DOĞAL TAŞ GÜÇLENDİRME, İYİLEŞTİRME VE KORUMA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DOĞAL TAŞ GÜÇLENDİRME, İYİLEŞTİRME VE KORUMA"

Transkript

1 DOĞAL TAŞ GÜÇLENDİRME, İYİLEŞTİRME VE KORUMA YÖNTEMLERİ Haşim Acar Mak. Y.Müh. (İTÜ)

2 GÜÇLENDİRME 1) Kaya güçlendirme (Düzgün geometrili ve daha büyük blok kesebilmek için) 2) Blok güçlendirme (Kırılıp, dağılmadan, daha düzgün ve daha fazla plaka kesebilmek için), 3) Plaka ve nihayi ürün güçlendirme (Kırılıp dağılmadan, işleyebilmek ve/veya kullanabilmek için)

3 Güçlendirilmemiş Kayaçtan Elde Edilebilen MOLOZLAR

4 KAYA GÜÇLENDİRME 1) Ocağın 3 boyutlu çatlak modellemesini yap

5 KAYA GÜÇLENDİRME 2) Uygun yerlerden dikey ve yatay delikler delerek, çatlaklara eriş, 3) Pompa ve/veya vakum pompası yardımı ile çatlaklardaki suyu em veya basınçlı hava yardımı ile çatlaklardaki suyu iterek çıkar, çatlakları mümkün olduğu kadar kurut. 4) Aynı deliklerden, pompa ile Epoksi bas, 5) Epoksinin kürlenmesi için 3-5 gün bekle.

6 BLOK GÜÇLENDİRME 1) Sarma yöntemi ( gr/m 2 cam elyaflı file + epoksi jel ile) 2) Sıvama yöntemi (Epoksi jel ile) 3) Püskürtme yöntemi (Epoksi jel ile) 4) Nano teknoloji püskürtme yöntemi (İçinde nano teknoloji elyaflar olan, özel epoksi ve özel tabanca ile) 5) Torbalama/bohçalama yöntemi (Sıvı epoksi reçine ile) 6) Vakumlu torbalama/bohçalama (Sıvı epoksi reçine ile) 7) Vakumlu + OTOKLAV da basınçlı torbalama/bohçalama yöntemi (Sıvı epoksi reçine ile)

7 BLOK KURUTMA Yapılacak blok güçlendirme işleminin verimli olması için, tüm yöntemlerde, epoksi uygulamasından önce bloğun kurutulması gerekir. Blok kurutma işlemi; a) Güneş ve rüzgar yardımı ile, b) Fırınlama ile yapılabilir. Vakumlu güçlendirme uygulamalarının önemli bir avantajı, blok kurutma işlemini de kolaylaştırmasıdır. Örneğin, 25 o C dereceye kadar ısıtılmış bir blok, bohçalanır ve vakum uygulanırsa, sanki 400 o C dereceye ısıtılmış gibi, çok hızlı bir şekilde kurur. Çünkü uygulanan vakum altında suyun buharlaşma sıcaklığı yaklaşık 6 o C civarına iner. Vakum uygulaması, fırınlı kurutmada zaman ve enerji tasarrufu, açık havada güneş/rüzgar yardımı ile kurutmada da ciddi zaman tasarrufu sağlar.

8 Blok Kurutma Fırınları

9 Blok Torbalama Ünitesi

10 Torbalanmış (Bohçalanmış) blok

11 BLOK GÜÇLENDİRME 1 m 3 bloktan m 2 plaka üretmek yerine, 60 m 2 ve daha sağlam plaka üretme amacı ile derinlemesine güçlendirilmiş blok Otoklavlı (vakumlu basınçlı) yöntemle epoksi uygulayarak, derinlemesine blok güçlendirme

12 Basınç Uygulanırken Kapağı Kapatılan Otoklav

13 Torbalama/Bohçalama Yöntemi İle Güçlendirilmiş Bloklar

14 BLOK GÜÇLENDİRME Blok güçlendirmede epoksi uygulaması sonrası istenirse fırınlama yapılabilir, ama epoksi uygulama sonrası blok fırınlama önemli bir avantaj sağlamadığı için, genellikle, kuru bir ortamda 1-2 gün bekletme yöntemi tercih edilmektedir.

15 BLOK GÜÇLENDİRME Blok güçlendirme sonrası, kesilen plakaların etrafında, resim çerçevesi gibi bir GÜÇLENDİRME ÇERÇEVESİ oluşur ve kesilen plakalar, katrak veya çoklu tel kesmede kesilirken kırılıp, dağılmaz.

16 Güçlendirilmemiş Bloktan Kesilen Plakaların Başına Ne Gelir?

17 Plaka ve Striplerdeki Çatlaklar

18 PLAKA GÜÇLENDİRME Blokların güçlendirilmesi, sadece blok kesim verimini arttırır ve plakanın kırılmadan işlenmesi için yeterli olmaz. Güçlendirilerek, daha yüksek verimle kesilen ve plaka güçlendirme hattına yüklenebilecek kadar sağlamlaştırılmış olan plakalar, plaka güçlendirme ünitesinde tekrar güçlendirilmelidir.

19 KULLANILAN MAKİNA / EKİPMANA GÖRE PLAKA/STRIP GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ 1) Doğal kurutma ve doğal kürleme yöntemi ile güçlendirme (Güneşli açık havalarda yatay sehpalar üzerinde uygulanan, çok düşük kapasiteli yöntem) 2) Basit ısıtma/havalandırma yöntemleri ile kurutma ve doğal kürleme yöntemi ile güçlendirme (Birinci yönteme pürmüz/şaloma alevi ve benzeri kurutma yöntemlerinin eklenmiş halidir) 3) Fırınlı kurutma, doğal kürleme ile güçlendirme (Batch veya tünel fırın ile kurutma) 4) Fırınlı kurutma, fırınlı kürleme ile güçlendirme (2 katlı tünel fırınlar veya ÇOK KATLI FIRINLAR 5) Torbalama/bohçalama yöntemi ile vakumlu PLAKA güçlendirme (Kurutma işlemi fırınlı, kürleme işlemi genellikle fırınsız) 6) Torbalama/bohçalama yöntemi ile vakumlu + basınçlı PLAKA güçlendirme (OTOKLAV ile, kurutma işlemi fırınlı, kürleme işlemi genellikle fırınsız)

20 UYGULAMA ŞEKLİNE GÖRE PLAKA/STRIP GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ 1)Arka ve ön yüze file + epoksi (Çok çatlaklı ve çok kırılgan kalın striplere yarma işlemi öncesi) 2) Arka yüze file + epoksi; ön yüze epoksi (Çok çatlaklı ve çok kırılgan plakalar) 3) Arka ve ön yüze filesiz epoksi (Kırılgan kalın striplere yarma işlemi öncesi 4) Sadece arka yüze epoksi + file (Ön yüze polyester ve/veya mastik dolgu yapılması uygun olan, orta kırılganlıkta plaka ve stripler) 5) Sadece arka yüze epoksi (Ön yüze polyester ve/veya mastik dolgu yapılması daha uygun olan, az kırılgan stripler) 6) Sadece ön yüze epoksi (Lokal çatlaklı, az kırılgan stripler, yüzey sertleştirme amaçlı limestone güçlendirme uygulamaları, yüzey pullanmasını gidermek üzere bazı granit plaka ve stripler)

21 PLAKA GÜÇLENDİRME ÖNCESİ KURUTMA İŞLEMİ İÇİN TÜNEL FIRIN

22 STRIP KURUTMA FIRINI

23 ÇOK KATLI PLAKA KURUTMA ve KÜRLEME FIRINI

24 OTOKLAVLI GÜÇLENDİRME ÖNCESİ KULLANILAN PLAKA KURUTMA FIRINI (TÜNEL TİP)

25 Otoklavlı Yöntemde, Plakaların Kurutma İşlemi Sonrası, Epoksi Uygulamasına Hazırlanması

26 Güçlendirilmek Üzere Torbalanmış/Bohçalanmış Plakalar

27 Basınç Uygulanırken Kapağı Kapatılan Otoklav

28

29 PLAKA GÜÇLENDİRME 1 cm kalınlığında ama 3 cm kalınlığında plakadan daha sağlam, bina yükü %50 65 azaltılmış plakalar üretme imkanı

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42 Plaka ve Striplerde Yüzey Bozuklukları

43 Gözenek Dolgu İşlemleri Makro ve mikro göze estetik kusurlar bulunan taşlar genellikle polyester bazlı dolgu malzemeleri ile iyileştirilir, güzelleştirilir, daha iyi cila tutması sağlanır. Travertenlere yapılan beyaz çimento bazlı dolgu işlemleri, arka yüzden delik tıkama işlemleri hariç, demode olmak üzeredir.

44 KULLANILAN MAKİNA / EKİPMANA GÖRE PLAKA/STRIP DOLGU YÖNTEMLERİ 1) Doğal kurutma ve doğal kürleme yöntemi ile dolgu (Güneşli açık havalarda yatay sehpalar üzerinde uygulanan, çok düşük kapasiteli yöntem) 2) Basit ısıtma/havalandırma yöntemleri ile kurutma ve doğal kürleme yöntemi ile dolgu (Birinci yönteme pürmüz/şaloma alevi ve benzeri kurutma yöntemlerinin eklenmiş halidir) 3) Fırınlı kurutma, doğal kürleme ile dolgu (Batch veya tünel fırın ile kurutma) 4) Fırınlı kurutma, fırınlı kürleme ile dolgu (2 fırınlı tünel tip hatlar) 5) Fırınlı kurutma, UV ışınım ile kürleme (UV dolgu)

45 KULLANILAN DOLGU MALZEMESİNE GÖRE PLAKA/STRIP DOLGU YÖNTEMLERİ 1) Çimento dolgu (Genellikle traverten gibi iri ve çok gözenekli taşlara uygulanır. Arka tarafta delik tıkama işlemleri hariç, demode olmak üzeredir.) 2) Polyester mastik dolgu (Küçük gözenekler için süt kıvamında, gözenekler irileştikçe, yoğurt kıvamından, cam macunu kıvamına kadar farklı viskozitelerde, en yaygın dolgu şeklidir.) 3) Polyester reçine dolgu (Mikro porozitelerin dolgusunda veya şeffaf dolgulu traverten üretiminde kullanılır) 4) UV polyester reçine dolgu (Hızlı kürleme amacı ile, genellikle şeffaf dolgulu traverten strip dolgu hatlarında kullanılır) 5) UV polyester mastik dolgu (Hızlı kürlemenin gerektiği kısa hatlarda kullanılır. Şeffaf dolgulu traverten üretiminde, şeffaf olanı rötuş amaçlı kullanılır)

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60 Otomatik Mastik Dozajlı, Motorize Rulolu Mastik Dolgu Hattı

61 Fayans Köşe-Kenar Tamiri

62 Fayans Köşe Kenar Tamiri

63 Fayans Köşe Kenar Tamiri

64 Fayans Köşe Kenar Tamiri

65 Doğal Taş Kimyasalları GÜÇLENDİRME yapıştırma ve dolgu kimyasalları KORUMA kimyasalları TEMİZLEME ve leke sökme kimyasalları PARLATMA kimyasalları ÖZEL İŞLEM kimyasalları

66 Güçlendirme, yapıştırma ve dolgu kimyasallarının türleri POLİMERLER Diğerleri Epoksi reçineler GÜÇLENDİRME Epoksi mastikler, jeller GÜÇLÜ YAPIŞTIRMA REÇİNELER Polyester reçineler ŞEFFAF DOLGU ve KISMİ GÜÇLENDİRME Polyester mastikler YAPIŞTIRMA ve RENKLİ DOLGU Diğerleri UV Polyester reçineler ŞEFFAF DOLGU ve KISMİ GÜÇLENDİRME UV Polyester mastikler ŞEFFAF ve AZ RENKLİ DOLGULAR

67 Güçlendirme, yapıştırma ve dolgu kimyasalları seçiminde dikkat edilecek özellikler Öz mukavemet, Bağlanma (yapışma) gücü, Genleşme / büzüşme oranı, Viskozite / akışkanlık, Uygulama sıcaklığı, Kürlenme için gerekli enerji türü (ısı, ışık v.s.) Kürlenme süresi ve sıcaklığı, Kürlenme süre / sıcaklık grafikleri, Sararma ve renk değiştirme özelliği, Neme karşı hassasiyet, Su absorbe etme özelliği.

68 POLYESTER ve EPOKSİ arasındaki farklar POLYESTER -Öz mukavemeti daha düşük, - Daha hızlı kürlenir (hızlı sertleşir), -Genleşme/büzüşme oranı yüksek, -Akışkanlığı düşük,derinlemesine nüfuzu ZOR, -Güçlendirmeden çok, yüzeysel YAPIŞTIRMA ve DOLGU işlemlerine daha uygun, -Cila tutma kabiliyeti yüksek, -Daha fazla su emer, -Sararma özelliği giderilebilir, -Uygulanması daha kolay, - Daha ekonomik. EPOKSİ -Öz mukavemeti yüksek, -Daha yavaş kürlenir (yavaş sertleşir), -Genleşme / büzüşme oranı düşük, -Daha akışkan, derinlemesine nüfuz eder, -Kılcal çatlaklara nüfuz etme kabiliyeti ile GÜÇLENDİRME için çok uygun, -Cila tutma kabiliyeti çok yüksek değil, -Daha az su emer, -Sararma sorunun gidermek zor ve pahalı, -Uygulanması hassasiyet gerektirir, -Polyestere göre %50 - %100 daha pahalı,

69

70 KORUMA KİMYASALLARI Günümüz teknoljisinde ilerleyen kimya bilimi, yeni koruyucu çeşitleri üretilmesine imkan sağlamıştır. Mesela SİLOKSANLAR ve FLOROPOLIMERLER doğal taş koruma kimyasallarında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Koruyucu kimyasalların çalışma mantığı şudur: Öyle bir sıvı olsun ki, kendisi yüzeydeki poroziteye (mikro gözeneklere) nüfuz etsin ve orada kalıcı olsun. Ancak daha sonra başka bir kimyasal, kir, leke vs onun girdiği poroziteye giremesin! Koruyucu kimyasaldan beklenen özellikler ile şemsiyeden beklenen özellikler çok benzerdir. Şemsiyenin yağmuru geçirmeyip, havayı ve buharı geçirmesi gibi, koruyucu kimyasallardan da sıvıları geçirmemesi ama havayı ve buharı geçirmesi istenir. Hava ve buharı geçirmesini istemek, taşın nefes almaya devam etmesinin istenmesinden ve yüzeyde buhar yoğuşması sebebi ile oluşabilecek terlemelerin ise istenmemesinden kaynaklanmaktadır.

71 Koruma Kimyasalları Nasıl Çalışır? İyi bir şemsiyeden HAVA ÇOK İYİ GEÇER, ama SU GEÇMEZ. Moleküler gözenekler, su geçmez ama hava geçer dokuda doldurulabilirse, bu özellik sağlanır. Gözeneklere dolan kimyasal molekülleri, bir çeşit ağ doku örerler ve su molekülleri bu ağ dokudan geçemez. İyi bir koruyucunun ağ dokusundan su ve yağlar geçmemeli, ama hava ve buhar molekülleri hiçbir engelle karşılaşmadan geçmeye devam etmelidir.

72 SUYA KARŞI KORUMA - YAĞA KARŞI KORUMA WATER REPELLENT Suya karşı koruma Yağla kirlenme riski yoksa, sadece suya karşı koruma yapılmadır. Sadece suya karşı yapılan koruma taşın nefes almasını hiç engellemez. WATER & OIL REPELLENT Su ve yağa karşı koruma Mutfak, restaurant ve benzeri ortamlarda yağa karşı koruma yapmak gerekir. Yağ geçirmeyen koruma, suyu zaten geçirmez ama taşın nefes almasını kısmen azaltabilir.

73

74 Özel Amaçlı Koruma Kimyasalları UV ışınlara karşı taşı koruyan ve renginin solmasını önleyen kimyasal koruyucular, Antistatik özellikli, tozlanmaya karşı koruyan kimyasallar, Boya ve mürekkep lekelerine karşı koruyan ANTI GRAFFITI kimyasal koruyucular, Taşın rengini belirginleştiren KONTRAST verici kimyasallar, Kalıcı ISLAK GÖRÜNÜM sağlayan kimyasal koruyucular, Doğal renk ve görünümde en küçük bir değişiklik yapmayan kimyasal koruyucular, Limestone (LYMRA) gibi yumuşak taşların yüzey aşınma direncini arttıran kimyasal koruyucular, Su bazlı ve toksik madde içermeyen, MUTFAK tezgahı ve benzeri, gıda ile temas içinde olan yüzeyler için özel kimyasal koruyucular.

75 Koruma Kimyasallarının İçerikleri Polimer bazlılar (siloksanlar, floropolimerler), Nanoteknoloji polimer (akıllı polimer) bazlılar, Solvent bazlılar, Su bazlılar, Karma ürünler (Polimer + Solvent gibi..)

76 Koruma İçin Doğru Kimyasalın Seçimi Günümüzde koruyucu kimyasal olarak kullanılabilen pek çok çeşit vardır. Önemli olan, amaca ve taşa en uygun kimyasalın seçimidir. Doğru kimyasal seçimi bir çok faktöre bağlıdır: Taşın cinsi (mermer, granit, limestone kireç taşı, sandstone-kum taşı vs ) Uygulama yeri (Yer döşemesi, duvar kaplaması, iç mekan, dış mekan vs) Yüzeyin son işlem durumu (Cilalanmış, parlatılmış; honlanmış, yakılmış, kumlanmış, eskitilmiş, ham vs) Nelere karşı koruma istendiği (su lekeleri, yağ lekeleri, duvar yazıları, ayak trafiği, hava kirliliği, asit yağmurları, yüzey aşınmaları, yapışkan malzemeler vs)

77 Koruma Ürünleri Çeşitlerinden Örnekler SU LEKESİ ÖNLEYİCİ (BELLINZONI KER 13-D) SU VE YAĞ LEKESİ ÖNLEYİCİ ( BELLINZONI IDEA HP IDEA XC BLOCK D70) AŞINMA DAYANIMI ARTTIRICI ve YÜZEY SERTLEŞTİRİCİ ( BELLINZONI SIGIL FIX, Nanotech STRONG 2000 ) DUVAR YAZILARINA SPREY BOYALARA - KARŞI KORUYUCU ANTIGRAFFITI (BELLIZONI STRIP VAPOR)

78 Sarı Limestone Üzerine Uygulanan BELLINZONI IDEA HP Koruyucu Ürünün Su Geçirmezlik Testi Koruma verimi yüzdesi : %91 (EPP 91% - Effectiveness Protective Percentage). Yani sarı kireç taşı üzerine uygulanan BELLINZONI IDEA HP koruyucu kimyasalı, taşı su lekelerine karşı % 91 koruyabiliyor. Korumasız halde oluşabilecek 100 birim su lekesine karşı, korumalı halde 9 birim leke oluşma ihtimali kalıyor.

79 ASTM C97 test standardına göre yapılan ve hacimsel özgül ağırlık artışı esasına dayalı su emme oranı testine göre sonuçlar aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Yeşil sütunlar koruyucu kimyasal uygulanan numuneleri, kırmızı sütunlar ise kimyasal uygulanmayan numuneleri göstermektedir. Absorption % Average Value Treated Not Treated

80 Nano Teknoloji İle Geliştirilmiş Olan BELLINZONI SIGIL-FIX Ürününün Yüzey Sertliği Üzerindeki Etkisinin Ölçümü Knoop sertik testi Bir çeşit mikro sertlik ölçümü testi olup, çok gevrek, kırılgan veya çok ince yüzeyler için yapılır. Çok küçük elmas bir piramid uç, cilalanmış yüzeye belli bir kuvvet ile tanımlanmış bir süre ile bastırılır. Elmas ucun yüzeydeki etkisi mikroskop kullanılarak ölçülür.

81 BELLINZONI SIGIL FIX NANO Ürününün Limestone Yüzey Sertliği Üzerindeki Etkisi Ürün uygulanmamış naturel yüzey BELLINZONI SIGIL FIX NANO uygulanmamış LIMESTONE %35 daha sert bir yüzeye sahip oluyor

82 Kumtaşı sandstone üzerine BELLINZONI STRONG 2000 ürünü ile yapılan koruma ve taşa işlemeyen su damlacığı

83 Santafiora Limestone (İtalyan kireç taşı) üzerine BELLINZONI LIMESEALER uygulaması. Su, yağ, çay, süt ve kahve lekelerine karşı koruma yapılan üst kısım ile koruma yapılmayan alt kısım arasındaki fark.

84 Limestone (kireç taşı) üzerinde BELLINZONI IDEA HP ile yapılan koruma sonrası SU ÇAY KAHVE lekeleri ile yapılan kirletme denemesi

85 Koruma uygulanmış limestone kaplı bina ve önünde koruma uygulanmış limestone heykel

86 Çeşitli Koruma-Parlatma Uygulamaları

87

88 Temizleme Kimyasalları Kireç taşı kökenli, mermer, traverten, limestone gibi taşlar için özel deterjanlar, Granit,bazalt, andezit, diyabaz ve benzeri taşlar için deterjanlar, Derz temizleme deterjanları, Yosun, küf, pas, eskimiş wax, yağ ve benzeri özel kirleri söken deterjanlar, Hastane, WC, hamam, SPA, okul gibi, hiyjenik olması çok önemli olan mekanlar için özel mermer deterjanları, Temizlerken parlatan ve güzel koku veren deterjanlar,

89 Doğal Taş Temizleme Kimyasallarının İçerikleri Asidik deterjanlar (Granit ve benzeri taşlar ve derz temizliği için) Bazik deterjanlar (Yağ ve eskimiş waxları çözerek temizleme için), Alkalin deterjanlar (Granit ve benzeri taşlar, derzler, mermer ve benzeri taşlardanki çok zor kirler için) Nötr deterjanlar (Mermer, limestone, traverten ve benzeri kireç taşı kökenli taşlar için) Adbsorbentler (Lekeleri emerek sökmek için), Aşındırıcı içeren deterjanlar (kimyasal + mekanik temizleme ve parlatma amaçlı özel ürünler), Antibakteriyel nötr deterjanlar, Özel karışımlı deterjanlar (yosun, küf vs özel lekeler için)

90 Doğal Taş Temizliğinde Vakumlamanın Önemi Gözenek içindeki kirler Yıkama sonrası vakumlanmayan gözeneğin içinde kalan kirli ve deterjanlı su Su buharlaşır, kir ve deterjan gözenekte kuruyarak kalır ve taşın dokusunda kimyasal reaksiyon başlar Bir sonraki yıkamada su, kirler ve deterjanın pozisyonları Suyu emen kurumuş kirler ve deterjan hızla şişer ve bir daha çıkmayacak şekilde taşın mikro dokusuna derinlemesine işler Doğru temizlik için, yıkama sonrası artık sular vakumla emilmeli ve ardından gözenekler wax ile doldurulmalıdır.

91

92 Yüzeyler neden PARLAR ya da PARLAMAZ? Parlaklık, yüzeye gelen ışığın % kaçının aynı açı ile aynı yöne yansıdığı ile ortaya çıkan ve bu şekilde fiziksel olarak ölçülen bir kavramdır. Yüzeye gelen ışığın cisim tarafından absorbe edilmesi ya da yansımanın farklı açılar ile farklı yönlere dağınık bir şekilde olması, parlaklığı bozar.

93 Parlatma Kimyasalları Nasıl Parlatır? Yüzeyi mekanik yöntemler ile ne kadar parlatmaya çalışırsak çalışalım, yüzeyde mikro pürüzlülük kalır ve ışık düzgün yansımaz. Daha iyi parlatmak için pürüz çukurlarını mikro moleküllü kimyasallar ile doldurmak gerekir. Kimyasal cila çok sürüldüyse ve yumuşaksa, üzerine bastırıldığında, baskı yüzeyi kenarlarından yükselir ve yansımayı bozan mikro çıkıntılar oluşturur, yani yine parlamaz Pürüz çukurlarını doldurmak da tek başına işe yaramaz, çünkü dolguda düzgünsüzlük olabilir. İyi bir kimyasal cila, sürüldükten sonra sertleşebilmeli, fazlalığı ovalanarak alındığında, geriye tam flotal ve sert bir yüzey bırakabilmelidir.

94

95 Parlatma Kimyasallarının İçerikleri Waxlar, Silikon bazlılar, Solvent bazlılar, Asidik cilalar (Kristal cila veya cam cila) Su bazlılar, Aşındırıcı içerenler, Polimerli ürünler, Özel karışımlar (Kaydırmazlık özelliği vs) Temizleyici ve parfüm içerenler

96

97 Waxlar (Vakslar) Wax çeşitleri: SENTETİK WAXLAR: Gliserolden daha uzun zincirli alkollerin yağ asitleriyle ester bağlarıyla bağlanarak oluşturdukları nötr lipitler, BİTKİSEL WAXLAR: Bazı bitkiler tarafından, su kaybını önlemeye ve solunumu azaltmaya yarayan biyolojik yan ürün, HAYVANSAL WAXLAR: Hayvanların pek çoğunda, üst deri hücrelerini korumak üzere, vücut tarafından üretilen mumsu organik madde, BİTKİSEL / HAYVANSAL WAXLAR: Arıların, bitkilerden topladıkları bitkisel waxların, arı tarafından işlemden geçirilmesi sonrası oluşan BAL MUMU ile üretilen waxlar.

98

99

100

101

102

103

104

105

106

107

108

109

110

111

112

113

114

115

116

117

118

119

120

121

122

123

124

125

126

127

128

129

130

131

132

133

134

135

136

137

138

139

140

141 AHŞAP ve METAL ÜRÜNLERİ SERAMİK ÜRÜNLERİ ÖZEL ÜRÜNLER KORUYUCULAR ve LEKE ÖNLEYİCİLER DETERJANLAR ve TEMİZLİK ÜRÜNLERİ CİLALAR - PARLATICILAR ÜRÜN GRUBU CİLALI HONLU ANTİK CİLALI HONLU ANTİK CİLALI HONLU ANTİK CİLALI HONLU ANTİK ONİKS KUMTAŞI KAYRAK TAŞI ANDEZİT KALDIRIM TAŞI TERRAZZO KARO TERRACOTTO TUĞLA - KİREMİT BETON ÇİMENTOLU QUARTZSTONE REÇİNELİ QUARTZSTONE AGLOMERA TAŞLAR GRES PORSELEN SIRLI SERAMİK ve KLINKER PARKE ve AHŞAP BRONZ ve ÇELİK KARO KALIPLARI MAKİNA -TAKIM YÜZEYLERİ TAŞ CİNSİ,YÜZEY İŞLEME ŞEKLİ ve AMACA GÖRE EN DOĞRU ÜRÜNÜN SEÇİLMESİ Bir zamanlar, amaca doğru hizmet eden uygun kimyasal bulunamazken, gelişen teknoloji ile çok sayıda ve çok çeşitli yüzey kimyasalı piyasaya çıkmış, bu defa da yokluktan değil, çokluktan kaynaklanan bir sorun ortaya çıkmıştır. YÜZLERCE SEÇENEK ARASINDAN AMACA EN UYGUN KİMYASALI NASIL SEÇECEĞİZ? Yapıştırıcı ve dolgu ürünlerini doğru seçmenin nispeten kolay olduğunu düşünerek, diğer yüzey kimyasalları için renk kodlu bir KOLAY SEÇİM MATRİSİ hazırladım. Matristeki renk kodlarını anlamları şöyle: KIRMIZI : Kullanması yanlış olan ürün YEŞİL: Amaca uygun ürün SARI: Amaca tam olarak hitab etmese de, dikkatli bir şekilde kullanılabilecek ürün YAPI MALZEMESİ ve KİMYASAL ÜRÜN ÇEŞİDİNE GÖRE "YÜZEY KİMYASALLARI" KOLAY SEÇİM MATRİSİ NANOTECH ÜRÜNLER BELLINZONI srl ÜRÜN ADI PASTA CİLA SIVI CİLA VX-SL sıvı wax RR/1 sıvı wax PASTA ABRASİV - Mermer için PASTA ABRASİV - Granit için STICK LUX pasta cila AS11 kaydırmaz cila E3 kenar-köşe cilası MARMOR MILCH günlük bakım için mermer cilası CANADIAN 1500 d/d hızlı makine cilası VETRO GLASS cam cila SIGIL LUX sıkılaştırıcı cila MYTHOS sıvı wax POLISHMATIC M30 parlatıcı RR/1 SPREY KÖPÜK SPAAK kayrak taşı cilası GLOSSY parlatma kremi ONE kristal cila LUCIDO silikon cila SUPER CRYSTAL POWDER toz cila BERT 27 extra güçlü asidik detarjan LEM-3 deterjan DECER DOS wax ve boya sökücü L&L temizleme - parlatma UB58 -Dış mekan için asidik deterjan K3 - Alkalin temizleyici AS22 kaydırmaz temizlik ve parlatma ALGAKILL - Yosun ve küf sökücü HYGIENIX - hiyjenik temizleyici MANGINA MACCHIA leke sökücü pasta MANGIA RUGGINE pas lekesi sökme jeli ULTRA-STRIPPER - yağ, is, boya, wax sökücü ULTRA STRIPPER - Jel konsantre KER13-D su lekesi önleyici BLOCK D70 su ve yağ lekesi önleyici, canlandırıcı IDEA HP Doğal görünümlü su ve yağ lekesi önleyici STRONG sıkılaştırıcı su geçirmezlik IDEA XC / Islak görünümlü su ve yağ lekesi önleyici POROSIL yenileyici, canlandırıcı SÜPER koruyucu ANTIK eskitilmiş,kumlanmış,çekiçlenmiş taş koruyucu IDEA H2O su ve yağ lekesi önleyici, canlandırıcı SIGIL FIX - porozite doldurucu, leke önleyici GREZZO koruyucu, canlandırıcı VIEUX - Antik ve ıslak görünümlü koruyucu STRIP VAPOR - Anti-Graffiti, sprey boya koruyucusu LIMESEALER tuzlanma ve su - yağ lekesi önleyici TIPO Q kalıp yağlayıcı, koruyucu LISTO temizleme ve parlatma kremi TOP, su lekesi önleyici, yenileyici cila SAND PLUS kimyasal kumlama ürünü PROTECTOR sıvı latex geçici koruma örtüsü STONECAREKIT tezgah temizleme, koruma, parlatma PULI KERAMIK seramik detejanı COTTOMILCH terracotto bakım cilası KERAMIKMILCH seramik bakım cilası REXCOTTO terracotto için su geçirmez koruyucu THE COOT terracotto ve antik taş canlandırıcı cila DETER KERAMIK seramik temizleyici FACIL KERAMIK canlandırıcı günlük bakım cilası VELO günlük ahşap temizleme - parlatma ürünü THE TEK parke cilası LUX, ahşap cilası LINDO ahşap deterjanı A2 metaller için sprey parlatıcı DURABRILL yüzey sertleştirici ve koruyucu parlatıcı DURALMAX yüzey sıkılaştırıcı ve leke önleyici ÜRÜN SEÇİM MATRİSİ RENK KODLARININ ANLAMI: MERMER GRANİT ve TRAVERTEN LIMESTONE DİABAZ Kullanılması tavsiye edilen UYGUN ÜRÜN Zorunlu olarak kullanılacaksa DİKKATLİ kullanmalı. KULLANMAYINIZ

142 Yararlanılan Kaynaklar: 1) QMC / İspanya Epoksi, polyester, UV polyester ve mastik üretici firma teknik dökümanları, 2) BELLINZONI / İtalya - Yüzey koruma, parlatma, temizleme ve özel işlem kimyasalları üretici firma teknik dökümanları, 3) GEO PATENT / Italya Otaklavlı Blok ve Plaka Güçlendirme Sistemleri Üreticisi teknik dökümanları, 3) İNKA teknik doküman arşivi, 4) Alparslan TURANBOY ve Erkan ÜLKER / Blok Taş Üreten Ocaklarda Verim Değerlendirmesi

143 BENİ SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM Haşim Acar Mak. Y.Müh. (İTÜ)

DOĞAL TAġ GÜÇLENDĠRME, DOLGU, KORUMA, TEMĠZLEME, PARLATMA VE ÖZEL ĠġLEM

DOĞAL TAġ GÜÇLENDĠRME, DOLGU, KORUMA, TEMĠZLEME, PARLATMA VE ÖZEL ĠġLEM DOĞAL TAġ GÜÇLENDĠRME, DOLGU, KORUMA, TEMĠZLEME, PARLATMA VE ÖZEL ĠġLEM KĠMYASALLARI HaĢim Acar Mak. Y.Müh. (ĠTÜ) hasim@inkatrade.com www.inkatrade.com Reinforcing and Protection of Natural Stones Eng.

Detaylı

Bir Dünya Markası 79 Ülkeye İhracat 20 Ülkede Satış Noktası

Bir Dünya Markası 79 Ülkeye İhracat 20 Ülkede Satış Noktası Bir Dünya Markası 79 Ülkeye İhracat 20 Ülkede Satış Noktası SU YALITIM ÜRÜNLERİ ISONEM HYBRID...002 Yeni Nesil Yalıtım ve Zemin Kaplaması ISONEM MS POLYMER...003 MS Polymer ISONEM SB SÜPER BİLEŞEN...004

Detaylı

Kalekim Fiyat Listesi

Kalekim Fiyat Listesi Kalekim Fiyat Listesi 2015-1 kale.com.tr Kalekim 2015-1 Fiyat Listesi 1 İçindekiler 02 06 12 22 24 28 30 32 34 35 36 38 40 Yapıştırıcılar Yapıştırıcı Ürünleri Öneri Tablosu Derz Dolgu Malzemeleri Derz

Detaylı

2015-1. Kalekim Fiyat Listesi

2015-1. Kalekim Fiyat Listesi Yüzey Temizlik ve Bakım Malzemeleri Su Yalıtım Çözümleri Derz Dolgu Malzemeleri 2015-1 Kalekim Fiyat Listesi Mastik ve Köpükler Yüzey Hazırlık Malzemeleri Yapıştırıcılar Zemin Çözümleri Kalekim 2015-1

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri Yapı Ürünleri Beton ve Harç Katkıları Seramik Yapıştırıcılar ve Derz Dolguları Mantolama, Boya ve Yüzey Koruyucular Tamir, Grout, Ankraj ve Güçlendirme Su Yalıtımı Derz Dolgu Mastikleri Zemin Kaplama www.ab-schomburg.com.tr

Detaylı

Üretim, Bakım Onarım. için. özel ürünler. Katalog

Üretim, Bakım Onarım. için. özel ürünler. Katalog w orld wide Üretim, Bakım Onarım için özel ürünler Katalog dünya çapında En zorlu şartlarda da! 1 2 3 4 5 6 7 8 İçindekiler: Sayfa Firma 3 WEICON Plastik-Metal 4-8 WEICON Repair Stick (Tamir Çubukları)

Detaylı

AMBALAJ ve RENK LİSTE FİYATI (TL/ADET) MASTİKLER, YAPIŞTIRICILAR VE POLİÜRETAN KÖPÜKLER

AMBALAJ ve RENK LİSTE FİYATI (TL/ADET) MASTİKLER, YAPIŞTIRICILAR VE POLİÜRETAN KÖPÜKLER RESMİ TANIMI MASTİKLER, YAPIŞTIRICILAR VE POLİÜRETAN KÖPÜKLER MAXTQWE MAXTQBK MAXIMUM TORQUE (YÜKSEK İLK KAPMA ÖZELLİKLİ ÇOK GÜÇLÜ GELECEK NESİL HİBRİT YAPIŞTIRICI) 300 ml BEYAZ 300ml SİYAH 23,16 TL 23,16

Detaylı

YAĞ SÖKÜCÜLER. Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. RESOLVER -EX Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. Alkali Toz Yağ Alma Ürünü

YAĞ SÖKÜCÜLER. Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. RESOLVER -EX Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü. Alkali Toz Yağ Alma Ürünü YAĞ SÖKÜCÜLER RESOLVER Yüksek Konsantre Su Bazlı Yağ Sökücü Su ile karıştırılarak kullanılan güçlü yağ sökücüdür. Tüm sanayi yağları üzerinde etkili ve hızlı sonuç verir. Katı yağlar, gıda yağları, gres

Detaylı

Elektrostatik Toz Boyama Nedir?

Elektrostatik Toz Boyama Nedir? Elektrostatik Toz Boyama Nedir? Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya,

Detaylı

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz...

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... www. baumerk.com 2013 Ürün Kataloğu Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... Yapı ve inşaat alanında kullanılan malzemelerin kalitesi de yükselerek yaşam standartlarımızı daha iyiye doğru taşıyor. BAUMERK,

Detaylı

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz...

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... 2013 Ürün Kataloğu Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... Yapı ve inşaat alanında kullanılan malzemelerin kalitesi de yükselerek yaşam standartlarımızı daha iyiye doğru taşıyor. BAUMERK, yaklaşık 16 yıldır

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

ENDÜSTRİYEL ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİ ŞANTİYE DESTEK MALZEMELERİ ANKARAJ VE MONTAJ MALZEMELERİ

ENDÜSTRİYEL ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİ ŞANTİYE DESTEK MALZEMELERİ ANKARAJ VE MONTAJ MALZEMELERİ ENDÜSTRİYEL ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİ ŞANTİYE DESTEK MALZEMELERİ ANKARAJ VE MONTAJ MALZEMELERİ Wallmerk 2007 yılında kurulan Wallmerk Yapı Kimyasalları; Türkiye de stratejik önemi olan ve en önemli endüstriyel

Detaylı

KİMYASAL ÜRÜNLER SAN. ve TİC.LTD.ŞTİ.

KİMYASAL ÜRÜNLER SAN. ve TİC.LTD.ŞTİ. - KİMYASAL ÜRÜNLER SAN. ve TİC.LTD.ŞTİ. GKD-OİL CLEANER GKD-KLAW GKD-MAX GKD-SİM PLUS GKD-PAS GKD-MİKS CLEAN GKD-FINISH GKD-PAINT STRIPPER GKD-JEL GKD-SPICK ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜCÜLER YAĞ ÇÖZÜCÜLER PAS SÖKÜCÜLER

Detaylı

ÜRÜN KILAVUZU. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com

ÜRÜN KILAVUZU. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com ÜRÜN KILAVUZU yapılarda altın koruma www.stratakim.com ZİRVE YAPI KİMYASALLARI ve KİMYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Yulaflı Köyü Hacı Şeremet Mevkii, 4. Sok. No: 21/A Çorlu / TEKİRDAĞ - TÜRKİYE Tel: 0 282 771

Detaylı

Yapı Kimyasalları. www.stroton.com

Yapı Kimyasalları. www.stroton.com Yapı Kimyasalları www.stroton.com İÇİNDEKİLER 002 003 004 005 006 007 008 009 010 011 012 013 014 016 017 018 022 024 026 028 030 031 032 034 036-039 040-043 046 047 048 050 052 054 056 057 058 059 060

Detaylı

çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar İç cephe

çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar İç cephe çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe uygulamaları Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar Zemin sistemleri İç cephe uygulamaları Weber de yenilikler devam

Detaylı

2012 Uygulama Rehberi

2012 Uygulama Rehberi 2012 Uygulama Rehberi Kalekim Uygulama Rehberi Kalekim Uygulama Rehberi 1 İçindekiler Seramik Uygulamaları 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 Mevcut Seramik Üzeri Seramik Uygulaması Alçıpanel ve Alçı Yüzeyler

Detaylı

Su Yalıtım ve Restorasyon Ürünleri

Su Yalıtım ve Restorasyon Ürünleri Su Yalıtım ve Restorasyon Ürünleri www.maxicoll.com Su ile Aranızda Maxicoll Var YAPI KİMYASALLARI SEKTÖRÜNDE YENİLİKÇİ ANLAYIŞ Maxicoll Kimya, Yapı Kimyasalları alanında 14 yıldır üretim yaptığı inşaat

Detaylı

RAİF ÇUKUR ÜST YÜZEY İŞLEMLERİ-1 ÜST YÜZEY AMAÇLARI. Üst yüzey işlemlerinin tanımı

RAİF ÇUKUR ÜST YÜZEY İŞLEMLERİ-1 ÜST YÜZEY AMAÇLARI. Üst yüzey işlemlerinin tanımı 1.HAFTA ÜST YÜZEY AMAÇLARI Üst yüzey işlemlerinin tanımı Ağaçtan hazırlanan eşyalar üzerinde yapılan boya, cila, vernik işlemlerinin tümüne Üst Yüzey İşlemleri adı verilir. Perdah gibi hazırlık çalışmaları

Detaylı

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI DIŞ MEKANLARDA ÇALIŞAN ELEKTRONİK DEVRELERİN ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI Necdet ÖZYÖNÜM - necdet.ozyonum@c3teknoloji.com Yıllar öncesinde hayat koşulları daha ilkel, teknolojiden beklentiler

Detaylı

Teknik Spreyler. Yüzey ve pas koruması Temizleme ve yağdan arındırma Yağlama Çözme ve ayırma Bakım ve koruma

Teknik Spreyler. Yüzey ve pas koruması Temizleme ve yağdan arındırma Yağlama Çözme ve ayırma Bakım ve koruma Teknik Spreyler Yüzey ve pas koruması Temizleme ve yağdan arındırma Yağlama Çözme ve ayırma Bakım ve koruma Teknik Spreyler Aşağıdakiler için problem çözümleri Üretim Onarım Koruma Bakım WEICON Bu isim

Detaylı

İNDEKS. MARATEM Persona Kişisel Temizlik ve Hijyen Ürünleri El Yıkama Ürünleri 05 El Hijyen Ürünleri 06 Şampuanlar 06

İNDEKS. MARATEM Persona Kişisel Temizlik ve Hijyen Ürünleri El Yıkama Ürünleri 05 El Hijyen Ürünleri 06 Şampuanlar 06 01 Eczac baş Girişim Pazarlama, Eczac baş Topluluğu Tüketim Ürünleri Grubu nda faaliyet göstermektedir. Kuruluş, topluluk taraf ndan üretilen ve ithal edilen tüketim ürünleri ile birlikte topluluk d ş

Detaylı

WORLDWIDE PARTNER OF THE AUTOMOTIVE TRADE

WORLDWIDE PARTNER OF THE AUTOMOTIVE TRADE PROTEC Servis Bakım Ürünleri Tic.Ltd.Şti. Atatürk mh. Ekincioğlu sk. No: 39 Ataşehir / İstanbul WORLDWIDE PARTNER OF THE AUTOMOTIVE TRADE Tel : 0216 577 75 96 Fax : 0216 456 01 05 posta@protec-tr.com www.protec-tr.com

Detaylı

Teknik-Kimyasal Ürünler

Teknik-Kimyasal Ürünler Teknik-Kimyasal Ürünler Temizleme Kimyasalları Asit bazlı temizleme kimyasalları Nötr temizleme kimyasalları Alkali bazlı temizleme kimyasalları XYLOQUAT Temizleme Sistemi Çözücü (Uçucu) Temizleyiciler

Detaylı

Teknik-Kimyasal Ürünler

Teknik-Kimyasal Ürünler Teknik-Kimyasal Ürünler Araç Kimyasalları Kaporta Kimyasalları Teknik Araç Kimyasalları Araç Temizleme ve Bakım Cam Yapışıtırıcıları ve Aksesuarları Araç Kimyasalları Kaporta Kimyasalları...............................

Detaylı

İÇİNDEKİLER İZOLASYON MALZEMELERİ SENTETİK SON KAT BOYA VE ASTAR ANTİPAS BOYALAR TİNERLER AHŞAP KORUYUCULAR

İÇİNDEKİLER İZOLASYON MALZEMELERİ SENTETİK SON KAT BOYA VE ASTAR ANTİPAS BOYALAR TİNERLER AHŞAP KORUYUCULAR . 05/ İÇİNDEKİLER SU BAZLI İÇ CEPHE BOYALARI Permolit Nanomax İpek Mat İç Cephe Boyası...4 Permolit Permomax Silikonlu İpek Mat İç Cephe Boyası...4 Permolit İpek Mat Silikonlu İç Cephe Boyası...4 Permolit

Detaylı

ÜRÜN REHBERİ. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com

ÜRÜN REHBERİ. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com ÜRÜN REHBERİ yapılarda altın koruma www.stratakim.com ONARIM VE GÜÇLENDİRME ÜRÜNLERİ ONARIM VE GÜÇLENDİRME ÜRÜNLERİ TH 100 Y ELYAFLI BEYAZ YAPILASAL TAMİR HARCI TH 100 Y, Çimento esaslı, tek bileşenli,polimer

Detaylı

Tekne Boyama Rehberi ve Renk Kartelası. Türkçe

Tekne Boyama Rehberi ve Renk Kartelası. Türkçe Tekne Boyama ve Türkçe Tekne Boyama ve Bir asrı aşkın süredir tüm tekne tiplerinin performansını artırmak, güzelleştirmek ve korumak için en yenilikçi boya çözümlerini biz yaratıyoruz. Nerede olduğunuz

Detaylı

Yapıştırıcı & Sızdırmazlıklar için Çözüm Rehberi PROFESYONELLERE HİTAP EDEN ÜRÜNLER

Yapıştırıcı & Sızdırmazlıklar için Çözüm Rehberi PROFESYONELLERE HİTAP EDEN ÜRÜNLER Yapıştırıcı & Sızdırmazlıklar için Çözüm Rehberi PROFESYONELLERE HİTAP EDEN ÜRÜNLER Hem iç hem dış mekanlarda kullanıma uygundur Ürüne uygun kartuş tabancası ile uygulayınız Poliüretan köpük tabancası

Detaylı