemelerini bilir ve kullanır, iş güvenliği mevzuatını ve kurallarını bilir. EĞİTİMİN KONULARI 1. İş kazaları ve istatistikleri 2. İş kazası 3. İş güvenliği Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks: Elektrik dağıtım sisteminde kullanılan kişisel koruyucular ve iş güvenliği malzemeleri

32 GÖLBAŞI EĞİTİM MERKEZİ MÜHENDİS EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : MÜHENDİS HUKUKİ EĞİTİMİN KODU : MEVZUATI Elektrik Mühendisi EĞİTİMİN AMAÇLARI / Elektrik dağıtım tesislerinde görev yapan mühendisler, elektrik dağıtım sistemi mevzuatını bilirler, bu mevzuat çerçevesinde çerçevesinde arıza onarım / / / bakım tesis, proje ve işletme konularında raporlama, ve işletme değerlerinin kayıt altına alınması işlemlerini yürütürler; elektrik dağıtım sistemiyle ilgili hukuki sorumlulukları bilir ve uygularlar. 3 GÜN EĞİTİMİN KONULARI Bitiş : 16:30 1. Dağıtım sistemi genel mevzuatı 2. EPDK elektrik dağıtım sistemi yönetmelikleri 3. Elektrik dağıtım şebekeleri işletme-raporlama 4. Hukuksal sorumluluklar 5. Elektrik dağıtım sisteminde, müşterinin hukuksal sorumlulukları 6.Elektrik dağıtım sisteminde çalışanların hukuksal sorumlulukları Gölbaşı Eğitim Merkezi Tel: Faks:

33 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ Rasathane Yolu Dökümcüler Çarşısı 6106/4.Sok. No:3/5 Işıkkent / Bornova-İZMİR Eğitim Merkezi Müdürü: (0232) İrtibat Tel : (0232) Faks : (0232)

34 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM EĞİTİMİN ADI: TESİSLERİNDE YÜKSEK GERİLİM EĞİTİMİN KODU : ALTINDA ÇALIŞMA İZİN BELGESİ EĞİTİM TARİHİ EĞİTİMİN AMAÇLARI Elektrik dağıtım sisteminde yüksek gerilim tesislerinde işletme bakım ve tesis çalışmaları yapacak olan elektrikle ilgili fen adamları (teknisyen,tekniker..), tesis ve işletme bakım yapabilecek bilgi ve becerileri kazanırlar; sistemin işlerliğini sağlayacak teknik uygulamaları yaparlar EĞİTİMİN KONULARI Temel Elektrik 2. Dağıtım Transformatörleri 3. Güç Transformatörleri 4. Akım ve Gerilim Transformatörleri 5. Elektrik Sayaçları 6. AG Dağıtım ve YG Kumanda Panoları 7. Ayırıcılar ve Kesiciler 8. Metal Mahfazalı Anahtarlama ve Kumanda Tesisleri 9. Havai Hatlar 10. Korumalar 11. Yeraltı Kabloları 12. Topraklamalar 13. Manevralar 14. İş Güvenliği Bitiş : 16:30

35 Işıklar Eğitim Merkezi Tel: Faks:

36 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİN KODU : / EĞİTİMİN AMAÇLARI Elektrik dağıtım tesislerinde yüksek gerilimde işletme bakım ve tesis çalışmaları yapacak olan elemanlar sistemde çalışmaya başlamadan önce tehlikeli durumları ortadan kaldırır ortadan kaldırılamayan tehlikeleri kontrol altına alır ve tehlikesiz bir ortam oluşturabilir. Görev yaptığı alanda karşılaşacağı tehlikeleri bilir ve bunları açıklar. Kişisel koruyucuları, iş güvenliği malzemelerini bilir ve kullanır, iş güvenliği mevzuatını ve kurallarını bilir / / / / / / / / / / / EĞİTİMİN KONULARI / İş kazaları ve istatistikleri / İş kazası / İş güvenliği 4. Elektrik enerjisinin insana zarar vermesinde etken olan faktörler 5. Elektrik enerjisinde genel iş güvenliği yöntemleri / / / Kişisel koruyucu donanımlar / Elektrik dağıtım sisteminde kullanılan kişisel koruyucular ve iş güvenliği malzemeleri / Elektrik dağıtım hizmetlerinde iş güvenliği / / /

