E-Kitap. Exchange Server 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "E-Kitap. Exchange Server 2013"

Transkript

1 E-Kitap Exchange Server 2013 İçerik Önsöz... 2 Giriş... 2 Exchange Server 2013, Powershell Remoting ve yönetimsel işlemler... 3 Exchange Server 2013, Mailbox yönetimi... 5 Exchange Server 2013, Resource Mailbox Yönetimi... 8 Exchange Server 2013, Bulk Recipient Management Exchange Server 2013, Recipient Filter kullanımı Exchange Server 2013, Recipient Moderation Exchange Server 2013, adresi ekleme/silme operasyonları ve bulk işlemler Exchange Server 2013, Distribution Group larında gönderimi yönetimi Exchange Server 2013, Ofis dışı ayarların ve otomatik cevapların yönetimi Exchange Server 2013, Inbox Rule modifikasyonları Exchange Server 2013, Mailbox Folder(Calendar) izinleri Exchange Server 2013, Mailbox Folder izinleri Exchange Server 2013, Mailbox boyutlarının raporlanması Exchange Server 2013, Move Request ler ve Mailbox Move taleplerinin yönetimi Exchange Server 2013, Mesajların silinmesi ve bulk işlemler Exchange Server 2013, Mailbox ların Import Export edilmesi işlemleri EK Test Ortamı Sanal sunucular ve sürümleri... 53

2 Önsöz Değerli bilişim teknolojileri çalışanlarına ve bilişim gönüllülerine Kurumsal Mesajlaşma ürünlerinden Exchange Server 2013 ün, Exchange Management Shell ile yönetimini anlattığım e-kitapta, ağırlıklı olarak Powershell ile Recipient Management Nasıl Yapılır? konusundan bahsettim. Bu e-kitap, daha önce Microsoft Exchange ile ve/veya powershell ile uğraşmamış olanlar için öğretici olmayabilir. Faydalı olması temennisiyle. Barış AYDOĞMUŞOĞLU, Aralık 2013 Giriş Microsoft un, XENIX-tabanlı mesajlaşma sisteminden Exchange server yapısına geçme planı Nisan,1993 te başladı sonlarına doğru son XENIX sisteminin Microsoft un omurgasından çıkarılması ile bu süreç tamamlandı. Geçmişten günümüze, Exchange Server ürünleri aşağıdaki gibidir. Exchange Server 4.0 Exchange Server 5.0 Exchange Server 5.5 Exchange 2000 Server Exchange Server 2003 Exchange Server 2007 Exchange Server 2010 E xchange Server 2013 Kurumsal Mesajlaşma Ürünü olarak Microsoft Exchange Server 2013; - Kurumsal seviyede ve kalitede kullanımı - Kurumsal seviyede ve kalitede takvim kullanımı - Kurumsal seviyede ve kalitede Mobile Device desteği (ActiveSync) - Kurumsal ihtiyaçları kayşılacak ölçüde ve yenilikte Yüksek Erişilebilirlik sağlayan mimarisi - Kurumsal ihtiyaçları kayşılacak ölçüde ve yenilikte Felaketten Kurtama mimarisi - Kurumsal ihtiyaçları kayşılacak ölçüde güvenilirlik sağlamasının yananda karmaşıklığının azaltılmış olası - Kurumsal ihtiyaçları kayşılacak ölçüde hassas verilerin ve gizli bilgilerin korunmasına sağladığı destek hizmetlerini sağlar.

3 Exchange Server 2013, Powershell Remoting ve yönetimsel işlemler Exchange Server 2013 organizasyonun exchange management shell ile yönetiminden bahsetmek istiyorum. Microsoft, Exchange Server 2007 ile mimarideki radikal değişikliklerle tanıştırmıştı bizi.bu değişimler ve powershell yapısı, Exchange Server yöneticilerine bir komut satırı ile tüm organizasyonu yönetme imkanı tanıyordu. Zaman içinde Exchange Server 2013 e(150 civarında yeni cmdlet ile) kadar geldik.tabii ki değişimler ve gelişimler de devam etti ve powershell 3.0 ile yönetimsel işlerimize devam ediyoruz. Exchange Server 2013 organizasyonunda yönetimse işler için kullanılan Exchange Management Console, yerini Exchange Admin Center a bıraktı. Bununla birlikte halen Exchange Management Shell e sahibiz(hatta yeni gelen 140+ yeni cmdlet ile ). Yazının devamında; Exchange Management Shell için EMS kısaltmasını kullanacağım Exchange Admin Center için EAC kısaltmasını kullanacağım. Windows Powershell için WPS kısaltmasını kullanacağım. Remote Desktop Protocol için RDP kısaltmasını kullanacağım. Exchange organizasyonu yönetimi için; bir client a EMS yi yükleyebilirsiniz(exchange Management Tool ile yüklenmekte), doğrudan exchange server larınızdan birine RDP ile bağlanabilirsiniz yada PowerShell Remoting den yararlanabilirsiniz. PowerShell remoting ile Yönetimi incelemek istiyorum. Domain Controller(bu yazım için test client olarak düşünülebilir) üzerinde windows powershell uygulaması ile PowerShell Remoting i kullandım.

4 Üstte görüldüğü üzere 00E2 isimli exchange server da hizmet veren IIS altındaki Powershell virtual directory sinden faydalanarak açtığım session i 00DC1 in windows powershell session ina import etmiş olduk. Get-pssession cmdlet i ile açtığımız session ı gözleyebiliriz. Test amaçlı olarak get-exchangeserver cmdlet ini kullanabiliriz. Üstte görüldüğü üzere session ımızda Exchange cmdlet lerini çalıştırabiliyoruz. Remote Session da pipelining kullanımına bir örnek verelim. Mailbox ı CorporateDB de olan kullanıcıların departman niteliklerini değiştirmiş olduk. Sonucun detayı üstteki gibidir.(h harfini unutmuşum ) Açılan session da, çalışmak istediğimiz scope u belirleyerek çalışmak da mümkün.

5 Üstteki örneğe bakacak olursak; session ı services OU su ile sınırlandırıp mailbox lara baktığımızda iki adet mailbox görmekteyiz. Scope u tüm forest a çevirerek baktığımızda tüm mailbox ları görebiliyoruz. Scope kısıtlaması sırasında gerekiyorsa, domain controller ve global catalog seçimi de yapabilirsiniz. Seçimler için, -SetPreferredDomainControllers server_fqdn ve -PreferredGlobalCatalog server_fqdn parametrelerini kullanabilirsiniz. Özet: Exchange Server 2013 yönetiminde PowerShell remoting den bahsetmiş olduk. Genel olarak kullanımı Management Tool yüklü olan bir sunucu konforunda olsa da Remote PowerShell session ının kullanımında pipelining e dikkat etmek gerekebilir.remote PowerShell session ı içerisinde neler yapabileceklerinizin cevabı, aslında neler yapmak istediklerinizle orantılıdır. Exchange Server 2013, Mailbox yönetimi Exchange recipient objelerinin yönetimi,exchange Server yöneticilerinin günlük rutinleri arasındadır. Recipient objesi dendiğinde ilk akla gelen obje genellikle mailbox objesidir. Elbette ki mailbox lar en çok vakit harcanan objelerdir. Diğer recipient objeleri ise; distribution group lar, mail-enabled objeler, public folder lar, contact lar, room mailbox lar vb. şeklide sıralanabilir. Genel olarak Active Directory deki her mail-enabled obje bir recipient tır diyebiliriz. Yeni nesil Exchange server organizasyonunda recipient yönetimini Exchange Admin Center dan yapabilirsiniz. Fakat binlerce recipient objesinin bulunduğu devasa exchange organizasyonlarında bu tür işlemleri, ismi bulk şeklinde de geçen, toplu hallerde yapmak gerekir. Bu durumda ise Exchange Management Shell, gereken ortamı sağlar. Yazımda; mailbox yönetiminde kopleks scriptler oluşturarak günlük rutin işleri yönetmek için gereken shell komutları temellerinden bahsetmek istiyorum. Exchange Management Shell ini açarak devam edebilrisiniz yada bir workstation dan windows powershell ile remoting i kullanarak exchange powershell virtual directory sine bağlanabilirsiniz.

