AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA2 - STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA2 - STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ"

Transkript

1 AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA2 - STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ BAŞVURU REHBERİ 2014

2 GİRİŞ Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem (Key Action) 2 altında Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği Programının alt faaliyeti olan Yükseköğretim Alanında Stratejik Ortaklıklar kapsamında proje başvurusu yapmak isteyen ve Türkiye de faaliyet gösteren kuruluşlara yönelik olarak hazırlanmış yardımcı bir doküman niteliğindedir. Rehber, adım adım başvuru sürecinin nasıl yapılacağına dair yardımcı kaynak olmak üzere hazırlanmıştır. Bu rehberin içeriği ile Avrupa Komisyonu nun temel belgelerinde yer alan bilgiler arasında farklılıklar olması halinde Avrupa Komisyonunun resmi dokümanları esas alınacaktır. Ulusal Ajans Erasmus+ Yükseköğretim (Erasmus) Programı Mevlana Bulvarı No: Balgat Ankara Telefon: Faks:

3 A. General Information Bu bölüm, başvuran kurum konumunda olacak kurum/kuruluşlara Yükseköğretim Stratejik Ortaklık Başvuru Formu hakkında tanıtıcı kısa bilgiler içermektedir. Formu Turna sisteminden indirdiğinizde formun B Bölümündeki içerik bilgileri otomatik olarak gelecektir. B. Context Programme: Erasmus + Key Action: Cooperation for innovation and the exchange of good practices Action: Strategic Partnerships Field: Strategic Partnership for Higher Education Call: 2014 Round: Round 1 Deadline for Submission: :00 (Son başvuru tarihi ve saatinden önce başvurunuzu sisteme yüklemeyi unutmayınız!) Language used to fill in the form: English (Proje teklifleri için kullanılacak dilin İngilizce olması beklenmektedir. Ortakların çalışma dilinin program dillerinden biri olması ve başvurunun o dilde yapılması halinde başvuru formunun İngilizce çevirisinin form ile beraber yüklenmesi gerekmektedir.) B.1. Project Identification Project Title: Projenizin adını yazınız. Project Acronym: Projenizin kısaltmasını (varsa) yazınız. Project Start Date: Projenizin başlangıç tarihini yazınız. (2 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılabilmektedir. 3 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2017 yılları arasında yapılabilmektedir.) Project Total Duration: Projeniz kaç yıllık ise, ay olarak seçiniz. (2 yıllık projeler 24 ay, 3 yıllık projeler 36 ay) Project End Date: Projenizin bitiş tarihini yazınız.

4 (2 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılabilmektedir. 3 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2017 yılları arasında yapılabilmektedir.) Applicant Organisation Full Legal Name (Latin characters): Kurumunuzun resmi adını yazınız. B.2. National Agency of the Applicant Organisation Bu kısımda lütfen TR01 (Türkiye) seçeneğini işaretleyiniz. C. Participating organisation(s) C.1. Applicant Organisation Bu sayfadaki bilgilerin otomatik olarak gelebilmesi için başvuran kurum/kuruluşun daha önce Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalı aracılığıyla PIC numarası almış olması gerekmektedir. PIC numarasının nasıl alınması gerektiğine ilişkin bilgileri yandaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz. (bit.ly/1s6vrgq) PIC numaranızı almış iseniz, numaranızı girdiğinizde kurum/kuruluşunuza ait bilgiler, daha önce girmiş olduğunuz bilgilerden otomatik olarak çekilecektir. Bu sayfaya gelen bilgileri bir kez daha kontrol ediniz, bir yanlışlık var ise bu aşamada düzeltiniz. C.1.1. Profile Type of Organisation: Kurumunuzun türünü yazınız. (örneğin, yükseköğretim kurumu, özel kurum, sivil toplum kuruluşu) Buradaki bilgiler de yine Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalına girmiş olduğunuz bilgilerden gelecektir. Bu kısımdaki bilgileri kontrol ediniz, bir hata var ise düzeltiniz. Is your organisation a public body?: Kurumunuzun statüsüne göre cevaplayınız. (Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları (devlet-vakıf) kamu kurumu statüsündedir.) Is your organisation a non-profit body?: Kurumunuzun statüsüne göre cevaplayınız. C.1.2. Accreditation Kurumunuz ECHE sahibi bir yükseköğretim kurumu ise Accreditation Type da artı düğmesine tıklayarak ERAPLUS ECHE yi seçiniz. Accreditation Reference a ECHE numaranızı yazınız.

5 C.1.3. Legal Representative Proje teklifinizin kabul edilmesi durumunda kurum/kuruluşunuzun adına Hibe Sözleşmesini imzalamaya yetkili yasal temsilcinin kimlik bilgilerini giriniz. (Yükseköğretim kurumları için yasal temsilci, üniversitenin Rektörü veya bu alanda yetkilendirilmiş bir diğer kişidir.) Bu kişinin adres bilgileri kurum/kuruluş adres bilgileriniz ile aynı ise yeniden adres bilgisi girmenize gerek yoktur. Adres bilgileri farklı ise bu sayfada yer alan kutucuğu işaretleyiniz ve altta açılacak kısma yasal temsilcinin adres bilgilerini giriniz. C.1.4. Contact Person Proje yürütme süresince, projeyle ilgili her tür iş/işlem hakkında doğrudan ve sürekli olarak Merkez Başkanlığımız ile iletişim kuracak ve projede aktif görev alacak olan proje koordinatörünün kimlik ve iletişim bilgileri giriniz. (Bu kişi PIC numarası alınması esnasında kayıt edilen kişi ile aynı kişi olmak zorunda değildir.) Burada da yine bir üstte belirtildiği gibi iletişim kişisinin adres bilgileri farklı ise ilgili kutucuğa tıklayarak adres bilgilerini giriniz. C.2. Partner Organisation Ortak kurum/kuruluş, proje hedeflerinize ulaşmanız ve proje sonuçlarını mümkün olduğunca yaygınlaştırmanız için bu süreçte sizinle birlikte aktif olarak rol ve bütçe alacak kurum/kuruluştur. Proje ortaklarınızın bilgilerini giriniz. Proje ortağınız kurum/kuruluşların başvuru formuna eklenebilmesi için bu kurum/kuruluşların da Avrupa Komisyonu nun Katılımcı Portalına (URF) kaydolması ve PIC numarası alması gerekmektedir. Başvuru formunuzu yüklerken, her bir ortağınızdan alacağınız Ortaklık Yetki Belgesi ni de yükleyiniz. C.2.1. Profile Bu kısımda ortak kurum/kuruluşunuz kamu kurumu mu, özel kurum mu ya da bir sivil toplum kuruluşu mu olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Buradaki bilgiler de yine Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalına ortağınızın girmiş olduğu bilgilerden gelecektir. Bu kısımdaki bilgileri kontrol ediniz, bir hata mevcut ise düzeltiniz.

6 C.2.2. Accreditation Ortak kurum/kuruluşunuz ECHE sahibi bir yükseköğretim kurumu ise Accreditation Type da artı düğmesine tıklayarak ERAPLUS ECHE yi seçiniz. Accreditation Reference a ECHE numarasını yazınız. C.2.3. Background and Experience Please briefly present the partner organisation (e.g. its type, size, scope of work, areas of specific expertise, specific social context and, if relevant, the quality system used). Ortağınızı kısaca tanıtınız. (örneğin, türü, büyüklüğü, çalışma kapsamı, belirli uzmanlık alanları, spesifik sosyal bağlamı ve eğer söz konusu ise kullanılan kalite sistemi). What are the activities and experience of the partner organisation in the areas relevant for this project? What are the skills and/or expertise of key persons involved in this project? Ortağınızın proje başvuru ile ilgili alanlardaki faaliyetleri ve deneyimleri nelerdir? Bu başvuruya dâhil olan kilit personelin/kişilerin becerileri ve/veya uzmanlıkları nelerdir? Belirtiniz. Has the partner organisation participated in a European Union granted project in the 3 years preceding this application? Ortağınız bu Proje başvurunun öncesindeki 3 yıl içerisinde Avrupa Birliği hibeli bir projede yer aldı mı? Cevabınız evet ise, istenen bilgileri (AB Programının adı, tarihi, proje numarası, başvuranın adı) doldurunuz. C.2.4. Legal Representative Proje teklifinizin kabul edilmesi durumunda kurum/kuruluşunuz ile ortağınızı temsilen ortaklık sözleşmesini imzalamaya yetkili kişinin kimlik bilgilerini giriniz. (Yükseköğretim kurumları için yasal temsilci, üniversitenin Rektörü veya bu alanda yetkilendirilmiş bir diğer kişidir.) Bu kişinin adres bilgileri, ortak kurum/kuruluş ile aynı ise yeniden adres bilgisi girmenize gerek yoktur. Adres bilgileri farklı ise bu sayfada yer alan kutucuğu işaretleyiniz ve altta açılacak kısma yasal temsilcinin adres bilgilerini giriniz.

7 C.2.5. Contact Person Ortağınızın, Proje yürütme süresince, projeyle ilgili her tür iş/işlem hakkında doğrudan ve sürekli olarak kurum/kuruluşunuz ile iletişim kuracak ve projede aktif görev alacak kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini giriniz. Burada da yine bir üstte belirtildiği gibi iletişim kişisinin adres bilgileri farklı ise ilgili kutucuğa tıklanarak adres bilgilerini giriniz. Add Partner a tıklayarak ortak sayınız kadar ortak ekleyiniz ve her bir ortak için istenen bilgileri doldurunuz. Remove Partner a tıklayarak ortak çıkarabilirsiniz. Ortak çıkar düğmesine bastığınızda en son eklenen ortak bilgileri silinecektir. Bu nedenle çıkarmak isteğiniz ortak sondan bir önceki ya da daha önceki bir ortak ise doğru ortağı sildiğinizden emin olunuz. D. Description of the Project What is the rationale of this project, in terms of objectives pursued and needs to be addressed? Projenizin gerekçesi ve projenizin ele alacağı meseleler ve ihtiyaçlar nelerdir? Belirtiniz. Burada Projenizin konusunu, amacını, hangi amaç ve ihtiyaçlara yönelik olduğunu, öngörülen sonuçları belirtiniz. Yani bir başka deyişle burada Projeniz hangi sorunu çözmeye yönelik ise bir sorun analizi yapmanız beklenmektedir. In what way is the project innovative and/or complementary to other projects already carried out? Projeniz hangi bakımlardan yenilikçidir ya da hâlihazırda gerçekleştirilmiş diğer projeleri tamamlayıcı niteliğe sahiptir? Belirtiniz. How did you choose the project partners and what experiences and competences will they bring to the project? How was the partnership established and does it involve organisations that have never been previously involved in a similar project? Proje ortaklarınızı nasıl seçtiniz ve proje ortaklarınız projeye hangi deneyimleri ve yetkinlikleri sağlayacaklardır? Ortaklığınız nasıl oluşturuldu ve daha önceden benzer bir projede hiç yer almamış olan kuruluşları da içeriyor mu? Belirtiniz. How will cooperation and communication happen among all project partners and with other relevant stakeholders? What will be the purpose and frequency of the transnational project meetings and who will participate in them?

8 Proje ortaklarınız ve diğer ilgili paydaşlar ile nasıl işbirliği kuracak ve iletişiminizi nasıl gerçekleştireceksiniz? Uluslararası proje toplantılarının amacı ve sıklığı ne olacaktır ve bu toplantılara kimler katılacaktır? Belirtiniz. What are the most relevant priorities addressed by your project? Projenizin ele alacağı en ilgili öncelikler nelerdir? Belirtiniz. (Önceliklerden en fazla ikisini seçebildiğinize dikkat ediniz.) What are the most relevant topics addressed by your project? Projenizin ele alacağı en ilgili konular nelerdir? Belirtiniz. (Konu başlıklarından da en fazla üç başlık seçilebilmektedir.) What results are expected during the project and on its completion? Please provide a detailed description of the expected results (if they are not listed in intellectual outputs, multiplier evens or learning, training, teaching activities). Proje boyunca ve projenin sona ermesinin ardından beklenen sonuçlar nelerdir? Projede elde etmeyi beklediğiniz ürünler hakkında fikri/entelektüel çıktılar, çoğaltan etkisi olan olaylar öğrenme, öğretme ve eğitim faaliyetleri kısmında bilgi vermediyseniz, bu kısımda detaylı bilgi veriniz. E. Preparation Please describe what will be done in preparation by your organisation and by your partners before the project activities take place. Lütfen proje faaliyetlerin gerçekleştirilmesinden önce kuruluşunuz ve ortaklarınız tarafından hazırlık olarak neler yapılacağını açıklayınız. E.1. Project Management How will you ensure proper budget control and time management in your project? Projenizde uygun bütçe kontrolünü ve zaman yönetimini nasıl sağlayacaksınız? Belirtiniz. How will the quality of the project's activities and results be monitored and evaluated? Please mention the involved staff profiles and frequency of such quality checks. Proje faaliyetlerinin ve sonuçlarının kalitesi nasıl izlenecek ve değerlendirilecektir? Lütfen ilgili personelin profillerini ve bu niteliklerin hangi sıklıkta kontrol edildiğini belirtiniz.

9 What measures are foreseen to handle project risks (e.g. conflict resolution processes, etc.)? Proje risklerini yönetebilmek için hangi önlemler öngörülmektedir (örneğin çatışma çözümleme süreçleri, vb.) Which activities and indicators of achievement (quantitative and qualitative) will you put in place in order to assess whether and to what extent, the project reaches its objectives and results? Projenin hedef ve sonuçlarını gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin ve bunların hangi ölçüde gerçekleştirildiğinin değerlendirilmesi için hangi faaliyet ve başarı göstergelerini (nicel ve nitel) kullanacaksınız? Belirtiniz. F. Implementation Please describe the activities that your project will organise. Please provide detailed information in particular about the Project activities that will be supported from the grant for Project Management and Implementation. Lütfen projenizin organize edeceği faaliyetleri tanımlayınız. Proje yönetimi ve uygulaması başlığı altında sunulan hibenin destekleyeceği faaliyetler hakkında detaylı bilgi veriniz. What target groups do you address in your activities plan? Faaliyet planınızda hangi hedef gruplara hitap etmektesiniz? Belirtiniz. F.1. Involvement of Participants With Fewer Opportunities Does your project involve participants facing situations that make their participation more difficult? Projeniz, katılımlarını zorlaştıran durumlarla karşı karşıya olan katılımcıları içeriyor mu? Belirtiniz. Erasmus+ Programı, kısıtlı imkânlara sahip gençler ile dezavantajlı altyapıdan gelenlere eğitim fırsatlarının açılarak, sosyal dışlanmanın önlenmesi ve eşitliğin sağlanmasını teşvik etmektedir. Kısıtlı imkânlara sahip olanlardan kastedilen; bireysel zorluklar veya imkânsızlıklar nedeniyle ulusötesi projelere katılamadığından dezavantajlı durumda olan bireylerdir. Dezavantajlı olmaya neden olan bireysel zorluklar ve imkânsızlıklara ilişkin tanımlar, Avrupa Komisyonunca yayınlanan Erasmus+ Program Rehberinde detaylı olarak açıklanmaktadır. Proje, söz konusu hedef kitleyi içeriyorsa bu durum özellikle belirtilmelidir. Ayrıca bu hedef kitlenin yaşadığı zorluklar, projede bu zorlukları gidermek için öngörülen tedbirler de bu bölümde anlatılmalıdır.

10 F.2. Project Activities F.2.1. Intellectual Outputs Add Output düğmesine tıkladığınızda açılacak kutuda sizden iki tür bilgi istenecektir: 1. Çıktı adı, türü, dili ve çıktının hangi formatta elde edileceği, 2. Bu çıktıyı elde etmek için gerçekleştirilecek faaliyetin detayları. Çıktı birden fazla dilde elde edilebilir. Bunun için dil yazan kısımda görünen artı düğmesine tıklamanız yeterlidir. Faaliyet tanımlama kısmında gerçekleştirilecek faaliyetin adı, tanımı, projenin hangi aşamasında (başlangıcında, bitişinde, ortasında vb.) gerçekleştirileceği, bu faaliyetin gerçekleştirilmesinde hangi ortağınızın liderlik edeceği, faaliyet gerçekleştirilme aşamasında hangi ortak kurumların rol alacağı ve faaliyetin başlama bitiş tarihlerini giriniz. Faaliyetin gerçekleştirilmesinde birden fazla ortak yer alacaksa katılımcı organizasyonlar tanımının hemen altında yer alan artı eksi düğmelerinden satır ekleyip çıkarınız. Program rehberinde belirtildiği üzere fikri çıktılar hibe kalemi, nitelik ve niceliksel olarak fark yaratan, müfredat, pedagojik ve gençlik çalışma materyalleri, açık eğitim kaynakları, bilişim teknoloji araçları gibi fikri çıktılar/somut çıktılarının gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple söz konusu hibe kalemi, program yönetimi ile alakalı görevlerle birlikte, projelerin küçük ölçekli çıktılarını ve geniş faaliyet çeşitlerini de hali hazırda kapsayan "Proje yönetimi ve uygulama" kalemi faaliyetleri için personel maliyetlerine katkı sağlamak amacıyla kullanılamaz. Bu nedenle, yönetim ve idari destek personeli için ek personel maliyeti sadece istisnai ve usulüne uygun bir şekilde gerekçelendirildiği durumlarda Fikri Çıktı bütçe bölümünden talep edilebilir. Bu tür ek maliyet ihtiyacı başvuru formunun proje faaliyetlerifikri çıktılar bölümünde detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. Fikri çıktılar bölümü doldurulurken, her bir çıktının altındaki her bir faaliyet için lider ve katılımcı kuruluşlar açıkça belirtilmelidir. Aksi takdirde ilgili maliyetleri bütçenin ilgili bölümünde belirtme imkânı olmayacaktır. Ayrıca başvuru formunda hali hazırda tanımlanan çıktılar arasına yeni fikri çıktılar dâhil edilemeyeceğini lütfen unutmayınız. Bu yüzden formu doldururken fikri çıktıların bir mantık silsilesi içinde sıralandığından emin olunuz. F.2.2. Multiplier Events Projenin çoğaltan etkisi olan etkinlikleri belirten, projenin faaliyetleri ve en temel sonuçlarından hedef grubunun ötesinde diğer hedef kitlesinin de etkilenmesi ve yeni projeleri de çalışılmasını tetikleyici ve projenin fikri çıktılarını yaygınlaştırıcı faaliyetler çoğaltan etkisi olan etkinlikler olarak tanımlanabilir. Burada, üretmeyi planladığınız fikri çıktılarınızı

11 olabildiğince fazla hedef grubunuza ulaştırmanız için, hedef gruplarınızı davet edebileceğiniz kongre, seminer ve benzeri toplantı organizasyonları belirtiniz. Add Event e tıkladığınızda açılacak kutucuklara yapmayı planladığınız organizasyonun tipini, adını, hangi fikri çıktıyla ilgili olduğunu ve bu organizasyonu gerçekleştirmek için yapacağınız faaliyeti, faaliyeti projenin hangi safhasında yapacağınızı, faaliyetin tanımını, başlama-bitiş tarihlerini, yerini, hangi kurum/kuruluşun bu faaliyete liderlik edeceğini ve faaliyetin gerçekleştirilmesi için hangi kurum kuruluşların görev üstleneceğini giriniz. Planladığınız bu toplantıların, elde etmeyi planladığınız fikri çıktılarla ilgili olduğundan ve doğru hedef grubuna yönelik olduğundan emin olunuz. F.2.3. Learning/Teaching/Training Activities Do you foresee the inclusion of learning, teaching or training activities in your project? Ulusötesi öğrenme, öğretme ya da eğitim faaliyetlerinin projenize dâhil edilmesini öngörüyor musunuz? Belirtiniz. (Soruya hayır cevabını verirseniz; herhangi bir bilgi girmenize gerek yoktur.) If yes, what is the added value of these learning, teaching or training activities with regards to the achievement of the project objectives? Please describe also the arrangements for recognition or validation of the learning outcomes of the participants in learning, teaching or training activities. Will your project make use of European instruments like Europass, ECVET, Youthpass, ECTS etc. or any national instruments/certificates? Cevabınız evet ise; projenizde yer alacak ulusötesi öğrenme, öğretme ya da eğitim faaliyetlerine niçin ihtiyaç duyduğunuzu, bu faaliyetlerin projenin hedeflerine nasıl vazgeçilmez bir katma değer katacağını belirtiniz. Lütfen bu faaliyetlere katılacak kişilerin aldığı eğitimi nasıl geçerli kılacağınızı ve bu faaliyetleri geçerli kılmak için Europass, ECVET, Youthpass, AKTS vb. ya da ulusal bir araç/ sertifika kullanıp kullanmayacağınızı belirtiniz. Stratejik Ortaklık projelerinde talep edilecek ulusötesi öğrenme/öğretim faaliyetlerinin projenin hedefleri ve ürünleri ile doğrudan ilişkisi ve projenin nasıl ayrılmaz bir parçası olduğunun anlatılması büyük önem arz etmektedir. Bu faaliyetler için örnekler program rehberinde (sf ) bulunabilir. Add Activity ye bastığınızda, eklemek istediğiniz faaliyetle ilgili girmeniz gereken detayların yer aldığı kısım açılacaktır. Bu kısma gerçekleştirmeyi planladığınız faaliyetin türünü, tanımını, kaç kişi katılacağını, engelli katılımcılarınız varsa bilgisini (toplam katılımcı sayısı dışında), refakatçı sayısı (toplam katılımcı sayısı dışında), faaliyetin uzun dönem ya da kısa dönem faaliyeti mi olduğunu, kaç gün ya da kaç ay süreceğini, katılımcı kurum/kuruluşların isimlerini yazınız. Katılımcı kurum/kuruluş bilgisinin hemen altında gördüğünüz eksi artı düğmelerinden kurum ekleyip çıkarabilirsiniz.

12 G. Follow-up G.1. Impact What is the expected impact on the participants, participating organisations, target groups and other relevant stakeholders? Projenin, katılımcılar, katılımcı kuruluşlar, hedef gruplar ve diğer ilgili paydaşlar üzerindeki beklenen etkiler nelerdir? Belirtiniz. What is the desired impact of the project at the local, regional, national, European and/or international levels? Projenin, yerel, bölgesel, ulusal, Avrupa ve/veya uluslararası düzeylerdeki istenen etkileri nelerdir? Belirtiniz. How will you measure the previously mentioned impacts? Daha önce bahsi edilen bu etkileri nasıl ölçeceksiniz? Belirtiniz. (Daha detaylı bilgi için Program Rehberi nin Ek-2 bölümünü inceleyebilirsiniz.) G.2. Dissemination and Use of Projects' Results Yaygınlaştırma planlarınızı ayrıntılı bir biçimde açıklamanız gerekmektedir. Lütfen aşağıdaki soruları cevaplayınız. To whom will you disseminate the project results inside and outside your organisation? Please define in particular your target audience(s) at local/regional/national/eu level and motivate your choice. Kuruluş içerisinde ve dışında proje sonuçlarını kimlere yaygınlaştıracaksınız? Lütfen yerel/bölgesel/ulusal/ab düzeylerindeki hedef kitle(leri)nizi tanımlayınız ve seçiminizin gerekçelerini açıklayınız. Who will be responsible for the dissemination activities within your partnership and which specific expertise has it in this area? How many resources will you make available to allow for the proper implementation of your dissemination plans? Ortaklığınız içerisinde yaygınlaştırma faaliyetlerinden kim sorumlu olacaktır ve bu alanda hangi belirli uzmanlığa sahiptir? Yaygınlaştırma planlarınızın gereği gibi uygulanmasına imkân sağlamak için kaç kaynağı kullanıma koyacaksınız? Belirtiniz. What kind of dissemination activities do you intend to carry out (relevance) and through which channels?

13 Projenizle ilgili ne tür yaygınlaştırma faaliyetleri yapmayı planlıyorsunuz ve bu faaliyetler için hangi kanalları kullanacaksınız? Belirtiniz. Erasmus+ promotes an open access requirement for all materials produced through its projects. In the case your project is producing intellectual outputs/ tangible deliverables, please describe if and how you intend to promote the free access for the public, through the internet, to a digital form thereof. In case a limitation should be foreseen for the use of the open licence, please specify the reasons, extent and nature of this limitation Erasmus+ kapsamında gerçekleştirilecek projelerden elde edilen sonuçlara herkesin ücretsiz ve kolaylıkla ulaşımı hedeflenmektedir. Projenizin sonuçlarından birisi de entelektüel olarak bir ürün ortaya koyacaksa (örneğin yeni bir yöntem, kitap, makale, müfredat vb.) bu ürünlere kamunun hangi yollarla ve ne şekilde ulaşacağını, bu ürünleri internet veya dijital platformlar gibi ortamlarda nasıl yaygınlaştıracağınızı ve teşvik edeceğinizi açıklamalısınız. Eğer bu ürünlere ve çıktılara ulaşım konusunda bir sınırlama ve lisans gerekeceğini planlıyorsanız lütfen bu sınırlamayı neden yapmış olduğunuzu açıklayınız ve sebeplerini belirtiniz. How will you ensure that the project's results will remain available and/or will be used by others? Proje sonuçlarının elde edilebilir durumda kalmasını ve/veya diğer kişilerce kullanılmasını nasıl sağlayacaksınız? Belirtiniz. If relevant, please provide any other meaningful information deemed necessary to give a comprehensive overview of your dissemination plans. Eğer söz konusu ise, lütfen yaygınlaştırma planınızın kapsamlı bir görünümünü sunmanız açısından gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer anlamlı bilgileri de sununuz. (Daha detaylı bilgi için Program Rehberi nin Ek-2 bölümünü inceleyebilirsiniz.) G.3. Sustainability What are the activities and results that are planned to be maintained after the end of the EU funding including the needed resources to sustain them? AB fonlamasının sona ermesinden sonra sürdürülmesi planlanan faaliyetleri ve sonuçları, bunların sürdürülmesi için ihtiyaç duyulacak kaynakları da içerecek şekilde belirtiniz. (Daha detaylı bilgi için Program Rehberi nin Ek-2 bölümünü inceleyebilirsiniz.) H. Budget

14 Program Rehberinde bütçe ile ilgili bölüm bu konuda oldukça yönlendirici bilgiler içerdiğinden bu bölümün ilgili kısımlarına bakılarak doldurulması gerekmektedir. I. Project summary Please provide a short summary of your project. Please recall that this section [or part of it] may be used by the European Commission, Executive Agency or National Agencies in their publications. It will also feed the Erasmus+ dissemination platform. Be concise and clear and mention at least the following elements: context/background of project; objectives of your project; number and profile of participants; description of activities; methodology to be used in carrying out the project; a short description of the results and impact envisaged and finally the potential longer term benefits. In view of further publication on the Erasmus+ dissemination platform, please be also aware that a comprehensive public summary of project results will be requested at report stage(s). Final payment provisions in contract will be linked to the availability of such summary. Lütfen projenizin kısa bir özetini sununuz. Lütfen bu bölümün [ya da bir kısmının] Avrupa Komisyonu, Yürütme Ajansı ya da Ulusal Ajanslar tarafından yayınlarında kullanılabileceğini hatırda tutunuz. Bu bölüm aynı zamanda Erasmus+ yaygınlaştırma platformunu da besleyecektir. Özeti kısa ve açık bir biçimde yazınız ve en azından şu unsurlardan bahsediniz: projenin bağlamı/arka planı; projenizin hedefleri; katılımcıların sayısı ve profilleri; faaliyetlerin tanımı; projenin gerçekleştirilmesinde kullanılacak yöntem; öngörülen sonuçların ve etkinin kısa açıklaması ve son olarak da potansiyel uzun vadeli faydalar. Erasmus+ yaygınlaştırma platformunda yer alan diğer yayınları da göz önünde bulundurarak, lütfen raporlama aşamasında (aşamalarında) proje sonuçlarının halka açık kapsamlı bir özetinin sizden talep edileceğini de lütfen hatırda tutunuz. Sözleşmedeki nihaî ödeme hükmü bu özetleri sunmanız koşuluna bağlı olacaktır. I.1. Summary of participating organisations Bu kısım yukarıda girmiş olduğunuz bilgilerden otomatik olarak alınacaktır. Burada ortaklarınızın PIC numarası, kurum/kuruluş adı, ülkesi ve sayısı görünecektir. I.2. Budget Summary Yukarıda bütçe ile ilgili bölüm doldurulduğunda, bütçe özeti otomatik gelecektir. J. Checklist

15 Başvurunuzu Ulusal Ajansınıza iletmeden önce, lütfen Program Rehberi ndeki uygunluk kriterlerini karşıladığından emin olunuz ve kontrol listesindeki tüm maddeleri sizden istenildiği şekilde tamamlayınız ve tek tek kontrol ediniz: Doğru Ana Eylem 2 Başvuru Formu kullanılmıştır. Başvuru formundaki gerekli tüm bölümler doldurulmuştur. Başvuru formu, başvuru sahibi kurumun bulunduğu ülke Ulusal Ajansına gönderilmiştir. Başvuru formu Erasmus+ Program Ülkelerinden birinin resmi dili kullanılarak doldurulmuştur. - Doğruluk Beyanı - Ortaklık Yetki Belgesi - Stratejik Ortaklıklar Faaliyet Tablosu Tüm ortaklar, tüzel kişilik formlarını URF ye yükledi mi? (Daha fazla bilgi için Program Rehberin C Bölümünde Seçilme Ölçütleri kısmına bakılabilir.) Hibesi nun üzerinde olan başvurular için, kuruluşun finansal kapasitesini gösteren bilanço/gelir-gider tablosu katılımcı portalına eklendi mi? (Bu belge Kamu kurumları ve Uluslararası Örgütlerden talep edilmemektedir) Yapılması planlanan başvurunun tarihi Program Rehberindeki son başvuru tarihleri ile uyumlu mu? Formun nihai hali kaydedilip saklamak üzere çıktı alındı mı? K. Data Protection Notice Bu kısımda proje bilgilerinizin ve proje yürütme için toplanan kişisel bilgilerinizin nasıl korunacağı ve gerekmesi halinde bu bilgilerin hangi prosedürler çerçevesinde nerelerde kullanılacağı ile ilgili bilgi yer almaktadır. Doğruluk bildirimini imzalamadan önce lütfen bu kısmı okuyunuz. Başka bir sorunuz olması halinde Ajansınıza başvurunuz. L. Declaration of Honour Başvuru sahibi kurum/kuruluşun yasal temsilcisi Doğruluk Beyanı sayfasının çıktısını almalı, dikkatli bir şekilde okumalı, beyan bölümünü el yazısı ile doldurmalı ve imzalamalı, varsa kurum mührünü tatbik etmelidir. Onaylanan Doğruluk Beyanı taranıp başvuru formu sunulmadan önce başvuru formunda yer alan Ekler bölümüne eklenmelidir. M. Annexes Başvuru formuna ekleneceği kontrol listesinde belirtilen tüm belgeler bu bölümde yüklenecektir. Bunlar: 1) Kurum yasal temsilcisi tarafından imzalanmış doğruluk beyanı (Başvuru formunun içindedir ve sadece koordinatör kurumun yasal temsilcisi tarafından imzalanacaktır.) 2) Her bir ortağa ait, koordinatör kuruluş ile ortakların imzaladığı Ortaklık Yetki Belgesi

16 3) Proje faaliyetlerini içeren zaman çizelgesi- (GANTT şeması (bit.ly/1otw6mr) Belge yüklemek için kutunun sağ tarafında bulunan add butonuna basınız ve ilgili belgeyi bilgisayarınızdan bularak yükleyiniz. Yanlışlıkla yüklenen belgeler remove butonu kullanılarak çıkarılabilmektedir. N. Submission Başvuru formunu elektronik olarak sunmadan önce lütfen validate düğmesine basarak onaylayınız. Bu işlem başvuru formundaki doldurulması zorunlu alanları kontrol etmektedir. En son sunduğunuz başvuru formunun dikkate alınacağını unutmayınız. Başvuru yapmadan önce, proje içeriğinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmak için lütfen bir kez daha kontrol ediniz. Son başvuru tarihinden sonra sunmuş olduğunuz başvuru formları üzerinde düzenleme yapmanız mümkün değildir. Başvurunuza gerekli tüm ekleri eklediğinizden emin olunuz. N.2. Standart Submission Procedure Başvuru formunun nihai hali Avrupa Komisyonu veri tabanına on-line olarak submit edilmelidir. Bunun için internet bağlantınızın olması gerekmektedir. Basılı metin olarak posta yoluyla ya da faks ile başvuru yapılmayacaktır. Bu tür başvurular kabul edilmeyecektir. N.3. Alternative Submission Procedure Başvurunuzu on-line olarak yapamazsanız, resmi son başvuru saatini izleyen 2 saat içinde Ulusal Ajansınıza e-posta göndererek de yapabilirsiniz. E-posta, eksiksiz doldurulmuş elektronik başvuru formunu ve göndermek istediğiniz her türlü ek dosyayı içermelidir. Ayrıca bu elektronik formun on-line olarak sunulamadığını belirten Başvuru Sunum Özeti bölümünün de bir ekran görüntüsünü eklemelisiniz. Ulusal Ajansınız durumunuzu inceleyecek ve sizi yönlendirecektir. N.4. Submission Summary Başvuru formu submit edilerek Avrupa Komisyonu veri tabanına yüklenildiğinde işlemin yapıldığı tarih ve saat bilgileri (Time), işlemin doğru olarak yapılıp yapılamadığı (Event), Komisyon veri tabanı tarafından yüklenilen forma verilen yükleme kodu bilgisi (Form Hash Code) ve yükleme onayı (Status) bilgisi form üzerinde aşağıda yer alan şekildeki gibi gösterilecektir.

17 30 Nisan 2014 Brüksel saatiyle en geç de başvurunuzu yaptığınızdan emin olunuz. Olası herhangi bir teknik soruna karşı projenizin pdf formatını bilgisayarınıza kaydediniz. Form Avrupa komisyonu veri tabanına sorunsuz olarak yüklendikten sonra tekrar kaydedilerek TURNA Elektronik Proje Yönetim Sistemi ne yüklenilmelidir. Bu noktada Online Başvuru Kılavuzundaki talimatları takip ediniz. N.5. Form Printing Başvuru formunun bir kopyasını saklama için tüm başvuru formunu yazdırınız. Yazdırdığınız başvuru formunu Ulusal Ajansa göndermeyiniz.

İstanbul Arel Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü. Erasmus+ KA2 (Key Action 2) Stratejik Ortaklıklar

İstanbul Arel Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü. Erasmus+ KA2 (Key Action 2) Stratejik Ortaklıklar İstanbul Arel Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü Erasmus+ KA2 (Key Action 2) Stratejik Ortaklıklar Prof.Dr.Ayşen WOLFF Erasmus Kurum Koordinatörü Özde Nalan Köseoğlu Erasmus Koordinatörü (Öğrenci Hareketliliği)

Detaylı

Grundtvig Programı 2012 Öğrenme Ortaklıkları Ara Dönem Toplantısı. 17 Haziran 2013 - Ankara

Grundtvig Programı 2012 Öğrenme Ortaklıkları Ara Dönem Toplantısı. 17 Haziran 2013 - Ankara Grundtvig Programı 2012 Öğrenme Ortaklıkları Ara Dönem Toplantısı 17 Haziran 2013 - Ankara Grundtvig Programı 2012 Öğrenme Ortaklıkları Ara Rapor 17 Haziran 2013 - Ankara Grundvig Programı 2012 Öğrenme

Detaylı

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği İçerik Hareketlilik Projeleri ve Amaçlar Kuruluşlar Katılımcılar Hibe Ölçütleri Bütçe Başvuru Ana

Detaylı

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT .. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY... /... AKADEMİK YILI... DÖNEMİ... /... ACADEMIC YEAR... TERM ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT Deneyimleriniz hakkındaki bu rapor, Mevlana Değişim Programı nın amacına

Detaylı

T.C AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T.C AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ULUSAL AJANSI TURNA Elektronik Proje Yönetim Sistemi Online Başvuru Kılavuzu Yayın tarihi: 03.02.2014 İçindekiler

Detaylı

- Context: this section asks for general information about the type of project proposal you want to submit;

- Context: this section asks for general information about the type of project proposal you want to submit; - Strategic Partnerships for School Education General Information Genel Bilgi - Context: this section asks for general information about the type of project proposal you want to submit; - Context: this

Detaylı

ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 2015 ERASMUS+ OKUL EĞİTİMİ (KA1-Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Özelindeki Sorular) SORU VE CEVAPLAR Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan kişiler, Türkiye Ulusal

Detaylı

ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi

ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi ERASMUS+ Nasıl Başvurulur? Erasmus+ Programı na başvuru

Detaylı

LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS

LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS İsminizi yazınız. LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS The Trainee Last name (s) Soyadınız First name (s) adınız Date of birth Doğum tarihiniz Nationality uyruğunuz Sex [M/F] cinsiyetiniz Academic year

Detaylı

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR Stratejik Ortaklık Projelerinde Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları koordinatör ya da ortak olarak yer alabilir mi? Yükseköğretim

Detaylı

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri

ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri ERASMUS+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenicileri ve Personeli İçin Hareketlilik Projeleri Sunu İçeriği Tanım ve Kapsam Proje Ortakları Hibe Ölçütleri Bütçe Kalemleri Başvuru

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklık Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 2020 dönemini kapsayan Erasmus+ Ana Eylem (Key Action 2) altında uygulamaya konulan

Detaylı

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ERASMUS 2 4 ŞUBAT 2012 - ANKARA

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ERASMUS 2 4 ŞUBAT 2012 - ANKARA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ERASMUS 2 4 ŞUBAT 2012 - ANKARA İÇERİK Erasmus projelerinin tanıtımı Hareketlilik faaliyeti Proje yaşam döngüsü Hareketlilik projelerinde kurallar Hazırlık Ziyaretleri ERASMUS PROJE

Detaylı

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ERASMUS PROGRAMI

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ERASMUS PROGRAMI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ERASMUS PROGRAMI 4 Mart 2013 - ANKARA İÇERİK Erasmus Proje Türleri Proje Döngüsü Erasmus Hareketlilik Projelerinde Genel Kurallar ERASMUS PROJE TÜRLERİ Hareketlilik Yoğun Programlar

Detaylı

2014-2020 Erasmus+ Programı. Key Action 2 (KA2) İyi ve Yenilikçi Uygulamalar için İşbirliği

2014-2020 Erasmus+ Programı. Key Action 2 (KA2) İyi ve Yenilikçi Uygulamalar için İşbirliği 2014-2020 Erasmus+ Programı Key Action 2 (KA2) İyi ve Yenilikçi Uygulamalar için İşbirliği (Cooperation & Innovation for Good Practices) 21 Kasım 2013 ELAZIĞ Bütçe dağılımı Anahtar Faaliyet 1 (KA1) % 63

Detaylı

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı 1.Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı 2016

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı 1.Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı 2016 1601 TÜBİTAK YENİLİK VE GİRİŞİMCİLİK ALANLARINDA KAPASİTE ARTIRILMASINA YÖNELİK DESTEK PROGRAMI 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı 1.Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı 2016 Çağrının Amacı 1512 Teknogirişim

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı

Detaylı

ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ŞUBAT 2015

ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ŞUBAT 2015 ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ŞUBAT 2015 ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR Proje çağrıları ne zaman yapılacak? Proje sunumundan önce yurtdışı ortak bulmak zorunlu mudur? Yoksa proje onaylandıktan

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

Implementing Benchmarking in School Improvement

Implementing Benchmarking in School Improvement Implementing Benchmarking in School Improvement "Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Türkiye Ulusal Ajansı, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Erasmus+

Detaylı

DRAFT Learning Mobility of Individuals

DRAFT Learning Mobility of Individuals - VET learner and staff mobility General Information This application form consists of the following main sections:bu başvuru formu aşağıdaki temel bölünlerden oluşmaktadır - Context: this section asks

Detaylı

2013 Yılı Comenius Okul Ortaklıkları

2013 Yılı Comenius Okul Ortaklıkları 2013 Yılı Comenius Okul Ortaklıkları Nihai Dönem Toplantısı 10 Haziran 2015 Ankara Nihai Rapor Raporun online olarak yüklenmesi (Submission) Rapor ve eklerinin postayla gönderilmesi EST ye sonuçların yüklenmesi

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Yetişkin Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 yılından itibaren

Detaylı

COMENIUS ASİSTANLIĞI 2010 YILI BİREYSEL BAŞVURU YÖNERGESİ

COMENIUS ASİSTANLIĞI 2010 YILI BİREYSEL BAŞVURU YÖNERGESİ HAYATBOYU ÖĞRENME/COMENIUS PROGRAMI COMENIUS ASİSTANLIĞI 2010 YILI BİREYSEL BAŞVURU YÖNERGESİ Nasıl Başvurulabilir? Başvuru formu doldurulmadan önce 2010 yılı Ulusal Teklif Çağrısı (http://www.ua.gov.tr/index.cfm?k=1691)

Detaylı

GOPRINCE DEVELOPING GOOD PRACTICES : INCLUSIVE EDUCATION IN EARLY CHILDHOOD. Dissemination Activity in Turkey (1)

GOPRINCE DEVELOPING GOOD PRACTICES : INCLUSIVE EDUCATION IN EARLY CHILDHOOD. Dissemination Activity in Turkey (1) GOPRINCE DEVELOPING GOOD PRACTICES : INCLUSIVE EDUCATION IN EARLY CHILDHOOD Dissemination Activity in Turkey (1) The Portuguese Team engaged in three dissemination activities Country responble Turkey Country

Detaylı

AKTS Başvurumuz. Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirmesi

AKTS Başvurumuz. Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirmesi AKTS Başvurumuz Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirmesi Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirme Sistemi Her bir bölüm için verilen skorlar Kabul edilebilir: 3 Çok iyi : 4 Örnek çalışma : 5 Part 1.

Detaylı

TR2009/0136.01-02/409 Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» Body of Knowledge for AC/HR Education

TR2009/0136.01-02/409 Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» Body of Knowledge for AC/HR Education Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» Body of Knowledge for AC/HR Education Benim için İnsan Hakları «Human Rights for Me» DVE/İHE için Bilgi Bankası FLOW CHART Overall framework: Bologna Functional

Detaylı

ECHE Alma Deneyimleri 1 3 N I S A N 2 0 1 5

ECHE Alma Deneyimleri 1 3 N I S A N 2 0 1 5 ECHE Alma Deneyimleri E C H E ( Y Ü K S E K Ö Ğ R E T I M E R A S M U S B E Y A N N A M E S I ) B A Ş V U R U S U B I L G I L E N D I R M E T O P L A N T ı S ı 1 3 N I S A N 2 0 1 5 G Ü L E C E Ş E N E

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK FAALİYETLERİ PROJE DÖNGÜSÜ

YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK FAALİYETLERİ PROJE DÖNGÜSÜ YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK FAALİYETLERİ PROJE DÖNGÜSÜ Yükseköğretim Koordinatörlüğü Erasmus+ Yükseköğretim için Yeni Başlayanlar Toplantısı 11.06.2015, Antalya PROJE DÖNGÜSÜ 1. Başvuru süreci 2. Değerlendirme

Detaylı

EUROPASS HARKETLİLİK BELGESİ BAŞVURU KLAVUZU

EUROPASS HARKETLİLİK BELGESİ BAŞVURU KLAVUZU T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı EUROPASS HARKETLİLİK BELGESİ BAŞVURU KLAVUZU Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı

Detaylı

ERASMUS + Spor. AE1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. AE2- İyi Uygulamaların Paylaşımı ve Yenilik İçin İşbirliği. Kar Amacı Gütmeyen Avrupa Spor

ERASMUS + Spor. AE1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği. AE2- İyi Uygulamaların Paylaşımı ve Yenilik İçin İşbirliği. Kar Amacı Gütmeyen Avrupa Spor ERASMUS + Spor AE1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği AE2- İyi Uygulamaların Paylaşımı ve Yenilik İçin İşbirliği AE3- Politika Reformlarına Destek Kar Amacı Gütmeyen Avrupa Spor Organizasyonları Eğitim

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Sayı : 94166756-730-E.11165353 03.11.2015 Konu: UNESCO Kardeş Okullar Ağı Programı (ASPnet) DAĞITIM YERLERİNE İlgi: UNESCO Türkiye

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK FAALİYETLERİ PROJE DÖNGÜSÜ

YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK FAALİYETLERİ PROJE DÖNGÜSÜ YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK FAALİYETLERİ PROJE DÖNGÜSÜ Dr. Selen TOKGÖZ Uzman 22.06.2014, Antalya PROJE DÖNGÜSÜ 1. Başvuru süreci 2. Değerlendirme ve hibe tahsisatı süreci 3. Sözleşme süreci 4. Uygulama

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı

Detaylı

Erasmus+ Programı. Sıkça Sorulan Sorular

Erasmus+ Programı. Sıkça Sorulan Sorular EK-1: Genel Sorular Erasmus+ Programı Sıkça Sorulan Sorular Soru 1. Kurumunuzun hibe desteği sağlayarak yurtdışına 7 den 70 e herkesi gönderdiğini öğrendim. Başvurmak için ne yapmam gerekiyor? Cevap Türkiye

Detaylı

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA PUBLIC EDUCATION CENTRE S FINAL INFORMATIVE MEETING OF THE GRUNDTVIG

Detaylı

Erasmus+ ICM Personel Hareketliliği Süreci Staff Mobility Procedures

Erasmus+ ICM Personel Hareketliliği Süreci Staff Mobility Procedures Erasmus+ ICM Personel Hareketliliği Süreci Staff Mobility Procedures Ders Verme ve Eğitim Alma Faaliyeti Teaching and Training Mobility Yıldız Technical University European Union Office 1 İkili anlaşma

Detaylı

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi. Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi. Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Erasmus+ Bilgilendirme Toplantısı Erasmus+ KA1: Bireylerin Öğrenme Hareketliliği KA2: İyi ve Yenilikçi Uygulamalar için İşbirliği Stratejik Ortaklıklar

Detaylı

Erasmus+ ICM Personel Hareketliliği Süreci Staff Mobility Procedures

Erasmus+ ICM Personel Hareketliliği Süreci Staff Mobility Procedures Erasmus+ ICM Personel Hareketliliği Süreci Staff Mobility Procedures Ders Verme ve Eğitim Alma Faaliyeti Teaching and Training Mobility "Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir.

Detaylı

Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar. Celil YAMAN Mesleki Eğitim Koordinatörü

Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar. Celil YAMAN Mesleki Eğitim Koordinatörü Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar Celil YAMAN Mesleki Eğitim Koordinatörü Stratejik Ortaklıklar AE2 - Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği: Stratejik Ortaklıklar Bilgi Ortaklıkları Sektörel

Detaylı

KA- 1: BİREYSEL ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU FORMU TASLAĞI (Romanya UA dosyasından tercüme edilmiştir.)

KA- 1: BİREYSEL ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU FORMU TASLAĞI (Romanya UA dosyasından tercüme edilmiştir.) KA- 1: BİREYSEL ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU FORMU TASLAĞI (Romanya UA dosyasından tercüme edilmiştir.) Program Erasmus+ Ana Faaliyet Faaliyet Personel ve öğrenicilerin hareketliliği Faaliyet Tipi *Okul

Detaylı

İTÜ DERS KATALOG FORMU (COURSE CATALOGUE FORM)

İTÜ DERS KATALOG FORMU (COURSE CATALOGUE FORM) Dersin Adı İTÜ DERS KATALOG FORMU (COURSE CATALOGUE FORM) Course Name Bilimde Önemli Anlar Great Moments in Science Ders Uygulaması, Saat/Hafta (Course Implementation, Hours/Week) Kodu Yarıyılı Kredisi

Detaylı

TRNASP T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI

TRNASP T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TRNASP EYLEM 1.1 GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ PROJESİ BAŞVURU FORMU DOLDURMA KILAVUZU NOT: Bu kılavuz başvuru formunun

Detaylı

AB 7.Çerçeve Programı Projelere Nasıl Dahil Olabilirsiniz?

AB 7.Çerçeve Programı Projelere Nasıl Dahil Olabilirsiniz? AB 7.Çerçeve Programı Projelere Nasıl Dahil Olabilirsiniz? K. Melike SEVİMLİ TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi Sağlık Ulusal İrtibat Noktası İÇERİK Projedeki durumunuzu belirlemek

Detaylı

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Size iş imkanı sağlayacak bir sertifikaya mı ihtiyacınız var? Dünyanın önde gelen İngilizce sınavı TOLES, Hukuk İngilizcesi becerilerinin

Detaylı

AVRUPA GİRİŞİMCİLİĞİ TEŞVİK ÖDÜLLERİ 2013

AVRUPA GİRİŞİMCİLİĞİ TEŞVİK ÖDÜLLERİ 2013 AVRUPA GİRİŞİMCİLİĞİ TEŞVİK ÖDÜLLERİ 2013 I. BÖLÜM: Genel Bilgiler 1. Başvuru Sahibinin Bilgileri Kurum/Kuruluş Adı: (tanıtım faaliyetlerinde bu isim kullanılacaktır) Posta Adresi: B AŞVURU FORMU Ülke:

Detaylı

ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi

ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi Bireylerin Öğrenme Hareketlilikleri Amaç Bu eylem kapsamındaki

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK PROGRAMI (YOUTH IN ACTION)

AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK PROGRAMI (YOUTH IN ACTION) AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK PROGRAMI (YOUTH IN ACTION) UFND060 PROJECT DESIGN GENÇLİK PROGRAMI Gençlik Programı, Avrupa Komisyonu tarafından gençler için uygulamaya konmuş bir programdır. Bu program gençlerin

Detaylı

TÜM ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI (ERASMUS-MEVLANA-FARABİ) BAŞVURU AŞAMALARI AYNI SÜRECİ TAKİP ETMEKTEDİR.

TÜM ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI (ERASMUS-MEVLANA-FARABİ) BAŞVURU AŞAMALARI AYNI SÜRECİ TAKİP ETMEKTEDİR. TÜM ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI (ERASMUS-MEVLANA-FARABİ) BAŞVURU AŞAMALARI AYNI SÜRECİ TAKİP ETMEKTEDİR. ELİNİZDEKİ KLAVUZDA ÖRNEK OLARAK ERASMUS+ BAŞVURU SÜRECİ BELİRTİLMİŞTİR. ALL STUDENT WHO WILL APPLY

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

myp - communıty&servıce ınstructıons & forms

myp - communıty&servıce ınstructıons & forms myp - communıty&servıce ınstructıons & forms P r i v a t e I s t a n b u l C o ş k u n M i d d l e Y e a r s P r o g r a m m e C a n d i d a t e S c h o o l Özel İstanbul Coşkun Orta Yıllar Programı Aday

Detaylı

Hayatboyu Öğrenme/ Comenius Programı Comenius Okul Ortaklıkları. Final Raporu Rehberi

Hayatboyu Öğrenme/ Comenius Programı Comenius Okul Ortaklıkları. Final Raporu Rehberi Hayatboyu Öğrenme/ Comenius Programı Comenius Okul Ortaklıkları Final Raporu Rehberi Raporun Gönderilmesi 1. Raporu indireceğiniz link e-posta ile tarafınıza iletilmiştir. 2. Link e tıkladığınızda ECAS

Detaylı

Sayfa 1 KİŞİSEL BİLGİLER. Başvuru Sahibinin Adı Soyadı: *Çalıştığı Kurum: Yazışma Adresi

Sayfa 1 KİŞİSEL BİLGİLER. Başvuru Sahibinin Adı Soyadı: *Çalıştığı Kurum: Yazışma Adresi Sayfa 1 TÜRK ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON DERNEĞİ YURT DIŞI EĞİTİM BURSU BAŞVURU FORMU İnönü Caddesi Zambak Ap. 7/4 Taksim İstanbul 34437 Tel:0212 251 75 55 - Faks:0212 251 75 56 E- Posta:merkez@tard.org.tr

Detaylı

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ PROJESİ NİYET BEYANI (EXPRESSION OF INTEREST) KILAVUZU

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ PROJESİ NİYET BEYANI (EXPRESSION OF INTEREST) KILAVUZU AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ PROJESİ NİYET BEYANI (EXPRESSION OF INTEREST) KILAVUZU Başlarken... Bir Avrupa Gönüllü Hizmeti Projesi Niyet Beyanı (Eylem 2) doldurmaya başladınız. Bu niyet beyanı ile birlikte

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ. ECTS Info Pack. ECTS Bilgi Paketi Çalışmaları. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı YAZILIM-WEB GRUBU

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ. ECTS Info Pack. ECTS Bilgi Paketi Çalışmaları. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı YAZILIM-WEB GRUBU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ ECTS Info Pack ECTS Bilgi Paketi Çalışmaları YAZILIM-WEB GRUBU 2013 B i l g i İ ş l e m D a i r e B a ş k a n l ı ğ ı MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ FAALİYETİ BAŞVURU REHBERİ

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ FAALİYETİ BAŞVURU REHBERİ T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ FAALİYETİ BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

AB 7.Çer Proje Teklifi Hazırlama. Ahu YÜCESOY Sağlık Ulusal İrtibat Noktası

AB 7.Çer Proje Teklifi Hazırlama. Ahu YÜCESOY Sağlık Ulusal İrtibat Noktası AB 7.Çer erçeve eve Programı Proje Teklifi Hazırlama Ahu YÜCESOY Sağlık Ulusal İrtibat Noktası İÇERİK Proje Fikrinin Oluşması Çalışma Programı Proje Teklif Çağrıları Proje Teklifi Hazırlama A Formları

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnsan Araştırmaları Etik Kurulu Başvuru Formu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnsan Araştırmaları Etik Kurulu Başvuru Formu Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnsan Araştırmaları Etik Kurulu Başvuru Formu Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde yapılan ve/ya ODTÜ çalışanları/öğrencileri tarafından yürütülen ve insan katılımcılardan

Detaylı

ERASMUS+ SPOR DESTEKLERİ

ERASMUS+ SPOR DESTEKLERİ ERASMUS+ SPOR DESTEKLERİ Moderatör Konuşmacılar : Bülent ÖZCAN (Başkan) : Dr. Ranâ KASAPOĞLU ÖNDER (İletişim Koordinatörü) Emirhan H. ASLAN (Uzman, Gençlik Hareketlilik Koordinatörlüğü) İstanbul, 19 Şubat

Detaylı

DHL Connect 3.3 Kullanım Kılavuzu

DHL Connect 3.3 Kullanım Kılavuzu DHL Connect 3.3 Kullanım Kılavuzu DHL Bilgi Sistemleri ve Teknolojisi Departmanı Programı çalıştırdığınızda karşınıza gelen bu ekrandan istediğiniz bölümlere ilgili ikonları tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Detaylı

PROJE FİŞLERİNDE BÜTÇE. Rıfat Ünal Sayman 15 Ocak 2010 Ankara. www.rec.org.tr

PROJE FİŞLERİNDE BÜTÇE. Rıfat Ünal Sayman 15 Ocak 2010 Ankara. www.rec.org.tr PROJE FİŞLERİNDE BÜTÇE Rıfat Ünal Sayman 15 Ocak 2010 Ankara Standart Proje Fişi Bölümleri 1. Temel Bilgiler (Basic information) 2. Genel Hedef ve Projenin Amacı (Overall Objective and Project Purpose)

Detaylı

Jci Türkiye 2013 Genel Kurul Ödül Programı En İyi Üye Kazandırma Programı/JCI Nedir? Eğitimi JCI TURKEY Best Local Growth & Development Program

Jci Türkiye 2013 Genel Kurul Ödül Programı En İyi Üye Kazandırma Programı/JCI Nedir? Eğitimi JCI TURKEY Best Local Growth & Development Program Awards Entry Jci Türkiye 2013 Genel Kurul Ödül Programı En İyi Üye Kazandırma Programı/JCI Nedir? Eğitimi JCI TURKEY Best Local Growth & Development Program http://www.jci.cc/eawards2n/print.php?lang_id=1&u=33941

Detaylı

ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ERASMUS+ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI 2015 ERASMUS+ MESLEKİ EĞİTİM (KA1-Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Özelindeki Sorular) Bir belediye 2015 yılı için 2 farklı çalışma grubu ile aşağıdaki konularda

Detaylı

DERS PLANI VE AKTS FORMU

DERS PLANI VE AKTS FORMU DERS PLANI VE AKTS FORMU DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl Saat (T-U) Kredi AKTS TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ VE SORUNLARI 3+0 3 6 Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Dersin Koordinatörü Türkçe Doktora Seçmeli

Detaylı

PROGRAM KÜNYESİ PROGRAMIN ADI 2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM REFERANS NO TRC2/16/TD

PROGRAM KÜNYESİ PROGRAMIN ADI 2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM REFERANS NO TRC2/16/TD 2 3 PROGRAM KÜNYESİ PROGRAMIN ADI 2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM REFERANS NO TRC2/16/TD PROGRAMIN AMAÇ VE ÖNCELİKLERİ Ajans tarafından sağlanacak teknik desteğin amacı, bölgedeki yerel aktörlerin

Detaylı

INSPIRE CAPACITY BUILDING IN TURKEY

INSPIRE CAPACITY BUILDING IN TURKEY Ministry of Environment and Urbanization General Directorate of Geographical Information Systems INSPIRE CAPACITY BUILDING IN TURKEY Section Manager Department of Geographical Information Agenda Background

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 GÜZ YARIYILI EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KILAVUZU

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 GÜZ YARIYILI EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KILAVUZU T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 GÜZ YARIYILI EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KILAVUZU İçindekiler 1. SİSTEME GİRİŞ... 2 2. KİMLİK BİLGİLERİ, İLETİŞİM BİLGİLERİ VE KULLANICI BİLGİLERİNİN

Detaylı

3. Verilerinizi Giriniz/Enter Your Data

3. Verilerinizi Giriniz/Enter Your Data 1. Kayıt Olunuz /Register İlk defa giriş yapıyorsanız 1/6 giriş kısmından mail ve şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladığınıza dair maili alabilmek ve daha sonraki aşamalarda da

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ERASMUS+ GENÇLİK PROGRAMI AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ, GENÇLİK GÖNÜLLÜ KURULUŞLARININ AKREDİTASYON BAŞVURU FORMU DOLDURMA KILAVUZU (Application Form for Accreditation) Call: 2016 Başlarken... Öncelikle Başkanlığımız

Detaylı

2015 GENÇ FOTOĞRAFÇILAR ÖDÜLÜ BAŞVURU FORMU

2015 GENÇ FOTOĞRAFÇILAR ÖDÜLÜ BAŞVURU FORMU 2015 GENÇ FOTOĞRAFÇILAR ÖDÜLÜ BAŞVURU FORMU Program Bilgisi: Genç Fotoğrafçılar Ödülü, Türkiye'de Fotoğraf veya Görsel Sanatlar dallarında lisans eğitimi gören öğrencileri teşvik etmek ve desteklemek amacı

Detaylı

EURODESK TEMAS NOKTASI OLMAK İSTEYEN KURUM VE KURULUŞLAR İÇİN TEKLİF ÇAĞRISI

EURODESK TEMAS NOKTASI OLMAK İSTEYEN KURUM VE KURULUŞLAR İÇİN TEKLİF ÇAĞRISI T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı EURODESK TEMAS NOKTASI OLMAK İSTEYEN KURUM VE KURULUŞLAR İÇİN TEKLİF ÇAĞRISI 23 Mayıs 2012 GENEL HUSUSLAR EURODESK

Detaylı

-Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ERASMUS+ Gençlik Projeleri Bilgilendirme Semineri

-Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ERASMUS+ Gençlik Projeleri Bilgilendirme Semineri -Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ERASMUS+ Gençlik Projeleri Bilgilendirme Semineri 31 Mart 2016 ERASMUS+ (2014-2020) Erasmus+: Hedefler Erasmus+ Programı Eğitim, gençlik ve spor alanındaki

Detaylı

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI. 2016 YILI Doğrudan Faaliyet Desteği. Başvuru Formu

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI. 2016 YILI Doğrudan Faaliyet Desteği. Başvuru Formu ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI 2016 YILI Doğrudan Faaliyet Desteği Başvuru Formu Referans Numarası: Başvuru tamamlama işlemi yapıldıktan sonra oluşturulacaktır. Başvuru Sahibinin Adı: Projenin Adı: Deneme Başvuru

Detaylı

To ensure that the Human Resources are utilised in the most effective and productive way, orient the

To ensure that the Human Resources are utilised in the most effective and productive way, orient the OUR HUMAN RESOURCES POLICY To ensure that the Human Resources are utilised in the most effective and productive way, orient the Production and Management Potential towards the objectives of Maan Guarantee

Detaylı

2012 Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Ara Dönem Toplantısı

2012 Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Ara Dönem Toplantısı 2012 Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Ara Dönem Toplantısı 17 Haziran 2013 - Ankara 2012 Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Nihai Rapor 17 Haziran 2013 - Ankara Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları - 2012 Nihai Raporu

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklık Projeleri BAŞVURU REHBERİ Son Başvuru Tarihi: 29 Mart 2017 2017 Bu rehber 2014 2020 dönemini kapsayan Erasmus+ Ana Eylem (Key Action

Detaylı

ACENTE PORTAL KOLAY BİLET ACENTE BAŞVURU KILAVUZU

ACENTE PORTAL KOLAY BİLET ACENTE BAŞVURU KILAVUZU ACENTE PORTAL KOLAY BİLET ACENTE BAŞVURU KILAVUZU İÇİNDEKİLER ACENTE PORTAL HAKKINDA GENEL BİLGİ... 3 KOLAY BİLET ACENTESİ BAŞVURU SÜRECİ... 4 BAŞVURU TAKİP NO HATIRLATMA... 23 2 ACENTE PORTAL HAKKINDA

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU PROJE TAKİP VE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU

T.C. BAŞBAKANLIK ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU PROJE TAKİP VE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU T.C. BAŞBAKANLIK ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU PROJE TAKİP VE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU I. İçindekiler 1. PROJE SİSTEMİ WEB ADRESİ... 2 2. GİRİŞ EKRANI... 2 3. KAYIT VE SİSTEME GİRİŞ...

Detaylı

ERASMUS+ Yetişkin Eğitimi Programı. Kayseri, 2014

ERASMUS+ Yetişkin Eğitimi Programı. Kayseri, 2014 ERASMUS+ Yetişkin Eğitimi Programı Kayseri, 2014 İçerik Erasmus+ Programı Başvuru süreci Ana Eylem 1: Yetişkin Eğitimi Personeline Yönelik Hareketlilik Projeleri Ana Eylem 2: Yetişkin Eğitimi Alanında

Detaylı

ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi

ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi ANKARA Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Uluslararası Projeler Birimi Yenilik ve İyi Uygulama Değişimi için İşbirliği ana eylemi

Detaylı

DOKUZ EYLUL UNIVERSITY FACULTY OF ENGINEERING OFFICE OF THE DEAN COURSE / MODULE / BLOCK DETAILS ACADEMIC YEAR / SEMESTER. Course Code: CME 4002

DOKUZ EYLUL UNIVERSITY FACULTY OF ENGINEERING OFFICE OF THE DEAN COURSE / MODULE / BLOCK DETAILS ACADEMIC YEAR / SEMESTER. Course Code: CME 4002 Offered by: Bilgisayar Mühendisliği Course Title: SENIOR PROJECT Course Org. Title: SENIOR PROJECT Course Level: Lisans Course Code: CME 4002 Language of Instruction: İngilizce Form Submitting/Renewal

Detaylı

Determinants of Education-Job Mismatch among University Graduates

Determinants of Education-Job Mismatch among University Graduates EMLT Project Determinants of Education-Job Mismatch among University Graduates Yılmaz Kılıçaslan Anadolu University ykilicaslan@anadolu.edu.tr Nilgün Çağlarırmak Uslu Anadolu University ncaglarirmak@anadolu.edu.tr

Detaylı

2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI

2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI 2016 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI Teknik Destek Nedir? Kalkınma Ajansının, bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama

Detaylı

GÖZLEMSEL ÇALIŞMALAR BAŞVURU FORMU

GÖZLEMSEL ÇALIŞMALAR BAŞVURU FORMU A. BAŞVURUNUN YAPILDIĞI YER Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Klinik Araştırmalar Etik Kuruluna yapılacak olan başvurular için aynı form kullanılmalı ve ilgili kutu işaretlenmelidir. Türkiye İlaç ve

Detaylı

NKU-OCMS Nedir? Namık Kemal University Online Conference Menagement System: NKU-OCMS Nasıl Kullanılır?

NKU-OCMS Nedir? Namık Kemal University Online Conference Menagement System: NKU-OCMS Nasıl Kullanılır? Kullanım Kılavuzu NKU-OCMS Nedir? Namık Kemal University Online Conference Menagement System: Namık Kemal Üniversitesi birimlerince düzenlenen kongrelerin bildiri kayıt, bildiri kabul ve düzenlenmesi gibi

Detaylı

Mobility Tool AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI

Mobility Tool AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI Ne & kim? Avrupa Komisyonu Mobility Tool Hareketlilik Projelerinin yönetilmesi ve raporlanması için Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilmiş

Detaylı

IMDS KURULUM KILAVUZU (AIOS TEDARİKÇİLERİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR)

IMDS KURULUM KILAVUZU (AIOS TEDARİKÇİLERİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR) IMDS KURULUM KILAVUZU (AIOS TEDARİKÇİLERİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR) Internet tarayıcınızın adres kutucuğuna; http://www.mdsystem.com/ yazdıktan sonra, klavyenizden «ENTER» düğmesine basınız. Yukarıdaki, kırmızı

Detaylı

2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı Mali Destek Programları İlanı. KAYS Tanıtım Sunumu

2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı Mali Destek Programları İlanı. KAYS Tanıtım Sunumu 2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı Mali Destek Programları İlanı KAYS Tanıtım Sunumu Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılacaktır? 24.12.2013 www.kuzka.gov.tr 2 Sisteme Nasıl Giriş Yapılır? http://portal.kays.kalkinma.gov.tr

Detaylı

LEARNING AGREEMENT FOR STUDIES

LEARNING AGREEMENT FOR STUDIES Higher Education yerine öğrencinin ismi ve soyismi yazılacak The Student LEARNING AGREEMENT FOR STUDIES Last name (s) Soyadınız First name (s) Adınız Date of birth Doğum tarihiniz Nationality Uyruğunuz

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 GÜZ YARIYILI EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ BAŞVURU KILAVUZU

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 GÜZ YARIYILI EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ BAŞVURU KILAVUZU T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 GÜZ YARIYILI EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ BAŞVURU KILAVUZU İçindekiler 1. SİSTEME GİRİŞ... 2 2. KİMLİK BİLGİLERİ, EĞİTİM BİLGİLERİ VE İLETİŞİM BİLGİLERİNİN SİSTEME

Detaylı

4. Bu bölümde iletişim adresi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

4. Bu bölümde iletişim adresi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. 1. www.avispreferred.eu adresine girin. 2. Açılan sayfada yer alan Join Avis Preferred bölümünde ilgili kısımları aşağıdaki gibi doldurun ve Continue butonuna tıklayın. a. Email address: Kullandığınız

Detaylı

ERASMUS+ ECHE Prensiplerine Uyum

ERASMUS+ ECHE Prensiplerine Uyum ERASMUS+ ECHE Prensiplerine Uyum Özlem YÜCEL Yükseköğretim Birimi Uzmanı 27 Eylül 2016 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Erasmus Charter for Higher Education: ECHE ECHE Prensipleri / Temel Prensipler

Detaylı

2013-2014 Proje Döngüsü. Sözleşme, Ara Rapor, Nihai Rapor, Denetim

2013-2014 Proje Döngüsü. Sözleşme, Ara Rapor, Nihai Rapor, Denetim 2013-2014 Proje Döngüsü Sözleşme, Ara Rapor, Nihai Rapor, Denetim Erasmus Hareketlilik Faaliyeti Proje Yönetim Toplantısı Ege Üniversitesi, Üniversitesi, İzmir 6-7 Mayıs 2013 Erasmus Hareketlilik Faaliyetlerinde

Detaylı

Denetimden çıkarılacak dersler Denetimde Başlıca Eksiklikler Müracat Formları ve Nihai Raporlar Son tarihlerden sonra gönderilmiş Yararlanıcılara ödemeler geç yapılmış Öğrenci ve Öğretim elemanları ile

Detaylı

Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! www.happykids.com.tr

Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! www.happykids.com.tr Erasmus+ OKUL DEĞERİNİ BİLİN! Erasmus+ Okul Okul Eğitimi Programı AMAÇLARI Eğitimde kaliteyi artırmak, Program ülkeleri okullar ve eğitim personeli arasında işbirliğini güçlendirmek Erasmus+ Okul Hedef

Detaylı

DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

DEĞERLENDİRME SİSTEMİ YENİ DERS ÖNERİ FORMU MYO PROGRAM ADI ANABİLİM DALI/PROGRAM Dersin Adı: DÖNEMİ DİL DERSİN AMACI 3 Dersin Kodu: GÜZ TÜRKÇE Zorunlu Seçmeli Kredisi 1 : ECTS 2 : Teori/ Uygulama: İNGİLİZCE BAHAR DERSİN KATKISI

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Yetişkin Eğitimi Personeline Yönelik Öğrenme Hareketliliği)

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Yetişkin Eğitimi Personeline Yönelik Öğrenme Hareketliliği) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Yetişkin

Detaylı

Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç

Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç Katılımcı Portalı Kullanım Kılavuzu yatırımınızdan daha fazlasını almak için en etkili araç Rakiplerinizden bir adım önde olun Profiliniz ile dikkat çekin Performansınızı ölçün İçerik Oturumunuzu açın

Detaylı

EUROPEAN SHARED TREASURE YARARLANICILARIN EST VERİLERİNİ GİRMESİ İÇİN EL KİTABI

EUROPEAN SHARED TREASURE YARARLANICILARIN EST VERİLERİNİ GİRMESİ İÇİN EL KİTABI EUROPEAN SHARED TREASURE YARARLANICILARIN EST VERİLERİNİ GİRMESİ İÇİN EL KİTABI EST Comenius, Leonardo ve Grundvig ortaklıkları için hazırlanmış bir veri tabanıdır ve amacı Hayatboyu Öğrenme Programı çerçevesinde

Detaylı