KALİTEYE YOLCULUK STANDARDLARLA BAŞLAR! Hangi Ürünlerde Belgelendirme Yapılır?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KALİTEYE YOLCULUK STANDARDLARLA BAŞLAR! Hangi Ürünlerde Belgelendirme Yapılır?"

Transkript

1

2 KALİTEYE YOLCULUK STANDARDLARLA BAŞLAR! Kimya Sektöründe 14 ana ürün grubunda 66 kategoride yer alan ürünlerde kaliteyi Türk Standardlarına Uygunluk Belgesi (TSE Markası) ve TSE Kritere Uygunluk Belgesi (TSEK Markası) ile belgeliyoruz. Hangi Ürünlerde Belgelendirme Yapılır? Kimyasal Maddeler - Asitler - Bazlar - Tuzlar - Organik maddeler - İnorganik maddeler Temizlik Malzemeleri - Deterjanlar - Sabunlar (katı ve sıvı) - Genel yüzey temizlik maddeleri - Şampuanlar - Endüstriyel temizlik maddeleri - Ağartıcılar - Yağ çözücüler vb. Yakıtlar - Katı yakıtlar (linyit, taşkömürü, - Sıvı yakıtlar (fueloil, benzin, mangal kömürü vb. mazot, biyoyakıt, gemicilik yakıtları vb.) Madeni Yağlar - Otomotiv yağları - Kalıp ve kesme yağları - Tekstil yağları - Müstahzarlar - Gresler vb. Gübreler - Her türlü sentetik gübreler Boyalar ve Vernikler - Su bazlı boyalar - Organik çözücü esaslı boyalar - Astar boyalar - Yol çizgi boyaları - Epoksi boyalar - Sanayi boyaları - Tinerler - Vernikler - Tutkal ve yapıştırıcılar Plastik Ürünler - Borular ve ekleme parçaları - Plastik profil ve parçalar - Depo ve tanklar Oyuncaklar - Her türlü çocuk oyuncakları (oyun parkları hariç) Metal Malzemeler - Galvanizli ürünler - Alüminyum ve alüminyum alaşımları - Altın ziynet eşyaları - Kurşun ve kurşun alaşımları (lehimler) - Diğer metal malzemeler Kauçuk Ürünler - Oto iç ve dış lastikleri - Kauçuk hortumlar - Konveyör bantlar - Sızdırmazlık elemanları Sivil Amaçlı Patlayıcılar - Tüm sivil amaçlı patlayıcılar Tekstik ve Tekstil Ürünleri - Ev tekstil ürünleri - Deri ve deri ürünleri - Sünger yatakları - Yaylı yataklar - İplik - Sağlık tekstil ürünleri - Dokuma kumaşlar vb. Sağlık ve Mikrobiyolojik Ürünleri - Diş fırçaları - Diş macunları - Ameliyat eldivenleri - Kataterler - Akrilik dişler - Bistrüler - Kan alma setleri - Kan torbaları - Şırıngalar vb. Ambalaj Ürünleri - Gıda ambalajları - Kağıt kartonlar - Kağıt ürünleri (Temizlik kağıtları, - Plastik ve cam ambalajları (bidon, büro kağıtları vs.) cam şişe, kavanoz, kauçuk tıpalar vs.) - Dağıtım ambalajları (metal, - Tehlikeli madde taşımacılığında karton ambalajlar, çuvallar, - kullanılan ambalajlar torbalar vs.) - Diğer (duvar kaplama malzemeleri, sera örtüleri, vs.) Qualicoat ve Qualanod Belgeleri için yapılan başvuruları da İsviçre merkezli EURAS (Avrupa Yüzey İşlemleri Birliği) ın belirlediği metotlara göre inceliyoruz. Qualicoat: Alüminyum profil veya alüminyum malzemeler üzerine elektrostatik toz boya kaplaması işlemidir. Qualanod: Alüminyum profil veya alüminyum malzemeler üzerine eloksal banyolarında alüminyum oksit kaplanması işlemidir.

