Londra Cinsel Sağlık Programı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Londra Cinsel Sağlık Programı"

Transkript

1 Londra Cinsel Sağlık Programı Kılavuzun Kullanımı Bu kılavuz, sizin için doğru olan doğum kontrol yöntemi seçmenize yardımcı olmak üzere Kılavuz, doğum kontrol yöntemlerden her biri ile ilgili sadece temel bilgileri sunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız veya emin değilseniz doktorunuzla veya doğum kontrol ve cinsel sağlık hizmetleri ile irtibata geçin. Bu kılavuz her bir yöntemin ne kadar etkin olduğunu açıklamaktadır. Rakamlar, gerek mükemmel kullanım gerekse gerçek hayat deneyimlerinin her ikisi için verilmiştir. Mükemmel kullanım, belirli bir yöntemi kullanan herkesin, bu yöntemi her kullanışında, %100 mükemmel olarak kullanması anlamını taşımaktadır. Gerçek hayatta, bazı kadınlar seçtikleri yöntemi her zaman doğru olarak kullanmamaktadırlar. Bu kılavuz, aynı zamanda, kadınların yöntemi pratikte nasıl kullandığına dayanarak, her bir yöntemin gerçek hayatta ne kadar işe yaradığını göstermek amacıyla rakamlar sunmaktadır. Örneğin, aşağıda doğum kontrol hapı için verilen rakamlar gerçek hayatta size - kadınların yöntemi mükemmel olarak kullanmamaları durumunda - kadınların %9'unun (her 100 kadından 9'unun) bu yöntemi kullandıkları ilk yıl içerisinde istenmeyen gebelikle karşılaşabileceklerini anlatmaktadır. Gerçek hayatta, doğum kontrol hapı kullanan kadınların %9 kadarı (100 kadından 9'u) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. Bu broşür Londra Cinsel Sağlık Program (London Sexual Health Programme) girişimi olan London LARC Network (LLN) yönlendirme komitesi tarafından MSD bu broşürün geliştirilmesi ve tercüme masraflarının karşılanması için LLN'e fon sağlamıştır. MSD bu broşürün İngilizce dilinde hazırlanmış olan kopyasını sadece gerçeğe uygunluk açısından gözden geçirmiştir. MSD bu broşürün Avrupa dilleri dışındaki dillere yapılan tercümesini gözden geçirmemiş olup hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir.

2 Uzun etkili, geri dönüşü olan doğum kontrol Bu yöntemler gebeliği önleyici yöntemler arasında en etkin olanlarıdır ve her gün bir şey almayı hatırlamanıza gerek kalmaz. Bu yöntemler üç aydan 10 yıla kadar uzun dönem koruma sağlar ve tamamıyla tersine dönüş mümkündür. Bu yöntemler cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Seçenekler Avantajlar Dezavantajlar Gebelik Önleyici İmplantlar Küçük, esnek bir çubuk kolun üst kısmında, hemen deri altına yerleştirilir ve bu çubuk progestojen (gebelik hormonu) salar. Gerçek hayatta, gebelik önleyici implant kullanan kadınların %1'i (100 kadından 1'i) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. Esas olarak her ay yumurtanın serbest kalmasını durdurur. Servikal mukusun kalınlaşmasını sağlayarak spermlerin rahim içinde ilerlemesini zorlaştırır ve rahim çeperinin incelmesini sağlar. Etkinliği %99'un üzerindedir. 3 yıl etkinliğini sürdürür, ancak istenildiği takdirde daha önce çıkartılabilir. Adet kanamaları durabilir (bu üretkenliğe zarar vermez). Doğal üretkenlik çubuk çıkarıldıktan kısa bir süre sonra normale döner. Doğum kontrol haplarını almayı unutan kadınlar için uygun olabilir. Bazı kadınlarda düzensiz adet kanaması olur veya kanama olmaz. Epilepsi ve HIV için alınan ilaçlar veya sarı kantaron otu gibi bitkisel tedaviler, implantın etkinliğini azaltabilir. Takılması ve çıkarılması küçük bir işlemdir. Takılma ve çıkartma işlemi eğitim almış sağlık personeli tarafından yapılmalıdır.

