Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi"

Transkript

1 Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi Serkan Orcan (ULAKBİM) Proje Yöneticisi IPv6 Bilgilendirme Toplantısı 7 Mayıs 2009 Ankara

2 En Baştan Söylenecekler-1 IANA adresleri ne zaman tükenecek : 12-Haziran-2011 RIR adresleri ne zaman tükenecek: 04-Ekim-2012 IPv4 adresleri kısıtlı kaynak ve bitecek!!! IPv6 Protokolü dışında IPv4 e kalıcı bir çözüm yoktur Yeni protokol çalışması da yoktur. IPv6 ya geçişin bir maliyeti vardır. IPv6 ya geçmemenin de maliyeti vardır. IPv6 ya geçiş için uygulanan ulusal stratejiler vardır. Türkiye nin bir stratejisi yoktur (halen)

3 En Baştan Söylenecekler-2 Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi TÜBİTAK KAMAG tarafından 24 ay destekli 15 Şubat 2009 da sözleşme imzalanarak resmi olarak başlamıştır Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (Müşteri Kurum) ULAKBİM, Serkan Orcan (Proje Yöneticisi) Gazi Üni., Prof.Dr. Şeref Sağıroğlu (Proje Yürütücüsü) Çanakkale OMU, Öğr. Gör. Necdet Yücel (Proje Yürütücüsü) TL bütçe 30 araştırmacı (7 si yeni personel) Bilgisayar Müh, İşletme, İstatistik, Endüstri Müh, Elektronik Müh.

4 İçerik IP nin Yolculuğu Yeni bir protokole geçişi tetikleyen sebepler? Dünyada neler oluyor? IPv6 Protokolüne Geçişin Gecikmesi/Ertelenmesinin Nedenleri Türkiye ne durumda? Ne yapıldı? Ne yapılıyor? Bugün niye burdayız?

5 IP nin Yolculuğu 1970 ler: ARPAnet - ABD Savunma Bakanlığı Ağı Bilgisayarları bağlamak 1981: TCP/IP protokolü 1990 lar: Web ile Internet in yaygınlaşması ile Internet e bağlanan cihaz çeşitliliği (cep, PDA) + Artan kullanıcılar, + Yeni uygulamalar B sınıfı adresin tükenmesi, sınırlı güvenlik, yönlendirme tablolarındaki büyüme (şu anda 300 bin satır), QoS da yetersizlikler (sadece 16 ayrı sınıflandırma seçeneği) IPv4 e bir ayar gerekiyor (1992 sonrası)

6 IPv4 ün derdi? 1)Adres yetersizliği Adres bekleyen milyarlarca cihaz (cepler, pda lar, ev cihazları vs) Yeni internet kullanıcıları (hintli, çinli, vb) Genişbantçılar: Her zaman her yerde onlayn ız (xdsl, kablo, eve ethernet, FTTH, PLC) 2)Kara tahtanın temizlenmesi LAN, fiber optik, kablosuz ağlar: IP den daha yeni Yorgun IPv4 20 yıldır geliştiriliyor, 1 Gbps altında wire-speed, IPSec tamam ama! Bilgisayarları bağlamak -> her türlüşeyi uçtan uca bağlamak Aynı anda her yerde olabilme, dolaşım, Yakınsama... İstemci-Sunucu mimariden sunucu-sunucu (uçtan uca bağlantı) mimariye yönelim, (NAT ın çaresizliği)

7 IPv4 adres sıkıntısının çözümü için IPv6'ya geçiş dışında çözüm yok mu? IPv4 adreslerinin tekrar dağıtılması? Çok büyük çaba gerektirecek bir proje olacağı açıktır, İMKANSIZ! NAT (Network Address Translation) neden yetersiz? Videokonferans,VoIP gibi birçok multimedya uygulama RTP ("Real-time Transport Protocol") ve RTCP protokollerinin dinamik olarak UDP portlarının değiştirilmesini isteği için NAT ile çalışamamaktadır. IPsec kullanırken NAT, IP başlığındaki adresi değiştirdiği için IPsec'in bütünlüğü bozulmaktadır. Her ne kadar teknik olarak mümkün olsa da yapılandırması çok zor olduğu için NAT arkasında kalan bir cihazdan multicast-çoklu dağıtım yapmak çok zordur. P2P ağlar/bağlantılarda gerçek IP'ye ihtiyaç duyulmaktadır. IPv4 ün, adres kıtlığı dışında başka yetersizlikleri var mı? Var, ama adres kıtlığı olmasa IPv4 ü bırakmak için hala yeterli değiller! Var, ve bu yetersizlikler geçişi hızlandırmak için kullanılabilir!

8 Teknik: IPv6 ve IPv4 adres sayısı karşılaştırma? 128 bit adresleme (IPv4 de 32 bit) ~= 3.4 x IPv4'e göre 2 96 (2 128 / 2 32 ) kat fazla adres m 2 başına 1 molden fazla (~ ) IP adresi

9 Teknik: IPv6 adresinin formatı nasıldır? Sadeleştirilmiş başlık 4 kat büyük adrese rağmen (32x4=128) sabit (40byte) başlık Donanımsal kolaylık QoS için yeni alan

10 Dünya IF değil WHEN / Nasıl değil Ne Zaman? Akinori Maemura, Chairman of APNIC (Asia Pacific Network Information Center) It s a crisis not market-oriented event.we have just 3 years until IPv4 addresses are depleted. John Curran, Chairman of ARIN (American Registry for Internet Numbers) Current forecast IPv4 addresses being depleted around Tony Hain, IPv6 Technical Leader of Cisco No one will ask for IPv6 until they run out of IPv4 addresses Sandeep Singhal, Microsoft s director of Windows networking Don t simply wait until IPv6 is out there.start early, start learning. Google network engineer Lorenzo Colitti If you have production-quality IPv6, you can get most Google services over IPv6, main Google Web site, Google News, Google Docs, Google Calendar and Google Maps all support IPv6. Microsoft Service Pack 2 ve en sonunda VISTA nın yarattığı yeni hava -%85 IPv6 destekli, %18 Vista lı, %67 konfigürasyon bekliyor...

11 Geçiş Stratejileri Geçişten ne anlıyoruz? Amerika; Ready to transmit idi Artık kesin tarihler kondu Asya, Uzakdoğu; Aktif kullanım Avrupa; Araştırma projelerine destek idi 6INIT, 6WINIT, 6NET, Euro6IX 100 M Avro Artık i2010 hedefleri doğrultusunda projelerin geri dönüşleri bekleniyor, ABD nin hızlanması can sıkıyor! TÜRKİYE?

12 Dünya Çin Yaz Olimpiyatları: 8-24 Ağustos 2008 (4G li IPv6 şov) 2002 yılında IPv6 test ağı için 170 milyon dolarlık kaynak Bir teknolojinin denenmesi için kullanılan en büyük test ağı olan 6TNet, 3 ayrı IPv6 test yatağının 2.5 Gbps bir bant genişliğiyle birbirine bağlanması ile oluşturulmuştur. AB 30 Mayıs 2008: European IPv6 DAY. (100 milyon avro zaten projeli)

13 Dünya: Uzakdoğu Japonya: u-japan Projesi ile 2010 yılına kadar "herkes, her zaman ve her yerden her uygulama ile bir ağa erişim sağlayabilir" başlığı altında Japonya'nın "her yeri kapsayan ağ toplumu" olmasını hedeflemektedir. + IPv6 destekli cihazlara vergi indirimleri getirilmiştir. Güney Kore: 2010 da omurgada, 2013 ISP erişim tarafında IPv6 Güney Kore'nin iletişim bakanlığı, oluşturduğu IT839 başlıklı strateji kapsamında 2004 yılında KoreV6 araştırma ağını kurmuştur. Bu ülkedeki gelişmelerin öncülüğünü Samsung ve LG gibi şirketler yapmaktadır. Hindistan: Telekomünikasyon Otoritesi TRAI yönetiminde, 2010 da 500 milyon cep telefonu abonesi Tayvan: Devlet destekli, kamu çalışanlarına IPv6 VOIP telefonları

14 Dünya: Avrupa Avrupa da yapılan çalışmalar Avrupa birliği tarafından desteklenen ve IPv6 nın tüm Avrupa çapına yayılmasını sağlamayı amaçlayan projeler ve ülkelerin kendi içlerinden yaptıkları çalışmalar olarak iki sınıfta gruplanabilir yılında başlatılan Avrupa IPv6 Görev Gücü ve IPv6 Forum çalışmaları, bu alanda Avrupa'nın önemli bir yol kat etmesini sağlamıştır. Fransa daki IPv6 çalışmaları Fransa IPv6 Görev Gücü gönüllü olarak başlatılmıştır. Görev gücü 2003 yılında IPv6'ya geçiş konusunda önerileri içeren "Fransa'da IPv6 Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Uygulanmasına Yönelik Stratejik Plan İçin Öneriler" başlıklı belgeyi yayınlamıştır. Benzer şekilde İspanya, Avusturya'da, Portekiz IPv6 ya geçiş konusunda yapılan çalışmaları hükümetler tarafından fonlanan IPv6 Görev Güçleri yürütmektedir. Almanya'daki IPv6'ya geçiş çalışmaları 2004 yılında Alman Savunma Bakanlığı'nın özellikle üreticiler ve servis sağlayıcılarının desteğini alabilmek amacıyla düzenlediği "Alman IPv6 Zirvesi" ile başlatılmıştır.

