DENİZ DEN HABERLER BU SAYIDA NELER VAR? 1 MART 2014 SAYI:6 YELKEN DERSİ COM DENİZCİLİK VE YELKEN EĞİTİM MERKEZİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DENİZ DEN HABERLER BU SAYIDA NELER VAR? 1 MART 2014 SAYI:6 YELKEN DERSİ COM DENİZCİLİK VE YELKEN EĞİTİM MERKEZİ"

Transkript

1 DENİZ DEN HABERLER YELKEN DERSİ COM DENİZCİLİK VE YELKEN EĞİTİM MERKEZİ 1 MART 2014 SAYI:6 BU SAYIDA NELER VAR? Yarış Dünyasından Haberler Denizcilik ve Yelken Dünyasından Haberler Fırtına Takvimi Tarihin Seyir Defteri Kader Gemileri; YAVUZ ve MİDİLLİ Sığacık Körfezine Demir Atıyoruz

2 YELKEN DERSİ COM DENİZCİLİK VE YELKEN EĞİTİM MERKEZİ ÇANAKKALE GEÇ GEÇİLMEZ

3 BOL HASARLI THE MARMARA BAYK II. AYAK TROFESİ TAMAMLANDI IRC B-2 1. Iceberg-ICE Yachting (Mehmet ükrü YILMAZ) 2. Miho (Murat OKAY) 3. Arya (Ali NASMAN) EXTREME SAILING SERIES SİNGAPUR DA BA LADI Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından düzenlenen The Marmara BAYK Kış Trofesi 1. Ayak yarışları ubat tarihlerinde Bodrum da gerçekleşti. IRC belgeleri tamamlandığı için mücadelenin II. ayağındaki 52 tekne; IRC A- 1 de 11, A-2 de 12, A-3 de 9, IRC B-1 de 11, B-2 de 9 teknelik gruplara ayrıldı. Havanın ilk gün nazlandığı yarışın 2. gününde lodos knotlara ulaştı, sağanaklarda 22 knot ı gösterdi. Kelimenin tam anlamı ile kıran kırana geçen mücadele de çatışmalar, balon yırtılmaları, tel kopmaları ve denize adam düşürmeler yaşandı. Sonuç olarak yarışa katılan 52 teknenin 13 teknesi yarışı tamamlayamadı. THE MARMARA BAYK KI TROFESİ (2. Ayak Grup Sonuçları) IRC A-1 1. Flying Box Lemon Arkas (Ali Azret MAMÇU) 2. Protel-Matmazel (Toka Yelken Ekibi) 3. Boreas-İzmir Yelken Akademisi (Kaan ÖZGÖNENÇ) IRC A-2 1. Anyway (Bora TURAN / Orhan TÜKER) 2. Define (Yücel ÖZBEK) 3. Truva (Attila YENER) Extreme Sailing Series dünyayı dolaşmaya ubat tarihleri arasında Singapur dan başladı. 6. Ayak yarışları İstanbul da yapılacak yarışların Singapur ayağı kıran kırana geçti. 12 takımın katıldığı ve nefes nefese bir rekabetin sergilendiği yarışların üçüncü gününde son şamandırayı iskelede bırakıp finişe gitmek isteyen Nick Moloney yönetimindeki Singapur takımı Abeerden, aradaki mesafeyi korumak istedi. Ancak başaramayınca, yelkenlerindeki bütün yükle iskele kıç omuzluğundan Frack Cammas yönetimindeki Fransız takımı Groupama ya çarptı. Singapur takımını ancak Grupama nın kırılan direği durdurabildi. Gerçekleşen 29 yarış sonunda mücadeleyi İsviçreli Alinghi takımı 217 puanla lider bitirdi. IRC A-3 1. Fortuna 2 (Kaan SUBA I) 2. Exit (Emre DERMAN) 3. Yediçeriler (Feyyaz ÜNAL) IRC B-1 1. Aurora First (Ömer DİRİM 2. Lady Deniz (Osman YİĞİT) 3. Delfinius (Çağrı ALKAYA)

