SAĞLIKLI BESLENME ve ANTİOKSİDANLAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SAĞLIKLI BESLENME ve ANTİOKSİDANLAR"

Transkript

1 Talasemide SAĞLIKLI BESLENME ve ANTİOKSİDANLAR İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI ANABİLİM DALI DİYETİSYEN BEYZA ELİUZ

2

3

4

5 BESİN GRUPLARINI TANIYALIM

6 1. ET GRUBU Et, tavuk, balık, hindi, yumurta ve kuru baklagil

7 2. SÜT GRUBU Süt, Yoğurt, Peynir

8 Tam yağlı Yarım yağlı Yağsız

9 Günlük kalsiyum gereksinimi 1-9 yaş 800 mg yaş 1300 mg yaş 1000 mg 50 yaş ve üzeri 1200 mg

10 Kalsiyum kaynakları 1 su bardağı süt mg 1 su bardağı yoğurt mg 1 kibrit kutusu beyaz peynir... 70mg 1 kibrit kutusu kaşar peyniri...110mg

11 A vitamini Antioksidanlar E vitamini 4. SEBZE MEYVE GRUBU B vitaminleri Mineraller C vitamini Sebzeler, Meyveler

12 3. TAHIL GRUBU Ekmek, Makarna, Pilav, Simit vb

13 Hangi çeşit ekmek?

14 Buğday Tanesi

15 Tam tahıllı-ruşeymli ekmekleri tercih ediniz.

16 Kalp ve damar sağlığınız için diyetinizde zeytinyağına önemli ölçüde yer veriniz.

17 Aşağıda örnek menülerde olduğu gibi öğünlerinizde her kalpten en az bir seçim yapmaya özen gösteriniz. Kahvaltı menüsü Öğle yemeği menüsü Akşam yemeği menüsü Süt Menemen Zeytin Ekmek Yumurtalı ıspanak Bulgur pilavı Yoğurt Ekmek Kuru fasulye Pirinç pilavı Cacık Salata

18 Kahvaltı menüsü Süt Peynir Domates-salatalık Ekmek Öğle yemeği menüsü Köfte Makarna Ayran Meyve Akşam yemeği menüsü Izgara balık Salata Ekmek Sütlü tatlı

19 Talasemide Antioksidanların Rolü

20 ANTİOKSİDAN Canlı hücrelerde bulunan protein, yağ, karbonhidrat ve DNA gibi okside olabilecek maddelerin oksidasyonunu önlemek, veya geciktirebilmek amacıyla serbest radikalleri metabolize eden, oluşumunu önleyen maddelerdir.

21 SERBEST RADİKALLER Normal metabolizma sırasında ortaya çıkarlar. Serbest radikallerin etkileri oksidatif stres olarak adlandırılır. Bu radikaller ortamdan uzaklaştırılmadığında; Enzim ve proteinleri inaktive edebilir, Hücre hasarına (DNA tahribi) yol açabilirler.

22 Serbest radikaller; Erken yaşlanma Kanser Otoimmün hastalıklar Enflamatuar hastalıklar gibi birçok hastalığın etyopatogenezinden sorumlu olarak kabul edilirler.

23 TALASEMİDE OKSİDATİF STRES Talasemik eritrositlerin biyokimyasal ve metabolik değişikliklerle oksidatif strese artmış duyarlılığı, Serbest radikallerle oluşan oksidatif hasar, Lipid peroksidasyonu Artmış demir toksisitesi β-talasemi minörlü hastalarda oksidatif stresi arttıran nedenlerdendir?

24 ANTİOKSİDANLAR FONKSİYONEL BESİNLER-BESİN ÖGELERİ

25 KAPSÜL MÜ? DOĞAL YOLDAN MI? Antioksidanlar ilaç olarak alınmaktansa doğal şekilleri ile sebze ve meyvalardan alınmalıdır. Çeşitli sebze ve meyvalar aracılığı ile dengeli bir şekilde alınırsa antioksidanlar vücutta toksik boyutlara ulaşmaz. Diğer fonksiyonel bileşenler sinerjistik etki ile fonksiyonel etkinin artmasına yardımcı olur.

