ENVER DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ DENİZLİ'NİN YÜK TAŞIMACILIĞI RAPORUNU HAZIRLADI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENVER DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ DENİZLİ'NİN YÜK TAŞIMACILIĞI RAPORUNU HAZIRLADI"

Transkript

1 ENVERwww.enverdenizli.org.tr ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ İKİ aylık haber bülteni NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 BU SAYIDA Buket Cibali Demir ile İzolasyon Üzerine 08 Buket İzolasyon işletme sahibi Buket Cibali Demir ile konutlarda enerji verimliliğinin temel şartı olan mantolamanın detaylarını konuştuk. 10 Halil Göker ile Enerji Verimliliği Üzerine Er-Bakır Genel Müdür Yardımcısı Halil Göker, enerji verimliliği alanında yaptıkları çalışmanın detaylarını ve sanayicilere tavsiyelerini ENVER üyeleri ile paylaştı. 15 Merkezi Sistem ile Isınmada Yeni Dönem Merkezi sistem ile ısınan konutlara yönelik başlatılan ve her dairenin yaktığı enerji kadar fatura ödemesini hedefleyen yeni uygulamanın detayları... ENVER DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ DENİZLİ'NİN YÜK TAŞIMACILIĞI RAPORUNU HAZIRLADI Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi, hayata geçirdiği projeler ile tüm Türkiye'ye örnek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Denizli Valisi Abdülkadir Demir ile yapılan görüşmeler sonucunda Denizli'nin yük taşımacılığı etüdü yapılarak, Denizli Ekonomisi ve enerji verimliliği açısından büyük önem taşıyan bir rapor hazırlandı. ENVER Denizli Şubesi'nin hazırladığı rapor, Denizli Valisi Abdülkadir Demir'e sunuldu. Raporda, Denizli için en uygun ve verimli taşımacılık seçeneğinin demir yolu taşımacılığı olduğu vurgulanırken, önemli noktalara değinildi. SANAYİDE ENERJİ HUKUKU: SANAYİ TESİSLERİNİN ENERJİ ALANINDA HAYATA GEÇİRECEĞİ PROJELERDE ALACAKLARI DANIŞMANLIKLAR Enerji hukuku, enerji verimliliği çalışmalarının sanayi tesislerinde de maksimum düzeyde ve doğru olarak hayata geçirilebilmesi konusunda önemli düzenlemeler içeren bir hukuk dalı. Çeşitli hukuk dallarıyla da iç içe olan enerji hukuku, sanayi tesislerinde yapılacak enerji ile ilgili çalışmalarda hukuki danışmanlık alınarak hareket edilmesini öngörüyor » ENVER ÜYELERİ UMUT ÇOCUKLARI İLE KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ ENVER Derneği Denizli Şubesi'nin üyeleri, Denizli Polis Evi'nde organize edilen kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı süresince birbirleri ve Yönetim Kurulu ile fikir alışverişinde bulunan üyeler, organizasyondan memnun bir şekilde ayrıldılar. ENVER Derneği Genel Başkanı Erkan Gürkan'ın da katıldığı kahvaltı sonrasında Denizli Umut Çocukları Derneği de 'enerji verimliliği' konulu bir gösteri sergileyerek, bu alanda oldukça önemli mesajlar verdiler. 05» ENVER-DER UŞAK ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ Enerji Verimliliği Derneği, yeni şubeler açarak gücüne güç katmaya devam ediyor. Son olarak Uşak'ta hizmete giren yeni şube, Derneğin 8. şubesi oldu. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen açılış törenine Uşak Şubesi yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra, ENVER Genel Başkanı Erkan Gürkan, ENVER Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün ve Denizli Yönetim Kurulu Üyesi Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmud Güngör de katıldı.

2 2 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 Denizli'deki Yük Taşımacılığının Etüt Raporu Hazırlandı nerji verimliliğinin yanı sı- E ra, çevrenin korunmasına da büyük önem veren Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi, bu kapsamda tüm Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Denizli'deki Lojistik Taşımacılık İncelendi Geçtiğimiz aylarda Denizli Valisi Abdülkadir Demir ile yapılan görüşme sonucunda, Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi tarafından hazırlanması kararlaştırılan 'Denizli Yük Taşımacılığı Etüdü - Yük Taşımacılığında Demiryolu Payının Artmasının Ekonomik ve Çevresel Katkıları' raporu tamamlandı. Hazırlanan rapor, Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, Yönetim Kurulu üyeleri Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmud Güngör, Ufuk Aras ve Şener Arslan tarafından Denizli Valisi Abdülkadir Demir'e sunuldu. En Verimli Taşıma Sistemi: Demiryolu Denizli'nin artan ihracat hacmi göz önünde bulundurularak hazırlanan raporda, halihazırdaki taşıma verileri, taşıma sistemlerinin durumu ve karşılaştırması ile bu sistemlerin ekonomik ve çevresel faktörleri mercek altına alındı. Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda, Denizli sanayisi için en verimli taşıma sisteminin demiryolu olduğu ortaya konuldu. Raporda, Denizli- İzmir Demiryolu'nun geometrik olarak iyileştirilmesi ve çift hatta çıkarılması gerektiği de belirtildi. "Bu Çalışma, Denizli Sanayisine Yön Verecek" Hazırladıkları raporun, Denizli sanayisine yön vereceğini belirten Şube Başkanı Mehmet Akgün, bu raporla bir yandan taşımacılıkta enerji verimliliği sağlamayı, diğer yandan da çevreyi korumayı hedeflediklerini söyledi. "Önemli Bir Çalışmaya İmza Atıldı" ENVER Denizli Şubesi'nin önemli bir çalışmaya imza attığını belirten Vali Abdülkadir Demir, "Bu rapor tüm Türkiye için örnek teşkil ediyor. Bu çalışma ile Denizli'nin ne derece ekonomik kazanımlar sağlayabileceğini de görmüş olduk" dedi. Rapora ENVER Denizli web sitesinden ulaşılabilir. ENVER-DER DENİZLİ ŞUBESİ HABER BÜLTENİ NİSAN 2012 SAYI 02 YIL 01 DENİZLİ ŞUBESİ Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi Adına Sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akgün Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sevda Arda Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Çağrı Sebzeci Editör Yasin Efesoy Yayına Hazırlayanlar Mutlu Bayram Aycan Aydoğan Sevcan Gedik Fotoğraflar Hakan Yılmaz Bülten Tasarımı Mustafa Odabaşı Baskı Ege Reklam Basım Sanatları San.Tic. Ltd.Şti - İstanbul İletişim T F Adres Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi Sırakapılar Mh Sk. Türkmen İş Merkezi No: 30 K: 1 D: 3 Denizli BU BÜLTEN HAZIRLANIRKEN GERİ DÖNÜŞÜMLÜ KAĞIT KULLANILMAKTADIR.

