BİLDİRİ KONUSU YANGINDAN KORUNMA SİSTEMLERİNİN PERİYODİK KONTROLÜ VE TEST İŞLEMİ GENEL PRENSİPLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLDİRİ KONUSU YANGINDAN KORUNMA SİSTEMLERİNİN PERİYODİK KONTROLÜ VE TEST İŞLEMİ GENEL PRENSİPLERİ"

Transkript

1 BİLDİRİ KONUSU YANGINDAN KORUNMA SİSTEMLERİNİN PERİYODİK KONTROLÜ VE TEST İŞLEMİ GENEL PRENSİPLERİ Yangın esnasında korunma sistemlerinin tasarıma uygun olarak çalışmasıinsan Hayatı, Proses Emniyeti ve Çevre Güvenliği için önem arz etmektedir. Periyodik kontrolü ve testi ilgili standartlara göre yetkin kişiler tarafından yapılanyangından KorunmaSistemleri, can ve mal kayıplı yangın olaylarını erken safhada kontrol altına alacaktır. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik te Yangından Korunma Sistemlerinin ilgili standartlarda belirtilen periyodik kontrole ve teste tabi tutulması şart koşulmakta ayrıca ilgili standartlara uygun olarak tasarlanıp devreye alınan sistemlerin çalışmamasından kaynaklanacak sorumluluk işletmeci kuruluşa verilmektedir. Bu bildiride Yangından Korunma Sistemlerine sahip olan işletmelere Amerikan Yangından Korunma Birliği nin (NFPA) 25, 72, 12 ve 2001 numaralı standartları temel alınarakperiyodik kontrol ve test yöntemlerinin genel prensipleri ile periyotları verilmektedir. GENERAL PRINCIPLES OF FIRE PROTECTION SYSTEMS PERIODICALL INSPECTION AND TEST Protection systems running according to design criterias is highly important for human life, process safety and environment during fires. Fire protection systems, periodically inspected and tested by competent person according to relevant standard, get the fire under control before loss of life and goods at an early stage. Fire Protection Systems shall be periodically inspected and tested according to relevant standards.in the other hand not working systems, which were designed and started up according to relevant standard, responsibility is given to plant owner or representative according to Fire Protection of Buildings Regulation (Turkey). In this proceeding, General Principles of Fire Protection Systems Periodical Inspection and Test are given according to NFPA 25, 72, 12 and 2001 standards for plant owner or representative who has fire protection system.

2 SİSTEM PERYOT PERİYODİK KONTROL VE TEST YÖNTEMİ SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Islak Borulu Sistemler Ayda bir Manometrede işletme basıncının sağlandığı gözlemlenir. 3 Ayda bir Test drenaj vanası açılarak akış anahtarının çalışması test edilir.vana izleme anahtarının çalışması kontrol edilir. Ana drenaj vanası açılarak su besleme hattının ve vanaların açık olduğu gözlemlenir. Su beslemesi sadece basınç düşürücü veya geri akış önleyici montaj edilen hattan sağlanıyorsa, sistemlerden en az birine 3 ayda bir drenaj testi yapılır. Tüm tesisat mekanik hasar ve korozyon açısından gözle kontrol edilir. Kuru Borulu Sistemler Ayda bir Manometrelerde besleme suyu basıncı ve hava basıncının işletme değerlerini sağladığı gözlemlenir. Hava basıncının uzak kontrol noktasından düzenli izlenmediği durumlarda kontrol peryodu hafta bir olarak değerlendirilir. 3 Ayda bir Test drenaj vanası açılarak su beslemesi ve akış alarmı kontrol edilir. Vana izleme anahtarının çalışması kontrol edilir. Besleme vanası kısmi açık pozisyondayken trip testi yapılır. Tüm tesisat mekanik hasar ve korozyon açısından gözle kontrol edilir. Kuru boru vanasının içi gözle kontrol edilir. 3 Besleme vanası tam açık pozisyondayken trip testi yapılır. Ön Tepkili Sistemler Ayda bir Manometrelerde besleme suyu basıncı ve hava basıncının işletme değerlerini sağladığı gözlemlenir. Hava basıncının uzak kontrol noktasından düzenli izlenmediği durumlarda kontrol peryodu hafta bir olarak değerlendirilir. İtfaiye Bağlantı Ağızları 3 Ayda bir Test drenaj vanası açılarak su beslemesi ve akış alarmı kontrol edilir. Vana izleme anahtarının çalışması kontrol edilir. Besleme vanası kısmi açık pozisyondayken trip testi yapılır. Tüm tesisat mekanik hasar ve korozyon açısından gözle kontrol edilir. Ön tepkili vananın içi gözle kontrol edilir ve temizlenir. 3 Besleme vanası tam açık pozisyondayken trip testi yapılır. 3 Ayda bir Ulaşılabilir olduğu, zarar görmediği ve sızdırmaz olduğu teyid edilir.

