MİTOKONDRİYAL HASTALIKLAR İÇİN BESLENME AKIŞ ŞEMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MİTOKONDRİYAL HASTALIKLAR İÇİN BESLENME AKIŞ ŞEMASI"

Transkript

1 MİTOKONDRİYAL HASTALIKLAR İÇİN BESLENME AKIŞ ŞEMASI

2 YAĞ ASİDİ OKSİDASYON BOZUKLUKLARI Yağ asitleri, mitokondriyal yağ asidi oksidasyon enzimlerinden birinin eksikliği nedeniyle biriken, potansiyel olarak toksik türevlerdir. Yağ asidi oksidasyonu, enerji üretiminin giderek artan oranda yağ metabolizmasına bağlı olduğu, uzamış açlık ve/veya artmış enerji ihtiyacı (ateş, stres) dönemlerinde ortaya çıkar.

3 NASIL TANI KONULUR? Artmış plazma açilkarnitinleri ve idrar organik asitleri ile tanı konulur. Tanı, özgül genler için mutasyon analizi veya cilt biyopsisi ile elde edilen fibroblast kültüründen enzim incelemesi ile doğrulanır.

4 BESLENME Düşük yağ, yüksek karbonhidrat içeren diyet önerilir. Eksiklik gelişmesini önlemek için plazma esansiyel yağ asitleri izlenir. Tüm bozukluklarda açlıktan kaçınılır >9-12 ay bebeklerde gece boyunca hipoglisemi gelişmesini önlemek için gece yatmadan önce çiğ mısır nişastası (1-1,5 gr/kg) kullanılabilir (mısır nişastası, yavaş salınan glukoz kaynağı sağlayan kompleks karbonhidrattır)

5 BESLENME Açlıktan ve katabolizmadan kaçınma, lipolizi baskılama ve karnitin desteği içerir. Beslenme tedavisi büyüme, gelişme ve beslenme durumunu desteklemek, anormal biyokimyasal metabolitlerin birikimini önlemek için yaşam boyu sürer. Uzun zincirli yağ asidi oksidasyon bozuklukları olan bireyler için kullanılan orta zincirli trigliseritlerden zengin ve düşük uzun zincirli yağ içeren mamalar, Lipistart (Vitaflo), Monogen (Nutricia) ve Portagendir (Mead Johnson) Mama ve/veya diyet içeriği yeterli değilse esansiyel yağ asitleri içeren yağlara gereksinim duyulabilir.

6 ORGANİK ASİDEMİLER Çeşitli enzim eksiklikleri nedeniyle vücut sıvılarında organik asitlerin birikerek toksik etki yapmalarıyla yaşamın ilk günlerinde yaşamı tehdit eden, ciddi asidoz atakları başta olmak üzere çok farklı klinik bulgularla kendini gösteren otozomal resesif geçişli kalıtsal metabolizma bozukluklarıdır.

7 BESLENME Organik asidemili hastalarda iştahsızlık, kusma, besinlerin reddi gibi sorunlar malnütrisyona neden olabilir. Hastaların birçoğunda hipoglisemiye eğilim vardır. Glukoz artırılmalıdır. Bu hastalarda sorun yaratan amino asidi içermeyen hastalığa özel mamalarla günlük 0,5-0,8 k/kg/gün doğal protein alacak şekilde beslenmenin ayarlanmasına özen gösterilmelidir.

8 NEFROTİK SENDROM Bir hastalık değildir bir çok renal hastalık için ortak klinik bulgular topluluğudur. Proteinüri, hipoalbüminemi, hiperkolesterolemi sıklıkla bulunur. Tanı için serum albümin, kreatinin, kan üre azotu (BUN), elektrolitler ve idrar incelemeleri, böbrek biyopsisi uygulanabilir.

9 BESLENME Düşük sodyum içeren diyet (kısıtlama derecesi ödemin ağırlığı ve/veya hipertansiyon varlığına bağlıdır. Hasta ödemli ise sıvı kısıtlanır Yeterli Ca ve D vitamini alımı sağlanır Hiperlipidemi varsa enerji gereksinimini karşılayabiliyorsa düşük yağ içeren diyet önerilir.

