Hastane Bilgi Yönetim Sistemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hastane Bilgi Yönetim Sistemi"

Transkript

1

2 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ HIZ PRESTİJ ZAMAN BAŞARI KARLILIK TEKNOLOJİ ULUSLAR ARASI SAYGINLIK AKREDİTASYON KALİTE kazandırır

3 HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMLERİ

4 Gündem Tanımlar Hasta İş Akış Matriksi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Genel Özellikler Bil Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Faydaları Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Modülleri

5 Tanım MEDOFAS Yazılım ve Programları MEDOFAS Modülleri MEDOFAS Avantajları MEDOFAS Teknolojisi MEDOFAS Kullanım Kolaylığı MEDOFAS Teknik Destek

6 HBYS = Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Bir sağlık kuruluşunun yönetimi, mal ve hizmet üretimi esnasında oluşan Mali İdari Tıbbi süreçlerin ön görülen biçimde yürütülmesini sağlamak amacıyla kullanılan yazılım ve donanımların tümüne Hastane Bilgi Yönetim Sistemi denir.

7 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Hastane otomasyon programları ilk olarak uygulamaya başladığında; modüler yapılar olarak hastanelerin bazı klinik ve ünitelerinde kullanılmıştır. Yıllar içerisinde hastanelerdeki eczanelerden, laboratuarlara, ameliyathanelerden polikliniklere kadar tüm birim ve departmanlarda bu sistem ve yazılımlar kullanılmaya başlanmıştır.

8 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Bu sistemler bir yandan sürekli gelişirken, diğer yandan hastane idareleri her geçen gün daha kompleks sitemler ve daha entegre yapıların ihtiyacını duymaya başladılar. Bu ihtiyaçlar daha kapsamlı ve entegre yazılım modellerinin doğmasına vesile oldu. Birbirinden bağımsız çalışan modül ve yazılımlar gelişme sürecinde birbirine entegre olan ve birlikte çalışan kombine yapılara dönüştüler. Gelişen ve büyüyen entegre yazılımlar daha fazla ve daha detay bilgilere ulaşılabilmesini sağladı.

9 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Gelişen yazılım programları ile, daha çok bilgiye daha çabuk ulaşılabilmesi hastane idaresinin sistemi kurması ve yönetmesinde büyük avantajlar sağladı. Hastane yazılımları geliştikçe ve entegre olmaya başladıkça istatistiki veriler arttı ve mukayeseler yapılmaya başlandı. Bu karşılaştırmalar ve istatistikler bir yandan hastanenin durumu hakkında idareye bilgi verirken diğer yandan uluslararası bir çok konuda hastanenin seviyesini ölçülebilir hale getirdi.

10 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Hastaneler kendi otomasyon ve yazılım programlarını süratle entegre sistemlere dönüştürmeyi başardılar. Bu sayede iç işleyişlerinde daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmaya başladılar. Bu sistemler sayesinde hastane dışında diğer sağlık kuruluşları ile entegre yapılar oluşturdular. Bu entegre yapılar bölgesel, ulusal ve hatta global anlamda sağlık verilerinin paylaşımını ve kontrolünü mümkün hale getirdi. Bu veri paylaşımı ile başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere bir çok hastalık ve istatistik uluslararası bilgi akış sistemlerinde izlenildi ve gerekli tedbirler alınabildi.

11 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Bu bilgiler ve istatistikler hastane yönetimlerinin ve idarelerinin vazgeçemeyeceği unsurlar haline geldi. Yazılım ve donanım programları işin başında ameliyathanede bir yılda kaç ameliyatın yapıldığını öğrenmek için kullanıldı. Zamanla programlar geliştikçe hangi ameliyatların ne sıklıkla yapıldığının cevabını vermeye başladı. Günümüzde bu ameliyatlarda kimlerin görev aldığını hangi malzemelerin kullanıldığını ameliyat öncesi ve sonrası tetkikleri ve hatta ortalama ameliyat maliyetlerini öğrenebileceğiniz standartlara erişti.

12 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Bu yazılımların boyutu arttıkça ve bilgiye duyulan ihtiyaç arttıkça daha entegre programlar üretilmeye başlandı ve bu programlar sayesinde hastaneler idare ve takip edilmeye başlanıldı. Bu sebeple hastanelerde kullanılan yazılımlar yerlerini Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri(HBYS) ne bırakmaya başladılar. Böylece hastane yazılım ve donanımları artık kayıt yapan arşiv görevi üstlenmiş programlar olmaktan çok hastane idarelerinin gerçekleşmesine ve takibine yarayan yazılımlar olmaya başladılar.

13 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Gelişen bilgi teknolojisine ayak uyduran ve kendini yenilemeyi bilen yazılım ve programlar sektör içerisinde sürekli büyürken ihtiyaca cevap veremeyen ve kendini yenilemeyen programlar kaybolup gittiler. Zaman içerisinde sadece programların kapsamları ve kabiliyetleri değil aynı zamanda kullandıkları teknolojiler, alt yapıları ve veri tabanları da değişerek gelişti.

14 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Görüntüler ve tetkikler bu yazılımlar sayesinde sisteme entegre edilerek dijital ortamda paylaşılabilir ve ulaşılabilir oldu. Bu durum hizmette kaliteyi ve hızı arttırdı. Bilginin paylaşımı yanı sıra görüntülerin, bulguların ve tetkiklerinde istenildiğinde paylaşılabilmesi çağdaş sağlık standartlarında birlikteliğin ve akreditasyonun temel alt yapısını oluşturdu. Eğitim yaparken kurulan kamera kayıt ve aktarım sistemleri sayesinde bir çok kritik operasyon ya da eğitim enteraktif olarak görüntü sistemi üzerinden izlenebilecek ve kayıt altına alınabilecek ve arşivlenebilecek hale geldi.

