Uluslararası Turizm Fuarı nda Rize miz Tanıtıldı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uluslararası Turizm Fuarı nda Rize miz Tanıtıldı"

Transkript

1 2015 in İlimiz ve Ülkemiz için Bereketli Bir Yıl Olmasını Dileriz. DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ Rize Ticaret ve Sanayi Odası Ocak Ayı nın 2. Haftası 26 OCAK 2015 Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Ocak 2015 Yıl:2 Sayı:10 Uluslararası Turizm Fuarı nda Rize miz Tanıtıldı Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Valiliği ile birlikte bu yıl sekizincisi düzenlenen ve Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara katıldı. Fuarda; Zilkale, Kemer Köprü, tarihi Fındıklı Konağı, dere, canlı alabalık ve atmaca temalı, gerçek çay toplama imkanı sunulan doğa konseptli Rize standı yoğun ilgi gördü. Sayfa 2 İş-kur Kariyer Günleri nde Odamıza Teşekkür Plaketi 5 Batum Başkonsolosumuz Odamızı Ziyaret Etti Milletvekili Hasan Karal, Aralık Ayı Meclis Toplantımızda 6 8

2 2 Ocak 2015 RİZE TİCARET 8. TRAVEL TURKEY İZMİR Uluslararası Turizm Fuarı nda Rize miz Tanıtıldı Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Valiliği ile birlikte bu yıl sekizincisi düzenlenen ve Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı na katıldı. Fuarda Zilkale, Kemer Köprü, tarihi Fındıklı Konağı, dere, canlı alabalık ve atmaca temalı, gerçek çay toplama imkanı sunulan doğa konseptli Rize standı yoğun ilgi gördü. Rize nin kültürel ve doğal değerlerini tanıtmak amacıyla kurulan stant içerisinde Rize grubu olarak Vali Ersin Yazıcı başta olmak üzere Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, İl Genel Meclisi Başkanı Muhammet Avcı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Vali Yardımcıları Emre Çınar, Şefik Aygöl, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Rizem Kültür ve Turizm Derneği üyeleri ile Rize de faaliyet gösteren otel ve acenta temsilcileri hazır bulundular. Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Ocak 2015 Yıl:2 Sayı:10 Rize Ticaret ve Sanayi Odası Aylık Yayın Organı Adres: Atatürk Cad. No: 359 RİZE Tel: (Pbx) Faks: E-posta: Rize Ticaret ve Sanayi Odası Adına Sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU Genel Yayın Sorumlusu ve Yazı İşleri Müdürü Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Hüseyin KUTLU Yayın Kurulu Başkanı Gafur KARALİ Yayın Kurulu Mısra KULAKSIZOĞLU Seher ÖKSÜZ Ahmet Tahsin YILMAZ Yayın Koordinatörü Ahmet Tahsin YILMAZ Rize Ticaret Gazetesinde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarın kendisine aittir.

3 RİZE TİCARET Ocak Fuarın ilk günü turizm sektörü temsilcilerine verilen açılış kokteyline katılım yüksek oldu. Rize standını çok sayıda ziyaretçinin yanı sıra İzmir Valisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, diğer illerin valileri, belediye başkanları, sektör temsilcileri, seyahat acentası temsilcileri ziyaret etti. Yerli ve yabancı seyahat acentası temsilcileri ile görüşmeler yapıldı. Rize nin tanıtım kitapçığı ve broşürleri fuarda yer alan tur operatörlerine takdim edildi. Rize nin kültür ve turizmi konuşuldu ve davetler yapıldı. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı nda Rize nin her yönüyle, en üst düzeyde dört gün boyunca temsil edilmesi; tarihi, kültürel, doğal, ekonomik ve turistik değerlerinin tüm yönleri ile tanıtılması, Rize nin ulusal ve uluslararası turizm pazarına açılma noktasında önemli katkılar sağladı. Geçtiğimiz yıl 22 ülkenin yer aldığı Turizm Fuar Kon- feransı na bu yıl 30 ülke katıldı. Travel Turkey İzmir e, Türkiye nin yanı sıra Almanya, Arjantin, Avusturya, Bulgaristan, Cibuti, Endonezya, Etiyopya, Gambiya, Gürcistan, Güney Afrika, Güney Kore, Güney Sudan, Hindistan, İran, İtalya, Kenya, Macaristan, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Namibya, Nijerya, Portekiz, Ruanda, Uganda, Ürdün, Tanzanya, Tunus ve Yunanistan olmak üzere toplam 30 ülke katıldı. Fuar da Adıyaman, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Aydın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Giresun, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak ve Bergama, Bodrum, Bornova, Didim, Edremit, Eğirdir, Fethiye, Kapadokya, Karaburun, Kuşadası, Marmaris, Menderes stantları yer aldı.

4 4 Ocak 2015 RİZE TİCARET DOKA, Vali Yazıcı Başkanlığında Toplandı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Dönem Başkanı Rize Valisi Ersin Yazıcı Başkanlığında gerçekleştirildi. Trabzon, Giresun, Artvin, Rize, Gümüşhane ve Ordu illerini kapsayan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı nın 61. Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu nun da DOKA Yönetim Kurulu Üyesi olarak katıldığı toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Rize Valisi Ersin Yazıcı, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Giresun Valisi Hasan Karahan, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, İl Genel Meclis Başkanı ve Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Kocaman ile diğer ilgililer katıldı. Vali Yazıcı başkanlığında yapılan toplantının açılışında Yazıcı, kalkınma ajanslarının bölgelerin kalkınması adına çok güzel çalışmalar yaptığını belirterek, Bugünkü toplantımızda öncelikle tanıtım, teşvik ve işbirliği faaliyetleriyle ilgili bir çalışmamız olacak. dedi. Vali Ersin Yazıcı, DOKA nın bu dönemki toplantısına Rize ili olarak ev sahipliği yapıyoruz. Bu toplantımızda ilimiz ve bölgemizde DOKA nın kapsamı altında bulunan 6 vilayetin özellikle kırsal kalkınma, imalat ve turizm sektörüne yönelik olan projelerin değerlendirileceği bir toplantımız olacak. dedi. Yazıcı, güzel bir çalışma günü sonunda Doğu Karadeniz Bölgesi ne iyi ve güzel olan her şeyi getirme yolunda önemli adımlar atılmış olması temennisinde bulunarak, başvurusu yapılan projeleri değerlendireceklerini, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi. Açılış konuşmasının ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti. Toplantıda, Rize Ticaret ve Sanayi Odası ile Rize Ticaret Borsası nın ortak projesi olan Rize Çay Çarşısı Projesi, tanıtım ve işbirliği faaliyetleri, stratejik planlama ve programlama faaliyetleri, izleme ve değerlendirme faaliyetleri, proje yönetim faaliyetleri, kurumsal yönetim, insan kaynakları, muhasebe ve ödeme faaliyetleri, iç denetim faaliyetleri görüşüldü. Çay Çarşısı Projesi ile Rize ilinin ve Türk çayının ulusal ve uluslararası tanıtımını, turizm hareketliliğinin artmasını, yerel ürünlerin işlenerek yerinden satışının yapılmasını, yerel halk için sosyal yaşam alanı sağlanmasını, yeni cazibe merkezi oluşturmasını ve bölgemiz ekonomisinin gelişmesini sağlaması hedeflendiği ifade edildi. TURİZM SEKTÖRÜ İÇ HİZMET EĞİTİMLERİ 12 Ocak 2015 te BAŞLIYOR Odamız ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde, söz konusu Bakanlıktan gelecek uzmanlar tarafından çalışan personellerinize Ön Büro, Kat Hizmetleri, Yiyecek İçecek Servisi, Yiyecek Üretimi, Yönetici Eğitimi ve Kişisel Gelişim konularında sertifikalı hizmet içi eğitim semineri verilecektir. Başvurular Odamız Kobi Danışma Birimine yapılabilmektektir.

5 RİZE TİCARET Ocak 2015 İŞ-KUR dan Odamız a Teşekkür Plaketi Rize de İş-Kur Rize İl Müdürlüğü tarafından Kariyer Günlerinin 4. sü Rize Ticaret ve Sanayi Odası nda düzenlendi. Törene Vali Ersin Yazıcı, Rize Milletvekilimiz Hasan Karal, Belediye Başkanı Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Rize Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu ve değerli misafirler katıldı. İş-Kur Rize Müdürü Hasan Kiraz, son dönemlerde ilimizde yapılması planlanan yatırımlarla istihdamın çeşitleneceği kanaatinde olduklarını söyledi. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi, Doğu Karadeniz Endüstriyel Merkezi ile ulaşımda yaşanacak gelişmelerin, yetişmiş ara eleman ihtiyacını gündeme getireceğini ifade eden Kiraz, Çalışma ve İş Kurumu olarak bu konuda bundan öncesinde olduğu gibi bu yatırımlar hizmete alınmadan kayıtlı iş gücü ve kayıtlı işsizlik bulunan Rize de paydaşlarımızla kalifiye elemanları ve ara elemanları yetiştirmemiz gerektiğini düşündüğünü ve paydaşlar ile daha yoğun bir işbirliğine açık olduklarını belirtti. Rize Ticaret ve Sanayi Odası olarak yakın ilişkiler kurduğumuz, meslek edindirme kursları ve diğer faaliyetlerde birlikte çalıştığımız İŞ- KUR un, ilimizde çok aktif bir şekilde faaliyet gösterdiğini belirten Karamehmetoğlu, 2013 Yılında 365 oda ve borsa nezdinde yapılan değerlendirme sonucu İşkur ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde Odamızın Türkiye birincisi olduğunu ifade etti. Rize nin önünde geleceğe yönelik çok ciddi projeler bulunduğunu belirten Başkanımız, önümüzdeki süreçte bunların temel atma törenlerine hep birlikte katılacaklarını ümit ettiğini belirtti. Kalifiye eleman sıkıntısının ilimizde had safhada oluğunu belirten Karamehmetoğlu, asıl sorunun iş beğenmezlik olduğunu vurguladı yılı itibarıyla 5 ayrı fasılda yeni kurslar açılacağının müjdesini veren Karamehmetoğlu, Odamızın dergi, gazete ve web sitesinde bu kursların ilan edildiğini, ancak ilginin olması gerekenin altında kaldığını vurguladı. Kalkandere ilçemizde bulunan Organize Sanayi Bölgesi için arsa tahsislerinin önümüzdeki günlerde tamamlanacağını belirten Karamehmetoğlu, burada kurulacak fabrikalar için gereken ara eleman ihtiyacının karşılanabilmesi konusunda kuşku duyduğunu belirtti. Karamehmetoğlu bunun yanında 3000 e yakın çalışanın istihdam edilmesi planlanan Organize Sanayi Bölgesi için, nitelikli ara eleman konusunu birlikte çalışarak çözümleyeceklerine inandığını ifade etti. Rize de işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığını düşündüğünü ifade eden Karamehmetoğlu, hakikaten iş arayıp da bulamayan sayısının çok daha az olduğunu ifade etti. İŞ-KUR Müdürü Hasan Kiraz ın aktif bir şekilde çalıştığını, kurumu masa başından değil sahada işverenleri ziyaret ederek aktif bir şekilde yönettiğini belirten Başkanımız, bu nedenle kendilerine tekrar teşekkür etti. 5 Konuşmaların ardından düzenlenen Plaket töreninde Odamız Genel Sekreteri ve Umem Beceri 10 Yürütme Kurulu Başkanı Gafur Karali ye 2014 yılı içerisinde düzenledikleri kurslar ile istihdama sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür plaketini Rize Valisi Ersin Yazıcı takdim etti.

6 6 Ocak 2015 RİZE TİCARET Türkiye nin Batum Başkonsolosu Temizkan Odamızı Ziyaret Etti Türkiye nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan Odamız ı ziyaret etti. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Cem Temizel ve Genel Sekreter Gafur Karali nin ağırladığı Başkonsolos Temizkan, Başkanımız Karamehmetoğlu ile özellikle Sarp Sınır Kapısı hakkındaki sorunları değerlendirdi. İki komşu ülkenin ekonomik anlamda ilişkilerini güçlendirmesi gerektiğinin vurgulandığı görüşmede bu konuda atılması gereken adımlar değerlendirildi. Odamız, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Vergi Ödül Törenine Katıldı Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası yıllarına ait plaket ve takdir beraatları düzenlenen Ekonominin Yıldızları Trabzon gecesinde sahiplerine takdim edildi. Törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu onur konuğu olarak katıldı. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ve Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu ile Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan nın da katıldığı programda Trabzon Valisi A. Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gelir İdaresi Başkanı Ayhan Yaman da yer aldı.

7 RİZE TİCARET Ocak 2015 UMEM BECERİ 10 Yürütme Kurulu Yeni Açılacak Kursları Görüştü Umem Beceri 10 Yürütme Kurulu Toplantısı Gafur Karali başkanlığında Rize Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşti. Toplantıda turizm sektöründe faaliyet göstermek amacıyla Tophane Kız Teknik ve Meslek Lisesi nde eğitim verilmek üzere 30 kişilik Kat Görevlisi, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi nde eğitim verilmek üzere 50 kişilik Servis Elemanı, 40 kişilik Aşçı Yardımcısı ve 20 kişilik Resepsiyon Görevlisi kursları olmak üzere toplam 140 kişilik kurs açılmasına karar verildi. Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Aralık Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi Aralık Ayı Toplantısı 16 Aralık 2014 Salı Günü İnşaat alanında gerçekleştirildi. Proje Sahipleri Rize Ticaret ve Sanayi Odası nı Temsilen Genel Sekreter Gafur Karali, Rize Ticaret Borsası nı temsilen Genel Sekreter İsmail Kocaman, Müşavir Firma dan (Politecnica) Proje Takım Lideri Kiril Gyoshev ve Hakan Özcan, Müteahhit Firma dan (Tigris) İsmet Ulusoy, Ali Yavuz ve Cüneyt Demir in katıldığı toplantıda proje ile ilgili aylık gelişmeler değerlendirildi. 7

8 8 Ocak 2015 RİZE TİCARET Aralık Ayı Meclis Toplantımız Milletvekili Hasan Karal ın Katılımı ile Gerçekleştirildi Odamız Aralık Ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu başkanlığında Rize Milletvekilimiz Hasan Karal ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Aralık Ayı Meclis Toplantısında, Kasım Ayı Meclis Toplantısı karar tutanakları ve Kasım Ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, okunup üyelerin görüşlerine sunulduktan sonra oylanarak karara bağlandı. Kasım Ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ve hesapları, üyelerin oylarıyla ibra edildi yılı tahmini gelir gider bütçesinin müzakeresi ve oylanmasının gerçekleştirildiği Meclis Toplantısında Meclis Başkanımız Ofluoğlu, Milletvekili Hasan Karal ile tüm misafirlere ve Meclis Üyelerimize hoş geldiniz diyerek katılımlarından dolayı teşekkür etti yılı Bütçesinin hayırlı olmasını temenni eden Ofluoğlu yeni yılda yine projelerin takipçisi olacaklarını, yapılacak çalışmalara her anlamda katkı sağlamaya hazır olduklarını ve ilimiz için yapılan yatırımlara tüm halkımızın sahip çıkması gerektiğini belirtti. Meclis Başkanımız Ömer Faruk Ofluoğlu nun oylamayı tamamlamalarının ardından söz alan Yönetim Kurulu Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu öncelikle yeni bütçemizin hayırlı olması temennisinde bulundu yılı hakkında değerlendirmelerde bulunan Karamehmetoğlu, 2014 yılının seçimler yılı olduğunu bu vesile ile ülkemizin bazı süreçlerden geçtiğini belirtti yılı ilk yarısında başta Havalimanı olmak üzere birçok projede büyük adımlar atılacağını temenni ettiğini ifade etti yılı nda Yeni bir genel seçim olacağını ifade eden Karamehmetoğlu ortalama 4 ile 4,5 yıllık dönemlerle seçimler yapıldığını belirtti yılı seçimleri sonrası 2 yıl içerisinde Türkiye açıklanan yapısal reformları başarı ile tamamlayabilirse çok ciddi büyüme oranı yakalanabileceğine inandığını ifade etti. Ülkemizin önemli bir coğrafyada bulunduğunu belirten Karamehmetoğlu, bu bağlamda uluslararası platformda Rusya nın yaşadığı ekonomik sorunların ülkemize yansımaları göz ardı edilemeyecek olduğunu ifade etti. Eski Öğretmenevi arazisinde yapılması planlanan 5 yıldızlı otel projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Karamehmetoğlu, 22 Aralık ta Bakanlık tarafından askıya çıkan projenin, 60 gün içerisinde talip olacak firmalar arasında gerçekleştirilecek ihale ile başlayacağını ifade etti. Arsa hakkında bilgiler veren Karamehmetoğlu, arsaya konulan değerin yaklaşık 16 milyon TL olduğunu, bakanlığın koyduğu kurallar gereği yatırımcı kuruluşun bu arsaya en az iki katı değerinde yatırım yapmak durumunda olduğunu belirtti. Yapılacak olan Otelin alan ölçüsüne göre çalıştırmak zorunda olduğu personel

9 RİZE TİCARET Ocak sayısının da yine bakanlık tarafından belirlendiğinin altını çizen Karamehmetoğlu şu anki durumda yaklaşık 160 personelin istihdam edilmesi beklendiğini ifade etti. Bu ve benzeri yükümlülükleri üstlenecek firmaları Rize ye çekebilmenin kolay olmadığını ifade eden Karamehmetoğlu yapılan yanlı yayınların Rize ye hiçbir fayda vermeyeceğini, bu yatırımların ilimizin çok acil ihtiyaçları olduğunu belirtti. Akaryakıt fiyatlarındaki düşüş hakkında da değerlendirmelerde bulunan Karamehmetoğlu, burada Batum daki Gümrük Müdürü ile gerçekleştirilen görüşmeler ile elde edilen bilgilere bakıldığında Araç giriş çıkış sayılarındaki değişikliği değerlendirdiğimizde, tırlar haricinde otobüs, minibüs ve binek otomobil geçişlerinde yaklaşık %20 civarında azalmanın söz konusu olduğunu belirtti. İş dünyası açısından istikrarın çok önemli olduğunu belirten Karamehmetoğlu, ilimizde son 12 yılda 2 dönem seçilmiş milletvekilinin bulunmadığını hatırlatarak, devam eden projelerin, yeni gelecek olan Milletvekilleri tarafından sil baştan öğrenileceğinin, bunun da günümüzde daha da değerli olan zamanın harcanmasına neden olacağını vurguladı. İlimizde hangi partiden olursa olsun Rize den güç alan değil Rize ye güç veren Milletvekili seçilmesi gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı. Rize Milletvekili Hasan Karal Odamız Meclis üyelerine yaptığı konuşmada İlimizle ilgili birçok konuya değindi. Rize de gerçekleştirilen yatırımların ve projelerin gerek başlangıcında gerek devamı konusunda Rize Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer Sivil toplum kuruluşlarının büyük payı olduğunu ifade eden Karal, sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa hareket etmesi için büyük çaba gösterdiklerini belirtti. Hesap verebilirlik anlayışını geliştirmek gerektiğini belirten Milletvekili Karal, Sivil Toplum Kuruluşları ile gerçekleştirdikleri istişare toplantıları ile ilimizde gerçekleşen bu yatırımlar konusunda büyük adımlar atılabildiğini vurguladı. Rize nin özlenen tabloyu yakaladığını belirten Karal, atılan adımlarda Rize kamuoyunun fikirlerinin alındığını ifade ederken özellikle Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları Şaban Aziz Karamehmetoğlu ve Ömer Faruk Ofluoğlu nun gerek Rize de gerek Ankara da harcadıkları mesainin büyük payı olduğunu ifade etti. Türkiye de bürokrasi konusunda yaşanan problemlerin devam ettiğini belirten Karal, bazı çalışmalardaki bürokratik engelleri aşmanın zorluklarına değindi. Bürokratik zincirin en büyüğünden en küçüğüne, görev ve sorumluklarına sahip çıkan kişilerden oluşması gerektiğini vurgulayan Karal, yapılan en küçük çalışmada bile süreci sürekli takip etmek gerektiğini belirtti. Rize de kazanılmış birlik ve beraberlik sürecinde, Organize Sanayi Bölgesi nin sorunlarının çözümündeki emeklerinden dolayı Rize Ticaret ve Sanayi Odası na teşekkür eden Karal, arsa tahsisi aşamasına kadar gelinmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ovit Tüneli konusunda da günümüze kadar birçok engel ile karşı karşıya kalındığını belirten Karal, bu olumsuzlukların Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ın dik duruşu ile aşıldığını ifade etti. Rize limanı hakkında değerlendirmelerde bulunan Karal, bu limanın turistik liman olarak kullanılmasının hedeflendiğini belirtti. Uluslararası turistik gemilere hizmet vermenin hedeflendiğini belirtti. İyidere de yapılması planlanan Doğu Karadeniz Endüstri Merkezi hakkında değerlendirmelerde bulunan Karal, mutfak çalışmalarından proje aşamasına varıncaya kadar Rize Ticaret ve Sanayi Odası nın büyük katkıları olduğunu belirten Karal, projenin Bakanlar Kurulu ndan geçtiğini, çalışmaların fiilen başlatıldığını ifade etti. Güney çevre yolu projesine değinen Karal, 2012 yılında ihale edilen projenin 2014 yılı sonunda tamamlanacağının planlandığını, ancak istimlak ve yolun yapısı ile ilgili bazı gelişmelerin bu sürenin uzamasına neden olduğunu ifade etti. Şimdiye kadar yol maliyetinin neredeyse iki katı kadar istimlak ödemesi yapıldığını belirten Karal, yolun tamamlandığında Ovit Tüneli nden daha yüksek bir rakama mal olacağını belirtti. Şehir planlanmasından kaynaklanan sorunların olduğunu belirten Karal, önce binaların, sonra yolların planlandığını belirterek, yaşanan sorunların büyük kısmının bundan kaynaklandığını belirtti. Karal ayrıca güzergahın bir kısmında ise zeminden kaynaklanan engellerin maliyeti artırdığını ve zaman kaybına neden olduğunu belirtti.

10 10 Ocak 2015 RİZE TİCARET Güney Çevre Yolu nun Rize yi arka tarafa açmanın ilk adımı olduğunu belirten Karal, daha içeriden ikinci bir çevre yolu için araştırmaların yapıldığını ifade etti. Havalimanı nın büyük bir proje olduğunu belirten Karal, 525 milyon TL lik keşif bedeli olduğunu belirtti. Rize deki havalimanının 27 ile 32 metre arasındaki derinliğin bulunduğu deniz üzerine yapılacağını belirten Karal, çalışmaların devam edildiğini ifade etti. Rize nin en büyük sorununun ulaşılabilirlik olduğunu belirten Karal, ilk olarak Karadeniz Sahil Yolu nun tamamlandığını, daha sonra Rize-Mardin Sevgi Yolu Projesi ile güneye açılan Rize nin Havalimanı Projesi ile dünyaya açılacağını ifade etti. 3 km lik pist uzunluğuna sahip olacak olan uluslararası bir havalimanı olacağını vurgulayan Karal, pist kalitesinin İstanbul da yapılmakta olan havalimanının pist kalitesi ile aynı olacağını belirtti. İlimizde ve bölgemizde olmazsa olmaz en önemli yatırım alanı turizmdir diyen Karal, bu konuda Rize Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerinin turizm alanında hizmet veren işletmelerin özellikle müşteri memnuniyeti konusunda eğitilmeleri gerektiğini vurguladı. Rize Milletvekili Karal, gelen turistleri en iyi şekilde ağırlayıp uğurlamak gerektiğini, tek seferlik gelmesini değil, yanında birini daha alarak tekrar gelmesini sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. 5 yıldızlı otel konusunda bizleri teşvik eden, Ankara da konunun üzerinde ısrarla durmalarında çok büyük katkıları olan yatırımcının da Rize ye getirilmesi konusunda Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu na teşekkür eden Karal, arsanın yatırıma uygun hale getirilmesinde Maliye Bakanlığı ile gerçekleştirilen yoğun çalışmaların ardından gelinen noktanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Devletin her alanda yatırımcıyı teşvik ettiğini belirten Karal, burada yapılanların bürokratik engellerin çözümlenmesi olduğu ifade etti. Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu nun da ifade ettiği gibi askıda bulunacağı 60 gün boyunca isteyen yatırımcının projeye talip olabileceğini belirten Karal, İlimizin faydasına olan konularda gereken her şeyi yapmaya devam edeceğini ifade etti. Ancak ilimize yatırım yapılmasını istemeyen bazı tarafların daha önce futbol sahası ve benzeri konularda da aynı şekilde engel olmaya çalıştıklarını belirten Karal, bu engelleme çalışmalarına rağmen, bu projeleri Rize mize kazandırmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Bu tür büyük projelerin geri dönüşünün en az 15 yılda olduğunu belirten Karal, yatırımcıyı küstürme çalışmalarına karşın tavrımızı yüksek sesle ortaya koymamız gerektiğini belirtti. Dağbaşı mevkii ile Isırlık arasına 1700 metrelik bir yol yapılacağını ifade eden Hasan Karal, milyon TL lik bir bütçe ile 118 dönüm üzerine yapılacak olan içinde halka açık tesisleri ve mangal yerleri gibi alanlardan oluşan Tabiat Park Projesi için sağlanan yolun karayolları tarafından yapılacağını belirtti. Salarha Tüneli için 2015 yılında Proje nin inşaatının başlanmasının planlandığını belirten Karal, Dalyan da Tünel girişinin bulunduğu projede bölgedeki arsa sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi adına projeye öncelik verileceğini belirtti. Karal ayrıca tünelin iki tüpten oluşacağını, çift gidiş ve çift geliş olarak planlanan tünelin 2700 metre uzunlukta projelendirildiğini ifade etti. Karal, halihazırdaki Dağbaşı yolu projesine ilave bir keşif ile ayrıca turistik bir yaya yolu eklenmesi için çalışma başlatıldığını belirtti. Meslek Komiteleri Aralık Ayı Toplantılarını Gerçekleştirdi 4. Meslek Komitesi 8. Meslek Komitesi 9. Meslek Komitesi 11. Meslek Komitesi Odamız Meslek Komiteleri, Aralık Ayı Toplantılarını Odamız toplantı salonlarında gerçekleştirdi. Toplantılarda Komite Başkan ve üyeleri sektörel sorunları masaya yatırarak çözüm önerilerini değerlendirdiler.

11 RİZE TİCARET Ocak 2015 Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi nde Isırlık Tabiat Parkı Projesi Toplantısı Yapıldı 11 Rize, Müftü Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi nde düzenlenen ve Milletvekili Hasan Karal, Belediye Başkanı Reşat Kasap, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, bölge müdürleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı toplantıda projelerin son durumları konuşuldu. Rize nin Isırlık mevkiinde yapılması planlanan kent ormanı ve mesire alanı projesinin çalışmalarının başlandığı açıklanırken, sahanın sağlamlaştırılması ve istinat duvarlarının yapılması için arazinin uygun hale getirilmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Rize şehir merkezine kuş bakışı görüş açısına sahip olan Isırlık mevkii, doğal yapısı ile de turizme yönelik faaliyetlerin yapımına uygun özellikler taşımakta. Proje kapsamıda teleferik istasyonu, manzara seyir teraslı kır kahvesi ve yürüyüş yolları yapılması planlanıyor. Toplantıda, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, müdürlüklerinin Rize de 3 yıldır gerçekleştirdiği faaliyetler ve Rize Şube Müdürlüğü tarafından yapılmakta olan Isırlık Tabiat Parkı çalışmaları hakkında sunum yaptı. Milletvekili Karal, Isırlık Tabiat Parkı Projesinin önemli bir proje olduğunu belirterek, çalışmaların 27 Aralık itibari ile başladığını, ilk etap ödenekte Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaklaşık 2 milyon 250 trilyon bir para gönderildiğini bildirdi. Bundan sonra bu projenin uygulanmaması için hiç bir engel kalmadığını vurgulayan Karal, yıllardan beri bir türlü değerlendirilemeyen böyle bir mekanın da Rize nin turizmine çok faydalı bir proje ile değerlendirileceğini düşündüğünü belirtti. Belediye Başkanı Kasap, Isırlık Tabiat Parkı Projesi nin çalışmalarının başladığını ifade ederek, bölgeyi ilgilendiren bir diğer projenin teleferik projesi olduğunu, bununla ilgili kamulaştırma çalışmalarını önümüzdeki haftalarda tamamlanacağını belirtti. Kasap Ayrıca bu projeyi Rize deki kurumlarla birlikte gerçekleştirmek istediklerini, Isırlık Tabiat Parkı Projesi nin Rize ve Rize de yaşayan insanların nefes alacağı bir yer olacağını ifade etti. Karayolları 10. Bölge Müdürü Bayramçavuş, Isırlık Tabiat Parkı na ulaşım hakkında bazı bilgiler paylaştı.

12 Ocak Ayı Faaliyetleri 12 Ocak 2015 RİZE TİCARET OCAK AYI FAALİYETLERİ Meslek Komiteleri Ocak Ayı Toplantıları 2 Ocak Cuma Saat Meslek Komitesi 5 Ocak Pazartesi Saat Meslek Komitesi 5 Ocak Pazartesi Saat Meslek Komitesi 5 Ocak Pazartesi Saat Meslek Komitesi 6 Ocak Salı Saat Meslek Komitesi Genişletilmiş Ar-Ge Komisyonu Toplantısı 6 Ocak Salı Saat Meslek Komitesi 6 Ocak Salı Saat Meslek Komitesi 27 Ocak 2015 Salı 7 Ocak Çarşamba Saat Meslek Komitesi 7 Ocak Çarşamba Saat Meslek Komitesi 7 Ocak Çarşamba Saat Meslek Komitesi 8 Ocak Perşembe Saat Meslek Komitesi 8 Ocak Perşembe Saat Meslek Komitesi 8 Ocak Perşembe Saat Meslek Komitesi 9 Ocak Cuma Saat Meslek Komitesi 9 Ocak Cuma Saat Meslek Komitesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı 9 Ocak Cuma Saat Meslek Komitesi 12 Ocak Pazartesi Saat Meslek Komitesi 12 Ocak Pazartesi Saat Meslek Komitesi 29 Ocak 2015 Perşembe 13 Ocak Salı Saat Meslek Komitesi 13 Ocak Salı Saat Meslek Komitesi 13 Ocak Salı Saat Meslek Komitesi Yönetim Kurulu Ocak Ayı Toplantıları 6 Ocak Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı 13 Ocak Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı Üniversite - Sanayi İşbirliği Toplantısı 20 Ocak Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı 27 Ocak Salı Saat Yönetim Kurulu Toplantısı 30 Ocak 2015 Cuma

Odamız Heyeti, Ankara Rize Günlerinde

Odamız Heyeti, Ankara Rize Günlerinde 15-22 NİSAN TURİZM HAFTASI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Nisan 2015 Yıl:2 Sayı:13 e-gazete Odamız Heyeti, Ankara Rize Günlerinde Valilik

Detaylı

RİZE TİCARET VE SANAYİ ODASI

RİZE TİCARET VE SANAYİ ODASI 1 İÇİNDEKİLER Meclis Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu Artık Çalışma Zamanı 6 Yön. Kur. Bşk. Şaban Aziz Karamehmetoğlu 2014 te Hedefler Büyüdü 8 Seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize de STK Başkanları ile

Detaylı

Yayla Turizminin Parlayan Yıldızı Ayder de Değerlendirme Toplantısı

Yayla Turizminin Parlayan Yıldızı Ayder de Değerlendirme Toplantısı ENGELLİLER HAFTASI BİLİŞİM HAFTASI 10-16 Mayıs 2015 1-7 Mayıs 2015 Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Mayıs 2015 Yıl:2 Sayı:14 e-gazete Yayla Turizminin Parlayan Yıldızı Ayder de Değerlendirme Toplantısı

Detaylı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize de Başkanlarımızla Görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize de Başkanlarımızla Görüştü. 29 Ekim - 4 Kasım 2014 Kızılay Haftası Vefatının 76. Yılında Saygıyla Anıyoruz 6 Kasım 2014 Dünya Şehircilik Günü Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı Kasım 2014 Yıl:1 Sayı:8 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip

Detaylı

Kuzey Güneyle Buluştu

Kuzey Güneyle Buluştu Kuzey Güneyle Buluştu Mayıs ta Temel Atılıyor Ovit Tünelinde Işık Göründü İçindekiler 06 08 20 22 28 29 30 36 37 40 42 44 46 48 50 55 58 Avrupada Küresel Ekonomi Bilişim Fırsatları OSB ve Ovit Tüneli

Detaylı

Çalışan Gazeteciler Günü Etkinliği 10 Ocak 2012

Çalışan Gazeteciler Günü Etkinliği 10 Ocak 2012 Çalışan Gazeteciler Günü Etkinliği 10 Ocak 2012 Her yıl Çanakkale Basını ile birlikte kutlamış olduğumuz Çalışan Gazeteciler gününü bu yıl da basınımızla bir arada kutlandı. Toplantı öncesinde Çanakkale

Detaylı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Ticaret ve Sanayi Odası 1 2 Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Ticaret ve Sanayi Odası 3 içindekiler 06 Ekonomik krizde birlik beraberlik 08 Küresel rekabette karşı değişim 10 Çay ve çay içme kültürü

Detaylı

Değerli Üyelerimiz; Küresel Ekonomiye Uyum

Değerli Üyelerimiz; Küresel Ekonomiye Uyum Küresel Ekonomiye Uyum Selçuk Arslan Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu nun heyetinde iş dünyasını ve odamızı temsilen katıldığım Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ın İsveç,

Detaylı

STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU

STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet KESKİNSOY

Detaylı

"Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013

Kalkınmanın Yolu, İpekyolu İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013 "Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013 Röportaj 3 Değerli Okuyucularımız; İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) faaliyetlerini ve bölgemizi tanıtmak amacıyla dört ayda bir yayınlanacak

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı

Rize Ticaret Borsası

Rize Ticaret Borsası Rize Ticaret Borsası Rize Commodity Exchange 2013 Faaliyet Dergisi / 2013 Activities Magazine 2014 Sayı: 4 urkish ea Rize Ticaret Borsası Rize Commodity Exchange 2013 Faaliyet Dergisi 2013 Activities

Detaylı

Rize-Mardin Sevgi Yolu. Onkoloji Merkezinin Temeli Atıldı. Ankara da Rize Günleri Etkinliği. RTSO üyelerine bankalardan kredi

Rize-Mardin Sevgi Yolu. Onkoloji Merkezinin Temeli Atıldı. Ankara da Rize Günleri Etkinliği. RTSO üyelerine bankalardan kredi İÇİNDEKİLER 06 14 28 36 45 50 2010 yılı ekonomisi ve olmazsa olmazı Rize için önemli yatırım Onkoloji Basında Rize-Mardin Otoyolu RTSO Ekpo Batumi Fuarında 2010 yılı ekonomisi ve olmazsa olmazı İhracaat

Detaylı

Geride bıraktığımız üç

Geride bıraktığımız üç Turizm seferberliği Selçuk Arslan Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu nun heyetinde iş dünyasını ve odamızı temsilen katıldığım Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ın İsveç,

Detaylı

Bakan Zeybekci, Denizli iş dünyasıyla buluştu

Bakan Zeybekci, Denizli iş dünyasıyla buluştu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu: Reform ateşinin yeniden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Maalesef son 6 yılda yerimizde sayıyoruz. Bunun