6 Domain Controller üzerinden windows powershell ile Exchange e session açarak devam edeceğim. Yeni session ı import etmeyi unutmayınız! Bu session ile yeni mailbox ekleme,değiştirme ve silme işlemleri yapalım. Böylece günlük rutin görevler arasında en çok yapılan mailbox oluşturma, silme ve güncelleme işlemlerini incelemiş olacağız. Parola için bir değişken belirlemek istiyorum. $parola=convertto-securestring -AsPlainText Password1 Force New-Mailbox cmdlet ini kullanarak bir account ve onunla eşleştirilmiş bir mailbox oluşturduk. Sonrasında mailbox a dair bir takım nitelikleri güncelleyebiliriz. Mailbox ın, Mailbox database den varsayılanda aldığı bir kaç özelliği değiştirmiş olduk. Active Directory user objesinden Exchange atrribute ları silmek için ( mailbox ını da silinecek şekilde işaretlemek için ) aşağıdaki cmdlet i kullanabiliriz. Disabl box -Identity baris -Confirm:$false Bu durumda disconnected mailbox 30 gün içinde ( default retention period 30 gündür ) silinir fakat AD account objesi silinmez! Mailbox objesini ve AD account objesini bir cmdlet ile temizlemek isterseniz aşağıdaki cmdlet bu işlem için yeterlidir. Remov box identity baris confirm:$false New-Mailbox cmdlet ini kullanarak yeni bir AD User Account u ve Exchange Mailbox ı oluşturduk. AD veritabanında bulunan bir kullanıcı objesi için mailbox objesi oluşturmak istersek, üstteki komutu kullanabiliriz.

7 Mailbox ı olmayan AD User accout larını listeleyip, onlara mailbox atama işini aşağıda görüldüğü gibi pipeline ile birleştirilmiş iki cmdlet ile yapabilirsiniz. Pipelining, bir cmdlet in output unu bir sonraki cmdlet e aktarma konusunda müthiş bir icat değil mi? Bir önceki örnekte set-mailbox ile bir mailbox objesinin bir kaç niteliğini değiştmiştik. Şimdi pipelining ile bu işlemi bir bulk işlem haline getirelim. Üstte görüldüğü gibi get-mailbox ile elde ettiğimiz output u pipeline ile set-mailbox cmdlet ine gönderdik ve ilgili OU nun altındaki kullanıcı objelerinin mailbox niteliklerinde bir kaç güncelleme yaptık. Önceki örneğimizde parola için bir değişken kullanmıştım. Bu tür bir değişken ile bir script hazırlayarak tüm işlemi/süreci otomatize etmek mümkündür. Ama parola girme işlemini bir account operator a yaptıracaksanız farklı yöntemler de kullanabilirsiniz.

8 Üstteki ilk örnekte parola, account operator ün klavyeden yazması sonucunda okunacak. İkinci örnekte, windows credential ekranına girilen parola kutucuğu okunacak ve new-mailbox cmdlet ine verilecek. Mailbox yaratırken bazı nitelikleri new-mailbox cmdlet ini kullanarak belirleyemeyiz. Bu niteliklere city,state,company nitelikleri örnek verilebilir. Bu tip nitelikleri değiştirmek için set-user cmdlet ini kullanmanız gerekir. Set-user cmdlet inin parametrelerine bakmak isterseniz get-help set-user detailed cmdlet ini kullanabilirsiniz. ilgili Kullanıcı için yeni nitelikleri görmek istersek; Üstteki cmdlet ile output almak yeterli olacaktır. Yazımın sonuna geldim. Örneklerde, yeni kullanıcı ve beraberinde yeni mailbox oluşturma işlemini, varolan kullanıcıya mailbox atama işlemini, exchange niteliklerini ve/veya beraberinde ad account unu silme işlemini, cmdlet leri pipeline ile birleştirme örneklerini incelemiş oldum. Gerisi hayal gücünüz ile sınırlı Exchange Server 2013, Resource Mailbox Yönetimi Exchange recipient larından bir önceki yazımda bahsetmiştim. Bu yazımda recipient objelerinden bir başkası olan Resource Mailbox lardan ve yönetimlerinden bahsetmek istiyorum. Resource Mailbox ları,

9 konferans odalarının ve/veya ortak kullanılan şirket ekipmanlarının(laptop,projector vb.) rezervasyonları için kullanılar. Resource Mailbox larının oluşturulması işlemini ve yönetimini Exchange Admin Center web arayüzünden yapabileceğiniz gibi management shell ile de yapabilirsiniz. Exchange Admin Center ı kullanmak isteyenler için ilgili kısım aşağıdaki gibidir. Exchange Management Shell ile devam edeceğim. Kullanıcı mailbox ı oluşturma işlemine benzer şekilde new-mailbox cmdlet ini kullanarak resource mailbox oluşturuyoruz. room ve/veya equipment) Display Name kısmında harf hatası yapmışım. Düzeltme işlemini aşağıdaki cmdlet ile yaptım. Aşağıdaki cmdlet ile yeni bir resource mailbox daha oluşturdum. İlk resource mailbox oluşturma işlemine göre cmdlet e bir kaç parameter ekledim. Oluşturduğum resource mailbox ların listesini aşağıdaki cmdlet ile gözlüyorum.

10 Oluşturulan resource mailbox ların toplantı taleplerini işlemesi, Resource Booking Attandent ile otomatik olarak yapılabilir veya delegasyon verilerek yapılabilir. Resource Booking Attendant ın ts-zambak toplantı odası için gelen rezervasyon taleplerini otomatik olarak işlemesini, ( autoaccept ) aşağıdaki cmdlet ile sağlayabilirsiniz. Bu durumda, ts-zambak odasına yapılan rezervasyon talebi başka bir toplantı zamanı ile çakışmıyorsa otomatik olarak kabul edilir. Toplantı zamanının çakışması durumununda da ikinci talebi yapana, zaman ile ilgli çakışma olduğu bilgisi gönderilir. Çakışma yaşanması durumunda da talebin kabul edilmesi isteniyorsa allowconflicts parametresi kullanılabilir. OWA dan yada Office Outlook uygulamasından toplantı talebi yaparsanız, toplantı odası uygunluk durumuna göre size geri bildirim yapmaktadır. Aşağıda bir örnek mevcuttur. Farklı bir örneği inceleyelim. İki yeni resource mailbox daha oluşturdum. Bilgileri aşağıdaki gibidir ve equipment tipli resource lar için kullanacağım bir mailbox tır. Bu resource mailbox ları ekipmanlar için oluşturdum ( 2 adet demo laptop bilgisayarı ). Exchange Admin Center ı kullanarak DL-1 resource unda booking onayı için kullanıcısına

11 delegasyon verdim. Baris kullanıcısı bir toplantı talebinde bulundu. Oda olarak papatya isimli odayı ekipman olarakta demo laptop ını talep etti. Sonuç aşağıdaki gibi. İnceleyelim. Papatya isimli oda, booking request i kabul etmiş. Ardından bir dakika sonra demo laptop 1 isimli resource mailbox ından dönüş yapılmış. Ekipmanın kullanımını selda kullanıcısı onaylamalı! O kullanıcının mailbox ına gönderilen onaylama mesajı ise aşağıdaki gibidir.

