İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İHRACATÇILARI BİRLİĞİ"

Transkript

1 2014 ÇALIŞMA RAPORU AKİB AKDENİZ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AKDENİZ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

2 Yönetim Kurulu Asil Üyeleri Akaş Tar. Ür. İnş. Ahşap Plastik Amb. San ve Tic. A.Ş. Ali KAVAK Başkan Soylu Gıda San.ve Tic.AŞ Mehmet SOYLU Başkan Yrd. Sin Gıda San ve Tic.Ltd.Şti. Necdet SİN Başkan Yrd. Menas Mersin Zirai Ürün.İhr.San.ve Tic.AŞ Ferhat Gürüz Muhasip Üye Altun Gıda Mad.İth.İhr.Nak. ve Tic.Ltd.Şti. Oğuzhan ALTUN Üye Doğan Gıd.San.Zir.Taş.Ve Tic.Ltd.Şti. Ersan DOĞAN Üye Nar-Ka Tar.Ürün.İth.İhr.Paz.ve Ltd.Şti. Atay İŞİMTEKİN Üye Ekonomik Sistem Gıda Tar.ve Or.Ür.Ltd.Şti. Kemal KAÇMAZ Üye Narpak Narenciye Pak. Plastik Sanayi ve Dış.Tic.AŞ D.Devrim DELETİOĞLU Üye Eren Tarım Ürün.San. ve Tic.Ltd.Şti. Hakan S.ÇAKIR Üye Elginsan Narenciye Depo.Gıda Plas.Amb.Ürn.San.Ve Tic.Ltd.Şti. Aslan ELGİN Üye Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri Özler Tarım Ürün. Üretim Paz. San. Ve Tic.A.Ş. Mesut Tarım Ürünleri Ticaret Ve Paketleme Sanayi Ltd.Şti. Öz Ümit Tarım Ürün.Nak.İth.İhr.San. Ve Tic.Ltd.Şti. Alata Gıda Tic.Ve San.Ltd.Şti. Teksin Tar.Gıd.Ürün.Oto.İth.İhr.Tic.Ve Nak.Ltd.Şti. Çayıroğulları Tarım Orm.Ürün.İnş.Turz.Gıda Mad.Tic.Ltd.Şti. Rıfat Turgut İthalat-İhracat Değirmenciler Zirai Ürün.İşl.Paket Paz.Taş.Tic.Ltd.Şti. Yılmaz-Aygar Nar. Seb.Mey.Pak.Tes.İnş.Taah.Plas.San.Ve Tic.Ltd.Şti Fedi-Eşme Tar.Ürn.Pak.KonserveDepo.Nak.Taah.İth.İhr.Tur.Tic.Ltd.Şti. Denetim Kurulu Asil Üyeleri C.M.S. Tarım Ürünleri İth.İhr. Pazl.Tic.Ve San.Ltd.Şti. Aksun Tarımsal Ürünler İthalat İhracat San.Tic.A.Ş. Eşmeler Tarım Tarım Ürün.Pak.Depo.Nak.Taah.İth.İhr.Tic.Ltd. Şti. Denetim Kurulu Yedek Üyeleri Bulduk Uluslararası Nak.Gıda Mad.İth.İhr.Tic.San.Ltd.Şti. Gülerler Kom.İmalat Seb.Mey.Sar.Pak.Tic.Ve San.Ltd.Şti. Köse Sarıkaya Nar.Pak.Tar.Ürn.İnş.Taah.Turz.Nak.Plas.Tic.Ve San.Ltd.Şti.

