YAŞ AÇISINDAN UYGUNLUK VE OYUNCU GELİŞİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YAŞ AÇISINDAN UYGUNLUK VE OYUNCU GELİŞİMİ"

Transkript

1 YAŞ AÇISINDAN UYGUNLUK VE OYUNCU GELİŞİMİ XV. YAŞ AÇISINDAN UYGUNLUK VE OYUNCU GELİŞİMİ A. YAŞ AÇISINDAN UYGUNLUK KURALI Oyuncu Gelişim gereksinimleri ve Yaş Açısından Uygunluk Kuralı ( YUK ) dünyadaki bütün profesyonel tenis turnuvaları için geçerlidir. Bu kurala tüm WTA turnuvaları ile sıralama puanı veren ITF Kadınlar turu turnuvaları da dahildir. 1. Tanımlar a. Profesyonel bir tenis turnuvasında yarışma Bu kurala göre, profesyonel bir tenis turnuvasında yarışma; herhangi bir WTA veya ITF kadınlar turu turnuvasının teklerde veya çiftlerde ana tabloda veya eleme tablosunda yer almak demektir. Oyuncunun sıralama puanı kazandığı her turnuva (tekler veya çiftler) oyuncunun bir takvim yılı içinde oynama hakkı olan turnuva sayısından düşülür. Ancak sıralama puanı alınamayan turnuvalar YUK kuralına göre profesyonel bir turnuvada yarışılmış sayılmaz. b. Yaş Bu kurala göre bir oyuncunun yaşı, turnuvanın tekler ana tablosunun başladığı gün göz önüne alınarak hesaplanır. 18 yaşındaki bir oyunucu artık bölüm A'da (Yaş Açısından Uygunluk Kuralı) belirtilmiş olan kurallardan muaftır ancak WTA yetkilisinden mezun olduğunu (bitirdiğini) belirten bir bilgi almadığı sürece bölüm B'de anlatılmış olan oyuncu gelişimi programına katılmaya devam etmek zorundadır. 2. Etkinliklere Katılım a. WTA, ITF Kadınlar Turu ve FED Cup etkinliklerine katılım i. 14 yaşından küçük oyuncular 14'üncü yaş gününe erişmemiş (14 yaşını bitirmemiş) bir oyuncu WTA, ITF Kadınlar Turu ve her seviyedeki FED Cup etkinlikleri de dahil olmak üzere hiçbir profesyonel tenis turnuvasına katılamaz. ii. 14 yaşında olanlar 14 yaşındaki bir oyuncu WTA sıralamasında yer alabilir ancak sahip olduğu sıralama ile doğrudan WTA turnuvalarına katılamaz. Aynı şekilde sahip olduğu sıralama veya Wild Card kullanarak WTA Şampiyonalarına katılamaz.

2 (a) Turnuvaların sayısı ve tipi Oyuncunun 14'üncü yaş günü ile 15'inci yaş gününden bir gün öncesindeki zaman aralığında oyuncunun katılabileceği turnuvalar; (i) En fazla sekiz (8) ITF Kadınlar Turu turnuvası. Bu turnuvaların en fazla üç (3) adedi ITF Kadınlar Turu $50,000 ve üstü turnuvaları olabilir; ek olarak (ii) Fed Cup (her seviyedeki Fed Cup) Oyuncu herhangi bir WTA turnuvasına wild card aldı ise o zaman oyuncunun katılabileceği ITF Kadınlar Turu turnuva sayısı düşürülecektir. Wild card aşağıdaki b bölümünde açıklanmıştır. (b) Wild Card'lar Bu yaştaki oyuncuların aşağıda açıklandığı şekilde en fazla üç (3) wild card alma hakkı bulunmaktadır; (i) WTA Uluslararası Turnuvasında veya ITF Kadınlar Turu turnuvasında kullanılmak üzere Ana Tablo veya Eleme Tablosu için bir (1) wild card; ve (ii) Sadece ITF kadınlar Turu Ana Tablo veya Eleme Tablosunda kullanılmak üzere iki (2) wild card. iii. 15 yaşında olanlar (a) Turnuvaların sayısı ve tipi Oyuncunun 15'inci yaş günü ile 16'ıncı yaş gününden bir gün öncesindeki zaman aralığında oyuncunun katılabileceği turnuvalar; (i) En fazla on (10) profesyonel tenis turnuvası; ek olarak (ii) WTA Şampiyonası (eğer hak etmişse); ek olarak (iii) Fed Cup (her seviyedeki Fed Cup) (b) Wild Card'lar Bu yaştaki oyuncuların aşağıda açıklandığı şekilde en fazla üç (3) wild card alma hakkı bulunmaktadır; (i) Herhangi bir seviyedeki WTA Turnuvasında veya ITF Kadınlar Turu turnuvasında kullanılmak üzere Ana Tablo veya Eleme Tablosu için bir (1) wild card; ve (ii) Sadece WTA Uluslararası Turnuvasında veya ITF kadınlar Turu Ana Tablo veya Eleme Tablosunda kullanılmak üzere iki (2) wild card.

3 iv. 16 yaşında olanlar (a) Turnuvaların sayısı ve tipi Oyuncunun 16'ıncı yaş günü ile 17'inci yaş gününden bir gün öncesindeki zaman aralığında oyuncunun katılabileceği turnuvalar; (i) En fazla oniki (12) profesyonel tenis turnuvası; ek olarak (ii) WTA Şampiyonası (eğer hak etmişse); ek olarak (iii) Fed Cup (her seviyedeki Fed Cup) (b) Wild Card'lar Bu yaştaki oyuncuların aşağıda açıklandığı şekilde en fazla dört (4) wild card alma hakkı bulunmaktadır; Bu wild card'lar herhangi bir WTA turnuvası ve/veya ITF Kadınlar Turu turnuvası için olabilir. Ancak oyuncuların tekler ve çiftler, Ana Tablo ve Eleme Tablosu için WTA ve ITF Kadınlar Turu tarafından açıklanmış olan takvim yılı widl card limitlerini aşmamış olmaları gerekmektedir. v. 17 yaşında olanlar (a) Turnuvaların sayısı ve tipi Oyuncunun 17'inci yaş günü ile 18'inci yaş gününden bir gün öncesindeki zaman aralığında oyuncunun katılabileceği turnuvalar; (i) En fazla onaltı (16) profesyonel tenis turnuvası; ek olarak (ii) WTA Şampiyonası (eğer hak etmişse); ek olarak (iii) Fed Cup (her seviyedeki Fed Cup) (b) Wild Card'lar Bir oyuncu 17 yaşına eriştiğinde WTA ve ITF Kadınlar Turunda bir takvim yılında izin verilen en fazla Wild Card'ı kullanma hakkına sahip olur. (İzin verilen en fazla WTA Wild Card sayıları için 4.a.vi maddesi ile 4.b.iii maddesine bakınız) Kurallara göre bir oyuncunun alabileceği Wild Card sayısı oyuncunun 17 yaşını bitirdiği tur yılına göre hesaplanır. Yani YUK kuralına göre 17 yaşını bitirmeden önce o tur yılı içinde oyuncunun kullanmış olduğu Wild Card'lar 17 yaşını bitirdikten sonra izin verilen en fazla Wild Card sayısından düşülür.