37 / / / / / / / / / / / / / / / / / GÜN Bitiş : 16:30 Işıklar Eğitim Merkezi Tel: Faks:

38 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM EĞİTİMİN ADI: TESİSLERİNDE YÜKSEK GERİLİM ALTINDA ÇALIŞMA EĞİTİMİN KODU : İZİN BELGESİ YENİLEME EĞİTİM TARİHİ EĞİTİMİN AMAÇLARI Elektrik dağıtım sisteminde yüksek gerilim tesislerinde işletme bakım ve tesis çalışmaları yapmakta olan teknik elemanlar, sistemin işletme bakımına yönelik gelişen teknolojiyle ilgili yeni bilgi ve becerileri kazanırlar ve uygularlar. EĞİTİMİN KONULARI 1. YG techizatı metal mahfazalı hücreler RMU metal clad hücreler 2. Dağıtım trafoları 3. Ölçü devreleri sayaçlar 4. Koruma 5. Topraklama 6. Manevralar 7. İş güvenliği

39 Bitiş :16:30 Işıklar Eğitim Merkezi Tel: Faks:

40 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : KAYIP KAÇAK ELEKTRİK EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar, ölçü trafolarını tanır ve testlerini yaparlar; sayaçların yapısını ve çalışmasını tanır, hatalı bağlantıları / / / tesbit eder, sayaç testlerini yaparlar; kaçak elektrik mevzuatını bilir, tutanak tanzim eder ve kaçak elektrik tüketim hesaplarını yapabilirler. 5 GÜN EĞİTİMİN KONULARI Bitiş : 16:30 1. Ölçü trafoları 2. Ölçü trafoları oran testleri 3. Bir fazlı sayaçlar ve devreye bağlanması 4. Üç fazlı sayaçlar ve devreye bağlanması 5. YG ölçü devreleri ve sayaçlar 6. Sayaç testleri Işıklar Eğitim Merkezi Tel: Faks:

41 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ TEMEL EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : TABLOCULUK EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Elektrik dağıtım tesislerinde tabloculuk yapacak teknik elemanlar, bara sistemlerini, güç trafolarını ve koruma sistemlerini tanırlar; kumanda ve manevralarla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirir ve manevra yapabilirler. 5 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1) Bara sistemleri 2) Güç trafosu 3) Korumalar 4) DC sistemleri 5) Manevralar ve manevra uygulamaları Işıklar Eğitim Merkezi 6) Kompanzasyon Tel: ) Trafo merkezinde iş güvenliği Faks:

42 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ EĞİTİMİN ADI : TRAFOLAR EĞİTİMİN KODU : EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar, güç ve dağıtım trafolarının yapısını ve çalışmasını tanırlar, işletme ve bakımını yaparlar; zati korumaları ayarlar ve kontrol ederler. Trafo arıza testlerini yaparlar. EĞİTİMİN SÜRESİ 3 GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1.Trafoların çalışma prensipleri ve tipleri 2. Dağıtım ve güç trafoları yardımcı techizatı 3. Bağlantı grupları. 4. Verim, boşta çalışma ve kısa devre akımları 5. Dağıtım trafolarında zati koruma, termometre, bucholz, basınç valfi soğutma sistemleri 6. Dağıtım trafolarının testleri (izolasyon, gerilim, kademe, boşta çalışma, toprak direnç değerleri) Işıklar Eğitim Merkezi Tel: Faks:

43 IŞIKLAR EĞİTİM MERKEZİ GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ ÖLÇÜ DEVRELERİ VE EĞİTİMİN ADI : EĞİTİMİN KODU : SAYAÇLAR EĞİTİMİN AMAÇLARI / / Elektrik dağıtım tesislerinde çalışan teknik elemanlar, / ölçü trafolarının yapısını tanırlar ve bağlantılarını yaparlar. Sayaçların yapısını tanır ve bağlantılarını yaparlar; hatalı bağlantıları tesbit ederler ve doğruluk testlerini yaparlar. Konuyla ilgili EPDK mevzuatını bilir ve uygularlar. bağlantıları tesbit ederler ve doğruluk testlerini yaparlar / GÜN Bitiş : 16:30 EĞİTİMİN KONULARI 1. Akım trafolarının yapısı, etiket değerleri ve çalışma prensibi 2. Gerilim trafolarının yapısı, etiket değerleri ve çalışma prensibi 3. Ölçü trafolarında dönüştürme oranı ve polarite testleri Işıklar Eğitim Merkezi 4. Bir ve üç fazlı mekanik ve elektronik sayaçların yapısı çalışma prensipleri 5. AG 3 fazlı aktif reaktif kapasitif (kombi) sayaçların bağlantıları Tel: Faks: Sayaç doğruluk hesap ve testleri

