LAY S Gıda / Altın EFFIE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "LAY S Gıda / Altın EFFIE"

Transkript

1 LAY S Gıda / Altın EFFIE Yidik Gari Doğal Cips konumlandırmasıyla önyargıları yıktı, altın EFFIE yi kazandı. Lays in önündeki en büyük iki engel; patates cipsinin Türk halkının benimsediği atıştırmalık ürünler arasında yer almaması, ev alışverişini yapan en büyük grup olan anneler tarafından da doğal bulunmamasıydı. Bu nedenle Lay s, asıl hedef kitlesi olan yaş arası hedef kitleye ulaşabilmenin yolunun alışverişi yapan annelerden geçtiğini gördü. Lay s patates cipsi lezzetini doğal Türk patateslerinden geldiğini söyledi ve bunu da reklamlarının gerçek kahramanı Ayşe Teyze nin samimi söylemleriyle iletti. Mayıs 2003 itibariyle patates cipsi kategorisi %51 büyüdü, Lay s in pazar payı %166 arttı. Ağustos 2005 teyse Lay s, tarihi rekor kırarak 40,3 lük pazar payına ulaştı.

2 YİYİN GARİ! Görkem ailesinin evinde akşam yemeği saati gelmişti. Selma Hanım ın kurduğu sofrada yine yok yoktu. Memleketten gelen tulum peyniri, incecik sarılan yaprak dolması, köy ekmeği ve enginar bu akşamın spesiyalleriydi. Yine döktürmüşsün anne! dedi Berk ve Derya. Taze zeytinyağıyla pişmiş taze sebze gibisi yok, ellerine sağlık karıcım, hele şu domatese, salatalığa ne demeli, abinler üşenmemiş, tatil dönüşünde yine köylü pazarına uğramışlar galiba! dedi Levent Bey. Selma Hanım Evet, iyi olmuş, böyle doğal ve lezzetli yemek çok sık yiyemiyoruz. Ama çok doyurmayın karnınızı, filmin karşısında Lay s yiyeceğiz! dedi. Levent Bey ve çocuklar donakaldılar. Doğal beslenmeye azami dikkat eden Selma Hanım ın mutfağına cips sokmak imkânsıza yakındı. Ancak kırk yılda bir, çocuklar okulda ya da doğum günü partilerinde Levent Bey ise ofiste gizlice yerdi. Selma Hanım ın kulağına gitti mi de, cipslerin ne kadar sağlıksız olduğuna, yapay ve koruyucu maddeler içerdiğine, temiz olmayan koşullarda, temiz olmayan yağla üretildiğine dair uzunca bir nutuk dinlerlerdi. Çocuklar Anne sen iyi misin? dediler hep bir ağızdan. Levent Bey Karıcım çok mu ayakta kaldın sen bugün? Geç içeri dinlen, biz kaldırırız sofrayı dedi şaşkınlıkla. Selma Hanım gülümsedi Gayet iyiyim ben canım. Lay s yiyeceğiz dedim, şaka yapmıyorum. Doğal, temiz, çıtır çıtır patateslerden yapıyorlar hem de çok lezzetli, bugün akşamüstü toplantıda Şule Hanım ikram

3 etti. Hadi hadi sallanmayın film başlamak üzere. Ayy unutmadan, şu yeni ıhlamurdan da kaynatalım. Bugün tam doğallık günü olsun! Levent Bey ve çocuklar sofrayı toplamaya yardım ederken, kıkırdayıp Yiyelim gari dediler. Ayşe Teyze doğallığı, sevimliliği ve içleri ısıtan kahkahasıyla gönüllere taht kurdu, herkesin sempatisini kazandı. Ayşe Teyze den Önce, Ayşe Teyze den Sonra Türkiye de uzun zamandır cips pazarı yeterince geniş değildi ve cips genelde gençler tarafından tercih edilen bir atıştırmalık üründü. Cips doğal ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olan ya da bu konuda bilinçlenmeye çalışan Türk tüketicileri tarafından pek kabul görmüyordu yılına gelindiğinde Frito-Lay cips pazarının lideri konumundaydı ve Frito- Lay markalarından Lay s in pazar payı %19 du. Türkiye pazarının önemli bir büyüme potansiyeli taşımasından hareketle Frito-Lay, toplumdaki tüketim eğilimlerini de göz önünde bulundurarak cipsleri yetişkinlerin de atıştırmalık alışkanlıkları arasına sokmayı amaçlamaktaydı. Bu sayede hem cips pazarı genişleyebilir hem de Lay s in pazar payı artabilirdi. Türk insanı her ne kadar atıştırmalık ürünlerin tüketimine yatkın olsa da son yıllarda dünyadaki sağlık trendlerini dikkate almakta, bildiği ve güvendiği tıp uzmanları tarafından dile getirilen, beslenme konusundaki yeni tıbbi bilgileri ve uyarıları uygulamaya çalışmaktaydı. Beslenme alışkanlıkları konusundaki bu eğilim özellikle cips pazarının önünde bir engel oluşturmaktaydı.

4 Tüketicilerle yapılan görüşmeler patates cipsleriyle ilgili olumsuz yargıları ortaya koymaktaydı. Patates cipslerinin doğal olmayan malzemelerden, kötü yağ kullanılarak üretildiğini düşünmekteydiler. Oysa Lay s patates cipsi lezetini gerçek Türk patateslerinden alıyor ve hijyenik koşullarda üretiliyordu. Ayşe Teyze kampanyasıyla beraber Lay s, doğal ve sağlıklı beslenmeden ödün vermeyen ailelerin de hayatlarında yer almaya başladı. Katkı maddesi içermeyen meyve suları, ketçaplar, süt ürünleri, siyah şeker, siyah pirinç, kepekli makarna, doğal ekmekler ve bunun gibi birçok ürünü raflarda bulmak mümkündü. Doğal ve gerçek olan tercih ediliyordu. Ayşe Teyze sayesinde Lay s de artık doğal ve gerçekti. Lay s in relansmanı 2003 ün şubat ayında Doya Doya Yenesi Doğal Patates Cipsi kampanyasıyla yapıldı. Kampanyanın sözcüsü olarak yerel bir patates üreticisi olan Ayşe Elmacı kullanıldı. Ürünün lansmanından itibaren, satışlarda gözle görülür bir artış kaydedilmişti. Relansman kampanyasının ilk filminin büyük başarısını takiben Ayşe Elmacı ile uzun vadeli anlaşmaya gidildi ve Ayşe Elmacı ilk filmin ardından gelen Çoban Arif ve Postacı reklam filmlerinde de Lay s in sözcülüğünü devam ettirdi. Postacı filmi karşı konulmaz lezzete odaklanmıştı. Markanın satışları yükselmeye devam etti, sonraki reklam filmleri de satışlardaki devamlılığı korudular.

5 Kampanya Öncesi Ürün ve Pazar Değerlendirmesi Lay s Frito-Lay in portföyüne 1998 de girdi. Mayıs ayında yapılan lansmanda piyasaya üç farklı Lay s çeşidi sunuldu: Klasik, Baharat ve Çeşni da Lay s Barbekü lansmanı gerçekleştirildi yılındaki Doya Doya Yenesi Patates Cipsi kampanyası döneminde şekillenen yenilikçilik stratejisi doğrultusunda marka konumlandırılmasına uyan, tanıdık, Türk damak tadına hitap eden, hafif ve doğal çeşitlerin geliştirilmesine odaklanıldı. Böylece ilk olarak kampanya döneminde Çoban Salata çeşidinin tanıtımı yapıldı. AC Nielsen in 2002 yılında Türkiye cips pazarı segmentleri ve pazar paylarına dair yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye cips pazarının en büyük bölümünü %14 lük payıyla patates cipsi oluşturmaktaydı Türkiye Cips Pazarı mısır cipsi %33 diğer cipsler %26 patates cipsi %41 Kaynak: AC Nielsen Perakende Ölçüm Araştırması 2002 Aynı araştırmadan çıkan 2002 yılı patates cipsi pazar payı sonuçlarına göreyse tırtıklı patates cipsinin %73 lük payına karşılık, düz patates cipslerinin %27 idi Türkiye Patates Cips Pazarı düz patates cipsi %27 tırtıklı patates cipsi %73 Kaynak: AC Nielsen Perakende Ölçüm Araştırması 2002

6 Frito-Lay in bulunduğu tüm pazarlarda düz patates cipsi bugüne kadar büyümenin lokomotifi olmuştu. Oysa Türkiye de durum böyle değildi. Aynı araştırmanın gösterdiği üzere Lay s düz patates cipsi, %19 luk bir payla, %41 lik pazar payına sahip Ruffles ve %31 lik pazar payına sahip Cipso nun ardından üçüncü konumdaydı Türkiye Patates Cips Pazarı Marka Pazar Payları Cipso tırtıklı %31 Ruffles %41 Pringles %5 Lay's %20 Cipso klasik %3 Kaynak: AC Nielsen Perakende Ölçüm Araştırması 2002 Relansman kampanyası öncesi yapılan araştırmalar Lay s ürün imajının yeterince iyi tanımlanamadığını gösteriyordu. Lezzet, diğer markalardan farklılık, yemeğe başlayınca kendini durduramama gibi özellikler arzu edilen düzeyde değildi.

7 Lezzeti kuvvetli 8 16 Diğer markalardan farklı Yemeye başlayınca kendini durduramıyor Lay's Ruffles Yemesi eğlenceli Her zaman taze Çıtır Lezzetli Hafif Kaynak: Millward Brown 2002 Aynı araştırmalar marka imajı gibi değerlerinin de daha yüksek düzeyde çekilmesi gerektiğini düşündürtüyordu. Modernlik, iyi reklam ve ambalajlara sahip olmak, yüksek kalite ve ödenilen paraya değme gibi değerlerde daha iyi sonuçlar elde edilebilirdi.

8 Lay's Ruffles Günümüze uygun modern marka Hoş ve cazip promosyonları var Reklamları iyi 8 17 Paketleri güzel Biraz daha ödemeye değer 7 12 Ödenen paraya değer Kalitesi yüksek 9 27 Kaynak: Millward Brown 2002 Cips pazarının Türkiye de önemli bir büyüme potansiyeli vardı. Türk toplumunun öğün arası atıştırmalıkları sıklıkla tüketmesi cipslerin pazarda başarılı olabileceğini gösteriyordu. Ancak cips tüketimi, pasta, börek gibi ev yapımı veya yerel atıştırmalıkların tercih ya da doğal olmayan atıştırmalıkların tüketilmesi gibi çeşitli sebeplerden dolayı beklenilen artışı göstermemekteydi.

9 tuzlu bisküvi %13 sakız %6 şekerleme %4 çikolata %4 pasta/kek %8 tatlı bisküvi %42 çikolata kaplamalı %16 tuzlu atıştırmalık %7 Kaynak: AC Nielsen 2003 Pazar payının artışı önünde görülen başlıca engellerden biri tüketicilerin cipslerin doğal olmadığı yönündeki inanışıydı yılında gerçekleştirilecek relansman kampanyası öncesi süreç boyunca Frito Lay tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre patates cipsi şu şekilde algılanıyordu. Sağlığım için kötüdür, şişmanlatır, sivilcelere, kansere yol açar, doğal olmayan maddeler içerir, kötü yağda kızartılmıştır. Düz patates cipsleri hakkında da sanki hiçbir şey yememişim gibi ağzımda eridi, gitti, yeterince çıtır değil denmişti. Lay s düz patates cipsleri de kategorinin geneline hakim olan doğal olmayan ürün yargısından olumsuz etkilenmekteydi. Oysa Lay s algılananın aksine gerçek patateslerin doğal yöntemlerle işlenmesiyle yaratılan bir üründü. Türkiye de hasadı yapılan patateslerin ince ince dilimlenmesi, bitkisel yağda kızartılması ve Türk damak tadına uygun çeşnilerle lezzetlendirilmesi yoluyla Türkiye deki Frito Lay tesislerinde hijyenik koşullarda üretiliyordu. Hafif, ince, taze ve çıtır bir yapıya; altın sarısı renge ve bir tadanın bir tane daha yemek isteyeceği bir lezzete sahipti. Ürünün vurgulanması gereken bu özellikleri, dünyadaki tıp trendlerini yakından izleyen, sağlıklı beslenme konusunda bilinçli olan ya da bilinçlenmeye çalışan ve hem kendini hem de aile fertlerinin doğal olmayan ürünlerle beslenmesi konusunda endişe duyan Türk insanının patates cipsi hakkındaki algısını değiştirebilecek nitelikteydi.

10 Hedef Kitle B, C1, C2 SES grubuna mensup ailelerin yaş arasındaki tüm fertleri belirlenen hedef kitle içinde yer almaktaydı. Ancak anneler ev alışverişini yapan en büyük grup olduğu için öncelikli hedef kitle seçildiler. Yapılan tüketici görüşmeleri bu grubun, cipslerin doğal olmadığını düşündüğünü ortaya koymaktaydı. Özellikle ev hanımı anneler için çocukları ve eşlerine sağlıklı olduğu kadar lezzetli gıda maddeleri sunmak son derece önem taşımaktaydı. Atıştırmalık ürünlerin zaten sağlığa faydalı olmadığı düşüncesi ve bu ürünler arasında cipslerin daha da kötü bir imaja sahip olması annelerin cips satın alma davranışlarını olumsuz yönde etkilemekteydi. Çocukların favori atıştırmalıkları arasında yer almasına rağmen cipsler, anneler için sağlıksız atıştırmalıklar arasında sayılmaktaydı. Tüm bu nedenlerden dolayı gençler cips satın almak istese bile ev için satın almayı anneler gerçekleştirdiğinden eve cips girmesi zorlaşıyordu. Öncelikle, ürünün doğallığı ve sağlıklı olup olmadığı konusunda endişe taşıyanlara ulaşılmalı ve Lay s için yepyeni bir algı oluşturulmalıydı. Kampanya Hedefleri Düz patates cipslerinin tüm büyük pazarlarda büyüyen bir segment olduğu biliniyordu. Bununla beraber Türkiye deki cips pazarında mısır ve tırtıklı patates cipsleri baskın durumdaydı. Lay s, hem ürün özellikleri hem de marka değeri sebebiyle, kişi başına düşen cips tüketim oranını artırma görevini üstlenerek Türkiye pazarının lokomotifi olabilecek potansiyele sahipti. Bundan dolayı Ocak 2003 te olumsuzlukların üstesinden gelmek, markanın ve ürünün büyüme potansiyelini gerçekleştirmek amacıyla Lay s için yeni bir tanıtım kampanyası gerçekleştirildi. Ürün özellikleri, marka kimliği ve pazara hakim olan doğallık beklentisinin şekillendirdiği relansman kampanyasında Lay s doğal, en iyi kalite Türk patateslerinden üretilen ve ailece gönül rahatlığıyla tüketilebilecek patates cipsi olarak konumlandırıldı. Lay s patates cipslerinin relansman kampanyasının hedefleri belirlendi. Satışları, pazar payını ve penetrasyonu artırmak; patates cipsi kategorisini büyüterek lider olmak ve marka bilinirliğini artırmak hedefleniyordu. Lay s, genel olarak patates cipslerine karşı duyulan önyargı nedeniyle pazarda bir türlü gelemediği noktaya bu kampanyayla ulaşmalıydı. Bu hedefe ulaşılabilmesi için öncelikle patates cipsi tüketimi önündeki en büyük önyargı olan doğal değil algısını, ürünün gerçek yerli malı patatesler kullanılarak üretildiğini söyleyerek ortadan kaldırmak gerekiyordu. Ürünün lezzetli olduğunu tüketicilere hissettirerek bir tadanın bir tane daha yemek isteyeceği algısını yaratmak da ulaşılmak istenen hedeflerdendi. Bir patates cipsinin hem sağlıklı ve doğal hem de çok lezzetli olması tüketiciyi derinden etkileyecek nitelikte özelliklerdi. Tüketici, çoğu gıda maddesinin, özellikle de atıştırmalık ürünlerin lezzetini artırmak için ürüne bir takım yapay malzemelerin ya da yağ ve şeker veya tuz eklendiği gibi bir algıya sahipti. Kampanya Lay s in lezzetinin doğal, gerçek, Türk mahsulü patateslerden geldiğini söylemeliydi.

11 Yaratıcı Strateji Lay s patates cipslerinin tüketicilerin zihnindeki doğallık bariyerini etkili bir stratejiyle aşması gerekmekteydi. Doğallık ve yerellik bu noktada kilit mesajlardı. Alice BBDO Reklam Ajansı bünyesinde gerçekleştirilen farklı markalar ve ürünler hakkındaki sayısız grup tartışmaları, yapılan araştırmalar ve analizler, yeniliklere açık tüketicilerin yerli malı malzemelerle Türk damak tadına uygun şekilde üretilen markaları almaya daha yatkın olduklarını gösteriyordu. Ürünün özellikleri, marka kimliği ve pazara hakim olan doğallık beklentisi, relansman kampanyasını şekillendirdi. Lay s doğal, iyi kalite Türk patateslerinden üretilen, ailece gönül rahatlığıyla tüketilebilecek patates cipsi olarak konumlandırıldı. Lay s patates cipslerinin karşı konulmaz lezzeti, gerçek, iyi kalite Türk patateslerinden üretilmesinden kaynaklanmaktadır mesajı ana mesaj olarak belirlendi. Ürünün gerçek ve iyi kalite Türk patateslerinden üretilmesi; ince, hafif, taze ve çıtır yapısı; doğal Türk çeşnileriyle özenle hazırlanması; gerçek patates tadı ve altın sarısı rengi varılmak istenen doğal patates cipsi algısını desteklemekteydi. 30 Ağustos 1999 tarihinde Piar Gallup tarafından yapılan Lay s niteliksel araştırma çalışmasının gösterdiği üzere ideal bir cipsin sahip olması gereken özellikler lezzetli, çıtır çıtır, gerçek patates tadına sahip, hafif, taze olması, farklı çeşitleri olması, çok yağlı ya da çok tuzlu olmaması, şekli, rengi, boyutlarının uygun olması ve de verilen paraya değer olmasıydı. Kampanyanın ana mesajı Lay s hem doğal hem ideal patates cipsidir demeliydi. Bu mesajı almadan önce her ne kadar sevsem de patates cipsi yememeliyim diyen tüketici, mesajı alınca suçluluk hissetmeden, büyük rahatlıkla Lay s patates cipsinin tadını çıkarabilirim! demeliydi. Lay s sıcak, olduğu gibi görünen ve göründüğü gibi olan, otantik ve muzip bir marka kimliğine sahipti. Bu kimliği en iyi yansıtacak marka sembolünün yerel bir patates üreticisi olduğuna karar verildi. Üretici, toprakla olan ilişkisi nedeniyle, markanın doğallık mesajını rahatça taşıyabilecek, samimi ve inandırıcı bir iletişim kurabilecekti. Relansman filmi Ayşe Teyze ile onu takip eden Çoban Arif ve Postacı filmlerinde Ödemişli Ayşe Elmacı kullanıldı. Ayşe Elmacı Lay s in doğal patates cipsi olarak kabul edilmesini kolaylaştırdı.

12 Diğer İletişim Programları Satış noktaları tüketicinin ürünle temas ettiği yer olduğu için relansman kampanyasının önemli bir ayağını oluşturmaktaydı. Paket tasarımları doğallık mesajını iletecek şekilde değiştirildi. Ana mesajı destekleyen POP malzemeleri ev satış noktalarının farklı alanlarında tüketiciyi yakalamayı ve noktaların ürün stoklama kapasitesini yükseltmeyi amaçlayan stantlar hazırlandı. Ürünün satın alınmasını kolaylaştırmak için planogram değiştirildi; Lay s in rafta ilk sol bölümü almasına karar verildi.

13 6 büyük şehirde, 83 zincir mağazada 392 gün boyunca sampling yapıldı tüketicinin ürünle tanışması hedeflendi. Sampling e basit oyunlu bir promosyon eklenerek tadımların anında satışa dönüşmesi sağlandı. Ayrıca ailece tüketimi teşvik etmek için %30 daha fazla cips içeren büyük paketler pazara sürüldü. Büyük marketlerde satış artırmak ve akşam televizyon başında ailece Lay s tüketimini teşvik amaçlı televizyon seti hediyeli promosyon çalışmaları yapıldı. Halkla ilişkiler çalışmaları tüketiciyle bağ kurulması ve mesaj etkinliğinin artırılması için etkili şekilde kullanıldı. Relansmandan önce patates, patates cipsleri ve marka hakkında tüketicileri bilgilendirip relansmana hazırlamayı amaçlayan markalı ve markasız haberler yayınlandı. Relansman dönemindeyse markanın mesajları basın bültenleri ve markanın sembolü yerel patates üreticisi Ayşe Elmacı nın yer aldığı haberler aracılığıyla defalarca televizyon ve basında yer aldı.

14 Kış sezonu boyunca kış sporları merkezlerinde düzenlenen etkinliklerle, tüketicilerle buluşuldu ve magazin basınında yansıma elde edildi. Medya Stratejisi Medya stratejisi kısa dönemde yüksek erişim sağlayacak ve hedef kitle algısına Lay s ile doğallık arasındaki bağlantıyı kısa sürede yerleştirecek ve uzun dönemde koruyacak yüksek frekanslı bir planlamayı gerektirmekteydi. Kısa sürede geniş kitlelere ulaşmak için en uygun mecra, Frito Lay in de içinde yer aldığı makroçerez 1 kategorisinin ana mecrası olan televizyondu. Relansman kampanyası amacı doğrultusunda televizyon mecrasında yıl boyunca süreklilik sağlayacak ve böylece doğallık mesajını yıl boyunca taşıyacak bir yayın stratejisi üzerinden ilerlendi ve hazırlanan spotlar toplamında 5 burst lük kampanya dönemlerinde yüksek frekans ve erişim straetejisi hedefiyle yayınlandı. Televizyondaki kuşak içi reklam kirliliğinin önüne geçebilmek için; özellikle televizyon izlenme oranın en yüksek olduğu sonbahar-kış döneminde hedef kitlede izlenme oranı yüksek iki ana televizyon kanalında reklam kuşağı dışında yayınlanan separatör uygulaması yayınlandı te kampanyanın medya kullanım rasyoneli aynı oldu. Yüksek frekans ve erişim hedefiyle planlanan televizyon kampanyaları mart ve nisan ayları boyunca separatörlerle desteklendi. Televizyon kampanyalarının yanı sıra 2004 te açık hava mecrasında raket kullanımlarıyla da kampanyalara destek verildi te cips kategorisinde tarife üzerinden Lay s in harcama payı %27,4 oldu Ocak- Ağustos harcamasıysa %41,6 olarak gerçekleşti. Bu %118,8 lik bir değişikliğe işaret ediyordu. Toplam medya bütçesi relansman kampanyası televizyon ve yanı sıra yapılan açık hava, halkla ilişkiler, satış promosyonları ve satış noktası aktivitelerine ayrıldı. 1 Ana öğünler haricinde, yemek aralarında atıştırılan tatlı ve tuzlu (meyve, dondurma ve şekerlemeler de dahil olmak üzere) gıda maddeleri.

15 Sonuçların Kanıtı AC Nielsen in yaptığı araştırmalar Mayıs 2003 itibariyle patates cipsi kategorisinin %51 oranında büyüdüğünü ve Lay s in payının %166 oranında arttığını gösteriyordu. Lay s in bu kategorideki payı 2,7 katına çıktı ve pazarın lideri olarak büyük bir başarı kazandı. Markanın patates cipsleri kategorisindeki adetsel pazar payı 2002 de %19 iken 2003 te %31,3 e çıktı. Lay's Pazar Payı Oca.03 Şub.03 Mar Lay's Pazar Payı (%) 19 17,8 25, ,3 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu yılları arasında Lay s %260 oranında büyüme gerçekleştirdi. AC Nielsen tarafından Ekim 2004 te yapılan araştırma sonuçlarına göre ocak ayından ağustos ayı sonuna kadar ortalama pazar payı %35,5 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla Lay s relansmandan itibaren %16,5 oranında pazar payını artırdı ve lider oldu Lay's Pazar Payı Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos 2004 Lay's Pazar payı (%) 32,2 36,4 37,5 37,4 36,2 34,7 33,7 36,1 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu 2004 Ağustos 2004 te HTP verilerine göre Lay s hane penetrasyonu relansman kampanyasından itibaren iki kattan fazla arttı senesi son çeyreğinde %8 den, 2003 senesi son çeyreğinde %16 ya, 2004 senesi ilk çeyreğinde %18 e yükseldi. Hane başına bir çeyrek yılda satın alınan miktar 2002 son çeyrekte 83 gramdan, 2003 ilk çeyrekte 114 grama, 2004 ilk çeyrekte de 166

16 grama ulaştı. Tekrarlanan satın almalarsa 2002 son çeyreğinde %37 den, 2003 ilk çeyreğinde %41 e, 2004 ilk çeyreğinde %43 e yükseldi Hane penetrasyonu (%) Hane başına satın alınan miktar (gr) 2002 son çeyrek 2003 ilk çeyrek 2004 ilk çeyrek Tekrarlanan satın alma (%) Kaynak: HTP Tuzlu Makroçerez Araştırması 2004 Millward Brown tarafından Mart 2003 te yapılan 2002 son çeyrek ve 2003 ilk çeyrek verilerini içeren Çerezler Marka Bilinirliği Çalışması na göre relansman kampanyasıyla birlikte Lay s in toplam spontan marka bilinirliği oranı belirgin artış göstererek %5 ten %9 a, favori cips markalarındaki oranı %7 den %12 ye, en son satın alınan cips markalarındaki oranı %9 dan %17 ye çıktı Toplam spontan marka bilinirliği (%) 0 Favori cips markalarındaki oranı (%) En son satın alınan cips markalarındaki oranı (%) 2002 son çeyrek 2003 ilk çeyrek Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003 Aynı araştırma sonuçları içinde ürün imajı ve marka imajı oranlarının yükseldiği görülüyordu. Ürün imajı oranlarında çok lezzetli %15 ten %24 e, her zaman taze %14 ten %24 e, çok

17 çıtır %22 den %30 a, bir yedin mi bırakamazsın %11 den %18 e diğerlerinden farklı ve özel ise %8 den %19 a yükseldi. Lay's Ürün İmajı (%) son çeyrek 2003 ilk çeyrek Çok lezzetli Her zaman taze Bir yedin mi bırakamazsın Çok lezzetli Yemesi eğlenceli Diğerlerinden farklı 8 19 Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003 Marka imajı oranlarındaysa yüksek kalite, paraya değer olması, reklamlarının ve promosyonlarının etkileyici olması ve modern marka olması özellikle yükselen değerler olarak gözlemlenmişti.

18 Lay's Marka İmajı (%) Kalitesi yüksek Verilen paraya değiyor Reklamları etkileyici Promosyonları etkileyici Günümüze uygun modern markalar 2002 son çeyrek 2003 ilk çeyrek Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003 Aynı çalışmanın sonuçlarına göre reklamın marka hakkında uyandırdığı etki araştırma ortalamasının üzerinde performansa sahipti. Ürünün doğal malzemelerden üretildiği fikri %69 ile araştırma ortalaması olan %47 nin çok üzerindeydi. Reklam ürünle ilgili; araştırma ortalaması olan %70 e karşı %75 ile çok lezzetli ; %65 e karşı %69 ile yemesi eğlenceli ; %47 ye karşı %53 ile özel ve farklı algısı yaratıyordu Çok lezzetli Yemesi eğlenceli Diğerlerinden farklı İçeriği doğal Ayşe Teyze Araştırma ortalaması Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003

19 Tüketicilerin reklam hakkındaki düşünceleri Millward Brown ortalamasının üzerindeydi. Millward Brown ortalaması olan %52 ye karşı %65 filmi izlemekten çok keyif aldığını, %35 e karşı %51 markayı satın alma isteği duyduğunu, %36 ya karşı %46 markayı cazip kıldığını, %45 e karşı %48 markayı inandırıcı bulduğunu belirtti Film izlemesi çok keyifli Markayı satın alma isteği artıyor Markayı cazip kılıyor Marka inandırıcı Ayşe Teyze Araştırma ortalaması Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003

20 Ağustos 2004 tarihli Millward Brown, Lay s Postacı Filmi Post Test Araştırması na göre Postacı reklamı %82, ana kahraman Ayşe Teyze %61 ile çok yüksek hatırlanırlığa sahipti. Araştırma ortalaması olan %23 e karşı, %44 oranıyla izlemesi çok keyifli diyenlerle izlemesi oldukça keyifli diyenlerin toplamı olan reklamın beğenilme oranı %81, araştırma ortalamasının çok üzerindeydi İzlemesi çok keyifli İzlemesi oldukça keyifli İzlemesem de olur İzlemekten pek hoşlanmadı İzlemekten hiç hoşlanmadı Postacı Araştırma ortalaması Kaynak: Millward Brown Lay s Postacı Filmi Post Test Araştırması 2004

21 Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması nda, Ayşe Teyze nin %42 ile Lay s için marka sembolü haline geldiği görüldü. Ayşe Teyze nin temsil ettiği en önemli ürün özellikleri %25 ile doğallık, %23 ile patateslerin yetiştiği yöre olarak belirtildi Doğal / Naturel / Katkısız 25 Patatesin yetiştiği yer 23 Taze 12 Tadı güzel / Lezzetli 11 Patatesten yapılıyor / Hammaddesi patates Patates üretiminde çiftçinin kullanılması / Köyde yetiştiriliyor İyi / Kaliteli patateslerden yapılmış Herkese hitap eder / Herkes tarafından sevildiğini Ürünü tanıtıyor / Lay's'in özelliklerini anlatıyor / Nasıl yapıldığını anlatıyor Ayşe Teyze Kaynak: Miller Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2004

22 Postacı reklam filmi, yine Post Test araştırmasına göre %83 ile ürünün Türkiye de yetiştirilen, %80 ile gerçek patateslerden üretildiğini, %81 ile doğal patates cipsi, %72 ile çok lezzetli olduğunu düşündürtmekteydi. Çoban Arif reklam filminden de oldukça yüksek oranlar alındı Türkiye'de yetiştirilen patatesler Postacı Çoban Arif Doğal patates cipsi Gerçek, doğal patatesler Çok lezzetli Kaynak: Millward Brown Lay s Postacı Filmi Post Test Araştırması 2004 Türkiye cips pazarının hacmi 2002 yılından 2004 yılı sonuna kadar %115 gibi önemli bir büyüme oranı yakaladı. Lay s Doya Doya Yenesi Doğal Patates Cipsi kampanyası sonrası liderliğe yükseldi. Doya Doya Yenesi Doğal Patates Cipsi Relansman kampanyasının üçüncü filmi olan Postacı nın ardından Eylül 2004 itibariyle kampanyaya devam edildi. Satışları ve hane tüketimini de daha da artırmak, pazar payını daha da büyütmek hedeflendi. İlk üç filmde benimsenen strateji genel hatlarıyla korunsa da, sonraki filmlerde doğallık yerine daha çok Lay s in karşı konulmaz bir lezzete sahip olduğu söylenerek, ince, hafif, çıtır ve taze bir patates cipsi olduğu üzerine odaklanıldı. İştah açıcı ürün görüntüleri kullanarak, ürünün üstün lezzetli olmasını özellikle vurgulayarak bir yandan da Lay s in doğallığını koruyarak oluşturulacak hikâyelere karar verildi.

23 Lay s portföyü için, Türk damak tadına uygun hafif ve doğal çeşitlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar, global bir program olan master chef programı çerçevesinde başlatıldı. Frito Lay in dünyanın pek çok ülkesinde yerel lezzetleri ve tercihleri keşfederek bunlara uygun ürünler, çeşniler geliştirmek üzere yarattığı bu program dahilinde, yeni ürün projelerinde o ülkenin söz sahibi şefleriyle ortak çalışılıyor. Türkiye de de 2003 yılında devreye sokulan master chef programında Türk yeme içme kültürünün tarihinden başlayıp, Anadolu topraklarının doğal ürünlerine kadar uzanan araştırmalar yapıldı. Bu bilgiler ışığında geliştirilen konseptler, tüketici testlerine sokulduktan sonra beğenilen fikirler üzerinden master chef in danışmanlığıyla yeni tatlar yaratıldı. Bu uzun soluklu çalışmanın ilk ürünü 2004 yılında lansmanı yapılan Lay s Zeytin ve Kekik Çeşnili patates cipsi oldu Ağustos ta Zeytin ve Kekik Çeşnili ile 2005 Haziran da Hasat Şenliği lansman filmleri yayına girdi.

24 Kampanya süresince marka hem tematik hem yeni ürün haberleri hem de güçlü satış noktası görselliği ve promosyonlarıyla desteklenmeye devam etti.

25 Lay s Türkiye patates cipsi pazarında 2003 sonunda %32,3 lük paya sahipken Ağustos 2004 te bu oran %36,1 e çıktı. Türkiye toplam cips pazarında 2003 senesi sonunda Lay s in payı %13 iken, 2004 sonunda %15,4 e yükseldi. Lay s 2004 sonunda hanelerin %36,8 ine girdi. Ürün sadakati %17,8 olarak ölçüldü. Millward Brown ATP sonuçlarına göre Zeytin ve Kekik filminin tanınma oranı araştırma ortalaması olan %64 e karşı, %92 oldu. Hasat Şenliği lansmanı sonrasında, Ağustos 2005 te, Lay s tarihi rekorunu kırarak, %40,3 lük pazar payına ulaştı. Lay's Patates Cipsi Pazar Payı Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Lay's Pazar Payı (%) 36,6 37,3 36,5 35,5 36,6 36,8 39,5 40,3 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu 2005

Kendi Biskrem ini Hayal Et!!!

Kendi Biskrem ini Hayal Et!!! Kendi Biskrem ini Hayal Et!!! Bir Biskrem versem benim için yeni bir ürün geliştirir misiniz? Bu çalışmada sizlerden yepyeni bir ürün geliştirmenizi bekliyoruz. Bisküvi pazarı ve Biskrem ile ilgili detayları,

Detaylı

KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI

KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI PERAKENDE SEKTÖRÜNDE YERLİ ÜRÜN KULLANIM ALIŞKANLIKLARI ARAŞTIRMASI SONUÇLARI n=1002 Hazırlayan: Lipa Consultancy Temmuz 2015 Genel Tüketim Alışkanlıkları 1-Alışveriş yaparken

Detaylı

İçindekiler. HSG Tarım... 3 Elma... 5 Appy... 7 Üretim Tesisimiz... 9 Üretim... 13 Soğuk Zincir... 17 Satış ve Pazarlama... 19

İçindekiler. HSG Tarım... 3 Elma... 5 Appy... 7 Üretim Tesisimiz... 9 Üretim... 13 Soğuk Zincir... 17 Satış ve Pazarlama... 19 İçindekiler HSG Tarım... 3 Elma... 5 Appy... 7 Üretim Tesisimiz... 9 Üretim... 13 Soğuk Zincir... 17 Satış ve Pazarlama... 19 1 2 HSG Tarım Adını 1969 da üretilen ilk yerli traktörden alan HSG Tarım, tarımda

Detaylı

DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE

DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE Mizah Doğru Kullanıldığında Sattırır da... Atıştırmalık ürünler pazarında geleneksel tatların yanında yer bulmak isteyen Doritos A la Turca nın, ürün geliştirme ve

Detaylı

İletişim: Bir düşüncenin, bilginin, haberin veya mesajın kişiler, gruplar ve örgütler arasında karşılıklı değiş tokuş sürecidir.

İletişim: Bir düşüncenin, bilginin, haberin veya mesajın kişiler, gruplar ve örgütler arasında karşılıklı değiş tokuş sürecidir. PAZARLAMA İLETİŞİMİ İLETİŞİM NEDİR? İletişim: Bir düşüncenin, bilginin, haberin veya mesajın kişiler, gruplar ve örgütler arasında karşılıklı değiş tokuş sürecidir. -SÖZLÜ -SÖZSÜZ *İletişimden Söz Edebilmek

Detaylı

Ülker Çikolata ya Yeni Bir Lezzet Kat, Fikirlerinle Fark Yarat!!!

Ülker Çikolata ya Yeni Bir Lezzet Kat, Fikirlerinle Fark Yarat!!! Ülker Çikolata ya Yeni Bir Lezzet Kat, Fikirlerinle Fark Yarat!!! Ülker Çikolata ya yeni bir lezzet katarak fark yaratmaya var mısın? Bu çalışmada sizlerden Ülker Çikolata ya yeni bir lezzet katacak yepyeni

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

HP, Y Kuşağına Ulaşmak için İlgi Çekici YouTube Reklamları Kullanıyor

HP, Y Kuşağına Ulaşmak için İlgi Çekici YouTube Reklamları Kullanıyor HP, Y Kuşağına Ulaşmak için İlgi Çekici YouTube Reklamları Kullanıyor Yayınlanan Mayıs ayı 2016 Konular Video Reklâm HP artık dijital video ile tek bir platform üzerinden tüm Y kuşağı kitlesine ulaşabiliyor.

Detaylı

DiYABET VE BESLENME N M.-

DiYABET VE BESLENME N M.- DiYABET VE BESLENME Diyabet tedavisinin amacı;kan şekeri kontrolünü sağlayarak diyabetin seyrinde gelişebilecek bozuklukları (komplikasyonları) önlemek veya geciktirmek; böylece yaşam kalitenizi yükseltmektir.

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş Yılı I. Çeyrek Finansal Sunumu

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş Yılı I. Çeyrek Finansal Sunumu PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2014 Yılı I. Çeyrek Finansal Sunumu Pınar Et in Gücü Yenilikçi ve öncü kimlik 300 den fazla SKU AR-GE deneyimi En itibarlı markalar içerisinde ilk 10 da* Türkiye nin en

Detaylı

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Proje Adı: Lezzet Safarisi: Sıcağı Sıcağına Aksiyona Dönüşen Bulgular Araştırma Şirketi: TNS Piyasa Araştırma Danışmanlık ve Ticaret AŞ Araştırma Veren: Frito Lay

Detaylı

BASIN BÜLTENİ 12 Ocak 2012

BASIN BÜLTENİ 12 Ocak 2012 BASIN BÜLTENİ 12 Ocak 2012 AVM ALGI ARAŞTIRMASI sonuçları açıklandı Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ve GfK TÜRKİYE işbirliği ile gerçekleştirilen AVM Algı Araştırması sonuçları 12 Ocak 2011

Detaylı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin her konuda olduğu gibi beslenme konusunda bebekleri için mümkün olan en 1 / 7 iyi

Detaylı

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2014 Yılı 3. Çeyrek Finansal Sunumu

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2014 Yılı 3. Çeyrek Finansal Sunumu PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2014 Yılı 3. Çeyrek Finansal Sunumu Pınar Et in Gücü Yenilikçi ve öncü kimlik 300 den fazla SKU AR-GE deneyimi En itibarlı markalar içerisinde ilk 10 da* Türkiye nin en

Detaylı

1974 ten bugüne biz dogrusunu yapiyoruz...

1974 ten bugüne biz dogrusunu yapiyoruz... _ 1974 ten bugüne biz dogrusunu yapiyoruz... www.atombaharat.com www.baharatgunleri.com HAKKIMIZDA ATOM GIDA Küçük bir işletme olarak yola çıktık. Fakat her yaptığımız işin en iyisini yapmaya çalıştık.

Detaylı

Hakkımızda. Alaçatı muhallebicisi Ege nin kendine özgü doğasından ilham alır. Alaçatı doğallığı temel değer olarak benimsenmiştir.

Hakkımızda. Alaçatı muhallebicisi Ege nin kendine özgü doğasından ilham alır. Alaçatı doğallığı temel değer olarak benimsenmiştir. Hakkımızda Alaçatı Muhallebicisi, Tatlı Bereket Firmasının markalarından biridir. Ülkenin en iyi restoran işletmecisi şirketlerinden birisi olan Özsar tarafından kurulmuştur. Alaçatı muhallebicisi Ege

Detaylı

1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir?

1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir? 1 )Herhangi bir iletişim kanalı yardımıyla farklı ortamlarda bulunan kaynak ve alıcının gerçekleştirdiği iletişime ne ad verilir? Görsel iletişim Yüz yüze iletişim Sözsüz iletişim Sözlü iletişim Araçlı

Detaylı

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş Yılı Finansal Sunumu

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş Yılı Finansal Sunumu PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2013 Yılı Finansal Sunumu Pınar Et in Gücü Yenilikçi ve öncü kimlik 300 den fazla SKU AR-GE deneyimi En itibarlı markalar içerisinde ilk 10 da* Türkiye nin en beğenilen

Detaylı

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler Besin Grupları Doğada çok çeşitli besinler bulunmakta ve her besinin besin öğesi bileşimi farklılık göstermektedir. Besin öğelerini tek bir besinle vücudumuza almamız imkansızdır. Besin öğelerinin dengeli

Detaylı

İki dilim baklavaya yarım litre su

İki dilim baklavaya yarım litre su İki dilim baklavaya yarım litre su Bayramların vazgeçilmez ikramı şerbetli tatlılar, Ramazan ayı boyunca susuz kalan bünyelere ilk günden aşırı yükleme yapılmasına neden olmamak için, iki dilim baklavaya

Detaylı

TÜRK-İŞ Haber Bülteni

TÜRK-İŞ Haber Bülteni TÜRK-İŞ Haber Bülteni T ü r k i y e İ ş ç i S e n d i k a l a r ı K o n f e d e r a s y o n u Bayındır Sokak No: 10 Kızılay - Ankara Tel: (0.312) 433 31 25-29 Faks: (0.312) 433 85 80-433 68 09 facebook.com/turkiskonfederasyonu

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI Türkiye beslenme durumu yönünden hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkelerin sorunlarını birlikte içeren bir görünüme sahiptir. Ülkemizde halkın beslenme

Detaylı

KURUMSAL. Misyonumuz. Vizyonumuz

KURUMSAL. Misyonumuz. Vizyonumuz 1 2 3 HAKKIMIZDA 4 KURUMSAL Misyonumuz Sağlıklı çalışma koşullarında, kalitesine güvenilen malzemeleri, bilinçli ve kusursuz işçilik ile işleyerek, sağlıklı ve lezzetli beslenme ilkesi ile sürekli müşteri

Detaylı

1. Aşama: Terminoloji değişimi

1. Aşama: Terminoloji değişimi 1. Aşama: Terminoloji değişimi Perakende satış yok tüketici / alışverişçi talebi (alımı) var Dağıtım sistemi tuzaklarla doludur İş başarısının ölçümü nihai taleptir Her şey talebi anlamakla başlar 2 Dağıtım

Detaylı

Lezzet kataloğu. Siyah Zeytinler. Yeşil Zeytinler. Endüstriyel Grup

Lezzet kataloğu. Siyah Zeytinler. Yeşil Zeytinler. Endüstriyel Grup Lezzet kataloğu Siyah Zeytinler Yeşil Zeytinler Endüstriyel Grup Kaanlar Gıda Grubu olarak peynir üretimindeki verimliliğimizi ve markamızın oluşturduğu güveni, zeytincilik sektörüne de taşımak amacıyla

Detaylı

DEĞERLERİMİZ. Mükemmellik anlayışımız

DEĞERLERİMİZ. Mükemmellik anlayışımız TARİHÇE 1968 yılında, Gaziantepli Burhan ve Mehmet Dinçerler kardeşler, baklava sektöründe işçi olarak çalışmaya başlarlar. Mesleğin tüm inceliklerini öğrenen kardeşler, 1983 yılına geldiklerinde bu sektörün

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl 8. düzenlenen Felis Ödülleri medya planlama stratejilerini ödüllendirmesinin yanı sıra bu yıl genişleyen

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Felis Ödülleri ne başvurular 8 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Başvuruda bulunmak

Detaylı

Doğruların buluştuğu adres...

Doğruların buluştuğu adres... M E D I A Doğruların buluştuğu adres... İletişim Sanattır Firmaların kıyasıya rekabet ettikleri Etnik Pazar sürekli yeniliklere açıktır. Reklam stratejileri yapılırken hedef kitlenin doğru bir şekilde

Detaylı

İnteraktif Pazarlama Stratejimiz. www.grafiketinteractive.com

İnteraktif Pazarlama Stratejimiz. www.grafiketinteractive.com İnteraktif Pazarlama Stratejimiz amaç Neden İnteraktif Pazarlama? Günümüz Dünyasında internet, hızlı bilgi paylaşımı ve iletişimin yanısıra, pazarlama ve satış alanında çok ciddi avantajlar geliştirmiştir.

Detaylı

Opet, Shell, Petrol Ofisi

Opet, Shell, Petrol Ofisi AKARYAKIT SEKTÖRÜNÜN İTİBAR YÖNETİMİ PERFORMANSI 2013 En Yüksek Şirketleri Sektör İtibarını Güçlendiriyor.. Opet, Shell, Petrol Ofisi İtibar Yönetimi Performansında Başarı için minimum 70 puana ulaşmak

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI İKTİSADİ İŞLETMELERİ YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI İKTİSADİ İŞLETMELERİ YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI İKTİSADİ İŞLETMELERİ YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ Tasarım : Arş. Gör. Görkem TILIÇ Fotoğraflar : Coşkun PINARBAŞI - Hasan Eren ÇALIŞKAN BÜGEV, hazır yemek, unlu mamüller

Detaylı

Proje Adı: Adam Olacak Çocuk (Bir çocuk markasının aile markası olma yolundaki hikayesi) Araştırma Şirketi: ThinkNeuro Araştırma Veren: PepsiCo Veri

Proje Adı: Adam Olacak Çocuk (Bir çocuk markasının aile markası olma yolundaki hikayesi) Araştırma Şirketi: ThinkNeuro Araştırma Veren: PepsiCo Veri Proje Adı: Adam Olacak Çocuk (Bir çocuk markasının aile markası olma yolundaki hikayesi) Araştırma Şirketi: ThinkNeuro Araştırma Veren: PepsiCo Veri Toplama Firması: Araştırmanın Künyesi ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ-

Detaylı

İznikli Zeytin ve Zeytinyağı

İznikli Zeytin ve Zeytinyağı İznikli Zeytin ve Zeytinyağı Zeytinin yolculuğu Bahar ve yaz aylarında çiçeklerle süslenen zeytin ağaçlarımız bakım ve budama döneminden sonra kasım ayında hasat ile yolculuğuna başlar; Gün ağardıktan

Detaylı

Haşmet GÖKIRMAK. Yard. Doç. Dr. 14 Mart 2014

Haşmet GÖKIRMAK. Yard. Doç. Dr. 14 Mart 2014 Haşmet GÖKIRMAK Yard. Doç. Dr. 14 Mart 2014 Bu Bölümde Stratejik Planlamanın Aşamaları Şirket seviyesinde Bölüm, ürün ve pazar seviyesinde Şirket Misyonunun belirlenmesi Şirket amaç ve hedeflerinin belirlenmesi

Detaylı

Vizyon BÜYÜK LOKMA YİYİN

Vizyon BÜYÜK LOKMA YİYİN Tarihçe Burger Break Markası 2013 te Ankara da kurulmuştur. Marka Yücelen Şirketler Grubu iştirakidir. Yücelen Şirketler Grubu başta akaryakıt, deniz taşımacılığı, lojistik, filo kiralama, yatçılık, turizm,

Detaylı

Dünyada otomatlar. İçindekiler:

Dünyada otomatlar. İçindekiler: Dünyada otomatlar İçindekiler: 1. Dünyada Otomatlar 2. Türkiye de Jetbite Jetomat nedir? Jetomatlar neden çok sevildi? Klasik severler için Jetbite Uygulama ve kullanım şekli İlkeler Hedefler 3. Ürünler

Detaylı

OBEZİTE DİYABET VE METABOLİK HASTALIKLAR DAİRE BAŞKANLIĞI

OBEZİTE DİYABET VE METABOLİK HASTALIKLAR DAİRE BAŞKANLIĞI OBEZİTE DİYABET VE METABOLİK HASTALIKLAR DAİRE BAŞKANLIĞI Dr. Sabahattin KOCADAĞ Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı Dünyada her yıl 2,8 milyon insan, fazla kilolu (obezite de dahil) olmak nedeniyle

Detaylı

5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor

5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor Tarih: 06.10.2013 Sayı: 2013/16 Türkiye de e-ticaret Raporu na göre online alışveriş beş yılda 3 e katlandı 5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor İSMMMO nun Türkiye de e-ticaret adlı raporuna

Detaylı

Kalite doğru ürün yada hizmeti, müşterinin eline doğru zamanda ve doğru fiyatla koymaktır. Charles A. Mills

Kalite doğru ürün yada hizmeti, müşterinin eline doğru zamanda ve doğru fiyatla koymaktır. Charles A. Mills CATERING16:Layout 1 12/15/15 1:02 PM Page 1 Kalite doğru ürün yada hizmeti, müşterinin eline doğru zamanda ve doğru fiyatla koymaktır. Charles A. Mills CATERING16:Layout 1 12/15/15 1:02 PM Page 2 02 CATERING16:Layout

Detaylı

Çocukların Medya Tüketimleri ve Yaşam Tarzları. Nobody s Unpredictable

Çocukların Medya Tüketimleri ve Yaşam Tarzları. Nobody s Unpredictable Çocukların Medya Tüketimleri ve Yaşam Tarzları 1 Nobody s Unpredictable Çocukluk Affan Dede ye para saydım,. Havuzda su şırıl şırıldır Zıpzıplarım pırıl pırıldır. Ne güzel güzel dönüyor çemberim; Hiç bitmese

Detaylı

ş i r k e t l e r g r u b u Profesyonel bir anlayış ve uzman bir kadroyla önemli bir müşteri kitlesine hizmet veriyoruz. gelişim içinde olan iş dünyasında zamanın ritmini yakalamak, ancak yeni fikirler

Detaylı

Stratejik Pazarlama Planlaması. Tolga DURSUN

Stratejik Pazarlama Planlaması. Tolga DURSUN Stratejik Pazarlama Planlaması Tolga DURSUN 1 İŞLETME YÖNETİM SÜRECİ PLANLAMA UYGULAMA DENETLEME o Amaçları Belirleme o Strateji ve taktikleri belirleme Örgütleme Kadrolama Yürütme Performans sonuçlarını

Detaylı

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler

Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Baykuş Ödülleri 2013 -Ödül Alan Projeler Proje Adı: TÜKETİCİ İÇGÖRÜSÜ VE MARKA KONUMLANDIRMA ARAŞTIRMASI Araştırma Şirketi: ERA RESEARCH & CONSULTANCY Araştırma Veren: İNCİ DERİ MAMULLERİ SAN. VE TİC.

Detaylı

Aslında, benim perakende sektöründeki kariyerim bir anlamda 12 yaşında sahibi olduğumuz süpemarkette yaz tatillerinde çalışmamla başladı.

Aslında, benim perakende sektöründeki kariyerim bir anlamda 12 yaşında sahibi olduğumuz süpemarkette yaz tatillerinde çalışmamla başladı. Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Konuklar, İstanbul, 14 Temmuz 2008 Öncelikle Real Hipermarketleri Türkiye Genel Müdürü olarak gerçekleştirdiğimiz ilk basın toplantımıza katılımınız için çok teşekkür

Detaylı

8. Araştırmacılar Zirvesi, 9-10 Kasım 2004

8. Araştırmacılar Zirvesi, 9-10 Kasım 2004 , Biz araştırmacılar müşterilerimizin pazarlama, satış çabalarına destek olmak için varız... Tüketiciye odaklanma : Davranışlarının ardındaki nedenleri anlamak Onlara doğru mesajları iletmek Onları etkilemek

Detaylı

Renan BURDUROĞLU. Retailing Institute. Future Trends In Private Labelling. 9 Kasım 2001. 1-20 Copyright Retailing Institute

Renan BURDUROĞLU. Retailing Institute. Future Trends In Private Labelling. 9 Kasım 2001. 1-20 Copyright Retailing Institute 9 Kasım 2001 Future Trends In Private Labelling Renan BURDUROĞLU Retailing Institute 1-20 Copyright Retailing Institute Copyright Retailing Institute 9 Kasım m 2001 DÜNYADA MARKET MARKALARININ GELİŞİMİ

Detaylı

PROJE ADI: YERLİ BİR KAYKAY MARKASININ ETNOGRAFİSİ: BERABER KAYDIK BİZ BU YOLLARDA, BERABER DÜŞTÜK YÜKSEK RAMPALARDA

PROJE ADI: YERLİ BİR KAYKAY MARKASININ ETNOGRAFİSİ: BERABER KAYDIK BİZ BU YOLLARDA, BERABER DÜŞTÜK YÜKSEK RAMPALARDA PROJE ADI: YERLİ BİR KAYKAY MARKASININ ETNOGRAFİSİ: BERABER KAYDIK BİZ BU YOLLARDA, BERABER DÜŞTÜK YÜKSEK RAMPALARDA Araştırmanın Künyesi Kullanılan yöntem (ler) Kalitatif Kantitatif Diğer (açıklayınız)

Detaylı

n lf o o d p l a Bu metnin Türkçeye çevirisi Pınar Enstitüsü'nün desteği ile gerçekleştirilmiştir.

n lf o o d p l a Bu metnin Türkçeye çevirisi Pınar Enstitüsü'nün desteği ile gerçekleştirilmiştir. g olf or w. coo n lf o o d p l a et. g or co w w et. ww w.efa d.o rg.eufic.org w ww Bu metnin Türkçeye çevirisi Pınar Enstitüsü'nün desteği ile gerçekleştirilmiştir. Bisiklet sürmeyi öğrendiğin zamanı hatırlıyor

Detaylı

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2015 Yılı 1. Çeyrek Finansal Sunumu

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2015 Yılı 1. Çeyrek Finansal Sunumu PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2015 Yılı 1. Çeyrek Finansal Sunumu Pınar Et in Gücü Yenilikçi ve öncü kimlik 300 den fazla SKU AR-GE deneyimi Ürün Portföyü En itibarlı markalar içerisinde ilk 10 da*

Detaylı

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ TÜKETİCİ ALGI ARAŞTIRMASI Özet Bulgular. GfK 2012 AVM Algı Araştırması 2012

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ TÜKETİCİ ALGI ARAŞTIRMASI Özet Bulgular. GfK 2012 AVM Algı Araştırması 2012 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ TÜKETİCİ ALGI ARAŞTIRMASI Özet Bulgular 1 Araştırma Künyesi Kalitatif ve kantitatif tekniklerden birlikte faydalanılan araştırmada; kantitatif araştırma kapsamında Türkiye nin 20 kentinde

Detaylı

Halkın sofrasındaki pahalanma TÜİK enflasyonunu üçe katlıyor HALKIN ENFLASYONU ALDI BAŞINI GİTTİ

Halkın sofrasındaki pahalanma TÜİK enflasyonunu üçe katlıyor HALKIN ENFLASYONU ALDI BAŞINI GİTTİ Umut Oran Basın Açıklaması 09.11.2013 Halkın sofrasındaki pahalanma TÜİK enflasyonunu üçe katlıyor HALKIN ENFLASYONU ALDI BAŞINI GİTTİ Ekim sonu itibariyle TÜFE bazında yıllık enflasyon yüzde 7.71 olarak

Detaylı

Prof.Dr. Muhittin Tayfur Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Prof.Dr. Muhittin Tayfur Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Prof.Dr. Muhittin Tayfur Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Diyet enerji yoğunluğu, Enerji alımı, Vücut ağırlığının uzun süreli kontrolü Yüksek diyet enerji

Detaylı

Xsights Hakkında 2

Xsights Hakkında 2 Xsights Hakkında 2 Neden Xsights? 5 7 Türkiye nin İlk Araştırmaya Özel Tüketici Paneli Xsights Araştırma ve Danışmanlık, Millenials olarak adlandırılan 1976-1990 doğumlu tüketicilerin ve bir sonraki

Detaylı

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM

TURİZM PAZARLAMASI REKLAM TURİZM PAZARLAMASI Turizm Pazarlamasında Tutundurma REKLAM Reklâm; belirli bir ücret karşılığında ve ücretin kimin tarafından ödendiği bilinecek biçimde; bir turizm işletmesinin ve turizm bölgesinin ürünlerinin

Detaylı

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2014 Yıl Sonu Finansal Sunumu

PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2014 Yıl Sonu Finansal Sunumu PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. 2014 Yıl Sonu Finansal Sunumu Pınar Et in Gücü Yenilikçi ve öncü kimlik 300 den fazla SKU AR-GE deneyimi Ürün Portföyü En itibarlı markalar içerisinde ilk 10 da* Türkiye

Detaylı

OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE BESİN SANAYİNİN ROLÜ

OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE BESİN SANAYİNİN ROLÜ OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE BESİN SANAYİNİN ROLÜ Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı Eğiticilerin Eğitimi Toplantısı 4 8 Ekim 2010, Antalya Dr. Dyt. Zehra Büyüktuncer Hacettepe Üniversitesi Sağlık

Detaylı

Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın?

Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın? Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın? Ülker Çikolatalı Gofret için yepyeni bir ürün tasarla, fikirlerinle fark yarat! Bu çalışmada sizlerden Ülker Çikolatalı Gofret için

Detaylı

TÜRK ÜRÜNLERİNİN YURT DIŞINDA MARKALAŞMASI, TÜRK MALI İMAJININ YERLEŞTİRİLMESİ VE TURQUALITY NİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (2006/4)

TÜRK ÜRÜNLERİNİN YURT DIŞINDA MARKALAŞMASI, TÜRK MALI İMAJININ YERLEŞTİRİLMESİ VE TURQUALITY NİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (2006/4) TÜRK ÜRÜNLERİNİN YURT DIŞINDA MARKALAŞMASI, TÜRK MALI İMAJININ YERLEŞTİRİLMESİ VE TURQUALITY NİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (2006/4) Özet Bilgilendirme Marka Destek Programı Kapsamına Alınan Şirketlerin

Detaylı

Dijital Dönüşüm Çağında Marketler İçin Yeni Nesil Pazarlama Kanalı

Dijital Dönüşüm Çağında Marketler İçin Yeni Nesil Pazarlama Kanalı Dijital Dönüşüm Çağında Marketler İçin Yeni Nesil Pazarlama Kanalı İNTERNETİN GELİŞİMİ Geçtiğimiz yıl yapılan Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması na göre Türkiye de internet kullanan bireylerin

Detaylı

8kek neden Kek dünyasında tek?

8kek neden Kek dünyasında tek? 8kek neden Kek dünyasında tek? İlk olarak bu bilgiyi vererek başlamak istedik, çünkü aslında bilmeniz gereken en önemli bilgi bu. 2008 yılındaki lansman kampanyasıyla birlikte kek dünyasına bomba gibi

Detaylı

MARKA YÖNETİMİ VİZE SORU VE CEVAPLARI 2015-2016

MARKA YÖNETİMİ VİZE SORU VE CEVAPLARI 2015-2016 MARKA YÖNETİMİ VİZE SORU VE CEVAPLARI 2015-2016 1 ) Aşağıdakilerden hangisi marka sponsorluğu seçenekleri arasında yer almaz? Aracı markası Lisans Üretici markası Çeşitlendirilmiş marka Ortak marka 2 )

Detaylı

5. Sınıf Fen ve Teknoloji

5. Sınıf Fen ve Teknoloji KONU: Besinler ve Dengeli Beslenme Besinlerin gerekliliği Bütün canlılar büyümek, gelişmek, ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç vardır. Canlılar koşmak, yürümek

Detaylı

TÜRK PERAKENDE SEKTÖRÜ VE BEKLENTİLERİMİZ

TÜRK PERAKENDE SEKTÖRÜ VE BEKLENTİLERİMİZ TÜRK PERAKENDE SEKTÖRÜ VE BEKLENTİLERİMİZ Türkiye de perakende sektörü, 300 milyar dolara ulaşan büyüklüğü, 365 bin mağaza sayısı ve 2009-2013 yılları arasında yıllık bileşik %7 büyüme ile öne çıkan sektörler

Detaylı

Bütünleşik Pazarlama İletişimi. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012

Bütünleşik Pazarlama İletişimi. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012 Bütünleşik Pazarlama İletişimi Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012 Melis... Ya siz? Eğer... Tüketici bizi aynen anlasaydı, Dünyada bir tek biz olsaydık, Sonsuz para olsaydı... Ama Tüketicinin anladığı

Detaylı

Küresel Kitleler Leziz Bir YouTube Reklamıyla Knorr un Tadına Baktı

Küresel Kitleler Leziz Bir YouTube Reklamıyla Knorr un Tadına Baktı Küresel Kitleler Leziz Bir YouTube Reklamıyla Knorr un Tadına Baktı Yayınlanan Eylül 2016 Konular Video Yemek tutkunları yeni tarifler keşfetmek, mutfak biliminin püf noktalarını öğrenmek, amatörler ve

Detaylı

TRAKYA PEYNİRİ GÜREL PEYNİRCİLİK

TRAKYA PEYNİRİ GÜREL PEYNİRCİLİK TRAKYA PEYNİRİ GÜREL PEYNİRCİLİK GÜREL PEYNİRCİLİK TRAKYA DAN TAM YAĞLI BİRİNCİ SINIF PEYNİRLER Mandıracılık mesleğinin duayen markası Bir asırdır sizlerleyiz... Gürel ailesi asırlık bir süre zarfı içerisinde

Detaylı

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAYI: 2010/02 FINDIK BÜLTENİ 08.03.2010 1- FINDIK ALIMLARI: A) 2009 dönemi rekolte tahmini ile 2008 yılı üretimi kıyaslandığında, ülkemiz üretiminin % 44, dünya

Detaylı

10-16 MART 2014 DÜNYA TUZA DĠKKAT HAFTASI LÜTFEN, TUZU AZALT!!!

10-16 MART 2014 DÜNYA TUZA DĠKKAT HAFTASI LÜTFEN, TUZU AZALT!!! 10-16 MART 2014 DÜNYA TUZA DĠKKAT HAFTASI LÜTFEN, TUZU AZALT!!! Sofra tuzunun asıl adı sodyum klorür dür. Tuzun %60 ı klor, %40 ı ise sodyumdan oluşur. Tuzun 1 gramında 400 mg sodyum bulunur. 1 çay kaşığı

Detaylı

Tip 2 Diyabet Hastaları için. Beslenme Kılavuzu*

Tip 2 Diyabet Hastaları için. Beslenme Kılavuzu* Tip 2 Diyabet Hastaları için Beslenme Kılavuzu* Değerli hastalar, Hazırladığımız bu kısa kılavuz ile size günlük hayatınızda tüketeceğiniz gıda maddelerini seçerken, yönünüzü daha iyi belirleyebilmenize

Detaylı

TÜRKiYE NiN KEYiFLi LEZZETLERi

TÜRKiYE NiN KEYiFLi LEZZETLERi TÜRKiYE NiN KEYiFLi LEZZETLERi Pakyürek Şirketler Grubu olarak amacımız; Mutlu tüketici, mutlu çalışan, mutlu iş ortaklarına sahip olmaktır Pakyürek kurulduğu 1960 yılından bu yana %100 müşteri memnuniyeti

Detaylı

Yeni yılda size Anadolu nun sıcak selamını getirdik

Yeni yılda size Anadolu nun sıcak selamını getirdik Yeni yılda size Anadolu nun sıcak selamını getirdik NAR GOURMET, ANADOLU NUN BINLERCE YILLIK BILGELIGIYLE ÜRETILEN, NESILDEN NESILE AKTARILAN BENZERSIZ TATLARIN PESINDEKI YOLCULUGUNA YENI YILDA DA DEVAM

Detaylı

ENDÜSTRİYEL PATATES ÜRETİMİ

ENDÜSTRİYEL PATATES ÜRETİMİ Prof. Dr. Necmi İŞLER M.K.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Antakya/HATAY ENDÜSTRİYEL PATATES ÜRETİMİ Patates, yüksek nişasta içeriğinden dolayı insan beslenmesinde rolü olan karbonhidratların

Detaylı

sağlıklı nesiller için

sağlıklı nesiller için sağlıklı nesiller için Peynir Çeşitleri TAM YAĞLI BEYAZ PEYNİR TAM YAĞLI BEYAZ PEYNİR Lokum Kıvamında 17 kg 4,5 kg 17 kg 4,5 kg - 2 kg (Tava) Paketleme : Tavada 4 adet Paketleme 1kg: Tavada 12 adet Paketleme

Detaylı

Güncel Gıda Araştırması - I

Güncel Gıda Araştırması - I Güncel Gıda Araştırması - I Tavuk, Yumurta, Sebze-Meyve 23 Haziran 2014 2 Dörtok Hakkında Dörtok İletişim, Türkiye de halkla ilişkiler ve iletişim sektöründe oluşan uzmanlaşma ihtiyacı üzerine, sağlık

Detaylı

Dayanılmaz Lezzetler

Dayanılmaz Lezzetler Dayanılmaz Lezzetler * 2015 Kurumsal Kataloğu. Fırıncı Orhan, 1958 yılında Ankara Çukurambar da ekmek üretimiyle faliyetine başlayıp daha sonra temel konsepti olan fırın&cafe lerinin yanısıra restoran

Detaylı

Pazarlama Taktikleri Kut 470, 16 Mart 2005. Pazarlama Taktikleri. Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu.

Pazarlama Taktikleri Kut 470, 16 Mart 2005. Pazarlama Taktikleri. Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu. Pazarlama Taktikleri Umut Al H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü umutal@hacettepe.edu.tr Pazarlama Taktikleri Halkla ilişkiler Doğrudan posta Telepazarlama Reklam (Walters 1992) Internet Halkla İlişkiler

Detaylı

ZAYIFLAMA DiYETi. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ

ZAYIFLAMA DiYETi. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ ZAYIFLAMA DiYETi TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ ZAYIFLAMA DiYETi Diyetiniz günlük enerji gereksiniminize göre size özgü planlanmıştır.

