AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA2 - STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA2 - STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ"

Transkript

1 AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA2 - STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ BAŞVURU REHBERİ 2014

2 GİRİŞ Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem (Key Action) 2 altında Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği Programının alt faaliyeti olan Yükseköğretim Alanında Stratejik Ortaklıklar kapsamında proje başvurusu yapmak isteyen ve Türkiye de faaliyet gösteren kuruluşlara yönelik olarak hazırlanmış yardımcı bir doküman niteliğindedir. Rehber, adım adım başvuru sürecinin nasıl yapılacağına dair yardımcı kaynak olmak üzere hazırlanmıştır. Bu rehberin içeriği ile Avrupa Komisyonu nun temel belgelerinde yer alan bilgiler arasında farklılıklar olması halinde Avrupa Komisyonunun resmi dokümanları esas alınacaktır. Ulusal Ajans Erasmus+ Yükseköğretim (Erasmus) Programı Mevlana Bulvarı No: Balgat Ankara Telefon: Faks:

3 A. General Information Bu bölüm, başvuran kurum konumunda olacak kurum/kuruluşlara Yükseköğretim Stratejik Ortaklık Başvuru Formu hakkında tanıtıcı kısa bilgiler içermektedir. Formu Turna sisteminden indirdiğinizde formun B Bölümündeki içerik bilgileri otomatik olarak gelecektir. B. Context Programme: Erasmus + Key Action: Cooperation for innovation and the exchange of good practices Action: Strategic Partnerships Field: Strategic Partnership for Higher Education Call: 2014 Round: Round 1 Deadline for Submission: :00 (Son başvuru tarihi ve saatinden önce başvurunuzu sisteme yüklemeyi unutmayınız!) Language used to fill in the form: English (Proje teklifleri için kullanılacak dilin İngilizce olması beklenmektedir. Ortakların çalışma dilinin program dillerinden biri olması ve başvurunun o dilde yapılması halinde başvuru formunun İngilizce çevirisinin form ile beraber yüklenmesi gerekmektedir.) B.1. Project Identification Project Title: Projenizin adını yazınız. Project Acronym: Projenizin kısaltmasını (varsa) yazınız. Project Start Date: Projenizin başlangıç tarihini yazınız. (2 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılabilmektedir. 3 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2017 yılları arasında yapılabilmektedir.) Project Total Duration: Projeniz kaç yıllık ise, ay olarak seçiniz. (2 yıllık projeler 24 ay, 3 yıllık projeler 36 ay) Project End Date: Projenizin bitiş tarihini yazınız.

4 (2 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılabilmektedir. 3 yıllık Projeler 1 Eylül 2014 ile 31 Ağustos 2017 yılları arasında yapılabilmektedir.) Applicant Organisation Full Legal Name (Latin characters): Kurumunuzun resmi adını yazınız. B.2. National Agency of the Applicant Organisation Bu kısımda lütfen TR01 (Türkiye) seçeneğini işaretleyiniz. C. Participating organisation(s) C.1. Applicant Organisation Bu sayfadaki bilgilerin otomatik olarak gelebilmesi için başvuran kurum/kuruluşun daha önce Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalı aracılığıyla PIC numarası almış olması gerekmektedir. PIC numarasının nasıl alınması gerektiğine ilişkin bilgileri yandaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz. (bit.ly/1s6vrgq) PIC numaranızı almış iseniz, numaranızı girdiğinizde kurum/kuruluşunuza ait bilgiler, daha önce girmiş olduğunuz bilgilerden otomatik olarak çekilecektir. Bu sayfaya gelen bilgileri bir kez daha kontrol ediniz, bir yanlışlık var ise bu aşamada düzeltiniz. C.1.1. Profile Type of Organisation: Kurumunuzun türünü yazınız. (örneğin, yükseköğretim kurumu, özel kurum, sivil toplum kuruluşu) Buradaki bilgiler de yine Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalına girmiş olduğunuz bilgilerden gelecektir. Bu kısımdaki bilgileri kontrol ediniz, bir hata var ise düzeltiniz. Is your organisation a public body?: Kurumunuzun statüsüne göre cevaplayınız. (Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları (devlet-vakıf) kamu kurumu statüsündedir.) Is your organisation a non-profit body?: Kurumunuzun statüsüne göre cevaplayınız. C.1.2. Accreditation Kurumunuz ECHE sahibi bir yükseköğretim kurumu ise Accreditation Type da artı düğmesine tıklayarak ERAPLUS ECHE yi seçiniz. Accreditation Reference a ECHE numaranızı yazınız.

