Sürücü talimatları Dynafleet

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sürücü talimatları Dynafleet"

Transkript

1 Sürücü talimatları Dynafleet

2

3

4 İçindekiler Dynafleet... 1 Dynafleet... 1 Teknik açıklamalar... 2 Kontroller... 4 Ekran... 6 Menüler ve semboller... 7 Menüleri kullanma... 8 Sistemin başlatılması... 9 Sistemin kapatılması bekleme modu... 9 Verilerin aktarılması... 9 Genel Posta Posta menüsü Genel sürüş ve dinlenme süreleri Emirler Günlükler Sürücü yetiştirme Acil Durum ve Yardım Takometre indirme menüsü Ayarlar Sistem hataları ve uyarılar... 22

5 Dynafleet 1 Dynafleet Dynafleet, nakliye planlamasıyla birlikte araç planlaması, mesaj işleme, araç durumu ve sürücü araç kullanma sürelerinin otomatik raporlamasını sağlayan bir sistemdir. Sürücü ofisle sürekli olarak iletişim halindedir. Ofisteki trafik görevlisi aracı çeşitli görevlerle ilgili olarak çeşitli yerlere yönlendirebilir. Sürücü diğer sürücülere veya ofise mesaj gönderebilir yada kendi özel mesajlarını gönderebilir. Sürücü ile ofis arasında iletişim kurulması sayesinde siparişlerin yönetimi çok basitleştirilmiş olmakla birlikte taşımacılığın idaresi de çok daha etkin bir hale getirilmiştir. Merkez ofis ile iletişim, GSM mobil telefon şebekesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sistem takometreden ve motor kumanda ünitesinden bilgileri toplar. Dynafleet, araç ve sürüş etkinlikleriyle ilgili sürücüye bilgi sağlar. Bu şekilde nakliye yönetimi iyileştirilirken, araç masraflarının, sürücünün işe katkısının ve sürücünün aracı ne kadar ekonomik kullandığının takibi yapılabilmektedir. Tasarım ve fonksiyon isimli bölümde bütün sürücülerin bilmesi gereken en temel fonksiyonlar açıklanmaktadır. Sistem yönetimi bölümde ise sisteme genel bir bakışla birlikte sistemin nasıl başlatıldığına ilişkin açıklamalar bulunmaktadır. Diğer bölümlerde ise sistem fonksiyonları daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

6 2 Dynafleet Teknik açıklamalar J Dynafleet, Dynafleet Gateway ve Dynafleet Driver Tool olmak üzere iki üniteden oluşmaktadır. Dynafleet Gateway, alet panelinde bulunan bir yardım düğmesine sahiptir. Dynafleet Driver Tool, bir klavyeye ve isteğe bağlı olarak bir renkli ekrana sahiptir. Dynafleet ünitesi, aracın elektronik ağı üzerinden çeşitli elektronik kontrol ünitelerine ve takografa bağlıdır. Merkez ofis ile iletişim, GSM mobil telefon şebekesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

7 Dynafleet 3 The Dynafleet Driver Tool, radyonun altında alet panelde yer almaktadır. Ekran panonun üzerinde bulunmaktadır. Dynafleet Gateway, elektrik dağıtım kutusunda bulunmaktadır. Sürücü verileri, dört farklı türde etkinlik için kaydedilir: sürüş zamanı, dinlenme zamanı, çalışma zamanı ve bekleme zamanı. Araç hareket halindeyken, faaliyet otomatik olarak sürüş zamanı olarak kaydedilmektedir. Park halindeyken, kayıtlı etkinlik, sürücü 1 için takografdaki ayarlar tarafından belirlenir. Bilgiler doğrudan takograftan alınır. Tüm veriler, daha fazla işlenmek ve takip edilmek için ofise transfer edilir. Araç verilerinin ofise aktarımı GSM şebekesi üzerinden gerçekleştirilir. Şebeke çekim kuvveti düşükse, bilgiler geçici olarak Dynafleet sisteminde saklanır. Temel veri raporları, merkezi ofis tarafından istendiğinde de aktarılır. GPS alıcısı sisteme doğru sistem zamanı ve konumunu sağlamaktadır. Sınırlı fonksiyonellik Sistem Volvo'nun FH ve FM araçları için geliştirilmiştir ancak bütün araçlara kurulabilir. Ancak burada, sistemin kendileri için geliştirildiği araçlara kıyasla diğer araçların farklı tür takometrenin ve farklı elektronik sistemlerinin vs. olmasından dolayı fonksiyonlarda bir takım kısıtlamaların olması mümkündür.

8 4 Dynafleet Kontroller J Esc duruma göre iki işleve sahiptir: Farklı değerler arasında seçim yapabileceğiniz formatta, Esc üzerine basarsanız, ayarı iptal etmiş olursunuz. Diğer durumlarda Esc üzerine basarsanız, menü ağacında bir seviye yukarı çıkarsınız. 2 Seç tuşunun duruma bağlı olarak üç işlevi vardır: Soru sorulması halinde Seç üzerine basarsanız soruyu Evet diye yanıtlamış olursunuz.

9 Dynafleet 5 Farklı değerler arasında seçim yapabileceğiniz formatta Seç üzerine basarsanız, mevcut ayarı onaylamış ve kabul etmiş olursunuz. Bir menüde Seç üzerine basarsanız, aktif seçeneğe, yani siyah zemin üzerinde beyaz metin bulunan vurgulanmış alt menüye geçersiniz. 3 IR (Kızılötesi) alıcısı tuş takımından sinyal almaktadır. 4 Sağ, sol, yukarı ve aşağı ok tuşları, imleci seçilen yöne götürür. 5 IR (kızılötesi) vericisi sinyalleri Dynafleet ünitesine gönderir. Klavye Mesaj yazmak için klavyeyi kullanın. Klavyeyi güneş ışığına, su, nem veya kire maruz bırakmayın. Yazı yazdığınız zamanlarda klavye üzerindeki IR vericisi Dynafleet üzerindeki IR alıcısına bakıyor olmalıdır. Klavyede QWERTY ve Kiril harfleri arasında geçiş yapmak için ALT ve SHIFT üzerine aynı anda basın, ya da CTRL ve SHIFT üzerine aynı anda basın. Dikkat! Tuş takımı yalnızca araç sabitken kullanılabilir. Seyahat sırasında tuş takımı radyo rafındaki torpido gözünde saklanmalıdır. Bu şekilde tuş takımı güneşten korunmuş olacaktır ve ani frenleme veya çarpışma durumunda sarsılmayacaktır. Dört yönlü kumanda Standart Dynafleet fonksiyonları panonun üzerinde direksiyon simidinin yanında bulunan joystick kullanılarak gerçekleştirilebilir. Plastik muhafaza IR vericisi/alıcısının bakımı Araç iç yüzeyini temizlemek için kullandığınız normal temizlik maddeleriyle temizleyin. Öncelikle görünmeyen küçük bir yüzeyde deneyerek yüzeyin hasar görmediğinden emin olun. Sistemin klavye mesajlarına yanıt vermemesi durumunda IR alıcısı ile IR vericisi üzerindeki lenslerin temiz olup olmadığını kontrol edin. Lensler yumuşak, temiz ve hafif nemli bir bezle temizlenmelidir.

10 6 Dynafleet Acil durum alarm düğmesi Gösterge panelinde ya da radyo rafının üzerinde acil durum alarm düğmesi vardır. Acil durum alarm mesajının gönderilebilmesi için düğme en az üç saniye basılı tutulmalıdır. Ofis ayarlarına bağlı olarak, talep ofise ve VAS (Volvo Action Service) ya da Security Services gönderilir. Araçta Dynafleet Driver aleti yüklüyse, mevcut talep durumuyla ilgili güncellemeleri ileti penceresi mesajlarıyla sürücüye bildirilir. Ek ekipmanlar: Acil durum düğmesini kullandıktan ya da bir yardım isteği yazdıktan sonra, her zaman Dynafleet online portalında belirtilen telefon numarasından bir operatör tarafından aranırsınız. Bu aramanın amacı, başlattığınız işlemi onaylamaktır. Eğer makul bir süre içinde bu tür bir arama almazsanız, sizin kontrolünüz dışındaki etkiler nedeniyle ilk isteğiniz başarısız olmuş olabilir. Bu durumda, daha geleneksel yöntemlerle hizmetlerimize ulaşmayı denemenizi öneriyoruz. Dikkat! J Acil durum yardım tuşu yalnızca sistem açık olduğunda ya da bekleme durumunda olduğunda çalışır. Bu özelliğin uygun düzeyde kullanılabilir olmasını sağlamak için bekleme süresini ayarlamanızı öneriyoruz. (Bekleme süresi, Dynafleet online portal'da yapılandırılabilir. Bu değişiklikleri yapmak için yöneticiyle görüşün). Ekran J

11 Dynafleet 7 Ekran gösterge panosunun üzerinde bulunmaktadır. Sistem çalıştırıldığında ya da durdurulduğunda ekran otomatik olarak çıkar ya da içeri girer. Ekran camını temizlemek için temiz, yumuşak ve hafif nemli bir bez kullanın. Diğer plastik bileşenler aracın iç yüzeylerini temizlemek için kullanılan normal temizlik maddeleri kullanılarak temizlenmelidir. Dikkat! Ekrana sıvı teması olmamasına dikkat edin. Menüler ve semboller Menülerin görünümü farklılık göstermektedir. İlgili semboller ve fonksiyonlar aşağıda açıklanmıştır. Standart menü 1 Sistemin hangi parçasına, Posta, Kütük ya da Ayarlar Menüsü, baktığınızı gösteren sembol. 2 Okunmamış mesajlar mesaj listesinde bir veya daha fazla mesaj olduğunu gösterir. 3 Aşağıdaki simge, GSM sinyali gücünü, yukarıdaki simge de GPRS sinyali gücünü gösterir. 4 Mevcut aktif alternatif, siyah bir zemin üzerinde beyaz metin olarak görüntülenir. 5 Birden fazla bilgi olup olmadığını gösteren kayar şerit. Bilgileri göstermek için aşağı ya basın.

12 8 Dynafleet J Menüleri kullanma Aşağıdaki örnek, Dynafleet menülerinin nasıl kullanıldığını açıklar. Örnek, SMS'in nasıl gönderileceğini göstermektedir. 1 Ok tuşlarını kullanarak imleci Posta üzerine getirin. 2 Posta menüsünü etkinleştirmek için Seç tuşuna basın. 3 Ok tuşlarını kullanarak imleci Yeni yaz üzerine getirin. 4 Devam etmek için Seç tuşuna basın. 5 İmleci, ok tuşlarını kullanarak SMS (standart karakterler) e getirin. 6 Yeni SMS yazmak için Seç tuşuna basın. 7 Telefon numarasını ve mesajı yazın. Ok tuşlarını kullanarak imleci farklı alanlar arasında hareket ettirin.

13 Dynafleet 9 8 Ok tuşlarını kullanarak imleci Gönder üzerine getirin. 9 Mesajı göndermek için Seç tuşuna basın. Sistemin başlatılması 1 Kontak anahtarını çevirin. Sistem anahtar radyo konumundayken otomatik olarak başlayacaktır. Renkli ekran açılır. 2 Sistem, dijital takometre içinde sürücü kartını okuyarak sürücüyü otomatik olarak tanıyacaktır. 3 Hoş geldiniz mesajının ardından, sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Sistemin kapatılması bekleme modu Kontak anahtarı 0'a çevrildiğinde, sistem bekleme moduna geçer. Ekran kapalı değilse kapanır ve aşağı iner. Bekleme modundayken sistem veri günlüğü tutmaya devam eder. Bekleme modunda 2 saat (veya ofis tarafından seçilen farklı bir süre) geçtikten sonra sistem uyku moduna girer ve veri günlüğü tutmayı durdurur. Dolayısıyla sıcaklık kaydı ya da konum kaydı sırasında sistem bir SMSile uyandırılabilir (sistem GSM iletişimi ile uyandırılır). Sistem yalnızca ana şalter kapalı iken tamamen kapalı haldedir. Bu durumda Dynafleet GSM iletişimlerini alamaz. Verilerin aktarılması Sistemde toplanan ve sisteme kaydedilen veriler filo ofisine derlenmek ve dokümante edilmek üzere aktarılır. Bilgiler GSM şebekesi üzerinden ofise aktarılır. Dikkat! Aracı durdurduktan sonra ana elektrik beslemesini kesmeden önce 3 dakika bekleyin, aksi takdirde veriler kaybolabilir. Ana elektrik beslemesinin nasıl kesileceği hakkında daha fazla bilgiyi Sürücü talimatları bölümünden okuyun.

14 10 Dynafleet Genel Ana menüde aşağıdaki menü seçenekleri bulunur: Posta Mesaj alma, gönderme ve yönetme. Sürüş/dinlenme zamanı Sürüş ve dinlenme sürelerini gösterir. Emirler Gelen emirleri alır ve yönetir. Kütük Araç kayıt kütüğünü gösterir. Acil Durum ve Yardım Yürütülmekte olan Acil durum yardımı çağrısının durumunu gösterir. Yardım çağrısı göndermenizi ve durumunu görmenizi sağlar. Tako. uzak. bilgi ind.. Sürücü kartı yükleme veya takograf yığın bellek uzaktan yüklemeyi başlatır ve veri aktarım durumlarını görüntüler. Ayarlar Dynafleet'deki ayarları yönetir. Kapat Dynafleet'i bekleme moduna alır Dynafleet Posta Sürüş/dinlenme zamanı Emirler Kütük Acil Durum ve Yardım Tako. uzak. bilgi ind. Ayarlar Kapat Posta Posta menüsünde sürücü mesajlar alabilir, gönderebilir ve yönetebilir. Dynafleet-ünitesi bir ya da daha fazla mesaj aldığında, ekranın sağ üst köşesinde yeni mesaj sembolü görülür ve hoparlör açıksa hoparlörden ses gelir. Araç ve ofis arasında basit yazılı mesajlar göndermek her zaman mümkündür. Ofis SMS, E-posta veya biçimlendirilmiş mesajları (önceden tanımlanmış, doldurulabilen formlar) etkinleştirmeye karar verebilir. J

15 Dynafleet 11 Posta menüsü Posta menüsünde aşağıdaki menü seçenekleri bulunur: Yeni yaz Yeni posta yazın. Ofis, SMS veya E-posta arasında seçim yapın. Gelen kutusu Gelen mesajları oku ve yönet. GPS koordinatörü posta menüsüne bağlıysa konum bilgisine gidin (Navigasyon bölümüne bakınız). Giden kutusu Giden mesajları oku ve yönet. Taslak Taslakları yönet Gönderilmiş Gönderilen mesajları yönet. Adres defteri Adres defterindeki bağlantıları yönet. Posta Yeni yaz Gelen kutusu Giden kutusu Taslak Gönderilmiş Adres defteri İki farklı SMS karakter tipi kullanılabilir Kullanılabilir iki tip metin mesajı vardır. Standart karakterler - Bazı dillerin destek vermediği standart GSM karakterlerini kullanır, ancak tüm cep telefonları için uyumludur. Genişletilmiş karakterler - Bütün dillerin desteklediği unicode kullanır. Mesaj daha kısadır, alıcının cep telefonunun bu tip SMS mesajları için uyumlu olup olmadığı konusu kullanıcı tarafından kontrol edilmelidir. Navigasyon cihazıyla hedefe gitme Dynafleet ünitesinin uyumlu bir navigasyon aletine bağlanması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için yerel bayiinizle irtibat kurun. Ofisten gelen bir mesajda konum bilgisi varsa, bu, birimden navigasyon sistemine gönderilebilir. Bu işlem

16 12 Dynafleet mesaj menüsünden yapılır (mesaja bakarken enter'a basınız): hedefi navigasyon cihazına göndermek için Şuraya git... komutu seçilebilir. Genel sürüş ve dinlenme süreleri Sürüş/dinlenme zamanı menüsü, sürüş zamanı kurallarına uyulmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Bu işlev, AB'nin sürüş süresi yönetmeliklerine uygun olarak, takometre ile birlikte çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Ayarlar ofisten değiştirilebilir ve farklı sürüş sürelerine izin verilebilir. Ana menü - Sürüş/Dinlenme zamanı Sürüş/Dinlenme zamanı menüsünde aşağıdaki menü seçenekleri bulunur: Sürücü etkinliklerini göster, sürücü etkinlikleri için tüm devam eden ve toplu süreleri gösterir. Ayrıntılı sürücü etkinliklerini girin, sürüş yapmıyorken ayrıntılı etkinlik belirlemek için sürücü tarafından kullanılır. Ekranın alt tarafında devam etmekte olan etkinlikler gösterilir: TCO: takograftaki mevcut etkinlik, toplam etkinlik süresi ve devam etmekte olan etkinlik süresi. DTJ: mevcut etkinlik, toplam etkinlik süresi ve devam etmekte olan etkinlik süresi.

17 Dynafleet 13 Ana menü - Sürücü etkinliklerini göster Herhangi bir düzenlemenin ihlal edilmesi durumu varsa, ekranda bir uyarı görüntülenir. Ofis ünitesi bir düzenlemenin ihlalinden ne kadar önce bir uyarı verilmesi gerektiğini belirleyebilir. Sürücü etkinliklerini göster Mola süresi 01:00 Sürekli sürüş 04:15 Sürekli dinlenme 00:30 Günlük sürüş 08:45 1 haftalık sürüş zamanı 20:0 2 haftalık sürüş zamanı 75:0 Günlük dinlenme 01:30 Mola süresi Mevcut molanın başladığından bu yana Dinlenme veya Bekleme etkinliğiyle geçen süredir. Sürüş veya Çalışma etkinliği belirlendiğinde yeni bir mola periyodu başlar. Sürekli sürüş Son mola süresinden bu yana Sürüş süresinin toplamıdır. 4 saat 30 dakikayı geçmeyecektir. 45 dakika veya dakika mola süresinin ardından sıfırlanır. Sürekli dinlenme Uygun mola süresi. Minimum mola sürelerini aşan süreleri (15, 30 veya 45 dakika) ekler. Günlük sürüş Mevcut sürüşün başladığından bu yana Sürüş süresi toplamıdır. Günlük dinlenme koşulunun yerine getirilmesinin ardından Sürüş etkinliğinin belirlendiği ilk seferde yeni bir günlük sürüş seansı başlar. 1 haftalık sürüş zamanı Mevcut haftanın toplam sürüş süresini gösterir. Haftalık dinlenmenin ardından başlar. Maksimum, bir hafta içinde 6 sürekli sürüş oturumu olabilir.

18 14 Dynafleet 2 haftalık sürüş zamanı İki hafta (geçen ve bu hafta) için toplam sürüş süresini gösterir. Bu süre 90 saati aşamaz. Günlük dinlenme İki sürüş seansı arasında toplam dinlenme süresi. En az 9 saat (kısa, günlük dinlenme) veya 11 saat olacaktır. Ayrıntılı sürücü etkinliği Ayrıntılı sürücü etkinliğinin kullanılabilmesi için öncelikle ofis tarafından etkinleştirilmesi gerekir. Takometre dinlenme/bekleme/çalışma etkinliklerine ek olarak sürücünün etkinlik belirleyebilmesine imkan tanır. Seçilen etkinlik, ofise rapor edilir. Sürücü etkinliği ayrıntılarını belirle menüsünde veya kontağı kapatırken açılan pencerede seçilebilir. Başka bir etkinlik seçildiğinde veya sürüş sırasında etkinlik sona erer. Sürüş sürelerinin hesaplanması, Feribot dışında bir detaylı sürücü etkinliğinin seçilmesinden etkilenmez. Feribot etkinliği, AB düzenlemelerine göre feribota veya trene geçmeden önce seçilmelidir. Ana menü - Sürücü etkinliklerini göster Birinin bir kuralı ihlal etmesi halinde ekranda uyarı görülür. Ofis ünitesi, bir kuralın ihlalinden ne kadar zaman önce uyarı verilmesi gerektiğini belirleyebilir. Sürücünün etkinliklerini göster Dinlenme zamanı 01:00 Sürüş vardiyası 04:15 Mola 00:30 24 saatlik sürüş zamanı 08:45 1 haftalık sürüş zamanı 20:0 2 haftalık sürüş zamanı 75:0 Günlük dinlenme 01:30

19 Dynafleet 15 Dinlenme zamanı Mevcut mola başladıktan sonra dinlenirken ya da beklerken geçen süredir. Sürüş veya Çalışma etkinliği belirlendiğinde yeni bir dinlenme periyodu başlar. Sürüş vardiyası En son uygun dinlenme süresinden sonra toplam sürüş süresi. 4 saat 30 dakikayı geçmemelidir. 45 dakikalık dinlenme süresi ya da dakikalık dinlenme süresinden sonra sıfırlanır. Mola Uygun dinlenmenin devam süresi. Süreler en kısa dinlenme sürelerinden (15, 30 ya da 45 dakika) daha uzunsa süreler eklenir. 24 saatlik sürüş zamanı Mevcut sürüş periyodu başladıktan sonra toplam sürüş süresi. Belirlenmiş olan günlük dinlenme süresi koşulu yerine getirildikten sonra, sürüş etkinliği ilk kez belirlendiği anda yeni günlük sürüş periyodu başlar. 1 haftalık sürüş zamanı Mevcut haftaya ait toplam sürüş zamanını gösterir. Bir haftalık dinlenmenin ardından başlar. Bir haftada maks. 6 kesintisiz sürüş dönemi. 2 haftalık sürüş zamanı İki haftalık (geçen ve bu hafta) için toplam sürüş süresini gösterir. Sürenin 90 saati aşmaması gerekir. Günlük dinlenme İki sürüş dönemi arasında toplam dinlenme süresi. En az 9 saat (kısa günlük dinlenme) ya da 11 saat olmalıdır.

20 16 Dynafleet Emirler Bir emir görev atama, konum, atama durumu, planlanan varış zamanı ve planlanan hareket zamanından ibarettir. Emir, sürücü tarafından kabul edilebilir veya reddedilebilir. Sürücü ayrıca emir durumu yardımıyla emrin hangi aşamada olduğu hakkında rapor verebilir. Bir emir alındığında, ekranın üst kısmında bir ikon görülür. Emirler görünümüne her ofis kendisi karar verir. J Navigasyon (aksesuar) Dynafleet ünitesinin uyumlu bir navigasyon ünitesine bağlanması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için yerel bayiinizle irtibat kurun. Ofisten gelen bir emirde konum bilgisi varsa, ünite bu bilgiyi navigasyon sistemine gönderilebilir. Bu işlem, emrin kabul edildiği menüden yapılır. Bu seçim ancak emir kabul edildiğinde kullanılabilir durumdadır. Seçim, hedef adresi vurgulandığında Seç e basılarak yapılır. Günlükler Jurnal sembolü olan fonksiyon tuşuna basarak veya ana menüden jurnal menüsüne girin. Jurnaldeki ana menüden sistemdeki mevcut erişilebilir bütün jurnallere ulaşabilirsiniz. Günlük Yolculuk günlüğü 1 Yolculuk günlüğü 2 Araç uzun süreli günlüğü Sıcaklık 1 Sıfırla: , 09:49 Araç günlüğü aktif 2 Sıfırla: , 15:02 Araç günlüğüne ara verildi

21 Dynafleet 17 Araç günlüğü 1 ve 2 Aktifken (duraklatılmamışken) son sıfırlamadan bu yana mutlak değer ve % mesafe değeri olarak kümülatif araç verilerini gösterir. Yolculuk günlüğü 1 Mesafe Yakıt 438,1 km 163,2 litre Ortalama yakıt tüketimi 37,2 l/100 km Rölanti 21% PTO 0% AdBlue 6,2 litre Ekonomi bölgesi 69% Aşırı hız bölgesi 1% Motor devre dışıyken tekerlekler yuvarlanıyor 9% Otomatik hız kontrolü 22% Hız sınırı aşıldı 2% En yüksek vites 42% Araç uzun süreli günlüğü Aracın uzun süreli günlüğü mesafe, yakıt tüketimi ve ortalama yakıt tüketimi için kümülatif değerleri gösterir. Araç uzun süreli günlüğü Mesafe Tüketim ,2 km ,8 l Ortalama yakıt tüketimi 37,3 l/100 km

22 18 Dynafleet Sıcaklık Dynafleet ünitesine bağlı ek ekipman gerektirir. Daha fazla bilgi için yerel bayiinizle irtibat kurun. Römorktaki sıcaklığı gösterir. Kaç adet sensör bulunduğuna bağlı olarak dört sıcaklık görüntülenebilir. Sensörde bir alarm fonksiyonu bulunuyorsa, kamyonda hangi ekran bulunduğuna bağlı olarak kırmızı rakamlarla veya bir ünlem işaretiyle (!) görüntülenir. Sıcaklık Sıcaklık 1-18 ºC Sıcaklık 2-7 ºC Sıcaklık 3 +4 ºC Sıcaklık ºC! Römork kapıları Buz çözücü durumu Kapalı Açık Sıfırla: , 09:49 Son sıfırlama tarihini/saatini gösterir ve ilgili araç günlüğünü sıfırlama imkanını sürücüye tanır. Araç günlüğü aktif veya araç günlüğü duraklatılmış Duraklatılmış ya da aktif araç günlüğü arasında geçiş yapmak için sürücü tarafından kullanılır. Sürücü yetiştirme Sürücü yetiştirmenin önce ofis tarafından etkinleştirilmesi gerekmektedir. Sürücünün, aşağıdakiler gibi açılır pencerelerle farklı eylemler önererek yakıt tüketimini geliştirmesine yardımcı olur: Çok uzun zamandır rölantidesiniz. Lütfen kontağı kapatın. Daha fazla yakıt ekonomisi için vitesi büyütün Çok hızlı sürüyorsunuz. Lütfen yavaşlayın.

23 Dynafleet 19 Acil Durum ve Yardım Yardım isteği Yardım için bir istek gönderir. Serbest metin alanına gerekli bilgileri girin. Yardım durumu Gönderilen yardım isteğinin durumunu gösterir: talebin başlatıldığı zaman, ofis tarafından alındığı zaman, ilgilenildiği zaman ve talepte bulunan sürücü adı. Acil durum Gönderilen acil durum yardımı isteğinin durumunu gösterir: talebin başlatıldığı zaman, ofis tarafından alındığı zaman, ilgilenildiği zaman ve talepte bulunan sürücü adı. Acil yardım düğmesi hakkında daha fazla bilgi için bkz. Acil durum yardım düğmesi, sayfa. Durum bilgisi, talebin başlatılmasının ardından 7 gün sonra silinir. Ardından Yürütülmekte olan talep yok mesajı görüntülenir. Herhangi bir durum değişikliği olduğunda, bir açılır pencere sürücüye yeni durumu belirtir. Acil Durum ve Yardım Yardım isteği Yardım durumu Acil durum Takometre indirme menüsü Tako. uzak. bilgi ind. Ana menüden takometre uzaktan yükleme menülerine girin. Bu fonksiyon için uzaktan yükleme özelliğini destekleyen bir takometrenin araca takılı olması ve servisin etkileştirilmesi gereklidir. Daha fazla bilgi için yerel bayiinizle irtibat kurun. Fonksiyon kullanılabilir değilse bu menü görüntülenmez. Durum çubuğundaki bir simge kullanıcıya arka planda yürütülmekte olan bir uzaktan yükleme işleminin durumunu bildirir. İşlem başarısız olursa, bir simge görüntülenir ve ayrıntılar Şoför veya Takograf bilgi durumu menülerinden görüntülenebilir. Tacho. Remote dl. Şöför kartı bilgi ind. Başlat Şöför veri durumu Takograf hafızasını indirmeyi başlat Takograf bilgi durumu Bu simge kullanıcıya arka planda yürütülmekte olan bir uzaktan yükleme işlemi olduğunu bildirir.

24 20 Dynafleet Bu simge, indirme işleminin başarısız olduğunu gösterir. Ayrıntılar, Şoför ya da Takograf bilgi durumu menülerinde bulunur. Şöför kartı bilgi ind. Başlat Takograftan ofise şöför kartı verileri yükleme işlemini başlatır. Günlük en fazla bir aktarıma izin verilir. Başlatıldıktan sonra işlem arka planda yürütülür ve durum, açılır pencereler ve Şoför veri durumu menüsüyle bildirilir. Bu fonksiyon için şoförün, şoför kartı takografa (şoför yuvasına) takılı olarak Driver Tool a oturum açması gerekir. Gri menü öğesi bu fonksiyonun ofis tarafından devre dışı bırakıldığını belirtir. AB mevzuatı en az her 28 günde bir ya da ülkedeki mevzuata göre daha sık aktarım yapılmasını şart koşmaktadır. Şöför veri durumu Bu menü şoföre, şoför veri aktarımları hakkında bilgi verir: Yürütülen mevcut aktarım: hangi şoför aktarımı başlattı ve mevcut durum. Son başarılı aktarım tarihi. Ofiste verilerin bulunduğu son tarihten bu yana geçen gün. Son uyarı mesajı ve alındığı tarih. Takograf hafızasını indirmeyi başlat Takograftan ofise takograf yığın bellek yükleme işlemini başlatır. Günlük en fazla bir aktarıma izin verilir. Başlatıldıktan sonra işlem arka planda yürütülür ve durum, açılır pencereler ve Takograf bilgi durumu menüsüyle bildirilir.

25 Dynafleet 21 Gri menü öğesi bu fonksiyonun ofis tarafından devre dışı bırakıldığını belirtir. AB mevzuatı her 90 günde en az bir aktarımı şart koşmaktadır. Takograf bilgi durumu Bu menü sürücüye, takograf yığın bellek aktarımları hakkında bilgi verir: Yürütülen mevcut aktarım: hangi şoför aktarımı başlattı ve mevcut durum. Son başarılı aktarım tarihi. Ofiste verilerin bulunduğu son tarihten bu yana geçen gün. Son uyarı mesajı ve alındığı tarih. Ayarlar Ayarlar menüsü, tüm ayarlanabilir sistem parametrelerine ulaşılabilmesini sağlar. Bir ayarı değiştirmek için değiştirilecek ayarın üzerinde Seç e basın ve ok tuşlarını kullanarak gösterilen alternatifler arasında hareket edin. Vurgulanan ayarı kabul etmek için Seç düğmesine basın. Ayarlar menüsünde aşağıdaki alternatifleri seçilebilir: Ekran koruyucu, ekran korucunun devreye girmesinden ya da işlevi kapatmasından önce geçecek süreyi ayarlar. Dil, istenen dili seçer. Birimler, Avrupa, İngiltere veya Amerika ölçü birimlerinden birini seçmenizi sağlar. Ses Seviyesi, hoparlör ses seviyesini ayarlar. Parlaklık, ekran parlaklığını ayarlar. Arka aydınlatma, ekran arka aydınlatmasını ayarlar. Klavye, klavye düzenini seçer. Sistem bilgileri, donanım sürümünü, yazılım sürümünü, seri numarasını, takografla ilgili bilgileri, bağlı USB birimleriyle ilgili bilgileri ve bağlı navigasyon cihazlarıyla ilgili bilgileri gösterir. Ayarlar Ekran koruyucu Dil Birimler Ses Seviyesi Parlaklık Arka aydınlatma Klavye Sistem bilgileri

26 22 Dynafleet Sistem hataları ve uyarılar Bir arıza meydana geldiğinde, arıza mesajı ekranda görülür. Genellikle Esc tuşuna basarak bir arızayı, uyarıyı veya mesajı okuduğunuzu onaylarsınız. Problemin ortadan kalkmamasına ve mümkün olduğunca çabuk düzeltilmesi gerekmesine rağmen mesaj kaybolacaktır. Sürücü Süresi Uyarı açılır pencereleri İhlal edilmek üzere olan kuralı (kural adı ve kalan süre) veya zaten ihlal edilmiş olan kuralı (kural ve ardından ihlal edildi ve ihlal süresi) gösteren bir Sürücü Süresi Uyarısı açılır penceresi görülür. Desteklenen uyarılar şu şekildedir: Sürekli sürüş zamanı Günlük sürüş zamanı 1 haftalık sürüş zamanı 2 haftalık sürüş zamanı Günlük dinlenme Sürücü Süresi Bilgi açılır pencereleri Hafta içerisinde dinlenme zamanı ayırmalısınız. Normal günlük dinlenme 11 saattir. Bu süre, azaltılmış günlük dinlenme süresiydi. Sürücü Süresi Yönetimi açılır pencereleri Son dinlenme, haftalık dinlenme miydi? Normal haftalık dinlenme 45 saattir. Bu dinlenme süresi, haftalık dinlenme olarak kabul edilsin mi?

27 Dynafleet 23 Takograf yükleme uyarı açılır pencereleri Uzun süre sürücü verileri ofise başarılı bir şekilde aktarılmadığında (süre ofis tarafından ayarlanır) bir Şöför veri ikazı açılır penceresi görülür: XX günden sonra şöför verileri aktarılmamış. Şimdi yapılıyor? Uzun süre takograf verileri ofise başarılı bir şekilde aktarılmadığında (süre ofis tarafından ayarlanır) bir Takograf veri ikazı açılır penceresi görülür: XX günden sonra takograf verileri aktarılmamış. Şimdi yapılıyor? Takograf yükleme bilgisi açılır pencereleri Uzaktan bilgi indirme prosesi başlatıldı. Lütfen bekleyin... Bilgi aktarımı sadece günde birkez yapılabilir. Şimdi devam edin? Bilgi aktarımı devam ediyor, ilerki güncellemeler için durum menüsüne bakın. Takograf yükleme hatası açılır pencereleri Ofis ile bağlantı yok. Lütfen daha sonra tekrar deneyin! Hata: veri aktarımı için şöför kartı ile giriş gerekiyor. Hata: veri aktarımı bugün yapıldı.

28 24 İndeks A Acil durum alarm düğmesi... 6 Acil durum alarmı ve Yardım Acil Durum ve Yardım, Dynafleet Ana menü, Dynafleet Ayarlar menüsü, Dynafleet D Dynafleet, ana menü Dynafleet... 1 E Emirler, Dynafleet G Günlükler, Dynafleet, Dynafleet, günlükler K Kontroller, Dynafleet... 4 P Posta menüsü, Dynafleet S Sistemi kapatma, Dynafleet... 9 Sürücü yetiştirme, Dynafleet Sürüş/dinlenme zamanı, Dynafleet Sürüş/dinlenme zamanı... 12

29

30 Volvo Truck Corporation Göteborg, Sweden Turkish Printed in Sweden

DEĞERLI VOLVO SAHIBI VOLVO'YU SEÇTIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER

DEĞERLI VOLVO SAHIBI VOLVO'YU SEÇTIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER WEB EDITION S ENSUS INFOTAINMENT DEĞERLI VOLVO SAHIBI VOLVO'YU SEÇTIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER Volvo'nuzu uzun yıllar zevkle kullanacağınızı ümit ediyoruz. Otomobiliniz, sizin ve yolcularınızın rahatı ve

Detaylı

DYNAFLEET ONLINE Sürüm Mayıs 2013

DYNAFLEET ONLINE Sürüm Mayıs 2013 DYNAFLEET ONLINE Sürüm Mayıs 2013 Tanıştırma Tanıştırma Dynafleet Online Yardım Hakkında Web Yardımı olarak da anılan Dynafleet Online'daki online yardım, herhangi bir platformdan bağımsız HTML tabanlı

Detaylı

Referans Kılavuzu Sürümü 3

Referans Kılavuzu Sürümü 3 Referans Kılavuzu Sürümü 3 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik...6 Giriş...7 Genel bakış...7 Yardım ve destek...7 Telefonunuzun bakımı...8 Tuşlar ve parçalar...9 Başlarken... 12 Paket içeriği...12 SIM kartı

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia P LT22i

Kullanım kılavuzu. Xperia P LT22i Kullanım kılavuzu Xperia P LT22i İçindekiler Xperia P Kullanım kılavuzu...6 Başlarken...7 Nedenleri ve niçinleriyle Android...7 Genel bakış...7 Montaj...8 Cihazı açma ve kapatma...9 Ekran kilidi...9 Kurulum

Detaylı

Bu Kullanma Talimatı İçin Uyarılar

Bu Kullanma Talimatı İçin Uyarılar Bu Kullanma Talimatı İçin Uyarılar Montaj için bu kullanma talimatını her zaman içindekiler listesi üzerinden gerekli bilgileri konulara göre okuyabilecek şekilde bölümlere ayırdık. Uyarı Seyir için ayrıntılı

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER ŠKODA Superb Kullanma kılavuzu Önsöz Kendiniz için bir ŠKODA'ya karar verdiniz, güveniniz için içtenlikle teşekkür ederiz. ŠKODA'nızla birlikte, en modern teknolojili bir aracı ve sayısız

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER ŠKODA Octavia Kullanma kılavuzu Önsöz Kendiniz için bir ŠKODA'ya karar verdiniz, güveniniz için içtenlikle teşekkür ederiz. ŠKODA'nızla birlikte, en modern teknolojili bir aracı ve sayısız

Detaylı

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Baskı 3.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı ve bataryayı takma 9 Hafıza kartı takma 11 Şarj etme 12 Telefonu açma veya kapatma

Detaylı

N89 KULLANMA KILAVUZU

N89 KULLANMA KILAVUZU N89 KULLANMA KILAVUZU Ürünümüzü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazı kullanmadan önce lütfen kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kılavuzda belirtilen talimatlara göre cihazınızı çalıştırınız.

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar patriot Bu kullanma kılavuzu Piranha Patriot için geçerlidir. Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. 2010 Piranha. Tüm hakları

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Yeti Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Yeti Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER ŠKODA Yeti Kullanma kılavuzu Önsöz Kendiniz için bir ŠKODA'ya karar verdiniz, güveniniz için içtenlikle teşekkür ederiz. ŠKODA'nızla birlikte, en modern teknolojili bir aracı ve sayısız donanımlarına

Detaylı

TomTom ONE. EasyPort TM tutucusu. Araç Şarj Cihazı. RVS-TMK Trafik Alıcısı* Belgeler paketi. USB kablosu. * Tüm ürünlerle birlikte verilmez.

TomTom ONE. EasyPort TM tutucusu. Araç Şarj Cihazı. RVS-TMK Trafik Alıcısı* Belgeler paketi. USB kablosu. * Tüm ürünlerle birlikte verilmez. TomTom ONE 1. Kutuda neler var Kutuda neler var TomTom ONE EasyPort TM tutucusu Araç Şarj Cihazı RVS-TMK Trafik Alıcısı* Belgeler paketi USB kablosu * Tüm ürünlerle birlikte verilmez. 2 2. Başlarken Başlarken

Detaylı

Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005

Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005 Kullanım kılavuzu Xperia E1 D2004/D2005 İçindekiler Başlarken...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gereklidir?...8 Cihazınızı şarj etme...9 Temel konuları öğrenme...10

Detaylı

TomTom GO Referans Kılavuzu

TomTom GO Referans Kılavuzu TomTom GO Referans Kılavuzu İçindekiler TomTom ile navigasyona hoş geldiniz 6 Yenilikler 7 Bu sürümdeki yenilikler... 7 Başlayın 8 Arabanıza kurulum... 8 Cihazın konumunu belirleme... 8 Açma ve kapatma...

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER ŠKODA Octavia KULLANMA KILAVUZU Giriş Kendiniz için bir ŠKODA'ya karar verdiniz, güveniniz için içtenlikle teşekkür ederiz. ŠKODA'nızla birlikte, en modern teknolojili bir aracı ve günlük

Detaylı

Nokia 700 Kullanım Kılavuzu

Nokia 700 Kullanım Kılavuzu Nokia 700 Kullanım Kılavuzu Baskı 2.0 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı takma 7 Hafıza kartı takma 9 Bataryayı şarj etme 11 Bataryayı USB'den şarj etme 12

Detaylı

VUZU RU KILA U V Ş BA

VUZU RU KILA U V Ş BA BAŞVURU KILAVUZU BAŞLARKEN - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 1 VERTU PAKETİ NİN İÇİNDEKİLER... 1 CD-ROM... 1 Ş EBEKELER... 1 BU KILAVUZDA KULLANILAN Sİ MGELER... 1 SÖZLÜK... 1 VERTU

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SONY ERICSSON XPERIA GO http://tr.yourpdfguides.com/dref/4379967

Kullanım kılavuzunuz SONY ERICSSON XPERIA GO http://tr.yourpdfguides.com/dref/4379967 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia S LT26i

Kullanım kılavuzu. Xperia S LT26i Kullanım kılavuzu Xperia S LT26i İçindekiler Xperia S Kullanım kılavuzu...6 Bașlarken...7 Nedenleri ve niçinleriyle Android...7 Genel bakıș...7 Montaj...8 Cihazı açma ve kapatma...9 Ekran kilidi...10 Kurulum

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Tablet Z SGP321/SGP351

Kullanım kılavuzu. Xperia Tablet Z SGP321/SGP351 Kullanım kılavuzu Xperia Tablet Z SGP321/SGP351 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Cihaza genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gereklidir?...8

Detaylı

TomTom Bridge Referans Kılavuzu

TomTom Bridge Referans Kılavuzu TomTom Bridge Referans Kılavuzu 15100 İçindekiler TomTom Bridge'e hoşgeldiniz 7 TomTom Bridge cihazını başlatma 9 Hareketleri kullanma 11 TomTom Bridge ürünündeki uygulamalar 12 TomTom Bridge cihazını

Detaylı

Sony Ericsson. Cep Telefonu XPERIA P. Türkçe Tanıtma Kullanma Kılavuzu

Sony Ericsson. Cep Telefonu XPERIA P. Türkçe Tanıtma Kullanma Kılavuzu Sony Ericsson Cep Telefonu XPERIA P Türkçe Tanıtma Kullanma Kılavuzu İçindekiler Önemli bilgiler...7 Nedenleri ve niçinleriyle Android...8 Uygulamalar...8 Başlarken...9 Montaj...9 Telefonu açma ve kapatma...9

Detaylı

Pusula. Trafik bilgisi. Kayıtlı konum. Harita ölçeği

Pusula. Trafik bilgisi. Kayıtlı konum. Harita ölçeği WEB EDITION S ENSUS NAVIGATION Ekran üzerindeki metin ve semboller Bir sonraki yönlendirme noktasında olay Bir sonraki yönlendirme noktasına uzaklık Bir sonraki yolun/sokağın adı Olanak/ilgi alanı (POI)

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Piranha Nitro için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzu Piranha Nitro için geçerlidir. nitro Bu kullanma kılavuzu Piranha Nitro için geçerlidir. Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. 2010 Piranha. Tüm hakları

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia E3 D2202/D2203/D2206

Kullanım kılavuzu. Xperia E3 D2202/D2203/D2206 Kullanım kılavuzu Xperia E3 D2202/D2203/D2206 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

TomTom GO Referans Kılavuzu

TomTom GO Referans Kılavuzu TomTom GO Referans Kılavuzu İçindekiler TomTom ile navigasyona hoş geldiniz 6 Yenilikler 7 Bu sürümdeki yenilikler... 7 Başlayın 8 Arabanıza kurulum... 8 Cihazın konumunu belirleme... 8 Açma ve kapatma...

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Tablet Z SGP311/SGP312

Kullanım kılavuzu. Xperia Tablet Z SGP311/SGP312 Kullanım kılavuzu Xperia Tablet Z SGP311/SGP312 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Cihaza Genel Bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gereklidir?...8

Detaylı

Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER www.skoda-auto.com Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Amundsen+: Superb, Octavia, Yeti, Fabia, Roomster, Rapid Navigacní systém turecky 05.2012 S00.5610.83.77 3T0 012 149 GE Önsöz

Detaylı

TomTom Start 20 seri Referans Kılavuzu

TomTom Start 20 seri Referans Kılavuzu TomTom Start 20 seri Referans Kılavuzu İçindekiler Kutuda neler var? 6 Kutuda neler var?... 6 Önce beni oku 7 Arabanıza kurulum... 7 Açma ve kapama... 7 Kurulum... 7 GPS alımı... 7 MyTomTom hakkında...

Detaylı

KULLANIM ÖNERİLERİ TR.3

KULLANIM ÖNERİLERİ TR.3 R-Link Kullanım tavsiyeleri...................................................................... TR.3 Genel özellikler......................................................................... TR.4 Genel

Detaylı