4 vi. 18 yaşında veya daha büyük yaşta olanlar (a) Turnuvaların sayısı ve tipi 18 yaşında veya daha büyük yaşta olan oyuncular WTA veya ITF Kadınlar Turunda sınırsız sayıda profesyonel tenis turnuvasına katılabilirler. (b) Wild Card'lar 18 yaşıdaki veya daha büyük yaştaki bir oyuncu WTA ve ITF Kadınlar Turunda açıkta (serbest) olan en fazla Wild Card'ı kullanma hakkına sahip olur. vii. İlk 10 ve Birincil (Premier) Oyuncu Listesi Uygunluğu (a) Yaş gereksinimi İlk 10 ve Birincil Oyuncu Listesinde yer alan oyuncular minimum sayıda turnuvaya katılacaklarını garanti etmek zorunda oldukları için, oyuncunun 17 yaşını doldurduğu tur yılından önce bu oyuncular ilk 10 ve birincil oyuncu listesine dahil edilmezler. (b) Sıralama (ranking) gereksinimleri İlk 10 veya Birincil Oyuncu Listesinde yer alabilmek için 18 yaşından küçük bir oyuncunun seçimin yapıldığı sırada tekler listesinde ilk 50 içinde yer alması gerekmektedir. (c) İlk 10 veya Birincil Oyuncu Listesi imkanlarından faydalanmadan önce oyuncunun yükümlükükleri Oyuncunun ilk 10 veya birincil oyuncu listesinde yer alacağı tur yılı başlamadan önce ve oyuncunun taahhüt edeceği turnuva planı belirlenmeden önce oyuncunun WTA operasyonlar ve oyuncu gelişimi bölümlerinin yetkilileri ile bir görüşme yapması gerekmektedir. Bu görüşmede başlayacak tur yılında oyuncunun takip edeceği turnuva programının belirlenmesi ve üzerinde anlaşılması gerekir. Oyuncu aşağıda belirtilmiş gerekleri yerine getirdikten sonra ilk 10 ve/veya birincil oyuncu listesinin sağladığı imkanlardan faydalanabilir. (i) WTA yetkilileri ile yapması gereken görüşmelerin yapılmış olması (ii) Oyuncu gelişim gereksinimlerini tamamlamış olması (iii) Oyuncu gelişim programına katılmış olması (iv) Yazılı olarak, ilk 10, Birincil Oyuncu Listesi ve oyuncu gelişim programının ne olduğunu anladığını ve kabul ettiğini bildirmiş olması Oyuncu yukarıda belirtilmiş gereklerden herhangi birini bile yerine getirmezse o zaman ilk 10 ve/veya birincil oyuncu listesinin sağladığı imkanlardan faydalanmasına izin verilmez.

5 b. Wild Card'lar viii. Liyakat yükseltmeleri (ekleri) A.3 bölümünde detaylı olarak anlatılmıştır. i. Wild Card yeterlilikleri Bir WTA turnuvasında wild card alabilmek için oyuncunun (i) Yıllık oyuncu formunu ve Resmi WTA giriş formunu doldurmuş olması (ii) gerekli tüm belgeleri teslim etmiş olması (pasaport veya doğum belgesi ile kimliğini ispat edilmiş olması ve minimum eğitim seviyesinin yeterli olduğunun ispat edilmiş olması) ve (iii) oyuncu gelişim gereksinimlerini yerine getirmiş olması gereklidir. Hiçbir şart altında bir oyuncunun WTA ve ITF Kadınlar turunda, tekler veya çiftlerde bir takvim yılında izin verilen en fazla Wild Card kullanma hakkını aşmasına izin verilmez. ii. Farklı turnuvalarda alınan Wild Card'lar Farklı turnuvalarda alınan wild card'lar oyuncunun toplam wild card hakkından düşülür. Wild Card'ın tekler veya çiftler için kullanılmış olması fark etmez. iii. Aynı turnuvada alınan Wild Card'lar yaşındaki bir oyuncu bir turnuvada hem tekler hem de çiftler için wild card alırsa, bu sadece bir (1) wild card olarak sayılacaktır. Tekler için almış olduğu wild card (ana tablo veya eleme) wild card haklarının hesaplanması için kullanılacaktır. iv. Teklerde doğrudan kabul edilmiş olduğu bir turnuvada çiftlerde wild card almak yaşları arasındaki bir oyuncu bir turnuvanın tekler kategorisine (ana tablo veya eleme) doğrudan kabul edilmişse ve çiftler kategorisi için wild card almışsa aşağıdaki kurallar uygulanacaktır; (a) Eğer oyuncu tekler kategorisinde puan kazanırsa (ana tablo veya eleme) çiftler için almış olduğu wild card YUK kurallarına göre hakkı olan wild card sayısından düşülmez (b) Eğer oyuncu tekler kategorisinde puan kazanamazsa (ana tablo veya eleme) çiftler için almış olduğu wild card YUK kurallarına göre hakkı olan wild card sayısından düşülür v. Bir WTA turnuvasına Wild Card veren başka bir turnuvadan kazanılan WC Eğer bir oyuncu bir WTA turnuvasına wild card hakkı veren başka bir turnuvayı (dolayısı ile wild card'ı) kazanmışsa oyuncunun aşağıdaki şartlar altında bu wild card'ı kabul etmesine izin verilir