5 C.1.3. Legal Representative Proje teklifinizin kabul edilmesi durumunda kurum/kuruluşunuzun adına Hibe Sözleşmesini imzalamaya yetkili yasal temsilcinin kimlik bilgilerini giriniz. (Yükseköğretim kurumları için yasal temsilci, üniversitenin Rektörü veya bu alanda yetkilendirilmiş bir diğer kişidir.) Bu kişinin adres bilgileri kurum/kuruluş adres bilgileriniz ile aynı ise yeniden adres bilgisi girmenize gerek yoktur. Adres bilgileri farklı ise bu sayfada yer alan kutucuğu işaretleyiniz ve altta açılacak kısma yasal temsilcinin adres bilgilerini giriniz. C.1.4. Contact Person Proje yürütme süresince, projeyle ilgili her tür iş/işlem hakkında doğrudan ve sürekli olarak Merkez Başkanlığımız ile iletişim kuracak ve projede aktif görev alacak olan proje koordinatörünün kimlik ve iletişim bilgileri giriniz. (Bu kişi PIC numarası alınması esnasında kayıt edilen kişi ile aynı kişi olmak zorunda değildir.) Burada da yine bir üstte belirtildiği gibi iletişim kişisinin adres bilgileri farklı ise ilgili kutucuğa tıklayarak adres bilgilerini giriniz. C.2. Partner Organisation Ortak kurum/kuruluş, proje hedeflerinize ulaşmanız ve proje sonuçlarını mümkün olduğunca yaygınlaştırmanız için bu süreçte sizinle birlikte aktif olarak rol ve bütçe alacak kurum/kuruluştur. Proje ortaklarınızın bilgilerini giriniz. Proje ortağınız kurum/kuruluşların başvuru formuna eklenebilmesi için bu kurum/kuruluşların da Avrupa Komisyonu nun Katılımcı Portalına (URF) kaydolması ve PIC numarası alması gerekmektedir. Başvuru formunuzu yüklerken, her bir ortağınızdan alacağınız Ortaklık Yetki Belgesi ni de yükleyiniz. C.2.1. Profile Bu kısımda ortak kurum/kuruluşunuz kamu kurumu mu, özel kurum mu ya da bir sivil toplum kuruluşu mu olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Buradaki bilgiler de yine Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalına ortağınızın girmiş olduğu bilgilerden gelecektir. Bu kısımdaki bilgileri kontrol ediniz, bir hata mevcut ise düzeltiniz.

6 C.2.2. Accreditation Ortak kurum/kuruluşunuz ECHE sahibi bir yükseköğretim kurumu ise Accreditation Type da artı düğmesine tıklayarak ERAPLUS ECHE yi seçiniz. Accreditation Reference a ECHE numarasını yazınız. C.2.3. Background and Experience Please briefly present the partner organisation (e.g. its type, size, scope of work, areas of specific expertise, specific social context and, if relevant, the quality system used). Ortağınızı kısaca tanıtınız. (örneğin, türü, büyüklüğü, çalışma kapsamı, belirli uzmanlık alanları, spesifik sosyal bağlamı ve eğer söz konusu ise kullanılan kalite sistemi). What are the activities and experience of the partner organisation in the areas relevant for this project? What are the skills and/or expertise of key persons involved in this project? Ortağınızın proje başvuru ile ilgili alanlardaki faaliyetleri ve deneyimleri nelerdir? Bu başvuruya dâhil olan kilit personelin/kişilerin becerileri ve/veya uzmanlıkları nelerdir? Belirtiniz. Has the partner organisation participated in a European Union granted project in the 3 years preceding this application? Ortağınız bu Proje başvurunun öncesindeki 3 yıl içerisinde Avrupa Birliği hibeli bir projede yer aldı mı? Cevabınız evet ise, istenen bilgileri (AB Programının adı, tarihi, proje numarası, başvuranın adı) doldurunuz. C.2.4. Legal Representative Proje teklifinizin kabul edilmesi durumunda kurum/kuruluşunuz ile ortağınızı temsilen ortaklık sözleşmesini imzalamaya yetkili kişinin kimlik bilgilerini giriniz. (Yükseköğretim kurumları için yasal temsilci, üniversitenin Rektörü veya bu alanda yetkilendirilmiş bir diğer kişidir.) Bu kişinin adres bilgileri, ortak kurum/kuruluş ile aynı ise yeniden adres bilgisi girmenize gerek yoktur. Adres bilgileri farklı ise bu sayfada yer alan kutucuğu işaretleyiniz ve altta açılacak kısma yasal temsilcinin adres bilgilerini giriniz.

7 C.2.5. Contact Person Ortağınızın, Proje yürütme süresince, projeyle ilgili her tür iş/işlem hakkında doğrudan ve sürekli olarak kurum/kuruluşunuz ile iletişim kuracak ve projede aktif görev alacak kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini giriniz. Burada da yine bir üstte belirtildiği gibi iletişim kişisinin adres bilgileri farklı ise ilgili kutucuğa tıklanarak adres bilgilerini giriniz. Add Partner a tıklayarak ortak sayınız kadar ortak ekleyiniz ve her bir ortak için istenen bilgileri doldurunuz. Remove Partner a tıklayarak ortak çıkarabilirsiniz. Ortak çıkar düğmesine bastığınızda en son eklenen ortak bilgileri silinecektir. Bu nedenle çıkarmak isteğiniz ortak sondan bir önceki ya da daha önceki bir ortak ise doğru ortağı sildiğinizden emin olunuz. D. Description of the Project What is the rationale of this project, in terms of objectives pursued and needs to be addressed? Projenizin gerekçesi ve projenizin ele alacağı meseleler ve ihtiyaçlar nelerdir? Belirtiniz. Burada Projenizin konusunu, amacını, hangi amaç ve ihtiyaçlara yönelik olduğunu, öngörülen sonuçları belirtiniz. Yani bir başka deyişle burada Projeniz hangi sorunu çözmeye yönelik ise bir sorun analizi yapmanız beklenmektedir. In what way is the project innovative and/or complementary to other projects already carried out? Projeniz hangi bakımlardan yenilikçidir ya da hâlihazırda gerçekleştirilmiş diğer projeleri tamamlayıcı niteliğe sahiptir? Belirtiniz. How did you choose the project partners and what experiences and competences will they bring to the project? How was the partnership established and does it involve organisations that have never been previously involved in a similar project? Proje ortaklarınızı nasıl seçtiniz ve proje ortaklarınız projeye hangi deneyimleri ve yetkinlikleri sağlayacaklardır? Ortaklığınız nasıl oluşturuldu ve daha önceden benzer bir projede hiç yer almamış olan kuruluşları da içeriyor mu? Belirtiniz. How will cooperation and communication happen among all project partners and with other relevant stakeholders? What will be the purpose and frequency of the transnational project meetings and who will participate in them?

8 Proje ortaklarınız ve diğer ilgili paydaşlar ile nasıl işbirliği kuracak ve iletişiminizi nasıl gerçekleştireceksiniz? Uluslararası proje toplantılarının amacı ve sıklığı ne olacaktır ve bu toplantılara kimler katılacaktır? Belirtiniz. What are the most relevant priorities addressed by your project? Projenizin ele alacağı en ilgili öncelikler nelerdir? Belirtiniz. (Önceliklerden en fazla ikisini seçebildiğinize dikkat ediniz.) What are the most relevant topics addressed by your project? Projenizin ele alacağı en ilgili konular nelerdir? Belirtiniz. (Konu başlıklarından da en fazla üç başlık seçilebilmektedir.) What results are expected during the project and on its completion? Please provide a detailed description of the expected results (if they are not listed in intellectual outputs, multiplier evens or learning, training, teaching activities). Proje boyunca ve projenin sona ermesinin ardından beklenen sonuçlar nelerdir? Projede elde etmeyi beklediğiniz ürünler hakkında fikri/entelektüel çıktılar, çoğaltan etkisi olan olaylar öğrenme, öğretme ve eğitim faaliyetleri kısmında bilgi vermediyseniz, bu kısımda detaylı bilgi veriniz. E. Preparation Please describe what will be done in preparation by your organisation and by your partners before the project activities take place. Lütfen proje faaliyetlerin gerçekleştirilmesinden önce kuruluşunuz ve ortaklarınız tarafından hazırlık olarak neler yapılacağını açıklayınız. E.1. Project Management How will you ensure proper budget control and time management in your project? Projenizde uygun bütçe kontrolünü ve zaman yönetimini nasıl sağlayacaksınız? Belirtiniz. How will the quality of the project's activities and results be monitored and evaluated? Please mention the involved staff profiles and frequency of such quality checks. Proje faaliyetlerinin ve sonuçlarının kalitesi nasıl izlenecek ve değerlendirilecektir? Lütfen ilgili personelin profillerini ve bu niteliklerin hangi sıklıkta kontrol edildiğini belirtiniz.

9 What measures are foreseen to handle project risks (e.g. conflict resolution processes, etc.)? Proje risklerini yönetebilmek için hangi önlemler öngörülmektedir (örneğin çatışma çözümleme süreçleri, vb.) Which activities and indicators of achievement (quantitative and qualitative) will you put in place in order to assess whether and to what extent, the project reaches its objectives and results? Projenin hedef ve sonuçlarını gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin ve bunların hangi ölçüde gerçekleştirildiğinin değerlendirilmesi için hangi faaliyet ve başarı göstergelerini (nicel ve nitel) kullanacaksınız? Belirtiniz. F. Implementation Please describe the activities that your project will organise. Please provide detailed information in particular about the Project activities that will be supported from the grant for Project Management and Implementation. Lütfen projenizin organize edeceği faaliyetleri tanımlayınız. Proje yönetimi ve uygulaması başlığı altında sunulan hibenin destekleyeceği faaliyetler hakkında detaylı bilgi veriniz. What target groups do you address in your activities plan? Faaliyet planınızda hangi hedef gruplara hitap etmektesiniz? Belirtiniz. F.1. Involvement of Participants With Fewer Opportunities Does your project involve participants facing situations that make their participation more difficult? Projeniz, katılımlarını zorlaştıran durumlarla karşı karşıya olan katılımcıları içeriyor mu? Belirtiniz. Erasmus+ Programı, kısıtlı imkânlara sahip gençler ile dezavantajlı altyapıdan gelenlere eğitim fırsatlarının açılarak, sosyal dışlanmanın önlenmesi ve eşitliğin sağlanmasını teşvik etmektedir. Kısıtlı imkânlara sahip olanlardan kastedilen; bireysel zorluklar veya imkânsızlıklar nedeniyle ulusötesi projelere katılamadığından dezavantajlı durumda olan bireylerdir. Dezavantajlı olmaya neden olan bireysel zorluklar ve imkânsızlıklara ilişkin tanımlar, Avrupa Komisyonunca yayınlanan Erasmus+ Program Rehberinde detaylı olarak açıklanmaktadır. Proje, söz konusu hedef kitleyi içeriyorsa bu durum özellikle belirtilmelidir. Ayrıca bu hedef kitlenin yaşadığı zorluklar, projede bu zorlukları gidermek için öngörülen tedbirler de bu bölümde anlatılmalıdır.

10 F.2. Project Activities F.2.1. Intellectual Outputs Add Output düğmesine tıkladığınızda açılacak kutuda sizden iki tür bilgi istenecektir: 1. Çıktı adı, türü, dili ve çıktının hangi formatta elde edileceği, 2. Bu çıktıyı elde etmek için gerçekleştirilecek faaliyetin detayları. Çıktı birden fazla dilde elde edilebilir. Bunun için dil yazan kısımda görünen artı düğmesine tıklamanız yeterlidir. Faaliyet tanımlama kısmında gerçekleştirilecek faaliyetin adı, tanımı, projenin hangi aşamasında (başlangıcında, bitişinde, ortasında vb.) gerçekleştirileceği, bu faaliyetin gerçekleştirilmesinde hangi ortağınızın liderlik edeceği, faaliyet gerçekleştirilme aşamasında hangi ortak kurumların rol alacağı ve faaliyetin başlama bitiş tarihlerini giriniz. Faaliyetin gerçekleştirilmesinde birden fazla ortak yer alacaksa katılımcı organizasyonlar tanımının hemen altında yer alan artı eksi düğmelerinden satır ekleyip çıkarınız. Program rehberinde belirtildiği üzere fikri çıktılar hibe kalemi, nitelik ve niceliksel olarak fark yaratan, müfredat, pedagojik ve gençlik çalışma materyalleri, açık eğitim kaynakları, bilişim teknoloji araçları gibi fikri çıktılar/somut çıktılarının gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple söz konusu hibe kalemi, program yönetimi ile alakalı görevlerle birlikte, projelerin küçük ölçekli çıktılarını ve geniş faaliyet çeşitlerini de hali hazırda kapsayan "Proje yönetimi ve uygulama" kalemi faaliyetleri için personel maliyetlerine katkı sağlamak amacıyla kullanılamaz. Bu nedenle, yönetim ve idari destek personeli için ek personel maliyeti sadece istisnai ve usulüne uygun bir şekilde gerekçelendirildiği durumlarda Fikri Çıktı bütçe bölümünden talep edilebilir. Bu tür ek maliyet ihtiyacı başvuru formunun proje faaliyetlerifikri çıktılar bölümünde detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. Fikri çıktılar bölümü doldurulurken, her bir çıktının altındaki her bir faaliyet için lider ve katılımcı kuruluşlar açıkça belirtilmelidir. Aksi takdirde ilgili maliyetleri bütçenin ilgili bölümünde belirtme imkânı olmayacaktır. Ayrıca başvuru formunda hali hazırda tanımlanan çıktılar arasına yeni fikri çıktılar dâhil edilemeyeceğini lütfen unutmayınız. Bu yüzden formu doldururken fikri çıktıların bir mantık silsilesi içinde sıralandığından emin olunuz. F.2.2. Multiplier Events Projenin çoğaltan etkisi olan etkinlikleri belirten, projenin faaliyetleri ve en temel sonuçlarından hedef grubunun ötesinde diğer hedef kitlesinin de etkilenmesi ve yeni projeleri de çalışılmasını tetikleyici ve projenin fikri çıktılarını yaygınlaştırıcı faaliyetler çoğaltan etkisi olan etkinlikler olarak tanımlanabilir. Burada, üretmeyi planladığınız fikri çıktılarınızı

11 olabildiğince fazla hedef grubunuza ulaştırmanız için, hedef gruplarınızı davet edebileceğiniz kongre, seminer ve benzeri toplantı organizasyonları belirtiniz. Add Event e tıkladığınızda açılacak kutucuklara yapmayı planladığınız organizasyonun tipini, adını, hangi fikri çıktıyla ilgili olduğunu ve bu organizasyonu gerçekleştirmek için yapacağınız faaliyeti, faaliyeti projenin hangi safhasında yapacağınızı, faaliyetin tanımını, başlama-bitiş tarihlerini, yerini, hangi kurum/kuruluşun bu faaliyete liderlik edeceğini ve faaliyetin gerçekleştirilmesi için hangi kurum kuruluşların görev üstleneceğini giriniz. Planladığınız bu toplantıların, elde etmeyi planladığınız fikri çıktılarla ilgili olduğundan ve doğru hedef grubuna yönelik olduğundan emin olunuz. F.2.3. Learning/Teaching/Training Activities Do you foresee the inclusion of learning, teaching or training activities in your project? Ulusötesi öğrenme, öğretme ya da eğitim faaliyetlerinin projenize dâhil edilmesini öngörüyor musunuz? Belirtiniz. (Soruya hayır cevabını verirseniz; herhangi bir bilgi girmenize gerek yoktur.) If yes, what is the added value of these learning, teaching or training activities with regards to the achievement of the project objectives? Please describe also the arrangements for recognition or validation of the learning outcomes of the participants in learning, teaching or training activities. Will your project make use of European instruments like Europass, ECVET, Youthpass, ECTS etc. or any national instruments/certificates? Cevabınız evet ise; projenizde yer alacak ulusötesi öğrenme, öğretme ya da eğitim faaliyetlerine niçin ihtiyaç duyduğunuzu, bu faaliyetlerin projenin hedeflerine nasıl vazgeçilmez bir katma değer katacağını belirtiniz. Lütfen bu faaliyetlere katılacak kişilerin aldığı eğitimi nasıl geçerli kılacağınızı ve bu faaliyetleri geçerli kılmak için Europass, ECVET, Youthpass, AKTS vb. ya da ulusal bir araç/ sertifika kullanıp kullanmayacağınızı belirtiniz. Stratejik Ortaklık projelerinde talep edilecek ulusötesi öğrenme/öğretim faaliyetlerinin projenin hedefleri ve ürünleri ile doğrudan ilişkisi ve projenin nasıl ayrılmaz bir parçası olduğunun anlatılması büyük önem arz etmektedir. Bu faaliyetler için örnekler program rehberinde (sf ) bulunabilir. Add Activity ye bastığınızda, eklemek istediğiniz faaliyetle ilgili girmeniz gereken detayların yer aldığı kısım açılacaktır. Bu kısma gerçekleştirmeyi planladığınız faaliyetin türünü, tanımını, kaç kişi katılacağını, engelli katılımcılarınız varsa bilgisini (toplam katılımcı sayısı dışında), refakatçı sayısı (toplam katılımcı sayısı dışında), faaliyetin uzun dönem ya da kısa dönem faaliyeti mi olduğunu, kaç gün ya da kaç ay süreceğini, katılımcı kurum/kuruluşların isimlerini yazınız. Katılımcı kurum/kuruluş bilgisinin hemen altında gördüğünüz eksi artı düğmelerinden kurum ekleyip çıkarabilirsiniz.

12 G. Follow-up G.1. Impact What is the expected impact on the participants, participating organisations, target groups and other relevant stakeholders? Projenin, katılımcılar, katılımcı kuruluşlar, hedef gruplar ve diğer ilgili paydaşlar üzerindeki beklenen etkiler nelerdir? Belirtiniz. What is the desired impact of the project at the local, regional, national, European and/or international levels? Projenin, yerel, bölgesel, ulusal, Avrupa ve/veya uluslararası düzeylerdeki istenen etkileri nelerdir? Belirtiniz. How will you measure the previously mentioned impacts? Daha önce bahsi edilen bu etkileri nasıl ölçeceksiniz? Belirtiniz. (Daha detaylı bilgi için Program Rehberi nin Ek-2 bölümünü inceleyebilirsiniz.) G.2. Dissemination and Use of Projects' Results Yaygınlaştırma planlarınızı ayrıntılı bir biçimde açıklamanız gerekmektedir. Lütfen aşağıdaki soruları cevaplayınız. To whom will you disseminate the project results inside and outside your organisation? Please define in particular your target audience(s) at local/regional/national/eu level and motivate your choice. Kuruluş içerisinde ve dışında proje sonuçlarını kimlere yaygınlaştıracaksınız? Lütfen yerel/bölgesel/ulusal/ab düzeylerindeki hedef kitle(leri)nizi tanımlayınız ve seçiminizin gerekçelerini açıklayınız. Who will be responsible for the dissemination activities within your partnership and which specific expertise has it in this area? How many resources will you make available to allow for the proper implementation of your dissemination plans? Ortaklığınız içerisinde yaygınlaştırma faaliyetlerinden kim sorumlu olacaktır ve bu alanda hangi belirli uzmanlığa sahiptir? Yaygınlaştırma planlarınızın gereği gibi uygulanmasına imkân sağlamak için kaç kaynağı kullanıma koyacaksınız? Belirtiniz. What kind of dissemination activities do you intend to carry out (relevance) and through which channels?

13 Projenizle ilgili ne tür yaygınlaştırma faaliyetleri yapmayı planlıyorsunuz ve bu faaliyetler için hangi kanalları kullanacaksınız? Belirtiniz. Erasmus+ promotes an open access requirement for all materials produced through its projects. In the case your project is producing intellectual outputs/ tangible deliverables, please describe if and how you intend to promote the free access for the public, through the internet, to a digital form thereof. In case a limitation should be foreseen for the use of the open licence, please specify the reasons, extent and nature of this limitation Erasmus+ kapsamında gerçekleştirilecek projelerden elde edilen sonuçlara herkesin ücretsiz ve kolaylıkla ulaşımı hedeflenmektedir. Projenizin sonuçlarından birisi de entelektüel olarak bir ürün ortaya koyacaksa (örneğin yeni bir yöntem, kitap, makale, müfredat vb.) bu ürünlere kamunun hangi yollarla ve ne şekilde ulaşacağını, bu ürünleri internet veya dijital platformlar gibi ortamlarda nasıl yaygınlaştıracağınızı ve teşvik edeceğinizi açıklamalısınız. Eğer bu ürünlere ve çıktılara ulaşım konusunda bir sınırlama ve lisans gerekeceğini planlıyorsanız lütfen bu sınırlamayı neden yapmış olduğunuzu açıklayınız ve sebeplerini belirtiniz. How will you ensure that the project's results will remain available and/or will be used by others? Proje sonuçlarının elde edilebilir durumda kalmasını ve/veya diğer kişilerce kullanılmasını nasıl sağlayacaksınız? Belirtiniz. If relevant, please provide any other meaningful information deemed necessary to give a comprehensive overview of your dissemination plans. Eğer söz konusu ise, lütfen yaygınlaştırma planınızın kapsamlı bir görünümünü sunmanız açısından gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer anlamlı bilgileri de sununuz. (Daha detaylı bilgi için Program Rehberi nin Ek-2 bölümünü inceleyebilirsiniz.) G.3. Sustainability What are the activities and results that are planned to be maintained after the end of the EU funding including the needed resources to sustain them? AB fonlamasının sona ermesinden sonra sürdürülmesi planlanan faaliyetleri ve sonuçları, bunların sürdürülmesi için ihtiyaç duyulacak kaynakları da içerecek şekilde belirtiniz. (Daha detaylı bilgi için Program Rehberi nin Ek-2 bölümünü inceleyebilirsiniz.) H. Budget