4 THE MARMARA BAYK KI TROFESİ III. AYAK YARI LARI BA LIYOR ERGO sigorta sponsorluğunda gerçekleşecek yarışlar için sporcular Marmaris te mücadele edeceklerdir. IRC-Destek sınıflarını içeren organizasyonda detaylı bilgiye adresinden ulaşabilirsiniz. 2. Ayak Grup Sonuçları (01-02 ubat 2014) Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından düzenlenen The Marmara BAYK Kış Trofesi II. Ayak yarışları 8-9 ubat tarihlerinde Bodrum da gerçekleşmişti. III. Ayak yarışı 1-2 Mart tarihlerinde Bodrum da gerçekleşecektir. Turizm sektörüne yaptığı katkılarını daha da ileriye taşımak üzere hareket eden The Marmara, Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından organize edilen Kış Trofesi yarışlarını destekliyor.mücadelenin IV. Ayak yarışları ise Mart tarihlerinde olacaktır. İZMİR KI TROFESİ Ege Açıkdeniz Yat Kulübü, Internatıonal Cesme Yacht Club, Uriyat tarafından gerçekleştirilen organizasyonun 3. ayak yarışları ubat, 4. Ayak yarışları ise ubat tarihleri arasında gerçekleşmişti. IRC I 1. Lemon Saılıng (Serhat ALTAY) 2. Santa Clara Team Turuncu (Utkan POLAT) 3. Gökova (Cumhur GÖKOVA) IRC II 1. Boomerang - UK Sails (Serdar AHİN) 2. Hadar (Mesut SAROL) 3. KG - MIYC Team(Sinan SANLIMAN) IRC III 1. Blue Bird 2 (Mehmet ÖZDA ) 2. Sarcastic (Deniz YORULMAZ) 3. Ankara Yelken -İdem (Tanju AKTUĞ) DESTEK SINIFLARI 1.Ekom (Ekber LEVENT) 2.Tavobo (O. Öner AKYILDIZ) 3. Ayak Grup Sonuçları (22-23 ubat 2014) Mücadele Mart tarihlerinde IV. Ayak, Mart tarihlerinde V. Ayak yarışları ile İzmir/Sığacık yer ve rotasında IRC Destek sınıfı tekneler arasında devam edecektir. ERGO-MIYC KI TROFESİ IV. AYAK YARI LARI Marmaris Uluslararası Yat Kulübü tarafından 8-9 Mart 2014 tarihinde IV. Ayak yarışları düzenlenecektir. IRC I 1. Lemon Sailing (Sehat ALTAY) 2. İzmir Yelken Akademisi(Kaan ÖZGÖNENÇ) 3. Matrak (Orhan ÖZDA ) IRC II 1. Kanka (Günter BABİNSKİ) 2. Boomerang - UK Sails (Serdar AHİN) 3. Hadar (Nur ENGİNDENİZ) IRC III 1. Blue Bird 2 (Mehmet ÖZDA ) 2. Clavella (Leo KOLFF) 3. Sarcastic (Deniz YORULMAZ)

5 TÜRK TAKIMI VOLVO OCEAN RACE TE ÇE ME MARİNA'YA JACK NİCHOL ÖDÜLÜ Dünya Denizyolu Taşımacılığı Altyapısı Birliği ne (PIANC) bağlı Rekreasyonal Denizcilik Komisyonu, Çeşme Marina yı 2014 PIANC Marina Üstün Tasarım Jack Nichol Ödülü ile ödüllendirdi. Seçim komitesi oybirliğiyle Çeşme Marina yı fonksiyonel, estetik ve çevresel değerlendirme kriterleri bakımından en iyi marina seçti. Birçok marina ile rekabete giren Çeşme Marina, Jachthaven Bruinisse (Hollanda), Marstrand (İsveç) ve dünyaca ünlü süper yat marinası Porto Montenegro (Karadağ) gibi güçlü rakipleri geride bırakarak ipi göğüsledi. Alvimedica, Volvo Ocean Race de kendi adını taşıyan teknesi ve profesyonel yelken takımıyla yarışarak, dünya markası olmuş bu spor etkinliğinin heyecanını Türkiye ye taşıyacak. Üç yılda bir düzenlen Volvo Ocean Race, 4 Ekim de İspanya nın Alicante limanında başlayacak. İsveç in Göteborg limanında sona erecek olan yarış süresince takımlar 40 bin deniz mili kat edecek. NAVİGA CUP GERİ DÖNÜYOR!.. İlk olarak 2002 yılında yapılan organizasyon Cup ışalım mı? sloganı ile dikkatleri üzerine çekmişti. 10 yıl Gerçekleştirilen bu heyecanlı yarışların tekrar yapılacağı bilgisi verildi. Edindinilen bilgilere göre, etkinliğin düzenleyicisi Naviga Dergisi bu kez sponsor arama gayretine girmedi ve Alvimedica, sponsorluğa kendiliğinden talip oldu. Detayları ve ilanları henüz açıklanmayan yarışların bu yıl Haziran ayı sonunda, Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) tarafından yapılması planlanıyor. Ödül, 31 Mayıs 2014 te San Francisco da düzenlenecek olan 33. PIANC Kongresi nde Dr. Elio Ciralli (2014 PIANC AGA Rekreasyonal Denizcilik Komisyonu Başkanı) tarafından sunulacak Haziran 2014 tarihinde İstanbul da düzenlenecek ICOMIA Dünya Marinalar Konferansı kapsamında da ayrıca bir ödül töreni düzenlenecek. FIRTINA TAKVİMİ Sayfamızda yayınladığımız "Türkiye Kıyıları Fırtına Takvimi" uzun yılların gözlemleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu takvimde yer alan fırtınaların, özellikle isimleri belirtilmiş olanların, bir kaç gün sapmayla da olsa gerçekleştiği bilinmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, meteorolojik verilerin değerlendirilmesiyle hazırlanan raporların dikkate alınmasıdır. Dolayısıyla seyir planlanması mevcut bilimsel raporlara göre yapılmalıdır. 1 Mart Hamsini Fırtınası 6 Mart Fırtına 3. Cemre (Toprağa) 11 Mart Kocakarı Soğukları (Berdül aczin başlaması) 12 Mart Husüm Fırtınası 15 Mart Fırtına 17 Mart Berdül aczin sonu 24 Mart Koz Kavuran Fırtınası 27 Mart Çardak Fırtınası 29 Mart Fırtına (2 gün)

6 TARİHİN SEYİR DEFTERİ 11 Mart 1955 İstanbul Boğazı nda uskumru akını yaşandı. Balıkçılar tonlarca uskumru yakaladı. 1 Mart İstanbul Boğazı kuzeyden gelen buz kütlelerinin hücumuna uğradı. Buzların yoğunluğu nedeniyle vapurlar çalışamadı. 13 Mart İstanbul Boğazı'nda ikisi de Rum bandıralı olan Nassia adlı tanker ile Shipbroker adlı şilep çarpışmasında yangın çıktı. 15 denizcinin öldüğü, 17 denizcinin kaybolduğu kaza sonucu denize yayılan petrol çevre kirliliğine yol açtı. Nassia'nın taşıdığı 100 bin ton ham petrolün 13 bin 500 tonu denize döküldü. Denize dökülen petrol günlerce yandı. 17 Mart Dünya Denizcilik Günü 18 Mart Çanakkale Zaferi 1 Mart 1958 Üsküdar vapuru faciası ya da Körfez Faciası olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül sivil deniz kazasıdır. 1 Mart 1958'deİzmit - Gölcük arasında sefer yapan Üsküdar isimli vapur, İzmit iskelesinden hareket ettikten sonra Derince yakınlarında şiddetli rüzgar sebebiyle batmıştır. Kayıplar hakkında net bir bilgi yoktur, ancak kimi kaynaklara göre kimilerine göre yolcu hayatını kaybetmiştir. Yolcuların çoğunu İzmit Lisesi ve İzmit Sanat Okulu talebeleri oluşturuyordu. Yolcularından yalnızca 40 kişi kadarı kurtulabilmiş, diğerleri dalgaların arasında kaybolup gitmiştir. 21 Mart grostonluk Galatasaray şilebi, Karadeniz'de Kefken açıklarında battı, 15 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı. 22 Mart Refah şilebi bir denizaltı tarafından batırıldı, 168 kişi öldü. Bu saldırıyı hiçbir ülke üstlenmedi, gemiyi kimin batırdığı açıklığa kavuşamadı. 24 Mart Cumhurbaşkanlığı yatı olarak satın alınan Savarona'ya, İngiltere'nin Southampton Limanı'nda törenle Türk bayrağı çekildi. 1 Haziran'da İstanbul'a getirilen Savarona, Dolmabahçe önüne demir attı. Atatürk, yatı gezerek incelemede bulundu. 5 Mart 1972 Denizyollarının turistik yolcu gemisi Marmara yıllık bakım onarım için bulunduğu Haliç Tersanesi nde yanarak battı. 7 Mart 1882 Haydarpaşa Sirkeci arası vapur seferleri başladı. 8 Mart yılında Çeşme de düzenlenen Dünya Laser Radial ampiyonası nda gençlerde birinci, 2001'de ise aynı sınıfta Dünya beşincisi olan milli yelkencimiz Güray ZÜNBÜL İzmir de doğdu. 25 Mart 1955 Fransız Donanması na ait Jeanne d Arc okul gemisi İstanbul u ziyaret etti. 27 Mart Koç Holding'e ait Aygaz tankeri Ege Denizi'nde alabora oldu, 15 kişilik mürettebattan 1 kişi kurtulabildi.

7

8 KADER GEMİLERİ: YAVUZ ve MİDİLLİ 1900 lü yıllarda gemiler ulusların yazgılarını belirleyen en önemli unsurlar olmuşlardı. Uçakların henüz geliştirilemediği, kara yollarının yetersiz olduğu bir dönemde Savaş gemileri çok önemli bir konumdaydı. İşte böyle bir dönemde iki savaş gemisi dünya tarihinde çok önemli rol oynar: Goeben ve Breslau 3 Ağustos günü Almanya'nın Fransa'ya savaş açtığını öğrenen ve daha önce Afrika sahillerine yakın bir konumda olan Souchon, üstlerinden bir an önce Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'a gitme emrini aldı. Afrika sahillerini bombalama hedefine çok yakın olan Souchon, ilk önce bu hedefini gerçekleştirmek için şafak vakti Bône ve Philippeville limanlarını bombardımana tuttu. Daha sonra kömür almak için Messina limanına doğru yola çıktı. Yolda Indomitable ve Indefatigable isimli İngiliz savaş kruvazörleri ile karşılaşan Souchon, İngiltere'nin daha Almanya'ya savaş açmamış olmasından (O günün akşamı Almanya'nın Belçika'yı işgal etmesinden sonra savaş ilanı yapıldı) yararlanarak hızlıca kaçmaya başladı. İngiliz gemileri Alman gemilerini kovalıyor Bu kaçış sonucunda arkasında İngiliz savaş kruvazörleri olmasına rağmen Goeben ve Breslau, Sicilya'nın Messina limanına 4 Ağustos gece yarısı ulaşabildi. Burada kömür ikmali yapan Souchon, Osmanlı'nın halen savaşa girmemiş ve Avusturya'nın yardım sözünü tutmamış olmasına rağmen Çanakkale Boğazı'na doğru yola çıktı. Souchon arkasında hala İngiliz hafif ve ağır kruvazörleri olmasına rağmen zor şartlar altında da olsa 10 Ağustos öğleden sonrası Çanakkale Boğazı'na ulaşabildi. Burada geçiş iznini bekleyen Souchon, Almanya'nın İttihat ve Terakki Partisi üzerindeki ağırlığını iyice koyması ve Osmanlı Savaş bakanı Enver Paşa'nın harekete geçmesi üzerine İstanbul'a doğru yola çıktı. Enver Paşa nın Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanlığı'na 8 Ağustos tarihli ve "Başkumandan vekili Enver" imzalı, şifreli bir telgraf iletilmişti. Telgrafta, "Almanya Hükümeti'nin Goeben ve Breslau ismindeki sefain-i harbiyesinin (savaş gemilerinin) düşmanla muharebeye tutuşmuş olmaları muhtemeldir. Sefaini mezkure (adı geçen gemiler) boğaza iltica ederlerse duhullerine (girişlerine) müsaade ve kabul ediniz." denilmektedir. Artık Birinci Dünya Savaşı nın ilk günleridir ve o kritik günlerde Türk karasularına gelen bu davetsiz misafirlere yukarıdaki telgraf doğrultusunda giriş izni verilir. Her iki gemi de kısa bir bekleyişin ardından Türk sularına girerler ve 16 Ağustos 1914 sabahı İstanbul Limanı'na demir atarlar. Kruvazörlerin İstanbul a gelmeleri büyük bir gerginlik yaratmıştır, çünkü Osmanlı Devleti, Boğazlar Antlaşması gereği boğazları tüm savaş gemilerine kapalı tutmak durumundadır. Alman Donanması na bağlı bu gemilerin Boğaz dan geçişine izin vermek savaş nedeni sayılacaktır. Ancak Osmanlı Devleti, bu gemileri Almanya dan satın alındığını açıklaması gerginliği ertelemiştir.

9 Ertesi gün, 29 Ekim 1914 tarihinde bu gemiler Novorossisk ve Sivastopol adlı Rus limanlarını topa tutarlar. Aynı gün içinde diğer Osmanlı savaş gemileri, en başta Gayret ve Muavenet gemileri olmak üzere diğer bir Rus limanı olan Odessa' yı bombalarlar. Bu operasyonlar sırasında birkaç Rus gemisi de imha edilir. Bu taarruz, Enver Paşa'nın 25 Ekimde Amiral'e verdiği yazılı emre dayanmaktadır. Söz konusu gemiler 16 Ağustos 1914 tarihinde Yavuz Sultan Selim (Goeben) ve Midilli (Breslau) adlarıyla Osmanlı Donanması na katılmışlardır artık. Bu gemilerdeki Alman mürettebat, Osmanlı Donanması na ait subay ve erat üniformaları giyerek gemilerdeki görevlerini sürdürmüşler, Amiral Souchon (9 Eylül 1914) ise Osmanlı Donanması Komutanlığı na getirilmiştir. Böylece Almanya, bu silahları hem Rus limanlarını vurmak için, hem de Osmanlı Devleti'ni bir oldu bittiye getirerek savaşın içine çekmekte kullanılacaktır. Bütün bu olaylar devam ederken Osmanlı Devleti'nin siparişi üzerine İngiliz tersanelerinde inşa edilmiş olan Sultan Osman I ve Reşadiye isimli gemilerin teslim edilmeyeceği Winston Churchill tarafından açıklanmıştır. Teslim almaya giden ekibin komutanı Rauf (Orbay) Bey eli boş dönmüştür. O günler Osmanlı Devleti için oldukça zor ve sorunlu günlerdir. Osmanlı Devleti üzerinde büyük bir baskı vardır. Sorunlar her geçen gün artmakta ve verilecek kararlar önem kazanmaktadır. Ve bir gün, Osmanlı hükümeti gizli bir karar alarak, Alman İmparatorluğu nun müttefiki olacak ve İttifak Devletlerinin yanında savaşa katılacaktır. Bu kararın ardından, Yavuz ile Midilli, Hamidiye ve Berk kruvazörleri ile birlikte bir grup destroyeri de yanlarına alarak 28 Ekim 1914 tarihinde gizlice demir alarak Karadeniz' deki Rus limanlarına hareket eder. Önemli Rus limanları olan Novorossisk, Sevastopol, Tedosya ve Odessa alevler içindedir. Bir mayın ve onbeş askeri nakliye gemisi batırılmış, bir torpidoya ağır hasar verilmiştir. Bir kömür gemisi 3'ü subay 75 personeliyle esir alınmıştır. Novorossisky'de buğday silolarıyla elli petrol deposu tahrip edilmiştir. Osmanlı Devleti büyük bir savaşa, Birinci Dünya Savaşı na girmiştir artık. Alman (sonradan Osmanlı İmparatorluğu) savaş kruvazörü Breslau (Midilli) Geoben ve Breslau yalnız Türk ve Dünya tarihinin önemli öğelerinden değildir yalnız. Bir çok alanda olduğu gibi girmiştir edebiyatımıza da. Günümüz önemli yazarlarından Sunay AKIN a da konu olmuş, Önce Çocuklar ve Kadınlar adlı eserinde şöyle yer vermiştir; 1911 yılının 28 Mart günü, Hamburg da denize indirilen Yavuz zırhlısı, Geoben adıyla Alman donanmasına katılır Kasım ayında Breslau yla birlikte Akdeniz de görevlendirilir. İki yıl sonra, Çanakkale Limanı na demirleyen gemiler, 5 milyon Osmanlı altınına satın alınırlar. 16 Ağustos 1914 te, İstanbul da direklerine Türk sancağı çekilirken, Geoben in adı Yavuz Sultan Selim Breslau nun adı ise Midilli olarak değiştirilir. Gemiler aynı yıl iki torpidobot ile birlikte Karadeniz e çıkarlar. Yavuz, Sivastapol ve Odesa limanlarını topa tutar. Böylelikle de Osmanlı Devleti, Fransa, Rusya ve İngiltere nin karşı cephesinde yer alarak, Birinci Dünya Savaşı na girmiş olur. Bu paylaşım savaşından Osmanlı yenik ayrılırken, Yavuz da, Mondros Antlaşması gereği İzmit Körfezi ne hapsedilir. Özgürlüğüne ise Cumhuriyet in ilanı ile kavuşur.

10 SIĞACIK KÖRFEZİ NE DEMİR ATIYORUZ Sığacık Körfezi; gerçekten görülmesi ve yaşanması gereken, bir çok koyu yan yana bünyesinde barındıran Ege nin eşsiz parçalarından biridir. Sığacık Körfezi; batısında Teke Burnu ile onun 14 mil gündoğusu-keşişleme yönündeki Doğanbey Burnu arasında kalır. Kıran Dağları; körfezin batı yakasında 700 metreye kadar yükselir. Dağlar Teke Burnu na ulaştığında 400 metreye kadar alçalır. Teke Burnu nu ucunda bir demir çaktı feneri mevcuttur. Körfezin batı yakasındaki tek liman ve koy Gökliman dır. Sığacık Körfezi nin doğu yakasında yer alan Doğanbey Yarımadası da dağlıktır ve Doğanbey Burnu ile son bulur. Burnun hemen 1 mil kadar keşişlemesinde üzerinde beyaz demir fener kulesi ile Doğanbey Adası karşılar sizi. Körfezin bu yakasında koca koca siteler ile yapılaşma mevcuttur. Gökliman Koyu na girildikçe iki kola ayrılır. Doğuda bulunan ilk koy ve karayel yönündeki esas liman. İlk koy fazla girmez. Yarıdan sonrasında sığlaştığı düşünülürse 6-7 metrede demirleyip doğu veya batı yakasına çıma tutulursa rahat edilir. Esas limana gelince; dip yapısı kumdur ve demir tutar. Ortalarda 9-11 metre olan derinlik, sonlara doğru düşer. 4-6 metrelere demir atıp kıçtan koltuk alınır. Her havaya kapalı koy, bölgenin en korunaklı koyudur. Koyun karayolu bağlantısı vardır. Sığacık Körfezi nin rüzgarı meşhurdur. Meltem ve kuzey yönlü havalar geniş körfezden aşağı, denizleri de önüne katarak, dışarıda esen rüzgarın birkaç misli kuvvetinde eser. GÖKLİMAN (KOKAR) KOYU (38 8'27"N '32"E) Sığacık Körfezi nin batı yakasında yer alan Gökliman, nam-ı diğer Kokar Koyu son derece korunaklı, doğa harikası mükemmel bir koydur. Teke Burnu nun 2 mil kuzeyinde yer alır. Üstad Sadun BORO da Vira Demir adlı kitabında Gökliman a yer vermiş ve şunları yazmıştır; Gökliman ın kendine özgü, vakşi, apayrı bir güzelliği vardır. Gecenin sessizliğini sabaha karşı keklik sesleri bozar. Lacivert kadife gibi suları tekneleri şefkatle okşar. İki koy ortasındaki yüksek ovada, keçi sürüsü olan

11 bir çoban ailesinin kulübesinden başka henüz bir yapılaşma başlamamıştır. Kokar, Çeşme Kuşadası arasında her havada, her boy teknenin rahatlıkla barınabileceği çok önemli bir limandır. Ne yazık ki bu önemini idrak edemeyen yetkililerin ilgisizliği sonucu, son yıllarda balık çiftliklerinin istilasına uğradı. Girişten itibaren ta nihayete kadar büyük koyun batı yakası, her yıl sayıları artmaya devam eden balık çiftlikleri ile doldu, şamandıraları koyun ortasına kadar çıktı. Eskiden her gece 8-10 irili ufaklı yatın kaldığı bu eşsiz koyda, yat trafiği de asgariye indi!.. Sığacık Körfezi'nde balık çiftliği. Gök Liman'dan yargı kararı ile çıkmışlar ama Körfez girişindeki yeni konumları deniz severler tarafından riskli bulunmaktadır. Gökliman küçük koydan bir görüntü. Evet, 2005 yılında sayın Sadun BORO koydaki balık çiftliklerinden böyle bahsetmişti. Günümüzde bu balık çiftlikleri artık koyun girişine taşındı. Daha önceleri koyun içinde balık çiftlikleri bulunan koyda, şimdi açıkta bulunan çiftliklerin sadece lojistik istasyonları var. Konaklamanıza kesinlikle engel değil. Ancak suyun yıllar içinde netleşmesi gerekecek. Gökliman Kokar Koyu, dik kayalık araziden dolayı zor fark edilir. İç kısımlarda bir koy daha var. Bitki örtüsünü yeşil makiler ve zeytin ağaçları oluşturur. Sığacık Körfezi nin bazı bölgelerinde balık çiftlikleri var. Seyir yaparken dikkatli olmak gerekir.

12 Fener Kalamış caddesi No: 68 / 1 Kalamış -İstanbul TEL: FAX:

OCAK 2015. ISSN 1300-2015 / Sayı: 621 / 4 ayda bir yayımlanır DENİZ KUVVETLERİ DERGİSİ SAYI: 621 I OCAK I 2015

OCAK 2015. ISSN 1300-2015 / Sayı: 621 / 4 ayda bir yayımlanır DENİZ KUVVETLERİ DERGİSİ SAYI: 621 I OCAK I 2015 OCAK 2015 Anavatanda güvende olmak için, denizde güçlü olmak; dünyada söz sahibi olmak için, tüm denizlerde var olmak... ISSN 1300-2015 / Sayı: 621 / 4 ayda bir yayımlanır 1 2 Deniz Kuvvetleri Dergisi

Detaylı

ÇANAKKALE CEPHESİNDE DONANMA DESTEĞİ NAVAL SUPPORT IN THE GALLIPOLI CAMPAIGN. İskender TUNABOYLU 1

ÇANAKKALE CEPHESİNDE DONANMA DESTEĞİ NAVAL SUPPORT IN THE GALLIPOLI CAMPAIGN. İskender TUNABOYLU 1 Cilt:5 Sayı:8 Şubat 2015 Issn: 2147-5210 www.thestudiesofottomandomain.com ÇANAKKALE CEPHESİNDE DONANMA DESTEĞİ NAVAL SUPPORT IN THE GALLIPOLI CAMPAIGN İskender TUNABOYLU 1 ÖZET Birinci Dünya Savaşı nda

Detaylı

ERTUĞRUL FIRKATEYNİNİN JAPONYA YA SON SEYRİ 1

ERTUĞRUL FIRKATEYNİNİN JAPONYA YA SON SEYRİ 1 Ertuğrul Fırkateyni nin 125. Yıl Dönümü Anısına Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nca Yapılan Makale Yarışması ERTUĞRUL FIRKATEYNİNİN JAPONYA YA SON SEYRİ 1 Anavatanda Güvende Olmak İçin, Denizde Güçlü Olmak

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler. Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği. Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu

DENİZ TİCARETİ. Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler. Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği. Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu Aralık 2012 Yıl 21 Sayı 247 DENİZ TİCARETİ Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu MDTO nın Aylık Yayın Organı Aralık 2012

Detaylı

Birinci Dünya Harbi Çanakkale Savaşları na Genel Bakış ve Az Bilinenler Çanakkale Savaşı Denizde mi Kazanıldı?

Birinci Dünya Harbi Çanakkale Savaşları na Genel Bakış ve Az Bilinenler Çanakkale Savaşı Denizde mi Kazanıldı? Çanakkale Araştırmaları Türk Yıllığı Yıl: 13, Bahar 2015, Sayı: 18, ss. 161-193, 100.Yıl Birinci Dünya Harbi Çanakkale Savaşları na Genel Bakış ve Az Bilinenler Çanakkale Savaşı Denizde mi Kazanıldı? S.

Detaylı

27. YIL. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Dergisidir. Temmuz-Ağustos-Eylül 2014 Sayı: 3

27. YIL. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Dergisidir. Temmuz-Ağustos-Eylül 2014 Sayı: 3 27. YIL İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Dergisidir. Temmuz-Ağustos-Eylül 2014 Sayı: 3 Büyük Düşünmek Büyük İzmir Limanını Yaratmak İzmir Limanı, ulaştırma bağlantılarının da gelişmesiyle artık Aliağa,

Detaylı

BOZKIR YELKENCİLERİ TEMMUZ 2013, YIL: 3, SAYI: 11 AYK

BOZKIR YELKENCİLERİ TEMMUZ 2013, YIL: 3, SAYI: 11 AYK BOZKIR YELKENCİLERİ TEMMUZ 2013, YIL: 3, SAYI: 11 AYK BOZKIR YELKENCİLERİ Ankara Yelken Kulübü Üyeleri için haberleşme forumudur. üç ayda bir elektronik ortamda yayınlanır. Para ile satılmaz. Sahibi Ankara

Detaylı

GÖNÜLLÜ ŞEHİT OLDULAR

GÖNÜLLÜ ŞEHİT OLDULAR Gönüllü Şehit Oldular 1 1. Dünya Savaşı ndan Kurtuluş Savaşı na Giresun GÖNÜLLÜ ŞEHİT OLDULAR İlim, Kültür, Tarih Araştırmaları Merkezi (İKTAV) nin Kültür Hizmetidir Bu belgesel kitap İlim, Kültür, Tarih

Detaylı

Giriş... 4. Dünya Turu... 5. Haydi Okyanuslara!!!... 5. Denizcilik ve Kolonileşme... 5. Dünya Turu Nedir?... 6. Antipode Haritaları...

Giriş... 4. Dünya Turu... 5. Haydi Okyanuslara!!!... 5. Denizcilik ve Kolonileşme... 5. Dünya Turu Nedir?... 6. Antipode Haritaları... YELKENLE DÜNYA TURU İçindekiler Giriş... 4 Dünya Turu... 5 Haydi Okyanuslara!!!... 5 Denizcilik ve Kolonileşme... 5 Dünya Turu Nedir?... 6 Antipode Haritaları... 8 Dünya Turunda İlkler... 10 Ferdinand

Detaylı

BOZKIR YELKENCİLERİ TEMMUZ 2012, YIL: 2, SAYI: 7 AYK

BOZKIR YELKENCİLERİ TEMMUZ 2012, YIL: 2, SAYI: 7 AYK BOZKIR YELKENCİLERİ TEMMUZ 2012, YIL: 2, SAYI: 7 AYK BOZKIR YELKENCİLERİ Ankara Yelken Kulübü Üyeleri için haberleşme forumudur. İki ayda bir elektronik ortamda yayınlanır. Para ile satılmaz. Sahibi Ankara

Detaylı

İÇİNDEKİLER KÜNYE ANTİK KENT TELMESSOS UN DERİNLİKLERİNDE... MESSİNA VE DURRES LİMAN ZİYARETLERİ ÜRETİM, MİKTARI VE DEĞER AÇISINDAN BALIKÇILIĞIMIZ