3 Gebelik Önleyici Enjeksiyon İçeriğinde progestojen (gebelik hormonu) olan bir enjeksiyon her 12 haftada bir kas dokuya kalça veya koldan uygulanır. Gerçek hayatta, gebelik önleyici enjeksiyon yaptıran kadınların %6 kadarı (100 kadından 6'sı) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. Esas olarak her ay yumurtanın serbest kalmasını durdurur. Bu da servikal mukusun kalınlaşmasını ve rahim çeperinin incelmesini sağlayarak spermlerin rahim içinde ilerlemesini zorlaştırır. Mükemmel kullanımda %99 etkilidir. Adet kanamaları durabilir Doğum kontrol haplarını almayı unutan kadınlar için uygun olabilir. Gebelik önleyici enjeksiyon yapılıp vücut sisteminize girdikten sonra, çıkartılamaz ve bu nedenle karşılaşılan yan etkiler kısa süre içinde tamamıyla düzeltilemeyebilir. Yan etkileri arasında şunlar vardır: başta düzensiz kanamaları takip eden kanamasız dönem, kilo alımı, baş ağrıları, ruh halinde sürekli değişiklik ve göğüslerde hassasiyet Enjeksiyon durdurulduktan sonra, üretkenliğin geri gelmesi 10 ay veya daha uzun sürebilir. Gebelik önleyici enjeksiyonun kullanılması doğal östrojen seviyenizi azaltır ve kemiklerin incelmesine neden olabilir. Bu durum, normal şartlarda enjeksiyonu durdurmanızla birlikte kemiklerin kendilerini yenilemelerinden dolayı bir problem oluşturmaz. Uzun dönemde herhangi bir problem ortaya çıkması beklenmemektedir. Kemiklerin incelmesi, hali hazırda risk grubu içinde olan kadınlar için daha büyük bir problem oluşturabilir; hemşireniz veya doktorunuz risk dahilinde olup olmadığınızı kontrol etmek üzere size bazı sorular yöneltecek ve gebelik önleyici enjeksiyonlara 2 yıldan daha uzun bir süredir devam edip etmeniz durumunda tekrar kontrol edeceklerdir. 18 yaş altındaki kadınlarda kemik gelişimi devam etmektedir ve gebelik önleyici enjeksiyon kullanılmadan önce doktorları tarafından dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır.

4 Rahim İçi Araç (IUD) Plastik ve bakırdan yapılmış ufak bir araç rahim içine yerleştirilir. Acil durum gebelik önleyici olarak kullanılabilir. Gerçek hayatta, rahim içi araç (IUD) kullanan kadınlardan %1'inden daha azı (100 kadından biri) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. IUD, rahim içi ve yumurta kanalı içinde yer alan sıvının yapısını değiştiren bakırı serbest bırakır. Bu değişiklik spermlerin yumurtayı döllemesine engel olur. Etkinliği %99'un üzerindedir. Kullanılan IUD tipine bağlı olarak vücut içinde 5-10 yıl süre ile kalabilir ancak daha öncede çıkartılabilir. Uzun dönemli koruma isteyen ancak hormon almak istemeyen kadınların kullanımı için uygun olabilir. Doğum kontrol haplarını almayı unutan kadınlar için uygun olabilir. Adet kanamaları daha yoğun, daha uzun ve ağrılı olabilir. Takılması ve çıkarılması küçük bir işlemdir. Takma ve çıkartma işlemi eğitim almış sağlık personeli tarafından yapılmalıdır. IUD'nin takılmasını takip eden 20 gün içinde çok düşük enfeksiyon riski bulunmaktadır. Gebelikten korunmak için IUD kullanırken, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya karnınızın alt tarafında ani ve alışılmadık ağrılarınız oluyorsa derhal tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

5 Rahim İçi Sistem (IUS) IUS şekil olarak IUD'ye benzer ve T şeklinde rahim içine yerleştirilen ufak, plastik bir araçtır. Progestojen (gebelik hormonu) adı verilen bir hormon salgılar. Gerçek hayatta, rahim içi sistem (IUS) kullanan kadınlardan %1'inden daha azı (100 kadından biri) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. Rahim çeperinin incelmesini ve servikal mukusun kalınlaşmasını sağlar ve böylelikle spermlerin rahim içinde ilerlemesini zorlaştırır ve döllenmiş yumurtanın yerleşme şansını azaltır. Etkinliği %99'un üzerindedir. 5 yıl etkinliğini sürdürür, ancak istenildiği takdirde daha önce çıkartılabilir. Araç çıkartıldıktan sonra genellikle normal üretkenlik seviyesine kısa süre içinde dönülür. Aynı zamanda ağır kanaması olan kadınlarda tedavi edici unsur olarak kullanılır. Doğum kontrol haplarını almayı unutan kadınlar için uygun olabilir. Kadınların menstürel alışkanlıklarında değişiklikler olabilir ve kullanımın ilk aylarında yoğun kanama ile karşılaşabilirler. Daha sonra kanamalar azalır veya durur. Bazı kadınlar, ruh halinde sürekli değişiklik, cilt problemleri, göğüslerde hassasiyet veya baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilir. Takılması ve çıkarılması küçük bir işlemdir. Takma ve çıkartma işlemi eğitim almış sağlık personeli tarafından yapılmalıdır. IUD'nin takılmasını takip eden 20 gün içinde çok düşük enfeksiyon riski bulunmaktadır.

