TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ELEKTRĐKLĐ SU MOTORLARI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ELEKTRĐKLĐ SU MOTORLARI"

Transkript

1 TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ELEKTRĐKLĐ SU MOTORLARI

2 GĐRĐŞ Öncelikle POLDAP markasını seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Elinizde bulunan kılavuzda 5, 6, 7, 8, 10 grubu ELEKTRĐKLĐ SU MOTORLARI hakkında gerekli olan kullanım ve bakım bilgilerini bulacaksınız. gruplarımızla çalışmaya başlamadan önce lütfen bu kılavuzu dikkatlice inceleyiniz. Kılavuzda kullanım ve bakım bilgileri dışında motorlar hakkındaki teknik bilgilere de ulaşabilirsiniz. Daha fazla ayrıntılı bilgi için lütfen ürün katalogumuza bakınız ya da firmamıza müracaat ediniz. Ürünlerimizden memnun kalacağınızı umut ederiz

3

4 GARANTĐ VE SERVĐS Bu kılavuz 5,6,7, 8 ve 10 serisi ELEKTRĐKLĐ SU MOTORARI nın bütün tipleri için geçerlidir.! unuzla ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce bu kitapçığı dikkatle okuyunuz. Bu kullanım kılavuzunda belirtilen esaslara, uyarılara ve standartlara uyulmak koşuluyla POLDAP ELEKTRĐKLĐ SU MOTORLARI malzeme ve imalat hatalarına karşı 2 (Đki) yıl POLDAP garantisindedir. larımızın Sanayi Bakanlığınca belirlenmiş ömrü 10 Yıldır. POLDAP ELEKTRĐKLĐ SU MOTORLARI uzun yıllar sorunsuz hizmet verebilecek kalite ve teknolojiye sahiptir.! unuz işletmeye alındıktan sonra, ilerde gerektiğinde başvurmak üzere bu kitapçığı saklayınız. GARANTĐ ĐLE ĐLGĐLĐ UYARILAR POLDAP ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU nuzu bu kılavuzda belirtilen işlemler dışında çalıştırmak,ayarlamak,bakımını yapmak gibi nedenlerle motorunuzun hiçbir parçasına ve ayarına dokunmayınız. unuzda kullandığınız enerji kablosunun türü ve kesitindeki uygunsuzlukların yol açtığı arızalar garanti kapsamı dışındadır.kablo tür ve kesiti ile ilgili bilgileri bu kılavuzda bulabilirsiniz. unuzda, motor çıkış kablosu ile enerji kablosunun hatalı birleştirilmesi nedeniyle oluşacak arızalar garanti kapsamı dışında değerlendirilir. Tesisatınızda su koçu oluşmaması için basma borusu üzerinde kuyu başında,pompa ile vana arasında harici bir çek-valf kullanılması tavsiye edilir.su koçu sebebiyle motorda oluşabilecek arızalar garanti kapsamı dışında değerlendirilir. KULLANIM BĐLGĐLERĐ! DĐKKAT: ELEKTĐKLĐ SU MOTORU elektrik enerjisiyle çalışır. Bu nedenle motorunuzu çalıştırırken yada bakımını yaparken elektrikli cihazların kullanımı konusunda belirlenmiş genel koruma esaslarına uyulmalıdır.

5 u çalıştırmadan önce mutlaka topraklama yapılıp yapılmadığına dikkat ediniz. un bağlı olduğu şebeke gerilimi ± %10 olmalıdır. Termik ayarı ile kesinlikle oynamayınız. Otomatik sigorta kullanmıyorsanız lütfen atan sigortaları aynı değerdeki sigortalarla değiştiriniz ve kesinlikle tel bağlamayınız. Elektrik malzemeleri toz, nem ve sıcaklıktan çabuk etkilenecekleri için, kumanda tablasının hava şartlarından etkilenmeyen bir yere konulması gerekir Kablo ekini kablo ucundaki gerilimini ölçerek yapınız. ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU nun kuyuya montajı esnasında elektrot ve motor besleme kablosu en az 3 metrede bir kolon borusuna kelepçelerle bağlanmalıdır. Kumanda panosuna 6 ayda bir bakım yapılmalı,değiştirilmesi gereken veya işlevini yerine getirmeyen parçalar değiştirilmeli ve kumanda panosundan motor dışındaki hiçbir cihaza çıkış yapılmamalı. Kuyuya indirilen motorun artan kablosu rulo yapılmamalı,boyuna serilmelidir. POLDAP ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU; sarılabilir tip, ıslak statorlu, içine doldurulan su ile soğutma ve yağlama yapılan, derin kuyularda kullanılan temiz su pompaları için tasarlanmış üç fazlı, sincap kafesli elektrik motorlarıdır. STANDART ÖZELLĐKLER NEMA standartlarına uygun mil ve motor bağlantı flanşı Su ile yağlamalı radyal ve eksenel karbon yataklar Su soğutmalı Sınırsız derinlikte çalışabilme ± %10 gerilim toleransı 30 ºC maksimum su sıcaklığı 2900 d/dak motor dönme hızı IP68 motor koruma sınıfı 5 metre motor besleme kablosu Sarılabilir motor Class B OPSĐYONEL ÖZELLĐKLER Değişik gerilim ve frekans Đsteğe bağlı yol verme şekli Özel döküm malzemesi SĐC mekanik salmastra 70 ºC ye kadar su sıcaklığı Pt 100 sıcaklık sensörü