26 A VİTAMİNİ-karotenoidler İmmün sistemi düzenleyen ve inflamasyonu önleyen önemli bir ajandır. Bu özelliği nedeniyle doğal ve kazanılmış immün sistem fonksiyonları için esansiyeldir. Yetersizliğinde, nötrofil, makrofaj ve doğal öldürücü hücre fonksiyonları azalmakta, enfeksiyonlarla zarar gören mukozal duvarlar yenilenememekte ve immün yanıt zayıflamaktadır. A vitamini hayvansal dokularda retinoidler, bitkisel dokularda karotenoidler şeklinde bulunur. Vitamininin antioksidan özelliğini, provitamin olan karotenoidler gösterir.

27 Kaynakları: Renkli sebze ve meyveler, özellikle ıspanak, pazı, roka, maydonoz, nane gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kayısı, turunçgiller, böğürtlen, ahududu, kızılcık, kırmızı lahana, kırmızı biber, kırmızı pancar, brokoli, domates, siyah üzüm karotenoidlerden zengin sebze ve meyvelerdir. Retinolden zengin karaciğer, yumurta, süt, peynir, tereyağı balık diğer kaynaklarıdır.

28 Çeşitli karotenoidlerin antikanserojen etkileri kanıtlanmıştır. Karotenoidlerden biri olan likopen domateste bulunan vitamin A benzeri bir bileşik olup prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri ve serviks kanseri riskini azaltmaktadır. Likopenin antikarsinojen etkiyi antioksidan özelliği ile yerine getirdiği düşünülmektedir. LİKOPEN

29 E VİTAMİNİ En önemli antioksidan vitaminlerden biridir. Hücre zarını koruyucudur, kanser ve enfeksiyon oluşum riskini azaltır. E vitamini yetersizliğinde lenfositlerin ve lökositlerin aktivitesi bozulur, doğal öldürücü hücre aktivitesi, nötrofillerin fagositik etkisi azalır böylece enfeksiyonlara yakalanma riski artar. E vitamini, immün fonksiyonların arttırılmasında ya da iyileştirilmesinde, günlük önerilen dozların üzerinde alınması uygun görülen birkaç besin ögesinden biridir.

30 Kaynakları: Sert kabuklu meyveler (fındık, ceviz, badem vb.), kepeği ayrılmamış tam tahıl ürünleri (buğday, yulaf, çavdar ve bunlardan yapılan ekmek, makarna, erişte vb.), yeşil yapraklı sebzeler, özellikle marul, kuru baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut, barbunya) ve bitkisel yağlar E vitamininin zengin kaynaklarındandır. Et, yumurta ve balıkta da bir miktar bulunur. Tahıl tanelerinin embriyosu E vitamininden zengindir. Ancak işlenme sırasında, büyük ölçüde kayba uğrar.

31 C VİTAMİNİ C vitamini önemli antioksidan vitaminlerden bir diğeridir. En güçlü etkisini viral enfeksiyonlar üzerinde gösterir. Yetersizliğinde fagosit hücrelerin fonksiyonları bozulur, enfeksiyonlara yanıt azalır ve özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma sıklığı artar. Enfeksiyonlar serum vitamin C düzeyini düşürür, buna bağlı olarak lökositlerin makrofaj aktivitesi azalır ve bakterisidal komplement aktivitesi düşer.

32 Kaynakları: Limon, portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller; çilek, böğürtlen, kuşburnu gibi meyveler; domates, lahana, patates, sivri biber, ıspanak, marul, asma yaprağı, maydanoz gibi sebzeler C vitamininin zengin kaynaklarıdır.