3 NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ 3 ENVER-Der Denizli Şubesi Üyeleri, Umut Çocukları ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi üzenlediği çeşitli etkinlik- D ler, hazırlamış olduğu raporlar ve çıkardığı iki aylık haber bülteni ile insanların dikkatini enerji verimliliğine çekerek yapılabilecek tasarrufları gündeme taşıyan Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi, üyelerini Denizli Polis Evi'nde düzenlediği kahvaltı organizasyonu ile bir araya getirdi. Üyeler Fikir Alışverişinde Bulundular Yeni kurulmuş bir dernek olmasına rağmen Denizli nin seçkin işadamlarını tek bir çatı altında toplayan Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi, önümüzdeki dönemde yapacak olduğu çalışmalar ile ilgili olarak, üyeleri ile görüş alışverişinde bulundu. "Denizli, Enerji Verimliliği Alanında Öncü Olacak" Programın açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Erkan Gürkan, Denizli nin diğer illere göre enerji verimliliği çalışmalarında hızla ilerlediğini ve bu konuda Türkiye de öncü olacağını belirtti. Başkan Gürkan, sözlerine şöyle devam etti: Biz bu yola geleceğimiz ve ülkemiz için girdik. Enerji verimliliğine herkesin destek olması gerekiyor. Bu desteği buradaki çocuklarımızın bizler için hazırladığı gösteriler ile görmek bizi çok mutlu etti. Denizli, her alanda olduğu gibi, enerji verimliliği alanında da yaptığı ve yapacak olduğu çalışmalar ile Türkiye ye öncü olacaktır. "Kısa Sürede Başarılı Çalışmalara İmza Attık" Genel Başkan Erkan Gürkan'ın ardından söz alan Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, yeni kurulan bir dernek olmalarına rağmen, çok kısa bir süre içerisinde 63 üye ile birbirinden başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade etti. "Bu çalışmalarımızı daha başarılı bir şekilde yürütmek adına üyelerimizi bir araya getirdik" diyen Başkan Mehmet Akgün, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Aynı zamanda Serabral Palsili (beyin felçli) olup, Türkiye den ilk kez umreye gidecek olan Denizli Umut Çocukları Derneği'nin enerji dolu çocuklarının, enerji verimliliği ile ilgili hazırlamış oldukları gösteriyi sergileyerek, herkesin bu konuda ne kadar duyarlı olması gerektiğinin önemini bir kez daha vurgulamak istedik. Umut Çocukları'ndan Muhteşem Gösteri Protokol konuşmaları ve üyelerle yapılan fikir alışverişinin ardından, Denizli Umut Çocukları Derneği'nin enerji verimliliği temalı tiyatral gösterisi sergilendi. Gösteride, 'toplumda biz de varız' diyen umut çocukları, enerji verimliliği konusunda da birbirinden çarpıcı mesajlar verdi. Çocukların sergiledikleri gösteride basit önlemlerle nasıl enerji tasarrufunun sağlanabileceği gözler önüne serilirken, gösteri, davetlilerin beğenisini topladı. Daha sonra, programın kapanışı gerçekleştirildi.

4 4 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 ENVER-Der Genel Merkez Genel Kurulu Gerçekleştirildi nerji Verimliliği Derne- E ği Genel Merkezi, 2. Olağan Genel Kurulu'nu 22 Mart 2011 tarihinde Ankara TOBB Plaza'da gerçekleştirdi. Genel Kurul'da alınan kararlar sonucunda Dernek tüzüğünde birtakım değişiklikler yapılırken, Yönetim, Denetim ve Onur kurulları da yeniden oluşturuldu. Erkan Gürkan Yeniden Genel Başkan Seçildi Enerji Verimliliği Derneği Genel Merkezi'nin 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan seçim sonucunda, Erkan Gürkan, üyelerinin güvenini tazeleyerek yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Gürkan ile birlikte 7 genel başkan vekilinin de seçimi gerçekleştirildi. 2. Olağan Genel Kurulu'nu 22 Mart 2011 tarihinde Ankara'da gerçekleştiren Enerji Verimliliği Derneği Genel Merkezi, Dernek tüzüğünde birtakım değişikliklere imza atarken, Yönetim, Denetim ve Onur kurulu üyelerini de yeniden seçti. Yapılan seçimler neticesinde, Genel Başkan Erkan Gürkan güven tazeleyerek yeniden Genel Başkanlık görevine layık görüldü. Yönetim Kurulu üyeliklerine iş dünyasının önde gelen isimleri seçilirken, Denetim ve Onur Kurulu üyeleri de yeniden belirlendi. Seçimlerin ardından üyelerine seslenen Genel Başkan Erkan Gürkan, üyelerinin güvenini kazanmış olmanın kendisini gururlandırdığını belirterek, birlik ve beraberlik mesajı verdi. "Yeni Dönemde Büyük Hedeflerimiz Var" Seçim sonrasında bir konuşma yapan ENVER-Der Genel Başkanı Erkan Gürkan, "Sizlerin güven oyunu alarak yeniden bu görevi üstlenmek benim için büyük bir onur ve gurur kaynağı. Hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni Yönetim Kurulumuz ile yeni dönemde büyük hedefleri gerçekleştirmek için çaba göstereceğiz" dedi. ENVER-Der Genel Merkez Yeni Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu seçimleri sonucunda genel başkan vekilliğine Ali Koç, Adnan Ersoy Ulubaş, İbrahim Çağlar, Hazim Sesli, Kenan Yavuz, Hüseyin Arslan ve Bekir Altunok seçilirken, Genel Sekreterliğe Samed Özdağ; Genel Muhasipliğe de Mustafa Yalçın getirildi. Yönetim Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluşturuldu: Ali Kibar, Gökhan Akça, İnanç Kabadayı, Tahir Büyükhelvacıgil, Mehmet Büyükekşi, Ömer Cihad Vardan, Nail Olpak, Feridun Bilgin, Erhan Usta, Mustafa Kaplan, Fuat Tosyalı, Haluk Ündeğer, Murat Saraylı, Melih Bulu, Oğuz Satıcı, Orhan Özcü, Hayati Çetin, Salim Koşar, Erdal Çalıkoğlu. Yeni Denetim ve Onur Kurulları Enerji Verimliliği Derneği Genel Merkez Denetim Kurulu'na Kemal Battal, Ünal Terzi, Hüseyin Altay, Turgay Çelen, Ömer Turhan, Mehmet Şahin ve Mesut Dural seçildi. Enerji Verimliliği Derneği Onur Kurulu ise şu isimlerden meydana geldi: Dr. M. Hilmi Güler, Orhan Aydın, Ziya Güvenç, Sedat Çelikdoğan ve Metin Yerebakan. Genel Başkan Erkan Gürkan: "Birlikte Güçlüyüz!" Enerji Verimliliği Derneği'nin tüm Türkiye'ye örnek bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Genel Başkan Erkan Gürkan, "4 yıl gibi çok kısa bir süre içerisinde büyük başarılara imza attık. Ana hedefimiz olan enerji verimliliği alanında önemli mesafeler kat ettik. Oluşumumuzu Türkiye çapına yayarak, farklı illerde yeni şubeler oluşturduk. Bunun yanı sıra, üye sayımız da her geçen gün artış gösteriyor. İllerdeki şubelerimiz var güçleriyle yerel ve bölgesel çalışmalara imza atıyor. Tüm bu başarıları, siz değerli üyelerimizin desteği ile yakaladık. Kısacası, biz birlikte güçlüyüz!" dedi.

5 NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ 5 Enerji Verimliliği Derneği Uşak Şubesi Hizmete Girdi nerji Verimliliği E Derneği farklı illerde yeni şubeler açarak gücüne güç katmaya devam ediyor. Bu kapsamda ENVER- Der'in Türkiye'deki 8. şubesi Uşak'ta hizmete girdi. Uşaklı ve Denizlili Üyeler Açılışta Bir Araya Geldi ENVER-Der Uşak Şubesi'nin açılışına KOSGEB Genel Başkanı Mustafa Kaplan, ENVER-Der Genel Başkanı Erkan Gürkan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, UOSB Başkanı Ali Yıldırım, UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, UGİAD Başkanı Abdullah Acar, ENVER-Der Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün ve Yönetim Kurulu Üyesi Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmud Güngör ile Uşaklı iş adamları katıldı. ENVER-Der Uşak Şube Başkanlığına ise işadamı Metin Dokur getirildi. "ENVER-Der Güçlenmeye Devam Ediyor" Açılışta bir konuşma yapan ENVER-Der Genel Başkanı Erkan Gürkan, "Derneğimizin Uşak Şubesi 8. şubedir. Önümüzdeki aylarda diğer illerin de katılımıyla şube sayısını arttıracağız. Amacımız enerjiyi verimli kullanmayı çoçuklardan işadamlarına kadar öğretmektir. Çünkü sahip olduğumuz enerji kaynaklarını nasıl verimli kullanacağımız öğrenmek ve öğretmek zorundayız" dedi. "Enerji Verimliliği Büyük Önem Taşıyor" Yakın gelecekte fosil enerjinin tükeneceği varsayıldığına göre, her ülkenin yeşil enreji ve mevcut enerji kaynaklarını daha verimli kullanması gerektiğini ifade eden Gürkan, enerji verimliliğinin, sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabetçiliğin önemli bileşenlerinden biri olduğunu belirtti. Gürkan, dünyanın ekolojik kapasitesi çerçevesinde ele alınması gereken enerji ihtiyacı için enerji verimliliğinin arttırılmasına, buna bağlı olarak da inovasyonlara ihtiyaç olduğunu kaydetti. "İşbirliği İçinde Hareket Edilmeli" "Türkiye'de gerek kamu, gerek özel sektör gerekse sivil toplum kuruluşları; enerjinin, doğal kaynakların ve diğer girdilerin verimliliğinin artırılması için yeni teknolojilerin ve yöntemlerin yaygınlaştırılmasında öncü rol oynamalı, işbirliği halinde hareket etmelidir" diyen Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu süreçte Türkiye nin önde gelen sivil toplum kuruluşları, ilgili kamu kuruluşları ve özel sektör temsilcilerini yanımıza alarak 2008 yılında Enerji Verimliliği Derneği'ni kurduk. Dernek kısa zamanda gerçekleştirdiği kampanya, promosyon, seminer ve konferanslarla enerji verimliliği konusunda toplum üzerinde farkındalık oluşturdu. "Yeşil Enerjiye Yatırım Yapmak İstiyoruz" ENVER-Der Uşak Şube Başkanı Metin Dokur ise "Genel Başkanımızın söylediği gibi artık enerjinin verimli kullanılmasının zamanı geldi ve geçiyor. Fosil enerjinin yerini yakın zamanda yeşil enerji alacak. Yeşil enerjinin diğer adı da yenilenebilir enerji. Bunlara en güzel örnek rüzgar ve güneş enerjisi gibi enerji türleri. Biz de yeşil enerjiye yatırım yapmak istiyoruz. Bu nedenle ENVER Uşak Şubesi'ni açtık" dedi.

6 6 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 İlk 'Dünya Çocuk Meclisi' Konya'da Kuruldu nerji Verimliliği Derne- E ği, enerji verimliliği ve çevre konularında uluslararası projelere destek vermeye devam ediyor. Bu çerçevede, Enerji Verimliliği Derneği, Konya Valiliği, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mevlana Kalkınma Ajansı işbirliği ile Konya'da ilk 'Dünya Çocuk Meclisi' kuruldu. Proje UNIDO'nun Desteği ile Gerçekleştirildi Konya Valiliği'nin himayesinde gerçekleştirilen projenin ilk toplantısı, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Erkan Gürkan, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) Türkiye Direktörü Süleyman Yılmaz ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman'ın katılımı ile düzenlendi. Dünya Çocukları Konya'da Bir Araya Geldi İlk 'Dünya Çocuk Meclisi' olma özelliği taşıyan projenin ana temasını 'yeşil gelecek' oluşturdu. 'Dünya Çocuk Meclisi - Yeşil Gelecek Zirvesi 2012' adıyla gerçekleştirilen toplantıda, dünyanın farklı ülkelerinden gelen çocuklar, enerji verimliliğinin yeşil bir dünya oluşturmak için ne derece önemli olduğunu vurguladılar. Yeşil Bir Gelecek İçin Deklarasyon İmzalandı Düzenlenen meclis toplantısı sonucunda ortaya çıkan fikirler, bir deklarasyon haline getirildi. Deklarasyonda 12 ilke ve 11 idari madde yer aldı. Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dil halinde hazırlanan deklarasyon, tüm meclis üyeleri tarafından imzalandı. Deklarasyonun Dikkat Çeken İlkeleri Deklarasyonda şu ilkeler dikkat çekti: Çevrenin temiz tutulması, doğal hayatın korunması, doğal ve sağlıklı beslenme hakkının korunması, su kütlelerinin sık sık kontrol edilerek, sağlıklı tutulması, doğayı kirletenlere engel olunması, enerjinin çevreye daha az zarar verecek şekilde kullanılması ve üretilmesi, doğal kaynakların bilinçli kullanılması, doğada yaşayan tüm canlıların korunması, geri dönüşüm bilincinin yerleştirilmesi, atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi, binalarda ısı yalıtımı yapılması, ulaşımda toplu taşımanın tercih edilmesi. Dünya Çocuk Meclisi'nin İdari Maddeleri Deklarasyonun idari maddeleri ise şu şekilde: Meclis merkezinin Konya olması, her yıl 23 Nisan'da Konya'da toplanılması, her ülkenin bir temsilci ile Meclis toplantılarına katılması, temsilcilerin enerji, çevre ve yeşil ekonomi ile ilgili görüş ve önerilerini Meclis çalışmalarına sunmaları, temsilcilerin enerji, çevre ve yeşil ekonomi üzerine söylem, slogan ve çözüm önerilerini tüm dünyaya ilan etmeleri, her yıl için Meclis'e dönem başkanı seçilmesi, Meclis'in yürütme organının Genel Sekreterlik olması ve görevin Türkiye temcilcisi tarafından yürütülmesi, koordinasyonun Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sağlanması, çalışmalarda danışmanlardan destek alınması, Meclis adına bir web sitesi hazırlanması, iletişim dili olarak İngilizce kullanılması. Konya'da oluşturulan Dünya Çocuk Meclisi'ne Denizli'yi temsilen Denizli Umut Çocukları Derneği üyesi Halit Özgül katıldı. Meclis toplantısında Denizli'yi en iyi şekilde temsil eden Halit Özgül'e toplantı sonrasında katılım sertifikası verildi.

7 NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ 7 Esat Sitesi - Buket İzolasyon İnşaat Ltd. Şti. mantolama uygulamasından bir örnek. Konutlarda Enerji Verimliliğinin Temel Şartı: Mantolama antolama uygulaması; M Amerika ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllardan bu yana dış cephe ısı yalıtım sistemi olarak kullanılmaktadır. Malesef Türkiye'de yeni tanınan bu sistem halen yaygın değildir. Yerkürede hızla tükenen enerji kaynaklarının sorumsuzca tüketildiği bu dönemde enerji verimliliğine yönelmek bir zorunluluktur. Türkiye'nin enerji ihtiyacının çoğunluğu yurt dışından karşılandığı için, enerjinin verimsiz kullanılması da ülke ekonomisine ağır bir yük getirmektedir. Neden Mantolama? Konutlarda ve iş yerlerinde ısınmak ve serinlemek için birçok ısıtıcı ve soğutucu cihazlar kullanılmaktadır. Türkiye'deki yapıların büyük çoğunluğunda hiçbir koruma olmadığından enerji, kışın yapıdan çok duvarları ısıtmak için kullanılmakta, yazın ise yapıları klima ile soğutmak için aşırı derecede elektrik sarf edilmektedir. Oysa doğru bir ısı yalıtım sistemi ile doğal gaz ve elektrik enerjisinden %50 tasarruf edilmesi mümkündür. Mantolamada Nelere Dikkat Edilmelidir? Binalarda ısı kayıpları kolonlar, kirişler, çatı, binanın temeli, pencereler ve kapılardan meydana gelmektedir. Bunları önlemek için binanın tamamı koruma altına alınmadığı takdirde verimli bir sonuç elde edilemez. Isı yalıtım sistemleri sonsuz bir ömre sahip değildir. Yapılan bu işleri uzun ömürlü kılan ise bakımdır. Mantolamayı koruyan 2 faktör vardır. Bunlardan birincisi plakanın üzerine kaplanan sıva, diğeri ise boyadır. Boya zamanla deforme olabilir. Sıvanın deforme olması durumunda ise plakaların zamanla düşmesi ve tamamen tahrip olması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu noktada sıvayı koruyan en önemli faktör boyadır. Boyanın ömrü ise malzemenin kalitesine göre 6 ila 9 yıl civarındadır. Gerçekleştirilen uygulamaların ortaya koyduğu bir diğer husus ise ısı yalıtım sistemlerinin uygulamasının, binanın konumuna göre hiçbir aralık ve boşluk kalmaksızın yapılması gerektiğidir. Doğru şekilde yapılan mantolama uygulaması ile binanın kolonları, kirişleri, dış sıvası ve kat betonu korunurken, betonun içinde bulunan demirlerin korozyona uğrayarak çürümesi de engellenir. Böylece binanın ömrü uzarken, mantolamanın da uzun yıllar kullanılması mümkün hale gelir. Mantolamanın Temel Avantajları Dış cephe ısı yalıtım sistemleri ile: * Yakıt harcamalarının ortalama %50 azalmasını, * Daha az yakıt ile daha çok ısınmayı, * Çok daha az elektrik kullanımı ile daha çok serinlemeyi, * Yaşam alanında yaz-kış dengeli sıcaklık dağılımını, * Rutubetin oluşturduğu küf, bakteri ve kötü kokuların engellenmesini, * Sağlıklı ortamlarda yaşayabilme şansını, * Binanın yaşını sabitlemeyi ve bakım giderlerini önemli ölçüde azaltmayı sağlayabilmek mümkündür. Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu Ülke genelindeki enerji verimliliğinin arttırılması ve bu konuda tüm vatandaşların bilinçli olması amacıyla önemli bir adım atılarak, konutların enerji verimliliğini gösteren enerji kimlik belgesi, 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Buna göre, Türkiye'de bulunan tüm binaların 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi alması zorunlu hale getirildi. Enerji kimlik belgesinde, binaların enerji tüketimi ve sera gazı salımı A ile G arasında sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırma, binanın inşa edildiği yıldaki mevzuatlarca tanımlanmış asgari şartlar göz önünde bulundurularak yapılıyor. Bir binanın enerji sınıfı, mevcut bina için hesaplanan tüketim değerleri ile aynı binanın, aynı yerde, yasalar çerçevesinde imal edilmesi durumunda elde edilen tüketim değerlerinin birbirine oranlanmasıyla belirleniyor. Binalar için en düşük performansı temsil eden G sınıfı binalar, yasalarca öngörülen asgari şartlardan en az %75 daha fazla enerji tüketiyor. D sınıfı binalar ise yasalarca öngörülen asgari şartlar kadar veya bu şartlardan %19 daha fazla enerji tüketiyor. Artık tüm konutların enerji kimlik belgesi alması zorunlu. Bu belge, yetkili enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenleniyor. Mevcut binalar için EKB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde EKB uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenleniyor. EKB uzmanı, binanın teknik özelliklerini inceleyerek, EKB'yi düzenliyor ve ilgili makamlara onaylatıyor. EKB'nin, binanın tamamı için düzenlenmesi zorunlu. Ayrıca, bağımsız bölümler için de ayrı ayrı düzenlenebiliyor. EKB'nin bir nüshası bina sahibi veya yöneticisine verilip, diğer nüshası da bina girişine asılıyor.