3 TSE ve TSEK Markalarının Ürünlerin Üzerine iliştirilmesi (Marka Kullanma Hakkı) Belgelendirilmesi talep edilen bir ürünü temsil eden numunelerin, TSE-ÜBM tarafından bu belgelendirme türü kapsamına alınan ilgili Türk Standardına/Standardlarına uygunluğunun doğrulanması amacıyla gerekli muayene ve deneyler TSE nin öngördüğü şartlarda gerçekleştirilip, ürünün üretimi için teknolojik yeterlilik ve asgari kalite kontrol yeteneği ile bunların devamlılığını garanti altına alan bir kalite yönetim sisteminin tesis edilip edilmediğinin yerinde tespiti için üretim yeri incelemesi yapılıp; deney sonuçları ve üretim yeri incelemesi sonucunun uygun bulunması durumunda düzenlenen, geçerlilik süresi bir yıl olan belgedir. Başvuru sahibi, sözleşme yapılmasını takiben, düzenlenen belge ile ilişkilendirilen markayı kullanma hakkını kazanır. TSE ve TSEK Belgelerinin Sektör Üreticilerine Sağlayacağı Faydalar: Maliyette düşüş - ticarette artış, Pazara ulaşmada kolaylık, Pazarda hız, Tüketici nezdinde güven, CE işaretlemesinde kolaylık, G işareti kullanma izni Kamu ve özel sektör ihalelerinde avantaj, CE İŞARETİ Ürün Güvenliği ve Direktifler Ülkemizde ilgili Bakanlıklar ürün güvenliği için Avrupa Birliği nin ilgili direktiflerini mevzuat olarak uyumlaştırarak yürürlüğe koymuştur. Bu direktifler kapsamına giren ürünlere piyasaya sürülmeden önce CE İşareti iliştirilmesi gereklidir. CE İşareti CE: Temel Güvenlik Gereklerine Uygunluk CE İşareti, üzerine iliştirildiği ürünün kapsamlarına girdiği direktiflerin tüm temel güvenlik gereklerine uygun olduğunu gösteren bir işarettir. Enstitümüz, 1783 numarası ile Onaylanmış Kuruluş olarak üreticilerimize CE işareti ile ilgili Uygunluk Değerlendirme işlemlerinde, 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği belgelendirme ve laboratuvar tecrübesi ve yetiştirdiği uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. CE İşareti Uygunluk Değerlendirme işlemleri konusunda 1783 onaylanmış kuruluş numarasıyla; Yapı Malzemeleri Direktifi, Asansör Direktifi Basınçlı Ekipmanlar Direktifi Gaz Yakan Cihazlar Direktifi Kişisel Koruyucular Direktifi Makine Emniyeti Direktifi Oyuncaklar Direktifi Yeni Sıcak Su Kazanları konularında yetkilendirilmiştir.

