LAY S Gıda / Altın EFFIE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "LAY S Gıda / Altın EFFIE"

Transkript

1 LAY S Gıda / Altın EFFIE Yidik Gari Doğal Cips konumlandırmasıyla önyargıları yıktı, altın EFFIE yi kazandı. Lays in önündeki en büyük iki engel; patates cipsinin Türk halkının benimsediği atıştırmalık ürünler arasında yer almaması, ev alışverişini yapan en büyük grup olan anneler tarafından da doğal bulunmamasıydı. Bu nedenle Lay s, asıl hedef kitlesi olan yaş arası hedef kitleye ulaşabilmenin yolunun alışverişi yapan annelerden geçtiğini gördü. Lay s patates cipsi lezzetini doğal Türk patateslerinden geldiğini söyledi ve bunu da reklamlarının gerçek kahramanı Ayşe Teyze nin samimi söylemleriyle iletti. Mayıs 2003 itibariyle patates cipsi kategorisi %51 büyüdü, Lay s in pazar payı %166 arttı. Ağustos 2005 teyse Lay s, tarihi rekor kırarak 40,3 lük pazar payına ulaştı.

2 YİYİN GARİ! Görkem ailesinin evinde akşam yemeği saati gelmişti. Selma Hanım ın kurduğu sofrada yine yok yoktu. Memleketten gelen tulum peyniri, incecik sarılan yaprak dolması, köy ekmeği ve enginar bu akşamın spesiyalleriydi. Yine döktürmüşsün anne! dedi Berk ve Derya. Taze zeytinyağıyla pişmiş taze sebze gibisi yok, ellerine sağlık karıcım, hele şu domatese, salatalığa ne demeli, abinler üşenmemiş, tatil dönüşünde yine köylü pazarına uğramışlar galiba! dedi Levent Bey. Selma Hanım Evet, iyi olmuş, böyle doğal ve lezzetli yemek çok sık yiyemiyoruz. Ama çok doyurmayın karnınızı, filmin karşısında Lay s yiyeceğiz! dedi. Levent Bey ve çocuklar donakaldılar. Doğal beslenmeye azami dikkat eden Selma Hanım ın mutfağına cips sokmak imkânsıza yakındı. Ancak kırk yılda bir, çocuklar okulda ya da doğum günü partilerinde Levent Bey ise ofiste gizlice yerdi. Selma Hanım ın kulağına gitti mi de, cipslerin ne kadar sağlıksız olduğuna, yapay ve koruyucu maddeler içerdiğine, temiz olmayan koşullarda, temiz olmayan yağla üretildiğine dair uzunca bir nutuk dinlerlerdi. Çocuklar Anne sen iyi misin? dediler hep bir ağızdan. Levent Bey Karıcım çok mu ayakta kaldın sen bugün? Geç içeri dinlen, biz kaldırırız sofrayı dedi şaşkınlıkla. Selma Hanım gülümsedi Gayet iyiyim ben canım. Lay s yiyeceğiz dedim, şaka yapmıyorum. Doğal, temiz, çıtır çıtır patateslerden yapıyorlar hem de çok lezzetli, bugün akşamüstü toplantıda Şule Hanım ikram

3 etti. Hadi hadi sallanmayın film başlamak üzere. Ayy unutmadan, şu yeni ıhlamurdan da kaynatalım. Bugün tam doğallık günü olsun! Levent Bey ve çocuklar sofrayı toplamaya yardım ederken, kıkırdayıp Yiyelim gari dediler. Ayşe Teyze doğallığı, sevimliliği ve içleri ısıtan kahkahasıyla gönüllere taht kurdu, herkesin sempatisini kazandı. Ayşe Teyze den Önce, Ayşe Teyze den Sonra Türkiye de uzun zamandır cips pazarı yeterince geniş değildi ve cips genelde gençler tarafından tercih edilen bir atıştırmalık üründü. Cips doğal ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olan ya da bu konuda bilinçlenmeye çalışan Türk tüketicileri tarafından pek kabul görmüyordu yılına gelindiğinde Frito-Lay cips pazarının lideri konumundaydı ve Frito- Lay markalarından Lay s in pazar payı %19 du. Türkiye pazarının önemli bir büyüme potansiyeli taşımasından hareketle Frito-Lay, toplumdaki tüketim eğilimlerini de göz önünde bulundurarak cipsleri yetişkinlerin de atıştırmalık alışkanlıkları arasına sokmayı amaçlamaktaydı. Bu sayede hem cips pazarı genişleyebilir hem de Lay s in pazar payı artabilirdi. Türk insanı her ne kadar atıştırmalık ürünlerin tüketimine yatkın olsa da son yıllarda dünyadaki sağlık trendlerini dikkate almakta, bildiği ve güvendiği tıp uzmanları tarafından dile getirilen, beslenme konusundaki yeni tıbbi bilgileri ve uyarıları uygulamaya çalışmaktaydı. Beslenme alışkanlıkları konusundaki bu eğilim özellikle cips pazarının önünde bir engel oluşturmaktaydı.

4 Tüketicilerle yapılan görüşmeler patates cipsleriyle ilgili olumsuz yargıları ortaya koymaktaydı. Patates cipslerinin doğal olmayan malzemelerden, kötü yağ kullanılarak üretildiğini düşünmekteydiler. Oysa Lay s patates cipsi lezetini gerçek Türk patateslerinden alıyor ve hijyenik koşullarda üretiliyordu. Ayşe Teyze kampanyasıyla beraber Lay s, doğal ve sağlıklı beslenmeden ödün vermeyen ailelerin de hayatlarında yer almaya başladı. Katkı maddesi içermeyen meyve suları, ketçaplar, süt ürünleri, siyah şeker, siyah pirinç, kepekli makarna, doğal ekmekler ve bunun gibi birçok ürünü raflarda bulmak mümkündü. Doğal ve gerçek olan tercih ediliyordu. Ayşe Teyze sayesinde Lay s de artık doğal ve gerçekti. Lay s in relansmanı 2003 ün şubat ayında Doya Doya Yenesi Doğal Patates Cipsi kampanyasıyla yapıldı. Kampanyanın sözcüsü olarak yerel bir patates üreticisi olan Ayşe Elmacı kullanıldı. Ürünün lansmanından itibaren, satışlarda gözle görülür bir artış kaydedilmişti. Relansman kampanyasının ilk filminin büyük başarısını takiben Ayşe Elmacı ile uzun vadeli anlaşmaya gidildi ve Ayşe Elmacı ilk filmin ardından gelen Çoban Arif ve Postacı reklam filmlerinde de Lay s in sözcülüğünü devam ettirdi. Postacı filmi karşı konulmaz lezzete odaklanmıştı. Markanın satışları yükselmeye devam etti, sonraki reklam filmleri de satışlardaki devamlılığı korudular.

