KEDİ VE KÖPEK MAMALARI TR

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KEDİ VE KÖPEK MAMALARI TR"

Transkript

1 KEDİ VE KÖPEK MAMALARI TR

2 IMMUNOACTIVE + Bağışıklık sistemini güçlendirir KUZU, SOMON & YUMURTA tartar azaltma GROWTH SUPPORT FORMULA Tüm vücudun sürekli gelişmesini sağlar, kemikler için mineral desteği, yavru köpeklerin uygun beyin gelişimi için zorunlu olan içerikleri sağlar Sindirim sistemi işlemlerini düzenleme, uyarıcı avantajlı bağırsak florasının gelişimi Sağlıklı kalp ve gözler TropiDog Super Premium Junior SMALL BREEDS KÜÇÜK IRK YAVRU KÖPEK MAMASI Yavru köpeğinizin güvenini kazanmak ve ona karşı beslediğiniz duyguları göstermek için en ideal yol, onlara Tropical tarafından küçük ırk köpek yavruları için özel olarak geliştirilen bir kuru mama olan Super Premium vermektir. Mamanın içeriği (kuzu eti, somon ve yumurta içerir) anne sütünden katı mamaya geçişi kolaylaştırırken, ishal ve diğer sindirim sistemi sorunlarının oluşum riskini azaltmaktadır. Bu küçük taneler şekil ve yapı bakımından küçük ırk köpek yavrularının ağızlarının ısırma olanaklarına uygun olarak dizayn edilmiştir. TropiDog Super Premium Junior SMALL BREEDS taneler tadı ve yapısı onların köpekler tarafından iştahla yenmelerini sağlamakta, taurin, lutein, Omega 3 ve 6 yağ asitleri, fruktooligosakaritler (FOS), spirulina, kelp algleri ve doğal bağışıklık sistemi uyarıcıları olan beta glukanlar, mannanooligosakaritler (MOS) içeren yemin kompleks yapısı yavru köpeklerinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmelerine yardımcı olmaktadır. Köpeklerin, sindirim sisteminin çalışmasını olumlu olarak etkileyen klorofil ve bağışıklık sistemini uyaran ve hücrelerin değerli yapıtaşlarını serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruyan karotenoid ihtiyaçlarını yemde bulunan spirulina önemli ölçüde sağlamaktadır. Analiz: ham protein %31, ham yağ %19, ham selülöz %2.5, ham kül %12, su %10, kalsiyum %1.6, fosfor %1.3. Rahatsız edici kokuları azaltır, kötü nefes kokusunu azaltır JOINT SUPPORT Büyüme evreleri boyunca eklem yapılarının gelişmesini kolaylaştırır, küçük yaralanmalara karşı kemik ve kıkırdağın direncini arttırır Kilitli torba 400 g Torba 8 kg Kova 1.1 kg (%10 bedava!)

3 ADULT small breeds KUZU, SOMON & PİRİNÇ tartar azaltma IMMUNOACTIVE + Bağışıklık sistemini güçlendirir OPTIMAL WEIGHT Uygun kiloda tutar Sindirim sistemi işlemlerini düzenleme, uyarıcı avantajlı bağırsak florasının gelişimi Sağlıklı kalp ve gözler TropiDog Super Premium Adult SMALL BREEDS KÜÇÜK IRK YETİŞKİN KÖPEK MAMASI Köpekler, onlara gösterilen sıcaklık, saygı ve yiyeceklerin karşılığı olarak sahiplerine güven ve sınırsız sadakat verirler. Böyle bir arkadaşlık belirli sorumlulukları da beraberinde getirir. Bu sorumlulukları yerine getirdiğinizde köpeğinizin sadakatini kazanabilirsiniz. Küçük boy köpek ırklarının yetişkin bireyleri için kuzu eti, somon balığı ve pirinç içeren Super Premium mama köpek ve köpeğin sahibi arasındaki bağları sağlamlaştırmak için ideal bir araçtır. TropiDog Super Premium Adult SMALL BREEDS tanelerinin tadı ve yapısı sayesinde köpekler seçim yapmaksızın mamanın tamamını yerler. Mamanın formülünde taurin, Omega 3 ve 6 yağ asitleri, doğal bağışıklık sistemi uyarıcıları olan beta-glukan ve mannanooligosakaritler (MOS), fruktooligosakaritler (FOS), spirulina, kelp algleri, glukozamin ve kondroitin gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler köpeklerinizin sağlıklı ve iyi kondisyonlu olmalarını sağlarken ayrıca kürklerinin de sağlıklı ve parlak bir görüntü kazanmasına yardımcı olurlar. Özellikle önemli bir katkı maddesi de köpeklere sindirim sistemine olumlu etkileri bulunan klorofili ve bağışıklık sistemini stimüle eden ve hücrelerin değerli yapı maddelerini serbest radikallerden koruyan karotenoidleri bol miktarda sağlayan spirulinadır. Analiz: ham protein %28, ham yağ %16, ham selülöz %3.6, ham kül %12, su %10, kalsiyum %1.35, fosfor %1.15. Rahatsız edici kokuları azaltır, kötü nefes kokusunu azaltır JOINT SUPPORT Ortak rejenerasyon, küçük yaralanmalara karşı kemik ve kıkırdağın direncini arttırır Torba 3 kg Torba 8 kg Kova 1.1 kg (%10 bedava!)

4 JUNIOR medium & large breeds HİNDİ, SOMON & YUMURTA GROWTH SUPPORT FORMULA Tüm vücudun sürekli gelişmesini sağlar, kemikler için mineral desteği, yavru köpeklerin uygun beyin gelişimi için zorunlu olan içerikleri sağlar tartar azaltma IMMUNOACTIVE + Bağışıklık sistemini güçlendirir Sindirim sistemi işlemlerini düzenleme, bağırsak florasının gelişimi Sağlıklı kalp ve gözler TropiDog Super Premium Junior MEDIUM & LARGE BREEDS ORTA VE İRİ IRK YAVRU KÖPEK MAMASI Genç köpeklerin bakımı çok zevkli olduğu kadar çok emek gerektiren ve sorumluluk isteyen bir iştir. İyi dengelenmiş bir mama, genç köpeğin doğru bir şekilde gelişebilmesi ve mama hazırlamak için harcanan sürenin kısaltılabilmesi için temel bir şart, doğru bir diyetin yürütülmesinde ise büyük bir kolaylıktır. Orta boy ve büyük boy köpek ırkları için TropiDog marka Super Premium sınıfı bir kuru mama olan TropiDog Super Premium Junior MEDIUM & LARGE BREEDS yavru köpeğiniz için en iyi diyet önerisidir. Granüllerin özenle tasarlanan yapısı ve tadı ısırmayı kolaylaştırır ve mamanın tamamının yenmesini sağlar. Mamanın içeriği (hindi, somon balığı ve yumurta, vs.) anne sütünden kuru gıdalara geçişi, ishal ve diğer sindirim sistemi sorunlarının ortaya çıkma riskini azaltmak suretiyle kolaylaştırmaktadır. Mamanın değerli içerik maddelerinin arasında ayrıca taurin, lutein, Omega 3 ve 6 yağ asitleri, doğal bağışıklık sistemi stimülatörleri beta-glukan, mannanooligosakaritler (MOS), fruktooligosakaritler (FOS) ve kelp algleri de bulunmaktadır. Mamanın mükemmel dengelenmiş formülü ve yüksek sindirilebilirliği, büyük ırk köpekler için tipik olan uzun süreli büyüme döneminde yavru köpeklerinizin dengeli bir şekilde gelişmelerini sağlamaktadır. Analiz: ham protein %30, ham yağ %15, ham selülöz %3, ham kül %12, su %10, kalsiyum %1.4, fosfor %1.2. Etken maddelerin fonksiyonlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilere bu broşürün son sayfalarından erişebilirsiniz. Rahatsız edici kokuları azaltır JOINT & MUSCLES SUPPORT Büyüme evreleri boyunca eklem yapılarının gelişmesini kolaylaştırır, küçük yaralanmalara karşı kemik ve kıkırdağn direncini arttırır, kas gelişimini kolaylaştırır Torba 15 kg Kova 2.2 kg (%10 bedava!)