6 Kısa Süreli Doğum Kontrolü Bu yöntemler istenmeyen gebeliği önleme açısından etkindirler ancak bu sizin yapmanız gereken şeyi unutmamanıza bağlıdır: örneğin düzenli olarak bir hap kullanmanız veya her cinsel ilişki öncesinde kondom veya diyafram gibi bariyer görevi yapan bir koruyucu kullanmanız gerekmektedir. Sadece kondom cinsellik yoluyla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Ağız Yoluyla Alınan Birleşik Doğum Kontrol Hapı (COC) Östrojen ve progestojen (gebelik hormonu) içeren hap. Gerçek hayatta, ağız yoluyla alınan birleşik doğum kontrol kapı kullanan kadınların %9 kadarı (100 kadından 9'u) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşı karşıya kalır. Yumurtalıkların her ay bir yumurtayı serbest bırakmasını (ovülasyon) engeller, servikal mukusun kalınlaşmasını ve rahim çeperinin incelmesini sağlayarak spermlerin rahim içinde ilerlemesini zorlaştırır. Talimatlara mükemmel şekilde uyularak kullanılması durumunda %99 üzerinde etkinlik göstermektedir. Bazı haplar adet ağrılarının, yoğun kanamaların, premenstural sendromun, sivilce ve endometriyozun tedavisinde kullanılır. Ağız yoluyla alınan pek çok bileşik doğum kontrol hapı 21 gün boyunca her gün alınır arkasından 7 gün ara verilir. bazı hapların kullanımı biraz farklı olabilir. Yüksek tansiyon hastalığı olan kadınlar için uygun değildir. Sigara kullanan 35 yaş üzeri kadınlar için uygun değildir. Migren hastalığı olan kadınlar için uygun olmayabilir. Hapların alınmasının unutulması, diğer ilaçların alınması, kusma ve ciddi ishal etkinliği azaltabilir. Yan etkileri arasında ruh halinde değişiklik, göğüs hassasiyeti ve baş ağrısı bulunmaktadır.

7 Sadece Progestojen (Gebelik Hormonu) İçeren Doğum Kontrol Hapları (POP) Sadece progestojen (gebelik hormonu) içeren hap. Gerçek hayatta, ağız yoluyla alınan, sadece progestojen (gebelik hormonu) içeren doğum kontrol hapları kullanan kadınların %9 kadarı (100 kadından 9'u) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşı karşıya kalır. İki tip POP bulunmaktadır: Bunlardan biri spermlerin rahime girmesini engeller ve 3 saatlik "hap unutma" süresi vardır. Diğeri ise genel olarak yumurtanın serbest bırakılmasını önler ve 12 saatlik "hap unutma" süresi vardır. Talimatlara mükemmel şekilde uyularak kullanılması durumunda %99 üzerinde etkinlik göstermektedir. Sağlık sorunları nedeni ile östrojen almak istemeyen veya alamayan kadınlar için uygun olabilir. Sigara içen ve 35 yaş üzerindeki kadınlar için uygun olabilir. Kullanımının uygun olduğu ve süt emziren kadınlarda kullanılabilir. Günlük olarak alınmalıdır. Haplardan birini almayı unutursanız veya geç alırsanız hamile kalma olasılığınız artacaktır. Düzensiz kanamalar veya adetlerin durması gözlemlenebilir. Bazı ilaçlar POP'un etkinliği etkileyebilir. Kusma veya şiddetli ishal hapın etkinliğini azaltabilir.

8 Vajinal Halka Şeffaf ve elastik bir halka olup vajina içine yerleştirilir ve 21 gün sonra 7 gün ara vermek üzere çıkartılır. Gerçek hayatta, vajinal halka kullanan kadınların %9 kadarı (her yüz kadından dokuzu) kullanımın ilk yılı içinde istenmeyen gebelikle karşı karşıya kalır. Vajina içindeyken, her gün, günlük östrojen ve progestojen (gebelik hormonu) dozunu salgılayarak, yumurtalıkların her ay bir yumurtayı serbest bırakmasını (ovülasyon) engeller, servikal mukusun kalınlaşmasını ve rahim çeperinin incelmesini sağlayarak spermlerin rahim içinde ilerlemesini zorlaştırır. Talimatlara mükemmel şekilde uyularak kullanılması durumunda %99 üzerinde etkinlik göstermektedir. Bir halka üç hafta boyunca kalır. Her gün korunmayı düşünmeye gerek yoktur. Adet kanamalarını düzenler, hafifletir ve daha az ağrılı geçmesini sağlar. Kusma veya ishalden etkilenmez. Nasıl takılıp çıkartılacağının öğrenilmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastalığı olan kadınlar için uygun değildir. Sigara kullanan 35 yaş üzeri kadınlar için uygun değildir. Migren hastalığı olan kadınlar için uygun olmayabilir. Diğer başka ilaçların alınması etkinliğini azaltabilir. Yan etkileri arasında ruh halinde değişiklik, göğüs hassasiyeti ve baş ağrısı bulunmaktadır.

9 Gebelik Önleyici Bant İnce, bej rengi bant temiz ve kuru cildin üzerine yapıştırılır. 21 gün boyunca, her 7 günde bir değiştirilir, 21 gün sonunda 7 gün ara verilir. Bant östrojen ve progestojen (gebelik hormonu) salgılar. Gerçek hayatta, gebelik önleyici bant kullanan kadınların %9 kadarı (100 kadından 9'u) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. Bant, her ay 3 hafta boyunca uygulanır. Yerine yapıştırıldığında, her gün, günlük östrojen ve progestojen (gebelik hormonu)dozunu salgılayarak, yumurtalıkların her ay bir yumurtayı serbest bırakmasını (ovülasyon) engeller, servikal mukusun kalınlaşmasını ve rahim çeperinin incelmesini sağlayarak spermlerin rahim içinde ilerlemesini zorlaştırır. Talimatlara mükemmel şekilde uyularak kullanılması durumunda %99 üzerinde etkinlik göstermektedir. Her gün korunmayı düşünmeye gerek yoktur. Adet kanamalarını düzenler, hafifletir ve daha az ağrılı geçmesini sağlar. Kusma veya ishalden etkilenmez. Cilt üzerinde görülebilir. Nadiren deride tahrişe neden olabilir. 7. günde düşebilir. Yüksek tansiyon hastalığı olan kadınlar için uygun değildir. Sigara kullanan 35 yaş üzeri kadınlar için uygun değildir. Migren hastalığı olan kadınlar için uygun olmayabilir. Diğer başka ilaçların alınması etkinliğini azaltabilir. Yan etkileri arasında ruh halinde değişiklik, göğüs hassasiyeti ve baş ağrısı bulunmaktadır.

10 Diyafram ve Sperm Öldürücü Cinsel ilişki öncesinde, esnek bir lateks (kauçuk) veya silikon araç vajina içine yerleştirilerek spermlerin rahim içine girişi engellenir. Gerçek hayatta, sperm öldürücü içeren diyafram kullanan kadınların %12 kadarı (100 kadından 12'si) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. Spermlerin rahime girmesini engeller. Mükemmel kullanımda %94 etkilidir. Cinsel ilişkiden bir kaç saat önce yerleştirilebilir. Hormon almak istemeyen kadınlar için bir seçenek olabilir. Yeniden kullanılabilir. Doğru boyutun yerleştirilebilmesi için ilk kez bir hemşire veya doktor muayenesi gereklidir. Nasıl kullanılacağını öğrenmek zaman alabilir. İleriye yönelik planlama yapılması veya cinsel ilişkiye ara verilerek takılması gerekebilir. Sperm öldürücüler ile birlikte kullanılmalıdır (sperm öldürücüler spermleri öldürür) Cinsel ilişki sonrası en az altı saat boyunca yerinde kalmalıdır.

11 Doğal Yöntemler Cinsel ilişkiye girdiğinizde hamile kalma riskinizin düşük olduğu dönemlerin öğrenilmesi. Gerçek hayatta, doğal yöntemleri kullanan kadınların %24 kadarı (100 kadından 24'ü) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikl3 karşılaşır. Menstürel döneminizin üretken ve üretken olmayan zamanlarını işaretleyerek (vücut sıcaklığınız ve adet döneminizi esas alınmasıyla) cinsel ilişkiden ne zaman kaçınmanız gerektiğini planlayabilirsiniz. Kimyasal veya fiziksel ürünler kullanılmamaktadır. Fiziksel etkileri bulunmamaktadır. Bu yöntemin kullanımı, düzenli adet dönemine sahipseniz ve ne zaman üretken olduğunuzu veya olmadığınızı hassas bir şekilde ön görebiliyorsanız kolaydır. Diğer yöntemlere göre daha yüksek istenmeyen gebelik riski bulunmaktadır. Kullanımını etkin bir şekilde öğrenmek 6 ay alabilir. Stres ve hastalıklar bu yöntemi güvensiz kılar. En üretken olduğunuz dönemde cinsel ilişkiden kaçınılması veya kondom kullanılması gerekli olur. Doğal aile planlaması için kullanılan sinyaller bebek emzirme döneminde güvenilir değildir.

12 Süt Emzirme, Laktasyonel Amenore Metodu (LAM) olarak bilinen doğal bir doğum kontrol yöntemidir. LAM etkin ancak geçici bir doğum kontrol yöntemi olabilir. Ancak, gebeliğe karşı etkin bir koruma yöntemi için, menstrüasyon (adet kanamaları) başlar başlamaz, süt emzirme sıklığı veya süresi azaldığında, biberonla besleme başladığında veya bebek 6 aylık olduğunda diğer bir doğum kontrol yöntemin kullanılması gereklidir. Süt emzirme sadece aşağıda yer alan tüm beş şartın sizin için geçerli olduğu durumda etkin olacaktır: 1. Bebeğinizin altı aylıktan daha küçük olması 2. Adet kanamalarınızın başlamamış olması 3. Bebeğinizin sadece anne sütü ile besleniyor olması (memeden beslenme, hazır süt değil) 4. Bebeğinizi gündüzleri her dört saate bir, geceleri her altı saate bir emziriyor olmanız 5. Bebeğinizin emzik veya biberon kullanmaması Bu beş şartın HEPSİ KARŞILANMIYORSA, hemşire veya doktorunuzdan tıbbi tavsiye isteyin. Bebeğinizin memenizi emmesi vücudunuzun prolaktin adı verilen bir hormon üretmesini sağlar. Prolaktin vücudunuzun daha fazla süt üretmesini teşvik eder ve yumurtalıkların her ay yumurta salımını (ovülasyon) engeller. Etkin kullanılması durumunda, bebeğin doğumunu takip eden altı ay içinde %98 etkinlik sağlar. Kimyasal veya fiziksel ürünler kullanılmamaktadır. Fiziksel etkileri bulunmamaktadır. Bebeğiniz doğduktan sonra, adet kanamanız başlamadan tekrar hamile kalmanız mümkündür; çünkü yumurtanın salımından sonra adet kanamasının gerçekleşmesi yaklaşık iki hafta sürer. Emzirmeyi tamamen veya neredeyse tamamen bıraktıktan sonra hamile kalabilirsiniz. Bebeğiniz altı aylık olduğunda, emzirmenin sağladığı doğal doğum kontrol yöntemi son bulur. Emzirme, bebeğin süt yerine diğer besinlerle veya sıvılarla beslenmeye başlaması ile birlikte doğal doğum kontrol yöntemi güvenirliğini kaybeder.

13 Erkek İçin Kondom Çok ince lateks (kauçuk) veya poliüretan (plastik) kılıf olup erekt penis üzerine yerleştirilir. Gerçek hayatta, erkek için kondom kullanan çiftlerden %18'i (her 100 çiften 18'i) bir yıl içinde beklenmeyen bir gebelikle karşılaşacaklardır. Spermlerin vajinaya girmesine engel olur. Mükemmel kullanımda %98 etkilidir. Hormon kullanımı yoktur. Cinsel ilişki ile geçen enfeksiyonları azaltır ve diğer doğum kontrol yöntemlerin yanında enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılabilir. Kondomun takılması cinsel ilişkiye ara verilmesini gerektirir. Erkeklerin kullandığı kondomlar doğru kullanılmaması durumunda veya yanlış şekil ve boyutların kullanılması durumunda kayıp çıkabilir veya yırtılabilir.

14 Kadınlar İçin Kondom Pazarda kadınların kullanımı için birkaç tip kondom bulunmaktadır. Bu kondomlar kayganlığı sağlanmış kılıflar olup cinsel ilişki öncesinde vajina içine yerleştirilir. Kadınlar için üretilen kondomların kapalı ucunda bir halka veya sünger bulunur. Kılıfın açık ucu vajinanın dışında kalır. Mükemmel kullanımda %95 oranında etkindir. Hormon kullanımı yoktur. Cinsel ilişki ile geçen enfeksiyonları azaltılmasına yardımcı olur ve diğer doğum kontrol yöntemlerinin yanında enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılabilir. Erkek kondomları kadar kolaylıkla bulunmaz. Kadın kondomları cinsel ilişki esnasında kazara kenara itilebilir. Gerçek hayatta, kadın kondomu kullanan kadınların %21 kadarı (100 kadından 21'i) ilk yıl içinde istenmeyen gebelikle karşılaşır. Spermlerin rahime girmesini engeller.

15 Acil Durum Doğum Kontrolü Korunmasız cinsel ilişkide bulunan veya kullanılan doğum kontrol yöntemin başarısız olması durumunda bir kadın gebeliği önlemek amacıyla acil durum doğum kontrol yöntemini kullanabilir. Acil durum doğum kontrol yönteminin kullanımı cinsellik yoluyla bulaşan hastalıklar için herhangi bir koruma sağlamayacaktır. Korumasız bir cinsel ilişkide bulunduysanız mümkün olduğu kadar kısa sürede aile doktorunuz veya cinsel sağlık/korunma kliniğinden bir randevu alın veya eczacınız ile konuşun. Acil Durum Doğum Kontrol Hapı İki tip doğum kontrol hapı bulunur ve bu haplar reçetelenmesi durumunda ücretsiz olarak temin edilebilir veya bazı eczanelerden satın alınabilir: Levonelle 1500 cinsel ilişkiden sonra üç gün içinde (72 saat) alınabilir ancak ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olur ve Levonelle One Step (1500 ile aynıdır) 16 yaş üzerindeyseniz eczanenizden satın alabilirsiniz. ellaone korunmasız cinsel ilişkiyi takip eden beş gün (120 saat) içinde alınabilir, ancak sadece 18 yaş üzerindeki kadınlar için önerilmektedir. ellaone ürünü de eczanelerden temin edilebilir. Acil durum doğrum kontrol yöntemi her zaman istenen sonucu vermeyebilir; bu nedenle devamlı olarak güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdırlar. Acil durum doğum kontrol haplarının yumurtanın salınımını geciktirdiği veya engellediği ve rahim içi ortamını değiştirebileceği düşünülmektedir. Levonelle 1500 bir dönem içinde bir defadan fazla kullanılması mümkündür, ancak üretici firma bunu önermemektedir. ellaone korunmasız cinsel ilişkiyi takip eden beş gün içinde (120 saat) alınabilir ancak, sadece 18 yaşından büyük kadınlar kullanabilir. ellaone hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuz veya hemşireniz ile görüşün. Acil durum doğum kontrol haplarının devamlı kullanılması doğal menstürel döngünüzü ciddi şekilde bozabilir. ellaone adet döneminde bir kez kullanılabilir.

16 Bakır Rahim İçi Aracı (IUD) Pek çok IUD, acil durum doğum kontrolü için cinsel ilişkiyi takip eden 5 gün içinde (120 saat) veya yumurtanın salınımının (ovülasyon) beklendiği en erken tarihten 5 gün öncesinde kullanılabilir. Gerçek hayatta, IUD ürününü acil durum doğum kontrolü amacıyla kullanan kadınların %1'i (1000 kadından 1'i) beklenmedik bir gebelikle karşılaşacaktır. IUD vücuda bakır salar. IUD rahim içinde kaldığı sürece, salınan bakır yumurta ve spermler için uygun olmayan bir ortam oluşturur ve böylelikle üreme ve döllenmeyi önler. Doğru yerleştirilmesi durumunda %99 etkindir. Korumasız cinsel ilişkiyi takip eden 5 gün içinde veya yumurtanın salınımının (ovülasyon) beklendiği en erken tarihten 5 gün öncesinde kullanılması durumunda gebeliği önler. IUD devamlı koruma amacıyla yerinde kalabilir veya daha sonra çıkartılabilir. IUD'nin takılmasını takip eden 20 gün içinde çok düşük enfeksiyon riski bulunmaktadır. Gebelikten korunmak için IUD kullanırken hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya karnınızın alt tarafında ani ve alışılmadık ağrılarınız oluyorsa derhal tıbbi yardım almanız gerekmektedir IUD'nin devamlı kullanılması durumunda adet dönemleri daha ağır, daha uzun veya daha fazla ağrılı geçebilir. Tama ve çıkartma işlemi eğitim almış profesyonel sağlık personeli tarafından yapılmalıdır.

17 Kalıcı Yöntemler Sterilizasyon, kadının hamile kalmasını engelleyecek kalıcı bir korunma yöntemidir. Sterilizasyon cinsellik yoluyla bulaşan hastalıklar için herhangi bir koruma sağlamaz. Kadının Sterilizasyonu Gerçek hayatta, sterilizasyon işlemi sonrasında kadınların %1'inde (200 kadından 1'inde) işlem sonrasındaki bir yıl içinde beklenmedik gebelik olmuştur. Falop tüpleri, kesilir, kapatılır veya bloke edilir. %99,5 etkindir. Kalıcı bir koruma yöntemi olup hormon kullanımı yoktur. Kolaylıkla geri dönüşümü yoktur Cerrahi işlem gerektirir. Kadın sterilizasyonunda başarısızlık oranı 200'de 1'dir. İleride çocuk isteyebileceğinizi düşünüyorsanız bu yöntem seçilmemelidir.

18 Erkeğin Sterilizasyonu Erkek sterilizasyonun yapılmasından sonra 666 çiften 1'inde istenmeyen gebelik oluşmuştur. Testislerden spermleri taşıyan tüpler kesilir, kapatılır veya bloke edilir. %99,9 etkindir. Kalıcı bir koruma yöntemi olup hormon kullanımı yoktur. Güvenilir bir şekilde geri dönüşümü yoktur. Cerrahi işlem gerektirir. Erkeklerde yapılan sterilizasyon işlemi hemen etkinlik göstermez. İleride çocuk isteyebileceğinizi düşünüyorsanız bu yöntem seçilmemelidir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü İÇİN RESİMLİ Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu REHBER 6. BASIM / ANKARA - 2008 DANIŞMANLIK Danışmanlık verildikten sonra bu sayfaya

Detaylı

AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ

AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu REHBER AİLE PLANLAMASI DANIŞMANLIĞI İÇİN RESİMLİ REHBER

Detaylı

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Bunları bilmekte fayda var: Östrojensiz doğum kontrol hapı hakkında bilmeniz gereken her şey Östrojensiz doğum kontrol hapı ile doğum kontrolü hakkında bilgiler JUBRELE Kullanıcılarınız İçin İçindekiler

Detaylı

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR!

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! 9. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 9. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru Batık

Detaylı

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR!

DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! KADININ İNSAN HAKLARI YENİ ÇÖZÜMLER DERNEĞİ DOĞURGANLIK HAKLARIMIZ VAR! 8. Basım - 2000 adet basılmıştır. Aralık 2012 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 8. BASIMA

Detaylı

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR DOĞUM ÇANTASI Gebeliğinizin son ayına girdiğinizde, artık doğum için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Daha önceden hazırladığınız çantanızda sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şu malzemeler

Detaylı

KADINLAR VE SAĞLIK. - doğum kontrolü ve üreme hakkında bilgi

KADINLAR VE SAĞLIK. - doğum kontrolü ve üreme hakkında bilgi KADINLAR VE SAĞLIK - doğum kontrolü ve üreme hakkında bilgi Çocuklar birer hediyedir! 3 Güvenli korunmanın yolları 4 Doktorla konuşmak 6 Hamilelik ve adet döngüsü 8 Çocuklar birer hediyedir! Hangi doğum

Detaylı

GENÇLĐK, CĐNSELLĐK VE KORUNMA YÖNTEMLERĐ

GENÇLĐK, CĐNSELLĐK VE KORUNMA YÖNTEMLERĐ Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi GENÇLĐK, CĐNSELLĐK VE KORUNMA YÖNTEMLERĐ GĐRĐŞ: Günümüz Türkiye sinde her konuda alınan bunca gelişmelere karşılık bilinçli anlamda cinsellik

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet

KULLANMA TALİMATI. LOETTE film tablet LOETTE film tablet KULLANMA TALİMATI [0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol] Ağızdan alınır. Etkin maddeler: Her bir tablet 0.1 mg levonorgestrel ve 0.02 mg etinilestradiol içerir. Yardımcı

Detaylı

AİLE PLANLAMASI. AP, ailelerin istedikleri zaman, istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleri için sunulan hizmetlerin tümüne verilen isimdir.

AİLE PLANLAMASI. AP, ailelerin istedikleri zaman, istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleri için sunulan hizmetlerin tümüne verilen isimdir. AİLE PLANLAMASI AP, ailelerin istedikleri zaman, istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleri için sunulan hizmetlerin tümüne verilen isimdir. AP nin AMAÇLARI NELERDİR? * Çiftlere gebeliği önleyici yöntemler

Detaylı

İçindekiler içindekiler

İçindekiler içindekiler SEKS VE BİILİNÇ İçindekiler içindekiler Yolculuğa Başlarken... 2 Yolculuk Hazırlıkları... 3 Adet Görme... 3 Ergenlik sırasında erkekleri ve kızları etkileyen değişiklikler... 5 Kızları etkileyen değişiklikler...

Detaylı

www.aidsmap.com HIV & kadınlar Türkçe İlk baskı 2010

www.aidsmap.com HIV & kadınlar Türkçe İlk baskı 2010 www.aidsmap.com HIV & kadınlar Türkçe İlk baskı 2010 Teşekkür Türkçe ilk baskı- 2010 Dördüncü İngiliz baskısından uyarlanmıştır 2010 Bu baskı Positively UK (önceden Positively Women) tarafından revize

Detaylı

#ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler. Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin

#ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler. Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin #ƒaretler, Uyarılar Bilgiler Adresler Aƒk, Cinsellik ve Hamilelikten Korunma Konularında...... Do ru Karar Verin Teƒekkür Bu broƒür Avusturya Aile Planlaması Derne inin (Österreichische Gesellschaft für

Detaylı

Essstörungen. ve hamilelikten korunmada. Wiener Programm für Frauengesundheit

Essstörungen. ve hamilelikten korunmada. Wiener Programm für Frauengesundheit Essstörungen Do ru karar verin... sevgide, cinsellikte Wir sprechen darüber ve hamilelikten korunmada Wiener Programm für Frauengesundheit ... sevgide, cinsellikte ve hamilelikten korunmada Viyana Kadın

Detaylı

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri

Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri Kanser Tedavisi ve Üremeye Etkileri İçindekiler 02 03 03 03 03 05 05 06 06 06 07 11 11 12 12 12 14 14 15 ÖNSÖZ ERKEKLER İÇİN; Risk Faktörlerinin Analizi Üreme Yeteneğini Korumak Kanser Tedavileri ve Kısırlık

Detaylı

S f i n x F i l m / T V G o d a g D a n m a r k K u n f o r K v i n d e r D i a l o g l i s t e

S f i n x F i l m / T V G o d a g D a n m a r k K u n f o r K v i n d e r D i a l o g l i s t e KUN FOR KVINDER OM FRUGTBARHED OG PRÆVENTION Dialogliste - Tyrkisk 02:05 Sadece kadınlar için 02:11 Doğum kontrol yöntemleri ve Om frugtbarhed og prævention Speak 02:19 1900 lü yıllardan günümüze kadar

Detaylı

Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız

Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız hakkında bilgiler Bu broşürde yeni doğum kontrol hapınız Yaz hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk doğum kontrol hapı kartınıza başlamadan önce bunu okumanız önemlidir. Yaz hakkında ayrıntılı bilgileri,

Detaylı

Bebek sahibi olmak Having a baby - Turkish

Bebek sahibi olmak Having a baby - Turkish Bebek sahibi olmak Having a baby - Turkish SHPN (NKF) 110290 ISBN 978-1-74187-780-9 NSW KIDS AND FAMILIES 73 Miller Street North Sydney NSW 2060 Tel. (02) 9391 9000 Faks. (02) 9391 9101 TTY. (02) 9391