15 Dünya: Avrupa - Projeler Avrupa Birliği 6INIT, 6WINIT, 6NET, 6DISS ve EURO6IX gibi AB çerçeve programı projelerine son 5 yıl içinde 100 milyon avrodan fazla para aktarmış durumdadır. GO4IT: IPv6 uyumluluk testi yapacak araştırmalar 6Diss (IPv6 dissemination & exploitation) 6Deploy (IPv6 Deployment & Support) : Eğitim, çalıştay ve karar vericiler için lobi U-2010: Kamu güvenliği için yeni acil durum ve kriz yönetimi iletişimi için IPv6 tabanlı çözümler üretmek CVIS, GEONet: Otomobillerin birbiri ve yol ile IPv6 üzerinden konuşması ANEMONE (Advanced next generation Mobile Open Network) IPv6 mobility özelliklerinin araştırmacılar tarafından yeni uygulama, protokol ve servisler için deneme ortamı (wi-fi, WIMAx, 2G/3G) DAIDALOS (Designing advanced interfaces for the delivery and administration of location independent optimised personal services) 3G Sonrası (B3G, 4G) sistemlerinde servislerin IPv6 üzerinden verilmesi

16 Dünya: ABD ABD hükümeti tarafından yayınlanan "Memorandum For the Chief Information Officers" başlıklı belgede IPv6 ya geçiş sürecinde yapılması gerekenler belirlenmiş ve bu plan kapsamında kamu kurumları için IPv6 ya geçiş aşama zaman planı yapılmıştır. Planın nihai hedefi 30 Ağustos 2008 tarihine kadar tüm kurum ağlarının omurgalarının çift yığın veya saf IPv6 olarak IPv6 trafiğini taşımaya hazır halde olması olarak belirlenmiştir. Yine aynı belgede, ilerdeki gereksiz maliyetleri azaltmak için yeni alınacak cihazların IPv6 desteği olmasına azami şekilde dikkat edilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. ABD nin 2003 de belirlediği 30 Ağustos 2008 hedefi gerçekleşti: The Office of Management and Budget (OMB) tüm kurumların omurgalarının çift yığın veya saf IPv6 olarak IPv6 trafiğini geçirmeye hazır hale gelmelerini istemiştir.

17 Dünya: ABD - Aşamalar 2008 sonrası gerçekleştirilecek adımlar üç aşamada değerlendirilmiştir )Hazırlık (2009 Aralık ayına kadar) Servis Sağlayıcılar: IPv6 test ortamı oluşturulması Kamu Kurumları: Hali hazırda IPv4 üzerinden verilen hizmetlerin IPv6 desteklerinin de sağlanması (test) 2)Geçiş (Ocak 2010-Aralık 2011) Servis Sağlayıcılar: Müşterilere IPv4 ve IPv6 tabanlı hizmetlerin aynı anda sunulması Kamu Kurumları: IPv6 desteği sağlanan hizmetlerin işler hale getirilmesi (Production) 3)Geçiş Sonrası (Ocak 2012-?) Servis Sağlayıcılar: IPv6 tabanlı hizmetlerin yalın IPv6 bağlantısışeklinde verilmesi (zorunlu) Kamu Kurumları: Internete sadece IPv6 ile bağlananların da verilen hizmetlerden faydalanabilmesinin sağlanması

18 The Business Case and Roadmap for Completing IPv6 Adoption in US Government ( )

19 Geçiş Yöntemleri İkili yığın Tünelleme Yalın IPv6 IETF in önerisi: İlk adım IPv6 over IPv4 tunnel Yalın IPv6 yönlendiricilerde mevcut (ISS?) Çinlilerin CERNET (v4) ve CNGI-CERNET2 (yalın v6) arasında IVI (IV / VI) yaklaşımı Prefix-specific and bi-directional explicit Address Mapping

20 Dünyada Geçişin Gecikmesinin/Ertelenmesinin (Ekonomik) Nedenleri Zaten her şey şu anda çalışıyor, aynı işi yapmak için neden para harcıyorum? Planlama, eğitim IPv4 ile birlikte çalışabilirlik problemleri Katil Uygulama mı beklenmeli? Kablosuz ve mobil tarafın daha çok ihtiyacı mı var? NAT tan sonra kullanılmayan blokların da kullanıma açılması Devletlerin takınacağı tavır; alıcı olurlar mı, Ar-Ge sine teşvik?

21 Dünyada Geçişin Gecikmemesini/Ertelenmemesini tetikleyenler Geçişte agresif tavır takınan ülkelerin varlığı - Japonya-Kore-Çin Köşe kapmak istek!!! IPv4 adresini parayla almaya başlamak ya da 1 defalık IPv6 yatırımı yapmak Yıllar geçtikçe IPv4 bağımlılığı daha maliyetli olabilir mi? IPv4 karaborsası şirket satın almalar

22 IPv6 Ekonomisi Uçtan uca çalışan modele geçmek ve Internet e yeni uygulamalar eklemek, bundan kazanmak Kısa vadeli maliyet korkuları / Uzun vadede fırsatların kaçması ikilemi, herkes geçerken bunu ertelemek sonunda bir dezavantaja dönüşür mü?

23 IPv6 Ekonomisi Rekabet avantajı: sonradan girmek veya öncü olmanın çekiciliği Başlangıç Maliyetleri: donanım, yazılım, eğitim Güvenlik: uzun vade tamam, kısa vadede riskler var test ve değerlendirme gerekiyor. Yararlar: telematik uygulamalarla insan hayatını %1 uzatmak, otomobil servis maliyetlerini %1 azaltmak, $3 milyar dolarlık kazanım sağlıyor.

24 Geçiş ile ilgili kararımız? Geçmemek (Olasılık olmaktan çıktı) Beklemek, geçişi zamana yaymak Başkaları tarafından doldurulmuş ve üretim olanakları azalmış bir alana girmek Devlet hem zorlasın, hem özendirsin! Başkalarından önce tecrübe kazanarak, yeni servislerimizi üreterek politik bir karar ve teşviklerle mi geçmek? Bir gün birilerinin düğmeye basması mı beklenmeli

25 Türkiye istatistikleri Araç: ~14 milyon Cep telefonu: Merkezi Mobil Cihaz Kimlik Tanımı Veri Tabanı (CEIR) na kayıtlı beyaz listede (2008) Cep telefonu abone sayısı: 2008 sonu 73+ milyon Internet e bağlı: ~22 milyon, ADSL ~5.5 milyon IPv4 adresi: RIPE 2008 verilerine göre Türkiye ye 8.5 milyon

26 Türkiye Resmi Nisan 1993 TR-NET ULAKNET TR-NET TUR-NET TT-NET Internet in Türkiye ye gelişi 1993 olmasına rağmen 5 yıllık kayıp... Sektörde Serbestleşmenin gecikmesi 3G tarafında beklenen gelişmeler (lisans) TT alternatifi Altyapı operatörler lisansları, büyük şehirlerde FTTH hizmeti ISP lerin kar marjların düşmesi, yeni servislere açlık, yatırım korkuları, talep olduğu anda istekli, -kullanıcı talebi(vista) Tavuk-yumurta sorununa takılıp kalmamak gerekiyor.

27 Ghost Route Hunter : IPv6 DFP visibility

28 Ocak 2009

29 Nisan 2009

30 ULAK6NET ULAK6NET Çanakkale 18 Mart Üni (Ekim 2005) Seviye 8 Marmara Ünivesitesi (Nisan 2007) Seviye 7 Celal Bayar Üni (Nisan 2007) Seviye 5 Gazi Üniversitesi (Mart 2007) Seviye 4 ODTÜ (Ocak 2004) Seviye 4 İTÜ (Mayıs 2007) Seviye 3 Sabancı Üniversitesi (Ocak 2004) Seviye 1 Çukurova Üniversitesi (Ocak 2004) Seviye 1 Bahçeşehir Üniversitesi (Mart 2004) Seviye 1 Selçuk Üniversitesi (Nisan 2004) Seviye 1 Dogu Akdeniz (Mayıs 2004) Seviye 1 Uludağ Üniversitesi (Ocak 2005) Seviye 1 Bilkent Üniversitesi (Nisan 2007) Seviye 1 Boğazici Üniversitesi (Nisan 2007) Seviye 1 Abant İzzet Baysal (Haziran 2007 ) Seviye 1 Yıldız Teknik (Temmuz 2007) Seviye 1 Gaziantep (Temmuz 2007) Seviye 1 Trakya Üniversitesi (Aralık 2007) Seviye 1 ULAKNET IPv6 Görev Gücü (2006 Aralık) 1.IPv6 adresi almak 2.Ana yönlendiricisinde IPv6 yönlendirme ayarlarını yapmak. 3.Güvenlik duvarını IPv6 destekler hale getirmek. 4.İç Alan ağında sunucularda en az 3 adet deneme servisleri vermek (dns,ftp vb) 5.www,smtp,dns,ftp servislerini IPv6'dan hizmet verir hale getirmek. 6. IPv6 istatistiklerini ayrı olarak web sayfasında yayınlamak 7. Gerçek ortamda Yerel alan ağında kullanılan en az 10 adet bilgisayarı IPv6 kullanır hale getirmek 8. En az bir bölümü IPv6 destekler hale getirmek (fizik,kimya, sosyoloji vb)

31 ULAKNET IPv6 Tarihçe :A98::/32 IPv6 adres aralığı alındı. Avrupa Akademik Ağı GEANT ile IPv6 bağlantısı İlk Duyuru & Demo, Akademik Bilişim 2003 Şubat Trabzon KTÜ 2004 Araştırma kurumları ve üniversitelere talepleri doğrultusunda IPv6 adresleri dağıtılmaya başlanmıştır. ULAK6NET servisleri Web www6.ulak.net.tr [2001:a98:10::36] Rsync rsync6.ulak.net.tr [2001:a98:11::10] Ftp ftp6.ulak.net.tr [2001:a98:11::10] Dns ns1.ulakbim.gov.tr [2001:a98:10::251] E-Posta mail.ulakbim.gov.tr [2001:a98:10::6] 2006 ULAK6NET Görev Gücü oluşturuldu 2007 IPv6 bağlı uçların derecelendirilmesi