5 Kampanya Öncesi Ürün ve Pazar Değerlendirmesi Lay s Frito-Lay in portföyüne 1998 de girdi. Mayıs ayında yapılan lansmanda piyasaya üç farklı Lay s çeşidi sunuldu: Klasik, Baharat ve Çeşni da Lay s Barbekü lansmanı gerçekleştirildi yılındaki Doya Doya Yenesi Patates Cipsi kampanyası döneminde şekillenen yenilikçilik stratejisi doğrultusunda marka konumlandırılmasına uyan, tanıdık, Türk damak tadına hitap eden, hafif ve doğal çeşitlerin geliştirilmesine odaklanıldı. Böylece ilk olarak kampanya döneminde Çoban Salata çeşidinin tanıtımı yapıldı. AC Nielsen in 2002 yılında Türkiye cips pazarı segmentleri ve pazar paylarına dair yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye cips pazarının en büyük bölümünü %14 lük payıyla patates cipsi oluşturmaktaydı Türkiye Cips Pazarı mısır cipsi %33 diğer cipsler %26 patates cipsi %41 Kaynak: AC Nielsen Perakende Ölçüm Araştırması 2002 Aynı araştırmadan çıkan 2002 yılı patates cipsi pazar payı sonuçlarına göreyse tırtıklı patates cipsinin %73 lük payına karşılık, düz patates cipslerinin %27 idi Türkiye Patates Cips Pazarı düz patates cipsi %27 tırtıklı patates cipsi %73 Kaynak: AC Nielsen Perakende Ölçüm Araştırması 2002

6 Frito-Lay in bulunduğu tüm pazarlarda düz patates cipsi bugüne kadar büyümenin lokomotifi olmuştu. Oysa Türkiye de durum böyle değildi. Aynı araştırmanın gösterdiği üzere Lay s düz patates cipsi, %19 luk bir payla, %41 lik pazar payına sahip Ruffles ve %31 lik pazar payına sahip Cipso nun ardından üçüncü konumdaydı Türkiye Patates Cips Pazarı Marka Pazar Payları Cipso tırtıklı %31 Ruffles %41 Pringles %5 Lay's %20 Cipso klasik %3 Kaynak: AC Nielsen Perakende Ölçüm Araştırması 2002 Relansman kampanyası öncesi yapılan araştırmalar Lay s ürün imajının yeterince iyi tanımlanamadığını gösteriyordu. Lezzet, diğer markalardan farklılık, yemeğe başlayınca kendini durduramama gibi özellikler arzu edilen düzeyde değildi.

7 Lezzeti kuvvetli 8 16 Diğer markalardan farklı Yemeye başlayınca kendini durduramıyor Lay's Ruffles Yemesi eğlenceli Her zaman taze Çıtır Lezzetli Hafif Kaynak: Millward Brown 2002 Aynı araştırmalar marka imajı gibi değerlerinin de daha yüksek düzeyde çekilmesi gerektiğini düşündürtüyordu. Modernlik, iyi reklam ve ambalajlara sahip olmak, yüksek kalite ve ödenilen paraya değme gibi değerlerde daha iyi sonuçlar elde edilebilirdi.

8 Lay's Ruffles Günümüze uygun modern marka Hoş ve cazip promosyonları var Reklamları iyi 8 17 Paketleri güzel Biraz daha ödemeye değer 7 12 Ödenen paraya değer Kalitesi yüksek 9 27 Kaynak: Millward Brown 2002 Cips pazarının Türkiye de önemli bir büyüme potansiyeli vardı. Türk toplumunun öğün arası atıştırmalıkları sıklıkla tüketmesi cipslerin pazarda başarılı olabileceğini gösteriyordu. Ancak cips tüketimi, pasta, börek gibi ev yapımı veya yerel atıştırmalıkların tercih ya da doğal olmayan atıştırmalıkların tüketilmesi gibi çeşitli sebeplerden dolayı beklenilen artışı göstermemekteydi.

9 tuzlu bisküvi %13 sakız %6 şekerleme %4 çikolata %4 pasta/kek %8 tatlı bisküvi %42 çikolata kaplamalı %16 tuzlu atıştırmalık %7 Kaynak: AC Nielsen 2003 Pazar payının artışı önünde görülen başlıca engellerden biri tüketicilerin cipslerin doğal olmadığı yönündeki inanışıydı yılında gerçekleştirilecek relansman kampanyası öncesi süreç boyunca Frito Lay tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre patates cipsi şu şekilde algılanıyordu. Sağlığım için kötüdür, şişmanlatır, sivilcelere, kansere yol açar, doğal olmayan maddeler içerir, kötü yağda kızartılmıştır. Düz patates cipsleri hakkında da sanki hiçbir şey yememişim gibi ağzımda eridi, gitti, yeterince çıtır değil denmişti. Lay s düz patates cipsleri de kategorinin geneline hakim olan doğal olmayan ürün yargısından olumsuz etkilenmekteydi. Oysa Lay s algılananın aksine gerçek patateslerin doğal yöntemlerle işlenmesiyle yaratılan bir üründü. Türkiye de hasadı yapılan patateslerin ince ince dilimlenmesi, bitkisel yağda kızartılması ve Türk damak tadına uygun çeşnilerle lezzetlendirilmesi yoluyla Türkiye deki Frito Lay tesislerinde hijyenik koşullarda üretiliyordu. Hafif, ince, taze ve çıtır bir yapıya; altın sarısı renge ve bir tadanın bir tane daha yemek isteyeceği bir lezzete sahipti. Ürünün vurgulanması gereken bu özellikleri, dünyadaki tıp trendlerini yakından izleyen, sağlıklı beslenme konusunda bilinçli olan ya da bilinçlenmeye çalışan ve hem kendini hem de aile fertlerinin doğal olmayan ürünlerle beslenmesi konusunda endişe duyan Türk insanının patates cipsi hakkındaki algısını değiştirebilecek nitelikteydi.

