Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz."

Transkript

1 Değerli Yetkili, Atölyenizde bir başka Berner ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünümüzden memnun kalacağınızdan ve işinizde size çok değerli katkılar sağlayacağından eminiz. Lütfen kullanıma geçmeden önce bu kullanma kılavuzunu tamamen okuyunuz. KT 490 PRO, R134a gazı kullanan tüm klima sistemleri için uygun bir kurtarma, geri kazanma, vakumlama ve dolum yapma cihazıdır. Güvenlik Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz. Talimatları dikkatlice okuyunuz. Yağmurlu havalarda ya da yüksek nemli ortamlarda açık havada kullanmayınız. Eldiven kullanınız. Gözlük kullanınız. Gazın cildinizle temasını engelleyeniz. Cihazınızı bir gaz tüpüne ya da araca bağlamadan önce tüm valfların kapalı olduğundan emin olunuz. İşleminiz bittikten sonra hortumları sökmeden önce tüm vanaların kapalı olduğundan emin olunuz. Onaylanmamış, ya da sızıntı ihtimali olan gaz tüplerini kullanmayınız. Cihazı kullanmayacağınız zaman fişini çekiniz. Patlayıcıların bulunduğu ortamlarda cihazı kullanmayınız. Cihazı titreşimli ortamlarda kullanmayınız. Cihazın Özellikleri KT490 PRO, R134a gazının kullanıldığı tüm araçlarda, kamyon ve tırlarda ve endüstriyel araçlarda kullanılabilir. Tüm işlemleri elektronik ölçümlerle mikro işlemcisi sayesinde tam otomatik yerine getirir. LCD monitörü sayesinde tüm ağırlık ya da zaman ölçümlerini size bildirir. KT490 PRO sayesinde aracın içinde bulunan gaz kurtarılarak, temizlenerek tekrar aracın içine doldurulabilir. DİKKAT:BU CİHAZI R12 GAZI KULLANAN SİSTEMLERDE KULLANMAYINIZ!

2 Cihazın Kurulumu Cihazın paketini açtıktan tabandaki yükleme paletinden ayırınız. Cihaz 4 tekerleğinin üzerinde rahatlıkla hareket edebilir. Hareket ettirmek istediğiniz zaman arka tekerlekler üzerinde uzun süreli de gidebilirsiniz. Cihazın arkasındaki haznede 3 tane beyaz kavanoz bulacaksınız. Bunlardan bir tanesi temiz klima yağını koyacağınız kap, bir tanesi cihazın atık klima yağını dolduracağı kap, bir tanesi de içinde adaptörleri bulunduran yedek kaptır. Yedek kabı, yağ kaplarının ileride zarar görme ihtimali için saklayınız. Cihazın yan tarafında, biri yukarıda biri aşağıda olan iki adet jak bulunmaktadır. Diğer iki kabı bu jaklara takmalısınız. Karıştırmanız mümkün değildir, çünkü iki jakın da girişi farklıdır ve birbirine olmaz. Daha sonra cihazla birlikte gelen hortumları cihaza monte etmeniz gerekmektedir. Cihazın diğer yan tarafında da hortumları takacağınız girişler bulunmaktadır. Bu hortumların girişleri hortumla aynı renkte işaretlenmiştir. Mavi hortumu mavi yazılı girişe, kırmızı hortumu kırmızı yazılı girişe takınız. Hortumları, bir adet girişlerin hemen yanında, bir adette cihazın tekerleklerinin hemen üstünde olan kollara sararak, girişlerin hemen yanındaki boş yuvalara takabilir, yerlere sürünerek kirlenmesini engelleyebilirsiniz. Cihazın bölümleri: Valfler: Cihazın ön konsolunda manometrelerin altında 4 adet valf bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla: Soldan sağa: Alçak basınç valfi (mavi), vakum (boşaltma) valfi (siyah), geri kazanım valfi (yeşil) ve yüksek basınç valfi (kırmızı). 3 adet manometre: Soldan sağa: alçak basınç hortumundaki basınç, cihazın içindeki tüpteki basınç, yüksek basınç valfindeki basınç. Tuşlar: Bu kullanma kılavuzunun ekinde tuşların numaralarla gösterildiği bir tablo bulacaksınız. Bu tuşların numaraları, bu kılavuzda hangi tuştan bahsediliyorsa isminin yanında belirtilmiştir. Örnek: FLUSHING (33) tuşuna basınız: Bu tablodan 33 numaralı tuşu bulmalısınız. 33 numaralı tuş, FLUSHING tuşudur. Cihazı elektriğe bağladığınız zaman, onu kişiselleştirme imkânına sahip olacaksınız. Bunun için: 1-) Cihazı çalıştırın ve STAND BY sayfası (saat ve tarih) gelene kadar bekleyin. Saat ve tarihin yazılı olduğu ekran STAND BY ekranıdır ve cihazını herhangi bir işlem yapmadığı ve açık olduğu zamanlarda bu ekran gözükecektir. 2-) Aynı anda 3 tuşuna basılı tutarken FLUSHING (33) tuşuna da basın ve birkaç saniye bekleyin. 3-) Ekranda 0000 yazısı gözükecek. 4-) 2222 yi tuşlayın. 5-) Cihazın yerine getirdiği uygulamaları gösteren bir liste gözükecek. 6-) Yukarı ok (27) ve aşağı ok (33) tuşuna basarak menüde gezinebilirsiniz. 7-) İstediğiniz uygulamayı seçmek için ENTER (38) tuşuna basın.