3 Lİ ÜYELERİMİZ, 2014 yılını değerlendireceğimiz, görüşlerimizi paylaşacağımız Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Seçimli Genel Kuruluna hoş geldiniz. Genel Kurulumuza 2014 yılı ülke ihracatımızı değerlendirerek başlayacak olursak, 157,6 milyar dolarlık ihracat rakamı ile, günümüz dış ticaretindeki yoğun rekabet ortamında mevcut pazarlardaki payımızı korumak ve yeni pazarlar bulmak için ellerinden geleni yapan siz ihracatçılarımızın gayretleri sayesinde yaş meyve sebze ihracatımız miktarda kg, değerde ise yaklaşık 2.39 milyar $ olmuştur. Ürün gruplarımıza detaylı bakacak olursak öne çıkan ürün grubu sektör ihracatımız içerisinde miktarda %45, değerde % 39 gibi önemli bir paya sahip olan narenciye ürünleri olmuştur. Narenciye ürünlerini sırasıyla yaş meyve ve yaş sebze ürünleri takip etmiştir. Ürün detaylarına bakacak olursak, narenciye ürünleri dışında ihracat artışımıza en çok katkı sağlayan ürünlerimiz arasında domates, üzüm, kiraz.vişne ve nar yer almıştır. Yaş meyve sebze ürünlerimizin talep gördüğü en önemli pazarlarımız 2014 yılında da çok değişim göstermemiştir. Yine en önde gelen pazarımız Rusya Federasyonu olmuştur. İlk 5 pazar içerisinde Irak, Ukrayna, Almanya, Bulgaristan ve Suudi Arabistan yer almaktadır. İhracatımızdaki artış eğiliminin yükselerek devam etmesi, halihazırda var olan pazarlarımızda payımızın artırılması ve yeni pazarlara ulaşılmasında ihracatçılarımızın önünü açacak tanıtım kampanyalarının öneminin farkındayız. Bu çerçevede, sektör ihracatımızda önemli bir paya sahip olan narenciye ürün grubunda önümüzdeki sezonu kapsayacak tanıtım ve reklam kampanyaları için çalışmalara da başlamış bulunmaktayız. Tanıtım kampanyalarının yanı sıra, dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi ve değişikliklere ayak uydurulmasının da önemi dikkate alınarak sektörümüzün gelişmesi amacıyla çeşitli araştırma enstitüleri ve kurumların yapmış olduğu çalışma ve projelere desteklerimiz sürmektedir yılında hava şartlarının iyileşmesi ve ihracatçılarımızın özverili çabaları sayesinde önümüzdeki aylarda sektör ihracatımızın artış ivmesi yakalayacağına ve sektörümüz 2015 yılı hedefi olan 2,6 milyar dolara ulaşacağımıza olan inancım tamdır. Özveriyle çalışmakta olan ihracatçılarımız sektörümüzü dünyada hak ettiği yere taşıyacak ve ülkemiz ekonomisine yapmakta oldukları katkıyı daha da artıracaklardır. Bu sayede Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 için ihracat hedefimiz olan 500 milyar $ a emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Ortaya çıkan bu tablodan dolayı Yönetim Kurulumuz adına özveriyle çalışan siz ihracatçılarımıza teşekkür eder, hoş geldiniz der, hepinize saygılarımı sunarım.

4 Başkan Ali KAVAK Başkan Yrd. Mehmet SOYLU Başkan Yrd. Necdet SİN Muhasip Üye Ferhat GÜRÜZ Üye Kemal KAÇMAZ Üye Ersan DOĞAN Üye Atay İŞİMTEKİN Üye Devrim DELETİOĞLU Üye Hakan Sefa ÇAKIR Üye Oğuzhan ALTUN Üye Aslan ELİGN

5 2014 YILINDA YAPILAN FAALİYETLER - 7 Ocak 2014 tarihinde geçtiğimiz sezonu değerlendirmek, yeni sezonda yapılabilecekler hususunda bilgi paylaşımında bulunmak maksadıyla paydaş kurumlar ve bölge ihracatçılarının katılımıyla Mersin de geniş kapsamlı akşam yemeği organizasyonu yapılmıştır Ocak 2014 tarihinde geçtiğimiz sezonu değerlendirmek, yeni sezonda yol haritası belirlemek adına paydaş kurumlar ve bölge ihracatçılarının katılımıyla Adana da geniş kapsamlı akşam yemeği organizasyonu yapılmıştır Şubat 2014 tarihlerinde Almanya/Berlin Fruit Logistica 2014 Yaş Meyve Sebze Fuarı Birliğimiz milli katılım organizasyonunda gerçekleştirilmiştir Şubat 2014 tarihinde sektörün tüm paydaşları ile 1. Narenciye çalıştayı düzenlenmiştir Nisan 2014 tarihinde Genel Kurul seçimleri yapılmış ve Ali KAVAK bir kez daha oyların hepsini alarak Başkan seçilmiştir Haziran 2014 tarihlerinde KKTC de gerçekleştirilen ve Birliğimizce milli katılımı yapılan 38. KKTC ULUSLARARASI FUARI na katılım sağlanmıştır Haziran 2014 günü Çeşit geliştirme projesi Ekonomi Bakanı Müsteşarı İbrahim Şenel e makamında konunun uzmanı Profesörlerin eşliğinde sunulmuştur Haziran 2014 tarihinde geçtiğimiz sezonu değerlendirmek ve yeni sezonda yapılabilecekler hususunda görüş alışverişinde bulunmak amaçlı paydaş kurumlar ve bölge ihracatçılarının katılımıyla Mersin de geniş kapsamlı akşam yemeği organizasyonu yapılmıştır Haziran 2014 tarihinde yine sektörün tüm paydaşları ile 2. Narenciye çalıştayı düzenlenmiştir Temmuz 2014 tarihinde işçi temsilcileri ile Yönetim Kurulumuzun gerçekleştirdiği toplantıda narenciye sezonu için tavsiye niteliğinde kararlar alınmıştır Ağustos 2014 günü yeni sezon öncesi yapılması gerekenleri konuşmak amaçlı üye ihracatçıların katıldığı geniş kapsamlı bir toplantı yapılmıştır Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Hong Kong inceleme seyahati düzenlenmiştir Eylül 2014 tarihinde Birliğimizce milli katılımı gerçekleştirilen World Food Moscow fuarına katılım sağlanmıştır Eylül 2014 tarihinde Toyota firmasının alt grubu olan Toyota Tsusho Europe S.A. firmasının Yatırım Planlama Müdürü Birliğimizi ziyaret etmiş ve Limon suyu ithalatı yapmak hususunda görüşmelerde bulunmuştur Ekim 2014 tarihinde İspanya nın başkenti Madrid te gerçekleşen Fruit Attraction fuarına gözlemci statüsünde katılım sağlanmıştır. - Ayrıca yıl içerisinde değişik tarihlerde toplamda dört defa olmak üzere Bakanlık Müsteşarları ile ülke ihracatımızdaki sorunları görüşmek maksatlı Rusya Bakanlık ve Liman ziyaretleri yapılmıştır. - Rusya Federasyonu na taze meyve sebze ihracatı gerçekleştiren firmaların danışman ziraat mühendislerine Mersin Zirai Karantina Müdürlüğü işbirliği ile eğitimler verilmiştir.