8 8 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 "Tüketiciler, ısı yalıtımının ilk yatırım maliyetinin yüksek olduğunu düşünüyorlar. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus var. Isı yalıtımı yapıldığında, yalıtım öncesinde ödenen elektrik ve doğal gaz faturasının yarısı ödeniyor. Dolayısıyla ilk yatırım maliyeti de 3 yıl gibi oldukça kısa bir süre içerisinde amorti ediliyor. Buket İzolasyon İşletme Sahibi Buket Cibali Demir "Isı Yalıtımında Standartlara Uygun Çalışma Yapılmalı" NVER Denizli Haber E Bülteni nin bu sayısındaki ilk söyleşi konuğu, Denizli ve Bandırma da birçok büyük projenin ısı yalıtımına imza atan bir isim, Buket Cibali Demir oldu. Aynı zamanda Dernek üyemiz olan Buket Cibali Demir ile A'dan Z'ye ısı yalıtımını konuştuk. Isı yalıtımını genel olarak nasıl tanımlayabiliriz? İnsanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri; C sıcaklık ve %50 bağıl nem değerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20 C'nin oldukça altında, yaz aylarında ise 20 C'nin oldukça üstündedir. Isıl enerji; yüksek sıcaklık ortamından düşük sıcaklık ortamına transfer olur. Bu nedenle yapılarda kışın enerji kayıpları, yazın ise istenmeyen enerji kaynakları meydana gelir. Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırması için yapılan işleme 'ısı yalıtımı' denir. Etkin bir ısı yalıtımı ile yapılarda ortalama %50'ye varan enerji tasarrufu elde edilebileceği ortaya konmaktadır. Isı yalıtımı; taşyünü levha, EPS ve XPS köpükler ile yapılabilir. Ortalama olarak ilk yatırım maliyeti ne kadar sürede amorti edilebiliyor? Paket sistemi oluşturulmuş, İZODER şartnamesine, yasalara ve tüm standartlara uygun malzemelerle yaptığımız zaman metrekarede yaklaşık 30 TL ile 50 TL arsında bir maliyet oluşuyor. Bu fiyat, malzemenin kalınlığına ve üzerinde kullanılacak sıva ile boyaya göre değişiyor. Bir de mineral sıva var. Aslında yapılması gerekiyor, ancak pek çok kişi bunu dikkate almıyor. Belirtmiş olduğumuz maliyete mineral sıva da dahil. Doğru yapılan bir ısı yalıtımı binalarda yaklaşık %50 oranında bir enerji tasarrufu sağlıyor. Düşünün, 100 TL'lik doğal gaz faturasını ısı yalıtımı yaptıktan sonra TL olarak ödeyeceksiniz. Zaten binanızdaki ısı yalıtımı doğru şekilde yapılmışsa ilk yatırım bedeli yaklaşık 3 yıl gibi bir sürede amorti ediliyor. Sizce Denizli'deki müteahhitler ısı yalıtımı konusunda bilinçli mi? Hayır, kesinlikle değiller. Bazı müteahhitler işin ucuz yoluna kaçmaya çalışıyorlar. Çünkü artık müteahhitler, binada ısı yalıtımı yoksa ruhsat alamadıkları için bu ısı yalıtımını nasıl en ucuz şekilde yaptırabileceklerini düşünüyorlar. Bugüne kadar hiç taşyünüyle binamı mantolama yapayım diye gelen bir müteahhit görmedim. Ama müteahhitler bunun bilincine varsalar, binasında aynı zamanda ses ve yangın yalıtımı da varsa, bu daireyi 3 Liraya satacaklarına 5 Liraya satamazlar mı, satarlar. Yalıtımın bedeli de çıkar. Ama daha çok mer- "Tüketiciler, Uygun Koşullarla Sunulan Yalıtım Kredilerinden Yararlanmalılar" İZODER, tüketicilere çok uygun koşullarla yalıtım kredisi imkanı sağlıyor. Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşlar öncelikle bankadan İZODER'in uzman uygulayıcı bayilerini öğrenip, o bayilerin birinden fiyat çalışması yaptırmalı. Uzman bayiler, fiyat çalışması için tüm keşif çalışmalarını ücretsiz olarak yapıyorlar. Daha sonra banka üzerinden proje sözleşmesi yapılıyor. Aynı süreçte İZODER e binanın durumuyla ilgili bir teknik şartname hazırlanıyor. İZO- DER bu şartnameyi onayladıktan sonra, proje sözleşmesi ile birlikte bankaya teslim ediliyor. Bu noktadan sonra da banka kredi çalışmasını tamamlıyor. Kredi, 8 ay vadede sıfır faiz ile sunuluyor. Aynı zamanda 60 aya kadar vade imkanı da mevcut. Vade ne olursa olsun, kredi masrafı alınmıyor. Bu krediler şimdilik Şekerbank ve Ziraat Bankası'nda kullanılabiliyor, ancak yakında diğer bankalar da uygulayacak.

9 NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ 9 diven altı malzemeleri tercih ediyorlar. Bu konuda yapı denetim firmalarına büyük iş düşüyor. Gerçekleştirdiğiniz uygulamalardan bir örnek verebilir misiniz? Pek çok uygulama arasında bir müşterimiz çok bariz olarak maliyet hesabı yapmıştı. Bir kız öğrenci yurdunun sahibi mantolama yapmadan önce 1 yılda TL tutarında kömür harcamış olduğunu söyledi. Biz bu binaya 5 cm taşyünü ile mantolama yaptık. Bir sonraki kışta sadece ısınma değil, aynı zamanda sıcak su da kullandılar. Bunun için de TL tutarında kömür harcadılar. Mantolama da TL'ye mal olmuştu. Bir yıldaki maliyetleri TL oldu, hala bir sene önce kömüre ödedikleri bedele ulaşamadılar. İşte mantolama hesabı bu kadar basit. Peki, mantolama uygulaması nasıl yapılıyor? Mantolama uygulamasında öncelikle uygun ısı yalıtım levhası, doğru yapıştırıcı ile duvara yapıştırılıp 1 gün kurumaya bırakılıyor. Daha sonra özel mantolama dübelleri ile metrekareye 6 adet dübel gelecek şekilde sabitleniyor. Taşyününde çelik dübel, XPS ve EPS köpükte ise plastik çivili dübel kullanılıyor. Köşelerde fileli köşe çıtası montajı yapılıyor. Dübelleme işleminin ardından ısı yalıtım levhası üzerine ilk kat sıva yapılıp, üzerine mantolama filesi yapıştırılıyor. Bu malzemede de standart 160 gr/m 2 'dir. Bu işlemden sonra mala veya tarak ile ikinci kat sıva uygulanıyor. İkinci kat sıvanın kurumasının ardından mineral sıva uygulanıyor. Son olarak da astar ve boya yapılıyor. Boyada da çeşitli alternatifler mevcut. Isı yalıtımı yapılan binalarda silikonlu boya veya grenli boya gibi teksürlü boyalar kullanılabiliyor. Mantolama enerji kaçağını ne derecede önlüyor? Binalarda enerji kaçağının en yüksek olduğu yer çatılardır. Çatıdan yaklaşık %25, pencerelerden de %15 enerji kaçağı meydana geliyor. Dolayısıyla serinlemek veya ısınmak için harcadığımız enerjinin %40'ı doğrudan pencere ve çatılardan uçup gidiyor. Duvarlardan da %10 oranında enerji kaybedildiğini düşünürsek, harcadığımız toplam enerjinin ancak %50'sinden faydalanabiliyoruz demektir. Farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekirse, ısı yalıtımı yapmayarak kışın havayı ısıtmaya, yazın da havayı serinletmeye çalışıyoruz. Özellikle pencere ve kapı kenarları ile çatı bölgelerinde özenle yapılan ısı yalıtımı, bu kaçakların tamamını önleme konusunda yeterli oluyor. "İZODER Önemli İşlere İmza Atıyor" Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZO- DER), sektörde önemli işlere imza atıyor. Türkiye genelinde bizim gibi, İZO- DER tarafından yetkilendirilmiş izolasyon bayileri var. Tüketiciler, bu bayilere yaptıracakları yalıtım için kredi imkanından da yararlanabilirken, İZODER üyesi olmayan firmalarla çalışmak isterlerse krediden yararlanamıyorlar. Ayrıca İZODER, tüketicilerin daha doğru yalıtım yapmalarını sağlamak amacı ile yetkili bayilerine kimlik kartı vermeye hazırlanıyor. Öte yandan, ustalarımızın sertifikalandırma çalışmaları da devam ediyor. Yalıtım malzemesi üreten firmaların seminerlerine katılan ustalarımız için çok yakında İZODER tarafından da eğitim seminerleri düzenlenecek.

10 10 ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 "Sanayi tesislerinde, çalışanlara enerjinin ve diğer doğal kaynakların verimli kullanılması fikri benimsetilmeli. Çünkü bu fikri benimsemek, her şeyin ABC'si. Çalışanlar, verimlilik fikrini benimsediklerinde, tesisteki enerji verimliliğinin sağlanması için çarpıcı fikirler ortaya çıkabiliyor. Er-Bakır Genel Müdür Yardımcısı Halil Göker "Büyük Firmalarda Enerji Verimliliği Uygulamaları Şart" ürkiye'nin en T başarılı bakır iletken üreticilerinden olan Er-Bakır, enerji verimliliği alanında da önemli çalışmalara imza attı. Er-Bakır Genel Müdür Yardımcısı Halil Göker de bu alanda hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında önemli detayları ENVER Denizli Haber Bülteni'ne anlattı. Öncelikle enerji verimliliği alanındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 2011 yılı verilerini baz alırsak 66 milyon kwh elektrik ve 8 milyon standart metreküp doğal gaz kullanıyoruz. Dolayısıyla enerjiyi verimli kullanmak bizim için çok önemli. Üretim maliyetlerimizi dikkate aldığımızda doğal gazın payı yaklaşık %10, elektriğin payı yaklaşık %35. Yani, toplam üretim maliyetinin %45 i bu iki kaleme harcanıyor. Bunların üzerinde çalışmak, firmanın rekabet gücünü muhafaza edebilmesi için de şart. Biz enerji tasarrufu tedbirlerine ilk olarak ISO 9001 belgemizi aldığımız 1996 yılında başladık. Hatta bu hareketin adını 'enerji verimliliği' olarak değil de, 'doğal kaynakların verimli kullanılması' olarak belirledik. ISO 9000 Yönetim Sistemi Belgemizde de bu yaklaşımı şirket politikası olarak belirledik. Bugün itibari ile bu çalışmalarınız hangi aşamada? Er-Bakır olarak, enerji verimliliği alanındaki çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor yılında bağlı olduğumuz holding bünyesindeki diğer şirketlerle işbirliği yaparak bu çalışmalarımızı genişlettik yılından itibaren ilgili arkadaşlarımızı Elektrik İşleri Etüd İdaresi'nin uyguladığı Enerji Yöneticisi Eğitim Programı'na tabi tuttuk. Böylece sertifikalı enerji yöneticisi istihdam etmeye başladık. Bu alanda kendimize koyduğumuz 'doğal kaynakların verimli kullanılması' hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Tesisinizde ilk uyguladığınız verimlilik çalışması ne oldu? Enerji verimliliğine küçük adımlarla başladık. İlk küçük adımımız son derece basit bir şey. Su soğutma sistemimizde bir fan var. Bu fan havayı emerek suya üfler ki su soğusun. Bu fan yaz-kış çalışıyordu. Kışın dış ortam sıcaklığı 0-5 derece arasında seyrediyor. Suyun da bir soğuma kabiliyeti var. Ne kadar hava üfleseniz dahi belli bir sıcaklığın altına indiremezsiniz. Bu durumda fanın kış aylarında boşuna çalıştığını fark ettik. İlk basit uygulama olarak arkadaşlarla on-off çalışma usulünü uyguladık. Bu, şu demek oluyor; su sıcaklığı belli bir dereceye geldikten sonra, artık fanın çalışmasının bir faydası olmayacağın- "Enerji Verimliliğinin Sürdürülebilir Olması için Ekibin de Sürdürülebilir Olması Gerekli" Enerji verimliliğinde en önemli nokta, firmanın, doğal kaynakların verimli kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu politika olarak benimsemesi ve bunu tüm çalışanlarına da benimsetmesi. Bu konuyu benimsemek, her şeyin ABC'si. Dolayısıyla bu fikri benimsemeden ilerleme kaydetmek mümkün değil. Bir diğer önemli nokta da eğitimli personellerin çalıştırılması. Elektrik İşleri Etüd İdaresi'nin Enerji Yöneticiliği Eğitim Programı büyük bir fırsat. Çalışanların bu eğitimlere katılımı sağlanmalı. Ayrıca, zaman zaman bazı üniversitelerimizde enerji verimliliği konusunda eğitimler veriliyor. Bu eğitimler de oldukça önemli. Personellerin üst yönetim tarafından da desteklenmesi gerekiyor. Böylece tüm personeller arasında bir beyin fırtınası oluşuyor, ortaya güzel fikirler çıkıyor. Çünkü enerji verimliliğinin sürdürülebilir olması için ekip de sürdürülebilir olmalı.

İZODER, Avrupa Mantolama Birliği nde Aktif Bir Rol Üstlenecek

İZODER, Avrupa Mantolama Birliği nde Aktif Bir Rol Üstlenecek İZODER, Avrupa Mantolama Birliği nde Aktif Bir Rol Üstlenecek İZO DER Yö ne tim Ku ru lu Baş ka nı Ferdi Erdoğan Değerli Okurlarımız İZODER, 11 Avrupa Birliği ülkesinden ısı yalıtımı ve mantolama konusunda

Detaylı

Diyalog. izocam. zocam'dan Türkiye'nin ilk tesisat yazılımı

Diyalog. izocam. zocam'dan Türkiye'nin ilk tesisat yazılımı Diyalog izocam Temmuz Ağustos Eylül 2012 zocam'dan Türkiye'nin ilk tesisat yazılımı Tesisat yalıtımıyla yüzde 30 tasarruf etmek mümkün, İzocam prefabrik borular TSE Belgesi aldı, İzocam Adım Adım Yalıtım

Detaylı

Diyalog. izocam. "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler

Diyalog. izocam. İzocam Manto ile kaliteli ve güvenilir çözümler Diyalog izocam Nisan Mayıs Haziran 2013 "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler İzocam geleceğin binalarını anlattı, Yalıtım sektöründe buluş sayısı çok az, İzocam 13. Yalıtım Yarışması nda dereceye

Detaylı

ENVER. ENVERDER Denizli Şubesi 1. kuruluş yılını Kutladı. KOSGEB İdaresi Başkanı Mustafa Kaplan'ın Derneğimizi Ziyareti

ENVER. ENVERDER Denizli Şubesi 1. kuruluş yılını Kutladı. KOSGEB İdaresi Başkanı Mustafa Kaplan'ın Derneğimizi Ziyareti ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ ENVER 10 ENVERDER Denizli Şubesi 1. kuruluş yılını Kutladı Enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için farkındalık oluşturmak, ayrıca bilimsel ve teknik araştırmalar

Detaylı

Türkiye de iş sağlığı ve güvenliği. İnşaat malzemeleri sektöründe en iyi uygulamalar

Türkiye de iş sağlığı ve güvenliği. İnşaat malzemeleri sektöründe en iyi uygulamalar Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Construction Material Producers Temmuz 2014 Sayı 18 Türkiye de iş sağlığı ve güvenliği İnşaat malzemeleri sektöründe en iyi uygulamalar

Detaylı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material Producers Ekim 2010 Sayı 3

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material Producers Ekim 2010 Sayı 3 İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material Producers Ekim 2010 Sayı 3 6 Başkan ın Mesajı Orhan TURAN İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Farklılaşarak rekabetçiliğimizi

Detaylı

ilkeli olmak gerekir...

ilkeli olmak gerekir... Tiritoğlu Mimarlık Mühendislik Tic. A.Ş. Tipor Kalitesi Tescillendi En yükseğe çıkmak için durmadan çalışmak, en yüksekte kalabilmek için de ilkeli olmak gerekir... www.tiritoglu.com.tr www.tipor.com.tr

Detaylı

SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti

SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti OCAK 2013 ADANA HACI SABANCI ORGAN ZE SANAY BÖLGES TANITIM VE FAAL YET DERG S SGK Başkanı Fatih Acar AOSB yi ziyaret etti Adana OSB ye Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Sütcü den, bankalara pozitif ayrımcılık

Detaylı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material al Producers Temmuz 2012 Sayı 10

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material al Producers Temmuz 2012 Sayı 10 İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Building Material al Producers Temmuz 2012 Sayı 10 Türkiye nin enerji verimliliği yol haritası çizildi Bütün gözler kentsel dönüşüme çevrildi

Detaylı

S rumluluk. E-atıklar Uygulama geri dönüşüme. www.tukcev.org.tr. Yükümlülüklerini bizimle iş birliği yaparak yerine getiren bazı firmalar...

S rumluluk. E-atıklar Uygulama geri dönüşüme. www.tukcev.org.tr. Yükümlülüklerini bizimle iş birliği yaparak yerine getiren bazı firmalar... S rumluluk ISSN: 2147-009X Ocak-Şubat-Mart 2013 Yükümlülüklerini bizimle iş birliği yaparak yerine getiren bazı firmalar... Doğal kaynakları Enerjiyi korumak verimli kullanmak... için CHP li Yeryüzünün

Detaylı

Mantolamaya Yeni Teşvik

Mantolamaya Yeni Teşvik ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR ARALIK 2013 YIL: 3 / SAYI: 14 EPS Sanayi Derneği Yayın Organıdır www.epsder.org.tr Mantolamaya Yeni Teşvik ÇED Yönetmeliği ve EPS Fabrikaları Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı

Detaylı

5 AKBAŞ: Güneş enerjisi sektörü meslek standartlarına kavuşuyor. 14 ERASLAN: Sektör bizi yakından takip ediyor

5 AKBAŞ: Güneş enerjisi sektörü meslek standartlarına kavuşuyor. 14 ERASLAN: Sektör bizi yakından takip ediyor 5 AKBAŞ: Güneş enerjisi sektörü meslek standartlarına kavuşuyor 14 ERASLAN: Sektör bizi yakından takip ediyor 22 KAPUSUZ: Öncelikle güneş enerjisi sistemlerini tercih ediyoruz 8 14 24 Yıl: 1 Sayı:2 Mart-Nisan-Mayıs

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı Basyazı, Yıl: 52 Sayı: 611 NİSAN 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar Semra AYTEMİZ Aslıhan KÖKER Canan DOĞAN Türkay

Detaylı

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık

Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Nisan/Mayıs/Haziran 2013 - Sayı 24 Mesleki eğitim Sanayide ara eleman sıkıntısının çözümü olan mesleki eğitimi mercek altına aldık Pakpen, İstanbul Pencere 2013 Fuarı nda standıyla fark yarattı Ekonomi

Detaylı

Bölge Temsilcilikleri

Bölge Temsilcilikleri İmtiyaz Sahibi: Levent Pelesen Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Özge Sipahioğlu Yayın Kurulu: Alper Doğruer Fulya Evren Grafik Tasarım ve Yayına Hazırlama Extreme Bilgi Teknolojileri Yönetim Adresi ve Mardav

Detaylı

ELDER- Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği İletişim Çalışma Grubu Dergisi 3 Aylık Süreli Yayın

ELDER- Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği İletişim Çalışma Grubu Dergisi 3 Aylık Süreli Yayın ELDER- Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği İletişim Çalışma Grubu Dergisi 3 Aylık Süreli Yayın YIL:1 SAYI:1 HAZİRAN 2015 Elektrik sadece elektrik degildir. Taner YILDIZ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Detaylı

BAKAN YILDIZ DAN JEOTERMALE TAM DESTEK

BAKAN YILDIZ DAN JEOTERMALE TAM DESTEK 4 Ayda Bir Yayınlanır.ÜCRETSİZDİR Yıl: 3 Sayı: 5 Nisan 2012 ISSN 1302-4388 BAKAN YILDIZ DAN JEOTERMALE TAM DESTEK JEO TERMAL BELEDİYELER DERGİSİ İçindekiler T.C Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği

Detaylı

İçindekiler 22 EDİTÖRDEN Cem ÖZTÜRK 68 İHRACAT İhracattaki Devlet Desteklerinden Haberiniz var mı? 100 AÇIK FİKİR EĞİTİM ŞART MI? ŞART Yasemin BULUT ISNN: 2146-4243 İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli okuyucular,

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli okuyucular, Basyazı, Yıl: 51 Sayı: 600 MAYIS 2012 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı

Diyalog. izocam. Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma

Diyalog. izocam. Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma Diyalog izocam Ekim Kasım Aralık 2012 Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma Kentsel dönüşüm bir fırsat, İzocam dan Uygulamalarla TS 825 Standardı Kitabı ile sektöre büyük destek, Uygun yalıtım kalınlığı,

Detaylı

TÜRKİYE. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu. OSB Yönetmeliğinin Demokratik Değerlerle Eleştirisi (2)

TÜRKİYE. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu. OSB Yönetmeliğinin Demokratik Değerlerle Eleştirisi (2) TÜRKİYE O S B GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ MART 2012 SAYI: 27 OSB Yönetmeliğinin Demokratik Değerlerle Eleştirisi (2) Adil Kanıöz Gebze Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği

Detaylı

Gümrüğü sanayicinin ayağına getireceğiz

Gümrüğü sanayicinin ayağına getireceğiz NİSAN 2013 ADANA HACI SABANCI ORGAN ZE SANAY BÖLGES TANITIM VE FAAL YET DERG S Gümrüğü sanayicinin ayağına getireceğiz AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı; Değişen ve gelişen Türkiye de OSB ler önemli

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli okuyucular,

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli okuyucular, Basyazı, Yıl: 52 Sayı: 616 Eylül 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet PELİT Yayına Hazırlayanlar Önder KUNT Hatice ALTIN A. Sabit YÖNEY Funda ÖZEN

Detaylı

Pakpen, kalitesini uluslararası

Pakpen, kalitesini uluslararası Ekim/Kasım/Aralık 2012 - Sayı 22 TÜRKAK tarafından akredite edilen Pakpen laboratuvarı, daha profesyonel ve daha sistematik bir yapıya kavuştu Pakpen, kalitesini uluslararası standarda taşıdı İş Bankası

Detaylı

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi l Yıl:8 l Sayı: 30 l Ağustos 2012 l ÜCRETSİZDİR Başkent OSB de toplu açılış Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başkent OSB de katıldığı 20 fabrikanın toplu açılış töreninde, Ankara ciddi bir

Detaylı

Bölgesel kalkınmayı hızlandırmak. 16 kalkınma ajansı daha kuruldu ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ AĞUSTOS 2009 3. Abdullah ÇÖRTÜ. Şefik ÇALIŞKAN.

Bölgesel kalkınmayı hızlandırmak. 16 kalkınma ajansı daha kuruldu ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ AĞUSTOS 2009 3. Abdullah ÇÖRTÜ. Şefik ÇALIŞKAN. ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ AĞUSTOS 2009 3 Abdullah ÇÖRTÜ 11 de Şefik ÇALIŞKAN 18 de Arzu AKAY 5 da Atilla ÇINAR 2 da Veli SARITOPRAK 20 de Fettah GÜVENTÜRK 16 da Ostim Medya A.Ş. Adına İmtiyaz Sahibi Orhan

Detaylı

EPS, Ekolojik Mercek Altında. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ve Enerji Kimlik Belgesi

EPS, Ekolojik Mercek Altında. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ve Enerji Kimlik Belgesi ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR HAZİRAN 2012 YIL: 2 / SAYI: 8 Polistren Üreticileri Derneği Yayın Organıdır www.pud.org.tr ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ERDOĞAN BAYRAKTAR: Aynı Konfor Şartları ile Yüzde 50 Daha Az

Detaylı

Merhaba Sevgili Arkadaşlar; MB Holding olarak kurumsallaşma. etabıyla yaza merhaba diyoruz.

Merhaba Sevgili Arkadaşlar; MB Holding olarak kurumsallaşma. etabıyla yaza merhaba diyoruz. İmtiyaz Sahibi MB Holding adına Muharrem Balat Genel Yayın Yönetmeni Gamze Aşnük Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şeyda Helvacı Yayın Kurulu Şeyda Helvacı Lale Aras Ömer Okuyucu Grafik/Tasarım Mark&Mark İletişim

Detaylı

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli KASIM 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Sanayinin Ufku korhan@ostim.com.tr Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli stratejileri düşünmeyi zorunlu kılıyor. Bu refleks sanayide daha da belirgin bir şekilde

Detaylı

Denizli Ticaret Odası'nın siz değerli üyeleri

Denizli Ticaret Odası'nın siz değerli üyeleri Genel Yayın Yönetmeni Kent Ekonomisine Büyük Onur Denizli Ticaret Odası'nın siz değerli üyeleri için hazırlamış olduğu DTO Dergisi'nin 88. sayısı ile yine karşınızdayız. Necdet Özer başkanlığında gerçekleştirdiği

Detaylı