Detaylı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Ticaret ve Sanayi Odası 1 2 Rize Ticaret ve Sanayi Odası Rize Ticaret ve Sanayi Odası 3 içindekiler 06 İlimizin öncelikli meselesi işsizlik 08 Statejik Planlama 10 Çay kültürü ve yeni projeler 12

Detaylı

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz; 1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile özel sektörümüz dünya ile rekabetinde büyük bir avantaja

Detaylı

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Haberler Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015 nın yayın organıdır Çinli Yatırımcıları Ağırladık FTSO GEKA yı Yatırımcılarla Buluşturuyor FTSO ile GEKA arasında gidilen işbirliği sonucunda GEKA

Detaylı

KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU

KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 FAALİYET RAPORU ORMAN ÜRÜNLERİ YATIRIM ALTERNATİFLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Odamız tarafından oluşturulan Orman Ürünlerinin Değerlendirilmesine Yönelik Yatırım Alternatifleri

Detaylı

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12

N Z P. NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı. Y l: Eylül 2013 Say : 12 N Z P T CARET ODASI Y l: Eylül 2013 Say : 12 Nizip Ticaret Odas Üyelerine Yönelik Ücretsiz Yay n d r NTO Başkanı Mehmet ÖZYURT Nizip Adına Bir İlke Daha İmza Attı Nizip Ticaret Odası nda Meslek Komitesi

Detaylı

ERCİYES KAYSERİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 3 AYLIK YAYIN ORGANI

ERCİYES KAYSERİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 3 AYLIK YAYIN ORGANI 10 NİSAN 2013 KSMMMO ERCİYES Sayı: 10 NİSAN 2013 KAYSERİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 3 AYLIK YAYIN ORGANI CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN ABDULLAH GÜL Ü MAKAMINDA ZİYARET ETTİK III. TÜRKİYE SEKTÖREL

Detaylı

Trabzon için birlikte çalışmalıyız

Trabzon için birlikte çalışmalıyız Trabzon için birlikte çalışmalıyız Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TTSO nun organize ettiği toplantıda Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile bir araya geldi.

Detaylı

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net II. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zirvesi Baþkanýn kaleminden Oda Üyeleri ve Bölge İşadamlarını Zirveye Hazırlamak

Detaylı

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL8 SAYI: 46 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel Sekreter) Yayın Kurulu Ramazan

Detaylı

Köşe yazısı. Meclisimiz. Mehmet Erdoğan Köşe Yazısı. Yönetim Kurulu. Hukuki ve Mali Danışma Merkezi. Birlikten Kuvvet Doğdu. AB Projeleri.

Köşe yazısı. Meclisimiz. Mehmet Erdoğan Köşe Yazısı. Yönetim Kurulu. Hukuki ve Mali Danışma Merkezi. Birlikten Kuvvet Doğdu. AB Projeleri. 3 12 5 6 7 8 9 12 15 18 22 30 41 45 Köşe yazısı Meclisimiz Mehmet Erdoğan Köşe Yazısı Yönetim Kurulu Hukuki ve Mali Danışma Merkezi Birlikten Kuvvet Doğdu AB Projeleri Labaratuar Tanıtım Faaliyetleri Konferans

Detaylı

OCAK MART 2013 OCAK MART

OCAK MART 2013 OCAK MART OCAK MART 1 Heyecanımız hiç bitmeyecek Selçuk Arslan Yönetim Kurulu Başkanı İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde yürüttüğümüz Uzmanlaştırılmış Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi (UMEM)

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Ekim 2014 Yıl 22 Sayı 269

DENİZ TİCARETİ. Ekim 2014 Yıl 22 Sayı 269 DENİZ TİCARETİ Ekim 2014 Yıl 22 Sayı 269 Cumhuriyet in 91. Yılı Törenlerle Kutlandı Doğu Akdeniz de Hidrokarbon Kaynakları ve Deniz Alanlarının Sınırlandırılması Uluslararası Engelli Dalgıçlar Birliği

Detaylı

1882 EKİM ARALIK 2014

1882 EKİM ARALIK 2014 Ekonominin nabzı ilimizde attı Selçuk Arslan Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu nun heyetinde iş dünyasını ve odamızı temsilen katıldığım Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan

Detaylı

Proje Yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında Gümüşhane Tarım Kredi Kooperatif Başkanı Cem KÖKSAL Makamında ziyaret edildi.

Proje Yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında Gümüşhane Tarım Kredi Kooperatif Başkanı Cem KÖKSAL Makamında ziyaret edildi. 04 Ocak 2011 Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanlığınca Yenilikçi Yöntemlerle Kayıtlı İstihdamın Teşviki Hibe Programı Kapsamında (GTSO) tarafından yürütülmekte olan Kayıtlı İstihdamın Artırılması

Detaylı

Yönetim Kurulu Başkanı

Yönetim Kurulu Başkanı ÖNSÖZ Özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları, dünyada yaşanan değişim ve gelişmeler neticesinde yeniden yapılanma sürecine girmişlerdir. Günümüzde hem özel sektör işletmeleri hem de kamu kuruluşları geleceklerine

Detaylı