4 SİSTEM BELGELENDİRME İLE DAHA GÜVENLİ VE ÇEVRECİ ÜRETİM TSE, Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği, Enerji ve Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemleri konularında Sistem Belgelendirmesi ve Personel Belgelendirmesi, hizmetlerini belgelendirme alanının en yetkin kurumu olarak sürdürmektedir. Personel Belgelendirmede ise TÜRKAK dan akredite edilmiş olarak Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı belgelendirme hizmetimiz bulunmaktadır. Personel ve Sistem Belgelendirmesi ve Eğitimleri ile ilgili konulara adresinden ulaşabilirsiniz. Kalite ve standardizasyon, geçmişi bugüne ve yarına bağlayan en sağlam köprü olacaktır. KİMYA SEKTÖRÜ LABORATUVAR HİZMETLERİ Kimya Sektörü ile ilgili çalışmakta olan geniş akreditasyon kapsamına sahip laboratuvarlarımız, güçlü alt yapısıyla sektöre ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri sunmaktadır. Enstitümüz Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği Direktifi ve Kişisel Koruyucu Donanımlar Direktifi kapsamlarında Avrupa Birliği tarafından Onaylanmış Kuruluş olarak atanmış olup laboratuvarlarımız da bu direktifler kapsamında CE belgelendirmesi faaliyetleri çerçevesinde gerekli muayene ve deneyler yapılmaktadır. Ankara Kimya Laboratuvarımız ayrıca, T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından Kimyevi ve Organik Gübre Yönetmelikleri kapsamında gübrelerin ithalat ve ihracatında Yetkilendirilmiş Laboratuvar, piyasa kontrollerinde ise Referans Laboratuvar olarak hizmet vermektedir. Ankara Kimya Laboratuvarlarında; Kimyasal Maddeler, Kimyevi ve Organik Gübreler, İçme Suları, Temizlik Ürünleri, Bakır, Alüminyum, Çelik vb. Ürünler, Petrol, Akaryakıt ve Madeni Yağ Ürünleri, Oyuncak Güvenliği Deneyleri, Lastik, Plastik, Deri ve Kauçuk Ürünleri, Tıbbi Malzemeler ve Ürünler, Çocuk Bakım Gereçleri, Gebze Kimya Laboratuvarlarında; Lastik-Plastik ve Plastik Ürünleri Petrol, Akaryakıt ve Madeni Yağ Ürünleri, Isı Yalıtım ve Seramik Ürünleri, Boya ve Hazır Sıva Ürünleri, Temizlik Ürünleri, Genel Enstrümantal Analizler, Çakmak ve Dikenli Tel vb. ürünlerin deneyleri yapılmaktadır. Bu ürünlere ait deney metotlarının listesine (Deney adları, standard no ları, deney süreleri, deney ücretleri, akreditasyon durumları, numune miktarı vs. ilgili bilgiler), adresimizdeki Deney Laboratuvarları Merkezi Başkanlığı/Hizmet Profili linkinden ulaşabilirsiniz.

5 Laboratuvarlarımızın tamamı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş olup, laboratuvar faaliyetlerimiz TS EN ISO/IEC standardının gereklerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. KULLANILAN CİHAZLARIN DÜZENLİ KALİBRASYONU HATALI KARARLARI ÖNLER KİMYA SEKTÖRÜ KALİBRASYON HİZMETLERİMİZ Kimya sektörünü genel olarak değerlendirdiğimizde temel fiziksel parametrelerden oluşan ölçüm büyüklüklerinde laboratuvarlarımız TÜRKAK tan akredite olarak Sıcaklık, Kuvvet, Terazi, Uzunluk, Basınç, Hacim Yanında Kütle, Tork ve Fiziko-Kimyasal Ölçüm Büyüklüklerinde izlenebilir kalibrasyon hizmetleri vermektedir. DOĞRU KARARLARA ANCAK DOĞRU VERİLERLE ULAŞILABİLİR ÖLÇÜLEMEYEN HİÇBİR DEĞER KONTROL EDİLEMEZ Kalibrasyon hizmetimiz kapsamındaki cihazlar: Vicat Cihazı Etüvler, Derin Dondurucular, Buzdolapları, Nem Dolapları, İklimlendirme Kabinleri, Vakumlu Etüv, Su Banyoları, Hassas Teraziler, Kütle Setleri, Kantarlar, Nem Tayin Cihazı, Erime Akış İndeksi, Erime ve Donma Noktası Cihazları, Parlama Noktası Cihazı, Destilasyon Cihazları, Termohigrometreler (Sıcaklık ve Bağıl Nem Ölçüm Cihazları), Shore Sertlik Ölçerler, Kumpaslar, Mikrometre, Çelik Cetvel, Açı Ölçer, Mastar Setleri, Çubuk Mastar, Ölçme Saati, Deney Parmakları, Kronometreler, Sıvılı Cam Termometreler, Göstergeli Sıcaklık Ölçerler, Işıma Termometreleri, Sıcaklık Dönüştürücüleri, Sıcaklık Kalibratörleri, Charpy Darbe Cihazı, Kül Fırınları, Elekler, Sıcaklık ve Nem Kaydediciler, Pipetler, Mikropipetler, Balon Joje, Mezur, Büret, Piknometre, Balonlu Cam Pipetler, Dispenser, Erlen, İletkenlik Ölçme Cihazı, Eğme Basma Test Makinası, Çekme Test Makinası, Kuvvet Ölçer, Analog ve Sayısal Basınç Göstergeleri, Manometreler, Basınç Dönüştürücüler, Basınç Kalibratörleri, Basınç Sensörleri, Vakummetreler, Standard Plaka Boyut Ölçümleri, Barometreler, Kapalı Açık Parlama Cihazları, Korozyon Cihazları, Yıkama ve Kuru Temizlemeye Karşı Renk Haslığı Cihazı, Martindale Aşınma Cihazı, Çamaşır Makinası, Işık Haslığı Test Cihazları,

6 EĞİTİMLERİNİZİ TSE DEN ALINIZ! ÇÜNKÜ; EĞİTİM KONUSUNDA ALANINDA EN YETKİN KURULUŞ: TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği, Enerji, Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemleri ve personel belgelendirme eğitim hizmetlerimiz mevcuttur. Elli yıllık laboratuvarcılık tecrübesine sahip olan Türk Standardları Enstitüsü, bünyesindeki uzman laboratuvar personelinin bilgi ve tecrübesinin Kimya sektörüne aktarıldığı, Uygulamalı Deney ve Laboratuvarcılık Eğitimleri (UDvLE) düzenlenmektedir. Bu eğitimler ile Kimya Sektöründeki laboratuvarcılık anlayışının geliştirilmesi ve sektörde laboratuvarcılık alanında standardizasyon sağlanması amaçlanmaktadır. Eğitimler, UDv- LE deney metodu standardlarına bağlı kalarak deneylerin birebir uygulamasının yapılması ve genel laboratuvar uygulamalarını içermektedir. Deneyde kullanılan cihaz, aparat, sarf malzemelerin tanıtılması, Deneyde kullanılan cihazlara ait kalibrasyon sertifikalarının yorumlanması, Deneylerin yapılışı, numune miktarı, numune özellikleri, numune alma aşamalarının anlatılması, uygulamada dikkat edilecek hususların vurgulanması, Kullanılan formlar, ham veri formları, hesaplama metotları, Deney sonuçlarının değerlendirilmesi ve raporlanması, Cihaz ara kontrolleri (Doğrulamalar), Laboratuvarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm metotları, genel eğitim başlıklarıdır. Bu eğitimlere ilave olarak, TS EN ISO/IEC standardı (Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar), TS EN ISO/IEC standardı (Uygunluk değerlendirmesi - Yeterlilik deneyi için genel kurallar), Kimyasal Analizlerde Metot Validasyonu ve Ölçüm Belirsizliği, Karşılaştırma Deneyleri ile İlgili İstatistiksel Metotlar konularında eğitimler düzenlenmektedir. Laboratuvarlarımızın tamamı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş olup, laboratuvar faaliyetlerimiz TS EN ISO/IEC standardının gereklerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Kimya Sektörüne yönelik verdiğimiz kalibrasyon eğitimleri ise şunlar: Genel Metroloji Eğitimi, Sıcaklık Kalibrasyon Eğitimi, Terazi Kalibrasyon Eğitimi, Mekanik Cihazlar Kalibrasyon Eğitimi, Hacimsel Kaplar Kalibrasyon Eğitimi, Kütle Kalibrasyon Eğitimi, Basınç Kalibrasyon Eğitimi, Uzunluk Kalibrasyon Eğitimi, Ölçüm Belirsizliği Eğitimi, Yukarıda bahsedilen tüm konularda Çalıştay Eğitimleri.

7 GÜÇLÜ BİR STANDARDİZASYON KALİTEYE YOLCULUK ALT YAPISI, GÜÇLÜ BİR ÜLKE! STANDARDLARLA BAŞLAR! Türk Standardları Enstitüsü ulusal standard hazırlama kuruluşu olarak, ülkemizde kullanıma sunulan yaklaşık standardın hazırlanması ve satışından sorumlu tek kuruluştur. SEKTÖRÜNÜZÜ SİZ YÖNLENDİRİN! Petrol ürünleri, gaz ve sıvı yakıtlar ve yağlar ve ilgili ürünler, boyalar, vernikler, bitümlü bağlayıcılar gibi temel başlıklar altında yer alan pek çok konuda sektör temsilcilerinden oluşan İhtisas Grupları ve Ayna Komitelerce hazırlanan standardlara sizlerde katkı sağlayabilir, görüşlerinizi elektronik olarak gönderebilirsiniz. AYNA KOMİTELERLE ÜLKE GÖRÜŞÜMÜZÜ OLUŞTURALIM... Ayna Komiteler ne kadar güçlü olursa uluslararası standardizasyon çalışmalarında da ülke olarak etkinliğimiz o kadar artar! Ayna Komite çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak ve üye olmak için aşağıda verilen adresi ziyaret etmeniz yeterli. ISO, IEC, ITU gibi uluslararası standardlar, CEN, CE- NELEC ve ETSI gibi bölgesel standardizasyon kuruluşları tarafından yayımlanan Avrupa Birliği Standardları (EN) ve Direktifleri gibi bölgesel standardlar, Almanya (DIN), Amerika Birleşik Devletleri (ASTM, IEEE, UL, ANSI, ASME, SAE vb.), Avustralya (AS), Avusturya (OE- NORM), Belçika (NBN), Çek Cumhuriyeti (CSN), Danimarka (DS), Fransa (NF), Güney Afrika Cumhuriyeti (SABS), Hollanda (NEN), İngiltere (BS), İspanya (UNE), İsviçre (SN), Japonya (JISC), Norveç (NSF), Polonya (PKN), Slovakya (STN) ve Türkiye de (TS) uygulamadaki bütün ulusal standardlar, standard tasarıları ve teknik regülasyonlar hakkındaki bibliyografik bilgileri abone olarak aylık temin edebilir ya da telif hakları yasası kapsamında değerlendirilen standardları internet üzerinden satın alabilirsiniz. STANDARDLAR ÇOK YAKININIZDA! WEB SİTEMİZİ ZİYARET EDİN! https://www.tse.org.tr/tseintweb/yetki/login/login. aspx?durum=tr adresinden üye olarak hem standardları elektronik ortamda satın alabilir, hem de standard tasarılarına görüş verebilirsiniz.

8

Muhtemel Belgelendirilen Ürünler

Muhtemel Belgelendirilen Ürünler ÜRÜN BELGELENDİRME İLE DAHA SAĞLAM TEKSTİL ÜRÜNLERİ Tekstil Sektöründe belgelendirme hizmetlerimizle 6 alt grupta yer alan ürünlerde kaliteyi; Türk Standardlarına Uygunluk Belgesi (TSE Markası), TSE Kritere

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜ VE HOMOLOGASYON

OTOMOTİV SEKTÖRÜ VE HOMOLOGASYON OTOMOTİV SEKTÖRÜ VE HOMOLOGASYON Motorlu araçlar ve römorklar, tarım ve orman traktörleri ile motosiklet ve mopet üreticilerinin ürünlerinin yasal mevzuata uygunluğunun tescili için yapılan işlemler homologasyon

Detaylı

BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE ÜRÜN BELGELENDİRMESİ. Belgelendirilen Ürün Grupları ORTAK KRİTERLER BELGESİ

BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE ÜRÜN BELGELENDİRMESİ. Belgelendirilen Ürün Grupları ORTAK KRİTERLER BELGESİ BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE ÜRÜN BELGELENDİRMESİ Bilgi Teknolojileri ve Güvenliği Belgelendirme faaliyetlerimizle 5 ana alan grubunda yer alan yüzlerce ürünün kalitesini; Ortak Kriterler Belgesi (TSE-OKBS) (TS

Detaylı

Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar. M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü

Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar. M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü Gıda Ambalajları ve Mevzuatlar M.Buket Yılmaz Gıda Mühendisi TSE Ambalaj Laboratuvarı Müdürlüğü Ambalaj (TS EN 14182) Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, üreticiden kullanıcı veya tüketiciye kadar, ürünün

Detaylı

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ Türk Standardları Enstitüsü (TSE), tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine göre yönetilen bir kamu kuruluşudur. Türk Standardları Enstitüsü nün Görevleri: Standart Hazırlama,

Detaylı

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır.