32 ULAKNET Üniversite ve Araştırma Kurumu direk, 720 den fazla bağlantı araştırmacı, öğrenci ve kullanıcı

33 ULAKBİM Faaliyet ULAKNET i işletmek ULAKNET2 yi kurmak Fiber optik tabanlı alternatif ULUSAL EĞİTİM ve ARAŞTIRMA ALTYAPISI (afet,güvenlik,araştırma,eğitim) Ağ üzerinden verilen hizmetleri Grid ve yüksek başarımlı hesaplama servisleri E-Kütüphanecilik hizmetleri Ulusal Bilimsel Bilgi Havuzu Güvenlik Hizmetleri (Ulak-CSIRT) Ulusal ve uluslar arası projeler Balkanlar, Doğu Akdeniz, Güney Kafkaslar, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve sonrasında Ortadoğu

34 GEANT Avrupa Akademik Ağı

35

36 Tarihsel Süreç 2006 Eylül ve Ekim de, 2007 Mayıs da üniversite, üretici, işletmeci, kamu ve STKların katılımı ile İstanbul toplantıları 2007 Ocak, TK ve ULAKBİM protokolü (IPv6 ve YNT Ar-Ge konularında) IPv6 TR-Forum kurulması 2007 Mayıs: Fransa daki IPv6 Summit sunumu (BTK) 2007 Kasım: BTK dan işletmecilere IPv6 ya Geçiş Araştırması 28 Ocak 2008: BTK, ULAKBİM ve Türk Telekom toplantısı 29 Ocak 2008: BTK, DPT ve ULAKBİM toplantısı 13 Şubat 2008: BTK da, tüm işletmecilerin katılımıyla IPv6 ya geçiş toplantısı 28 Şubat 2008 tarihinde ise Ulusal IPv6 Protokol Altyapı Tasarımı ve Geçişi Projesi TÜBİTAK a sunulmuştur. Mayıs 2008: Bilimsel panel, Ağustos 2008: Bütçe paneli, Şubat 2009: Proje başlangıcı

37 Projenin Ana Motivasyonu 1) Türkiye nin bilişim teknolojileri alanında dünya çapında rekabetçi konuma gelebilmesi 2)teknolojiyi satın alıp kullanan yerine üreten bir ülke olabilmesi için yeni teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesi 3)ilgili düzenlemelerin hayata geçirilmesi

38 Projenin Hedefleri Türkiye'de yeni bir stratejik teknolojik süreç planının oluşturulmaması durumunda; kaçınılmaz geçiş süreci IPv6'ya geçiş maliyetleri artıracak, yeni bir teknolojinin sunduğu araştırma alanı daralacak ve rekabetçi olma fırsatı elden kaçırılacaktır (yine) Ulusal ölçekte IPv6 tabanlı yeni nesil Internet teknolojilerine ve hizmetlerine geçiş için: mali, idari ve teknik boyutları ile öngörülerek geçiş zaman planlanın yapılması IPv6-GO: IPv6 tabanlı yeni hizmet ve ürünleri test etme ve geliştirme ortamı Proje süresince veya sonrasında, yeni hizmet ve ürünlerin test edildiği ulusal ve uluslararası fonlardan destekli (Avrupa Birliği, TÜBİTAK, DPT, vb.) araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak isteyen kurum/kuruluş ve araştırmacılara hizmet veren bir ortam Mevcut IPv6 güvenlik açıklarının analizi ve yeni saldırı tiplerinin tespit edilmesi amacıyla BALKÜPÜ yazılımının gerçekleştirilmesi Ar-Ge yapacak insan ağının oluşturulması için yaygınlaştırma ve bilinçlendirme çalışmaları IPv6 Günü ve Ulusal IPv6 Konferansı

39 Proje İş Paketleri

40

41 Maliyet Her ülkenin sahip olduğu bilişim altyapısının IPv6 destekleme oranına ve bu altyapının büyüklüğüne göre farklılıklar gösterir. Yazılım, donanım ve eğitim maliyetleri Karar vericiler: maliyet/kazanç oranına göre zaman/aşama planı yapmak ister

42 Güvenlik IPv4 ün uzunca süredir kullanılması ağ cihazlarının üzerindeki yazılımları güvenlik açısından kararlı hale getirmiştir. IPv6 nın yeni bir protokol olması sebebi ile geçiş aşamasında ortaya çıkabilecek güvenlik açıklarının tespiti ve giderilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Ülke çapında IPv6 ya geçiş sırasında ortaya çıkması muhtemel güvenlik açıklarının takibi ve kurumların IPv6 ya geçişinin güvenli olarak yapılması için bu konuda gerekli bilgi birikimi oluşturulmalıdır

43 IPv6-GO (Geliştirme Ortamı) IPv6-GO nedir? IPv6 ya geçiş sırasında bil-yap (know-how) bilgisinin kazanılabilmesi geçiş senaryolarının denenebilmesi ve problemlerin yaşanabilmesi AR-GE faaliyetlerinde bulunulabilmesi için kurulacak geliştirme platformudur. IPv6-GO nun kullanım esasları BTK tarafından belirlenecektir...

44 IPv6 İleri Seviye Özelliklerinin Kullanılabilirliği

45 Proje ve EĞİTİM EĞİTİM: Krizden önce eğitim Kriz bir gün gelecekse, önlemini EĞİTİM ile al Ar-Ge yapacak insan ağının oluşturulması için yaygınlaştırma ve bilinçlendirme Ulusal IPv6 Konferansı: 2010 Aralık IPv6 Çalıştayı: 2010 Eylül

46 ULAKBİM IPv6 Trafik Değişim Noktasına Bağlantı Protokolü IPv6-DN ye (Trafik Değişim Noktası) kimler bağlanacak? ISS lar Lisanslılar... ULAKNET uçları Zaten bağlılar Amaç: 1) Proje olanakları ile IPv6-GO yu etkinleştirmek 2) Kendi olanaklarımız ile IPv6-DN dan trafik değişimini sağlamak. METEKSAN.NET (aktif) KOC.NET (Sözleşme imzalandı) TELLCOM (Sözleşme imzalandı) 2 firma ila görüşmeler devam ediyor.

47 Türkiye İçin IPv6 Geçiş Stratejileri Türkiye de IPv6 ya geçişin en verimli güvenli ve makul biçimde gerçekleşmesi için teknik, mali ve idari veri ve kuralların bir arada modellendiği IPv6 Bilgi Üretim ve Yönetim Sistemini oluşturulacaktır

48 IPv6 Geçiş Anketi Sonuçlandırma Süreci 7 Mayıs: Taslak Anketin Kamu Kurumları ve ISS ile paylaşımı 22 Mayıs: Geri dönüşlerin değerlendirilmesi, Anketin son halinin oluşması 25 Mayıs: BTK tarafından Anketin doldurulması için yazıların gönderilmesi 7-10 Haziran: Anketin doldurulması 15 Haziran: Değerlendirme sürecinin başlaması

49 IPv6 Geçiş Anketi Kamu Kurumlarına Türkiye geçiş stratejisinin belirlenmesi için IPv6 anketi gönderilecek mevcut donanım / yazılım / servis eğitim durum tespiti Farklı ağlar için farklı yaklaşımlar (VEDOP, POLNET, UYAP, TAKBİS vs) Internet e açık ağlar / kapalı ağlar Internet e açık servisler / kapalı servisler Internet çıkışı tek olanlar / çoklu olanlar Farklı TOPOLOJİLER Farklı Hiyerarşik yapılanmalar

50 IPv6 Geçiş Anketi Doğru kişi olmadığınızı düşünüyorsanız BTK ya bildirim!!! Anketin doldurulmasının doğuracağı kaygılar? E-Dönüşüm İcra Kurulu (DPT, BTK) NDA (non disclousure agreement) yollanacak Hukuki sorumluluk bizde Doldurulduğunda bu bilgilerin güvenliğinin sağlanması?

51 Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi Serkan Orcan (ULAKBİM) Enstitü Müdür Yardımcısı

Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi. Onur Bektaş (ULAKBİM) Sistem Yöneticisi

Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi. Onur Bektaş (ULAKBİM) Sistem Yöneticisi Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi Onur Bektaş (ULAKBİM) Sistem Yöneticisi İçerik Giriş Nereden nereye? Proje aşamaları IPv6-GO IPv6 Durum Tespit Anketi Nereden Nereye? (ULAKNET)

Detaylı

ULAKNET IPv6 Tecrübeleri

ULAKNET IPv6 Tecrübeleri ULAKNET IPv6 Tecrübeleri Onur BEKTAŞ onur at ulakbim. gov. tr 13 Şubat 2008 TK 1 İÇERİK ULAKBİM & ULAKNET tanıtım. Dünyadaki durum. ULAKNET IPv6 Tarihçe. Yaşadığımız Sorunlar. Önerilerimiz. Sorular. 13

Detaylı

Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi. Serkan Orcan (ULAKBİM) Enstitü Müdür Yardımcısı (teknik)

Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi. Serkan Orcan (ULAKBİM) Enstitü Müdür Yardımcısı (teknik) Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi Serkan Orcan (ULAKBİM) Enstitü Müdür Yardımcısı (teknik) İçerik Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi Türkiye de IPv6 önemli

Detaylı

Türkiye İçin IPv6 Geçişi Zaman/Aşama Planı Önerisi. Onur Bektaş, Murat Soysal, Serkan Orcan

Türkiye İçin IPv6 Geçişi Zaman/Aşama Planı Önerisi. Onur Bektaş, Murat Soysal, Serkan Orcan Türkiye İçin IPv6 Geçişi Zaman/Aşama Planı Önerisi Onur Bektaş, Murat Soysal, Serkan Orcan İçerik Aşama / Zaman planının cevaplaması gereken sorular Dünyadaki Durum IPv6 Geçişi Zaman/Aşama Planı Yapısı

Detaylı

UlakNet IPv6 Görev Gücü Oluşumu. Onur BEKTAŞ onur at ulakbim.gov.tr

UlakNet IPv6 Görev Gücü Oluşumu. Onur BEKTAŞ onur at ulakbim.gov.tr UlakNet IPv6 Görev Gücü Oluşumu Onur BEKTAŞ onur at ulakbim.gov.tr Dünyada IPv6 Çin ve Japonya IPv6 kullanımında lider. Avrupa Birliği 6Net,Euro6IX,6Diss projeleri. Avrupa Akademik Ağı Geant 2003 yılından

Detaylı

ULAKNET ve Türk Ulusal Grid Altyapı (TUGA) Projesi Serkan ORCAN Müdür Yardımcısı (teknik) TÜBİTAK - ULAKBİM serkan@ulakbim.gov.tr II. Ulusal Grid Çalıştayı Ankara 2007 İçerik Ağlaşmada Dönüm Noktaları

Detaylı

IPV6 YA GEÇİŞ SÜRECİNDE YAŞANANLAR. Mahire AKTAŞ Bilişim Uzmanı Mayıs 2010

IPV6 YA GEÇİŞ SÜRECİNDE YAŞANANLAR. Mahire AKTAŞ Bilişim Uzmanı Mayıs 2010 IPV6 YA GEÇİŞ SÜRECİNDE YAŞANANLAR Mahire AKTAŞ Bilişim Uzmanı Mayıs 2010 IPv6 YA GEÇİŞ? 2012 ortalarında IPv4 adreslerinin tükenmesi bekleniyor Uluslararası kuruluşlar IPv6 ya geçişi için çağrıda bulunuyor

Detaylı

BTK nın IPv6 ya İlişkin Çalışmaları

BTK nın IPv6 ya İlişkin Çalışmaları BTK nın IPv6 ya İlişkin Çalışmaları Sezen YEŞİL Bilişim Uzmanı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) IPv6 Konferansı Ankara, Türkiye 12 Ocak 2011 1 Gündem BTK nın Görevleri BTK nın Çalışmaları Başbakanlık

Detaylı

IP Üzerinden Ses İletimi (VOIP) Servisi

IP Üzerinden Ses İletimi (VOIP) Servisi IP Üzerinden Ses İletimi (VOIP) Servisi Neşe Kaptan Koç III. ULAKNET Çalıştayı ve Eğitimi Adnan Menderes Üniversitesi Didim MYO/Aydın 31 Mayıs - 3 Haziran 2009 Gündem VoIP Nedir? ULAKNET VoIP Servisi ULAKNET

Detaylı

Yeni Nesil IP Protokolü (IPv6) ve Güvenlik

Yeni Nesil IP Protokolü (IPv6) ve Güvenlik Yeni Nesil IP Protokolü (IPv6) ve Güvenlik Onur BEKTAŞ (onur at ulakbim.gov.tr) Murat SOYSAL (msoysal at ulakbim.gov.tr) 23/12/2006 InetTR 1 İçerik IPv6 Tanıtım, Giriş. IPv6 nın güvenlik yönünden artıları.

Detaylı

IPv6 Geçiş Yöntemleri Analizi

IPv6 Geçiş Yöntemleri Analizi Ulusal IPv6 Protokol Alt Yapısı Tasarımı ve Geçiş Projesi 12-13 Ocak 2011 IPv6 Geçiş Yöntemleri Analizi Selçuk COŞAN Dünyada IP IANA(Internet Assigned Numbers Authority) Dünyada ve IPv6 adreslerinin sorumluğu

Detaylı

Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi

Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi Türkiye deki tüm akademik kurumları birbirine ve sonra küresel araştırma ağlarına bağlayan, Ulusal Akademik Ağ altyapısını işleten, Ar-Ge faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde

Detaylı

ULAKNET VoIP Servisi ve VoIP Çalışma Grubu

ULAKNET VoIP Servisi ve VoIP Çalışma Grubu ULAKNET VoIP Servisi ve VoIP Çalışma Grubu Neşe Kaptan Koç III. ULAKNET Çalıştayı ve Eğitimi Adnan Menderes Üniversitesi Didim MYO/Aydın 31 Mayıs - 3 Haziran 2009 Gündem VoIP nedir? VoIP için Kullanılan

Detaylı

AĞ TEMELLERİ 4.HAFTA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ AKHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU

AĞ TEMELLERİ 4.HAFTA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ AKHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU AĞ TEMELLERİ 4.HAFTA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ AKHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU Öğr. Gör. MEHMET CAN HANAYLI ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Asimetrik Sayısal Abone Hattı, veri ve ses iletiminin aynı

Detaylı

Bilgisayar Sistemleri ilk ortaya çıktığında...

Bilgisayar Sistemleri ilk ortaya çıktığında... Bilgisayar Ağları Bilgisayar Sistemleri ilk ortaya çıktığında... Merkezi yapıya sahip ENIAC (1945) ~167 m² 30 ton IBM 650 (1960) K.G.M Dk.da ~ 74000 işlem 12 yıl kullanılmıştır http://the eniac.com www.kgm.gov.tr

Detaylı

Yeni Nesil İnternet Protokolü, IPv6. Sistem Yöneticisi

Yeni Nesil İnternet Protokolü, IPv6. Sistem Yöneticisi Yeni Nesil İnternet Protokolü, IPv6 O B kt (ULAKBİM) Onur Bektaş (ULAKBİM) Sistem Yöneticisi İçerik IPv6, Yeni nesil internet protokolü ne kadar yeni Sorular / cevaplar Neden IPv6 ya ihtiyaç duyuldu IPv6

Detaylı

AĞ TEKNOLOJİLERİ DURUM TESPİT KOMİSYONU (AT-DTK) IV. ULAKNET Çalıştay ve Eğitimi. Yusuf ÖZTÜRK ULAKBİM 24 Mayıs 2010

AĞ TEKNOLOJİLERİ DURUM TESPİT KOMİSYONU (AT-DTK) IV. ULAKNET Çalıştay ve Eğitimi. Yusuf ÖZTÜRK ULAKBİM 24 Mayıs 2010 AĞ TEKNOLOJİLERİ DURUM TESPİT KOMİSYONU (AT-DTK) IV. ULAKNET Çalıştay ve Eğitimi Yusuf ÖZTÜRK ULAKBİM 24 Mayıs 2010 Kuruluş amacı Ağ Teknolojileri Durum Tespit Komisyonu (AT- DTK) çalışma usul ve esaslarının

Detaylı

IPv6 Ağlarında VoIP NETAŞ. 12-13 Ocak 2011. Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçiş Projesi

IPv6 Ağlarında VoIP NETAŞ. 12-13 Ocak 2011. Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçiş Projesi Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçiş Projesi 12-13 Ocak 2011 IPv6 Ağlarında VoIP Ali Katkar Hakkı Asım Terci Ceyda Gülen Akyıldız Rıdvan Özaydın İçerik Giriş VoIP Kavramları IPv4 ile Yaşanan

Detaylı

IPv6:Uluslararası Çalışmalar ve Türkiye de Durum. Mahire AKTAŞ Bilişim Uzmanı. 12-13 Ocak 2011, IPv6 Konferansı, ANKARA

IPv6:Uluslararası Çalışmalar ve Türkiye de Durum. Mahire AKTAŞ Bilişim Uzmanı. 12-13 Ocak 2011, IPv6 Konferansı, ANKARA IPv6:Uluslararası Çalışmalar ve Türkiye de Durum Mahire AKTAŞ Bilişim Uzmanı 12-13 Ocak 2011, IPv6 Konferansı, ANKARA İçerik IPv6 IPv6 nın IPv4 e Göre Üstünlükleri IPv6 ya Geçişi Zorlayıcı Nedenler Uluslararası

Detaylı

Çoklu Dağıtım (Multicast) Servisi

Çoklu Dağıtım (Multicast) Servisi Çoklu Dağıtım (Multicast) Servisi Neşe Kaptan Koç III. ULAKNET Çalıştayı ve Eğitimi Adnan Menderes Üniversitesi Didim MYO/Aydın 31 Mayıs - 3 Haziran 2009 Multicast Nedir? Multicast, çoklu ortam verilerinin

Detaylı

2013/101 (Y) BTYK nın 25. Toplantısı. Üstün Yetenekli Bireyler Stratejisi nin İzlenmesi [2013/101] KARAR

2013/101 (Y) BTYK nın 25. Toplantısı. Üstün Yetenekli Bireyler Stratejisi nin İzlenmesi [2013/101] KARAR 2013/101 (Y) Üstün Yetenekli Bireyler Stratejisi nin İzlenmesi [2013/101] BTYK nın 2009/102 no.lu kararı kapsamında hazırlanan ve 25. toplantısında onaylanan Üstün Yetenekli Bireyler Stratejisi nin koordinasyonunun

