PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "www.orjin.net PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım..."

Transkript

1 PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım...

2 Sektörün lider firmalarının tercihi PBT Plus Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Kurumsal Demirbaş Bakım Yönetimi PBT Plus periyodik bakımların planlanmasını, bakımların ve arızaların kayıt altına alınmasını, maliyetlerin malzeme, personel, firma bazında izlenmesini sağlayan ve bu sayede makinelerin ömrünü ve verimliliğini arttırmayı, bakım masraflarını ve zaman kaybını en aza indirmeyi amaçlayan bir periyodik bakım takip programıdır. Makinelerin periyodik olarak kontrol edilerek olası bir hatanın önceden fark edilmesi bakım alanında avantaj sağlamaktadır. Bozulması beklenen makine veya parçaların yedeklerinin stok kontrolleri ile temin edilerek, zamanında değiştirilmesi sayesinde fabrika üretimi en az kayba uğramış olur. Bilgisayar üzerinde PBT Plus Periyodik Bakım Takip Yazılımı ile her noktada yapılan bakımların ve arızaların kayıtları saklanmakta ve arıza yönetimi yapılabilmektedir. Bu sayede, aynı noktada daha önce elde edilmiş sonuçlar ile yenileri karşılaştırılarak maliyet analizleri gerçekleştirilebilir. Planlı bakımlar için ileriye yönelik bakım politikaları, arıza yönetimi, yedek parça ve kaynak ihtiyaç planları yapılması sağlanır. Periyodik bakımların düzenli takibinin, bakım üretkenliğinde %28.3 artış, plansız duruşlarda %20.1 azalma, malzeme giderlerinde %19.4 azalma, stoklarda ve stok maliyetlerinde %17.8 azalma sağladığı ifade edilmiştir. Handbook, Human Factors/Ergonomics Handbook Fort he Design of Ease of Maintenance, DOE-HDBK-1140, Washington (şubat 2001)

3 Maliyetlerin hızlı, sağlıklı ve güvenilir takibini sağlayın. PBT Plus ın desteklediği bakım yöntemleri Günümüzde bir tesisin düzenli ve sürekli çalışabilmesi, karlılığı, bakım ekibinin çalışma sistemine, randımanı ve tecrübelerine bağlıdır. Makinelerin planlı ve sistematik bir şekilde bakımı ve kontrolü, üretim maliyetlerini azaltmakta büyük rol oynamaktadır. PBT Plus ın desteklediği bakım yöntemleri üç şekilde gerçekleşmektedir ; Arıza oluştuğu zaman yapılan bakım (Arızi Bakım) Periyotlara bağlı koruyucu bakım (Periyodik Bakım) Makine performansına dayalı bakım (Kestirimci Bakım) Arızi Bakım: Bu yöntem, çok sayıda yedekleri bulunan ve fazla pahalı olmayan makinelerle üretim yapan tesislerde ve atölyelerde uygulanmaktadır. Makinenin oluşan beklenmedik bir arıza nedeniyle durduğunda yapılan bakım ve onarımları içermektedir. Bu bakım yönteminin en önemli dezavantajı hasarın ne zaman meydana geleceği bilinmediğinden, gerçek bir üretim planı yapmanın mümkün olmayışıdır. Periyodik Bakım: Bugün endüstride en çok kullanılan bakım yöntemidir. Bu bakım yönteminde, bakım ekibinin deneyimi ve makinelerin geçmişteki performans ve çalışma şartları göz önünde bulundurularak, makinenin hangi zaman aralıklarında durdurularak bakıma alınacağı belirlenmiştir. Aynı şekilde, denetime dayalı olarak bakıma alınan makinede hangi parçaların değiştirileceği belirlenir ve bu parçalar stokta hazır bulundurulur. Kestirimci Bakım: Bu bakım yönteminde ana prensip, üretim sırasında yapılan ölçmelerle makinelerin performansını izleyerek ne zaman bakıma gerek olacağına karar vererek, kısa bir süre üretime ara verilip daha önceden belirlenen arızayı onarmaktır. Makinenin karakteri ve çalışma koşulları göz önünde bulundurularak yapılan program çerçevesinde, üretimi durdurmadan bazı parametrelerin kontrolü ve ölçümü yapılır. Hata teşhis edildikten sonra, gerekli yedek parça temin edilerek, üretim durdurulur ve mümkün olan en kısa zaman süresinde bakım yapılıp, tekrar üretime devam edilir. PBT Plus; Bu yöntemler sayesinde toplanan tüm bilgi, analiz ve bakım sonuçlarını arşivleyerek, makine ve ekipmanlarınız ile ilgili son derece detaylı bir veritabanına sahip olmanızı, ayrıca bakımların standartlaştırılıp doküman haline getirilerek, elde edilen tüm sonuçların çalışanlar tarafından bilinmesini ve uygulanmasını sağlar.