3 Baskın Sistemler Ayda bir Manometrelerde besleme suyu basıncının işletme değerini sağladığı gözlemlenir. 3 Ayda bir Test drenaj vanası açılarak su beslemesi ve akış alarmı kontrol edilir. Vana izleme anahtarının çalışması kontrol edilir. Besleme vanası tam açık pozisyondayken trip testi yapılır. Tüm başlıkların açık olduğu gözlemlenir. Tüm tesisat mekanik hasar ve korozyon açısından gözle kontrol edilir. Baskın vanasının içi gözle kontrol edilir ve temizlenir. Köpüklü Sistemler Ayda bir Köpük pompası çalıştırılır ve köpük tanka yönlendirilir. Köpük seviyesi kontrol edilir. Manometrelerde besleme suyu basıncının işletme değerini sağladığı gözlemlenir. 3 Ayda bir Köpük hattı pislik tutucusu kontrol edilir. Test drenaj vanası açılarak su beslemesi ve akış alarmı kontrol edilir. Vana izleme anahtarının çalışması kontrol edilir. 10 Yılda bir Besleme vanası tam açık pozisyondayken trip testi yapılır.test öncesi korunan mahalin zarar görmemesi için hazırlık yapılır. Çıkış nozıllarından solüsyon numunesi alınır. Tüm başlıkların açık olduğu gözlemlenir. Tüm tesisat mekanik hasar ve korozyon açısından gözle kontrol edilir. Baskın vanasının içi gözle kontrol edilir ve temizlenir. Köpük tankı temizlenir ve hidrostatik olarak test edilir. (Köpüğün üreticinin tanımladığı koşullarda tutulması koşuluyla değişim süresi ürün kataloğunda belirtilen ömre eşit alınır.) Hidrantlar Ayda bir Ulaşılabilir olduğu ve zarar görmediği teyid edilir. Kirli su dreyn edilir. Kuru hidrantın drenaj olduğu teyid edilir. Gresörlüğü yağlanır ve mekanik hasar var mı kontrol edilir. Boru Tesisatı Mekanik hasar ve korozyon açısından gözle kontrol edilir. 5 Tam akış testi uygulanır ve elde edilen basınç ve akış değerleri tasarım değerleri ile kıyaslanır. Yangın Dolapları ve Hortumları Ayda bir Ulaşılabilir olduğu ve zarar görmediği teyid edilir. Hortum serilerek gözle deformasyon kontrolü yapılır. 3 Hortuma basınç testi uygulanır ardından gölgede kurutularak sarılır. Post İndikatörler ve Kesici Vanalar Ayda bir Kilitleri kontrol edilir, vanaların açık pozisyonda ve sızdırmaz oldukları teyid edilir. Kilitsiz veya izleme anahtarı olamayan vanalar haftada bir kontrol edilir. 6 ayda bir (Varsa) Vana izleme anahtarının çalışması kontrol edilir. Bütün kontrol vanaları tamamen kapanır ve açılır, gerekli yerler yağlanır.