İÇİNDEKİLER KÜNYE ANTİK KENT TELMESSOS UN DERİNLİKLERİNDE... MESSİNA VE DURRES LİMAN ZİYARETLERİ ÜRETİM, MİKTARI VE DEĞER AÇISINDAN BALIKÇILIĞIMIZ İÇİNDEKİLER Deniz Yoluyla Gerçekleştirilen Yasa Dışı Göçün Önlenmesi ve AB Uygulamaları TAIEX Çalıştayı 6 10 Adet SAGET Bot, 06 Aralık 2013 Tarihinde Antalya da Gerçekleştirilen Törenle Teslim Alındı 9

Detaylı

Çanakkale Cephesinde Anadolu Yakası Topları (Anadolu Boğaz Giriş Tabya ve Bataryaları) *

Çanakkale Cephesinde Anadolu Yakası Topları (Anadolu Boğaz Giriş Tabya ve Bataryaları) * Çanakkale Araştırmaları Türk Yıllığı Yıl: 10, Bahar 2012, Sayı: 12, ss. 1-34 Çanakkale Cephesinde Anadolu Yakası Topları (Anadolu Boğaz Giriş Tabya ve Bataryaları) * Ahmet ESENKAYA ** Özet Çanakkale Cephesi

Detaylı

Ödüle Doymayan Milta Bodrum Marina Keyif 60 Teknesi

Ödüle Doymayan Milta Bodrum Marina Keyif 60 Teknesi Yıl: 5 Sayı: 25 İlkbahar 2015 CFM - BAYK Kış Trofesi Trio Trofe Dragon İlkbahar Serisi 59.Piri Reis Kupası MATSUSHIMA Galip Gür Denize Adanmış Bir Hayat: Mert Gökalp ATLANTİK GEÇİŞİ 2 Gökhan Çağlayan Ödüle

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Mayıs 2013 Yıl 21 Sayı 252

DENİZ TİCARETİ. Mayıs 2013 Yıl 21 Sayı 252 Mayıs 2013 Yıl 21 Sayı 252 DENİZ TİCARETİ Mersin de 19 Mayıs Kutlamaları Çukurova Havalimanı nın Temeli Atıldı MDTO 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı Kabotaj Kanunumuzun 87. Yılında Denizciliğimiz

Detaylı

Dünya'da Ye lken Türkiye'de Yelken

Dünya'da Ye lken Türkiye'de Yelken Dünya'da Yelken İnsanların suyun kaldırma gücü ve rüzgardan yaralanması suretiyle başlayan yelken sporu, bugün popüler spor dallarından biridir. Daha önceleri Hollandalı gemicilerin korsan gemilerini kovaladıktan

Detaylı

OCAK 2010 17 BORUHATTI

OCAK 2010 17 BORUHATTI OCAK 2010 17 BORUHATTI Yolumuz uzun, hedef hep ileri 2 İçindekiler Borusan Mannesmann Boru iletişim dergisidir. Para ile satılmaz. Üç ayda bir yayımlanır. BORU HATTI Ocak 2010 Yıl: 5 Sayı: 17 Borusan Mannesmann

Detaylı

Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Sayı: 2, Kars 2014

Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Sayı: 2, Kars 2014 ÇANAKKALE DENİZ VE KARA SAVAŞLARI: SEBEPLERİ, GELİŞİMİ VE SONUÇLARI (ÇANAKKALE ZAFERİNİN 99. YILDÖNÜMÜ ANISINA) Bilal GÖK Özet Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı nda Almanya liderliğindeki İttifak Devletleri

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 11 Avrupa Briliği Üyesi Ülkelerde Balıkçılığın İzlenmesi ve Denetimi TAIEX Çalıştayı 12 KUTSAL GÖÇE ADANMIŞ BİR REKOR

İÇİNDEKİLER. 11 Avrupa Briliği Üyesi Ülkelerde Balıkçılığın İzlenmesi ve Denetimi TAIEX Çalıştayı 12 KUTSAL GÖÇE ADANMIŞ BİR REKOR İÇİNDEKİLER Komuta Devir-Teslim Töreni 6 15 inci Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hasan UŞAKLIOĞLU nun Veda Mesajı 9 16 ncı Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan ÖZBAL ın Katılış Mesajı 11 Avrupa Briliği

Detaylı

Alman Gözüyle Çanakkale Destanı

Alman Gözüyle Çanakkale Destanı Alman Gözüyle Çanakkale Destanı İki bin yılı aşkın Türk askeri tarihinde en çok insanımızı kaybettiğimiz muazzam bir öz mücadelesi. Tarihte bugüne dek katıldığımız en çok cepheli, en kanlı harp. Yenilmiş

Detaylı

Ocak 2013 Yıl 21 Sayı 248 DENİZ TİCARETİ. Mersin Serbest Bölgesi nde Yeni Rekor Suat Hayri Aka Mersin de Pınar Kalkavan Sesel ile Röportaj

Ocak 2013 Yıl 21 Sayı 248 DENİZ TİCARETİ. Mersin Serbest Bölgesi nde Yeni Rekor Suat Hayri Aka Mersin de Pınar Kalkavan Sesel ile Röportaj Ocak 2013 Yıl 21 Sayı 248 DENİZ TİCARETİ Mersin Serbest Bölgesi nde Yeni Rekor Suat Hayri Aka Mersin de Pınar Kalkavan Sesel ile Röportaj MDTO nın Aylık Yayın Organı Ocak 2013 Yıl: 21 Sayı: 248 MDTD Basın

Detaylı

KARADENİZ (İSTANBUL) VE ÇANAKKALE BOĞAZLARINDA PETROL TAŞIMACILIĞI, KAZALAR VE TÜRKİYE NİN 1994-1998 BOĞAZLAR TÜZÜĞÜ NÜ UYGULAMASI

KARADENİZ (İSTANBUL) VE ÇANAKKALE BOĞAZLARINDA PETROL TAŞIMACILIĞI, KAZALAR VE TÜRKİYE NİN 1994-1998 BOĞAZLAR TÜZÜĞÜ NÜ UYGULAMASI 1495 KARADENİZ (İSTANBUL) VE ÇANAKKALE BOĞAZLARINDA PETROL TAŞIMACILIĞI, KAZALAR VE TÜRKİYE NİN 1994-1998 BOĞAZLAR TÜZÜĞÜ NÜ UYGULAMASI ÖZET YEL, Selma * TÜRKİYE/ТУРЦИЯ 1936 yılından günümüze kadar, Boğazlar

Detaylı

ALMAN KRUVAZÖRÜ EMDEN MÜRETTEBATININ OSMANLI TOPRAKLARINDAKİ SERÜVENİ (1915)

ALMAN KRUVAZÖRÜ EMDEN MÜRETTEBATININ OSMANLI TOPRAKLARINDAKİ SERÜVENİ (1915) Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi 0BFırat University Journal of Social Science Cilt: 20, Sayı:2, Sayfa: 361-381, ELAZIĞ-2010 ALMAN KRUVAZÖRÜ EMDEN MÜRETTEBATININ OSMANLI TOPRAKLARINDAKİ SERÜVENİ

Detaylı

GLOBAL LİMAN İŞLETMELERİ LİMANLARI

GLOBAL LİMAN İŞLETMELERİ LİMANLARI GLOBAL LİMAN İŞLETMELERİ LİMANLARI Ege Ports Kuşadası Yolcu Limanı, dünyanın en önemli arkeolojik mirasları arasında yer alan ve Türkiye nin üçüncü en çok ziyaret edilen sit alanı Efes e açılan kapıdır.

Detaylı

MAYIS 2012. YAYINA HAZIRLAYANLAR Origami Medya

MAYIS 2012. YAYINA HAZIRLAYANLAR Origami Medya MAYIS 2012 ORTA ANADOLU MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ADINA SAHİBİ Özkan AYDIN YAYIN KURULU BAŞKANI Adnan DALGAKIRAN YAYIN KURULU Adnan DALGAKIRAN, Kutlu KARAVELİOĞLU, Sevda Kayhan YILMAZ,

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Mersin Limanı nda Bir İlk. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü nden Örnek Proje. Aganta Burina Burinata. Yenikapı nın Eski Batıkları

DENİZ TİCARETİ. Mersin Limanı nda Bir İlk. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü nden Örnek Proje. Aganta Burina Burinata. Yenikapı nın Eski Batıkları Ağustos 2012 Yıl 21 Sayı 243 DENİZ TİCARETİ Mersin Limanı nda Bir İlk ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü nden Örnek Proje Aganta Burina Burinata Yenikapı nın Eski Batıkları MDTO nın Aylık Yayın Organı Ağustos

Detaylı

K A P A K F O T O Ğ R A F I

K A P A K F O T O Ğ R A F I SAVUNMA VE HAVACILIK MİLGEM ÖZEL SAYISI MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK MilGem Özel Sayı 2o11 MÖNCH PUBLISHING GROUP MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK Başkan ve Eş-Yönetici: Manfred SADLOWSKI Yay n Yönetmeni ve Sahibi:

Detaylı

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com.

Bakacak. Ruhu özgür bir Bursa terası... YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS - ÖZGÜRLÜK. www.dergibursa.com. Ağustos - Eylül 2012 Fiyat : 10 10 www.dergibursa.com.tr K E N T R E H B E R İ V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Ruhu özgür bir Bursa terası... Bakacak YELKEN - HAMAK - SUALTI - BOZCAADA - YÜRÜYEN KÖŞK - ASPENDOS

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Aralık 2013 Yıl 22 Sayı 259

DENİZ TİCARETİ. Aralık 2013 Yıl 22 Sayı 259 DENİZ TİCARETİ Aralık 2013 Yıl 22 Sayı 259 2013 Yılında Neler Yaşadık? Sancak-Sağ, İskele-Sol; Gemicilik Dilimizdeki İki Temel Deyimin Kaynağı 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanuna Göre Gemi Alacaklısı Hakkı

Detaylı

www.bodrumdenizcilerdernegi.org DENİZCİNİN SESİ Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonası Bodrum da

www.bodrumdenizcilerdernegi.org DENİZCİNİN SESİ Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonası Bodrum da Mayıs 2011 - Sayı 4 www.bodrumdenizcilerdernegi.org DENİZCİNİN SESİ Sigortaya Her An Sizin de İhtiyacınız Olabilir! 24 saatlik bir yaşam diliminde, başınıza neler gelebileceğinden haberdar olma ihtimaliniz

Detaylı

ÇANAKKALE SAVAŞLARI SÜRECİNDE TÜRK BASINI 1

ÇANAKKALE SAVAŞLARI SÜRECİNDE TÜRK BASINI 1 ÇANAKKALE SAVAŞLARI SÜRECİNDE TÜRK BASINI 1 Ahmet Esenkaya * GİRİŞ Türk basın hayatı, 1 Kasım 1831 de devletin resmi yayın organı olan Takvim-i Vakayi ile başlar. Ardından yarı resmi Ceride-i Havadis (1840),

Detaylı