10 SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARINDA BESLENME

11 BRONKOPULMONER DİSPLAZİ/KRONİK AKCİĞER HASTALIĞI Gelişmekte olan akciğerde, pulmoner inflamasyon ve hasar ile sonuçlanan, mekanik zedelenme, oksijen toksisitesi ve enfeksiyon aracılığıyla olan zedelenmenin sonucudur. Üst ve alt solunum yolunu tutan çok sayıda hastalığı içerir. Bronkopulmoner displazi doğumdan sonra mekanik ventilasyon ve yüksek konsantrasyonda oksijen gerektirebilen prematüre bebeklerde tanımlanmış bir akciğer hastalığıdır.

12 BESLENME Beslenme güvenliği incelenir. Videofloroskopik yutma çalışması yapılır. Ağızdan besleme güvenli ise anne sütü veya biberondan beslemenin yavaş yavaş başlatılması Ağızdan besleme güvenli değilse nazogastrik yolla besleme yapılır. Ağırlık artışı ve reflü semptomları izlenir. Ağırlık artımı, büyüme ve elektrolitler değerlendirilir.

13 KİSTİK FİBROZİS Akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezlerinde görülen hastalık CF transmembran regülatörü kodlayan gende mutasyonların neden olduğu otozomal resesif bir hastalıktır. Ter testi ve genetik olarak tanı konulabilir. Ter testi ile hastanın ön kolundaki ter bezleri uyarılarak toplanan terde klor ölçümü yapılır. Genetik olarak tanı F ve T mutasyonları ile konulur.

14 Pankreatik yetmezlik Malnütrisyon Metabolizmanın artışı ile sonuçlanan akciğerde kronik enfeksiyonlar Genetik bozukluğa bağlı artmış metabolizma Kronik akciğer hastalığı CF ilişkili diyabet

15 Solunum yollarında bulunan salgılar ile akciğerin temiz ve sağlıklı kalması sağlanır. Solunum yollarındaki tozlar, yabancı cisimler, mikroplar bu akıcı salgı ile dışarıya atılırlar. Kistik fibroziste bu salgıların kıvamı artar ve koyulaşarak akıcı özelliğini kaybeder. Koyulaşan salgılar akciğerlerdeki bronşlarda tıkanmalara neden olur ve akciğerlerin içine hava giriş-çıkışı bozulur. Bu ortamda akciğer enfeksiyonu riski oluşur.

16 Solunum sisteminde; Uzun süren ve devam eden öksürük Hırıltılı solunum Tekrarlayan akciğer enfeksiyonu Bronşlarda genişleme ve koyu kıvamlı balgam Egzersiz sırasında ortaya çıkan nefes darlığı Oksijensizliğe bağlı olarak parmaklarda çomaklaşma

17 SINDIRIM SISTEMI PROBLEMLERI NEDENIYLE Alınan besinler sindirilemez Bol miktarda kötü görünüşlü, yağlı, açık renkli, pis kokulu ve çok sayıda dışkılama olur Karın şişliği ve gaz oluşur Tedavi edilmez ise yeteri kadar kilo alamaz, büyüme ve gelişmede gerilik olur Bağırsak tıkanması Rektumun (kalın bağırsağın son bölümü) dışkılama sırasında dışarı çıkması Karaciğer hastalığı Gastroözofajiyal reflü görülebilir.

18 BESLENME Yeterli, dengeli ve bireye özgü beslenme hastalığın şiddetini, ilerlemesini ve hastanın genel iyilik halini etkileyen önemli bir faktördür. Beslenme tedavisi hasta bireylerin yaş, boy, beden ölçümleri, klinik durumları, fiziksel aktivite, besin seçimleri, besin tüketebilme durumları, beslenme alışkanlıkları ve imkanları göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. AMAÇ Yaşa göre boy, yaşa göre ağırlık, boya göre ağırlık ve BMI değerlerini normal/normale yakın değerlere ulaştırmak ve bu değerlerde tutmak Artan enerji gereksinimini karşılamak Emilim yetersizliğini en az düzeye indirerek dışkıyla enerji kaybını azaltmak Ter ile kaybolan maddeleri yerine koymak