3 8-) Menüden çıkmak ve STAND BY ekranına dönmek için STOP (37) tuşuna basın. DİL DEĞİŞTİRME Dil Değiştirme (Language Change / Cambio Lingua) uygulamasını seçin. Hafızadaki mevcut dil seçeneklerini ekrana gelecek, yukarı ok (27), aşağı ok (33) tuşlarıyla listede gezerek Türkçe yi bulun ve Enter (38) tuşuna basın. Tekrar ana menüye döneceksiniz. Menülerin kullanımı yukarı ve aşağı ok tuşlarıyla mümkündür. Bir şey yazmak istediğinizde cep telefonu klavyelesindeki sistemle istediğinizi yazabilirsiniz. Örneğin K harfini yazmak için 5 tuşuna iki kez basmanız gerekmektedir. Satırda bir harfi silmek için sol ok tuşuna basarak değiştirmek istediğiniz harfin üzerine gelerek MULTIFUNCTION (34) tuşuna basmanız gerekmektedir. Boşluk bırakmak içinde sağ ok tuşuna basabilirsiniz. Yazdığınız metni ya da menüde seçtiğiniz seçeneği onaylamak için ENTER (38) tuşuna basmanız, menüde bir evvelki sayfaya onaylamadan dönmek için MULTIFUNCTION (34) tuşuna basınız. TARİH ve SAAT Tarih ve Saat uygulamasını seçin. Tarihi girin ve Enter a basın. Saati girin ve Enter a basın. Tekrar Menü ye döneceksiniz. HORTUM UZUNLUĞU Cihazla birlikte gelen standart hortumlar 2,5 m uzunluğundadır. Bu hortumlarla ilgili herhangi bir işlem yapmanız gerekmemektedir. Ancak atölyenizde daha rahat çalışmak için daha uzun hortumları aksesuar olarak temin etmek mümkündür. Lütfen bunun için satış temsilcinizle irtibata geçin. Daha uzun hortum kullanıldığı takdirde, hortumda kalacak gaz miktarı değişeceğinden bunun cihaza girilmesi gerekmektedir. Hortum Boyu uygulamasını seçin. Standart hortum uzunluğu ekrana gelecek. Yukarı ok veya aşağı ok tuşuyla istenilen hortum boyuna ulaşın ve Enter a basın. ATÖLYE BİLGİSİ Dilerseniz cihazın hafızasına atölyenizin adını, adresini gibi bilgileri girebilirsiniz. Atölye bilgilerinizi girmek için her biri 20 karakter uzunluğunda 8 satırınız bulunmaktadır. Data girişi cep telefonu klavyelerinde uygulanan metodla yapılır.