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 1 2 Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 3 4 İÇİNDEKİLER 1 Genel Bilgiler... 14 1.1 Yetki, Görev ve Sorumluklar... 14 1.2 İç Çevre Analizi... 16 1.2.1

Detaylı

KİMYA KAPSAMINDAKİ STANDARDLAR/KRİTERLER VE BELGELENDİRME YAPMAYA YETKİLİ BİRİMLER ÜRÜN KATEGORİLERİ STANDARD VEYA KRİTER İLGİLİ BİRİM

KİMYA KAPSAMINDAKİ STANDARDLAR/KRİTERLER VE BELGELENDİRME YAPMAYA YETKİLİ BİRİMLER ÜRÜN KATEGORİLERİ STANDARD VEYA KRİTER İLGİLİ BİRİM KİMYA KAPSAMINDAKİ STANDARDLAR/LER KATEGORİLERİ STANDARD YA İLGİLİ BİRİM GENEL KİMYA KİMYASAL MADDELER: -Asitler -Bazlar -Tuzlar -Organik maddeler -İnorganik maddeler -Yangın söndürücü maddeler -Çakmaklar

Detaylı

Türkiye de Standart Çalışmalarının Tarihçesi ve. Türk Standartları Enstitüsü 23.3.2015. Tarihçe. Cumhuriyet Öncesi Dönem. Cumhuriyet Sonrası Dönem

Türkiye de Standart Çalışmalarının Tarihçesi ve. Türk Standartları Enstitüsü 23.3.2015. Tarihçe. Cumhuriyet Öncesi Dönem. Cumhuriyet Sonrası Dönem Tarihçe Türkiye de Standart Çalışmalarının Tarihçesi ve Türk Standartları Enstitüsü Kanunname-i İhtisab-ı Bursa (devamında Edirne ve İstanbul) «Ve hamallar na'lsuz at istihdam etmeyüb ve dağ yükünün iki

Detaylı

TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz

TÜV AUSTRIA TURK. Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz TÜV AUSTRIA TURK Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerimiz Tarihi 1872 yılına kadar uzanan ve geçmişinden günümüze uluslararası faaliyetleriyle bir çok sektörde hizmet veren TÜV AUSTRIA Grubu,

Detaylı

TÜRK AKREDİTASYON KURUMU

TÜRK AKREDİTASYON KURUMU R10.11 UZMANLIK ALANLARI ve KULLANIM REHBERİ Rev. 00 11-2011 R10-11/Rev00/0112 İÇİNDEKİLER Sayfa 1. Amaç... 3 2. Kapsam... 3 3. Tanımlar... 3 4. Uygulama... 4 4.1. Denetçi / Teknik Uzman Başvurusu Yapacaklar

Detaylı

Faalİyet Raporu 2011-2012 - 2013. /ugetam

Faalİyet Raporu 2011-2012 - 2013. /ugetam Faalİyet Raporu 211-212 - 213 /ugetam İçindekiler BAŞKANIN MESAJI 1 YÖNETİM KURULU BAŞKANININ MESAJI 2 GENEL MÜDÜRÜN MESAJI 3 YÖNETİM KURULLARIMIZ 5 ORGANİZASYON ŞEMASI 6 KURULUŞ VE TARİHÇE 8-9 KALİTE

Detaylı

e s k i ş e h i r ş u b e s i

e s k i ş e h i r ş u b e s i e s k i ş e h i r ş u b e s i htpp://eskisehir.mmo.org.tr SUNUŞ Odamız, çeşitli alanlarda gereksinim duyulan teknik hizmetleri ve eğitimleri, ülke çapında yaygın örgütlenme ağıyla endüstrinin hizmetine

Detaylı

OAİB ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -HİDROLİK VE PNÖMATİK SİLİNDİRLER-

OAİB ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -HİDROLİK VE PNÖMATİK SİLİNDİRLER- Sayfa No : 1/12 ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -HİDROLİK VE PNÖMATİK SİLİNDİRLER- M a h a t m a G a n d h i C a d. N o : 1 0 3 G. O. P. 0 6 7 0 0 A N K A R A T e l : 9 0-3 1 2-4 4 7 2 7 4 0 F a k s : 9 0-3 1

Detaylı

Kontrollü Kopya OAİB ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -ASFALT PLENTİ-

Kontrollü Kopya OAİB ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -ASFALT PLENTİ- Sayfa No : 1/12 ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -ASFALT PLENTİ- M a h a t m a G a n d h i C a d. N o : 1 0 3 G. O. P. 0 6 7 0 0 A N K A R A T e l : 9 0-3 1 2-4 4 7 2 7 4 0 F a k s : 9 0-3 1 2-4 4 7 0 1 8 0-4

Detaylı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2015 Eğitim ve Sertifika Programı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2015 Eğitim ve Sertifika Programı 1 Eğitim Dairesi Başkanlığı 2015 Eğitim ve Sertifika Programı 2 3 Türk Standardları Enstitüsü Kitapçıkta yer alan kurallar ve programlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 4 İçindekiler ÖNSÖZ... 11

Detaylı

Dr.FÜSUN YÖNDEM MAKASCIOĞLU mfusun@metu.edu.tr

Dr.FÜSUN YÖNDEM MAKASCIOĞLU mfusun@metu.edu.tr TKPR 202 KALİTE GÜVENCE/KONTROL ve STANDARDLAR I. STANDARDİZASYON A. STANDARDİZASYON ve STANDARDİZASYONUN TARİHİ GELİŞİMİ B. TSE ve STANDARDİZASYON II. KALİTE ve KALİTE KAVRAMLARI A. KALİTE KAVRAMI ve

Detaylı

KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I)

KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I) 1 KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI (DERS NOTLARI/BÖLÜM-I) Kalite güvencesi bir ürün veya hizmetin kalite konusunda belirtilmiş gerekleri yerine getirmesinde yeterli güveni sağlamak için uygulanan planlı

Detaylı

SERBEST DOLAŞIM CE İŞARETİ TEKNİK ENGELLERİN ORTADAN KALDIRILMASI KLASİK YAKLAŞIM KLASİK YAKLAŞIM YENİ YAKLAŞIM. Prof.Dr. Fatih M.

SERBEST DOLAŞIM CE İŞARETİ TEKNİK ENGELLERİN ORTADAN KALDIRILMASI KLASİK YAKLAŞIM KLASİK YAKLAŞIM YENİ YAKLAŞIM. Prof.Dr. Fatih M. SERBEST DOLAŞIM Mal Sermaye İşgücü CE İŞARETİ Prof.Dr. Fatih M. Botsalı TEKNİK ENGELLERİN ORTADAN KALDIRILMASI AB serbest dolaşım için teknik engellerin kaldırılması amacıyla sırasıyla Klasik Yaklaşım

Detaylı

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ DENEY VE KALİBRASYON MERKEZİ BAŞKANLIĞI

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ DENEY VE KALİBRASYON MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ DENEY VE KALİBRASYON MERKEZİ BAŞKANLIĞI Endüstriyel Metrolojinin Fizik mühendisliği ve Eğitiminden Beklentileri Aynur DAVUT 1 Ölçülemeyen hiçbir olgu kontrol edilemez. ANKARA

Detaylı

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR BÖLÜM 2 STANDARDİZASYON STANDARDİZASYONUN MAHİYETİ VE ÖNEMİ İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana karışıklıktan kurtulma ve belirli bir düzen tesis etme gayreti içerisinde olmuştur. Bu düzenleme sürecinin

Detaylı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2014 Eğitim ve Sertifika Programı

Eğitim Dairesi Başkanlığı. 2014 Eğitim ve Sertifika Programı 1 Eğitim Dairesi Başkanlığı 2014 Eğitim ve Sertifika Programı 2 Türk Standardları Enstitüsü Kitapçıkta yer alan kurallar ve programlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 3 İçindekiler ÖNSÖZ... 9 YÖNETİM

Detaylı

Kontrollü Kopya OAİB ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -KOMPRESÖR-

Kontrollü Kopya OAİB ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -KOMPRESÖR- Sayfa No : 1/12 ÜRÜN UYGUNLUK ŞARTNAMESİ -KOMPRESÖR- M a h a t m a G a n d h i C a d. N o : 1 0 3 G. O. P. 0 6 7 0 0 A N K A R A T e l : 9 0-3 1 2-4 4 7 2 7 4 0 F a k s : 9 0-3 1 2-4 4 7 0 1 8 0-4 4 6

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı Basyazı, Yıl: 51 Sayı: 602 TEMMUZ 2012 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı

II. ULUSAL HİDROLİK PNÖMATİK KONGRESİ VE SERGİSİ

II. ULUSAL HİDROLİK PNÖMATİK KONGRESİ VE SERGİSİ tmmob makina mühendisleri odası II. LSAL HİDROLİK PNÖMATİK KONGRESİ VE SERGİSİ MEVCT DRM ANALİZ RAPORLARI VE PANEL BİLDİRİLERİ İZMİR mmo yayın no : E/2001/278-2 KASIM 2001 tmmob makina mühendisleri odası

Detaylı

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLARI DERS NOTLARI

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLARI DERS NOTLARI Kalite güvencesi bir ürün veya hizmetin kalite konusunda belirtilmiş gerekleri yerine getirmesinde yeterli güveni sağlamak için uygulanan planlı ve sistematik etkinlikler bütünü olarak tanımlanmaktadır.

Detaylı

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

İş Sağlığı ve İş Güvenliği İş Sağlığı ve İş Güvenliği İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ OSGB HİZMETLERİ (ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ) YÖNETİM SİSTEMLERİ İSG EĞİTİMLERİ ACİL DURUM YÖNETİMİ İLKYARDIM EĞİTİMLERİ YÜKSEKTE ÇALIŞMA

Detaylı

Değişimi yönetir. Değişimi Yönetir. Eğitim Danışmanlık. www.zeskodanismanlik.com

Değişimi yönetir. Değişimi Yönetir. Eğitim Danışmanlık. www.zeskodanismanlik.com Değişimi yönetir Değişimi Yönetir Eğitim Danışmanlık KURUMSAL Zesko Danışmanlık İşletmelerin ve Girişimcilerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarla rekabet edebilir düzeye gelmelerinde,rekabet gücünü arttırmalarında

Detaylı

Doküman No İlk Yayın Tarihi Revizyon No Revizyon Tarihi P.28 04.07.2014 02 01.08.2014

Doküman No İlk Yayın Tarihi Revizyon No Revizyon Tarihi P.28 04.07.2014 02 01.08.2014 YAYIN REV. NO REV. TARİHİ AÇIKLAMA TARİHİ 04.07.2014 01 16.07.2014 Ürünlerin her biri için ilk tip testi analizleri, ürün gözetimi, FÜK, ilk tetkik, gözetim tetkiki ve G işaretinde olması gerekenler yeniden

Detaylı

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

İş Sağlığı ve İş Güvenliği İş Sağlığı ve İş Güvenliği İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ OSGB HİZMETLERİ (ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ) YÖNETİM SİSTEMLERİ İSG EĞİTİMLERİ ACİL DURUM YÖNETİMİ İLKYARDIM EĞİTİMLERİ YÜKSEKTE ÇALIŞMA

Detaylı

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI BELEDİYE ATIKLARI Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yatırımları İşletmede : 59 İnşaat ve ihale safhası : 40 Plan-proje safhasında : 35 (yer seçimi aşamasında olanlar hariç) Metan

Detaylı