19 BESLENME Enerji dengesinin sağlanması için enerji değeri yüksek süt, yoğurt, sütlü tatlılar, unlu besinler, pekmez, bal, reçel verilmelidir Hastaların yeterli büyüme ve gelişmeleri için pankreatik enzim tedavisine ihtiyaç vardır. Pankreastan salgılanan enzimler sayesinde vücuda alınan besin öğelerinin bir çoğunluğu sindirilip emilmektedir. Bu hastalarda pankreas sorunları nedeniyle enzim yetersizdir. Enzim tedavisi ile yağ emilimi %85-90 lara çıkarılmaya çalışılır. Karbonhidrat kaynağı olarak ekmek, pirinç, makarna, kurubaklagiller, patates gibi besinlerden yararlanılmalıdır.

20 BESLENME Vitamin kaynağı olarak tahıllar, süt ve süt ürünleri, et ve et grubu ürünleri tüketilmelidir Uzun süreli enfeksiyonlar, günlük besinlerle yetersiz alım, sindirim sistemindeki kayıplar gibi nedenlerle demir kaybı olur. Kırmızı et, organ etleri, pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir Hastalarda çinko düzeyinde azalma vardır. Büyüme geriliği ve enfeksiyonda artış gözlenir. Et, peynir, bulgur, buğday, ceviz, badem, mantar tüketilmelidir. Mineral desteği için süt ve süt ürünleri, et, yumurta, tavuk, balık tüketilmelidir

21 BESLENME Bu hastalarda antibiyotik kullanımı fazla olduğu için bağırsak florası bozulur ve sık yumuşak kıvamlı dışkı görülür. Bu nedenle probiyotik içeren yoğurt, kefir, bazı hazır mamalar tüketilmelidir. Hastalarda terle birlikte tuz kaybı olur. Halsizlik, gözlerde çökme, bebeklerde bıngıldakta çökme, kusma, iştahsızlık, tansiyonda düşme gözlenir. İleri derecede kayıplar ölümle sonuçlanır. 0-6 ay arasında 0,5 gr, 6-12 ay arasında 1 gr, 1-5 yaş arasında 2gr, daha büyüklerde 3-5 gr alınmalıdır. Daha kronik durumlarda damardan sıvı ve elektrolit tedavisi yapılmalıdır.

22 ASTIM HASTALIĞINDA BESLENME Hava yolunda geri dönüşümlü daralmaya neden olan kronik inflamatuar durumdur. Klinik öykü ve spirometri ile tanı konulur. Belirtileri; hılrıltılı solunum, nefes darlığı, göğüs kafesi darlığı ve öküsürüktür. Uzun süreli steroid tedavisi alan hastalarda yeterli Ca ve D vitamini alınmalıdır. Hastada besin alerjisi varsa diyet allerjene göre düzenlenmelidir

23 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Kanser; hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıdır. Sebep olan beslenmeye bağlı faktörler arasında besin seçimi, kötü beslenmek, aşırı kilolu olmak ve fiziksel aktivitede yetersizlik yer alır. Yoğun kanser tedavisi sırasında beslenme yetersizliği gelişir. Kemoterapi sırasında malnütrisyon, artmış enfeksiyon oranı, kemoterapiye toleransın azalması, tedavide gecikmeler ve yaşam kalitesinde azalma ile ilişkilidir. Beslenme tedavisinin hedefleri Besinsel eksiklikleri önleyin veya geri döndürün Normal büyüme ve gelişmeyi destekleyin Yaşam kalitesini olabilecek en üst düzeye çıkarın

24 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Kanser tedavisi sırasında ağızdan beslemenin sürdürülmesi tercih edilir. Ağızdan besleme mümkün değilse tüple besleme başlatılmalıdır. Hastalar genellikle gastrointestinal sistemde normal sindirilme ve absorbsiyon gerektiren besin içeriği yönünden tam mamalar ile beslenirler.

25 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Kemoterapinin yan etkileri; Bulantı ve kusma Tad ve koku duyularında değişiklikler Mukozit (ağız içi yaralar) ve özofajit (yemek borusu iltihabı) İshal Konstipasyon İştahsızlık Erken doygunluk Steroidin neden olduğu hiperglisemi

26 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Beslenme tedavisini gerektiren durumlar; Hastanın vücut ağırlığında kayıp varsa ağızdan besin ve sıvıları tolere edip etmediği kontrol edilir. Eğer tolere ediyorsa enerji ihtiyacının %80 veya daha fazlasını besinlerden karşılayabiliyor demektir. Ağızdan alım teşvik edilmelidir. Eğer bu şekilde beslenmeye rağmen ağırlık kaybı var ise aldığı enerji miktarı hesaplanarak izlenir. Hasta besinlerden enerjiyi alıyor fakat yine de ağırlık kaybı devam ediyorsa gastrointestinal yol çalışıyor mu kontrol edilmelidir

27 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır Yağ ve şeker tüketimi azaltılmalıdır İşlenmiş etlerden (sucuk, sosis, salam,..) ve sakatatlardan uzak durulmalıdır Besinlerde pişirme yöntemi olarak haşlama, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır Besinlerin saklama koşullarına dikkat etmelidir

28 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Kemoterapi ve Radyoterapi sırasında beslenme - Tedaviden önce vücut besinlerle güçlendirilmelidir. - Sebze ve meyve tüketilmelidir - Tedavi sırasında kilo kaybı olabileceği için öncesinde vücut ağırlığı normal veya normalin üzerinde tutulmalıdır - Kesin ve sabit bir diyet yoktur. Tedavi sırasında veya sonrasında hekim ve diyetisyene sorulmalıdır

29 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Beslenme önerileri - Temel besin gruplarından her gün tüketilmelidir - Sabah kahvaltısına önem verilmelidir - Yeme isteği olduğu zaman yeterli protein ve kalori içeren besinler tüketilmeli - Meyve, taze sıkılmış meyve suları, yumurta, peynir, bal, pekmez, ekmek tüketilmelidir - Kemoterapi alınan günlerde bol su içilmelidir

30 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Beslenme önerileri - İştah azlığı varsa; - Acıkmamış olsa bile hasta kendisini yemek yemeye zorlamalıdır - Az miktarda sık sık yemelidir - Atıştırmalık bulundurmalıdır (yoğurt, kraker, meyve, muhallebi) - Kaliteli protein içeren besinler tüketilmeli

31 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Beslenme önerileri - Ağız ya da boğaz ağrısı varsa; - Genellikle kemoterapi ve radyoterapide gözlenir. Yemeğe gayret edilmeli, - Tuzlu, asitli, sert ve kuru besinler yerine yoğurt, muz, patates püresi, ezme çorbalar, sebze püresi, salep, pişmiş yumurta, çok pişmiş et, elma püresi, peynir, makarna tercih edilebilir

32 KANSER HASTALIĞINDA BESLENME Tedavi Sonrası Beslenme önerileri - Çiğ ve pişmiş sebzeler tüketilmeli (Fasulye, karnabahar, brüksel lahanası, havuç, brokoli) - Yemeklere bol soğan, sarımsak, maydanoz, nane, dereotu, fesleğen eklenerek hazırlanmalı - Kepeği ve özü ayrılmamış ekmek ve tahıllar tüketilmeli - Yemekler az yağlı pişirilmeli - Her gün 10 bardak su tüketilmeli

33 YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDEKİ BEBEKLERİN BESLENMESİ Birim; solunum sıkıntısı, gastroşizis (Bebeğin kordonunun hemen yan tarafındaki bir açıklıktan bağırsakların karın dışına çıkması), omfalosel (Omfalosel, gebeliğin erken dönemlerinde, bebek gelişimin normal bir parçası olarak "yer sıkıntısı sebebiyle" kordon içine yerleşen bağırsakların "uygun yer açıldığında" karın içine geri gelmemesi durumudur), diafragma hernisi (konjenital bir defekt sonucu karın içi organların göğüs kafesi içine doğru yerleşmesi) ve konjenital kalp defektleri dahil 44 haftalık term ve preterm bebekleri kabul eder. Beslenme planı günlük olarak tartışılır.

34 YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDEKİ BEBEKLERİN BESLENMESİ Beslenme; - Trofik beslenme (küçük hacimli, düşük ) günde 5 ve 20 ml/kg arasındadır. - Beslenme artışı bebeğin büyüklüğü ve beslenme toleransına göre günde 15 ve 30 ml/kg arasındadır. - Tam beslenmeye geçildiğinde demir desteği günde 2-4 mg/kg - %100 anne sütü ile beslenen bebekler için günde 1 ml Poly-Vi- Sol multivitamin verilmelidir.

35 BESLENME DESTEĞİ Enteral Beslenme; - Sindirim sistemi çalıştığı halde günlük alması gereken besin miktarını ağız yoluyla alamayan hastalarda alternatif beslenme ile besinlerin bir tüp aracılığıyla mideye veya ince bağırsağa verilmesidir.

36 Endikasyonlar Oral motor disfonksiyon veya disfaji İlişkili Durumlar Doğumsal anomaliler Özofagus atrezisi Trakeözofajial fistül Pierre Robin sendromu Beyin tümörleri Videofloroskopik yutma çalışması ile aşağı doğru aspirasyon Nörolojik bozukluklar Serebral palsi Müsküler distrofi Gullian Barre sendromu Kafa travması/koma Myastenia Gravis Prematürite Artmış metabolik gereksinim Yanık Konjenital kalp hastalığı Kistik fibrozis Travma Yaralanma

37 Endikasyonlar İştahsızlık İlişkili Durumlar Kanser, lösemi, sarkom, nöroblastoma, kök hücre transplantasyonu Büyüme geriliği Karaciğer hastalığı Böbrek hastalığı Psikososyal bozukluklar Anorexia nervosa Malabsorbsiyon Crohn hastalığı Kistik fibrozis Glikojen depo hastalığı Gastroözöfajial reflü Karaciğer yetmezliği

38 NE ZAMAN ENTERAL BESLENME İLE MÜDAHELE EDİLMELİDİR - Çocukta ağızdan alım yolu ile besin içeriği yoğun destek verme denemelerinin başarısız olması - Boy uzaması hızının azalması - Üst kol antropmetrik ölçümlerinin <5. persentil olması ile sonuçlanan, kas ve/veya yağ depolarının azalması - Disfaji - Beklenen gidişin ağızdan alım azlığı, iştahsızlık, beslenme desteği olmaz ise malnütrisyon olacağı durumlardaki tedavilerde (yoğun kemoterapi döngüleri gibi)

39 PARENTERAL BESLENME Oral ya da enteral yolla yeterli beslenemeyen hastaya, tüm besin ihtiyacını karşılayan yüksek konsantrasyonda hipertonik solüsyonların santral kateter ya da periferal venöz yol ile uygulanmasıdır. Parenteral nutrisyon (PN): Beslenme desteği gerekli durumlarda gastrointestinal kanalın anatomik veya fonksiyonel bütünlüğünün bozulması sonucu enteral nütrisyon yapılamadığında hasta için gerekli besin öğelerinin tamamının veya bir kısmının damar yoluyla verilmesi

40 PARENTERAL BESLENME Kombine Nutrisyon: Hastanın ihtiyacı olan günlük enerji ve besin öğelerinin bir kısmının enteral bir kısmının parenteral yol kullanılarak karşılanmasıdır. Periferik Parenteral Nutrisyon (PPN): Osmolaritesi <900m osmol olan parenteral beslenme solüsyonlarının periferik ven yoluyla verilmesidir. Total Parenteral Nutrisyon (TPN): Hastanın ihtiyacı olan günlük yağ, glukoz, protein, vitamini elektrolit ve sıvının tamamının santral ven yoluyla verilmesi

41 POSTOPERATİF BESLENME BAKIMI Amaç: Ameliyat sonrası hastanın hızlanmış metabolik faaliyetlerinin ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerinin tam olarak karşılanarak hızla iyileşmenin sağlanmasıdır. Genellikle büyük ameliyatları takip eden 24 saat süresince hastalar sadece intravenöz solüsyonla beslenir. Solüsyonlar su, dekstroz, elektrolitler, vitaminler ve medikal ilaçları içerir. Hasta oral beslemeye geçmedikçe enerji açığı oluşur

42 POSTOPERATİF BESLENME BAKIMI Proteinler vücut dokularının yapımında, ödemin kontrolünde, yağların taşınmasında, şokların engellenmesinde, enfeksiyonlara karşı direnç sağlanmasında gerekli olduğu için operasyon sonrasında günlük ihtiyaç gr dır. Protein içerikli diyet verilir. Bağırsak hareketleri olabilir. Başlangıç olarak hastaya buz küpleri verilir, tolere edebiliyorsa sıvı diyet verilir. Normal beslenmeye geçiş yavaş veya hızlı olabilir. Hastaya göre değişir.

43 POSTOPERATİF BESLENME BAKIMI Bazı gastrik operasyon geçiren hastalarda yemek yedikten sonraki dakika içerisinde dumping sendromu gelişebilir. Baş dönmesi, halsizlik, kusma ve ishal görülebilir. Nedeni besinlerin mideden ince bağırsaklara hızlı bir şekilde ilerlemesidir. Bu hız nedeniyle insülin salınımında artış olur. Bu durumu engellemek için karbonhidrat kısıtlı, protein ve yağ zengin beslenme gereklidir.

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis

Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Anne Sütü ve Kistik Fibrozis Yaşa göre beslenme önerileri Beslenme tedavisinde temel kavramlar ve bileşenler çocuk solunum yolu hastalıkları ve kistik fibrozus derneği - www.kistikfibrozis.com Hazırlayanlar

Detaylı

HİPERTROİDİ Graves Hastalığı dır.

HİPERTROİDİ Graves Hastalığı dır. TİROİD HASTALIKLARI TİROİD 20 gr ağırlığında 2 lobdan oluşan bir organdır. Tiroid bezinden T3 (Triiyodotironin) ve T4 (Tiroksin) hormonları salglanır. Tiroid hormonları metabolizmanın belirli bir düzende

Detaylı

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI KRONİK BÖBREK HASTALIĞI Prof. Dr. Nurol ARIK Doç. Dr. Melda DİLEK HASTA EĞİTİM KİTAPÇIĞI Bu kitapçık genel eğitim amaçlıdır. Hastaların asıl olarak kendi hekimlerinin önerilerine uymaları gereklidir. KRONİK

Detaylı

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Gamze Akbulut Araş Gör Hilal Çiftçi Yrd. Doç. Dr. Emine Yıldız Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve

Detaylı

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN

ÜNİTE 1 ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER BESLENME I. Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN BESLENME I İÇİNDEKİLER Beslenme ile İlgili Kavramlar Besin Ögeleri Proteinler Karbonhidratlar Yağlar Vitaminler Mineraller ÇOCUK BESLENMESİ Yrd. Doç. Dr. Aynur AYTEKİN HEDEFLER Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

Hastane Yemekhanesinde Hazırlanan Diyet Çeşitleri

Hastane Yemekhanesinde Hazırlanan Diyet Çeşitleri Hastane Yemekhanesinde Hazırlanan Diyet Çeşitleri Gözde ŞAHİN Medistate Kavacık Hastanesi, Beslenme ve Diyet Bölümü, İstanbul Beslenme; insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olabilmesi için gereken enerji

Detaylı

HIV/AIDS VE BESLENME

HIV/AIDS VE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Meral Aksoy Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No: 728

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BESİN ÖĞELERİ - 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

METABOLİK HASTALIKLARDA BESLENME

METABOLİK HASTALIKLARDA BESLENME METABOLİK HASTALIKLARDA BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Gülden Köksal Dr. Dyt. Hülya Gökmen Özel Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci

Detaylı

ÇOCUK KLİNİKLERİ DİYABET HEMŞİRELİĞİ REHBERİ 2011

ÇOCUK KLİNİKLERİ DİYABET HEMŞİRELİĞİ REHBERİ 2011 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇOCUK KLİNİKLERİ DİYABET HEMŞİRELİĞİ REHBERİ 2011 Derleyen: Düzenleyen: Hem. Perihan YETİM Doç. Dr. Önder KALENDERER Hem. Ayşen ÖZEL Hem. Dilek

Detaylı

Önemli uyarı. Kitabın baskı tarihi 2004 yılıdır, o zamandan beri böbrek yetmezliği tedavisinde birçok değişiklik olmuştur.

Önemli uyarı. Kitabın baskı tarihi 2004 yılıdır, o zamandan beri böbrek yetmezliği tedavisinde birçok değişiklik olmuştur. Önemli uyarı Kitabın baskı tarihi 2004 yılıdır, o zamandan beri böbrek yetmezliği tedavisinde birçok değişiklik olmuştur. Bu kitapta genel bilgiler yer almaktadır, doktora danışmadan tedavide değişiklik

Detaylı

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU

ÖĞR.GÖR.İHSAN KAZKONDU 1 VİTAMİNLER 2 Vitaminler, büyüme, sağlıklı yaşama ve metabolik olayların düzenli yürütülmesi için gerekli olan organik öğelerdir. Yetersiz alındıklarında büyüme, gelişme ve vücudun çalışması olumsuz yönde

Detaylı

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet

Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Birinci Baskı : Kasım 1997, 5000 Adet İkinci Baskı : Kasım 1998, 3600 Adet Üçüncü Baskı : Ekim 2002, 5000 Adet Bu yayın T. C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Projesi

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II)

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) HAZIRLAYANLAR Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı Çalışanları Ekim-2006 ANKARA Birinci Basım : Ekim-2006 Ankara 3000 Adet ISBN : 975 590 181-7 Baskı

Detaylı

GEBELİK VE EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

GEBELİK VE EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME GEBELİK VE EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME Hazırlayan Doç. Dr. Gülhan Eroğlu Samur Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat

Detaylı

DİYABETLİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?

DİYABETLİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ? DİYABET Diyabet Şekerin vücutta enerji olarak kullanılması ve depolanması için insüline gereksinim vardır. İnsülin şekerin kanda yükselmesini önleyen bir hormondur, midenin arkasında pankreas adlı organın

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ ve EGZERSİZ Diyabette Tıbbi Beslenme Tedavisinin

Detaylı

VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ. Prof. Dr. M. Emel Tüfekçi Alphan

VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ. Prof. Dr. M. Emel Tüfekçi Alphan VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ Prof. Dr. M. Emel Tüfekçi Alphan VİTAMİNLER Vitaminler, vücudun normal metabolizması için küçük miktarda gerekli olan ve vücudun hücrelerinde yapılamayan organik bileşiklerdir.

Detaylı

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 01 Diyabet ve sağlıklı beslenme Diyabet

Detaylı

BEBEK BESLENMESİ. Hazırlayanlar

BEBEK BESLENMESİ. Hazırlayanlar Hazırlayanlar Prof. Dr. Gülden Köksal Dr. Dyt. Hülya Gökmen Özel Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet

Detaylı

VEJETARYEN BESLENMESİ

VEJETARYEN BESLENMESİ Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Efsun Karabudak Başkent Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No:

Detaylı

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET. Eğitim Koordinatörlüğü

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET. Eğitim Koordinatörlüğü TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET Eğitim Koordinatörlüğü BANA 3 SORU SOR Herkes sağlıkla ilgili konularda bilgi sahibi olmak, sorularına

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GIDA TEKNOLOJİSİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2768 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1726 GENEL BESLENME

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2768 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1726 GENEL BESLENME T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2768 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1726 GENEL BESLENME Yazarlar Prof.Dr. Türkan KUTLUAY MERDOL (Ünite 1, 5) Prof.Dr. Murat BAŞ (Ünite 4) Doç.Dr. Gül KIZILTAN (Ünite

Detaylı

sel ve ruhsal sağlığımızı

sel ve ruhsal sağlığımızı Beslenme, yaşamımızı sel ve ruhsal sağlığımızı izi, verimliliğimizi ve m' utluluğumuzu doğrudan. etkileyen en önemli unsurdur. ((Sağlıklı Beslenme" isimli çalışma ile, çok yoğun bir çalışma temposu içindeki

Detaylı

ENGELLİLERDE BESLENME

ENGELLİLERDE BESLENME Hazırlayan Prof. Dr. Gülden Köksal Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet Sağlık Bakanlığı Yayın No: 726

Detaylı

önsöz YENİ YILDA DA SİZLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ 1 MEMORY

önsöz YENİ YILDA DA SİZLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ 1 MEMORY önsöz YENİ YILDA DA SİZLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ Uğur Genç Memorial Sağlık Grubu CEO Memorial Sağlık Grubu olarak başarılarla dolu bir yılı daha geride bıraktık. 2014 yılında da yeni hastane ve merkezlerimizin

Detaylı