ICP-MS (İNDÜKTİF EŞLEŞMİŞ PLAZMA KÜTLE SPEKTROMETRESİ) TEKNİK ŞARTNAMESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ICP-MS (İNDÜKTİF EŞLEŞMİŞ PLAZMA KÜTLE SPEKTROMETRESİ) TEKNİK ŞARTNAMESİ"

Transkript

1 GİRİŞ ICP-MS (İNDÜKTİF EŞLEŞMİŞ PLAZMA KÜTLE SPEKTROMETRESİ) TEKNİK ŞARTNAMESİ Cihaz çevre, jeokimyasal, nükleer, klinik ve gıda numunelerinde eser element tayininde kullanılacak masaüstü ICP-MS sistemi olmalıdır. TEKNİK ÖZELLİKLER: ICP-MS sistemi aşağıdaki kısım ve parçalardan oluşmalıdır. Sistem yazılım/donanım ve ara yüzleriyle komple uyum içerisinde çalışır durumda olmalıdır. KONFİGÜRASYON: ICP-MS sistemi konfigürasyonu aşağıdaki gibi olmalıdır. a) Numune giriş bölmesi, b) ICP İyon Kaynağı ve ICP-MS İnterfazı c) Quadropol Kütle Analizörü ve İyon Odaklama Sistemi d) İnterferans Giderme Ünitesi e) Vakum sistemi, f) MS-dedektör sistemi, g) Oto örnekleyici, h) Soğutma sistemi, i) ICP-MS Bilgi işlem ünitesi j) Sarf ve Yedek Malzemeler a) Numune Giriş Bölmesi: 1. Cihaz örnek giriş ünitesi, hızlı erişim ve kolay bakım için açık mimari yapısına sahip olmalıdır. Örnek giriş ünitesinde, nebulizör,sprey odası, torch kutusu bulunmalıdır. 2. Cihaz üzerinde bir adet tek parça,düşük pulslu 12 silindirli ve 4 kanallı peristaltik pompaya sahip olmalıdır. Silindirlerin yapı malzemesinde metal bulunmamalıdır. Pompa kanallarından bir tanesi online olarak internal standart girişine olanak sağlamalıdır. Pompa hızı kontrolü tamamen bilgisayar kontrollü olmalıdır. Pompa, cihaz kapatıldığında otomatik olarak kapanabilmelidir. 3. Optimum kararlılık,hızlı yıkama ve minumum çapraz kirlilik için sprey odası peltier soğutmaya sahip olmalıdır. Sıcaklık sistem yazılımı üzerinden 10 dereceden ( eksi on derece) oda sıcaklığına ( en az 20 o C ) kontrol edilebilmelidir. 4. Spray chamberin çıkarılması torch pozisyonunun ayarını bozmamalıdır. 5. Kolay optimizasyon sağlanabilmesi için torch pozisyonu tüm eksenlerde (x,y,z) bilgisayar kontrollü olarak ayarlanabilmelidir. 6. Torch ünitesi kuvars malzemeden yapılmış ve sökülüp takılabilir olmalıdır. Rutin torch temizliği ardından minimum hizalama süresi için torch ünitesi tek bir hamlede takılabilmeli self-locating özellikte olmalıdır. Torch ünitesi,tüm torch gazları için serbest bağlantı (connection-free) özellikte olmalıdır.

2 7. Kullanılan torch un enjektör iç çapı plazma içerisinde bulunma süresinin artması ve yüksek matriksli örneklerin parçalanmasının daha etkin olması için 2,5 mm olmalıdır. 8. Sistem üzerinde yazılımdan plasmayı gözlemlemek için Plasma TV (Dahili Kamera) bulunmalıdır. 9. Soğuk plazma ve normal operasyon modları arasındaki tüm ayarlamalar (RF gücü,argon gaz akışı,plazma pozisyonu) bilgisayar kontrollü olmalıdır. Tek bir numune için soğuk plazma sıcak plazma şartları arasında geçiş mümkün olmalıdır. 10. Sprey odası atıkları için sistee entegre drain sensor bulunmalıdır. 11. Cihaz üzerindeki tüm havalandırma sistemi baca ile sağlanmalıdır. Uygun baca firma tarafından kurulmalıdır. Bunun için gerekli olan malzemeler firma tarafından karşılanmalıdır. 12. Cihaz, opsiyonel olarak, LC ve/veya GC konfigürasyonlarıyla çalışmaya uygun olmalıdır. b) ICP İyon Kaynağı ve ICP-MS İnterfazı 1. RF jeneratörü frekansı en az 27 MHz olmalıdır ve çıkış gücü en az 500 (beş yüz)-1600 (bin altıyüz) Watt aralığında çalışabilmeli veya bu aralığı kapsayacak şekilde daha geniş aralıkta çalışabilir olmalıdır. 2. RF jenaratörü belli aralıklarla değişim ve bakım gerektirmeyen dijital solid state (katı hal) bilgisayar kontrollü olmalı ve çıkış gücü alt limit ve üst limit arasında ayarlanabilir olmalıdır. RF bobini su soğutmalı olmalıdır. 3. Sistem otomatik olarak plazma parametrelerini (plazma gaz akışları, plazma RF gücü) değiştirebilmeli ve yapılan bu değişiklikler plazmanın sönmesine neden olmamalıdır. 4. Sistemde CeO + /Ce + oranı en fazla %2 olmalıdır. 5. Sistemin ön panelinde kolayca açılabilen bir interfaz kapağı bulunmalıdır ve bu sayede konlara ve ekstraksiyon lenslerine rahatlıkla ulaşılabilmelidir. Konlar manyetik bir alet ile hızlıca değiştirilebilmelidir. 6. İnterfazda, sampler,skimmer ve gerektiğinde ekstraksiyon lensleri bakımında analizör odasının vakum kaybetmemesi için otomatik izolasyon slayt valfi bulunmalıdır. 7. Sampler ve skimmer konileri yüksek saflıkta Nikelden yapılmış olmalı ve çapları sırasıyla 1.1mm ve 0.5 mm olmalıdır. 8. Skimmer kon ağzında, örnek matriksinin yoğunlaşmaması için, skimmer kon operasyon sıcaklığında olmalıdır. Skimmer konu insert teknolojisinde dizayn edilmiş olmalıdır bu sayede aplikasyonlarda yüksek matriks tolerası ve yüksek hassasiyet elde edilebilmelidir. c) Quadropol Kütle Analizörü ve İyon Odaklama Sistemi 1. Kütle analizörü minimum cihaz arkaplan gürültüsü için ICP torch ve iyon lens ine offaxis tasarımda olmalıdır. 2. Kütle aralığı 4 amu 290 amu arasını ölçebilir özellikte olmalıdır. 3. Kütle analizörü quadropol tipte olup, RF frekansı 2.0 MHz olmalıdır. 4. Quadropolün tarama hızı en az (doksan bin) amu/saniye olmalıdır. 5. Kuadrupol, iyi pik ayrışımı ve yüksek iyon geçişi için hiperbolik potansiyel alan yaratabilmelidir ve bunun için Molibden yapıda olmalıdır.