Detaylı

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz?

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Günümüzde tüketiciler ihtiyaç duydukları ya da istedikleri bir şey olduğunda refleks olarak Yayınlandı Nisan 2015 telefonlarına uzanıyor.

Detaylı

İşimizi aşımızı müşterimizi Sosyal Medyayla BÜYÜTÜYORUZ.

İşimizi aşımızı müşterimizi Sosyal Medyayla BÜYÜTÜYORUZ. Yeni nesil dijital liderlik ajansı İşimizi aşımızı müşterimizi Sosyal Medyayla BÜYÜTÜYORUZ. Dijital yolculukta, 48 milyon sabit internet kullanıcısı, 45.3 milyon mobil internet kullanıcısı 8 milyon aktif

Detaylı

COĞRAFİ ETİKETLİ ÜRÜNLERE İLİŞKİN TÜKETİCİLERİN TUTUM VE DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ

COĞRAFİ ETİKETLİ ÜRÜNLERE İLİŞKİN TÜKETİCİLERİN TUTUM VE DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ COĞRAFİ ETİKETLİ ÜRÜNLERE İLİŞKİN TÜKETİCİLERİN TUTUM VE DAVRANIŞLARININ BELİRLENMESİ Dr.Aslı ZULUĞ Prof. Dr. Bülent MĠRAN 7. Gıda Mühendisliği Kongresi 24-26 Kasım Ankara Coğrafi Etiketli Ürünler TUTUM

Detaylı

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR? Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Gebelik öncesi ideal ağırlığında olan yetişkin kadınların ortalama 9-14 kg arasında (ayda 1-1,5kg)

Detaylı

neden az yağlı az kolesterollü diyet?

neden az yağlı az kolesterollü diyet? neden az yağlı az kolesterollü diyet? DYT-YRD07 Rev / 2 Yürürlük Tarihi / 30.12.2005 Rev Tarihi / 17.18.2012 neden az yağlı az kolesterollü diyet? Kolesterol insan vücudunda doğal olarak bulunan yağa benzer

Detaylı

Hayalinizdeki Düğün WOW da

Hayalinizdeki Düğün WOW da Hayalinizdeki Düğün WOW da SINIRSIZ SEÇENEKLERİMİZ VE ALTERNATİF HİZMETLERİMİZ HAYAL GÜCÜNÜZÜ BİR ADIM İLERİYE TAŞIYACAK. WOW Istanbul un büyülü dünyasında 100 kişiden 2000 kişiye kadar düğün organizasyonlarınızı

Detaylı

1990 yılında sebze - meyve, su ürünleri ve pizza çeşitleriyle perakende pazarına giren ilk marka olan SuperFresh, Türk tüketicisini dondurulmuş ürün

1990 yılında sebze - meyve, su ürünleri ve pizza çeşitleriyle perakende pazarına giren ilk marka olan SuperFresh, Türk tüketicisini dondurulmuş ürün 1990 yılında sebze - meyve, su ürünleri ve pizza çeşitleriyle perakende pazarına giren ilk marka olan SuperFresh, Türk tüketicisini dondurulmuş ürün kavramıyla tanıştırdı. SuperFresh kısa sürede su ürünleri,

Detaylı

ELEKTRİK PİYASASINDA BUGÜN İTİBARİYLE KARŞILAŞILAN TEMEL SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ. Aralık 2015

ELEKTRİK PİYASASINDA BUGÜN İTİBARİYLE KARŞILAŞILAN TEMEL SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ. Aralık 2015 ELEKTRİK PİYASASINDA BUGÜN İTİBARİYLE KARŞILAŞILAN TEMEL VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Aralık 2015 1 Elektrik piyasanın serbestleşmesi yönünde büyük mesafe alınmasına karşın hedeflenen noktaya ulaşılamaması sektörün

Detaylı

B2 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO:

B2 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO: B2 DÜZEYİ ADI SOYADI: PASAPORT NO: NOT OKUMA/ BESLENMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR Günlük hayatımızda beslenme konusunda birtakım haberlerle sık sık karşılaşmaktayız. Ancak bu haberlerin hepsi bilimsel

Detaylı

Aktivitem Catering ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Sistemi standartlarına sahiptir.

Aktivitem Catering ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Sistemi standartlarına sahiptir. HAKKIMIZDA Her türlü organizasyon ve davetlerin ikram servisi konusunda gerekli lezzet, kalite, estetik, hijyen, çabukluk yeteneği ile hizmet anlayışımızı Aktivitem Catering çatısı altında birleştirdik.

Detaylı

1962 yılından bu yana İskenderun da soslu döner Bu markayla tanındı ve sevildi FRANCHISE DOSYASI

1962 yılından bu yana İskenderun da soslu döner Bu markayla tanındı ve sevildi FRANCHISE DOSYASI 1962 yılından bu yana İskenderun da soslu döner Bu markayla tanındı ve sevildi FRANCHISE DOSYASI Eski köye yeni lezzet Türkiye de ilk soslu döner, 1962 yılında İSOS markası ile İskenderun da yapıldı İSOS

Detaylı

BİRLEŞİK METAL-İŞ B İ RLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI UNITED METALWORKERS UNION

BİRLEŞİK METAL-İŞ B İ RLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI UNITED METALWORKERS UNION BİRLEŞİK METAL-İŞ B İ RLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI UNITED METALWORKERS UNION ARAŞTIRMA DİZİSİ 2004/1 TÜRKİYE GENELİ VE İSTANBUL İÇİN 4 KİŞİLİK AİLENİN ASGARİ GEÇİM HARCAMASI Sendikamız 4 kişilik bir

Detaylı

TÜRKİYE EKONOMİSİ MAKRO EKONOMİK GÖSTERGELER (NİSAN 2015)

TÜRKİYE EKONOMİSİ MAKRO EKONOMİK GÖSTERGELER (NİSAN 2015) TÜRKİYE EKONOMİSİ MAKRO EKONOMİK GÖSTERGELER (NİSAN 2015) Hane Halkı İşgücü İstatistikleri 2014 te Türkiye de toplam işsizlik %10,1, tarım dışı işsizlik ise %12 olarak gerçekleşti. Genç nüfusta ise işsizlik

Detaylı

BAŞARI İÇİN GERÇEKLER

BAŞARI İÇİN GERÇEKLER BAŞARI İÇİN GERÇEKLER Kitlesel medya kampanyaları çok yönlü tütün kontrol programının başlıca bölümlerinden biridir. Sigara bırakma, sigarasız ortamlar için uygulanan yasal düzenleme kampanyalarının reklamını

Detaylı

DERS: REKLAMDA ANLATI TÜRLERİ KONU: REKLAM KAMPANYASI SÜRECİ HAZIRLAYAN: MERYEM MERVE ÖZKAN ÖĞRENCİ NO:

DERS: REKLAMDA ANLATI TÜRLERİ KONU: REKLAM KAMPANYASI SÜRECİ HAZIRLAYAN: MERYEM MERVE ÖZKAN ÖĞRENCİ NO: DERS: REKLAMDA ANLATI TÜRLERİ KONU: REKLAM KAMPANYASI SÜRECİ HAZIRLAYAN: MERYEM MERVE ÖZKAN ÖĞRENCİ NO: 150402012 İÇİNDEKİLER -REKLAM KAMPANYASI ÖN BİLGİ -TARİHÇEMİZ -VİZYONUMUZ VE MİSYONUMUZ -İSİM HİKÂYEMİZ

Detaylı

KIRÇİÇEKLERİ FİRE VERMEDİ

KIRÇİÇEKLERİ FİRE VERMEDİ KIRÇİÇEKLERİ FİRE VERMEDİ Kadınlar Basketbol 2. liginde evinde Bursa temsilcisi Zeytin Gençlik takımını konuk eden Kırçiçeği Bodrum Basket 21. haftada da fire vermedi ve maçı 91 57 aldı. Türkiye Basketbol

Detaylı

.. ORTAKOY DE Sanat KETHÜDA TASARIMCI HAFTASI 10-13 HAZIRAN 2015

.. ORTAKOY DE Sanat KETHÜDA TASARIMCI HAFTASI 10-13 HAZIRAN 2015 .. ORTAKOY DE Sanat KETHÜDA TASARIMCI HAFTASI 10-13 HAZIRAN 2015 Kethüda Pop-Up Mağaza Nedir? Mimar Sinan ın önemli eserlerinden Ortaköy Tarihi Hüsrev Kethüda Hamam ında her yıl yapılması planlanan 4 günlük

Detaylı

0216 693 08 08 info@ph1istanbul.com

0216 693 08 08 info@ph1istanbul.com 0216 693 08 08 info@ph1istanbul.com Adını aldığı Ph1 gezegenin sahip olduğu 4 güneşi Kalite, Uzmanlık, Güven ve Yenilikçi olarak yörüngesine koyarak, markanızı 4 koldan saracak ve sizi gezegen savaşlarına

Detaylı

Aşk-ı Memnu Modaya Yön Veriyor

Aşk-ı Memnu Modaya Yön Veriyor On5yirmi5.com Aşk-ı Memnu Modaya Yön Veriyor Televizyonların izlenme rekorları kıran dizisi Aşk-ı Memnu'nun kahramanlarının giydiği kıyafetler, taktığı takılar yeni bir pazar oluşturdu. Yayın Tarihi :

Detaylı

Böbrek Hastalıklarında BESLENME. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ

Böbrek Hastalıklarında BESLENME. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir. BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Böbrek Hastalıklarında BESLENME TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Böbrek Hastalıklarında BESLENME Diyetiniz günlük enerji gereksiniminize

Detaylı