5 ADULT medium & large breeds TAVUK & SOMON IMMUNOACTIVE + Bağışkanlık arttırıcı Güzel ve parlak tüyler tartar azaltıcı STRENGTH & VITALITY İyodin dahil gerekli minerallerin eksikliğinin önlenmesi, genel sağlık gelişimi Sağlıklı kalp ve gözler, fiziksel egzersizlerden sonra kasların hızlı rejenerasyonu, oynamak için yüksek enerji ve canlılık JOINT SUPPORT Eklem rejenerasyonu, küçük yaralanmalara karşılık kıkırdak ve kemiklerin direncinin artırılması TropiDog Super Premium Adult MEDIUM & LARGE BREEDS ORTA VE İRİ İRK YETİŞKİN KÖPEK MAMASI Köpeğinize özen gösterdiğinizde size sınırsız bir sadakat ve gerçek bir dostluk gösterecektir. Dostunuza özen gösterin; ona fiziki aktiviteler ve uygun bir bakım sağlayın, gerekli ilgiyi gösterin. Bunlar çok hassas hayvanlar olan köpekler için çok önemlidir. Uygun bir diyetin önemini de göz ardı etmeyin. Yetişkin köpeklerin metabolizmalarının doğru bir şekilde çalışması için gerekli besin maddelerinin çoğunu içeren tavuk ve somon balığı katkılı Super Premium mama TropiDog Super Premium Adult MEDIUM & LARGE BREEDS, bu gruptaki hayvanlar için en iyi diyet önerisidir. Mamanın içeriğinde taurin, Omega 3 ve 6 yağ asitleri, doğal bağışıklık sistemi uyarıcıları olan beta-glukan ve mannanooligosakaritler (MOS), fruktooligosakaritler (FOS), glukozamin ve kondroitin gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler köpeklerimizin sağlıklı ve iyi kondisyonlu olmalarını sağlarken ayrıca kürklerinin de sağlıklı ve parlak bir görüntü kazanmasına yardımcı olurlar. TropiDog Super Premium Adult MEDIUM & LARGE BREEDS in çeşitli ve zengin içeriği mükemmel bir form ve enerji sağlar. Analiz: ham protein %26, ham yağ %16, ham selülöz %2.2, ham kül %12, su %10, kalsiyum %1.2, fosfor %1. Etken maddelerin fonksiyonlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilere bu broşürün son sayfalarından erişebilirsiniz. İstenmeyen kötü kokuların azaltılması Sindirim sistemi düzenleyici, mikroflora tabakasının hızlandırılması Torba 3 kg Torba 15 kg Kova 2.2 kg (%10 bedava!)

6 ADULT medium & large breeds KUZU & PİRİNÇ Sağlıklı kalp ve gözler, fiziksel egzersizlerden sonra kasların hızlı rejenerasyonu, oynamak için yüksek enerji ve canlılık JOINT SUPPORT Eklem rejenerasyonu, küçük yaralanmalara karşılık kıkırdak ve kemiklerin direncinin artırılması IMMUNOACTIVE + Bağışıklık sistemini güçlendirir TropiDog Super Premium Adult MEDIUM & LARGE BREEDS Rich in LAMB, with RICE ORTA VE BÜYÜK BOY KÖPEK IRKLARININ YETİŞKİN BİREYLERİ İÇİN MAMA Köpek; orman yollarında bir yoldaş, iş arkadaşı, koruma, bekçi ve belki de başarılı bir sporcudur. Oynadığı rolün ne olduğuna bakılmaksızın her köpeğin besin değeri yüksek, bütün besin gereksinimlerini karşılayan ve görevlerini yerine getirebilmesi için gerekli enerjiyi sağlayan bir mamayla beslenmesi gerekmektedir. Bu sayede köpeğiniz her şartta yanınızda olacaktır. TropiDog Super Premium Adult MEDIUM & LARGE BREEDS Rich in LAMB, with RICE orta boy (12. aydan itibaren) ve büyük boy (15. aydan itibaren) köpek ırklarının yetişkin bireyleri için Avustralya kuzusu eti ve pirinç içeren bir Super Premium mamadır. Yüksek kaliteli Avustralya kuzusu eti, hindi eti, pirinç, fruktooligosakaritler (FOS) ve mannanooligosakaritler (MOS) ile birlikte narin sindirim sistemlerine sahip köpeklerin beslenmeleri için idealdir. Etken maddeler [doğal bir bağışıklık sistemi stimülatörü olan beta-glukan, kelp algleri gibi kaynaklardan elde edilen mineral bileşikleri (çok değerli iyot elementi dahil), lutein, MOS ve E, C vitaminleri] köpeklerin doğal bağışıklıklarını güçlendirir, bu sayede köpeklerin bağışıklık sistemleri patojen saldırılarıyla daha iyi başa çıkabilir. Bunun yanı sıra doymamış yağ asitleri ve B grubu vitaminleri aktif köpeklerde çok önemli olan derinin ve kürkün gördüğü koruyucu bariyer görevine destek olurlar. Orta ve büyük boy köpek ırklarının aktif bir hayat sürmeleri bunların kıkırdak dokularının ve eklemlerinin hasar görme riskini artırmaktadır. Mamada bulunan ve kabuklu hayvanlardan elde edilen glukozamin ve kondroitin bu dokuların yenilenmelerine yardımcı olurlar ve yaralanmalara karşı dayanıklılığı artırırlar. Analiz: ham protein %26, ham yağ %18, ham selülöz %3.6, ham kül %10, su %10, kalsiyum %2.2, fosfor %1.4. tartar azaltıcı STRENGTH & VITALITY İyodin dahil gerekli minerallerin eksikliğinin önlenmesi, genel sağlık gelişimi Sindirim sistemi düzenleyici, mikroflora tabakasının hızlandırılması İstenmeyen kötü kokuların azaltılması Torba 15 kg

7 KÜÇÜK BOY KÖPEK IRKLARININ BİREYLERİ İÇİN PREMIUM MAMALAR Küçük ırk köpeklerin hareketli mizaçları ve yaşama sevinçleri bu köpeklerin sahiplerini bile zaman zaman şaşırtabilmektedir. Küçük köpeklerin büyük bir çoğunluğu (safkan köpekler ve safkan olmayanlar) çok aktif bireylerdir. Kanepe üzerleri bu köpeklerin aktif hayatlarında uğradıkları duraklardan sadece biridir. Hareketli mizaçlarının yanı sıra küçük köpekler ayrıca çok lezzetli mamalarla beslenmeleri gereken, mama konusunda seçici hayvanlardır. Küçük boy köpek ırklarının bireyleri için tasarlanan iki farklı lezzete sahip (hindi ile pirinç ve kuzu eti ile pirinç) yeni Premium mamalar bağışıklığı artırmalarının yanı sıra derinin ve kürkün gördüğü koruyucu bariyer görevine destek olurlar ve dişleri olumlu etkilerler. Küçük boy köpek ırklarının yüksek enerji gereksinimlerini karşılamakla kalmaz, ayrıca çok lezzetli olmaları sayesinde çok seçici hayvanların bile iştahını açarlar. tartar azaltma tartar azaltma STRENGTH & VITALITY İyot da dahil olmak üzere birçok mineral sağlar, organizmayı güçlendirir STRENGTH & VITALITY İyot da dahil olmak üzere birçok mineral sağlar, organizmayı güçlendirir TropiDog Premium Adult SMALL BREEDS with TURKEY & RICE HİNDİ & PİRİNÇ Küçük boy köpek ırklarının yetişkin bireyleri için (10. aydan itibaren) hindi eti ve pirinç içeren bir Premium mamadır. İyi sindirilebilir tavuk ve hindi eti proteini, sebzeler, meyveler ve kelp algleri (Ascophyllum nodosum) içerir. İçeriğinde bulunan elma, havuç ve bezelye katkısı doğal vitamin ve bağırsak transiti sürecini iyileştiren bir diyet lifi kaynağıdır. Mamadaki buğday ve mısır embriyoları iyi sindirilebilir lesitin, E vitamini, B grubu vitaminleri ve doymamış yağ asitlerini içerirken, kelp algleri ise mineral bileşik (iyot da dahil) kaynağıdırlar. Analiz: ham protein %28, ham yağ %14.8, ham selülöz %2.8, ham kül %6, su %10. TropiDog Premium Adult SMALL BREEDS with LAMB & RICE KUZU & PİRİNÇ Küçük boy köpek ırklarının yetişkin bireyleri için (10. aydan itibaren) Avustralya kuzusu eti ve pirinç içeren bir Premium mamadır. İyi sindirilebilir kuzu eti proteini, sebzeler, meyveler ve kelp algleri (Ascophyllum nodosum) içerir. İçeriğinde bulunan elma, havuç ve bezelye katkısı doğal vitamin ve bağırsak transiti sürecini iyileştiren bir diyet lifi kaynağıdır. Mamadaki buğday ve mısır embriyoları iyi sindirilebilir lesitin, E vitamini, B grubu vitaminleri ve doymamış yağ asitlerini içerirken, kelp algleri ise mineral bileşik (iyot da dahil) kaynağıdırlar. Analiz: ham protein %28, ham yağ %14.8, ham selülöz %2.8, ham kül %7, su %10. Torba 8 kg. Torba 8 kg.

