3M Speedglas Kaynak Güvenliği Ürün Kataloğu. Güvenilir Kaynak için. Konforlu Koruma

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "3M Speedglas Kaynak Güvenliği. 2010 Ürün Kataloğu. Güvenilir Kaynak için. Konforlu Koruma"

Transkript

1 3M Speedglas Kaynak Güvenliği 2010 Ürün Kataloğu Güvenilir Kaynak için Konforlu Koruma

2 Sürekli Kaynakçılardan ilham aldık Neredeyse otuz yıldır ürünlerimizin performansını ve sağladıkları rahatlığı sürekli geliştirmek için kaynakçılar, güvenlik mühendisleri ve ergonomi uzmanlarıyla yakın bir çalışma sürdürdük. Ve üstün performanslı kaynak korunma ekipmanlarını yaratmak üzere bize ilham vermeleri için dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların fikirleri ve yorumlarını sürekli topladık. Kilit etmen konfordur Kendinizi koruyucu giysi içerisinde ne kadar rahat hissederseniz bulunduğunuz konumda o kadar uzun süreyle kalmak isterseniz ve bu size iş yeri tehlikeleri karşısında sürekli korunma sağlar. Geliştirme sürecimizde, profesyonel kaynakçılar için en rahat ve koruyucu çözümü ürettiğimizden emin olmak için ergonomi ve anatomi konusundaki uluslar arası uzmanlara sürekli fikir danıştık. Neyin İdeal Olduğunu Bize Kaynakçı Söyler Yeni Speedglas 9100 kaynak siperi ve otomatik kararan filtreleri işlerinde göze çarpan profesyonel kaynakçılar için olağan dışı şekilde güvenilir ve dayanıklı ekipman geliştirmek ve üretmekle geçen 25 yılı aşkın deneyimimize dayanmaktadır. Speedglas 9100 siperin geliştirilmesi sürecine düşünceleri ve deneyimleriyle katkıda bulunan profesyonel kaynakçılara en içten teşekkürlerimizi sunarız elde ettiğimiz sonuçtan memnun kalacağınızı ümit ederiz!

3 Göz & Yüz Koruması ADF Nasıl çalışmaktadır... 6 Tüm otomatik kararan kaynak filtrelerimize hızlı bakış kılavuzu Speedglas Kaynak Siperleri Speedglas 9100 Kaynak Siperi... 8 Speedglas SL Kaynak Siperi Speedglas 100 Kaynak Siperi Speedglas FlexView Kaynak Siperi Speedglas ProTop Kaynak Siperi Speedglas 9000 Kaynak Siperi Koruma ve Bakım

4 6 Göz ve yüz koruması ADF nasıl çalışmaktadır Önce: During: After: Siper aşağıda güvenli konumda iken kaynakçı kaynak filtresi yoluyla temiz bir görüşe sahiptir. Hem elleri serbesttir hem de elektrot doğru konuma yerleştirilmiştir. Ark darbesinden sonraki 0.1 milisaniye, Kaynak tamamlandıktan sonra, filtre içinde filtre karanlık duruma geçmiştir. otomatik olarak açık görüş durumuna geri dönerek kaynak havuzunun hızla ve güvenle görülmesinin yanı sıra bir sonraki kaynağa hazırlık yapılmasına olanak tanır. Performansınızı artıran göz koruması Speedglas Otomatik Kararan Kaynak Filtrelerinde (veya ADF ler) hatırlayacağınız kilit unsur kolaylıktır. Kaynakçılara sabit ve rahat görüş alanı sağlar. Mor ötesi ve kızıl ötesi (UV/IR) ışınlar karşısında sürekli koruma sağlar. Ve buna uygun şekilde otomatik olarak açık görünüm modundan karanlık duruma ve kaynakçının istediği şekilde tekrar açık görüntü moduna döner. Zor işleri kolaylaştırır Speedglas kaynak filtreleri eletrotun yerleştirilme hassasiyetini büyük oranda artırırken siperi açıp kapamanın neden olduğu boyun gerginliğini de ortadan kaldırır. Bu taşlama ve yeniden kaynaklama ihtiyacını da azaltır. Ayrıca, kaynakçılar göz ve yüz korumaları takılı haldeyken dar ve sıkışık yerlere girebilirler. Sabit ve açık görüntü son derece zor kaynak uygulamalarını oldukça kolay hale getirir Örneğin: Verimlilik kazançları elbette uygulamaya bağımlıdır. Birçok punto kaynak yapan bir kaynakçı uzun dikiş kaynak yapandan çok daha fazla verimlilik kazancına sahip olacaktır. Bunu söylemekle birlikte, örneğimiz % 25 gibi muhafazakar verimlilik kazancı oranını kullanmaktadır. Kaynakçı günde sadece 4 saat kaynak yapıyorsa ve saatte 8 yevmiye ödeniyorsa, kaynak siperi kendisini üç ayda amorti edecektir. Bir yılda verimlilik kazancı tasarruf sağlayacaktır (yeni kar olarak da bilinmektedir). 2,000 % 25 Verimlilik kazancı 1,489 1,500 Bir Speedglas Kaynak Siperi kendini ne kadar sürede amorti etmektedir? Karlılık korunma anlamında ifade edilseydi bir gün dahi yeterliydi. Ancak korunmanın ölçülmesi bazen güç olduğundan etkililik ve kaynak 1, Tasarruf (Yeni Karlar) kalitesinin ölçülmesi çok daha kolaydır. Yapılan çalışmalar Speedglas ADF leri kullanırken kaynakçıların verimliliklerini büyük oranda artırabildiklerini göstermektedir. Kaynakçılar daima görebilmeleri sayesinde daha hızlı çalışmakla kalmayıp aynı zamanda elektrotları daha hassas şekilde yerleştirerek daha verimli şekilde hareket ederler. Kötü kaynak başlangıçlarının büyük bölümü bertaraf edilebilmektedir. Daha Yatırım Ay az kötü kaynak daha az taşlama ve daha yüksek genel kalite düzeyleri anlamına gelmektedir.

5 Göz ve yüz koruması Otomatik Kararmalı Filtrelerimize Hızlı Bakış Kılavuzu 7 Speedglas otomatik kararan kaynak siperleri piyasada bu türün ilk örneği olup göz koruması ve rahatlık açısından kaynakçılara yeni bir standart getirmektedir. Günümüzde, özel kaynak filtresi serileriyle birlikte geniş bir Speedglas kaynak siperi ailesi bulunmaktadır. Bir model seçmeden önce Kendinize aşağıdaki soruları sorun: ADF mi nasıl kullanacağım? Kaynak işlemi/karanlık konum ayarını sık değiştirecek miyim? Bu uzun vadeli bir yatırım:farklı bir kaynak filtresi yeni çalışma koşulları için daha esnek özellikler sunmaktadır. Filtre Kılavuzu Kaynak makinesinin türü, çalışma ortamı gibi otomatik karatmalı kaynak filtresinin performansını etkileyen az sayıda parametre bulunmaktadır. Dedektör fonksiyonu sadece kaynak uygulamalarına bağlı olduğundan aşağıdaki tablo çeşitli modellerimizin tamamına yönelik bir genel rehberdir. Daha ayrıntılı bilgi için, lütfen aşağıdaki sayfalara bakınız. Etkili Uygun Önerilmez Speedglas Speedglas Speedglas 9100XX 9100X 9100V Speedglas Speedglas Speedglas SL 9002X 9002V Speedglas Speedglas Speedglas 9002D 100V 100S Karanlık Konum Karanlık konumu Karanlık Konumu Karanlık Konumu 5, 8, , 8, , 8, 9-13 (Değişken) (Değişken) (Değişken) Karanlık Konumu Karanlık Konumu Karanlık Kon (Değişken) (Değişken) (Değişken) Karanlık Konumu Karanlık Konumu Karanlık Konumu 9/ veya 11 (ikili) (Değişken) (single) MMAW (Elektrot) MIG/MAG TIG (>20A) TIG (1A-20A) Plazma (kaynak ve kesim) Gizli ark riski Punto kaynak Taşlama Lütfen dikkat: Taşlama uygulamalarında Speedglas siperleri ve vizörleri konusunda lütfen sayfa 31 deki önerileri okuyunuz. EN 379:2003 e uygun karanlık konum düzeyi önerileri için lütfen sayfa 28 deki tabloya bakınız.

6 8 Göz ve yüz koruması Speedglas 9100 Kaynak Siperi - Kaynak Konforunda yeni çağ Yeni Speedglas 9100 siperin konforu yoğun araştırma ve geliştirme süreçlerinin sonucudur. Kaynakçının başı ile siperin süspansiyon sistemi arasındaki ara yüzü tamamen değiştirerek basınç noktalarını ortadan kaldırdık, ağırlık merkezini optimum duruma getirdik ve birçok ayarlama seçeneği ilave ettik. Kulaklar, boyun ve başın kenarları için daha fazla koruma sağlayacak şekilde siperin derinliği ve genişliğini de artırdık. Üst düzey koruma için tasarlandı Yeni Speedglas 9100 kaynak siperi ve otomatik karatmalı filtreleri işlerinde göze çarpan profesyonel kaynakçılar için olağan dışı şekilde güvenilir ve dayanıklı ekipman geliştirmek ve üretmekle geçen 25 yılı aşkın deneyimimize dayanmaktadır. We have improved our patented breathability design to Etki olarak kaynak filtresinin içerisinde daha az buhar oluşumu sağlayacak more efficiently şekilde direct dışarı exhaled solunan air havayı out of daha the siper verimli with biçimde dışarı reduced atmak fogging için patentli of the kaynak solunabilirlik filtresi as tasarımımızı an effect. It can also geliştirdik. Bu yapı başlık içerisinde ısı, nem, karbon dioksit (CO reduce 2 ) ve the kötü build-up hava oluşmasını of heat, moisture, da azaltabilmektedir carbon dioxide (CO 2) and stale air within the siper. Daha büyük optikler, Daha Geniş Görüntü Yeni otomatik kararan filtre modellerimiz büyüklükleriyle ayırt edilmektedir: ekstra geniş Speedglas 9100 XX filtrenin görüş alanı 73x107 mm olup diğer Speedglas filtrelerden % 30 daha geniş alan sunmaktadır! Her görev için doğru ayarı seçerek kaynakçı göz üzerindeki baskıyı azaltır ve tüm kaynaklarının kalitesini geliştirir. Seçebileceğiniz altı karanlık konum düzey ayarı bulunmaktadır: karanlık konum düzeyi 5 gaz kaynağı/kesim için ve karanlık konum düzeyi 8 mikro-plazma ve düşük amperli TIG kaynak içindir ve 9-13 arasında değişen karanlık konum düzeyleri bulunmaktadır. Artık gerektiğinde taşlama işlemi için aydınlık durum (Karanlık konum düzeyi 3) dahil karanlık konum fonksiyonunu kilitleme seçeneğine de sahipsiniz. Punto kaynak uygulamasına yönelik patentli konfor modu gözün kendini sürekli değişen aydınlık seviyelerine ayarlamasından kaynaklanan göz yorgunluğunu azaltır. Yan Pencerelere (SideWindows) sahip siper opsiyonu görüş alanınızı daha da artırarak periferal tehlikeleri daha iyi görmenize olanak tanır. Bu seçeneklerin tamamı kullanıcının rahatı, kişisel tercihi ve her bir özel uygulamaya yönelik optimum performansla ilişkilidir. Diğer tüm Speedglas kaynak filtrelerinden % 30 daha büyük (9100XX Filtre)! Gaz kaynağı, mikro-plazma ve düşük amperli TIG dahil yedi değişik karanlık konum düzeyi (5,8, 9-13). Ayarlanabilir ark tespit hassasiyeti. Patentli punto kaynak konfor modu. Özel, patentli karanlık konum düzeyi 5 SideWindows (Yan Pencere) seçeneği.

7 Göz ve yüz koruması Başınızın şeklini alan başlık süspansiyonu 9 Daha az basınç daha yüksek konfort Başınız üzerinde daha az baskı olması gün boyunca devam edecek konfor anlamına gelmektedir. Ve başınızı kendi pozisyonunda tuttukça iş yeri kazaları karşısında daha kesintisiz göz ve yüz koruması sağlanacaktır. Batılı ve Çinli Tıp Uzmanlarıyla çalışarak başın hassas bölgelerinin haritasını çıkardık ve yeni baş süspansiyonu tasarımımızla bu bölgeleri korumaya aldık. Daha sonra, başı daha iyi kucaklayan bir tasarım yarattık. Sonuç olarak, siperi kafanızda sıkı şekilde tutmak için geleneksel baş kemerlerinde olduğu gibi sıkmanız gerekmeyecek. Boyun gerginliği olasılığını azaltır Siper en üst konumda iken başınızın en üst noktasına mümkün olduğunca yakın durduğundan pivot noktayı kulaklarınızın biraz üzerine indirerek boynunuz üzerindeki statik ve dinamik yükleri azalttık. Teknik Veri - Sipariş Bilgisi Speedglas 9100V Speedglas 9100X Speedglas 9100XX Kaynak filtresi Kaynak filtresi Kaynak filtresi Onaylar Göz Koruması Yüz Koruması Sınıflandırma Değişim süresi, aydınlık - karanlık Gecikme (karanlık - aydınlık değişim süresi) UV / IR koruması Görüş alanı Aydınlık konum Karanlık Konum Hata / Güvenlik Durumu Güneş pili Ağırlık (tüm siper, SideWindows hariç) Pil tipi Pil ömrü Sipariş Bilgisi Speedglas 9100 siper kaynak filtresi dahil Aşağıdaki std.lara uygundur Aşağıdaki std.lara uygundur Aşağıdaki std.lara uygundur EN 379 EN 379 EN 379 EN 175 EN 175 EN / 1 / 1 / 2 1 / 1 / 1 / 2 1 / 1 / 1 / 2 0,1 ms (+23 C) 0,1 ms (+23 C) 0,1 ms (+23 C) Kullanıcı ayarlı Kullanıcı ayarlı Kullanıcı ayarlı ms ms ms KK 13 (kalıcı) KK 13 (kalıcı) KK 13 (kalıcı) 45 x 93 mm 54 x 107 mm 73 x 107 mm KK 3 KK 3 KK 3 KK 5, 8, 9-13 (Değişken) KK 5, 8, 9-13 (Değişken) KK 5, 8, 9-13 (Değişken) KK 5 KK 5 KK 5 Yes Yes No 510 g 520 g 545 g Lityum 3 Volt Lityum 3 Volt Lityum 3 Volt saat saat saat (SideWindows hariç) (SideWindows hariç) (SideWindows hariç) (SideWindows) (SideWindows) (SideWindows) Otomatik kararan filtrelerde sınıflandırmaya konu dört parça bulunmaktadır: optik sınıf/ışık difüzyonu/iletimi ve tercihe bağlı açı bağımlılıkları. Not: Taşlama uygulamalarında Speedglas siperleri ve vizörleri konusunda lütfen sayfa 31 deki önerileri okuyunuz.

8 10 Göz ve yüz koruması Speedglas SL Kaynak Siperi 360 Gram ağırlıkla Süper Hafif Ağırlık şampiyonumuz... Speedglas SL kaynak siperi mükemmel koruma sağlayan güçlü ve hafif malzemeden yapılmıştır. Nemi emip ağırlaşan diğer malzemelerin aksine, Speedglas SL siperi emici özellikte değildir ve dolayısıyla yüksek nemde de performansını korur. Performanstan ödün vermeksizin daha hafif Using Yeni new sıvı kristal liquid tasarımlar crystal designs ve üretim and manufacturing tekniklerini kullanarak diğer modellerden çok daha hafif ancak aynı optik kalite ve techniques, aydınlık-karanlık we are değişim able to make performansına the Speedglas sahip SL Speedglass auto- SL darkening otomatik kararan kaynak kaynak filtresi much filtrelerini lighter üretebildik than our other models, but with the same outstanding optical quality and switching performance. Baş askısının tasarımı solunabilirlik ve kaynakçının başına daha yüksek uyum için delikli baş askısı paternini kullanmaktadır. Küçük baş çevrelerine de uygundur; tam çevresi 50 cm ile 64 cm arasında değişmektedir. Teknik Veri - Speedglas SL Sipariş Bilgisi Kaynak filtresi MMA, MIG/MAG, TIG ve plazma kaynağı gibi elektrik kaynağı işlemlerinin büyük bölüme uygun. Değişken (8-12) karanlık konum düzeyleri. Dört hassasiyet ayarı. Otomatik Açılma ve Kapanma. Onaylar Aşağıdaki std.lara uygundur Göz Koruması EN 379 Yüz Koruması EN175 Sınıflandırma 1 / 1 / 1 / 2 Değişim süresi, aydınlık - karanlık 0,1 ms (+23 C) Değişim süresi, karanlık - aydınlık Kullanıcı ayarlı ms UV / IR koruması KK 12 (kalıcı) Görüş alanı 42 x 93 mm Aydınlık konum KK 3 Karanlık Konum KK 8-12 (Değişken) Ağırlık (kaynak filtresi dahil) 360 g Pil tipi Lityum 3 Volt Güneş pili Yok Pil ömrü saat Sipariş Bilgisi Speedglas SL siper ve kaynak filtresi dahil Otomatik kararan filtrelerde sınıflandırmaya konu dört parça bulunmaktadır: optik sınıf/ışık difüzyonu/iletimi ve tercihe bağlı açı bağımlılıkları. Not: Taşlama uygulamalarında Speedglas siperleri ve vizörleri konusunda lütfen sayfa 31 deki önerileri okuyunuz.

9 Göz ve yüz koruması 11 Speedglas 100 Kaynak Siperi Üst Düzey Özellikler, Düşük Fiyat Kullanım kolaylığı sunan Speedglass 100 hobi işlerinde kaynak yapanlar, çiftçiler, DIY ve nadiren kaynak yapan bakım veya yapı işçileri için ideal ilk otomatik kararan siperdir; ancak kaynak korumasıyla birlikte kaynak yerini daima açık şekilde görme becerisinden faydalanırlar. Siyah/gümüş renkli başlıktan ayrı olarak tamamı özel kimliğe sahip çeşitli grafiklerle süslenmiş birçok başlık bulunmaktadır. Tek veya Değişken karanlık konumlu Filtre Speedglas 100S-10 ve 100S-11 filtreleri sırasıyla 10 ve 11 numaralı tek karanlık konum düzeyine ve 3 numaralı aydınlık konuma sahiptir. Speedglas 100V filtresi Karanlık Konum Düzeyi 8 ile karanlık konum düzeyi 12 arasında değişen kullanıcının seçebildiği beş karanlık konum düzeyine ve 3 açık konum seviyesine sahiptir. MMA, MIG/MAG ve birçok TIG uygulaması gibi elektrik kaynağı işlemlerinin büyük bölümüne uygundur. Tek (10 veya 11) karanlık konum düzeyi veya değiştirilebilir KK (8-12). Üç hassasiyet ayarı (100V). Teknik Veri - Sipariş Bilgisi Speedglas 100S-10 Speedglas 100S-11 Speedglas 100V Kaynak filtresi Kaynak filtresi Kaynak filtresi Onaylar Göz Koruması Yüz Koruması Sınıflandırma Değişim süresi, aydınlık - karanlık Gecikme (karanlık - aydınlık değişim süresi) UV / IR koruması Görüş alanı Aydınlık konum Karanlık Konum Pil ömrü Sipariş Bilgisi Speedglas 100 (siyah) siper ve kaynak filtresi Aşağıdaki std.lara uygundur Aşağıdaki std.lara uygundur Aşağıdaki std.lara uygundur EN 379 EN 379 EN 379 EN 175 EN 175 EN / 2 / 2 / 3 1 / 2 / 2 / 3 1 / 2 / 2 / 3 0,1 ms (+23 C) 0,1 ms (+23 C) 0,1 ms (+23 C) 150 ms 200 ms ms KK 12 (kalıcı) KK 12 (kalıcı) KK 12 (kalıcı) 44 x 93 mm 44 x 93 mm 44 x 93 mm KK 3 KK 3 KK 3 KK 10 (tek) KK 11 (tek) KK 8-12 (tek) saat saat saat Otomatik kararan filtrelerde sınıflandırmaya konu dört parça bulunmaktadır: optik sınıf/ışık difüzyonu/iletimi ve tercihe bağlı açı bağımlılıkları. Not: Taşlama uygulamalarında Speedglas siperleri ve vizörleri konusunda lütfen sayfa 31 deki önerileri okuyunuz.

10 12 Göz ve yüz koruması Speedglas 9000 ProTop Kaynak Siperi Vinçler, vinç kirişleri ve hareketli makineler gibi yüksek tehlike düzeyine sahip alanlarda çalışan kaynakçılar için özel olarak tasarlanmış koruyucu kask, kaynak siperi ve otomatik kararan filtre kombinasyonudur. Speedglas ProTop sisteminin kilit özelliği kaynak siperini koruyucu kaska bağlayan özel pivot mekanizmasıdır. Geleneksek kaynak siperi koruyucu kasklar siper kaldırıldığında ön bölümde yoğunlaşan bir ağırlık merkezi yaratırlar; sonuç olarak, kullanıcı dengesizliği hisseder ve bu ağırlığın kaldırılması boyun kaslarına ilave yük bindirir. Speedglas 9002 Serisi kaynak filtreleriyle sunulmaktadır, değişken karanlık konum 9-13 veya ikili KK 9/11. Speedglas SideWindows Seçeneği. Patentli hava çıkışları. Speedglas 9000 FlexView Kaynak Siperi Speedglas FlexView kaynak siperi düşük ışık koşullarında kaynağın ideal şekilde hazırlanması için ideal olan büyük, 120x90 mm ölçülerinde net vizöre sahiptir. Kullanıcı kaynak tamamlandığında sadece yaylı kaynak filtresini yukarı kaldırır. Yay otomatik kararan filtreyi güvenli şekilde siperin yukarısında tutarak kaynakçıya FlexView vizörü arkasında büyük ve net görüş alanı sağlar. Speedglas 9002 Serisi kaynak filtreleriyle sunulmaktadır, değişken karanlık konum düzeyi 9-13 veya ikili KK 9/11. Speedglas SideWindows Seçeneği. Patentli hava çıkışları.

11 Göz ve yüz koruması Speedglas 9000 Kaynak Siperi 13 Speedglas 9000 kaynak siperi Sppedglas 9002D kaynak filtreleriyle sunulmaktadır. Önceki değişken gölgeli modeller (9002V/9002X) artık Speedglas 9100 serisi kaynak siperi ve filtreleriyle değiştirilmişlerdir. Speedglas 9002D kaynak filtreleriyle sunulmaktadır, Karanlık konum düzeyi 9-11 (ikili). Speedglas SideWindows Seçeneği. Patentli hava çıkışları. Teknik Veri - Speedglas 9002X Speedglas 9002V Speedglas 9002D Sipariş Bilgisi Kaynak filtresi Kaynak filtresi Kaynak filtresi Onaylar Aşağıdaki std.lara uygundur Aşağıdaki std.lara uygundur Aşağıdaki std.lara uygundur Göz Koruması EN 379 EN 379 EN 379 Yüz Koruması EN 175 EN175 EN 175 Sınıflandırma 1 / 1 / 2 1 / 1 / 1 1 / 2 / 2 Değişim süresi, aydınlık - karanlık 0,1 ms (+23 C) 0,1 ms (+23 C) 0,4 ms (+23 C) Değişim süresi, karanlık - aydınlık Kullanıcı ayarlı Kullanıcı ayarlı Kullanıcı ayarlı ms ms ms UV / IR koruması Shade 13 (kalıcı) Shade 13 (kalıcı) Shade 13 (kalıcı) Görüş alanı 55 x 107 mm 42 x 93 mm 42 x 93 mm Aydınlık konum KK 3 KK 3 KK 3 Karanlık Konum KK 9-13 (Değişken) KK 9-13 (Değişken) KK 9/11 (dual) Hata / Güvenlik Durumu KK 5-6 KK 5-6 KK 5-6 Güneş pili Yes No No Pil ömrü saat saat saat Sipariş Bilgisi Speedglas 9000 siper ve kaynak filtresi Speedglas 9100 siper ile değiştirilmiştir Speedglas 9100 siper ile değiştirilmiştir (SideWindows hariç) (SideWindows) Sipariş Bilgisi Speedglas 9000 FlexView siper, (kaynak filtresi) kaynak filtresi dahil (SideWindows) (SideWindows) (kaynak Siperi) Sipariş Bilgisi Speedglas 9000 ProTop siper, (kaynak filtresi) kaynak filtresi dahil (SideWindows) (SideWindows) (kaynak Siperi) Otomatik kararan filtrelerde sınıflandırmaya konu dört parça bulunmaktadır: optik sınıf/ışık difüzyonu/iletimi ve tercihe bağlı açı bağımlılıkları. Not: Taşlama uygulamalarında Speedglas siperleri ve vizörleri konusunda lütfen sayfa 31 deki önerileri okuyunuz.

12 14 Göz ve yüz koruması Kaynak Siperleri ve filtrelerin Korunması ve Bakımı Her gün kaynak kıvılcımları, ısı, kaynak gazı ve normal aşınma korunma ekipmanını yiyip bitirmektedir. Bu nedenle, tüm Speedglass ürünlerini bakım kolaylığını aklımızda tutarak tasarladık. Değiştirilen tüm parçalar alet gerektirmeksizin elle takılabilmektedir. Maksimum güvenlik ve rahatlık için aşağıda önerilen aralıklarla aşağıda belirtilen parçaları kontrol etmeyi ve değiştirmeyi alışkanlık haline getiriniz. Bileşen Tipik değişim süresi Notlar Dış koruma plağı Haftada bir kez Plaklar yoğun şekilde delindiğinde veya çizildiğinde veya yumuşak bez veya lens kağıdıyla temizlenemeyecek kadar kirlendiğinde değiştirin. İç Koruma Plağı Ayda bir kez Yumuşak bezle düzenli şekilde temizleyin, delik ve çizikler meydana geldiğinde değiştirin. FlexView koruyucu plağı İki haftada bir Görüş azaldığında daha sık değiştiriniz. Ter bandı ayda bir kez Ter bandı hijyenik özelliğini yitirirse daha sık değiştiriniz. Önemli bilgi Normalden yüksek düzeydeki kir, ısı ve kıvılcımın bileşenlerin daha sık değiştirilmesini gerektireceğine dikkat ediniz. Yukarıdaki bilgi günde en az 4 saatlik çalışma yapıldığını varsaymaktadır. Her kaynak siperi serisine ait sipariş bilgisi parça listesi bölümünde bulunmaktadır.

13 Solunum Koruması Giriş Kaynakçılar için kişisel korunma Solunum korunmasına yönelik Genel kılavuz Solunum sistemleri Adflo Motorlu Solunum Cihazı Fresh-air Basınçlı Hava Solunum Cihazı Koruma ve Bakım

14 16 solunum koruması Kaynakçılar için kişisel korunma Açıkçası, iyi, genel bir havalandırma tüm çalışma ortamlarında gereklidir. Kaynak gazını içine almak için yaygın şekilde kullanılan iki yöntem, lokal egzoz havalandırması ve "on-gun gaz boşaltma silindiri". Böyle bir ekipmanı kullanmak zor ve vakit alıcı olabilir; bu nedenle siz doğru korunmayı elde etmektesiniz. Bütün gaz boşaltma silindirleri, kaynakçıya havalandırmayı kısmasını teşvik ederek maalesef değerli, koruyucu gazları da atabilir. Havalandırma sistemlerinin potansiyel kısıtlamaları dikkate alındığında kirletici etkisini mümkün olan en düşük seviyeye düşürmek üzere egzoz sistemlerini uygulamak için kişisel solunum koruması kullanmak gerekli olabilir. Kişisel solunum korunmasının çeşitli faydaları. Ürünler, 50 ye kadar nominal korunma faktörleri sağlar. Arttırılmış işçi konforu: koruyucu başlık içinde serin, canlandırıcı bir atmosfer. Entegre korunma Her yıl kaç gram gaz partikülü yutuyorsunuz? Güvenlik kuruluşları kaynakçıları korumak üzere spesifik gaz kirleticileri için her ülkede Mesleki Maruziyet Sınırlarını (OELs) belirlediler. Ne yazık ki, bu üst sınırlar gündelik yaşamda kaynakçıyı hala belirli seviyelerde kirleticilere maruz bırakmaktadır. Örneğin, bir işyeri için bileşik Mesleki Maruziyet Sınırları mg/m³.veya daha yüksekse, her yıl 11 gram veya daha fazla kaynak partikülü soluduğunuz anlamına gelmektedir.* Korunma faktörleri Kirleticilerin azaldığına işaret etmektedir EN standartları, bir ürünün karşılaması gereken asgari performans gereksinimlerini belirtmektedir. Aynı zamanda solunum cihazları, sağladıkları korunma faktörlerine göre sınıflandırılmaktadırlar. Solunum cihazının korunma faktörü, kirletici kullanıcıya ulaşmadan önce kirleticinin ne kadar azaltıldığını (veya havadan ne kadar süzüldüğünü) göstermektedir. Örneğin: Bir galvanizli çit üreticisi, işyerindeki havada 30.mg/m 3 çinko oksit ölçüyor. Mesleki Maruziyet Sınırı (OEL) ise sadece 5.mg/m 3 düzeyinde. Böylece kaynakçının maruz kaldığı havadaki çinko oksit en azından 6 faktörüne düşürülmelidir (30.mg/m 3 6 ya bölündüğünde = 5.mg/m 3 ). Burada asgari 10 korunma faktöründe bir cihaza gereksinim vardır. *) Normal çalışma koşullarında solunum oranı, dakikada 20 litre hava civarındadır. Bir iş yılı boyunca bir kaynakçı yaklaşık m³ hava solur. Havada 5 mg/m³ kaynak parçacıklarının olduğu çalışma koşullarında bir kaynakçı yılda 11 gram parçacık yutar.

