DETERJAN VE KOZMETİK HAMMADDELERİ EMD

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DETERJAN VE KOZMETİK HAMMADDELERİ EMD"

Transkript

1 1/6 ADI INCI NAME İŞLEVİ ARAPHEN K 100 Coconut amine ethoxylate Islatıcı, temizleyici, emülsifiye edici bir ajandır. Sprey ve daldırma şeklindeki yağ çözücü ortamlarda ve yağ çözücü ürünlerde yüzey aktif madde olarak kullanılır. Özellikle yağ çözücü ürünlerde oldukça etkin bir hammaddedir. ARLYPON VPC Asidik ortam kıvam artırıcı Hidroklorik asit, fosforik asit, sülfamik asit gibi asit çözeltilerinin kıvamını arttırmak için kullanılır. Tüm anyonik, katyonik ve amfoterik yüzey aktiflerle birlikte kullanılabilir. COMPERLAN KD Cocamide DEA Viskozite arttırıcı, emülsifiye edici ve köpük stabilitesini arttırıcı olarak bulaşık deterjanlarında, el yıkama sıvılarında ve şampuanlarda kullanılır. COMPERLAN COD Cocamide DEA (and) Glycerin Viskozite arttırıcı, emulsifiye edici ve köpük stabilitesini arttırıcı olarak bulaşık deterjanlarında, el yıkama sıvılarında ve şampuanlarda, yağ alkolü eter sülfat içerikli yüzey aktif preparatlarda kullanılır. DEHYDOL 980 Fatty alcohol alkoxylate Viskozite arttırıcı, emulsifiye edici ve köpük stabilitesini arttırıcı olarak bulaşık deterjanlarında, el yıkama sıvılarında ve şampuanlarda, yağ alkolü eter sülfat içerikli yüzey aktif preparatlarda kullanılır. DEHYDOL LS 2 Fatty alcohol C12 - C14 with approx. 2 moles EO Her türlü ev ve endüstriyel tipteki temizleyicilerde nonil fenol etoksilatlarının ikamesi için de kullanılan, ıslatma ve emülsiye etme özelliği çok iyi olan noniyonik yapıdaki bir yüzey aktif maddedir. DEHYDOL LS 4 Fatty alcohol C12 - C14 with approx. 4 moles EO Her türlü ev ve endüstriyel tipteki temizleyicilerde nonil fenol etoksilatlarının ikamesi için de kullanılan, ıslatma ve emülsiye etme özelliği çok iyi olan noniyonik yapıdaki bir yüzey aktif maddedir. DEHYDOL LT 7 Yağ alkolü +7 EO Baz olduğu yağ alkolünün dengelenmiş alkil zinciri ve hidrofilik doğası nedeniyle çok geniş bir spektrumda,özellikle yağ ve kir çözücü ve sıvı çamaşır detrjanlarında uygulama alanı bulur.

2 2/6 DEHYPON KE 3447 Modifiye yağ alkolü poliglikol eter. Az köpük gerektiren sert yüzey temizleyicilerinin ıslatma özelliğini arttırır.bu nedenle az köpürme ve ve çok iyi ıslatma özellikleri sayesinde ev veya endüstriyel temizleyicilerde rahatlıkla kullanılabilir.alkali formulasyonlarında yeterli miktarda stabilitesi vardır. Ayrıca asit (fosforik asit veya sitrik asit vb.) bulunan ortamlarda da stabildir. DEHYPON LS 45 DEHYPON LS 54 Fatty alcohol C12 - C14 with approx. 4 moles EO and approx. 5 moles PO Fatty alcohol C12 - C14 with approx. 5 moles EO and approx. 4 moles PO Teknik yapısı itibariyle su sertliğinden etkilenmemesi,az köpüren bir yapıya sahip olması nedeniyle her türlü genel temizlik ürünlerinde sıvı ve toz temizleme ürünlerinin formülasyonunda kullanılır. Alkali ortamda (karbonat, silikat, fosfat) ve asidik ortamda (fosforik asid, sitrik asit) stabildir. Ürün, noniyonik bir yapıya sahiptir ve her türlü genel temizlik ürünlerinde kullanılabilir. Su sertliğinden etkilenmez. Az köpüren yağ alkolü EO/PO türevidir. DEHYPOUND GL Klorlu ortam kıvam artırıcı Sodyum hipoklorit viskozitesini arttırmak için kullanılan yüzey aktif malzeme karışımıdır. Hipoklorit içinde stabil olarak kalır. %3 5 arasında aktif klor içeren kıvamlı ürünler yapılabilir. DEHYQUART AU-46 Esterquat Esterquat yapılı bir katyon aktiftir.yumuşatıcı üretiminde kullanılır. DEHYTON DC Disodium Cocoamphodiacetate DEHYTON DC yumuşak yüzey aktif madde preparatlarında kullanılabilen oldukça uyumlu bir amfoter bileşiktir. Anyonik yüzey aktif maddelerle birlikte, dermatolojik olarak geliştirilmiş bir ürün ortaya çıkaran sinerjik etkiler elde edilmektedir. DEHYTON KE BENZ. Cocamidopropyl Betaine (%30) Amfoterik yapıya sahip olan DEHYTON KE-BENZ, kozmetik ve farmasötik yüzey aktif ürünlerinde yaygın olarak kullanım alanı bulur. Anyonik yüzey aktiflerle birlikte kullanıldığında, oluşan sinerjik etki ile bitmiş ürünlerde dermatolojik özellikleri iyileştirilmiş ürünler elde edilebilir. DEHYTON P CAW Amides. coco, N-(2-dimethylaminopropyl), N-oxides Yüzey aktif içeren sistemlerde gösterdiği sinerjik etkilerle ürünleri dermatolojik olarak iyileştirebilir. Formülasyonlarda köpük arttırıcı ve köpük stabilizatörü olarak da görev yapar.

3 3/6 DEHYTON PK 45 Cocamidopropyl Betaine (%35) Deterjan sanayisinde, kozmetik ve farmasötik genel uygulamalarda kullanılır. Anyonik aktif maddelerle oluşturacağı sinerji ile bitmiş ürünlerde cilt iritasyonunu azaltır. DEHYTON PL Dimethyl N (lauryl-myristil) amine oxide Genel temizlik ve bulaşık deterjanı formülasyonlarında yardımcı yüzey aktif madde olarak kullanıma uygundur. Diğer özellikleri arasında köpük artırıcılık ve köpük dengeleyicilik sayılabilir.özellikle sodyum hipokloridin dezenfeksiyon ve yüzey aktif maddelerin temizleme gücü konseptlerinin bileşimi,köpüren çamaşır suyu formüllerine uygun bir hammaddedir. DEMELAN AU-39/BIO Blend of quaternized ethoxylated fatty oil and ethoxylated fatty amine Bazik ortamlarda kuvvetli yağ sökücü, emülsifiye edici ve ıslatıcı katyonik bir yüzey aktiftir., mutfak temizleyici, fırın temizleyici, motor temizleyici, metal işleme (yağ alma ve metaloksit uzaklaştırma) vb. ev tipi ve endüstriyel uygulamalarda kullanılabilir. DERIPHAT 160 C Sodium-N-Lauryl-β-iminodipropionate Amfoterik yapısı nedeniyle, yüksek miktarda elektrolit olan ortamlarda, geniş bir ph-aralığında (asidik ve bazik),genelde dezenfektan olarak kullanılan katyonik yüzey aktiflerle birlikte kullanılabilme özelliğinden dolayı özellikle bu alanda üretilen temizleyicilerde uygulama alanı bulabilir. EUPERLAN HCO Opaklaştırıcı polimer - yüzey aktif dispersiyonu Yüzey aktif içeren formülasyonlarda opaklaştırıcı olarak kullanılabilir. EUPERLAN PCO Opaklaştırıcı Yüzey aktif içeren formülasyonlarda opaklaştırıcı olarak kullanılabilir. EUPERLAN PK 710 BENZ Sedeflendirici Yoğun ve parlak sedefli bir görünüme sahip olan ürünlerin üretimindeki kullanıma uygundur. EUPERLAN PK 771 BENZ. Sedeflendirici Parlak sedef görünümü verilmek istenen sıvı sabun, şampuan gibi yüzey aktif preparatlarında kullanılabilir. GLUCOPON 215 UP Yüzey temizleyiciler için özel Noniyonik Çok iyi ıslatma kabiliyeti ve dispersiyon özelliğinden dolayı nötral, alkali ve asidik her türlü evsel ve endüstriyel sert yüzey temizleyicisinde kullanılabilir. Aynı zamanda yüksek miktarda yüzeyaktif madde, tuzlar ve alkalililer içeren formülasyonlarda faz oluşumu engelleyici ara çözücü olarakta kullanılır.

4 4/6 GLUCOPON 225 DK Yağ alkolü (C8-C10) alkil poliglikozid. Çok iyi yüzey ıslatma, mükemmel alkali çözünürlüğü (stabilitesi), dispersant etkisi ve yüzey gerilimi düşürme olarak etki gösterir. Aynı zamanda yüksek alkali ve yüksek elektrolit içeren çözeltilerde faz engelleyici olarak kullanılabilir. GLUCOPON 50 G GLUCOPON 600 CS UP Alkyl polyglycoside on inorganic and organic carrier C12-C14 alkyl polyglycoside. GLUCOPON 50 G gdeterjan ve yemizlik pazarı için granular bir APG dir. The manufacturing of GLUCOPON 50 G üretimi fluidize yatak teknolojisi temellidir ve granular yapısı çamaşırhane tozları ve tabletlerine, temizlik küplerine ve tablet/toz otomatik bulaşık deterjanlarına sorunsuz eklenmesini sağlar. Nnoniyonik yapıya sahip,alkil poliglikozit yapısında bir yüzey aktiftir. Anyon aktiflerin köpük davranışı alkil poliglikozidlerin ortama ilavesi ile pozitif olarak etkilenir. Yağ alkolü sülfatın köpük yüksekliği ve köpük stabilitesi, artan su sertliklerinde, Glucopon 600 CS UP katılımıyla artar. Alkil poliglikozidler bulaşık yıkama ürünlerinin kombinasyonlarında,temizleme performansı bakımından teknolojik avantaj sağlar.glucopon 600 CS UP nin sinerjik etkisi genellikle diğer kullanılan yüzey aktiflerin performanslarını arttırır,yüzey aktif madde içeriği azalırken, gösterilen performans aynı seviyede kalır. GLUCOPON 650 EC Yağ alkolü (C8-C14) alkil poliglikozid. GLUCOPON 650 EC, bulaşık yıkama ürünlerinde anyonik ve amfoterik yüzey aktiflerle olan kombinasyonlarında, mükemmel bir temizleme performansı sağlar. Bu ürün elde bulaşık yıkama maksadıyla geliştirilmiştir. Ayrıca sert yüzey temizleyici ve sıvı çamaşır deterjanı gibi evsel ve endüstriyel temizlik ürünlerine, ekstra bir temizlik gücü kazandırır.daha düşük alkil zinciri içeriğinden dolayı GLUCOPON 650 EC, daha düşük sıcaklıklarda depolanabilir ve kullanılabilir. (> 5 C).GLUCOPON 650 EC mükemmel cilt uyumu sağlar. Cilt açısından tahriş edici olmayan ürün olarak sınıflandırılmıştır. MARANİL Lineer Alkil Benzen Sülfonik Asit Deterjan sanayiinde yüzey aktif madde olarak kullanılır.

5 5/6 POLYQUART AMPHO 149 Akrilik copolimerin sulu çözeltisi POLYQUART AMPHO 149, yüzey temizleme formülasyonlarında temizleme performansını arttırıcı, rahat, kolay temizleme özelliği sağlayan polimerik katkı maddesi olarak kullanılır. POLYQUART CCE Opaklaştırıcı-Peroksitli ortam POLYQUART CCE fabrika ürünlerinde kırışıklık düzeltici olarak kullanılan additiftir. POLYQUART CCE katyonik ve noniyonik surfaktanlarla uyumludur. endüstriyel yumuşatıcı formülüne 2,5-3,5 % POLYQUART CCE eklenmesi gelişmiş şekil, yapı ve yumuşaklık kazandırmakta ve ütüleme kolaylığı sağlamaktadır. TEXAL SK 7 Yağ Asidi ve Etoksile Yağ Alkolü karışımı TEXAL SK 7, genel amaçlı temizleyiciler, sıvı çamaşır deterjanları gibi, sabun içeren ürünlerde kullanılabilir. Üretimde C arasında kullanıldığı zaman sabun içeren soğuk proses üretimler yapılabilir. TEXAL VP Özel yüzeyaktif-peroksitli ortam TEXAL VP anyonik, nonyonik ve amfoterik yüzey aktif karışımıdır.hidrojen peroksit içeren sert yüzey temizleyicileri kıvamlı hale getirmek, çamaşır yıkama deterjanlarında ön işlem ajanı olarak kullanılan sıvı deterjanlarda kullanılabilir TEXAPON EHS 2-ethylhexyl sulfate, sodium salt TEXAPON EHS hidrotropik özellikleri sayesinde sıvı temizleyicilerin sert yüzeylerdeki yayılabilirliğini arttırır. Alkaline ortamlarda kullanılan ıslatıcılarda kullanılabilir. Konsantre yüzey aktif çözeltisinin bulanma noktasını ve viskozitesini düşürür. Asidik temizleyiciler için kullanıma uygun değildir. TEXAPON 842 Sodium-n-octyl sulfate TEXAPON 842 yüksek elektrolit içerikli karışımlarda iyi bir ıslatıcı olamsının yanı sıra düük sıcaklık bulanmalarının sıcaklığını düşürür.

6 6/6 DEHYPON WET Modified fatty alcohol polyglycolether DEHYPON WET düşük köpüklü, hızlı temizleme etkili, mükemmel ıslatıcı olan noniyonik surfaktandır. yüksek sıcaklık aralığında hızlı temizleme ve düşük köpük etkisine sahip olması dolayısıyla endüstriyel uygulamalar için uygundur bununla birlikte genel temizlik, yer temizlik, mendil ve otomatik bulaşık yıkama için durulama katkısı olarak önerilmektedir. cam temizleme ve mendillerde kullanıldığında buğu önleyici avantajı ortaya çıkar.alkali formulasyonlarda yeterli stabiliteye sahiptir.asit varlığında stabildir Ör. fosforik asit, sitrik asit. anyonik, katyonik ve noniyonik surfaktanlarla uyumluluğundan ve oda sıcaklığında berrak sıvı görünümünden dolayı formulasyon sklası geniştir.

KOZMETİK ÜRÜNLERDE YÜZEY-AKTİF MADDELER. Naz Zeynep ATAY Boğaziçi Üniversitesi FEF Kimya Bölümü

KOZMETİK ÜRÜNLERDE YÜZEY-AKTİF MADDELER. Naz Zeynep ATAY Boğaziçi Üniversitesi FEF Kimya Bölümü KOZMETİK ÜRÜNLERDE YÜZEY-AKTİF MADDELER Naz Zeynep ATAY Boğaziçi Üniversitesi FEF Kimya Bölümü 1 Yüzey-aktif madde YAM YAM sınıflandırması Uygulamaya göre Emülgatörler (Emulsifiers) Köpürtücüler (foaming

Detaylı

ÜRÜN YAPI ÜRÜN ÖZELLĠKLERĠ

ÜRÜN YAPI ÜRÜN ÖZELLĠKLERĠ KĠMSEL Kimyevi End. Ham. San. Tic. Ltd. ġti Yeni Camlıca Mahallesi No:59 Umraniye (TEM - Atasehir Yanyol) Istanbul/Turkiye Tel: + 90 216 444 64 74 Fax: + 90 216 580 95 21 ÜRÜN LĠSTESĠ KIVAMLAġTIRICI HEC

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ DETERJAN ANALİZLERİ 524KI0087 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

bileşiklerinin ph duyarlılığı yoktur. Kuarterner olmayanlar da çok değerlikli anyonlara karşı oldukça yüksek hassasiyete sahiptir.

bileşiklerinin ph duyarlılığı yoktur. Kuarterner olmayanlar da çok değerlikli anyonlara karşı oldukça yüksek hassasiyete sahiptir. 1 BÖLÜM-1- GĠRĠġ Surfaktantlar çok az miktarlarıyla, çözündüğü bir likidin yüzey veya arayüzey özelliğini belirgin bir şekilde değiştiren maddelerdir. Yüzey aktif maddeler olan surfaktantlar yağ/su ara

Detaylı

KATKI MADDELERİ. Ref. e_makaleleri, Petrol, Petrol Kimyası, Yakıtlar Yağlar

KATKI MADDELERİ. Ref. e_makaleleri, Petrol, Petrol Kimyası, Yakıtlar Yağlar 1 KATKI MADDELEİ ef. e_makaleleri, Petrol, Petrol Kimyası, Yakıtlar Yağlar Katkı maddeleri, yakıtlar, yağlar veya diğer ürünlere performanslarını artırmak amacıyla çok az miktarlarda (çoğu kez ppm seviyelerinde)

Detaylı

MUTFAK HİJYEN ÜRÜNLERİ

MUTFAK HİJYEN ÜRÜNLERİ MUTFAK HİJYEN ÜRÜNLERİ Sıvı Bulaşık Deterjanı Her türlü elle bulaşık temizliği için kullanılır. İçerdiği yüzey aktif maddeler biyolojik olarak doğada parçalanır. Cildi korur. Bol köpüklü, ekonomik ve hoş

Detaylı

Kir tipi Çözücü ortam Yüksek ısının etkisi

Kir tipi Çözücü ortam Yüksek ısının etkisi Prof. Dr. Mustafa SAMASTI İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, İSTANBUL Temizlik, aletlerdeki kir, doku artıkları, yabancı madde ve partiküllerin

Detaylı

ÖĞRETĐMDE PLANLAMA VE DEĞERLENDĐRME

ÖĞRETĐMDE PLANLAMA VE DEĞERLENDĐRME ÖĞRETĐMDE PLANLAMA VE DEĞERLENDĐRME FEN VE TEKNOLOJĐ SUNUMU 12. SINIF YÜZEY AKTĐF MADDELER DERS SORUMLUSU: PROF.DR.ĐNCĐ MORGĐL ANKARA,2008 KĐMYA KONUSU: TEMĐZLĐK MALZEMELERĐ *SABUNLAR *DETERJANLAR *AĞARTICILAR

Detaylı

Temizligin Aydınlatan Gücü KİMYA

Temizligin Aydınlatan Gücü KİMYA Temizligin Aydınlatan Gücü ( KİMYA Firma Profili HAKKIMIZDA 1998 yılında, çamaşır suyu ve tuzruhu üretimiyle Eskişehir Baksan Sanayi Sitesinde imalat hayatına başlayan SİRAÇ ailesi üretim ve çalışma ağını

Detaylı

Dostunuzu düşmanınızı tanıyın!

Dostunuzu düşmanınızı tanıyın! Dostunuzu düşmanınızı tanıyın! Sentetik temizlik ürünleri neden düşman? Hepimiz yıllarca kullandık. Mutfakta, banyoda, çamaşırlarımızda Yaşadığımız mekânların her köşesinde. Temizlemek, dezenfekte etmek

Detaylı

YAĞ SÖKÜCÜLER. Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. RESOLVER -EX Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. Alkali Toz Yağ Alma Ürünü

YAĞ SÖKÜCÜLER. Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. RESOLVER -EX Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. Alkali Toz Yağ Alma Ürünü YAĞ SÖKÜCÜLER RESOLVER Yüksek Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü Su ile karıştırılarak kullanılan güçlü yağ sökücüdür. Tüm sanayi yağları üzerinde etkili ve hızlı sonuç verir. Katı yağlar, gıda yağları, gres

Detaylı

o=::: 02 w > DEZENFEKTASYON SANİTASYON ~ 21 w o 37 z 41 u 47

o=::: 02 w > DEZENFEKTASYON SANİTASYON ~ 21 w o 37 z 41 u 47 o=::: 02 w > DEZENFEKTASYON SANİTASYON ~ 2 w o 37 z 4 u 47 ENDÜSTRİYEL YAG ÇÖZÜCÜLER GÜÇLÜ SU BAZLI YAG ÇÖZÜCÜ Endüstriyel alanlarda kullanılan güçlü bir yağ çözücüdür. Metallerde korozyona yol açmaz boyalı

Detaylı

İNDEKS. MARATEM Persona Kişisel Temizlik ve Hijyen Ürünleri El Yıkama Ürünleri 05 El Hijyen Ürünleri 06 Şampuanlar 06

İNDEKS. MARATEM Persona Kişisel Temizlik ve Hijyen Ürünleri El Yıkama Ürünleri 05 El Hijyen Ürünleri 06 Şampuanlar 06 01 Eczac baş Girişim Pazarlama, Eczac baş Topluluğu Tüketim Ürünleri Grubu nda faaliyet göstermektedir. Kuruluş, topluluk taraf ndan üretilen ve ithal edilen tüketim ürünleri ile birlikte topluluk d ş

Detaylı

PROFESYONEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

PROFESYONEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ Professional Cleaning Products PROFESYONEL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ CULİNA GRUP BİOFER CULİNA 100 BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI Donmuş yağ ve yemek artıklarını nişasta ve protein lekelerini etkili biçimde temizler.

Detaylı

KĐMYA EĞĐTĐMĐ DERSĐ PROF.DR.ĐNCĐ MORGĐL

KĐMYA EĞĐTĐMĐ DERSĐ PROF.DR.ĐNCĐ MORGĐL KĐMYA EĞĐTĐMĐ DERSĐ PROF.DR.ĐNCĐ MORGĐL YÜZEY AKTĐF MADDELER *SABUNLAR *DETERJANLAR *DĐĞER BAZI YÜZEY AKTĐF MADDELER DERSĐN SÜRESĐ:10 SAAT HAZIRLAYANLAR ÖZGE TÜRKER LEVENT ÖZÇELĐK CEREN ÜNCÜ HEDEF VE DAVRANIŞLAR

Detaylı

Bireysel çözümler için partneriniz. Clean. Mükemmel temizlik için her şey

Bireysel çözümler için partneriniz. Clean. Mükemmel temizlik için her şey Bireysel çözümler için partneriniz Clean Mükemmel temizlik için her şey TR 08/2011 Size komple profesyonel hizmet sağlayıcılar ve temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon konusuna odaklanmış kuruluşlar için.

Detaylı

1. Deterjan Üretimi. 1.1.Yüzey Aktif Maddeler

1. Deterjan Üretimi. 1.1.Yüzey Aktif Maddeler Departman: Üretim Yapılan : Deterjan Üretimi Örenildi Tarih:10 Ocak 2005 Sayfa : 1 1. Deterjan Üretimi Deterjanlar, her biri temizlemede ayrı bir görev yapan, pek çok maddenin çok kompleks bir karıımıdır.

Detaylı

Elektrostatik Toz Boyama Nedir?

Elektrostatik Toz Boyama Nedir? Elektrostatik Toz Boyama Nedir? Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ SAÇ BAKIM KOZMETİKLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Clean Mükemmel temizlik için her şey

Clean Mükemmel temizlik için her şey Bireysel çözümler için partneriniz Clean Mükemmel temizlik için her şey TR 05/2013 Size komple profesyonel hizmet sağlayıcılar ve temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon konusuna odaklanmış kuruluşlar için.

Detaylı

HAYATIMIZDAKİ KİMYA. Sabun molekülü bir hidrofil uç ve hidrofob karbon zinciri içerir. Aşağıda sodyum stearatın yapısı görülmektedir.

HAYATIMIZDAKİ KİMYA. Sabun molekülü bir hidrofil uç ve hidrofob karbon zinciri içerir. Aşağıda sodyum stearatın yapısı görülmektedir. HAYATIMIZDAKİ KİMYA TEMİZLİK MALZEMELERİ İnsanlar eski çağlarda sabunu bulana kadar çeşitli malzemeleri temizlik maddesi olarak kullanmışlardır. Fenikeliler sabundan önce temizlik amacıyla süt, bitki özleri,

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KATYONİK ALKİLTRİMETİLAMONYUM BROMÜR SURFAKTANTLAR İLE C.I. REACTİVE ORANGE 16 ETKİLEŞİMİ TANZER TANER YÜKSEK LİSANS TEZİ DANIŞMAN Yrd. Doç. Dr. Halide

Detaylı

2014 / 2015. EV DIŞI TÜKETİM ÜRÜNLERİ KATALOĞU Professional Products Catalogue

2014 / 2015. EV DIŞI TÜKETİM ÜRÜNLERİ KATALOĞU Professional Products Catalogue 2014 / 2015 EV DIŞI TÜKETİM ÜRÜNLERİ KATALOĞU Professional Products Catalogue Mutfak Hijyeni Kitchen Hygiene Çamaşır Hijyeni Laundry Hygiene Genel Temizlik ve Kişisel Bakım Hijyeni General Hygiene and

Detaylı

KONSANTRE YAĞ, İS ve KURUM TEMİZLEYİCİ

KONSANTRE YAĞ, İS ve KURUM TEMİZLEYİCİ ARC - OIL and SOOT CLEANER KONSANTRE YAĞ, İS ve KURUM TEMİZLEYİCİ OIL and SOOT HANGİ AMAÇLA GELİŞTİRİLDİ? OIL and SOOT özellikle gıda sektörü için üretilmiş bir ürün olup, fırın, fırın tavaları, yanmış

Detaylı

Genel Temizlik ve Bakım Ürünleri. Janitorial Cleaning and Maintenance Products

Genel Temizlik ve Bakım Ürünleri. Janitorial Cleaning and Maintenance Products Genel Temizlik ve Bakım Ürünleri Janitorial Cleaning and Maintenance Products MALZEME UYUMLULUĞU PVC Linolyum Granit Kotto Kauçuk Marley Parke Laminant Ahşap Mermer Traverten Taş Cam Porselen Seramik

Detaylı

1. ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ 2. TİCARİ ÜRÜNLER

1. ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ 2. TİCARİ ÜRÜNLER 1 EDÜSTRİ PLİMERLERİ Polimerler 1. ÜRETİM TEKLJİLERİ 2. TİARİ ÜRÜLER Polietilen Plastikler Polipropilen Elastomerler Poli(Vinil Klorür), Pvc Fiberler Polistiren Akrilik Polimerler 3. İŞLEME TEKİKLERİ Stiren-Akrilonitril

Detaylı

Çamaşır Hijyeni Ürünleri Laundry Hygiene Products

Çamaşır Hijyeni Ürünleri Laundry Hygiene Products Çamaşır Hijyeni Ürünleri Laundry Hygiene Products ÇAMAŞIR DETERJANLARI / Laundry Detergents M664 Fosfatsız Komple Yıkama Çamaşır Deterjanı M604 Komple Yıkama Çamaşır Deterjanı Yüksek Performans Phosphate

Detaylı

KALİTELİ SÜT NASIL ELDE EDİLİR?

KALİTELİ SÜT NASIL ELDE EDİLİR? KALİTELİ SÜT NASIL ELDE EDİLİR? Prof. Dr. METİN ATAMER Dr. EBRU ŞENEL ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ Kaliteli süt üretimi için sağlanması gereken koşullar; Sağlıklı inek Özenli

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

ÖNLEME VE KONTROL TEBLİGİ. Amaç ve Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar

ÖNLEME VE KONTROL TEBLİGİ. Amaç ve Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar TEKSTİL SEKTÖRÜNDE ENTEGRE KİRLİLİK ÖNLEME VE KONTROL TEBLİGİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1 (1) Bu tebliğin maksadı, tekstil sektörünün çevreye olabilecek

Detaylı