ULUSAL MESLEK STANDARDI ELEKTRİK SAYACI SÖKME TAKMA ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 14UMS0421-4. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ 06.06.2014-29022 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI ELEKTRİK SAYACI SÖKME TAKMA ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 14UMS0421-4. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ 06.06.2014-29022 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI ELEKTRİK SAYACI SÖKME TAKMA ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 14UMS0421-4 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ 06.06.2014-29022 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2014 Sayfa 1 Meslek: ELEKTRİK

Detaylı

YÖNETMELİK ELEKTRİK TESİSLERİ PROJE YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK ELEKTRİK TESİSLERİ PROJE YÖNETMELİĞİ 30 Aralık 2014 SALI Resmî Gazete Sayı : 29221 (Mükerrer) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: YÖNETMELİK ELEKTRİK TESİSLERİ PROJE YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

YÖNETMELİK. ç) Arazide veya şantiyelerde geçici olarak kullanılan ve ulusal elektrik şebekesine bağlantısı olmayan seyyar jeneratör grupları,

YÖNETMELİK. ç) Arazide veya şantiyelerde geçici olarak kullanılan ve ulusal elektrik şebekesine bağlantısı olmayan seyyar jeneratör grupları, 30 Aralık 2014 SALI Resmî Gazete Sayı : 29221 (Mükerrer) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: YÖNETMELİK ELEKTRİK TESİSLERİ PROJE YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YG TESİS PROJE VE ŞEMALARI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

@tr. A tt, Turk Muqavir Mtihendisler ve Mimarlar Birligi Association of Turkish Consulting Engineers and Architects ANKARA. Uyesi. Tarlh: '11.03.

@tr. A tt, Turk Muqavir Mtihendisler ve Mimarlar Birligi Association of Turkish Consulting Engineers and Architects ANKARA. Uyesi. Tarlh: '11.03. Turk Muqavir Mtihendisler ve Mimarlar Birligi Association of Turkish Consulting Engineers and Architects @tr Uyesi Tarlh: '11.03.2013 Sayr: 13 / 084 T.C. ENERJIVE TABII KAYNAKLAR BAKANLIGI ANKARA Konu;

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 14

ÖĞRENME FAALİYETİ 14 ÖĞRENME FAALİYETİ 14 ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI AMAÇ ELEKTRİK - ELEKTRONİK Bu faaliyet ile Elektrik- Elektronik alanı altında yer alan meslekleri tanıyabileceksiniz A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Elektrik-Elektronik

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YG TESİSLERİ BAKIMI 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU/ 12UMS0219-4. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/13.06.2012-28322 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU/ 12UMS0219-4. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/13.06.2012-28322 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU/ 12UMS0219-4 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/13.06.2012-28322 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2012 Sayfa 1 Meslek: YÜKSEK

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 5 REFERANS KODU/ RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/

ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 5 REFERANS KODU/ RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 5 REFERANS KODU/ RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2011 Sayfa 1 Meslek : YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI Seviye

Detaylı

İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HARCAMA BİRİMLERİ (DAİRE BAŞKANLIKLARI) 2015 YILI EĞİTİM PLAN VE PROJELERİ İCMAL TABLOSU. Plan/Proje Sahibi Birim

İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HARCAMA BİRİMLERİ (DAİRE BAŞKANLIKLARI) 2015 YILI EĞİTİM PLAN VE PROJELERİ İCMAL TABLOSU. Plan/Proje Sahibi Birim İZSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HARCAMA BİRİMLERİ (DAİRE BAŞKANLIKLARI) 2015 YILI EĞİTİM PLAN VE PROJELERİ İCMAL TABLOSU Sıra No 1 2 3 4 n Konusu Plan/Proje Sahibi Birim Personel Sayısı * Ticaret İşleri Dairesi Bşk.

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU Hayatın her yerindeyiz! Bir yıldır her yerde bu sloganı söylüyoruz. Hayatın her yerinde olmak, bizim için slogandan öteye, bir yaşam biçimi. Ürettiğimiz hizmetin önemi çok büyük.

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0075-4 ELEKTRİK PANO MONTAJCISI SEVİYE 4

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0075-4 ELEKTRİK PANO MONTAJCISI SEVİYE 4 ULUSAL YETERLİLİK 12UY0075-4 ELEKTRİK PANO MONTAJCISI SEVİYE 4 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2012 12UY0075-4 Elektrik Pano Montajcısı Yayın Tarihi: 22.08.2012 Rev. No:00 ÖNSÖZ Elektrik

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU/ RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/

ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU/ RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ ULUSAL MESLEK STANDARDI YÜKSEK GERİLİM TEÇHİZATI TEST ELEMANI SEVİYE 4 REFERANS KODU/ RESMİ GAZETE TARİH-SAYI/ Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2011 Sayfa 1 . / Yönetim Kurulu Onay Tarihi/00 Meslek : YÜKSEK

Detaylı

İÇİN TEKNİK PERSONEL HİZMET ALIM İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

İÇİN TEKNİK PERSONEL HİZMET ALIM İHALESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ VİRANŞEHİR KAYMAKAMLIĞI AFET VE ACİL DURUM İHALE KOMİSYONU AFAD VİRANŞEHİR ÇADIR KENT KONAKLAMA TESİSİ ŞEBEKE SOKAK AYDINLATMA, KOMPAZASYON, PANO, TRAFO, AG-OG-YG ENERJİ NAKİL HATLARININ BAKIM,ONARIM ve

Detaylı

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ OSMANELİ MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ OSMANELİ MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ A-1.DÖNEM DERS İÇERİKLERİ ATA101 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2+0 2 Osmanlı Toplum ve Devlet Düzeninin Geri Kalması ve Yapılan Reform Hareketleri; Osmanlı Devletinin Parçalanması ve Ulusal Mücadelenin

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PARAFUDUR VE SİGORTALAR 522EE0129 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ELEKTRİK TESİSLERİ PROJE VE KABUL YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar

ELEKTRİK TESİSLERİ PROJE VE KABUL YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar ELEKTRİK TESİSLERİ PROJE VE KABUL YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; elektrik tesislerinin modern teknolojiye, ilgili mevzuat

Detaylı

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ PROJE HAZIRLAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ PROJE HAZIRLAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Resmi Gazete Tarihi: 03.12.2003 Resmi Gazete Sayısı: 25305 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ PROJE HAZIRLAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Uygulama, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

OTOMASYON SİSTEMLERİ PROGRAMCISI. Seviye: 5 1. Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi (ASO 1. OSB) Standardı Hazırlayan Kuruluş(lar):

OTOMASYON SİSTEMLERİ PROGRAMCISI. Seviye: 5 1. Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi (ASO 1. OSB) Standardı Hazırlayan Kuruluş(lar): Ulusal Meslek Standardı Referans Kodu / Onay Tarihi / Rev. No Meslek: OTOMASYON SİSTEMLERİ PROGRAMCISI Seviye: 5 1 Referans Kodu: 12UMS0206-5 Standardı Hazırlayan Kuruluş(lar): Ankara Sanayi Odası 1. Organize

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 13UY00..-6 MEKATRONİK SİSTEM UZMANI SEVİYE 6

ULUSAL YETERLİLİK 13UY00..-6 MEKATRONİK SİSTEM UZMANI SEVİYE 6 ULUSAL YETERLİLİK 13UY00..-6 MEKATRONİK SİSTEM UZMANI SEVİYE 6 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2013 13UY00..-6 Mekatronik Sistem Uzmanı ÖNSÖZ Mekatronik Sistem Uzmanı (Seviye 6) Ulusal

Detaylı

T.C. Resmi Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 7 MAYIS 1995 7 PAZAR. Başbakanlığa Vekâlet Etme İşlemi

T.C. Resmi Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 7 MAYIS 1995 7 PAZAR. Başbakanlığa Vekâlet Etme İşlemi T.C. Resmi Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır Kuruluşu : 7 Ekim 1920 7 MAYIS 1995 7 PAZAR YÜRÜTME.VE İDARE BÖLÜMÜ Başbakanlığa Vekâlet Etme İşlemi Sayı : 22280

Detaylı

ŞEHİR ŞEBEKELERİ OG-AG ELEKTRİK PROJESİ YAPIM ESASLARI EL KİTABI-5

ŞEHİR ŞEBEKELERİ OG-AG ELEKTRİK PROJESİ YAPIM ESASLARI EL KİTABI-5 ŞEHİR ŞEBEKELERİ OG-AG ELEKTRİK PROJESİ YAPIM ESASLARI EL KİTABI-5 TEDAŞ TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DAĞITIM HAT VE ŞEBEKELERİ PROJE VE TESİS DAİRESİ BAŞKANLIĞI ŞUBAT - 2001 AÇIKLAMA

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI AĞ TEKNOLOJİLERİ UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU/ 12UMS0201-6. RESMİ GAZETE TARİH - SAYI/ 27/4/2012-28276 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI AĞ TEKNOLOJİLERİ UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU/ 12UMS0201-6. RESMİ GAZETE TARİH - SAYI/ 27/4/2012-28276 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI AĞ TEKNOLOJİLERİ UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU/ 12UMS0201-6 RESMİ GAZETE TARİH - SAYI/ 27/4/2012-28276 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2012 Sayfa 1 Meslek: AĞ TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YG TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA SİSTEMİ 522EE0130 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

DAĞITIM SİSTEMİNE BAĞLANTI ANLAŞMASI (TÜKETİCİLER İÇİN) Temsile Yetkili Kişiler (İmzalar)

DAĞITIM SİSTEMİNE BAĞLANTI ANLAŞMASI (TÜKETİCİLER İÇİN) Temsile Yetkili Kişiler (İmzalar) DAĞITIM SİSTEMİNE BAĞLANTI ANLAŞMASI (TÜKETİCİLER İÇİN) Tarih:.../.../... Kullanıcı(*) No:... Bu anlaşma; isim ve/veya unvanı ile kanuni ikametgah adresi aşağıda belirtilen kullanıcıya ait...tesisinin,

Detaylı

DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş

DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş 2014 FAALİYET RAPORU Mayıs 2015 İÇİNDEKİLER İş Sağlığı ve Güvenliği Dağıtım Operasyonları 6 Rakamlarla Dicle EDAŞ 8 İnsan Kaynakları 10 Dağıtım Sistemleri ve Yatırımlar..11 Finans

Detaylı

Ar-Ge Projeleri. 1- Kırsal Şebekede 3 fazlı OG/AG Dağıtım Transformatörlerinden 1 fazlı Transformatörlere Dönüşüm Teknik-Ekonomik Analiz Projesi

Ar-Ge Projeleri. 1- Kırsal Şebekede 3 fazlı OG/AG Dağıtım Transformatörlerinden 1 fazlı Transformatörlere Dönüşüm Teknik-Ekonomik Analiz Projesi Ar-Ge Projeleri A) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Sektöründe araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek amacı ile dağıtım faaliyetleri kapsamında verilen Ar-Ge

Detaylı

Aken Elektrik Enerji sektörün ileri gelen markaları ile işbirliği içerisinde Elektrik, Enerji, Endüstriyel 0tomasyon pazarında faaliyet gösteren,

Aken Elektrik Enerji sektörün ileri gelen markaları ile işbirliği içerisinde Elektrik, Enerji, Endüstriyel 0tomasyon pazarında faaliyet gösteren, 1 Aken Elektrik Enerji sektörün ileri gelen markaları ile işbirliği içerisinde Elektrik, Enerji, Endüstriyel 0tomasyon pazarında faaliyet gösteren, müşterilerinin ihtiyaçlarına güvenilir, hızlı ve kaliteli

Detaylı

PUS BELGESİ HAKKINDA

PUS BELGESİ HAKKINDA PUS BELGESİ HAKKINDA Emre METİN Elektrik Mühendisi Elektrik Mühendisleri Odası Müdürü emre.metin@emo.org.tr 30.12.2014 tarih ve 29221 mükerrer sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Elektrik Tesisleri Proje

Detaylı

ANTALYA SU VE ATIKSU İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (ASAT) KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE TEŞKİLAT YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

ANTALYA SU VE ATIKSU İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (ASAT) KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE TEŞKİLAT YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ANTALYA SU VE ATIKSU İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (ASAT) KURULUŞ, GÖREV, YETKİ VE TEŞKİLAT YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç MADDE 1-(1) Bu Yönetmeliğin amacı, Antalya Su ve Atıksu

Detaylı