6 (a) Wild Card hakkının kazanıldığı turnuva WTA tarafından kabul edilen (onaylanan) bir turnuva ise (hangi turnuvaların kabul edildiğini öğrenmek için WTA yasal birimi veya oyuncu gelişim bölümü ile konuşabilirsiniz) (b) Wild Card'ı kabul etmesi oyuncunun YUK kuralı kapsamında hakkı olan en fazla wild card kullanım sayısını geçmiyor ise c. Zorunlu (meburi) turnuvalar Zorunlu turnuvalar bölümünde anlatıldığı gibi, yaşlarından bağımsız olarak sıralamaları ile Birincil Zorunlu Turnuvaların ve Grand Slam turnuvalarının ana tablosuna katılma hakkı olan oyuncular otomatik olarak bu turnuvalara kayıt edileceklerdir. YUK kurallarına tabii olan oyuncuların turnuva planlamalarını yaparken bu zorunlu turnuvaları da planlarına almaları ve oynama hakkı verilen turnuva sayılarını buna göre ayarlamaları gerekmektedir. Yuk kuralları gereği zorunlu olan turnuvalardan önce en fazla turnuva oynama hakkını doldurmuş olan oyunculara ek hak verilmez. Herhangi bir zorunlu turnuvada veya Grand Slam'de yer alamayan oyuculara ceza ve/veya 0 puan verilir. d. Olimpik katılım 28 Temmuz 2012 tarihinde 15 yaşını doldurmuş olan oyuncular 2012 Olimiyatlarında yarışma hakkını kazanırlar yaşındaki oyuncular olimpiyat oyunlarına katılırlarsa bu katılım oynayabilecekleri en fazla turnuva sayısından düşülmeyecektir. Ek bilgi için ITF Olimpik Tennis 2012 kurallarına bakabilirsiniz. e. Gösteri maçı / WTA dışı etkinlikler Gösteri maçlarına ve/veya WTA dışı etkinliklere katılmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak oyuncuların Gösteri Maçı/WTA dışı etkinlikler kurallarına uymaları gerekmektedir. 3. Liyakat Yükseltmeleri (merited increases) yaşları arasındaki bir oyuncu yıllık (doğum gününden doğum gününe) en fazla dört (4) liyakat yükseltmesi kazanabilir. Liyakat yükseltmeleri, oyuncunun YUK kuralları altında hakkı olan turnuva sayısına ek olarak verilen turnuva haklarıdır ve aşağıda anlatıldığı şekilde kazanılır; a. WTA Birincil Zorunlu turnuvalar / Grand Slam Liyakat yükseltmeleri i yaşalarındaki bir oyuncu tüm oyuncu gelişim gereksinimlerini yerine getirmişse ve herhangi bir birincil zorunlu veya Grand Slam turnuvasının elemesine veya ana tablosuna sahip olduğu puanlar ile doğrudan katılım hakkı elde etmişse liyakat yükseltmesi kazanır, bu turnuva katılımına izin verilen en fazla turnuva sayısına eklenmez. İzin verilen dört (4) liyakat yükseltmesinin iki (2) adedi Grand Slam'ler için kullanılabilir. ii. Ancak eğer oyuncu; i) wild card alarak turnuvaya kabul edildi ise, ii) 14 yaşında ise veya iii) yaşında olmasına ve kendi puanları ile kabul edilmesine karşın oyuncu gelişim gereksinimlerini tam olarak yerine getirmemişse o zaman katıldığı bu turnuva YUK kurallarına göre katılabileceği en fazla turnuva hakkından düşülür.

7 b. Profesyonel Yol Liyakat Yükseltmeleri i. ITF Junior yıl sonu sıralamasında ilk yaşındaki bir oyuncu yıl sonu ITF Junior sıralamasında ilk 5 içinde ise aşağıdaki şartlara göre liyakat yükseltmesi hakkı kazanır; (a) ITF'in yıl sonu sıralamalarını yayınlamasından önce 14 yaşında olan oyuncular 15 yaşını bitirdikten sonra kullanmak üzere iki (2) liyakat yükseltmesi hakkı kazanırlar (b) 15 yaşındaki oyuncular 15 yaşlarını bitirdikten sonra kullanmak üzere iki (2) liyakat yükseltmesi hakkı kazanırlar (c) 16 yaşındaki oyuncular 16 yaşlarını bitirdikten sonra kullanmak üzere üç (3) liyakat yükseltmesi hakkı kazanırlar (d) 17 yaşındaki oyuncular 17 yaşını bitirdikten sonra kullanmak üzere üç (3) liyakat yükseltmesi hakkı kazanırlar Oyuncuların profesyonel yol liyakat yükseltmeleri hakkı kazanabilmeleri için oyuncu gelişim programının gereksinimlerini yerine getirmiş olmaları özellikle bu programın profesyonel yol kısmına uymuş olmaları gerekir. Bu şekilde uygun olan oyuncular sonraki yıllarda da liyakat yükseltmelerine uygun adaylar olarak kalırlar. ii. ITF Junior Grand Slam'lerde finalist olmak yaşlarındaki bir oyuncu bir ITF Junior Grand Slam'inin finaline çıktığında (Avustralya Açık Junior Şampiyonası, Roland Garros Junior Şampiyonası, Wimbledon Junior Şampiyonası, US Open Junior Şampiyonası ) ve oyuncu gelişim gereksinimlerini yerine getirmiş ise aşağıda açıklandığı şekilde liyakat yükseltmesine hak kazanır; (a) 15 yaşındaki oyuncular her final oynadıkları ITF Junior Grand Slam'i için bir (1) adet liyakat yükseltme hakkı kazanırlar. Ancak bu hak kaç final oynanmış olursa olsun iki (2) liyakat yükseltmesini geçemez (b) 16 ve 17 yaşındaki oyuncular her final oynadıkları ITF Junior Grand Slam'i için bir (1) adet liyakat yükseltme hakkı kazanırlar. Ancak bu hak kaç final oynanmış olursa olsun üç (3) liyakat yükseltmesini geçemez (c) Eğer oyuncu; i) 14 yaşında ise veya ii) yaşlarında ise ancak oyuncu gelişim gereksinimlerini yerine getirmemişse o zaman oyuncu liyakat yükseltmesi hakkı kazanamaz Liyakat yükseltme hakkı kazanan oyuncular bu haklarını tüm yükümlülüklerini yerine getirmişlerse hemen kullanabilirler. Yukarıdaki açıklamalar ışığında (i) ve (ii) maddelerine göre liyakat yükseltme hakkı kazanmış olan oyuncuların 15 yaşında iki (2) adet, 16 ve 17 yaşlarında üç (3) adet liyakat yükseltmesi hakkını aşmasına izin verilmez. Hem Birincil Öncelikli Turnuvalar hem de profesyonel yol ile liyakat yükseltmesi hakkı kazanmış oyuncuların bu haklarını birleştirmelerine izin verilir ancak toplamda bir yılda dört (4) adet liyakat yükseltmesi hakkını aşmalarına izin verilmez. Bir yılda kazanılmış olan liyakat yükseltme hakları bir sonraki yıla taşınabilir ancak yine bir yılda dört (4) liyakat yükseltmesi hakkından fazlasının kullanılmasına izin verilmez.