6 2015 YILI İŞ PROGRAMI * İhracat potansiyelimizin arttırılmasını, sektör sorunlarının en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını, ihracatın arttırılabilmesini teminen oluşan görüşlerin ilgili mercilere aktarılması ve çözümlenmesi hususundaki çalışmalara, * Üye firmalarımızın sorunlarına ilişkin yapılacak başvuruların hızlı bir şekilde çözümlenebilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmasına, * İhracat Yönetmeliği, teşvik tedbirleri ve diğer konularda yetkili merciler nezdinde girişimlerimize, * Dünya pazarlarındaki gelişmeler ile yurt dışından Birliğimize ulaşan ithal taleplerinin ilgili üyelerimize özel olarak duyurulmasına, * Birliğimiz kayıtlarından geçen ihracat verilerinin yer aldığı istatistik bilgilerin yayımı sürdürülerek üyelerimizin tetkikine sunulmasına, devam edilecektir YILINDA DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI TALİMATI İLE KURULAN VE SEKRETERYASI BİRLİĞİMİZCE YÜRÜTÜLEN NARENCİYE TANITIM GRUBUNUN FAALİYETLERİ İSE AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR. FUARLAR NARENCİYE TANITIM GRUBU (NTG) FAALİYETLERİ 1- YURTİÇİ FUARLAR VE FESTİVALLER OCAK 2014 FRESH TÜRKİYE FUARI Ocak 2014 tarihlerinde İstanbul da düzenlenen Fresh Türkiye Tarım ve Gıda Fuarı na, narenciye ürünlerimizin yurtiçi tüketiminin arttırılması ile yurtdışı katılımcıların ürünleri yerinde görmelerinin sağlanması buna mukabil, ihracat hacminin arttırılmasını teminen Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) olarak her yıl olduğu gibi özel tasarım bir stantla katılım gerçekleştirmiştir. Fuar alanında ve NTG standında ziyaretçilere Narenciye Tanıtım Grubu nun kuruluşu, misyonu hakkında bilgi verilerek, tanıtım broşürleri ile katalog ve taze sıkılmış portakal suyu dağıtılmıştır. KASIM 2014 MERSİN NARENCİYE FESTİVALİ Bölgemiz açısından büyük önem arz eden narenciye sektörü, her yılın Kasım ayında Narenciye Festivali ile Türkiye nin narenciye merkezi Mersin de buluşmaktadır. Narenciye Tanıtım Grubu, narenciye ürünleriyle süslenmiş özel tasarım stant ile festivale katılım sağlamış, standa gelen ziyaretçilere NTG nin kuruluşu, misyonu, faaliyetleri hakkında bilgi verilerek, portakal suyu ikram edilmiştir. KASIM 2014 SEFERİHİSAR MANDALİNA ŞENLİĞİ Kasım 2014 tarihlerinde düzenlenen Seferihisar Mandalina Şenliği ne, kalitesi ve aroması ile göz dolduran, beğenilerek tüketilen, aynı zamanda ihraç kalemlerimiz arasında da önemli bir yeri bulunan satsuma mandarinin ve diğer narenciye ürünlerimizin tanıtımının yapılması amacıyla Narenciye Tanıtım Grubu 2013 ten bu yana organizasyona sponsorluk sağlamıştır. ARALIK 2014 DÖRTYOL FESTİVALİ Hatay ın Dörtyol ilçesinde Ocak 2014 tarihlerinde düzenlenen Dörtyol Narenciye Kültür ve Sanat Festivaline Narenciye Tanıtım Grubu da her yıl olduğu gibi bir standla katılacaktır. Ayrıca festivale sponsorluk da sağlanmaktadır.