8 ORTA VE BÜYÜK BOY KÖPEK IRKLARININ BİREYLERİ İÇİN PREMIUM MAMALAR Köpeğiniz açık havada oynamayı ve sizin günlük hayatınıza katılmayı seviyor mu? Bekçi, koruma, avcı olarak çalışıyor veya spor mu yapıyor? Bu aktivitelerden sonra sessiz bir yerde bir yandan sahiplerini gözleyerek dinlenmeyi mi seviyor? Köpeğinize değer verdiğinizi ona, onun besin gereksinimlerini sağlayan, hem yaptığı iş hem de eğlence için gerekli enerjiyi veren, bağışıklığını güçlendiren ve dişlerini olumlu etkileyen zengin besin içerikli bir mama vererek gösterin. Orta ve büyük boy köpek ırklarının bireyleri için tasarlanan iki farklı lezzete sahip (hindi ile pirinç ve kuzu eti ile pirinç) yeni Premium mamalar bağışıklığı artırmalarının yanı sıra derinin ve kürkün gördüğü koruyucu bariyer görevine destek olurlar ve dişleri olumlu etkilerler. Köpeğin vücut ağırlığının ideal bir seviyede tutulmasına yardımcı olan bu mamalar çok lezzetli olmaları sayesinde çok seçici hayvanların bile iştahını açarlar. tartar azaltma tartar azaltma STRENGTH & VITALITY İyot da dahil olmak üzere birçok mineral sağlar, organizmayı güçlendirir STRENGTH & VITALITY İyot da dahil olmak üzere birçok mineral sağlar, organizmayı güçlendirir TropiDog Premium Adult MEDIUM & LARGE BREEDS with TURKEY & RICE HİNDİ & PİRİNÇ Orta boy (12. aydan itibaren) ve büyük boy (15. aydan itibaren) köpek ırklarının yetişkin bireyleri için hindi eti ve pirinç içeren bir Premium mamadır. İyi sindirilebilir tavuk ve hindi eti proteini, sebzeler, meyveler ve kelp algleri (Ascophyllum nodosum) içerir. İçeriğinde bulunan elma, havuç ve bezelye katkısı doğal vitamin ve bağırsak transiti sürecini iyileştiren bir diyet lifi kaynağıdır. Mamadaki buğday ve mısır embriyoları iyi sindirilebilir lesitin, E vitamini, B grubu vitaminleri ve doymamış yağ asitlerini içerirken, kelp algleri ise mineral bileşik (iyot da dahil) kaynağıdırlar. Analiz: ham protein %25, ham yağ %14.5, ham selülöz %3, ham kül %6, su %10. TropiDog Premium Adult MEDIUM & LARGE BREEDS with LAMB & RICE KUZU & PİRİNÇ Orta boy (12. aydan itibaren) ve büyük boy (15. aydan itibaren) köpek ırklarının yetişkin bireyleri için Avustralya kuzusu eti ve pirinç içeren bir Premium mamadır. İyi sindirilebilir kuzu eti proteini, sebzeler, meyveler ve kelp algleri (Ascophyllum nodosum) içerir. İçeriğinde bulunan elma, havuç ve bezelye katkısı doğal vitamin ve bağırsak transiti sürecini iyileştiren bir diyet lifi kaynağıdır. Mamadaki buğday ve mısır embriyoları iyi sindirilebilir lesitin, E vitamini, B grubu vitaminleri ve doymamış yağ asitlerini içerirken, kelp algleri ise mineral bileşik (iyot da dahil) kaynağıdırlar. Analiz: ham protein %25, ham yağ %14.5, ham selülöz %3, ham kül %7, su %10. Torba 15 kg. Torba 15 kg.

9 BEAUTY & CARE Sağlıklı ve parlak deri ve tüyler TAVUK & SOMON Dışkıların rahatsız edici kokularını azaltır Dişlerde tartar oluşumu riskini azaltma, sağlıklı dişler ve dişetleri GROWTH SUPPORT FORMULA Tüm vücudun sürekli gelişmesini sağlar, kemikler için mineral desteği, yavru köpeklerin uygun beyin gelişimi için zorunlu olan içerikleri sağlar Sindirim sistemi işlemlerini düzenleme, uyarıcı avantajlı bağırsak florasının gelişimi Güçlendirilmiş kalp, enerji, kuvvet, sağlıklı gözler TropiCat Kitten YAVRU KEDİLER, HAMİLE VE EMZİREN KEDİLER İÇİN MAMA Kediniz gün içerisinde sürekli hareket halindedir. Ona TropiCat Kitten Super Premium kuru kedi maması vererek onun enerji ve yapıtaşı gereksinimlerini karşılarsınız. Kedinizin güvenini ne kadar erken kazanırsanız, kediniz büyüdüğünde onunla ilişkileriniz o kadar iyi olur. Kedinizle sık sık oynayarak ve onu okşayarak zaman geçirirseniz çok iyi bir arkadaşa sahip olabilirsiniz. TropiCat Kitten, 2-12 ay arasındaki kediler ile hamile ve emziren kediler için optimum olarak dengelenmiş bir mamadır. Mama büyümeyi destekler, kemik sisteminin ve kas kitlesinin gelişimine yardımcı olur. Mükemmel bir formül ImmunoActive+ doğal olarak bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak florasının gelişimini destekler. Ispanak, ısırgan ve yumurta kolayca sindirilebilen doğal vitaminlerin kaynağıdırlar. Tanelerin yapısı ve boyutları genç kedilerin kalıcı dişlerine göre ayarlanmıştır. Sodyum polifosfat ile birlikte selüloz lifleri çok erken bir aşamada tartar birikimi riskini azaltır, daha sonraki yaşam için sağlıklı dişler sağlar. B 1 E B 6 C B12 A D 3 NATURAL VITAMIN BOOSTER Doğal kaynaklardan kolayca sindirilebilen vitaminleri sağlar IMMUNOACTIVE + Bağışıklık sistemi güçlendirici Kilitli torba 400 g Torba 8 kg Kova 1.1 kg (%10 bedava!) Analiz: ham protein %38, ham yağ %20, ham selülöz %1.5, ham kül %8.5, su %10, kalsiyum %2.7, fosfor %1.5.

10 ADULT TAVUK & SOMON BEAUTY & CARE Sağlıklı ve parlak tüyler Tartar azaltıcı, sağlıklı diş ve diş etleri İstenmeyen kötü kokuların azaltılması Sindirim sistemi düzenleyici Sağlıklı kalp, enerji, canlılık, sağlıklı gözler IMMUNOACTIVE + Bağışkanlık arttırıcı TropiCat Adult YETİŞKİN KEDI MAMASI Kedi, sıcaklık, saygı ve yiyeceğe karşılık olarak sahibine güven ve sadakat duygularıyla bağlanır. Kedi sahibi olmak aynı zamanda hem bir ayrıcalık ve hem de zorlu bir mücadeledir. Kedilerinize Tropical tarafından yetişkin kediler için özel olarak hazırlanan Super Premium kuru mama vererek bu bağımsız hayvanların güvenini daha kolay kazanırsınız. TropiCat Adult granüllerinin lezzet ve yapıları bunlar kediler tarafından iştahla yenecek şekilde tasarlanmıştır. Mamamın taurin, Omega 3 ve 6 yağ asitleri, doğal bağışıklık sistemi uyarıcıları olan beta-glukan ve mannanooligosakaritler (MOS), Yucca Schidigera özü, sindirim sistemini olumlu etkileyen selüloz lifleri ve fruktooligosakaritler (FOS) içeren kompleks formülü hayvanlarınızın sağlığı, kondisyonunu ve estetik görünümünü olumlu etkilemektedir. Mamada özel fonksiyonlara sahip maddelerin bol miktarda bulunması sayesinde kediniz mükemmel vücut hatlarına, parlak bir kürke ve her gün oyun oynama isteğine sahip olacaktır. Analiz: ham protein %36, ham yağ %16, ham selülöz %4, ham kül %10, su %10. URINARY HEALTH SUPPORT Böbrek taşları riskinin minimize edilmesi HAIRBALL CONTROL Bağırsaklardan tüy yumağı atımı, mikroflora tabakasının hızlandırılması Kilitli torba 400 g Torba 15 kg Kova 1.1 kg (%10 bedava!)

11 ve mamalarda bulunan önemli maddeler Yeni mama serisinin ortak özelliği, bunların içeriğinde bulunan farklı görevler yapan katkı maddeleridir. Bu maddeler belirli oranlarda ve kombinasyonlarda karıştırılarak her mama türüne özgü formüller oluşturulmuştur. Mamaların üretimi sıkı kontroller öngören normlara uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Bu uygunluk ISO 9001 ve HACCP sertifikalarıyla belgelendirilmektedir. GLUKOZAMİN VE KONDROİTİN Eklem kıkırdağının yenilenmesini ve onun mikroskobik hasarlara karşı daha dayanıklı hale getirilmesini sağlarlar. KELP ALGLERİ Mineral, vitamin ve doğal immunostimülan bakımından çok zengin olmalarıyla bilinirler. Köpeklerin diyetlerine eklendiklerinde mineral, özellikle de iyot eksinliğini giderirken metabolizmayı güçlendirirler. SELÜLOZ LİFLERİ Mama tanelerinin uygun bir sertlikte olmalarını sağlamalarının yanı sıra dişlerin mekanik olarak temizlenmelerine neden olurlar. Sindirim kanalından geçerken peristaltik hareketlere yardımcı olarak kabızlığa engel olurlar. Kedilerin sindirim sistemlerinde biriken tüylerin atılmasına yardımcı olurlar. Böylece tehlikeli tüy yumaklarının oluşumu engellenmektedir. FRUKTOOLİGOSAKARİTLER (FOS) Bağırsaklarda yararlı bir bakteri florasının gelişimine yardımcı olurlar. Bu sayede zararlı bakterilerin gelişmeleri engellenir ve sindirim süreçleri iyileştirilir. MANNANOOLİGOSAKARİTLER (MOS) Bağışıklık sistemini aktive ederler (makrofajları aktive ederek) ve lenfosit çoğalmasına ve antikor üretimine yardımcı olurlar. Zararlı bakterilerin bağırsak duvarlarına yapışmalarını zorlaştırarak bunların çoğalmalarını kısıtlarlar. YUCCA SCHIDIGERA ÖZÜ Oluşan amonyak miktarını sınırlandırarak kötü dışkı kokusunu gideren saponinleri içerir. LUTEİN Serbest radikallerin yol açtığı hasarlara karşı gözleri koruyarak onlara olumlu etkilerde bulunur. TAURİN Kalp kasının kasılma gücünü artırır, yağların sindirimine yardımcı olur, görmeye olumlu etkilerde bulunur ve merkezi sinir sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olur. SOMON YAĞINDAN ELDE EDİLEN OMEGA 3 VE OMEGA 6 YAĞ ASİTLERİ Esansiyel doymamış yağ asitlerini sağlarlar. Hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirirler, doku rejenerasyonunu hızlandırırlar, derinin gördüğü koruyucu bariyer görevine yardımcı olurlar, büyüme ve üremeye olumlu etkilerde bulunurlar, doku hormonlarının yapıtaşlarıdırlar, sağlıklı ve parlak bir kürk sağlarlar. Çok fonksiyonlu kapaklı dozlayıcı mamanın hassas bir şekilde ölçülmesini ve mamayı yürüyüşe çıkarken veya seyahat sırasında yanınıza almanızı kolaylaştırır. Köpeğinizin veya kedinizin kondisyonu ve sağlığı birçok farklı faktöre bağlıdır. Mama, bunlardan birisidir. Öğün sıklığının ve porsiyonunun köpeğinizin ırkına, boyutuna ve yaşına uygun olmasına dikkat ediniz. Düzenli veteriner ziyaretleri, uygun yaşam şartlarının sağlanması (temiz suya sürekli erişim de dahil) ve uygun miktarda hareket fırsatının olması oldukça önemli faktörlerdir. BETA-1,3/1,6-GLUKAN Doğal bir bağışıklık sistemi stimülatörüdür. Akyuvarları fagositoz yapmaya teşvik ederek bağışıklık sistemini aktive eder. Mamadaki beta-glukan katkısı vücudun mikroplara karşı doğal bağışıklığını artırmaktadır. SODYUM POLİFOSFAT Tükürükte bulunan kalsiyumu bağlayarak dişlerde tartar oluşumunu engeller.

12 ( kg ) ( g ) ( kg ) ( g ) PREMIUM QUALITY adult small breeds with turkey & rice JUNIOR small breeds 0, g / 1 kg 24 h h h h h adult medium & large breeds with turkey & rice h h ADULT small breeds h h adult small breeds with lamb & rice < 10 ~ 12 g / 1 kg 24 h h h h adult medium & large breeds with lamb & rice h h JUNIOR medium & large breeds h > g / 10 kg 24 h < h h h Yaş (ay) ( g ) h h h h ADULT medium & large breeds h h h > g / 10 kg 24 h KITTEN h h ( kg ) ( g ) ADULT medium & large breeds Rich in LAMB, with RICE h h h h h h ADULT < h h h h h > g / 1 kg 24 h

13 Mağazanızın adresi: TROPICAL T. Ogrodnik 2014 Bilgilendirme malzemeleri , kod: TR 238/11 Daha fazla bilgi için kare kodu okutunuz. Kod ayrica urun paketlerinde de mevcuttur.

Kedi - Köpekler için Kuru ve Yaş Mama Kataloğu

Kedi - Köpekler için Kuru ve Yaş Mama Kataloğu Kedi - Köpekler için Kuru ve Yaş Mama Kataloğu Biz Kimiz? 1999 yılında kurulan Tropikal Pet A.Ş. Türkiye nin ilk, en büyük ve lider kuru kedi-köpek maması üreticisidir. Portföyünde evcil hayvan beslenme

Detaylı

Premium quality Dry Dog

Premium quality Dry Dog ECOPET Premium quality Dry Dog Food Happy pet. Happy you. Puppy Formula ECOPET Alimento completo ed equilibrato per cuccioli e per cagne in gestazione o in allattamento Happy pet. Happy you. Farmina Pet

Detaylı

PREMIUM KÖPEK MAMASI. Et birinci içerik Yüksek kaliteli tavuklu rasyon Köpeklerin sağlığı için somon yağı Tüm hayat aşamalarını ırklara göre kapsar

PREMIUM KÖPEK MAMASI. Et birinci içerik Yüksek kaliteli tavuklu rasyon Köpeklerin sağlığı için somon yağı Tüm hayat aşamalarını ırklara göre kapsar Ürün Kataloğu ÜRÜN KATALOĞU PREMIUM KÖPEK MAMASI Et birinci içerik Yüksek kaliteli tavuklu rasyon Köpeklerin sağlığı için somon yağı Tüm hayat aşamalarını ırklara göre kapsar EKO-PREMİUM KÖPEK MAMASI Yüksek

Detaylı

Avrupa nın en modern üretim tesislerinden birinde yenilik, kalite ve lezzet konusunda belirleyici olan köpek gıdası üretilmektedir.

Avrupa nın en modern üretim tesislerinden birinde yenilik, kalite ve lezzet konusunda belirleyici olan köpek gıdası üretilmektedir. Yaşasın köpek! Bu kılavuz cümle Meradog markasının felsefesini çok isabetli şekilde yansıtmaktadır. Meradog 60 yılı aşkın bir süredir köpeğin her yaşta profesyonel ve yüksek kalitede beslenmesini ifade

Detaylı

www.farminachannel.com Happy pet. Happy you.

www.farminachannel.com Happy pet. Happy you. www.farminachannel.com Happy pet. Happy you. Happy pet. Happy you. Cimiao ürün grubu kedinizin tüm ihtiyaçlarının karşılık bulması için özellikle belirlenmiştir. Formülleri ve yeni lezzetleri ile kusursuz

Detaylı

PREMIUM KEDİ MAMALARI

PREMIUM KEDİ MAMALARI PREMIUM KEDİ MAMALARI Büyük dostluklar İyİ beslenmeli championpet.com.tr facebook.com/championpet Türkiye nin ilk, en büyük ve lider kedi ve köpek maması üreticisi Tropikal Pet olarak size Champion Premium

Detaylı

BOVİFİT FORTE İLE AVANTAJLARINIZ Optimal laktasyon başlangıcı Yüksek yem tüketimi İyi doğurganlık Yüksek süt verimi Uzun damızlık ömrü

BOVİFİT FORTE İLE AVANTAJLARINIZ Optimal laktasyon başlangıcı Yüksek yem tüketimi İyi doğurganlık Yüksek süt verimi Uzun damızlık ömrü BOVİFİT FORTE İLE AVANTAJLARINIZ Optimal laktasyon başlangıcı Yüksek yem tüketimi İyi doğurganlık Yüksek süt verimi Uzun damızlık ömrü BOVİFİT FORTE ÜRÜN ÖZELLİKLERİ Kurutulmuş bira mayası ve keten tohumu

Detaylı

SPIRULINA NEDİR? Spirulina yosunu ağır metallere karşı çok hassastır, bu itibarla kirlenmenin olmadığı yerlerde büyür.

SPIRULINA NEDİR? Spirulina yosunu ağır metallere karşı çok hassastır, bu itibarla kirlenmenin olmadığı yerlerde büyür. TIENS SPIRULINA SPIRULINA NEDİR?. Spirulina mavi yeşil renkte bir su yosunudur İlk olarak yeryüzünde 3.5 milyon yıl önce görülmüş olup, gezegendeki en yaşlı yaşam biçimlerinden biridir. Doğal haliyle Çin

Detaylı

www.farminachannel.com Happy pet. Happy you.

www.farminachannel.com Happy pet. Happy you. www.farminachannel.com Happy pet. Happy you. Happy pet. Happy you. CIBAU tüm cins boy ve kilodaki köpekler için yüksek kaliteli tam mamadır. Ana karakteristik özellikleri: ana protein kaynağı tavuk,balık,

Detaylı

Hangi vitamin hangi besinlerde var?

Hangi vitamin hangi besinlerde var? On5yirmi5.com Hangi vitamin hangi besinlerde var? Pazara ya da markete giderek filenizi doldururken aldığınız sebze ve meyvelerin hangi vitaminleri içerdiğini biliyor musunuz? Yayın Tarihi : 28 Nisan 2014

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslen!

Yeterli ve Dengeli Beslen! Yeterli ve Dengeli Beslen! Hareketli Ol, Egzersiz Yap! Kişisel Bakımına ve Günlük Hijyenine Özen Göster! Uyku Düzenine Dikkat Et! Stresten Uzak Dur! Yeterli ve dengeli beslenme «4 Yapraklı Yonca» içerisindeki

Detaylı

Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek,

Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek, YEMLERİ EVREK & ÇİPURA L 1 Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek, Çipura ve Alabalık yemlerinin

Detaylı

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz Diyetisyen Serap Orak Tufan İstanbul 2015 NEDEN OKULA GİDERİZ? PEKİ NEDEN YEMEK YERİZ? Hastalanmamak için Daha Güçlü olmak için Daha çabuk büyümek için Karnımızı

Detaylı

SÜTÜN BİLEŞİMİ ve BESİN DEĞERİ

SÜTÜN BİLEŞİMİ ve BESİN DEĞERİ SÜTÜN BİLEŞİMİ ve BESİN DEĞERİ Prof. Dr. Metin ATAMER Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Aralık 2006 ANKARA Sütün Tanımı ve Genel Nitelikleri Süt; dişi memeli hayvanların, doğumundan

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

NATURAZYME Naturazyme enzim grubu karbohidrazlar, proteaz ve fitaz enzimlerini içerir.

NATURAZYME Naturazyme enzim grubu karbohidrazlar, proteaz ve fitaz enzimlerini içerir. NATURAZYME Naturazyme enzim grubu karbohidrazlar, proteaz ve fitaz enzimlerini içerir. Tüm hayvanlar besinleri sindirmek için enzimleri kullanırlar. Bunlar hem hayvanın kendi sentezlediği hem de bünyelerinde

Detaylı

Günde bir elma doktoru evden uzak tutar.

Günde bir elma doktoru evden uzak tutar. ELMANIN FAYDALARI Günde bir elma doktoru evden uzak tutar. Elmanın Sağlığa Faydaları Elma A, E, B6, C, K vitamin kaynağıdır, bunun yanında yüksek miktarda potasyum ve çeşitli mineralleri içeren su içerir.

Detaylı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı Dengeli Beslenme Yaşamımız boyunca sürekli büyürüz. Bebeklikten itibaren sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için düzenli, dengeli ve yeterli beslenmemiz gerekir. Beslenmek yani yemek yemek günlük

Detaylı

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir GAV yayınıdır. GAV Yayın No:

Detaylı

Gıdalar ve Güzellik Ananas Armut Avokado Balık Balkabağı Biber Böğürtlen Brezilya fıstığı Çilek Elma

Gıdalar ve Güzellik Ananas Armut Avokado Balık Balkabağı Biber Böğürtlen Brezilya fıstığı Çilek Elma Gıdalar ve Güzellik Besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi cildin sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aşağıda cilt sağlığına katkıları olan besinler ve içerdikleri vitaminler ile mineraller

Detaylı

Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi

Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi Prof. Dr. Yasemen YANAR Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Tarih boyunca medeniyetler

Detaylı

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur..

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. 1 BESLENME BİLİMİ 2 Yaşamımız süresince yaklaşık 60 ton besin tüketiyoruz. Besinler sağlığımız ve canlılığımızın devamını sağlar. Sağlıklı bir

Detaylı

Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek,

Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek, ALABALIK YEMLERİ 1 Çamlı, BioAqua markası altında ürettiği balık yemleri ile müşterilerine çok geniş bir ürün segmenti sunmaktadır. Ağırlıklı olarak üretilen Levrek, Çipura ve Alabalık yemlerinin yanında

Detaylı

Rumen Kondisyoneri DAHA İYİ BY-PASS PROTEİN ÜRETİMİNİ VE ENERJİ ÇEVRİMİNİ ARTTIRMAK, RUMEN METABOLİZMASINI DÜZENLEMEK İÇİN PRONEL

Rumen Kondisyoneri DAHA İYİ BY-PASS PROTEİN ÜRETİMİNİ VE ENERJİ ÇEVRİMİNİ ARTTIRMAK, RUMEN METABOLİZMASINI DÜZENLEMEK İÇİN PRONEL Rumen Kondisyoneri DAHA İYİ Protein Değerlendirilmesi Enerji Kullanımı Süt Kalitesi Karaciğer Fonksiyonları Döl Verimi Karlılık BY-PASS PROTEİN ÜRETİMİNİ VE ENERJİ ÇEVRİMİNİ ARTTIRMAK, RUMEN METABOLİZMASINI

Detaylı

gereksinimi kadar sağlamasıdır.

gereksinimi kadar sağlamasıdır. Yeterli beslenme, vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilesi için gerekli olan enerjinin sağlanması anlamına gelir. Dengeli beslenme ise, alınan enerjinin yanında bütün besin öğelerini gereksinimi kadar

Detaylı

Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları

Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları Hayvan Beslemede Vitamin ve Minerallerin Önemi Vitaminler, çiftlik hayvanlarının, büyümesi, gelişmesi, üremesi, kısaca yaşaması ve verim vermesi için gerekli metabolik

Detaylı

KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER

KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER İsim: Centrum Silver Birim formülü Bir film tablet içeriği : % ÖGD** Vitaminler Lutein 1000 mcg * A Vitamini 800 mcg 100 (% 50 Beta Karoten) B1 Vitamini 1.65 mg 150 B2 Vitamini 2.1 mg 150 Niasinamid 24

Detaylı

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK Beslenme İle İlgili Temel Kavramlar Beslenme: İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması, Yaşam kalitesini artırması için

Detaylı

YENİ TASARIM VE İÇERİK

YENİ TASARIM VE İÇERİK KEDİ VE KÖPEK YAŞAM FELSEFESİ PUPPY REPRODUCTION MINI JUNIOR JUNIOR MAXI JUNIOR LAMB & RICE MINI ADULT LAMB & RICE ADULT LAMB & RICE ADULT FISH & POTATO ADULT POULTRY & SPELT ADULT MAXI ACTIVE SENSITIVE

Detaylı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin her konuda olduğu gibi beslenme konusunda bebekleri için mümkün olan en 1 / 7 iyi

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE Sağlıklı büyümek ve gelişmek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. BESLENME İnsanın yaşına, cinsiyetine, çalışma ve özel

Detaylı

Güçlü bir kas sistemi, beyin ve kalp için kuruyemiş tüketin!

Güçlü bir kas sistemi, beyin ve kalp için kuruyemiş tüketin! Güçlü bir kas sistemi, beyin ve kalp için kuruyemiş tüketin! Her anlamda güçlü olmak ne kadar önemli aslında. Güçlü bir kas sistemi, güçlü bir beyin, güçlü bir kalp, güçlü saçlar, kendini iyi hissetmek

Detaylı

Omega 3 nedir? Balık ve balık yağları, özellikle Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengin besin kaynaklarıdır.

Omega 3 nedir? Balık ve balık yağları, özellikle Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengin besin kaynaklarıdır. Alfalino Omega 3 nedir? Omega 3 yağ asitleri vücut için gerekli olan ama vücudun üretemediği yağ asitleridir. Besinlerle alınamadığı durumlarda gıda takviyeleri ile alınmaları gerekmektedir. Temel Omega-3

Detaylı

OKUL ÇAĞINDA BESLENME

OKUL ÇAĞINDA BESLENME OKUL ÇAĞINDA BESLENME Doç. Dr. Yeşim ÖZTÜRK Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji, Beslenme ve Metabolizma Ünitesi Nisan 2008-İZMİR ADÖLESAN DÖNEM 1. Biyolojik değişim BÜYÜME

Detaylı

SPORCULAR İÇİN TEMEL BESLENME İLKELERİ

SPORCULAR İÇİN TEMEL BESLENME İLKELERİ SPORCU BESLENMESİ SPORCULAR İÇİN TEMEL BESLENME İLKELERİ Yeterli ve dengeli beslenmenin bir sporcunun başarısını garanti etmediği, ancak yetersiz ve dengesiz beslenmenin bazı sağlık problemlerine ve performans

Detaylı

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX!