14 Program Rehberinde bütçe ile ilgili bölüm bu konuda oldukça yönlendirici bilgiler içerdiğinden bu bölümün ilgili kısımlarına bakılarak doldurulması gerekmektedir. I. Project summary Please provide a short summary of your project. Please recall that this section [or part of it] may be used by the European Commission, Executive Agency or National Agencies in their publications. It will also feed the Erasmus+ dissemination platform. Be concise and clear and mention at least the following elements: context/background of project; objectives of your project; number and profile of participants; description of activities; methodology to be used in carrying out the project; a short description of the results and impact envisaged and finally the potential longer term benefits. In view of further publication on the Erasmus+ dissemination platform, please be also aware that a comprehensive public summary of project results will be requested at report stage(s). Final payment provisions in contract will be linked to the availability of such summary. Lütfen projenizin kısa bir özetini sununuz. Lütfen bu bölümün [ya da bir kısmının] Avrupa Komisyonu, Yürütme Ajansı ya da Ulusal Ajanslar tarafından yayınlarında kullanılabileceğini hatırda tutunuz. Bu bölüm aynı zamanda Erasmus+ yaygınlaştırma platformunu da besleyecektir. Özeti kısa ve açık bir biçimde yazınız ve en azından şu unsurlardan bahsediniz: projenin bağlamı/arka planı; projenizin hedefleri; katılımcıların sayısı ve profilleri; faaliyetlerin tanımı; projenin gerçekleştirilmesinde kullanılacak yöntem; öngörülen sonuçların ve etkinin kısa açıklaması ve son olarak da potansiyel uzun vadeli faydalar. Erasmus+ yaygınlaştırma platformunda yer alan diğer yayınları da göz önünde bulundurarak, lütfen raporlama aşamasında (aşamalarında) proje sonuçlarının halka açık kapsamlı bir özetinin sizden talep edileceğini de lütfen hatırda tutunuz. Sözleşmedeki nihaî ödeme hükmü bu özetleri sunmanız koşuluna bağlı olacaktır. I.1. Summary of participating organisations Bu kısım yukarıda girmiş olduğunuz bilgilerden otomatik olarak alınacaktır. Burada ortaklarınızın PIC numarası, kurum/kuruluş adı, ülkesi ve sayısı görünecektir. I.2. Budget Summary Yukarıda bütçe ile ilgili bölüm doldurulduğunda, bütçe özeti otomatik gelecektir. J. Checklist

15 Başvurunuzu Ulusal Ajansınıza iletmeden önce, lütfen Program Rehberi ndeki uygunluk kriterlerini karşıladığından emin olunuz ve kontrol listesindeki tüm maddeleri sizden istenildiği şekilde tamamlayınız ve tek tek kontrol ediniz: Doğru Ana Eylem 2 Başvuru Formu kullanılmıştır. Başvuru formundaki gerekli tüm bölümler doldurulmuştur. Başvuru formu, başvuru sahibi kurumun bulunduğu ülke Ulusal Ajansına gönderilmiştir. Başvuru formu Erasmus+ Program Ülkelerinden birinin resmi dili kullanılarak doldurulmuştur. - Doğruluk Beyanı - Ortaklık Yetki Belgesi - Stratejik Ortaklıklar Faaliyet Tablosu Tüm ortaklar, tüzel kişilik formlarını URF ye yükledi mi? (Daha fazla bilgi için Program Rehberin C Bölümünde Seçilme Ölçütleri kısmına bakılabilir.) Hibesi nun üzerinde olan başvurular için, kuruluşun finansal kapasitesini gösteren bilanço/gelir-gider tablosu katılımcı portalına eklendi mi? (Bu belge Kamu kurumları ve Uluslararası Örgütlerden talep edilmemektedir) Yapılması planlanan başvurunun tarihi Program Rehberindeki son başvuru tarihleri ile uyumlu mu? Formun nihai hali kaydedilip saklamak üzere çıktı alındı mı? K. Data Protection Notice Bu kısımda proje bilgilerinizin ve proje yürütme için toplanan kişisel bilgilerinizin nasıl korunacağı ve gerekmesi halinde bu bilgilerin hangi prosedürler çerçevesinde nerelerde kullanılacağı ile ilgili bilgi yer almaktadır. Doğruluk bildirimini imzalamadan önce lütfen bu kısmı okuyunuz. Başka bir sorunuz olması halinde Ajansınıza başvurunuz. L. Declaration of Honour Başvuru sahibi kurum/kuruluşun yasal temsilcisi Doğruluk Beyanı sayfasının çıktısını almalı, dikkatli bir şekilde okumalı, beyan bölümünü el yazısı ile doldurmalı ve imzalamalı, varsa kurum mührünü tatbik etmelidir. Onaylanan Doğruluk Beyanı taranıp başvuru formu sunulmadan önce başvuru formunda yer alan Ekler bölümüne eklenmelidir. M. Annexes Başvuru formuna ekleneceği kontrol listesinde belirtilen tüm belgeler bu bölümde yüklenecektir. Bunlar: 1) Kurum yasal temsilcisi tarafından imzalanmış doğruluk beyanı (Başvuru formunun içindedir ve sadece koordinatör kurumun yasal temsilcisi tarafından imzalanacaktır.) 2) Her bir ortağa ait, koordinatör kuruluş ile ortakların imzaladığı Ortaklık Yetki Belgesi

16 3) Proje faaliyetlerini içeren zaman çizelgesi- (GANTT şeması (bit.ly/1otw6mr) Belge yüklemek için kutunun sağ tarafında bulunan add butonuna basınız ve ilgili belgeyi bilgisayarınızdan bularak yükleyiniz. Yanlışlıkla yüklenen belgeler remove butonu kullanılarak çıkarılabilmektedir. N. Submission Başvuru formunu elektronik olarak sunmadan önce lütfen validate düğmesine basarak onaylayınız. Bu işlem başvuru formundaki doldurulması zorunlu alanları kontrol etmektedir. En son sunduğunuz başvuru formunun dikkate alınacağını unutmayınız. Başvuru yapmadan önce, proje içeriğinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmak için lütfen bir kez daha kontrol ediniz. Son başvuru tarihinden sonra sunmuş olduğunuz başvuru formları üzerinde düzenleme yapmanız mümkün değildir. Başvurunuza gerekli tüm ekleri eklediğinizden emin olunuz. N.2. Standart Submission Procedure Başvuru formunun nihai hali Avrupa Komisyonu veri tabanına on-line olarak submit edilmelidir. Bunun için internet bağlantınızın olması gerekmektedir. Basılı metin olarak posta yoluyla ya da faks ile başvuru yapılmayacaktır. Bu tür başvurular kabul edilmeyecektir. N.3. Alternative Submission Procedure Başvurunuzu on-line olarak yapamazsanız, resmi son başvuru saatini izleyen 2 saat içinde Ulusal Ajansınıza e-posta göndererek de yapabilirsiniz. E-posta, eksiksiz doldurulmuş elektronik başvuru formunu ve göndermek istediğiniz her türlü ek dosyayı içermelidir. Ayrıca bu elektronik formun on-line olarak sunulamadığını belirten Başvuru Sunum Özeti bölümünün de bir ekran görüntüsünü eklemelisiniz. Ulusal Ajansınız durumunuzu inceleyecek ve sizi yönlendirecektir. N.4. Submission Summary Başvuru formu submit edilerek Avrupa Komisyonu veri tabanına yüklenildiğinde işlemin yapıldığı tarih ve saat bilgileri (Time), işlemin doğru olarak yapılıp yapılamadığı (Event), Komisyon veri tabanı tarafından yüklenilen forma verilen yükleme kodu bilgisi (Form Hash Code) ve yükleme onayı (Status) bilgisi form üzerinde aşağıda yer alan şekildeki gibi gösterilecektir.

17 30 Nisan 2014 Brüksel saatiyle en geç de başvurunuzu yaptığınızdan emin olunuz. Olası herhangi bir teknik soruna karşı projenizin pdf formatını bilgisayarınıza kaydediniz. Form Avrupa komisyonu veri tabanına sorunsuz olarak yüklendikten sonra tekrar kaydedilerek TURNA Elektronik Proje Yönetim Sistemi ne yüklenilmelidir. Bu noktada Online Başvuru Kılavuzundaki talimatları takip ediniz. N.5. Form Printing Başvuru formunun bir kopyasını saklama için tüm başvuru formunu yazdırınız. Yazdırdığınız başvuru formunu Ulusal Ajansa göndermeyiniz.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+

T. C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI. Erasmus+ T. C. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+ Ana Eylem

Detaylı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA2- Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim Projeleri BAŞVURU REHBERİ 2015 Bu rehber 2014 yılından itibaren Erasmus+

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ KA1 - Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği BAŞVURU REHBERİ

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1) Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği 2015 YILI BAŞVURU

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği)

ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi Personeli Öğrenme Hareketliliği) T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ERASMUS+ ANA EYLEM 1 (KA1)/ BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU REHBERİ (Okul Eğitimi

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA2 YENİLİK VE İYİ UYGULAMALARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ GENÇLİK ALANINDA STRATEJİK ORTAKLIKLAR BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber,

Detaylı

Hayatboyu Öğrenme Programı 2007-2013 Leonardo da Vinci Programı. Yenilik Transferi Projeleri (Transfer of Innovation)

Hayatboyu Öğrenme Programı 2007-2013 Leonardo da Vinci Programı. Yenilik Transferi Projeleri (Transfer of Innovation) Hayatboyu Öğrenme Programı 2007-2013 Leonardo da Vinci Programı Yenilik Transferi Projeleri (Transfer of Innovation) BAŞVURU REHBERİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı LdV

Detaylı

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR Stratejik Ortaklık Projelerinde Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları koordinatör ya da ortak olarak yer alabilir mi? Yükseköğretim

Detaylı

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR Stratejik Ortaklık Projelerinde Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları koordinatör ya da ortak olarak yer alabilir mi? Yükseköğretim

Detaylı

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu AVRUPA KOMİSYONU Eğitim ve v Kültür Genell Müdürlüğü Eğitim ve v Mesleki Eğitim; Erasmus+ Koordinasyonu Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu Yararlanıcılaraa Yönelik Mobility Tool+ Rehberi Versiyon:

Detaylı

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH) EUROPEAN VOLUNTARY SERVİCE (EVS)

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH) EUROPEAN VOLUNTARY SERVİCE (EVS) AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH) EUROPEAN VOLUNTARY SERVİCE (EVS) 1. AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ NEDİR? 2. AVRUPA GÖNNÜLÜ HİZMETİNİN HEDEFLERİ NELERDİR? 3. AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİNE KATILMA KOŞULLARI NELERDİR? 4.

Detaylı

ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi

ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi ERASMUS+ Yenilikçi ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği KA2 (Ana Eylem 2) Stratejik Ortaklıklar - Yetişkin Eğitimi Ankara, 2014 Stratejik Ortaklıklar Kapsam Yeni ve yenilikçi yaklaşımları; geliştirmek,

Detaylı

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ 2015 TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ Referans No: TR72/15/TD Başvuru yapılacak dönemlere ilişkin program referans numaraları ve son başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir: Dönem Referans No Son Başvuru

Detaylı

ANKARA KALKINMA AJANSI

ANKARA KALKINMA AJANSI ANKARA KALKINMA AJANSI 2011 YILI TEKLİF ÇAĞRISI TURİZM POTANSİYELİNİN HAREKETE GEÇİRİLMESİ ve YENİLİKÇİ UYGULAMALAR MALİ DESTEK PROGRAMLARI ADIM ADIM BAŞVURU FORMU Son Teslim Tarihi: 16 Eylül 2011 Saat:

Detaylı

GENEL BİLGİLER. Başvurular TURNA E-Başvuru sistemi üzerinden on-line olarak alınmaktadır.

