ankara halk ekmek fabrikası EL DEĞMEDEN SİZİN İÇİN

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ankara halk ekmek fabrikası EL DEĞMEDEN SİZİN İÇİN"

Transkript

1

2

3 ankara halk ekmek fabrikası EL DEĞMEDEN SİZİN İÇİN 2012

4 Normal Ekmek Roll Ekmek Halk Somun Tam Buğday Unu (Köy) Ekmeği Minik Tam Buğday Unu (Köy) Ekmeği Kepekli Ekmek Minik Kepekli Ekmek Tuzsuz Ekmek 12 Çavdarlı Ekmek Kalsiyumlu Ekmek Minik Ruşeymli Ekmek Cabata Şampiyon Ekmek Taş Değirmeni Tam Buğday Unu Ekmeği Minik Fındıklı Ekmek Glutensiz (Tıbbî) Ekmek Halk Pide Çorbalık Galeta Galeta Unu 46 Halk Simit Poğaça Grissini

5 Ankaralı için Halk ekmek, Ankaralıyı kalite ve lezzetle buluşturmaya devam ediyor. Halk Ekmek, yıllardır Üniversite-Sanayi işbirliği anlayışının mükemmel bir örneğini sergilemektedir. Halk Ekmek, hijyenik ortamda yaptığı üretimle sadece Ankara da değil, Türkiye de de alanında bir ilktir. Halk Ekmek; kalitesi, lezzeti, hijyenik üretim anlayışı ve kullandığı teknolojisiyle Türkiye ye örnektir. Halk Ekmek; Ankara da yeni bir ekmek medeniyeti oluşturmuştur. İ. MELİH GÖKÇEK ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI Ankaralılar, her şeyin en iyisine layıktır. İ. Melih GÖKÇEK

6 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Normal Ekmek E K M E K K I V A M I N D A İçindekiler Buğday unu, su, maya, tuz. 4 FAYDALARI: Karbonhidrat yönünden zengin bir yapısı vardır. Günlük protein ihtiyacını karşılar. B ve E vitaminler yönünden zengindir. Kolesterolü düşürür, damar sertliğini önler. SOFRALARIN GÖZDESİ Normal ekmek; un, su, tuz, maya kullanılarak üretilmektedir. İnsan beslenmesi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ekmeğin bileşiminde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor gibi mineral maddeler de bulunmaktadır. Ekmekte bulunan %1, 5-2 civarındaki yağın önemli bir bölümünü linoleik asit oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalarda insanların ihtiyaç duydukları kalorinin %50 sini, karbonhidratların %50 sini, B grubu vitaminlerin %50 sini, proteinin %30 unu, E vitamininin %75 ini normal ekmekten sağladıkları anlaşılmaktadır.

7

8 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Roll Ekmek E K O N O M İ K E K M E K İçindekiler Un, maya, su, tuz. 6 FAYDALARI: Karbonhidrat yönünden zengin bir yapısı vardır. 50 gramında yaklaşık 120 ile 140 kalori bulunmaktadır. Kolesterolü azaltıcı etkisi vardır. Damar sertliğini önlemeye yardımcı olur. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde beslenmemiz açısından çok önemli bir yere sahiptir. MİNİK TOMBUL EKMEK Halk Ekmek Fabrikası olarak şu anda günde 50 bine yakın roll ekmek üretilmektedir.

9

10 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Halk Somun A İ L E B O Y U E K M E K İçindekiler Un, su, tuz, maya. 8 FAYDALARI: Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Damar sertliğini önler. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde beslenmemiz açısından çok önemli bir yere sahiptir. Karbonhidrat yönünden çok zengindir. GELENEKSEL LEZZET Halk Ekmeğin ürün çeşitleri arasında yer alan ve 800 gr. ağırlığıyla doyurucu olma özelliği bulunan Halk Somun, Aile Boyu Ekmek sloganı ile piyasaya çıkmıştır. Kalabalık aileler için üretilen ve dayanıklı olma özelliği bulunan Halk Somun, başlangıçta 4000 adet üretilmiş olup, vatandaşlardan gelen yoğun talepler neticesinde üretim miktarı artırılmıştır. Uzun süre dayanan, lezzeti ve büyüklüğü ile tarihi somun ekmeğini hatırlatan Halk Somun un piyasada bulunan benzer ekmek çeşitlerine göre kabuğu daha ince olup, kendine has kokusu bulunmaktadır.