8 Özet Tablosu Aşağıdaki tablo şimdiye kadar anlatılmış olan kuralların bir özetidir. Birincil Öncelikli Turnuvalar ile Grand Slam turnuvaları oynanmaları zorunlu olan turnuvalardır ve YUK kuralına göre diğer turnuvalardan farklı kurallara veya yaptırımlara sahip olabilirler. (daha detaylı bilgi için A.2.c maddesine bakabilirsiniz) YAŞ WTA^ ITF Kadınlar Turu^ Wild Card'lar± FED Cup Olimpiyatlar Gösteri / WTA Dışı WTA ve ITF 18 Sınırsız Sınırsız kurallarına göre Evet Evet WTA Şampiyonası WTA Şampiyonası WTA ve ITF kurallarına göre Evet Evet 4 Evet Evet Sınırsız. Gösteri/WTA Dışı kuralları geçerli Sınırsız. Gösteri/WTA Dışı kuralları geçerli Sınırsız. Gösteri/WTA Dışı kuralları geçerli 3 (Birincil turnuvalar için en fazla 1 adet. Kalanlar Uluslararası ve ITF Kadınlar Turu WTA Şampiyonası için) Evet Evet 3 (Uluslararası Turnuvalar için en fazla 1 adet. Kalanlar 0, sadece wild ITF Kadınlar Turu 14 card ile 8# için) Evet Hayır Sınırsız. Gösteri/WTA Dışı kuralları geçerli Sınırsız. Gösteri/WTA Dışı kuralları geçerli ^ YUK kuralarına göre turnuva şu şekilde tanımlanmaktadır. Herhangi bir WTA veya ITF Kadınlar Turu turnuvasının eleme veya ana tablosunda, tekler veya çiftlerde yarışıp sıralama puanı kazanmak. Bir oyuncu bir turnuvanın elemesinde yarışıp ana tabloya çıkarsa bu bir (1) turnuva olarak sayılır. Bir oyuncu bir turnuvanın hem tek kategorisinde hem de çiftler kategorisinde yer alıyorsa bu da bir (1) turnuva olarak sayılır yaşlarında bir oyuncu bir yıl içinde (doğumgününden doğumgününe) en fazla dört (4) liyakat yükseltmesi kazanabilir. Liyakat yükseltmeleri oyuncunun YUK kuralarına göre izin verilen turnuva adetlerine ek olarak verilen turnuva oynama haklarıdır. (daha detaylı bilgi için 3. bölüme bakabilirsiniz) ± Bir WTA turnuvasında wild card alabilmek için oyuncunun (i) Yıllık oyuncu formunu ve Resmi WTA giriş formunu doldurmuş olması (ii) gerekli tüm belgeleri teslim etmiş olması (pasaport veya doğum belgesi ile kimliğini ispat edilmiş olması ve minimum eğitim seviyesinin yeterli olduğunun ispat edilmiş olması) ve (iii) oyuncu gelişim gereksinimlerini yerine getirmiş olması gereklidir. Hiçbir şart altında bir oyuncunun WTA ve ITF Kadınlar turunda, tekler veya çiftlerde bir takvim yılında izin verilen en fazla Wild Card kullanma hakkını aşmasına izin verilmez. Gösteri maçlarına ve/veya WTA dışı etkinliklere katılmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak oyuncuların Gösteri Maçı/WTA dışı etkinlikler kurallarına uymaları gerekmektedir. # 14 yaşındaki bir oyuncu en fazla sekiz (8) ITF Kadınlar Turu turnuvasına katılabilir. Bu turnuvaların en fazla üç (3) adedi ITF Kadınlar Turu $50,000 ve üstü turnuvaları olabilir. Oyuncu herhangi bir WTA turnuvasına wild card aldı ise o zaman oyuncunun katılabileceği ITF Kadınlar Turu turnuva sayısı düşürülecektir. İlk 10 listesinde olan oyuncular kurallar kitabına bakmalı ve detaylar için Florida'daki bir oyuncu gelişim görevlisi ile iletişime geçmelidirler

9 4. Turnuvalarda, turnuva mekanında oyuncuların davranışları a. Gece Maç Saatleri WTA ve WTA Turnuva yöneticileri 16 yaşından küçük oyuncuların maçlarını gece saat 21:00 'den sonra oynatmamak için ellerinden gelen en iyi gayreti göstereceklerdir b. Medya Gereksinimleri 18 yaşından küçük oyuncular turnuva başına dört (4) saatten fazla medya ile görüşme yapamazlar. Bu zaman içinde değerlendirilecek aktiviteler; i) birebir medya görüşmeleri ii) WTA'nın istediği görüşmeler iii) Turnuva aktiviteleri c. Kişisel Destek Taahhütleri Bir oyuncunun kendisine destek olan taraflara karşı olan taahhütleri o oyuncunun kendi karar verme hakkı alanındadır. Ancak bu taahhütlerin i) Maç programına ii) Oyuncu gelişim gereksinimlerine iii) Profesyonel görünüm/davranış kurallarına/gereklerine iv) Fizyolojik limitasyonlarına Engel olmaması, aykırı olmaması gerekmektedir.

10 B. OYUNCU GELİŞİM PROGRAMLARI 1. Genel program açıklaması ve süreç Oyuncu gelişim programları aşağıda açıklanmış beş (5) safhaya (evre) bölünmüştür; a. Profesyonel Yol (seçim evresi); b. Giriş, başlangıç; c. Çaylak; d. Elit; ve e. Birincil Her safhanın gerekleri aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır, ancak 18 yaşından küçük tüm oyuncular ile yaştan bağımsız olarak oyuncu gelişim programına dahil olan tüm oyuncuların her WTA turnuvasında eleme sign-in süresinin (yerel turnuva zamanına göre eleme turunun başlamasından önceki gün saat 16:00'dan önce) dolmasından önce e-posta veya telefonla oyuncu gelişim görevlisi, WTA süpervizörü veya oyuncu ilişkileri görevilisi ile iletişime geçmeleri gerekmektedir 2. Profesyonel Yol Evresi a. Uygunluk ve zamanlama Profesyonel Yol evresi sadece yıl sonu ITF Junior sıralamalarında ilk 5 içinde yer alan veya herhangi bir ITF Junior Grand Slam turnuvasında final oynamış olan oyunculara açıktır. Bu durumda olan oyuncular profesyonel yol evresinde yer almayı seçebilirler ancak bunu yapmak zorunlulukları yoktur. Profesyonel yol liyakat yükseltmelerinden fayadalanabilmek için oyuncuların profesyonel yol evresine katılmış ve tamamlamış olmaları gerekmektedir. Oyuncular ve destek ekipleri profesyonel yol evresine katılmayı seçmemiş olsalar bile hala tüm oyuncu gelişim gereksinimlerini yerine getirmek zorundadırlar b. Profesyonel yol gereksinimleri i. Profesyonelliğe Giriş, Profesyonellik Yolu, Güvenlik ve Emniyet, Spor Bilimi ve İlaçlar, Doping Karşıtlığı, Planlama Bölümü ve Bir Oyuncunun Destek Ekibini Seçmesi gibi çevirim içi programlara katılım gereklidir ii. En az eğitim gereksinimleri 18 yaşın altında olan her oyuncu yasal olarak oturduğu ülkedeki en az eğitim gereksinimlerini yerine getirmiş olmalı veya getirmeye devam etmekte olmalıdır. İlk WTA turnuvasını oynadığında bu gerekleri yerine getirmekte olduğuna dair bir dökümanı WTA yetkililerine vermeli ve 18 yaşını bitirinceye kadar her yıl eğitim gerekliliklerini yerine getirmekte olduğunu WTA'e ispat etmelidir. iii. Yıllık Sağlık Kontrolü 18 yaşından küçük her oyuncu WTA tarafından belirlenmiş bir sağlık kontrolüne girmek zorundadır. Oyuncunun prosefyonel turnuvalara girmeye devam etmesine izin verilmesi için bu sağlık kontrolünün sonuçları WTA 'ya bildirilmelidir. Verilen bu bilgiler mahrem/gizli olacaktır.