4 Atölye Bilgisi uygulamasını seçin. Klavyeyi kullanarak bilgileri girin. Ok tuşlarını kullanarak satır içinde ve aralarında hareket edin. MULTIFUNCTION (34) tuşuyla silmek istediğiniz karakteri silebilirsiniz. Bilgiyi hafızaya almak için ENTER tuşuna basın. KONTRAST AYARI Cihazınızın orijinal kontrast ayarı (ekranın parlaklığı) son derece yeterlidir ve değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Ancak görmekte zorlanıyorsanız aşağıdaki ayarları yağabilirsiniz. Kontrast uygulamasını seçin. Yukarı ok ve aşağı ok tuşlarıyla kontrastı ayarlayın ve Enter a basın. TEMİZLEME Opsiyonel kit temin edilerek cihaza temizleme fonksiyonu sağlanabilir. Eğer bu kit cihaza bağlanmış ise aşağıdaki değişiklikler yapılmalıdır. Bu kiti ayrıca satın almamışsanız, bu özelliği kullanmayınız. Temizleme uygulamasını seçin ve Enter a basın. Ekranda Aktif ve Pasif yazısı gözükecek. İmleçi ok tuşlarıyla Aktif e getirin ve Enter a basın. YAĞ ORANLARI Arıza durumunda cihazın yağ boşaltma ve doldurma oranlarını devre dışı bırakarak arızanın büyümesini sağlayabilirsiniz. Normalde bu uygulamayı kullanmanıza gerek yoktur. Yağ oranları uygulamasını seçin ve Enter a basın. Aktif i seçin ve Enter a basın. UV BOYASI Bu uygulama sayesinde UV Kaçak Tespit Sıvısını sisteme vererek gaz kaçağı araması yapabilirsiniz. Eğer harici UV Kaçak arama sistemini satın alıp cihaza monte etmediyseniz bu özelliği kullanmayınız. UV Boyası uygulamasını seçin ve Enter a basın. Aktif i seçin ve Enter a basın. DİKKAT: Uyumsuz sonuçları önlemek adına lütfen uygun UV kaçak test sıvıları için Satış Temsilcinize başvurun. DATABASE GÜNCELLEMESi Bu uygulama sayesinde hafızadaki araç bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Eğer harici database paketi satın almadıysanız bu özelliği kullanmayınız. Yükleme kartını ön konsoldaki yuvasına takınız.

5 Database güncellemesi uygulamasını seçin ve Enter a basın. İşlem sonunda sistem kendisini yeniden çalıştıracaktır. Yükleme kartını çıkarın. NOT: Güncelleme esnasında cihazınızı kapatmayınız. Kalibrasyon Cihazınızın içinde klima gazını dış tanktan alarak içinde sakladığınız bir tüp bulunmaktadır. Bu tüpün içinde ne kadar gaz olduğunu cihazın anlaması için, tüpün altında bir hassas terazi bulunmaktadır. Bu terazinin, gaz alma işlemine başlamadan önce kalibre edilmesi gerekmektedir. Cihazınızın düzgün çalışması ve aracın içine konulan gaz ağırlıklarını doğru algılayabilmesi için kalibrasyon çok önemlidir. Önce kalibrasyon menüsüne girmelisiniz. 3 ve FLUSHING(1) tuşlarına aynı anda basarak bırakın ve ekranda 1111 i tuşlayın ve ENTER a basın. Gelen menüden TANK KALİBRASYONU seçeneğini seçip ENTER a basın. Kalibrasyon için cihazın ön kapağını sökmeniz gerekmektedir. Bunun için cihazın iki yanındaki vidaları sökünüz ve ön kapağı yerinden çıkartınız. Tüpün altında, tüpü bulunduğu terazinin yüzeyine sabitleyen bir cıvata göreceksiniz. Bu cıvatayı sökmeniz gerekmektedir. Tüpün üzerinde başka herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmemektedir. Cihaz size o anda terazinin boş ağırlığını sormaktadır. Ekranda 0.00 kg ibaresi gözükmelidir. ENTER tuşuna basınız. Daha sonra cihaz sizden referans kabul edeceği bir ağırlığı terazinin üstüne koymanızı ve bunun ağırlığını ekrana girmenizi ister. Bunun için ağırlığını bildiğiniz bir cisim kullanmalısınız. Örneğin 4 litrelik boş bir yağ şişesinin tamamını su ile doldurup, terazinin üzerine koyabilir ve ekrana 4.00kg yazıp ENTER a basabilirsiniz. Bilindiği gibi suyun hacmiyle ağırlığı birbirine eşittir. Bu işlemden sonra artık teraziniz doğru ölçüm yapabilecektir. Tüpü yerine yerleştirip, cıvatayı yerine takarak ön kapağı kapatabilirsiniz. Haznenin Dolumu Cihazınızı kişiselleştirdikten sonra, kullanıma geçmek için haznesini gaz ile doldurmanız gerekmektedir. Bunun için gazı tedarik edebileceğiniz harici bir gaz tüpüne ihtiyacınız vardır. Lütfen klima gazı temini için satış temsilcimizle temasa geçiniz. Daha evvel belirttiğimiz gibi cihazınızla birlikte gelen 3 küçük beyaz kavanozun bir tanesinin içinden adaptörler çıkmaktadır. Bu adaptörlerden ince uzun olanını harici gaz tüpünün musluğuna monte etmeniz gerekmektedir. Daha sonra cihazınızın mavi hortumunu gaz tüpünün girişine takınız. Tüpteki ve hortumun ucundaki valfi açınız. Cihazınızın üzerindeki alçak ve yüksek basınç valflerini (mavi ve kırmızı valfler) açınız. Stand by ekranındayken MULTIFUNCTION (34) tuşuna basınız. Uygulama menüsü ekrana gelecek. Aşağı veya yukarı ok tuşuyla Hazne Dolumu fonksiyonunu bulun ve Enter a basınız. Ekranda haznenin müsait olan kapasitesi gözükecektir.