11

12 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Tam Buğday Unu (Köy) Ekmeği K Ö Y L Ü G Ü Z E L İ İçindekiler Tam randımanlı buğday unu, maya, tuz, su. 10 FAYDALARI: Demir eksikliğine bağlı anemiyi (kansızlığı) önleyici etkisi vardır. Kolesterolü dengeler. Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Hamilelik döneminde bebek gelişimini destekler. Kabızlık, hemoroid ve bağırsak kanserinin önlenmesinde etkilidir. Diş ve kemik gelişimine yardımcı olur. Fiziksel gelişimi ve iş gücü kapasitesini artırır. DOĞAL, SAĞLIKLI Buğdayın %98 inden elde edilen tam buğday ununun ve kepeğin karışımıyla oluşan doğal köy ekmeğinin kalorisi düşük, sindirimi kolaydır. Uzun süre tok tutar. Köy ekmeğinin tüketim miktarı ne olursa olsun alınan vitamin ve mineraller doğal olduğundan kilo alımı söz konusu değildir. Besinsel lif içeriği yüksektir. Tam randımanlı buğday ununa, maya, tuz ve su ilave edilerek üretilmektedir.

13

14 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Minik Tam Buğday Unu (Köy) Ekmeği M İ N İ K K Ö Y L Ü G Ü Z E L İ İçindekiler Tam randımanlı buğday unu, maya, tuz, su. 12 FAYDALARI: Demir eksikliğine bağlı anemiyi (kansızlığı) önleyici etkisi vardır. Kolesterolü dengeler. Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Hamilelik döneminde bebek gelişimini destekler. Kabızlık, hemoroid ve bağırsak kanserinin önlenmesinde etkilidir. Diş ve kemik gelişimine yardımcı olur. Fiziksel gelişimi ve iş gücü kapasitesini artırır. DOĞAL, SAĞLIKLI Buğdayın %98 inden elde edilen tam buğday ununun ve kepeğin karışımıyla oluşan Minik Tam Buğday Unu (Köy) Ekmeğinin kalorisi düşük, sindirimi kolaydır. Uzun süre tok tutar. Minik Tam Buğday Unu (Köy) Ekmeğinin tüketim miktarı ne olursa olsun alınan vitamin ve mineraller doğal olduğundan kilo alımı söz konusu değildir. Besinsel lif içeriği yüksektir. Tam randımanlı buğday ununa, maya, tuz ve su ilave edilerek üretilmektedir.

15

16 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Kepekli Ekmek S A Ğ L I K D E M E K, E N E R J İ D E M E K İçindekiler Buğday unu, kepek, maya, tuz, su. 14 FAYDALARI: Kilo artışını önler. Bağırsağın hızlı çalışmasını sağlayarak, bağırsak kanseri riskini azaltır ve kansızlığı engeller. Kalp-damar sertliğine direnç sağlar. İçinde bulunan fitatin sayesinde diş çürümesini önler. Kandaki serum kolesterolünü düşürücü özelliği vardır. Gıdalardaki karbonhidrat ve yağlı maddelerin emilmesine kısmen mani olur. BESLEYİCİ EKMEK Kepekli Ekmeğin enerji değeri düşüktür ve insana doygunluk verir. Bu nedenle de kilo almak istemeyenlerin hem zayıflayabilmeleri, hem de sağlıklarından ödün vermemeleri için kepekli ekmek tüketmeleri önerilmektedir. Normal ekmek formülasyonuna %20-25 kaba ve kırmızı renkli kepek ilave edilerek imali gerçekleştirilmektedir. Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle kepekli ekmek, insan sağlığı açısından benimsenecek bir üründür.

17

18 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Minik Kepekli Ekmek S A Ğ L I K D E M E K, E N E R J İ D E M E K İçindekiler Buğday unu, kepek, maya, tuz, su. 16 FAYDALARI: Kilo artışını önler. Bağırsağın hızlı çalışmasını sağlayarak, bağırsak kanseri riskini azaltır ve kansızlığı engeller. Kalp-damar sertliğine direnç sağlar. İçinde bulunan fitatin sayesinde diş çürümesini önler. Kandaki serum kolesterolünü düşürücü özelliği vardır. Gıdalardaki karbonhidrat ve yağlı maddelerin emilmesine kısmen mani olur. BESLEYİCİ EKMEK Kepekli Ekmeğin enerji değeri düşüktür ve insana doygunluk verir. Bu nedenle de kilo almak istemeyenlerin hem zayıflayabilmeleri, hem de sağlıklarından ödün vermemeleri için kepekli ekmek tüketmeleri önerilmektedir. Normal ekmek formülasyonuna %20-25 kaba ve kırmızı renkli kepek ilave edilerek imali gerçekleştirilmektedir. Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle kepekli ekmek, insan sağlığı açısından benimsenecek bir üründür.

19

20 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Tuzsuz Ekmek G Ü V E N L E, S A Ğ L I K L A İçindekiler Buğday unu, su, maya. 18 FAYDALARI: Diabet, Hipertansiyon, Böbrek rahatsızlıkları, Kalp ve bazı metabolik hastalıkları olanların tuzsuz ekmek yemeleri tavsiye edilmektedir. SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN Tam normal hamur formülasyonunda tuz kullanılmayarak üretilmektedir. Kalp ve bazı metabolik hastalıkları olanların ekmeği tuzsuz yemeleri tavsiye edilmektedir.

21

22 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Çavdarlı Ekmek S A Ğ L I Ğ I N I Z B İ Z İ M İ Ç İ N Ö N E M L İ İçindekiler Çavdar unu, su, buğday unu, maya, tuz. 20 FAYDALARI: İçerdiği diyet lifi sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kan şekerinin ve kolesterolün yükselmesini önler. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Kalınbağırsaktaki hücreleri, kansere neden olan kimyasallardan korur. Kilo verdirici etkiye sahiptir. SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN Sağlığınız bizim için çok önemli felsefesini ilke edinen Halk Ekmek, yeni ekmek çeşitleri üretmeye devam ediyor. Çavdar taneleri köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir. Çavdarın hiçbir kısmı ayrılmadan tam çavdar unu yapılır. Mineral ve vitamin olarak çok zengindir.

23

24 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Kalsiyumlu Ekmek B E S L E Y İ C İ E K M E K İçindekiler Buğday unu, su, karışık tahıl unu (soya proteini, yulaf unu, çavdar unu, arpa unu), maya, tuz, kalsiyumlu çeşni (kalsiyum karbonat, kırmızı biber, biberiye, çörek otu, kekik, zencefil), karabiber, çemen otu, rezene, sarımsak tozu, soğan tozu, tarçın, kimyon, havlıcan, sumak, kuşburnu, mahlep, torhun, yenibahar, zerdaçal, arı poleni, kişniş, keten tohumu. 22 FAYDALARI: Yüksek miktarda kalsiyum içerir. Çocuklarda ve gençlerde diş ve kemik gelişimini sağlar. Kadınlarda menopoz sonrası gelişen distrojen eksikliğine bağlı kemik erimesini engeller. Erkeklerde belli bir yaş sonrası ortaya çıkan kemik mineral yoğunluğundaki azalmayı önler. Bağırsak kanserinin ortaya çıkma riskini azaltır. SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN Besleyici özelliği yüksek yulaf ve arpa unları ile hem kalsiyum bakımından zengin baharatlar, hem de kalsiyumun bağırsaktan emilimini artırdığı bilinen bazı bitki, sebze ve meyve özlerini içeren Kalsiyumlu Ekmek, bu amaçla Ankara halkının hizmetine sunulmuştur.

25

26 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Minik Ruşeymli Ekmek D O Ğ A L V İ T A M İ N L İ E K M E K İçindekiler Buğday unu, su, ruşeym, maya, tuz. 24 FAYDALARI: Muhteviyatında yüksek miktarda A, E ve B1 vitamini, lesitin, esansiyel yağ asitleri ve proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom bulunmaktadır. %100 vitamin deposudur. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda tüketiciye katkı sağlar. YÜKSEK BESİN DEĞERLİ EKMEK Buğday ruşeymi, tanenin filizlendiği bölgedir. Döllenmeden sonra oluşan tohumda bitki embriyosu ile beraber besin deposu bulunur. Embriyo, bitkinin küçük bir kopyasını içinde barındırır. Besin deposu ise, bitki kendi besinini üretebilecek hâle gelene kadar embriyonun büyümesini sağlar. Döllenmeden sonra tohum oluşurken bitki türüne göre nişasta ve protein ile birlikte şeker ve yağ da tohumla birlikte besin olarak depolanır. Geleneksel bir değirmen sisteminde ruşeym, kepek azaltma pasajlarında elde edilir. İçinde vücut için gerekli besin öğelerinin birçoğunu yüksek miktarda içeren buğday ruşeymi, değerli bir maddedir. Bu maddenin % 15 oranında ekmeğe ilave edilmesi ile besin değeri yüksek, oldukça lezzetli ve iç yapısı homojen bir ekmek elde edilmektedir.

27

28 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Cabata S O F R A N I Z D A A K D E N İ Z H A F İ F L İ Ğ İ İçindekiler Buğday unu, su, maya, tuz, zeytinyağı. 26 FAYDALARI: Damar tıkanıklığını kontrol edici etkisi vardır. Kolesterolü düşürmede etkilidir. Hazmı kolay olduğundan sindirim sistemine faydalıdır. Tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. İçerisindeki zeytinyağından dolayı kalbe faydalı bir besindir. Zeytinyağının bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Doktorlar, zeytinyağının bağırsak kanserinin başlamasını engellemek için midedeki asitle tepkimeye girdiğini keşfetmişlerdir. SOFRANIZDAKİ AKDENİZ HAFİFLİĞİ Cabata nın dış kabuğu sert ve unsu, iç gözenekleri yumuşak ve farklı gözeneklidir. Cabata yapımında Biga adı verilen bekletilmiş maya kullanılmakta olup, ekmeğin yapılışında ilk fermantasyonunun uzun tutulması, hamura ilave edilen zeytinyağından dolayı ekmek şekillerinde ve gramajlarında çeşitlilikler gözlenmesi en büyük farklılığıdır. Çıtır çıtır unsu zeytin kokusuna sahip olması, içeriğinde kullanılan zeytinyağından kaynaklanmaktadır. Cabata, özellikle sabah kahvaltıları ile ilköğretim öğrencilerinin beslenmelerinin vazgeçilmez ürünü olarak sofralarda yerini almıştır.

29

30 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Şampiyon Ekmek B E S L E N M E Ç A N T A L A R I N I N Y E N İ Y I L D I Z I İçindekiler Tam randımanlı un, fındık içi, üzüm, maya, tuz, bitkisel yağ, keçi boynuzu unu, tarçın, zerdeçal, çörekotu, mahlep. 28 FAYDALARI: Antioksidan etkisine sahiptir. Hazmı kolaylaştırır. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur. Alerjiyi engeller. Bağışıklık ve hormon sistemini güçlendirir. Beslenme çantaları için ideal bir besin olup, sağlıklı bir öğün için yeterlidir. ŞAMPİYONLARIN EKMEĞİ Fındık, kuru üzüm, zerdeçal, keçi boynuzu, çörek otu, tarçın katkılı Hijyenik bir şekilde üretilen ekmek çeşitlerimize ek olarak üretilen fındıklı üzümlü şampiyon ekmeğin 100 gr ı yaklaşık 386 k. cal dır.

31

32 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Taş Değirmeni Tam Buğday Unu Ekmeği E N E R J İ D E M E K... S A Ğ L I K D E M E K... İçindekiler Tam randımanlı buğday unu, maya, tuz, su. 30 FAYDALARI: Demir eksikliğine bağlı anemiyi (kansızlığı) önleyici etkisi vardır. Kolesterolü dengeler. Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Hamilelik döneminde bebek gelişimini destekler. Kabızlık, hemoroid ve bağırsak kanserinin önlenmesinde etkilidir. Diş ve kemik gelişimine yardımcı olur. Fiziksel gelişimi ve iş gücü kapasitesini artırır. DOĞAL, SAĞLIKLI Buğdayın %98 inden elde edilen tam buğday ununun ve kepeğin karışımıyla oluşan Taş Değirmeni Tam Buğday Unu Ekmeğinin kalorisi düşük, sindirimi kolaydır. Uzun süre tok tutar. Taş Değirmeni Tam Buğday Unu Ekmeğinin tüketim miktarı ne olursa olsun alınan vitamin ve mineraller doğal olduğundan kilo alımı söz konusu değildir. Besinsel lif içeriği yüksektir. Tam randımanlı buğday ununa, maya, tuz ve su ilave edilerek üretilmektedir.

33

34 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Minik Fındıklı Ekmek E K M E Ğ İ N F I N D I K L A M U H T E Ş E M B U L U Ş M A S I İçindekiler Un, su, tuz, maya, fındık. 32 FAYDALARI: Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Fındıktaki omega asitleri kalp ve damar sağlığının koruması kadar insan beyin ve sinir sisteminin sağlıklı gelişmesi ve çalışması için de önemlidir. Vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kansızlığa karşı etkilidir. Kanda kolesterolün yükselmesini önlerken, şekeri düzenler. Büyümeyi hızlandırır, diş sağlığını korur. ENERJİ DEMEK... SAĞLIK DEMEK... Fındık çok iyi bir enerji kaynağıdır. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kansızlığa iyi gelir. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Enerji verdiği ve besleyici olduğu için gelişim çağındaki çocuklara tavsiye edilir. Fındıkta doğal olarak yağ, E vitamini ve mineraller ekmeğe yansıtılmakta, besleyiciliğinin yanı sıra doyurucu olması önemli bir özelliğidir.

35

36 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Glutensiz (Tıbbî) Ekmek T E D A V İ E D İ C İ E K M E K İçindekiler Su, mısır nişastası, şeker, maya, bitkisel yağ, pektin, kabartma tozu, xhantangum, tuz, kalsiyum klorür. 34 FAYDALARI: Tıbbî ekmek ve unu; çölyak hastaları, fenilketonüri hastaları, diğer metabolizma hastaları, müzmin böbrek hastaları ve amonyak yüksekliğine neden olan karaciğer hastalarına tavsiye edilmektedir. ÇÖLYAK HASTALARINA ÖZEL Çölyak hastaları, 1995 yılına kadar glutensiz ekmek ve ununu yurt dışından dövizle temin ediyorlardı. Tıbbî Ekmek, bu eksikliği gidermek adına Hacettepe Üniversitesiyle ortaklaşa formüle edilerek Halk Ekmek Fabrikamızda üretilmekte ve Çölyak hastalarına sembolik fiyatlarla dağıtılmaktadır. Üretim yapılan ortamda, unun tozu dahi mevcut değildir.

37

38 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Halk Pide R A M A Z A N I N G E L E N E K S E L L E Z Z E T İ İçindekiler Un, maya, su, tuz, yumurta, susam, çörek otu. 36 FAYDALARI: İçerdiği B grubu vitaminler ve minerallerden dolayı beslenmemizde çok önemi bir yere sahiptir. Geleneksel Lezzet Ramazan ayında sofralarımızda vazgeçemediğimiz ürün olan pide, sağlıklı koşullarda, el değmeden, tam otomatik makinelerde üretilmektedir. Temiz ve piyasadaki pide fiyatlarını dengelemesi nedeniyle vatandaşımızın beğenisine sunulmuştur.

39

40 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Halk Simit T İ R Y A K İ L E R İ N V A Z G E Ç İ L M E Z İ İçindekiler Un, su, maya, tuz, pekmez, susam. 38 FAYDALARI: İçerdiği B grubu vitaminler ve mineraller açısından beslenmemizde önemli bir yere sahiptir. TÜRKİYE DE BİR İLK Ülkemizde ve Ankara da yaygın olarak tüketilen, gevrekliği, susamı, kokusu ve lezzetiyle hayatımızda vazgeçemediklerimiz arasına giren simidimizi kendimize ait formlarda, el değmeden, ününe yakışır olarak üretiyoruz.

41

42 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Poğaça S A Ğ L I K L I K A H V A L T I L A R İçindekiler Un, su, maya, tuz, susam, margarin, yumurta. 40 FAYDALARI: Tüketimi pratik olduğu için özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Doyurucu olmasının yanı sıra besleyici özelliği de yüksektir. EL DEĞMEDEN ÜRETİM Ülkemizde ve Şehrimizde yaygın olarak tüketilen, özellikle sabah kahvaltılarında vazgeçilmez bir ürün olan poğaça, hijyenik koşullarda el değmeden tam otomatik bilgisayarlı makinelerde üretilmektedir. Sade, fındıklı, cevizli, zeytinli, üzümlü çeşitleri ile ilköğretim öğrencilerimizin beslenmelerinde ve dar gelirli vatandaşlarımıza da ekonomik ve besleyici olması sebebiyle önemli bir üründür.

43

44 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Grissini S A Ğ L I K L I D İ Y E T İ Ç İ N İçindekiler Buğday unu, su, bitkisel yağ, maya, şeker, tuz. 42 FAYDALARI: 2 adet grissini, ortalama 1 dilim ekmeğe denk gelir. Açlığı bastırdığı için diyet listelerinde önemli yer tutar. Zengin besin kaynağıdır. Damar sertliğini önler. Kolesterolü düşürür. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde beslenmemiz açısından çok önemli bir yere sahiptir. Nem oranı düşüktür. Daha uzun süre muhafaza edilerek tüketilir. Az su içerikli un ve yağ içerikli zengin bir kalori kaynağıdır.

45

46 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Çorbalık Galeta S O F R A L A R I N Y E N İ G Ö Z D E S İ İçindekiler Buğday unu, su, maya, tuz. 44 FAYDALARI: Karbonhidrat yönünden zengin bir yapısı vardır. B grubu vitaminlerince zengindir. Linoleik asidin kolesterolün azaltılması, damar sertliğinin önlenmesi gibi önemli fonksiyonları vardır. KITIR EKMEK Yapılan araştırmalarda insanların ihtiyaç duydukları kalorinin %50 sini, karbonhidratların %50 sini, B grubu vitaminlerin %50 sini, proteinin %30 unu, E vitamininin %75 ini normal ekmekten sağladıkları anlaşılmaktadır. Ekmeğin bileşiminde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor gibi mineral maddeler de bulunmaktadır. Ekmekte bulunan %1, 5-2 civarındaki yağın önemli bir bölümünü linoleik asit oluşturmaktadır.

47

48 A n k a r a H a l k E k m e k L e z z e t D ü n y a s ı Galeta Unu M U T F A K L A R I N V A Z G E Ç İ L M E Z İ İçindekiler Buğday unu, su, maya, tuz. 46 FAYDALARI: Karbonhidrat yönünden zengin bir yapısı vardır. B grubu vitaminlerince zengindir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor gibi mineral maddeler içerir.

49

50

51

52

İNSAN EKMEK ve. Dr.Murat Kuter

İNSAN EKMEK ve. Dr.Murat Kuter İnsan ve Ekmek İNSAN EKMEK ve Dr.Murat Kuter İnsan ve Ekmek İnsan ve Ekmek İNSAN VE EKMEK Yazan: Dr.Murat Kuter 2011 Bursa I.Baskı Yayına Hazırlayan: KUTER Yayıncılık ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti. BUTTİM

Detaylı

PESTİL ve KÖME TEKNOLOJİSİ

PESTİL ve KÖME TEKNOLOJİSİ PESTİL ve KÖME TEKNOLOJİSİ Nazar kıl çeşm-i ibretle, makâm-ı ilticâdır bu! Erenler dergâhı, bâb-ı füyûzât-ı Hüdâ'dır bu! Ziyâüddîn-i Ahmed, mevlidi anın Gümüşhâne, Şehir-i şark-u garbın, mürşid-i râh-ı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PASTACILIK EKMEK ÇEŞİTLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PASTACILIK EKMEK ÇEŞİTLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PASTACILIK EKMEK ÇEŞİTLERİ Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BESİN ÖĞELERİ - 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

sel ve ruhsal sağlığımızı

sel ve ruhsal sağlığımızı Beslenme, yaşamımızı sel ve ruhsal sağlığımızı izi, verimliliğimizi ve m' utluluğumuzu doğrudan. etkileyen en önemli unsurdur. ((Sağlıklı Beslenme" isimli çalışma ile, çok yoğun bir çalışma temposu içindeki

Detaylı

Sağlıklı Beslenme. Sağlık. Sağlıklı Beslenme. Temel Besin Maddeleri. Doç. Dr. Ferda Şenel

Sağlıklı Beslenme. Sağlık. Sağlıklı Beslenme. Temel Besin Maddeleri. Doç. Dr. Ferda Şenel Sağlık Doç. Dr. Ferda Şenel Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Beslenme İnsanın gelişmesi ve sağlıklı yaşaması için gerekli olan gıdaları tüketme sürecine beslenme denir. Vücudun ihtiyacı olan gıdalardan birinin

Detaylı

G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN!

G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN! G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN! BEAUTYFOOD FELSEFESİ İyi yaşamanın, sağlık ile başladığını ifade eden Wellness inanışına göre, doğa bir aynadır. Hem de aynaların en parlağı. Kendini doğa ile uyumlu

Detaylı

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN BESLENME I İÇİNDEKİLER Beslenme ile İlgili Kavramlar Besin Ögeleri Proteinler Karbonhidratlar Yağlar Vitaminler Mineraller ÇOCUK BESLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN HEDEFLER Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba IgG - IgG antikor bulunan aktan ciddi fayda (SINIRDA) - i - tebilirsiniz ANCAK BU! e doktorunuza Bir doktora veya diyetisyene amak size ba York Testi Gida Intolerans Testi Hasta Adi: Test Tarihi : SAKININ

Detaylı

her devresinde bedensel ve ruhsal sağlığımızı ve dolayısıyla kişiliğimizi,

her devresinde bedensel ve ruhsal sağlığımızı ve dolayısıyla kişiliğimizi, Beslenme, yaşamımızın her devresinde bedensel ve ruhsal sağlığımızı ve dolayısıyla kişiliğimizi, verimliliğimizi ve mutluluğumuzu doğrudan etkileyen en önemli unsurdur. "Sağlıklı Beslenme" isimli çalışma

Detaylı

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU 1 VİTAMİNLER 2 Vitaminler, büyüme, sağlıklı yaşama ve metabolik olayların düzenli yürütülmesi için gerekli olan organik öğelerdir. Yetersiz alındıklarında büyüme, gelişme ve vücudun çalışması olumsuz yönde

Detaylı

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI HAKKINDA BİLGİLENDİRME Ahmet ÇELİK

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI HAKKINDA BİLGİLENDİRME Ahmet ÇELİK 1. ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TARİHÇESİ Zeytin ağacı ve onun meyvesi olan zeytinin tarihi günümüzden 8000 yıl öncesine dayanır. Arkeolojik buluntular zeytinin İsa öncesi 6000 yılından beri Akdeniz yöresinde

Detaylı

Beslenme: Yaşamın sürdürülmesi için besin öğelerinin alınması ve kullanılmasıdır.

Beslenme: Yaşamın sürdürülmesi için besin öğelerinin alınması ve kullanılmasıdır. BESLENME Beslenme: Yaşamın sürdürülmesi için besin öğelerinin alınması ve kullanılmasıdır. Besin: İlaç hariç ağızdan aldığımız bitki ve hayvan dokularının yenebilen bölümleri (katı maddeler), sıvı maddeler

Detaylı

Afia ile Bereketli Ramazanlar

Afia ile Bereketli Ramazanlar Haziran 2015 Siparişlerinizi Tesliminde Kargo Yetkilisine Ödeyebilirsiniz! Helal Gıdanın Güvenilir Markası Nafia Gıda Ltd. Şti. tarafından hazırlanmıştır - Fiyatlarımız perakende satış fiyatlarıdır - KDV

Detaylı

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 01 Diyabet ve sağlıklı beslenme Diyabet

Detaylı

TABİATIN MUCİZE AĞACI VE MEYVESİ ZEYTİN... Morfolojik özellikleri

TABİATIN MUCİZE AĞACI VE MEYVESİ ZEYTİN... Morfolojik özellikleri TABİATIN MUCİZE AĞACI VE MEYVESİ ZEYTİN... Morfolojik özellikleri Zeytin boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı,

Detaylı

Ekmeğe maya katarak ekmeği daha yumuşak ve lezzetli hale getirdiler. Ekmek o kadar değer kazanmaya başladı ki para yerine bile kullanıldı.

