Acinos alpinus (L.) Moench Dağ nanesi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Acinos alpinus (L.) Moench Dağ nanesi"

Transkript

1 Acinos alpinus (L.) Moench Dağ nanesi Yatık nadiren yükselici çok yıllık otsu bitkiler. Gövdeler 5-20 cm. Yapraklar eliptikten ovat-yuvarlağa doğru, 5-15 x 4-9 mm, tam veya uç kısma doğru testere dişil, her iki yüzeyi tüysüz veya üste doğru kısaca tüylü. Çiçek halkaları 3-6, çiçekli yaprakların koltuklarında 2-6 çiçekli. Kaliks 6-8 mm, alt dişler mm, üst dişler 1-2 mm. Korolla menekşe-morumsu, mm. Çiçeklenme : Nisan-Ağustos Habitat : Kayalık yamaçlar, alpin çayırlıklar, m.

2 Acinos rotundifolius Pers. Güvercin otu, Mikromerya Tek yıllık otlar; 3-30 cm, gövdeler sıklıkla yoğun uzun tüylü, nadiren salgılı. Yapraklar 5-17 mm, salgılı ve basit tüylü. Çevrel halkalar 1-10, 2-20 çiçekli. Kaliks 5-9 mm, salgılı, alt diş mm, üst diş mm. Korolla soluk mavi ile mor yada pembe. Çiçeklenme : Nisan-Ağustos Habitat : Taşlı yamaçlar, stepler, otlaklar, boş tarlalar, m.

3 Ajuga orientalis L. Kısamahmut, Mayasılotu Kısa rizomlu, dik gövdeli, 6-30 cm boylu, grimsi yünlü-uzun yumuşak tüylü çok yıllıklar. Gövde yaprakları ters yumurtamsı-dikdörtgensi, dişli-oymalı kenarlı, 1-2 çift. Çevrel çiçek durumu 4-6 çiçekli. Kaliks 6-9 mm, tüpün 1-2 katı uzunlukta. Korolla mm, alt dudak krem, 3 loblu, üst dudak menekşe-mavi, ikiye ayrık. Çiçeklenme : Nisan-Temmuz Habitat : Ormanlar, çalılıklar, kayalık yamaçlar, m.

4 Calaminha nepeta (L.)Navi subsp. glandulosa Gövdeler cm boyunda, dikten yükseliciye doğru bitkiler. Yapraklar ovat, 8-35(-43) x 6-20(-25)mm. Çiçek sapı 0-13 mm, ikincil dallar 0-9 mm. Kaliks salgı tüylü, 13 damarlı, mm. Korolla pembe-morumsu mm. Çiçeklenme : Haziran-Kasım Habitat : Tarlalar, nehir kenarları, kireçli yamaçlar, çayırlar, m.

5 Calamintha grandiflora (L.) Moenc Güzelnane Yükselici ile dik gövdeli, sıklıkla salgı tüylü, uzun yumuşak basit tüylü, cm boylu çok yıllık bitkiler. Yapraklar yumurtamsı-eliptik, mm, teleksi damarlı, yumuşak tüylü, dişli yada testeremsi. Çevrel halkalar 3-7, 2-11 çiçekli. Kaliks iki dudaklı, 9-14 mm. Korolla soluk ya da açık morumsu pembe ile kırmızı, büyük, mm. Çiçeklenme : Haziran-Ekim Habitat : Gölgeli ve nemli yerler, ormanlar ve çalılıklar, m.

6 Clinipodium vulgare L. subsp. vulgare Yabani Fesleğen Gövdeler dik, cm, kısa havlı yada yoğun uzun yumuşak tüylü çok yıllıklar. Yapraklar yumurtamsı ya da dikdörtgensi, testeremsi. Çevrel halkalar yoğunçiçekli, floral yapraklarla örtülü. Floral yaprakçıklar şeritsi, teleksi. Kaliks 7-12 mm, yoğun sert ve yumuşak tüylü. Korolla mm, mor. Çiçeklenme : Haziran-Eylül Habitat : Orman açıkları, çayırlar, yamaçlar, m.

7 Lamium album L. Ballıbaba Yumuşak kılsı tüylüden tüysüze doğru, stolonlu çok yıllık bitkiler. Gövdeler cm boyunda veya daha fazla, dik, 4 köşeli. Yapraklar mm saplı, aya genişçe ovat. Brakteler ovat-mızraksı, Çiçek halkaları 2-8, 8-10 çiçekli. Korolla beyaz, mm, tüp mm. Çiçeklenme : Haziran-Eylül Habitat: Göknar ormanları, meşe çalılıkları, kayalıklar, m.

8 Lamium purpureum L. var. purpureum Ballıbaba Tek yıllık otlar. Gövdeler 4-35 cm, tüysüz ya da seyrek tüylü Yapraklar genişçe yumurtamsı, böbreksi ya da dairemsi, saplı. Çevrel çiçek durumu genellikle 2-3, 6 çiçekli. Kaliks 6-8 mm, tüp 3-4 mm, tüysüz ya da seyrek tüylü. Korolla mm, morumsu-pembe, alt dudakta koyu kırmızımsı lekeli, tüp mm, beyazımsı, üst dudak mm. Meyveler mm, birkaç beyaz benekli yeşilimsi kahverengi. Çiçeklenme : Mart-Haziran Habitat : Meşe ve Göknar ormanları, yamaçlar, tarlalar, atık alanlar, m.

9 Lycopus europaeus L. Sürünücü rizomlu çok yıllıklar. Gövdeler cm, seyrek kısa ile uzun yumuşak tüylü yada tüysüze yakın. Yapraklar x mm, kabaca dişli ya da oymalı, bazen teleksi. Kaliks mm, dişler mm, uçta dikencikli. Korolla beyaz ve küçük, koyu mor lekeli, yaklaşık 4 mm. Çiçeklenme : Haziran-Ekim Habitat : Sulak yerler, göl ve nehir kenarları, gölgelikler, m.

10 Marrubium vulgare L. Mayasıl otu, Yalancı Isırgan Dik, küçük dallı çok yıllıklar. Gövdeler cm, altta beyazımsı, üstte grimsi yoğun yumuşak tüylü. Yapraklar saplı, yumurtamsı ile dairemsi, kabaca çift oymalı, yoğun yıldızsı tüylü, alt yüzde beyazımsı ya da grimsi, üstte koyu grimsi-yeşil. Çevrel halkalar birkaç çiçekli. Kaliks tüpü mm, yoğun yıldızsı yumuşak tüylü, 10 dişli. Korolla beyaz ya da krem, dışta yoğun yıldızsı yumuşak tüylü. Çiçeklenme : Nisan-Ağustos Habitat : Yol kenarları, kalkerli topraklar, stepler, aşınmış alanlar, m

11 Melissa officinalis L. subsp. officinalis Oğul otu Çok yıllık otlar. Gövdeler cm, dik, dallı, yoğun salgı tüylü. Yapraklar tabanda kamamsı, genişçe yumurtamsı ile baklavamsı yada eliptik, x mm. Floral yapraklar gövde yapraklarına benzer. Çiçek halkaları 4-12 çiçekli. Kaliks 6-10 mm, basit ve salgı tüylü. Korolla erken dönemde soluk sarı, sonra beyaz, 8-16 mm. Çiçeklenme : Mayıs-Haziran Habitat : Orman açıkları, çalılıklar, kayalık yamaçlar, yarıklar, yol kenarları, m.

12 Mentha longifolia (L.) Hudson subsp. typhoides (Briq.) Harley var. typhoides Tüylü nane Keskin kokulu, tüylü, çok yıllık otlar. Toprakaltı gövdeler pulsu yapraklı. Çiçekli gövdeler cm. Yapraklar mm, kaidede kalpsi. Çevrel çiçek halkaları kalabalık, genellikle dallı terminal başaklı, mm çaplı. Kaliks 1-3 mm. Korolla leylak yada pembe. Çiçeklenme : Temmuz-Ekim Habitat : Nemli yerler, nehir kenarları, gölgelikler, m.

13 Nepeta nuda L. subsp. nuda Kedi otu cm dik boylu, genellikle yatık basit tüylü, salgılı yada papillalı, birkaç gövdeli çok yıllıklar. Yapraklar yumurtamsı ile dikdörtgensi, 1-5 cm, çok sayıda sapsız salgılı tüylerle karışık yatık kısa tüylü, 05-2 cm saplı, oymalı kenarlı. Çiçek durumu dallı salkım, çok çiçekli çevrel halkalı. Kaliks çiçekte tüpsü, 5-7 mm. Korolla menekşe-mavi, 7-10 mm. Çiçeklenme : Haziran-Ağustos Habitat: Çayırlar, kayalık yamaçlar, çalılıklar, çam ormanları, m.

14 Origanum sypleum L. (ENDEMİK) Merzengüş, Kekikotu 80 cm ye kadar boylu, tabanda kısa seyrek tüylü, diğer kısımlar tüysüz, yarıçalımsı çokyıllıklar. Her gövdede 26 çift kadar dallı, dallar genellikle birkaç çift küçük yapraklı. Yapraklar eliptik, yumurtamsı ya da kalpsi, 3-24 x 3-15 mm. Floral yapraklar kiremitsi dizili, ters yumurtamsı ya da eliptik, açık mor-pembe, 4-10 mm. Kaliks yaklaşık 4 mm, 2 dudaklı. Korolla pembe, 7-11 mm. Çiçeklenme : Haziran-Ağustos Habitat : Kalkerli kayalıklar, ve yamaçlar, çam ormanları, meşelikler, stepler, m.

15 Origanum vulgare L. subsp. hirtum (Link) Ietswaart Kekikotu, Güveyiotu 100 cm e kadar çok yıllık bitkiler. Yatık yumuşak tüylü, brakteler her bir gövdede 12 çiftte kadar. Yapraklar saplı ve hemen hemen sapsız. Brakteler hemen hemen ovat veya eliptik. Korolla morumsu, pembe veya beyaz, 3-10 mm. Çiçeklenme : Haziran-Ağustos Habitat : Kuru tepeler ve kayalık yamaçlar, çam ormanları yada karışık ormanlar, m.

16 Phlomis armeniaca Willd (ENDEMİK) Kudüs adaçayı 60 cm ye dek boylu, salgı tüysüz çok yıllık otlarlar. Yapraklar yatık kısa yıldızsı tüylü, taban yaprakları 2-10 cm, sap 7 cm ye dek. Floral yapraklar şeritsimızraksı, çiçek durumu halkalarının 1-2 katı kadar. Çevrel çiçek durumu 2-5, 4-10 çiçekli. Kaliks mm, yıldızsı-halımsı tüylü, dişler 4-6 mm. Korolla sarı, mm. Meyveler tüysüz. Çiçeklenme : Haziran-Ağustos Habitat : Çam ormanları, stepler, kurak kireçtaşlı kayalıklar, tarlalar, m.

17 Phlomis russeliana (Sims) Bentham Ballık otu, Kudüs adaçayı 100 cm ye dek dik boylanan yıldızlı-basit tüylü çok yıllık otsular. Yapraklar yıldızsı-kısa halımsı tüylü, taban yaprakları 6-20 cm, 28 cm ye kadar saplı. Floral yapraklar oldukça büyük, kısaca saplı. Çevrel çiçek durumu 2-5 aralıklı, çiçekli. Kaliks mm, yoğun tüylü. Korolla sarı, mm, üst dudak miğfersi, silli. Meyveler tüysüz. Çiçeklenme : Mayıs-Eylül Habitat : Orman açıkları, çalılıklar, m.

18 Prunella vulgaris L. Gövdeler dik ya da yükselici, 6-40 cm boylu çok yıllıklar. Yapraklar saplı, yumurtamsı ile dikdörtgensi, tam ya da bazen parçalı. Çiçek durumu başçık ya da kısa başak. Floral yapraklar kırmızımsı ile siyahımsı-mor, silli kenarlı. Kaliks 2 dudaklı. Korolla koyu menekşe ya da lavanta-mavi, 9-15 mm. Çiçeklenme : Mayıs-Eylül Habitat : Tarlalar, ormanlar, yol kenarları, nehir kenarları, m.

19 Salvia bracteata Banks & Sol. Türk adaçayı Tabanda bazen yarı çalımsı çok yıllık otlar. Gövdeler birkaç, cm, sıklıkla morumsu, yoğun salgılı uzun-ince yumuşak tüylü. Yapraklar teleksi; 1-5 cm saplı. Çiçek durumu dallı salkım. Çevrel halkalar 5-10 çiçekli, aralıklı. Floral yapraklar çok sayıda, morumsu. Pediseller 1-5 mm. Kaliks mm, salgılı-ince yumuşak tüylü. Korolla pembe ile morumsu, mm. Çiçeklenme : Mayıs-Temmuz Habitat : Kalkerli ve volkanik yamaçlar, atık yerler, boş tarlalar, yol kenarları, m.

20 Salvia sclarea L. Misk adaçayı, Tüylü adaçayı, Ayıkulağı Oldukça kaba, sağlam dört köşeli gövdeli, 1 m ye kadar dik boylu, üstte çok dallı, altta basit, üstte salgı tüylü, iki yada kısa ömürlü çok yıllık otsular. Yapraklar 8-14 cm, kalpsi, kısa tüylü; 3-9 cm saplı. Çevrel halkalar 2-6 çiçekli. Floral yapraklar büyük, zarımsı, pembe ile açık mor, mm. Pedisel 2-3 mm. Kaliks 9-11 mm, sapsız salgı tüylü. Korolla mm, üst dudak leylak, alt dudak krem. Çiçeklenme : Mayıs-Ağustos Habitat : Volkanik kayalık yamaçlar, karışık ormanlar, tarla ve yol kenarları, m.

21 Salvia viridis L. Adaçayı Tek yıllık otlar. Gövdeler cm, salgılı yada basit tüylü, genellikle çiçek durumu tepesinde menekşemsi komalı. Yapraklar basit, 5 x 2.5 cm; sap 2.5 cm. Çevrel halkalar 4-6 çiçekli. Floral yapraklar genişçe yumurtamsı, yaklaşık 10 mm. Pediseller 2-3 mm. Kaliks tüpsü, 7-10 mm, meyvede 12 mm, belirgin geri kıvrık. Korolla leylak-mor ya da beyaz, mm. Çiçeklenme : Mart-Temmuz Habitat : Kayalık yamaçlar, tarla ve yol kenarları, çalılıklar, m.

22 Salvia wiedemannii Boiss. Türk Adaçayı Yarı çalımsı çok yıllık otlar. Gövdeler dik, cm, pürüzlü, sıklıkla geri kıvrık beyaz tüylü ve seyrek sapsız salgı tüylü. Yapraklar 2 çift yanal segmentli teleksi, sap cm, uzun silli. Çiçek durumu 2-8 çiçekli. Floral yapraklar yumurtamsı, 6-8 mm. Kaliks kırmızımsı-mor, 8-14 mm, çok sayıda sapsız salgı tüylerle beraber uzun yumuşak tüylü. Korolla leylak-mavi, mm. Çiçeklenme : Mayıs-Temmuz Habitat : Kalkerli yamaçlar, stepler, Karaçam açıkları, yol kenarları, m.

23 Scutellaria salviifolia Bentham (ENDEMİK) Gövdeler yeşilimsi, toprak üzerine yatık ve sonlarda dik otsu bitkiler (-30) cm boyunda. Yaprakların ayası eliptikten ovatya doğru, 8-20 x 5-12 mm. Korolla parlak sarı, mm. Çiçeklenme : Mayıs-Ağustos Habitat : Kayalık yamaçlar, orman açıklıkları, çalılıklar, m.

24 Sideritis dichotoma Huter Çok yıllık, cm boyunda, basit veya az dallı, yoğun yatık yünsü tüylü otsu bitkiler. Taban yaprakları genişçe eliptikten hemen hemen mızraksı, yaprak sapı 1-3 cm; gövde yaprakları 2-3 çift. Çevrel halkalar 4-6 çiçekli Klaiks 8-10 mm, yoğun tüylü, korolla sarı, mm. Çiçeklenme : Temmuz-Ağustos Habitat : Alpin kayalıklar, alpin yamaçlar, m.

25 Sideritis galatica Bornm. (ENDEMİK) Anadolu dağ çayı Çok yıllık otlar, cm, yoğun yatık beyaz yünsü-halımsı tüylü, bazen üstte seyrek tüylü, salgı tüysüz. Gövde yaprakları mızraksı ile şeritsi-mızraksı, kısa saplı, aya 8-10 cm. Çevrel çiçek halkaları 4-12, 6 çiçekli, 2-6 cm aralıklı. Orta floral yapraklar dairesel ile kalpsi, cm. Kaliks 9-12 mm, yoğun basit tüylü. Korolla sarı, mm, tüylü. Çiçeklenme : Haziran-Ağustos Habitat : Çam ormanları, kayalık kalkerli yamaçlar, m.

26 Sideritis pisidica Boiss. (ENDEMİK) Dağ çayı, Yayla çayı Çok yıllık otlar, cm, basit yada az dallı. Orta gövde yaprakları yoğun ağsı damarlı, dikdörtgensi ile şeritsi-mızraksı, 4-7 cm. Çevrel halkalar 3-15, 6- çiçekli, 1-8 cm aralıklı. Orta floral yapraklar dairesel-kalpsi ile böbreksi, 1-2 cm. Kaliks mm, kısa salgı tüylü. Korolla parlak sarı, 9-13 mm. Çiçeklenme : Temmuz-Ağustos Habitat : Kuru kayalık yamaçlar, çalılıklar, m.

27 Stachys byzantina C. Koch Dağ çayı, Karabaş, Eşek otu Steril taban rozetli çok yıllıklar. Çiçekli gövdeler yaklaşık 1 m, genellikle basit, yoğun ve kolayca düşen yünsü-kısa sık tüylü. Taban yaprakları dikdörtgensispatülsü, 3-8 cm, yoğun grimsi yatık ve parlak sık tüylü ile ağsı tüylü, 2-6 cm saplı. Floral yapraklar sapsız, mızraksı, 1-5 cm. Çevrel çiçek halkaları çiçekli. Kaliks iki dudaklımsı, çansı, 8-10 mm. Korolla gül-pembe, mm. Çiçeklenme : Haziran-Eylül Habitat : Kayalık yamaçlar, tarlalar, çayırlar, m

28 Stachys cretica L. subsp. anatolica Rech. Fil. (ENDEMİK) Dağ çayı Steril taban rozetli çok yıllıklar. Çiçekli gövdeler yaklaşık 1 m, dik, genellikle yoğun veya zayıfça yatık yeşilimsi-yumuşak tüylü. Taban yapraklar dikdörtgenspatül şeklinde, 4-10 x cm. Çiçek sapları cm. Gövde yaprakları tabana benzer. Çiçekli yapraklar dikdörtgen-mızrak şeklinde, 1-6 x cm. Brakteoller yumurta-mızrak şeklinde. Korolla gül-pembe renkli, mm. Kaliks dişlerinde salgı tüyleri yok. Çiçeklenme : Haziran-Eylül Habitat : Kayalık yamaçlar, tarlalar, çayırlar, m.

29 Stachys tmolea Boiss. (ENDEMİK) Tabanda rozetli çok yıllık otsu bitkiler. Çiçekli gövdeler yaklaşık 1 m, basit veya birkaç dallı. Taban yapraklar, dikdörtgenimsi-kaşıksı, 2-14 x cm. Gövde yaprakları 2-3 çift, dikdörtgenimsi, 6-10 x cm, yaprak sapları 3-7 cm. Kaliks iki parçalı, mm, korolla soluk limon rengi, mm. Çiçeklenme : Mayıs-Ağustos Habitat : Kireçli yamaçlar, ormanlık alanlar, m.

30 Teucrium chamaedrys L. subsp. chamaedrys Yer meşesi, Kısa Mahmut otu, Dalak otu Çoğunlukla rizomlu, yarı çalımsı, 5-50 cm boylu, çeşitli tüylü çok yıllık otlar. Yapraklar dikdörtgensi ya da ters yumurtamsı-dikdörtgensi, tabanda kamamsı. Çevrel çiçek durumu 4-8 çiçekli, floral yapraklar genellikle gövde yapraklarından farklı. Kaliks tüpsü-çansı, genellikle morumsu. Korolla kırmızımsı-mor, kaliksin 2 katı büyüklükte. Çiçeklenme : Haziran-Eylül Habitat : Açık ormanlar, uçurumlar, yamaçlar, stepler, m.

31 Teucrium orientale L. var. orientale Kirve otu Otsu çok yıllıklar. Gövdeler odunsu kaideden dik, cm, uzun kaba tüylü. Floral yapraklar parçalı, 1-3 çiçekli çiçek durumu saplarından kısa; pediseller kaliksten uzun. Yapraklar hemen hemen sapsız, parmaksı 2-3 teleksi. Kaliks 4-6 mm, çansı. Korolla leylak-mavi. Çiçeklenme : Haziran-Eylül Habitat : Açık meşe ve çam ormanları, çayırlar, kayalık yamaçlar, m.

32 Thymus bornmuelleri Velen. (ENDEMİK) Kökten itibaren çok gövdeli bitkiler. Çiçekli gövdeler 4-12 cm, odunsu, Çiçekli gövdedeki yapraklar birbirine eşit, eliptik-hemen hemen ovat, tüysüz, kırmızı noktalı. Kaliks mm, korolla soluk, mm. Çiçeklenme : Temmuz-Eylül Habitat : Çam ormanaları açıkları, kayalık alanlar, m.

33 Thymus longicaulis C. Presl subsp. longicaulis var. subisophyllus (Borbas) Jalas Kekik Yastıksı formlu, uzun odunsu sürünücü dallı, çok yıllıklar. Çiçekli gövdeler tamamen tüylü, 5-10, bazen 15 cm boylu. Yapraklar eşit büyüklükte, mm, sıklıkla genişliğinin 3-5 katı uzunlukta, hafif alta doğru kıvrık, çok sayıda genellikle kırmızı yağ bezeli. Kaliks mm, morumsu, tüp genellikle dudaklardan kısa, üst diş mm.. Korolla leylak ile mor, dikdörtgensi, mm. Çiçeklenme : Nisan-Ağustos Habitat : Kayalık yamaçlar, orman açıkları, kuru otlaklar, m.

34 Thymus praecox subsp. skorpilii (Velen.)Jalas var. skorpilii Kekik Sık gövdeli alçak bir örtü oluşturan bitkiler. Çiçekli ana gövde 1-5 cm. Gövde yaprakları çoğunlukla mızraksı-ovat veya hemen hemen yuvarlak. Yapraklar tüysüz nadiren kısaca yumuşak tüylü. Brakteoller mm Kaliks mm, morumsu,tüp çan şeklinde, korolla morumsu-mavi, nadiren beyaz, 5-7 mm. Çiçeklenme : Nisan-Ağustos Habitat : Dağ yamaçları, alpin çayırlar, m.

35 Thymus sypleus Boiss. subsp. rosulans Kekik Yarı odunsu ve zayıfça dalları çalımsı, yastık oluşturmuş bitkiler. Çiçekli gövdeler 1-7(-10)cm, dik. Gövde yaprakları, 3-6(-7.5)mm, mızraksı-ovat, kırmızı yağ noktasız, Brakteoller çoğunlukla mm, çiçek saplarından daha uzun. Kaliks (-4.5)mm, çoğunlukla çan şeklinde. Korolla beyaz bazen pembe, 5-6 mm. Çiçeklenme : Mayıs-Ağustos Habitat : Dağ stepleri, kayalık yamaçlar, m.

36 Wiedemannia orientalis Fisch. & Mey. (ENDEMİK) Tek yıllık otlar. Gövdeler7-35 cm, kısa tüylü. Alt yapraklar saplı, üsttekiler sapsız; aya 16-50x5-30 mm. Floral yapraklar 6-32 mm, oymalı ya da dişli kenarlı. Kaliks çiçekte 6-10 mm, meyvede 8-14 mm ye dek, yoğun grimsi uzun yumuşak tüylü. Korolla soluk ile koyu pembe ya da morumsu-leylak, alt dudak koyu renkte, 9-25 mm. Çiçeklenme : Nisan-Haziran Habitat : Kurak taşlı bayırlar, stepler, tarlalar, yol kenarları, m.

37 Ziziphora tenuior L. Nane ruhu, Morkız çayı, Anık, Fare otu Uzun sert tüylü tek yıllık otlar Gövdeler 5-15 cm, basit yada çok dallı. Yapraklar şeritsi ile mızraksı, belirgin damarlı. Çiçek durumu yoğun, uzunca dikdörtgensi terminal başak. Kaliks 6-8 mm. Korolla lavanta, açık mor ya da leylak, 8-10 mm. Çiçeklenme : Nisan-Ağustos Habitat : Kayalık yamaçlar, stepler, boş tarlalar, m.