4 YANGIN SUYU BASINÇLANDIRMA SİSTEMLERİ Dizel Motorlu Yangın Pompaları Haftada bir Çalışma gösterge lambası kontrol edilir. Hat basıncı kontrol edilir. Su akışı olmadan test gerçekleştirilir. Otomatik olarak dizel pompanın tasarım basıncında devreye girmesi gözlemlenir ve minumum 30 dakika çalıştırılır. Rutin dışı ses ve vibrasyon var mı kontrol edilir. Emme ve basma basınçları kaydedilir. Salmastraların hafif su sızdırması beklenir. Yataklarda ve pompa gövdesinde ısınma kontrolü yapılır. Pompanın devreye girme basıncı kaydedilir.gresörlüklerdeki yağ seviyesi kontrol edilir. Gövde soğutması ve filtresi kontrol edilir.kontrol svici otomatik pozisyonda olmalıdır. Test süresince yağ basıncının, motor devrinin, su ve yağ sıcaklığının rutin değerlerde seyretmesi beklenir. Karter yağ seviyesi kontrol edilir. Anormal durumlar kaydedilir. Yakıt tankı seviyesi kontrol edilir. Batarya klavuz ışıkları 'on' hata ışıkları 'off' konumunda olmalıdır. Aküler kontrol edilir. Elektrolit seviyesi kontrol edilir. Elektrikli Yangın Pompaları Ayda bir Çalışma gösterge lambası kontrol edilir. Hat basıncı kontrol edilir. Su akışı olmadan test gerçekleştirilir. Otomatik olarak elektrikli pompanın tasarım basıncında devreye girmesi gözlemlenir ve minumum 10 dakika çalıştırılır. Rutin dışı ses ve vibrasyon var mı kontrol edilir. Emme ve basma basınçları kaydedilir. Salmastraların hafif su sızdırması beklenir. Yataklarda ve pompa gövdesinde ısınma kontrolü yapılır. Pompanın devreye girme basıncı kaydedilir. Gresörlüklerdeki yağ seviyesi kontrol edilir. Gövde soğutması kontrol edilir. Kontrol svici otomatik pozisyonda olmalıdır. Jokey Pompa Ayda bir Basınç düşürülerek jokey pompanın çalışması kontrol edilir. Dizel Motorlu Yangın Pompaları 3 Ayda bir Yakıt filtresi temizlenir. Karter yağı ve yağ filtresi değiştirilir (maksimum 50 saatte). Dizel Motorlu ve Elektrikli Yangın Pompları Üreticinin talimatlarına göre önleyici bakım programı uygulanır.akışın sıfır, nominal değerinde ve nominal değerin % 150 seviyesinde olduğu şartlarda performans testi gerçekleştirilir. Emme ve basma basınçları kaydedilir. Elde edilen değerler pompa eğrisi ile karşılaştırılır.

