BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri"

Transkript

1 BÜLTEN Tedarikçi Günleri Continental&Schaeffler Tedarikçi Günleri ni Düzenledik AUTOLIV Tedarikçi Günleri TÜRK TRAKTÖR Tedarikçi Günleri PROFICOOL FANS Tedarikçi Günleri BFT SpA Tedarikçi Günleri B&M Tedarikçi Günleri Yabancı Heyet Ziyaretleri UNIDO ile İşbirliği Kamerun Yan Sanayi Borsası Ziyaretimize Geldi TYSB İran a açıldı Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması Bilgilendirme Semineri İleri Malzeme Teknolojileri Çalıştayı Raylı Sistemlere İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri TYSB Üye Profili Araştırması Yan Sanayi Fuarları Odamızca Katılım Gerçekleştirilecek Fuarlar Listesi Hannover 2015 Sanayi Fuarı SUBCONTRATACION 2015 Fuarı 2015 Yılında Ziyaret Edilebilecek Fuarlar Listesi Sektörlerden Haberler Önerileriniz Şubat 2015, Say : 84 Türk Yan Sanayi Borsası ndan Değerli Yan Sanayicilerimiz, KOBİ lerimiz ve Girişimcilerimiz, Büyük önder Atatürk ün dile getirdiği üzere, Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, bağımsız, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. Odamız Türk Yan Sanayi Borsası olarak, ideallerimize ulaşmak amacıyla yerli sanayicilerimize ve üretici girişimcilerimize katkı vermek adına özellikle KOBİ lerin dış pazarlara yönlendirilmesi yoluyla ülkemiz ihracatının ülkeler ve ürünler itibariyle çeşitlendirilerek arttırılması çabalarını sürdürmeye devam ediyoruz. Bu idealler doğrultusunda geçirdiğimiz 2014 yılında, siz değerli üyelerimiz ile ana sanayici satın almacılarının bir araya gelerek yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiği Tedarikçi Günleri etkinliğini sırasıyla Schneider, Hitachi, Harman, Girbau, Continental ve Schaeffler firmaları ile gerçekleştirdik. Ayrıca, yine yerli ve yabancı ana sanayicilerin katılımıyla İşbirliği Günleri ni düzenledik. Borsamızca uluslararası alandaki işbirliklerimize ivme kazandırmak amacıyla, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) yetkilileri ile muhtelif platformlarda bir araya gelerek, dünyadaki diğer yan sanayi borsalarının da katılımıyla yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirdik. Diğer taraftan, 2014 yılı Kasım ayında, İsfahan Ticaret, Sanayi, Maden ve Ziraat Odası yetkilileri ile Odamız Türk Yan Sanayi Borsası yetkilileri arasında 20 Ağustos 2013 tarihinde imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında işbirliklerimizi geliştirdik yılında da gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde benzeri çalışmalara devam edecek olan Borsamızın faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgilere yer vermeye çalıştığımız bültenimizin sizlere faydalı olacağını umuyor Borsamıza vermiş olduğunuz destek için siz değerli üyelerimize teşekkür ediyoruz.

2 Tedarikçi Günleri CONTINENTAL& SCHAEFFLER TEDARİKÇİ GÜNLERİ Nİ DÜZENLEDİK Almanya da yerleşik Continental Automotive firması satın alma yetkililerinin ülkemizden yerli yan sanayici arayışına dönük organizasyon talebi doğrultusunda, Kasım 2014 tarihlerinde Odamızda Continental Automotive ve Schaeffler GmbH firmalarına yönelik bir Tedarikçi Günleri etkinliği düzenlenmiştir. Bilindiği üzere, Continental, 2013 yılında 33,3 milyar Euro luk ciro ile dünyanın önde gelen otomotiv tedarikçilerindendir. Fren sistemleri, motor ve şasi sistemleri ve elemanları, aletle donatım, infotaintment (bilgilendirmeli eğlence) çözümleri, araç elektroniği, lastik ve teknik elastomer ürünleri sunucusu olarak Continental, daha fazla sürüş emniyeti sağlamaya ve küresel iklimi korumaya önemli katkılarda bulunmaktadır göstermektedir. Etkinliğe Continental firması ile birlikte katılan Schaeffler firması, rulman endüstrisindeki en geniş ürün yelpazesine sahip firmalar arasında yer almakta olup; INA, Luk ve FAG ürün markaları ile rulmanlı yatak ve lineer sistem ürünleri üreticisi ve otomotiv sanayi için yüksek hassasiyete sahip motor, şanzıman ve şasi uygulamaları ve ürünleri temin eden dünyaca tanınmış bir tedarikçidir. Görüşmeler sırasında karşılıklı işbirliği imkânları araştırılmış ve gerek Continental, gerekse Schaeffler yetkililerinden alınan bilgiye göre ileriye dönük iş bağlantıları kurulmuştur. Özetle, organizasyona katılmak için 135 firma başvuruda bulunarak etkinliğin ilk günü gerçekleşen seminere iştirak etmiştir. Söz konusu 135 firmadan 51 i, Continental ve Schaeffler firmaları yetkilileri tarafından onaylanarak, ikinci gün gerçekleşecek olan görüşmelere davet edilmişlerdir. Etkinlik sonrasında gerek Continental, gerekse de Schaeffler firmaları yöneticilerinden teşekkür ve başarı dilekleri alınmış, Odamız tarafından her türlü detayı düşünülerek organize edilen etkinliğin kendileri için büyük fırsat olduğunu dile getirmişler ve görüşme yaptıkları firmalar arasında, ileride birlikte çalışabilecekleri potansiyel firma durumunda olanların bulunduğunu ifade etmişlerdir. Borsamızca anılan firma yetkilileriyle işbirliklerime önümüzdeki yıllarda da devam edilebilmesi için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

3 Tedarikçi Günleri AUTOLIV TEDARİKÇİ GÜNLERİ Özellikle yan sanayici KOBİ lerimizin dış pazarlara yönlendirilmesi yoluyla ülkemiz ihracatını ülkeler ve ürünler itibariyle çeşitlendirilerek arttırılması çabalarını sürdürmekte olan Odamız Türk Yan Sanayi Borsası tarafından, 16 Şubat 2015 tarihlerinde AUTOLIV CANKOR Tedarikçi Günleri etkinliği düzenlenmiştir. İsveç kökenli AUTOLIV firması, dünya çapında 29 ülkede çalışanı ve 800 milyon dolar cirosuyla otomotiv sektörüne emniyet kemeri, hava yastığı ve direksiyon simidi olmak üzere çok çeşitli güvenlik ürünleri, çözümleri üreten ve sunan global bir şirket olup, söz konusu etkinlik çerçevesinde anılan firmanın satın almacıları ile Borsamız üyesi yan sanayicilerle görüşmeler gerçekleştirmiştir. Tel: E-posta: 16 ŞUBAT 2015 TÜRK TRAKTÖR TEDARİKÇİ GÜNLERİ Kuruluşundan bu yana, yaklaşık 30 yerli ve yabancı ana sanayici firmanın katılımıyla 13 kez İşbirliği Günleri organizasyonunu gerçekleştiren Borsamızca, 2015 yılında tek bir firmaya özel olarak düzenlenen ve potansiyel tedarikçilerle güçlü bağlar kurmanın en etkin yollarından biri olan Tedarikçi Günleri ne ağırlık verilecektir. Bu doğrultuda, 24 Mart 2015 tarihinde Türk Traktör firması ile ortaklaşa bir Tedarikçi Günleri etkinliği düzenlenmesine ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir. ABD kökenli New Holland Agriculture marka traktörleri de üreten Türk Traktör firması, endüstriyel hayatına 1954 yılında başlamış ve 130 dan fazla ülkeye yaptığı ihracatla ülkemizin önemli kuruluşlarından biri olmuştur. Modern tarıma yön veren şirket olma vizyonuyla hareket eden Türk Traktör, Türkiye nin en büyük, dünyanın ilk 10 traktör üreticisinden biri olup, söz konusu firmanın satın alma birimi ile görüşmek istemeniz halinde Borsamızla irtibata geçmeniz rica olunur. 24 MART 2015 Tel: E-posta:

4 Tedarikçi Günleri PROFICOOL FANS TEDARİKÇİ GÜNLERİ Borsa Birimimizce, 17 Mart 2015 tarihinde Polonyalı Proficool Fans firmasına yönelik bir Tedarikçi Günleri etkinliği düzenlenmesine ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir. Polonya kökenli Proficool Fans firması, 1992 yılında kurulmuş olup, enerji, kimya, döküm, maden işleme ve diğer sektörlere kompozit malzemeden endüstriyel soğutma kuleleri üretimi gerçekleştirme ve söz konusu soğutma kulelerinin dizayn ve modernizasyonu, servis ve yedek parça temini, test, kontrol ve analiz hizmetlerini yürütmektedir. Bunun yanında aşağıdaki ürün gruplarında; mühendislik, tedarik ve üretim yolu ile anahtar teslim projelerin ve teknolojik ünite ve ekipmanların tedarikini sağlamaktadır. Geleneksel elektrik santralleri, Birleşik ısı ve güç santralleri Biyokütle santralleri Kombine doğalgaz çevrim santralleri Çöp yakma tesisleri Rüzgâr türbinleri, buhar türbinleri, buhar jeneratörleri Kazanhaneler 2013 yılında 40 milyon $ ciroya ulaşan ve %80 in üzerinde ihracat yapan söz konusu firmanın satın alma birimi ile görüşmek istemeniz halinde Borsamızla irtibata geçmeniz rica olunur. 17 MART 2015 Tel: E-posta: BFT SPA TEDARİKÇİ GÜNLERİ 17 NİSAN 2015 Borsa Birimimizce, 17 Nisan 2015 tarihinde İtalya kökenli BFT SpA firmasına yönelik bir Tedarikçi Günleri etkinliği düzenlenmesine ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir. Makine sektöründe 30 yıldır hizmet vermekte olan BFT SpA firması, kapı otomasyon sistemleri (bariyer, sürgülü kapılar vb.) üretimini yapmaktadır. Şirket 2013 yılı itibariyle, 109 milyon Euro luk ciroya sahiptir. Tüm dünyada yaklaşık 500 çalışanı ve 20 satış ofisine sahip global bir şirkettir. Şirketin İstanbul da yer alan fabrikasında 2009 yılından bu yana bariyer üretimi yapılmakta olup, 10 adet mavi ve 3 adet beyaz yakalı olmak üzere toplam 13 adet çalışanı bulunmaktadır. Toplam 4,5 milyon Euro cirosu olan BFT İstanbul firmasının ihracat oranı %70 civarında olan söz konusu firmanın satın alma birimi ile görüşme yapmak istemeniz halinde tarafımızla irtibata geçmeniz önemle rica olunur. Tel: E-posta:

5 Tedarikçi Günleri BAIER&MICHELS TEDARİKÇİ GÜNLERİ 26 MAYIS yılında, İtalya da kurulan ve genel merkezi Almanya da yer alan Baier&Michels firması ve Odamız işbirliğinde, 26 Mayıs 2015 tarihinde B&M Tedarikçi Günleri etkinliği düzenlenecektir. Başta otomotiv olmak üzere, beyaz eşya, elektrik ve elektronik sektörlerine bağlantı elemanları üretimi yapan Baier&Michels firmasının Almanya ve İtalya dışında ABD, Fransa ve Çin de temsilcilikleri mevcut olup, anılan firma yetkilileri 2015 yılında Türkiye ve Meksika da da temsilcilikler açmayı planlamaktadırlar. Talaşlı işleme ve soğuk şekillendirme yöntemleri ile her türlü küçük mekanik parçanın üretimini gerçekleştiren Baier&Michels firmasının, İtalya da 56, Almanya da 150, ABD de 4, Çin de 2 ve Fransa da 2 olmak üzere toplam 264 çalışanı bulunmaktadır yılı cirosu yaklaşık 70 milyon Euro civarında olan, B&M firması satın alma birimi ile görüşmek istemeniz halinde Borsamızla irtibata geçmeniz rica olunur. Tel: E-posta:

6 Yabancı Heyet Ziyaretleri YABANCI HEYET ZİYARETLERİ: UNIDO İLE İŞBİRLİĞİ İstanbul Ticaret Odası bünyesinde 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren Türk Yan Sanayi Borsası nın çalışmaları, dünyadaki benzer kurumlar arasında emsal olarak gösterilmektedir yılında Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) nun desteğiyle kurulmuş olan Borsamızın çalışmaları, dünyadaki diğer yabancı Yan Sanayi Borsaları tarafından da ilgiyle takip edilmektedir. Nitekim Borsamızca 2014 yılı Şubat ayında, Viyana da bulunan UNIDO Genel Merkezi ziyaret edilmiş ve söz konusu ziyaret çerçevesinde, kurumlar arasındaki mevcut işbirliği imkanlarının değişen şartlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi ve revize edilmesi hususlarında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan, 4-7 Kasım 2014 tarihlerinde Fransa nın Paris kentinde düzenlenen ve Odamızca milli katılım organizasyonu gerçekleştirilen MIDEST Yan Sanayi Fuarı kapsamında, 5 Kasım 2014 tarihinde, UNIDO yetkilileri ve dünyadaki diğer Yan Sanayi Borsaları (SPX) nın katılımıyla gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı Yuvarlak Masa Toplantısı na Borsamızca iştirak edilmiştir. Söz konusu toplantıda gerek Yan Sanayi Borsaları ile gerekse UNIDO yetkilileri ile yüz yüze görüşme imkânı yakalanmış gerekse de UNIDO ve Odamız Türk Yan Sanayi Borsası arasında 2015 yılında imzalanması öngörülen İşbirliği Sözleşmesi (MOU) hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Kurumlar arasındaki işbirliği olanakları ve gelişen şartlara paralel olarak imzalanması öngörülen İşbirliği Sözleşmesi ne ilişkin değerlendirme ve çalışmalar halen devam etmekte olup, anılan sözleşmenin 2015 yılının ilk çeyreğinde imzalanması planlanmaktadır. Söz konusu işbirliği sözleşmesinin imzalanması sonrasında, dünyadaki diğer Yan Sanayi Borsası yetkililerinin Borsamızı ziyaret ederek, 2015 yılında düzenlenecek etkinlikleri yerinde inceleme fırsatına sahip olacaklardır. UNIDO ile benzeri bir yuvarlak masa toplantısı 2015 yılı Nisan ayında düzenlenecek olan Hannover Sanayi Fuarı sırasında gerçekleştirilecektir. Diğer taraftan Borsamızca anılan fuarda gerçekleştirilecek temaslar sonucunda, yurtdışından yeni tedarikçilerin ülkemize davet edilerek Borsa üyeleriyle yüz yüze görüşmeleri sağlanacaktır.

7 Yabancı Heyet Ziyaretleri KAMERUN YAN SANAYİ BORSASI, BORSAMIZI ZİYARET ETTİ Gerek Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) yetkilileri tarafından, gerekse tecrübesi ve başarılı sonuçları ile emsalleri arasında başarılı bir yan sanayi borsası olarak lanse edilen Borsamız ile işbirliği çalışmalar çerçevesinde, Kamerun Yan Sanayi Borsası yetkilileri Şubat 2015 tarihleri arasında Borsamızı ziyaret etmişlerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, Kamerunlu yetkililer, Borsamız ve faaliyetlerine ilişkin yoğun bir eğitim programına dahil olmuş, ayrıca ziyaret tarihlerine denk gelen AUTOLIV Tedarikçi Günleri ni yerinde inceleme imkanına sahip olmuşlardır. Diğer taraftan, Kamerun Yan sanayi Borsası yetkilileri, Borsamız yetkilileri ile birlikte 14 Şubat 2015 tarihinde Beylikdüzü Tüyap ta düzenlenen World of Industry (WIN) Fuarı nı ziyaret ederek, Borsamıza üye firmalarla sohbet etme fırsatını yakalamışlardır. Kamerun Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu Konsolos yardımcısı Sayın Eren Merzeci nin de Odamıza gelip bizzat ziyaret ettiği Kamerun Yan Sanayi Borsası yetkilileri, anılan ziyaret çerçevesinde, Borsamıza üye olan Arslan Makine ve Zarifsan firmalarını da ziyaret ederek, firmaların üretim tesislerini yerinde imkanına sahip olmuşlardır ŞUBAT 2015 Kamerun Yan Sanayi Borsası ile ortak işbirliği çalışmalarına önümüzdeki yıllarda da devam edilecektir.

8 Yabancı Heyet Ziyaretleri TYSB İRAN A AÇILDI İSFAHAN YAN SANAYİ BORSASI İLE İŞBİRLİĞİ Bilindiği üzere, İsfahan Ticaret, Sanayi, Maden ve Ziraat Odası yetkilileri ile Odamız Türk Yan Sanayi Borsası yetkilileri arasında 20 Ağustos 2013 tarihinde imzalanan İşbirliği Protokolü ne (MOU) istinaden, İsfahan Yan Sanayi Borsası ndan tarafımıza iletilen somut işbirliği taleplerinin değerlendirilmesi çalışmaları kapsamında; 2014 yılı ikinci yarısında İsfahan da işbirliği faaliyetlerine yönelik çalışmalara başlanmıştır. Bu çerçevede, Kasım 2014 tarihleri arasında İran ın İsfahan kentine bir ziyaret gerçekleştiren Odamız heyeti, İsfahan Yan Sanayi Borsası yetkilileri ile gerçekleştirdiği görüşmeler dışında, 7 sanayici firma ve Emir Kebir Sanayi Sitesi ni ziyaret etmiş, ayrıca ilgili kurum yetkilileri ve İranlı iş adamlarının iştirakleri ile çok sayıda toplantı gerçekleştirmiştir. Gerek İranlı yetkililerle yapılan istişareler gerekse de sanayi firmalarında gerçekleştirilen incelemelerde İran a uygulanmakta olan ambargonun olumsuz etkileri ve her alana yansıyan derin izleri yerinde görülmüş, ayrıca mevcut ambargo nedeniyle kapalı bir ekonomik yapı içerisinde işletmesini korumaya çalışan İsfahanlı iş adamlarının ambargoyu delme istek ve çabalarına şahit olunmuştur. İran a uygulanan ambargo, İsfahanlı işadamlarını farklı anlayışlara ve işbirliklerine itmektedir. Bununla birlikte, gerek üretim teknolojisini gerekse de yeni pazar bulma çabalarını, kültürel açıdan kendilerini yakın gördükleri Türkler ile birlikte sürdürmek niyetinde olduklarını Odamız Heyetiyle farklı kurumlarda gerçekleştirilen toplantılarda dile getirmişlerdir. Bu doğrultuda, 2015 yılı Mayıs ayında İsfahan Yan Sanayi Borsası ile İran İşbirliği Günleri adı altında ülke günü düzenlemesi ve üyelerimizin etkinliğe göstereceği ilgi doğrultusunda benzeri organizasyonların sürdürülmesi öngörülmektedir. TÜRKİYE - İRAN TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMASI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ 3 MART 2015 İran ile ülkemiz arasındaki ticari gelişmelere paralel olarak yeni anlaşma ve düzenlemeler gündeme gelmektedir. Zira, Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması nın Bakanlar Kurulu'nca onaylanmasına ilişkin karar 4 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmış olup anılan Anlaşma 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmaların bir devamı olarak, komşumuz İran ile ilişkilerin geliştirilmesi, özellikle BM yaptırımlarının yumuşatılması ve İran ın tekrar uluslararası topluma entegrasyonunun konuşulduğu bu günlerde daha da önem kazanmıştır. Bu çerçevede, İran la ilişkilerin geliştirilmesi yolunda, Türk iş adamlarımızın İran pazarına dikkatlerini çekmek ve pazardaki fırsatları değerlendirmelerini sağlamak amacıyla 3 Mart 2015 tarihinde Odamız da Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilecektir. Tel: E-posta:

9 İleri Malzeme Teknolojileri Çalıştayı 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMADA İLERİ MALZEME TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞTAYI Günümüzde "İleri Malzeme" ile üretilen ürünlerin tüketim hızı gittikçe artmaktadır. Küreselleşen dünyamızda ülkemizin, bölgesinde güçlü ve lider bir devlet olabilmesi için, birçoğunda bu nevi malzemeler kullanılması elzem olan, yüksek teknolojiye sahip ürünler üretmesi gerektiği de aşikârdır. Bu noktadan hareketle, İstanbul Ticaret Odası olarak ülkemizde üstün özelliklere sahip ileri teknoloji ürünü malzemelerin geliştirilmesinin önem ve zaruretini de göz önüne alarak, 2023 Hedeflerine Ulaşmada İleri Malzeme Teknolojileri temalı bir çalıştay düzenlenmiştir. Alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi akademisyenler, iş dünyası temsilcileri, sivil toplum kuruluşu mensupları ile uzmanların iştirak ettiği söz konusu çalıştayda 2023 hedeflerimiz doğrultusunda, ileri teknolojiler odaklı, katma değeri yüksek, yenilikçi ve rekabet gücü kazandıran malzemeler konusu detaylı olarak ele alınmış olup çalıştayın sonuç raporu çalışmaları devam etmektedir. Tel: E-posta: Raylı Sistemlere İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri RAYLI SİSTEMLERE İLİŞKİN SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Ülkemizdeki raylı sistemlerinde yaşanan sorunlar ve çözüm yollarının tespitine yönelik girişimlere devam edilecektir. Ülkemizin 2023 yılı toplam ihracat hedefinde belirtilen 500 milyar Doların, 100 milyar Doları makine ve donanım ihracatına ayrılmıştır. Bu ihracat rakamlarına ulaşılabilmesi için ithal edilecek sanayi hammaddelerinin ve yarı mamul girdilerin en uygun ve emniyetli olarak ülkemize getirilmesi demiryolları ile mümkündür. Bu sebeple, demiryollarında yük taşımacılığına önem verilmesi için gerekli girişimlerde bulunulacaktır. Ayrıca, üzerinde ülkemizdeki raylı sistemlerde yaşanan sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin bir rapor hazırlanmakta olup, söz konusu rapora ilişkin sonuçlar Borsa üyeleri ile önümüzdeki günlerde paylaşılacaktır. Tel: E-posta:

10 TYSB Üye Profili Araştırması TYSB ÜYE PROFİLİ ARAŞTIRMASI Odamız faaliyetlerinin siz üyelerimiz üzerindeki etkilerini ölçmek ve genel profilinizi değerlendirmek amacıyla, Borsamız tarafından her yıl periyodik olarak hazırlanan Yan Sanayi Borsası Üye Profili Anketi, 2014 yılında da üyelerimize iletilmiş ve alınan cevaplar doğrultusunda değerlendirme çalışmalarına başlanmıştır. Bu çerçevede, bir yandan üye firmalarımızın bilgileri sürekli güncellenirken, diğer taraftan faaliyetlerin daha etkin ve verimli olabilmesi amacıyla firmalarımızın mevcut durumları, sorunları, talepleri, görüşleri ve önerileri izlenmektedir. İşletme Bilgileri, ihracat yaklaşımı, ana-yan sanayi ilişkileri ve Türk Yan Sanayi Borsası ile olan ilişkilerinizi değerlendirmeye yönelik söz konusu anket çalışmasında paylaşmış olduğunuz tüm bilgiler, araştırma dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak olup, söz konusu araştırmaya ilişkin sonuçlar önümüzdeki günlerde siz değerli üyelerimizin istifadesine sunulacaktır. Tel: E-posta: TSYB BÜLTENİ NDE NE TÜR HABERLER GÖRMEK İSTERSİNİZ? a) Sektörlerden haberler b) Üyelerimizden haberler c) Fuarların tanıtımı d) Odamızın faaliyetleri e) Diğer Lütfen görüşlerinizi adresine bildiriniz.

11 Yan Sanayi Fuarları Odamızca 2015 yılında katılım gerçekleştirilmesi öngörülen Yurtdışı Fuarlara ilişkin liste aşağıdadır; A) TÜRK ÜRÜNLERİ FUARLARI Tarih Fuarın Adı Yer Konu Ekonomi Bakanlığı Destek Oranları 1-4 Şubat 2015 Tahran-Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı Tahran/İran Tekstil, Hazır Giyim % Mayıs 2015 Bosna Hersek - 6.Türk Ürünleri Fuarı Saraybosna/ Bosna Hersek Genel Ticaret %50 Eylül 2015 Gana - 1.Türk Ürünleri Fuarı Akra/Gana Genel Ticaret %50 Kasım 2015 Katar - 2.Türk Ürünleri Fuarı Doha/Katar Genel Ticaret % İkinci Altı Ay Fas - 1.Türk Ürünleri Fuarı Kazablanka/Fas Genel Ticaret %50 B) ULUSLARARASI FUARLAR (MİLLİ KATILIM) Tarih Fuarın Adı Yer Konu Ekonomi Bakanlığı Destek Oranları Ocak 2015 BAU Yapı İnşaat Fuarı Münih/Almanya Yapı İnşaat % Mart 2015 Jec Composites Paris/Fransa Kompozit % Nisan 2015 Hannover 2015 Sanayi Fuarı Hannover/Almanya Sanayi % Nisan 2015 Canton Fuarı 1.faz Guangzhou/Çin Genel Ticaret % Nisan 2015 Intermat Uluslararası İş ve Paris/Fransa İnşaat Makinaları ve Teknolojileri İş ve İnşaat Makinaları ve Teknolojileri % Mayıs 2015 Canton Fuarı 3.faz Guangzhou/Çin Genel Ticaret % Mayıs 2015 SIAL China 2015 Gıda ve İçecek Şangay/Çin Gıda ve İçecek % Ekim 2015 Anuga Gıda Fuarı Köln/Almanya Gıda % Ekim 2015 Canton Fuarı 1.faz tekrarı Guangzhou/Çin Genel Ticaret %70 31 Ekim-4 Kasım 2015 Canton Fuarı 3.faz tekrarı Guangzhou/Çin Genel Ticaret % Kasım 2015 SIAL Middle East Fuarı Abu Dhabi / B.A.E. Gıda %50 C) ULUSLARARASI FUARLAR (TÜRKİYE KATILIMI/DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TEBLİĞİ ÇERÇEVESİNDE) Tarih Fuarın Adı Yer Konu Ekonomi Bakanlığı Destek Oranları 2-5 Mart 2015 Mobile World Congress Barselona/İspanya Mobil İletişim % Mart 2015 MIPIM Cannes/Fransa Gayrimenkul % Nisan 2015 MIPTV Cannes/Fransa TV, İçerik % Ekim 2015 MIPCOM Cannes/Fransa TV, İçerik %70 D) INFO STAND BAZINDAKİ FUARLAR Tarih Fuarın Adı Yer Konu Nisan 2015 Londra Kitap Fuarı Londra/İngiltere Kitap 4-18 Ekim 2015 Frankfurt Kitap Fuarı Frankfurt/Almanya Kitap

12 Yan Sanayi Fuarları Dünyanın En Büyük Sanayi Fuarı HANNOVER Nisan 2015 Hannover / ALMANYA %50 Devlet Desteği DÜNYA ENDÜSTRİSİNİN KALBİ BURADA ATIYOR! Dünya çapında iş bağlantıları kurmak, endüstriyel ve teknolojik trendleri yerinde takip ederek ihracatınıza güç kazandırmak için siz de bu özel fuarda yerinizi alın. Stand bedeli: 530 Euro/m2 Minimum stand büyüklüğü: 12m2 A'dan Z'ye tüm sektörlere açık olup, sektörel yerleşim gerçekleştirilecektir. Katılım bedeline dahil olan hizmetler: Stand inşaatı, elektrik bağlantısı, aydınlatma ve temel dekorasyon malzemeleri İstanbul- Hannover- İstanbul nakliye, gümrükleme ve sigorta işlemleri Fuar Resmi Kataloğu/ internet giriş, PR bedeli Türkiye pavilyonunun fuar alanında tanıtım çalışmaları Odamızca hazırlanan katalog/ e-katalogda firma bilgilerinin yer alması Ofis, iletişim araçları, güvenlik ve ikram hizmetleri Stand büyüklüğü ile orantılı ücretsiz fuar giriş kartı temini, Paket fiyat üzerinden %50 oranında devlet desteği, dosya masrafı ve işlemlerin takibi. Katılımcılar için ulaşım ve konaklamada uygun paket programlar sunulacaktır. Bilgi ve Başvuru İçin: Reşadiye Cad Eminönü / İstanbul T: F: GSM: e-posta: / web: ito.org.tr /itokurumsal

13 Yan Sanayi Fuarları BORSAMIZCA 2015 YILINDA ZİYARET EDİLECEK YURTİÇİ YAN SANAYİ FUARLARI Tarih Fuar Yer Mart WIN II.Faz Otomasyon Fuarı Tüyap-Beylikdüzü 9-12 Nisan Automechanika Tüyap-Beylikdüzü 5-8 Mayıs IDEF Savunma Sanayi Tüyap-Beylikdüzü Mayıs Autoshow Tüyap-Beylikdüzü Eylül Otomotiv 2015 CNR Expo-Yeşilköy 8-10 Ekim Aluexpo 2015 CNR Expo-Yeşilköy Kasım Comwex Ticari Araç Fuarı Tüyap-Beylikdüzü 3-6 Aralık Plast Eurasia Fuarı Tüyap-Beylikdüzü

14 Sektörlerden Haberler ELEKTRİKELEKTRONİK İHRACATI 12 MİLYAR DOLARI AŞTI Türkiye nin 157 milyar 622 milyon dolarlık ihracatında 5.sırada yer alan sektör, bu yıl bu rakamın üzerinde bir ihracat seviyesine ulaşmayı hedefliyor Beyaz eşyadan televizyona, kablodan elektrikli alete kadar pek çok farklı ürün gruplarını bünyesinde bulunduran elektrik-elektronik sektörü, geçen yıl ihracatını 12 milyar 390 milyon dolara taşımıştır. Türkiye, 157 milyar 622 milyon dolarlık ihracatında 5. sırada yer alan sektör, bu yıl ise bu rakamın üzerinde bir ihracat seviyesine ulaşmayı hedeflemiştir. Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği nden (TET) yapılan açıklamaya göre, Ocak-Aralık döneminde sektör ihracatının en fazla yapıldığı ürün grubu 3 milyar 596 milyon dolarla elektronik olmuştur. Elektronik ihracatı 2014 yılı genelinde önceki yıla kıyasla %9,9 artış kaydetmiştir. Elektroniği 3 milyar 511 milyon dolarla beyaz eşya,3 milyar 103 milyon dolarla elektrik üretim dağıtım ekipmanları ve 2 milyar 178 milyon dolarla kablo sektörü takip etmiştir. Geçtiğimiz yıl elektrik-elektronik sektörünün en fazla ihracat yaptığı il üç ülke, İngiltere, Almanya ve Irak olmuştur. Bu ülkeleri Fransa, Türkmenistan, İtalya, Azerbeycan-Nahcivan, İspanya, Rusya ve Polonya takip etmiştir. Geçen yıl sektör ihracatında Türki Cumhuriyetler ve Avrupa ülkeleri önemini korumaya devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri ne %49 oranında ihracat artışı dikkat çekmekte olup, ABD ye geçtiğimiz yıl 174 milyon dolarlık ihracat yapılmıştır. Kaynak: Dünya Gazetesi, sektör ekleri (www.dunya.com) OTOMOBİL ÜSSÜ OLUYORUZ Ülkemiz, hafif ticari araçtan sonra otomobil üretimini de hızlandırmıştır. Hafif ticari araç üretiminde, Avrupa nın zirvesinde yer alan ülkemiz, otomobil üretiminde ise ilk beş içine girmeyi başarmıştır. Otomotiv sanayinin 2014 yılına ilişkin verilerini içeren ve OSD tarafından yayınlanan Yıllık Değerlendirme Raporu na göre; 2014 te daralan ve iç pazara rağmen, yeni yatırım ve projelerin devreye girmesiyle ihracat ve üretim adetlerinde artış kaydedilmiştir. Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen,2014 e otomotiv sektörü için sürpriz sayılabilecek ÖTV artışıyla girildiğini anımsatarak, iç pazarda yılın yarısında bir gerileme olsa da ikinci yarı sonlarına doğru sağlanan toparlanmayla otomotiv pazarında %10 luk bir daralma yaşandığını ifade etmiştir. Toplam üretimde ise gerçekleştirilen yeni kapasite ve yeni model yatırımlarıyla yılı hem ihracatta, hem de üretimde artışla kapattıklarını aktaran Önen, Ülkemiz geleceğine çok önemli ve kapsamlı projelerle yatırım yapan sanayimiz, özellikle ihracatta beklediği artışla 2015 yılına umutla baktıklarını ifade etmiştir. Kaynak: Dünya Gazetesi, sektör ekleri (www.dunya.com)

15 Sektörlerden Haberler OTOMOTİVE YERLİ PARÇA MÜJDESİ Otomotiv sanayiinde zorunlu orijinal parça uygulaması Haziran da kalkıyor Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, otomotiv yan sanayine ve tüketicilere orijinal yerine eşdeğer parça müjdesi vererek, sanayicinin de bankadan kredi kullanırken makinelerini teminat kullanabilmesi yönünde çalışma yapıldığını ifade etti. Bakan Fikri Işık, otomotiv üreticisi ya da ithalatçılarının kutusu dışında eşdeğer yeni parçalar da kullanmasıyla hem yerli otomotiv yan sanayinin gelişeceği hem de tüketicilerin özellikle bakım ve onarım sigorta şirketleriyle yaşadıkları sıkıntıların ortadan kalkacağı yönünde bilgi vermiştir. Tüketiciyi de rahatlatacak Bakan Işık, katıldığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Hedefimiz üretim ve teknoloji üssü bir Türkiye inşa etmek sloganıyla gerçekleştirilen Yerli Malı Belgesi lansmanında, bir müjde paylaşmak istediğini belirterek şunları söyledi: Otomotiv sektörü Türkiye nin en önemli sektörlerinden biridir. İhracatta hazır giyim ve tekstili birleştirirsek ikinci, birleştirmezsek en fazla ihracat yaptığımız sektör olup, söz konusu sektörde yerli otomotiv yan sanayi üretimini desteklemek için eşdeğer parça çalışmasını bitirdik. Hazine Müsteşarlığımız da 13 Ocak ta tebliğ yayımladı ve 1 Haziran 2015 tarihinde eşdeğer parça uygulaması devreye girecek. Artık illa orijinal parça değil, yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parça da araçlarda kullanılacak. İlk 2 yıl TSE olmak üzere daha sonra akredite edilmiş belgelendirme kurumlarınca onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek. Böylece otomotiv yan sanayinde yerli üretimi artırmış olacağız. Bu gelişmelerin tüketici açısından da son derece önemli olduğunu ifade eden Işık, tüketici üzerindeki maliyet baskısının azalacağını ve sigortanın çok maliyetli parçaları sigortalamadığı için oluşan mağduriyetin ortadan kalkacağını söyledi. Eşdeğer yedek parçanın faydaları; Üretilen yedek parça kalitesi standardı yükselir. Ar-ge yatırımları ve istihdam artar. Türk menşeili ürünlerin kalite imajını yükseltir. İthalattan doğan ekonomik kayıp azalır. Yedek parça üreticilerinin eşdeğer parça ile rekabete katılımları güçlenir. Tüketicilerin alternatif seçme imkânı sağlanırken, bakım onarım masrafları tüketici lehine düşer. Sigortada oluşacak tüketici mağduriyetinin önüne geçilir. Kaynak:

16 Önerileriniz Bizim İçin Önemli Türk Yan Sanayi Borsası Bülteni ile ilgili varsa öneri ve fikirlerinizi yazarak, no.lu faksa veya adresine gönderebilirsiniz. REKABETİ GELİŞTİRME KOORDİNATÖRLÜĞÜ TÜRK YAN SANAYİ BORSASI Bilgi Hattı:

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ Ağustos 2013, sayı:81 Mart 2012, sayı:72 Bu sayımızda neler var: Yan Sanayi Fuarları: *Midest Yan Sanayi Fuarı *Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka Takip Etmelisiniz: *ASELSAN

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI TÜRK YAN SANAYİ BORSASI Bu sayımızda; Yan Sanayi Fuarları BÜLTEN Türk Yan Sanayi Borsası ndan Nisan 2014, Sayı:82 *Avrupa nın En Büyük Sanayi Fuarı nda Firmanızı Tanıtın; Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ...

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... 8 3. MEVCUT DURUM... 9 3.1. Ülkemizde Otomotiv Sektörünün Gelişimi...

Detaylı

EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU

EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU İçindekiler 1. GĐRĐŞ... 2 2.1. Birliğimiz Üyelerince Yapılan Đhracat... 2 2.2. Birliğimiz Üyelerinin Ürün

Detaylı

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri İçindekiler Önsöz...5 İş Mükemmeliyeti ve Enerji Verimliliği...7 Ortak Altyapının Geliştirilmesi, Sektöre Özgü Teknik Eğitimler ve Yeni Pazarlara Giriş...9 Bütüncül

Detaylı

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri,

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, 2010 yılında sizlerin teveccühü ile göreve gelmemizden bu yana görevdeki üçüncü yılımızı geride bırakmış bulunuyoruz. Yönetim Kurulu olarak görevdeki dördüncü

Detaylı

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI AMBIENTE FUARI TÜRK FİRMALARINA DAR GELDİ ALÜMİNYUMUN DEVLERİ ALUEXPO 2015 TE BULUŞACAK ZÜCCACİYENİN İDEAL ADRESİ: İDEAL HOME İHRACATTA İLK SIRA ALMANYA NIN MART - NİSAN 2015 SAYI: 32 ihracatın en leri

Detaylı

Engelleri Güvenle Aşın!

Engelleri Güvenle Aşın! Sayı : 2 Şubat / 13 Engelleri Güvenle Aşın! Niğde de 20.000 m² si kapalı alan olmak üzere toplam 252.000 m² lik bir alanda; deneyimli ve eğitimli 400 e yakın çalışanıyla üretim yapmakta olan DİTAŞ, müşteri

Detaylı

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak Türk

Detaylı

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ

TABLOLAR LİSTESİ GRAFİKLER LİSTESİ TÜRKİYE MAKİNA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2014 ŞUBAT 2011 1 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 5 1. YÖNETİCİ ÖZETİ... 6 2. MEVCUT DURUM... 8 2.1. DÜNYA MAKİNA SANAYİ... 8 2.1.1. Makina Sanayi Dünya

Detaylı

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 Saygıdeğer Üyelerimiz, Makine sektörü 2014 yılında ihracatını yüzde 5,4 artırmış ve

Detaylı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı BAŞKANIN MESAJI 2011 yılında Türkiye'nin demir ve demir dışı metaller ihracatı bir önceki yıla göre değerde %23,5, miktar bazında da %4,8 oranında artış göstererek 22,1 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir.

Detaylı

DAYANIKLI TÜKETİM VE MOBİLYA SEKTÖR RAPORU 2013

DAYANIKLI TÜKETİM VE MOBİLYA SEKTÖR RAPORU 2013 86 DAYANIKLI TÜKETİM VE MOBİLYA SEKTÖR RAPORU 2013 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr

Detaylı

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU

Bilgi Raporu. KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi. Tarih: 09.11.2006. Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU KONYA TİCARET ODASI Etüt Araştırma Servisi Tarih: 09.11.2006 Bilgi Raporu Sayı : 2006/462/422 Konu : OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU Hazırlayan: Seyida TURAN OTOMOTİV SANAYİİ SEKTÖR RAPORU GİRİŞ Dünyadaki

Detaylı

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri

Türkiye Sanayi Stratejisi ve Alt Sektör Stratejileri MART 2012 YIL: 24 SAYI: 279 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN ün Değerlendirmesi TÜSİAD Başkanı Ümit BOYNER ile Röportaj Sanayi Genel Müdürü Süfyan EMİROĞLU ile Röportaj Sanayimizin Yol Haritası:

Detaylı

İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı

İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı İAOSB KİMYASALLARIN VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI SEKTÖRÜNE BAKIŞ ÇALIŞTAYI Çalışmanın Arka Planı ve Amacı İzmir Atatürk Organize Yönetimi olarak sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak, İAOSB de faaliyet

Detaylı

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2011 ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli Üyelerimiz ve Kimya Sektörü Temsilcileri, Türkiye ihracatının Cumhuriyet Tarihi nin rekorunu kırdığı 2011 yılı,

Detaylı

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ Hazırlayanlar: Hakan AKIN Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Nazlı ÜSTÜN KTO Etüd Araştırma Md. Yrd. Feyzullah ALTAY KTO Etüd Araştırma Uzmanı Hacı Dede Hakan KARAGÖZ KTO Etüd Araştırma

Detaylı

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli KASIM 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Sanayinin Ufku korhan@ostim.com.tr Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli stratejileri düşünmeyi zorunlu kılıyor. Bu refleks sanayide daha da belirgin bir şekilde

Detaylı

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI

TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI TEMATİK BÖLÜM ÜYE ODAKLI HİZMETİN ÖNCÜSÜ: İZMİR TİCARET ODASI 1. 130 Yılı Deviren Bir Oda: İzmir Ticaret Odası İzmir in tarihi çok sesliliğin,

Detaylı

İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1. GİRİŞ...10 2. MEVCUT DURUM...

İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1. GİRİŞ...10 2. MEVCUT DURUM... TÜRKİYE KİMYA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2015 (TASLAK) HAZİRAN 2010 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1.

Detaylı

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net II. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zirvesi Baþkanýn kaleminden Oda Üyeleri ve Bölge İşadamlarını Zirveye Hazırlamak

Detaylı

2012 YILI FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Adnan DALGAKIRAN MAKINE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BIRLIĞI /MAKINE TANITIM GRUBU YÖNETIM KURULU BAŞKANI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türk makine sektörü

Detaylı

2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2023 TÜRKİYE İHRACAT STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI Bakan Sunuşu Dünyada son yıllarda ulaşım, haberleşme ve bilişim alanlarında yaşanan gelişmelere paralel olarak küresel

Detaylı

TÜREB DERGİ 01. Taner Yıldız. RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu. RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya

TÜREB DERGİ 01. Taner Yıldız. RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu. RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya DERGİ 01 Yıl 1 / Sayı 01 Mart / Nisan / Mayıs 2015 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya

Detaylı

Değerli Sanayici Dostlarım; ülkelerin siyasi. Siyasete yön veren en büyük güç, ekonomidir. Atatürkorganize. Hilmi UĞURTAŞ

Değerli Sanayici Dostlarım; ülkelerin siyasi. Siyasete yön veren en büyük güç, ekonomidir. Atatürkorganize. Hilmi UĞURTAŞ 4 Atatürkorganize Hilmi UĞURTAŞ İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Siyasete yön veren en büyük güç, ekonomidir Değerli Sanayici Dostlarım; ülkelerin siyasi tablolarını değiştirme

Detaylı

32. OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU

32. OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ 32. OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ ASSOCIATION OF AUTOMOTIVE PARTS & COMPONENTS MANUFACTURERS TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2010 ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli üyelerimiz ve kimya sektör temsilcileri, Bilindiği üzere, ihracatçı birlikleri, 03 Temmuz 2009 tarihinden itibaren

Detaylı

İskandinav diyarı İSVEÇ VE DANİMARKA

İskandinav diyarı İSVEÇ VE DANİMARKA yayın organı İKMİB in ücretsiz dergisidir Temmuz-Ağustos 2014 Sayı: 36 İskandinav diyarı İSVEÇ VE DANİMARKA GÜNDEM GÜVENSİZ ORTAM İŞ KAZALARINI ARTIRIYOR UZMAN GÖRÜŞÜ PAGEV SEKTÖRE KİMLİK KAZANDIRIYOR

Detaylı

Başkan Özer, Gelişmekte. olan pazarlara girelim. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Yeni bir kalkınma modeline ihtiyaç duyuluyor

Başkan Özer, Gelişmekte. olan pazarlara girelim. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Yeni bir kalkınma modeline ihtiyaç duyuluyor TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Yeni bir kalkınma modeline ihtiyaç duyuluyor Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iller arasında güzel bir rekabet olduğunu, bu rekabet

Detaylı