15 HBYS Hakkında Genel Bilgi HBYS Tarihçesi Poliklinikten, laboratuara, arşivden, görüntülemeye kadar bir çok modülün entegre çalıştığı ve bir bütünü oluşturduğu yeni yazılım modellerinde yaklaşık modül birlikte çalışmaktadır. Çok sayıda kurulan modüllerin birbiri ile olan uyumu ve entegrasyonu sistemin veri tabanı, yazılım teknolojisi hep birlikte bu programın ne kadar gelişmiş ve kaliteli olduğunu göstermektedir.

16 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ FONET HBYS, yüksek teknolojisi, güvenilir, esnek, yönetilebilir, hızlı ve kolay kullanımlı yapısı ile kurumunuzun tüm bilgi sistemi ihtiyaçlarını karşılar. Ara yüzlerindeki esnekliği, sadeliği ve anlaşılabilir yapısı sayesinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Microsoft. Net, Oracle Veritabanı ve Web Teknolojileri ile n- katmanlı olarak geliştirilmiştir. SMS teknolojisi etkin biçimde kullanılarak, yönetici istatistik özetleri belirtilen kişilerin cep telefonlarına SMS ile bildirilmektedir, ayrıca sistem üzerindeki anormal durumlarda da sistem sorumlusu SMS ile uyarılabilmektedir.

17 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Modüler altyapısı sayesinde değişen kullanıcı ihtiyaçlarına çok kısa sürede cevap verebilmektedir. İş kuralları ile güçlendirilmiş veri giriş alanlarıyla kullanıcıların eksik veya yanlış bilgi girişi yapmalarını engellemektedir. Otomatik yedek alma özelliği sayesinde, verilerinizin her türlü sistem sorunu, yangın, sel gibi olağanüstü durumlara karşı güvende olmasını sağlamaktadır. Telefon çağrı merkezi, SMS, Internet, Kiosk, IVR randevu sistemleri ile çalışmaktadır.

18 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Gelişen hastane bilgi yönetim teknolojilerinin içerisinde en uygun alt yapı ve veri tabanına sahip yazılımlardan biri olan MEDOFAS Bilgi Yönetim Sistemi birçok ortak yazılım grubunun birlikte ürettiği son derece gelişmiş bir yazılım programıdır. Hastane bilgi işlem teknolojilerinin son 20 yıllık sürecinde kazandığı tüm modülleri ve programları bünyesinde bulunduran MEDOFAS Bilgi Yönetim Sistemi hem ideal bir hastane yönetim sistemi olup hem de uygun bir Uluslararası entegrasyon formülüdür. MEDOFAS güvenlik sistemleri açısından dünyanın en gelişmiş teknolojilerinden birine sahiptir. Kullanıcıların yada satellitlerin yetkilendirilmesi bilginin istenildiği kadar paylaşılıp istenildiği kadar paylaşılmaması sistem içerisinde mümkündür.

19 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ MEDOFAS hastane görüntüleme departmanındaki teknolojik cihazların tümü ile entegre olabilecek veri tabanına ve yazılım programına sahip olup bu cihazlardan gelecek tüm görüntüleri toplayabilir, paylaşabilir ve saklayabilir. MEDOFAS hastane laboratuar sistemindeki tüm cihazlara entegre olabilecek alt yapıya sahip olup tüm hastaların laboratuar sonuçlarını sistem içerisinde saklayabilir ve kağıt kullanmaksızın yıllar sonra bu verilere ulaşmayı mümkün hale getirir. MEDOFAS kullanıcılar için rahat ve kolay kullanılabilir bir programdır. İstenildiğinde bütün modüllerin kullanılmasına imkan tanıyan sistem arzu edilir ise birkaç modülle bile çalışabilir.

20 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ Aktif olan 25 modüle sahip MEDOFAS yazılım sistemi bu modüllerinin entegrasyonu açısından yüzlerce hastanede test edilmiş ve birçok hastanede birçok farklı isim altında kullanılmıştır. MEDOFAS Hastane Yönetim Sistemleri nin en önemli özelliklerinden biri birden hastanelerin yada sağlık kuruluşunun istenirde birbiri ile entegre halinde çalışmasına müsaade edecek ve imkan sağlayacak bir program oluşudur. Bu kapsamda MEDOFAS programını kullanan hastaneler istendiğinde birbirlerine bağlanabilecek görüntülerini ve laboratuar paylaşımını aktarabilecektir.

21 Genel Özellikler Hasta bilgilerine doğrudan etkin, güvenli ve hızlı olarak erişilir. Hastalar için (ayakta tedavi ve yatan) tüm işlemler ve tüm istatiksel değerlendirmeler yapılır. Hastanın tüm kayıtlarının tek bir "Dosya No'su" altında toplanarak tıbbi ve finansal arşivleme gerçekleştirilir. Gerek yerel gerek uluslararası hastalık kodlamasına uygunluk sağlar. Poliklinik ve kliniklerden tüm laboratuvarlara doğrudan tetkik isteğinde bulunulur.

22 Faydaları Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (Otomasyon) ile ; Tıbbı ve İdari bilgilerin kağıt ortamında tutulmasına gerek kalmadan tüm veriler bilgisayar ortamında tutulur, arşivlenir ve istendiğinde her bilgiye kolaylıkla ulaşılır.