6 Doldurmak istediğiniz gaz miktarını giriniz. En azından 4 ila 5 kg gaz doldurmanız önerilir Geri kazanım valfi (yeşil)i açın ve Enter tuşuna basınız.. İlk kez cihazınıza gaz alırken dolum biraz yavaş olacaktır. Dolum süresini kısaltmak için cihazın hortumlarını bağlamadan önce iyice açarak, herhangi bir katlanma varsa gidermeli ve gaz akışını yavaşlatacak kıvrılmaları düzeltmelisiniz. Harici gaz tüpü baş aşağı durumda olmalıdır. Hortum bağlantılarıyla ilgili kullanıcıya bazı uyarılar geldikten sonra uygulama otomatik olarak başlayacaktır. Girilen rakama ulaşıldığında da otomatik olarak sona erecektir. Tüpteki vanayı kapatın ve Enter a basın. Hortumları sökün. Basınç değerleri 0 a ulaştığında Stop (37) tuşuna basın. Stand by ekranı gözüktüğü zaman cihazdaki vanaları kapatınız. Stand by ekranındayken Enter tuşuna basarak cihazdaki gaz miktarını görebilirsiniz. Cihazın Kullanımı ARAÇ BİLGİSİ Dilerseniz gaz bastığınız aracın bilgisini cihazın anlık hafızasına kaydedebilirsiniz. Bir dahaki sefere başka bir araç girene kadar bu bilgileri hafızada tutacaktır. Araç Bilgisi tuşuna (35) basınız. Aşağı ya da yukarı ok tuşuyla Araç Bilgisi ne gelin ve ENTER a basın. Araç bilgisini klavye vasıtasıyla yazın, MULTIFUNCTION (37) yardımıyla silmek istediğiniz karakteri silebilirsiniz. Enter ile onaylayın. DATABASE (opsiyonel) Dolum bilgileri cihazın içinde yüklü olan database den otomatik olarak alınabilir. Ayrıca database de yazdırılabilen daha fazla bilgiler de bulunur. Ayrıca Database paketi satın almadıysanız, sınırlı araçların içinde bulunduğu demo sürümünden faydalanabilirsiniz. Burada sınırlı sayıda aracın bilgisi kayıtlıdır. DATABASE (35) tuşuna basın. Database e gelin ve Enter a basın. Klavyeyle aracın üreticisinin ilk harfini yazın ve çıkan listeden ok tuşlarıyla doğru üreticiyi bulun ve Enter a basın. Klavyeyle aracın modelinin ilk harfini yazın ve çıkan listeden aracın modelini bulun ve Enter a basın. Gerekli seçimleri yaptıktan sonra ekranda iki seçenek çıkar. 1. Seçenek: Seçiminizi bir sonraki servis için hafızaya alır. Ve cihaz Stand By moduna geçer. 2. Seçenek: Seçili araç ile alakalı bilgileri gösterir. Enter tuşuyla bilgileri yazdırabilirsiniz. Stop (37) tuşuyla DATABASE menüsüne dönebilirsiniz.

7 TEŞHİS (opsiyonel) Araçla alakalı teşhisin konulacağı mekanın izole, rüzgarsız ve direk güneş ışığının olmadığı bir yer olması gerekir. Beklenmedik hava değişimleri testin sonucunu değiştirir. Aşağıdaki uygulamaları yerine getirmek bu işlem için önemlidir. Ön kaputu indirin. Aracı çalıştırın Devir sayısını devir / dk ya sabitleyin. Ana havalandırma kanallarını açın. Aracın klima sistemini en soğuk seviyeye getirin. Fan seviyesini en yüksek seviyeye getirin. Devir daimi çalıştırmayın. Camları ve kapıları açık tutun. Araç bu şartlarda en az 3 dk çalışır vaziyette tutulmalıdır. Bu noktadan sonra ölçmeniz gereken bazı veriler bulunmaktadır. Çevre sıcaklığı: Aracın yaklaşık 1 metre önündeki sıcaklığı ölçmeniz gerekmektedir. Motor bloğu yakınındaki sıcaklığı ölçmek yanıltıcı sonuçlar doğurabilir. Yüksek basınç değeri: Yüksek basınç hava saatinde gözüken en yüksek değeri not edin. Alçak basınç değeri: Alçak basınç hava saatinde gözüken en düşük değer not edilmelidir. Ana havalandırma : Kanaldaki ortalama sıcaklık ölçülmelidir. MULTIFUNCTION tuşuna basarak menüye ulaşın. Ok tuşlarıyla Teşhis uygulamasını seçin ve Enter a basın. Teşhis uygulamasına başlanılmadan önce mutlaka database den bir araç seçilmelidir. Çevre sıcaklığını girin ve Enter a basın. Yüksek basınç değerini girin ve Enter a basın. Alçak basınç değerini girin ve Enter a basın. Ana havalandırma sıcaklığını girin ve Enter a basın. Ekranda iki seçenek gözükeckuektir.

8 1-) Aracın durumunu göstecektir, UYGUN / YÜKSEK / ALÇAK Enter ile yazdırabilirsiniz. 2-) Eğer bir kusur var ise alınabilecek önlemler ve öneriler gösterilir. Enter ile yazdırabilirsiniz. Stop ile Stand By sayfasına dönebilirsiniz. KİŞİSEL DATABASE Bu uygulama sayesinde database de olmayan araçların bilgisini cihaza girebilirsiniz. Aracın marka, model, üretim yılı, gaz kapasitesi, yağ çeşidi ve yağ miktarını girmeniz için kullanabileceğiniz 20 karakterlik satırlar bulunmaktadır. Aracın durumuna göre klima gazı doldurmak veya takviyesi yapmakla alakalı ana konular buradan sonra anlatılmaktadır. GAZIN GERİ KAZANIMI Araçların içinde eğer bir kaçak yoksa veya klima sistemi tam olarak sökülmediyse bir miktar kullanılabilir klima gazı vardır. Cihazınız sayesinde bu kullanılabilir gazı araçtan alarak, temizleyip tekrar araca geri koyabilirsiniz. Bir araca gaz basacaksanız önce gazı geri kazanıp, aracın daha fazla gaza ihtiyacı varsa sonra ilave gaz eklemelisiniz. Daha ileride de bahsedildiği gibi bir araca ortalama 400gr ile 600 gr arası gaz doldurulur. Aracın içindeki kullanılabilir gazı geri kazanarak, temizleyerek ve bunun bir kısmını araca geri koyarak daha az gaz tüketimiyle araçları doldurabilirsiniz. DİKKAT: Soğutucu gaz ile çalışırken mutlaka her seferinde gözlük ve eldiven kullanınız. Geri kazanım işlemine başlamadan önce mutlaka aracınızın klima sistemini çalıştırınız. Bu şekilde daha çok gazın geri kazanılmasını sağlayabilirsiniz. Cihazınızı kullanmaya başlamadan önce ise klima sistemini kapatınız. Alçak basınç (mavi) hortumunu ve yüksek basınç (kırmızı) hortumunu aracın klima sistemine bağlayın. Hortumların üzerindeki vanaları açın. Cihazın üzerindeki alçak (mavi) ve yüksek (kırmızı) basınç valflerini açın. Geri Kazanım (25) tuşuna basarak kendini temizleme fonksiyonunu başlatın. Bu fonksiyon geri kazanılacak gazın ağırlığının belirlenmesi için önemlidir, ancak isterseniz MULTIFUNCTION tuşuna basarak bu aşamayı pas geçebilirsiniz. Herhangi bir tuşa basmadan işlemin sonucunu beklemeniz önerilir. Kendini Temizleme fonksiyonu tamamlandığı zaman, geri kazanım fonksiyonunu başlatmanız gerekir. Ekrandaki yazılar sizi yönlendirecektir. Önce yeşil geri kazanım valfini açın. Enter a basın. Cihaz, klima sisteminden gazı çekmeye başlayacak. Bu işlem bittiği zaman ekranda uyarı çıkacak. Geri kazanım valfini kapatın. Artık sistemde bulunan klima yağını çekebilirsiniz. Enter a basın ve yağ çekimini başlatın. Bunun için yağ çekim istasyonu valfini (alttaki beyaz kabın bağlı olduğu jaktaki vana)

9 açın. Ekranda azalarak devam eden bekleme süresi bittiğinde yağ çekim istasyonu valfini kapatın ve Enter a basın. Bu esnada basınç saatlerindeki seviyeyi kontrol edin. Eğer seviyelerde artış var ise Geri kazanım tuşuna yeniden basarak prosesi baştan alın. Eğer değişim yok ise Stop a basın. Cihazdaki valfleri kapatın. Stand By menüsüne dönmek için tekrar Stop a basın. Geri kazanım uygulamasının sonunda şu durumlar gerçekleşmiştir: Uygulamanın sonunda, yağ otomatik olarak çekilmiş ve ayrıştırılmıştır, basınç değerleri kontrol edilmiştir. Yağ haznesindeki ölçekte çekilmiş olan yağın hacmi görünmektedir. Eğer basınç sabitse geri kazanılan gaz ve yağ miktarı gösterilir. (opsiyonel yazıcı desteğiyle) KLİMA SİSTEMİNİN BOŞALTILMASI Cihazdaki kullanılabilir gazı çektikten sonra artık kullanılamayan ölü gazı çekmeniz gerekmektedir. Klima sisteminde bulunan ve artık hareketlenemeyecek olan ölü gazı cihaz vakumlayarak araçtan uzaklaştırır. Bunun için aşağıdaki işlemleri izleyinız. Cihazındaki alçak ve yüksek basınç valflerini açın. BOŞALTMA (27) tuşuna basın. Talep edilen boşaltma süresini belirtin. Önerilen süre 20 dakikadır. 20 dakika yazıp ENTER a basabilirsiniz. Siyah boşaltma valfini açın ve Enter a basın. Boşaltma süresi sona erince siyah boşaltma valfini kapatın. Enter a basın ve basınç kontrol dönemine geçin. Bu kontrol döneminde cihazda kaçaklar olup olmadığı basınç saatinde görülür. Ekranda kaçak olmadığı yazısı belirir. Cihazınızdaki valfleri kapatın. Stop ile Stand By menüsüne dönebilirsiniz. YAĞ VE GAZ DOLDURUMU Bu uygulama mutlaka boşaltma yapılmış bir klima sisteminde uygulanmalıdır. Araçtaki tekrar kullanılabilir gazı aldıktan, ölü gazı da çektikten sonra artık araca tekrardan gaz yüklemeniz gerekmektedir.

10 Yağ dolumu mutlaka yüksek basınç hortumundan yapılmalıdır. Tek hortumlu (sadece alçak basınç) sistemlerde işlem gerçekleştikten en az 10 dakika sonra klima sistemi çalıştırılabilir. Hortumların araca bağlandığından ve vanalarının açık olduğundan emin olun. Cihazdaki kırmızı ve mavi valfleri açın. DOLUM (29) tuşuna basın. Yağ doldurmak isteyip istemediğinizi soracaktır. 1-)Doldurmak istiyorsanız bu seçeneği seçiniz. 2-) Doldurmak istemiyorsanız bu seçeneği seçin. Eğer sistemden yağ çekmişseniz mutlaka yerine yeni yağ koymanız gerekmektedir. Cihaz dolum yapmak istediğiniz gaz miktarını soracaktır. Miktarı girip Enter a basın. Ortalama bir araca 400gr ile 600 gr arası gaz basılır. Eğer aracın üreticisinin konulacak gaz miktarıyla ilgili başka bir önerisi yoksa bu rakamlarda gaz doldurabilirsiniz. Cihaz yeni yağ dolumu için vanasını açmanızı isteyecektir. Daha evvel, cihazın araçtan çektiği yağ miktarını alttaki kavanozun üzerindeki ölçeğe bakarak saptayınız. Örneğin alttaki kavanozda 10 ml yağ var ise sisteme 10 ml yeni yağ koymanız gerekmektedir. Üstteki kavanozun bağlı olduğu jaktaki vanayı açtığınız anda cihaz yağ çekmeye başlayacaktır. İstediğiniz yağ miktarını çektiği zaman vanayı tekrar kapatınız ve Enter a basınız. Gaz basmaya başlayacaktır. İşlem bittiği zaman cihazın üzerindeki valfleri kapatın. Aracın klima sistemini çalıştırın. Hava saatlerindeki basıncı kontrol edin. Klima sistemini kapatıp hortumlardaki vanaları kapatın. GERİ DÖNÜŞÜM MULTIFUNCTION tuşuna basıp menüye girin. GERİ DÖNÜŞÜM uygulamasını seçip Enter a basın. 60 dakika sürmektedir. İçindeki tüm sistemi temizler. Örneğin bir çok araca gaz basımı yaptıktan sonra, cihazı bir süre kullanmayacaksanız, bu işlemi uygulayabilirsiniz. BAKIM YAĞ DEĞİŞİMİ Cihazın kompresörünün yağını belli periyotlarla değiştirmek gerektirmektedir. Yağ kompresöt için gerekli olduğundan kompresörün çalışma saatiyle orantılıdır. Kompresör 10 saat çalıştığı zaman ekranda YAĞ DEĞİŞTİR ibaresi gözükecektir. Bu ibare gözüktüğünde cihazın arka kapağını sökerek