10 Hedef Kitle B, C1, C2 SES grubuna mensup ailelerin yaş arasındaki tüm fertleri belirlenen hedef kitle içinde yer almaktaydı. Ancak anneler ev alışverişini yapan en büyük grup olduğu için öncelikli hedef kitle seçildiler. Yapılan tüketici görüşmeleri bu grubun, cipslerin doğal olmadığını düşündüğünü ortaya koymaktaydı. Özellikle ev hanımı anneler için çocukları ve eşlerine sağlıklı olduğu kadar lezzetli gıda maddeleri sunmak son derece önem taşımaktaydı. Atıştırmalık ürünlerin zaten sağlığa faydalı olmadığı düşüncesi ve bu ürünler arasında cipslerin daha da kötü bir imaja sahip olması annelerin cips satın alma davranışlarını olumsuz yönde etkilemekteydi. Çocukların favori atıştırmalıkları arasında yer almasına rağmen cipsler, anneler için sağlıksız atıştırmalıklar arasında sayılmaktaydı. Tüm bu nedenlerden dolayı gençler cips satın almak istese bile ev için satın almayı anneler gerçekleştirdiğinden eve cips girmesi zorlaşıyordu. Öncelikle, ürünün doğallığı ve sağlıklı olup olmadığı konusunda endişe taşıyanlara ulaşılmalı ve Lay s için yepyeni bir algı oluşturulmalıydı. Kampanya Hedefleri Düz patates cipslerinin tüm büyük pazarlarda büyüyen bir segment olduğu biliniyordu. Bununla beraber Türkiye deki cips pazarında mısır ve tırtıklı patates cipsleri baskın durumdaydı. Lay s, hem ürün özellikleri hem de marka değeri sebebiyle, kişi başına düşen cips tüketim oranını artırma görevini üstlenerek Türkiye pazarının lokomotifi olabilecek potansiyele sahipti. Bundan dolayı Ocak 2003 te olumsuzlukların üstesinden gelmek, markanın ve ürünün büyüme potansiyelini gerçekleştirmek amacıyla Lay s için yeni bir tanıtım kampanyası gerçekleştirildi. Ürün özellikleri, marka kimliği ve pazara hakim olan doğallık beklentisinin şekillendirdiği relansman kampanyasında Lay s doğal, en iyi kalite Türk patateslerinden üretilen ve ailece gönül rahatlığıyla tüketilebilecek patates cipsi olarak konumlandırıldı. Lay s patates cipslerinin relansman kampanyasının hedefleri belirlendi. Satışları, pazar payını ve penetrasyonu artırmak; patates cipsi kategorisini büyüterek lider olmak ve marka bilinirliğini artırmak hedefleniyordu. Lay s, genel olarak patates cipslerine karşı duyulan önyargı nedeniyle pazarda bir türlü gelemediği noktaya bu kampanyayla ulaşmalıydı. Bu hedefe ulaşılabilmesi için öncelikle patates cipsi tüketimi önündeki en büyük önyargı olan doğal değil algısını, ürünün gerçek yerli malı patatesler kullanılarak üretildiğini söyleyerek ortadan kaldırmak gerekiyordu. Ürünün lezzetli olduğunu tüketicilere hissettirerek bir tadanın bir tane daha yemek isteyeceği algısını yaratmak da ulaşılmak istenen hedeflerdendi. Bir patates cipsinin hem sağlıklı ve doğal hem de çok lezzetli olması tüketiciyi derinden etkileyecek nitelikte özelliklerdi. Tüketici, çoğu gıda maddesinin, özellikle de atıştırmalık ürünlerin lezzetini artırmak için ürüne bir takım yapay malzemelerin ya da yağ ve şeker veya tuz eklendiği gibi bir algıya sahipti. Kampanya Lay s in lezzetinin doğal, gerçek, Türk mahsulü patateslerden geldiğini söylemeliydi.