11 iv. Onaylanmış Program Oyuncu çevirimiçi planlama bölümü aracılığı ile yıllık planını yapmalı ve onaylanması için başvurmalıdır. Plan sadece turnuva haftalarını değil, oyuncunun dinlenme sürelerini, turnuva öncesi haftalardaki programını, aktif dinlenme ve toparlanma sürelerini ve gelişim için ayrılan sürelerini de içerecektir. Plan bir defa onaylandığında oyuncu ve antrenörünün de bu plana onay vermeleri gerekir. Planda yapılacak değişiklikler en geç 4 hafta öncesinde WTA'ya bildirilmelidir. Onaylanmış plan kontrol edilir ve plana uymamak oyuncunun aşağıda açıklanan yaptırımlara uğramasına neden olabilir. v. Oyuncu Destek Ekibi Üyeleri Gereksinimleri (a) Onaylanmış antrenörler, Güvenlik ve Emniyet ve Planlama Bölümü gibi çevirimiçi programlarına katılmış olmalıdırlar (b) Oyanlanmış antrenörler WTA kurallarına uyacaklarına dair yazılı bir bildirimde bulunmuş olmalıdırlar (c) Oyanlanmış antrenörler kendi federasyonları ile düzenli durumda olmalıdırlar (d) Onaylanmış antrenörler kendi oyuncusu ve WTA yetkilileri ile birlikte çalışmalı, onaylanmış planı birlikte yürütmelidirler. (e) Oyuncu gelişim programına dahil olan bir oyuncu tarafından bir antrenör ile anlaşıldığı bildirildiğinde, bu antrenörün onaylanması için WTA tarafından tanınan bir organizasyondan alınmış sertifikası bulunmalıdır. (bu organizasyon Ulusal Federasyon, ITF... olabilir) Sertifikanın bir kopyası ve antrenörün düzenli durumda olduğunun onayı bu organizasyondan istenecektir. Ancak bu bilgiler tamamlandıktan sonra antrenör WTA tarafından onaylanır. Hangi antrenörle çalıştığını ve antrenör değişikliğini WTA'ye haber vermek oyuncunun sorumluluğudur. 3. Giriş, başlangış evresi a. Uygunluk ve zamanlama Giriş evresi, bir oyuncu 18 yaşında veya daha gençken ilk WTA turnuvasına katıldığında başlar. Oyuncu katıldığı ilk turnuvanın sonuna kadar yıllık oyuncu formunu doldurmak zorundadır. b. Giriş seviyesi oyuncu gereksinimleri i. Profesyonelliğe Giriş, Güvenlik ve Emniyet, Planlama Bölümü gibi çevirim içi programlara katılım gereklidir. ii. En az eğitim gereksinimleri 18 yaşın altında olan her oyuncu yasal olarak oturduğu ülkedeki en az eğitim gereksinimlerini yerine getirmiş olmalı veya getirmeye devam etmekte olmalıdır. İlk WTA turnuvasını oynadığında bu gerekleri yerine getirmekte olduğuna dair bir dökümanı WTA yetkililerine vermeli ve 18 yaşını bitirinceye kadar her yıl eğitim gerekliliklerini yerine getirmekte olduğunu WTA'e ispat etmelidir. iii. Yıllık Sağlık Kontrolü 18 yaşından küçük her oyuncu WTA tarafından belirlenmiş bir sağlık kontrolüne girmek zorundadır. Oyuncunun prosefyonel turnuvalara girmeye devam etmesine izin verilmesi için bu sağlık kontrolünün sonuçları WTA 'ya bildirilmelidir. Verilen bu bilgiler mahrem/gizli olacaktır. iv. Oyuncu oriyantasyonu programının çaylak saatleri bölümünde yer alan Spor Bilimi & İlaçlar konusundaki turnuva mahallinde yapılan etkinliğe katılmak ve geçer not almak gereklidir. v. Oyuncu gelişim programına dahil olan bir oyuncu tarafından bir antrenör

12 ile anlaşıldığı bildirildiğinde, bu antrenörün onaylanması için WTA tarafından tanınan bir organizasyondan alınmış sertifikası bulunmalıdır. (bu organizasyon Ulusal Federasyon, ITF... olabilir) Sertifikanın bir kopyası ve antrenörün düzenli durumda olduğunun onayı bu organizasyondan istenecektir. Ancak bu bilgiler tamamlandıktan sonra antrenör WTA tarafından onaylanır. Hangi antrenörle çalıştığını ve antrenör değişikliğini WTA'ye haber vermek oyuncunun sorumluluğudur. 4. Çaylak Evresi a. Uygunluk ve zamanlama Çaylak evresi 18 yaşında veya daha genç bir oyuncu; i. 52 haftalık bir dönem içinde iki (2) veya daha fazla WTA tekler turnuvasına katıldığında; veya ii. Bir adet Birincil Zorunlu tekler turnuvasına katıldığında (ana tablo veya eleme); veya iii. Bir Grand Slam tekler turnuvasına (ana tablo veya eleme) katıldığında başlamış olur. Oyuncuların çaylaklık dönemi ek olarak üç (3) WTA turnuvasına katıldıklarında veya çaylaklık dönemlerinin başlamasına yol açan WTA turnuvasının tarihinden altı (6) ay sonra sona erer. (hangisi daha önce gerçekleşirse) b. Çaylak seviyesi oyuncu gereksinimleri i. WTA profesyonel oriyantasyonuna katılmak; (a) İlgili çevirimiçi Oyuncu Gelişim eğitimine katılmak ve yapılacak olan yazılı sınavdan geçer not almak; ek olarak (b) Oyuncu oriyantasyonunun Çaylak Saatleri bölümüne katılmış ve geçer not almış olmak ii. Oyuncu gelişim programında düzenlenmiş olan eğitimlere katılmak iii. Oturmakta olduğu ülkenin en az eğitim gereksinimlerini yerine getirmiş olduğunu ya da getirmekte olduğunu kanıtlamak iv. Yıllık sağlık kontrollerine girmek v. Oyuncu destek ekibinindeki herhangi bir değişiklikten WTA'yi haberdar etmek. Oyuncunun temsilcisinde ve/veya antrenöründe bir değişiklik olduğunda bunu WTA'ye bildirmek oyuncunun sorumluluğudur. c. Oyuncu destek ekibi gereksinimleri i. Veliler WTA turnuvalarına katılma hakkı kazanmış bulunan 18 yaş altındaki her oyuncunun en az bir (1) velisi veya yasal koruyucusu aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadır; (a) Çevirimiçi verilen eğitimlere katılmak ve yazılı sınavdan geçer not almak (b) En fazla üç (3) ay içinde Oyuncu Gelişimi Oriyantasyonu eğitimini bitirmek (c) Yazılı olarak WTA'nın kurallarına uyacağını belirtmiş olmak (d) WTA tarafından oyuncu destek ekibi programı çerçevesinde belirtilmiş olan gereksinimleri yerine getirmek ii. Antrenörler, Oyuncu temsilcileri ve diğer onaylanmış kişiler Oyuncu gelişim programında yer alan 18 yaş altı oyuncuların antrenörleri, temsilcileri ve onaylanmış diğer kişiler aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadırlar; (a) En fazla üç (3) ay içinde Oyuncu Gelişimi Oriyantasyonu eğitimini bitirmek (b) Yazılı olarak WTA'nın kurallarına uyacağını belirtmiş olmak

13 (c) WTA tarafından oyuncu destek ekibi programı çerçevesinde belirtilmiş olan gereksinimleri yerine getirmek (d) Bir WTA turnuvasının başlangıcından önce turnuva mahallinde bulunan WTA ofisine gidip imza atmak (e) Oyuncu gelişim programına dahil olan bir oyuncu tarafından bir antrenör ile anlaşıldığı bildirildiğinde, bu antrenörün onaylanması için WTA tarafından tanınan bir organizasyondan alınmış sertifikası bulunmalıdır. (bu organizasyon Ulusal Federasyon, ITF... olabilir) Sertifikanın bir kopyası ve antrenörün düzenli durumda olduğunun onayı bu organizasyondan istenecektir. Ancak bu bilgiler tamamlandıktan sonra antrenör WTA tarafından onaylanır. Hangi antrenörle çalıştığını ve antrenör değişikliğini WTA'ye haber vermek oyuncunun sorumluluğudur. 5. Elit Evresi a. Uygunluk ve zamanlama Elit evresi 18 yaşında veya daha küçük bir oyuncu WTA tekler sıralamasında ilk 150 veya daha iyi bir sıralamaya sahip olduğu zaman başlar. Oyuncular WTA'dan mezun olduklarına dair bir bildirim alıncaya kadar oyuncu gelişim programına katılmaya ve gerksinimleri yerine getirmeye devam etmek zorundadırlar. b. Elit seviyesi oyuncu gereksinimleri i. Çevirimiçi olarak verilen eğitimlere katılmak, Tarih ile Planlama programlarını bitirmek ve yazılı sınavlardan geçer not almak ii. Başarı için ortaklar/arkadaşlar isimli mentör programına katılmak iii. Yıllık sağlık kontrollerine girmek iv. Oturmakta olduğu ülkenin en az eğitim gereksinimlerini yerine getirmiş olduğunu ya da getirmekte olduğunu kanıtlamak v. Oyuncu gelişim programında düzenlenmiş olan eğitimlere katılmak vi. Kariyer Gelişim programına katılmak vii. Yıl içinde belirli turnuvalar sırasında yapılan ileri meyda eğitimi 'ni tamamlamak viii. Elit seviyesine uygun duruma geldikten sonraki bir (1) ay içinde, yıllık turnuva planlamasını gözden geçirmek üzere, WTA oyuncu gelişim görevlisi ve WTA operasyonlar görevlisi ile bir araya gelmek c. Oyuncu destek ekibi gereksinimleri i. Antrenörler (a) WTA tarafından oyuncu destek ekibi programı çerçevesinde belirtilmiş olan gereksinimleri yerine getirmeye devam etmek (b) WTA turnuvasının başlangıcından önce turnuva mahallinde bulunan WTA ofisine gidip imza atmaya devam etmek (c) Çevirimiçi oyuncu gelişim eğitimlerine katılmak (d) WTA Kuralları sınavını geçmek (e) Oyuncu gelişim programına dahil olan bir oyuncu tarafından bir antrenör ile anlaşıldığı bildirildiğinde, bu antrenörün onaylanması için WTA tarafından tanınan bir organizasyondan alınmış sertifikası bulunmalıdır. (bu organizasyon Ulusal Federasyon, ITF... olabilir) Sertifikanın bir kopyası ve antrenörün düzenli durumda olduğunun onayı bu organizasyondan istenecektir. Ancak bu bilgiler tamamlandıktan

14 sonra antrenör WTA tarafından onaylanır. Hangi antrenörle çalıştığını ve antrenör değişikliğini WTA'ye haber vermek oyuncunun sorumluluğudur. (f) Oyuncu Gelişim Gereksinimlerini en fazla üç (3) ay içinde yerine getirmek ii. Veliler ve Oyuncu temsilcileri (a) WTA tarafından oyuncu destek ekibi programı çerçevesinde belirtilmiş olan gereksinimleri yerine getirmeye devam etmek (b) Etik Kurallar'a uygun davranacaklarını yazılı olarak beyan etmek (c) Oriyantasyonu bitirmiş olmak (d) WTA turnuvalarının başlangıcında imza atmaya devam etmek (e) Oyuncu gelişim eğitimlerine katılmak (f) Oyuncu Gelişim Gereksinimlerini en fazla üç (3) ay içinde yerine getirmek 6. Birincil Evre En iyi 10 listesinde ve/veya Birincil Oyuncu Listesinde bulunan veya 18 yaş veya daha küçük yaşta WTA sıralamasında teklerde ilk 100'de yer alan oyuncular Birincil Oyuncu Eğitmine ve ilgili tüm diğer oyuncu gelişim aktivitelerine katılmalıdırlar. Bunlar; (a) Finansal Planlama eğitimini tamamlamak (b) WTA CEO'su veya WTA Başkanının olduğu bir toplantıya katılmak (c) İlgili Oyuncu gelişim eğitimlerine katılmak (d) Oyuncu gelişim programına dahil olan bir oyuncu tarafından bir antrenör ile anlaşıldığı bildirildiğinde, bu antrenörün onaylanması için WTA tarafından tanınan bir organizasyondan alınmış sertifikası bulunmalıdır. (bu organizasyon Ulusal Federasyon, ITF... olabilir) Sertifikanın bir kopyası ve antrenörün düzenli durumda olduğunun onayı bu organizasyondan istenecektir. Ancak bu bilgiler tamamlandıktan sonra antrenör WTA tarafından onaylanır. Hangi antrenörle çalıştığını ve antrenör değişikliğini WTA'ye haber vermek oyuncunun sorumluluğudur. C. OYUNCULARA UYGULANACAK YAPTIRIMLAR 1. Sıralama Puanı Cezası YUK kurallarının izin verdiğinden daha fazla sayıda ve/veya seviyede turnuva oynayan bir oyuncunun fazla oynadığı turnuvadan almış olduğu puanlar sayılmayacaktır. Aynı şekilde Oyuncu Gelişim Programına uygun olmayan bir turnuvadan alınan puanlar da sayılmayacaktır. 2. Etkinliklere katılmaktan men edilmek ve/veya para cezası Ek olarak YUK kurallarına ve Oyuncu gelişim programındaki gerekesinimlere uygun davranmayan oyuncular ve oyuncu destek ekibi üyeleri $25,000 'lık bir para cezası alabilir, ITF Kadınlar Turu ve WTA turnuvalarına katılmaktan altı (6) aya kadar men edilebilirler. Bu kurallara uygun davranmayan oyuncular Profesyonel Yol Liyakat Yükseltmelerinden de faydalanmışlarsa, bu haklarını kaybedecekleri gibi yukarıda bahsedilen bazı yaptırımlarla da karşılaşabilirler. 3. İtirazlar Verilen cezalara yapılacak itirazlar, ceza bildirimi geldikten sonraki 21 gün içinde yapılmalıdır. 4. Yaş Açısından Uygunluk ve Oyuncu Gelişimi Programı sorularınız Program konusundaki sorularınız için WTA Florida Ofisinden, Oyuncu Gelişimi veya Hukuk Bölümü ile iletişime geçebilirsiniz.

ÜST DÜZEY SPOR VE ELİT SPORCULARIN SEÇİLME KRİTERLERİNİ BELİRLEYEN KART PROGRAMI

ÜST DÜZEY SPOR VE ELİT SPORCULARIN SEÇİLME KRİTERLERİNİ BELİRLEYEN KART PROGRAMI T.C. BAŞBAKANLIK GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DIŞİLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÜST DÜZEY SPOR VE ELİT SPORCULARIN SEÇİLME KRİTERLERİNİ BELİRLEYEN KART PROGRAMI Hazırlayanlar : Hilmi IŞITAN Önder ARI

Detaylı

TÜRKİYE HENTBOL FEDERASYONU ALT YAPI FAALİYETLERİ YÖNERGESİ

TÜRKİYE HENTBOL FEDERASYONU ALT YAPI FAALİYETLERİ YÖNERGESİ TÜRKİYE HENTBOL FEDERASYONU ALT YAPI FAALİYETLERİ YÖNERGESİ İçindekiler BÖLÜM I FAALİYETLERİN AMACI VE YÖNTEMİ... 1 1.... AMAÇ...1 2.... KAPSAM...1 3.... DAYANAK...1 4.... ORGANİZASYONLARIN IMAJI...1 5....

Detaylı

KULÜP LİSANS VE MALİ FAIR PLAY TALİMATI ARALIK 2012. Tanımlar 6. Madde 1 Amaç 10 Madde 2 Kapsam 10. Bölüm II. Kulüp Lisans

KULÜP LİSANS VE MALİ FAIR PLAY TALİMATI ARALIK 2012. Tanımlar 6. Madde 1 Amaç 10 Madde 2 Kapsam 10. Bölüm II. Kulüp Lisans KULÜP LİSANS VE MALİ FAIR PLAY TALİMATI ARALIK 2012 İÇİNDEKİLER Tanımlar 6 Bölüm I. Başlangıç Hükümleri Madde 1 Amaç 10 Madde 2 Kapsam 10 Bölüm II. Kulüp Lisans Madde 3 İstisnalar politikası 11 Madde 4

Detaylı

6.3 Diğer Takım Üyesi Alanları... 19 7. Lig Yapısı... 20 7.1 Terimlerin Anlamları... 20 7.2 Program... 20 7.3 Aşama Detayları... 21 8.

6.3 Diğer Takım Üyesi Alanları... 19 7. Lig Yapısı... 20 7.1 Terimlerin Anlamları... 20 7.2 Program... 20 7.3 Aşama Detayları... 21 8. Genel Kurallar İçindekiler Tanımlar... 4 1. Oyuncunun Yarışma İçin Uygunluğu... 5 1.1 Oyuncunun Yaşı... 5 1.2 İkamet Durumu ve Çalışmaya Uygunluk... 5 1.3 Riot Personeli Olmama... 5 2. Takımlara ve Oyunculara

Detaylı

TÜRKİYE BASKETBOL LİGİ (TBL) YÖNETİM ESASLARI YÖNERGESİ

TÜRKİYE BASKETBOL LİGİ (TBL) YÖNETİM ESASLARI YÖNERGESİ TÜRKİYE BASKETBOL LİGİ (TBL) YÖNETİM ESASLARI YÖNERGESİ TBL Yönetim Esasları Yönergesi - 2-16.07.2014 İÇİNDEKİLER LİGİN TANIMI, KURULLAR VE YÖNETİM 8 1. LİGİN TANIMI 8 2. LİG DANIŞMA KURULU 8 3. LİG KURULU

Detaylı

Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları

Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları Uluslararası İç Denetim Enstitüsü (IIA) Sertifikasyonları ÖNEMLİ NOT: Bu el kitabında yer alan bilgiler, Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği (TIDE) aracılığıyla kaydolan IIA adayları için başvuru, kayıt

Detaylı

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI BİLGİLENDİRME KILAVUZU

T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI BİLGİLENDİRME KILAVUZU T.C. ORDU ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI BİLGİLENDİRME KILAVUZU ORDU 2014 DEĞERLİ ADAYLAR! Atatürkçü düşünceyi ilke edinmiş, millî ve manevî

Detaylı

FIBA (GENERAL REGULATIONS) GENEL TÜZÜK VE FIBA İÇ TÜZÜĞÜNÜN (INTERNAL REGULATIONS) DEĞERLENDİRİLMESİ

FIBA (GENERAL REGULATIONS) GENEL TÜZÜK VE FIBA İÇ TÜZÜĞÜNÜN (INTERNAL REGULATIONS) DEĞERLENDİRİLMESİ FIBA (GENERAL REGULATIONS) GENEL TÜZÜK VE FIBA İÇ TÜZÜĞÜNÜN (INTERNAL REGULATIONS) DEĞERLENDİRİLMESİ Çalışmamızda FIBA Genel Tüzüğü ve İç Tüzüğü nün önemli bölümleri İngilizceden Türkçeye çevrilerek okuyucunun

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STAJ YÖNERGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STAJ YÖNERGESİ NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STAJ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde- 1: (1) Bu Yönergenin amacı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi nde

Detaylı

2014-2015 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR

2014-2015 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR 2014-2015 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR Temmuz 2014 2014-2015 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR Temmuz 2014 SUNUŞ Başarıyla tamamladığımız 2013-2014 Amatör Futbol

Detaylı

T.C. Uşak Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu 2015-2016 Akademik Yılı Öğrenci El Kitabı

T.C. Uşak Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu 2015-2016 Akademik Yılı Öğrenci El Kitabı 1 T.C. Uşak Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu 2015-2016 Akademik Yılı Öğrenci El Kitabı 2 Bu kitapçık Uşak Üniversitesi'ne yeni kayıt yaptıran ve Yabancı Diller Yüksekokulu'nda İsteğe Bağlı İngilizce/Almanca

Detaylı

ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ VELİ VE ÖĞRENCİ EL KİTABI ROBERT COLLEGE PARENT AND STUDENT HANDBOOK

ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ VELİ VE ÖĞRENCİ EL KİTABI ROBERT COLLEGE PARENT AND STUDENT HANDBOOK ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ VELİ VE ÖĞRENCİ EL KİTABI ROBERT COLLEGE PARENT AND STUDENT HANDBOOK 2014-2015 FİHRİST I. 2014-2015 DERS YILI TAKVİMİ II. ROBERT LİSESİNİN AMAÇLARI III. ROBERT LİSESİNİN TEMEL

Detaylı

ORTAOKULLAR İLE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI KAYIT-KABUL, DEVAM-DEVAMSIZLIK TÜZÜĞÜ

ORTAOKULLAR İLE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI KAYIT-KABUL, DEVAM-DEVAMSIZLIK TÜZÜĞÜ ORTAOKULLAR İLE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI KAYIT-KABUL, DEVAM-DEVAMSIZLIK TÜZÜĞÜ [(29.6.1998 - R.G.70 - EK III A.E. 344 Sayılı Tüzüğün), (29.12.1999 - R.G. 180 - EK III A.E. 844, 30.6.2000 -R.G.81 EK III A.E.