4 Kalite standartları, akreditasyon ve denetim süreçlerinin ihtiyaçlarını karşılayın Kalite standartları, akreditasyon ve denetim süreçlerinin ihtiyaçlarını karşılayın Kalite standartları, akreditasyon ve denetim süreçlerinin ihtiyaçlarını karşılayın PBT Plus Kalite Standartları Kalite yönetim standartlarına uygun. Günümüzde en önemli rekabet avantajı, müşteri memnuniyetine odaklanan bir çalışma sistemini benimsemektir. Her sektörün özelliklerine göre düzenlenen kalite sistemleri ile üretim ve hizmet süreçleri müşteri memnuniyeti yaklaşımına uygun kontrollerden geçirilmekte ve müşteriler, tedarikçilerinin bu sistemlere uygun çalışmalarını talep etmektedirler. Periyodik bakım, bakım ve yönetim sistemlerinin önemli bir parçasıdır ve bahsedilen kalite sistemleri tarafından zorunlu tutulur. PBT Plus kalite sistemi için gerekli olan tüm kayıtları bakım talimatları çerçevesinde veritabanında sürekli günceller ve saklar. Bu kayıtlar kalite prosedürleri çerçevesinde değerlendirilebilir, gözden geçirilebilir veya rapor olarak çıktıları alınabilir. Bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde işlerin denetlenebilmesi ve verilerin anında görüntülenebilmesi sağlanır. Böylece kalite sistemlerine uygunluk garanti altına alınmış olur. PBT Plus bilgisayar destekli bakım yönetim yazılımı sizin kalite standartlarına daha yakın olmanızı sağlayan bir sistemdir. Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım pbtplus.com

5 PBT Plus Sistem Hedefleri Makinelerin ve donanımın üretim için emre hazır sürelerini en yüksek düzeyde tutmak, Periyodik bakımlar, ürün kalite düzeyini koruyacak veya arttıracak şekilde işletme olanaklarının kaliteli olmalarını sağlamak, Makinelerin duruşunu en aza indirerek, mümkün olan en yüksek düzeyde üretimi sağlamak, Önceden hazırlanacak üretim programlarının gerçekleşmesini sağlamak, Makinelerin ekonomik ömrünü uzatmak, Teknoloji Fonksiyonalite Güvenlik Kalite Arıza hasarlarını en aza indirmek suretiyle onarım giderlerini azaltmak, Planlı bakım yoluyla bakım giderlerini azaltmak, Yedek parça stoklarını, stok maliyetlerini azaltmak, işgücü maliyetlerini kontrol altına almak, Verimsizlikten dolayı personel giderlerini azaltmak, İşletmenin tesis, makine, teçhizat ve binalarının faydalı ömrünü uzatmak, Yıpranmayı ve eskimeyi en düşük düzeye indirerek işletmenin değerini korumak, İşletmedeki pazar ve imaj kayıplarını önlemek, Bakım onarım faaliyetlerinin uzun dönemde en düşük maliyetle sağlanmasını gerçekleştirmek, pbtplus.com Bütün bu hedefleri yerine getirmek için yapılan çalışmalarda personelin emniyetinde herhangi bir fedakarlığa yol açmamak.