11 aşağıdaki resimde gözüken kompresörün altında 1 nolu ok ile gösterilen tahliye vanasından eski yağı boşaltmak gerekmektedir. Daha sonra 2 nolu ok ile gösterilen yeni yağ koyma tapasından yeni yağ katılmalıdır. Bu esnada seviye 3 nolu ok ile gösterilen ekrandan takip edilebilir Kompresörün yağı değiştikten sonra ekrandan sağ sayacını sıfırlamak gerekmektedir. Bunun için sağ en üstteki (3 tuşu) ve sağ en alttaki (Flushing) tuşa beraber basıp bırakınız. Gelen ekranda kod olarak 5555 giriniz ve Yağ Değişimi seçeneğine girip sıfırlama işlemini tamamlayınız. FİLİTRE DEĞİŞİMİ Cihaz 150 kg klima gazı bastıktan sonra filitre değişikliği istemektedir. Bu durumda da ekranda filitre değiştir şeklinde bir ibare çıkacaktır. Cihazın ön kapağını söktükten sonra filitreyi değiştirip gene ekrandan sol en üstteki ve sol en alttaki tuşa basılı tutup ekranda 5555 yazıp bu sefer FİLİTRE DEĞİŞİMİ seçeneğini seçip filitre sayacınız sıfırlamamanız gerekmektedir.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki uyarılara uyunuz. Değerli Yetkili, Atölyenizde bir başka Berner ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünümüzden memnun kalacağınızdan ve işinizde size çok değerli katkılar sağlayacağından eminiz. Lütfen kullanıma

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu GWM 4922 SY GWM 4901 Y GWM 4922 SX GWM 4901 X

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu GWM 4922 SY GWM 4901 Y GWM 4922 SX GWM 4901 X Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu GWM 4922 SY GWM 4901 Y GWM 4922 SX GWM 4901 X tr Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 6082 E D3 6101 E D3 6102 E D3 6101 ES D3 6081 E

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 6082 E D3 6101 E D3 6102 E D3 6101 ES D3 6081 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D3 6082 E D3 6101 E D3 6102 E D3 6101 ES D3 6081 E Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden

Detaylı

Cihazı ilk kez kullanımdan önce bu kılavuzu dikkatle okuyunuz. Bu üründen en iyi sonuçları almak ve en üst düzeyde güvenlik esastır.

Cihazı ilk kez kullanımdan önce bu kılavuzu dikkatle okuyunuz. Bu üründen en iyi sonuçları almak ve en üst düzeyde güvenlik esastır. KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER Genel bilgiler......... Uyarılar............ Navlun, ambalaj ve depolama... Kullanma talimatı...... Ürünün tanıtımı...... Aksesuarlar......... Temizlik......... Çalıştırma.........

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 9121 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523049/ 02-08-12.(11:52) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu BK 7101 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523996/ 25-04-14.(10:48) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

VESTEL KULLANIM KILAVUZU KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ CKA-XXL 9614 TE

VESTEL KULLANIM KILAVUZU KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ CKA-XXL 9614 TE VESTEL KURUTMA ÖZELLİKLİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU CKA-XXL 9614 TE TR TR Değerli Müşterimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerde özenle üretilen, titiz

Detaylı

Televizyon Kullanma Kılavuzu B42L 8532 4B

Televizyon Kullanma Kılavuzu B42L 8532 4B Televizyon Kullanma Kılavuzu B42L 8532 4B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Bu ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

Çamașır Makinesi Kullanma Kılavuzu D6 7101 E D6 7081 E D6 7102 ES D6 7102 E

Çamașır Makinesi Kullanma Kılavuzu D6 7101 E D6 7081 E D6 7102 ES D6 7102 E Çamașır Makinesi Kullanma Kılavuzu D6 7101 E D6 7081 E D6 7102 ES D6 7102 E Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

Televizyon Kullanma kılavuzu A32-LB-4310

Televizyon Kullanma kılavuzu A32-LB-4310 Televizyon Kullanma kılavuzu A32-LB-4310 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz.

Detaylı

Kullanım Kılavuzuna İlişkin Bilgiler

Kullanım Kılavuzuna İlişkin Bilgiler Kullanım Kılavuzuna İlişkin Bilgiler Bu kullanım kılavuzunu; kurulum için içindekiler bölümünden konuya ilişkin gerekli bilgilere her zaman ulaşabileceğiniz şekilde bölümlere ayırdık. Not Navigasyonla

Detaylı

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU Değerli Müşterimiz; Airfel ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzü güvenli monte etmek, uzun

Detaylı

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz.

