MESLEK LİSESİ MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA ALAN / DAL SEÇİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MESLEK LİSESİ 2013-2014 MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA ALAN / DAL SEÇİMİ"

Transkript

1 MİMAR SİNAN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA ALAN / DAL SEÇİMİ

2 MESLEĞİN ÖNEMİ İnsan yaşamındaki önemli dönüm noktalarından biri meslek seçimidir. Meslek seçimindeki temel amaç mutlu bir geleceğin planlamasını yapmaktır. Kendine güvenen ve mutlu birey olabilmek için meslek seçimine gereken önemi vermek ve doğru kariyer planlaması yapabilmektir...

3 İnsanlar, kişilikleri, yetenekleri ve ilgileri yönünden birbirlerinden farklı oldukları gibi her mesleğin gerektiği ilgi, yetenek ve kişilik özellikleri de farklılık gösterir. Bireyin seçme özgürlüğü, doğru tercihler yapabilme doğrultusunda kullanabilmesi için neyi niçin istediğini, ne gibi bedensel, zihinsel ve ekonomik olanaklara sahip olduğunu bilmesi, yani kendini iyi tanıması gerekir...

4 Kişinin meslek seçimi ve benlik alanları içinde bulundukları yaşam koşuları, aile yapısı, önceki yaşantıları, ülkenin eğitim politikası ve şans gibi faktörlerden etkilenir...

5 Meslek seçiminde önemli olan bireyin fiziksel ve zihinsel yetenekleri, sosyo-ekonomik durumu, cinsiyeti, o meslek eğitiminde ve meslekte başarılı olma olasılığı ve daha bir çok faktörü göz önüne alarak, seçenekler içinde en uygun olanına karar verilmesidir!..

6 ALAN SEÇİMİ Alan seçimi; Meslek seçiminin ilk aşamasını oluşturur. Bu açıdan önemlidir.

7 MESLEK LİSESİ ÇOK PROĞRAMLI LİSELER KIZ MESLEK LİSESİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ TİCARET MESLEK LİSESİ ÜNİVERSİTE 2 YILLIK BÖLÜMLERE SINAVSIZ GEÇİŞ 4 YILLIK ALANI İLE İLGİLİ BÖLÜMLERE YGS İLE GİRİŞ TEKNİK LİSELER GENEL LİSE SOSYAL BİLİMLER YABANCI DİL TÜRKÇE MATEMATİK FEN BİLİMLERİ ÜNİVERSİTE 4 YILLIK ALANINDA OLAN BÖLÜMLERE VE 2 YILLIK BÖLÜMLERE YGS ve LYS İLE GİRİŞ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ 160 MESLEK SEÇENEĞİ

8 ALAN SEÇİMİ NE ZAMAN YAPILIR? 9. Sınıflarda : Alan/Dal ayrımı yapılmaksızın bütün dersler ortaktır. Başvuru: ( ) Tarihleri arası yapılır Belirtilen süreler içersinde Alan Tercih Formu Doldurulup Okul Müdürlüğüne teslim edilir ve E- OKUL sistemine girilir. Kimler Başvuru Yapabilir: Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına düşenler hariç 9.sınıfta öğrenim gören tüm tüm öğrenciler alan tercihi yapabilir. Ancak 10. sınıfa geçmeye hak kazanan öğrencilerin başvuruları E-OKUL tarafından dikkate alınacaktır.10. Sınıfa geçmeye hak kazanmayan öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.

9 ALAN SEÇİMİ NASIL YAPILIR? 9. sınıfın sonunda öğrencimiz kendi okulu dahil en fazla 3 okul ve her bir okul için en fazla 5 farklı alan seçebilir.

10 ALAN SEÇİMİ NASIL YAPILIR? Alan seçimi yapılırken baz alınan puan hesaplama yöntemi şöyledir; Söz konusu bir öğrencinin ilköğretimdeki diploma puanın %40'ı ve 9. sınıf yıl sonu puanının %60'ı toplanarak hesaplanacak olan Alana Yerleştirme Puanı esas alınacaktır.

11 ÖRNEK : Okulumuz 9. sınıfta okuyan bir öğrencimizin ilköğretim diploma puanı 100 puan üzerinden 86 olsun, ve bu öğrencimizin 9. sınıf yıl sonu başarı puanı ise yine 100 tam puan üzerinden 72 olsun. Buna göre; 86x0,40+72x0,60=34,4+43,20=77,60 söz konusu öğrenci alan seçimi yaparken bu puanı baz alarak seçim yapacaktır.

12 ÖĞRENCİ BİLGİLERİ Öğrencinin Velinin Sınıf Öğretmeninin T.C. Kimlik No Adı Adı Adı Soyadı Soyadı Soyadı Sınıfı Numarası İmzası İmzası İmzası TERCİH DEĞERLENDİRME VE TAVSİYE PUANLAMA ÇİZELGESİ Okul Tercih Sırası Alan Tercih Sırası Sıra Tercih Edilen Okul adı 1. Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi Alan Sıra 1 Makine Teknolojileri Alanı Makine Teknolojileri Alanı Alan Adı 2. Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi 3 Ertuğrulgazi Lisesi Fen Bilimleri Alanı

13

14 TERCİH YAPARKEN; Okul tercihi yaparken en çok istediği okuldan en az istediği okula şeklinde sıralama yapmalıdır. Çünkü puanların eşitliği durumunda bu sıralama dikkate alınacaktır. Bir öğrenci her okuldan en fazla 5 alan tercihi yapabilecektir. İsterse veya seçtiği okulda 5 alan yoksa daha az alan tercihi de yapabilir. Öğrencinin açıkta kalmaması adına tercihlerin tümünü yapması uygun olacaktır. Bunlardan bir tanesinin de Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi olmasında yarar vardır.

15 TERCİH YAPARKEN; Okulumuzda okuyan bir öğrencinin başka okulları tercih etme hakkı olduğu gibi başka okullardaki öğrencilerin de okulumuzu tercih edebileceğini; Bu okulda okuyan öğrenci ile dışarıdan başvuran öğrenci arasında yönetmelik gereği bir ayrım yapılamayacağı sadece puan üstünlüğüne dikkat edileceği unutulmamalıdır.

16 TERCİH YAPARKEN; Anadolu kısmında Alan ayrımı 9.sınıfın başında OKS puanına göre yapılacağından bu alan seçilemeyecektir. 10. Sınıfta : Öğrenci ortalaması ve seçimine göre yerleştiği ALANDA eğitimine devam eder. 11. Sınıfta : Alana ait bir DALDA ağırlıklı olarak mesleki eğitim verilir. 12. Sınıf : İşyeri STAJ uygulamasına ayrılmıştır. Haftanın 3 günü işyerlerinde staj yapılır, 2 gün ise okulda teorik eğitimler devam eder. Mezun olan öğrencilerimiz: Kendi işyerlerinde, özel sektörde veya kamu alanlarında iş hayatına katılırlar. Eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz için: 4 Yıllık fakülte veya 2 yıllık yüksekokul programları vardır.

17 OKULUMUZDA BULUNAN ALANLAR VE BUNLARA BAĞLI DALLAR MİMAR SİNAN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNDE BULUNAN ALANLAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI MAKİNE TEKNOLOJİLERİ ALANI METAL TEKNOLOJİLERİ ALANI MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI

18 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Bilişim Teknolojileri; bilgisayar sektöründeki gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmış ve verileri saklamak, iletmek ve işlemek için kullanılan bilgisayar donanım ve yazılım teknolojilerini içeren bir alandır. Bilişim Teknolojileri (BT), güncel bir bakışla; bilgisayar donanımı, yazılımı, bilgisayar ağları, iletişim teknolojileri, bu alanda yetişmiş insan gücü, prosedürler, internet, intranet ve iletişim araçları gibi çok sayıda bileşene sahiptir.

19 OKULUMUZDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANINDA YER ALAN DALLAR WEB TASARIMI VE PROGRAMLAMA DALI Tanımı : Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında, web sayfası tasarımına ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlayan nitelikli kişidir. Görevleri : İş organizasyonu yapmak. Analiz yapmak. İhtiyaçları değerlendirmek. Algoritma yapmak. Web sitesinin görsel tasarımını yapmak. Tasarlanan sitenin yerel yayınını yaparak test etmek. Meslekî gelişime ilişkin faaliyetleri yürütmek.

20 BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİS DALI Tanım : Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, bakım ve arıza giderme işlemleri ve bilgisayar ile kontrol edilebilen sistemler kurmaya sahip nitelikli kişidir. Görevleri : İş organizasyonu yapmak. Analiz yapmak. İhtiyaçları değerlendirmek. Hataları tespit etmek. Algoritma yapmak. Arıza gidermek. Devre tasarımı yapmak. Devreyi gerçekleştirmek. İhtiyaç olursa bilgisayar ile kontrol edilebilen projeler geliştirmek. Tamamlanan projenin testini gerçekleştirmek. Meslekî gelişime ilişkin faaliyetleri yürütmek.

21 ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI Bölümün amacı; endüstri meslek liselerimizin genel amacı doğrultusunda; beceri ağırlıklı temel teknik bilgilere sahip elemanlar yetiştirmektir. Teknolojik gelişmeler sonucu günümüz endüstrisinde kullanılan, elektrik ve elektronik kavramlar çeşitli şekillerde birleşerek birbirini tamamlamakta ve bilgisayarla desteklenip bir bütün oluşturmaktadır. Günümüzde Elektrik Enerjisi olmadan yaşamanın çok güç olacağı düşünülmektedir. Bölümümüz, elektrik enerjisinin elde edilmesi, dağıtımı, kullanılabilecek duruma getirilmesi, elektrikli araç ve cihazların tesisi, montajı, bakımı, onarımı ile ilgili alanları kapsar.

22 OKULUMUZDA ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANINDA YER ALAN DALLAR ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ DALI Tanımı: Elektrikli ev aletleri teknik servis elemanının sahip olması gereken, ev ve iş yerlerinde; soğutma, ısıtma, pişirme, temizlik, kişisel bakım cihazlarının bakım, onarım ve montajını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Görevi: Soğutma, ısıtma, pişirme, temizlik, kişisel bakım cihazlarının bakım, onarım ve montajına yapma yeterliklerine sahip teknik elemanlar yetiştirmek.

23 ELEKTRİK TESİSAT PANO MONİTÖRLÜĞÜ DALI Tanımı : Elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü meslek elemanının sahip olması gereken, bina içi ve dışı elektrik tesisatının ve tüm elektrik panolarının kurulumunu ve bakım onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Görevi: Elektrik-elektronik sektöründe; bina içi ve dışı elektrik tesisatının ve tüm elektrik panolarının kurulumunu ve bakım onarımını yapabilecek yeterliklere sahip meslek elemanları yetiştirmek.

24 ENDÜSTRİYEL BAKIM-ONARIM DALI Tanımı : Endüstriyel bakım ve onarım elemanının sahip olması gereken, fabrika, atölye vb. işletmelerdeki sistemlerin bakım ve onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Görevi: Fabrika, atölye vb. işletmelerdeki elektrik elektronik sistemlerin bakım ve onarımına ilişkin işlemleri, yapma yeterliklerine sahip nitelikli meslek elemanları yetiştirmek.

25 BOBİNAJ DALI DALI Tanımı : Bobinajcının sahip olması gereken elektrik motorlarının bakımı, onarımı ve transformatörlerin imalatını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Amacı : Çeşitli, elektrik motorlarının bakım onarımını yapma ve transformatörlerin imalatını yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek.

26 MAKİNE TEKNOLOJİLERİ ALANI Teknolojinin gelişmesi insanın ve insanlığın yaşam kalitesini yükseltmek, insanın kendisine ve çevresine daha fazla zaman ayırmasını hedeflemiştir. Makineler, insanların hayatını kolaylaştıran, yaşam kalitesini yükselten en önemli unsurlardan biridir. Makine teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelidir. Alan, ülkemizde ve dünyada hızla ilerlemektedir, getirisi ve katma değeri yüksektir, ekonominin lokomotifi durumundadır.

27 OKULUMUZDA MAKİNE TEKNOLOJİLERİ ALANINDA YER ALAN DALLAR ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK DALI Tanımı: Talaşlı imalat tezgahlarını kullanabilen, üretilecek parçaya göre kalıp tasarımını yapabilen, yaptığı her türlü kalıpları preslere bağlayabilen, pres ayarlarını yapabilen, kalıptan ürün alabilen, kalıp onarımını ve çalıştığı tüm makinelerin periyodik bakımını yapabilen nitelikli kişidir. Görevleri Teknik resim çizmek, Bilgisayar destekli iki ve üç boyutlu çizim yapmak, İmalat işlemleri yapmak, Parçaya uygun kalıp tasarımı yapmak, Sac metal kalıpları yapmak, Birleşik sac metal kalıpları yapmak, İş kalıpları yapmak.

28 BİLGİSAYARLI MAKİNE İMALATI DALI(CNC) Tanımı: Klasik ve bilgisayar kontrollü talaşlı imalat tezgâhlarını çalıştırıp sayısal kod üreterek kullanabilen, makine parçalarını işleyebilen, bu makinelerin her türlü ayar ve kontrollerini yapabilen, makinelerin üzerindeki tüm sistemlerin bakım ve onarımını yapabilen nitelikli kişidir. Görevleri: Teknik resim çizmek. Temel imalat ve montaj işlemleri yapmak. Bilgisayar destekli iki ve üç boyutlu çizim yapmak. Takım yolları oluşturmak. ( Sayısal kod üretmek) CNC tezgahlarını kullanmak. İş güvenliği kurallarına uymak. İş organizasyonu ve planlama yapmak. Çalıştığı makinelerin bakım ve onarımını yapmak.

29 MAKİNE BAKIM-ONARIM DALI TANIMI: Makine Bakım Onarım Dalı; tezgah kurulumunu yapan, tezgahların bakım kataloglarını inceleyerek arıza tespitini yapan, arızalı parçayı onaran ya da yenisi ile değiştiren tezgah ve makinelerin periyodik bakımlarını yapan nitelikli kişiler yetiştirmeyi hedefler. GÖREVLERİ : Sistemi faal durumda tutmak, Makinelerin periyodik bakımını yapmak, Arıza tespiti yapmak, Onarım yapmak, Makine yerleşimi yapmak, Makine montajı yapmak, Mesleki gelişim ve sanayicilere rehberlik yapmak,

30 METAL TEKNOLOJİLERİ ALANI Metal Teknolojisi alanı, sanayinin istediği gibi mesleğinde yeniliklere açık ve nitelikli insan yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Metal Teknolojisi alanı; metalleri sıcak veya soğuk olarak biçimlendirme, kaynak işleri, ısıl işlemler, malzeme muayene yöntemleri, mesleği ile ilgili NC, CNC tezgâhlarında çalışma konularının verildiği meslek alanıdır. Metal Teknolojisi alanındaki meslekler, ülke kalkınmasında ve istihdam alanında çok büyük bir yere sahip olduğu için ana mesleklerdendir. Bunun için de çağın yeniliklerini yakalamak zorundadır. Gelişmekte olan ülkemizde sanayinin Metal Teknolojisi alanından mezun olmuş nitelikli ara elemanlara ihtiyaç bulunmaktadır.

31 OKULUMUZDA METAL TEKNOLOJİLERİ ALANINDA YER ALAN DALLAR KAYNAKÇILIK DALI TANIMI: Kaynakçı; elektrik ark kaynağı, oksi-gaz kaynağı, elektrik direnç kaynağı, TİG, MİG-MAG ve toz altı kaynak tekniklerini kullanarak çeşitli metallerin sökülemeyecek şekilde birleştirmesini yapan, farklı kalınlıktaki gereçleri elektrik arkı ve plazma ile kesebilen nitelikli kişiye kaynakçı denir GÖREVLERİ: Metal Teknolojisi Alanı kaynakçılık dalında okuyan öğrenciler, lise seviyesinde genel kültür derslerinin yanı sıra;, temel soğuk ve sıcak şekillendirme, endüstride ihtiyaç duyulan TIG, MIG-MAG, elektrik ark kaynağı, oksi-gaz kaynağı, malzeme muayene, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabancı dil konularında bilgi, beceri ve tavır olarak eğitim almaktadır.

32 ÇELİK YAPILANDIRMA DALI TANIMI: Çelik yapılandırmacı; metalleri talaş kaldırma yöntemlerinden daha çok eğme-bükme, kesme, delme ile şekillendirerek, birbirleri ile çeşitli yöntemlerle birleştirebilen, çelik eşya,mobilya, basit kaldırma ve taşıma araçları, çeşitli su depoları, güneş enerjili kolektörleri, merdivenler ve parmaklıklar, çelik çatı sistemlerini vb uygulamaları, sacdan boru işlerini, toz altı kaynak teknikleri uygulayabilen, mesleği ile ilgili CNC tezgahlarında çalışabilen nitelikli kişidir. GÖREVLERİ: Çelik konstrüksiyonculuğu dalında okuyan öğrenciler, temel oksi-gaz ve sıcak şekillendirme, elektrik ark kaynağı, soğuk şekillendirme, metal yüzey işlemleri, çelik yapılandırma, çelik çatı kiriş sistemleri, mesleği ile ilgili NC, CNC tezgahlarında çalışma, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabancı dil konularında bilgi, beceri ve tavır olarak eğitim almaktadır

33 MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI TEKNOLOJİLERİ ALANI Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı; işlevsel özellikleri ile mekânları kullanışlı hâle getiren, estetik değeriyle de yaşadığımız ya da çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli ortamlar hâline gelmesini sağlayan bir alandır. Bu alan sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarmaktadır. Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, vernik, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır. Türkiye de mobilya dekorasyon alanındaki işletmelerin çoğu atölye tipi küçük ölçekli işletmelerdir. Son yıllarda, geleneksel yöntemlerle üretim yapan bu atölyelerin yerini tam donanımlı fabrikalar almaya başlamıştır.

34 MOBİLYA VE İÇMEKAN TASARIMI TEKNOLOJİLERİ ALNANINDA YER ALAN DALLAR İÇMEKAN VE MOBİLYA TEKNOLOJİSİ DALI Tanımı: İç mekan ve mobilya teknolojisi meslek elemanının sahip olduğu, iç mekan ve mobilya elemanlarının üretimini yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır. Görevi: Mobilya ve iç mekan tasarımı alanında mobilya ve içmekan teknolojisi mesleğinin gerektirdiği iç mekan ve mobilya elemanlarının üretimi yeterliklerine sahip meslek elemanlarının yetiştirilmesidir.

35 MOBİLYA VE İÇ MEKAN RESSAMLIĞI DALI Tanımı: Mobilya ve iç mekan ressamlığı, meslek elemanının sahip olduğu iç mekan yerleşimlerini planlama ve bilgisayarla çizme yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır. Görevi: Mobilya ve iç mekan tasarımı alanında mobilya ve içmekan tasarımı mesleğinin gerektirdiği iç mekan yerleşimlerini planlama ve bilgisayarda çizme yeterliklerine sahip meslek elemanlarının yetiştirilmesidir.

36 OKULUMUZDAKİ ALANLAR DIŞINDA ÖĞRENCİLERİMİZİN TERCİH EDEBİLECEKLERİ OKULLAR VE ALANLARI KIZ MESLEK LİSESİ ENDÜSRTİ MESLEK LİSESİ TİCARET MESLEK LİSESİ ÇOK PROGRAMLI LİSE MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MERKEZLERİ TEKNİK LİSELER (Teknik Liseye geçiş şartlarını taşıyanlar seçebilecektir. ) GENEL LİSELER

37 OKULUMUZDAKİ ALANLAR DIŞINDA ÖĞRENCİLERİMİZİN TERCİH EDEMEYECEKLERİ OKULLAR ANADOLU MESLEK LİSELERİ ANADOLU LİSELERİ FEN LİSELERİ SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ SAĞLIK MESLEK LİSELERİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN TÜM ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI

38 TEKNİK LİSE YE GEÇİŞ A) 9.Sınıfı doğrudan ortalama ile veya ortalama yükseltme sınavları sonunda geçmiş olması B) Dil ve Anlatım, Matematik, Fizik ve Kimya derslerinin; 1)Her birinden doğrudan veya ortalama yükseltme sınavı sonunda başarılı olması, 2)Yıl sonu başarı puanı ortalamasının en az olması gerekmektedir. C) Bir öğrenci en fazla iki teknik liseye başvurabilir ve istediği alanları tercih edebilir.

39

40 MESLEKİ EĞİTİM VE ALANLARLA İLGİLİ KAPSAMLI BİLGİ İÇİN.

41 2010 ÖSS' YE GÖRE LİSE TÜRLERİNİN LİSANS YERLEŞTİRME ORANLARI Ön Lisans/ Lisans Yerleşen Sayısı Başvuru Lise Türü Sayısı Sosyal Bilimler Lisesi ,44 Fen Lisesi ,82 Öğretmen Liseleri ,22 Yerleştirme Oranı Otelcilik ve Turizm M.Liseleri ,82 Y.D. Egt. Yapan Özel Lise ,98 Ticaret Meslek Liseleri Anadolu Lisesi ,37 Teknik Liseler ,89 Özel Fen Lisesi ,23 Özel Lise ,16 Endüstri Meslek Liseleri ,71 Lise (YDA) ,43 Imam Hatip Liseleri ,22 Lise ,44 Kiz Meslek Liseleri ,04 Güzel Sanatlar Liseleri ,66

42 SİZ SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZE İYİ BİR MESLEK VE BAŞARILI BİR GELECEK DİLEKLERİMİZLE Cemal AKYÜREK Mimar Sinan Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi Psikolojik Danışmanı

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 -

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 - ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI 2007-1 - KOMİSYON ÜYELERİ KENAN TUĞAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI KENAN

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI METAL TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI METAL TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI METAL TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI Ankara, 2011 ÖN SÖZ Ülkemizde makine metal sektöründe üretim yapan fabrikalar ve küçük ölçekli işletmeler, ülke ekonomisine

Detaylı

MESLEK REHBERİ. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE

MESLEK REHBERİ. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE Mesleki Mesleki Eğilime Eğilime Göre Göre Yönlendirme ve ve Kariyer Kariyer Rehberliği MESLEK MESLEK REHBERİ REHBERİ HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE MESLEKİ EĞİLİME

Detaylı

TÜRKİYE DE EĞİTİM SİSTEMİ VE 02EĞİTİM İMKÂNLARI

TÜRKİYE DE EĞİTİM SİSTEMİ VE 02EĞİTİM İMKÂNLARI İstanbul Kalkınma Ajansı Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı MESLEKİ EĞİTİM, REHBERLİK VE KARİYER DANIŞMANLIĞI MERKEZİ PROJESİ TÜRKİYE DE EĞİTİM

Detaylı

İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU

İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU TARİHÇEMİZ İzmir Meslek Yüksekokulu; 1982 yılında Buca ilçesindeki Eğitim Yerleşkesi içinde kurulmuştur. Ön lisans (2 yıl) düzeyinde ara eleman yetiştiren Milli Eğitim Gençlik

Detaylı

HBERLİK HANGİ LİSEYİ SEÇMELİYİM? T.C. KONYA VALİLİĞİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYANLAR

HBERLİK HANGİ LİSEYİ SEÇMELİYİM? T.C. KONYA VALİLİĞİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYANLAR T.C. KONYA VALİLİĞİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HBERLİK HANGİ LİSEYİ SEÇMELİYİM? HAZIRLAYANLAR NESRİN AKKOYUN DİCLE DOĞAN RAMAZAN ŞİMŞİR AHMET BAL SAVAŞ TÜFEKÇİ NESLİHAN KUTLU LEVENT OKAN ORHAN ŞAHİN YAŞAR

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI Ankara, 2012 1 2 3 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 6 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ... 7 ADALET... 9 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ...

Detaylı

T.C.DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS/LİSANS ÖĞRETİMİ STAJ YÖNERGESİ

T.C.DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS/LİSANS ÖĞRETİMİ STAJ YÖNERGESİ T.C.DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS/LİSANS ÖĞRETİMİ STAJ YÖNERGESİ (Üniversite Senatosunun 20.11.2008 tarih ve 2008/20 sayılı toplantısında kabul edilerek, 25.03.2009 tarih, 2009/4 sayılı Mütevelli Heyeti

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 14

ÖĞRENME FAALİYETİ 14 ÖĞRENME FAALİYETİ 14 ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI AMAÇ ELEKTRİK - ELEKTRONİK Bu faaliyet ile Elektrik- Elektronik alanı altında yer alan meslekleri tanıyabileceksiniz A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Elektrik-Elektronik

Detaylı

CEPHE SİSTEMLERİ VE PVC DOĞRAMA ELEMANI / PVC DOĞRAMA İMALAT ve MONTAJ TEKNİSYENİ

CEPHE SİSTEMLERİ VE PVC DOĞRAMA ELEMANI / PVC DOĞRAMA İMALAT ve MONTAJ TEKNİSYENİ TANIM Yapıların dış ve iç cephe kaplama montajı ile PVC doğrama, kaplama ve bölme duvar imalat ve montajı, bina ve yerleşim yerlerinin röleve alımı, mesleği ile ilgili çizim ve maliyet hesaplarını inşaat

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 32

ÖĞRENME FAALİYETİ 32 ÖĞRENME FAALİYETİ 32 METAL TEKNOLOJİSİ ALANI AMAÇ Bu faaliyet sonucunda, metal teknolojisi alanı altında yer alan meslekleri tanıyabileceksiniz. A. ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ Metal teknolojisi alanı,

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI Ankara, 2011 ÖN SÖZ Halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri alanı, küreselleşen dünya içinde kurum

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.tf.sakarya.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.tf.sakarya.edu.tr TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ www.tf.sakarya.edu.tr Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK Teknoloji Fakültesi Dekanı Günümüzde, ülkeler arasındaki rekabet bilgi düzeyinde sürdürülmekte, toplumların geleceği

Detaylı

Zuhal ÖZCAN ATSO AR GE Personeli

Zuhal ÖZCAN ATSO AR GE Personeli GİRİŞ Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen, Mustafa Kemal Üniversitesi nin ortağı olduğu Projenin amacı Hatay İlinde yaşamakta olan 18-55

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI Medipol lü Olmak Yarınlara Hazırlanmaktır. Sevgili Öğrenciler, Yüksek Öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ALANLARI TANITIM MODÜLÜ 2 ANKARA ARALIK 2005 ii 2006 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı http://megep.meb.gov.tr Bu modül (ders notu); Mesleki Eğitim ve Öğretim

Detaylı

EMO 2015-2016 TERCİH REHBERİ. Temmuz 2015

EMO 2015-2016 TERCİH REHBERİ. Temmuz 2015 EMO 2015-2016 TERCİH REHBERİ Temmuz 2015 Elektrik/Elektronik Mühendisliği Eğitimi Veren Okullar: KKTC ve dış ülkeler hariç olmak üzere, 85 devlet ve 58 vakıf olmak üzere toplam 143 üniversitede, Elektrik,

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

İcra eden, tatbik eden karar veren daima daha kuvvetlidir. İlim tercüme ile olmaz inceleme ile olur.

İcra eden, tatbik eden karar veren daima daha kuvvetlidir. İlim tercüme ile olmaz inceleme ile olur. Millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli, cevheri kendi içimizden çıkarmak zorundayız. İcra eden, tatbik

Detaylı

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir:

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir: MESLEKLER REHBERİ MESLEK SEÇĠMĠ Meslek : Meslek en genel anlamda yaşam boyu yapılan faaliyetler bütünüdür. Yaşam boyu yapılan bir faaliyetten insanın mutlu olabilmesi için seçtiği mesleği severek ve isteyerek

Detaylı

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir:

MESLEK SEÇĠMĠ. Meslek seçimiyle ilgili sağlıklı bir karar verebilmek için bireyin şu evrelerden geçmesi gerekir: MESLEKLER REHBERİ MESLEK SEÇĠMĠ Meslek: Meslek en genel anlamda yaşam boyu yapılan faaliyetler bütünüdür. Yaşam boyu yapılan bir faaliyetten insanın mutlu olabilmesi için seçtiği mesleği severek ve isteyerek

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü 1 G A Z İ O S M A N P A Ş A Ü N İ V E R S İ T E S İ 2 Merhaba.. Gaziosmanpaşa üniversitesine bağlı olarak Erbaa ilçemizde, 1993 yılında açılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1995 yılında açılan

Detaylı

Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr

Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr Ücretli Kontenjanlar için Geçerlidir. www.gelisim.edu.tr GÜZEL SANATLAR Programlar Puan Türleri Graf i Sinema ve Televizyon TS-1 MESLEK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ Meslek seçimi, sadece gelecekte

Detaylı

2015 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS)

2015 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) 2015 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) 19.03.2015 1 ATATÜRK MESLEKİ VE ANADOLU 19.03.2015 2 19.03.2015 3 YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI YGS Başvuru Tarihleri : 02.01.2014-15.01.2014 Sınav Tarihi

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLER Sinop Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, 02.11.2001 tarihinde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d 2 maddesi uyarınca Yükseköğretim

Detaylı

TEKNOLOJİ VE EĞİTİM, EĞİTİM TEKNOLOJİSİ ARAÇLARI VE OKULLARDA KULLANIMI

TEKNOLOJİ VE EĞİTİM, EĞİTİM TEKNOLOJİSİ ARAÇLARI VE OKULLARDA KULLANIMI TEKNOLOJİ VE EĞİTİM, EĞİTİM TEKNOLOJİSİ ARAÇLARI VE OKULLARDA KULLANIMI İÇİNDEKİLER 1.Giriş 2. Teknoloji Nedir? 3.Eğitim Teknolojisi Nedir? 3.1. Eğitim Teknolojisinde Kullanılan Araçlar 3.2.Eğitimde Teknolojinin

Detaylı