6 TAŞIMA VE DEPOLAMA POLDAP ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU fabrikadan güvenli bir biçimde ambalajlanmış olarak sevk edilir.taşırken ve nakliye esnasında motora darbe gelmemeli,düşürülmemelidir. Böyle bir durumun vuku olması halinde yetkili servisimizde motorun kontrolü yaptırılmalıdır. Donma tehlikesi olan yerlerdeki depolarda, motorun içine su konulmadan bekletiniz. un ambalajını açarken elektrik kablosunu zedelemeyiniz.! ambalajsız veya ambalajlı olarak taşınırken ve ambalajı sökülürken, hiçbir şekilde darbeye maruz kalmamalı ve enerji kablosu hasar görmemelidir. SU ĐLE DOLDURMA! içine asla yağ koymayınız. dik ve devrilmeye karşı emniyetli bir posizyonda iken şekil a da gösterilen şekilde su doldurma tapasını allen anahtar kullanarak sökünüz. u asit ve kum ihtiva etmeyen temiz su ile doldurunuz. içinde kalan hava kabarcıklarının dışarı çıkması için doldurma tapasını açık şekilde 30 dakika beklettikten sonra motora taşıncaya kadar temiz su ilave ediniz ve sızdırmazlık sağlayacak şekilde tıpayı kapatınız. Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra motor gövdesinden herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol ediniz.

7 a antifriz-su karışımı ilave etmek gerekiyorsa; Su ile antifriz (1,2 Propilen Glikol) karışım oranları aşağıda tabloda verilmiştir. Donma sıcaklığı 1,2 Propilen Glikol Su C Ağırlıkça % Ağırlıkça % !Antifriz kullanırken koruyucu gözlük ve eldiven kullanılması gerekir.!su doldurma tapasının altında yeşil uyarı etiketi (şekil-b) bulunan tüm motorlar fabrika çıkışında 10 C donma sıcaklığına sahip antifriz-su karışımı ile doldurulmuştur.

8 b Şekil a Şekil POMPA ĐLE BAĞLANTI un bağlandığı pompalarda mutlaka çek valf bulunması gereklidir. Pompa emme kutularının, kuyu içinden gelebilecek kumların motor kum sıçratma halkasının üzerine birikimini önleyecek dizaynda olması gerekir. u pompaya monte etmeden önce motor milinin el ile döndüğü kontrol edilmelidir. ekseni ile pompa ekseni aynı olmalıdır. Pompa kavraması, motor miline setiskur ile sıkıştırılmamalıdır. Pompadan motora titreşim intikal ettirilmemelidir. kullanımında kum sıçratma halkası ve motor üst keçeleri çıkarılmamalıdır. KULLANIMDA DĐKKAT EDĐLECEK HUSUSLAR! u kesinlikle kuru çalıştırmayınız. çalıştırılmadan önce temiz su ile doldurulmalıdır.