33 D VİTAMİNİ D vitaminin böbreklerde aktif hale gelmiş formu olan 1,25 dehidroksi vitamin D 3, güçlü bir immün sistem düzenleyicisidir. Vücutta hücre farklılaşmasında ve çoğalmasında rol rol oynar. İmmun sistemin birçok hücresi, D vitamini reseptörleri ile taşınır. Monositlerin makrofajlara dönüşümünü arttırarak doğal bağışıklığı olumlu yönde etkiler. Bu nedenle immün cevabın iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi için D vitamini esansiyeldir.

34 Kaynakları: Yumurta sarısı, karaciğer ve yağlı balıklar gibi besinlerde çok sınırlı bulunan D vitamini, ancak doğrudan güneşlenme ile deride sentezlenir. Güneşlenmenin doğru zamanda ve sürede yapılmasına özen gösterilmelidir. Yeterli güneşlenmenin sağlanamadığı durumlarda D vitamini desteği düşünülmelidir 30.

35 ÇİNKO Çinko vücutta 200 den fazla enzimin yapısında bulunur. Enerji metabolizması, hücre bölünmesi ve immün sistem için çinko esansiyel bir mineraldir. İmmün sistem, hücresel fonksiyonlarının devamı için çok sayıda çinko içeren enzime ihtiyaç duyar. Çinko yetersizliğinde immün sistem hücrelerinin fonksiyonları baskılanır. İshal, zatüre, sıtma gibi enfeksiyon hastalıklarının riski artar. Kaynakları: Buğday embriyosu çinkonun en zengin kaynağıdır. Sakatatlar, kırmızı et, peynir, kepeği ayrılmamış tam tahıl ürünleri, bulgur, yağlı tohumlar ve kuru baklagiller de çinkodan zengin besinlerdir.

36 SELENYUM Selenyum sağlıklı bir organizma ve güçlü bir immün sistem için esansiyel besin ögelerinden biridir. Selenyum kalp için koruyucudur ve antioksidanların yapısına girmektedir. Kaynakları: Selenyumun en iyi kaynakları proteinden zengin besinlerdir, bunlar arasında et ve deniz ürünleri ilk sırayı alır. Sarımsak ve mantar bitkisel kaynaklar içinde en fazla selenyum içeren besinlerdir.

37 OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ Bebeklik döneminde Beynin, Merkezi sinir sisteminin gelişimi ve fonksiyonları ile Retinanın gelişimi için çok önemlidir. Erişkin dönemde Depresyondan kansere birçok hastalıkla ilişkisi saptanmıştır.

38 Balık En zengin kaynakları; Tuzlu su balıkları Uskumru>Sardalya>Ringa balığı>ton balığı (Orkinos)>Somon balığı>hamsi Tatlı su balıkları Alabalık>Sazan Kabuklu deniz hayvanları Kral karides>karides>istridye

39 Omega-3 yağ asitleri gereksinimini karşılayabilmek için, Haftada 2-3 kez 5 köfte ölçüsü (150=gram) BALIK tüketilmesi önerilir.

40 PROBİYOTİKLER-PREBİYOTİKLER Probiyotikler, bağırsaklarda patojen mikroorganizmaların çoğalmasını baskılayarak konakçının sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Prebiyotikler, mide ve pankreas enzimlerine dirençli, kolonda fermente olarak sınırlı sayıdaki mikroorganizmanın çoğalmasını ya da aktivitesini seçici olarak uyaran ve bu yolla konağın sağlığını olumlu yönde etkileyen, lif yapısında besin bileşenleridir.(fos-gos-inülin)

41 ÇAY q Dünya nüfusunun üçte ikisinin tükettiği, sudan sonra en önemli içecek olan ve organizmayı birçok yönden etkileyen çay, pek çok aktif öge içermektedir. q Yeşil ve siyah çayda etkin olan polifenoller, epigallokateşin gallat bileşenleridir. Çayda çok güçlü antioksidan içeren flavonoid bileşiği olduğu ve antioksidan içeren bu bileşiğin hücreleri serbest radikal hasarlarından, C ve E vitaminlerinden çok daha iyi koruduğu gösterilmiştir. q Çok güçlü bir antioksidan aktiviteyi sağlayan ve çayda bulunan flavonoller, C vitamininden 20 kez daha etkilidir. Siyah çaya göre 3-10 kat daha fazla kateşin içeren yeşil çayın, daha güçlü antioksidan özellik gösterdiği bildirilmektedir.