11 Yaratıcı Strateji Lay s patates cipslerinin tüketicilerin zihnindeki doğallık bariyerini etkili bir stratejiyle aşması gerekmekteydi. Doğallık ve yerellik bu noktada kilit mesajlardı. Alice BBDO Reklam Ajansı bünyesinde gerçekleştirilen farklı markalar ve ürünler hakkındaki sayısız grup tartışmaları, yapılan araştırmalar ve analizler, yeniliklere açık tüketicilerin yerli malı malzemelerle Türk damak tadına uygun şekilde üretilen markaları almaya daha yatkın olduklarını gösteriyordu. Ürünün özellikleri, marka kimliği ve pazara hakim olan doğallık beklentisi, relansman kampanyasını şekillendirdi. Lay s doğal, iyi kalite Türk patateslerinden üretilen, ailece gönül rahatlığıyla tüketilebilecek patates cipsi olarak konumlandırıldı. Lay s patates cipslerinin karşı konulmaz lezzeti, gerçek, iyi kalite Türk patateslerinden üretilmesinden kaynaklanmaktadır mesajı ana mesaj olarak belirlendi. Ürünün gerçek ve iyi kalite Türk patateslerinden üretilmesi; ince, hafif, taze ve çıtır yapısı; doğal Türk çeşnileriyle özenle hazırlanması; gerçek patates tadı ve altın sarısı rengi varılmak istenen doğal patates cipsi algısını desteklemekteydi. 30 Ağustos 1999 tarihinde Piar Gallup tarafından yapılan Lay s niteliksel araştırma çalışmasının gösterdiği üzere ideal bir cipsin sahip olması gereken özellikler lezzetli, çıtır çıtır, gerçek patates tadına sahip, hafif, taze olması, farklı çeşitleri olması, çok yağlı ya da çok tuzlu olmaması, şekli, rengi, boyutlarının uygun olması ve de verilen paraya değer olmasıydı. Kampanyanın ana mesajı Lay s hem doğal hem ideal patates cipsidir demeliydi. Bu mesajı almadan önce her ne kadar sevsem de patates cipsi yememeliyim diyen tüketici, mesajı alınca suçluluk hissetmeden, büyük rahatlıkla Lay s patates cipsinin tadını çıkarabilirim! demeliydi. Lay s sıcak, olduğu gibi görünen ve göründüğü gibi olan, otantik ve muzip bir marka kimliğine sahipti. Bu kimliği en iyi yansıtacak marka sembolünün yerel bir patates üreticisi olduğuna karar verildi. Üretici, toprakla olan ilişkisi nedeniyle, markanın doğallık mesajını rahatça taşıyabilecek, samimi ve inandırıcı bir iletişim kurabilecekti. Relansman filmi Ayşe Teyze ile onu takip eden Çoban Arif ve Postacı filmlerinde Ödemişli Ayşe Elmacı kullanıldı. Ayşe Elmacı Lay s in doğal patates cipsi olarak kabul edilmesini kolaylaştırdı.

12 Diğer İletişim Programları Satış noktaları tüketicinin ürünle temas ettiği yer olduğu için relansman kampanyasının önemli bir ayağını oluşturmaktaydı. Paket tasarımları doğallık mesajını iletecek şekilde değiştirildi. Ana mesajı destekleyen POP malzemeleri ev satış noktalarının farklı alanlarında tüketiciyi yakalamayı ve noktaların ürün stoklama kapasitesini yükseltmeyi amaçlayan stantlar hazırlandı. Ürünün satın alınmasını kolaylaştırmak için planogram değiştirildi; Lay s in rafta ilk sol bölümü almasına karar verildi.

13 6 büyük şehirde, 83 zincir mağazada 392 gün boyunca sampling yapıldı tüketicinin ürünle tanışması hedeflendi. Sampling e basit oyunlu bir promosyon eklenerek tadımların anında satışa dönüşmesi sağlandı. Ayrıca ailece tüketimi teşvik etmek için %30 daha fazla cips içeren büyük paketler pazara sürüldü. Büyük marketlerde satış artırmak ve akşam televizyon başında ailece Lay s tüketimini teşvik amaçlı televizyon seti hediyeli promosyon çalışmaları yapıldı. Halkla ilişkiler çalışmaları tüketiciyle bağ kurulması ve mesaj etkinliğinin artırılması için etkili şekilde kullanıldı. Relansmandan önce patates, patates cipsleri ve marka hakkında tüketicileri bilgilendirip relansmana hazırlamayı amaçlayan markalı ve markasız haberler yayınlandı. Relansman dönemindeyse markanın mesajları basın bültenleri ve markanın sembolü yerel patates üreticisi Ayşe Elmacı nın yer aldığı haberler aracılığıyla defalarca televizyon ve basında yer aldı.

14 Kış sezonu boyunca kış sporları merkezlerinde düzenlenen etkinliklerle, tüketicilerle buluşuldu ve magazin basınında yansıma elde edildi. Medya Stratejisi Medya stratejisi kısa dönemde yüksek erişim sağlayacak ve hedef kitle algısına Lay s ile doğallık arasındaki bağlantıyı kısa sürede yerleştirecek ve uzun dönemde koruyacak yüksek frekanslı bir planlamayı gerektirmekteydi. Kısa sürede geniş kitlelere ulaşmak için en uygun mecra, Frito Lay in de içinde yer aldığı makroçerez 1 kategorisinin ana mecrası olan televizyondu. Relansman kampanyası amacı doğrultusunda televizyon mecrasında yıl boyunca süreklilik sağlayacak ve böylece doğallık mesajını yıl boyunca taşıyacak bir yayın stratejisi üzerinden ilerlendi ve hazırlanan spotlar toplamında 5 burst lük kampanya dönemlerinde yüksek frekans ve erişim straetejisi hedefiyle yayınlandı. Televizyondaki kuşak içi reklam kirliliğinin önüne geçebilmek için; özellikle televizyon izlenme oranın en yüksek olduğu sonbahar-kış döneminde hedef kitlede izlenme oranı yüksek iki ana televizyon kanalında reklam kuşağı dışında yayınlanan separatör uygulaması yayınlandı te kampanyanın medya kullanım rasyoneli aynı oldu. Yüksek frekans ve erişim hedefiyle planlanan televizyon kampanyaları mart ve nisan ayları boyunca separatörlerle desteklendi. Televizyon kampanyalarının yanı sıra 2004 te açık hava mecrasında raket kullanımlarıyla da kampanyalara destek verildi te cips kategorisinde tarife üzerinden Lay s in harcama payı %27,4 oldu Ocak- Ağustos harcamasıysa %41,6 olarak gerçekleşti. Bu %118,8 lik bir değişikliğe işaret ediyordu. Toplam medya bütçesi relansman kampanyası televizyon ve yanı sıra yapılan açık hava, halkla ilişkiler, satış promosyonları ve satış noktası aktivitelerine ayrıldı. 1 Ana öğünler haricinde, yemek aralarında atıştırılan tatlı ve tuzlu (meyve, dondurma ve şekerlemeler de dahil olmak üzere) gıda maddeleri.