9 un içine asla yağ koymayınız. Kuyu suyu sıcaklığı asla 30 ºC yi geçmemelidir. kuyu dibine oturtulmamalıdır. kuyu dibinden en az 2 m yukarıda olmalıdır. Tesiste su koçu, titreşim ve su olmazsa teorik olarak eksenel yatak ömrünün sonsuz olduğu unutulmamalıdır. ların bağlandığı pompalar, motorun eksenel yatağına aşırı yüklenmeyecek şekilde seçilmiş olmalıdır. a yol vermeden mutlaka topraklama yapılmalıdır. un saatteki kalkış sayısı kontrol edilmeli, pompa çıkış vanası ayarlanarak bu emniyet sağlanmalıdır. besleme hattına parafudur konulmalıdır. un bağlı olduğu şebekenin gerilim toleransı (Yükte) en fazla ±%10 olmalıdır. Fazlar arası gerilim sapması en fazla %5 olmalıdır. enerji kablosu kesiti, en fazla gerilim düşümü %3 olacak şekilde seçilmelidir. λ / motorlarda λ dan ya geçiş zamanı 3 sn.altında olmalıdır. Kullanılan motor koruyucu termiklerinin hızla açan tipte olması gerekir. (Termiklerin ayar akımının 5 katında 10 sn. içinde açılması gerekir) Direk yol vermeli motorlarda, termik ayarlarını etiket üzerindeki akım değerine göre ayarlayınız. λ / yol vermeli motorlarda, termik ayarlarını etiket akımının 0,58 katına ayarlayınız. Kumanda panosundan pompa dışında başka bir ortama enerji beslemesi yapmayınız. elektrik ile çalışmaktadır. Bu nedenle elektrikli cihazların kullanımındaki genel koruma esaslarına uyunuz. TEKNĐK TANIMLAR Kuyu Çapı (Dkuyu) Statik Su Seviyesi (St) : Sondaj kuyusuna konan borunun iç çapı (mm veya inc) : Sondaj kuyusundan su alınmadan önce su seviyesinin yeryüzünden mesafesi (metre) Dinamik Su Seviyesi (Ds): Kuyu verimine göre su alındığında su seviyesinin yeryüzünden mesafesi (metre) Debi (Q) : Sondaj kuyusunun verimine uygun olarak kuyudan alınabilecek su miktarı (Li/sn veya m/sa)

10 Kuyu Derinliği (L) Kot Farkı (H) Akma Basıncı (Pa) : Sondaj kuyusunun toplam derinliği (metre) : Suyun kuyu ağzından itibaren basıldığı yere olan yüksekliği (m) : Borunun çıkışında istenen basınç POMPANIN MOTORLA BĐRLĐKTE KUYUYA YERLEŞTĐRĐLMESĐ 1- Kuyu suyu sıcaklığını ve kuyu suyundaki kum miktarını laboratuarda kontrol ettiriniz. 2- Kuyu çapının pompa çapından 2 (inç) - 3 (inç) kadar büyük olması gerekir. 3- un alt ucu ile kuyu tabanı arasındaki mesafe minimum 50 cm olmalıdır. 4- Pompa emme süzgeci ile kuyu filtre süzgeci arasındaki mesafe maksimum uzaklıkta olmalıdır. MONTAJ BĐLGĐLERĐ VE TALĐMATLARI Taşıma ve ambalaj bilgileri POLDAP ELEKTRĐKLĐ SU MOTORLARI müşteriye sandık ambalaj ile birlikte teslim edilir. sandıksız taşınırken hiçbir şekilde darbeye maruz kalmamalı ve enerji kablosu hasar görmemelidir. lar yetkili satıcıdan bütün malzeme ve parçaların tam ve sağlam olduğu tespit edilerek alınmalıdır. Kullanıcı motoru aldıktan sonra taşıma esnasında doğacak hatalar garanti kapsamı dışındadır. - Pompa ve motorun kuyuya indirilmesi teknik elemanlar tarafından yapılmalıdır. kablosundan tutularak kaldırılmamalıdır. - Enerji kabloları kontrol edilmeli üzerinde yırtılma ve çizilmeler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer hasar var ise değiştirilme işlemi teknik servis tarafından yapılmalıdır. - Kablo çıplak uçlarını yağmur ve nemden koruyunuz. - Elektrik kontrol panosunun uygun biçimde yerleştirildiğini ve panoda enerji olup olmadığını kontrol ediniz. - Etiket değerlerini not ediniz. Elektrik Devresi Montajı Elektrik panosu hava şartlarından etkilenmeyecek bir yere monte edilmelidir. Pompa enerji kablosu mekanik etkilerden korunmuş olarak panoya getirilmelidir.

11 Elektrik pano bağlantıları pano içindeki şemaya göre yapılmalıdır. Yol Verme Sayısı 5,6,7, 8,10 motorlar için bakınız motor karakteristikleri. Voltaj Dengesizliği ELEKTRĐKLĐ SU MOTOR u devreye alınırken voltaj dengesizliğini minimuma indirmek motor dönüş yönü aynı kalacak şekilde fazların yeri değiştirilir ve en düşük akım dengesizliğinin oluştuğu faz sırası tesbit edilir. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi aynı motor, şebekeye dönüş yönü aynı kalmak şartıyla 3 farklı şekilde bağlanabilir. Her üç şekilde de ortalama akım aynı kalmasına rağmen akım dengesizliği çok farklı düzeylerde olabilmektedir. devreye alındığında akım dengesizliği % 2 nin altında ise mevcut bağlantı aynen bırakılır.akım dengesizliği % 2 nin üzerine çıkarsa yukarıdaki yöntem uygulanır ve akım dengesizliğinin minimum olduğu bağlantı şekli bulunur.akım dengesizliğinin % 5 i geçmemesi istenir. KABLO BAĞLANTISI Tek voltaj motorlarda 4 'ün yanı sıra 3 'lü serileri bağlanabilir.kara bağlantısı için yeşil sarı tel bağlanır.kontrolleri için terminallere bağlanmalıdır.a çift voltaj işlemi tasarlanırsa (Örneğin:220v-380v )Kara bağlantısı teline ek olarak her 3 telin 2 serisi vardır. Malzeme telleri harf ile işaretlenir.u1,v1,w1 ve U2,V2,W3 sırasıtyla ve bunların kullanımına göre farklı bir şekilde bağlanmalıdır. Hangi durumlarda hangi bağlantı tipi takip edilecektir:

12 A: düşük voltajda kullanılırsa B: yüksek voltajda kullanılırsa

13 C:Yıldız delta başlatması gerekirse. ĐLK ÇALIŞTIRMA Đlk Kontroller! unuzun çocuklar ya da ehliyetsiz kişiler tarafından kullanılmasına izin vermeyiniz. 1- Şebeke gerilimini ölçünüz 2- Ön dirençli veya direk yol vermeli motorlarda termik ayarını etiket üzerindeki akım değerine ayarlayınız. 3- Yıldız / Üçgen yol vermeli motorlarda ise termik ayarlarını etiket üzerindeki akım değerinin 0,58 katına ayarlayınız. 4- Pompa çıkışına bağlanan vanayı kapalı vana değerine yakın bir konuma ayarlayınız 5- Ana şalteri ve kumanda şalterini açarak pompayı çalıştırınız. Manometreden basınç değerini okuyunuz. 6- Pompayı çalıştırınız manometreden basıncı okuyunuz. 7- Fazları doğru dönme yönünde bağlayarak pompayı çalıştırınız

14 Son Kontroller 1- Termik role ayarını kontrol ediniz 2- Sigortalardan bir tanesini çıkartıp pompayı iki fazda çalıştırınız 3- Bu durumda termiğin en geç saniye içinde atması gerekir. Termiğin atıp atmadığını kontrol ediniz. 4- Bu kontrolü her üç faz içinde tekrarlayınız. Her denemede motor ile yol vericiye 3 dakikalık soğuma müddeti veriniz. 5- Vananın değişik konumlarında ampermetreden okunan akım değerinin motor nominal akımından fazla olup olmadığını kontrol ediniz. Fazla ise lütfen bizimle irtibata geçiniz. 6- Pompayı istenen basınç değerine vana yardımı ile ayarlayınız. BAKIM çalışmaya başladı andan itibaren izolasyon değerlerini kontrol ediniz. bir süre çalıştıktan sonra bu değerin 10 megaohm un altına inmesi ve belli bir değerde sabit kalması gerekir. Bu değer 2 megaohm un altında ise lütfen bizimle irtibata geçiniz. Đzolasyon kontrolü her ay yapılmalıdır. Đzolasyon kontrolünün motor soğukken yapılması gerekir. Çalışmış ve ısınmış motor durdurulduktan bir saat sonra ölçüm yapılabilir.! Bakım ve onarımlarda yetkili olmayan kişiler motora müdahale etmemeli,motorun orijinal yedek parçaları kullanılmalıdır. Uzun Süreli Kullanılmama Uzun süreli kullanmama durumda motor kuyuda kalabilir.! uzun süre su içinde kalacaksa dönen kısımların sıkışmaması için motor ayda bir kez çalıştırılmalıdır. Elektrik Değerlerinin Kontrolü grubu çalıştırılmaya başlandığı zaman akım, gerilim ve basınç değerleri kaydedilmeli ve zaman içerisinde bu değerlerde bir değişiklik olup olmadığı gözlenmelidir.

15 ELEKTRĐK DONANIMININ KONTROLÜ - Elektrik donanımı altı ayda bir kontrol edilmelidir. - Kontaktör kontakları ile motor uç bağlantılarında gevşeme olup olmadığı kontrol edilmelidir. BESLEME ĐLE ĐLGĐLĐ ŞARTLAR 1- a yol vermeden önce mutlaka topraklama yapılmalıdır. 2- un aşırı akım çekerek yanmasını önleyen termik rolelerin hızlı açan tipte olması gerekir. 3- un bağlı olduğu şebekenin gerilim toleransı max. ±%10 olmalıdır. Bu gerilim, motor çalışırken besleme kablosu uçlarından ölçülmelidir. 4- Sık elektrik kesilmeleri yada aşırı gerilim düşüşleri nedeniyle motorun saatteki max. Yol verme sayısı geçilmemelidir. 5- ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU nda fazlar arası gerilim dengesizlikleri motorun ömrünü olumsuz yönde etkiler ve akım dengesizliklerine yol açar. Bu akım dengesizlikleri motorda aşırı ısınmaya titreşimlere ve sargı ömrünün azalmasına neden olur. 6- un tam yükte çalışırken herhangi bir fazının akımı üç fazın akımının ortalamasından %5 den fazla sapmamalıdır. ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU devreye alınırken akım dengesizliğini minimuma indirmek için motor dönüş yönü aynı kalacak şekilde fazların yerleri değiştirilmeli ve en düşük akım dengesizliğinin oluştuğu faz sırası tespit edilmelidir. 7- ELEKTRĐKLĐ SU MOTOPOMP larının kuyuya montajı esnasında elektrot ve motor besleme kablosu en az 3 metrede bir kolon borusuna kelepçelerle bağlanmalıdır. 8- Kablo ekleri uzman elemanlar tarafından yapılmalı, ek yapıldıktan sonra ekin sızdırmazlığı ve izolasyonu kontrol edilmelidir. Đzolasyon kontrolü 500 V meger cihazıyla yapılmalı ve motor su dolu, ek de su içindeyken izolasyon direnci 100 M Ώ olmalıdır. 9- Atan sigortalar aynı değerde sigortalarla değiştirilmeli ve tel bağlanmalıdır. 10- Elektrik malzemeleri toz, nem ve sıcaktan etkilenecekleri için kumanda panosu hava şartlarından etkilenmeyecek bir yere konulmalıdır. 11- Kumanda panosuna 6 ayda bir bakım yapılmalı değiştirmesi gereken parçalar değiştirilmelidir. C BASMA BORUSU TEÇHĐZĐ ĐLE ĐLGĐLĐ ŞARTLAR 1- Uzun basma borulu pompa tesisatlarında su darbesi olasılığı yüksektir. Su darbesi pompa üzerinden motor eksenel yataklarına yüklenerek eksenel yatağın aşırı yüke maruz kalmasına, kırılmasına yol açmaktadır. Bu tür tesislerde su

16 darbesi pompanın ani durması sonucu oluşmaktadır. Durmaya yol açan faktörler, elektrik kesilmeleri veya kuyu suyu azlığı sebebiyle sık durup kalkmalarıdır. Su darbesinin pompaya ve motora intikalinin önlenmesi için pompa çek valfi mutlaka takılı olmalı ve çekvalf delinmemelidir. Kolon borusu sürekli su ile dolu olmalıdır. Uzun terfi hattı veya yağmurlamaya doğrudan basma söz konusu ise kuyu başında da mutlaka bir çekvalf bulunmalıdır. Ayrıca hava kazanı ve darbe önleyici vana da kullanılmalıdır. 2- Kuyu içerisinde ELEKTRĐKLĐ SU MOTOR unu askıda tutan, enerji kablolarını üstünde taşıyan ve pompalanan suyun yukarı alınmasını sağlayan kolon borusu uygun çapta ve mukavemette seçilmelidir. 3- Basma borusu üzerinde, kuyu debisi ve pompa debisini uyumlu hale getirmek amacı ile vana kullanılmalıdır. Pompanın az veya çok yüklenmesi vananın az veya çok açık olmasına bağlıdır. Pompayı tam açık vana konumunda veya vanasız sürekli çalıştırmak, kapalı vana konumunda 5 dk.dan fazla çalıştırmak pompa ve motorun ömrünü azaltır. Kuyu çıkışında basma borusu üzerinde vanadan önce bir manometre bulunmasında büyük bir fayda vardır. Manometre pompanın dönüş yönünün tespiti için gereklidir. Motopompun dönüş yönü basıncın en yüksek olduğu yöndür. Pompa herhangi bir basınca vana ile ayarlayıp aradan geçen zaman zarfında vanada hiçbir değişiklik yapılmadığı halde basınçta bir düşme varsa pompada aşınma başlamış demektir. 4- ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU, içine kum almaması için kuyuya kapalı teçhiz borusu içinde ve kuyu filtresi, pompa emme süzgecin altına gelecek şekilde monte edilmelidir. D- KUYU VE SU ĐLE ĐLGĐLĐ ŞARTLAR 1- Standart ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU 30 ºC sıcaklıktaki sularda çalışmak üzere tasarlanmıştır. un kullanılacağı kuyu sıcaklığının 30 ºC yi geçmediği kontrol edilmelidir. 2- ELEKTRĐKLĐ SU MOTORU, kuyu dışında ve susuz ortamda asla çalıştırılmamalıdır. Göl, Havuz depo gibi yerlerde yatay veya düşey çalıştırma durumunda motor dışına min. 0.5 m/sn hızla su akışı sağlayacak şekilde gömlek yapılmalıdır. 3- ELEKTRĐKLĐ SU POMPASININ ömrünü kısaltan en önemli etkenlerden biri kumdur. Kum bir yandan pompa parçalarını aşındırırken diğer yandan hem su içindeki varlığıyla balanssızlığa neden olduğundan titreşime sebep olur. Ve bu motorun hem radyal hem de eksenel yataklarını bozar. 4- Kuyunun her mevsim için dinamik ve statik su seviyeleri ve debisi belirlenmelidir. Bunun için sondaj kuyularının açılması esnasında karşılaşılan tüm olayların ve uygulanan tüm işlemlerin yer aldığı kuyu künyelerinden faydalanılmalıdır. Bir kuyu künyesinde kuyunun açılış tarihi,yeri,çapı,teçhiz planı, inkişaf ve pompa tecrübesi değerleri.

17 E- POMPA MONTAJ DERĐNLĐĞĐ 1- kuyu dibinden minimum 1 metre yukarıda olmalıdır. kuyu dibinde çamur veya birikmiş kum gibi malzeme içine monte edilmemelidir. Bu motor etrafındaki su hareketini engelleyerek motorun aşırı ısınmasına yol açar. 2- Pompanın kuyu içinde monte edileceği derinlik belirlenirken statik ve dinamik su seviyesinin mevsime bağlı olarak değiştiği hesaba katılmalıdır. Sulama mevsiminde hem su gelişi azaldığından hem de yakındaki su genişliği azaldığından hem de yakınlardaki kuyuların faal olmasından dolayı bu seviyeler düşecek ve kuyu debisi azalacaktır. Bu durumda pompa montaj derinliği belirlenirken, dinamik seviyenin ineceği minimum seviye hesaba katılmalıdır. Kuyu debisinin azaldığı pompanın devreye girip çıkmasının sıklaşması ile anlaşılır. Bu durumda pompa debisi vana ile ayarlanmalı ve saatteki max. yol verme sayısı aşılmamalıdır. 3- Pompanın çok kısa süre içinde olsa susuz çalışmaması gerekir. Pompa emişinin üzerinde her zaman bölüm 2 de belirtilen emniyetli su yüksekliği bulunmalıdır. Emniyetli su yüksekliği kavitasyonun yani pompanın titreşimli çalışmasının önlenmesi içindir. Bu da motor yataklarının özellikle eksenel yatağın düzgün çalışmasını sağlar. Emniyetli su yüksekliğinin sağlandığından emin olmak için mutlaka seviye elektrotu kullanılmalıdır. F SEVĐYE ELEKTROTLARI 1- Alt seviye elektrotu pompanın en az emniyetli su yüksekliği kadar üstüne monte edilmelidir. Alt seviye elektrotu, su seviyesi, elektrotun altına düştüğünde motorun durmasını sağlamaktadır. 2- Üst seviye elektrotu monte edilirken pompa ve kuyu debisi hesaba katılarak alt seviye elektrotun o kadar yukarıya monte edilmelidir ki motorun saatteki max. yol verme sayısı aşılmasın. Üst seviye elektrotun alt seviye elektrotun uzaklığı, pompa ve kuyu debisi ile motorun saatteki max. yol verme sayısı aşılmasın.

18 MOTOR KARAKTERĐSTĐKLERĐ Tipi Y.V.S.(H) = 20 Eksenel Yük(kN) = 20 Kablo Uzunluğu (mt) = 5 Güç % Güç Verimlilik Faktörü Akım Devir Sayısı Kablo Kesiti Boyu Ağırlığı HP kw η Cos φ I (n) d/dak D.Y.V mm kg 4/4 4/4 3x380 V PL5/ x ,6 PL5/ x ,2 PL5/ x ,2 PL5/ x ,2 PL5/ x ,6 PL5/ x ,4 mm 2 n Tipi Y.V.S.(H) = 20 Eksenel Yük(kN) = 25 Kablo Uzunluğu (mt) = 5 Güç % Verimlilik Güç Faktörü Akım Devir Sayısı Kablo Kesiti Boyu Ağırlığı HP kw η Cos φ I (n) d/dak D.Y.V λ/ Y.V mm kg 4/4 3/4 2/4 4/4 3/4 2/4 3x380 V mm 2 n mm 2 n PL6/ x4 1 3x ,8 PL6/ x4 1 3x ,4 PL6/ x4 1 3x ,4 PL6/ x4 1 3x ,6 PL6/ x4 1 3x ,6 PL6/ x4 1 3x ,4 PL6/ x4 1 3x ,8 PL6/ x4 1 3x ,8 PL6/ x10 1 3x ,8 PL6/ x10 1 3x ,2 PL6/ x6 2 3x PL6/ x6 2 3x PL6/ x6 2 3x ,8 PL6/ x10 2 3x ,9 PL6/ x10 2 3x Tipi Y.V.S.(H) = 17 Eksenel Yük(kN) = 35 Kablo Uzunluğu (mt) = 5 Güç % Verimlilik Güç Faktörü Akım Devir Sayısı Kablo Kesiti Boyu Ağırlığı HP kw η Cos φ I (n) d/dak D.Y.V λ/ Y.V mm kg 4/4 3/4 2/4 4/4 3/4 2/4 3x380 V mm 2 n mm 2 n PL7/ x6 1 3x ,9 PL7/ x6 2 3x ,8 PL7/ x6 2 3x ,6 PL7/ x10 2 3x ,4 PL7/ x10 2 3x ,6

19 Y.V.S.(H) = 15 (PL 8/ =10) Eksenel Yük(kN) = 45 (PL 8/ =65) Kablo Uzunluğu (mt) = 5 Tipi Güç % Verimlilik Güç Faktörü Akım Devir Sayısı Kablo Kesiti Boyu Ağırlığı HP kw η Cos φ I (n) d/dak D.Y.V λ/ Y.V mm Kg 4/4 3/4 2/4 4/4 3/4 2/4 3x380 V mm 2 n mm 2 n PL8/ x10 1 3x ,9 PL8/ x10 1 3x ,4 PL8/ x10 1 3x ,6 PL8/ x16 1 3x ,8 PL8/ x16 1 3x ,9 PL8/ x10 2 3x ,9 PL8/ x10 2 3x ,9 PL8/ x10 2 3x ,4 PL8/ x16 2 3x ,4 PL8/ x16 2 3x ,9 PL8/ x16 2 3x ,0 Y.V.S.(H) = 10 Eksenel Yük(kN) = 75 Kablo Uzunluğu (mt) = 5 Tipi Güç % Verimlilik Güç Faktörü Akım Devir Sayısı Kablo Kesiti Boyu Ağırlığı HP kw η Cos φ I (n) d/dak D.Y.V λ/ Y.V mm kg 4/4 3/4 2/4 4/4 3/4 2/4 3x380 V mm 2 n mm 2 n PL10/ x25 1 3x ,9 PL10/ x25 1 3x PL10/ x35 1 3x ,6 PL10/ x25 2 3x ,9 PL10/ x25 2 3x ,4 PL10/ x35 2 3x ,4 PL10/ x35 2 3x PL10/ x35 2 3x

20 KABLO SEÇĐM TAPLOSU Direk Başlama Gücü Volta j Karşıt Kesit Kablolar 3X... mm kw CV- HP Max. Uzunluk V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V 170 λ/ Başlama Gücü Volta j Karşıt Kesit Kablolar 3X... mm kw CV- HP Max. Uzunluk V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V

21 PARÇA LĐSTESĐ 1.Kablo 2.Lastik Kum Tutucu 3Pompa Sapması 4 Su Doldurma Boşaltma Tapası 5 Kablo Çıkış Rakoru 6 Üst Keçeleri 7 Alt, Üst Flanşı 8 Üst Yatak Gövdesi 9 Radyal Yatak Grubu 10 Rotor Komple 11 Statör 12 Gövde 13 Statör Sargıları 14 Tahdit Yatağı 15 Eksenel Yatak Grubu 16 Alt Yatak Gövdesi 17 Ayar Civatası 18 Membran Gövdesi 19 Membran 20 Membran Kapağı

22

23 ĐMALATÇI FĐRMA VE YETKĐLĐ SERVĐS: POLMOT MOTOR MAKĐNA SANAYĐ VE TĐCARET LTD.ŞTĐ. 2.ORGANĐZE SANAYĐ LALEHAN CADDESĐ NO:33 KONYA/TÜRKĐYE TEL: FAKS:

Dalgıç pompaların yukarıda belirtilen avantajlarından faydalanabilmek amacıyla aşağıdaki noktalara dikkat edilmesinde fayda vardır.

Dalgıç pompaların yukarıda belirtilen avantajlarından faydalanabilmek amacıyla aşağıdaki noktalara dikkat edilmesinde fayda vardır. TEMİZ SU DALGIÇ POMPLARI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER Dalgıç pompalar genellikle su temini, sulama ve sprinkler sistemleri, yeraltı sularının seviyesinin kontrolü ve ısı pompası uygulamalarındaki temiz veya

Detaylı

PİS SU DALGIÇ POMPALARI GENEL KULLANIM KILAVUZU

PİS SU DALGIÇ POMPALARI GENEL KULLANIM KILAVUZU PİS SU DALGIÇ POMPALARI GENEL KULLANIM KILAVUZU ÖNSÖZ Atık Su Pompaları ürün programımızdaki pompaların tamamında motor ile pompa arasındaki sızdırmazlık iki adet mekanik salmastra ve bir adet sızdırmazlık