Detaylı

TÜRKİYE İÇİN IPv6 GEÇİŞİ ZAMAN/AŞAMA PLANI ÖNERİSİ

TÜRKİYE İÇİN IPv6 GEÇİŞİ ZAMAN/AŞAMA PLANI ÖNERİSİ TÜRKİYE İÇİN IPv6 GEÇİŞİ ZAMAN/AŞAMA PLANI ÖNERİSİ Onur BEKTAŞ Murat SOYSAL Serkan ORCAN Abstract IPv6 is expected to become the new standard for Internet in the forthcoming years. The shortage of IP addresses

Detaylı

IPv6 Saldırı Araçları ve IPv6-GO Uygulamaları. Emre YÜCE - TÜBİTAK ULAKBİM 6 Mayıs 2010

IPv6 Saldırı Araçları ve IPv6-GO Uygulamaları. Emre YÜCE - TÜBİTAK ULAKBİM 6 Mayıs 2010 IPv6 Saldırı Araçları ve IPv6-GO Uygulamaları Emre YÜCE - TÜBİTAK ULAKBİM 6 Mayıs 2010 Sunum İçeriği Kısaca IPv6 Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi IPv6 Geliştirme Ortamı (IPv6-GO)

Detaylı

Tuğrul Boztoprak. 1 Haziran 2009 III. ULAKNET Çalıştay ve Eğitimi

Tuğrul Boztoprak. 1 Haziran 2009 III. ULAKNET Çalıştay ve Eğitimi Marmara Üniversitesi nde IPv6 Deneyimi Hüseyin Yüce (huseyin@marmara.edu.tr) Tuğrul Boztoprak (tugrul@marmara.edu.tr) Korkunun Ecele Faydası Yok! 1. IPv6 adresi almak 2. Ana yönlendiricisinde IPv6 yönlendirme

Detaylı

Türkiye nin İnternet ve Genişbant Verileri Üzerine Bir Araştırma

Türkiye nin İnternet ve Genişbant Verileri Üzerine Bir Araştırma Akademik Bilişim 12 - XIV. Akademik Bilişim Konferansı Bildirileri 1-3 Şubat 2012 Uşak Üniversitesi Türkiye nin İnternet ve Genişbant Verileri Üzerine Bir Araştırma Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm

Detaylı

1. Bu alana anketi dolduran kişinin kimlik ve kurum/kuruluş ve iletişim bilgileri yazılmalıdır.

1. Bu alana anketi dolduran kişinin kimlik ve kurum/kuruluş ve iletişim bilgileri yazılmalıdır. IPv6 Anket Sorularına Yönelik Açıklamalar 1 1. Bu alana anketi dolduran kişinin kimlik ve kurum/kuruluş ve iletişim bilgileri yazılmalıdır. 2. Kurumunuzun/Kuruluşunuzun bilgi işlem biriminde çalışan personelin

Detaylı

Yeni Nesil Ağ Güvenliği

Yeni Nesil Ağ Güvenliği Yeni Nesil Ağ Güvenliği Ders 6 Mehmet Demirci 1 Bugün Taşıma katmanı güvenliği (TLS, SSL) İnternet katmanı güvenliği (IPSec) Kablosuz bağlantı güvenliği Güvenlik duvarları 2 SSL/TLS SSL ilk olarak Netscape

Detaylı

1.2.1. Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (TÜBİTAK ULAKBİM)

1.2.1. Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (TÜBİTAK ULAKBİM) 1.1. TÜBİTAK ULAKBİM 2011 Faliyet Raporu 1.2. Ar-Ge Kolaylık Birimleri Faaliyetleri 1.2.1. Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (TÜBİTAK ULAKBİM) Araştırma ve eğitim kurumları arasında araştırma ve eğitim

Detaylı

Meşrutiyet Caddesi 12/10 06540 Kızılay/ANKARA T: +90 (312) 417 0 254 info@cliguru.com

Meşrutiyet Caddesi 12/10 06540 Kızılay/ANKARA T: +90 (312) 417 0 254 info@cliguru.com ICND1 - Interconnecting Cisco Network Devices-1 1. Basit Ağ oluşturma Ağ Fonksiyonları Ağ Güvenliği Bilgisayardan bilgisayara iletişim modeli TCP/IP's İnternet Katmanı TCP/IP's Taşıma Katmanı Paket İletim

Detaylı

2010 Faaliyetlerimiz & TÜBİTAK EKUAL Değerlendirme

2010 Faaliyetlerimiz & TÜBİTAK EKUAL Değerlendirme Cahit Arf Bilgi Merkezi 2010 Faaliyetlerimiz & TÜBİTAK EKUAL Değerlendirme Dr. Elif Aytek GÜRSES ULAKBİM Md.Yrd.V. (Cahit Arf Bilgi Merkezi) elif@ulakbim.gov.tr 23-25 Mayıs 2011 TÜBİTAK EKUAL VII. Yıllık

Detaylı

UHeM ve Bulut Bilişim

UHeM ve Bulut Bilişim UHeM ve Bulut Bilişim Özden AKINCI Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (UHeM) Bilim ve Mühendislik Uygulamalar Müdürü 11.07.2012 UHeM hakkında Vizyon: Yüksek başarımlı hesaplama, bilgi teknolojileri

Detaylı

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi İçeriği

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi İçeriği ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi İçeriği BÖLÜM 1 KİŞİSEL BİLGİSAYAR DONANIMI 1.1. Kişisel Bilgisayarlar ve Uygulamalar Bilgisayarların Kullanım Şekli ve Yeri Bilgisayar Tipleri (Sunucular,

Detaylı

TÜRKİYE NİN İNTERNET VE GENİŞBANT VERİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

TÜRKİYE NİN İNTERNET VE GENİŞBANT VERİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA TÜRKİYE NİN İNTERNET VE GENİŞBANT VERİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Evren SEZGİN 1, Turgut Fatih KASALAK 1 1 Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı, Antalya esezgin@akdeniz.edu.tr, tfatih@akdeniz.edu.tr

Detaylı

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı HAFTA IV Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2016 2017 Güz Yarıyılı Open System Interconnection (OSI) OSI modeli sıradüzensel 7 katmandan oluşur. OSI modeli hala geliştirilmekte olmasına rağmen satıcılar ve standart

Detaylı

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI İŞ TANIMLARI SIRA NO ADI SOYADI GÖREV TANIMLARI

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI İŞ TANIMLARI SIRA NO ADI SOYADI GÖREV TANIMLARI SIRA NO ADI SOYADI BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI İŞ TANIMLARI GÖREV TANIMLARI 1 Fidan IŞIK DAİRE BAŞKANI Bilgi İşlem Daire Başkanlığında yapılan tüm işlerin sevk ve idaresini yapmak. SEKRETERLİK 1 Halit

Detaylı

e-dönüşüm Türkiye Projesi 2005 Eylem Planı İlerleme Raporu Sunuşu

e-dönüşüm Türkiye Projesi 2005 Eylem Planı İlerleme Raporu Sunuşu e-dönüşüm Türkiye Projesi 2005 Eylem Planı İlerleme Raporu Sunuşu N.Murat İNCE DPT Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı 15 Eylül 2005 1 2005 Eylem Planı Genel Tanıtımı - Bilgi Toplumu Stratejisi hazırlıklarının

Detaylı

TÜBİTAK ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) 1996-2008 : 12 Yıllık Ulusal Merkez Öyküsü

TÜBİTAK ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) 1996-2008 : 12 Yıllık Ulusal Merkez Öyküsü SAĞLIK BİLİMLERİNDE SÜRELİ YAYINCILIK - 2008 Açılış Konuşmaları TÜBİTAK ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) 1996-2008 : 12 Yıllık Ulusal Merkez Öyküsü 1. GİRİŞ Cem SARAÇ - Fatma BAŞAR ULAKBİM

Detaylı

ULUSAL SİBER GÜVENLİK STRATEJİ TASLAK BELGESİ

ULUSAL SİBER GÜVENLİK STRATEJİ TASLAK BELGESİ ULUSAL SİBER GÜVENLİK STRATEJİ TASLAK BELGESİ Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgi Güvenliği Derneği II. Başkan 1 Neden İhtiyaç Duyuldu Diğer Ülke Örnekleri

Detaylı

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU

STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU FAKÜLTE/BÖLÜM ADI: STRATEJİK PLAN, AMAÇ, HEDEF VE FAALİYET TABLOSU Stj. Amaç No Hedef No Faaliyet No Performans no Stratejik Amaç / Hedef / Faaliyet Tanımı 2008 mevcut durum 2009 2010 2011 2012 2013 Faaliyet

Detaylı

Ağ Teknolojileri. Ağ Temelleri. Bir ağ kurmak için

Ağ Teknolojileri. Ağ Temelleri. Bir ağ kurmak için Ağ Teknolojileri Ağ Temelleri Bir ağdan söz edebilmek için en az 2 bilgisayarın birbirlerine uygun bir iletişim ortamıyla bağlanması gerekmektedir. Üst sınır yok! Dünyadaki en büyük bilgisayar ağı İnternet

Detaylı

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı EKi Salı, Perşembe Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı EKi Salı, Perşembe Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU Elbistan Meslek Yüksek Okulu 2015 2016 Güz Yarıyılı 22-23 EKi. 2015 Salı, Perşembe Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU OSI modeli sıradüzensel 7 katmandan oluşur. OSI modeli hala geliştirilmekte olmasına rağmen

Detaylı

www.oncuguvenlik.com.tr

www.oncuguvenlik.com.tr BİLGİSAYARDAKİ YEREL AĞ IP ADRES (LAN IP) AYARLARI Bu kitapçık; 3 farklı işletim sisteminde, bilgisayarınızın otomatik aldığı ip adresini öğrenmeyi ve bilgisayarınıza sabit ip verme işlemlerini göstermektedir.