15 Sonuçların Kanıtı AC Nielsen in yaptığı araştırmalar Mayıs 2003 itibariyle patates cipsi kategorisinin %51 oranında büyüdüğünü ve Lay s in payının %166 oranında arttığını gösteriyordu. Lay s in bu kategorideki payı 2,7 katına çıktı ve pazarın lideri olarak büyük bir başarı kazandı. Markanın patates cipsleri kategorisindeki adetsel pazar payı 2002 de %19 iken 2003 te %31,3 e çıktı. Lay's Pazar Payı Oca.03 Şub.03 Mar Lay's Pazar Payı (%) 19 17,8 25, ,3 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu yılları arasında Lay s %260 oranında büyüme gerçekleştirdi. AC Nielsen tarafından Ekim 2004 te yapılan araştırma sonuçlarına göre ocak ayından ağustos ayı sonuna kadar ortalama pazar payı %35,5 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla Lay s relansmandan itibaren %16,5 oranında pazar payını artırdı ve lider oldu Lay's Pazar Payı Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos 2004 Lay's Pazar payı (%) 32,2 36,4 37,5 37,4 36,2 34,7 33,7 36,1 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu 2004 Ağustos 2004 te HTP verilerine göre Lay s hane penetrasyonu relansman kampanyasından itibaren iki kattan fazla arttı senesi son çeyreğinde %8 den, 2003 senesi son çeyreğinde %16 ya, 2004 senesi ilk çeyreğinde %18 e yükseldi. Hane başına bir çeyrek yılda satın alınan miktar 2002 son çeyrekte 83 gramdan, 2003 ilk çeyrekte 114 grama, 2004 ilk çeyrekte de 166

16 grama ulaştı. Tekrarlanan satın almalarsa 2002 son çeyreğinde %37 den, 2003 ilk çeyreğinde %41 e, 2004 ilk çeyreğinde %43 e yükseldi Hane penetrasyonu (%) Hane başına satın alınan miktar (gr) 2002 son çeyrek 2003 ilk çeyrek 2004 ilk çeyrek Tekrarlanan satın alma (%) Kaynak: HTP Tuzlu Makroçerez Araştırması 2004 Millward Brown tarafından Mart 2003 te yapılan 2002 son çeyrek ve 2003 ilk çeyrek verilerini içeren Çerezler Marka Bilinirliği Çalışması na göre relansman kampanyasıyla birlikte Lay s in toplam spontan marka bilinirliği oranı belirgin artış göstererek %5 ten %9 a, favori cips markalarındaki oranı %7 den %12 ye, en son satın alınan cips markalarındaki oranı %9 dan %17 ye çıktı Toplam spontan marka bilinirliği (%) 0 Favori cips markalarındaki oranı (%) En son satın alınan cips markalarındaki oranı (%) 2002 son çeyrek 2003 ilk çeyrek Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003 Aynı araştırma sonuçları içinde ürün imajı ve marka imajı oranlarının yükseldiği görülüyordu. Ürün imajı oranlarında çok lezzetli %15 ten %24 e, her zaman taze %14 ten %24 e, çok

17 çıtır %22 den %30 a, bir yedin mi bırakamazsın %11 den %18 e diğerlerinden farklı ve özel ise %8 den %19 a yükseldi. Lay's Ürün İmajı (%) son çeyrek 2003 ilk çeyrek Çok lezzetli Her zaman taze Bir yedin mi bırakamazsın Çok lezzetli Yemesi eğlenceli Diğerlerinden farklı 8 19 Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003 Marka imajı oranlarındaysa yüksek kalite, paraya değer olması, reklamlarının ve promosyonlarının etkileyici olması ve modern marka olması özellikle yükselen değerler olarak gözlemlenmişti.

18 Lay's Marka İmajı (%) Kalitesi yüksek Verilen paraya değiyor Reklamları etkileyici Promosyonları etkileyici Günümüze uygun modern markalar 2002 son çeyrek 2003 ilk çeyrek Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003 Aynı çalışmanın sonuçlarına göre reklamın marka hakkında uyandırdığı etki araştırma ortalamasının üzerinde performansa sahipti. Ürünün doğal malzemelerden üretildiği fikri %69 ile araştırma ortalaması olan %47 nin çok üzerindeydi. Reklam ürünle ilgili; araştırma ortalaması olan %70 e karşı %75 ile çok lezzetli ; %65 e karşı %69 ile yemesi eğlenceli ; %47 ye karşı %53 ile özel ve farklı algısı yaratıyordu Çok lezzetli Yemesi eğlenceli Diğerlerinden farklı İçeriği doğal Ayşe Teyze Araştırma ortalaması Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003

19 Tüketicilerin reklam hakkındaki düşünceleri Millward Brown ortalamasının üzerindeydi. Millward Brown ortalaması olan %52 ye karşı %65 filmi izlemekten çok keyif aldığını, %35 e karşı %51 markayı satın alma isteği duyduğunu, %36 ya karşı %46 markayı cazip kıldığını, %45 e karşı %48 markayı inandırıcı bulduğunu belirtti Film izlemesi çok keyifli Markayı satın alma isteği artıyor Markayı cazip kılıyor Marka inandırıcı Ayşe Teyze Araştırma ortalaması Kaynak: Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2003

20 Ağustos 2004 tarihli Millward Brown, Lay s Postacı Filmi Post Test Araştırması na göre Postacı reklamı %82, ana kahraman Ayşe Teyze %61 ile çok yüksek hatırlanırlığa sahipti. Araştırma ortalaması olan %23 e karşı, %44 oranıyla izlemesi çok keyifli diyenlerle izlemesi oldukça keyifli diyenlerin toplamı olan reklamın beğenilme oranı %81, araştırma ortalamasının çok üzerindeydi İzlemesi çok keyifli İzlemesi oldukça keyifli İzlemesem de olur İzlemekten pek hoşlanmadı İzlemekten hiç hoşlanmadı Postacı Araştırma ortalaması Kaynak: Millward Brown Lay s Postacı Filmi Post Test Araştırması 2004

21 Millward Brown Marka Farkındalığı Çalışması nda, Ayşe Teyze nin %42 ile Lay s için marka sembolü haline geldiği görüldü. Ayşe Teyze nin temsil ettiği en önemli ürün özellikleri %25 ile doğallık, %23 ile patateslerin yetiştiği yöre olarak belirtildi Doğal / Naturel / Katkısız 25 Patatesin yetiştiği yer 23 Taze 12 Tadı güzel / Lezzetli 11 Patatesten yapılıyor / Hammaddesi patates Patates üretiminde çiftçinin kullanılması / Köyde yetiştiriliyor İyi / Kaliteli patateslerden yapılmış Herkese hitap eder / Herkes tarafından sevildiğini Ürünü tanıtıyor / Lay's'in özelliklerini anlatıyor / Nasıl yapıldığını anlatıyor Ayşe Teyze Kaynak: Miller Brown Marka Farkındalığı Çalışması 2004

22 Postacı reklam filmi, yine Post Test araştırmasına göre %83 ile ürünün Türkiye de yetiştirilen, %80 ile gerçek patateslerden üretildiğini, %81 ile doğal patates cipsi, %72 ile çok lezzetli olduğunu düşündürtmekteydi. Çoban Arif reklam filminden de oldukça yüksek oranlar alındı Türkiye'de yetiştirilen patatesler Postacı Çoban Arif Doğal patates cipsi Gerçek, doğal patatesler Çok lezzetli Kaynak: Millward Brown Lay s Postacı Filmi Post Test Araştırması 2004 Türkiye cips pazarının hacmi 2002 yılından 2004 yılı sonuna kadar %115 gibi önemli bir büyüme oranı yakaladı. Lay s Doya Doya Yenesi Doğal Patates Cipsi kampanyası sonrası liderliğe yükseldi. Doya Doya Yenesi Doğal Patates Cipsi Relansman kampanyasının üçüncü filmi olan Postacı nın ardından Eylül 2004 itibariyle kampanyaya devam edildi. Satışları ve hane tüketimini de daha da artırmak, pazar payını daha da büyütmek hedeflendi. İlk üç filmde benimsenen strateji genel hatlarıyla korunsa da, sonraki filmlerde doğallık yerine daha çok Lay s in karşı konulmaz bir lezzete sahip olduğu söylenerek, ince, hafif, çıtır ve taze bir patates cipsi olduğu üzerine odaklanıldı. İştah açıcı ürün görüntüleri kullanarak, ürünün üstün lezzetli olmasını özellikle vurgulayarak bir yandan da Lay s in doğallığını koruyarak oluşturulacak hikâyelere karar verildi.

23 Lay s portföyü için, Türk damak tadına uygun hafif ve doğal çeşitlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar, global bir program olan master chef programı çerçevesinde başlatıldı. Frito Lay in dünyanın pek çok ülkesinde yerel lezzetleri ve tercihleri keşfederek bunlara uygun ürünler, çeşniler geliştirmek üzere yarattığı bu program dahilinde, yeni ürün projelerinde o ülkenin söz sahibi şefleriyle ortak çalışılıyor. Türkiye de de 2003 yılında devreye sokulan master chef programında Türk yeme içme kültürünün tarihinden başlayıp, Anadolu topraklarının doğal ürünlerine kadar uzanan araştırmalar yapıldı. Bu bilgiler ışığında geliştirilen konseptler, tüketici testlerine sokulduktan sonra beğenilen fikirler üzerinden master chef in danışmanlığıyla yeni tatlar yaratıldı. Bu uzun soluklu çalışmanın ilk ürünü 2004 yılında lansmanı yapılan Lay s Zeytin ve Kekik Çeşnili patates cipsi oldu Ağustos ta Zeytin ve Kekik Çeşnili ile 2005 Haziran da Hasat Şenliği lansman filmleri yayına girdi.

24 Kampanya süresince marka hem tematik hem yeni ürün haberleri hem de güçlü satış noktası görselliği ve promosyonlarıyla desteklenmeye devam etti.

25 Lay s Türkiye patates cipsi pazarında 2003 sonunda %32,3 lük paya sahipken Ağustos 2004 te bu oran %36,1 e çıktı. Türkiye toplam cips pazarında 2003 senesi sonunda Lay s in payı %13 iken, 2004 sonunda %15,4 e yükseldi. Lay s 2004 sonunda hanelerin %36,8 ine girdi. Ürün sadakati %17,8 olarak ölçüldü. Millward Brown ATP sonuçlarına göre Zeytin ve Kekik filminin tanınma oranı araştırma ortalaması olan %64 e karşı, %92 oldu. Hasat Şenliği lansmanı sonrasında, Ağustos 2005 te, Lay s tarihi rekorunu kırarak, %40,3 lük pazar payına ulaştı. Lay's Patates Cipsi Pazar Payı Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Lay's Pazar Payı (%) 36,6 37,3 36,5 35,5 36,6 36,8 39,5 40,3 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu 2005

DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE

DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE Mizah Doğru Kullanıldığında Sattırır da... Atıştırmalık ürünler pazarında geleneksel tatların yanında yer bulmak isteyen Doritos A la Turca nın, ürün geliştirme ve

Detaylı

Market arabasını rafların arasında iterken Merve nin tek düşünebildiği o an onu mutsuz eden ağrı ve ağrıya eşlik eden o garip şişkinlik hissiydi.

Market arabasını rafların arasında iterken Merve nin tek düşünebildiği o an onu mutsuz eden ağrı ve ağrıya eşlik eden o garip şişkinlik hissiydi. Market arabasını rafların arasında iterken Merve nin tek düşünebildiği o an onu mutsuz eden ağrı ve ağrıya eşlik eden o garip şişkinlik hissiydi. İş, ev, aşk Hayat oldukça zordu ama Merve zorluklarla baş

Detaylı

Tüm paydaşlarımız için...

Tüm paydaşlarımız için... PINAR SÜT 2014 FAALİYET RAPORU 2014 YILINDA 16 2014 YILI FAALİYETLERİ Tüm paydaşlarımız için... 2014 YILINDA PINAR SÜT; İSTİKRARLI BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRMÜŞ, FAALİYET GÖSTERDİĞİ ANA KATEGORİLERDE LİDERLİK POZİSYONUNU

Detaylı

Tüm paydaşlarımız için...

Tüm paydaşlarımız için... Tüm paydaşlarımız için... %27,7 Süt kategorisinde toplam marka ciro pazar payı 2012 Yılında Pınar Süt 2012, Pınar Süt için istikrarın ve büyümenin sürdürüldüğü bir yıl olmuştur. Pınar Süt, 2012 yılı içerisinde

Detaylı

MİGROS SİZE İYİ GELECEK...

MİGROS SİZE İYİ GELECEK... MİGROS SİZE İYİ GELECEK... İÇİNDEKİLER 2 FORMATLARIMIZ 4 KURUMSAL PROFİL 4 VİZYON-MİSYON-STRATEJİLER- İLKELER 5 BİR BAKIŞTA 2014 YILI 8 BAŞLICA GÖSTERGELER 10 TARİHÇE 12 BAŞKAN MESAJI 14 EKONOMİK DEĞERLENDİRME

Detaylı

etmemiz gerekecek. Çünkü, şartlar daha önceki yıllardan daha zor. 2014 ün tüm sektörler için adeta bir sınav yılı olacağı görüşündeyim.

etmemiz gerekecek. Çünkü, şartlar daha önceki yıllardan daha zor. 2014 ün tüm sektörler için adeta bir sınav yılı olacağı görüşündeyim. başkandan Değerli Dostlarım, Selamet Aygün TPF Başkanı Ülkemizin son günlerde içinde bulunduğu siyasi atmosferin, ekonomiye olumsuz yansımalarını hep birlikte izliyoruz. Bu olumsuzluğun iş dünyasını tedirginliğe

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI

İSTANBUL TİCARET ODASI İSTANBUL TİCARET ODASI SEKTÖR PROFİLİ HAZIRLAYAN VİLDAN YAZICI MAYIS 2004 İÇİNDEKİLER Sayfa No. 1.REKLAMIN TANIMI 1 1.1. Reklamın Özellikleri 1 1.2. Reklamın Amacı 1 1.3. Reklam Çeşitleri 2 2. REKLAMCILIĞIN

Detaylı

2010 FAALİYET RAPORU. 66 yıldır bunun için çalışıyoruz.

2010 FAALİYET RAPORU. 66 yıldır bunun için çalışıyoruz. 2010 FAALİYET RAPORU 66 yıldır bunun için çalışıyoruz. İçindekiler 2 Kısaca Ülker Bisküvi 4 Yıldız Holding e Genel Bakış 6 Başlıca Finansal ve Operasyonel Göstergeler 6 Ülker Bisküvi nin Hisse Senedi Performansı

Detaylı

BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER (1 Ocak - 31 Aralık 2013) İÇİNDEKİLER. 1.057,7 ünite kasa %0,9. 5.186,4 milyon TL %5,6 TÜRKİYE (milyon TL)

BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER (1 Ocak - 31 Aralık 2013) İÇİNDEKİLER. 1.057,7 ünite kasa %0,9. 5.186,4 milyon TL %5,6 TÜRKİYE (milyon TL) Genel 1 BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER (1 Ocak - 31 Aralık 2013) 2012 2013 İÇİNDEKİLER Genel Satış Hacmi 1.057,7 ünite kasa %0,9 TÜRKİYE (ünite kasa) %31,7 ULUSLARARASI (ünite kasa) %13,0

Detaylı

Anadolu nun Meyve Mirası

Anadolu nun Meyve Mirası EKİM-KASIM-ARALIK 2012 sayı: 49 dimes İn ücretsiz yayınıdır. Tarkan hayranları Dimes Buzz la buluştu Dimes ten DenizTemiz e destek Zamanın durduğu ilçe: Sosyal medyada Dimes konuşuluyor Anadolu nun Meyve

Detaylı

ÖNSÖZ Ayşe DİNÇER Yıl: 19 Sayı: 2014/04 NİSAN 2014 WORLD TOUR AWARD Ekim ayında Paris te Sial Gıda Fuarı düzenleniyor. Bu yıl yine ödüllü bir yarışma var. Daha önceleri Sial d Or adı verilen yarışmanın

Detaylı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi OCAK - ŞUBAT Sayı: 32

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi OCAK - ŞUBAT Sayı: 32 Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi OCAK - ŞUBAT Sayı: 32 28 46 54 Kurumsallaşamıyorsanız büyümeyin Temizlik kağıdı pazarı hızla büyüyor Marka olmak için teknoloji ve insan verimliliği başkandan

Detaylı

McDonalD s TÜRKİYE sürdürülebilirlik RapoRu 2011 2012

McDonalD s TÜRKİYE sürdürülebilirlik RapoRu 2011 2012 McDonald s TÜRKİYE sürdürülebilirlik Raporu 2011 2012 İçindekiler Raporumuz Hakkında İletİşİm Bİlgİlerİmİz 2 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK Anadolu PROFİLİMiZ Restoran 3 İşletmeleri Ltd. Şti. Paydaşlarımıza Mesajımız

Detaylı

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2)

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Belge Başlığı GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) Sektörel Raporlar ve Analizler Serisi 1 İçindekiler Tablolar Listesi..3 Şekiller Listesi... 3 Kısaltmalar

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU

2012 FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU İTTİFAK HOLDİNG 2 25 yıldır kapılar açıyoruz! Kolektif hareket etmenin en güzel örneklerinden birisi olan ve kapılarını her zaman herkese açık tutan İttifak, çeyrek asırdır, birlikteliğin

Detaylı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi MART - NİSAN 2013 Sayı: 33

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi MART - NİSAN 2013 Sayı: 33 Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi MART - NİSAN 2013 Sayı: 33 32 58 66 İhracattaki gücümüzü yurt içine de yansıtacağız Fonksiyonel çay pazarı büyüyor Lojistik olmadan ticaret olmaz başkandan

Detaylı

Mutluluğu %100 e tamamlamak

Mutluluğu %100 e tamamlamak Mutluluğu %100 e tamamlamak 2013 FAALİYET RAPORU İçindekiler Başlıca Finansal Göstergeler Ülker, 2013 yılında konsolide satışlarını %17,3,faaliyet kârını ise %39,5 oranında artırmıştır. 05 05 Başlıca Finansal

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Genel. Operasyonel Değerlendirme. Kurumsal Değerlendirme. Finansal Değerlendirme

İÇİNDEKİLER. Genel. Operasyonel Değerlendirme. Kurumsal Değerlendirme. Finansal Değerlendirme 73 Genel 1 İÇİNDEKİLER Genel 2 2 3 4 4 5 6 8 Bağımsız Denetçi Görüşü Coca-Cola İçecek 2020 Vizyonu ve Stratejik Yönetim Çerçevesi Coca-Cola İçecek Faaliyet Coğrafyası Kurumsal Profil Başlıca Finansal

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Yıl: 52 Sayı: 615 Ağustos 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Yıl: 52 Sayı: 615 Ağustos 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Basyazı, Yıl: 52 Sayı: 615 Ağustos 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet PELİT Yayına Hazırlayanlar Önder KUNT Hatice ALTIN A. Sabit YÖNEY Funda

Detaylı

MediaCat dergisinin ücretsiz ekidir Mart 2012

MediaCat dergisinin ücretsiz ekidir Mart 2012 MediaCat dergisinin ücretsiz ekidir Mart 2012 MEDYA 2 Mart 2012 MediaCat Özel Eki İÇİNDEKİLER SELİN BABACAN selinbabacan@kapital.com.tr ARAŞTIRMAYLA TASARLANAN GELECEK MediaCat ve araştırma sektöründe

Detaylı

FİNANSBANK A.Ş. FAALİYET RAPORU

FİNANSBANK A.Ş. FAALİYET RAPORU FİNANSBANK A.Ş. FAALİYET RAPORU 2009 FİNANSBANK A.Ş 2009 YILI FAALİYET RAPORU FİNANSBANK A.Ş 2009 YILI FAALİYET RAPORU FİNANSBANK A.Ş. 2009 YILI YILLIK FAALİYET RAPORUNA İLİŞKİN BEYAN Finansbank A.Ş. Yıllık

Detaylı

CARGILL. Haberler. Turyağ da Oyun Değişiyor. 45. Sayı

CARGILL. Haberler. Turyağ da Oyun Değişiyor. 45. Sayı CARGILL Haberler 45. Sayı Turyağ da Oyun Değişiyor 04 05 06 07 08 09 13 19 23 27 31 33 37 41 EDİTÖR Dünden yarına Turyağ AKTÜEL Küçük ışıklar, büyük bir aydınlık oluşturacak! Sölöz Orta Okulu na teknoloji

Detaylı

2010 FAALİYET RAPORU

2010 FAALİYET RAPORU 2010 FAALİYET RAPORU Farklılaşmış perakendecilik konsepti Web satışı ile zenginleştirilmiş iş modeli İşinin her alanında müşteri memnuniyetini gözeten Bimeks; bilişim teknolojileri, tüketici elektroniği,

Detaylı

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010. Türkiye için el ele

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010. Türkiye için el ele Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2010 29 Türkiye için el ele editör 01 Her zaman ileriye Dünyanın 17 nci, Avrupa nın 6 ncı büyük ekonomisine sahip olan Türkiye

Detaylı

Değerli Dostlarım, perder başkandan

Değerli Dostlarım, perder başkandan başkandan Değerli Dostlarım, Mustafa Altunbilek TPF Başkanı Federasyon olarak yoğun ve hareketli günler bizi bekliyor. Özellikle de çıkması beklenen perakende yasası ile ilgili çalışmalarımız ve ziyaretlerimiz

Detaylı

Türkiye pancarın. kıymetini biliyor. Başkandan... Torku, bu bayram çok farklı SÜT. 5 sıra birden yükseldi AR-GE ALTINEKİN SEYDİBEY

Türkiye pancarın. kıymetini biliyor. Başkandan... Torku, bu bayram çok farklı SÜT. 5 sıra birden yükseldi AR-GE ALTINEKİN SEYDİBEY Türkiye pancarın kıymetini biliyor 2 5 AR-GE Sezona İKİ ÜRÜN çalışmalarında sona gelindi SÜT hem tüketiciden hem dağıtım kanalından tam not aldı 3 6 5 sıra birden yükseldi ALTINEKİN Konya Şeker Ham Yağ

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014. Güçlü iletişim. Güçlü grup

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014. Güçlü iletişim. Güçlü grup 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014 44 Güçlü iletişim Güçlü grup sunuş 01 Zorlu Holding iletişimde fark yaratıyor Günümüzde kitle iletişim araçlarının son

Detaylı

2013 nasıl geçti? RAFLARDA KAZANÇLI İŞBİRLİĞİ

2013 nasıl geçti? RAFLARDA KAZANÇLI İŞBİRLİĞİ Türkiye Perakendeciler Federasyonu Dergisi 23 Sayı:36 48 ÇEVKO "Yeşil Nokta"yı anlatacak 23 nasıl geçti? Organik yumurtaya talep artıyor 34 RAFLARDA KAZANÇLI İŞBİRLİĞİ Yaşam markası Parex 32 e-fatura 28

Detaylı

ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu

ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 Faaliyet Raporu ERGO SİGORTA A.Ş. ERGO EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU İçindekiler 1. BÖLÜM 1.1. Tarihsel Gelişim 1.1.1. 19812010 Yılları

Detaylı

Değerli Dostlarım, perder başkandan. Mustafa Altunbilek TPF Başkanı

Değerli Dostlarım, perder başkandan. Mustafa Altunbilek TPF Başkanı 2 başkandan Değerli Dostlarım, Mustafa Altunbilek TPF Başkanı Kurulduğu yıldan bu yana, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkan Yardımcığı ve Ankara PERDER başkanlığını görevlerde bulunmamın ardından,

Detaylı