6 Uluslararası bakım yönetimi standartlarına uygun çözümleri seçin... PBT Plus sistemin faydaları İşletmedeki tüm üretim araçları ve donanım için standart bir koruyucu bakım sistemi sağlar. İşletmedeki önemli donanımın her parçasının ayrıntılı tanımını sağlar. Çok fazla ayrıntılı olmayan, çoğunlukla kontrol listesi şeklindeki iş talimatları, çeşitli düzeylerdeki bakım elemanına yol gösterir. Bu talimatlar tecrübeli elemanların gerektiğinde kendi yargılarına göre hareket etmelerine olanak sağladığı gibi,fazla tecrübeli olmayanların da görevlerini yerine getirmelerini sağlar. Geçmişe ait maliyet ve onarım sıklıkları istenildiğinde derhal elde edilebilir. Bu bilgiler onarım veya yenileme kararlarının en ekonomik düzeylerde verilmesinde yardımcı olur. İşletmedeki tüm donanımın güvenilir bir envanterini sağlar. Yöntemlerin, yolların ve bakım zamanlarının standardizasyonunu sağlar. Korucuyu bakım programının etkili şekilde takip ve kontrolünü sağlar. Arızaların ve duruşların analizine imkan sağlar. Üretim maliyetlerini oluşturan maliyet kalemleri içerisinde en büyük paylardan biri, işletmenin sahip olduğu makine ve teçhizatın bakım maliyetlerine aittir. Bakım süreçlerini sistematik hale getirerek maliyeti düşürmek şirket başarısını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

7 Programın İçerdiği Modüller İşletme Tanımları Periyodik Bakım Yönetimi İşemirleri Bakım Çalışma Planları Malzeme ve Yedek Parça Yönetimi Analizler Raporlar Parametrik Sistem Yönetimi Malzeme Stok Takibi Periyodik Bakım Yönetimi PBT Plus Periyodik Bakım Yönetim Sistemi Kullanıcı Tanımlı Raporlar İş Emirleri Planlama & Analizler PBT Plus Veritabanı

8 İşletme Tanımları PBT Plus İşletme Tanımları Programın tam performansla çalışabilmesi için işletmeyle ilgili şu tanımlar sisteme girilir; İşletme genelinde makine ve ekipmanların bulunduğu lokasyonların, malzeme ambarlarının, tedarikçi istasyon firmaların ve masraf merkezlerinin tanımlanması, Bakım ve arızalarda faaliyet gösteren operatörlerin ve bakım bölümü personelinin programa tanımlanması, İşletme bünyesindeki makine ve ekipmanların genel ve teknik bilgilerinin (Tip, Seri No, Marka, Model, istasyon Üretici vs.) programa tanıtılması, Bakım ve arızalarda kullanılan sarf malzeme ve yedek parçaların tanımlanması, Şirket genelinde uygulanan koruyucu bakımların ve iyileştirme amaçlı bakımların oluşturularak ilgili makine ve ekipmanlara atanması, Tüm bu faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi ve PBT Plus ın en verimli şekilde kullanılabilmesi için, tüm bakım departmanı çalışanlarının katılımı gerekmektedir.

9 İş Emirleri İş emri hazırlama ekranı, iş planı, planlar, maliyetler, işçilik, arıza analizi ve ilişkili dökümanlar gibi detaylı bilgilerin takibini sağlar. İş istekleri ekranı, günlük bakım taleplerinin sisteme girilmesini sağlar. Hızlı raporlama ekranı ile bakım işlerinin tek aşamalı olarak sisteme girilip kapatılmalarını sağlar. Gerçek zamanlı bütçelerin veya tahmini maliyetlerin gerçek maliyetler veya geçmiş iş emirleri ile karşılaştırılmasını sağlar. İş öncesinde durdurulması gereken iç/dış makineleri belirler. İş emri üretimi için birden çok kriterin kullanılmasını sağlar. İşlem veya iş planı bazında çoklu miktar ve maliyet takibi yapar. İş emirlerini herbiri kendi malzeme, işçilik ve dış servis tahminlerini içeren işlemlere böler. Malzeme, işçilik ve servis maliyet tahminleri için otomatik olarak en son fiyatları kullanır. Servis ve güvenlik talimatlarını içerir. İş emirlerinin ileri bir tarihe yönelik planlaması yapılabilir. Bakım ve arızalarda yapılacak iş tanımları ve kullanılacak malzemeler detaylı olarak iş emirlerinde listelenebilir. İş emirleri olarak internet aracılığıyla istenilen noktaya gönderilebilir.