7 2- YURTDIŞI FUARLAR ŞUBAT 2014 FRUIT LOGISTICA FUARI Almanya-Berlin de Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlenen Fruit Logistica - Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı na Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen milli katılım organizasyonu çatısı altında Narenciye Tanıtım Grubu 119 m2 lik bir stant ile katıldı. Narenciye Tanıtım Grubu standı görevlileri fuar süresince, firmalara NTG hakkında ve Türkiye'deki narenciye üretimi ile ihracatı hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Türk narenciyesi ve ülke ihracatçıları hakkında bilgiler içeren broşürler ve kataloglar dağıtıldı. Çeşitli dergi, havayolu şirketlerinin reklam mecraları, billboardlar ve fuar alanı reklam yerlerinde NTG reklamı yayınlandı. EYLÜL 2014 WORLDFOOD MOSCOW Eylül 2014 tarihleri arasında Rusya Federasyonu nun Moskova şehrinde düzenlenen Worldfood Moscow fuarına Narenciye Tanıtım Grubu özel yapılmış bir stant ile katılmıştır. Narenciye Tanıtım Grubu standı görevlileri fuar süresince, firmalara NTG hakkında ve Türkiye'deki narenciye üretimi ile ihracatı hakkında bilgiler verdi. Standımızda fuara standsız olarak katılan narenciye ihracatçıları için hazırlanan ikili görüşmeye uygun oturma gruplarında firmalarla görüşme imkanı sağlandı. EYLÜL 2014 ASIA FRUIT LOGISTICA FUARI/ HONG KONG Eylül 2014 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti/Hong Kong da düzenlenen Asia Fruit Logistica fuarına Narenciye Tanıtım Grubu 9 m2 lik bir stand ile katıldı. Standımızda fuara standsız olarak katılan narenciye ihracatçıları için hazırlanan ikili görüşmeye uygun oturma gruplarında firmalarla görüşme imkanı sağlandı, ayrıca Türk narenciyesi ve ülke ihracatçıları hakkında bilgiler içeren broşürler ve kataloglar dağıtıldı. Fuarda Turkish Citrus logolu bardaklarda taze sıkılmış portakala suyu ikram edildi. EYLÜL 2014 HONG KONG İNCELEME SEYAHATİ Çok büyük bir reeksport merkezi olan Hong Kong pazarının fırsatlarını yerinde değerlendirmek üzere 31 Ağustos -7 Eylül 2014 tarihleri arasında Hong Kong a inceleme seyahati düzenlendi YILINDA DESTEKLENEN PROJELER - B2B Projesi ile Rusya,Ukrayna,Romanya, Polonya, Ortadoğu hedef pazarları başta olmak üzere toplam 25 farklı ülkeye narenciye sektörünü ve ihracatçılarını tanıtmak için ww.turkishcitrus.com isimli narenciye portalı yayına açılmıştır. NTG üyelerinin, internet üzerinden yabancı ithalatçılar ile online ticaret yapabilecekleri bu portal, Marketing (ayda 2 kere hedef ülkelerin muhtemel narenciye ithalatçılarına ile tanıtım yapılması) ve Google Reklamı (NTG tarafından hangi ülkelerde, kaç dilde görülmek istediği belirlenerek, o ülkelerde ve dillerde yapılacak narenciye ile ilgili aramalarda NTG'nin web sitesinin görülmesinin sağlanması) olmak üzere 3 amaçlı olarak hayata geçmiştir. - BATEM Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen İhracata Uygun Yeni Mandarin Çeşitlerinin Geliştirilmesi ve Sektöre Kazandırılması Projesi desteklenmiştir. - Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından yürütülen Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi desteklenmiştir. - Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi desteklenmiştir NTG Tanıtım kampanyası kapsamında Ekonomi Bakanlığı ve TİM onayı dahilinde Türk Narenciyesinin hedef ülkelerinde tanıtım kampanyaları düzenlenmesi planlanmaktadır. İlk kampanya Global Connection firması ile Temmuz Mart 2015 periyodunda düzenlenecek olan Türk Narenciye sektörünün Rusya da Komsomolskaya Pravda, Kommersant, Teleprograma, Sovetskysport gazeteleri,

8 Gastronom, OK!, Zdoroive dergileri, kp.ru, zdr.ru, gastronom.ru, sovsport.ru internet siteleri, Russia 1 ve NTV Televizyon mecralarıyla birlikte gazetecilik ve yayın ahlakı ve Rusya basın yayın ve diğer kanunlarına ve yayınların okuyucu/izleyici algısına uygun olarak ilgili ülkenin kamuoyuna tanıtılması ve Türkiye narenciye ürünleri hakkında farkındalık yaratılması projesidir. - Uzakdoğu ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi nin Narenciye ürünlerinin Uzakdoğu pazarlarına sunulması için yürüttükleri UDTİ Projesi desteklenmektedir. Ülkemiz tarafından, greyfurt, limon ve kiraz ürünleri ile ilgili Japonya makamları nezdinde girişim ve çalışmalarda bulunulmuş olup 2010 yılından bu yana Japonya ya ülkemizden greyfurt ihracatı gerçekleşmekte, 2014 yılı başında limon ihracatı da başlamıştır. Kiraz ile ilgili çalımalar da devam etmektedir. Ayrıca bugüne kadar Japonya ya yönelik yapılan Uzakdoğu Komitesi çalışmalarının diğer Uzakdoğu ülkelerinin ( Tayland, Endonezya, Timor, Malezya, Singapur, Filipinler, Kuzey Kore, Güney Kore, Tayvan, Hong Kong ve Çin i de kapsayacak şekilde) genişletilmesi planlanmaktadır. - Güncel teknolojilerden, Uzaktan Algılama verileri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri yöntemleri kullanılarak, Samandağ-Mersin arasındaki narenciye üretim alanları haritasının yüksek çözünürlükte üretilmesi, ağaç sayısı, türü, yaşı ve verimliliği gibi üretimsel bilgilerin yanı sıra toprak, hidroloji ve iklim gibi çevresel koşulları içeren dinamik bir narenciye yönetim modeli oluşturulmaktadır. Modelin bu fonksiyonları ile narenciye üretimine bağlı sanayi sektörüne kısa ve uzun vadede doğru üretim ve pazarlama politikaları geliştirebilmelerine katkı sağlamak amaçlanmaktadır Kasım tarihlerinde İspanya nın Valencia şehrinde 12.si gerçekleştirilen ve dünyanın 56 ülkesinden 1500 delegenin katıldığı Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi nin 2020 yılında Mersin de yapılması için çalışmalar yapılmıştır Uluslararası Turunçgil Kongresi, Akdeniz İhracatçı Birlikleri nin organizasyonunda ve Üniversiteler, Üretici Birlikleri, Tarımsal Araştırma Merkezleri, Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonları, Çiftçiler Birliği, Ticaret Borsası, Ziraat Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları ve pek çok paydaş kurumun işbirliği ve narenciye ihracatçısı üyelerimizin aktif katılımı ile 2020 yılında ülkemizde gerçekleştirilecektir. Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Narenciye Tanıtım Grubu, Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu ve diğer paydaş kuruluşlarla yaptığımız girişimler ve Ekonomi Bakanlığımızın destekleri sonucu Mersin in 14. Dünya Turunçgil Kongresi ne ev sahipliği yapma şansı, Kongrenin bilimsel ve akademik bir kongre olması dolayısı ile büyük bir önem taşımaktadır.

9 AKDENİZ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ LENDİRME RAPORU TÜRKİYE GENELİ ( 2013 / 2014 OCAK-ARALIK DÖNEMİ) ADRES : Adres: Limonluk Mah. Vali Hüseyin Aksoy Caddesi No: Yenişehir / MERSİN TEL : 0 ( 324 ) FAX : 0 ( 324 ) WEB : e posta : HAZIRLAYAN : YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖR ŞEFLİĞİ Rapor Tarihi :

10 MADDE (OCAK - ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ YAŞ MEYVE VE SEBZE İHRACAT KAYIT RAKAMLARI / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) NARENCİYE , , TAZE MEYVE , , TAZE SEBZE , , GENEL TOPLAM , ,

11 (OCAK -ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ YAŞ MEYVE VE SEBZEDE İHRACAT YAPILAN İLK 20 ÜLKE / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) ÜLKE RUSYA FEDERASYONU , ,59 IRAK , ,91 UKRAYNA , ,66 ALMANYA , ,70 BULGARİSTAN , ,75 SUUDİ ARABİSTAN , ,46 ROMANYA , ,32 HOLLANDA , ,68 BİRLEŞİK KRALLIK , ,01 SURİYE , ,27 MOLDAVYA , ,56 POLONYA , ,33 GÜRCİSTAN , ,44 BEYAZ RUSYA , ,03 İTALYA , ,09 MISIR , ,45 AZERBAYCAN , ,82 NAHÇİVAN SIRBİSTAN , ,66 FRANSA , ,93 BELÇİKA , , NOT: Ülkeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır.

12 (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ YAŞ MEYVE VE SEBZE'DE İHRACAT YAPILAN İLK 20 MADDE / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) MADDE DOMATES , ,79 MANDARİN , ,83 LİMON , ,07 ÜZÜM , ,38 PORTAKAL , ,32 KİRAZ.VİŞNE , ,67 NAR , ,85 GREYFURT , ,57 BİBER , ,98 HIYAR.KORNİŞON , ,60 İNCİR , ,75 ELMA , ,15 KESTANE , ,51 SOĞAN.ŞALOT , ,70 ŞEFTALİ , ,86 KABAK , ,62 KAYISI , ,78 ÇAY , ,26 ÇİLEK , ,05 PATLICAN , , NOT: Maddeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır.

13 MADDE MADDE (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ YAŞ MEYVE 'DE İHRACAT YAPILAN İLK 10 MADDE / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ YAŞ SEBZE 'DE İHRACAT YAPILAN İLK 10 MADDE / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) DOMATES , ,79 BİBER , ,98 HIYAR.KORNİŞON , ,60 SOĞAN.ŞALOT , , KABAK , , PATLICAN , , HAVUÇ.TURP , , MANTAR , , DİĞER SEBZELER , , MARUL.HİNDİBA , , NOT: Maddeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır. 1 ÜZÜM , , KİRAZ.VİŞNE , , NAR , , İNCİR , , ELMA , , KESTANE , , ŞEFTALİ , , KAYISI , , ÇİLEK , , ARMUT , , NOT: Ülkeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır. MADDE (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ NARENCİYE İHRACAT KAYIT RAKAMLARI / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) MANDARİN , , LİMON , , PORTAKAL , , GREYFURT , , DİĞER TURUNÇGİLLER , , TOPLAM , , Not: Maddeler 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır.

14 (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ MADDE YAŞ MEYVE 'DE İHRACAT YAPILAN İLK 20 ÜLKE / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) RUSYA FEDERASYONU , ,74 ALMANYA , ,18 BULGARİSTAN , ,83 IRAK , ,36 UKRAYNA , ,63 MISIR , ,96 BİRLEŞİK KRALLIK , ,99 İTALYA , ,53 HOLLANDA , ,17 BEYAZ RUSYA , ,28 SUUDİ ARABİSTAN , ,83 İSVEÇ , ,13 MOLDAVYA , ,28 FRANSA , ,82 NORVEÇ , ,03 ROMANYA , ,95 SURİYE , ,67 DANİMARKA , ,48 BELÇİKA , ,15 LÜBNAN , , NOT: Ülkeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır.

15 (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ YAŞ SEBZE'DE İHRACAT YAPILAN İLK 20 ÜLKE NO ÜLKE / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) RUSYA FEDERASYONU , ,33 ALMANYA , ,17 UKRAYNA , ,63 BULGARİSTAN , ,49 IRAK , ,33 SURİYE , ,05 ROMANYA , ,09 MOLDAVYA , ,23 HOLLANDA , ,59 GÜRCİSTAN , ,49 SUUDİ ARABİSTAN , ,84 BEYAZ RUSYA , ,01 BİRLEŞİK KRALLIK , ,21 POLONYA , ,78 FRANSA , ,53 AZERBAYCAN , ,37 NAHÇİVAN İSVİÇRE , ,71 AVUSTURYA , ,64 BOSNA-HERSEK , ,93 YUNANİSTAN , , NOT: Ülkeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır.

16 (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ NARENCİYE'DE İHRACAT YAPILAN İLK 20 ÜLKE NO ÜLKE / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) 1 RUSYA FEDERASYONU , , IRAK , , UKRAYNA , , SUUDİ ARABİSTAN , , ROMANYA , , ALMANYA , , POLONYA , , GÜRCİSTAN , , SIRBİSTAN , , BULGARİSTAN , , HOLLANDA , , BİRLEŞİK KRALLIK , , ÇEK CUMHURİYETİ , , BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ , , AZERBAYCAN-NAHÇİVAN , , MOLDAVYA , , MAKEDONYA , , BEYAZ RUSYA , , MERSİN SERBEST BÖLGE , , İTALYA , , NOT: Ülkeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır.

17 NARENCİYE'DE ( LİMON, MANDARİN, PORTAKAL, GREYFURT ) EN FAZLA İHRACATIN YAPILDIĞI İLK 5 ÜLKE ÜLKELER / ÇEŞİTLER / / ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) LİMON RUSYA FEDERASYONU , ,89 SUUDİ ARABİSTAN , ,79 IRAK , ,28 UKRAYNA , ,52 ROMANYA , ,74 PORTAKAL IRAK , ,59 RUSYA FEDERASYONU , ,62 UKRAYNA , ,10 GÜRCİSTAN , ,96 AZERBAYCAN- NAHÇİVAN , ,67 MANDALİNA RUSYA FEDERASYONU , ,86 UKRAYNA , ,88 IRAK , ,63 SUUDİ ARABİSTAN , ,62 ROMANYA , ,92 GREYFURT RUSYA FEDERASYONU , ,39 UKRAYNA , ,49 ALMANYA , ,19 POLONYA , ,68 ROMANYA , , NOT: Ülkeler, 2014 yılı fob değerlerine göre sıralanmıştır.

18 (OCAK-ARALIK AYI) TÜRKİYE GENELİ YAŞ MEYVE VE SEBZE'NİN FOB LERİNE GÖRE GENEL SEKRETERLİKLERE DAĞILIMI GENEL SEKRETERLİKLER OCAK-ARALIK 2013 OCAK-ARALIK 2014 ARTIŞ AZALIŞ (%) 2014 PAYI (%) AKİB , , BAİB , , DKİB , , EİB , , UİB , , İİB , , DAİB , , DİĞER SEK GENEL TOPLAM , ,

19 / TÜRKİYE GENELİ YAŞ MEYVE VE SEBZENİN ÜLKE GRUPLARINA DAĞILIMI ÜLKE GRUPLARI Bağımsız Devletler Topluluğu ,04 Avrupa Birliği Ülkeleri ,99 Ortadoğu Ülkeleri ,64 Diğer Avrupa Ülkeleri ,38 Diğer Ülkeler GENEL TOPLAM ,88 ÜLKE GRUPLARI PAY % Bağımsız Devletler Topluluğu 51 Avrupa Birliği Ülkeleri 27 Ortadoğu Ülkeleri 17 Diğer Avrupa Ülkeleri 3 Diğer Ülkeler 2 TOPLAM 100 NOT : DİĞER ÜLKELER(Serbest Bölgeler, Afrika Ülkeleri, Uzakdoğu Ülkeleri, Kuzey Amerika Serbest Ticaret, Okyanusya Ülkeleri, Diğer Asya Ülkeleri, Diğer Amerika Ülkeleri)

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı BAŞKANIN MESAJI 2011 yılında Türkiye'nin demir ve demir dışı metaller ihracatı bir önceki yıla göre değerde %23,5, miktar bazında da %4,8 oranında artış göstererek 22,1 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir.

Detaylı

EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ

EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ 2013-2014 ÇALIŞMA RAPORU Nisan 2014, Đzmir 1) ÖNSÖZ... 3 2) 2013/2014 DÖNEMĐNDE ÖNEMLĐ ÇALIŞMALAR:... 4 2.1 GENEL KONULAR :... 4 2.2 SU ÜRÜNLERĐ

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2010 ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli üyelerimiz ve kimya sektör temsilcileri, Bilindiği üzere, ihracatçı birlikleri, 03 Temmuz 2009 tarihinden itibaren

Detaylı

AKDENİZ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2013 YILI OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANTISI G Ü N D E M

AKDENİZ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2013 YILI OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANTISI G Ü N D E M AKDENİZ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2013 YILI OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANTISI 1. Toplantı Tarihi : 21.04.2014 Toplantı Saati : 10:00 Toplantı Yeri : Limonluk Mah. Vali Hüseyin Aksoy

Detaylı

ORTA ANADOLU SÜS BİTKİLERİ VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

ORTA ANADOLU SÜS BİTKİLERİ VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 ORTA ANADOLU SÜS BİTKİLERİ VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 2 BAŞKANIN MESAJI Türkiye de süs bitkileri sektörü hem üretim hem ihracat yönünden

Detaylı

EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ

EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ 2012-2013 ÇALIŞMA RAPORU Nisan 2013, Đzmir 1) ÖNSÖZ... 3 2) 2012/2013 DÖNEMĐNDE ÖNEMLĐ ÇALIŞMALAR:... 4 2.1 GENEL KONULAR :... 4 2.2 SU ÜRÜNLERĐ

Detaylı

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2011 ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli Üyelerimiz ve Kimya Sektörü Temsilcileri, Türkiye ihracatının Cumhuriyet Tarihi nin rekorunu kırdığı 2011 yılı,

Detaylı

ARA RAPOR 27.12.2013 SOĞUK ZİNCİR SİSTEMİNE GEÇMENİN YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖRÜNÜN KÜRESEL REKABETLİLİĞİNE ETKİSİ

ARA RAPOR 27.12.2013 SOĞUK ZİNCİR SİSTEMİNE GEÇMENİN YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖRÜNÜN KÜRESEL REKABETLİLİĞİNE ETKİSİ 1 ARA RAPOR 27.12.2013 SOĞUK ZİNCİR SİSTEMİNE GEÇMENİN YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖRÜNÜN KÜRESEL REKABETLİLİĞİNE ETKİSİ SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 2 Sektörün ihracatı açısından Ortadoğu, Avrupa ve özelde de

Detaylı

2012 YILI FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Adnan DALGAKIRAN MAKINE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BIRLIĞI /MAKINE TANITIM GRUBU YÖNETIM KURULU BAŞKANI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türk makine sektörü

Detaylı

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri,

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, 2013 yılı hem dünya hem de Türkiye ekonomisi açısından oldukça hareketli geçti. Yıl sonunu yavaş bir toparlanma ile bitiren küresel piyasalar ve döviz kurlarındaki

Detaylı

EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU

EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU EGE DERĐ VE DERĐ MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ YÖNETĐM KURULU 20011/12 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU İçindekiler 1. GĐRĐŞ... 2 2.1. Birliğimiz Üyelerince Yapılan Đhracat... 2 2.2. Birliğimiz Üyelerinin Ürün

Detaylı

EGE DEMĐR VE DEMĐR DIŞI METALLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ 2011-2012 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU

EGE DEMĐR VE DEMĐR DIŞI METALLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ 2011-2012 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU EGE DEMĐR VE DEMĐR DIŞI METALLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ 20-202 DÖNEMĐ ÇALIŞMA RAPORU ĐÇĐNDEKĐLER 20 YILI ĐHRACAT PERFORMANSIMIZIN DEĞERLENDĐRĐLMESĐ.... ÜRÜN GRUPLARI ĐTĐBARĐYLE....2 ÜLKELER ĐTĐBARĐYLE...

Detaylı

15 17 KASIM 2012 FRESHANTALYA ULUSLARARASI MEYVE, SEBZE,LOJİSTİK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI

15 17 KASIM 2012 FRESHANTALYA ULUSLARARASI MEYVE, SEBZE,LOJİSTİK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI 15 17 KASIM 2012 FRESHANTALYA ULUSLARARASI MEYVE, SEBZE,LOJİSTİK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI Anfaş FreshAntalya Fuar Hakkında Türkiyenin ilk ve tek sebze meyve fuarı 142 katılımcı firma, 1000 yabancı ziyaretçi,

Detaylı

İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ

İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ Haziran 2011 1 İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ İMMİB TEKNOLOJİ VE TASARIM ANADOLU MESLEK LİSESİ NİN TEMELİ ATILDI HİNDİSTAN TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK HEYETİNE KATILDIK

Detaylı

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği İlk İhracatçı Birliği 1937 yılında kurulmuş olup, İhracatçı Birliklerinin kuruluş ve görevleri 3 Temmuz 2009 tarih 27338 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan

Detaylı

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 Saygıdeğer Üyelerimiz, Makine sektörü 2014 yılında ihracatını yüzde 5,4 artırmış ve

Detaylı

ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 2015 YILI YÖNETİM KURULU ÇALIŞMA PROGRAMI ORTA ANADOLU HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI

Detaylı

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI]

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSİ IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK ARALIK 2011 2 SERKA IĞDIR YATIRIM DESTEK OFİSI IĞDIR OVASI NDA YENİ BİR FIRSAT: KESME ÇİÇEKCİLİK

Detaylı

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 14 Nisan 2014 tarihinde yapılan 2014 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Yaş Meyve Sebze Pazar Araştırması

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Yaş Meyve Sebze Pazar Araştırması Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Yaş Meyve Sebze Pazar Araştırması İÇİNDEKİLER 1. Türkiye Üretimi ve İhracat Durumu 1.1. TR21 Alt Bölgesi nde Üretim 1.2. Türkiye İhracatı Trakya Kalkınma Ajansı

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak Türk

Detaylı

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ Hazırlayanlar: Hakan AKIN Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Nazlı ÜSTÜN KTO Etüd Araştırma Md. Yrd. Feyzullah ALTAY KTO Etüd Araştırma Uzmanı Hacı Dede Hakan KARAGÖZ KTO Etüd Araştırma

Detaylı

EGE KURU MEYVE VE MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ

EGE KURU MEYVE VE MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ EGE KURU MEYVE VE MAMULLERĐ ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ 2013/14 SEZONU ÇALIŞMA RAPORU VE FAALĐYET PLANI NĐSAN 2014 ĐZMĐR ĐÇĐNDEKĐLER ÖNSÖZ... 5 YÖNETĐM KURULU... 6 1. KURU MEYVE SEKTÖRÜ NÜN GENEL KONU VE SORUNLARI...

Detaylı

AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ SONUÇ RAPORU

AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ SONUÇ RAPORU T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2013 YILI DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ PROGRAMI AYDIN İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ AYDIN İLİ STRATEJİK TARIM ÜRÜNLERİNDE LİSANSLI DEPOCULUK İHTİYACININ TESPİTİ PROJESİ

Detaylı

Muharebe meydanlarında kıymetli evlatlarımızın süngü ve silahlarının zaferi

Muharebe meydanlarında kıymetli evlatlarımızın süngü ve silahlarının zaferi Muharebe meydanlarında kıymetli evlatlarımızın süngü ve silahlarının zaferi kafi değildir... Bu zafer ve başarı çok büyüktür; ancak, gerçek refah ve mutluluğa sahip olabilmek için, asıl bundan sonra çalışmak

Detaylı

ORTA ANADOLU MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ORTA ANADOLU MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ORTA ANADOLU MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI ORTA ANADOLU MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Detaylı

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI 1 SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (SSİ) 2014 YILI FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, 2014 yılı

Detaylı

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU

HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU HATAY İLİ İHRACATI ARAŞTIRMA RAPORU Doç. Dr. Ali Serhan KOYUNCUGİL Prof. Dr. Nermin ÖZGÜLBAŞ BİB Ltd. Şti. HATAY Nisan 2014 Teşekkür Yazarlar, bu Araştırma'da kendilerine yer alma şansı tanıyan BİB Ltd.

Detaylı