3 6. Kuadrupol çözünürlüğü standart çalışma koşullarında 0.8 amu dan küçük olmalıdır. Sistem kullanıcıya alternatif olarak amu arasında çözünürlük ayarlama imkanı vermelidir. 7. Standart çalışma koşullarında abundance sensitivity 0.5 ppm olmalıdır. 8. Kuadrupol elektronikleri hava soğutmalı olmalı ve 8 saateki kütle kalibrasyon hassasiyeti ±25 ppm olmalıdır. 9. Güvenlik kilitleri, kuadrupole veya detektöre zarar verebilecek bir hata olduğunda, kuadrupol gücünü kesmelidir. 10. İyon yönlendirici,kütle analizörü ve dedektör tek bir vakum odası içerinde bulunmalıdır. 11. İyon optik sistemi tüm kütle aralığında yüksek iyon geçişi için 3D fokuslama özelliğine ve sabit voltaj lense sahip olmalıdır. 12. Cihaz 90 açılı RAPID lens ( Right Angular Positive Ion Deflection) iyon optik sistemine sahip olmalıdır. Bu sayede iyon demetinden, nötral ve fotonlar uzaklaştırılarak çarpışma ünitesinde sadece pozitif yüklenmiş iyonların girişi mümkün olmalıdır. 13. İyon fokuslama ünitesi Flatapole iyon yönlendirici özelliğinde olmalı ve bu sayede yüksek iyon geçişi elde edilmeli ve arkaplan gürültü seviyesi ( background noise) 1 cps in altına düşürülebilmelidir. 14. İyon fokuslama ünitesi low-mass cut off özelliğinde olmalıdır. Bu sayede interferans giderme ünitesinde,öncü ve bileşenlerin yeni interferans oluşturulması engellenmelidir. d) İnterferans Giderme Ünitesi: 1. Girişimlerin giderilebilmesi için QCell sistemine sahip olmalıdır. 2. QCell en az bir adet bilgisayar kontrüllü Kütle Akış Kontrol (MFC) ünitesine sahip olmalıdır. Bu sayede hücre içerisindeki gaz akışları hassas bir şekilde kontrol edilebilmelidir. Modlar arası geçiş (QCell mod ve QCell siz mod) en fazla 10 saniyede yapılabilmelidir. 3. Cihaz; interferansı gidermek için Helyum gazının yanında H 2 veya O 2 veya CH 4 veya NH 3 veya He/H2 mix gazlarından herhangi birini kullanmaya izin vermelidir. Bu gazların kullanımı için cihaz üzerinde en az iki ayrı gaz girişi olmalı ve bağlantıları bulunmalıdır. 4. KED (Kinetic Energy Discrimination) özelliği bulunmalıdır. Bu sayede,hücre içerisinde plazmadan,interfazdan, reaksiyon yan ürünlerinden veya küme(cluster) moleküllerinden gelen poliatomik spesyallerin oluşturduğu interferanslar giderilebilmelidir. e) Vakum Sistemi: 1. Sistem turbo moleküler vakum ünitesine sahip olacaktır. Vakum düzeyleri software üzerinden gözlenebilmelidir. Vakum sistemi bakım kolaylığı açısından en az 3 bölgeli tek bir turbo moleküler pompadan meydana gelmiş olmalı,bu pompaya ön vakum sağlayan tekli rotary pompa yer almalıdır. Rotary pompa gürültü düzeyini ve atmosferik kontaminasyonu düşürmek için cihazdan ayrı bir noktada konumlandırılabilmelidir. 2. Vakuma gelme süresi 20 dakikadan az olmalıdır.