15 3M, en ağır koşullarda emsalsiz bir konfor ve korunma sağlayarak geniş bir kişisel solunum korunma ekipmanı yelpazesi sunar. Bu kılavuzu nasıl kullanacaksınız: Kaynaklanacak maddeyi ve kullanılacak kaynak işlemini belirleyin. Kirleticilerin konsantrasyonu işyerindeki solunum koruması Solunum korumasına Genel Kılavuz havalandırma koşulları tarafından etkilenir. En uygun solunum korunması türünü belirlemek için çalışma ortamının uygun tanımını seçin*. p Parçacık filtreli motorlu solunum cihazı, sayfa 19. a B e ABE gaz filtreli motorlu hava solunum cihazı, sayfa 19. c Basınçlı hava solunum cihazı, sayfa havalan dırmalı iyi ortam Kaynak yapılacak malzeme Kaynak yöntemi İşyerinizdeki havalandırma koşulları Cebri havalandırmalı, iyi ortam Sınırlı sınırlı havalandırma alan sınıflandırma: IdLH Alüminyum Paslanmaz Çelik Çelik Kaplanmamış, boyanmamış Boyanmış çelik (kurşun bazlı boya) Çelik galvanizli Çelik Boyalı ve/veya izoleli 2 bileşenli boya sistemleri veya poliüretan (isosiyanay riski) MIG TIG ELEKTRİK KAYNAĞI MIG TIG ELEKTRİK KAYNAĞI Plazma (kaynak ve kesim) MIG/MAG ELEKTRİK KAYNAĞI Plazma (kaynak ve kesim) MIG/MAG ELEKTRİK KAYNAĞI Plazma (kaynak ve kesim) MIG/MAG ELEKTRİK KAYNAĞI Plazma (kaynak ve kesim) MIG/MAG ELEKTRİK KAYNAĞI Plazma (kaynak ve kesim) p p p p p p p p p p p p p p p p c c c p / p + a B e c p / p + a B e c p / p + a B e c p / p + a B e c p / p + a B e c p / p + a B e c p + a B e / c c p c p c p / c c p c p c p / c c p c p c p / c c c c c c c c Motorlu ve basınçlı hava solunum cihazları, hayata ve sağlığa ivedi tehdit (IDLH) oluşturan ortamlarda asla kullanılmaz. Daima İş güvenliği Mühendisinize danışın. Trikloretilen ile temizlenmiş malzeme MIG TIG ELEKTRİK KAYNAĞI Plazma (kaynak ve kesim) c c c c *) 3M, yanlış solunum korunma ekipmanı tercihlerinde hiçbir sorumluluk kabul etmez. Bu şema sadece bir taslaktır. Şema, hususi uygulamalar için 3M ürün yelpazesindeki en uygun cihazlara odaklanılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Solunum cihazı seçimi için tek araç olarak kullanılmamalıdır. Performans ve kısıtlamalara dair detaylar cihaz ambalajında ve kullanıcı talimatlarında gösterilmiştir.

16 18 solunum koruması Solunum filtresi kılavuzu lar H = Kimyasal, deri yolu ile emilebilir. K = Kimyasal, kanseri tetikleyebilir. S = Kimyasal, duyarlayıcı olabilir. Kod Filtre türü E. Asit gazlar A. Organik gazlar, kaynama noktası,.> 65 C. AX P B Organik gazlar, kaynama noktası, < 65 C. Parçacık filtresi. İnorganik gazlar. 1). Argon ve helyum, genellikle süzgeç türü filtrelerce emilemeyen soy gazlardır. Bu gazlar, kendi halinde tehlikeli olmamakla birlikte kapalı alanlarda bulunduklarında havadaki oksijeni uzaklaştırabilirler. 2) Ozon, absorpsiyon filtreleriyle kolaylıkla süzülemez; yine de ozon, katı yüzeylerle temas ederek normal oksijen haline döner. Speedglas veya parçacık filtreli ClearVizör kullanımı, ozona maruz kalma durumunu azaltacaktır (daha fazla bilgi için lütfen bölgenizdeki 3M ofisinde bulunan 3M Teknik Servisiyle temasa geçiniz). 3). Çok düşük Mesleki Maruziyet Sınırlarına sahip kaynak gazı kimyasal bileşenleri hususi tehlikeler çıkartabilir ve bazen en iyi yöntem Basınçlı Hava Solunum Sistemleri ile korunmaktır. Şüpheli bir durum ortaya çıktığında her zaman İş güvenliği mühendisinizden tavsiye isteyin. Mesleki Maruziyet Sınırları (OELs) her ülkenin ulusal güvenlik gereksinimlerinde verilmiştir. Türkiye için adresinden bilgi alınız. Önerilen filtre türü Basınçlı Hava Kimyasal Parçacık Gaz lar Alüminyum P Argon Basınçlı Hava 1) Berilyum P Basınçlı Hava K, S 3) Brom Kadmiyum P K Karbondioksit Karbonmonoksit B Basınçlı Hava Basınçlı Hava Klor B H Klor dioksit Krom Hekzavalan P K Krom Trivalan Bakır Floridler Flor P P P B Basınçlı Hava Helyum Basınçlı Hava 1) İzosinatlar Basınçlı Hava S Hidrojen Klorür B Basınçlı Hava 3) Hidrojen Siyanür B Basınçlı Hava H3) Hidrojen Flüorür B Basınçlı Hava 3) Hidrojen Sülfür Demir Oksit Kurşun Magnezyum Manganez P P P P Nikel P S Nitrojen Dioksit Azot Oksit B Basınçlı Hava Basınçlı Hava Ozon P ABE 2) Fosgen Basınçlı Hava 3) Fosfin Silikon Dioksit Sülfür Dioksit E. P Basınçlı Hava Trikloretilen A. K Vanadyum Oksit Beyaz Alkol A. Çinko Çinko Klorür Çinko Oksit P P P P

17 solunum koruması Adflo motorlu hava solunum cihazlı Speedglas Adflo motorlu hava solunum cihazı, Speedglas 9000 serisi kaynak siperlerini kullanan kaynakçılar için özel olarak tasarlanmıştır. Gösterişli, kompakt dizaynı kaynakçılara ve onların özel çalışma koşullarına uyum sağlamak için üretildi. Adflo solunum cihazlarıyla kullanılan bütün Speedglas siperleri, iyi kenar görüşü konfor ve güvenlik için önemli bir faktördür- sağlamak için standart olarak Speedglas SideWindows ile donatılmıştır. Para tasarrufu sağlayan adapte edilebilir sistem Aslında ikisi-bir-arada bir sistem olup değişen kaynak uygulamalarına uyum sağlamak için yüksek kullanıcı esnekliğine izin verir. Ve siz ihtiyaçlarınız doğrultusunda parçacık veya gaz filtresini seçebilirsiniz: Her iki filtreyi aynı anda değiştirmenize gerek yoktur. Dar alanlara girebilir Adflo solunum sistemi harici pile, pil kablosuna ve keskin köşelere sahip değildir. İnce profili, dar alanlara girmek için tasarlandı. Bu cihaz, kaynakçılar için en mükemmel ergonomiyi sağlayan motorlu hava solunum cihazlarından biridir! Filtre göstergesi Adflo motorlu hava solunum cihazınızı açar açmaz ekran filtrenin durumunu gösterir. Yeşil ışık, ünitenin normal çalıştığını gösterirken kırmızı ışık filtrenin tıkandığını gösterir. Ekstra güvenlik özelliği olarak filtre, hava akımı seviyesi sürdürülemeyecek kadar çok tıkandığında sesli bir alarm çalar. Alarm görmezden gelindiği takdirde ünite otomatik olarak kapanır. Teknik Veri adflo motorlu hava solunum cihazı Onay Solunum koruması EN (TH 2) Göz & Yüz Koruması Speedglas 9000 Kaynak Siperi EN 175, EN 379, EN 397*) Speedglas FlexView Kaynak Siperi EN 166, EN 175, EN 379, EN 397*) ClearVizör (polikarbonat vizör) EN 166 Vizör (karanlık konumlu vizör), Asetat EN 166 Nominal Koruma Faktörü (NKF) 50 Filtre Partikül filtresi Gaz filtresi Koku Filtresi P (SL) A1B1E1 or A2 kokuyu azaltır Ağırlık Speedglas 9000 Kaynak Siperi***) Speedglas FlexView Kaynak Siperi***) ClearVizör (polikarbonat vizör) Adflo solunum cihazı (Partikül filtresi ve standart Pil dahil) Pil Şarj süresi Gürültü seviyesi db (a) Kemer 750 g 820 g 515 g g NiMH 4 saat max 75 db Deri, cm Sıcaklık Kullanım -5 C C Depolama -20 C C Hava Akışı Nominal Güçlü 170 l/min 200 l/min *) Koruyucu başlık seçeneği. **) Avrupa Standartlarına uygun olarak laboratuar ölçümlü performans verisine dayalı nominal korunma faktörü. Korunma faktörü, her Avrupa ülkesinde yerel yetkililerce belirlenmiş olup bu nedenle farklı ülkeler için farklı olabilir. ***) Speedglas 9002V kaynak filtresi takılıdır.

18 20 solunum koruması XX

19 solunum koruması 21 A. Filtre kabı: filtre yangını riskini azaltmak için kullanıcı tarafından değiştirilebilen kıvılcım tutucuyu barındırır. B. Ön filtre: parçacık filtresinin kullanım ömrünü arttırır. C. parçacık filtresi: yüksek verimli parçacık filtrelemesi D. Gaz filtresi: (A1B1E1 veya A2) organik ve inorganik buharları süzer. Komple sisteme dahil değildir ayrıca sipariş ediniz. E. Koku filtresi: hoş olmayan kokuları uzaklaştırır (gaz filtresi yerleştirildiği zaman gerek yoktur). Komple sisteme dahil değildir ayrıca sipariş ediniz. K L m F. NIMH pil: dört saat içinde tam şarj olur. Parçacık filtresi ile birlikte beklenen çalışma süresi 8 saattir. G. Fırçasız motor: klasik motorlardan üç kat daha uzun ortalama ömür. H. Ergonomik deri kemer: maksimum konfor için tasarlandı. I. Filtre göstergesi: parçacık filtresinin durumunu gösterir. c J. Hava debisi plus: sıcak ve nemli işler için kullanıcı hava debisini bir düğme ile 170 l/dk den 200 l/dk ye yükseltebilir. K. Soluma hortumu: bütün Speedglas modelleri ile uyumludur. L. Özel hava debisi paterni: süzülen havayı siperin d G I e J F H tüm soluk alma alanına eşit miktarda dağıtır. Akıllı turbo ünite hava debisini sabit bir şekilde önceden ayarlanmış seviyede tutar. M. yumuşak, esnek yüz maskesi: çevredeki kirleticileri emniyette tutarak korucu içinde pozitif bir basınç ortamı yaratır.. Bütün parça numaraları için lütfen sayfa 39 a bakınız. Speedglas FlexView Kaynak Siperiyle birlikte Adflo solunum koruması Kaynak hazırlıkları için otomatik kararan filtreli ve 120 x 90 mm açık maskeli kaynak siperi. Düşük ışıklı koşullar ve kesintisiz göz, yüz ve solunum korunması için mükemmel. Parça No*: - Kaynak Siperi, tam Adflo solunum cihazı sistemi dâhil Speedglas 9002X kaynak filtresi, değişken karanlık konumu Speedglas 9002V kaynak filtresi, değişken karanlık konumu kaynak filtresi hariç Koruyucu başlık seçeneği, Speedglas 9002X kaynak filtresi, değişken KK Koruyucu başlık seçeneği, Speedglas 9002V kaynak filtresi, değişken KK Koruyucu başlık option kaynak filtresi hariç. *Gaz korunması için bu parça numaralarından herhangi birini siparişinize ekleyin: A1BE1 gaz filtresi için yada A2 gaz filtresi için not: taşlama uygulamaları için Speedglas kaynak siperlerine dair daha fazla bilgi için bkz. sayfa 31.

20 22 solunum koruması Speedglas 9000 Kaynak Siperi Adflo dahil solunum koruması Otomatik kararan filtreli kaynak filtresi. İdeal taşınabilirliği ve kolay kullanımı ile ödüllü, ergonomik kaynak korunması. Parça No*: - Kaynak Siperi, tam Adflo solunum cihazı sistemi dâhil: Speedglas 9002X kaynak filtresi, değişken karanlık konumu Speedglas 9002V kaynak filtresi, değişken karanlık konumu kaynak filtresi hariç Koruyucu başlık option with Speedglas 9002X kaynak filtresi, değişken KK Koruyucu başlık option with Speedglas 9002V kaynak filtresi, değişken KK Koruyucu başlık option kaynak filtresi hariç. Speedglas Constant Kaynak Siperi ve Adflo solunum koruması Adflo ile birlikte klasik 11 karanlık konumlu kaynak filtreli beraber Speedglas FlexView, otomatik kararan karartıcılı kaynak filtresinin yararlarına şu an ihtiyaç duymayan kaynakçılar için de mevcut. Parça No*: - Kaynak Siperi, tam Adflo solunum cihazı sistemi dâhil: Speedglas Constant Kaynak Siperi Speedglas Constant Kaynak Siperi ve Koruyucu başlık. Koruyucu Vizörler, Adflo solunum koruması dahil Açık veya karanlık konumlu koruyucu vizörle birlikte Adflo solunum cihazı, göz, yüz ve solunum koruması gerektiren kaynak işiyle ilgisiz üretim işlemleri için mevcut bir sistemdir. Parça No*: - vizör, tam Adflo solunum cihazı sistemi dâhil: polikarbonat vizör Asetat vizör (çözücülere dirençli) Asetat vizör, Karanlık konum düzeyi 5. *Gaz korunması için bu parça numaralarından herhangi birini siparişinize ekleyin: A1B1E1 gaz filtresi için yada A2 gaz filtresi için not: taşlama uygulamaları için Speedglas kaynak siperlerine dair daha fazla bilgi için bkz. sayfa 31.