23 Faydaları Evrak takibini ortadan kaldırılmasının faydaları nelerdir? Fiziksel olarak aktarılması gereken evrakların tıbbi kayıtların aksine, HBYS entegre edilmiş Elektronik Hasta Kaydı aşağıdaki işleri yapmanıza yardımcı olur:

24 Faydaları Kritik hasta verilerini gözle görülmeyecek şekilde koordine ederek gecikmeleri azaltır. Hastane içerisinde kullanılan her türlü formun (tetkik istem, epikriz, doktor ve hemşire order, vb ) sistem üzerinden düzenlenerek takip edilmesi sağlanır. Değişik kriterlere göre istatistik sonuçları alınabilir. Raporlama olanağı vardır.

25 Faydaları Hastanın klinik geçmişinin yanı sıra, doğru ve zamanında klinik bilgi sağlayarak tıbbi hataları azaltır. Hastane içerisinde kullanılan her türlü malzemenin sistem üzerinden giriş-çıkış, kontrol ve takibi yapılarak gereksiz kullanım ve kaçaklar önlenir. 7/24 Hastane içi ve dışı kurum idaresi tarafından belirlenen noktaların kamera sistemleri ile görüntülenmesi ve kayıt altına alınır. Ameliyathane işlemleri sırasında ilgili görüntülerin kayıt altına alınması ve akabinde raporlama sisteminin dijital ortamda sesli olarak kayıt edilir.

26 Faydaları Herhangi bir hastanın mevcut durumunu görmek: Özet ekranlar, hasta geçmişinin, en son test sonuçlarının, hemşirelerin gözlemlerinin ve ilaç uygulamalarının hızlı özetini sağlar. Klasik manuel arşiv ve dosyalama sisteminin taşıdığı zorlukları, zaman israfını, iklim ve doğa şartlarının oluşturduğu riskleri ortadan kaldırır. İstenildiği zaman, istenildiği hızda bilgiye ulaşımını sağlar.

27 Faydaları İşlem girişini basitleştirmek ; "Hızlı İşlem" özelliği ile sık kullanılan işlem setleri bir tık uzaklıktadır. Gününüzü organize etmek ; Görev-tabanlı iş listeleri, hasta bakıcı çizelgeleri ve hasta listeleri doktorlara günlerini etkili şekilde planlamaları için gerekli bilgiyi sağlar.

28 Faydaları Kapsamlı hasta özeti ; Hemşireler hastaların tam kaydını görebilir ve en son değerlendirmeleri, hayati bulguları, bakım işlemlerini/aktivitelerini ve lab/radyoloji sonuçlarını görebilirler. Hasta listesi ; Hemşireler hasta listelerini kolaylıkla görebilirler. Hemşireleri belirli hasta koşulları hakkında (örn. Yatış, Ameliyat,taburcu için hazır vb) uyarır.

29 Faydaları Hemşireler için yardımcı bir el; Güçlü iş akışı teknolojisi işlemleri koordine eder. Böylelikle hemşireler, hasta bakımını riske atmadan kısa sürede daha fazla iş yapabilirler. İş listesi verimliliği artırır ; Yapılması gereken hemşirelik işlemlerini ve hemşirelerin bu işlemleri ne zaman yapmaları gerektiğini tanımlar.

30 Faydaları Yatak ve yemek yönetimi ; Hemşire yöneticileri dolu ve boş yatakları anında görebilirler. Hastayı hızlıca odaya yönlendirebilir, oda değişikliği veya oda rezervasyonu yapabilir ya da oda temizliğinin yapılmasını sağlayabilirler.

31 Faydaları Hastane kaynaklarını gerçek zamanlı olarak görün; Sistem en değerli kaynaklarınızı planlayabilmeniz için uygun ortamı ve altyapıyı sağlar. Böylelikle, doğru kaynağı doğru hizmete doğru zamanda görevlendirebilirsiniz. Tıbbi kayıtları takip edin; Planlanan işlemlere göre sistem kullanıcıyı uyarır. Böylelikle, evraklar gereken zamanda ve gerektiği yere ulaştırılabilir.

32 Faydaları Sisteme entegre edilmiş laboratuvar cihazları ile doğru ve sağlıklı sonuçlar alınarak sisteme aktarılarak kullanıcıların yetkileri dahilinde sonuçlara sistem üzerinden ulaşmaları sağlanır. Sisteme entegre görüntüleme cihazları ( BT, MR vb ) ile oluşturulan görüntülerin kullanıcıların yetkileri dahilinde ulaşmaları sağlanır.

33 Modüller Danışma Modülü Hasta Kayıt / Kabul Modülü Poliklinik Modülü Acil Poliklinik Modülü Yatış Bürosu Laboratuvar Modülü Laboratuvar Bilgi Sistemleri (LIS) Radyoloji Modülü Radyoloji Bilgi Sistemi (RIS) Yataklı Servis Modülü Eczane Modülü

34 Modüller Hemşirelik Bilgi Sistemi Ameliyathane Modülü Ağız ve Diş Sağlığı Modülü Hemodiyaliz Modülü Kan Merkezi Modülü Diyet Modülü Satınalma Modülü Stok ve Demirbaş Modülü Muhasebe Modülü

35 Modüller Tıbbı Kayıt / Arşiv Modülü Tıbbı Cihaz Takip Modülü Kalite Yönetim Modülü Evrak Takip Modülü Teknik Servis Modülü

36 Hasta Akış Matrisi

37 Danışma Modülü Güvenlik, gizlilik ve mahremiyet esaslarına uyulmak kaydıyla Hasta, Doktor ve hastane personelinin oda numarası, telefon numarası, hastaların müracaat ettiği servis, müracaat tarihi, yattığı servis, yattığı yer (Blok/Kat/Oda No), telefon numarası, yatışını yapan doktor bilgileri gibi bilgiler konusunda, danışmaya müracaat eden hasta yakınlarına yardımcı olmak ve kısa sürede cevap verilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

38 Hasta / Kabul Modülü Kuruma ilk defa başvuran, kaydı veri tabanında bulunmayan hastalara ait genel bilgilerin girişini yapan, daha önceden kaydı bulunan hastalara yeni geliş kaydı açan, hastayı kurum içindeki ilgili kliniğe sevk eden ve belirtilen arama kriterlerine göre kayıtlı hastaların bilgilerini ekranda göstermek üzere tasarlanmıştır.

39 Poliklinik Modülü Hastanın müracaatından muayene olmasına ve hastaneyi terk etmesine kadar olan süreçteki, polikliniklerde ihtiyaç duyulan; tüm tıbbi ve mali işlemlerin elektronik ortama aktarılarak gerekli kayıtların tutulmasını ve bu bilgilerin gerektiğinde incelenebilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Hastalar sıralarını poliklinik üzerinde bulunan LCD ekranlardan takip edebilmektedir. Ayrıca hastaların özelliklerine göre (yaşlı, acil vb. ) öncelik sırası verilebilmektedir. Ürün mevcut HBYS sistemi ile entegre şekilde çalıştırılmakla beraber ; genel poliklinik başvurusu sayıları ve kotaları, klinik ve /veya polikliniklerin toplam başvuru sayısı ve kotaları, poliklinik ve servislerde görevli doktor listelerini LCD TV aracılığı ile gösterebilecek şekilde tasarlanmış durumdadır.

40 Klinik İşlemleri Modülü Hastanın müracaatından sonra muayene ve sonrasında kliniğe yatışının olmasından ve hastaneyi terk etmesine kadar olan süreçteki, klinikte ihtiyaç duyulan; tüm tıbbi işlemlerin elektronik ortama aktarılarak gerekli kayıtların tutulmasını ve bu bilgilerin gerektiğinde incelenebilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

41 Eczane Bilgi Sistemi İlaç çıkışı, eczane ana deposu ile ara depoların ve hemşire desklerinin ilaç kabul ve takip yürütüldüğü sistemlerdir. Hasta düzen sistemlerinin hekimler yada hemşireler tarafından kayıt altına alınması durumunda harcanan ilaç ile takipli hastayı mukayese edebilen ve bu konuda idareyi ikaz edebilen bir sistemdir. Narkotik analjezik ilaçların kullanımını sınırlayan ve belirli kişilere yetki veren güvenlikli bir sistemdir. İstenilmesi durumunda tüm ilaç ve sarf malzemesini barkod numaraları ile kayıt altına alan bir sistemin kurulumunu sağlayarak günlük ve anlık depo kontrollerinin yapılabilmesini sağlar. Bu yazılım programı sayesinde istenilir ise tüm ilaç ve sarfların son kullanım tarihleri kayıt altına alınarak tüm ilaların ve sarfların vaktinde kullanımı gerçekleştirilebilir.

42 Laboratuvar Bilgi Sistemi Bu modül yatan hastalar, poliklinik hastaları ve doğrudan başvuran hastalara ait laboratuvar isteklerinin kaydedilmesi, alınacak her türlü laboratuvar örneğinin HBYS ile entegre laboratuvar cihazları aktarılması, tetkiklerin karışmasını önleyecek otomatik etiketlemeyi yapmaktadır. Hastalar için yapılan tetkik sonuçlarının direkt sisteme aktarılması, geçmişe yönelik tetkik sonuçlarına ulaşılması, karşılaştırılması ve hastanın dijital kayıtlarına aktarılması işlevlerini kapsamaktadır.

43 Radyoloji Bilgi Sistemi Radyoloji Kayıt, Doktor Atama, Randevulu Hasta Muayenesi Düzenleme, Hasta Tıbbi Bilgi Girişi, Hasta Tıbbi Bilgi Görüntüleme ve Görüntü Raporlama, Radyoloji Raporu Hazırlama, Hasta Etiketleme, İlaç Sarf Malzeme İsteme, Radyoloji İstatistik Raporlama v.b. işlemleri yapacak şekilde tasarlanmıştır. Röntgen, BT-MR, Dansitometri, Anjio sistemlerinin işlem sonuçlarının sisteme aktarılması, istendiğinde günlük ya da geçmişe yönelik sonuçların izlenmesi, karşılaştırılması işlevlerini kapsamaktadır.

44 Acil Poliklinik Modülü Hastanın acil müracaatından muayene olmasına ve hastaneyi terk etmesine kadar olan süreçteki, polikliniklerde ihtiyaç duyulan; tüm tıbbi işlemlerin elektronik ortama aktarılarak gerekli kayıtların tutulmasını ve bu bilgilerin gerektiğinde incelenebilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. İstenildiğinde bu program sayesinde o şehirdeki tüm acil yardım istasyonları entegre çalışabilir. Bilgilerini ve görüntülerini paylaşabilir. İmkanlarından haberdar etmek sureti ile hastaların vakit kazanmasını sağlayabilir.

45 Malzeme Yönetim Sistemi (Stok,Satın Alma ve Demirbaş) İlaç, Tıbbi Malzeme ve Her Türlü Stok ve Sarf Malzemesi Alımı iş ve işlemlerinin takip edebilecek, departmanlar bazında stok ve/veya sarf malzeme taleplerinin satın alma departmanına elektronik ortamda iletebilecek, servisler, ameliyathane yoğun bakım, acil servis, vb. yerlerdeki tıbbi sarf malzeme depoları için yapılan isteklere göre tıbbi sarf malzeme çıkışı yapılabilmesi ve hastalara yapılan tıbbi sarf malzeme çıkışlarının da otomatik olarak hastanın elektronik ortamdaki mali kayıtlarına bu birimlerden işleyebilecek bir yapı mevcuttur. Hastane stoklarına giren her türlü malzeme barkod etiketi ile belirlenir. Hastane içerisinde bulunan tüm depolarda her türlü malzeme giriş ve çıkışları barkod okuyucu sistem ile kayıt altına alınır.