4 3. Pompa sisteminin kapasitesi 10-6mbar düzeyinde vakum sağlayacak ve QCell dışı operasyonu, yüksek kaliteli, iyi pik şekillerine sahip ve yüksek abundans hassasiyetine sahip kütle spektrumlarını sağlayacak şekilde olmalıdır. 4. Vakum sistemi otomatik bir gaz purge sistemine sahip olmaldıır. Böylece rotary pompa yağının planlanmış sistem bakımları veya acil sistem kapatmalarında geri akışı önlenmelidir. Ayrıca analizör sistemi argon gazı ile doldurularak normal operasyona geçildiğinde hızlı vakum düşüşüne olanak sağlamalıdır. f) MS-Dedektör Sistemi: 1. Sistem, iyon tespiti için hassas elektron multiplier tipte bir dedektöre sahip olmalıdır. Dedektör eş zamanlı (simultane) analog/pulse sayım yapabilmelidir. Her iki dedeksiyon tipi için dwell time değeri 100 µs olmalıdır. 2. Dedektör yüksek iyon akışına karşı kendini koruyabilmelidir. Sistem, hem çok düşük hemde yüksek konsantrasyonda numunelerin seyreltilmeden analizlerinin yapılabilmesi için dedektörün dinamik ölçüm aralığı 10 9 (on üzeri dokuz) cps e kadar çıkabilmelidir. g) Oto Örnekleyici: 1. Oto örnekleyici tamamen bilgisayar kontrollü olup, ardışık ve karışık olarak numune örnekleyebilmeli ve kapaklı olmalıdır. 2. Otoörnekleyici en az 180 örnek kapasiteli olmalıdır. h) Soğutma Sistemi: 1. Sistem, chiller kapalı devre ve dijital sıcaklık görüntülü soğutma sistemine sahip olmalıdır. 2. Sistem ICP-MS cihazı ile aynı marka veya ICP-MS üretici firmasının kullanım kataloğunda belirtilen marka veya üretici firmanın onayladığı bir marka olmalıdır. i) ICP-MS Bilgi İşlem Ünitesi: 1. Sistemle birlikte gelen orijinal bilgisayar sistemi, lazer yazıcı ve orijinal yazılım verilmelidir. j) Sarf ve Yedek Parça Listesi Kurulumu yapılmış çalışır vaziyette olan ICP-MS Sistemi ile beraber gelen parcaların haricinde ayrıca aşağıdaki sarf ve yedek parcalar verilmelidir adet peristaltik pompa tubing, numune girişi için adet peristaltik pompa tubing, drain için adet peristaltik pompa tubing, internal standard için

5 4. 3 adet yedek quartz torch, (Enjektörü takılabilir/çıkarılabilir olanlar ayrıca 3 adet enjektör vermelidir) 5. 2 adet yedek nebulizer 6. 2 adet yedek spraychamber, (cyclonic veya impact-bead designs) 7. 3 adet nikel sample ve 2 adet yedek nikel skimmer koni, ayrıca başka bir cone a sahip olan sistemler var ise (Hyper cone gibi) 2 adet verecektir. 8. Cihaz meydana gelebilecek havalandırma yetersizliği ve ortam sıcaklığındaki aşırı artış gibi sisteme zararlı durumları algılayıp kendisini otomatik olarak kapatacaktır. Cihaz üzerinde uygun havalandırma sistemi bulunacaktır 9. Sistem kontrol standartları, Sertifikaları ile birlikte 100 ml lik 10 ppm %5 lik HNO3 içinde Ag, Al, As, Ba, Be, Bi, Ca, Cd, Co, Cr, Cs, Cu, Fe, Ga, In, K, Li, Mg, Mn, Na, Ni, Pb, Rb, Se, Sr, Tl, V, Zn içeren çoklu (mix) kalibrasyon standardı, 1 adet verilecektir. 10. Sertifikaları ile birlikte 100 ml lik 1000 ppm HNO3 içinde Sn, P, Ca, Mg, K içeren ve 100 ml lik 10 ppm HNO3 içinde B, Si, Sb, Hg, As içeren tekli kalibrasyon standardı, 1 adet verilecektir adet 100 ml 1000 ppm Li, Sc, Ge, In, Tb, Bi içeren internal standart 12. Sertifikalı 2 adet 500 ml lik Tune solüsyonu 13. Cihazla beraber havalandırma/baca sistemi ve aspiratör verilmeli ve firma tarafından ücretsiz kurulmalıdır. 14. Otomatik örnekleyicide kullanılacak tek kullanımlık kapaklı numune kaplarından en az 3000 adet verilmelidir. 15. En az 1 lt rotary pompa yağı verilmelidir. 16. Cihazla birlikte 2 adet dolu Argon gaz tüpü (en az %99,999 saflıkta, en az 9 m3 gaz) çift manometreli regülâtörleriyle birlikte verilmelidir. Ayrıca firmalar argon tüplerini 10 sefer doldurmayı taahhüt etmelidir. 1 adet Helyum tüpü minimum % saflıkta çift manometreli regülâtörleri ile birlikte en az 9 metreküp verilmelidir. Gerekiyorsa cihaz kataloğunda belirtilen saflıkta 1 adet amonyak ve/veya metan ve/veya oksijen gaz tüpü çift manometreli regülâtörleriyle birlikte verilmelidir. Kullanılacak gazlar için gaz filtreleme sistemi verilmelidir. 17. Sistemin kurulduğu oda için 1 adet en az btu antibakteriyel klima verilmelidir. (montaj ve kurulum firmaya aittir). 18. Cihaz ile birlikte standart çözeltilerin hazırlanmasında kullanılmak üzere 2 şer adet L, L, L, L, kalibrasyon sertifikalı, otoklavlanabilir, A-kalite otomatik pipet verilecektir. Her bir pipet için uç ayrıca (en az 1000 er adet) verilecektir.

6 19. Sertifikaları ile birlikte 100 ml 100 ppm HNO3 içinde As, Be, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Li, Mg, Mn, Mo, Ni, Pb, Sb, Se, Sr, Ti, Tl, V, Zn içeren QC standart, 1 adet verilecektir. 20. Sertifikaları ile birlikte 100 ml 100 ppm HNO3 içinde internal standart, 1 adet verilecektir. 21. Sertifikaları ile birlikte 5 litre ultra pure HNO3, HCl verilecektir adet 500 ml Suprapur HNO3 (5% lik) ve 1 Adet 1 lt Ultrapur HCl verilmelidir. 23. Cihazın hassasiyetine uygun kalitede en az 20 kw (20dk) UPS verilmelidir. 24. Cihazla birlikte standart çözeltilerin hazırlanmasında kullanılmak üzere Kalibrasyon sertifikaları ile birlikte; 2 adet 100 ml, 5 adet 50 ml, 2 adet 500 ml balon joje. 25. En az 12 adet kapasiteli vakum manifold sistemi verilmelidir. 26. PAH analizleri için uygun 150 adet 47mm disk filtre ve solvent süzme aparatı verilmelidir. 27. Pestisit analizleri için uygun 150 adet C18 katı faz ekstraksiyon kartuşları verilmelidir. 28. Akrilamid analizlerinin EPA 8316 standardına uygun analizleri için uygun HPLC kolonu ve akrilamid standardı verilmelidir. TEKNİK SERVİS VE GARANTİ 1. Üretici firma,yüklenici firma,muayene ve kabul işlemlerinin tamamlandığı tarihten itibaren her türlü arıza,onarım, parça ve parça değişimine karşı en az iki (2) yıl garantili olacaktır. 2. Garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek arıza vb. durumlarda kendilerine tebliğ edilmesine müteakip en geç üç (3) iş günü içerisinde arızaya müdahale edilecek ve beş (5) gün içerisinde (yedek parça gerektirmeyen durumlarda) Onarım için yedek parça ihtiyacının gerekli olduğu durumlarda on (10) iş günü içerisinde ilgili yedek malzemeler temin edilerek onarım işlemi tamamlanacaktır. 3. Sorun/Arızanın çözülememesi durumunda tamir edilemeyen sistem bir başka yenisi ile ücretsiz olarak değiştirilecek ve bu değişiklik işlemi ile ilgili olarak gerekli olabilecek tüm (nakliyat, montaj, eğitim vb.) organizasyonlar firma tarafından karşılanacaktır. 4. Firma arızanın giderilmesinin süre olarak uzaması durumunda laboratuarımızın mağduriyetini giderecek şekilde yedek cihazla karşılamalıdır. 5. Herhangi bir arıza sebebi ile çalışılamadan geçen süre garanti sürecine eklenecek ve süresi içerisinde giderilemeyen arızalardan doğacak kurum zararları yüklenici firma tarafından karşılanacaktır.

7 6. Firmalar garanti sürecinden sonraki en az on (10) yıl boyunca, ücreti karşılığında yedek parça, aksesuar ve sarf malzemelerini temin etmeli ve yetkili teknik personel tarafından bakım ve onarımı yapılmalıdır. 7. Firma teknik personel ya da personellerinin sistemin teknik eğitimlerini aldığına dair ilgili sertifika vb. dokümanları kuruma beyan edecektir. Firma eğitim verdikleri personelimize, konuyla ilgili eğitim aldıklarına dair eğitim sertifikası verecektir. Bu eğitim cihazın kurulumundan sonra 2 kez en az 5 gün boyunca tekrar edilecektir. 8. Firma satın alınan sistem ile birlikte kullanılacak olan sarf malzeme, yedek parçalar ve teknik/aplikasyon hizmet bedellerinin fiyat bilgilerini ilgili döviz bazında verecek ve bu fiyatları en az on (10) yıl için geçerli olacaktır. 9. Firma ile kurum arasında istenildiği takdirde yapılacak bir bakım onarım sözleşmesi gereğince belirli zaman aralıkları ile teknik servis hizmetlerinin yerine getirilmesi istenebilecektir. 10. Cihazın tesliminden sonra olabilecek (software update, firmware update vb.) güncellemeler ve yazılım değişikliklerinin tümü garanti süresinden sonrada daima ücretsiz olarak verilmeli, gerektiğinde yetkili teknik ekip tarafından sisteme ücretsiz olarak uygulanmalıdır. 11. Cihazın yıllık bakımı ve onarımıyla ilgili sürekli kullanımdan dolayı yıpranacak yedek parça ve sarf malzemelere ilişkin fiyat teklifleri ile ilgili döviz bazında en az on (10) yıl geçerli olacak liste verilmelidir. 12. Türkiye yetkili distribütörünün değişmesi veya firmanın el değiştirmesi veya kapanması vb. durumlarda sistem ile ilgili hizmetlerin kesintisiz ve belirlenen şartlarda devam ettirileceğine dair üretici firma tarafından belgelendirilecektir. 13. Tedarikçi firmanın sanayi bakanlığından almış olduğu satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi teklif dosyasında bulunmalıdır. TESLİMAT VE MONTAJ 1. Cihaz ve aksesuarları kuruma orijinal ambalajları ile getirilecek ve orijinal ambalaj muayene komisyonu huzurunda açılacaktır. 2. Muayene sırasında sistemin üretim tarihi ve seri numarasının teyidi amaçlı olarak yurtdışı giriş (gümrük) belgeleri muayene komisyona ibraz edilecektir. 3. Cihazın ilgili birime sevki, üniversitemizce tahsis edilen birime montajı ve teslimi ücretsiz olarak firma tarafından yapılacaktır. Cihaz, sevkiyat esnasında hasar görmesini önleyecek

8 şekilde ambalajlanacak, sevk ve montaj sırasında doğabilecek hasarlardan ve bunların giderilmesinden firma sorumlu olacaktır. 4. İhaleyi kazanan firma, montaj aşamasında, cihazın kurulacağı laboratuvarda cihaz için gerekebilecek banko ve bağlantı elemanlarını, tesisat işlerini (su, elektrik, gaz, vb.) çalıştırma, bakım ve işçilik işlerini de ücretsiz olarak üstlenecektir. Bu aşamada banko ve büyük inşaat tadilatı gerekirse bu değişiklik üniversitemize konu ile ilgili olarak bildirilmesini müteakip yazılı onay ile gerçekleştirilecektir. 5.Cihazın, firma tarafından montajına müteakip PQ (PV)/OQ testleri ve diğer tüm ayarları yapılıp belgelendirildikten sonra işler durumda ilgili elemanlara teslim edilecektir. İlgili birim tarafından belirlenecek yeterli süre içerisinde, cihazın çalışma testleri yapıldıktan sonra muayene ve kabul işlemlerine geçilecektir. 6. Cihazın bakım onarım konusundaki teknik özelliklerini ayrıntılı arıza bulma yöntemlerini periyodik bakım ve kalibrasyonlarını içeren Türkçe ve İngilizce bfakım onarım kılavuzlarından iki takım muayene komisyonuna verilmelidir. 7. Cihazın fabrikada yapılan en son testlerine ait raporlar (kalite kontrol belgeleri) muayene komisyonuna teslim edilecektir. 8. Cihazın kullanımı prosedürleri Türkçe/İngilizce olarak istenen formatta hazırlanacaktır. EĞİTİM VE APLİKASYON DESTEĞİ 1- EĞİTİM : İhaleyi kazanan firma, cihazı kullanacak laboratuvar personeline cihazın teknik özelliklerini çalışma prensiplerini, onarım ve cihaz validasyon konularını içeren bir kurs (yerinde eğitim) vermelidir. Firma eğitim verdikleri personelimize, konuyla ilgili eğitim aldıklarına dair eğitim sertifikası verecektir. Bu eğitim cihazın kurulumundan sonra en az 5 gün boyunca 2 defa tekrar edilecektir. Firmalar bu kursu, konusunda uzman elamanlara verdirmeyi, ayrıca, kursa katılan üniversitemiz personelinin (kursun üniversitemiz dışında verilmesinin gerektiği hallerde) tüm giderlerini karşılayacaktır. İhale dosyasında bu konuyu ayrıntılı olarak belirteceklerdir. Eğitim sonunda katılan personele sertifika verilecektir. Ayrıca firmalar cihazın, eğitimler sırasında yapılacak olan su analizlerinde Yönetmelik ve standartlarda belirtilen parametre limit değerlerini sağladığını göstermelidir. 2- APLİKASYON/UYGULAMA: Kaplıca suları, içme ve kullanma suları, Hemodializ suları ile ilgili eser ve mikroelementlerin analizlerinin eğitimleri ve aplikasyonları firma tarafından sağlanmadır. Dayandığı standart metotlar verilmelidir.

9 CİHAZ VALİDASYONU 1. Cihaz kurulumundan sonra validasyonu için Oparational Qualification (OQ) ve Performance Qualification/Verifacition (PQ/V) testleri yapılıp, test sonuçlarının uygunlugu rapor edilecektir. 2. Operational Qualification (OQ) ve Performance Qualification/ Verifacation (PQ/V) testleri garanti kapsamı içinde yılda bir defa olmak üzere iki kez daha yapılacaktır. KONTROL VE MUAYENE 1) Cihazın, yedek parça ve aksesuarlarının, düzenek ve tertibatının ve cihazı oluşturan her türlü donanım malzemelerinin montaj ve dizaynı ile firmanın yetkili elemanları tarafından test prosedürüne ve kullanım amacına uygun olarak çalıştırılmalarından sonra üniversitemizce oluşturulan Muayene ve Kabul Komisyonu tarafindan, teknik şartnameye göre kontrol ve muayeneleri yapılacak, ayrıca imalat ve malzeme hatalarından yoksun olması, kırık-çatlakdeforme olmamış halde bulunması fiziksel olarak kontrol edilecektir. 2) Kontrol ve muayenede, cihazın üzerinde seri numarası bulunacaktır,cihazı oluşturacak parçalardan her hangi birinin kullanılmış olduğu tespit edildiği takdirde cihaz reddedilecektir. 3) Cihazın, dizayn, test, kontrol ve muayenelerinde gerekli tüm araç-gereç, sarf malzemesi giderleri ile kullanılacak personel giderleri garanti süresince firma tarafından ücretsiz karşılanacaktır. 4) Kontrol ve muayene esnasında, dizayn ve imalat hataları sebebiyle meydana gelebilecek kaza ve hasarlardan satıcı firma sorumlu olacaktır. Eksik veya hatalı sevk edildiği tespit edilen cihaz, teçhizat, yedek parça ve sarf malzemeleri ihaleyi kazanan firma tarafından en geç otuz (30) gün içinde gerçek malzemesi ile ek bir ücret talep edilmeksizin değiştirilecektir. 5) Herhangi bir uyumsuzluk durumunda, firma uyumsuzluğu Muayene Komisyonunun belirleyeceği süre içinde düzeltmek zorunda olacak ve düzeltilmesi imkansız ise cihaz reddedilecektir. Yerine firma ücretsiz olarak yeni cihazı idarece belirlenecek süre içinde teslim etmelidir. 6) Firma yetkilileri, muayene sırasında hazır bulunmadıkları takdirde muayenin yapılış tarzına ve sonucuna itiraz edemezler. 7) Muayene sonucuna itiraz edilmesi halinde üç (3) gün içinde ikinci muayene, üniversitemizce (birinci muayenede bulunmayanlardan) oluşturulacak İtiraz komisyonu tarafından yapılacaktır. Bu muayenede sadece birinci muayenede uygun bulunmayan özellikler değerlendirilecektir. İtiraz komisyonunun kararı kesindir.

10 8) Cihaz peryodik olarak 6 ayda bir, firma tarafından ücretsiz performans testleri cihaz bakımı garanti süresince yapılacaktır.

SIVI KROMATOGRAFI/TRIPLE QUADRUPOLE KÜTLE SPEKTROMETRESI (LC/MS/MS) TEKNİK ŞARTNAMESİ

SIVI KROMATOGRAFI/TRIPLE QUADRUPOLE KÜTLE SPEKTROMETRESI (LC/MS/MS) TEKNİK ŞARTNAMESİ SIVI KROMATOGRAFI/TRIPLE QUADRUPOLE KÜTLE SPEKTROMETRESI (LC/MS/MS) TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KONU: Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığına bağlı İstanbul 3 Nolu Halk Sağlığı Laboratuvarında kullanılmak üzere

Detaylı

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ

YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ YER TİPİ, SOĞUTMALI ve YÜKSEK DEVİRLİ SANTRİFÜJ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Santrifüj soğutmalı ve yer tipi olmalıdır. 2. Cihaz mikroprosesör kontrollü, dijital kontrol panelli ve araştırma laboratuvarlarında

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI ISDN SAYISAL TELEFON SANTRALI TEKNİK ŞARTNAMESİ

SAĞLIK BAKANLIĞI ISDN SAYISAL TELEFON SANTRALI TEKNİK ŞARTNAMESİ SAĞLIK BAKANLIĞI ISDN SAYISAL TELEFON SANTRALI TEKNİK ŞARTNAMESİ A. KONU : Bu Teknik Şartname ITU ve Türk Telekomünikasyon A.Ş. standartlarına uygun, tamamen solid state yarı iletken devre elemanlarından

Detaylı

TÜRK KIZILAYI KAN MERKEZLERİ 2015 YILI İMMÜNOHEMATOLOJİK TESTLER TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRK KIZILAYI KAN MERKEZLERİ 2015 YILI İMMÜNOHEMATOLOJİK TESTLER TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRK KIZILAYI KAN MERKEZLERİ 2015 YILI İMMÜNOHEMATOLOJİK TESTLER TEKNİK ŞARTNAMESİ 1 İçindekiler Sayfa No 1. TANIMLAR 3 2. İHALENİN KONUSU VE İHALEYE GİREBİLME ŞARTLARI 3 3. İŞİN İNCELENMESİ 4 4. TEDARİK

Detaylı

TÜRK KIZILAYI 2014 YILI DERİN DONDURUCU TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRK KIZILAYI 2014 YILI DERİN DONDURUCU TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRK KIZILAYI 2014 YILI DERİN DONDURUCU TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER SAYFA NO 1. TEDARİK EDİLECEK CİHAZLARIN SAYISI VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ...3 2. İHALE AŞAMASINDA İSTENİLEN TEKNİK EVRAKLAR....4 3. TESLİMAT...4,5

Detaylı

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU

T.C. T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U. Bergama Dr.Faruk İlker Devlet Hastanesi 12 KANALLI BİLGİSAYARLI- DICOM UYUMLU T.C. S A Ğ L IK B A K A N L IĞ I T Ü R K İY E KAM U H A S T A N E LE R İ KU RU M U İZM İR K U Z E Y KA M U H A S T A N E LER İ B İR L İĞ İ G E N E L S E K R E T E R L İĞ İ Bergama Dr.Faruk İlker Devlet

Detaylı

Teknik Şartname Yazımı

Teknik Şartname Yazımı Teknik Şartname Yazımı Doç. Dr. Gönül ŞENGÖZ 22 haziran 2013 Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı neler yapar? Poliklinik hizmeti verir Yataklı servise bakar EHU konsültasyonlarını yapar

Detaylı

TÜRK KIZILAYI KOAGÜLASYON TEST KİTLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER

TÜRK KIZILAYI KOAGÜLASYON TEST KİTLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER TÜRK KIZILAYI KOAGÜLASYON TEST KİTLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER 1. TEDARİK EDİLECEK KOAGÜLASYON TEST KİTLERİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ... 3 2. KOAGÜLASYON CİHAZININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ... 4 3. İHALE AŞAMASINDA

Detaylı

KISA YARI ÖMÜRLÜ RADYOAKTİF MADDELERİN ÜRETİLEBİLMESİ İÇİN PARÇACIK HIZLANDIRICI SİSTEM

KISA YARI ÖMÜRLÜ RADYOAKTİF MADDELERİN ÜRETİLEBİLMESİ İÇİN PARÇACIK HIZLANDIRICI SİSTEM ANKARA ÜNİVERSİTESİ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi KISA YARI ÖMÜRLÜ RADYOAKTİF MADDELERİN ÜRETİLEBİLMESİ İÇİN PARÇACIK HIZLANDIRICI SİSTEM TEKNİK ŞARTNAME TEKNİK ŞARTNAME 1. GENEL ŞARTLAR

Detaylı

01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ

01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ 01-RENK ÖLÇÜM CİHAZI ŞARTNAMESİ 1. Cihaz portatif olup aydınlatmayı geniş alanlı, 0 görüntüleme açısıyla yapabilmelidir. 2. Cihazın dedektörü 6 adet silikon fotosel ve ışık kaynağı atımlı ksenon lamba

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ VE IP TABANLI KAPALI DEVRE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.0 KONU Bu doküman İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü nde bina içi

Detaylı

Mikrobiyoloji Laboratuvarı için Teknik Şartname Hazırlama İlkeleri

Mikrobiyoloji Laboratuvarı için Teknik Şartname Hazırlama İlkeleri Mikrobiyoloji Laboratuvarı için Teknik Şartname Hazırlama İlkeleri Doç. Dr. Cüneyt ÖZAKIN Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD 1. İhtiyacın ortaya çıkması 2. Satın alma bilgisinin oluşturulması

Detaylı

ANTİ-HIV 1/2 VE ANTİ-HCV DOĞRULAMA TEST KİTLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

ANTİ-HIV 1/2 VE ANTİ-HCV DOĞRULAMA TEST KİTLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ ANTİ-HIV 1/2 VE ANTİ-HCV DOĞRULAMA TEST KİTLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER 1- TEDARİK EDİLECEK KİTLER 3 2- KİTLERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ 3 3- OTOMATİK TEST CİHAZININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ 5 4- İŞİN BAŞLICA

Detaylı

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı

T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Üniversitemize ait ihtiyaçlar için aşağıda verilen Mal alım ile ilgili 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun ilgili maddesi ile satın

Detaylı

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER: 1- KABLOLAMA ALT YAPISI UTP CAT5E DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH CORDLAR PRİZLER UTP CAT6 DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH

Detaylı

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname 2012 MALİ SUÇLARI ARAŞTIRMA KURULU BAŞKANLIĞI T.C. Maliye Bakanlığı Dikmen Kampüsü N Blok 06100 Çankaya, ANKARA ĠÇĠNDEKĠLER 1 GİRİŞ... 5 2 TANIM ve

Detaylı

TÜRK KIZILAYI TAM OTOMATİK EKSTRAKTÖR CİHAZI TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRK KIZILAYI TAM OTOMATİK EKSTRAKTÖR CİHAZI TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRK KIZILAYI TAM OTOMATİK EKSTRAKTÖR CİHAZI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER 1. TEDARİK EDİLECEK CİHAZLARIN SAYISI ve TEKNİK ÖZELLİKLERİ... 2 2. İHALE AŞAMASINDA İSTENİLEN TEKNİK EVRAKLAR... 3 3. GARANTİ

Detaylı

ı 901.920 Kan Gazı Kiti 60.000 2 901.920 Kartu lu Kan Gazı Kiti 13.000 TOPLAM 73.000

ı 901.920 Kan Gazı Kiti 60.000 2 901.920 Kartu lu Kan Gazı Kiti 13.000 TOPLAM 73.000 T.C. CELAL BAYAR ÜNİvERSİTESİ HAFSA SULTAN HASTANESİ TIBBİ BİyoKİMYA A.D. KAN GAZLARı TEKNİK ŞARTNAMESİ SIRA BUTKODU MALZEMEADI TALEP EDİLEN TEST SAYıSı ı 901.920 Kan Gazı Kiti 60.000 2 901.920 Kartu lu

Detaylı

TÜRK KIZILAYI 2014 YILI KAN SAKLAMA DOLABI TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRK KIZILAYI 2014 YILI KAN SAKLAMA DOLABI TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRK KIZILAYI 2014 YILI KAN SAKLAMA DOLABI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER SAYFA NO 1. TEDARİK EDİLECEK CİHAZLARIN SAYISI VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ. 3,4 2. İHALE AŞAMASINDA İSTENİLEN TEKNİK EVRAKLAR.. 4 3. CİHAZLARIN

Detaylı

TO LİMANİ BAR Kordonboyu - GIRNE

TO LİMANİ BAR Kordonboyu - GIRNE SR EK-1 STANDART İLAN FORMU VE BAŞVURU EVRAKLARI TO LİMANİ BAR Kordonboyu - GIRNE Bu program T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından finanse edilmektedir. T.C. Çukurova Kalkınma Ajansı bu program kapsamında

Detaylı

TEBLİĞ SÜREKLİ ATIKSU İZLEME SİSTEMLERİ TEBLİĞİ

TEBLİĞ SÜREKLİ ATIKSU İZLEME SİSTEMLERİ TEBLİĞİ 22 Mart 2015 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29303 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: TEBLİĞ SÜREKLİ ATIKSU İZLEME SİSTEMLERİ TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğin

Detaylı

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi ŞRT.04 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi /01 1. Cihaz -86 C sıcaklıkta çalışabilmelidir. 2. Cihazın kabinin yan duvarları en az 1 inç kalınlığında vakum panel ve köpük dolgu ile izole

Detaylı

T C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

T C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu * T C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI BULAŞICI OLMAYAN HASTALIKLAR, PROGRAMLAR VE KANSER BAŞKAN YARDIMCILIĞI KANSER DAİRE BAŞKANLIĞI GEZİCİ MAMOGRAFİ

Detaylı

TEKNİK ŞARTNAME HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI HUSUSLAR

TEKNİK ŞARTNAME HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI HUSUSLAR TEKNİK ŞARTNAME HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI HUSUSLAR 1. Teknik şartnamede yer alacak hükümler ve talep edilecek her husus; tereddüde, yanlış anlamaya ve bir isteğin diğeri ile çelişmesine

Detaylı

ELEKTRİKLİ KAN NAKİL KUTUSU TEKNİK ŞARTNAMESİ

ELEKTRİKLİ KAN NAKİL KUTUSU TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRK KIZILAYI EGE BKM ELEKTRİKLİ KAN NAKİL KUTUSU TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. TEDARİK EDİLECEK CİHAZLARIN SAYISI ve TEKNİK ÖZELLİKLERİ Sıra No Ürün 1. Elektrikli Kan Nakil Kutusu Tam Kan Torba Sistemi Taşıma

Detaylı

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. TOPRAK DİRENCİ ÖLÇÜ ALETİ ŞARTNAMESİ 2015-06

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. TOPRAK DİRENCİ ÖLÇÜ ALETİ ŞARTNAMESİ 2015-06 1. KONU Bu şartname, Erişim Şebekelerinde Telekomunikasyon kablo, sistem ve binalarının topraklama sistemlerinin direnç ölçüleri yapmak üzere satın alınacak Kazıklı Tip ve Clamp Tipi Toprak Direnci Ölçü

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÜKLEER TIP ANABİLİM DALI ONALTI DEDEKTÖRLÜ SPECT GAMA KAMERA/BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ HİBRİD GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KONU Bu teknik şartname Çukurova

Detaylı

TEİAŞ TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. İŞLETME DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TEİAŞ TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. İŞLETME DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş. İŞLETME DAİRESİ BAŞKANLIĞI TERMAL KAMERA TEKNİK ŞARTNAMESİ MART 2014 / İDB-31 TERMAL KAMERA TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. GENEL 1.1. Konu ve Kapsam 1.2. Genel Şartlar 1.3. Standartlar

Detaylı

I-FLOW ARGON GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

I-FLOW ARGON GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ I-FLOW ARGON GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. İşin Konusu:.. projesinin, odalarına yangına karşı otomatik Argon gazlı söndürme sistemleri ve otomasyonu sağlayacak olan yangın

Detaylı

1. GENEL HÜKÜMLER. 1.6. İSTEKLİnin Ankara da kendisine ait teknik destek vereceği ofisi bulunacaktır. ÜSTTEN ÜFLEMELİ HASSAS KONTROLLÜ KLİMA 1.

1. GENEL HÜKÜMLER. 1.6. İSTEKLİnin Ankara da kendisine ait teknik destek vereceği ofisi bulunacaktır. ÜSTTEN ÜFLEMELİ HASSAS KONTROLLÜ KLİMA 1. 1. GENEL HÜKÜMLER 1.1. Teklif vermek isteyen firmalar bu şartnameyi karşılayan en yeni donanım en son sürümlerini teklif etmeli ve tekliflerin şartnamede belirtilen kurallara uygun hazırlanmasına özen

Detaylı