OTU 1 Çok yıllık otsular. Gövdeler dik, 20-60 cm, salgı tüysüz, bütün kısımlar pubessent tüylü. Yapraklar gövde üzerinde, basit, linear-oblong,

OTU 1 Çok yıllık otsular. Gövdeler dik, 20-60 cm, salgı tüysüz, bütün kısımlar pubessent tüylü. Yapraklar gövde üzerinde, basit, linear-oblong, OTU 1 Çok yıllık otsular. Gövdeler dik, 20-60 cm, salgı tüysüz, bütün kısımlar pubessent tüylü. Yapraklar gövde üzerinde, basit, linear-oblong, 5-8x0,9-1 cm, krenat kenarlı, eglandular-pilos tüylü; petiol

Detaylı

Akkemik, Ü. (Editör) Türkiye nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları II. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 680 s.

Akkemik, Ü. (Editör) Türkiye nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları II. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 680 s. Kitabın Kaynak Gösterimi ile İlgili Örnekler: Kitap Geneli İçin Atıf Örneği: Akkemik, Ü. (Editör). 2014. Türkiye nin -Egzotik Ağaç ve Çalıları II. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 680 s. Kitap

Detaylı

Achillea grandifolia Friv. Beyaz civan perçemi

Achillea grandifolia Friv. Beyaz civan perçemi Achillea grandifolia Friv. Beyaz civan perçemi 40-100 cm boylu çok yıllık otlar. Gövdeler silindirik, sağlam, uzunlamasına çizgili, kısa yumuşak tüylü. Yapraklar kısa yumuşak tüylü ve salgılı-bezeli; orta

Detaylı

Risk categories and ethnobotanical features of the Lamiaceae taxa growing naturally in Osmaneli (Bilecik/Turkey) and environs

Risk categories and ethnobotanical features of the Lamiaceae taxa growing naturally in Osmaneli (Bilecik/Turkey) and environs www.biodicon.com Biological Diversity and Conservation ISSN 1308-8084 Online; ISSN 1308-5301 Print 3/3 (2010) 31-45 Risk categories and ethnobotanical features of the Lamiaceae taxa growing naturally in

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 18.04.2016

Detaylı

1-) Yaprak eksenin ucu, mukro veya arista, bitkiler daima çok yıllık, gövde kanatsız, çiçekler salkımsı

1-) Yaprak eksenin ucu, mukro veya arista, bitkiler daima çok yıllık, gövde kanatsız, çiçekler salkımsı LATHYRUS L. TEŞHİS ANAHTARI 1-) Yaprak eksenin ucu, mukro veya arista, bitkiler daima çok yıllık, gövde kanatsız, çiçekler salkımsı 2-) Yaprakçıklar pinnat ve retikulat damarlanma veya stipullar sagittat

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 11.04.2016

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 09.03.2015

Detaylı

Salix caprea L., Keçi Söğüdü, Orman Söğüdü

Salix caprea L., Keçi Söğüdü, Orman Söğüdü ÇALILAR Salix caprea L., Keçi Söğüdü, Orman Söğüdü 2 3 m çalı, ~ 7 8 m küçük bir ağaçtır. Yaprak uzunca, geniş yumurta, saplıdır, sivri, küttür, kalın, üstü kırışık, altı beyaz keçe gibi sık tüylü damar

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 04.05.2015

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI II

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI II ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI II 1. Laurocerasus officinalis 2. Salvia officinalis 3. Tilia tomentosa 4. Tilia cordata 5. Tilia platyphyllos 6. Tilia rubra 7. Quercus brantii 8. Castanea sativa

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI III

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI III ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ BİTKİ TANIMI III Juniperus communis (Âdi ardıç) Herdem yeşil 15 m ye kadar boylanabilen ağaç veya 3-5 m boyunda sık dallı ya da yerde sürünen bir çalıdır. 10-15 mm uzunluğunda

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 20.04.2015

Detaylı

Pistacia terebinthus L. (Menengiç)

Pistacia terebinthus L. (Menengiç) Pistacia terebinthus L. (Menengiç) Genel coğrafi dağılışı batıda Kanarya adalarından başlayarak doğu Akdeniz ve Anadolu ya ulaşır. Türkiye de özellikle Batı ve Güney Anadolu daki maki formasyonu içerisinde

Detaylı

Quercus ilex L. (Pırnal meşesi)

Quercus ilex L. (Pırnal meşesi) Yayılışı: Quercus ilex L. (Pırnal meşesi) Genel coğrafi yayılış alanı Batı Akdeniz kıyılarıdır. Ülkemizde, İstanbul, Zonguldak, Sinop, Çanakkale, Kuşadası nda 0-450 m ler arasında Carpinus, Laurus, Phillyrea

Detaylı

Juglans (Cevizler), Pterocarya (Yalancı cevizler), Carya (Amerikan cevizleri)

Juglans (Cevizler), Pterocarya (Yalancı cevizler), Carya (Amerikan cevizleri) JUGLANDACEAE 6-7 cinsle temsil edilen bir familyadır. Odunları ve meyveleri bakımından değerlidir. Kışın yaprağını döken, çoğunlukla ağaç, bazıları da çalı formundadırlar. Yaprakları tüysü (bileşik) yapraklıdır.

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 11.05.2014

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 22.02.2016

Detaylı

Latince Adı: Ocimum Türkçe Adı: Fesleğen

Latince Adı: Ocimum Türkçe Adı: Fesleğen MUTFAK BİTKİLERİ Ocimum Fesleğen Latince Adı: Ocimum Türkçe Adı: Fesleğen Familya: Lamiaceae Orjini: Yunanistan Büyüme Şekli: 12 x 36 cm Büyümesi: orta derecede büyüme gösterir. Yapraklar: karışıklı, dar,

Detaylı

Makroskobik Özellikleri Şapka

Makroskobik Özellikleri Şapka Mycena rosea Sınıf Takım Familya : Basidiomycetes : Agaricales : Tricholomataceae Makroskobik Özellikleri Şapka 2-5 cm çapında, genç evrede konik iken, sonradan yaygınlaşır ve umbosu kalır. Şapka donuk,

Detaylı

GENUS: Convolvulus (gündüz güzeli, gündüz sefası)

GENUS: Convolvulus (gündüz güzeli, gündüz sefası) BİTKİ TANIMA III FAM: CONVOLVULACEAE Dik sarılıcı otsu veya çalılardır. 1000 kadar türü vardır. Yapraklar sarmal dizilişlidir. Basit veya ender olarak tüysüdür. Taç yapraklar birleşmiş hunu biçimlidir.

Detaylı

TÜRKİYE İSTİLACI BİTKİLER KATALOĞU

TÜRKİYE İSTİLACI BİTKİLER KATALOĞU T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanlığı TÜRKİYE İSTİLACI BİTKİLER KATALOĞU ANKARA 2015 Editör: Prof.

Detaylı

YAPRAK ÖZELLİĞİ OLAN PERENNİALLER

YAPRAK ÖZELLİĞİ OLAN PERENNİALLER YAPRAK ÖZELLİĞİ OLAN PERENNİALLER Ajuga (Mayasıl Otu) Latince Adı:Ajuga Türkçe Adı: Mayasıl Otu Familya: Lamiaceae Orjini: Avrupa kökenli olup ülkemizde de 11 türü doğal Büyüme Şekli: 15-20x60-120 cm.

Detaylı

Çin ve japonyada yetişir. İki veya çok yıllıktır. Yapraklar mızrak veya spatül şeklindedir. Çiçekler mavi, mor, kırmızı veya beyazdır.

Çin ve japonyada yetişir. İki veya çok yıllıktır. Yapraklar mızrak veya spatül şeklindedir. Çiçekler mavi, mor, kırmızı veya beyazdır. Bitki tanıma III Callistephus nees. (Yaz asterleri- saraypatılar) Çin ve japonyada yetişir. İki veya çok yıllıktır. Yapraklar mızrak veya spatül şeklindedir. Çiçekler mavi, mor, kırmızı veya beyazdır.

Detaylı

T.C İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN ALTI ODUNSU BİTKİLER. Hazırlayan: Danışman: Yrd.Doç.Dr Nurgül KARLIOĞLU

T.C İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN ALTI ODUNSU BİTKİLER. Hazırlayan: Danışman: Yrd.Doç.Dr Nurgül KARLIOĞLU T.C İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN ALTI ODUNSU BİTKİLER Hazırlayan: 0601120025 Danışman: Yrd.Doç.Dr Nurgül KARLIOĞLU Laurocerasus officinalis(karayemiş) Sistematik ; Alem : Plantae Bölüm :

Detaylı

FAGACEAE. kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü vardır.

FAGACEAE. kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü vardır. FAGACEAE Fagaceae familyasının 6 cins (Fagus, Quercus, Castanea, Castanopsis, Lithofagus, Nothafagus) ve bu cnislerin her iki yarı kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü

Detaylı

Spartium junceum L. (İspanyol yalancı katırtırnağı, Katırtırnağı)

Spartium junceum L. (İspanyol yalancı katırtırnağı, Katırtırnağı) Spartium junceum L. (İspanyol yalancı katırtırnağı, Katırtırnağı) Genel yayılış alanı Akdeniz havzası olup Akdeniz in kuzey ve güney taraflarında doğal olarak bulunur. Ülkemizde Çanakkale, İstanbul, Kocaeli,

Detaylı

CORYLACEAE 1C 1 E. Anemogam, kışın yaprağını döken odunsu bitkilerdir. Gövde kabukları çatlaksız ya da boyuna çatlaklıdır. Tomurcuklar sürgüne

CORYLACEAE 1C 1 E. Anemogam, kışın yaprağını döken odunsu bitkilerdir. Gövde kabukları çatlaksız ya da boyuna çatlaklıdır. Tomurcuklar sürgüne CORYLACEAE 1C 1 E. Anemogam, kışın yaprağını döken odunsu bitkilerdir. Gövde kabukları çatlaksız ya da boyuna çatlaklıdır. Tomurcuklar sürgüne almaçlı dizilmiştir. Tomurcuklar çok pullu, sapsız, sürgüne

Detaylı

küçük ağaç veya büyük çalılardır, yapraklar 4-6 cm ve dökülür. Şubat ayında yapraklanmadan çiçek açarlar. Çiçekler beyaz renkte Meyve 2-3 cm çapında

küçük ağaç veya büyük çalılardır, yapraklar 4-6 cm ve dökülür. Şubat ayında yapraklanmadan çiçek açarlar. Çiçekler beyaz renkte Meyve 2-3 cm çapında ÇALILAR Prunus divaricata Kiraz Eriği Prunus divaricata Kiraz Eriği küçük ağaç veya büyük çalılardır, yapraklar 4-6 cm ve dökülür. Şubat ayında yapraklanmadan çiçek açarlar. Çiçekler beyaz renkte Meyve

Detaylı

BAHÇE ÇİÇEKLERİ Perenniyal veya mevsimlik olan çok boylanmayan çiçeklerdir. Yer örtücü işlevi vardır Ağaç veya çalı gibi bitkilerin altında kullanılır

BAHÇE ÇİÇEKLERİ Perenniyal veya mevsimlik olan çok boylanmayan çiçeklerdir. Yer örtücü işlevi vardır Ağaç veya çalı gibi bitkilerin altında kullanılır BİTKİ TANIMA III BAHÇE ÇİÇEKLERİ Perenniyal veya mevsimlik olan çok boylanmayan çiçeklerdir. Yer örtücü işlevi vardır Ağaç veya çalı gibi bitkilerin altında kullanılır SINIFLANDIRILMALARI 1. Perenniyal

Detaylı

Picea A. Dietr. Ladinler

Picea A. Dietr. Ladinler Picea A. Dietr. Ladinler Kuzey Yarım kürenin serin ve yağışlı bölgelerinde 40 kadar türü Ülkemizde tek bir türü (Doğu Ladini) Çin ve Japonya da 18 tür Kuzey Amerika ve Kanada da 7 tür Geniş ormanlar kurar.

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 18.05.2015

Detaylı

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) Yrd. Doç. Dr.

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) Yrd. Doç. Dr. 1 BİTKİ TANIMA I Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) C r y p t o m e r i a j a p o n i c a ( K a d i f

Detaylı

YABANİ KARANFİL Dianthus elegans

YABANİ KARANFİL Dianthus elegans YABANİ KARANFİL Dianthus elegans 1 1 YABANİ KARANFİL Dianthus elegans 1 Endemizm: Akdeniz Yayılış Alanı: Antalya Ticari Üretimi: Yok Çiçeklenme Zamanı: Temmuz-Ağustos Çiçekli Kalma Süresi: 1 ay Bitki Formu:

Detaylı

MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER)

MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER) MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER) MALVACEAE Otsu, çalımsı veya ağaç şeklinde gelişen bitkilerdir. Soğuk bölgeler hariç dünyanın her tarafında bulunurlar. Yaprakları basit, geniş ve parçalıdır. Meyve kuru kapsüldür

Detaylı

Arbutus andrachne L. (Sandal) Yayılışı Botanik Özellikleri

Arbutus andrachne L. (Sandal) Yayılışı Botanik Özellikleri Arbutus andrachne L. (Sandal) Genel coğrafi yayılışı Doğu Akdeniz çevresidir. Türkiye nin sahil bölgelerinde, özellikle Güney Anadolu da makiler içerisinde, kızılçam ormanlarında, kurak kayalık yerlerde

Detaylı

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03 İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03 NELER GÖRECEĞİZ DEFNE MERSİN KOCAYEMİŞ SANDAL KEÇİBOYNUZU LADEN SUMAK ZAKKUM ERGUVAN ŞİMŞİR ZEYTİN İĞDE MAKİ

Detaylı

2-3 metre kadar boylanabilen, bol dallı bir çalıdır. Kışın yapraklarını döker. Dalları köşeli ve dikenlidir.

2-3 metre kadar boylanabilen, bol dallı bir çalıdır. Kışın yapraklarını döker. Dalları köşeli ve dikenlidir. BERBERİDACEAE FAMİLYASI A. BERBERİS KADIN TUZLUĞU Herdemyeşil ya da yaprak döken türleri bulunan Berberislerin genellikle sürgünleri dikenlidir. Yaprak boyu, şekli vb. türlere göre değişiklik gösterir.

Detaylı

İzmir ve Çevresinde Buğday Alanlarında Görülen Bazı Trifolium Türlerinin Teşhisi

İzmir ve Çevresinde Buğday Alanlarında Görülen Bazı Trifolium Türlerinin Teşhisi Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Bilimleri Dergisi (J. Agric. Sci.), 2004, 14(2): 85-93 Geliş Tarihi: 24.10.2003 İzmir ve Çevresinde Buğday Alanlarında Görülen Bazı Trifolium Türlerinin

Detaylı

SU BİTKİLERİ 12. Prof. Dr. Nilsun DEMİR

SU BİTKİLERİ 12. Prof. Dr. Nilsun DEMİR SU BİTKİLERİ 12 Prof. Dr. Nilsun DEMİR SPERMATOPHYTA ( Tohumlu Su Bitkileri) - Kök, gövde yaprak ve iletim dokuları bulunan vaskuler bitkilerdir - Tohum ve çiçek oluştururlar Sınıf: Angiospermae (Kapalı

Detaylı

Juniperus communis. Adi Ardıç

Juniperus communis. Adi Ardıç Juniperus communis Adi Ardıç Juniperus communis Adi Ardıç En geniş yayılışı olan ardıç taksonudur. çoğunlukla çalı formunda Kabuk kırmızı kahverengi, ince kağıt gibi ayrılır İ. yaprak, 1,5 cm dipleri geniş

Detaylı

Arbutus unedo : Adi Kocayemiş,

Arbutus unedo : Adi Kocayemiş, ÇALILAR Arbutus unedo : Adi Kocayemiş, Arbutus unedo Adi Kocayemiş 7 8 m boy, çalı veya küçük bir ağaç Kırmızımsı kahverengi kabuk yaşlı bireylerde çatlaklıdır Herdem yeşil, eliptik yaprak, 5 10 cm, sivri,

Detaylı

ACER CİNSİNİN ORMAN ALTI FLORASI

ACER CİNSİNİN ORMAN ALTI FLORASI ACER CİNSİNİN ORMAN ALTI FLORASI Acer campestre L.-Ova akçaağacı Yayılışı: Kuzey ve Güney Avrupa hariç tüm Avrupa, Trakya ve Kuzey Anadolu, Kafkasya, Kuzey İran, Kuzey- Batı Afrika da yayılış gösterir.

