Türkiye de Kadınların İşgücüne Katılımı Nitel Araştırma Raporu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye de Kadınların İşgücüne Katılımı Nitel Araştırma Raporu"

Transkript

1 Türkiye de Kadınların İşgücüne Katılımı Nitel Araştırma Raporu

2 Amaçlar ve Yöntem Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye de kentsel alanlardaki kadınların işgücüne katılımın düzeyinin düşük olmasının sebeplerini bulmaktır. 2 Kilit araştırma konuları şunlardır: Kentlerdeki eğitim düzeyi düşük kadınların neden çalışmadığını ve/veya çalışmayı bıraktığını anlamak İnaktivitenin kültürel perspektiflerini anlamak Yöntem: Şubat 2009 tarihleri arasında, her birinde 4-5 katılımcının olduğu toplam 8 mini odak grubu görüşmesi ve 9 ev ziyareti gerçekleştirilmiştir.. Grup görüşmeleri GfK Türkiye nin İstanbul daki stüdyo ofislerinde (arkasını gösteren ayna ile izleme olanağı bulunmaktadır) gerçekleştirilmiştir. Ev ziyaretleri katılımcıların evlerinde gerçekleştirilmiştir. Grup görüşmeleri yaklaşık 2 saat sürmüştür; derinlemesine görüşmeler ise yaklaşık 1 saat sürmüştür. Katılımcılara araştırmaya katılmaları için teşvikler verilmiştir. Kayıt aşaması telefon görüşmeleri yoluyla gerçekleştirilmiştir. GfK Türkiye, Türkiye Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacıları Derneğine üye saha kuruluşları ile çalışmaktadır. Saha çalışmalarından önce, GfK Türkiye bir saha çalışmaları bilgi notu ve telefon görüşmeleri sırasında her bir katılımcıya uygulanan tarama formu hazırlamıştır. Sadece projeye uygun katılımcılar davet edilmiştir. Görüşmelere; i) aktif olmayan, ii) eğitimsiz, ve iii) iyi iletişlim becerileri sergileyen katılımcılar davet edilmiştir. Dolayısıyla, örneklem Türkiye nüfusunu temsil ETMEMEKTEDİR bu nitel çalışmaların bir kısıtıdır.

3 Örneklem Büyüklüğü ve Bileşimi Bu araştırma için, aşağıda açıklanan gruplar ile 8 adet mini odak grubu görüşmesi yapılmıştır Evli ve Bekar (katılımcıların 2 si) 2 3 C2DE, SES Evli ve çocuklu & evli ve çocuksuz (katılımcıların en az biri) Evli ve 6 yaş altı çocuk sahibi & evli ve çocuksuz (katılımcıların en fazla 2 si) Aktif değil, en az 3 ay önce işi bırakmış Evli & Bekar (katılımcıların 2 si) 5 C2DE, SES C2DE, SES Toplam Evli ve çocuklu & evli ve çocuksuz (katılımcıların en az biri) Evli ve 6 yaş altı çocuk sahibi & evli ve çocuksuz (katılımcıların en fazla 2 si) Kadın katılımcıların kocaları 8 Mini odak grubu görüşmesi Aktif değil, daha önce hiç çalışmamış

4 Örneklem Büyüklüğü ve Bileşimi Bu araştırma için 9 ev ziyareti gerçekleştirilmiştir: Evli ve çocuklu Evli ve çocuksuz 3 C2DE, SES Evli ve çocuklu Evli ve çocuklu Evli ve çocuklu Aktif değil, en az 3 ay önce işi bırakmış Evli ve çocuklu Bekar 8 C2DE, SES Evli ve çocuklu Evli ve çocuklu Aktif değil, daha önce hiç çalışmamış Toplam 9 ev ziyareti

5 Toplumun çalışan kadınlara bakışı Katılımcılar, toplumda kadınların çalışmasına ilişkin yaklaşımın son on yılda olumlu yönde bir değişim olduğunu ifade etmiştir. Katılımcılar, ekonomik koşulların değişmesi ile birlikte, tek bir gelir ile aileyi geçindirmenin güçleştiğini, dolayısıyla eve ekmek getiren baba dışındaki diğer aile fertlerinin de ailenin geçinmesine destek olmak için işgücü piyasasına girmek zorunda kaldığını belirtmektedir. Kayınvalidem, ben çalışamadım, sen çalış diyor. 5 Artık kırsal bölgelerdeki kadınlar bile çalışıyor. Bir erkek tek başına bir çocuğun masraflarını bile karşılayamaz. Bence bu normal karşılanıyor. İnsanların bir kadının çalışmasının sebeplerini sorgulayacağını düşünmüyorum; çünkü herkes bunun meşru olduğunu ve ailesine destek olmaya çalıştığını biliyor.