12 isimli kullanıcı demo cihazın kullanımını onayladıktan sonra toplantıyı talep edene bilgilendirme yapılmaktadır. Aslında onaylama mesajını bir kişi yerine ortak bir mailbox a göndertmek reel hayat senaryoları için daha anlamlı olacaktır.( Örneğin, ekipman yönetimi yapan kişilerin kullandığı ortak bir mailbox) Not: Resource Mailbox ın delegasyon işlemi Exchange Admin Center yerine shell ı kullanmak isterseniz cmdlet aşağıdaki gibidir. Resource Mailbox lara custom resource property de ekleyebilirsiniz. Bu kısım, ihtiyaçlara bağlı olduğundan aşağıda örnekler içeren adresi paylaşıyorum. Bir kaç custom property ekledim. Cmdlet ler aşağıdaki gibidir. Değişiklikler sonucunda zambak ve papatya toplantı odalarında durum aşağıdkai gibi gözlenmektetir. Böylece, adres defterinden toplantı odalarına bakan bir personel, bir odada audio-video imkanı olduğunu, diğer odada ise televizyon olduğunu anlayacaktır. İlaveten toplantı odalarının diğer property lerini de ( location, phone vb. ) belirlemek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki cmdlet ler ile yeterli olacaktır. set-mailbox -Identity ts-zambank -ResourceCapacity 18 -Office "3.Kat" set-user ts-zambak -Phone

13 Resource Mailbox ların genel olarak özelliklerini incelemek isterseniz ( ne tür property lerin yapılandırılabiliceğini gözleme adına ) aşağıdaki cmdlet ler kullanılabilir. Get-CalendarProcessing ts-zambak fl ( room resource ) Get-CalendarProcessing dl-1 fl ( equipment resource ) get-mailbox ts-zambak fl get-mailbox dl-1 fl get-user dl-1 fl get-user ts-papatya fl Resource Booking Attendant hakkında detaylı bir yazı okumak isterseniz aşağıdaki adresten erişebileceğiniz makale serisi yeterli olacaktır. Üstteki ekran görüntülerinden gözlendiği üzere, resource mailbox lar için custom property leri ekledim ve bir kaç pre-defined attribute u ( location, phone vb. ) ayarladım. Toplantı odalarına dair bu tür detaylar son kullanıcı açısında oldukça kullanışlıdır ve önemlidir. Bu cmdlet ler ile resource mailbox yönetimine bir başlangıç yapabilirbilirsiniz. Exchange Server 2013, Bulk Recipient Management Önceki yazılarımda Exchange Recipient larından ve yönetimlerinden bahsetmiştim. Blog umdan inceleyebilirsiniz. Recipient yönetiminde, yönetimsel eforu azaltma adına ya da işte verimliliği arttırma adına csv(comma separated value) dosyası ile bulk recipient management önemlidir. Bulk recipient management ta csv uzantılı dosya, veritabanı tablosu gibi kullanılır. Delimiter olarak, kullanılır. Her veri, satırlara yazılır. Satırlardaki alanlar birbirinden delimiter (, ) ile ayrılır. CSV dosyasının hazırlanması için notepad text editorü kullanılabileceği gibi daha zengin arayüz sunan excel kullanılabilir. Excel ile devam edeceğim.

14 Bir kaç satır oluşturdum. Dosyanın detayları üstteki gibi. Dosyayı *.csv uzantılı halde kaydedebilirsiniz. Daha sonra notepad ile ve ya excel ile açarak, içeriğini değiştirebilirsiniz. Exchange management shell i, windows powershell ile remoting i yada powershell scripting environment debugging aracını kullanarak aşağıdaki cmdlet leri çalıştırın ve dosya içeriğinden edinilen veriler ile user accout ları ve mailbox ları oluşturun. $parola=convertto-securestring -AsPlainText Password1 -Force Import-csv c:\bulk_accout_for_csv.csv % {new-mailbox -Name $_.Name -Alias $_.Alias - UserPrincipalName $_.UserPrincipalName -OrganizationalUnit $_.OrganizationalUnit -Password $parola -ResetPasswordOnNextLogon $false } Windows Powershell ISE görüntüsü aşağıdaki gibidir.

15 CSV dosyasındaki verilere göre user account ları ve mailbox ları oluşturuldu. Gerekiyorsa excel tablosuna Password kolonu eklenerek, parola değişkeni döngü içine alınabilir. Bu durumda döngü ve cmdlet ler aşağıdaki gibi olacaktır. Import-CSV C:\Mailboxes.CSV % { $parola = ConvertTo-SecureString -AsPlainText $_.Password Force New-Mailbox -Name $_.Name -Alias $_.Alias -UserPrincipalName $_.UserPrincipalName -Password $parola } Bu işlemi bir adım daha ileri götürebiliriz. Excel tablosunu aşağıdaki gibi düşünelim.

16 Bu biçimde hazırlanan csv dosyası ile oluşturulan user account ların, yönetimsel iş yükü getirebilecek diğer nitelikleri de yapılandırılmış olacaktır. Aşağıdaki cmdlet ve döngü ile üstteki csv dosyasından elde edilecek verileri işleyebiliriz. $parola=convertto-securestring -AsPlainText Password1 -Force Import-CSV C:\ Bulk_Accout_for_CSV1.csv % {New-Mailbox -Name $_.Name -FirstName $_.FirstName -LastName $_.LastName -Alias $_.Alias -UserPrincipalName $_.UserPrincipalName -Password $parola -OrganizationalUnit $_.OrganizationalUnit -Database NW-BG Set-User -Identity $_.Name -City $_.City -StateOrProvince $_.State -Title $_.Title -Department $_.Department Add-DistributionGroupMember -Identity ResearchDevelopment -Member $_.Name Add-DistributionGroupMember -Identity Marketing -Member $_.Name } Bulk recipient management için üstte bahsi geçen döngüler ve cmdlet ler ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilebilir. CSV dosyasını oluşturmak için Active Directory veritabanındaki objelerin niteliklerini export ederek bir base şablon hazırlayabilirsiniz. Exchange Server 2013, Recipient Filter kullanımı Önceki yazılarda, exchange server 2013 sürümünde recipient management kavramından bahsetmiştim.bu yazıda, recipient management için hazırlayacağınız script lerde ve günlük rutin yönetimsel faaliyetlerinizde kullanacağınız filter lardan bahsedeceğim. Bu filter ları global address list modifikasyonlarında, distribution ve/veya dynamic distribution group modifikasyonlarında, address list modifikasyonlarında, address policy modifikasyonlarında kullanabilirsiniz. Örnek cmdlet ler ile devam edeceğim.

17 Üstteki cmdlet ile mailbox lar arasında office attribute una göre sorgulama yapılıyor. Üstteki cmdlet ile Marketing ve UserMailbox niteliklerini kullanan dynamic distribution group oluşturabilir. Üstteki cmdlet ile oluşturduğunuz dynamic distribution group un recipientfilter parametresini gözleyebilirsiniz ve/veya değiştirebilirsiniz.(değiştirmek için set- komutunu kullanmalısınız)zira, group u shell ile oluşturduğunuz için değişikliği de sadece shell den yapabilirsiniz.

18 GUI den bakarsanız,group membership modifikasyonu için shell kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz. Eğer group u GUI den oluşturursanız, üyelik değişikliklerini GUI den de yapabilirsiniz. Bahsettiğim durum üstte görülmektedir. Filter parametresini kullanabileceğiniz exchange shell komutlarının listesini görmek isterseniz aşağıdaki cmdlet ten faydalanabilirsiniz. Recipientfilter parametresini kullanabileceğiniz exchange shell komutlarının listesini görmek için aşağıdaki cmdlet i kullanabilirsiniz.recipientfilter ı dynamic distribution group işlemlerinde, address policy işlemlerinde ve address list işlemlerinde kullanabilirsiniz!

19 Filter ile değişken(variable) kullanabilirsiniz fakat syntax biraz farklılaşıyor. Aşağıdaki kullanım örneğinin yeterli olacağını düşünüyorum. Üstteki örnekte { } ikilisi yerine ikilisinin kullanıldığını görmekteyiz! Bulk işlemlerinizde veya scriptlerinizde filter ve recipientfilter kullanımı, yönetimsel eforunuzu azaltmak için gereklidir. Syntax ve detaylar konusunda araştırma yapmak isterseniz aşağıdaki adresten başlayabilirsiniz. Exchange Server 2013, Recipient Moderation Önceki yazılarda recipient yönetiminden bahsetmiştim. Bu yazıyı okumadan önce onları incelemeniz faydalı olacaktır. Şimdiki konum, recipient lar arasında alış verişinde moderation konusudur. Küçük ve/vey aorta ölçekteki işletmelerde kullanım alanı olmayabilir. Kurumsal firmalarda özellikler üst yönetimdeki kişilerin ve üst yönetim gruplarının alış verişlerinde kontrolü sağlama adına kullanılması gereken bir özelliktir. Moderation özelliğini ilk olarak Exchange Server 2010 ile tanıdık ve ihtiyaç duyduğumuz noktalarda kullanmaya başladık. Bu özellik ile, belirlenmiş bir recipient a(user mailbox,group vb.) gönderilen lerin hedefe teslim edilmeden önce belirlediğimiz bir moderatör tarafından onaylanmasını sağlamış oluyoruz. Exchange management shell örnekler üzerinden devam edeceğim. Öncelikle group larımın moderation status ünü görelim.

20 Her iki grupta moderation özelliği henüz devre dışıdır.(varsayılan ayar) Üstteki cmdlet ile marketin distribution group unda moderation özelliğini devreye aldım. Kullanmak istediğiniz cmdlet in syntax ını bilmiyorsanız get-help set-* -example cmdlet ini kullanarak yardım alabilirsiniz. Üstteki cmdlet ile moderation özelliğini user mailbox ında devreye aldım. Test amaçlı marketing group ununa göndermek istersek aşağıdaki bilgilendirme ile karşılaşıyoruz.

21 Gönderilen hedefteki gruba gönderilmeden moderatörden onay istenecek! Durum aşağıdaki gibi.

22 Moderatör onayladıktan sonra hedefteki alıcılara ( grup üyelerine ) gönderilir. Moderation özelliğinin kullanılabileceği cmdlet leri görmek isterseniz aşağıdaki cmdlet ten faydalanabilirsiniz. Moderation özelliğini kullanırken, bu özelliğin kapsamı dışından tutmak istediğiniz kişiler(group members) varsa BypassModerationFromSendersorMembers parametresini kullanabilirsiniz. Bulk script lerinizde moderation özelliğini de kullanmak isterseniz örneklendirdiğim cmdlet ler oldukça kullanışlıdır.

23 Exchange Server 2013, adresi ekleme/silme operasyonları ve bulk işlemler Yazıda, recipient tiplerine adresi ekleme/sime işlemlerinden ve bulk işlemlerinden bahsedeceğim. Recipient tiplerinin bir çoğu, birden fazla adresini destekler. Recipient dendiğinde ilk akla gelen user mailbox tır. Bunun dışında distribution group lar,contact lar,public folder lar düşünülebilir. Recipient tiplerine adresi eklemek ve çıkarmak recipient tipinden bağımsız olarak benzerdir(identical). Örnekler ile konuyu inceleyeceğim.kullanılan bir mailbox a adresi ekleme ile başlıyorum. Mailbox ın adreslerini aşağıdaki gibi gözleyelim. user mailbox ına ikinci adresi eklendi! Mailbox ın addresini silmek isterseniz add yerine remove anahtarını kullanabilirsiniz. add yerine + operatörü, remove yerine - operatörü kullanılabilir. Bu kullanım şekline bir örnek vermek istiyorum. Üstteki iki örnekte + ve - operatörlerinin kullanımlarını incelemiş oldum.

24 Bu syntax ı aşağıdaki cmdlet ler ile kullanabilirsiniz: set-casmailbox,set-remot box,set-distributiongroup,set-mailuser,set-dynamicdistributiongroup,setmailpublicfolder,set-mailcontact,set-mailbox Recipient objerinin adreslerini düzenlemenin en iyi yolunun address policy olduğunu hatırlatmak istiyorum. Ama bazı operasyonel işlerde policy kullanamayabilirsiniz. Bu durumda add,remove anahtarları ile recipient ların adreslerini modifiye etmek için bulk script ler hazırlayabilirsiniz. Bir kaç örnek ile devam edeceğim. Foreach döngüsü ile kısa bir bulk script hazırlayabilirsiniz. Bu tür bulk işlemlerde kullanılacak yöntem ( döngü,cmdlet vb.) işi yapacak olan uzmanın hayal gücüne kalıyor Üstteki döngü ve içindeki cmdlet ile R&D organizational unit i içindeki mailbox suffix ini adresi olarak yapılandırdım. Get- ile bakıldığında sonuç görünüyor. Silme işlemine bir örnek vermeyim. Kullanmadığınız address policy leri silseniz de onlarla eklediğiniz adresleri kalır. Bunları temizlemek isteyebilirsiniz.

25 Aktif policy olarak default policy yi kullanıyorum ama daha önce oluşturduğum, kullandığım ve şuan silinmiş address policy lerden kaynaklı, adresi kalabalığı yaşanmakta.üstte görüldüğü gibi @corp.net şeklinde suffix leri var. Bu şekilde binlerce recipient olduğunu düşünün! Temizlik dışındaki adreslerini sileceğim. Aşağıdaki döngü ve cmdlet ler, yapıda binlerce recipient olduğu düşünülürse faydalı olacaktır! Cmdlet lerin ve döngünün net anlaşılması açısında ISE arayüzünü kullanıyorum.

26 İşlem tamamlandı. Son durumda mailbox ların adresleri üstteki gibidir. Bulk işlemlerde ve günlük operasyonel işlemlerde base teşkil edebilecek bu döngü ile ve cmdlet ler ile gereksinimlerinize göre kişiselleştirilmiş ve daha gelişmiş script ler hazırlayabilirsiniz. Exchange Server 2013, Distribution Group larında gönderimi yönetimi Yazıda, exchange recipient larından biri olan distribution group lara gönderimi yönetiminden bahsedeceğim. Distribution group lar, diğer exchange recipient larını üye olarak kabul ettiği için dağıtımında kolaylık sağlar. Kurumsal bir şirkette bu kolaylık, kontrol edilmesi gereken bir kolaylıktır! Distribution group lara atma yetkisi kontrol edilerek, group ların yönetimini sağlamış oluyoruz. Dağıtım grupları için gönderimi yönetimini Exchange Admin Center ile ve Exchange Management Shell ile yapabilirsimiz.

27 GUI ile yönetim için üstteki kısımlardan faydalanabilirsiniz. Örneklerime Exchange Management Shell ile devam edeceğim. Daha önce oluşturduğum iki distribution group mevcut. Marketing isimli gruba gönderme yetkisini JIM ve CIZ isimli iki mailbox a vereceğim. Set-distributiongroup cmdlet ini kullanarak üstte görüldüğü gibi işlemi yapabiliriz. AcceptMessageOnlyFrom anahtarı yerine AcceptMessagesOnlyFromSendersOrMembers anahtarı da kullanılabilir. Böylece göndermeye yetkili bir mailbox yerine bir başka grup seçilebilir. Önceki yazılarımda da bir anahtarın hangi cmdlet ler ile kullanılabileceğini açıklıyordum. Şimdi de AcceptMessagesOnlyFrom anahtarının hangi cmdlet ler ile kullanılabileceğine bakalım.

28 Üstteki output tan anlaşılacağı üzere gönderiminde yetkilendirme distribution group lar dışında diğer recipient lar ile de kullanılabilir. Dağıtım grubuna gönderme yetkisi departmana bağlı olarak çok sayıda kullanıcıya verilmek istenirse set-distributiongroup cmdlet ini aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz. Dağıtım grubu için yapılandırılan gönderme kısıtlamasını iptal ederek bütün recipient lara (varsayılanda olduğu gibi) izin vermek isterseniz aşağıdaki cmdlet i kullanabilirsimiz. Set-Distributiongroup cmdlet i ile RejectMessagesFromSendersOrMembers anahtarı da kullanılabilir. Bu cmdlet leri daha kapsamlı script ler hazırlamak için kullanabilirsiniz. Exchange Server 2013, Ofis dışı ayarların ve otomatik cevapların yönetimi Yazıda son kullanıcının sıkça kullandığı ofis dışı ayarların ve otomatik cevapların exchange organizasyonunda nasıl yönetilebileceğinden bahsedeceğim. Son Kullanıcı bu ayarları kendi perpektifinden, kullanıdığı uygulaması ile ( outlook vb.) yapılandırabilir. Sunucu tarafında da yönetim için exchange server 2010 ile tanıştığımız cmdlet ler kullanılmaktadır. Ofis dışı ayarlarını ve otomatik cevapları örneklerle inceleyeceğim. Kullanıcının ofis dışı ayarlarını ( out of office settings ) gözlemek için aşağıdaki cmdlet kullanılır.

29 Baris kullanıcısı için 1-20 Aralık 2013 tarihleri arasında ofis dışı durumu ayarlayalım. Yapılandırma için üstteki görülen cmdlet kullanılır. Ofis dışı yapılandırmasında, daha önce bir template hazırlanmışsa (örneğin html formatında) onu da kullanabilirsiniz. Örnek kullanım aşağıdaki gibidir.

30 Üstteki kullanımda c:\mesaj.html dosyasının içeriği ExternalMessage parametresine atanmıştır! Son kullanıcının kendisinin de ofis dışı ayarlarını yapabileceğini belirtmiştim yazımın ilk kısımlarında. Ofis dışı ayarları devrede olan mailbox ları bulalım. Ofis dışı yapılandırmasının devrede olduğu mailbox lar üstteki gibi listelendi. Son kullanıcıyı ilgilendiren bir işlem gibi görünsede exchange yöneticilerin olaya dahil olması gereken zamanlar gelmektedir. Bu durumlarda kullanılabilecek faydalı cmdlet lerden bahsetmiş oldum. Exchange Server 2013, Inbox Rule modifikasyonları Yazıda, kullanımı son kullanıcı için önemli olan inbox rule işlemlerinden ve inbox rule ların yönetiminden bahsedeceğim. Sunucu tarafında exchange server 2010 ile tanıştığımız cmdlet ler exchange server 2013 te de kullanılabilir durumdadır. Bu cmdlet ler ile inbox rule larını yönetebilirsiniz ve inbox rule larından kaynaklı olabilen mailbox problemlerini çözümleyeilirsiniz. Exchange Management Shell ile örneklerime başlıyorum. Üstte gösterildiği gibi kitaro isimli mailbox a dan gelirse önem derecesi high olarak ayarlanacaktır. Sonuç aşağıdaki gibidir. Öncesinde yapılandırılan bir kuralı modifiye etmek isterseniz set-* cmdlet ini kullanabilirsiniz. Örneğin ismi Rule1 olan Inbox Rule u aşağıdaki cmdlet ile değiştirebilirsiniz.

31 Set-InboxRule -Identity Rule1 -Mailbox baris -MarkImportance Low Kuralı devre dışı bırakmak için disable cmdlet ini kullanabilirsiniz. Disable-InboxRule -Identity Rule1 -Mailbox baris Kuralı silmek için remove cmdlet ini kullanabilirsiniz. Remove-InboxRule -Identity Rule1 -Mailbox baris -Confirm:$false Remove cmdlet inde kullandığım confirm anahtarı true yerine false olarak da yapılandırılabilir. Örneklerle devam edeceğim. Başka bir örnek aşağıdaki gibidir.

32 Üstteki örnekte bir in to yada cc kısmında kitaro ismi geçerse o i adresine gönderiyoruz. Durum üstteki gibi! Son oluşturduğum inbox rule un description detayını görmek için aşağıdaki cmdlet ten faydalandım. Bulk işlemler için de örnek vermek istiyorum. Üstteki örnekte, HR organizational unit inde bulunan mailbox lar için inbox rule oluşturdum. Bu mailbox lara gelen lerin konu kısmında parola problemi ifadesi geçerse, bu rule dan dolayı junk a gönderilecek. Test sonucunu üstte görebilirsiniz. Bu cmdlet tin ve döngünün kullanılmasında dikkat edilmesi gereken bir hususu paylaşmak istiyorum. İşlemi, domain administrator account unu kullanarak yapıyor olsanız bile movetofolder parametresi için işlemi yapan account un, rule un oluşturulacağı mailbox lar üzerinde full access permission ı olmalıdır. Sanıyorum bu döngü örneği ile hemen her bulk işlem için daha karmaşık script ler hazırlanabilir. Aslında bu konuda çok da karmaşık bir script e ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Bulk işlemleri ve sunucu tarafında Inbox Rule yönetimini üstte bahsettiğim cmdlet ler ve döngü ile yapabilirsiniz.

33 Exchange Server 2013, Mailbox Folder(Calendar) izinleri Exchange Server 2010 ile tanıştığımız cmdlet ler ile mailbox lar içindeki klasörlerin izinlerini yönetme imkanı yakalamıştık. Bu cmdlet ler ve sağladıkları, Exchange Server 2013 te de devam ediyor. Mailbox folder izinleri dendiğinde genelde ilk akla gelen calendar (takvim) oluyor. Hemen her ölçekteki Exchange Server organizasyonunda, personelinizin takvim izinlerini yapılandırmanız gerekebilir. Özellikle yöneticileriniz takvimlerini, asistanlarının yada diğer yetkili yöneticilerin görebilmesi gibi rutin haline gelebilecek yapılandırmalar gerekebilir. Diğer yandan takvim dışında mailbox lar içindeki diğer klasörler üzerindeki izinler de mailbox folder izinleri kapsamında incelenebilir. Lab ortamımda örneklerle konuyu inceleyeceğim. Örnek olarak ele aldığım iki mailbox ın takvim klasörleri üzerinde, izinleri inceleyerek başlıyorum İlgili mailbox lar içindeki takvim klasörünün erişim izinleri üstteki gibidir. Varsayılan durumda kişiler diğerlerinin takvimlerine baktıklarında free+busy durumlarını görebilirler. Çünkü Default user ının AccessRight ı AvailabilityOnly şeklindedir. Availaility Only : Free, Busy, Tentative, yada Out of Office Limited Details: Üstteki bilgiye ek olarak takvimdeki item ın konu kısmı da görünür Full Details : Üstteki bilgiye ek olarak takvimdeki item ın tüm detayı görünür mailbox ının takvimine baktığımızda üstteki açıklamalara uygun bir görünüm aşağıdaki gibidir. Selda kullanıcısı, baris kullanıcısının takvimini availabilityonly izni kapsamında görmektedir.(yani free+busy durumunu görmektedir)

34 Baris kullanıcısının takvim klasörü üzerinde izin değişikliği yapayım. mailbox ınındaki takvim klasörü üzerinde, Default un iznini aşağıda görüldüğü şekilde LimitedDetails e değiştirdim. Selda kullanıcısı, OWA dan baris kullanıcısının takvimine tekrar baktığından free+busy bilgisi yanında item ın konuyu da görebiliyor!

35 Mailbox lardaki takvim klasörünün izinlerini yönetmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Add-MailboxFolderPermission, Get-MailboxFolderPermission,Remov boxFolderPermission, Set- MailboxFolderPermission Klasörlere erişimde verilebilecek izinleri inceleyeyim. Genel olarak klasörler üzerinde kişilere verebileceğiniz izinler aşağıdaki gibidir. ReadItems: Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasördeki objeyi okur CreateItems : Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasörde obje oluşturur EditOwnedItems : Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasördeki kendine ait objeyi modifiye eder DeleteOwnedItems: Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasördeki kendine ait objeyi siler EditAllItems: Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasördeki her obje üzerinde editing yapar DeleteAllItems : Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasördeki her objeyi siler CreateSubfolders: Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasörde alt klasör oluşturur FolderOwner: Bu hakka sahip kullanıcı, bir klasör oluşturur ve/veya onu başka bir yere move eder FolderContact: Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasör için contact tır FolderVisible: Bu hakka sahip kullanıcı, ilgili klasördeki item ları görür ama okuyamaz İzinler ile uğraşmak yerine bir kaç iznin birleştiği role leri de kullanabilirsiniz. None: FolderVisible Owner: CreateItems, ReadItems, CreateSubfolders, FolderOwner, FolderContact, FolderVisible, EditOwnedItems, EditAllItems, DeleteOwnedItems, DeleteAllItems PublishingEditor: CreateItems, ReadItems, CreateSubfolders, FolderVisible, EditOwnedItems, EditAllItems, DeleteOwnedItems, DeleteAllItems Editor: CreateItems, ReadItems, FolderVisible, EditOwnedItems, EditAllItems, DeleteOwnedItems, DeleteAllItems PublishingAuthor: CreateItems, ReadItems, CreateSubfolders, FolderVisible, EditOwnedItems, DeleteOwnedItems Author: CreateItems, ReadItems, FolderVisible, EditOwnedItems, DeleteOwnedItems NonEditingAuthor: CreateItems, ReadItems, FolderVisible Reviewer: ReadItems, FolderVisible Contributor: CreateItems, FolderVisible Baris kullanıcısının mailbox daki takvim klasörü üzerinde, selda kullanıcısına izin vermek için aşağıdaki cmdlet i kullandım.

36 Not: Olmayan bir izni set- ile editleyemezsiniz. Önce Add- ile eklemelisiniz! Selda kullanıcısı reviewer role u ile baris kullanıcısının mailbox ındaki item ı aşağıdaki gibi görebiliyor. Görebildiği item ı değiştiremiyor yada yeni item oluşturamıyor! Nedeni reviewer rolü! Selda nın baris in takvim klasörü üzerindeki izinlerini aşağıdaki gibi değiştirdim. Bu durumda selda kullanıcısı baris ın takvim klasöründe yeni item da oluşturabiliyor.(editor rolü de aynı işi yapacaktır ama daha geniş kapsamlıydı!)

37 Selda kullanıcısına editor izni veririlirse baris ın takvim klasöründeki item üzerinde daha kapsamlı izinlere sahip olacaktır. Editor izninin getirdiği bir kaç yetki aşağıdaki gibidir! Üstteki izinler için selda nın, baris ın takvim klasöründeki yetkileri aşağıdaki gibi yapılandırılmıştı! Takvim klasörü üzerinde izinler ve izinlerin yönetimi genel olarak bu şekildedir. Sonraki yazımda takvim dışındaki mailbox folder lara dair izinleri inceleyeceğim.

38 Exchange Server 2013, Mailbox Folder izinleri Exchange Server 2010 ile tanıştığımız cmdlet ler ile mailbox lar içindeki klasörlerin izinlerini yönetme imkanı yakalamıştık. Bu cmdlet ler ve sağladıkları, Exchange Server 2013 te de devam ediyor.önceki yazımda mailbox folder olarak takvim (calendar) klasörünü ele almıştım. Bu yazımda, kullanıcıların mailbox larında oluşturdukları klasörlerin, ihtiyaç duyulan izinler ile diğer kullanıcıların kullanımına sunulmasından bahsedeceğim. Ön bilgi vererek başlamak istiyorum. Exchange organizasyonunda çeşitli yönetimsel izinleri kontrol eden roller mevcuttur. Rol tabanlı yönetim sağlayan bu yapı, administrator hesabının bile bir takım yönetimsel işleri yapmasını engeller. Örnek: Domain Administrator account unu ele alalım. Test ortamımdaki domain administrator account unun upn i şeklindedir. Exchange Server larımdan birine bu account ile oturum açıp bir cmdlet çalıştırmaya çalıştığımda durum aşağıdaki gibidir. Baris ve Cibil isimli mailbox lar varolmasına rağmen, administrator üstte gösterilen iki işlemi gerçekleştiremedi. Sebebi, bu iki işlemin ve bunlara benzer bir çok işlemin management role ler ve management role entry ler ile mailbox owner ının(self) kendisine verilmesidir. Üstte resmettiğim implicit scope ların aldığı değerler Self tir. Diğer role ler ile karşılaştırıldığında alabileceği değerler ise aşağıdaki gibidir. Alabileceği değerler.. ifadesinden bu değerleri değiştirebiliriz i kastetmiyorum!

39 Scope lar TecNet te mevcut olduğundan kolayca erişilebilir. Bundan dolayı orjinal hali ile kopyaladım. Detaylar için adresini kullanabilirsiniz. Ön bilgilendirme ardından baris kullanıcısının mailbox ındaki üç klasörün izinlerine bakarak başlıyorum. Klasör izinleri konusunda önceki yazımı adresinden inceleyebilirsiniz. Klasörlerin izinleri üstteki gibi olduğundan, diğer kullanıcılar baris kullanıcısının mailbox ındaki bu klasörleri göremezler.

40 Cibil kullanıcısına, baris kullanıcısının mailbox ındaki project klasörünü görmesi için izin vereceğim. Üstteki ilk cmdlet, cibil kullanıcısına baris:\project klasörü için reviewer izni verir. Fakat Cibil kullanıcısı bu izinle hiyerarşik olarak daha üstteki baris:\ path ini göremeyeceği için ikinci cmdlet i de kullanmak gerekiyor.ikinci cmdlet baris:\ path inde bütün klasör leri(inbox gibi) view-only açmaz!

41 Reviewer izninden dolayı ilgili klasör sadece görebilir durumda. Bir başka örnek ile devam edeceğim. Yine cibil kullanıcısına baris:\sharedproject klasörü üzerinde izin vereyim. SharedProject klasörü için editor izni verdim. Dolayısıyla cibil kullanıcısı bu klasör altında editing yapabilir. Yani sharedproject içindeki item lar üzerinde editing yapabilir. Üstteki örnekte, cibil kullanıcısına baris:\tempproject klasöründe owner izni verdim.

42 Owner izninden dolayı üstte görüldüğü gibi tempproject altında kendisi bir klasör oluşturabildi. Önceki yazımda mailbox folder olarak takvim klasörünü ele almıştım. Bu yazımda da takvim dışındaki Mailbox folder izinleri incelemiş olduk. Exchange Server 2013, Mailbox boyutlarının raporlanması Yazıda exchange management shell ile mailbox boyutlarının raporlanmasından bahsedeceğim. Powershell in sunduğu cmdlet ler ile tüm Organizasyon bazında mailbox boyutları için detaylı rapor almak mümkündür. Bahsi geçecek olan cmdlet ler daha gelişmiş görsel raporlar almak için temel teşkil etmektedir. Örnekler üzerinde devam ediyorum.

43 cmdlet in son kısmına Export-CSV c:\mbreport.csv NoType eklenerek, komutun çıktısı bir dosyaya kaydedilebilir. Cmdlet te anlatılmak istenen şudur. **Bütün database lere bak ve Disconnected State te olamayan bütün mailbox ların displayname lerini ve totalitemsize ları listele** İstenizse custom property tanımlanarak çıktı kısmında mailbox boyutlarını KB(kilobyte) yada MB(megabyte) cinsinden raporlayabilirsiniz. KB cinsinden değerler için aşağıdaki custom property kullanılabilir. MB cinsinden değerler için aşağıdaki custom property kullanılabilir

44 Dİlerseniz raporunuzu html biçimde alabilirsiniz. HTML in görseli konusu size kalmış Görsel ekleme konusunda kaynak ararsanız adresinden başlayabilirsiniz. Exchange Server 2013, Move Request ler ve Mailbox Move taleplerinin yönetimi Yazıda, Exchange 2007 versiyonundan buyana exchange management shell de kullanmakta olduğumuz mailbox move cmdlet lerinden bahsedeceğim.exchange server mimarisi, exchange server 2013 sürümünde, eski sürümlere nazaran hayli değişti. Mailbox move işlemleri ve/veya move request işlemleri için kullanılan cmdlet ler değişerek ve gelişerek fonksiyonlarını devam ettirmektedir. Move Request işlemleri ile Microsoft Exchange Mailbox Replication servisi ilgilenmektedir. Move request işlemlerini örneklendirerek devam edeceğim. Bir mailbox ı üstte görülen cmdlet ile bir başka mailbox database e aktarabilirsiniz.

45 Üstteki pipeline ile birleştirilmiş iki cmdlet, belli bir mailbox database deki tüm mailbox ları bir başka mailbox database e aktarma işlemini başlatır. Üstteki cmdlet ile, move request lerin durumunu gözleyebiliriz. Üstteki pipeline ile birleştirilmiş iki cmdlet, move request lerin temizlenmesini sağlar. Arşiv mailbox ını bir başka mailbox database e aktarmak için aşağıdaki cmdlet kullanılabilir. New-MoveRequest cibil -ArchiveOnly -ArchiveTargetDatabase xdb02 Pipeline kullanılarak batch işlemler yapabilirsiniz. $mbxs = Get-Mailbox -RecipientTypeDetails UserMailbox -Database OLDDB21 Get-MailboxStatistics?{$_.TotalItemSize -gt 3gb}

46 $mbxs %{New-MoveRequest -Identity $_.DisplayName -BatchName 'Large Mailboxes' -TargetDatabase MDB02} Üstteki iki satır ile boyutu 3 gb tan büyük mailbox ları ( olddb21 içinden), mdb02 isimli mailbox database e taşıma işlemini bağlatabilirsiniz. Mailbox move işlemleri sırasında bozulmuş mail item ler, move işlemini durduracaktır. Bu durumlarda bir sayaç belirleyebilirsiniz. BadItemLimit ve AcceptLargeDataLoss parametrelerini kullanarak bozuk mail item lerın belli bir sayıya kadar göz ardı edilmesini sağlayabilirsiniz. Bad item limit için 50 den büyük bir değer kullanıyorsanız, AcceptLargeDataLoss parametresini de kullanmanız gerekir. Exchange Server 2013 sürümü ile yeni gelen bir cmdlet ten Bahsetmek istiyorum. New-migrationbatch cmdlet i, taşınan mailbox larla ilgili raporlar üreterek daha konforlu bir taşıma işlemi oluşturma imkanı veriyor. Taşınacak mailbox ların bilgisini csv dosyasından alıyor. CSV dosyası sadece bir kolondan ibaret Örnek bir csv nin görünümü aşağıdaki gibidir. Yeni cmdlet in kullanımı aşağıdaki gibidir.

47 New-migrationbatch cmdlet ini kullanırken; batch işe bir isim veriyorsunuz, csv dosyasının bulunduğu path i belirliyorsunuz, mailbox ların taşınacağı hedef mailbox database ini beliliyorsunuz, bilgilendirme raporunun gönderileceği adresini/adreslerini belirliyorsunuz. İşlemin seyrini yine üstteki resimde bahsettiğim get- cmdlet leri ile takip edebilirsiniz. Alternatif olarak aşağıdaki get- cmdlet ini de kullanabilirsiniz. İşlem tamalandıktan sonra notification i ilgili adrese gönderilecektir. Exchange Server 2013 yapısındaki mailbox move,move request,mailbox migration işlemlerinden bahsettim. Örneklerimde kullandığım cmdlet leri daha gelişmiş batch scriptler hazırlamak için kullanabilirsiniz. Aslında bu konuda bahsettiklerimden çok farklı yada detaylı bir işlem olabileceğini düşünmüyor. Taşınacak mailbox ların bir değişkene atanması fazında kullanılacak kriterler farklılık göstereilir yada genişletilebilir. Herkese neşeli günler dilerim Kaynak: Exchange Server 2013, Mesajların silinmesi ve bulk işlemler Herhangi bir sebepten dolayı bir mailbox tan yada bir grup mailbox tan spesifik bir mail item ı silmeniz gerekebilir. Bu konuda exchange server 2010 sp1 ile tanıştığımız ve exchange server 2013 ile gelişen search-mailbox cmdlet i kullanılmaktadır. Yazımda, örneklerle search-mailbox cmdlet inin kullanımından bahsedeceğim. Cibil kullanıcısının mailbox ından bir görünümü aşağıda resmediyorum.

48 Silecek birşeyler olsun diyerek toplu mail ler göndermiştim. Cibil in mailbox ından about ile başlayan mail item ları silelim. Üstte görüldüğü üzere about kelimesini içeren mail item lar silindi. -searchquery parametresi istenilen kriteri belirlerken (Advanced Query Syntax(AQS) kullanılarak) kullanılır. Genelde en sık kullanılan değerler Subject, Body, Sent, To, From, ve Attachment değerleridir. Hepimizin bildiği üzere bu tür işlemler kritik işlemlerdir. Sonuçlarını kestiremediğiniz durumlarda önce raporlama yapmak ve sonrasında işleme geçmek en mantıklı seçenektir!

49 Üstteki cmdlet ile tüm mailbox ları göz önüne alarak, mail item lar arasında subject kısmında about kelimesi yazan mail item ların sayısını raporlamış oluyoruz. Subject inde about kelimesi geçen mail item ların mailbox lara göre dağılımı üstteki gibi görünüyor benim test ortamımda Cibil kullanıcısında about kelimesi geçen mail item yok, çünkü daha önce silmiştim Raporu notepad ile açmak yerine excel ile açarsanız daha iyi bir görsel yakalarsınız! Bu konuda bulk işlem örneği aşağıdaki gibidir. Get-mailbox ve search-mailbox cmdlet lerini pipe ile birleştirmiş oldum. Bu konuda detaylandırılabilecek yada farklılaştırılabilecek script lere ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Ama farklı parametreler ve anahtarlar için aşağıdaki adreslerin incelenmesi faydalı olacaktır!

50 Exchange Server 2013, Mailbox ların Import Export edilmesi işlemleri Exchange Server organizasyonu ile çalışanlar aşinadırlar ki mailbox ların import export işlemleri exchange 5.5 sürümünden bu yana yapılan rutin işlemler arasındadır. Exchange 5.5 sürümündeki temel araç exmerge aracıydı. Şimdiki exchange sürümünde, eskiye göre bu işlemler için gereken gereksinimleri ortadan kaldırmış bir yapı mevcut. Örneğin, exmerge ile yapılan işlemleri otomatize etme zorlukları mevcuttu, exchange server 2007 dönemindeki işlemlerde ms office outlook uygulaması kurulu bir workstation gereksinimi vardı. Exchange server 2010 un ve exchange server 2013 ün yayınlanması ile birlikte bu tür işlemler için bahsettiğim gereksinimler ortadan kalkmış oldu. Yeni cmdlet lerin çalışma süreci ile exchange mailbox server rolü yüklü sunucularda çalışan Microsoft Exchange Mailbox Replication servisi ilgilenmektedir. Yazımda sunucu tarafında yürütülen bu işlemlerden ve süreçlerden, örneklerle açıklayarak bahsedeceğim. Baris kullanıcısının mailbox ını pst dosyasına export etmek için aşağıdaki cmdlet i kullanabilirsiniz. Üstte görüldüğü gibi cmdlet hata vermekte! Get-command *export* cmdlet ini kullanarak bakarsanız, export cmdlet lerinin olmadığını göreceksiniz. Bunun sebebi, locally logged user account un mailbox import export izninin olmamasıdır! Varsayılanda bu rol administrator kullanıcısına da verilmiyor! Kullanıcıya bu işlem için izin verilmesi gerekir. İzin için aşağıdaki cmdlet i kullanabilirsiniz. Ardından mailbox export request ini tekrar çalıştırdım( ems yi kapatın ve yeni bir ems açın!). Üstte görüldüğü gibi işlem başarı şekilde başladı ve mailbox export işlemi, işlem kuyruğuna alındı. Kullanının mailbox ının bir kısmını ve/veya belli bir tarihten sonraki item larını pst dosyasına export etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda mailbox export cmdlet ini biraz detaylandırmak yeterli olacaktır.

51 Üstteki parametreler ile sent items klasörünü ve/veya belli bir tarihten daha sonra gelen mail item ları pst dosyasına export etmeyi seçmiş oldum. Tabii ki her iki satırı birleştirip kullanabilirsiniz! ContentFilter parametresi ile pst dosyasına export edeceğiniz içeriği detaylı şekilde filtreleyebilirsiniz. Birkaç örnek vermek istiyorum. -ContentFilter {All -like "*baris"} : Recipient,Sender veya message body içerisinde baris geçen her item ı export eder. -ContentFilter {Attachment -like "*.jpg"} : Attachment ın türüne yada isminde geçen bir kelime uyan bütün item ları export eder. -ContentFilter {(BCC -eq -or (BCC -eq : Gönderilen mail lerin arasında bcc kısmına baris eklenmiş veya bcc kısmına cibil eklenmiş tüm item ları export eder! Yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesinde bu tür filtrenin talep edilebileceğini ve/veya kullanılabileceğini düşünüyorum. ContentFilter parametresinin kullanılan özellikleri bunlarla sınırlı değil. adresine mutlaka göz atın! Başlayan işlemi(mailbox export işlemi) görüntülemek için aşağıdaki cmdlet ten faydalanabilirsiniz. İstatistiksel bilgileri gözlemek isterseniz aşağıdaki cmdlet de kullanışlıdır. Bulk olarak gözlem yapmak isterseniz aşağıdaki döngü kullanılabilir.

52 Output biçiminin görselini değiştirebilirsiniz. PST dosyalarının içeriğini mailbox a import etmek isterseniz aşağıdaki cmdlet i kullanabilirsiniz. Exchange organizasyonundaki mailbox ların tümünü pst dosyasına export etmek isterseniz aşağıdaki code lar ve cmdlet ler işinize yarayacaktır. - Export_bulk isminde bir ps1 dosyası oluşturdum ve içeriğini script pane de yazdığım şekilde kaydettim.

Microsoft Exchange Server 2013

Microsoft Exchange Server 2013 1 P a g e Microsoft Exchange Server 2013 Uğur Demir Sistem Mühendisi 2 P a g e Hakkımda Herşey babamın beni, Lise de Bilgisayar bölümüne yazdırmasıyla başladı. Okula başladığım gün, madem ki bu işte ilerleyeceğim

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ E-POSTA SUNUCU KURULUMU Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Exchange Server Migration Senaryoları

Exchange Server Migration Senaryoları Exchange Server Migration Senaryoları 1 İÇİNDEKİLER HAKKIMDA... 3 EXCHANGE SERVER 2010 KURULUMU... 4 EXCHANGE SERVER MİGRATİON SENARYOLARI... 10 EXCHANGE SERVER 2007 DEN EXCHANGE SERVER 2010 A GEÇİŞ...

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ E-POSTA SUNUCU UYGULAMALARI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Veritabanı Programlama 2

Veritabanı Programlama 2 Şubat 2004 Veritabanı Programlama 2 Yaşar Gözüdeli Veritabanı Programlama 2 Eğitim dizisi Veritabanı Programlama 2 Şubat 2004 Yaşar GÖZÜDELİ Bu ek kopyalanamaz, satılamaz. Her hakkı saklıdır. BYTE ın

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ 4 481BB0068 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI

C# ve ASP.NET DERS NOTLARI FATİH TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ C# ve ASP.NET DERS NOTLARI DERS ÖĞRETMENLERİ SEMA AYDOĞDU MUSTAFA ALTINOK HAKKI AYDIN (4062339/lnvxdb) KONYA 2010 1 C# İLE ASP.NET ASP.NET NEDİR? Asp.net Microsoft

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK KODLA TEMEL UYGULAMALAR 482BK0135 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Windows Server 2012 Hyper-V Failover Cluster Açıklama ve Kurulum Dokümanı

Windows Server 2012 Hyper-V Failover Cluster Açıklama ve Kurulum Dokümanı Versiyon 1 Windows Server 2012 Hyper-V Failover Cluster Açıklama ve Kurulum Dokümanı Ocak 2013 Hazırlayan Hakkında İletişim Takip : Serhat AKINCI IT Pro. : http://serhatakinci.com : serhatakinci@gmail.com

Detaylı

Office 365 Exchange 2010-2013 Hybrid ve User Move İşlemleri

Office 365 Exchange 2010-2013 Hybrid ve User Move İşlemleri Office 365 Exchange 2010-2013 Hybrid ve User Move İşlemleri İçindekiler: Hakkımda... 2 Exchange 2013 Hybrid Yapılandırması ve Office 365 Migration Bölüm 1... 3 Exchange 2013 Hybrid Yapılandırması ve Office

Detaylı

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ REHBER HİZMET SUNUCULARI VE UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Fuat ALTUN

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ REHBER HİZMET SUNUCULARI VE UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Fuat ALTUN İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ REHBER HİZMET SUNUCULARI VE UYGULAMALARI YÜKSEK LİSANS TEZİ Fuat ALTUN Anabilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Programı: Bilgisayar Mühendisliği Yüksek

Detaylı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı

Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulum Dokümanı Yayın Tarihi : Ağustos 2009 Doküman Sürümü : 1.0 Yazar : Serhat AKINCI serhatakinci@gmail.com Hyper-V: Host to Host Failover Cluster Kurulumu Sayfa

Detaylı

Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3)

Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3) Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3) Giriş ve Hakkında Bu ücretsiz e-kitap Serkan BARK tarafından hazırlanmıştır. Kitabı hazırlamamda ki amaç Blackberry ile ilgili Türkçe kaynak sıkıntısını

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 481BB0065 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİ YÖNETİMİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

CIO LARDAN NE İSTİYORSUNUZ? WINDOWS AZURE DA GÜVENLİK BIG DATA İÇİN RADIKAL YEDEKLEME: ACTIFIO UNDERGROUND SKYBOX SECURITY VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ

CIO LARDAN NE İSTİYORSUNUZ? WINDOWS AZURE DA GÜVENLİK BIG DATA İÇİN RADIKAL YEDEKLEME: ACTIFIO UNDERGROUND SKYBOX SECURITY VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ 2013 CIO LARDAN NE İSTİYORSUNUZ? WINDOWS AZURE DA GÜVENLİK BIG DATA İÇİN RADIKAL YEDEKLEME: ACTIFIO UNDERGROUND SKYBOX SECURITY VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ YENİ SAVUNMA HATTIMIZ: DNS MCAFEE NEXT GENERATION

Detaylı

İçerik Yönetim Sistemi. WordPress. Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ. Birecik MYO Kasım 2014

İçerik Yönetim Sistemi. WordPress. Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ. Birecik MYO Kasım 2014 İçerik Yönetim Sistemi WordPress Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ Birecik MYO Kasım 2014 WordPress WordPress; GPL nin (Genel Kamu Lisansı) altında lisanslı PHP ve MySQL üzerine kurulmuş kişisel yayımlama platformudur.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ 6 481BB0070 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK 2013 McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK SEKTÖRÜNE GLOBAL BİR BAKIŞ DİSK VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Detaylı

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ

SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ 2013 SİBER ŞANTAJ ISO 22301 İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDI UNDERGROUND ACTIVE DIRECTORY RIGHTS MANAGEMENT SERVICES (AD RMS) İLE BİLGİ GÜVENLİĞİ WATCHGUARD HIZ VE YÜKSEK ERİŞİLEBİLİRLİK VERİ DEPOLAMA

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

Virtual Hard Disk e Giriş

Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk hakkında Detaylı Bilgiler Bulabileceğiniz PDF bir Dokümandır. Virtual Hard Disk e Giriş Mehmet PARLAKYİĞİT Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk e Giriş Dokümanı Hakkında Bu Doküman

Detaylı

LİNUX KOMUT SATIRI. Kemal Demirez kemaldemirez@gmail.com facebook.com/kemaldemirez0 twitter.com/kemaldemirez

LİNUX KOMUT SATIRI. Kemal Demirez kemaldemirez@gmail.com facebook.com/kemaldemirez0 twitter.com/kemaldemirez LİNUX KOMUT SATIRI Kemal Demirez kemaldemirez@gmail.com facebook.com/kemaldemirez0 twitter.com/kemaldemirez EYLÜL 2013 İÇİNDEKİLER Giriş------------------------------------------------6 Linux Terminali

Detaylı