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

TÜRKİYE NİN DOĞAL-EGZOTİK AĞAÇ VE ÇALILARI. II Angiospermler (H-Z) Editör. Bölüm Yazarları (Alfabetik sırayla) Prof. Dr.

TÜRKİYE NİN DOĞAL-EGZOTİK AĞAÇ VE ÇALILARI. II Angiospermler (H-Z) Editör. Bölüm Yazarları (Alfabetik sırayla) Prof. Dr. TÜRKİYE NİN DOĞAL-EGZOTİK AĞAÇ VE ÇALILARI Ali Kaya (Orman Mühendisi) Barbaros Yaman (Bartın Ü. Orman Fak.) Bilge Tunçkol (Bartın Ü. Meslek Y.okulu) Dilek Oral (İstanbul Ü.Orman Fakültesi) Emrah Yüksel

Detaylı

P E P 1 0 1 _ H 0 5 C

P E P 1 0 1 _ H 0 5 C Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR BİTKİ TANIMA I P E P 1 0 1 _ H 0 5 C u p r e s s u s s e m p e r v i r e n s ( A d i s e r v i - A k d e n i z s e r v i s i ) C u p r e s s u s a r i z o n i c a ( A r i z o n

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 23.03.2015

Detaylı

NEPETA CADMEA BOISS. İLE NEPETA SULFURIFLORA P.H. DAVIS TÜRLERİNİN MORFOLOJİK OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI. Tuncay DİRMENCİ

NEPETA CADMEA BOISS. İLE NEPETA SULFURIFLORA P.H. DAVIS TÜRLERİNİN MORFOLOJİK OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI. Tuncay DİRMENCİ NEPETA CADMEA BOISS. İLE NEPETA SULFURIFLORA P.H. DAVIS TÜRLERİNİN MORFOLOJİK OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI Tuncay DİRMENCİ Balıkesir Üniversitesi, Necatibey Eğitim Fakültesi, Biyoloji eğitimi Anabilim Dalı,

Detaylı

BETULACEAE. Alnus cinsleri vardır.

BETULACEAE. Alnus cinsleri vardır. BETULACEAE Jeolojik devirlerde daha fazla sayıda cins ve türlere sahip olan bu familyanın, bugün 6 cins ve bu cinslerin kışın yaprağını döken 100 kadar türü, Kuzey Yarımkürenin ılıman ve serin bölgelerinde

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 31.03.2014

Detaylı

Cins Fagus (Kayın) Castanea (Kestane) Quercus (Meşe) Gövde kabuğu

Cins Fagus (Kayın) Castanea (Kestane) Quercus (Meşe) Gövde kabuğu Cins Fagus (Kayın) Castanea (Kestane) Quercus (Meşe) Gövde kabuğu Çatlamaz- düz Boyuna geniş aralıklarla çatlaklı Boyuna sık ve derin çatlaklı, Tomurcuk dizilişi ve şekli Almaçlı; çok pullu, uzun ve sivri

Detaylı

6. familya. Campanulaceae (çançiçeğigiller)

6. familya. Campanulaceae (çançiçeğigiller) BİTKİ TANIMA III 6. familya Campanulaceae (çançiçeğigiller) özellikleri Genelde otsu, çalı veya ağaç formundadır Birçoğunda süt boruları bulunur Yapraklar almaçlı veya karşılıklı dizilişlidir Çiçekler

Detaylı

TÜRKİYE İSTİLACI BİTKİLER KATALOĞU

TÜRKİYE İSTİLACI BİTKİLER KATALOĞU T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanlığı TÜRKİYE İSTİLACI BİTKİLER KATALOĞU ANKARA 2015 Editör: Prof.

Detaylı

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE

BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE BİTKİ MATERYALİ II: ANGIOSPERMAE Prof.Dr. Yahya AYAŞLIGİL Yrd.Doç.Dr. Doğanay YENER İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Anabilim Dalı 16.03.2015

Detaylı

BÖLÜM 6. Artvin in Ballı Bitkileri

BÖLÜM 6. Artvin in Ballı Bitkileri BÖLÜM 6 Artvin in Ballı Bitkileri Özgür EMİNAĞAOĞLU, Hayal AKYILDIRIM BEĞEN, Güven AKSU Ballı bitkiler, balarısının bal üretmek için ziyaret ettiği çiçekli bitkilerdir. Arılar çiçeklerden polen taneleri

Detaylı

TAXUS : (Porsuklar) (8 Türü var) Taxus baccata L. (Adi Porsuk)

TAXUS : (Porsuklar) (8 Türü var) Taxus baccata L. (Adi Porsuk) TAXUS : (Porsuklar) (8 Türü var) Taxus baccata L. (Adi Porsuk) Çoğunlukla boylu çalı ender 20 m boy, sık dallı, yuvarlak tepeli, kırmızı_kahverengi kabuk gelişi güzel çatlar ve dökülür İğne yapraklar 1-2.5

Detaylı

Phaselis Antik Kenti Florası I

Phaselis Antik Kenti Florası I journal.phaselis.org Volume I (2015) Disiplinlerarası Akdeniz Araştırmaları Dergisi Journal of Interdisciplinary Mediterranean Studies Phaselis Antik Kenti Florası I Flora of the Ancient City of Phaselis

Detaylı

Orman Altı Odunsu Bitkiler

Orman Altı Odunsu Bitkiler Orman Altı Odunsu Bitkiler Danışman : Yrd.Doç.Dr. Nurgül KARLIOĞLU BİTKİLER 1. Laurocerasus officinalis 2. Osmanthus decorus 3. Rhus coriaria 35-0601120159 SALİM ÇOBAN 37-0601120189 OKTAY BAKIRTAŞ Laurocerasus

Detaylı

Süt Arttırıcı (Galaktagog) Bazı Bitkiler. 1. Anethum graveolens L. 2. Carum carvi L. 3. Foeniculum vulgare Miller. 4. Galega officinalis L.

Süt Arttırıcı (Galaktagog) Bazı Bitkiler. 1. Anethum graveolens L. 2. Carum carvi L. 3. Foeniculum vulgare Miller. 4. Galega officinalis L. Süt Arttırıcı (Galaktagog) Bazı Bitkiler 1. Anethum graveolens L. 2. Carum carvi L. 3. Foeniculum vulgare Miller 4. Galega officinalis L. 5. Matricaria chamomilla L. 6. Mentha piperita L. 7. Melissa officinalis

Detaylı

Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen. Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda)

Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen. Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda) Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen Toros (Lübnan) Sediri (C. libani) Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda) Himalaya Sediri Atlas Sediri (C. deodora) (C. atlantica) Dünyada Kuzey Afrika,

Detaylı

BAHRİ DAĞDAŞ ULUSLARARASI TARIMSAL ARAŞTIRMA ENST. ALDANE TRAKYA TARIMSAL ARAŞTIRMA ENST./EDİRNE

BAHRİ DAĞDAŞ ULUSLARARASI TARIMSAL ARAŞTIRMA ENST. ALDANE TRAKYA TARIMSAL ARAŞTIRMA ENST./EDİRNE AHMETAĞA Başak Özelliği: Beyaz, Kılçıklı Bitki Boyu (cm) : 80-100 Yatmaya Dayanıklılık: Dayanıklı Dane Rengi: Kırmızı Dane Verimi (kg/da): 400 900 Gelişme Tabiatı: Alternatif (Kışlık Yazlık) Kurağa Dayanıklılık:

Detaylı

Hazırlayan: Osman ÇAVUŞOĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yasin Emre KİTİŞ. A.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü 2016

Hazırlayan: Osman ÇAVUŞOĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yasin Emre KİTİŞ. A.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü 2016 Hazırlayan: Osman ÇAVUŞOĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yasin Emre KİTİŞ A.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü 2016 Kapalı Tohumlu Bitkiler 1- Otsu Bitkiler 3- Odunsu Bitkiler 2- Çalımsı Bitkiler 2.a.

Detaylı

ASMALARDA ÇİÇEK ve ÇİÇEKLENME MORFOLOJİSİ

ASMALARDA ÇİÇEK ve ÇİÇEKLENME MORFOLOJİSİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ ÖZEL BAĞCILIK DERSİ ASMALARDA ÇİÇEK ve ÇİÇEKLENME MORFOLOJİSİ Dersin sorumluları: Prof. Dr.Birhan Kunter Araş.Gör. Hande Tahmaz Hazırlayanlar:

Detaylı

TARLA BİTKİLERİ MERKEZ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ TESCİL YILI:

TARLA BİTKİLERİ MERKEZ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ TESCİL YILI: COLFIORITO Başakları orta uzunlukta, kılçıklı ve beyaz 1000 tane ağırlığı 19.1-36.5 gr arasındadır. Yatmaya dayanımı iyidir. Kahverengi pas ve sarı pasa orta hassastır. DEMİR 2000 Sağlam saplı ve uzun

Detaylı

ZEHİRSİZ DOĞA MANTARLARI. Yrd.Doç.Dr. Halil DEMİR

ZEHİRSİZ DOĞA MANTARLARI. Yrd.Doç.Dr. Halil DEMİR ZEHİRSİZ DOĞA MANTARLARI Yrd.Doç.Dr. Halil DEMİR TÜRKİYE NİN YENEN MANTARLARI Ülkemiz sahip olduğu flora ve iklim koşulları nedeniyle değişik ortamlarda yetişen doğa mantarları yönünden oldukça zengindir.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK LABİATAE FAMİLYASI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK LABİATAE FAMİLYASI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK LABİATAE FAMİLYASI ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

-HeracleumplatytaeniumBoiss.

-HeracleumplatytaeniumBoiss. -HeracleumplatytaeniumBoiss. Local name: Tavşancıkotu 1-2 metre boyunda, aromatik çok yıllık otsular. Gövde derin oluklu, hemen hemen hirsut veya villoz. Alt yapraklar derin üç parçalı, ternat veya pinnat

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

A. TOHUMLU BİTKİLERİN TEMEL KISIMLARI

A. TOHUMLU BİTKİLERİN TEMEL KISIMLARI Bitkilerin Yapısı Biyoloji Ders Notları A. TOHUMLU BİTKİLERİN TEMEL KISIMLARI Karasal bitkiler iki organ sistemine sahiptir. Toprakların su ve mineral alınmasını sağlayan toprak altı kök sistemi ve gövde,

Detaylı

OCİCAT. Tüy Bakımı Düzenli fırçalamanın yanısıra ellerle masaj yapılması onlar için iyi olacaktır.

OCİCAT. Tüy Bakımı Düzenli fırçalamanın yanısıra ellerle masaj yapılması onlar için iyi olacaktır. OCİCAT Oval küçük bir baş ve dikkat çekici boyutlarda büyük olan kulaklar bu ırkın en belirgin özelliğidir. Oval kafa yapısıyla uyumlu büyük ve yuvarlak gözlere ve dolgun görünmeyen bir çene yapısına sahiptir.

Detaylı

Picea (Ladin) Picea abies (Avrupa Ladini) Picea orientalis (Doğu Ladini) Picea glauca (Ak Ladin) Picea pungens (Mavi Ladin)

Picea (Ladin) Picea abies (Avrupa Ladini) Picea orientalis (Doğu Ladini) Picea glauca (Ak Ladin) Picea pungens (Mavi Ladin) Picea (Ladin) 1 Picea abies (Avrupa Ladini) Picea orientalis (Doğu Ladini) Picea glauca (Ak Ladin) Picea pungens (Mavi Ladin) Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR SAÜ PMYO 19.12.2012 Picea (Ladin) 2 Picea (Ladin)

Detaylı

Frangula alnus Barut Ağacı

Frangula alnus Barut Ağacı ÇALILAR Frangula alnus Frangula alnus Barut Ağacı Genellikle çalı, bazen de 6 7 m ye ulaşan küçük bir ağaçtır. Yaprak oval, ters yumurta-eliptik yapıda, 3 7 cm, almaçlı Yapraklar tam kenarlı, kısa saplıdır.

Detaylı

Monopodial. Anemogam. Deciduous

Monopodial. Anemogam. Deciduous POPULUS: KAVAKLAR Dünyada 35 türü, bunların birçok varyete ve formları ile sayısız doğal ve yapay hibridleri vardır. Kavaklar 6 seksiyona ayrılarak incelenmektedir Populus L., Kavaklar boylu ağaç ender

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 3-TASARIM BİTKİLERİNİN SINIFLANDIRILMASI a) Ömürlerine

Detaylı

POLYGONACEAE LABADAGİLLER

POLYGONACEAE LABADAGİLLER POLYGONACEAE LABADAGİLLER POLYGANACEAE Karabuğdaygiller adı da verilen familyada otsu, çalımsı veya tırmanıcı bitkiler yer almaktadır. Yapraklar genellikle alternatif ve basittir. Çiçekler başak, salkım

Detaylı

GENUS: ABİES (GÖKNARLAR)

GENUS: ABİES (GÖKNARLAR) Bitki tanıma I 1 GENUS: ABİES (GÖKNARLAR) Yaklaşık 35-40 türü bulunur. Ülkemizde doğal olarak 4 türü yetişir. Herdem yeşildir. Dallar gövdeye çevrel dizilir. Kabuk gençlerde düzgün yaşlılarda çatlaklıdır.

Detaylı

Dünya kendi içinde benzerlik gösteren 6 büyük flora alemine ayrılır: 1.Holarktikflora alemi 2.Paleotropis, 3.Neotropis, 4.Australis 5.

Dünya kendi içinde benzerlik gösteren 6 büyük flora alemine ayrılır: 1.Holarktikflora alemi 2.Paleotropis, 3.Neotropis, 4.Australis 5. Dünya kendi içinde benzerlik gösteren 6 büyük flora alemine ayrılır: 1.Holarktikflora alemi 2.Paleotropis, 3.Neotropis, 4.Australis 5.Arkensis, 6.Kapensis Flora alemleri flora bölgelerine (region), flora

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

BİTKİ TANIMA I. Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR

BİTKİ TANIMA I. Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR BİTKİ TANIMA I Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR 1 PEP101_H02 Abies (Göknar); A. pinsapo (İspanyol Göknarı), A. concolor (Gümüşi Göknar, Kolorado Ak Gökn), A. nordmanniana (Doğu Karadeniz-Kafkas Göknarı), A. bornmülleriana

Detaylı

ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS

ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS ACER AKÇAAĞAÇLAR Çoğunlukla kışın yaprağını döken boylu veya kısa boylu ağaçlardır. Yapraklar ve tomurcuklar sürgünlerde karşılıklı yer alır. Yapraklar sade, loplu veya tüysüdür.

Detaylı

Cupressaceae Juniperus (Ardıçlar)

Cupressaceae Juniperus (Ardıçlar) Herdem yeşil. Monoik veye dioik Ağaç veya dipten itibaren yoğun dallı çalı Kabuk: Yaşlı fertlerinde şeritler halinde boyuna çatlaklı, kırmızımtrak veya gri kahverengindedir. Tomurcuklar: Çıplaktır. (J.drupacea

Detaylı

Orijin: Asya ve Avrupa (Mısır, Yunan ve Roma medeniyetleri döneminden beri biliniyor. Yabani form: Lactuca serriola x L.

Orijin: Asya ve Avrupa (Mısır, Yunan ve Roma medeniyetleri döneminden beri biliniyor. Yabani form: Lactuca serriola x L. SALATA- MARUL Asteraceae (=Compositae) Familyası Lactuca sativa (Salata- marul) Chichorium endivia (Yaprak çikori) Chichorium intybus (Başlı Çikori) Cynara scolymus (Enginar) Helianthus tuberosus (Yer

Detaylı

TRAKYA TARIMSAL ARŞ.ENS./EDİRNE ANADOLU TARIMSAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ESKİŞEHİR 2000

TRAKYA TARIMSAL ARŞ.ENS./EDİRNE ANADOLU TARIMSAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ESKİŞEHİR 2000 AĞRI S 093 Saplar 70-75 cm uzunluğunda, yaprakları yeşil renkli, tüylü ve yarı diktir. Başakları kılçıklı, açık kırmızı renkli ve diktir. Taneleri beyaz renkli, oval, 5 cm uzunluğunda ve serttir. Kışa

Detaylı

GENUS: LARİX (MELEZLER)

GENUS: LARİX (MELEZLER) Bitki tanıma I 1 GENUS: LARİX (MELEZLER) Kışın yaprak dökerler. Dallar gövdeye dağınık dizilir. Uzun ve kısa sürgünleri vardır. İğne yapraklar uzun sürgünlerde tek tek bulunur. Kısa sürgünlerde çoğu bir

