ısı pompaları Çevre Dostu Isıtma Çözümleri Faturayı Dünya ya kesmeyen ısıtma sistemleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ısı pompaları Çevre Dostu Isıtma Çözümleri Faturayı Dünya ya kesmeyen ısıtma sistemleri"

Transkript

1 ısı pompaları Çevre Dostu Isıtma Çözümleri Faturayı Dünya ya kesmeyen ısıtma sistemleri

2 GÜNEŞ ENERJİSİ TÜM YIL BOYUNCA KULLANILIR ÜCRETSİZ ENERJİYE SINIRSIZ ERİŞİM Dimplex ısı pompaları gelecek için verimli ve çevreye duyarlı çözümler sunmaktadır. Havayı, toprağı ve yeraltı suyunu enerji kaynağı olarak kullanan Dimplex ısı pompası, çevre üzerindeki etkiyi azaltmakla kalmaz, ısınma faturalarını da düşürür. %100 ÇEVRE DOSTU ISITMA SADECE %25 İNİ ÖDEYİN Isı pompaları sürekli azalan ve pahalı olan enerji kaynaklarıyla ilgili problemleri çözmede önemli katkı sağlar. Çünkü gerekli ısı enerjisinin %75 ini çevresel kaynaklardan alır ve sadece kompresörün çalışması için elektrik enerjisine gereksinim duyar. Başka bir ifadeyle, ısı pompasının çalışması için gerekli her 1 kw enerji için 4 kw a kadar kullanılabilir enerji sağlanır ki, bu da ısı pompasını %400 verimli yapar. GÜNEŞ ISISI + ELEKTRİK ENERJİSİ = KULLANILABİLİR ISI Isı pompaları, hava ve toprakta depolanan güneş enerjisini alır ve bu enerjiyi ısı pompa sisteminde kullanır. Böylece, harcadığından daha çok enerji sağlar. Isı pompası soğutma döngüsü; dışarıdan ısı alımı ve soğutucu sıcaklığını uygun ısıtma seviyesine kadar yükseltmek için kullanılır. Bir ısı dönüştürücü ısıtma ve sıcak su sisteminde kullanım için soğutucudan ısı alır. ISI HER YERDE MEVCUTTUR: Havadan suya ısı pompaları dışarıdaki havayı enerji kaynağı olarak kullanır ve tüm sene boyunca -25 C ile +35 C arasındaki her sıcaklıkta dışarıdan ısı alır. Tuzlu su ısı pompaları, ısı ihtiyaçlarını toprakta depolanan güneş enerjisinden karşılarlar. Sudan suya ısı pompaları kaynak ve kalitesi yeterli ise termal enerjiyi yeraltı suyundan alır. Yeraltı suyu en verimli ısı kaynağıdır, ayrıca en hassasıdır.

3 YAKIT MASRAFLARINIZI AZALTIN VE ÇEVREYİ KORUYUN RAKİPSİZ EKONOMİ Isı pompaları diğer ısıtma sistemlerine göre düşük ısıtma maliyetleriyle ekonomik anlamda rakipsizdir. Düşük maliyetlerine ilaveten diğer ısıtma sistemlerindeki gibi güvenlik ve bakım maliyetleri yoktur. Ayrıca, kullanılan enerjinin büyük kısmı çevrede serbest halde bulunduğundan, ısı pompaları gaz ve petrol fiyatlarının ani artışından etkilenmezler. GÜZEL BİR İKLİM OLUŞTURMAK Yakıtlar gaz da dâhil yandığında karbondioksit açığa çıkar. Karbondioksit (CO 2 ) uzun vadede iklim değişikliğine sebep olan sera etkisinin temel nedenidir. Ortalama bir ailenin müstakil evindeki petrol bazlı ısıtma yılda yaklaşık 4,000 kg CO 2 açığa çıkarırken, bu oran gazlı sistemde yıllık 3,000 kg civarıdır. Isı pompaları yenilenebilir elektrikle birlikte kullanıldığında, kesinlikle karbondioksit üretmez. ÇEVREYİ KORUMAK Petrol ve gaz gibi fosil yakıtların yandığı geleneksel ısıtma sistemleri, sülfürdioksit ve nitrojenoksitin yanı sıra is ve diğer kirleticilerin çevreye bırakılmasına neden olur. Isı pompalarının ısı enerjisinin dörtte üçünü dışarıdan direk olarak alması çevrenin korunması ve aynı zamanda enerji faturasının azalması anlamına gelmektedir.

4 GELECEK VAAT EDEN KONFORLU ISINMA RİSKSİZ ISITMA ÇÖZÜMLERİ Isı pompaları bakım gerektirmez, sessiz ve tam otomatiktirler. Düzenli olarak yakıt almak, düzenli bakım veya yıllık güvenlik kontrolleri gibi konularda endişelenmeye gerek yoktur. Isı pompası soğuk ısıtma aracı olduğundan, yanma olayının olmaması yangın riskini ortadan kaldırmaktadır. Gaz kaçağı gibi riskleri olmadığından ısı pompaları bugünün ısıtma sistemleri içerisinde en güvenlilerinden biridir. Kompresörü çalıştırmak için elektrik enerjisi kullanılır. Yeni güç üretim teknolojileri ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep ile ısı pompaları, çevreci elektrik santralleri sayesinde, çevreye olan yararlarını devamlı artırmaktadır. KONFORLU SICAKLIK Isı pompaları maksimum ısınma, çalışma ve yaşam konforu sağlar. Tüm zamanlarda sıcacık iklim temin eden zeminden ısıtma sistemleri gibi, ısı düşük sıcaklıklı ısıtma sistemi tarafından dağıtılır. Ayrıca, düşük sıcaklıklı radyan ısı, aşırı cereyanı ve toz parçalarının havalanmasını önleyerek, ev sakinleri için daha güzel ve sağlıklı bir ortam sunar. YENİLENEBİLİR ISI Isı pompaları yenilenebilir ve çevre bilincine sahip ısıtma sistemi olup yeni ve yenilenen yapılarda kullanılarak karbon salınımlarını düşürür. Isı pompaları karbon salınımını diğer ısıtma yöntemlerine göre daha fazla azalttığından Hükümetlerin SAP (Standart Assessment Procedure for the energy assessment of dwellings) şeması tarafından kabul görmektedir. Avrupa ve Amerika da birçok durumda, yenilenebilir ısı teknolojileri proje onayı için aranmaktadır.

5 ISITMA VE SOĞUTMA TEK BİR SİSTEMLE SERİN YAZLAR SICAK KIŞLAR Yaşam alanlarında sıcaklığın 30 0 C ye kadar çıktığı zamanlarda ısıtma kadar soğutma sistemleri de önem kazanmaktadır. Bu sıcaklıklarda soğuk hava sağlamak adına Dimplex, ısı pompa sistemlerinde ısıtma ve soğutma sistemlerini beraber bulundurarak yenilikçi çözümler sunmaktadır. Evinizde tüm yıl boyunca hoş bir iklim oluşturmak için su bazlı ısıtma sistemleri, yaz mevsiminde soğutma amaçlı olarak da kullanılabilir. Tersinir ısı pompalarında soğutma sırasında açığa çıkan ısı, sıcak su temini veya ilaveten ısı kullanan sistemler (yüzme havuzu ısıtması gibi) için kullanılabilir. DIMPLEX ISITMA VE SOĞUTMA İÇİN İKİ SEÇENEK SUNAR: YÜZEY ISITMA SİSTEMLERİ Yaz mevsiminde, ısıtma yüzeyleri (zemin, duvarlar veya tavan) soğutma için kullanılır. Normal ısı yüklerinde, büyük yüzey alanları vasıtasıyla hava akımı olmadan, konforlu soğutma sağlanır. FAN KONVEKTÖRLERİ Ünitelere entegre fanlar havayı ısıtan ve soğutan bir ısı dönüştürücü üstünden odanın diğer tarafına geçer. Çoklu ayar imkânına sahip basınçlı hava sirkülâsyonu hızlı ısıtma/soğutma ve yüksek ısı transfer verimini temin eder.

6 DIMPLEX HAVADAN SUYA ISI POMPALARI SOĞUK HAVA BİLE ENERJİYLE DOLUDUR Dimplex havadan suya ısı pompaları ortamdaki havada serbest olarak bulunan enerjiyi kullanır ve hava sıcaklığının -25 C ye kadar olduğu zamanlarda bile verimli ısınma sağlar. Havadan suya ısı pompaları içeri veya dışarı kurulum için uygundur ve kurulumda yerden ısıtma sistemlerine nazaran maliyetten önemli miktarda kazanım sağlar. Dimplex ısı kapasitesinin 28 kw a kadar olduğu tek veya üç fazlı birimleri bünyesinde barındırır. Birkaç model tersinir olarak - tek bir birimle ısıtma ve soğutma sağlamak için - çalışır. Dışarı kurulum için havadan suya ısı pompaları: Tampon ve sıcak su silindiri gibi ısıtma bileşenleri binanın içine yerleştirilir. İçeri kurulum için havadan suya ısı pompaları: Tampon tankının ısı pompasının altına yerleştirilebilmesiyle alandan tasarruf sağlar.

7 DIMPLEX TUZLU SU ISI POMPALARI BAHÇENİZDEN GELEN ENERJİ! Dimplex tuzlu su ısı pompaları, yatay veya dikey olarak yeraltına yerleştirilmiş kollektörler kullanılarak toprakta depolanmış güneş enerjisini çeker ve ısıtma kapasiteleri 5 ila 70 kw arası değişen tek ve üç fazlı birimler içerir. Birkaç model, genleşme tankı ve dolaşım pompası gibi tamamen entegre sistem bileşenleri ile beraber sunulur. Tek bir birimle ısıtma ve soğutma sunan tersinir modeller de mevcuttur. Geniş yelpazedeki ısı pompalarımız hakkında daha fazla detaylı ve teknik bilgi için, lütfen bize ulaşın. Tuzlu Su Isı Pompaları: Isıtma ve sıcak su için enerji bahçenizdeki topraktan yer ısı kollektörleri kullanılarak temin edilir.

8 DIMPLEX ISI POMPALARI HER ZAMAN DOĞRU ÇÖZÜM! TECRÜBEMİZE GÜVENİN Modern ısı pompasının ismi: Dimplex Elektrikli ısıtma sistemlerinde dünyanın en büyük üreticisi olan Dimplex, neredeyse 60 yıldır üretim ve yenilikte ön plandadır. Ürünlerimizde yüksek teknik özellik ile kalite sunmakta ve satış öncesi ve sonrası desteğiyle yapı endüstrisinde çok saygın bir konumda bulunmaktayız. Almanya, Kulmbach daki üretim tesisimizde ısı pompalarını geliştirmekte ve 30 yıldan beri yenilikçi ısı pompalarını üretmekteyiz. DIMPLEX HER ZAMAN YANINIZDA Isı pompaları; ısı kaynağı, ısı pompası ve bağlanan ısıtma sistemi gibi bileşenlerin mükemmel uyumu sonucu en verimli ve ekonomik ısıtma sistemleridir. Dimplex, doğru ısı pompası konusunda size öneri sunarak yol gösterici olabilir. Tecrübeli, eğitimli servis ağımız sistem planlama yardımı ile kurulum ve satış sonrası kapsamlı hizmet sunar. SERTİFİKALI KALİTE Dimplex, üretimde devamlı kalite teminatı sunan maksimum çalışma güvenliğiyle, EN ISO 9001 kalite sertifikasına layık görülmüştür. Isı pompa sistemleri için uluslararası ısı pompa kalite bandrolü en yüksek güvenlik ve kalite standartlarını garanti etmektedir. Yetkili test enstitüleri tarafından yapılan testler sonuçların karşılaştırılabilmesine olanak sağlamakta, standartlara uygun ve en az 10 yıl yedek parçaya ulaşabilme sağlayan satış sonrası kapsamlı ağı teminat altına almaktadır. Dimplex zaten Isı Pompası Birliği nin de üyesidir. CE DAMGASI CE Damgası taşıyan ürünler Avrupa güvenlik standartları ve Avrupa Elektro-manyetik kompatibilite Standartlarına uymaktadır. Yıldız 4.Cd. 721.Sk. No: 8/2 Çankaya-ANKARA/TÜRKİYE Tel: Fax : infoattoenerji.com