Ekmeğe maya katarak ekmeği daha yumuşak ve lezzetli hale getirdiler. Ekmek o kadar değer kazanmaya başladı ki para yerine bile kullanıldı. 1 Tarihte bilinen ilk değirmenlerin İç Anadolu da olduğu bilinmektedir. Un tahılların öğütülmesi ile elde edilen değerli bir ürün olup modern insanın kullandığı ilk besindir. Şanlıurfa da bulunan Cilalı

Detaylı

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II)

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) HAZIRLAYANLAR Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı Çalışanları Ekim-2006 ANKARA Birinci Basım : Ekim-2006 Ankara 3000 Adet ISBN : 975 590 181-7 Baskı

Detaylı

BEBEK BESLENMESİ. Hazırlayanlar

BEBEK BESLENMESİ. Hazırlayanlar Hazırlayanlar Prof. Dr. Gülden Köksal Dr. Dyt. Hülya Gökmen Özel Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet

Detaylı

AMERİKAN KANSER DERNEĞİNİN KANSER ÖNLENMESİ İÇİN BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Amerikan Kanser Derneğinin kişiye yönelik tavsiyeleri

AMERİKAN KANSER DERNEĞİNİN KANSER ÖNLENMESİ İÇİN BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Amerikan Kanser Derneğinin kişiye yönelik tavsiyeleri AMERİKAN KANSER DERNEĞİNİN KANSER ÖNLENMESİ İÇİN BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Amerikan Kanser Derneğinin kişiye yönelik tavsiyeleri 1) Başta bitkisel kaynaklı olmak üzere çeşitli sağlıklı besinler

Detaylı

HİPERTROİDİ Graves Hastalığı dır.

HİPERTROİDİ Graves Hastalığı dır. TİROİD HASTALIKLARI TİROİD 20 gr ağırlığında 2 lobdan oluşan bir organdır. Tiroid bezinden T3 (Triiyodotironin) ve T4 (Tiroksin) hormonları salglanır. Tiroid hormonları metabolizmanın belirli bir düzende

Detaylı

Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul

Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul İletişim Bilgileri Tel: 0212 444 8 887 Fax: 0212 294 95 34 Mail : info@.alertfoodtr.com Web : www.alertfoodtr.com

Detaylı

NEDEN OKUL SÜTÜ DAĞITILIYOR?

NEDEN OKUL SÜTÜ DAĞITILIYOR? NEDEN OKUL SÜTÜ DAĞITILIYOR? Ulusal politikalarında çocukların sağlıklı gıdaya ulaşmasını, yeterli ve dengeli beslenmesini, sağlıklı olmasını ve eğitimini bir bütün olarak ele alan ülkeler, sağlıklı ve

Detaylı

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU'NDAN BİTKİLERLE TEDAVİ REHBERİ: KİREÇLENMENİN İLACI ÇINAR YAPRAĞI... 30

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU'NDAN BİTKİLERLE TEDAVİ REHBERİ: KİREÇLENMENİN İLACI ÇINAR YAPRAĞI... 30 YEMEKTE DOĞRU BİLİNEN 11 YANLIŞ...1 YEMEKTEN SONRA MUTLAKA SICAK BİRŞEYLER İÇİNİZ...2 YEMEKLERDEN HEMEN SONRA YAPILMAMASI GEREKEN 7 ŞEY...2 EN SAĞLIKLI 60 BESİN MADDESİ...3 TOK TUTAN SÜPER BESİNLER...7

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GIDA TEKNOLOJİSİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI KRONİK BÖBREK HASTALIĞI Prof. Dr. Nurol ARIK Doç. Dr. Melda DİLEK HASTA EĞİTİM KİTAPÇIĞI Bu kitapçık genel eğitim amaçlıdır. Hastaların asıl olarak kendi hekimlerinin önerilerine uymaları gereklidir. KRONİK

Detaylı

Green Farma Çözünebilir Lif ve Kilo Kontrol Sistemi

Green Farma Çözünebilir Lif ve Kilo Kontrol Sistemi Green Farma Çözünebilir Lif ve Kilo Kontrol Sistemi Green Farma Kilo Kontrol Sistemi Nedir? Green Farma Kilo Kontrol Sistemi, 2 günlük BAŞLANGIÇ ve 14 günlük DEVAM ürünlerinden oluşan toplam 16 günlük

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ ve EGZERSİZ Diyabette Tıbbi Beslenme Tedavisinin

Detaylı

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Yaşa göre beslenme önerileri Beslenme tedavisinde temel kavramlar ve bileşenler çocuk solunum yolu hastalıkları ve kistik fibrozus derneği - www.kistikfibrozis.com Hazırlayanlar

Detaylı