10 Bakım Çalışma Planları Arıza veya kestirimci bakım sonucu oluşmuş ve henüz tamamlanmamış açık iş emirleri ve periyodik bakımlar için oluşacak iş emirleri baz alınarak bakım personelinin iş yükleri tespit edilir ve bakım planları hazırlanarak, bakım aktivitelerinin personel tarafından önceden bilinmesi ve planlanması sağlanır. Bu sayede minimum işçilik, en kısa servis süresi ve dengeli iş yükü ile verimli çalışma imkanı oluşurken, özellikle üretim duruşlarına engel olmayacak, müşteri sevkiyatlarını veya hizmetlerini aksatmayacak şekilde çalışılmayan gün veya vardiyalara denk getirilmesi sağlanır. Raporlar PBT Plus güçlü, kullanımı kolay ve dinamik bir kurumsal raporlama modülüne sahiptir. Bu modül sayesinde MS SQL ilişiksel veritabanından veri okuyarak kullanıcıların herhangi bir ek bilgiye ihtiyaç duymaksızın anlık ve standart raporlar alması sağlanır. Ayrıca hazırlanan raporlar kurum içerisinde güvenli bir şekilde paylaştırılıp görüntülenebilir. Kolay kullanımlı, grafik destekli esnek raporlama, Bir raporu değişik formatlarda hazırlayabilme, Web desteği, Özelleştirilebilir rapor formatları, Raporların MS Office (Excel,Word) uygulamalarına çevrilebilirliği, Sınırsız filtreleme,gruplama ve sıralama seçenekleri.

11 Periyodik Bakım Yönetimi Bakım sözcüğü belli şartları idame ettirebilmek için ihtiyaç duyulan faaliyetler anlamını taşır. Eğer bunlar; kalite, performans ve emniyet faktörleri dahil, üretime ilişkin en uygun şartların tümünden oluşuyorsa, bütün bu şartları sürekli koruyabilmek için periyodik bakıma ihtiyaç vardır. Periyodik bakım yönetimi; kalite hatalarını ve arızaları önleyen, ekipman ayarları ihtiyacını ortadan kaldıran, makine operatörlerinin işini kolaylaştıran ve daha emniyetli kılan faaliyetlerin detaylı tanımlandığı modüldür. Periyodik bakımların tanımlanması; periyodik bakım, arızaların ve dolayısıyla üretim aksamalarının önceden önlenmesini amaçlar. Bakımla ilgili kod, tanım ve tipler bu modülde programa girildikten sonra ilgili bakımda uygulanacak faaliyetler; kullanılacak malzemeler ve bakımın uygulanacağı periyotlar (tarih, saat, gün, km vb...) tanımlanır. Buna ilaveten bakımda çalışacak personelde sisteme önceden tanıtılabilir. Böylece problemlere sebep olmadan yapılması gerekli bakımlar program tarafından planlanarak bakım personeli ve operatörler önceden program tarafından uyarılır. İşgücü, yedek parça ihtiyaçları hesaplatılır ve otomatik olarak iş emirleri hazırlanır.

12 Malzeme ve Yedek Parça Yönetimi Bu modül, işletmede daima doğru zamanda ve yerde doğru parça bulundurulmasını temin edecek bir malzeme ve yedek parça stok yönetim sistemidir. Bu sistem; malzemelerin stok ve sipariş takibini yaparken, stok envanter analizleri, fiyat analizleri, malzeme kullanım yerleri ve şekilleri gibi pek çok konuda oldukça detaylı bilgileri barındırır. Bu sayede hangi yedek parçaların gerekli, hangilerinin gereksiz olduğunu, hangilerinin farklı departmanlar tarafından ortaklaşa kullanılabileceğini tespit ederek parça çeşidinin azaltırken, malzemelerin hangi tedarikçilerden en uygun ve en kaliteli şekilde temin edilebileceği ile ilgili detaylı analizler sunar. Malzeme ve yedek parçaların tüm hareketlerini takip edebilmek için, lokasyonların, ambarların ve tedarikçilerin ayrı ayrı tanımlanmasını sağlar. Yedek parçalar, sarf malzemeler ve lokasyonlar için özellikleri belirler ve özelliğe bağlı arama yapılabilmesini sağlar. Sınırsız malzeme sınıflandırma parametreleri oluşturulabilir. Stoklu ve stoksuz malzemeleri çoklu ambarlarda izler. Kritik seviye ve minimum sipariş miktarı kontrolü yapar. Raf, parti ve ambara göre malzeme maliyet ve bakiyelerinin takibini sağlar. Fonksiyon, Güvenlik, kalite,esnek çatı

13 Analizler PBT Plus ; doğru bilgi toplama, analiz ve problem çözümünde üretim ve bakım eşdeğer ortaklığını sağlamaya çalışmaktadır. İşletme içerisinde uygulanan tüm bakımlar standartlaştırılıp arşivlenerek elde edilen başarıların tüm çalışanlar tarafından bilinmesi ve uygulanması sağlanır. Bu toplam kalite yönetiminin bir uygulamasıdır. PBT Plus MS SQL Server OLAP teknolojisi ile geliştirilmiş analiz ekranları sunar. Bu modülün içinde PBT Plus veritabanı için hazırlanmış çeşitli analiz ekranları yer almaktadır. Makine ve Ekipman Analizleri Periyodik Bakım Analizleri Duruş Analizleri Arıza Analizleri Maliyet Analizleri Personel Çalışma Analizleri Stok Envanter Analizleri Malzeme İhtiyaç Analizleri Bakım Maliyet ve Bütçe Analizleri Bu kit sayesinde; ekipmanları, ekipmanla ilişkili maliyetleri, ekipman tarihçelerini ve arızalarını takip eder. Bakım maliyetlerinin toplanması için ekipman hiyerarşileri oluşturulmasını sağlar. Kısaca ekipmanın tüm hareketlerini takip etmenizi sağlar. PBT Plus Makine ve Ekipman Analizleri Tüm makine ve ekipmanlarda meydana gelen bakımların ve arızaların katalogları oluşturulur, Bakım ve onarım faaliyetleri üzerinde oluşan masraflar izlenebilir, Malzeme ve yedek parça bazında kullanılan malzemelerin kontrolü ve yönetimi sağlanır, Bakım ve arıza faaliyetinde çalışan atölye veya teknik personelin kontrol ve denetimi sağlıklı bir şekilde yapılabilir, Makine ve ekipmanların duruş bilgileri analiz edilebilir, Son derece detaylı ve görsel grafiklerle makine veya ekipman üzerinde yorum ve analizler yapılabilir. PBT Plus Arıza Analizleri En sık arızalanan ekipmanlar ve arızası en uzun süren çalışmalar hakkında bakım departmanına karar destek bilgisi sağlar.

14 PBT Plus Maliyet Analizleri Bakım ve arıza maliyetleri, PBT Plus ta temel olarak malzeme maliyetlerini, işçilik maliyetlerini, duruş maliyetlerini ve genel gider maliyetlerini (enerji giderleri, dış servis giderleri, bina, yol, ısıtma, havalandırma vs.) kapsar. Arıza maliyetleri, genellikle bakım faaliyetleri artarken azalma gösterir. Bakım yöneticisinin görevi, bu ilk iki maliyet bileşenini dengeleyen bakım karışımını geliştirmek ve böylece bakım programının toplam maliyetini minimize etmektir. Maliyet analizleri kontrol sisteminin yararlarını şöyle özetleyebiliriz: Bakım hizmeti yapılan bölümler arasında, onarım maliyetlerinin eşit olarak dağıtılmasını sağlamak, Bakım bölümünün iyi yönetilmesi için gerekli olan bilgilerin kaynağı olmak, Ücretlerin ve maaşların adil olarak tevziini sağlamak, Kuruluşun, finansman durumunu rapor edip belgelemek için, muhasebe bölümüne bilgi kaynağı olmak. Bakım ve arıza kaynaklı tüm maliyet istatistikleri saklanarak geçmişe yönelik analizler yapmak mümkündür. Duruş Analizleri Üretim ve hizmet programlarının uygun bir şekilde yürütülebilmesi, temel üretim unsurlarını oluşturan makine ve tesislerin aksamadan planlandığı şekilde çalışmasına bağlıdır. PBT Plus makine ve ekipmanların periyodik bakımlarının zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması makine duruşlarını minimum seviyeye indirirken, üretim ve hizmet kalitesinde artmasını sağlar. Bu sebeple duruş nedenleri ve zamanlarının sürekli izlenebilmesi bir işletme için büyük önem taşır. PBT Plus makinelerinizin duruş kayıtlarını sürekli izler, duruşların ne zaman, hangi sebepten dolayı gerçekleştiği detaylı olarak bilinir. Duruş sebeplerinin analizi sayesinde hangi iyileştirmelerin en çok faydayı sağlayacağı kolayca görülebilir, işletmenizi bir adım ileriye götürmek için önce neyi yapmanız gerektiğine hızla karar verebilirsiniz.

15 Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım...

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ BOYSWEB I TERCİH ETTİ BAKIM MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA YEDEK PARÇA STOK MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA ARIZA SAYISINDA %40-%80 AZALMA

Detaylı

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP

Detaylı

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. Series 9000 Yönetim Bilgi Sistemleri 1 MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP Günümüzde rekabet daha zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü

Detaylı

TÜMLEŞİK BİLGİ SİSTEMLERİ VE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ

TÜMLEŞİK BİLGİ SİSTEMLERİ VE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ Raif PARLAKKAYA - Abdullah TEKİN TÜMLEŞİK BİLGİ SİSTEMLERİ VE MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ Yrd.Doç.Dr.Raif PARLAKKAYA Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO rkaya@selcuk.edu.tr Yrd.Doç.Dr.Abdullah TEKİN Selçuk

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP SyteLine 7 Genişletilmiş ERP Satış ve tedarikten üretim ve sevkiyat aşamasına kadar MAPICS SyteLine 7, üretim süreçlerini, arzla talebi denkleştirecek ve ürünün müşteriye daima tam zamanında ulaşmasını

Detaylı

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye Genel Bilgi Bu eğitim kitabında j-guar uyarlama aracı ve ilişkili konularda Temel seviye eğitim içerikleri sunulacaktır. Kurumsal kaynak yönetimi, j-guar,

Detaylı

EGE Danışmanlık Ltd. Şti.

EGE Danışmanlık Ltd. Şti. Eğitim Notu Konu : ISO 9000 2000 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ STANDARDI Hazırlayan : Vahit YAVUZ* *EGE Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. ANKARA- İZMİR İSTANBUL 1 KALİTE ; - Bir ürün veya hizmetin belirlenen veya

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü STAJ REHBERİ I. Yaz Stajı BURSA, 2013 STAJ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR 1. STAJ ÇALIŞMASININ DEĞERLENDİRİLMESİ 1.1 STAJ DEFTERİ

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

Netsim, büyümesini, müşteri memnuniyetini esas alan bir ilkeyle hareket etmesine borçludur.

Netsim, büyümesini, müşteri memnuniyetini esas alan bir ilkeyle hareket etmesine borçludur. www.netsim.com.tr 1 Netsim in başarısı nın ardında 1987 den beri gelen deneyimi, destek sunma kapasitesi, bilişim konusunda tüm bileşenleri bünyesinde bulundurması ve binlerce müşterisinden yıllar boyu

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ SCM ROI TCO PLM OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI TCO PLM OBA ALM CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ Rekabet kurallarının her gün yeniden yazıldığı bir iklimde, uyum gösteremeyenin silindiği, sıradan olanın yarına kalamadığı, ama ödülün büyük olduğu bir dünyadasınız.

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ Rekabet kurallarının her gün yeniden yazıldığı bir iklimde, uyum gösteremeyenin silindiği, sıradan olanın yarına kalamadığı, ama ödülün büyük olduğu bir dünyadasınız.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LOJİSTİK YÖNETİMİ 840UH0012 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

KALİTE, GÜVENCE VE STANDARTLARI

KALİTE, GÜVENCE VE STANDARTLARI BÖLÜM 4 4. KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ VE ISO 9000 STANDARTLARI 4.1. Kalite Güvence Sistemi nedir? Yüzyılımızda globalleşen dünyamızda yoğun rekabet ortamından istikrarlı bir üretim yapabilmek için kalitenin

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER. BÖLÜM 1. GĠRĠġ 3

ĠÇĠNDEKĠLER. BÖLÜM 1. GĠRĠġ 3 1 ĠÇĠNDEKĠLER BÖLÜM 1. GĠRĠġ 3 BÖLÜM 2. MALZEME ĠHTĠYAÇ PLANLAMASI (MRP) 4 2.1 Giriş 4 2.2 MRP ye Genel Bir Bakış 4 2.3 MRP nin Amaçları ve Felsefesi 5 2.4 MRP nin Girdileri 5 2.4.1 Ana Üretim Planı 6

Detaylı

KOBİ LERDE MODERN STOK YÖNETİM MODELLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ: KARAMAN İLİNDE BİR UYGULAMA DENİZ BİLGİN. İŞLETME Anabilim Dalı

KOBİ LERDE MODERN STOK YÖNETİM MODELLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ: KARAMAN İLİNDE BİR UYGULAMA DENİZ BİLGİN. İŞLETME Anabilim Dalı T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KOBİ LERDE MODERN STOK YÖNETİM MODELLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ: KARAMAN İLİNDE BİR UYGULAMA DENİZ BİLGİN İŞLETME Anabilim Dalı ÜRETİM YÖNETİMİ

Detaylı

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ

TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ 1 TEKSTİL İŞLETMELERİNDE BİLGİSAYARA DAYALI KAYNAK KULLANIMI VE ÜRETİM PLANLAMA SİSTEMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME: DENİZLİ ÖRNEĞİ Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Tekstil

Detaylı

Netsis Yazılım. Giriş. Finans Uygulamaları

Netsis Yazılım. Giriş. Finans Uygulamaları 1 1 2 Giriş Neden ERP? Netsis Enterprise ve Standard 16 Finans Uygulamaları Muhasebe - Enflasyon ya da Döviz Muhasebesi ve TTK - Maliyet Muhasebesi - Demirbaş Yönetimi - Leasing, Yatırım, Teşvik, Zimmet

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 BAŞLIK SAYFA - - - Firma Tanıtımı 3 1 1 1 Amaç ve Kapsam 4 2 2 2 Referanslar, Doküman ve Formlar 4 3 3 3 Tanımlamalar ve Kısaltmalar 5 4 4 4 Entegre

Detaylı

BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER

BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER Başarının Anahtarı Karar mı? Kader mi? Bilgiye Dayalı Yönetimde Son Trendler BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER BAŞARININ ANAHTARI KARAR MI? KADER Mİ? Kuruluşların başarısının anahtarı üretimden pazarlamaya,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

ÜNİTE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ. Doç. Dr. Ramazan KAYNAK İÇİNDEKİLER HEDEFLER TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE GELİŞİM SÜRECİ

ÜNİTE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ. Doç. Dr. Ramazan KAYNAK İÇİNDEKİLER HEDEFLER TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE GELİŞİM SÜRECİ HEDEFLER İÇİNDEKİLER TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE GELİŞİM SÜRECİ Giriş Tedarik Zinciri Yönetimi Ve Gelişim Süreci İşletme Fonksiyonlarının Entegrasyonu Tedarik Zinciri Yönetimi Tzy nin Kavramsal Çerçevesi

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP)

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP) i T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI İŞ-YL-2007-0002 KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ERP) HAZIRLAYAN Ersin TEVATİROĞLU TEZ DANIŞMANI Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞENKAYAS

Detaylı

ISO 22000 SİSTEMİNİN BİR GIDA FİRMASINDA UYGULAMASI

ISO 22000 SİSTEMİNİN BİR GIDA FİRMASINDA UYGULAMASI T.C. İstanbul Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi Anabilim dalı Yüksek Lisans Tezi ISO 22000 SİSTEMİNİN BİR GIDA FİRMASINDA UYGULAMASI Meryem Yazıcı 2501050596 Tez Danışmanı Doç. Dr.

Detaylı