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri Sadettin Sezginer 1 Kişisel Koruyucu Donanımların

Detaylı

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI Web Edition DEĞERLI VOLVO SAHIBI VOLVO'YU SEÇTIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER! Volvo'nuzu uzun yıllar zevkle kullanacağınızı ümit ediyoruz. Otomobiliniz, sizin ve yolcularınızın

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması KAYNAK TEKNĠĞĠ Tarifi: Kaynak tatbik edileceği malzemenin cinsine göre, metal kaynağı ve plastik malzeme kaynağı olarak ele alınır. Metal Kaynağı: Metalik malzemeyi ısı veya basınç veya her ikisini birden

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji Daha temiz motorlar için ileri teknoloji aha az yakıt ve yağ ağ tüketimi CO2 emisyonlarını azaltma Daha az yakıt ve yağ tüketimi C Daha az yakıt ve yağ tüketimi CO2 emisyon Daha temiz ve daha dayanıklı

Detaylı

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Dikkat! Değerli müşterimiz, Aşağıda belirtilen uyarılara uymanızı önemle rica ederiz. Makineyi aldığınızda Garanti

Detaylı

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA

BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı BASINÇLI GAZ TÜPLERİ İLE GÜVENLİ ÇALIŞMA İş Müfettişi Yardımcılığı Etüdü Duygu KENDİR İş Müfettişi Yardımcısı Ankara-2013 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Çalışma Alanı Bileşenleri Besleme Üniteleri İçin

Çalışma Alanı Bileşenleri Besleme Üniteleri İçin D-26615-2009 D-27753-2009 D-26530-2009 Çalışma Alanı Bileşenleri Besleme Üniteleri İçin 02 ÇALIŞMA ALANI BİLEŞENLERİ ÇALIŞMA ALANI BİLEŞENLERİ 03 Çalışma Alanı Bileşenleri* Göz alıcı şekilde tasarlanan

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ

Detaylı

Viega bağlantı sistemleri. Daima doğru bağlantı.

Viega bağlantı sistemleri. Daima doğru bağlantı. Viega bağlantı sistemleri Daima doğru bağlantı. 2 Viega. Çok daha iyi bir fikir! Bazı şeyler vardır ki, hiç geçmişte kalmazlar. Aradan 110 yıl geçse bile. Viega da inovasyon ve girişimcilik ruhu gecmiştekinden

Detaylı

Lojistik 2015 Depo lojistiğinde tüm ihtiyaçlarınıza komple çözümler sunuyoruz

Lojistik 2015 Depo lojistiğinde tüm ihtiyaçlarınıza komple çözümler sunuyoruz Lojistik 2015 Depo lojistiğinde tüm ihtiyaçlarınıza komple çözümler sunuyoruz Jungheinrich e hoş geldiniz Ankara Jungheinrich firması malzeme taşıma ekipmanları, depolama ve malzeme akış teknolojisi alanlarında

Detaylı

İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI

İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI İNVERTER TİG KAYNAK MAKİNASI MODEL RTM525 TANITMA VE KULLANIM KLAVUZU 8 7 6 CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. Akım ayar düğmesi 2. Açma / Kapama anahtarı 3. Taşıma kolu 4. Havalandırma aralıkları 5. Argon kaynak kablo

Detaylı

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ Yayın No: 43 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak

Detaylı

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK NEDİR? Kaynak; metalik veya termoplastik malzemelerin ısı, basınç veya her ikisinin etkisi altında bir malzeme ilavesi/ilave malzeme kullanmadan gerçekleştirilen bir

Detaylı

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! YASAL UYARILAR Cihazı kullanırken o bölgede geçerli olan kanun ve yönetmeliklere uyunuz. Sit alanlarında, ören yerlerinde ve askeri bölgelerde cihazı

Detaylı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı POWERFLEX 7000 ORTA GERILIM AC SÜRÜCÜLERI 200 bg'den 34.000 bg'ye (150 kw'den 25.400 kw'ye)

Detaylı

MICHELIN lastikleri kullanım tavsiyeleri

MICHELIN lastikleri kullanım tavsiyeleri 1 GİRİŞ MICHELIN lastikleri kullanım tavsiyeleri Lastik, araç ile zemin arasındaki tek temas noktasıdır. Bu nedenle kullanıcılar, lastiklerinin kalitesinden emin olmalıdır. Bunun için, kullanıcıların aşağıdaki

Detaylı

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun

Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun Değerli Müşterimiz. Adrenalin VLF ürünü satın aldığınız için sizi tebrik ederiz. Sahip olduğunuz yüksek performanslı profesyonel metal dedektörü uzun süre sorunsuz kullanabilmek için, kullanım talimatlarını

Detaylı

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN.

DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. TR DİKKAT: MAKİNEYİ KULLANMADAN ÖNCE TALİMATLAR İÇEREN KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN. Gelecekteki her türlü ihtiyaç için saklayın Motor ve bataryaya ilişkin olarak, ilgili talimat kılavuzlarını okuyun. İÇİNDEKİLER

Detaylı

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu

Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu CLX-3170 Series Çok İşlevli Yazıcı Kullanıcı Kılavuzu olasılıkları hayal edin Samsung ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Tam bir hizmet almak için, lütfen ürününüzü www.samsung.com/global/register

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS 3491 EN 60079-10 Aralık 2005 ICS 29.260.20 PATLAYICI GAZ ORTAMLARINDA KULLANILAN ELEKTRİKLİ CİHAZLAR BÖLÜM 10: TEHLİKELİ BÖLGELERİN SINIFLANDIRILMASI Electrical apparatus

Detaylı

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ.

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ. KİTAPÇIK TÜRÜ A T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı 4. GRUP A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır.

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır. Riso, bu el kitabının kullanımından doğabilecek hiçbir hasar veya maddi zarardan sorumlu tutulamaz. Ürünlerimizi sürekli olarak yenilediğimiz için, makine bazı yönlerden bu el kitabında kullanılan resimlerden

Detaylı