Detaylı

ÜREME SAĞLIĞI MODÜLLERİ

ÜREME SAĞLIĞI MODÜLLERİ E I L D R T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Eğitimciler İçin Eğitim Rehberi ÜREME SAĞLIĞI MODÜLLERİ TÝ Ý Ð Ý M GENE L M Ü Ü K L Ð Ü SA Ð Ü ANKARA, 2008 Üreme Sağlığı Modülleri T.C. Sağlık

Detaylı

ÜREME VE CİNSEL SAĞLIK MODÜLÜ UYGULAYICI KILAVUZU

ÜREME VE CİNSEL SAĞLIK MODÜLÜ UYGULAYICI KILAVUZU Tutuklu ve Hükümlü Ergenler İçin Psikososyal Destek Programı ÜREME VE CİNSEL SAĞLIK MODÜLÜ UYGULAYICI KILAVUZU 1 KATKIDA BULUNANLAR ADI SOYADI GÖREV YERİ Psik. HABİL KANOĞLU CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL

Detaylı

Kombinasyon Tedavisine Giriş

Kombinasyon Tedavisine Giriş Kombinasyon Tedavisine Giriş Temmuz 2010 Türkçe Çeviri : Pozitif Yaşam Derneği Dizgi Tasarım : EGE CTP LTD. ŞTİ. 374 Sokak No:9/1 Bornova - İZMİR 0.232.462 33 24-462 33 29 Basım Tarihi : Ağustos 2010 Bu

Detaylı

Kürtaj risk oranı düşük bir işlemdir. Bu işlem ne kadar erken yapılırsa risk o kadar azalacaktır.

Kürtaj risk oranı düşük bir işlemdir. Bu işlem ne kadar erken yapılırsa risk o kadar azalacaktır. Her yıl pek çok kadın yaptırdığı veya yaptırmak zorunda kaldığı cerrahi bir müdahaledir. Uygun şartlarda yapıldığında düşük risk içeren bir operasyondur. Kürtaj kararı verdiğinizde bu operasyonu ne kadar

Detaylı

ORAL KONTRASEPSİYON KILAVUZU

ORAL KONTRASEPSİYON KILAVUZU ORAL KONTRASEPSİYON KILAVUZU Editör Prof. Dr. İsmail Mete İtil Yazarlar Prof. Dr. Cansun Demir Prof. Dr. Bülent Tıraş Prof. Dr. Oya Gökmen Doç. Dr. Berna Dilbaz Yrd. Doç. Dr. Özgür Yeniel ORAL KONTRASEPSİYON

Detaylı

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER JĠNEKOLOJĠK KANSERLER B u yazı sizlere, jinekolojik (kadın üreme organları) kanserden korunma ve tanı konan hastalarda tanı ve tedavi aşamasında hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek sorunlarla baş

Detaylı

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR?

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR? KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI Kemoterapi uygulanmasına karar verilmiş bir hasta olarak tedavi ekibinin en önemli üyesi sizlersiniz. Tedavi ekibi hasta, doktorunuz ve tedaviyi uygulayan hemşireden oluşmaktadır.

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi: ELLEACNELLE günde bir kez, bütün olarak alınır. Tabletler çiğnenmeden yutulmalıdır.

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi: ELLEACNELLE günde bir kez, bütün olarak alınır. Tabletler çiğnenmeden yutulmalıdır. KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI ELLEACNELLE draje 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin maddeler: Siproteron asetat Etinilestradiol 2 mg 0.035 mg Yardımcı madde(ler): Laktoz monohidrat

Detaylı

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği. Bilgilendirme Dosyası - 4. "Güvenli Cinsellik" CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği. Bilgilendirme Dosyası - 4. Güvenli Cinsellik CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği Bilgilendirme Dosyası - 4 "Güvenli Cinsellik" CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ "Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla

Detaylı

AMAÇ: Rahim içi araç yönteme özel danışmanlığı bilgi ve becerisi kazanmak.

AMAÇ: Rahim içi araç yönteme özel danışmanlığı bilgi ve becerisi kazanmak. RAHİM İÇİ ARAÇLAR AMAÇ: Rahim içi araç yönteme özel danışmanlığı bilgi ve becerisi kazanmak. ÖĞRENİM HEDEFLERİ: Oturumun sonunda, katılımcılar, 1. RİA çeşitlerini ve özelliklerini tanımlayabilmeli, 2.

Detaylı

İlk muayene Bu muayenenizde genel sağlık durumunuz ve varsa önceki gebelikleriniz gözden geçirilecek, bu gebeliğinizde ilave bakım almanızı

İlk muayene Bu muayenenizde genel sağlık durumunuz ve varsa önceki gebelikleriniz gözden geçirilecek, bu gebeliğinizde ilave bakım almanızı İlk muayene Bu muayenenizde genel sağlık durumunuz ve varsa önceki gebelikleriniz gözden geçirilecek, bu gebeliğinizde ilave bakım almanızı gerektiren risk faktörünüz olup olmadığı belirlenecek ve buna

Detaylı