GENEL BİLGİLER. Başvurular TURNA E-Başvuru sistemi üzerinden on-line olarak alınmaktadır. GENEL BİLGİLER Başvurular TURNA E-Başvuru sistemi üzerinden on-line olarak alınmaktadır. https://online.ua.gov.tr/trnasp linkinden kullanıcı kılavuzuna erişebilir ve yeni kullanıcı girişi yapabilirsiniz.

Detaylı

TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM MALİ DESTEK PROGRAMI

TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM MALİ DESTEK PROGRAMI T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KOP BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI TARIMSAL EĞİTİM VE YAYIM MALİ DESTEK PROGRAMI 2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi Son başvuru tarihi: 10 Temmuz 2015 Saat: 17:30 İÇİNDEKİLER

Detaylı

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU

MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU MALİ DESTEK PROGRAMLARI PROJE BAŞVURU FORMU HAZIRLAMA KILAVUZU PGPY BİRİMİ, 2011 1. GİRİŞ...4 2. PROJE NEDİR?...5 3. PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ (PCM) NEDİR?...5 4. TEKLİF ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİR?...6 5. PROJENİZİ

Detaylı

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ

TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ biz buradayız! T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI 2011 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ T. C. SERHAT KALKINMA AJANSI Ortakapı Mah. Atatürk Cad. No:117 KARS - TÜRKİYE Tel: +90 474 212 52 00 Faks: +90

Detaylı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI KAFKAS ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI Akademik Yıl 2012 2013 İÇİNDEKİLER GİDEN ÖĞRENCİLER...3 24 A KONTROL LİSTESİ...4 1. Öğrenci Dosyasında Olması

Detaylı

PRINCE2 2005 Glossary of Terms - Turkish

PRINCE2 2005 Glossary of Terms - Turkish Acceptance Criteria A prioritised list of criteria that the final product(s) must meet before the customer will accept them; a measurable definition of what must be done for the final product to be acceptable

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME/COMENIUS PROGRAMI COMENIUS ASİSTANLIĞI 2013 YILI BİREYSEL BAŞVURU KILAVUZU. Comenius Asistanlığı Nedir? Neyi Amaçlar?

HAYATBOYU ÖĞRENME/COMENIUS PROGRAMI COMENIUS ASİSTANLIĞI 2013 YILI BİREYSEL BAŞVURU KILAVUZU. Comenius Asistanlığı Nedir? Neyi Amaçlar? HAYATBOYU ÖĞRENME/COMENIUS PROGRAMI COMENIUS ASİSTANLIĞI 2013 YILI BİREYSEL BAŞVURU KILAVUZU Comenius Asistanlığı Nedir? Neyi Amaçlar? Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) altında yer alan Comenius Programı

Detaylı

PROJE UYGULAMA REHBERİ

PROJE UYGULAMA REHBERİ T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER İÇİN PROJE UYGULAMA REHBERİ Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü ANKARA, 2009 1 GİRİŞ... 2 1.1 KAPSAM... 2 1.2 YASAL

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ PROJE

Detaylı

TÜRKİYE DE HAYAT BOYU ÖĞRENMENİN DESTEKLENMESİ II (LLL II) HİBE PROGRAMI. Hibe Başvuru Sahipleri İçin Rehber. Bütçe kalemi: 04.

TÜRKİYE DE HAYAT BOYU ÖĞRENMENİN DESTEKLENMESİ II (LLL II) HİBE PROGRAMI. Hibe Başvuru Sahipleri İçin Rehber. Bütçe kalemi: 04. Bu program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Sözleşme Makamı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. Avrupa Birliği ne Entegrasyon Sürecini Destekleme Faaliyetleri. SEI Rehberi

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. Avrupa Birliği ne Entegrasyon Sürecini Destekleme Faaliyetleri. SEI Rehberi AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği ne Entegrasyon Sürecini Destekleme Faaliyetleri SEI Rehberi TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Mustafa Kemal Mahallesi 2082. Cadde No: 4 06800 Bilkent

Detaylı

T.C. AHİLER KALKINMA AJANSI TEKNİK DESTEK PROGRAMI. Başvuru Dönemi Son Başvuru Tarihi Saat Referans No. 2014 Yılı Başvuru Rehberi

T.C. AHİLER KALKINMA AJANSI TEKNİK DESTEK PROGRAMI. Başvuru Dönemi Son Başvuru Tarihi Saat Referans No. 2014 Yılı Başvuru Rehberi T.C. AHİLER KALKINMA AJANSI TEKNİK DESTEK PROGRAMI Başvuru Dönemi Son Başvuru Tarihi Saat Referans No 1. Dönem (Temmuz-Ağustos) 2. Dönem (Eylül-Ekim) 3. Dönem (Kasım-Aralık) 29.08.2014 17:00 TR71/2014/TD01

Detaylı

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI. 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Başvuru Rehberi

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI. 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Başvuru Rehberi T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Başvuru Rehberi Referans No:TR81/14/DFD Son Başvuru Tarihi (KAYS Girişi) : 19/12/2014 Saati: 23:59 Son Başvuru Tarihi (Dosya Teslimi)

Detaylı