YOLBİL 4.0 KULLANIM KLAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YOLBİL 4.0 KULLANIM KLAVUZU"

Transkript

1 YOLBİL 4.0 KULLANIM KLAVUZU

2 1.) PROGRAMIN ÇALIŞTIRILMASI Yolbil, Microsoft Windows Mobile, Pocket PC gibi yeni nesil.net Compact Framework 2.0 SP2 destekleyen taşınabilir cihazlarda çalışabilir. Microsoft Windows Mobile 4.0 ve üstü işletim sistemlerini desteklemektedir. Yazılım otomatik olarak kurulum yapabilmektedir. Hafıza kartınızda Yolbil yazılımıyla ilgili üç adet klasör bulunmaktadır. 2577, Yolbil, NetCF bu klasörler hafıza kartında ana dizinde bulunmaktadır ve isimleri değiştirilmemelidir. Hafıza kartınızı taktığınızda otomatik kurulum başlayacaktır. NET CF 2.0 Yazılımı cihazınızda kurulu değil ise nereye kurmak istediğinizi soracaktır.

3 Device seçip Install u tıklayın kurulum tamamlandıktan sonra cihazınızı yeniden başlatmanız için Ok tuşuna basmanız gerekecektir. Net CF 2.0 SP2 programının kurulum aşamasından sonra programın çalıştırılması için yapılması gereken, klasik bir windows programını çalıştırmayla aynı işlem adımlarına sahiptir. Öncelikle Start menüsünden File Explorer çalıştırılır ve Show kısmından sırasıyla My Devices Storage Card Yolbil seçilir.

4 Klasör içindeki Yolbil programı tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından karşınıza açılış ekranı gelecektir. Karşınıza gelecek ekran görüntüsü örneği aşağıdaki gibidir. Burada karşınıza Haritaya Git ve Navigasyon bölümlerinden birine girmeniz için sizin seçim yapmanızı bekleyecektir. Burada Haritaya Git deyip harita bölümüne girdiğinizde yazılımın tüm fonksiyon ve ayarlarına ulaşabilirsiniz. Navigasyon bölümüne tıklarsanız karşınıza aşağıdaki gibi Bul Menüsü çıkacaktır. Bu bölüm yalnızca hedef noktanıza gitmek için adres arayıp hedefe navigasyon başlatmanıza izin verecektir. Diğer menülere ve ayarlara ulaşmak için Harita bölümüne girmeniz gerekmektedir.

5 Yolbil menülerinin kullanımı esnasında herhangi bir anda programdan çıkmak için menünü şağ alt köşesindeki Kapatma tuşunu kullanarak çıkabilirsiniz. Program açık iken Windows Mobile ekranına dönmek isterseniz sol alt köşedeki Masaüstüne Küçültme tuşunu kullanabilirsiniz. bu tuşa basıldığında Yolbil ekranı küçülüp masaüstünüzde sağ alt köşede Yolbil ikonu haline dönüşecektir. İkonu tıkladığınızda tekrar yazılıma dönebilirsiniz.

6 YOLBİL PROGRAMININ AYARLARININ YAPILMASI a.) GPS Donanımı Ayarları; Yolbil çalıştırıldıktan sonra Açılış Ekranından Haritaya Git bölümüne girilir. Burada ekranın sol üst köşesindeki Menü tuşuna tıklayıp Ayarlar sekmesinde GPS kısmına girip GPS Port u ve GPS Hızını ayarlamanı gerekmektedir. Cihazınızdaki GPS in hangi porttan çalıştığını biliyorsanız buradan port ve hız ayarını yapıp kaydetmeniz yeterli olacaktır. Bilmiyorsanız GPS Port u ve GPS Hızını Otomatik seçip kaydetmeniz gerekmektedir.

7 Ayarları Kaydettikten sonra GPS verisinin gelip gelmediğini kontrol etmek isterseniz Kaydet tuşunun altındaki GPS tuşuna bastınızda arka planda GPS portlarınız otomatik olarak taranacaktır. GPS menüsündeki Sol üst köşedeki ikaz işareti üç değişik renkte uyarı vermektedir. Ayarlamış olduğunuz GPS portundan sinyal gelmiyor ise KIRMIZI, sinyal geliyor ancak henüz koordinat hesaplanamamış ise SARI, koordinat hesaplandıktan sonra ise YEŞİL yanacaktır. Bu esnada sinyal alınmaya başladıktan sonra sinyal gelen GPS uydularının listesi gelecektir.

8 Koordinatlarınız hesaplandığında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yeterli sinyal alınan uydular yeşil diğerleri kırmızı görünecektir. Bu işlemde sonra GPS iniz kullanıma hazırdır. b.) Rota Ayarları; Sırası ile Menü Ayarlar Rota Hesaplama butonlarına basarak Rota Ayarları kısmına ulaşıp Yolbil yazılımının Navigasyon ve Simülasyon Esnasında sizi yönlendirirken nasıl bir yönlendirme yapılacağını kontrol edebilirsiniz.

9 Rota Ayarları kısmında Kısa yol hesapla ve Rahat yolu hesapla seçenekleri gelmektedir. Buradaki temel fark ise biri kısa yolu hesaplarken, diğeri hızlı yolu hesaplamaktadır. Hemen altındaki Nasıl Hesaplayalım? kısmında ise, paralı yolu kullanma, feribot kullanma seçenekleri isteğe bağlı olarak değiştirilebilmektedir. Simulation Hızı ise Buradan Buraya butonlarını kullanarak başlatmış olduğunuz Simülasyon hızını belirlemenizi sağlar. c.) Dil ; Sırası ile Menü Ayarlar Dil kısmına girdiğinizde Harita ekranı üzerinde grafik ölçek gösterimiyle, Button Ses özelliğini acıp kapatmanıza yardımcı olur.

10 d.) Today Ekranı Sırası ile Menü Ayarlar Today kısmında Pocket Pc nizin Açılış ekranında Yolbil Kısayolunu yükleyip kaldırabilmenizi sağlar.

11 e.) POI Seçenekleri Sırası ile Menü Ayarlar POI Seçenekleri kısmında Harita üzerindeki gösterilecek donatı noktalarını (POI) seçebileceğiniz bölümdür. Burada istediğiniz kırılıma izin vererek ya da tümünü seçerek haritanızın üzerindeki donatı noktalarının gösterilmesini sağlayabilirsiniz. f.) Gece Modu Sırası ile Menü Ayarlar Gece Modu kısmında Haritadaki renklerin gece renklerine geçmesini sağlar.

12 2.) MENÜLER HAKKINDA GENEL BİLGİLER I ) Adres Arama; Menü tuşları iki aşamalı çalışmaktadır aynı tuşuna ilk bastığınızda açılacak ikinci kez batığınızda kapatılacaktır. Sırası ile Menü Bul Adres butonu kullanıcılara sadece bir sokak/cadde araması sunmayıp aynı zamanda herhangi bir noktanın aranmasına da izin vermektedir. Buna göre Yolbil kullanarak bir alışveriş merkezi, belediye binası, cami vb. Donatı noktalarını da aramanıza olanak sağlamaktadır. Adres butonuna bastığınızda ilk olarak sizden adres arama işlemini gerçekleştirmek istediğiniz ili seçmenizi isteyecektir. En son arama yaptığınız il her zaman aktif kalıp listede seçili olara karşınıza gelecektir. İl seçimini yapıp Tamam tuşuna bastığınızda adres arama kriterini belirlemeniz için klavye ekrana gelecektir. Bu bölümde Derya sk yazıp tamam tuşuna bastığınızda içerisinde Derya sk geçen tüm verileri liste olarak sıralanmış olacaktır. Eğer aramış olduğunu kelimeyi yanlış yazdı iseniz yada arama kriterini değiştirmek isterseniz. Klavye butonuna basıp klavyeye geri dönüp Derya sk yazısını düzenleyebilirsiniz.

13 Derya sk yazıp tamam tuşuna bastığınızda içerisinde Derya sk geçen 59 tane sonuçu ekranda listelemektedir. Bu seçimi daha da daraltmak isterseniz KapıNo butonunu tıklayarak açılan pencerede bilinen kapı numarasını girerek listeyi daha da küçültebilirsiniz. Kapı numarası 3 olanları listele değimiz de listedeki sayı 20 taneye düşmüştür. Son olarak aramakta olduğunu kriterin hangi mahallede olduğunu listeden

14 bakılıp seçim yapılarak Tamam butonuna tıklanması ile ilgili sokak/cadde ekranda gösterilecektir.

15 II ) Koordinata Gitme Sırası ile Menü Bul Koordinat kısmında girilen koordinata göre harita ortayalacaktır. Koordinatları isterseniz DMS Derece-Dakika-Saniye, isterseniz DD Decimal Degrees (Derece Ondalıklı) olarak girebilirsiniz. III ) Geçmiş Sırası ile Menü Bul Geçmiş kısmında daha önceden yapmış olduğunuz adres aramalarınız listelenmekte ve bu liste sayesinde geçmiş aramalarınıza daha hızlı ulaşmanız sağlanmaktadır.

16 IV ) En Yakın POI Sırası ile Menü Bul En Yakın POI butonu ile ekranda seçmiş olduğunuz bir noktaya istediğini bir POI kategorisinden en yakın olanı bulmanızı sağlar. Burada yapılacak iş haritada bir başlangıç noktasını seçmek Sırası ile Menü Bul En Yakın POI butonuna basmaktır. Bu esnada size aramakta olduğunuz POI nın hangisi olduğunu belirlemeniz için POI Listesi gelecektir. Burada istediğiniz POI yi seçerek Tamam a bastığınızda POI listelenecektir. Listeyi genişletmek için ekrandaki + butonuna basılarak taranılan alan genişletilebilir ya da - butonu ile seçimi daraltabilirsiniz. İstenilen POI seçildikten sonra Tamam butonuna basıldığında seçilen POI ekrana gelecektir.

17 V ) Favori Noktalar Sırası ile Menü Favori butonu ile acılan menüde Haritada seçilmiş olan bir noktayı favorileriniz arasına kaydetmenizi yapa daha önceden kaydetmiş olduğunuz favori noktaları düzenlemenizi sağlar.

18 Ekranda eklemek istediğiniz noktayı seçip Sırası ile Menü Favori Ekle butonunu tıklayıp klavye yardımı ile isim bilgisi girilip tamam tuşuna basılarak favori noktanın girilmesi sağlanır. Bu nokta ekranda POI katmanı ile birlikte gözükecektir.

19 3 - ) NAVİGASYON ve SİMÜLASYON YAPILMASI I ) Simülasyon Harita üzerinden seçilen bir yerden diğer bir seçilen yere simülasyon yapılabilmesi için başlangıç ( Buradan ) ve bitiş (Buraya) noktalarının belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için haritadan (Adres arama, favoriler, Koordinat gibi özellikler kullanılarak ) bir başlangıç noktası seçilir ve ROTA menüsünden Buradan düğmesine basılır. Ardından seçilen başlangıç noktası harita üzerinde yeşil bir nokta olarak ekranda gösterilir. Ardından haritadan simülasyon için bitiş noktası seçilir ve ROTA menüsünden Buraya düğmesine basılır.

20 Bu işlemin ardından Yolbil başlangıç - bitiş noktaları arasında yönlendirmeyi hesaplayıp size simülasyon rotasını hesaplayıp Mavi bir çizgi ile takip edilmesi gereken rotayı gösterecektir.

21 Rota hazırlandıktan sonra, sol üst köşeden Menü butonuna basılıp Rota Seçenekleri Menüsünde Sim. başlat düğmesine basıldığında Yolbil sesli olarak başlangıç noktasından bitiş noktasına nasıl gidileceğini hem gösterip hem de sesli olarak yolu tarif edecektir. Simülasyonu durdurmak için Rota Seçenekleri Menüsünde Simülasyonu durdur düğmesini, Çizilen rotayı temizlemek için İzi Sil düğmesini kullanabilirsiniz. II ) Navigasyon Yapılması Navigasyon yapılarak Gidilecek nokta haritada bulunup haritadan seçilir.

22 Gidilecek nokta seçildikten sonra Nav Başlat tuşuna basılır. Tuşa basıldıktan sonra program otomatik olarak bulunduğunuz noktayı GPS sinyallerinden hesaplamaya çalışır. GPS Sinyalinden koordinatınız hesaplandıktan sonra Ekranda Hesaplanıyor yazısı belirir.

23 Rota Hesaplandıktan sonra Lütfen İşaretli Yolu Takip Edin diyerek sesli olarak siz yönlendirmeye başlar. Siz hareket ettikçe sizi rotada tutmak için sesli uyarılar vermeye devam edecektir. Herhangi bir nedenden dolayı rotadan ayrılır yada yanlış bir yola saparsanız bir süre sonra rotayı tekrar hesaplayıp sizin için yeni bir rota çizecektir. III ) Rotaya Durak Eklenmesi Herhangi bir hedef noktaya giderken ( Navigasyon veya Simülasyon) yol üzerinde gitmek istediğiniz ara durak noktaları ekleyebilirsiniz. Bunun için navigasyon yada simülasyon için rota hesaplandıktan sonra gidilmek istenen ara nokta haritada bulunup haritada seçilir sonra ROTA menüsünde Durak Ekle butonuna basılarak durak eklenir. Durak eklendiğinde rota otomatik olarak tekrar hesaplanır ve rota güzergâhına seçmiş olduğunuz noktada eklenir. Her eklenilen durak noktası için bir sayı verilir en fazla beş adet durak eklenebilir.

24 Eklenilen durakları düzenlemek için Rota menüsünde Durak Düzenle butonundan durakların sırası değiştirilip durak noktaları kaldırılabilir. Gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra tamam butonuna basıldıktan sonra rota tekrar hesaplanacaktır..

Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6. 3 Navigasyon...15

Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6. 3 Navigasyon...15 Eranav V.0.23.10 İçindekiler Önsöz Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6 Adres...7 İlgi çeken nokta...8 Geçerli Harita Konumu...12 Favoriler...14 İnternette

Detaylı

Kullanım Kılavuzu V1.0

Kullanım Kılavuzu V1.0 spotniq Başar Bilgisayar Sist. Ve İlt. Tek. Ltd. Şti. Ankara Merkez: İstanbul Şube: ODTÜ Teknokent: Oguzlar Mh. 32. Sk. Sahrayıcedit Mh. Derya Gümüş Bloklar A Blok No:22/11 Sk. Zemin Kat No:4 ANKARA 06520

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar patriot Bu kullanma kılavuzu Piranha Patriot için geçerlidir. Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. 2010 Piranha. Tüm hakları

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Alpine Navigation System. Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı. Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0

Kullanıcı Kılavuzu. Alpine Navigation System. Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı. Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0 Kullanıcı Kılavuzu Alpine Navigation System Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0 İçindekiler 1 Uyarılar ve güvenlik bilgileri... 5 2 Başlarken... 6 2.1 İlk kurulum...6

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu igo primo

Kullanıcı Kılavuzu igo primo Kullanıcı Kılavuzu igo primo Navigation Device için navigasyon yazılımı Türkçe Mayıs 2012, Sürüm 2.0 Araç yol bilgisayarı olarak Navigation Device'yi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Önce Hızlı Başlangıç

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

İçindekiler. Sistem kurulumu 4 - Sistem parametrelerinin yapılandırılması 4

İçindekiler. Sistem kurulumu 4 - Sistem parametrelerinin yapılandırılması 4 İçindekiler Software Sistem kurulumu 4 - Sistem parametrelerinin yapılandırılması 4 Navigasyon 6 - Ekran düğmeleri ve kumandaları 6 - Önemli özel tuşlar 8 - Navigasyon ana ekranı 10 - GPS Çekim gücü ve

Detaylı

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Program menülerine üst taraftaki ( 1 ) menülerden ve programın sol tarafındaki ( 2 ) menülerden ulaşabiliriz. Şu an okumakta olduğunuz yardım kitapçığında

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Piranha Nitro için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzu Piranha Nitro için geçerlidir. nitro Bu kullanma kılavuzu Piranha Nitro için geçerlidir. Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. 2010 Piranha. Tüm hakları

Detaylı

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE TR İlk kurulum 1. Tercih ettiğiniz dili seçin, ardından seçiminizi onaylamak için Bu ayarı daha sonra Bölgesel ayarlar içerisinden değiştirebilirsiniz. 2. Son

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

ROTA ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

ROTA ARAÇ TAKİP SİSTEMİ İçindekiler Tablosu SİSTEME GİRİŞ... 2 İZLEME VE DENETLEME... 5 SON KONUM RAPORU... 5 ALARM DENETLEME... 6 RAPORLAR... 7 KONUM RAPORU... 7 GÜNLÜK ZAMAN DİLİMLİ KONUM RAPORU... 9 ARAÇ AKTİVİTE RAPORU...

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji İÇİNDEKİLER KONU SAYFA Önsöz 4 ColorMission nedir? 5 ColorMission programlarını kullanmak için neler gereklidir? 5 Bilgisayar

Detaylı

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17.

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17. ĐÇĐNDEKĐLER 1. Genel Bilgiler...6 1.1. Amaç...6 2. Genel Muhasebe Programının Çalıştırılması...6 2.1. Yeni Firma Oluşturulması ve Firma Đşlemleri...8 2.2. Firma Seçim Penceresinin Kullanılması...11 3.

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar.

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar. Harita Araçlar tablosu Komutlar Raporlar Güzergâh Araç programlama Nokta / bölge programlama Adres arama araç takip sistemi İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi 1 www.solit.com.tr

Detaylı

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1 Modül 6: Hesap Tablosu Uygulaması Hazırlayan: Hasan Tınmaz Bu konuyu bitirdiğinizde; o Elektronik Tablolama uygulamalarının ne işe yaradığını öğrenebilecek, o Elektronik tablolama uygulamasının sayfa görünümünü

Detaylı

Navigasyon menüsü. Bul menüsü. Ülkeyi değiştirmek (isteğe bağlı) Ülkeyi veya eyaleti değiştirmek (isteğe bağlı)

Navigasyon menüsü. Bul menüsü. Ülkeyi değiştirmek (isteğe bağlı) Ülkeyi veya eyaleti değiştirmek (isteğe bağlı) Navigasyon menüsü Bu başlangıç ekranıdır, burada Navigasyon Menüsü'nü görürsünüz. Buradan uygulamanın tüm bölümlerine ulaşabilirsiniz. Bul üzerine dokunun. Bul menüsü Bu, hedefinizi bulmanıza yardım eden

Detaylı

Paraf ve İmza Atanlar İçin EBYS Klavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) Nedir?... 2 Giriş... 2 Programın Kullanımı... 3 A-Klasörler...

Paraf ve İmza Atanlar İçin EBYS Klavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) Nedir?... 2 Giriş... 2 Programın Kullanımı... 3 A-Klasörler... Paraf ve İmza Atanlar İçin EBYS Klavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi(EBYS) Nedir?... 2 Giriş... 2 Programın Kullanımı... 3 A-Klasörler... 4 Hızlı Arama... 5 Filtreleme... 5 Tarihçe... 5 Yazdır... 6

Detaylı

A Şarj LED'i B Dokunmatik ekran C Açma/Kapama düğmesi D Hoparlör E Harici anten konektörü F USB konektörü G RVS-TMK konektörü H Bellek kartı yuvası

A Şarj LED'i B Dokunmatik ekran C Açma/Kapama düğmesi D Hoparlör E Harici anten konektörü F USB konektörü G RVS-TMK konektörü H Bellek kartı yuvası TomTom ONE XL 1. Kutuda neler var Kutuda neler var a TomTom ONE XL'nuz A B C D E F G H A Şarj LED'i B Dokunmatik ekran C Açma/Kapama düğmesi D Hoparlör E Harici anten konektörü F USB konektörü G RVS-TMK

Detaylı

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar.

Access bize tablolarımıza bilgi girmek veya bu bilgileri düzenlemek için tablo, sorgu, form, modül ve makro adında araçlar sunar. 2. HAFTA ACCESS VERİ TABANI Veri Nedir? Bilgisayara girilen işlenmemiş (ham) bilgilere veri denir. Bilgisayarın alabildiği, işleyebildiği, sonuç üretebildiği ve saklayabildiği her şey veridir. Veriler

Detaylı

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu VGUARD PC TABANLI KARTLAR Görüntü Kartları Model : VG4C-RT4 VG4C-EXP VG8C-EXP VG4C + VG8C-VG8C-EXP-TV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.

Detaylı

GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL

GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL TURKISH Başlarken Araç navigasyon yazılımını ilk kez kullanırken, bir başlangıç ayarı süreci otomatik olarak başlar. Aşağıdaki adımları takip edin: Program

Detaylı

EXCEL YAZILIM PROGRAMI

EXCEL YAZILIM PROGRAMI EXCEL YAZILIM PROGRAMI Elektronik tablolama ve hesaplama programlarının hemen hemen en popüler olanı Excel programıdır. Bu programın çalışma alanı satır ve sütunların kesişmesinden meydana gelen hücrelerden

Detaylı

TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU

TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU GENEL TANIMLAMA ve UYULMASI GEREKEN KURALLAR Trimble S3 serisi özel tasinabilir kutusu içerisinde teslim edilmistir.kullanici tüm parçalarin hasarsiz ve

Detaylı

PACKARD BELL COMPASSEO IÇIN DESTINATOR NAVIGATES KULLANICI KILAVUZU

PACKARD BELL COMPASSEO IÇIN DESTINATOR NAVIGATES KULLANICI KILAVUZU PACKARD BELL COMPASSEO IÇIN DESTINATOR NAVIGATES KULLANICI KILAVUZU Duyurular & Sorumluluk reddi Telif Hakkı Bildirimi Packard Bell Compasseo için Destinator Navigates - kullanıcı kılavuzu. Telif Hakkı

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı