İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI"

Transkript

1 İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI MODEL RTM525 TANITMA VE KULLANIM KLAVUZU

2 8 7 6 CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. Akım ayar düğmesi 2. Açma / Kapama anahtarı 3. Taşıma kolu 4. Havalandırma aralıkları 5. Argon kaynak kablo bağlantı yeri 6. TIG kaynak gaz çıkış bağlantı yeri 7. Torç anahtarı 8. Şase bağlantı yeri NOT: BU ÜRÜN PROFESYONEL KULLANIM İÇİN UYGUN DEĞİLDİR..

3 TEKNİK VERİLER RTM525 Voltaj (V) 220V Frekans(Hz) 50/60 Akım(A) 19 Kapasite(KVA) 4.2 Yüksüz Voltajı(V) 64 1 Toprak Akım Aralığı( A) Argon Akım Aralığı(A) Nominal Çalışma Voltajı(V) 18 Nominal Görevi (%) 40 Verim(%) 85% Yalıtım Sınıfı F Güç Faktörü(Cos) 0.92 Soğutma Tipi FAN Koruma Sınıfı IP21 KULLANIM ALANI VE ÖMRÜ RTRMAX inverter kaynak makinesi, metal malzemelerin kaynak işlerinde kullanılır. Çalışma ortamı kuru olmalıdır. Kullanım ömrü 7 senedir GÜVENLİK TEDBİRLERİ Elektrik çarpması,yaralanma ve yangın risklerinden korunmak için aşağıdaki bilgilere dikkat edin. Mevcut şebeke voltajının alet tip levhası üzerindeki bilgilerle aynı olup olmadığını kontrol edin. Elektrikli aleti ve elektrikli bağlantılarının hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Kabloyu yalnızca motor kapalıyken prize takın Aletleri daima işlenecek malzeme ile irtibata geçmeden önce çalıştırın. Elektrik çarpmasına karşı kendinizi koruyun. Metal boru, radyatör elektrikli ocak, buzdolabı vb. gibi topraklanmış aletlere dokunmaktan kaçının. Aşırı sıcaklık farkı elektrik ileten parçalar üzerinde su damlacıklarının oluşmasına yol açar. Aleti çalıştırmadan önce aletin çalışılacak yerdeki ortam sıcaklığına gelmesini bekleyin. Makineleri, aletleri ve tavsiye edilen aksesuar parçaları kullanım kılavuzundaki yönetmeliklere göre ve yalnızca kullanım amacına uygun alanlarda kullanın. Üzerinde çalışılacak parçayı sabitleyin. Parçaları sabitlemek için sıkma tertibatları veya mengene kullanın. Çalışma esnasında hareketli parçalara takılabilen takı takmayın ve bol elbise giymeyin. Uzun saçlarınızı bağlayın veya saçları saran ağ takın. Kaymayan ayakkabı giyin ve eldiven takın.

4 Aşırı gürültülü çalışmalarda kulaklık takın. Taban, merdiven ve iskele üzerinde çalışırken sağlam durmaya çalışın. Elektrikli aletleri nem ve yağmura karşı koruyun. Kesinlikle suyun içine sokmayın. Açık havada çalışırken yalnızca bu şartlarda çalışmaya izin verilmiş alet ve uzatma kablolarını kullanın. Aletleri patlama tehlikesi bulunan yerlerde çalıştırmayın. Aletin üçüncü kişilere verilmesinde bu kullanım kılavuzu da verilecektir. Tamir çalışmaları yalnızca kalifiye kişiler tarafından ve orijinal parçalar kullanılarak yapılacaktır. UYARI : Alkol, ilaç ve uyuşturucu maddeler ile hastalık, ateşli haller ve yorgunluk reaksiyon kabiliyetinizi etkileyebilir. Bu durumlarda elektrikli aletleri kullanmayın. Elektrikli aletleri çocuklardan uzak tutun. Elektrikli aletleri orijinal ambalajları içinde ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Aleti kullanmadığınızda, mola verdiğinizde, ayar çalışmalarında, aksesuar değiştirmede ve bakım çalışmalarında daima kablo fişini prizden çıkarın. Elektrikli aletleri kesinlikle kablosundan tutarak taşımayın. Fişi prizden çıkarırken kesinlikle kablosunu asılarak kablosunu çıkarmayın. Motorları yük altında durdurmayın. Çalışma alanınızı düzenli tutun. Çalışırken anormal vücut hareketlerinden kaçının. Kullanım standartlarına uygun şekilde topraklama bağlantısını gerçekleştiriniz. Elektrik bağlantısı olan kısımlara ve elektrotlara çıplak el ile, ıslak eldivenler ile ve bezler ile dokunmak tehlikeli ve yasaktır. Çalışma parçasının ve bedeninizin zeminden tamamen izole olduğundan emin olun. Kaynak işlemi sırasında başınızı gazdan uzakta tutun ve kaynak yapılan ortamı havalandırın. Kaynak işlemi sırasında gözünüze gelebilecek çapaktan ve kaynak arkının yaydığı ışınlardan korunmak için kaynak maskesi, filtre ve koruyucu camlar kullanın. Kaynak kıvılcımları, ateşe sebebiyet verebilir, kaynak yapılan yerin yanıcı ve kuru şeyler bulunmadığına emin olunuz. Ark kaynağı esnasında, hava çıkarıcı gazdan korunmak için kullanılmalıdır. Ark Yayılması gözlerinize zararlı olabilir, cildinizi yakabilir. Uygun bir kasket ve alev filtresi kullanınız, operasyon esnasında vücudunuzu ve gözlerinizi koruyucu elbiseler giyiniz. Kendinizi ve başkalarını olası ciddi yaralanma veya ölüm risklerine karşı koruyun. Çocukları uzak tutun. Vücuduna kalp pili takılı kişiler, kaynak makinesini çalıştırmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Çalışılan parçalar üzerinde elle işlem yaparken dikkatli olun, kaynak ve/veya kesme işlemi sırasında parçanın aşırı ısınmasının neden olabileceği yanmalardan korunmak için gereken uygun aletleri kullanın. Kurulum, bakım ve onarımla ilgili bütün işlemlerin sadece vasıflı kişilerce gerçekleştirildiğinden emin olun. A) ELEKTRIK ÇARPMASI öldürücü olabilir Elektrot ve üzerinde çalışılan parça veya zemin devreleri, kaynak makinesi açık iken elektriksel olarak aktif'tir. Bu aktif parçalara çıplak elle veya ıslak giysiyle dokunmayın. Ellerinizi yalıtmak için kuru ve deliksiz eldivenler giyin.

5 B) ARK IŞINLARI yakıcı olabilir Kaynak yaparken veya seyrederken gözlerinizi kıvılcımlardan ve ark ışınlarından korumak için uygun filtreli bir koruyucu maske kullanın. Baş maskesi ve filtreli camlar, ANSI Z87. I standartlarına uygun olmalıdır. C) GAZLAR ve DUMANLAR tehlikeli olabilir Kaynak işlemi sırasında sağlığa zararlı dumanlar ve gazlar oluşabilir. Bu gaz ve dumanları solumayın. Kaynak yaparken başınızı dumanın dışında tutun. Dumanları ve gazları soluma alanından uzak tutmak için arkta yeterli havalandırma sağlayın ve/veya duman emme makinaları kullanın. D) KAYNAK KIVILCIMLARI yangına ve patlamaya neden olabilir Kaynak alanından yangın tehlikesi arz eden unsurları çıkartın. Eğer bu mümkün değilse, kaynak kıvılcımlarının yangın çıkarmasını önlemek için bunların üzerlerini örtün. Kaynak kıvılcımlarının ve kaynaktan gelen sıcak malzemelerin küçük çatlaklardan ve açıklıklardan kolayca komşu alanlara geçebileceklerini unutmayın. Hidrolik hatlar yakınında kaynak yapmayın. Her an elinizin altında bir yangın söndürücü bulundurun. E) TÜP hasar gördüğünde patlayabilir Kullanılan prosese uygun koruyucu gaz içeren basınçlı gaz tüpleri ve seçilen gaz ve basınca göre tasarlanmış, uygun regülâtörler kullanın. Bütün hortumlar, donanımlar ve benzeri aksamlar yapılan kaynak işlemine uygun olmalı ve iyi durumda tutulmalıdır. F) ELEKTRIK ve MANYETIK alanlar tehlikeli olabilir Bir iletkenden geçen elektrik akımı Elektrik ve Manyetik Alanlar (EMF -Electric and Magnetic Fields) oluşmasına neden olur. Kaynak akımı, kaynak kabloları ve kaynak makineleri etrafında EMF alanları yaratır. EMF alanları bazı kalp pillerinin işleyişini bozabilir. Bu nedenle, vücutlarına kalp pili takılı kaynakçılar, kaynak yapmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Kaynak sırasında EMF alanlarına maruz kalınması, bilinmeyen başka sağlık sorunlarına da neden olabilir. EMF alanlarına maruz kalmayı en aza indirmek için kaynak yaparken aşağıda belirtilen konulara dikkat edilmelidir: Elektrot ve şase kablolarını birlikte yönlendirin. Elektrot ve şase kablolarını asla vücudunuzun etrafına sarmayın. Vücudunuzu elektrot ile şase kabloları arasına sokmayın. Şase kablosunu üzerinde çalışılan parçaya mümkün olduğu kadar yakın bağlayın. Kaynak yaparken güç ünitelerinden mümkün olduğu kadar uzak durun. GÜVENLİK STANDARTLARI Kaynak makinesine aşırı gerilim, akım ve sıcaklıklara karşı koruma devreleri montaj edilmiştir. Kaynak makinesi aşırı sıcaklık, gerilime ve akıma maruz kaldığında otomatik olrak çalışmasını durduracaktır. 1) Çalışma ortamının sürekli olarak havalandırılması gerekmektedir. Kaynak makinesi çok kuvvetli bir makine olduğundan, çalışma esnasında oluşan sıcaklığın mevcut serinlik tarafından giderilmesi mümkün olmadığından, makine içine yerleştirilmiş bir fan mevcuttur. Makine girişinin tıkanık veya kapalı olmadığından emin olunuz.

6 2) Aşırı yüklemeleri önleyin. Kullanıcı mevcut akımın aşırı değerlere ulaşmasını engellemelidir. Kaynak akımının çalışma döngüsü akımını geçmemelidir. Aşırı yük akımı makineye zarar verip yanmasına neden olabilir. 3) Yüksek gerilim uygulanmamalıdır. Gerilimin belirlenen değerlerin üzerine çıkması makineye büyük zararlar vereceğinden, kullanıcının çalışma esnasında mevcut durumu iyi analiz edip gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. 4) Kaynak makinesi arkasında topraklama vidası mevcuttur. Kaplama kesinlikle topraklanmalıdır. 5) Kaynak süresi olması gerekenden daha uzun sürüyor ise, makine çalışmasını otomatik olarak durduracaktır. Yüksek ısınmadan dolayı koruma devresi aktif olacak ve makine duracaktır. Işık söndükten ve sıcaklık düştükten sonra, makine kaynaklamaya devam edecektir. ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK (EMC) Bu makine, ilgili bütün yönetmelik ve normlara uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla beraber iletişim (telefon, radyo, televizyon) gibi başka sistemleri de etkileyebilecek elektromanyetik etkiler halen üretebilir. Bu etkiler, maruz kalan sistemlerde güvenlik sorunlarına sebep olabilir. Bu makine tarafından üretilebilecek etkilerin miktarını azaltmak veya yok etmek için bu bölümü dikkatli okuyup anlayınız. Bu makine sanayi bölgesinde çalıştırılmak üzere tasarlanmıştır. Eğer özel yerlerde (ev vb.) çalıştırılırsa, muhtemel elektromanyetik etkileri önlemek için özel tedbirlere uymak gerekir. Kullanıcının bu makineleri el kitabında tarif edildiği gibi kurup çalıştırması gerekir. Bu makinelerin çalıştırılmasından dolayı herhangi elektromanyetik etki algılanırsa kullanıcı bu etkileri yok etmek için düzeltici tedbirler almalı, gerekirse RTRMAX Servisi ile irtibata geçmeli, RTRMAX Servisinin yazılı onayı alınmadan makine üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır. Makineyi monte etmeden önce çalışma alanının, elektromanyetik etkilerinden dolayı hatalı çalışabilecek araçlar yönünden kontrolü yapılmalıdır; Makinenin çalışma alanında bulunan giriş çıkış kabloları, telefon kabloları ve kumanda kabloları, Radyo ve/veya televizyon verici ve alıcıları, Bilgisayar veya bilgisayar kontrolündeki araçları, Endüstriyel işlemler için güvenlik ve kontrol teçhizatları, Kalibrasyon ve ölçü cihazları, Kalp ritim cihazı ve işitme yardımcı cihazları gibi tıbbi cihazları, Çalışma alanının yakınında çalışan teçhizatların elektromanyetik bağışıklığını kontrol ediniz. Kullanıcı, çalışma alanındaki bütün teçhizatların uyumlu olduğundan emin olmalıdır. Aksi halde ek koruma tedbirleri gerektirebilir. Çalışma alanının ideal ölçüleri, bu bölgenin konstrüksiyonuna ve burada yer alan diğer etkenlere göre belirlenir Makinenin ürettiği elektromanyetik dalgaların etkisini azaltmak için aşağıdaki uyarıları dikkate alın; Makinenin şebeke elektriğine olan bağlantısını kullanım kılavuzunda anlatıldığı gibi yapın. Eğer elektromanyetik bir etkileşim oluşursa ana elektrik girişini filtre etmek gibi bazı önlemlerin alınması gerekebilir. Çıkış kabloları olabildiğince kısa olmalı ve bir arada tutulmalıdır.

7 TIG KAYNAĞININ PRENSİBİ TIG kaynak elektrik arkın kaynak parçası ve tungsten elektrot arasında yanarak füzyon gücü ortaya çıkarttığı bir elektrik ark kaynak işlemidir. Kaynak işlemi sırasında elektrot, ark ve kaynak havuzu inert koruma gazı ile atmosferik havaya karşı korunurlar. Gaz nozulu ile koruma gazı kaynak alanına iletilir ve buradaki atmosferik havayı ortadan kaldırır. TIG kaynak diğer ark kaynak işlemlerinden kullanılan elektrot ile ayrılır çünkü bu işlemde MIG/MAG ve MMA gibi diğer kaynak işlemlerindeki gibi elektrot tüketilmez. Uygulama Avantajlar TIG kaynak işlemi sahip olduğu avantajlara bağlı olarak birçok uygulama şekline sahiptir: Kaynak parçasına konsantre ısıtma sağlar İnert koruma gazı sayesinde kaynak havuzuna efektif koruma sağlar. Dolgu malzemesinden bağımsız olabilir. Dolgu malzemeleri eğer alaşım doğruysa iyi hazırlanmış olmak zorunda değillerdir. Cüruf ya da çapak olşumu olmadığı için kaynak parçasını yeniden temizlemeye ihtiyaç yoktur. Ulaşılması zor olan bölgeler bile rahatça kaynaklanabilir. Uygulama alanları TIG kaynağı genelde yüksek kalitede kaynak sonuçlarıgereken işlemler için kullanılır: Offshore sanayii Birleşik ısı ve güç alanları Petrokimya sanayii Gıda sanayii Kimya sanayii Nükleer sanayii En önemli uygulama alanı: Paslanmaz çelik ince malzemelerin kaynağı Aluminyum Nikel Nikel alaşımlar

8 Teknik Veriler Kaynak makinesinin uygun çevre koşulları : Kaynak sıcaklığı: ' C Nakliye depolama sürecinde : C Hava bağıl nemi: 40 "C: <% 50, 20'c <% 90 Deniz seviyesinden 1000m yükseklikte geçmemelidir. Kaynak güneş ışığı ya da yağmur altında durmamalıdır. Makinenin içine su geçmemelidir. Güç kaynağı elektrik ağ sistemi yapısı Güç şebeke voltajı profili güvenilmez kaynaktan olmamalıdır. Güç hattı voltaj dalgalanması nominal geriliminin% 15'i geçmemesi gerekir. Kaynak makinesi yapısı TIG serisi; ürün benimsenmesi tasarım güzelliği, plastic ön ve arka panel, ön paneldeki İlk yarısında kısmi olarak sarı göstergesi, beyaz göstergesi, yeşil göstergesi, kaynak elektrik akımı ve düzenleme ve seçim topuzu (elektrik akımı çıkış "-" kutbu), toprak kelepçe ve hızlı konektör elektrik akımı çıkış "+" kutup), arka plaka; güç düğmesi, güç kaynağı parçası, elektrik sigortası ve fan soğutmalı, gaz giriş konektörü, üst kısmındaki plastik kolu ve alt kısmı 4 kauçuk plastik paspas dayanak içerir. KURULUM Uzun bir kablo kullanıldığında, gerilim düşümlerini önlemek için, daha büyük segment kablosu tavsiye edilir. Kablo gereğinden fazla büyük olursa, güç sisteminin verimliliği etkileyebilir. Uyarlı, ortalama bir uzunlukta kablo kullanılması tavsiye edilir. Kaynak makinesinin arka panelinde güç kablosunun fişini AC220V kaynağına bağlayın. Makineyi bağlayın ve ışığını yakın ve topraklama pensesini bağlayın. Uygulama Adımları Gücü bağlayıp, anahtarı açınız Hangi akımı istiyorsanız, onu ayarlayınız. Topraklama kelepçesini bağlayıp, işleme başlayın. Kaynak telinin bitmesine 1-2 mm kala, yenisiyle değiştiriniz. Kaynak işleminiz bittiğinde yüzeyi temizleyiniz. Taşıma ve Saklama Elektrik kaynak makinası genel olarak kapalı alanlarda kullanılan bir ekipman olduğu için yağmur ve kardan korumanız gerekmektedir. Sakladığınız deponun kuru ve temiz olması, iyi havalandırılmış olması gerekmektedir. Yakıcı gaz ve toz makinaya zarar verebilir. Sıcaklık C aralığında olmalıdır. Nem oranı 90% den fazla olamaz.

9 Sorun Giderme Kılavuzu SORUN NEDEN ÇÖZÜM Makinenin ana şalteri açıkken sigorta atıyor. Giriş filtre kartı arızalı Servise başvur. Makine hiç çalışmıyor, çıkış yok, fan çalışmıyor. Ark karalı değil, kaynak düzgün olarak yapılamıyor. * Hatta elektrik yok * Ana giriş kablosu arızalı * Açma - kapama anahtarı arızalı * Giriş filtre veya güç katı arızalı * Kutup bağlantıları yanlış veya zayıf * Voltaj değeri uygun değil * Torch kablosunda arıza var * Makineye giren fazı kontrol et. * Ana giriş kablosunu kontrol et. Gerekiyorsa yenisi ile değiştir. * Anahtarı değiştir.gerekiyorsa servise başvur. * Servise başvur. * Kutupları kontrol et gevşekse sık * Şebeke voltajı 380 volt mu? Uygun olmayan kesit ve uzunlukta uzatma kablosu kullanılıyorsa kontrol et, gerekiyorsa düzelt. Makine normalden daha çabuk ısınıyor, dinlenmeye geçiyor * Fan sıkışmış, çalışmıyor * Fan yanmış, çalışmıyor * Fanda sıkışma olabilir, hava ile temizleyin * Yenisi ile değiştirin yada Servise başvur. Bakım ve onarım Bakım ve servis sadece vasıflı personel tarafından yapılmalıdır! Kaynak makinesinin şebeke akımı, bakım ve servis sırasında kesilmelidir. Makinenin elektrik fişi prizden çekilmelidir. Kaynak işlemleriyle ilgili genel kişisel güvenlik ve yangın güvenliği kurallarına uyun. Akım kablolarının ve enerji kablosunun yalıtım durumunu ve bağlantılarını kontrol edin. Gevşeyen bağlantıları yenileyin. Kaynak makinesinin içinde biriken toz basınçlı hava ile düzenli olarak temizlenmelidir. Makine eğer çok yoğun miktarda toz ve duman içeren bir ortamda kullanılıyorsa, bu işlem ayda iki kere tekrarlanmalıdır. Küçük parçaları korumak için, temizlik sırasında kullanılan havanın basıncına dikkat edilmelidir. Kaynak makinesinin içerisine su ve buhar girmesi engellenmelidir. Eğer makine nemden etkilenmiş ise. makinenin içi kurutulmalı ve izolasyonu kontrol edilmelidir. Kaynak makinesi uzun süre kullanılmayacaksa, kendi kutusuna yerleştirilmeli ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Kaynak makinesi kaldırılırken veya taşınırken rastgele atılmamalı ve darbelerden korunmalıdır. Titiz üretim ve test yöntemlerine rağmen alet arıza yapacak olursa,onarım, RTRMAX elektrikli el aletleri için yetkili bir servise yaptırılmalıdır.

10

11

3707 3707F ÖZELLİKLER

3707 3707F ÖZELLİKLER Şekil verme testeresi 3707 3707F ÖZELLİKLER Model 3707/3707F Halka mandren kapasitesi... veya Yüksüz hız (1 / dakika)... 3.000 Toplam uzunluk... Net ağırlık... 1, kg Sürekli yapılan araştırma ve geliştirmelerden

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44 YAPI SEKTÖRÜ İş Güvenliği El Kitabı Yayın No: 44 ISBN : 978-975-455-166-2 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının

Detaylı

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :...

SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :... SKM SKM ÇOK KADEMELİ SANTRİFÜJ POMPALAR MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Debi :...m³/h Man. Yükseklik :...m Motor Gücü :...kw Devir Sayısı :...d/dak BK SKM 0

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ MARMARA ÜNİVERSİTESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ 1 Bu iç yönetmelik el kitapçığı Marmara Üniversitesi nin uygulama faaliyetlerinde kullanılan büro malzemeleri, makine, ekipman ve diğer çalışma

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNERGESİ 1 İÇİNDEKİLER KONULAR SAYFA NO: BİRİNCİ BÖLÜM v Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İKİNCİ BÖLÜM v İstatistikler, Formlar ve Bildirimler ÜÇÜNCÜ BÖLÜM v İşverenin Yükümlülükleri

Detaylı

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN.

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. TR DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. Gelecekteki her türlü ihtiyaç için saklayın Motor ve bataryaya ilişkin olarak, ilgili talimat kılavuzlarını okuyun. İÇİNDEKİLER

Detaylı

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI PROFESYONEL SERİ AL- PRO 10 AL- PRO 20 AL- PRO 30 AL- PRO 43 AL- PRO 77 KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz, Lütfen Önce Bu Kılavuzu Okuyunuz! İleri teknoloji ile üretilmiş

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA İş Müfettişi Yardımcılığı Etüdü Duygu KENDİR İş Müfettişi Yardımcısı Ankara-2013 İÇİNDEKİLER

Detaylı

SAPHIRE X5 KULLANIM KILAVUZU

SAPHIRE X5 KULLANIM KILAVUZU SAPHIRE X5 KULLANIM KILAVUZU Bu YÜKSEK GÜCE SAHİP bir makinadır; LÜTFEN, klima ve benzeri DİĞER YÜKSEK GÜCE Makinalarla AYNI PRİZİ KULLANMAYINIZ. Lütfen sadece bu makine için olan bir priz seçiniz ve sigortasının

Detaylı

Tüm Ürünler. Giriş. Güvenlik Talimatları. Teknik Özellikler. KontrolveBakım Programları UYARI. Güvenlik Talimatları. Türkçe

Tüm Ürünler. Giriş. Güvenlik Talimatları. Teknik Özellikler. KontrolveBakım Programları UYARI. Güvenlik Talimatları. Türkçe Güvenlik Talimatları D103022X0TR İçindekiler Tüm Ürünler... Tr-241 Kontrol Valfleri... Tr-242 Kontrol Valfi Aktüatörleri... Tr-243 Regülatörler... Tr-244 Emniyet Valfleri... Tr-245 Aygıtlar, Anahtarlar

Detaylı

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ Bu Yönetmelik 25/02/2010 tarihinden itibaren yürürlüğe konulmuştur. İÇİNDEKİLER Konular Sayfa no Genel Esaslar... 7 Genel Kurallar... 20 Çalışma İzni Gerektiren Hallerde

Detaylı

POL10/15. Printed: 08.07.2013 Doc-Nr: PUB / 5070139 / 000 / 01

POL10/15. Printed: 08.07.2013 Doc-Nr: PUB / 5070139 / 000 / 01 POL10/15 Bedienungsanleitung Operating instructions Οδηγιες χρησεως Инструкция по зксплуатации Upute za uporabu Navodila za uporabo Ръководство за обслужване Instrucţiuni de utilizare Kulllanma Talimatı

Detaylı

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah AL23 V0.2 Sayfa 1 Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. AL Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi.

Detaylı

Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759

Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759 Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması KAYNAK TEKNĠĞĠ Tarifi: Kaynak tatbik edileceği malzemenin cinsine göre, metal kaynağı ve plastik malzeme kaynağı olarak ele alınır. Metal Kaynağı: Metalik malzemeyi ısı veya basınç veya her ikisini birden

Detaylı

Risk Değerlendirme Rehberi. Sağlık ve güvenlik herkesi İlgilendirir. Sizin için önemlidir İşiniz için önemlidir. Derleyen: Murat ANDAÇ İç Denetçi

Risk Değerlendirme Rehberi. Sağlık ve güvenlik herkesi İlgilendirir. Sizin için önemlidir İşiniz için önemlidir. Derleyen: Murat ANDAÇ İç Denetçi Sağlık ve güvenlik herkesi İlgilendirir Sizin için önemlidir İşiniz için önemlidir Risk Değerlendirme Rehberi Derleyen: Murat ANDAÇ İç Denetçi 1 İÇİNDEKİLER KISIM I: TEMEL BİLGİ Tehlike nedir? Risk nedir?

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI. Öğr. Gör.

MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI. Öğr. Gör. MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI Öğr. Gör. Kadir GELİŞ AĞRI- 2014 2 ÖNSÖZ Endüstride birçok alanda sökülemez bağlantı

Detaylı

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI Web Edition DEĞERLI VOLVO SAHIBI VOLVO'YU SEÇTIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER! Volvo'nuzu uzun yıllar zevkle kullanacağınızı ümit ediyoruz. Otomobiliniz, sizin ve yolcularınızın

Detaylı

Kullanım Kılavuzu First Edition Seventh Printing Part No. 35566TR

Kullanım Kılavuzu First Edition Seventh Printing Part No. 35566TR Kullanım Kılavuzu İlk Basım Yedinci Baskı Önemli Bu makineyi kullanmaya başlamadan önce güvenlik kurallarını ve kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun, anlayın ve bu kural ve talimatlara uyun. Yalnızca

Detaylı

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu

Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu 6303 5737 04/2003 TR Kullanıcı için Montaj, Kullanma ve Servis Kılavuzu Oda Termostatı RC10 Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz Önsöz Bu cihaz ilgili norm ve yönetmelikler tarafından istenen şartları yerine

Detaylı

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun süre sorunsuz kullanabilmek için, kullanım talimatlarını

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı TEKSTİL SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İş Müfettişi Yardımcılığı Etüdü Fatih UĞURLU İş Müfettişi Yardımcısı Adana-2011 İÇİNDEKİLER

Detaylı

S9 Escape. User Guide. Türkçe POSITIVE AIRWAY PRESSURE DEVICES

S9 Escape. User Guide. Türkçe POSITIVE AIRWAY PRESSURE DEVICES S9 Escape POSITIVE AIRWAY PRESSURE DEVICES User Guide A 3 2 5 4 1 S9 Escape kullanım amacı S9 Escape CPAP sistemi, 30 kg dan fazla ağırlığa sahip, obstrüktif uyku apnesi (OSA) olan hastaların tedavisine

Detaylı

ALT İŞVEREN İSG TEKNİK ŞARTNAMESİ

ALT İŞVEREN İSG TEKNİK ŞARTNAMESİ TSayfa ihi No 1/9 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TAŞERON / ALT YÜKLENİCİ TAAHHÜTNAMESİ AMAÇ DARÜŞŞAFAKA CEMİYİYETİ VE BAĞLI KURUMLARI çalışanlarının ve iş yeri güvenliğinin sağlanması amacıyla; çalışanların sağlık

Detaylı

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu CLX-3170 Series Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu olasılıkları hayal edin Samsung ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Tam bir hizmet almak için, lütfen ürününüzü www.samsung.com/global/register

Detaylı