Detaylı

YÖNETMELİK. İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK. İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ 15 Mayıs 2012 SALI Resmî Gazete Sayı : 28293 YÖNETMELİK İstanbul Aydın Üniversitesinden: İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ Resmî Gazete: 28 Eylül 2012 / 28425 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Tenis Antrenörü Eğitim Talimatı

Tenis Antrenörü Eğitim Talimatı Tenis Antrenörü Eğitim Talimatı İlk Yayın Tarihi Değişiklik Tarihi Talimat Seri Numarası 27.12.2006 13.07.2012 Ant_0701 1 TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU ANTRENÖR EĞİTİM TALİMATI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIP DOKTORLUĞU PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM ve SINAV YÖNERGESİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIP DOKTORLUĞU PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM ve SINAV YÖNERGESİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIP DOKTORLUĞU PROGRAMI EĞİTİM-ÖĞRETİM ve SINAV YÖNERGESİ AMAÇ ve KAPSAM Madde 1. (1) Bu Yönergenin amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Doktorluğu

Detaylı

GÖKHAN DÖNMEZ TENNIS ACADEMY PLAJ TENİSİ

GÖKHAN DÖNMEZ TENNIS ACADEMY PLAJ TENİSİ GÖKHAN DÖNMEZ TENNIS ACADEMY PLAJ TENİSİ EĞLENCE ŞİMDİ BAŞLIYOR TENİS AKADEMİ İNŞAAT, PEYZAJ, ORGANİZASYON, OTELCİLİK, SAN.TİC. LTD.ŞTİ. Sayfa 1 KUMDA MÜCADELEYE HAZIRMISIN? TENİS AKADEMİ İNŞAAT, PEYZAJ,

Detaylı

Teknik Yönetici ve Öğretici Talimatı

Teknik Yönetici ve Öğretici Talimatı Teknik Yönetici ve Öğretici Talimatı İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 GENEL HÜKÜMLER MADDE 1- AMAÇ...7 MADDE 2- KAPSAM...7 MADDE 3- DAYANAK......7 MADDE 4- TANIMLAR.....8-9 BÖLÜM II ESAS HÜKÜMLER MADDE 5- TEKNİK ADAMLARIN

Detaylı

Sporcu Tescil Lisans ve Transfer Talimatı 1. BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER

Sporcu Tescil Lisans ve Transfer Talimatı 1. BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Sporcu Tescil Lisans ve Transfer Talimatı 1. BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER AMAÇ Madde 1- Bu Talimatın amacı; Hentbol müsabakalarına katılmak isteyen spor kulüpleri ile sporcuların uyacakları sporcu tescil, lisans,

Detaylı

Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) Türkiye Aday Başvuru Yönergesi

Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) Türkiye Aday Başvuru Yönergesi Global Cleantech Innovation Programme (GCIP) Türkiye Aday Başvuru Yönergesi 1. Program Tanıtımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için Küresel Temiz Teknolojiler Yenilik Programı (GCIP), Türkiye

Detaylı

ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ VELİ VE ÖĞRENCİ EL KİTABI ROBERT COLLEGE PARENT AND STUDENT HANDBOOK

ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ VELİ VE ÖĞRENCİ EL KİTABI ROBERT COLLEGE PARENT AND STUDENT HANDBOOK ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ VELİ VE ÖĞRENCİ EL KİTABI ROBERT COLLEGE PARENT AND STUDENT HANDBOOK 2015-2016 FİHRİST I. 2015-2016 DERS YILI TAKVİMİ II. ROBERT LİSESİNİN AMAÇLARI III. ROBERT LİSESİNİN TEMEL

Detaylı

2014 TOSFED DRIFT KUPASI KURALLARI 06.01.2014

2014 TOSFED DRIFT KUPASI KURALLARI 06.01.2014 2014 Mahalli Drift Kuralları 2014 TOSFED DRIFT KUPASI KURALLARI 06.01.2014 1.1 TOSFED Drift Kupası 122 TOSFED, Türkiye de Drift Yarışmalarının yapılması için, Otomobil Sporları Yarışma Genel Kuralları

Detaylı

MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler MOTORLU ÇOK HAFİF HAVA ARACI PİLOTU LİSANS TALİMATI (SHT-ÇHHA) BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç MADDE 1 - (1) Bu Talimatın amacı; motorlu çok hafif hava aracıyla operasyon yapan ticari, genel ve sportif

Detaylı

Hakem Yönergesi - 2 -

Hakem Yönergesi - 2 - HAKEM YÖNERGESİ Hakem Yönergesi - 2 - İÇİNDEKİLER GENEL HÜKÜMLER 5 1. AMAÇ 5 2. KAPSAM 5 3. DAYANAK 5 4. TANIMLAR 5 HAKEM KURULLARI 6 5. MERKEZ HAKEM KURULU (MHK) 6 5.1. Kuruluşu 6 5.2. Kurul Üyelerinde

Detaylı

ATSO MESEM MESLEKİ SINAV VE SERTİFİKASYON MERKEZİ SINAV VE BELGELENDİRME BİLGİ KILAVUZU

ATSO MESEM MESLEKİ SINAV VE SERTİFİKASYON MERKEZİ SINAV VE BELGELENDİRME BİLGİ KILAVUZU ATSO MESEM MESLEKİ SINAV VE SERTİFİKASYON MERKEZİ SINAV VE BELGELENDİRME BİLGİ KILAVUZU SERVİS GÖREVLİSİ SEVİYE 234 BAR GÖREVLİSİ SEVİYE 4 SERVİS YÖNETİCİSİ SEVİYE 5 SPB2510KLV01 Rev.01 1/26 1. SERTİFİKASYON

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ ÖĞRETİM VE SINAV UYGULAMA ESASLARI

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ ÖĞRETİM VE SINAV UYGULAMA ESASLARI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ ÖĞRETİM VE SINAV UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanaklar Ve Tanımlar Amaç Madde 1 (1) Bu Uygulama Esaslarının amacı İşletme Fakültesi nde yürütülen

Detaylı

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖĞRETİM YILI

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖĞRETİM YILI PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU http://sbf.pau.edu.tr/ DEĞERLİ ADAYLAR Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi nin Beden Eğitimi

Detaylı

Yönetmelik. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Öğretim Yönetmeliği

Yönetmelik. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Öğretim Yönetmeliği Yönetmelik Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Öğretim Yönetmeliği Resmi Gazete Tarihi: 13.05.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27227 BİRİNCİ

Detaylı

2015-2016 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR

2015-2016 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR 2015-2016 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR Temmuz 2015 SUNUŞ Başarıyla tamamladığımız 2014-2015 Amatör Futbol Sezonunun ardından yeni heyecanlara koşacağımız 2015-2016 sezonunun tüm

Detaylı