5 Yangın Suyu Tankları Ayda bir (Don riski varsa) Su sıcaklığı kontrol edilir. Düşük sıcaklık alarmı uzaktan izlenmiyorsa kontrolu haftada bir yapılır. Soğuk havalarda sıcaklık ölçer ayda bir test edilir. 3 Ayda bir Su seviyesi kontrol edilir. Seviye alarmı uzaktan izlenmiyorsa kontrolu ayda bir yapılır. Tankın dış yüzeyi, ulaşım yolları ve havalığı yıpranmaya ve kapanmaya karşı kontrol edilir. Pislik tutucu kontrol edilir. 6 Ayda bir Su seviye alarmı test edilir. 5 yılda bir Tankın iç yüzeyi korozyona karşı incelenir. Yıpranma var ise tank boşaltılarak boya kalınlığı ve duvar kalınlığı değerlendirilir ayrıca vakum testi yapılır. İç yüzey korozyona karşı kaplanmamış ise kontrolü 3 yılda bir yapılır. GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Temiz Gazlı Söndürme Ayda bir Sistemleri Karbondioksitli Söndürme Sistemleri Manometreler kontrol edilir. Algılama sistemi göstergeleri kontrol edilir. Manuel butonların ulaşılabilir olduğu teyid edilir. Tetikleme cihazı basınçlı tüplerden ayrılarak tasarım koşullarında performans testi yapılır. Tüm sviçlerin, damperlerin sesli ve ışıklı uyarı cihazlarının çalışması kontrol edilir. Hortumlar ve sistem parçaları hasarlanmaya karşı kontrol edilir. Gaz kaçağı oluşturacak açıklık yaratılmış mı kontrol edilir, yaratılmışsa izole edilir ve kapı-fan testi yapılır. 5 yılda bir Hortumlar hidrostatik olarak test edilir. Ayda bir Tüp doluluk göstergeleri kontrol edilir. Algılama sistemi göstergeleri kontrol edilir. Manuel butonların ulaşılabilir olduğu teyid edilir. Tetikleme cihazı basınçlı tüplerden ayrılarak tasarım koşullarında performans testi yapılır. Tüm sviçlerin, damperlerin sesli ve ışıklı uyarı cihazlarının çalışması kontrol edilir. Hortumlar ve sistem parçaları hasarlanmaya karşı kontrol edilir. Gaz kaçağı oluşturacak açıklık yaratılmış mı kontrol edilir, yaratılmışsa izole edilir ve kapı-fan testi yapılır. 5 yılda bir Hortumlar hidrostatik olarak test edilir.

6 ALGILAMA SİSTEMLERİ Sistem Ekipmanları Ayda bir Sistem akülerinde sızıntı ve elektrolit seviyesi kontrolü yapılır. 3 Ayda bir İzleme ve akış anahtarlarının yeri ve durumu kontrol edilir. 6 Ayda bir Tüm algılama, ihbar ve yangın iletişim ekipmanlarının yeri ve durumu kontrol edilir. Hava örnekleme sistem filtreleri kontrol edilir. Tüm dedektörler, ihbar butonları, çakar ışıklı sirenler ve yangın iletişim ekipmanları test edilir. Bu ekipmanların alarm, izleme ve hata sinyalleri kontrol edilir. Akü performans testi yapılır. Tüm ekipmanlar için performanslarını etkileyecek bir değişiklik olmadığı teyid edilir. Üreticinin talimatlarına göre önleyici bakım programı uygulanır.

BÖLÜM 8 Ekipmanların Seçimi ve Yerleşimi

BÖLÜM 8 Ekipmanların Seçimi ve Yerleşimi BÖLÜM 8 Ekipmanların Seçimi ve Yerleşimi 8.1 Genel Kurallar 8.1.1 Sprinkler sistemlerinin güvenilirliği ve performansını etkileyen diğer bir faktör, ekipman ve malzeme seçimidir. Malzeme ve ekipman seçiminde

Detaylı

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI VE EKİPMANLARI

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI VE EKİPMANLARI YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI VE EKİPMANLARI Ümit KALAYCI Makine Y. Mühendisi İÇERİK Yangın Standartlar,Yönetmelikler ve Onaylar Sulu Yangın Söndürme Sistemleri Yağmurlama sistemi Yangın pompa grubu Hidrantlar

Detaylı

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI

YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI YANGIN SİSTEMLERİ TASARIMI ve EKİPMANLARI Makine Y. Mühendisi Ümit KALAYCI 13.11.2012 ANKARA Yanma olayı, ısı, oksijen ve yanıcı maddelerden oluşan üç faktörün ISI bir arada olmasıyla meydana gelir. YANGIN!!!!!

Detaylı

YANGIN KORUNUM SİSTEMLERİ

YANGIN KORUNUM SİSTEMLERİ YANGIN KORUNUM SİSTEMLERİ EYLEM ÖZGÜL ZEYTÜNLÜ ARTI YANGIN PROJE VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ ŞTİ. i İÇİNDEKİLER ii Sayfa SİMGE LİSTESİ... v KISALTMA LİSTESİ... vi ŞEKİL LİSTESİ... vii ÇİZELGE LİSTESİ...

Detaylı

YEDİNCİ KISIM Yangın Söndürme Sistemleri

YEDİNCİ KISIM Yangın Söndürme Sistemleri YEDİNCİ KISIM - Yangın Söndürme Sistemleri YEDİNCİ KISIM Yangın Söndürme Sistemleri BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Tasarım ilkeleri MADDE 90- (1) Yangın söndürme sistemleri, bu Yönetmelik kapsamındaki bütün

Detaylı

TS EN 12845 Standart Belgeli Yangın Hidroforları

TS EN 12845 Standart Belgeli Yangın Hidroforları TS EN 12845 Standart Belgeli Yangın Hidroforları Bu ürün özellikle yangın mücadele sistemleri için Türkiye ve Avrupa Standartı EN 12845 e göre (sabit yangın mücadele sistemleri, otomatik sprinkler sistemleri,

Detaylı

NFPA 20 ye Uygun Yangın Pompaları

NFPA 20 ye Uygun Yangın Pompaları NFPA 20 ye Uygun Yangın Pompaları NFPA 20 standardı, yangından korunma için sabit pompaların tesisatı ile ilgili gerekenleri tanımlayan ve dünyada bu konuda en çok benimsenmiş, yangın söndürme sistemlerinde

Detaylı

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri Yangın ve Gazlı Söndürme Sistemleri Değer Verdiklerinizi Koruyoruz! Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Detaylı

YANGIN ALGILAMA ve ALARM SİSTEMLERİ TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI

YANGIN ALGILAMA ve ALARM SİSTEMLERİ TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI YANGIN ALGILAMA ve ALARM SİSTEMLERİ TASARIM VE UYGULAMA ESASLARI 26 ARALIK 2006 ANTALYA HAZIRLAYAN & SUNAN Ali YİĞİT ELEKTRİK - ELEKTRONİK MÜHENDİSİ MERİÇ TEKNOLOJİK SİSTEMLER Ltd. Şti. Ahmet Rasim Sokak

Detaylı

GRUP I HANGARLARDA KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMİ

GRUP I HANGARLARDA KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMİ GRUP I HANGARLARDA KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMİ ÖZET Günümüzde,havacılık endüstrisinin hedeflerinden biri de çok sayıda uçuş noktası ve yolcu kapasitesine ulaşmaktır.böylelikle, her geçen gün havayolu ile

Detaylı

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R TS 2510 (Nisan 1977) TS 11386 (Nisan 1994) Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları III- MAKİNE TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.1 Kapsam

Detaylı

TÜRK YE B L MSEL VE TEKNOLOJ K ARAfiTIRMA KURUMU MARMARA ARAfiTIRMA MERKEZ ÇEVRE ENST TÜSÜ

TÜRK YE B L MSEL VE TEKNOLOJ K ARAfiTIRMA KURUMU MARMARA ARAfiTIRMA MERKEZ ÇEVRE ENST TÜSÜ TÜRK YE B L MSEL VE TEKNOLOJ K ARAfiTIRMA KURUMU MARMARA ARAfiTIRMA MERKEZ ÇEVRE ENST TÜSÜ TKİ GARP LİNYİTLERİ İŞLETMESİ MÜESSESESİ İÇİN YER ALTI SUYU VE KUYU SUYU ARITMA TESİSİ İŞLETME VE BAKIM TALIMATI

Detaylı

I-768-TUR FireLock NXT Kuru Tip Vana

I-768-TUR FireLock NXT Kuru Tip Vana DAHA SONRA KOLAYCA BAŞVURABİLMEK İÇİN BU TALİMATLARI MONTAJI YAPILAN VANA ÜZERİNE ASIN UYARI UYARI Bu talimatlara ve uyarılara uyulmaması, ciddi yaralanmalar ve/ veya maddi hasar ile sonuçlanabilecek ürün

Detaylı

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama

yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, yangın üçgeni Yangın Nedenleri; Korunma Önlemlerinin alınmaması Bilgisizlik İhmal Kazalar Sabotaj f ) Sıçrama YANGIN Yangın, kısaca " yanıcı özellik gösteren katı sıvı ve/veya gaz maddelerinin kontrol dışı yanması" olarak tanımlanabilir. Yanma olayı ise yanıcı maddenin, oksijenin ve ısının, girdileri oluşturduğu

Detaylı

STANDART POMPA ELEKTRİK MOTORLU YANGIN SÖNDÜRME POMPA GRUPLARI MONTAJ, İŞLETME VE BAKIM KILAVUZU

STANDART POMPA ELEKTRİK MOTORLU YANGIN SÖNDÜRME POMPA GRUPLARI MONTAJ, İŞLETME VE BAKIM KILAVUZU STANDART POMPA ELEKTRİK MOTORLU YANGIN SÖNDÜRME POMPA GRUPLARI MONTAJ, İŞLETME VE BAKIM KILAVUZU LÜTFEN, BU DOKÜMANI İYİCE OKUMADAN POMPA GRUBUNU MONTE ETMEYİNİZ VE ÇALIŞTIRMAYINIZ! 22-ELK-REV 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS ISO 11602-2 Şubat 2005 ICS 13.220.10 YANGINDAN KORUNMA TAŞINABİLİR VE TEKERLEKLİ YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER- BÖLÜM 2 : MUAYENE VE BAKIM Fire protection Portable and wheeled

Detaylı

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI LPG OTOGAZ İSTASYONU SORUMLU MÜDÜR KONTROL KAYIT DEFTERİ

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI LPG OTOGAZ İSTASYONU SORUMLU MÜDÜR KONTROL KAYIT DEFTERİ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI LPG OTOGAZ İSTASYONU SORUMLU MÜDÜR KONTROL KAYIT DEFTERİ FİRMA BİLGİLERİ Firma Adı: Firma Adresi: Firma Telefonu: Firma Kontrol Kayıt Defteri Düzenleme Tarihi: SORUMLU MÜDÜR

Detaylı

SU SİSİ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

SU SİSİ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ _ 2067 SU SİSİ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Levent KARAKOÇ ÖZET Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlayan ve yaşam alanlarımızın bir parçası haline gelen Sprinkler Söndürme Sistemlerinin yüksek miktarda su

Detaylı

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu Açık kasa dizel jeneratör seti Kullanım Kılavuzu Tek faz: KDE25E KDE30E KDE35E Üç faz: KDE13E3 KDE30E3 KDE45E3 KDE75E3 KDE20E3 KDE35E3 KDE60E3 KDE100E3 High speed: KDE40E3 Model yapısı(kde60e3 örnek alınmıştır)

Detaylı

I-769P-TUR. FireLock NXT Ön Tepkili Vana UYARI MONTAJ, BAKIM VE TEST KILAVUZU

I-769P-TUR. FireLock NXT Ön Tepkili Vana UYARI MONTAJ, BAKIM VE TEST KILAVUZU 776 SERİSİ DÜŞÜK BASINÇLI AKTÜATÖRLÜ «NON-INTERLOCKED» (KİLİTLEMESİZ) PNÖMATİK BOŞATMA 776 SERİSİ DÜŞÜK BASINÇLI AKTÜATÖRLÜ VE 753-E SERİSİ SOLENOİD VANALI «NON-INTERLOCKED» (KİLİTLEMESİZ) PNÖMATİK/ELEKTRİKLİ

Detaylı

NFPA 13 VE EN 12845 STANDARDLARININ KARŞILAŞTIRILMASI

NFPA 13 VE EN 12845 STANDARDLARININ KARŞILAŞTIRILMASI NFPA 13 VE EN 12845 STANDARDLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Özet 2007 yılında yürürlüğe giren Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile birlikte Türkiye de uyulması zorunlu olan sprinkler sistemi

Detaylı

YANICI PARLAYICI SIVI DEPOLARINDA KÖPÜKLÜ SPRİNKLER SİSTEMLERİ

YANICI PARLAYICI SIVI DEPOLARINDA KÖPÜKLÜ SPRİNKLER SİSTEMLERİ YANICI PARLAYICI SIVI DEPOLARINDA KÖPÜKLÜ SPRİNKLER SİSTEMLERİ ÖZET Su ile söndürülmesi mümkün olmayan yanıcı-parlayıcı sıvılar, kimsayal özelliklerinden dolayı kolayca alevlenme özelliğine sahiptirler.

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

YAPI İŞLERİ YANGINDAN KORUNMA DONANIM ve TESİSATI BİRİM FİYAT VE TARİFLERİ

YAPI İŞLERİ YANGINDAN KORUNMA DONANIM ve TESİSATI BİRİM FİYAT VE TARİFLERİ T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı Sayı: 11 YAPI İŞLERİ YANGINDAN KORUNMA DONANIM ve TESİSATI BİRİM FİYAT VE TARİFLERİ 2014 GENEL HÜKÜMLER VE AÇIKLAMALAR 1- fiyatlar Çevre

Detaylı

BUHAR JENERATÖRÜ KULLANMA VE BAKIM TALİMATI

BUHAR JENERATÖRÜ KULLANMA VE BAKIM TALİMATI BUHAR JENERATÖRÜ KULLANMA VE BAKIM TALİMATI 1 Giriş: Buhar jeneratörünüzü yüksek verimde ve ekonomik çalıştırmak, rahat ve uzun süreli kullanmak için bu kılavuzu dikkatlice inceleyiniz. Anlaşılmayan bir

Detaylı

YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİNİN YANGIN BAZLI ACİL DURUM KONTROL VE YÖNETİM SİSTEMİ OLARAK KULLANILMASI

YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİNİN YANGIN BAZLI ACİL DURUM KONTROL VE YÖNETİM SİSTEMİ OLARAK KULLANILMASI YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİNİN YANGIN BAZLI ACİL DURUM KONTROL VE YÖNETİM SİSTEMİ OLARAK KULLANILMASI Özcan UĞURLU Mavili Elektronik Tic. ve San. A.Ş. ozcanugurlu@mavigard.com ÖZET Yangın algılama

Detaylı

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti.

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. www.protek.gen.tr FİRMAMIZ PROTEK Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd Şti. 2005 yılında, Gökhan AKTAŞ ve Yasin ÖZEL kurucu ortaklığında

Detaylı

TEHLİKELİ KİMYASAL DEPOLARINDA ETKİN YANGIN ÖNLEME SİSTEMLERİNİN KULLANIMI

TEHLİKELİ KİMYASAL DEPOLARINDA ETKİN YANGIN ÖNLEME SİSTEMLERİNİN KULLANIMI TEHLİKELİ KİMYASAL DEPOLARINDA ETKİN YANGIN ÖNLEME SİSTEMLERİNİN KULLANIMI NAİLE SANCAKLI ERER, VELİ DENİZ Kocaeli Üniversitesi, Kimya Müh.Bl. 41380 - İZMİT 12-13 OCAK 2012, ANKARA 1 2 DEPO YANGINLARININ

Detaylı

BÖLÜM 10 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri

BÖLÜM 10 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri BÖLÜM 10 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri 10.1 Amaç ve Kapsam Bu bölümde, ISO14520 Seri Standardı Gazlı Söndürme Sistemleri Fiziksel Özellikler ve Sistem Tasarımı baz alınarak, temiz gazlı söndürme sistemlerinin

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD Bu standard metni 10 Nisan 2007 tarihli TSE Teknik Kurul toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girmiş olup metin üzerindeki redaksiyonel düzeltmeler devam etmektedir. TS

Detaylı