46 Ameliyathane Modülü Ameliyat isteklerini, randevulandırılmasını ve ameliyat sonrası kayıtların tutulabilmesini sağlayacak şekilde,tüm tıbbi ve mali işlemlerin elektronik ortama aktarılarak gerekli kayıtların tutulmasını ve bu bilgilerin gerektiğinde incelenebilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ameliyatlarda kullanılan tüm ilaç ve sarf malzemeyi kayıt altına alabilir. İmplant ve protezleri tespit edebilir.

47 Ağız ve Diş Sağlığı Modülü Hastanın müracaatından muayene olmasına ve hastaneyi terk etmesine kadar olan süreçteki, polikliniklerde ihtiyaç duyulan; tüm tıbbi işlemlerin elektronik ortama aktarılarak gerekli kayıtların tutulmasını ve bu bilgilerin gerektiğinde incelenebilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Diş tedavilerinde olması gereken randevu ve takip sistemi ile hasta kontrollerinin yapımını sağlar. Hangi hastaya, hangi uygulamanın yada protezin gerçekleştirildiği bilgisini verir.

48 Hemodiyaliz Modülü Hastanın servise kayıt ve kabulünden, herhangi bir nedenle (başka bir merkeze nakil, ex.)servisten ayrılışına dek gereksinim duyulan işlemlerin yapılmasını ve gerekli kayıtların tutulmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Diyaliz hastaları içerisinde periton diyalizi gibi özellikli hastaları yada hepatit taşıyıcısı olan özellikli hastaların ayrıca takibini mümkün kılar ve bu hastalar ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını sağlar.

49 Tıbbı Kayıt Arşiv Modülü Sistemdeki adli raporlar, hastaların epikrizleri, ameliyat raporları, laboratuvar sonuçları, yatan hasta dosyaları, anamnez verileri, radyoloji, patoloji, fizik tedavi, konsültasyon raporları v.b. tek bir hasta kaydı ile ilişkilendirilerek tek bir hasta dosyasında saklanması, gerektiğinde verilerin güncellenmesi, hatalı verilerin düzeltilmesi, verilere erişim ve analiz ile ilgili fonksiyonlar yer alacağı şekilde tasarlanmıştır.

50 Kan Bankası Modülü Acil ve ayaktan gelen hastalarla yatan hastalara ilişkin kan ve kan ürünü isteklerinin yerine getirilmesi,donör kayıtları, transfüzyon kayıtları, kan ve kan ürünleri takibinin yapılabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kayıtlı olan tüm hastaların kan gruplarının ve ne zaman kan verdiklerini tespit ederek ihtiyaç duyulduğunda bu hastalara yada şahıslara en kısa zamanda ulaşılmasını sağlar.

51 Diyet Modülü Ayaktan muayene olan hastalara yönelik olarak diyet listelerinin sistemde tutulması, hastaya verirken sistemden alınması ve bu sayının ve diyet türünün belirlenmesi,yatan hastalar ve refakatçileri için servislerden yemek ve kahvaltı listesi girilerek diyet bölümünden izlenmesi, çıktı alınabilmesi ve sonraki günlerde diyet mutfağının yapması gereken yemek miktarlarının belirleneceği şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda istenildiğinde hastane mutfağında kullanılan tüm gıda maddelerinin kayıt ve kabulünü yapmak sureti ile alınan malzeme ile üretilen yemeğin takibini ve kontrolünü yapmayı sağlar

52 Tıbbı Cihaz Takip Modülü Servis, poliklinik ve laboratuarlarda kullanılan cihazların (solunum cihazı, EKG, tansiyon aleti, biyopsi seti, portable röntgen cihazı vb, taşınabilir diğer cihazlar) hastane içindeki hareketleri ve bu cihazların çalışma bilgileri ile cihaz kimlik bilgileri tutulduğu cihazların periyodik bakım ve çağrı bakımı, onarım ve yenileme ile ilgili bilgileri ve garanti süreleriyle ilgili bilgiler tutulduğu, cihazların kullanımıyla ilgili randevu işlemleri takip çeşitli istatistikler,sorgular ve raporların çıktısı alınabildiği yapıda tasarlanmıştır. Ayrıca kalibrasyona tabi cihazların kalibrasyon sonuçlarının sisteme kaydedilmesi ve akabinde erken uyarı sistemi ile kullanıcıların uyarılması sağlanmaktadır.

53 İnsan Kaynakları Modülü Kurumdaki tüm personel(memur, sözleşmeli, geçici görevli, vb.) işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi ve yönetilebilmesi, ilgili istatistik, sorgu ve raporların yapılabileceği şekilde tasarlanmıştır. Gerekli olan güvenlik prosedürlerini yerine getirerek tüm personelin kayıt ve bilgilerini tutar. İstenilir ise kartlı sistemler sayesinde bütün personelin mesai takibini yaparak mesaisine gelip gelmediğini yada hangi gün hangi saatte nerede olduğunu takip eder.

54 İstatistik ve Raporlama Modülü Adli raporlar, hastaların epikrizleri, ameliyat raporları, laboratuvar sonuçları, yatan hasta dosyaları, anamnez verileri, radyoloji, patoloji, fizik tedavi, konsültasyon raporları v.b. tek bir hasta kaydı ile ilişkilendirilerek tek bir hasta dosyasında saklanması, gerektiğinde verilerin güncellenmesi, hatalı verilerin düzeltilmesi, verilere erişim ve analiz ile ilgili fonksiyonlar yer alacağı şekilde tasarlanmıştır.

55 Kalite Yönetim Sistemi Kalite Yönetimi ya da kısaca TKY olarak bilinen yöntem, müşteri ihtiyaçlarını yerine getirebilmek için kullanılan insan, iş, ürün ve/veya hizmet kalitelerinin sistematik bir yaklaşım ile tüm çalışanların katkıları ile uygulanan her süreçte tüm çalışanların fikir ve hedefleri kullanıldığı ve tüm çalışanların kaliteye dahil edildiği şekilde tasarlanmıştır. Uluslar arası kalite ve akreditasyon normlarına bağlı kalarak istenilen bilgileri ve istatistikleri vaktinde hazırlar ve bu verilerin ilgili yerlere sunulmasını sağlar.

56 Doküman ve Evrak Yönetim Sistemi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile entegre çalışan Elektronik Arşiv çözümlerimiz sayesinde hastane ortamında saklanan her tür belge dosya ve çıktıyı ortadan kaldırarak arşivlenmesi ve gerektiğinde kullanılmak üzere tekrar elektronik ortamda çağırılarak görüntülenmesi şekilde tasarlanmıştır.

57 Patoloji Modülü Hastalıkla ilgili hücrelerdeki, dokulardaki ve organlardaki yapısal ve işlevsel değişikliklerin tanınması, araştırılması ve incelenmesiyle sonucu yapılan işlemlerin kabulünden raporlama aşamasına kadar geçen tüm süreçlerdeki aşamaları kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Patoloji kayıt sistemi sayesinde arşivlenen tüm patoloji bilgilerini ve raporlarını saklar ve muhafaza eder.

58 Kurumsal İş Zekası Sürekli güncellenen detaylı bilgilere istendiği zaman erişilebilme olanağı; doğru kararların alınabilmesi, potansiyel olarak başarılı iş stratejilerinin geliştirilmesi, bu stratejilerin kurumun tamamında hayata geçirilmesi ve değişen gereksinimlerle uyumlu hale getirilmesi için tasarlanmıştır. Hastane idarelerinin tüm alanlarda ulaşmak istedikleri bilgileri ve verileri onlara vermek sureti ile doğru istatistikler ve değerlendirmeler yapmalarına imkan sağlar.

59 Sterilizasyon Modülü Bu program ile steril edilmiş cihazlar, teknik ve idari açıdan yönetilir. Temel amaç, cihazların ve steril edilmiş gereçlerin genel denetimini sağlamak ve denetim sonucu gerekli ihtiyaçları belirlemektir. Bu yazılım programı, ergonomikliği ve teknik ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanmış olmasından dolayı rahat bir kullanım sağlar. Örneğin, temel veriler ya da değişken veriler, arka arkaya sıralı etiketleme sistemi ile sunulur. Programın her yerinde mevcut bulunan arama fonksiyonları ile veriler ile ilgili her türlü sorguya anında yanıt alınır.

60 Personel Devam Kontrol Sistemi Kurumda çalışan personellerin belirlenen zamanlarda girip, belirlenen zamanlarda çıkmasını sağlamak, geç kalan, erken çıkan yada devamsızlık yapan kişiler olursa da bunları raporlayıp sisteme girilmiş prensip parametreleri ile sorgulanması,kişinin yapmış olduğu fazla mesai hesaplayarak, iş disiplinini arttırarak bahanelerin önüne geçerek üretimin artmasına katkıda bulunan bir yapı olarak tasarlanmıştır.

61 PACS Röntgen, ultrason, MR, bilgisayarlı tomografi, mamografi gibi tıp alanında kullanılan görüntü kaydedici cihazların sağladığı görüntülerin tek bir kaynaktan, görüntü işleme ve değerlendirme süreçleri tamamlandıktan sonra, istemde bulunan doktorun kendi bilgisayarından, radyoloji uzmanının raporuna ve ekindeki görüntülere ulaşabildiği, bunları hastanın diğer bulguları ile birlikte değerlendirebildiği ve gerekli durumlarda, görüntülerin, amacına uygun çözünürlüklerde, kurum ağının dışındaki kişi veya kurumlara ulaştırılabildiği bir iletişim sistemi olarak tasarlanmıştır.

62 Web Uygulamaları (Online İşlemler) Muayene için randevu, Laboratuvar sonuçları Radyoloji rapor sonuçlarını Hastalar web üzerinden yukarıda belirtilen hizmetlerden alabileceklerdir. Bu bililere ne oranda ulaşılabileceği ve hangi bilgilere ulaşılabileceği idarenin takdiri ve tespiti olacaktır.

63 Poliklinik LCD Numaratör Sistemi Hastaların muayene olacakları polikliniğe gittiklerinde kendilerine verilen sıra numarasını gösterir barkod ile poliklinik üstlerinde bulunan LCD Numaratör ekranı ile karışıklık olmadan sıralarını takip etmesine yarayan bir uygulamadır. İstenildiği durumda web üzerinden yada telefon sistemi ile hastaların randevu almalarına müsaade eder. Poliklinikler gibi radyoloji, fizik tedavi ve diyaliz ünitelerinde de hastaların kabul ve takip sıraları bu sistemler kurulabilir.

64 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ MEDOFAS Bilgi Yönetim Sistemleri sürekli gelişen ve kendini yenileyen sistemler olup her hastanenin özel ihtiyaç ve amaçlarına uygun taleplerini de sisteme entegre edebilecek alt yapıya sahiptir. Bu yazılım programı bir hastaneye kurulmadan önce kurulduktan sonra hastanenin teknik personelinin belli bir süre eğitimini ve entegrasyonunu gerekli kılan sistemlerdir. MEDOFAS ın teknik ekibi programın çalışmaya başladığı ilk üç ay hastane içerisinde fiilen görev yapacak sonraki bir yılda uzaktan erişim ile destek vermeye devam edecektir.

65 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ

66 MEDOFAS HASTANE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ HIZ PRESTİJ ZAMAN BAŞARI KARLILIK TEKNOLOJİ ULUSLAR ARASI SAYGINLIK AKREDİTASYON KALİTE Kazandırır

67 MEDOFAS MEDİKAL BİLİŞİM İNŞAAT VE TEKNİK DESTEK SAN. ve TİC. A.Ş. ADRES: İRFAN BAŞTUĞ CAD.NO.75 /A KAT: SUBAYEVLERİ, ANKARA/TURKEY TEL: FAKS:

68

HASTANE BĐLGĐ YÖNETĐM SĐSTEMLERĐ

HASTANE BĐLGĐ YÖNETĐM SĐSTEMLERĐ T.C. ULUDAĞ ÜNĐVERSĐTESĐ SAĞLIK HĐZMETLERĐ MESLEK YÜKSEKOKULU HASTANE BĐLGĐ YÖNETĐM SĐSTEMLERĐ Ders Notları Bursa, 27 Şubat 2009 Bursa, 27 Şubat 2009 Öğr.Gör.Fikret CEYLAN Öğr.Gör.Fikret CEYLAN Elinizdeki

Detaylı

T.C. ULUDAĞ ÜNĐVERSĐTESĐ SAĞLIK HĐZMETLERĐ MESLEK YÜKSEKOKULU

T.C. ULUDAĞ ÜNĐVERSĐTESĐ SAĞLIK HĐZMETLERĐ MESLEK YÜKSEKOKULU T.C. ULUDAĞ ÜNĐVERSĐTESĐ SAĞLIK HĐZMETLERĐ MESLEK YÜKSEKOKULU Bursa - 2015 Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı öğrencilerimin bir HBYS programını (AviCenna) öğrenmeleri ve başarıyla kullanabilmeleri

Detaylı

Teknolojik Altyapı. Güçlü Teknoloji. Answers for life.

Teknolojik Altyapı. Güçlü Teknoloji. Answers for life. Teknolojik Altyapı Kullanıcı dostu ekranlar Soarian MedSuite Zengin İnternet Uygulaması (RIA) becerilerine sahiptir. Bu sayede, sistemin kullanımı kolaydır ve doğru bilgi doğru içerikle dağıtılır. Karmaşık

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ORYANTASYON REHBERİ 1 İçindekiler 1. GİRİŞ... 4 2. VİZYONUMUZ... 4 3. MİSYONUMUZ...

Detaylı

T.C. Sağlık Bakanlığı TUNCELİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı TUNCELİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ T.C. Sağlık Bakanlığı TUNCELİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ENTEGRE İLÇE HASTANELERİ İÇİN HBYS, MÜDÜRLÜK İÇİN LBYS, FATURALANDIRMA VE İNSAN KAYNAKLARI MODÜLÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. GİRİŞ Sağlık Bakanlığı Tedavi

Detaylı

HBYS Teknik Şartname/1/

HBYS Teknik Şartname/1/ HBYS Teknik Şartname/1/ SİVAS KAMU HASTANELER BİRLİĞİ HBYS TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.1 AMAÇ VE KAPSAM... 3 1.2 STANDARTLAR... 3 1.3 TANIMLAR... 3 1.4 GENEL KOŞULLAR... 4 İş mevzuatından kaynaklanan yükümlülükler

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı KİLSVfîHJ Sayı : Konu: Kati Teklif vermeye davet (2015/191) Kurumumuz ihtiyacı olan 1 Kalem Hizmet Alımı 4734 sayılı ihale kanununu 22/d maddesi doğrudan temin alım

Detaylı

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012

TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 TIBBİ HİZMETLER SUNUM REHBERİ Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2012 1 İÇİNDEKİLER Tıbbi Hizmetlerin Genel Esasları... 1 Acil Servis Hizmet Sunum Süreci... 1 Poliklinik Hizmetleri Sunum Süreci... 2 Yataklı

Detaylı

Netsis Yazılım. Giriş. Finans Uygulamaları

Netsis Yazılım. Giriş. Finans Uygulamaları 1 1 2 Giriş Neden ERP? Netsis Enterprise ve Standard 16 Finans Uygulamaları Muhasebe - Enflasyon ya da Döviz Muhasebesi ve TTK - Maliyet Muhasebesi - Demirbaş Yönetimi - Leasing, Yatırım, Teşvik, Zimmet

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

T.C. Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

T.C. Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI BİLGİ SİSTEMİ ALIMI ÇERÇEVE İLKELERİ Özet : Bu doküman, Bakanlığımıza bağlı Birinci Basamak Sağlık Kurumları nın hizmet sunumu sürecinde elde edilen verilerin güvenli bir

Detaylı

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ BOYSWEB I TERCİH ETTİ BAKIM MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA YEDEK PARÇA STOK MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA ARIZA SAYISINDA %40-%80 AZALMA

Detaylı

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kısaltmalar.3-4 Önsöz... 6 Kırşehir Hastanelerinde Değişimi Yönetiyoruz..6 Birlik Organizasyon Şeması..7 Tıbbi Hizmetler Başkanlığı 8 İdari

Detaylı

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ

ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ ÖZEL MODERN DÜNYA HASTANESİ ORYANTASYON REHBERİ EKİBİMİZE HOŞGELDİNİZ İÇİNDEKİLER 1.ORYANTASYON EĞİTİMİNİN AMACI 2.HASTANE TANITIMI 2.1. TARİHÇE 2.2. KAT PLANI 2.3. ÇALIŞMA KOŞULLARI 2.4. KALİTE POLİTİKAMIZ

Detaylı

Sağlık bilişiminde mobil devrim ve dijital hastaneler

Sağlık bilişiminde mobil devrim ve dijital hastaneler editörden Yasin Keleş Saðlýk Biliþim Yöneticileri Açýlýmý Platformu Baþkaný Sağlık bilişiminde mobil devrim ve dijital hastaneler Değerli dostlar, Geride bıraktığımız dopdolu bir yıl ve önümüzde büyük

Detaylı

Biz Kimiz? Türkiye çapındaki yaygınlığımızı 4 temel nedene dayanır;

Biz Kimiz? Türkiye çapındaki yaygınlığımızı 4 temel nedene dayanır; SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU Tüm Saglık Bilgi Yönetim Platformları için VENTURA.. VENTURA İL/HALK SAĞLIĞI BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU REFERANSLARIMIZ (Kasım 2013) ALIS

Detaylı

1) Hasta Hizmet Girişi... 15. 2) Hasta Kartı... 18. 3) Anamnez... 21. 1) Konsültasyon Đstemleri... 24. 2) Laboratuvar Đstemleri...

1) Hasta Hizmet Girişi... 15. 2) Hasta Kartı... 18. 3) Anamnez... 21. 1) Konsültasyon Đstemleri... 24. 2) Laboratuvar Đstemleri... g yo SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir çalışma

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

SAĞLIK KURUMLARINDA BİLGİ SİSTEMLERİ

SAĞLIK KURUMLARINDA BİLGİ SİSTEMLERİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2862 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1819 SAĞLIK KURUMLARINDA BİLGİ SİSTEMLERİ Yazarlar Yrd.Doç.Dr. Oğuz IŞIK (Ünite 1) Yrd.Doç.Dr. Ali YILMAZ (Ünite 2, 3) Doç.Dr.

Detaylı

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim Dijital hastanenin kalbi teknoloji Yeşil Bilişim önsöz vizyon >> Dijital hastaneye dönüşüm süreçlerinizde yanınızda olacak önemli bir kaynak Sağlık sektöründe yaşadığımız hızlı değişim, biz sağlık kuruluşlarının

Detaylı

1) Hasta Kartı... 15. 2) Başvuru Đşlemleri... 18. 3) Hizmet Girişi... 22. 4) Đstem Kabul... 25. 5) Yatış Đşlemleri... 30

1) Hasta Kartı... 15. 2) Başvuru Đşlemleri... 18. 3) Hizmet Girişi... 22. 4) Đstem Kabul... 25. 5) Yatış Đşlemleri... 30 g yo SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir çalışma

Detaylı

Her şey sağlıklı yaşam için

Her şey sağlıklı yaşam için Temmuz 2008 Her şey sağlıklı yaşam için Bir ülkedeki sosyal refahın ve gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri olan sağlık alanına yapılan yatırımlar her geçen gün biraz daha artıyor. Doktorlar,

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Güney Bölgesi Genel Sekreterliği İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ORYANTASYON REHBERİ

Detaylı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı BAKAN SUNUŞU 2009 yılı bütün dünyayı derinden etkileyen küresel finansal krizin gölgesinde geçti. Dünyanın pek çok ülkesinde küresel krizin etkilerini azaltmak üzere bir yandan anlık ve geçici tedbirler

Detaylı

BÖLÜM I POLİKLİNİK HİZMET SUNUMU SÜRECİ 1. Poliklinik hizmet sunumu kriterleri belirlenirken, hastanın kaliteli bir sağlık hizmetini, mümkün olan en

BÖLÜM I POLİKLİNİK HİZMET SUNUMU SÜRECİ 1. Poliklinik hizmet sunumu kriterleri belirlenirken, hastanın kaliteli bir sağlık hizmetini, mümkün olan en BÖLÜM I POLİKLİNİK HİZMET SUNUMU SÜRECİ 1. Poliklinik hizmet sunumu kriterleri belirlenirken, hastanın kaliteli bir sağlık hizmetini, mümkün olan en iyi fiziksel ortamlarda ve en kısa sürede alması amaçlanmalı

Detaylı

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi Rekabetin oldukça yoğun yaşandığı günümüzde, hızla değişen pazar koşullarına en hızlı, doğru ve zamanında uyum sağlayabilmek her geçen gün önem kazanmaktadır.

Detaylı

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Şanlıurfa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ADRES ŞANLIURFA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ESENTEPE

Detaylı

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Birlik Bilgi Yönetim Platformu (BBYP) Nedir? Genel Sekreterliğin birlik hastaneleri

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI... HASTANESİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI... HASTANESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI... HASTANESİ KALİTE EL KİTABI DÖKÜMAN NO : KEK-01 YAYIN TARİHİ : 2 NÜSHA NO / TOPLAM NÜSHA : / KONTROLLÜ Cih / KONTROLSÜZ NÜSHA NO / TOPLAM NÜSHAL NO : / Sayın, aittir. Adres : Tel

Detaylı

Sunuş. Dr. Hasan GÜLER. Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı

Sunuş. Dr. Hasan GÜLER. Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı 1 Sunuş Sağlık hizmetlerinin her açıdan daha iyi bir noktaya taşınması için her ülke uluslar arası tecrübeleri de dikkate alarak kendine özgü uygulamalar geliştirmektedir. Bakanlık olarak 2003 yılında

Detaylı