Detaylı

Telekomünikasyon Sektörünün Durumu Altyapı-Rekabet-Büyüme Sorunları Kamu-Bilişim Sektörü Bağlantısı. TBD Kamu-BİB'19. TELKODER 27 Ekim 2017

Telekomünikasyon Sektörünün Durumu Altyapı-Rekabet-Büyüme Sorunları Kamu-Bilişim Sektörü Bağlantısı. TBD Kamu-BİB'19. TELKODER 27 Ekim 2017 Telekomünikasyon Sektörünün Durumu Altyapı-Rekabet-Büyüme Sorunları Kamu-Bilişim Sektörü Bağlantısı TBD Kamu-BİB'19 TELKODER 27 Ekim 2017 TELKODER Üyeleri Bir VPN Hizmetini (KamuNet) Diğer İşletmeciler

Detaylı

BÖLÜM 7. Telekomünikasyon, İnternet ve, Kablosuz Teknoloji. Doç. Dr. Serkan ADA

BÖLÜM 7. Telekomünikasyon, İnternet ve, Kablosuz Teknoloji. Doç. Dr. Serkan ADA BÖLÜM 7 Telekomünikasyon, İnternet ve, Kablosuz Teknoloji Doç. Dr. Serkan ADA Bilgisayar Ağı Nedir? En yalın haliyle ağ, iki veya daha fazla birbirine bağlı bilgisayardan oluşur. Bilgisayar Ağı Nedir?

Detaylı

Pardus Çalıştayı 2014. Hayrettin Bucak ULAKBİM Müdür V. 25.06.2014

Pardus Çalıştayı 2014. Hayrettin Bucak ULAKBİM Müdür V. 25.06.2014 Pardus Çalıştayı 2014 Hayrettin Bucak ULAKBİM Müdür V. 25.06.2014 Hoş geldiniz ULAKBİM Hakkında Pardus Tarihçesi Pardus Sürümleri Eğitim Çalışmaları Gerçekleştirilen Projeler ULAKBİM Hakkında ULAKNET ile;

Detaylı

BILGİSAYAR AĞLARI. Hakan GÖKMEN tarafından hazırlanmıştır.

BILGİSAYAR AĞLARI. Hakan GÖKMEN tarafından hazırlanmıştır. BILGİSAYAR AĞLARI Bilgisayar Ağı Nedir? En az iki bilgisayarın kaynakları ve bilgileri paylaşmak amacıyla çeşitli şekillerde bağlanması sonucu oluşmuş iletişim altyapısına Bilgisayar Ağı denir. Sizce bilgisayar

Detaylı

Sektörel Rekabet ve Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı Ocak 2008 İstanbul

Sektörel Rekabet ve Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı Ocak 2008 İstanbul Telekomünikasyon Sektöründe Rekabet Sektörel Rekabet ve Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı Ocak 2008 İstanbul Gündem Genel İstatistikler Pazar Analizleri Sabit Arama Pazarı Mobil Arama Pazarı Genişbant

Detaylı

ULAKNET KULLANIM POLİTİKASI

ULAKNET KULLANIM POLİTİKASI ULAKNET KULLANIM POLİTİKASI MADDE 1. AMAÇ Bu kullanım politikası; Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) bir enstitüsü olan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2012 YILI STRATEJİK PLANI DEĞERLENDİRME RAPORU

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2012 YILI STRATEJİK PLANI DEĞERLENDİRME RAPORU 2012 YILI STRATEJİK PLANI DEĞERLENDİRME RAPORU Stratejik Gösterge 1 (Stratejik Hedef 2.2.1.) : Yerel Ağ hizmetlerinin son kullanıcılara ulaştırılmasında 2012 yılı sonu itibarıyla %99 oranlarında erişilebilirlik

Detaylı

Siber Güvenlik Basın Buluşması. C.Müjdat Altay 15 Haziran 2015

Siber Güvenlik Basın Buluşması. C.Müjdat Altay 15 Haziran 2015 Siber Güvenlik Basın Buluşması C.Müjdat Altay 15 Haziran 2015 Kısaca Netaş Ülkemizin her türlü bilgi ve iletişim teknolojisi ihtiyacını karşılamak için çalışıyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirilen birçok

Detaylı

İPv4 İLE İPv6 PROTOKOLLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE KURUMSAL VERİ GÜVENLİĞİNİN İPV6 İLE SAĞLANMASI

İPv4 İLE İPv6 PROTOKOLLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE KURUMSAL VERİ GÜVENLİĞİNİN İPV6 İLE SAĞLANMASI GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM ENSTİTÜSÜ Bilişim Sistemleri Bölümü İPv4 İLE İPv6 PROTOKOLLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE KURUMSAL VERİ GÜVENLİĞİNİN İPV6 İLE SAĞLANMASI Sunu Planı Giriş İPv4 ile İPv6 Karşılaştırması

Detaylı

Toplumlar için bilginin önemi

Toplumlar için bilginin önemi Toplumlar için bilginin önemi İnsanlık tarihi günümüze kadar şu toplumsal aşamalardan geçmiştir: İlkel toplum Doğa, avlanma Tarım toplumu MÖ.800-1750 ler Toprak, basit iş bölümü Sanayi toplumu Makinalaşma

Detaylı

Projeyi neden yürütmek istiyoruz?

Projeyi neden yürütmek istiyoruz? Projeyi neden yürütmek istiyoruz? Bilgisayar ağları, bilgi alışverişinin çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği ve bilgiye kolay ulaşım sağlayan bir bilgi havuzudur. Dev bir bilgisayar ağı ve bunun sonucu

Detaylı

INDICATE DİJİTAL KÜLTÜREL MİRAS ALTYAPISI İÇİN ULUSLAR ARASI BİR AĞ PROJESİ

INDICATE DİJİTAL KÜLTÜREL MİRAS ALTYAPISI İÇİN ULUSLAR ARASI BİR AĞ PROJESİ INDICATE DİJİTAL KÜLTÜREL MİRAS ALTYAPISI İÇİN ULUSLAR ARASI BİR AĞ PROJESİ 09 11 Mayıs 2012 Bodrum İçerik Indicate Projesi Kültürel Mirasın Sayısallaştırılarak Korunması Indicate Projesi, Avrupa Birliği

Detaylı

TR-GRID ULUSAL GRID OLUŞUMU GRID PROJELERİ TÜBİTAK ULAKBİM

TR-GRID ULUSAL GRID OLUŞUMU GRID PROJELERİ TÜBİTAK ULAKBİM TR-GRID ULUSAL GRID OLUŞUMU GRID PROJELERİ TÜBİTAK ULAKBİM Ankara, Şubat 2007 ULUSAL GRID OLUŞUMU TR-GRID Ulusal Grid Oluşumu: Grid çalışmaları ULAKBİM koordinasyonunda hesaplama kaynaklarının grid altyapısı

Detaylı

Internetin Yapı Taşları

Internetin Yapı Taşları Internetin Yapı Taşları Ali Erdinç Köroğlu III. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği 13 Mayıs 200 Milli Kütüphane - Ankara Internetin Yapı Taşları OSI Katmanı TCP Katmanı IP Katmanı IP Adresleme IP Sınıfları

Detaylı

2. hafta Bulut Bilişime Giriş

2. hafta Bulut Bilişime Giriş 1 2. hafta Bulut Bilişime Giriş 3. Bulut Bilişime Duyulan İhtiyaç Son yıllarda veri kullanımında görülen artışlar sayesinde verinin elde edilmesi ve üzerinde analizler yapılarak genel değerlendirmelerde

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU 2010 Yılı Faaliyetleri 2011 Yılı İş Planı Basın Bilgilendirme Toplantısı 26 Ocak 2011 Ankara GÜNDEM 2010 YILI ÖNEMLİ PAZAR GÖSTERGELERİ 2010 YILI ÇALIŞMALARI ve 2011

Detaylı

Niçin Bilinçli ve Güvenli İnternet?

Niçin Bilinçli ve Güvenli İnternet? Niçin Bilinçli ve Güvenli İnternet? Sanal ortamdaki katalog suçlardan öğretmen ve öğrencilerimiz korunsun, Sanal suçlular okulumuza ve evimize girmesin, Masumlar suçlu olmasın, Çocuklarımız istismar edilmesin,

Detaylı

EGE Üniversitesi Network (Ağ) Altyapısı

EGE Üniversitesi Network (Ağ) Altyapısı EGE Üniversitesi Network (Ağ) Altyapısı Dr. Enis Karaarslan Ege Üniversitesi Network Yönetim Grubu Danışmanı 11/4/2009 Dr. Enis KARAARSLAN 1 HEDEF Ege Üniversitesi Bilgisayar Ağı (Computer Network) ) altyapısını,

Detaylı

Gökhan AKIN ĐTÜ/BĐDB Ağ Grubu Başkanı - ULAK/CSIRT. Sınmaz KETENCĐ ĐTÜ/BĐDB Ağ Uzmanı

Gökhan AKIN ĐTÜ/BĐDB Ağ Grubu Başkanı - ULAK/CSIRT. Sınmaz KETENCĐ ĐTÜ/BĐDB Ağ Uzmanı IPv6 da Bir Sonraki Adım V1.1 Gökhan AKIN ĐTÜ/BĐDB Ağ Grubu Başkanı - ULAK/CSIRT Sınmaz KETENCĐ ĐTÜ/BĐDB Ağ Uzmanı Adnan Menderes Üniversitesi Didim MYO IPV6 Adresi Aldık ya Sonra? IPv4 IPv6 Intranet IPv4

Detaylı

Gökhan AKIN ĐTÜ/BĐDB Ağ Grubu Başkanı ULAK/CSIRT. Sınmaz KETENCĐ ĐTÜ/BĐDB Ağ Uzmanı

Gökhan AKIN ĐTÜ/BĐDB Ağ Grubu Başkanı ULAK/CSIRT. Sınmaz KETENCĐ ĐTÜ/BĐDB Ağ Uzmanı IPv6 da Bir Sonraki Adım Yazarlar Gökhan AKIN ĐTÜ/BĐDB Ağ Grubu Başkanı ULAK/CSIRT Sınmaz KETENCĐ ĐTÜ/BĐDB Ağ Uzmanı IPV6 Adresi Aldık Ya Sonra? ADSL vs ile bağlantı IPV4/IPV6 Kurum Personeli Đstemci IPv4

Detaylı

IPv6:ULUSLARARASI ÇALIŞMALAR VE TÜRKİYE DE DURUM

IPv6:ULUSLARARASI ÇALIŞMALAR VE TÜRKİYE DE DURUM IPv6:ULUSLARARASI ÇALIŞMALAR VE TÜRKİYE DE DURUM Mahire AKTAŞ Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU Özet-İnternet protokolü insanlığı bilgi çağına taşıyan İnternetin temel yapı taşı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada

Detaylı

GENİŞBANT VE IP TEKNOLOJİLERİ SERTİFİKASYON PROGRAMI GAZİ ÜNİVERSİTESİ

GENİŞBANT VE IP TEKNOLOJİLERİ SERTİFİKASYON PROGRAMI GAZİ ÜNİVERSİTESİ GENİŞBANT VE IP TEKNOLOJİLERİ SERTİFİKASYON PROGRAMI GAZİ ÜNİVERSİTESİ İÇİNDEKİLER GENİŞBANT VE IP TEKNOLOJİLERİ SERTİFİKASYON PROGRAMI 3 Sertifika Programının Amacı 4-5 Eğitim Haritası 6 Telekomünikasyon

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞLARI VE İLETİŞİM

BİLGİSAYAR AĞLARI VE İLETİŞİM Hafta 6: IP Adresleme ve Yönlendirme BİLGİSAYAR AĞLARI VE İLETİŞİM 1. IP Adresleme ve Alt Ağlar (Subnets) 1. IP Adres Sınıfları 1. A sınıfı Adresler 2. B Sınıfı Adresler 3. C sınıfı Adresler 4. D Sınıfı

Detaylı

Tarımsal Üretim Uygulamalarında Bulut Hesaplama (Cloud Computing) Teknolojisi

Tarımsal Üretim Uygulamalarında Bulut Hesaplama (Cloud Computing) Teknolojisi Tarımsal Üretim Uygulamalarında Bulut Hesaplama (Cloud Computing) Teknolojisi Dr. İlker ÜNAL Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Doç.Dr. Mehmet TOPAKCI

Detaylı

Türkiye İç Denetim Kongresi, 11 Kasım 2013. Sosyal Medya Riski ve Denetimi. Doğan Tanrıseven EY Danışmanlık Hizmetleri, Direktör

Türkiye İç Denetim Kongresi, 11 Kasım 2013. Sosyal Medya Riski ve Denetimi. Doğan Tanrıseven EY Danışmanlık Hizmetleri, Direktör Türkiye İç Denetim Kongresi, 11 Kasım 2013 Sosyal Medya Riski ve Denetimi Doğan Tanrıseven EY Danışmanlık Hizmetleri, Direktör Sosyal Medya Kavramı Anket Soruları Sayfa 2 Sosyal Medya Kavramı Geleneksel

Detaylı

Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı

Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı Devlet Planlama Teşkilatı Bilgi Toplumu Dairesi 25 Ekim 2007 Gündem Bilgi Toplumu Stratejisi Yaklaşımı Strateji Bileşenleri Hedefler Eylem Planı İzleme ve Ölçümleme

Detaylı

Liberalleşmenin Türkiye Enerji. 22 Şubat 2012

Liberalleşmenin Türkiye Enerji. 22 Şubat 2012 Liberalleşmenin Türkiye Enerji Piyasasına Etkileri i 22 Şubat 2012 Liberalleşmenin son kullanıcılara yararları somutları çeşitli sektörlerde kanıtlanmıştır Telekom Havayolu Liberalleşme öncesi > Genellikle

Detaylı

300 BANT KABLOSUZ ERİŞİM NOKTASI YÖNLENDİRİCİ

300 BANT KABLOSUZ ERİŞİM NOKTASI YÖNLENDİRİCİ 300 BANT KABLOSUZ ERİŞİM NOKTASI YÖNLENDİRİCİ Hızlı Kurulum Kılavuzu DN-7059-2 İçindekiler Paket İçeriği... Sayfa 1 Ağ Bağlantılarını Oluşturma... Sayfa 2 Ağ Kurulumu... Sayfa 3 Paket İçeriği Bu yönlendiriciyi

Detaylı

Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Programcılığı Bilgisayar Programcılığı Uzaktan Eğitim Programı e-bġlg 121 AĞ TEKNOLOJĠLERĠNĠN TEMELLERĠ Öğr. Gör. Bekir Güler E-mail: bguler@fatih.edu.tr Hafta 5: Ağ (Network) katmanı I 4. 1 Giriş 4.2 Sanal devre (virtual

Detaylı

Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (TÜBİTAK 1007)

Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (TÜBİTAK 1007) Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (TÜBİTAK 1007) Mustafa AY Kamu Araştırmaları Destek Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri 7 Haziran 2011, Bilkent Üniversitesi TARAL Amacı

Detaylı

Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Ağları - 1 (BİL 403)

Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Ağları - 1 (BİL 403) Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Ağları - 1 (BİL 403) GENEL DERS BİLGİLERİ Öğretim Elemanı : Yrd.Doç. Dr. Birim BALCI Ofis : MUH 310 Ofis Saatleri : Telefon : 0216 626 10

Detaylı

IPv6 ve UlakNet Geçi planı. Hayrettin BUCAK TÜB TAK - ULAKB M

IPv6 ve UlakNet Geçi planı. Hayrettin BUCAK TÜB TAK - ULAKB M IPv6 ve UlakNet Geçi planı Hayrettin BUCAK TÜB TAK - ULAKB M 20 Yılı A kın Bir Süre Önce IP bundan yakla ık 20 yılı a kın bir süre önce geli tirilmi bir teknolojidir. lk olarak kısıtlı bir ekilde (askeri

Detaylı

YÖK DOKÜMANTAYON MERKEZİ HİZMETLERİ

YÖK DOKÜMANTAYON MERKEZİ HİZMETLERİ TÜBİTAK-ULAKBİM CAHİT ARF BİLGİ MERKEZİ DANIŞMA HİZMETLERİ NDEKİ GELİŞMELER VE MAKALE FOTOKOPİ İSTEK SİSTEMİ Filiz YÜCEL Internet ve bilgi teknolojisindeki hızlı gelişmeler bilgi merkezlerinin verdiği

Detaylı

5651 ve 5070 Sayılı Kanun Tanımlar Yükümlülükler ve Sorumluluklar Logix v2.3 Firewall. Rekare Bilgi Teknolojileri

5651 ve 5070 Sayılı Kanun Tanımlar Yükümlülükler ve Sorumluluklar Logix v2.3 Firewall. Rekare Bilgi Teknolojileri 5651 ve 5070 Sayılı Kanun Tanımlar Yükümlülükler ve Sorumluluklar Logix v2.3 Firewall 5651 Sayılı Kanun Kanunun Tanımı : İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen

Detaylı

BİH 605 Bilgi Teknolojisi Bahar Dönemi 2015

BİH 605 Bilgi Teknolojisi Bahar Dönemi 2015 BİH 605 Bilgi Teknolojisi Bahar Dönemi 2015 Ders- 12 Bilgisayar Ağları Yrd. Doç. Dr. Burcu Can Buğlalılar Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Katmanları İçerik Bilgisayar ağı nedir? Yerel alan ağları

Detaylı

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ*

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ* TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ* GENEL BİLGİLER 200 yılında yayınlanan 469 sayılı Kanun ile kurulan Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde; teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi,

Detaylı

Türkiye ile İlgili Sorular

Türkiye ile İlgili Sorular Bilgi Toplumu İzmir Delfi Anketi 2. Tur Bilgi Toplumu İzmir çalışması ikinci tur Delfi anketine hoş geldiniz. İkinci tur 31 Ağustos 5 Eylül 2012 tarihlerini kapsayacaktır. Bu turda 1. Tur sonuçlarının

Detaylı

T.C. PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU. MEDYA VE İLETİŞİM PROGRAMI YENİ MEDYA II. HAFTA Öğr. Gör. TİMUR OSMAN GEZER

T.C. PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU. MEDYA VE İLETİŞİM PROGRAMI YENİ MEDYA II. HAFTA Öğr. Gör. TİMUR OSMAN GEZER T.C. PLATO MESLEK YÜKSEKOKULU MEDYA VE İLETİŞİM PROGRAMI YENİ MEDYA II. HAFTA Öğr. Gör. TİMUR OSMAN GEZER timurosmangezer@plato.edu.tr İÇERİK İletişimin Tarihsel Gelişimi İnternet in Tarihsel Gelişimi

Detaylı

milyona ulaştı İnternet abone sayısı 2011 de

milyona ulaştı İnternet abone sayısı 2011 de İnternet abone sayısı 2011 de milyona ulaştı 14 Türkiye nin elektronik haberleşme sektör büyüklüğü, 2011 de 27.6 milyarı bulurken pazar gelirlerinde telefon hizmetlerinden sonra en büyük payı oluşturan

Detaylı

IPv6 Güvenliği. Emre YÜCE - TÜBİTAK ULAKBİM 2 Haziran 2010

IPv6 Güvenliği. Emre YÜCE - TÜBİTAK ULAKBİM 2 Haziran 2010 IPv6 Güvenliği Emre YÜCE - TÜBİTAK ULAKBİM 2 Haziran 2010 Sunum İçeriği Kısaca IPv6 IPv6 Saldırı IPv4 ile benzerlik gösteren saldırılar IPv6 ya özgü saldırılar Ağ tarama ve Keşif (Reconnaissance) yöntemleri

Detaylı

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 28. Toplantısı. Yeni Kararlar

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 28. Toplantısı. Yeni Kararlar Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 8. Toplantısı Yeni Kararlar İÇİNDEKİLER. Yeni Kararlar.. Üniversitelerin Ar-Ge Stratejilerinin Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalar Yapılması [05/0].. Doktora Derecesine

Detaylı

HAKKIMIZDA. Misyonumuz; Vizyonumuz;

HAKKIMIZDA. Misyonumuz; Vizyonumuz; HAKKIMIZDA SOFTKEY kurumsal teknoloji hizmetlerinde, müşteri odaklı yaklaşımı, rekabetçi fiyatları ve eksiksiz destek hizmeti sunmak amacıyla kurulmuştur. Sektörün önde gelen teknoloji firmaları ile iş

Detaylı

Protocol Mimari, TCP/IP ve Internet Tabanlı Uygulamalar

Protocol Mimari, TCP/IP ve Internet Tabanlı Uygulamalar Tabanlı Uygulamalar 3. Ders Yrd. Doç. Dr. İlhami M. ORAK Protocol Mimari, TCP/IP ve Internet Tabanlı Uygulamalar İletişimi tamamıyla ortadan kaldırmak için gönderici ile alıcı arasında hiçbir ortak kural

Detaylı

Serbestleşmenin Neresindeyiz?

Serbestleşmenin Neresindeyiz? Serbestleşmenin Neresindeyiz? Dr. Murad Ardaç Koç Bilgi Grubu Telekomünikasyon Koordinatörü 4. Telekom Arenası, 1 Mart 2004 1.3.2004 4. Telekom Arenası Saydam 1 Sabit Telefonunuzu Atın, Mobil Yaşama Geçin!

Detaylı

EMO BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ RAPORU-2016 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ YOKSULLUĞU

EMO BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ RAPORU-2016 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ YOKSULLUĞU EMO BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ RAPORU-2016 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ YOKSULLUĞU ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ KOMİSYONU Uluslararası Telekomünikasyon Birliği nin

Detaylı

Ağ Nedir? Birden fazla bilgisayarın iletişimini sağlayan printer vb. kaynakları, daha iyi ve ortaklaşa kullanımı sağlayan yapılara denir.

Ağ Nedir? Birden fazla bilgisayarın iletişimini sağlayan printer vb. kaynakları, daha iyi ve ortaklaşa kullanımı sağlayan yapılara denir. TEMEL AĞ TANIMLARI Ağ Nedir? Birden fazla bilgisayarın iletişimini sağlayan printer vb kaynakları, daha iyi ve ortaklaşa kullanımı sağlayan yapılara denir WAN ve LAN Kavramları Bilgisayarlar ve paylaşılan

Detaylı

TUCRIN (Türkiye Klinik Araştırma Altyapıları Ağı)

TUCRIN (Türkiye Klinik Araştırma Altyapıları Ağı) TUCRIN (Türkiye Klinik Araştırma Altyapıları Ağı) 1 Tarihçe Kuruluş: Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı Avrupa Klinik Araştırma Altyapıları Ağı (ECRIN) 2004 7. Çerçeve Programı ile büyüme (2012-2015) Amaç:

Detaylı

TÜBİTAK. Fatma BAŞAR ULAKBİM DergiPark

TÜBİTAK. Fatma BAŞAR ULAKBİM DergiPark Fatma BAŞAR ULAKBİM DergiPark ULAKBİM Ulusal kapsamda, eğitim/araştırma ağ altyapısı ile bilgi ürün ve hizmetlerine yönelik çalışmalar yürütmektedir. EKUAL UBYT TR Dizin DergiPark Bibliyometrik Analiz

Detaylı

"Yenileşim ve Gelecek" 9. Kalite Sempozyumu. C. Müjdat ALTAY 15 Nisan 2011

Yenileşim ve Gelecek 9. Kalite Sempozyumu. C. Müjdat ALTAY 15 Nisan 2011 "Yenileşim ve Gelecek" 9. Kalite Sempozyumu C. Müjdat ALTAY 15 Nisan 2011 Küresel Rekabetin Sonucu Apple iphone Globalizasyon ve Glokalizasyon Gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkeler için ürün geliştirmesi

Detaylı

Ortak Arama YöntemleriY. Aslı Vural TÜBĐTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi Enerji ve Çevre Ulusal Đrtibat Noktası

Ortak Arama YöntemleriY. Aslı Vural TÜBĐTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi Enerji ve Çevre Ulusal Đrtibat Noktası Ortak Arama YöntemleriY Aslı Vural TÜBĐTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi Enerji ve Çevre Ulusal Đrtibat Noktası Đçerik Katılım Kuralları Ortak Arama Yöntemleri Ağlar CORDIS UĐN Ağları

Detaylı

Müminhan BİLGİN TRABZON MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

Müminhan BİLGİN TRABZON MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI KİŞİSEL BİLGİLER Doğum yeri/tarihi : Trabzon, 1964 Askerlik Hizmeti : Tamamlandı, 1985 Medeni Durumu : Evli, 3 çocuk babası PROFESYONEL DENEYİM DEVLET/ ÖZEL SEKTÖR HİZMET TECRÜBELERİ NETAŞ 4G ve Kamu Acil

Detaylı

KENT BİLGİ SİSTEMİ STANDARTLARININ BELİRLENMESİ ÇALIŞTAYI

KENT BİLGİ SİSTEMİ STANDARTLARININ BELİRLENMESİ ÇALIŞTAYI KENT BİLGİ SİSTEMİ STANDARTLARININ BELİRLENMESİ ÇALIŞTAYI 09-11 Temmuz 2012 * 1 TBD Avrupa da oluşturulan Eurocities"e benzer bir yapının Türkiye de kurulması için başlangıç niteliğinde olan toplantı 26

Detaylı

STRATEJİK PLAN (2015-2018) 2015 YILI FAALİYET PLANI

STRATEJİK PLAN (2015-2018) 2015 YILI FAALİYET PLANI STRATEJİK PLA (2015-2018) 2015 YILI FAALİYET PLAI Faaliyet OCAK ŞUBAT MART İSA MAYIS Zaman ve Stres Yönetimi Eğitimi Müşteri/ ve İletişim Teknikleri Office ve oda programları eğitimi Performans değerlendirme

Detaylı

Serkan Orcan (ULAKBİM)

Serkan Orcan (ULAKBİM) 10-Ekim-2008 -İzmir Serkan Orcan (ULAKBİM) Müdür Yrd. (teknik) İçerik Süreç TO-KAT Beta Sürümü Bundan sonra yapılması planlananlar TO-KAT Sistemine Geçiş? Ulusal bilgi birikimini yansıtacak Toplu Katalog

Detaylı

TS EN ISO/IEC 9241-151 Kullanılabilir Arayüz Sertifikası Verilmesi Süreci

TS EN ISO/IEC 9241-151 Kullanılabilir Arayüz Sertifikası Verilmesi Süreci TS EN ISO/IEC 9241-151 Kullanılabilir Arayüz Sertifikası Verilmesi Süreci Nihan Ocak 1, Feride Erdal 2, Prof. Dr. Kürşat Çağıltay 3 1 Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilişim Sistemleri Bölümü, Ankara 2

Detaylı

ORDU ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ TABLOSU

ORDU ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ TABLOSU ORDU ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMET ENVANTERİ TABLOSU HİZMETİ SUNMAKLA GÖREVLİ / YETKİLİ KURUMLARIN / BİRİMLERİN ADI HİZMETİN SUNUM SÜRECİNDE SIRA NO KURUM KODU STANDART DOSYA PLANI

Detaylı

Uzm. Filiz MENGÜÇ TÜBİTAK ULAKBİM DergiPark Grubu TÜBİTAK

Uzm. Filiz MENGÜÇ TÜBİTAK ULAKBİM DergiPark Grubu TÜBİTAK Uzm. Filiz MENGÜÇ ULAKBİM DergiPark Grubu ULAKBİM Faaliyet Alanları 1996 yılında 'a bağlı bir Enstitü olarak kurulan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM); "ulusal hizmet" anlayışı çerçevesinde,

Detaylı

Kısaca. Müşteri İlişkileri Yönetimi. Nedir? İçerik. Elde tutma. Doğru müşteri 01.06.2011. Genel Tanıtım

Kısaca. Müşteri İlişkileri Yönetimi. Nedir? İçerik. Elde tutma. Doğru müşteri 01.06.2011. Genel Tanıtım Kısaca Müşteri İlişkileri Yönetimi Genel Tanıtım Başar Öztayşi Öğr. Gör. Dr. oztaysib@itu.edu.tr 1 MİY Genel Tanıtım 2 MİY Genel Tanıtım İçerik Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Neden? Tipleri Nelerdir?

Detaylı