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. 200 NS ÖNSÖZ Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. Her türlü trafik koşulunda güvenli kullanım için motosikletinizi tanıyor olmanız çok büyük

Detaylı

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji İÇİNDEKİLER KONU SAYFA Önsöz 4 ColorMission nedir? 5 ColorMission programlarını kullanmak için neler gereklidir? 5 Bilgisayar

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. İçindekiler WMD 942 ÇAMAŞIR MAKİNESİ

Kullanma Kılavuzu. İçindekiler WMD 942 ÇAMAŞIR MAKİNESİ Kullanma Kılavuzu ÇAMAŞIR MAKİNESİ Türkçe,1 WMD 942 İçindekiler Montaj, 2-3 Ambalajın çıkartılması ve seviye ayarı getirilmesi Su ve elektrik bağlantıları İlk yıkama Teknik veriler Çamaşır makinesinin

Detaylı

Dark EVO Dünyasına Hoş Geldiniz

Dark EVO Dünyasına Hoş Geldiniz Dark EVO Dünyasına Hoş Geldiniz Gelişen teknoloji dünyasının öncü markası DARK ın yüksek teknoloji içeren akıllı cep telefonunu tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Dark Evo P60 akıllı cep telefonu günümüzün

Detaylı

KULLANICI KILAVUZU DİKKAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ. Model No. NETL30914.0 Seri No. Seri numarasını referans olarak yukarıdaki alana yazın.

KULLANICI KILAVUZU DİKKAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ. Model No. NETL30914.0 Seri No. Seri numarasını referans olarak yukarıdaki alana yazın. Model No. NETL30914.0 Seri No. Seri numarasını referans olarak yukarıdaki alana yazın. KULLANICI KILAVUZU Seri Numarası Etiketi MÜŞTERİ HİZMETLERİ Sorular, eksik bölümler veya zarar görmüş bölümler için,

Detaylı

TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU

TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU WS-244 Network Intelligent Alarm System *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** Ç NDEK LER 1-2- 3-4- 5- Sistem Tanıtımı Ana Özellikler

Detaylı

BMH-L40 6 W BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU

BMH-L40 6 W BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BMH-L40 6 W BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU 2 YIL Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen, titiz kalite kontrol işlemlerinden

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D2 5062 B D2 5061 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D2 5062 B D2 5061 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D2 5062 B D2 5061 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi

Detaylı

MP615P/MP625P Dijital Projektör Kullanıcı Kılavuzu. Hoş Geldiniz

MP615P/MP625P Dijital Projektör Kullanıcı Kılavuzu. Hoş Geldiniz MP615P/MP625P Dijital Projektör Kullanıcı Kılavuzu Hoş Geldiniz İçindekiler Önemli güvenlik talimatları...3 Giriş...7 Projektörün özellikleri... 7 Ambalaj içeriği... 8 Projektörün dışardan görüntüsü...

Detaylı

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28)

Çamaşır Makinesi ALM 781. Kullanma Kılavuzu. Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) ALM 781 Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Document Number 2820523648 / 05-09-13.(16:28) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

LC-60UQ10E LC-60UQ10EN LC-60UQ10KN

LC-60UQ10E LC-60UQ10EN LC-60UQ10KN MODEL LC-80UQ10E LC-80UQ10EN LC-80UQ10KN LC-70UQ10E LC-70UQ10EN LC-70UQ10KN KULLANMA KILAVUZU RENKLİ LCD TELEVİZYON LC-60UQ10E LC-60UQ10EN LC-60UQ10KN ASA CE Beyanı: SHARP Electronics, işbu belgeyle, bu

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU)

ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU) ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU) HP-RS 60 HP-RS 80 HP-RS 100 HP-RS 120 HP-RS 140 Montaj & Kullanma Kılavuzu DEĞERLİ MÜŞTERİMİZ; Yuksek kalitedeki cihazımızı seçtiğiniz icin teşekkür ederiz. Cihazınızın uzun

Detaylı

TRENDY-D KOMBİ MONTAJ, İŞLETMEYE ALMA, KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU

TRENDY-D KOMBİ MONTAJ, İŞLETMEYE ALMA, KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU 1 TRENDY-D KOMBİ MONTAJ, İŞLETMEYE ALMA, KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU 2 Kod No: A.1.3.6 Kitap Baskı Tarihi: 240914 Revizyon No: 240914 3 ALARKO TRENDY-D KOMBİ Montaj, İşletmeye Alma, Kullanım ve Bakım Kılavuzu

Detaylı

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu 9146 YK Döküman Numarası 2820523531/ 13-05-13.(17:06) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı