KADIKÖY BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KADIKÖY BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ"

Transkript

1 KADIKÖY BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ

2 ÇEVRE Çevre Nedir? Çevre Kirliliği Nedir?

3 NE YAPABİLİRİZ? Yeniden Kullanım Geri Dönüşüm Kaynağında Azaltım Peki günlük hayatımızda bunları yapıyor muyuz?

4 FAYDALARI NELERDİR? Doğal Kaynaklar Korunur Enerji Tasarrufu Sağlanır Ülke Ekonomisine Katkı Sağlanır

5 ATIK NEDİR? Kullanım ömrünü tamamlayan ve ürün özelliğini yitirmiş her türlü malzemedir.

6 ATIKLAR Çöpler Ambalaj Atıkları Atık Pil ve Aküler Evsel Çöpler (Islak Çöpler) İçerisinde tehlikeli ve zararlı maddeler olmayan çevre ve insan sağlığına zarar vermeden uzaklaştırılması gereken değerlendirilemeyen atıklardır. Ambalaj Atıkları İçerisinde yer alan ürünü temiz bir şekilde saklayarak, ürünün tanıtımını gerçekleştiren ambalajlar, kullanım ömürlerini tamamladıklarında atık halini alırlar. Atık Pil ve Aküler Piller 2 (iki) sınıfa ayrılır.

7 ATIKLAR Tıbbi Atıklar Organik Atıklar Bitkisel Atık Yağlar Tıbbi Atıklar Tüm sağlık kuruluşlarında teşhis, tedavi ve bakım hizmetleri sonucu ortaya çıkan atıklar tıbbi atıkları oluşturur. Organik Atıklar Organik atıklar, mutfak (meyve-sebze artıkları, yumurta kabukları), kafeterya (çay, kahve artıkları), bahçe ve yeşil alanlarda (ağaç dalları, yaprak, kesilmiş çim, vb.) oluşan atıklardır. Bitkisel Atık Yağlar Gıda maddelerinin kızartmak amacıyla kullanılan yağlar, 2 (iki) kullanımdan sonra atık haline gelmektedir.

8 ATIKLAR Tehlikeli Atıklar Elektronik Atıklar Moloz ve Hafriyat Atıkları Tehlikeli Atıklar Yapılarında insan sağlığı ve çevre sağlığı için tehlikeli olan ve zararlılık potansiyeli taşıyan atıklardır. (ayakkabı boyaları, çamaşır suları vb.) Elektronik Atıklar Kullanım ömrünü tamamlayan her türlü elektrikli ve elektronik ekipman elektronik atıkları oluşturur. (bilgisayar ekipmanları, televizyon ve ekipmanları, küçük ev aletleri vb.) Tadilat, Moloz & İnşaat ve Hafriyat Atıkları Moloz atıkları, ev, işyeri ve binalarda yapılan küçük tadilat ve onarım çalışmaları sonucunda ortaya çıkan atıklardır.

9 EVSEL ÇÖPLER Evlerde, işyerlerinde ve okullarda Oluşan ve değerlendirilemeyen nitelikteki atıklar çöplerimizi oluşturur.. Çöpler, çöp kutularında Biriktirilir ve daha sonra Konteynırlarda muhafaza edilir..

10 EVSEL ÇÖPLER Dolan konteynerler ise Belediyemiz ÇEVRE DOSTU çöp kamyonları ile toplanır.

11 EVSEL ÇÖPLER Kamyonlar aracılığıyla toplanan çöpler öncelikle Katı Atık Aktarma İstasyonlarına getirilir. Aktarma istasyonlarından sonra ise Düzenli Depolama Alanlarına gönderilir.

12 EVSEL ÇÖPLER Düzenli depolama alanlarının ömrü dolduğunda yeni ormanlık arazilerden yeni depolama alanları oluşturulur. Bu nedenle, depolama alanlarının ömrünün uzatılması için değerlendirilebilir nitelikteki atıkların kaynağında ayrı toplanması gerekmektedir.

13 KATI ATIK TOPLAMA SİSTEMİ Çay poşetleri, Kağıt havlu, peçete vb. Hafif köpükten yapılmış tabak ve bardaklar, Ambalaja yapışkan etiketler, Ambalajlamada kullanılan plastik, metal ve benzeri şeritler ÇÖPLER KAĞIT VE KARTONLAR PLASTİKLER METALLER CAMLAR KOMPOZİT

14 AMBALAJ ATIKLARI Kağıt-karton Plastikler Metaller Camlar Kompozit (süt ve meyve suyu kutuları)

15 AMBALAJ ATIKLARI Ambalaj atıkları, kapıdan kapıya yapılan bilgilendirme çalışmaları sonrasında; ev ve işyerlerinden poşet, kutu, konteyner ve kumbara yöntemleri ile toplanmaktadır. İlçemizde; 110 adet Kumbara, 350 adet Konteyner muhtelif noktalara yerleştirilmiştir.

16 CAM AMBALAJ ATIKLARI Atık Camlar Konut/İşyeri (Su ve Soda şişeleri, kavanoz vb. cam şişeleri) Cam Toplama Ünitesi (242 adet) 2013 Cam Ambalaj Atıkları Miktarları AYLAR Giriş (kg) Mart Nisan Mayıs TOPLAM NO ARAÇ PLAKALARI KAPASİTE (TON) ÖZELLİKLER 1 07 LBE ton Kancalı Vinç 2 34 VA ton Açık Araç 3 34 JN ton Açık Araç

17 AMBALAJ ATIKLARI Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü

18 TESİS İÇİ (AYIRMA KISMI) TESİS DIŞI (TOPLAMA KISMI) AMBALAJ ATIKLARI 2013 AMBALAJ ATIKLARI TOPLAMA ARAÇLARI LİSTESİ Plaka MODEL YAŞ HACİM (m³) TOPLAMA ARACI (Yedek) 35 BM 1910 IVECO TOPLAMA ARACI 34 BL 0497 FORD CARGO TOPLAMA ARACI 34 DD 0275* ISUZU NPR TOPLAMA ARACI 34 DD 0276* ISUZU NPR TOPLAMA ARACI 34 GU 8664 ISUZU NPR TOPLAMA ARACI 34 GU 8665* ISUZU NPR TOPLAMA ARACI 34 RV 609* IVECO TOPLAMA ARACI 34 VD 9548 IVECO TOPLAMA ARACI 34 YP 2151* HYUNDAI TOPLAMA ARACI 34 YP 2152* HYUNDAI TOPLAMA ARACI 34 YP 2153* HYUNDAI TOPLAMA ARACI (Bölge Denetim - Acil Müdahele) 34 FC 0004 HYUNDAI H Ç.A.Ç.A. KUMBARA ARACI 34 HF 3688 IVECO STRALIS Ç.A.Ç.A. KUMBARA ARACI (Yedek) 34 AL 4366 MERCEDES 2541 L Ç.A.Ç.A. KUMBARA ARACI (Yedek) 34 VE 291 MERCEDES 2541 L AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA VE AYRIŞTIRMA PERSONEL LİSTESİ PERSONEL GÖREVİ KİŞİ SAYISI Şoför 14 Toplama Personeli 26 Güvenlik 3 Hizmetli 1 Metal Atık Sorumlusu 1 Dış Görev Personeli 5 Tesis Ustası 1 Pres Ustası 7 Forklift Operatörü 4 Yönetim Personeli 8 Bant Görevlisi (Meydancı Dahil) 50 TOPLAM 134 VİNÇLİ TAŞIYICI 34 LIZ 98* BMC FORKLİFT JCB TELETRUCK ton FORKLİFT (yeni) JCB TELETRUCK ton TELEHANDLER SANKO MST ,5 ton BEKO-LOADER JCB 3CX-T BEKO- Beslem 2006 LOADER e DENETİM ARACI 34 UU 716 FIAT DOBLO 2008 Binek *. Kadıköy İlçesinde Ambalaj Atıkları Toplama Araçlarının 8 inde GPRS sistemi bulunmaktadır.

19 BİTKİSEL ATIK YAĞLAR Lavabodan Dökülen Yağlar 1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletmektedir.

20 BİTKİSEL ATIK YAĞLAR Lavaboya Çöp İçerisine Toprağa Kanalizasyona Dökülmesi YASAKTIR!!!

21 BİTKİSEL ATIK YAĞLAR 2013 yılında konutlardan toplanan bitkisel atık yağların ayrı toplanarak çöpe ya da kanalizasyona verilmesini engellemek amacıyla Deha Biodizel Bitkisel Atık Yağ Lisanslı yüklenici firmasıyla; 22. Şubat.2013 tarihinde Gönüllü evlerine ve muhtarlıklara bırakılan atık yağlardan 5lt Bitkisel Atık Yağa 1 lt. Ayçiçek Yağı Hediye projesi hayata geçirilmiştir. Peki Ne Yapmalıyız?

22 BİTKİSEL ATIK YAĞLAR Peki nasıl toplayacağız? Evlerden Gönüllü Evleri -Muhtarlıklardan

23 BİTKİSEL ATIK YAĞLAR

24 BİTKİSEL ATIK YAĞLAR İşletme Denetimleri

25 ATIK PİLLER Kullandığımız piller 2 çeşittir. Kullan At Piller Şarj Edilebilir Piller Toplama Noktaları; Tüm Piller atık pil halini aldığında Atık pil kutularında, okul, market, eczane, AVM, hastahane ve vb. işmerkezlerinde biriktirilir. Belediye tarafından toplanarak, TAP Derneğine teslim edilir.

26 ATIK PİLLER

27 ATIK PİLLER 2012 yılında; Atık Koordinasyon Merkezi mize atık piller ile ilgili; 103 talep ve bildirim gelmiş olup, ilçemizde kg ( adet) atık pil toplanmıştır yılında İlçemizde Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından, 208 noktada atık pil toplama kutusu (direk tipi) ile toplama yapılmıştır. Ayrıca İlçemizdeki okullar, işyerleri ve binalarda toplam 1049 adet atık pil kutusu ile toplama yapılmaya devam edilmektedir yılında, 188 adet atık pil kutusu/bidonu dağıtılmıştır. TAP Derneği tarafından düzenlenen 2013 Atık Pil Toplama Yarışması nda İBRAHİM ÖKTEM İLKÖĞRETİM OKULU İlçe birincisi seçilmiştir (95 kg/180 öğrenci).

28 ORGANİK ATIKLAR Mutfak, bahçe ve yeşil alanlarda oluşan atıklardır. Organik atıklar çeşitli yöntemlerle komposta dönüştürülebilmekte ve elde edilen hasat, çiçek yetiştirilmesi ve bahçe düzenlemesinde kullanılabilmektedir.

29 Muhteşem Dönüşüm Solucanlarla Kompost Projesi Türkiye de ilk defa yapılan bu proje ile İlçemizdeki ilkokul ve kreş öğrencilerine kompost yapımının öğretilmesi, uygun olan bahçeli okullarda üretilen kompostun bahçe ve parklarda çiçek ve bitki dikiminde değerlendirilmesi sağlanmıştır.. Projenin Hayat Geçirildiği Okullar: Hasan Ali Yücel Çocuk Yuvası (23 öğrenci) Dr. Sait Darga İlköğretim Okulu (8 öğrenci) Şener Birsöz İlköğretim Okulu (6 öğrenci) FMV Işık Koleji (7öğrenci) İstek Barış İlköğretim Okulu (14 öğrenci)

30 Muhteşem Dönüşüm Solucanlarla Kompost Projesi Özgürlük Parkı içerisinde yer alan Kompost Evinde öğrencilerin uygulamalı eğitim almaları sağlanmaktadır. Ancak, söz konusu konteyner evin dış hava sıcaklığından etkilenmesi sebebiyle solucanların beslenmesi vb. faaliyetler Yoğurtçu Parkında gerçekleştirilmekte ve solucanlar orada muhafaza edilmektedir Yılı Proje Okulları Atacan Koleji Anakent Koleji Faik Reşit Unat İlkokulu Kalamış İlkokulu Yeşilbahar İlkokulu

31 ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALAR (AEEE) Kullanıcısı için kullanım değeri kalmayan, Hasar görmüş, Bozuk, Kırık ve tamir edilemez, Ömrünü tamamlamış elektrikli ve elektronik cihazların tümüdür. Günlük hayatta kullandığımız TV, çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı gibi büyük ev aletleri ile; bilgisayar, cep telefonu, oyuncak vb. kullandığımız pek çok cihazlar bir süre sonra atık statüsü kazanmaktadırlar. / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

32 AEEE Kategorileri ve Kapsamı Büyük Ev Aletleri (Çamaşır, Bulaşık Mak. Fırın, Kurutma Mak. vb.) Küçük Ev Aletleri (Elektrikli süperge, Tost Mak. Kahve Mak. Saç kurutucusu vb.) Bilişim ve Telekomünikasyon Ekipmanları (Kişisel bilg. Cep tel. Yazıcı, telefon, faks vb.) Tüketici Ekipmanları ( Radyo ve TV alıcıları. Video ve kamera kaydedicileri. Hoparlör) Aydınlatma Ekipmanları (Düz floresan lambalar, Düşük basınçlı sodyum lambalar) Elektrikli ve Elektronik Aletler (Matkap, Testere, Dikiş Mak. Çim biçme Mak. (Sanayi Tipleri hariç) Oyuncaklar, Eğlence ve Spor Aletleri (Elektrikli tren, yarış arabaları, el tipi video ve oyun konsolları vb.) Otomatlar (Sıcak ve soğuk içecek otomatları, katı ürün otomatları) / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

33 AEEE Geri Dönüşümü Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar ; tekrar kullanım amacıyla toplanmakta, taşınmakta ve depolanmaktadır. Depolanan ürünler kırma, parçalama ve öğütme vb. işlemlerden geçerek ürün ve hammaddeye dönüştürülerek yeni cihaz üretiminde kullanılmaktadır. BÖYLECE Doğal kaynaklarımız korunur. Enerji ve hammadde tasarrufu sağlanır. Atık miktarı azalır. Ülke ekonomisine katkı sağlanır. / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

34 KADIKÖY İLÇESİNDE AEEE YÖNETİMİ tarih ve sayılı Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü (AEEE) Yönetmeliği yayımlanmış ve e-atık toplama sisteminin kurulması ve getirme merkezinin kurulması belediyeler için zorunlu hale gelmiştir. Belediyemiz AEEE Toplama Sistemini kuran ilk Belediye olup, Getirme Merkezinin kurulması için çalışmalara başlamıştır yıl sonunda AEEE Yönetim Planı hazırlanarak, Bakanlığa gönderilmiştir. AEEE TOPLAMA NOKTALARI 1 Kadıköy Belediyesi Merkez Binası 2 Koşuyolu Mahalle Evi 3 Merdivenköy AEEE Getirme Merkezi 4 Sahrayıcedid Mahalle Muhtarlığı 5 Erenköy Gönüllü Evi 6 Feneryolu Gönüllü Evi 7 Zühtüpaşa Gönüllü Evi 8 Marmara Üniversitesi 9 Lions Merkez Binası 10 Doğuş Üniversitesi / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

35 KADIKÖY İLÇESİNDE AEEE YÖNETİMİ AEEE Getirme Merkezi EEE Üreticisi İthalatçı E- Atık İşleme Piyasaya süren Son kullanıcı Hammadde AEE Eşyalar Yeni Ürün

36 AEEE İşleme Tesisi AEEE İşleme Tesisinde AEEE leri geri dönüşüme kazandırmak üzere Florasan Kırıcı, Bakır Kırıcı, CRT (Monitör Kırıcı), Plastik Kırıcı cihazların bulunmaktadır. Böylece AEEE yasal prosedürler çerçevesinde ayrıştırılmış ve çevre sağlığı korunarak bertaraf edilmesi sağlanmaktadır. CRT (Monitör Kırıcı) Florasan Kırıcı PVC Kırıcı / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

37 AEEE İşleme Tesisi İşleme tesisinde; Arındırma, Söküm, Parçalama ve Parçalanma sonrası oluşan atıkların geri kazanımı faaliyetlerinden en az 3 ünün gerçekleştirilmesi gerekir. / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

38 AEEE Toplama Sistemi Çevre ve insan sağlığını tehdit eden kullanım ömrünü tamamlamış her türlü elektrikli ve elektronik atıklar, talep edildiğinde evlerden ya da işyerlerinden ücretsiz olarak alınarak, AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar) ayrıştırma istasyonuna getirilmektedir / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

39 AEEE Getirme Merkezi Yer: Merdivenköy Mah.Yumurtacı Abdi Bey Cad. Oto Sanayi Sitesi No:89 / KADIKÖY/İSTANBUL / E- Atık Getirme Merkezi: (0216)

40 AEEE GETİRME MERKEZİ

41 TEHLİKELİ ATIKLAR Tarihi geçmiş ilaçlar Yapıştırıcılar Spreyler Florasan lambalar Tinerler Ayakkabı Boyaları Çamaşır suları Yanıcı Korozif Patlayıcı Zehirli Radyoaktif

42 TOPLANAN ATIK TÜRLERİNE GÖRE İSTATİSTİKSEL VERİLER Malzeme Cinsi (İlk 5 ay) Ambalaj Atıkları Toplanan (kg) (kg) (kg) %87.1 %73.4 Ayrıştırılan (kg) (kg) (kg) Bitkisel Atık Yağ Hane (lt.) (lt.) (lt.) İşyeri (lt.) (lt.) (lt.) Atık Pil (kg) (kg.) 1440 (kg.) *(İlk 3 ay) Elektronik Atık (AEEE) (kg) (kg.) (kg.) %72.8

43 PLASTİK TORBALAR İstanbul Büyükşehir Belediyesi günde ortalama ton evsel çöp topluyor, bu miktarın tonunu plastik alış veriş torbaları oluşturuyor. Kadıköy de ise toplanan evsel atık miktarı günde ortalama 650 ton ve bunun 65 tonunu plastik alış veriş torbaları oluşturuyor. Türkiye de 1 kişi yılda ortalama 312 plastik torba tüketiyor. Plastik Torba üretimi yaklaşık olarak yılda tonu buluyor.

44 PLASTİK TORBALAR Alışverişlerinizde kendi bez torbanızı ya da filenizi kullanınız.. Böylelikte plastik torba tüketiminizi en aza indirmiş olacaksınız..

45 PLASTİK TORBALAR Plastik Torba kullanmak yerine, alternatif kullanım ürünlerini tercih etmemiz gerekiyor.

46 Kadıköy Belediyesi, tarihinde 14 Belediye ile birlikte Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye) koordinasyonunda İklim Dostu Kentler Kampanyası na katılım sağlamıştır. Kampanyaya katılım sonrasında, yıllarını kapsayan Kadıköy Belediyesi Kurumsal Stratejik Planında iklim değişikliği ile mücadele ve ilçe ölçeğinde sera gazı emisyonlarının azaltılması yönünde stratejik hedefler belirlenmiştir.

47 Kapsam 1 77 Birimin Doğalgaz Tüketimi 173 Resmi Araç Akaryakıt Tüketimi Araçlar (kiralık) Gübre kullanımı ton CO2eq Kapsam 2 77 Birimin Elektrik Tüketimi 36 Park Alanının Elektrik Tüketimi ton CO2eq Kapsam 3 Taşeron Hizmetler (Atık Toplama) ton CO2eq Yutak Alan 36 Park Alanı (Kent Ölçeğinde) tonco2eq TOPLAM ton CO2eq *IPCC ve DECC emisyon faktörleri kullanılarak hesaplanmıştır.

48 Atık Toplama Faaliyeti Kapsam 3 Binalarda Elektrik Tüketimi Kapsam 2 Doğalgaz Tüketimi Kapsam 1 %36 %34,3 %14,8 Resmi Araçlar Akaryakıt Tüketimi Kapsam 1 %12,2 Parklarda Elektrik Tüketimi Kapsam 2 %2,6 İmalat Kaynaklı Kapsam 1 %0,1

49 HARİTALAR

50 TEŞEKKÜRLER.. Atık Koordinasyon Merkezi (6 Hat) Çağrı Merkezi

İŞYERLERİNDE YASAL ŞARTLARA UYGUN ÇEVRE YÖNETİMİ

İŞYERLERİNDE YASAL ŞARTLARA UYGUN ÇEVRE YÖNETİMİ İŞYERLERİNDE YASAL ŞARTLARA UYGUN ÇEVRE YÖNETİMİ AYBA ÖZEL EĞİTİM DANIŞMANLIK ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. İZMİR, 1. BASKI AYBA ÖZEL EĞİTİM DANIŞMANLIK ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ MÜŞAVİRLİK

Detaylı

ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU

ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU T.C. Marmara Belediyeler Birliği ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU Enerjini Çöpe Atma! Hazırlayan: Aynur ACAR İstanbul, 8 Mart 2013 2. Baskı 2 İÇİNDEKİLER ÇEVRECİ YAŞAM KILAVUZU...2 İÇİNDEKİLER...3 SUNUŞ...5 YÖNETİCİ

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA ÖNSÖZ Tabii kaynaklar insanoğlu için yeterli olmasına rağmen sınırsız değildir ve

Detaylı

Ön fizibilite raporu ile Dünya Bankası'na kredi talebi başvurusunda bulunulmuş, 1991 yılında Dünya Bankası'ndan 350.000$ 'lık proje hazırlık

Ön fizibilite raporu ile Dünya Bankası'na kredi talebi başvurusunda bulunulmuş, 1991 yılında Dünya Bankası'ndan 350.000$ 'lık proje hazırlık T.C. BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÇEVRE KORUMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Ü ÜĞÜ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİM ÇALIŞMALARI Yeşim DEDEOĞLU Çevre Yük. Müh. Büyükşehir Belediyemiz

Detaylı

Atık ayrıştırma işlemlerine genel bakış

Atık ayrıştırma işlemlerine genel bakış Atık ayrıştırma işlemlerine genel bakış Adresler ve çalışma saatlerine genel bakış Değerli madde toplama merkezleri Wiesbaden-Nordenstadt, Borsigstraße Wiesbaden-Dotzheim, Willi-Werner-Straße 11 Wiesbaden-Bierstadt,

Detaylı

KARAMAN İLİNDE ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE EKONOMİK FAYDALARI

KARAMAN İLİNDE ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE EKONOMİK FAYDALARI KARAMAN İLİNDE ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE EKONOMİK FAYDALARI Fatih YILDIZBAŞ Özet Karaman ili 2007 yılı hesaplarına göre 151.313 nüfusa sahip orta büyüklükte bir kenttir. Türk dilinin başkenti olduğu için sosyal

Detaylı

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi SUNUŞ Sanayileşme konusunda 1970 lerden itibaren yaşanan hızlı gelişme ve nüfustaki artış nedeniyle çevre kirliliğinin artarak küresel boyutlara ulaşması ile çevre konusu daha fazla önem kazanmıştır. Bu

Detaylı

YÖNETMELİK ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Genel İlkeler

YÖNETMELİK ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Genel İlkeler 22 Mayıs 2012 SALI Resmî Gazete Sayı : 28300 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YÖNETMELİK ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve

Detaylı

KATI ATIKLAR. Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN

KATI ATIKLAR. Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN KATI ATIKLAR Hazırlayanlar: GÜL ANAÇ ALİ MARAŞLI ONUR GÜDÜ AHMET YILDIRIM İBRAHİM ÜSTÜNDAĞ AHMET SEZEN Katı atıklar Kullanılma süresi dolan ve yaşadığımız ortamdan uzaklaştırılması gereken katı maddeler

Detaylı

ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ esmi Gazete Tarihi: 22.05.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28300 ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Genel İlkeler Amaç MADDE 1 (1) Bu

Detaylı

III- FAALİYETLERE İLİŞKİN BİLGİ VE DEĞERLENDİRMELER

III- FAALİYETLERE İLİŞKİN BİLGİ VE DEĞERLENDİRMELER Belediye bilgisayar sistemi kullanıcıları için kullanıcı adları ve şifreler oluşturmak ya da iptal etmek, yetkilerine göre sistem kaynaklarına erişim sağlamak ya da kısıtlamak, (e-posta, programlar, veri

Detaylı

İSTANBUL İLİ BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVSEL ATIK TARİFE RAPORU

İSTANBUL İLİ BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVSEL ATIK TARİFE RAPORU İSTANBUL İLİ BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVSEL ATIK TARİFE RAPORU İSTANBUL İLİ BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVSEL ATIK TARİFE RAPORU 1. GİRİŞ 2 2. TARİFE HESAPLAMA İLKELERİ 3 3. MALİYETLER 5 3.1. Hizmet

Detaylı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN PLASTİKLERİ GERİ KAZANALIM Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Müsteşar Yardımcısı (e-mail:mozturk@cevreorman.gov.tr) İSTANBUL-2005-1 - PLASTİKLER VE GERİ KAZANILMASI

Detaylı

Sanayi ve üretim tesislerinde bir işlem sırası veya sonrasında ortaya çıkan katı atıklara endüstriyel katı atıklar denir.

Sanayi ve üretim tesislerinde bir işlem sırası veya sonrasında ortaya çıkan katı atıklara endüstriyel katı atıklar denir. 1. ATIK TÜRLERİ a. Evsel Atıklar b. Tıbbi Atıklar c. Tehlikeli Atıklar d. Endüstriyel Atıklar e. İnşaat Atıkları a. EVSEL ATIKLAR Konutlardan ve/veya işyerlerinden ortaya çıkan içlerinde tehlikeli zararlı

Detaylı

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı 2014 Yılı Faaliyet Raporu ÇEVRE KORUMA ve KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Görev Tanımı 6360 sayılı On dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU

T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU T.C. ÇANAKKALE- LAPSEKİ- UMURBEY- KEPEZ- ÇARDAK- KUMKALE- ERENKÖY- İL ÖZEL İDARE KATI ATIK YÖNETİM BİRLİĞİ (ÇAKAB) 2011 YILI FAALİYET RAPORU Nisan Meclisi BAŞKAN SUNUŞU Değerli Meclis Üyelerim, 17/03/2006

Detaylı

MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI FAALİYET RAPORU

MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI FAALİYET RAPORU MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI FAALİYET RAPORU 1 - GENEL BİLGİLER A - Misyonumuz ve Vizyonumuz Misyonumuz: Mustafakemalpaşa Belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde

Detaylı

İSTANBUL İLİ BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVSEL ATIK TARİFE RAPORU

İSTANBUL İLİ BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVSEL ATIK TARİFE RAPORU İSTANBUL İLİ BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVSEL ATIK TARİFE RAPORU 1 1.GİRİŞ Bu rapor; 27/10/2010 tarih 27742 sayılı resmi Gazete de yayınlanan Atıksu Altyapı Ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin

Detaylı

KATI ATlKLARlN EKONOMiDE DEGERLENDiRiLMESi

KATI ATlKLARlN EKONOMiDE DEGERLENDiRiLMESi istanbul TiCARET ODASI KATI ATlKLARlN EKONOMiDE DEGERLENDiRiLMESi HAZlRLAYANLAR Yrd.Doç.Dr.Bülent ARMAGAN (Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi-Proje Yürütücüsü) Yrd.Doç.Dr.İbrahim DEMİR (İstanbul Teknik

Detaylı

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2014-2017 1 İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 ÇİZELGELER LİSTESİ... 4 KISALTMALAR LİSTESİ...

Detaylı

1/44 : KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ. Resmi Gazete Tarihi : 14.03.1991. Resmi Gazete Sayısı : 20814

1/44 : KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ. Resmi Gazete Tarihi : 14.03.1991. Resmi Gazete Sayısı : 20814 İlgili Bakanlık Yönetmelik Adı : Çevre ve Orman Bakanlığı : KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi : 14.03.1991 Resmi Gazete Sayısı : 20814 14.3.1991 tarih ve 20814 sayılı Resmi Gazete

Detaylı

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu

İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2010 İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. Yıllık Faaliyet Raporu 2 3 Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak

Detaylı

KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU

KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU KOBİ LER İÇİN ÇEVRE KILAVUZU İÇERİK 1 SANAYİDE TÜRK ÇEVRE MEVZUATI UYGULAMALARI...6 1.1. Katı Atıkların Yönetimi...6 1.2. Sanayide Ambalaj Atıkları Yönetimi...7 1.2.1. Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri...8

Detaylı

KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ T.C. ÇEVRE BAKANLIĞI KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ - 14.3.1991 tarih ve 20814 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmış; - 03.04.1991 tarih ve 20834 sayılı Resmi Gazete de - 22.02.1992 tarih ve 21150 sayılı

Detaylı

KATI ATIKLAR. Doç. Dr. Ali CEYLAN. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD

KATI ATIKLAR. Doç. Dr. Ali CEYLAN. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD KATI ATIKLAR Doç. Dr. Ali CEYLAN Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD 05.04.2005 tarih ve 25777 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Katı Atık Kontrol Yönetmeliği ne göre Katı atık : Üreticisi

Detaylı

ÇEVRE NORM DANIŞMANLIK MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

ÇEVRE NORM DANIŞMANLIK MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. R. Gazete No. 20814 R.G. Tarihi: 14.3.1991 Devlet Bakanlığından: --------------------- KATI ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Amaç Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı; her türlü atık

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 14.03.1991 Resmi Gazete Sayısı: 20814

Resmi Gazete Tarihi: 14.03.1991 Resmi Gazete Sayısı: 20814 Resmi Gazete Tarihi: 14.03.1991 Resmi Gazete Sayısı: 20814 KATI ATIKLARIN KONTROLU YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; her türlü atık ve artığın çevreye zarar

Detaylı

T.C. EFELER BELEDİYESİ ŞEHİR TEMİZLİĞİ VE KATI ATIKLARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK

T.C. EFELER BELEDİYESİ ŞEHİR TEMİZLİĞİ VE KATI ATIKLARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK T.C. EFELER BELEDİYESİ ŞEHİR TEMİZLİĞİ VE KATI ATIKLARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK AMAÇ VE KAPSAM : Madde 1. Bu Yönetmelik İlçemiz sınırlarında oluşan evsel katı atıkların sistemli bir şekilde toplanarak

Detaylı

Faaliyet ve Proje Bilgileri. 1.Katı Atık Yönetimi

Faaliyet ve Proje Bilgileri. 1.Katı Atık Yönetimi Faaliyet ve Proje Bilgileri 1.Katı Atık Yönetimi Kent Genelinde Katı Atıkların Bertarafının Sağlanması ve Katı Atık Depolama Alanlarının İnşa Edilmesi. Kentimizde yerleşim alanları ile işletmelerden oluşan

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Sayfa: 1 / 22 1 AMAÇ 3 2 KAPSAM 3 3 İLGİLİ KANUN VE YÖNETMELİKLER 3 4 PROJE AŞAMASINDA İZİN ALMA İŞLEMLERİ 4 4.1 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU/ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI 4 4.1.1 ÇED Olumlu/ÇED

Detaylı