20 Ağustos Kimin oy hakkı olduğu, Vergi Dairelerinde bulunan nüfus kayıtlarındaki bilgilere göre saptanacaktır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "20 Ağustos Kimin oy hakkı olduğu, Vergi Dairelerinde bulunan nüfus kayıtlarındaki bilgilere göre saptanacaktır."

Transkript

1 Seçim Eylül de yapılacak olan Bölge Genel Meclisi (regionfullmäktige) seçimine ilişkin açıklayıcı bilgiler Ne zaman ne olacak? Seçimlerin arkasından Skåne seçim bölgesinde oturanların yaptıkları seçime göre Skåne bölgesini Region Skåne yöneten politikacılarda da ister istemez değişiklikler olacaktır Seçimleriyle ilgili bazı önemli tarihler. 20 Ağustos Kimin oy hakkı olduğu, Vergi Dairelerinde bulunan nüfus kayıtlarındaki bilgilere göre saptanacaktır. 1 Eylül İsveç te yerleşik olarak oturan seçmenler seçim kartlarını almış olmalıdır. Erken oy kullanma olanağı başlıyor. Seçim günü 19 Eylül Seçim lokalleri saat 08:00 ila 20:00 arasında açık olacaktır. Bazı seçim lokalleri daha kısa süreyle açık olabilirler. Seçim lokalinin açık olduğu saatler seçmen kartında belirtilmiştir. Oy verme işlemi saat 20:00 de bittikten sonra seçim lokalinde oy sayımı yapılmaya başlanır. Önce parlamento seçimi ile ilgili olan oyların sayımı daha sonra belediye meclisi seçimi ile ilgili oyların sayımı son olarak da il genel meclisi seçimi ile ilgili oyların sayımı yapılır. Seçimin yapıldığı gece verilen seçim sonuçları kesin sonuçlar değildir. 20 Eylül Valilik kesin sonuçların alınacağı oy sayımına başlar. Üzerinde ad yazılı oylar da valilikçe sayılır. Önce parlamento seçimi ile ilgili olan oyların sayımı daha sonra belediye meclisi seçimi ile ilgili oyların sayımı son olarak da il genel meclisi seçimi ile ilgili oyların sayımı yapılır. 28 Eylül Halen iktidarda olan Bölge Genel Meclisi nin (regionfullmäktige) son toplantı günüdür. Yaklaşık 29 Eylül de Bölge Genel Meclisi nin (regionfullmäktige) seçilmesi seçim gününden sonra gelen ikinci haftanın ortalarına doğru kesinleşir. 14 Ekim Halen var olan bölge yönetim kurulunun (regionstyrelse) son toplantı günüdür. 31 Ekim Bölge yönetim kurulu (Regionstyrelsen) ile bölge kurulunun (regionråden) görev süresi 31 Ekim tarihine kadar uzatılmıştır. 1 Kasım Yeni seçilmiş olan bölge genel meclisi ilk toplantısını yapacak bu toplantıda başkanını/yeni üst düzey yönetimini, bölge yönetim kurulunu, bölge kurulunu ve seçim kurulunu seçecektir. Daha sonra yeni seçilmiş olan bölge yönetim kurulu da ilk toplantısını yapar.

2 15 Kasım Bölge yönetim kurulunun toplantı günü olup, bölge genel meclisinin 30 Kasım tarihinde yapacağı toplantıya sunulmak üzere vergi oranı önerisini saptar. 30 Kasım Bölge genel meclisi 2011 yılında geçerli olacak olan vergi oranını kararlaştırır Aralık Bölge genel meclisi seçilmiş olanların arasından değişik kurullarda ve komitelerde kimlerin oturacağını seçer ve 2011 yılının kesin bütçesini kararlaştırır. 31 Aralık arasında görev yapan kurulların görev süreleri 31 Aralık tarihine kadar uzatılmıştır.. 1 Ocak 2011 Skåne bölgesinin yeni kurulları için yeni bir görev süresi başlamıştır ve kurulların görev süreleri tarihine kadar devam edecektir. Region Skåne Bölgesindeki seçim bölgeleri Bölge genel meclisindeki 149 sandalye (temsilciler) Region Skåne bölgesinde, adına seçim bölgeleri denilen 6 değişik coğrafi bölgelere göre dağıtılmıştır. Sizin bağlı olduğunuz belediye hangi seçim bölgesine bağlı? Aşağıda, bölge genel meclisini oluşturan temsilcilerin (134 sabit sandalyenin) nasıl dağıtılmış olduğunu görebilirsiniz. Seçim sonrasında oluşturulacak olan tamamlayıcı (utjämningsmandaten) 15 sandalyenin temsilcileri burada belirtilmemiştir.

3 Kuzeybatı seçim bölgesi (Nordvästkretsen) (29 sabit sandalye) - Bjuv, Båstad, Helsingborg, Höganäs, Klippan, Åstorp, Ängelholm, Örkelljunga Kuzeydoğu seçim bölgesi (Nordostkretsen) (19 sabit sandalye) - Bromölla, Hässleholm, Kristianstad, Osby, Perstorp, Östra Göinge Orta seçim bölgesi (Mellankretsen) (30 sabit sandalye) - Eslöv, Hörby, Höör, Kävlinge, Landskrona, Lund, Staffanstorp, Svalöv I.Güneybatı seçim bölgesi (Sydvästkretsen I) (32 sabit sandalye) Doğu Malmö (östra) ve Batı Malmö (västra) belediye seçim bölgelerini kapsar II. Güneybatı seçim bölgesi (Sydvästkretsen II) (14 sabit sandalye) - Burlöv, Lomma, Svedala, Trelleborg, Vellinge Güneydoğu seçim bölgesi (Sydostkretsen) (10 sabit sandalye) - Sjöbo, Skurup, Tomelilla, Simrishamn, Ystad Sandalyelerin dağılımı Sandalyelerin dağılımı; her politik partinin bölge genel meclisinde kaç sandalye sahibi olacağına bağlı olarak yapılmaktadır. Region Skånes Bölgesine tamamı 149 sandalye verilmiştir Bunların 134 tanesi sabit sandalye olup 15 tanesi seçimlerin sonuçlarına göre dağıtılan tamamlayıcı sandalyelerdir. Her seçim bölgesinde ne kadar sabit sandalyenin olacağı konusu o seçim bölgesindeki oy verme hakkı olan seçmen sayısına bağlı olarak saptanır yılındaki seçimlerle karşılaştırıldığında 2010 yılı seçimlerinde I. Güneybatı seçim bölgesi sandalye sayısı bir sandalye atarken Güneydoğu seçim bölgesi sandalye sayısında bir sandalyelik bir düşüş söz konusu olmuştur. Tamamlayıcı sandalyelerin (Utjämningsmandaten) dağılımı, oyların sayımı bittikten sonra yapılır ve sandalyelerin tüm bölgedeki seçim bölgelerine olabildiğince adil olarak dağıtılmasının sağlanmasını amaçlamaktadır. Bir seçim bölgesi nedir? Bölge genel meclisindeki 149 sandalye (temsilciler) Region Skåne bölgesinde, adına seçim bölgeleri denilen 6 değişik coğrafi bölgelere göre dağıtılmıştır. Her seçim bölgesi birkaç belediyeyi kapsamı içine almaktadır. Yalnızca I.Güneybatı seçim bölgesi (Sydvästkretsen I) Malmö belediyesinin tamamını kapsamaktadır. Her seçim bölgesindeki nüfus, seçim günü, bölge genel meclisinde olmasını istediği kendi temsilcilerini (üyelerini) seçer. Region Skåne Bölgesini bugün kimler yönetiyor? miljöpartiet (Çevre Partisi) inden oluşan bir koalisyon ile yönetilmektedir. miljöpartiet (Çevre Partisi) inden oluşan bir çoğunlukla yönetilmektedir.

4 İlgili belediyeler yasası gereğince İsveç in İl Meclisleri (landsting) ve bölgelerini yöneten yönetim kurulları orantılı olarak atanırlar. Bunun anlamı bölge genel meclisinde sandalyesi olan partilerin bu yönetim kurullarında da temsilcilerinin olmasıdır. Normalde bir ya da birkaç parti bölge genel meclisinde çoğunluğu sağlarlar. Tüm politik organlardaki başkanları bu çoğunluk seçer. Yine aynı çoğunluk bütçe çalışmalarını da yaparken yönetim kurulunun karar önerisini hazırlar. Bölge Genel Meclisinin (regionfullmäktiges) yükümlülükleri nelerdir? 19 Eylül seçimleriyle birlikte skåningarna Skåneliler, bölge genel meclisine kendi temsilcilerini seçecektir. Region Skåne Bölgesine ilişkin olarak genel anlamda büyük sorunlarla ilgili kararları, bölge genel meclisini oluşturan bu üyeler almaktadırlar. Bölge Genel Meclisi (Regionfullmäktige), Region Skåne Bölgesinin 149 üyesiyle en üst düzeyde karar veren organı olup her dört yılda bir doğrudan Skåneliler tarafından seçilirler. Region Skåne Bölgesine ilişkin olarak genel anlamda büyük sorunlarla ilgili kararları da bölge genel meclisini oluşturan bu üyeler alırlar. Bölge Genel Meclisi; Region Skåne Bölgesinin yürüttüğü hasta bakım ücretlerinin ne kadar olacağı gibi (örneğin bir bölge doktoruna yapılacak ziyaret ücretinin ne kadar olacağı gibi) faaliyetlerin finansmanını sağlamak amacıyla Skåne bölgesi halkı için hangi vergi oranının geçerli olacağına karar vermektedir. Region Skåne Bölgesinin bütçesi. Region Skåne Bölgesindeki değişik kurulların hangi hedeflerinin olacağına, hangi ekonomik çerçevede hareket edebileceklerine, hangi kuralların geçerli olduğuna ve faaliyetlerin nasıl yürütüleceğine karar vererek yürütmekle Bölge Genel Meclisi görevlidir. Bölge Genel Meclisi bir yılda en az beş olağan toplantı yapar. Toplantılar Kristianstad da yapılır. Üç ana görevi Bölge Genel Meclisinin üç ana görevi vardır. En üst düzeyde karar verme yetkisi dışında genel meclis; politik tartışmalar için bir forum oluşturduğu gibi, bilgi toplama ve bilgi dağıtma için de bir forumu da oluşturur. Bölge Genel Meclisinin üst düzey yönetimi Bölge Genel Meclisinin üst düzey yönetimi bir başkan ile birinci ve ikinci başkan yardımcılarından oluşmaktadır. Başkan; Bölge Genel meclisinin çalışmalarını yürütür, toplantıların hazırlanmasından ve toplantıda ele alınan konuların toplantı kurallarına uygun bir şekilde işleme konulmasından sorumludur. miljöpartiet (Çevre Partisi) inden oluşan bir çoğunlukla yönetilmektedir. Politik sekreter Bölge genel meclisini oluşturan partilerin kendilerine yardımcı olan politik sekreterleri bulunmaktadır.

5 Seçimler arasında şöyle etkileyebilirsin. Demokrasinin anlamı her dört yılda bir oy vermekten daha fazladır! Bir politikacı ile görüşün! Anlatmak istediğiniz bir konuyu dinleyecek bir politikacıyı bulmak her zaman kolay değildir. Hem kimin politikacı olduğunu bilmek hem de konuyla ilgili doğru politikacıyı bulmak gerekir. Region Skåne Bölgesinin büyüme ve sağlık konusunu ele alan ve tüm bölgenin toplu sorumluluğunu taşıyan dört kurulu bulunmaktadır. Bölge halkının tavsiyeleri, (Brukarråd) Region Skåne Bölgesi, alacağı kararların daha sağlıklı olabilmesi için bölge halkının görüşlerini almaya açıktır. Tartışmaları izleyin Bölge genel meclisinin toplantıları doğrudan web kanalıyla yayınlanmaktadır. Ayrıca anında seyredilemiyorsa o toplantıyı daha sonra da görmek olasıdır. Oyunuzu mavi oy pusulası ile Region Skåne Bölgesi için kullanın Region Skåne Bölgesinde Bölge Genel Meclisi için oy kullanırken mavi renkli oy pusulasını kullanacaksınız. Nasıl oy verilir? Seçim kurulunun ana sayfasında oyunuzu nasıl vereceğinize ilişkin tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmelik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmelik Yürürlük:19.1.2005 tarih, 25705 sayılı Resmi Gazete Değişiklik: 2.3.2005 tarih,25743 sayılı Resmi Gazete Değişiklik:9.4.2011

Detaylı

Belediye ve İl Genel Meclisi seçimleri 2011

Belediye ve İl Genel Meclisi seçimleri 2011 Oy kullanacaklar için önemli bilgiler Belediye ve İl Genel Meclisi seçimleri 2011 Seçim tarihi 12 Eylül dür. Kimlik belgenizi unutmayın! Türkçe tyrkisk Belediye ve İl Genel Meclisi seçimleri 2011 Belediye

Detaylı

ÖGRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ

ÖGRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ ÖGRENCİ KONSEYİ YÖNERGESİ Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Ondokuz Mayıs Üniversitesi nin önlisans, lisans ve lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının

Detaylı

Avrupa Konseyine Üye Devletlerden Örnekler: Mahkeme Başkanı, Adliye Müdürü, Adli Yardımcı ve Basın Sözcüsü Pozisyonlarına İlişkin İnceleme Çalışması

Avrupa Konseyine Üye Devletlerden Örnekler: Mahkeme Başkanı, Adliye Müdürü, Adli Yardımcı ve Basın Sözcüsü Pozisyonlarına İlişkin İnceleme Çalışması Mahkeme Yönetimi Sisteminin Güçlendirilmesi Ortak Projesi Avrupa Konseyine Üye Devletlerden Örnekler: Mahkeme Başkanı, Adliye Müdürü, Adli Yardımcı ve Basın Sözcüsü Pozisyonlarına İlişkin İnceleme Çalışması

Detaylı

BELEDİYE BİRLİKLERİNİN YAPISI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

BELEDİYE BİRLİKLERİNİN YAPISI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BELEDİYE BİRLİKLERİNİN YAPISI, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Prof. Dr. Recep BOZLAĞAN Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri GİRİŞ 1 Belediye birlikleri Türkiye yerel yönetim sisteminin önemli unsurlarındandır.

Detaylı

TÜRKİYE DE İDARİ SİSTEM VE ÖRGÜTLENME

TÜRKİYE DE İDARİ SİSTEM VE ÖRGÜTLENME TÜRKİYE DE İDARİ SİSTEM VE ÖRGÜTLENME Yrd. Doç. Dr. İpek ÖZKAL SAYAN Türkiye nin yönetim yapısı idari (genel), askeri, adli ve akademik 1 olmak üzere dört alan üzerinde yükselmektedir. Bunlardan idari

Detaylı

Yönetmelik İçişleri Bakanlığından: İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği

Yönetmelik İçişleri Bakanlığından: İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği Yönetmelik İçişleri Bakanlığından: İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği 09/10/2005 Tarih ve 25961 Sayılı Resmi Gazete BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı;

Detaylı

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜK (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜK (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR) CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜK (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞTİR) CUMHURİYET HALK PARTİSİ TÜZÜĞÜ (5-6 EYLÜL 2014 TARİHLİ 18. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY DA YAPILAN

Detaylı

ANALiZ RAPORU NO:1 CUMHURBAŞKANI SEÇİM KAMPANYASININ FİNANSMANI: ADİLİYET, ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK. Prof. Dr. Ömer Faruk Gençkaya

ANALiZ RAPORU NO:1 CUMHURBAŞKANI SEÇİM KAMPANYASININ FİNANSMANI: ADİLİYET, ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK. Prof. Dr. Ömer Faruk Gençkaya CUMHURBAŞKANI SEÇİM KAMPANYASININ FİNANSMANI: ADİLİYET, ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK Prof. Dr. Ömer Faruk Gençkaya ÖNSÖZ 2 Türkiye, tarihinde ilk defa 10 Ağustos 2014 te Cumhurbaşkanını seçmek için

Detaylı

Ortaklığın Adresi : 10032 Sokak No:10 A.O.S.B. Çiğli-İZMİR. Telefon ve Faks No. : Telefon: (232) 376 75 75 Fax: (232) 394 01 97

Ortaklığın Adresi : 10032 Sokak No:10 A.O.S.B. Çiğli-İZMİR. Telefon ve Faks No. : Telefon: (232) 376 75 75 Fax: (232) 394 01 97 Tarih : 10.05.2012 Kimden : Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yatırımcı İlişkileri Tel: 232 376 75 75 (6 Hat) e-mail: yatirimci.iliskileri@katmerciler.com.tr Konu : Bağımsız Denetim

Detaylı

Kısaca ABD SEÇİMLERİ

Kısaca ABD SEÇİMLERİ Kısaca ABD SEÇİMLERİ Sandık başına giden Amerikalı seçmenler çoğu kez farklı seçeneklerle karşı karşıya kalıyor. GİRİŞ Özgür ve adil bir seçim demokrasinin temel taşıdır. İktidarın barışçıl bir şekilde

Detaylı

ULUSAL KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE BELEDİYELERİN ÇIKARLARININ KORUNMASI RAPORU:

ULUSAL KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE BELEDİYELERİN ÇIKARLARININ KORUNMASI RAPORU: ULUSAL KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE BELEDİYELERİN ÇIKARLARININ KORUNMASI RAPORU: POLONYA'NIN MERKEZİ YÖNETİM VE YEREL/BÖLGESEL YÖNETİMLER ORTAK KOMİSYONU POLONYA, İSVEÇ VE TÜRKİYE NİN CEMR (AVRUPA BELEDİYELER

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Giriş. ABD Seçimleri. Siyasi Partilerin Rolü. Başkan Adaylarının Belirlenmesi. Kongre Seçimleri. Seçim Anketleri ve Eksperler

İÇİNDEKİLER. Giriş. ABD Seçimleri. Siyasi Partilerin Rolü. Başkan Adaylarının Belirlenmesi. Kongre Seçimleri. Seçim Anketleri ve Eksperler (Ocak 2008 de yayınlanmıştır) İÇİNDEKİLER Giriş ABD Seçimleri Siyasi Partilerin Rolü Başkan Adaylarının Belirlenmesi Kongre Seçimleri Seçim Anketleri ve Eksperler Kampanyaların Finanse Edilmesi ABD Seçim

Detaylı

Yerel ve Bölgesel hükümet sektöründe sosyal diyalogğa genel bakış

Yerel ve Bölgesel hükümet sektöründe sosyal diyalogğa genel bakış Yerel ve Bölgesel hükümet sektöründe sosyal diyalogğa genel bakış Avrupa Komisyonu mali desteği ile hazırlanmıştır. Nisan 2009 İÇİNDEKİLER 1) Giriş... 1 2) Sosyal diyaloğun tanımı... 3 3) AB düzeyinde

Detaylı

Aksa Enerji Üretim A.Ş. 2014 Yılı Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu

Aksa Enerji Üretim A.Ş. 2014 Yılı Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu Aksa Enerji Üretim A.Ş. 2014 Yılı Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı Aksa Enerji Üretim A.Ş. nin (Bundan böyle Şirket veya Aksa Enerji olarak anılacaktır.)

Detaylı

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz Düzenleyen: Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi Başkanı, Halkla İlişkiler Departmanı Çeviren: Sprachendienst Monika Unbehaun Basım: Landtagsdruckerei, Hannover Copyright:

Detaylı

2014 YILI ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİ SEÇİMİ SEÇİM KURULLARI İÇİN SEÇİM KILAVUZU

2014 YILI ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİ SEÇİMİ SEÇİM KURULLARI İÇİN SEÇİM KILAVUZU 2014 YILI ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİ SEÇİMİ SEÇİM KURULLARI İÇİN SEÇİM KILAVUZU İÇİNDEKİLER: A. TEMSİLCİ ADAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR A.1. Aday Olma Koşulları A.2. Başvuruların Kabulü ve Değerlendirilmesi

Detaylı

T.C. YÜKSEKÖĞRETĠM KURULU YASA TASLAKLARI

T.C. YÜKSEKÖĞRETĠM KURULU YASA TASLAKLARI T.C. YÜKSEKÖĞRETĠM KURULU YASA TASLAKLARI (KARġILAġTIRMALI YÖK VE HACETTEPE ÜNĠVERSĠTESĠ TASLAKLARI) Kasım 2012, ANKARA YÖK YASA TASLAĞI HAKKINDA NOTLAR Prof. Dr. A. Murat TUNCER Hacettepe Üniversitesi

Detaylı

REKABET, ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK

REKABET, ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK Farklı Düşünüyoruz Bir Arada Çözüyoruz. ANALiZ RAPORU NO:4 SİYASETİN VE SEÇİM KAMPANYALARININ FİNANSMANI: REKABET, ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK Prof. Dr. Ömer Faruk Gençkaya 2 ANALiZ RAPORU NO:4 3 ANALiZ

Detaylı

Ülke Ülke Yerel Yönetimler

Ülke Ülke Yerel Yönetimler Ülke Ülke Yerel Yönetimler İsveç'te Yerel Yönetimler.. * Feyza Oztürk Giriş Kuzey Batı Avrupa'da İskandinav Yanmadası'nın üçte ikisini oluşturan İsveç, "bir anayasal monarşi", ya da "anayasal krallık"

Detaylı

Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Birliği Yönergesi BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Birliği Yönergesi BİRİNCİ KISIM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Birliği Yönergesi BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönerge nin amacı, Yeditepe Üniversitesi ne kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. 2013 YILINA İLİŞKİN OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BİLGİLENDİRME NOTU

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. 2013 YILINA İLİŞKİN OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BİLGİLENDİRME NOTU İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. 2013 YILINA İLİŞKİN OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BİLGİLENDİRME NOTU A) 27 MAYIS 2014 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA DAVET Şirketimizin 2013 yılına ilişkin Olağan Genel Kurul

Detaylı

Derneğin Amacı ve Bu Amacı Gerçekleştirmek İçin Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri İle Çalışma Alanları:

Derneğin Amacı ve Bu Amacı Gerçekleştirmek İçin Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri İle Çalışma Alanları: TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ TÜZÜĞÜ BÖLÜM 01 Derneğin Adı ve Merkezi: Madde 1: Derneğin adı "Türkiye Bilişim Derneği"dir. Türkiye Bilişim Derneği 19 Nisan 1994 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 7 Mart 1994

Detaylı

KARTONSAN KARTON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / KARTN [] 18.05.2012 16:30:46 Özel Durum Açıklaması (Genel)

KARTONSAN KARTON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / KARTN [] 18.05.2012 16:30:46 Özel Durum Açıklaması (Genel) / KARTN [] 18.05.2012 16:30:46 Özel Durum Açıklaması (Genel) Ortaklığın Adresi : Prof. Dr. Bülent Tarcan Cad. Pak İş Merk. No:5 K:3 Gayrettepe/Beşiktaş/İSTANBUL Telefon ve Faks No. : 0-212-273 20 00 Fax:0-212-273

Detaylı

FIBA (GENERAL REGULATIONS) GENEL TÜZÜK VE FIBA İÇ TÜZÜĞÜNÜN (INTERNAL REGULATIONS) DEĞERLENDİRİLMESİ

FIBA (GENERAL REGULATIONS) GENEL TÜZÜK VE FIBA İÇ TÜZÜĞÜNÜN (INTERNAL REGULATIONS) DEĞERLENDİRİLMESİ FIBA (GENERAL REGULATIONS) GENEL TÜZÜK VE FIBA İÇ TÜZÜĞÜNÜN (INTERNAL REGULATIONS) DEĞERLENDİRİLMESİ Çalışmamızda FIBA Genel Tüzüğü ve İç Tüzüğü nün önemli bölümleri İngilizceden Türkçeye çevrilerek okuyucunun

Detaylı

TÜRK NÖROŞİRÜRJİ DERNEĞİ SPİNAL VE PERİFERİK SİNİR CERRAHİSİ ÖĞRETİM VE EĞİTİM GRUBU YÖNERGESİ

TÜRK NÖROŞİRÜRJİ DERNEĞİ SPİNAL VE PERİFERİK SİNİR CERRAHİSİ ÖĞRETİM VE EĞİTİM GRUBU YÖNERGESİ 1 TÜRK NÖROŞİRÜRJİ DERNEĞİ SPİNAL VE PERİFERİK SİNİR CERRAHİSİ ÖĞRETİM VE EĞİTİM GRUBU YÖNERGESİ Madde 1: Grubun tanımı Grubun adı "Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu (SPSCG)" dur. SPSCG, Türk Nöroşirürji

Detaylı

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu TÜRKİYE CUMHURİYETİ. 10 Ağustos 2014 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu TÜRKİYE CUMHURİYETİ. 10 Ağustos 2014 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu TÜRKİYE CUMHURİYETİ 10 Ağustos 2014 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ AGİT DKİHB Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti Sonuç Raporu Varşova 18 Kasım 2014 İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EĞİTİM, BİLİM VE KÜLTÜR KURUMU (UNESCO) TÜRKİYE MİLLİ KOMİSYONU YÖNETMELİĞİ

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EĞİTİM, BİLİM VE KÜLTÜR KURUMU (UNESCO) TÜRKİYE MİLLİ KOMİSYONU YÖNETMELİĞİ 4323 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EĞİTİM, BİLİM VE KÜLTÜR KURUMU (UNESCO) TÜRKİYE MİLLİ KOMİSYONU YÖNETMELİĞİ Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 10/5/2004 No : 2004/7355 Dayandığı Kanunun Tarihi : 20/5/1946 No

Detaylı

ZİRAAT ODALARI VE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ KANUNU

ZİRAAT ODALARI VE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ KANUNU ZİRAAT ODALARI VE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ KANUNU KANUN NO:6964 MAYIS 2010 6964 SAYILI KANUNUN MADDE BAŞLIKLARI MADDE MADDE BAŞLIĞI NO BÖLÜM I Ziraat Odaları 1 Odaların kuruluş amacı ve kapsamı 1/A Tanımlar

Detaylı