6 Kadınların çalışma kararı alma yeteneği Kadınlar aile uyumunun korunması ve kararların birlikte alınması gerektiğine inanıyor. Kadınlar kendilerini birbirine bağlı bir çiftin parçası olarak görüyor, dolayısıyla kocalarının rızasını almaları gerektiğine inanıyorlar. Kadınlardan hiçbiri kocalarının rızasını almadan çalışmayı düşünmüyor, aksi takdirde aile uyumunun bozulacağına inanıyor. Bu karar koca ile birlikte alınmalıdır. Aynı evde yaşıyorsunuz, bir hayatı paylaşıyorsunuz. Kadınlar tek başlarına karar alamazlar. Ailenin paraya ihtiyacı varsa, kocası ne derse desin kadın çalışmalıdır; çünkü çocukların geleceği söz konusudur. Hayat müşterektir ve bunu bozmaya değmez 6

7 Ev kadınlarını anlamak - Kadınların Gözünden Kocanız sizi aldatsa bile, siz kocanıza sadık kalmalısınız (daha önce çalışmış bir kadın) Evde hep yalnızım; komşularımla ve akrabalarımla çok az temas kuruyorum. Dolayısıyla, yabancılarla birlikte olduğumuz sosyal ortamlarda kendime güven hissetmiyorum.. (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) 7 Ev kadını olmak tekdüze bir hayata sahip olmak anlamına geliyor. Her gün aynı şeyleri yapıyorsunuz. Kimse sizi takdir etmiyor. Üstelik, bir şey eksik olduğunda kocanız bundan şikayet ediyor ve bütün gün ne yaptın? diyerek yaptığınız işleri küçümsüyor. Çocuklar hep annelerinden bir şeyler bekliyor, babalarından değil (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) Erkeklerin çoğunluğu ev kadınlığını kolay bir iş olarak algılıyor, hatta bütün gün evde yattıklarını düşünüyor. Bazıları çocuk bakımının yorucu bir iş olduğunu kabul ediyor, ancak çocuk bakımı kadınların doğası ile ilişkilendirilen bir iş olarak görüldüğünden dolayı, yine de gerçek bir iş olarak algılanmıyor.

8 Bir meslek sahibi olan çalışan kadınları anlamak Kadınların Gözünden Eğer kadın ekonomik bağımsızlığa sahip ise, bir bayan gibi yaşar. Güzel kıyafetler giyer, bakımlı görünür. Hafta sonlarında dışarıda yemek yer, farklı yerlere seyahat eder, sinemaya gider, vs. Tatile çıkar, hayatını dolu dolu yaşar (daha önce hiç çalışmamış yaşlı bir kadın) Eğer iyi bir pozisyonda çalışıyorsa, kaynanasına veya kocasına her şeyi açıklamak zorunda değildir. Daha güçlüdür. Hayatını özgürce yaşar. İstediği şeyi yapar. Etraftaki insanlar ona saygı gösterir. (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) Çalışan kadınlar dışarıda nasıl düzgün davranılacağını bilir. İnsanlarla sosyal 8 etkileşime girmek, yeni dostluklar kazanmak ve ihtiyaçlarını kendisi karşılamak için öz güvene sahiptir. (daha önce çalışmış bir kadın) Ev işlerinde kocasından yardım alır. Kocası ona hoşgörülü davranır ve bu durum onu memnun eder (daha önce çalışmış bir kadın) Kararlar koca ile birlikte alınır. İlişkilerde eşitlik olur. Bir şey söylemek istediği zaman çekinmez. Kendine saygısı olur (daha önce hiç çalışmamış bir kadın)

9 Niteliksiz bir işe sahip çalışan kadınları anlamak Kadınların Gözünden Çalışır ve kazandığı parayı kendine ayıramaz. Parayı kocası alır. Çalıştığınızla 9 kalır ve karşılığında elinde hiçbir şey kalmaz. Bu durum insanı yorar. (daha önce hiç çalışmamış yaşlı bir kadın) En azından hafta sonları gezmek ve arkadaşlarını ziyaret etmek için bağımsızlığı oluyor. (daha önce çalışmış bir kadın) Temizlikçi olarak işe gitmek için sabah erken uyanmak zorundasınız; sonra eve geliyorsunuz ve evdeki işleri yapıyorsunuz. Gece çok geç saatlerde yatıyorsunuz. Ertesi sabah erkenden uyanmak çok zor oluyor. Zaman içinde tükeniyorsunuz. (daha önce hiç çalışmamış genç bir kadın) Sıkıntılı, sinirli ve çocuklara karşı hoşgörüsüz oluyorsunuz. (daha önce çalışmış bir kadın) İşte başkaları size iyi davranmıyor; dolayısıyla aşağılık hissine kapılıyorsunuz (daha önce hiç çalışmamış yaşlı bir kadın)

10 Çalışmama Sebepleri 10 Bir bayanın evinde yaklaşık 1 yıl hizmetçi olarak çalıştım. Yol paramı vermedi ancak çok iyi biriydi. Kendi evinin benim de evim olduğunu söylüyordu. Ancak, çok uzak olduğu için işi bırakmak zorunda kaldım,; evi Ulus taydı... (daha önce çalışmış bir kadın) Çocuğuma kayınvalidem bakıyordu. Ancak yaşlıydı; küçük bir çocuğa bakmak onun için zorlaşmıştı. Onun da ötesinde, çocuğum beni özlüyor ve yaramazlaşıyordu. Dolayısıyla, işi bırakmak zorunda kaldım. Şimdi çocuktan dolayı tekrar çalışmaya başlayamıyorum. (daha önce çalışmış bir kadın) Şu anda birçok iş fırsatı var ancak kocam çalışmama izin vermiyor; çünkü çok uzun fazla mesai yapmak gerekecek ve işyeri çok uzak (daha önce çalışmış 33 yaşında evli bir kadın) Ekonomik kriz sebebiyle işimden oldum. Çalışmak istiyorum ama bu aralar hiç iş yok. (daha önce çalışmış yaş grubunda bir kadın)

11 Çalışmama Sebepleri Aynen Alınan İfadeler: Kocaların ve/veya yaşlı aile bireylerinin engellemesi sebebiyle 11 Günde iki saat çalışacağım bir aşçılık işi buldum. Ben 40 yaşındayım ve dört çocuğum var. Ama babam karşı çıktı. Beni büyüttüğünü ve evlendirdiğini ve her zaman desteklediğini söyledi; kocam nasıl evini geçindirtemezdi ve beni çalıştırmayı düşünebilirdi... Kocamdan önce, babam asla çalışmama izin vermeyecektir!!! (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) Keşke okuyabilseydim. Lise mezunu olsaydım düzgün bir özgeçmişim olurdu ve iyi bir iş bulabilirdim. Bugün eğitimimi sorduklarında ilkokul mezunu derken kendimi çok rahatsız hissediyorum (daha önce hiç çalışmamış yaşlı bir kadın) Ben de çalışmayı düşündüm. Ancak daha sonra hamile kaldım. Şu anda da çocuklarım küçük (daha önce hiç çalışmamış genç bir kadın)

12 Çalışma İsteği Çalışmak istiyorum, çünkü Aynen Alınan İfadeler : Çocuklar için Çocuklarım büyüyor ve ihtiyaçları da her gün artıyor. Kendi paramı kazanıyor olsaydım onlara hayır demek zorunda kalmazdım Çocuklarıma daha iyi bir gelecek sunmak için; sınavlara hazırlık ve okullarına yardımcı olmak amacıyla onları dershaneye göndermek için Bilgisayar istiyorlar, internet istiyorlar... Çocuklarımın mümkün olduğunda yüksek öğrenim görmesini istiyorum. Dolayısıyla, kazandığım parayı onların okul ihtiyaçları için kullanmak istiyorum Evimiz kira. Bugün tek gelir yetmiyor. Çocuklarım büyüyor; etrafta gördüklerini isteyecekler. Dolayısıyla, çalışıyor olsaydım istedikleri her şeyi alabilirdim (daha önce hiç çalışmamış genç bir kadın) Çocuğuma her şeyi vermek istiyorum (daha önce çalışmış a yaş arası bir kadın) Kızıma bir ev almak için para biriktirmek istiyorum. Eğer başıma kötü bir şey gelirse, en azından kendi evi olur (daha önce çalışmış 22 yaşında evli bir kadın)

13 Çalışma İsteği Çalışmak istiyorum, çünkü Aynen Alınan İfadeler : Özgüven Eğer bir şansım olsaydı, çalışmak isterdim. Öncelikle insanın özgüveni artar. Ayrıca, saygı duyulursunuz. (daha önce hiç çalışmamış 23 yaşında evli bir kadın) Çalışan bir kadın kaynanasına veya kayınpederine hesap vermez... (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) Ekonomik bağımsızlığımı kazanmak için, kocamdan para istememek için; eğer kendi gelirim olsaydı istediğimi yapardım, paramı istediğim şekilde harcardım (daha önce hiç çalışmamış yaş arası bir kadın) Sadece ekonomik koşullar sebebiyle değil, aynı zamanda yaratıcı bir insan olmak için çalışmak istiyorum (daha önce hiç çalışmamış bir kadın)

14 Çalışma İsteği Çalışmak istemiyorum, çünkü Tekstil üretiminde çalışan bir arkadaşım anti-depresan kullanıyor. Çok yorulduğunu ve mutsuz olduğunu, kendi kazandığı parayı harcama özgürlüğünün olmadığını söylüyor. Kazandığı parayı doğrudan kocasına veriyor ve kocası ona biraz cep harçlığı veriyor. Hafta sonları da evde çalışıyor, ev işleri yapıyor. Çalışan kadın olmak bu mu? Çalışıyor ama kendi parası yok. Ayrıca, ben ondan daha lüks, rahat ve daha az yorucu bir hayata sahibim (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) İşin niteliğine bağlı. Tekstil üretiminde çalışan arkadaşlarım ile bir ilaç şirketinde masa başı işi olan arkadaşlarım arasında çok fark var (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) Bir daha tekstil sektöründe çalışmazdım. Tüm gün gürültü ve toz içinde çalışıyorsunuz. (daha önce çalışmış yaşlı bir kadın)

15 Çalışma İsteği 15 Geçmiş çalışma deneyimlerinin de, kadınların çalışmak istedikleri işin türünde belirleyici olduğu gözlenmiştir: Şimdi tekstil işinin uzun çalışma saatlerine, makinelerin gürültüsüne ve yorucu çalışma koşullarına dayanmanın zor olduğunu düşünüyorum. Yaşlandıkça zihinsel olarak yoruluyorsunuz. Dolayısıyla, gelecekte iş aradığımda bir hastanede temizlik işi veya ona benzer bir iş düşünüyorum (daha önce çalışmış 28 yaşında evli bir kadın) Tekrar tekstil işinde çalışmak istemiyorum. Tüm o gürültü ve toz sizi olumsuz etkiliyor. Benim için çaycılık tarzı bir iş daha iyi olabilir (daha önce çalışmış yaşlı bir evli kadın) Tekstil işi kötü bir sektör; çünkü çalışma ortamı çok rahatsız. İnsanlar sık sık birbirine küfrediyor... (daha önce çalışmış 39 yaşında evli bir kadın)

16 Potansiyel İş Tanımları 16 Katılımcıların bekledikleri iş türleri : Tekstil - konfeksiyon Bir şirkette çaycılık Ev işleri / ev temizliği / çocuk bakımı İşyeri temizliği Bir markette satış görevlisi/ tezgahtar/kasiyer Aşçılık / Bulaşıkçılık Hosteslik Garsonluk Küçük bir şirkette sekreterlik ve telefona bakma işleri (daha önce çalışmış kadınların bazıları)

17 Ne zaman çalışmayı düşünüyorlar Çalışmayı düşünecekleri Yaşam Koşulları 17 Kocanın rızası Kocam çalışmama izin verse hemen çalışmaya başlarım (daha önce hiç çalışmamış 31 yaşında bir kadın) Çocuk bakımı için bir destek ağının mevcudiyeti Annem aynı apartmanda yaşıyor olsaydı çocuklarımı ona bırakabilirdim ve ben işe gittiğimde annem çocuklara bakabilirdi (daha önce hiç çalışmamış yaş arası genç bir kadın) Çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamıyor olsalardı Kocasının çalışmasını engelleyecek bir sağlık sorunu olursa Evden çalışmaları halinde ne gibi bir iş yapacakları sorulduğunda, evden çalışmanın dikiş ve boncuk işleri ile ilişkilendirildiği gözlenmiştir. Kadınların ifadeleri, ev kadını ve anne rollerini gerçekleştirmeye devam edebileceklerinden dolayı kocalarının evden çalışmalarına engel olmayacaklarını göstermiştir.

18 Eğitimin Önemi Bir lise mezunu daha iyi işler bulabilir. Örneğin bilgisayar kullanmanızı gerektiren işler (daha önce hiç çalışmamış 23 yaşında evli bir kadın) Kız kardeşim ilkokul mezunu. Kocası işini kaybettiğinde iş aradı. Markette bile manav reyonunda işe alamdılar, çünkü en az ortaokul mezunu birini arıyorlardı. Durum böyle! Günümüzde ilkokul mezunları için artık iş yok... (daha önce çalışmış bir kadın) Bir ilkokul mezununun çalışabileceği işler ile bir lise mezununun çalışabileceği işler farklı. Bir ilkokul mezunu temizlik veya ev işleri yapabilir; lise mezunu birisi ise masa başı bir iş bulabilir (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) İşverenler ilkokul veya ortaokul mezunlarını pasif görüyor. Sekreterlik işi için bile lise diploması istiyorlar (daha önce çalışmış bir kadın) Bir hukuk bürosunda sekreterlik işi için özgeçmişimi gönderdim. Tüm niteliklerimin yeterli olduğunu, ancak lise diplomam olsaydı işe alacaklarını söylediler (daha önce çalışmış bir kadın) 18

19 Eğitimin Önemi Görüşmeler sırasında, kadınlar eğitimsizliğin kendilerini yetersiz hissetmelerine 19 yol açtığını, kendi hayatları ile ilgili karar alma güçlerini sınırladığını, evlerinden dışarıda çalışma şansından mahrum bıraktığını, dolayısıyla kendi ekonomik özgürlüklerine sahip olamadıklarını belirtmiştir. Eğitim konusundaki özlemleri çocukları için kurdukları hayallerde kendisini gösteriyor özellikle kızları için. Ben Erzurumluyum; ailem beni okula göndermedi. Zar zor okuyup yazabiliyorum. Okulda eğitim görmemenin korkunç hissini unutamıyorum. Şimdi merdivenleri temizliyorum, evlere temizliğe gidiyorum ve böylece çocuklarımın eğitimlerini tamamlamalarına çalışıyorum. Oğlum İstanbul Üniversitesi ne girdi, kızımın da son yılı (daha önce hiç çalışmamış bir kadın) İki kızım var ve ikisine de kocalarına bağımlı olmamalarını tembihliyorum. Onlar bizim kadar şanslı olmayabilir... (daha önce hiç çalışmamış bir kadın)

20 Sonuçlar ve Öneriler 20 > Araştırma, cinsiyet rolleri ve ilişkileri ilgili geleneksel görüşlerden dolayı kadınların ve erkeklerin işgücü piyasasına katılım düzeylerinin farklılık sergilediğini göstermektedir. > Kadınların çoğu, aile üyelerinden birisi evin dışında çalışmalarını onaylamadığından dolayı çalışamamaktadır > Çocuk bakımı kadınların çalışmalarının önünde bir engel olarak ortaya çıkmaktadır. > Daha önce çalışmış kadınlar arasında işi bırakma sebeplerinden birisi de çalışma koşullarının yetersizliği olarak ortaya çıkmaktadır. Düşük ücret, yorucu uzun çalışma saatleri, sosyal güvencenin olmaması, işyerinde rahatsız hissetme (sinir bozucu şakalar, çok laubali insanlar, evli insanların ahlak dışı yakınlaşması, vs.) ve patronun uyguladığı psikolojik taciz ve şiddet (aşağılama, türban sorunu) bu kadınlar için ağır koşulları teşkil ediyor.

21 Sonuçlar ve Öneriler > Kadınlar evden yapılan işleri çalışan bir kadın haline gelebilmeleri için yeterli görmüyor. Evden yapılan işler genellikle dikiş ve nakış işleri ile ilişkilendirildiğinden dolayı, çok fazla tercih edilmiyor. Ayrıca, bu işler kadınların çalışarak elde etmek istedikleri amaçlara ulaşmaları için gerekli olanakları sağlamıyor : sosyal güvence yok, çok zaman alıcı, kazandırdığı para çok az, ve sosyalleşme olanağı yok. 21 > Odak grubu görüşmelerine katılan kadınların çoğunluğu para kazanmak için dışarıda çalışmaya istekli görünüyor. Kadınların geçmişte çalışıp çalışmadıkları dikkate alınmaksızın, çocukların eğitimi ve geleceği için kadınların çalışma isteklerinin temel sebebi olarak görünüyor. Kadınların çalışma isteklerinde, ekonomik bağımsızlık ve özgüven ikincil sebepler olarak görünse de ilk sebep kadar önemli.

22 Sonuçlar ve Öneriler > Kadınlar ilkokul veya ortaokul mezunu olmayı iş bulma bakımından farksız görüyor. Neredeyse tüm kadınlara göre, en az lise mezunu olmak bir fark yaratıyor ve masa başı işler gibi daha fazla beceri gerektiren ve daha iyi olanaklar sunan bir iş bulma fırsatlarını yükseltiyor. 22 > Dolayısıyla, kadınların eğitimi ve işgücü piyasası koşullarında genel anlamda bir iyileşme sağlanması kadınların işgücüne katılımı üzerinde güçlü bir etkiye yol açabilir. Kadınların açıkça belirttiği gibi, ekonomik bağımsızlığın kazanılması aile içindeki ve toplumdaki konumlarının geliştirilmesinde ve daha iyi bir sosyal hayata sahip olmalarında çok önemli bir adım. Kadınların tekrarladığı hayattaki en belirgin özlemleri yüksek öğrenim görüp bir meslek sahibi olmak. Özellikle kızları için olmak üzere, çocuklarının akademik öğrenimde gidebildikleri yere kadar devam etmeleri ve çalışmaları yönündeki istekleri bu düşünceyi desteklemektedir.

23 Sonuçlar ve Öneriler 23 > Katılımcılar, toplumun çalışan kadınlara bakışının son on yıl içerisinde olumlu yönde değiştiğini belirtmiştir. Kadınlara göre, çalışan kadınlara yönelik algılama yıl önce oldukça olumsuzdu. Katılımcılar, ekonomik koşulların değişmesi ile birlikte, tek bir gelir ile aileyi geçindirmenin güçleştiğini, dolayısıyla eve ekmek getiren baba dışındaki diğer aile fertlerinin de ailenin geçinmesine destek olmak için işgücü piyasasına girmek zorunda kaldığını belirtmektedir. > Giderek artan sayıda kadının işgücü piyasasına girmesi işle birlikte, sadece kadınların çalışması düşüncesi değil, aynı zamanda kadınların erkekler şile aynı ortamda çalışması, daha fazla sosyalleşmesi ve aile içinde daha fazla güce sahip olması da bugün eskiden olduğundan daha normal algılanıyor.

KENTLİ KADINLAR VE ÇALIŞMA YAŞAMI

KENTLİ KADINLAR VE ÇALIŞMA YAŞAMI Bu makale, Bilanço 98: 75 Yılda Kadınlar ve Erkekler de yayımlanmıştır: 75 Yılda Kadınlar ve Erkekler, (İstanbul: Tarih Vakfı Yayınları, 1998), 285-302. KENTLİ KADINLAR VE ÇALIŞMA YAŞAMI İpek İlkkaracan

Detaylı

Farklı Emek Kategorileri Açısından Kadın Yoksulluğu

Farklı Emek Kategorileri Açısından Kadın Yoksulluğu Farklı Emek Kategorileri Açısından Kadın Yoksulluğu Fatime GÜNEŞ 1 Özet: Bu çalışmanın temel amacı, kadınların yoksulluğa karşı mücadelede emeklerini üretim ve yeniden üretim süreçlerinde nasıl kullandıklarını

Detaylı

Araştırma Ekibi. Alan Araştırması ve Veri Analizi. Alan Araştırması ve Çözümleme. Atölye Çalışması Organizasyonu

Araştırma Ekibi. Alan Araştırması ve Veri Analizi. Alan Araştırması ve Çözümleme. Atölye Çalışması Organizasyonu T Ü R K İ Y E D E N A M U S C İ N A Y E T L E R İ N İ N D İ N A M İ K L E R İ T Ü R K İ Y E D E N A M U S C İ N A Y E T L E R İ N İ N D İ N A M İ K L E R İ Araştırma Ekibi Filiz Kardam İlknur Yüksel Mesut

Detaylı

TÜRKİYE DE ORTA SINIFIN MAZBUT HİZMETKÂRLARI: KAPICILAR, GÜNDELİKÇİLER VE ÇOCUK BAKICILARI

TÜRKİYE DE ORTA SINIFIN MAZBUT HİZMETKÂRLARI: KAPICILAR, GÜNDELİKÇİLER VE ÇOCUK BAKICILARI TÜRKİYE DE ORTA SINIFIN MAZBUT HİZMETKÂRLARI: KAPICILAR, GÜNDELİKÇİLER VE ÇOCUK BAKICILARI Prof. Dr. Nadir Suğur Doç. Dr. Serap Suğur Temmuz Gönç-Şavran Anadolu Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Anadolu

Detaylı

Gençlik İstihdam Edilebilirliği: Türkiye de işverenler ve dezavantajlı gençleri buluşturmak

Gençlik İstihdam Edilebilirliği: Türkiye de işverenler ve dezavantajlı gençleri buluşturmak Gençlik İstihdam Edilebilirliği: Türkiye de işverenler ve dezavantajlı gençleri buluşturmak Yayına Hazırlayan Dr. Itır Akdoğan Birinci Basım Mart 2013, İstanbul Tasarım Kurtuluş Karaşın Habitat Kalkınma

Detaylı

Ev Hizmetlerinde Kadın Đşgücü Đstihdamı ve Yoksulluk Đlişkisi: Gündelikçi ve Bakıcı Kadınlar Üzerine Bir Araştırma *

Ev Hizmetlerinde Kadın Đşgücü Đstihdamı ve Yoksulluk Đlişkisi: Gündelikçi ve Bakıcı Kadınlar Üzerine Bir Araştırma * Ev Hizmetlerinde Kadın Đşgücü Đstihdamı ve Yoksulluk Đlişkisi: Gündelikçi ve Bakıcı Kadınlar Üzerine Bir Araştırma * Serap Suğur ** Özet : Son dönemlerde çalışan yoksullar üzerine yapılan araştırmalar

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM ÜZERİNE BİR İSRAİL DENEYİMİ: SADAKA REUT / KARDEŞLİK Özgür Akarsu 02.01.2007 Sadaka Reut, İsrail de 1980 lerden beri topluluklar arası diyalog imkânlarını geliştirmeyi

Detaylı

MARKA KENTİN ARKASINDAKİ GERÇEK: ÇALIŞANLARIN YOKSULLUĞU

MARKA KENTİN ARKASINDAKİ GERÇEK: ÇALIŞANLARIN YOKSULLUĞU MARKA KENTİN ARKASINDAKİ GERÇEK: ÇALIŞANLARIN YOKSULLUĞU (Alfabetik isim sırasına göre düzenlenmiştir) Prof. Dr. Gülay TOKSÖZ Ankara Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi Bölümü Doç. Dr. Helga Rittersberger

Detaylı

ÖZET RAPOR. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir.

ÖZET RAPOR. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. ÖZET RAPOR Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. ÖZET RAPOR Araştırmanın yürütücüleri:

Detaylı

Adaletsizlik, Bir Yönetim Stratejisi Olabilir mi? Bankacılık Sektöründe Keşfedici Bir Araştırma

Adaletsizlik, Bir Yönetim Stratejisi Olabilir mi? Bankacılık Sektöründe Keşfedici Bir Araştırma Adaletsizlik, Bir Yönetim Stratejisi Olabilir mi? Bankacılık Sektöründe Keşfedici Bir Araştırma Đbrahim Sani Mert * - urzahit Keskin ** - Türker Baş *** Özet: Türkiye'deki iki ayrı kamu bankasının 18 şubesinde

Detaylı

GÖÇMEN EBEVEYNLERİN HAYAT HİKAYELERİ

GÖÇMEN EBEVEYNLERİN HAYAT HİKAYELERİ GÖÇMEN EBEVEYNLERİN HAYAT HİKAYELERİ PROJE ORTAKLARI CENTRUM PRO VEŘEJNOU POLITIKU, CZECH REPUBLIC MENEDZMENTA HOLDING, LATVIA JONISKĖLIO IGNO KARPIO ŽEMĖS ŪKIO IR PASLAUGŲ MOKYKLA, LITHUANIA OŚWIATOWIEC-ŁÓDŹ,

Detaylı

TEGV ETKİ ARAŞTIRMASI

TEGV ETKİ ARAŞTIRMASI TEGV ETKİ ARAŞTIRMASI TEGV ETKİ ARAŞTIRMASI TEGV Etki Araştırması Infakto Research Workshop tarafından gerçekleştirilmiştir. Infakto Research Workshop ekibinin yanısıra, TEGV de oluşturulan proje grubu

Detaylı

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR?

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? Nörolojik rahatsızlığı olan kişilerin ihtiyaçlarını ve bu kişilerin bakımıyla ilgilenirken kendinize en iyi şekilde

Detaylı

Houston da İz Bırakma: Kadınlar ve Gülen Hareketi Hakkındaki Sorulara Cevaplar

Houston da İz Bırakma: Kadınlar ve Gülen Hareketi Hakkındaki Sorulara Cevaplar Houston da İz Bırakma: Kadınlar ve Gülen Hareketi Hakkındaki Sorulara Cevaplar Anna J. Stephenson Feministler, M. Fettullah Gülen ve Gülen Hareketinin ve bu hareketin ilham kaynağı olduğu bireylerin, kadınların

Detaylı

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 3 NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 4 Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi kapsamında verilen kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi

Detaylı

1990 LAR TÜRKİYE SİNDE KADIN VE GÖÇ

1990 LAR TÜRKİYE SİNDE KADIN VE GÖÇ Bu makale, Bilanço 98: 75 Yılda Köylerden Şehirlere kitabında yayımlanmıştır: 75 Yılda Köylerden Şehirlere, (İstanbul: Tarih Vakfı Yayınları, 1998), 305-322. 1990 LAR TÜRKİYE SİNDE KADIN VE GÖÇ Pınar İlkkaracan

Detaylı

Farklı Kurumlarda Çalışan Psikolojik Danışmanların Yaşadıkları Etik İkilemler ile Bu İkilemler Karşısındaki Tutum ve Davranışları

Farklı Kurumlarda Çalışan Psikolojik Danışmanların Yaşadıkları Etik İkilemler ile Bu İkilemler Karşısındaki Tutum ve Davranışları Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri Educational Sciences: Theory & Practice - 12(3) Yaz/Summer 1791-1812 2012 Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları İletişim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. www.edam.com.tr/kuyeb

Detaylı

Dinliyor Muyuz? Suriye Krizinden Etkilenen Kadınlara ve Kızlara Yönelik Taahhütlerimize Göre Davranmak

Dinliyor Muyuz? Suriye Krizinden Etkilenen Kadınlara ve Kızlara Yönelik Taahhütlerimize Göre Davranmak Dinliyor Muyuz? Suriye Krizinden Etkilenen Kadınlara ve Kızlara Yönelik Taahhütlerimize Göre Davranmak International Rescue Committee EYLÜL 2014 Üstte : Suriye li Mülteci torunu ile birlikte Irak,Domiz

Detaylı

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)... İÇERİK Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11 Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...12-19 Engellilere Hizmet, Kadınlara ve Gençlere İstihdam Toplumsal Konuları

Detaylı

Anneler Kızları. Toplumun İçİnde Daha mutlu bir İnsan ve daha İyİ bir anne. Aktİf olun Var olan İmkanlardan yararlanın!

Anneler Kızları. Toplumun İçİnde Daha mutlu bir İnsan ve daha İyİ bir anne. Aktİf olun Var olan İmkanlardan yararlanın! & Anneler Kızları iki kültür içersindeki kadınlar Aktİf olun Var olan İmkanlardan yararlanın! Toplumun İçİnde Daha mutlu bir İnsan ve daha İyİ bir anne Dİyalog İçİndekİ kızlar sanki İkİ İşİm varmış gibiydi

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ III ALİ ÇINAR İ.Ü. MEZUNLAR DERNEĞİ AMERİKA (İÜMEZUSA) Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ:

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ III ALİ ÇINAR İ.Ü. MEZUNLAR DERNEĞİ AMERİKA (İÜMEZUSA) Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ III ALİ ÇINAR İ.Ü. MEZUNLAR DERNEĞİ AMERİKA (İÜMEZUSA) Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: Yurt dışından gelen misafirlerimizle sohbetler serisi-3 e hoş geldiniz diyorum

Detaylı

KADINLARA Rapor Mart 2008 kapak.indd 1 3/10/08 6:08:54 PM

KADINLARA Rapor Mart 2008 kapak.indd 1 3/10/08 6:08:54 PM KADINLARA Rapor Mart 2008 KEİG Dizisi: Rapor Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı Kadınlara Nasıl Bir Sosyal Güvenlik Vaat Ediyor? Hazırlayan: KEİG Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

TÜRKİYE DE GÖÇMENLERİN SOSYAL DIŞLANMASI: İSTANBUL HAZIR-GİYİM SANAYİNDE ÇALIŞAN AZERBAYCANLI GÖÇMEN KADINLAR ÖRNEĞİ

TÜRKİYE DE GÖÇMENLERİN SOSYAL DIŞLANMASI: İSTANBUL HAZIR-GİYİM SANAYİNDE ÇALIŞAN AZERBAYCANLI GÖÇMEN KADINLAR ÖRNEĞİ TÜRKİYE DE GÖÇMENLERİN SOSYAL DIŞLANMASI: İSTANBUL HAZIR-GİYİM SANAYİNDE ÇALIŞAN AZERBAYCANLI GÖÇMEN KADINLAR ÖRNEĞİ Özet Saniye Dedeoğlu Muğla Üniversitesi İ.İ.B.F. Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler

Detaylı

TÜRKİYE DE GÖÇMEN EV İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI

TÜRKİYE DE GÖÇMEN EV İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI TÜRKİYE DE GÖÇMEN EV İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI Ayşe Emel Akalın Hacettepe Üniversitesi Özet: Bu çalışmada doksanlı yıllardan itibaren Eski Sovyet Bloğu ülkelerinden Türkiye ye göç edip ev hizmetleri

Detaylı

MUTLU AİLE PROJE KİTABI - 2 EĞİTİM NOTLARI 2012-2013

MUTLU AİLE PROJE KİTABI - 2 EĞİTİM NOTLARI 2012-2013 MUTLU AİLE PROJE KİTABI - 2 EĞİTİM NOTLARI 2012-2013 * Proje kitapçığında yer alan görüş ve düşünceler müellifine aittir. * Bu kitap Tuzla Mutlu Aile Projesi Kapsamında proje yararlanıcılarına dağıtılmak

Detaylı

Yurtlarından ve Yaşamlarından Koparılmış İnsanlar: Bir Sosyal Dışlanma Süreci Olarak Türkiye de Kürtlerin Yerlerinden Edilmesi

Yurtlarından ve Yaşamlarından Koparılmış İnsanlar: Bir Sosyal Dışlanma Süreci Olarak Türkiye de Kürtlerin Yerlerinden Edilmesi Yurtlarından ve Yaşamlarından Koparılmış İnsanlar: Bir Sosyal Dışlanma Süreci Olarak Türkiye de Kürtlerin Yerlerinden Edilmesi Deniz Yükseker Sosyoloji Bölümü, Koç Üniversitesi Bilindiği üzere, Güneydoğu

Detaylı

CGS CENTER KADIN GİRİŞİMCİLER ÖZEL SAYISI

CGS CENTER KADIN GİRİŞİMCİLER ÖZEL SAYISI KADIN GİRİŞİMCİLER ÖZEL SAYISI GiriĢimci Kadın Cüneyt ÖRKMEZ / TOSYÖV Proje Koordinatörü Kadın GiriĢimcilere Destek Projelerinden Örnekler GiriĢimciyim, Çünkü Bende Bu Ruh Var Ġçindekiler Aytuğba BARAZ

Detaylı