42 DEMİR Demir eksikliği, tüm dünyada en sık görülen beslenme sorunlarından biridir. Demir eksikliği durumunda, humoral immünite zayıflar, B lenfosit fonksiyonları, T lenfosit cevabı, fagositer hücrelerin öldürme gücü ve doğal öldürücü hücrelerinin interferon üretimi azalır. Bunların sonucunda immün sistem olumsuz etkilenir ve enfeksiyonlara eğilim artar. Demir eksikliği ile enfeksiyonlar arasında kısır bir döngü bulunmaktadır.

43 Talasemide; Demir yükselmesi uzamış transfüzyon tedavisinin istenmeyen ve ciddi bir komplikasyonudur. Her eritrosit süspansiyonu mg demir içerir. Vücudumuzda biriken demirin atılımını düzenleyen bir mekanizma yoktur. Şelasyon tedavisiyle bu durum düzeltilir.

44 Demirin Kaynakları Besin Ölçü g Demir Miktarı (mg) Karaciğer 1 dilim Et-orta yağlı (Koyun-sığır-kemiksiz) 1 porsiyon Tavuk (Kemiksiz) 1 porsiyon Hem Fe+++ Yumurta 1 adet Balık 1 porsiyon Yeşil Sebze (Ispanak) 1 porsiyon Non-Hem Fe++ Diğer Sebze (Patates) 1 porsiyon Portakal 1 porsiyon Elma 1 porsiyon Kuru kayısı 1 porsiyon Kuru üzüm 1 porsiyon Pekmez 2 yemek kaşığı Tahin 2 yemek kaşığı Kuru Baklagil 1 porsiyon (çiğ) Non-Hem Fe++ Ekmek 3 orta dilim Pilav, makarna 1 porsyion (çiğ) Süt, yoğurt 1 su bardağı

45 Gereksinim 1-3 yaş 7 mg 4-13 yaş 10 mg yaş erkek 10 mg yaş kadın 18 mg

46 Emilim % Bitkisel kaynaklı demir (hem olmayan demir) %4-15 oranında emilir. Hayvansal kaynaklı demir kırmızı ette (%40 ı hem demir) %25-30 oranında emilir. Yumurtada bulunan fosfotin demirin emilimini düşürür, %15 dolaylarında emilim olur.

47 Son söz q Eritrosit süspansiyonunun mg demir içeriği ile günlük beslenmeyle alınacak demir (10-18 mg) kıyaslanacak olursa günlük beslenmede özel olarak bir demir kısıtlamasına gitmek gereksizdir. q Bu yönde yapılan kanıta dayalı bir öneri yoktur. q Demirden zengin besinleri tüketmemek, aynı zamanda bir çok fonksiyonel-antioksidan kapasitesi yüksek besin ögelerinden de yoksun kalmak demektir. q Ancak demirden zengin besinleri büyük porsiyonlarda tüketmemeye özen göstermek, demirden zengin besinler hakkında bilgi sahibi olmak vücutta demir birikimine katkıda bulunmamayı sağlayacaktır.

48 Bu yayındaki eğitim amaçlı bilgiler, kaynağın aynen belirtilmesi koşuluyla, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmadan eğitim amaçlı ve ticari olmayan diğer amaçlarla çoğaltılabilir. Bu yayının satış ve diğer ticari amaçlarla telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılması yasaktır Beyza Eliuz. Tüm Hakları Saklıdır.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BESİN ÖĞELERİ - 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler BESİNLER Yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitkisel ve hayvansal gıdalar BESİN olarak tanımlanır. Besinler, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrılır: Süt, yumurta, peynir, et, tavuk,

Detaylı

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN BESLENME I İÇİNDEKİLER Beslenme ile İlgili Kavramlar Besin Ögeleri Proteinler Karbonhidratlar Yağlar Vitaminler Mineraller ÇOCUK BESLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN HEDEFLER Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

Vitaminlerin Sınıflandırılması. Vitaminler. Suda Çözünen Vitaminler. Yağda Çözünen Vitaminler. C ve B vitaminleri. A,D,K,E vitaminleri

Vitaminlerin Sınıflandırılması. Vitaminler. Suda Çözünen Vitaminler. Yağda Çözünen Vitaminler. C ve B vitaminleri. A,D,K,E vitaminleri VİTAMİNLER Vitaminler, normal büyüme ve yaşamın sürdürülebilmesi için gıdalarla dışardan alınması zorunlu olan bileşiklerdir. Her vitaminin vücutta belirli ve kendine özgü bir işlevi olduğundan, yiyeceklerle

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2768 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1726 GENEL BESLENME

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2768 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1726 GENEL BESLENME T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2768 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1726 GENEL BESLENME Yazarlar Prof.Dr. Türkan KUTLUAY MERDOL (Ünite 1, 5) Prof.Dr. Murat BAŞ (Ünite 4) Doç.Dr. Gül KIZILTAN (Ünite

Detaylı

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 01 Diyabet ve sağlıklı beslenme Diyabet

Detaylı

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU 1 VİTAMİNLER 2 Vitaminler, büyüme, sağlıklı yaşama ve metabolik olayların düzenli yürütülmesi için gerekli olan organik öğelerdir. Yetersiz alındıklarında büyüme, gelişme ve vücudun çalışması olumsuz yönde

Detaylı

VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ. Prof. Dr. M. Emel Tüfekçi Alphan

VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ. Prof. Dr. M. Emel Tüfekçi Alphan VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ Prof. Dr. M. Emel Tüfekçi Alphan VİTAMİNLER Vitaminler, vücudun normal metabolizması için küçük miktarda gerekli olan ve vücudun hücrelerinde yapılamayan organik bileşiklerdir.

Detaylı

KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ

KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ Hazırlayan Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA İkinci Basım : 2012 Sağlık

Detaylı

VİTAMİNLER. Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

VİTAMİNLER. Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu VİTAMİNLER Dr. Mehmet PENSE S.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Vitaminler: Sağlıklı beslenme için küçük miktarlarda alınmaları zorunlu olan, vücut tarafından üretilemeyen, vücutta düzenleyici olarak

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME

İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME İŞÇİ SAĞLIĞI - İŞ GÜVENLİĞİ VE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Yasemin Beyhan Haliç Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GIDA TEKNOLOJİSİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

HİPERTROİDİ Graves Hastalığı dır.

HİPERTROİDİ Graves Hastalığı dır. TİROİD HASTALIKLARI TİROİD 20 gr ağırlığında 2 lobdan oluşan bir organdır. Tiroid bezinden T3 (Triiyodotironin) ve T4 (Tiroksin) hormonları salglanır. Tiroid hormonları metabolizmanın belirli bir düzende

Detaylı

BEBEK BESLENMESİ. Hazırlayanlar

BEBEK BESLENMESİ. Hazırlayanlar Hazırlayanlar Prof. Dr. Gülden Köksal Dr. Dyt. Hülya Gökmen Özel Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul

Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul İletişim Bilgileri Tel: 0212 444 8 887 Fax: 0212 294 95 34 Mail : info@.alertfoodtr.com Web : www.alertfoodtr.com

Detaylı

AMERİKAN KANSER DERNEĞİNİN KANSER ÖNLENMESİ İÇİN BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Amerikan Kanser Derneğinin kişiye yönelik tavsiyeleri

AMERİKAN KANSER DERNEĞİNİN KANSER ÖNLENMESİ İÇİN BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Amerikan Kanser Derneğinin kişiye yönelik tavsiyeleri AMERİKAN KANSER DERNEĞİNİN KANSER ÖNLENMESİ İÇİN BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Amerikan Kanser Derneğinin kişiye yönelik tavsiyeleri 1) Başta bitkisel kaynaklı olmak üzere çeşitli sağlıklı besinler

Detaylı

Sağlıklı Beslenme. Sağlık. Sağlıklı Beslenme. Temel Besin Maddeleri. Doç. Dr. Ferda Şenel

Sağlıklı Beslenme. Sağlık. Sağlıklı Beslenme. Temel Besin Maddeleri. Doç. Dr. Ferda Şenel Sağlık Doç. Dr. Ferda Şenel Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Beslenme İnsanın gelişmesi ve sağlıklı yaşaması için gerekli olan gıdaları tüketme sürecine beslenme denir. Vücudun ihtiyacı olan gıdalardan birinin

Detaylı

sel ve ruhsal sağlığımızı

sel ve ruhsal sağlığımızı Beslenme, yaşamımızı sel ve ruhsal sağlığımızı izi, verimliliğimizi ve m' utluluğumuzu doğrudan. etkileyen en önemli unsurdur. ((Sağlıklı Beslenme" isimli çalışma ile, çok yoğun bir çalışma temposu içindeki

Detaylı

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II)

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) HAZIRLAYANLAR Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı Çalışanları Ekim-2006 ANKARA Birinci Basım : Ekim-2006 Ankara 3000 Adet ISBN : 975 590 181-7 Baskı

Detaylı

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba IgG - IgG antikor bulunan aktan ciddi fayda (SINIRDA) - i - tebilirsiniz ANCAK BU! e doktorunuza Bir doktora veya diyetisyene amak size ba York Testi Gida Intolerans Testi Hasta Adi: Test Tarihi : SAKININ

Detaylı

DOĞA OKULLARI EVDE SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU

DOĞA OKULLARI EVDE SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU DOĞA OKULLARI EVDE SAĞLIKLI BESLENME KILAVUZU HAZİRAN 2015 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. BENİM TABAĞIM KONSEPTİ 3. ÖĞÜNLER VE ÖĞÜN ÖRÜNTÜLERİNİN ÖNEMİ 4. KAHVALTI 5. KUŞLUK VE İKİNDİ ARA ÖĞÜNLERİ 6. ÖĞLE YEMEĞİ

Detaylı

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Yaşa göre beslenme önerileri Beslenme tedavisinde temel kavramlar ve bileşenler çocuk solunum yolu hastalıkları ve kistik fibrozus derneği - www.kistikfibrozis.com Hazırlayanlar

Detaylı

HIV/AIDS VE BESLENME

HIV/AIDS VE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Meral Aksoy Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No: 728

Detaylı

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ

VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ VİTAMİNLER MİNERALLER VE SAĞLIĞIMIZ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

her devresinde bedensel ve ruhsal sağlığımızı ve dolayısıyla kişiliğimizi,

her devresinde bedensel ve ruhsal sağlığımızı ve dolayısıyla kişiliğimizi, Beslenme, yaşamımızın her devresinde bedensel ve ruhsal sağlığımızı ve dolayısıyla kişiliğimizi, verimliliğimizi ve mutluluğumuzu doğrudan etkileyen en önemli unsurdur. "Sağlıklı Beslenme" isimli çalışma

Detaylı

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET. Eğitim Koordinatörlüğü

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET. Eğitim Koordinatörlüğü TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET Eğitim Koordinatörlüğü BANA 3 SORU SOR Herkes sağlıkla ilgili konularda bilgi sahibi olmak, sorularına

Detaylı

G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN!

G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN! G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN! BEAUTYFOOD FELSEFESİ İyi yaşamanın, sağlık ile başladığını ifade eden Wellness inanışına göre, doğa bir aynadır. Hem de aynaların en parlağı. Kendini doğa ile uyumlu

Detaylı

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ T.C. MĠLLĠ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ BESLENME Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı