KMPT-Montaj-Bakım Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KMPT-Montaj-Bakım Kılavuzu"

Transkript

1 KMPT-Montaj-Bakım Kılavuzu İÇİNDEKİLER 1. Genel Bilgi 2. Çalışma Prensibi 3. Sistem Bileşenleri 4. Montaj 5. Resimlerle Kolektör Montajı 6. Teknik Detaylar 7. Teknik Bilgi 8. Bakım 9. Tesisat Şeması

2 Genel Bilgi Heatpipe teknojisi ile üretilen KUZEYMAK KMPT 20-BA kolektörler ev ve ticari amaçlı sıcak su, hacim ısıtma, havuz ısıtma uygulamalarında kullanılmaktadır. KUZEYMAK KMPT-20 BA çok yüksek standartlarda imal edilmesi ile uzun yıllar ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve minimum bakım gerektirecektir. Bu montaj ve bakım kılavuzu sistemin nasıl çalıştığını açıklar ve güneş enerjili destekli su ısıtma sistemleri montajında size yardımcı olur. Montajdan önce bu broşürü dikkatle okumanız tavsiye edilir.

3 Çalışma Prensibi Isı borusunun bir ucu buharlaştırıcı bir ucu yoğuşturucu olarak işlev görür. Isı borusu içinde bulunan özel akışkanımız buharlaştırıcıda güneş enerjisi kaynağından alınan ısı ile buharlaşarak yoğuşturucuya akar. Yoğuşturucuda çalışma akışkanına (genellikle su) ısısını vererek yoğuşur. Yoğuşan akışkan kılcal hareket yardımıyla buharlaştırıcıya geri döner. Sürekli bu yolla çalışarak çalışma akışkanı ısıtır.

4 Sistem Bileşenleri Isı borusu: Cu/SS kaplı ısı boruları üstün iletim özelliği ile çalışma akışkanını hızlı bir şekilde ısıtır. Vakum tüp: Borosilikat cam teknolojisi ile üretilen tüpler çift cidarlı olup iki tüp arasındaki vakum sayesinde kaybı minimum düzeye indirilmiştir. Özel seçici kaplama ile tüpe gelen güneş ışınlarının %93 ü mükemmel bir şekilde emilip ısıya çevrilmektedir. Tüpün bitmesi durumunda gümüş renkli gettter malzeme ortaya çıkar. Bu durum halinde yeni bir tüp takılmalıdır.

5 Montaj Kolektörler mümkün mertebe güneye bakacak şekilde monte edilmelidir(±10 sapmalar olabilir) 12 ay güneş enerjisinden faydalanmak için kolektör eğimi sistemin kurulacağı ilin enlem derecesi olmalıdır. Sistemin su dolumları yapıldıktan sonra pompaya yol vermeden önce sistemin havası alınmalıdır. Sistemde mutlaka genleşme deposu kullanılmalıdır. Sistemin sirkülasyon pompası kolektöre gidiş tarafına takılmalıdır. Sistemdeki tüm borular ısı kayıplarını önlemek için mutlaka izole edilmelidir. Kolektörlerin seri bağlantısını dörtten fazla yapmanız önerilmez. Çatı üstü montajında çatının kolektörlerden gelecek ilave yükleri taşıyıp taşımayacağı göz önüne alınmalıdır. Kolektör ara bağlantılarını krom spiralli rakor bağlantı ile yapılması tavsiye edilir.

6 Resimlerle Kolektör Montajı

7

8 Teknik Detaylar 1. DOLDURMA Kolektör bir otomatik dolum cihazı ile besleme yapılarak çalışma akışkanı ile doldurulur. 2. SICAKLIK SENSÖRÜ MONTAJLAMA Kolektörün sıcak hat çıkışında ve boylere sıcaklık sensörleri takılarak pompanın açılıp-kapanmasını bir otomatik kontrol cihazına bağlanır. 3. İDEAL BASINÇ Kolektörün maksimum çalışma basıncı 6 bardır; fakat sizlere tavsiye edilen 1,5-3 bar arasında bir çalışma basıncıdır. 4. Emniyet VENTİLİ: Güneş enerjisi hattına boyler sıcak su çıkışına yaylı ayarlanabilir emniyet ventili takılmalıdır. Emniyet ventilinin açma basıncı 4-5 bar arasında tavsiye edilir. 5. OTOMATİK HAVA PURJÖRÜ: Sistemin verimli bir şekilde çalışması için sistemde oluşacak havanın alınması için kolektörün sıcak hat tarafının en yüksek noktasına otomatik hava purjörü takılmalıdır. Hava purjörünün daha verimli çalışması için hava tüplü olması tavsiye edilir. 6. GENLEŞME DEPOSU: Sistemde değiştirilebilir membranlı genleşme deposu kullanılmalıdır.

9 Teknik Bilgi MODEL TÜP SAYISI TÜP ÖLÇÜLERİ EMİCİ YÜZEY BRÜT ALAN KMPT-20-BA mm ,6 m2 2,79 m2 Kolektör malzemesi: Borosilikat cam Emici yüzey: Bakır kaplamalı ısı borusu Yalıtım: 35 mm Absorbe etme: %93 Yansıtma: %7 Boş tüp sıcaklığı: >200 C Tavsiye edilen akış hızı: lt./m2h Maksimum çalışma basıncı: 6 bar

10 Kolektör verimli çalışmıyor BAKIM Problem Neden Çözüm a) Hava bulutlu ve yağmurlu Yardımcı ısıtıcı kaynağını kullanın b) Kolektör gölgede kalıyor Kolektörü güneşten maksimum yararlanacak bir yere montajlayınız c) Vakum tüpler kırılmış Kırılan vakum tüpün yerine yenisini takınız d) Tüplerin üstünü toz kaplamış Verimi düşeceğinden bir bez ya da fırça ile yıkayınız e) Hatalı Isı Borusu f) Kolektör hattı montajında yanlışlık g) Kolektör eğim açısı Yerine yeni ısı borusu takınız Kolektör montajını tekrar gözden geçirin ve kılavuzda yazılanlara uyun 12 ay kullanmak için bulunduğunuz ilin enlem derecesine göre ayarlayın.

11 TESİSAT ŞEMASI