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX! Özel Formülasyon DAHA İYİ Yumurta Verimi Kabuk Kalitesi Yemden Yararlanma Karaciğer Sağlığı Bağırsak Sağlığı Bağışıklık Karlılık DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX!

Detaylı

5. Sınıf Fen ve Teknoloji

5. Sınıf Fen ve Teknoloji KONU: Besinler ve Dengeli Beslenme Besinlerin gerekliliği Bütün canlılar büyümek, gelişmek, ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç vardır. Canlılar koşmak, yürümek

Detaylı

DENGELİ BESLENME NEDİR?

DENGELİ BESLENME NEDİR? DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan; süt ve ürünleri, et ve benzeri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar dan hergün sizin için gerekli

Detaylı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı Sporcu Beslenmesi Ve Makarna Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı BESLENME Genetik yapı PERFORMANS Fiziksel kondisyon Yaş Cinsiyet Yaş Enerji gereksinimi Vücut bileşimi

Detaylı

Op Dr Aybala AKIL. ACIBADEM Bodrum Hastanesi

Op Dr Aybala AKIL. ACIBADEM Bodrum Hastanesi Sağlıklı bir anne için Sağlıklı beslenme Düzenli hekim kontrolü Gebelik öncesi hastalıkların sıkı takibi Sağlıklı bir yaşam tarzı Huzurlu bir gebelik süreci Sağlıklı beslenme = Dengeli beslenme Proteinler

Detaylı

Bornova Vet.Kont.Arst.Enst.

Bornova Vet.Kont.Arst.Enst. Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları Süreyya ÖZCAN Besin Öğeleri Canlının yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan kimyasal element veya bileşiklerdir. Hücrelerin

Detaylı

Canlıların enerji kazanabilmeleri için beslenmeye gereksinimleri vardır.

Canlıların enerji kazanabilmeleri için beslenmeye gereksinimleri vardır. 1- Canlılar neden beslenmeye ihtiyaç duyarlar? Canlıların enerji kazanabilmeleri için beslenmeye gereksinimleri vardır. 2- İnsanlar ve hayvanlar hangi şekilde hareket ederler? İnsanlar ve hayvanlar yer

Detaylı

Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları. Süreyya ÖZCAN

Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları. Süreyya ÖZCAN Yemlerde Amino asitler ve B Grubu Vitaminlerinin Önemi ve Test Metotları Süreyya ÖZCAN Besin Öğeleri Canlının yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan kimyasal element veya bileşiklerdir. Hücrelerin

Detaylı

PROBİYOTİK Lactabasillus Acidophilus 1.25 milyar CFU Lactabasillus Rhamnosus 1.25 milyar CFU Lactabasillus Casei 1.25 milyar CFU Bifidobacterium

PROBİYOTİK Lactabasillus Acidophilus 1.25 milyar CFU Lactabasillus Rhamnosus 1.25 milyar CFU Lactabasillus Casei 1.25 milyar CFU Bifidobacterium ENTEROGİS 1 PROBİYOTİK Lactabasillus Acidophilus 1.25 milyar CFU Lactabasillus Rhamnosus 1.25 milyar CFU Lactabasillus Casei 1.25 milyar CFU Bifidobacterium Bifidum 1.25 milyar CFU Çinko 15 mg 2 Probiyotik

Detaylı

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler BESİNLER Yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitkisel ve hayvansal gıdalar BESİN olarak tanımlanır. Besinler, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrılır: Süt, yumurta, peynir, et, tavuk,

Detaylı

Kanser Hastalarında Beslenme

Kanser Hastalarında Beslenme Kanser Hastalarında Beslenme Tedavi Öncesi, Tedavi Süresince ve Tedavi Sonrası Beslenme İpuçları Uzm.Dyt.Elvan YILMAZ AKYÜZ Hedefler Sağlıklı kiloyu korumak Vücudun onarımını ve tedavisini sağlayan sağlıklı

Detaylı

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yaşlı Bakım-Ebelik 2. Ders YB 205 Beslenme İkeleri 2015 Uzm. Dyt. Emine Ömerağa emine.omeraga@neu.edu.tr BESLENME Dünya Sağlık Örgütü (WHO-DSÖ)

Detaylı

ORTAK SEÇMELİ BESLENME VE EGZERSİZ

ORTAK SEÇMELİ BESLENME VE EGZERSİZ ORTAK SEÇMELİ BESLENME VE EGZERSİZ BESLENME VE EGZERSİZ Beslenme, fiziksel ve zihinsel performansı etkileyen önemli bir etkendir. Yeterli ve dengeli beslenen bir kişi, düzenli egzersizle pek çok sağlık

Detaylı

Kanatlılara Spesifik Performans Katkısı

Kanatlılara Spesifik Performans Katkısı Kanatlılara Spesifik Performans Katkısı İÇERİĞİ Kanatlı hayvancılık sektörü genetik calışmalar, yem teknolojisi ve beslenme rejimlerindeki bilimsel ilerlemelerle sürekli gelişmektedir. Dünyada artan kaliteli

Detaylı

Yukarıda verilen canlılardan hangisi ya da hangileri yaşamsal faaliyetini sürdürebilmek için beslenmek zorundadır?

Yukarıda verilen canlılardan hangisi ya da hangileri yaşamsal faaliyetini sürdürebilmek için beslenmek zorundadır? 1- l- ll- lll- ıv- Yukarıda verilen canlılardan hangisi ya da hangileri yaşamsal faaliyetini sürdürebilmek için beslenmek zorundadır? A) Yalnız ı B) ıı ve ııı C) ı, II, ıv D) Hepsi 2- A Kandaki zararlı

Detaylı

Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri

Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri Biberon Maması İçerik ve Çeşitleri Biberon Mamaları Annesütünün ikamesidir. Annesütü alamayan bebekler için Annesütü yetersizliğinde Annesütü ve inek sütünde enerji ve ana besin maddeleri Anne Sütü (100ml)

Detaylı

Beslenme Dersi sunusu

Beslenme Dersi sunusu Beslenme Dersi sunusu Beslenme ile ilgili kavramlar Besin (lat.aliment): Yenebilen bitki ve hayvan dokularıdır. Su, organik ve inorganik ögelerden oluşur. Hayvansal ve bitkisel olarak iki kaynaktan elde

Detaylı

5. SINIF FEN VE TEKLONOJİ DERSİ

5. SINIF FEN VE TEKLONOJİ DERSİ 02.12. 5. SINIF FEN VE TEKLONOJİ DERSİ VÜCUDUMUZUN BİLMECESİNİ ÇÖZELİM AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN 2.12. TARİHİNDE ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞINDA HAZIRLANMIŞTIR.

Detaylı

YEMDEPOSU. Marin Fish Yem Kataloğu

YEMDEPOSU. Marin Fish Yem Kataloğu Bu dokümanının tüm yemdeposu.com tarafından hazırlanmış olup tüm hakları saklıdır. Farklı site ve kaynaklarca içeriğinin bir bölümü veya tamamının yayınlanması için izin alınması gereklidir. Metnin orjinal

Detaylı

Düzenleyen :Burcu GÜLBAHAR Okul Rehber Öğretmeni

Düzenleyen :Burcu GÜLBAHAR Okul Rehber Öğretmeni Düzenleyen :Burcu GÜLBAHAR Okul Rehber Öğretmeni Kilo alımının fizyolojisi Enerji alımı Enerji tüketimi Kontrol faktörleri Genetik etki Diyet Egzersiz Bazal metabolizma Termogenez Yağ içeriği yüksek beslenme

Detaylı

Karaciğer koruyucu DAHA İYİ DAHA SAĞLIKLI, DAHA İYİ VERİMLİ SÜRÜLER İÇİN HEPALYX

Karaciğer koruyucu DAHA İYİ DAHA SAĞLIKLI, DAHA İYİ VERİMLİ SÜRÜLER İÇİN HEPALYX Karaciğer koruyucu DAHA İYİ Karaciğer fonksiyonu Antioksidan aktivite Protein sentezi Anti-fibrotik aktivite Süt Verimi Süt Proteini Metabolik Sağlık Performans Bağışıklık Karlılık DAHA SAĞLIKLI, DAHA

Detaylı

7. ÜNİTE - Beslenme İlkelerini Fiziksel Aktivite Programına Uygulamak. Bölüm -2- Beslenme ve sindirim ile ilgili kavramlar

7. ÜNİTE - Beslenme İlkelerini Fiziksel Aktivite Programına Uygulamak. Bölüm -2- Beslenme ve sindirim ile ilgili kavramlar Mikro Besinler Vitaminler ve Mineraller Makro besin maddelerine oranla çok daha az miktarlarda ihtiyaç duyulmaları nedeniyle vitamin ve mineraller mikro besin maddeleri olarak adlandırılır. Bununla birlikte,

Detaylı

(Değişik: RG-22/1/ )

(Değişik: RG-22/1/ ) (Değişik: RG-22/1/2006-26057) (MÜLGA: RG-29/1/2004-25361) 1 Ek-7 1 29/1/2004 tarihli Tebliğ ile Ek-7 yürürlükten kaldırılmış ve diğer ekler buna göre teselsül ettirilmiştir. (Ek: RG-22/1/2006-26057) Yağ

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL SAĞLIKLI BESLENME AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL 1 İNSANLAR NEDEN YEMEK YER 2 3 Sağlığın temeli yeterli ve dengeli (sağlıklı) beslenmedir. İnsan vücudunu bir arabaya benzetebiliriz;

Detaylı

7. ÜNİTE - Beslenme İlkelerini Fiziksel Aktivite Programına Uygulamak. Bölüm -5- Beslenme ve sindirim ile ilgili kavramlar

7. ÜNİTE - Beslenme İlkelerini Fiziksel Aktivite Programına Uygulamak. Bölüm -5- Beslenme ve sindirim ile ilgili kavramlar 1 Sindirim sistemi Sindirim Sindirim kısaca, besinlerin kendilerini oluşturan yapı taşlarına kadar parçalanarak hücre zarından geçebilecek hale getirilmesi işlemidir. Sindirimin iki temel görevi vardır

Detaylı

Bornova Vet.Kont.Arst.Enst.

Bornova Vet.Kont.Arst.Enst. VETERİNER İLAÇ KALINTILARININ ÖNEMİ ve VETERİNER İLAÇ KALINTILARI TEST METOTLARI Beyza AVCI TÜBİTAK -ATAL 8-9 Ekim 2008 İZMİR KALINTI SORUNU? Hayvansal kökenli gıdalarda, hayvan hastalıklarının sağaltımı,

Detaylı

VETERİNER İLAÇ KALINTILARININ ÖNEMİ ve VETERİNER İLAÇ KALINTILARI TEST METOTLARI. Beyza AVCI TÜBİTAK -ATAL 8-9 Ekim 2008 İZMİR

VETERİNER İLAÇ KALINTILARININ ÖNEMİ ve VETERİNER İLAÇ KALINTILARI TEST METOTLARI. Beyza AVCI TÜBİTAK -ATAL 8-9 Ekim 2008 İZMİR VETERİNER İLAÇ KALINTILARININ ÖNEMİ ve VETERİNER İLAÇ KALINTILARI TEST METOTLARI Beyza AVCI TÜBİTAK -ATAL 8-9 Ekim 2008 İZMİR KALINTI SORUNU? Hayvansal kökenli gıdalarda, hayvan hastalıklarının sağaltımı,

Detaylı

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ

ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ Prof. Dr. Nilgün KARAAĞAOĞLU Doç. Dr. Gülhan EROĞLU SAMUR 2. Baskı Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur ANNE ve ÇOCUK BESLENMESİ ISBN 978-605-364-200-8 Kitapta

Detaylı

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr Ağacın kökü toprak İnsanın kökü EKMEK tir. 2 BİR AYDA 7-12 KG. VERMEK

Detaylı

SPORCULAR için......sizin için

SPORCULAR için......sizin için SPORCULAR için......sizin için 1 NEDEN EGZERSİZ YAPARIZ? Kilo kontrolü İyi bir görünüm Fitness / Egzersiz Performans 2 2 ENERJİ KAYNAKLARI 3 MAKROBESİNLER 4 Gün içinde beslenmenizi çeşitlendirmek önemlidir...

Detaylı

Pfizer İlaçları Ltd.Şti. Ortaköy - İstanbul KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER

Pfizer İlaçları Ltd.Şti. Ortaköy - İstanbul KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER İsim: Centrum Birim formülü Bir film tablet içeriği : % ÖGD** Vitaminler Lutein 500 mcg * A Vitamini 800 mcg 100 (% 25 Beta Karoten) B1 Vitamini 1.4 mg 127 B2 Vitamini 1.75 mg 125 Niasinamid 20 mg 125

Detaylı

ENERJİ METABOLİZMASI

ENERJİ METABOLİZMASI ENERJİ METABOLİZMASI Soluduğumuz hava, yediğimiz ve içtiğimiz besinler vücudumuz tarafından işlenir, kullanılır ve ihtiyaç duyduğumuz enerjiye dönüştürülür. Gün içinde yapılan fiziksel aktiviteler kalp

Detaylı

TABURCU SONRASI MAMALAR

TABURCU SONRASI MAMALAR TABURCU SONRASI MAMALAR Taburcu olduktan sonra mamayla beslenecek prematüreler için tasarlanmıştır. Besin ve enerji içeriği standart Biberon mamaları ve prematüre Mamalarının içeriklerinin arasındadır

Detaylı

MEMEDEN BARDAĞA AKAN DOĞALLIK ÖZKAN ŞAHİN U.Ü.KARACABEY MYO GIDA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI/SÜT OPSİYONU

MEMEDEN BARDAĞA AKAN DOĞALLIK ÖZKAN ŞAHİN U.Ü.KARACABEY MYO GIDA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI/SÜT OPSİYONU MEMEDEN BARDAĞA AKAN DOĞALLIK ÖZKAN ŞAHİN U.Ü.KARACABEY MYO GIDA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI/SÜT OPSİYONU MEMEDEN BARDAĞA AKAN DOĞALLIK Dünya nüfusundaki hızlı artış ile teknolojik gelişmeler insanları tarımsal

Detaylı

ActiveShine. Bitkisel Şampuan Serisi

ActiveShine. Bitkisel Şampuan Serisi Bitkisel Şampuan Serisi Active Shine, her saç tipine özel olarak tasarlanmış, bitkisel aktiflerle zenginleştirilmiş bir seridir. Bitkisel içeriğiyle herhangi bir yan etkiye neden olamadan doğrudan saçlara

Detaylı

Etoburlar için Beslenme Sistemi Tahılsız ve Düşük İlkel Tahıllı Kuru Mama Formülasyonları G R A I N F R E E. kedi formülasyonları.

Etoburlar için Beslenme Sistemi Tahılsız ve Düşük İlkel Tahıllı Kuru Mama Formülasyonları G R A I N F R E E. kedi formülasyonları. GMO FREE ITALIAN FORMULA Etoburlar için Beslenme Sistemi Tahılsız ve Düşük İlkel Tahıllı Kuru Mama Formülasyonları kedi formülasyonları www.farmina.com Happy pet. Happy You. Sizin kediniz etoburdur Bunu

Detaylı

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA CIVCIV IÇIN OVOLYX!

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA CIVCIV IÇIN OVOLYX! Özel Formülasyon DAHA İYİ Yumurta verimi Kabuk kalitesi Civciv kalitesi Döllülük Çıkım oranı Karaciğer sağlığı Bağırsak sağlığı Bağışıklık Karlılık DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA

Detaylı

BESLENME REHBERİ BESİN ÖĞELERİ

BESLENME REHBERİ BESİN ÖĞELERİ SAĞLIKLI BESLENEBİLİYOR MUYUM? BESLENME REHBERİ Sevgili öğrenciler; okula ilk başladığınız günleri hatırlıyor musunuz? Artık aile büyükleriniz, daha önceden olduğu kadar sizlerle birlikte değiller. Öğretmenleriniz

Detaylı

ÇOCUKLARDA BESLENME. Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara

ÇOCUKLARDA BESLENME. Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara ÇOCUKLARDA BESLENME Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara **Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden, beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi, ancak bedensel ve zihinsel

Detaylı

HİPP Biberon Mamaları

HİPP Biberon Mamaları HİPP Biberon Mamaları HiPP PRE Organik Bebek Sütü 300 gr TR2018 Özellikleri : Karbonhidrat kaynağı yalnızca süt şekeri olan laktoz dur. Hipp PRE Organik Combiotic Bebek Sütü 350 gr TR2469 Özellikleri :

Detaylı

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI: KALSİYUM, B1 VE B2 VİTAMİNİ

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI: KALSİYUM, B1 VE B2 VİTAMİNİ OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI: KALSİYUM, B1 VE B2 VİTAMİNİ Kalsiyum, insan vücudunda en bol miktarda bulunan mineral olup, yalnızca kemikleri ve dişleri güçlendirmekle kalmaz, kasların kasılmasını, sinirlerin

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI Dyt. Ece Köprülü Cumurcu PLAN Beslenmenin tanımı Besin öğeleri Karbonhidrat, Protein, Yağ, Vitamin ve Mineraller Lif ve su Besin grupları Öneriler BESLENMENIN TANIMI Büyümek

Detaylı

VİTAMİN NEDİR? Vitaminler organik besinler grubunda bulunup

VİTAMİN NEDİR? Vitaminler organik besinler grubunda bulunup VİTAMİN NEDİR? Vitaminler organik besinler grubunda bulunup normal yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan, yiyecekler içerisinde doğal olarak bulunan basit yapılı bileşiklerdir. VİTAMİNLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ=)

Detaylı

Conjugated Linoleic Acid

Conjugated Linoleic Acid Conjugated Linoleic Acid Conjugated Linoleic Acid (CLA) GENEL BAKIŞ Konjuge linoleik l ik asit bir omega-6 esansiyel yağğ asidi olan linoleik asit (LA) in 28 geometrik ve pozisyonel izomerlerini kapsar.

Detaylı

Diyabette Beslenme. Diyabet

Diyabette Beslenme. Diyabet Diyabette Beslenme Diyabet BR.HLİ.044 Diyabet Hastası Nasıl Beslenmeli? Halk arasında şeker hastalığı olarak adlandırılan diyabet, düzenli beslenme programı gerektirir. Düzenli ve bilinçli bir beslenme

Detaylı

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel BESLENME Doç. Dr. Ferda Gürsel Genel Beslenme Kavramları Beslenmenin etkisi Sağlık Görünüş Davranış Ruh hali Diyette Besinlerin önemi Büyüme ve gelişme Enerji sağlar Metabolizmayı düzenler Sağlık ve Temel

Detaylı

SÜT ENDÜSTRİSİNDEKİ YARARLI MİKROORGANİZMALAR

SÜT ENDÜSTRİSİNDEKİ YARARLI MİKROORGANİZMALAR SÜT ENDÜSTRİSİNDEKİ YARARLI MİKROORGANİZMALAR Süt ve süt ürünleri mikrobiyolojisinde yararlı mikroorganizmalar temel olarak süt ürünlerinin üretilmesinde kullanılan çeşitli mikroorganizmaları tanımlamaktadır.

Detaylı

T.C. SAMSUN TİCARET BORSASI GÜNLÜK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat ARPA YEMLİK MTS , KG 496,166.

T.C. SAMSUN TİCARET BORSASI GÜNLÜK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat ARPA YEMLİK MTS , KG 496,166. HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK Sayfa: 1-6 ARPA YEMLİK MTS 0.80 0.80 0.7966 622,860.00 KG 496,166.90 2 ARPA YEMLİK ı: 496,166.90 2 ARPA ı 496,166.90 2 TTS 0.85 0.86 0.8525 4,168,840.00 KG 3,553,936.10 2 ( İTHAL)

Detaylı

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2008 SUNU PLANI Sağlıklı ve dengeli beslenme Temel besin öğeleri ve grupları Öğün içerikleri: Kahvaltı Fast-food ve zararları Çocuğunuzun beslenme çantası

Detaylı

Gri kurt tüm evcil köpeklerin atası ve en yakın akrabasıdır. Üremenin devam ettiği yıllar boyunca farklı görünümlü yüzlerce kurt üremiş olsa da

Gri kurt tüm evcil köpeklerin atası ve en yakın akrabasıdır. Üremenin devam ettiği yıllar boyunca farklı görünümlü yüzlerce kurt üremiş olsa da Gri kurt tüm evcil köpeklerin atası ve en yakın akrabasıdır. Üremenin devam ettiği yıllar boyunca farklı görünümlü yüzlerce kurt üremiş olsa da köpeklerin beslenme ihtiyaçlarının aynı kalmış olması bir

Detaylı

ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum...

ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum... ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum... ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Ha4ada 2-3 defa kabızlığım oluyor... Kabız olduğumda fissür/hemoroid şikayetlerim

Detaylı

2. Çocukluk çağında demir eksikliği anemisi?

2. Çocukluk çağında demir eksikliği anemisi? DEMİR EKSİKLİĞİ 1. Demir eksikliği anemisi nedir? Demir eksikliği anemisi : kan hücrelerinin yapımı için gerekli olan demirin dışarıdan besinlerle yetersiz alınması yada vücuttan aşırı miktarda kaybedilmesi

Detaylı

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim Kış meyve ve sebzeleri, gripten kansere kadar pek çok hastalığa karşı insanı koruyan, yaşlılık sürecini yavaşlatan, vitamin, karotenoid, flavonoid gibi maddelerce zengindir. Günde 2 porsiyonu meyve olmak

Detaylı

BESLENME VE SAĞLIK AÇISINDAN KEÇİ SÜTÜNÜN NİTELİKLERİ

BESLENME VE SAĞLIK AÇISINDAN KEÇİ SÜTÜNÜN NİTELİKLERİ BESLENME VE SAĞLIK AÇISINDAN KEÇİ SÜTÜNÜN NİTELİKLERİ Keçi, kuru ve sıcak yerlerde ve özellikle tarımsal açıdan geri kalmış bölgelerde yaşayan insanlar için çok önemli bir besin ve gelir kaynağıdır. Gerek

Detaylı

KANATLI HAYVAN BESLEME (Teorik Temel-Pratik Uygulama)

KANATLI HAYVAN BESLEME (Teorik Temel-Pratik Uygulama) KANATLI HAYVAN BESLEME (Teorik Temel-Pratik Uygulama) -Ders Notu- Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı Adana ADANA-2008 ÖNSÖZ Hayvan beslemenin

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME Doğumdan itibaren büyüme ve gelişme, sağlıklı ve uzun bir yaşam için vücudumuza gerekli olan bütün maddeleri besinlerle alırız. Besin; yenilebilen ve yenildiğinde

Detaylı

BACTOGEN ORGANİK GÜBRELER,

BACTOGEN ORGANİK GÜBRELER, BACTOGEN ORGANİK GÜBRELER, mikrobiyal formülasyondan ve bitki menşeli doğal ürünlerden oluşur. Bu grupta yer alan gübreler organik tarım modelinde gübre girdisi olarak kullanılırlar. Bitkilerin ihtiyaç

Detaylı

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir.

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız ve Diş Sağlığı Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız sağlığı: Dişler ve onları

Detaylı

Su / Hasta Değil Susuzsunuz adlı kitapta suyun önemi anlatılıyor ve yazara göre vücudumuz tam 46 nedenle suya ihtiyaç duyuyor.

Su / Hasta Değil Susuzsunuz adlı kitapta suyun önemi anlatılıyor ve yazara göre vücudumuz tam 46 nedenle suya ihtiyaç duyuyor. Su / Hasta Değil Susuzsunuz adlı kitapta suyun önemi anlatılıyor ve yazara göre vücudumuz tam 46 nedenle suya ihtiyaç duyuyor. 1- Hiçbir şey susuz yaşayamaz. 2- Göreceli su yetersizliği vücudun bazı fonksiyonlarını

Detaylı

.. YILI SAĞLIKLI BESLENME KURS PLANI MODÜL SÜRESİ. sahibi olmak * Beslenme Bilimi * Beslenme Biliminin Kapsamı 16 SAAT.

.. YILI SAĞLIKLI BESLENME KURS PLANI MODÜL SÜRESİ. sahibi olmak * Beslenme Bilimi * Beslenme Biliminin Kapsamı 16 SAAT. .... YILI KURS PLANI KURS MERKEZİNİN ADI ALAN ADI KURSUN ADI KURSUN SÜRESİ AY HAFTA GÜNLER DERS SAATİ KONULAR. AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ 18 SAAT MODÜL VE YETERLİLİK MODÜL SÜRESİ TOPLAM SÜRE BAŞLAMA TARİHİ

Detaylı

Çeşitli tohumların yağ bileşimi. USDA Nutrient Database. Tekli doymamış. Çoklu. Kanola Keten Mısır Fındık Zeytin Ayçiçeği Susam Soya Ceviz

Çeşitli tohumların yağ bileşimi. USDA Nutrient Database. Tekli doymamış. Çoklu. Kanola Keten Mısır Fındık Zeytin Ayçiçeği Susam Soya Ceviz LİPİTLER Hayvan ve bitki dokularının eter, benzin, kloroform gibi yağ çözücülerinde eriyen bölümlerine ham lipit denir. Organizmanın başlıca besin kaynağını oluştururlar, enerji verme ve depolama yönünden

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015

SAĞLIKLI BESLENME. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 SAĞLIKLI BESLENME Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Bu sunum Arş. Gör. Dr. Zehra Gökkaya Kılıç, Arş. Gör. Dr. Müsenna Arslanyılmaz

Detaylı

ACANA KÖPEK MAMALARI

ACANA KÖPEK MAMALARI ACANA KÖPEK MAMALARI Veteriner Hek. Tahir Sünmez http://www.petlebi.com/kopek-mamasi http://www.petlebi.com/kopek-mamasi/acana http://www.petco.com ACANA ADULT SMALL BREED KÜÇÜK IRK YETIŞKIN KÖPEK MAMASI

Detaylı