Detaylı

ARICILIK İÇİN DEĞERLİ NEKTAR KAYNAĞI OLAN VE İYİ KALİTE BAL YAPAN BİTKİLER

ARICILIK İÇİN DEĞERLİ NEKTAR KAYNAĞI OLAN VE İYİ KALİTE BAL YAPAN BİTKİLER ARICILIK İÇİN DEĞERLİ NEKTAR KAYNAĞI OLAN VE İYİ KALİTE BAL YAPAN BİTKİLER 1. Kültür bitkileri 2. Doğada kendiliğinden yetişen bitkiler 3. Ağaçlar ve çalılar Olmak üzere üç grupta toplayabiliriz. 1. Kültür

Detaylı

ÜLKEMİZDEKİ POLEN VE NEKTAR VEREN ÖNEMLİ BALLI BİTKİLERİN ÇİÇEKLENME DÖNEMİ, POLEN VEYA NEKTAR KAPASİTELERİ İLE BULUNDUĞU İLLER

ÜLKEMİZDEKİ POLEN VE NEKTAR VEREN ÖNEMLİ BALLI BİTKİLERİN ÇİÇEKLENME DÖNEMİ, POLEN VEYA NEKTAR KAPASİTELERİ İLE BULUNDUĞU İLLER Acer campestre L. Ova Akçaağacı Nisan-Mayıs Sekonder Minör Ankara, Artvin, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Giresun, İstanbul, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Yozgat Acer negundo L. Dişbudak Yapraklı

Detaylı

verimli bir sezon için İÇİNDEKİLER KARPUZ KABAK KAVUN Görkem, Destan...2 Barçın, Dorukan...3 Gürkan, Karacan...4 Zümrüt, Berrak... 5 Yağız, Meram...

verimli bir sezon için İÇİNDEKİLER KARPUZ KABAK KAVUN Görkem, Destan...2 Barçın, Dorukan...3 Gürkan, Karacan...4 Zümrüt, Berrak... 5 Yağız, Meram... verimli bir sezon için İÇİNDEKİLER KARPUZ Görkem, Destan....2 Barçın, Dorukan.....3 Gürkan, Karacan.....4 KABAK Zümrüt, Berrak.... 5 Yağız, Meram...6 KAVUN Zeynep, Adahan 7 Hanzade,Duru 8 Yaren, Sarıca....

Detaylı

ÖLÇÜ BİRİMİ BİRİM FİYATI ÜRÜN CİNSİ NO NO Ton/Kg/Adet TL. GÖVDE DAL ve ÇALILAR 1 Çıra Ton 1,38 2 Şimşir(Odun) Ton 4,55 3 Süpürge Çalısı Ton 0,41

ÖLÇÜ BİRİMİ BİRİM FİYATI ÜRÜN CİNSİ NO NO Ton/Kg/Adet TL. GÖVDE DAL ve ÇALILAR 1 Çıra Ton 1,38 2 Şimşir(Odun) Ton 4,55 3 Süpürge Çalısı Ton 0,41 TARİFE BEDELİ CETVELLERİ-1 GÖVDE DAL ve ÇALILAR 1 Çıra Ton 1,38 2 Şimşir(Odun) Ton 4,55 3 Süpürge Çalısı Ton 0,41 A 4 Kamış Adet 0,03 5 Diğer Gövde ve Dallar Ton 0,85 6 Diğer Çalılar Ton 0,55 7 Delice(Yabani

Detaylı

DELGİ KÜTÜĞÜ PROJE KURUMU İBB DEZİM - TÜBİTAK MAM

DELGİ KÜTÜĞÜ PROJE KURUMU İBB DEZİM - TÜBİTAK MAM DELGİ ÜTÜĞÜ PROJE URUMU İBB DEZİM - TÜBİTA MAM BEYLİDÜZÜ VE BÜYÜÇEMECE İLÇELERİNDEİ oordinatlar X (D-B) (m) (ITRF1996) Y (G-) (m) Z (m) 42544 3656 117.62 uyu No Başlama Tarihi Bitiş Tarihi ullanım Amacı

Detaylı

Odunsu (Sert) Çeliklerle üretme

Odunsu (Sert) Çeliklerle üretme Odunsu (Sert) Çeliklerle üretme Bir yaşında tamamen olgunlaşmış ve odunlaşmış bir başka ifadeyle durgunluk döneminde bulunan sürgünlerden elde edilen gövde çeliklerine sert veya odun çelik denir. Sert

Detaylı

AZAMETLER. SARI AZAMET (Colias crocea) GÜZEL AZAMET (Colias alfacariensis)

AZAMETLER. SARI AZAMET (Colias crocea) GÜZEL AZAMET (Colias alfacariensis) AZAMETLER Azamet kelebekleri, tanımı oldukça zor gruplardandır. Bu grubun dişileri beyaz, açık sarı veya sarı renkli olup tanımları oldukça zordur ve karıştırılması kolaydır. Tanımlar en sağlıklı şekli

Detaylı

BAHÇİVAN BURHAN KARAGOZ TEL: 0555 763 35 49

BAHÇİVAN BURHAN KARAGOZ TEL: 0555 763 35 49 1. DIŞ MEKÂN BİTKİLERİ 1.1. Genel Özellikleri 1.1.1. Tanımı Hızlı kentleşmeyle doğadan uzaklaşan ve yeşile olan özlemini yapay yollardan gidermeye çalışan insanoğlu, doğayı bulunduğu çevreye taşımak için

Detaylı

KORUNAN ALANLARIN PLANLANMASI

KORUNAN ALANLARIN PLANLANMASI KORUNAN ALANLARIN PLANLANMASI III. Hafta Yrd. Doç. Uzay KARAHALİL Köprülü Kanyon Milli Parkının Kısa Tanıtımı Gerçekleştirilen Envanter Çalışmaları Belirlenen Orman Fonksiyonları Üretim Ekolojik Sosyal

Detaylı

TAXODIACEAE. Sequoia (Monotipik) Sequoiadendron (Monotipik) Taxodium Cryptomeria (Monotipik) Sequoia sempervirens. Sequoiadendron giganteum

TAXODIACEAE. Sequoia (Monotipik) Sequoiadendron (Monotipik) Taxodium Cryptomeria (Monotipik) Sequoia sempervirens. Sequoiadendron giganteum TAXODIACEAE Pinaceae familyasında olduğu gibi, bir cinsli bir evciklidirler (Monoik). Yapraklar herdem yeşil veya kışın dökülür. Pul ve iğne yapraklar (Metasequoia hariç) sürgünlere sarmal dizilirler.

Detaylı

BÖLÜM 3. Artvin de Orman Varlığı

BÖLÜM 3. Artvin de Orman Varlığı BÖLÜM 3 Artvin de Orman Varlığı Özgür EMİNAĞAOĞLU Orman, oldukça geniş bir alanda kendine özgü bir iklim oluşturabilen, belirli yükseklik, yapı ve sıklıktaki ağaçlar, ağaçcık, çalı ve otsu bitkiler, yosun,

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK ARBORETUMU GEZİSİ RAPORU

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK ARBORETUMU GEZİSİ RAPORU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK ARBORETUMU GEZİSİ RAPORU Gezinin Yapıldığı Tarih-Saat : 17/05/2013---09:30-13:00 Geziye Katılan Öğrenci Sayısı : 20 Geziden Sorumlu Öğretmen : Duygu AYDEMİR Gezinin

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

Çayın Bitkisel Özellikleri

Çayın Bitkisel Özellikleri Çayın Bitkisel Özellikleri Bir asırlık bir ömre sahip bulunan çay bitkisi doğada büyümeye bırakıldığında zaman bir ağaç görünümünü alır. Görünüş itibarı ile dağınık bir görünüm arz eden bitki yapısı tek

Detaylı

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ

ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI. Doç. Dr. Soner KAZAZ ZBB106 KODLU TASARIM BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ DERSİ NOTLARI Doç. Dr. Soner KAZAZ Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 06110-Ankara skazaz@ankara.edu.tr 8- BAZI TASARIM BİTKİLERİ,

Detaylı

FESLEĞEN (Ocimum basilicum L.) TESCİL RAPORU

FESLEĞEN (Ocimum basilicum L.) TESCİL RAPORU T.C. GIDA. TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü FESLEĞEN (Ocimum basilicum L.) TESCİL RAPORU Midnight Large Sweet Moonlight Compact Ankara-2015 MİDNİGHT, LARGE

Detaylı