İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı"

Transkript

1 This information (19) on pre-implantation genetic diagnosis is in Turkish İmplantasyon öncesi Genetik Tanı (İngilizce'si Pre-implantation Genetic Diagnosis) Kalıtsal genetik hastalığı (genetic disorder) bulunan bir bebek sahibi olmak istemeyen çiftler için, bazen amniyosentez (amniocentesis) ve koryon villus örneklemesi (chorionic villus sampling, CVS) gibi işlemlerden yararlanarak doğum öncesi tanı (prenatal diagnosis) koymak mümkündür. Bu testlerin her ikisi de, zaten başlamış olan bir gebelikten test için örnek alınmasını içerir. Test sonucu istenmeyen yönde çıkarsa, çiftlerin gebeliği sürdürme veya sonlandırma (termination) yönünde bir karar vermeleri gerekir. İmplantasyon öncesi genetik tanı (pre-implantation Genetic Diagnosis, PGD), bazı çiftler için alternatif bir yaklaşım sunar. İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı, çiftlerin ciddi genetik hastalığı bulunan bir bebek sahibi olmalarını önlemek için kullanılan oldukça yeni bir işlemdir. Bu işlem, gebeliğin sonlandırılmasından kaçınmak için geliştirilmiştir. Embriyolar (embryos) annenin vücudunun dışında oluşturulur ve bunlar annenin uterusuna (uterus) (rahim, womb) yerleştirilmeden önce bazı genetik hastalıkları taşıyıp taşımadıkları kontrol edilir. İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı, tüp bebek (test tube babies) oluşturmayı amaçlayan In Vitro Döllenme (In Vitro Fertilisation, IVF) için geliştirilen yöntemlerle genetik test yöntemlerini birleştirir. Bu iki işlemden yararlanarak hastalıktan etkilenmemiş embriyoların seçilmesi ve sonuçta sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşmesi hedeflenir. İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı, günümüzde yalnızca çocuklarının bazı ciddi genetik hastalıklarla doğma riski bulunan çiftlerde uygulanmaktadır. Neler yapılır? Genetik teste uygun embriyo oluşturmak amacıyla, bir seferde birkaç yumurta birden üretmeleri için, hormonlar (hormones) yardımıyla yumurtalıkların (ovaries) (kadınların vücudunda yumurta (egg) üreten organ) yapay yollarla uyarılması gereklidir. Daha sonra genellikle lokal anestezi uygulanarak bu yumurtalar toplanır. Yumurtalar, eşten alınan sperm (sperm) örneği kullanılarak laboratuarda döllenir (fertilised).

2 This information (19) on pre-implantation genetic diagnosis is in Turkish 2 Ortaya çıkan embriyoların belirli bir aşamaya kadar (yaklaşık 8 hücre (cell)) gelişmeleri sağlanır. Böylece, her embriyonun küçük birer parçası (bir veya iki hücre) alınarak, bu parçalar üzerinde genetik test uygulanabilir. Bu konuyla ilgili deneyimlerin hâlâ sınırlı olmasına karşın, bu aşamada embriyodan küçük bir parça alınmasının bebekte herhangi bir anormalliğe yol açtığına dair herhangi bir belirti yoktur. Bu işlemle hastalıktan etkilenmemiş olan embriyolar tespit edilirse, bunlar annenin uterusuna (rahmine) aktarılabilir. Aktarılacak olan embriyo sayısı bu aşamada konuşulur ve genellikle ikiden daha fazla olmaz. İmplantasyon Öncesi Genetik Tanıda çoklu gebelik (multiple pregnancy) olasılığı daha yüksektir. Maalesef, bazen hiç embriyo üretilemez veya embriyoların hiçbiri aktarma işleminin yapılması için yeterli kalitede olmaz. İmplantasyon Öncesi Genetik Tanının doğruluk derecesi nedir? Bu yeni ve teknik olarak zor bir işlem olduğu için, uygulamanın yüksek standartlarda olmasına karşın doğru tanı garantisi yoktur. Bu nedenle, gebelik başarıyla gerçekleşirse, bebeğin genetik hastalık taşıyıp taşımadığını kontrol etmek üzere, amniyosentez veya koryon villus örneklemesiyle geleneksel doğum öncesi tanı önerilir. Ulusal Sağlık Servisi (NHS) İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı hizmeti sunuyor mu? İmplantasyon öncesi genetik tanı, özel koşullara ve yerel sağlık makamlarının politikasına bağlı olarak tamamen veya kısmen Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından finanse edilir. Bu işlem henüz rutin olarak tüm coğrafi bölgelerde sunulmamaktadır. Bununla birlikte, gelecekte sağlanabileceği düşünülmektedir. Bu hizmeti sağlayan merkezler, finansman bulma konusunda yardım ve tavsiye sunarlar.

3 Ayrıntılı bilgiye nasıl ulaşabilirim? This information (19) on pre-implantation genetic diagnosis is in Turkish 3 Burada, İmplantasyon Öncesi Genetik Tanıyla ilgili özet bilgiler verilmiştir. Bu hizmeti sunan merkezlerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İngiltere de bu hizmeti sunan bütün merkezlerin izin belgesi alması zorunludur ve bu merkezler İnsan Döllenmesi ve Embriyoloji Kurumu na (Human Fertilisation and Embryology Authority) bağlıdır. Bu kurum, döllenme tedavisinden ve İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı hizmetinden yararlanmak isteyen kişilere tavsiye ve bilgi sunar. İnsan Döllenmesi ve Embriyoloji Kurumu Human Fertilisation and Embryology Authority Paxton House, 30, Artillery Lane, London E1 7LS Telefon: FAKS: Web: Ayrıca bölgenizde bulunan yerel genetik merkezinden veya aşağıdaki adreslerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz: Genetik Araştırma Grubu The Genetic Interest Group Unit 4D, Leroy House 436 Essex Rd London N1 3QP Telefon: E-posta: Web: Aile Danışma Derneği Contact a Family City Rd London EC1V 1JN Telefon: FAKS: Yardım Hattı: E-posta: Web: Bu basım Temmuz 2005 te hazırlanmıştır This edition prepared in July 2005 Ref 19

4 This information (19) on pre-implantation genetic diagnosis is in Turkish 4 Sözlük (Zor Sözcükler ve Anlamları): İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı Bu sözlüğün yalnızca şu broşürde kullanılan terimleri açıklaması hedeflenmiştir: İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı. Koyu yazılan sözcükler, sözlük içinde başka bir yerde tanımlanmıştır. amniyosentez (amniocentesis). Anne karnındaki bebeğin genleri veya kromozomları üzerinde gerçekleştirilen test. Bebek, rahim içinde bir sıvıyla çevrelenir. Bu sıvı birkaç hücre içerir. Annenin karnından ince bir iğne yoluyla bu sıvının küçük bir örneği alınır. Sıvı, test edilmek üzere laboratuara gönderilir. anestezi (anaesthetic). Kısa süreliğine duyuları azaltmak için uygulanan tedavi. Lokal anestezi, tıbbi veya cerrahi bir işlem nedeniyle ortaya çıkabilecek rahatsızlığı durdurmak için hastanın vücudunun belirli bir bölümü üzerinde etki eder. Lokal anestezi alan hasta uyanık kalır. hücre (cell). İnsan vücudu, yapıtaşları gibi hareket eden milyonlarca hücreden oluşur. Pek çok özel hücre türü vardır. Bunlar arasında deri hücreleri, beyin hücreleri ve kan hücreleri sayılabilir. Vücudun farklı bölümlerindeki hücreler birbirlerinden farklı görünürler ve farklı görevleri yerine getirirler. Bütün hücreler (kadınların yumurtaları ve erkeklerin spermleri haricindeki), vücudun bütün genlerini içerirler. koryon villus örneklemesi (chorionic villus sampling, CVS). Anne karnındaki bebeğin genleri veya kromozomları üzerinde gerçekleştirilen test. Bu test, amniyosentezden önce yapılabilir. Gelişim halindeki plasentadan az miktarda hücre alınarak test edilmek üzere laboratuara gönderilir. kromozomlar (chromosomes). Mikroskop altında görülebilen ve genleri içeren ipliksi yapılar. Genellikle insanların her bir hücresinde 46 kromozom bulunur. İki adet cinsiyet kromozomunun yanı sıra 22 çift kromozom daha vardır. Yirmi üç kromozom anneden, yirmi üç kromozom babadan alınır. Her kromozom çiftinin birer kromozomu anne ve babadan gelir. (Benzetme yapmak gerekirse: kromozom kitap gibidir; gen ise kitabın içindeki hikayedir). yumurta (egg). Annenin yeni bir bebek oluşturmak üzere büyüyecek olan hücreye yaptığı katkı. Yumurtada 23 kromozom bulunur: annedeki her kromozom çiftinden biri. Ayrıca spermde de babanın her kromozom çiftinden birini içeren 23 kromozom bulunur. Yumurta spermle birleşerek tam bir hücre meydana getirir. Bebek, bu ilk hücreden gelişir. embriyo (embryo). İnsan gelişiminin ilk aşaması. Embriyo, gebeliğin erken aşamalarında ilk hücreden gelişir. Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinden sonra ortaya çıkar. Henüz bebek görünümünde değildir, ancak bebeği meydana getirecek olan hücrelerden oluşur. Erken dönemdeki embriyolar annenin rahmi dışında büyüyebilirler. döllenme (fertilisation). Yumurtayla spermin bebek olarak büyüyebilecek ilk hücreyi meydana getirmek üzere birleşmesi. Döllenme, annenin vücudunda gerçekleşebilir. In vitro döllenme, yumurtayla spermin laboratuarda bir tüpün içinde birleştirilmesine olanak tanır.

5 This information (19) on pre-implantation genetic diagnosis is in Turkish 5 gen (gene). Vücudun çalışması için gerekli bilgiler; kromozomların üzerinde kimyasal biçimde saklanırlar. Genlerdeki değişimler, bu bilgilerin değişmesine neden olur ve bu durum vücudun çalışma biçimini değiştirebilir. Çoğu gen çiftler halindedir: bir gen anneden, bir gen babadan gelir. (Benzetme yapmak gerekirse: gen kitabın içindeki hikaye gibidir; genlerde değişim olması ise hikayenin değişmesine benzer). genetik (genetic). Genlerin neden olduğu, genlerle ilgili. hormonlar (hormones). Yumurta veya sperm üretimi gibi belirli görevleri kontrol etmek üzere vücut tarafından üretilen kimyasal maddeler. Hormonlar aynı zamanda ilaç olarak da verilebilir. in vitro döllenme (in vitro fertilisation, IVF). Yumurtayla spermin vücudun dışında, laboratuarda bir tüpün içinde birleştirilmesi. Bu işlem, implantasyon öncesi genetik tanıyla, embriyo üzerinde çok erken aşamada genetik test yapılmasına olanak tanır. Böylece, hastalıktan etkilenmeyen embriyolar anne rahmine aktarılabilir. çoklu gebelik (multiple pregnancy). Bir bebekten daha fazlasını içeren gebelik. yumurtalıklar (ovaries). Kadın vücudunda yumurtaları üreten bölüm. plasenta (placenta) (veya son). Plasenta, gebe kadınlarda rahim duvarına tutunur. Bebek plasentadan beslenir. Bebek, plasentayla aynı genlere sahiptir. implantasyon öncesi (pre-implantation). Embriyo rahme aktarılmadan önce. doğum öncesi tanı (prenatal diagnosis). Bebekte genetik hastalık olup olmadığını belirlemek için gebelik sırasında yapılan test. sperm (sperm). Babanın yeni bir bebek oluşturmak üzere büyüyecek olan hücreye yaptığı katkı. Spermde 23 kromozom bulunur: babadaki her kromozom çiftinden biri. Ayrıca yumurtada da annenin her kromozom çiftinden birini içeren 23 kromozom bulunur. Sperm yumurtayla birleşerek tam bir hücre meydana getirir. Bebek, bu ilk hücreden gelişir. sonlandırma (termination). Gebeliğin doktorlar tarafından erken sona erdirilmesi. tüp bebek (test tube babies). In vitro döllenmeyle başlatılan gebeliklerden doğan bebekler. uterus (uterus). Rahmin tıptaki adı. rahim (womb). Kadın vücudunda, gebelik sırasında bebeğin içinde büyüdüğü bölüm. Bu sözlüğün, referans aldığı genetik bilgileriyle birlikte yalnızca hastalar ve aileleri tarafından kullanılması amaçlanmaktadır. Bu basım Temmuz 2005 te hazırlanmıştır This edition prepared in July 2005 Ref Glossary 19

Huntington hastalığı, aynı aile içinde bile oldukça değişkendir. Huntington hastalığının ilk semptomları genellikle şunları içerir:

Huntington hastalığı, aynı aile içinde bile oldukça değişkendir. Huntington hastalığının ilk semptomları genellikle şunları içerir: This information (12)on Huntington s disease and presymptomatic testing is in Turkish Huntington Hastalığı ve Presemptomatik Test (İngilizce'si Huntington s Disease and Presymptomatic Testing) Huntington

Detaylı

This information (18) on Neurofibromatosis Type 1 is in Turkish Nörofibromatoz Tip 1 (İngilizce'si Neurofibromatosis Type 1 veya NF1)

This information (18) on Neurofibromatosis Type 1 is in Turkish Nörofibromatoz Tip 1 (İngilizce'si Neurofibromatosis Type 1 veya NF1) This information (18) on Neurofibromatosis Type 1 is in Turkish Nörofibromatoz Tip 1 (İngilizce'si Neurofibromatosis Type 1 veya NF1) Nörofibromatoz Tip 1 nedir? Nörofibromatoz (Neurofibromatosis), kalıtsal

Detaylı

Bedeni ve Ruhu İlgilendiren bir Konu Çocuk Sahibi Olma İsteği

Bedeni ve Ruhu İlgilendiren bir Konu Çocuk Sahibi Olma İsteği Bedeni ve Ruhu İlgilendiren bir Konu Çocuk Sahibi Olma İsteği Giriş Çocuk sahibi olamama, birçok çifti ilgilendiren, sorulara, endişelere ve kuşkulara yol açan bir konudur. Ancak aynı zamanda kabullenilmemesi

Detaylı

Genetik Laboratuvarında Yapılan İşlemler

Genetik Laboratuvarında Yapılan İşlemler 12 Genetik Laboratuvarında Yapılan İşlemler Bu broşür Dr. Ian M Frayling (Galler Üniversitesi Hastanesi, Tıbbi Genetik Enstitüsü, Cardiff, UK), Dr. Domenico Coviello (Tıbbi Genetik Laboratuvarı, Fondazione

Detaylı

HASTANEMİZİN İKİNCİ TRİMESTER GENETİK AMNİYOSENTEZ SONUÇLARI

HASTANEMİZİN İKİNCİ TRİMESTER GENETİK AMNİYOSENTEZ SONUÇLARI T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi HASTANEMİZİN İKİNCİ TRİMESTER GENETİK AMNİYOSENTEZ SONUÇLARI UZMANLIK TEZİ Dr. Gülseren Özşeker Rafioğlu

Detaylı

Türk Tabipleri Birliği, Etik Bildirgeler Çalıştayı Sonuç Raporları

Türk Tabipleri Birliği, Etik Bildirgeler Çalıştayı Sonuç Raporları Türk Kardiyol Dern Arş - Arch Turk Soc Cardiol 2009;37 Suppl 3 51 EK 3 Türk Tabipleri Birliği, Etik Bildirgeler Çalıştayı Sonuç Raporları Birinci Baskı, Haziran 2008, Ankara Türk Tabipleri Birliği Yayınları,

Detaylı

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ AİLE HEKİMLİĞİ ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi Yrd. Doç.Dr. E. Melih ŞAHİN EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ,

Detaylı

TÜRK TABİPLE Rİ BİRLİ Ğİ M E R K E Z K O N S E Y İ

TÜRK TABİPLE Rİ BİRLİ Ğİ M E R K E Z K O N S E Y İ TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ ETİK BİLDİRGELER ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORLARI Türk Tabipleri Birliği Etik Bildirgeler Çalıştayı Sonuç Raporları Birinci Baskı, Haziran 2008, Ankara Türk Tabipleri Birliği Yayınları

Detaylı

Akut intermitan porfiri, variegate porfiri, ya da kalitsal koproporfiri bulunan hastalar ve ailelerine yönelik bilgiler.

Akut intermitan porfiri, variegate porfiri, ya da kalitsal koproporfiri bulunan hastalar ve ailelerine yönelik bilgiler. For patients and families For healthcare professionals Drugs and porphyria About EPI For patients and families AKUT PORFIRI Akut intermitan porfiri, variegate porfiri, ya da kalitsal koproporfiri bulunan

Detaylı

Bizde Böbrek Kanseri var

Bizde Böbrek Kanseri var 2011 Baskısı Böbrek Kanseri Derneği Sunar... Bizde Böbrek Kanseri var Hastalar ve aileleri için pratik bir rehber. Böbrek Kanseri Derneği KidneyCancer.org ÖNSÖZ Hastalar, aileleri ve bakıcıları için hazırlanmış

Detaylı

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Bunları bilmekte fayda var: Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Östrojensiz doğum kontrol hapı ile doğum kontrolü hakkında bilgiler JUBRELE Kullanıcılarınız İçin İçindekiler

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖGRETİM FAKÜLTESİ. Eğitim. Özel. Ünite 1-12

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖGRETİM FAKÜLTESİ. Eğitim. Özel. Ünite 1-12 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖGRETİM FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI Özel Eğitim Ünite 1-12 T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI NO: 1018 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINLARI NO: 561

Detaylı

TÜRKİYE ULUSAL ANNE ÖLÜMLERİ ÇALIŞMASI 2005

TÜRKİYE ULUSAL ANNE ÖLÜMLERİ ÇALIŞMASI 2005 Sayfa 1 TÜRKİYE ULUSAL ANNE ÖLÜMLERİ ÇALIŞMASI 2005 TEMEL BULGULAR Seçilen İller...2 Tanımlar...3 Kadın Ölümlerinin ve Gebeliğe Bağlı Ölümlerin Temel Özellikleri...4 Anne Ölümlerinin Seviyesi...5 NUTS-1

Detaylı

PEDİATRİK POPÜLASYONDA YÜRÜTÜLEN KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ETİK YAKLAŞIMLARA İLİŞKİN KILAVUZ 1. GİRİŞ

PEDİATRİK POPÜLASYONDA YÜRÜTÜLEN KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ETİK YAKLAŞIMLARA İLİŞKİN KILAVUZ 1. GİRİŞ 1. GİRİŞ Bu kılavuzda doğumdan, yasal sorumluluğun doğduğu erişkinlik dönemine kadar çocuklarla yapılan klinik araştırmaların çeşitli etik boyutlarına ilişkin öneriler yer almaktadır. Bu öneriler klinik

Detaylı

10. Sınıf BİYOLOJİ. Konu Anlatımlı BİYOLOJİ. Öğretim programında yaptığı son güncelleme doğrultusunda YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR.

10. Sınıf BİYOLOJİ. Konu Anlatımlı BİYOLOJİ. Öğretim programında yaptığı son güncelleme doğrultusunda YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR. 10. Sınıf BİYOLOJİ Konu Anlatımlı Banu KARAAĞAÇ Bilgehan PERİ T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı BİYOLOJİ Öğretim programında yaptığı son güncelleme doğrultusunda YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR.

Detaylı

Yaşamın son döneminde tıbbi tedavide karar verme sürecine ilişkin kılavuz

Yaşamın son döneminde tıbbi tedavide karar verme sürecine ilişkin kılavuz Yaşamın son döneminde tıbbi tedavide karar verme sürecine ilişkin kılavuz Yaşamın son döneminde tıbbi tedavide karar verme sürecine ilişkin kılavuz Avrupa Konseyi Fransızca Baskı: Guide sur le processus

Detaylı

Türkiye de ve bölge ülkelerinde diyabet sorunu

Türkiye de ve bölge ülkelerinde diyabet sorunu Türkiye de ve bölge ülkelerinde diyabet sorunu SUDE IĞDIR Türkiye Tip 1 diyabetli Dİyabet sorunu Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), dünya genelinde 382 milyon yetişkinin diyabet hastası olduğunu tahmin

Detaylı

BM Sağlık Hakkı Özel Raportörü SİVİL TOPLUM İÇİN REHBER

BM Sağlık Hakkı Özel Raportörü SİVİL TOPLUM İÇİN REHBER BM Sağlık Hakkı Özel Raportörü SİVİL TOPLUM İÇİN REHBER Uluslararası Sağlık ve İnsan Hakları Örgütleri Federasyonu IFHHRO Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Teşekkürler Bu rehberin taslağını

Detaylı

Giriş. Bu broşürde ET tanısı, tedavisi, ilave bilgi kaynakları ve destek konusu tartışılmaktadır.

Giriş. Bu broşürde ET tanısı, tedavisi, ilave bilgi kaynakları ve destek konusu tartışılmaktadır. 1 Hematoloji Uzmanlık Derneği, the Leukemia & Lymphoma Society(LLS)'e 15.01.2011 tarihinde çevirisi yapılan bu kitapçığa yeniden basım izni verdiği için minnetle teşekkür eder. Konular Esansiyel trombositoz

Detaylı

ĠSTATĠSTĠKSEL ARAġTIRMALARDA ÖLÇME YÖNTEMLERĠ VE ÖLÇEK TÜRLERĠ

ĠSTATĠSTĠKSEL ARAġTIRMALARDA ÖLÇME YÖNTEMLERĠ VE ÖLÇEK TÜRLERĠ ĠSTATĠSTĠKSEL ARAġTIRMALARDA ÖLÇME YÖNTEMLERĠ VE ÖLÇEK TÜRLERĠ Ġlke Aktuğ BUZKAN, Rifat Mert GÜLMEZ, Duygu KARACAN, Ezgi SÜMER, Mustafa TAġDEMĠR DanıĢman: Kumru Didem ATALAY ÖZET Araştırmalar, doğadaki

Detaylı

KARACİĞER NAKLİ AMELİYATI HASTA ONAM FORMU

KARACİĞER NAKLİ AMELİYATI HASTA ONAM FORMU SAYFA NO 1/9 Hasta ile ilgili bilgiler ya da basılmış etiket TC Kimlik No: Protokol/Dosya No: Doğum Tarihi: Cinsiyeti: Hekimin Ünvanı/Kaşesi: Hastanın durumu, hastalığı: Karaciğer vücudumuzdaki en büyük

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER Baskı: 500 adet, Ekim 2011 Yayımlayan: TMMOB adına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreterya: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Adres:

Detaylı

Birleþmiþ Milletler Çocuk Haklarý Komitesi nin Çocuk Haklarýna dair Sözleþme ye iliþkin Genel Yorumlarý 2006 2008

Birleþmiþ Milletler Çocuk Haklarý Komitesi nin Çocuk Haklarýna dair Sözleþme ye iliþkin Genel Yorumlarý 2006 2008 Birleþmiþ Milletler Çocuk Haklarý Komitesi nin Çocuk Haklarýna dair Sözleþme ye iliþkin Genel Yorumlarý 2006 2008 ICC Çocuk Haklarý Serisi 4 International Children s center (ICC) Uluslararası Çocuk Merkezi

Detaylı

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; iş

Detaylı

İNSANIN SAVUNMASIZLIĞI VE KİŞİSEL BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI İLKESİ. UNESCO Uluslararası Biyoetik Komitesi (IBC) Raporu

İNSANIN SAVUNMASIZLIĞI VE KİŞİSEL BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI İLKESİ. UNESCO Uluslararası Biyoetik Komitesi (IBC) Raporu İNSANIN SAVUNMASIZLIĞI VE KİŞİSEL BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI İLKESİ UNESCO Uluslararası Biyoetik Komitesi (IBC) Raporu İNSANIN SAVUNMASIZLIĞI VE KİŞİSEL BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI İLKESİ UNESCO Uluslararası Biyoetik Komitesi

Detaylı

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung Künye Bu broşür, Federal Sağlık Bakanlığının talimatıyla, Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi (BZgA: Bundeszentrale für gesundheitliche

Detaylı