Detaylı

PERFORMANS ALANI n= 2900 1/dak

PERFORMANS ALANI n= 2900 1/dak PERFORMANS ALANI n= 2900 1/dak 700 600 500 400 300 200 100 50 40 30 20 10 5 1 1 5 10 20 30 50 100 200 300 500 Debi Q AÇIKLAMA Kuyu genişliği inç Seri Maksimum debisi m 3 /s Monofaze motor Kademe sayısı

Detaylı

MHJ HÝDROFOR Kullaným Kýlavuzu

MHJ HÝDROFOR Kullaným Kýlavuzu MHJ HÝDROFOR Kullaným Kýlavuzu Kitap Revizyon Tarihi: 160905 Kitap Baský Tarihi: 160905 Revizyon No: 3 ÝÇÝNDEKÝLER 05 06 07 08 09 11 12 13 13 14 15 16 17 18 Giriþ Genel Uyarýlar Garanti ve Servis Genel

Detaylı

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI - 1 - DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI *Cihazlar taşınma esnasında kesinlikle sürüklenmemeli ve takla attırılmamalıdır *Kamyon ve taşıma araçları üzerine dengeli bir şekilde koyulmalıdır. Aksi taktir de

Detaylı

ZIMPARA TAŞ MOTORU MODEL RTM415A RTM417A RTM420A TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

ZIMPARA TAŞ MOTORU MODEL RTM415A RTM417A RTM420A TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU ZIMPARA TAŞ MOTORU MODEL RTM415A RTM417A RTM420A TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. AÇMA /KAPAMA ŞALTERİ 2. İŞ PARÇASI TABLASI 3. KIVILCIM/ÇAPAK KORUYUCU 4. ZIMPARA TAŞI 5. ZIMPARA TAŞI

Detaylı

Inoxpompenin ürettiği Speed Vortex ve Ranger sınıfı pompalar çok kirli suların ve atıksuların pompajında kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir.

Inoxpompenin ürettiği Speed Vortex ve Ranger sınıfı pompalar çok kirli suların ve atıksuların pompajında kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. 1. GİRİŞ Inoxpompenin ürettiği Speed Vortex ve Ranger sınıfı pompalar çok kirli suların ve atıksuların pompajında kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Pompanın kullanılmasında bu kitapçıkta ve pompa

Detaylı

PREFERİKAL SU POMPASI

PREFERİKAL SU POMPASI PREFERİKAL SU POMPASI MODEL RTM873 TANITMA VE KULLANIM KLAVUZU CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. SU GİRİŞİ 2. SU ÇIKIŞI 3. ELEKTRİK KUTUSU TEKNİK ÖZELLİKLER 1. GERİLİM 230V~50HZ 2. GÜÇ 370W/0.5HP 3. MAK.BASMA YÜK.

Detaylı

Dalgıç Pompa. 4 DMD-KPS Tek Pompa

Dalgıç Pompa. 4 DMD-KPS Tek Pompa Dalgıç Pompa 4 DMD-KPS Tek Pompa Alarko dalgıç pompaları, kullanım ve içme suyu alanında her an kullanıma hazır, dertsiz, yatırımı kısa sürede geri ödeyen KESİNTİSİZ, KİŞİSEL TEK SU KAYNAĞIDIR. Endüstriyel

Detaylı

Sirkülasyon Pompasý. Kullaným Kýlavuzu

Sirkülasyon Pompasý. Kullaným Kýlavuzu Sirkülasyon Pompasý Kullaným Kýlavuzu Kitap Revizyon Tarihi: 080306 Kitap Baský Tarihi: 080306 Revizyon No: 3 ÝÇÝNDEKÝLER 05 06 06 07 07 08 09 10 10 11 11 11 11 12 13 14 14 14 14 15 15 15 15 15 16 16 16

Detaylı

BOYLER MONTAJ VE BAKIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER:

BOYLER MONTAJ VE BAKIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER: BOYLER MONTAJ VE BAKIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER: 1)GİRİŞ... 2)GENEL UYARILAR.. 3)BOYLER TANITIMI VE TEKNİK ÖZELLİKLER 4)ÇALIŞTIRILMA VE MONTAJ ESASLARI. 5)BAKIM VE TEMİZLİK. 6)ARIZA TESPİT. GİRİŞ: Bu kılavuzda

Detaylı

Dalgıç Pompalar AL 6-8 KPS Serisi

Dalgıç Pompalar AL 6-8 KPS Serisi Dalgıç Pompalar AL 6-8 KPS Serisi Su, istediğiniz yerde! ALARKO, DALGIÇ POMPADA HER ZAMAN 1 NUMARA kullanım ve içme suyu alanında Her an kullanıma hazır Dertsiz Yatırımı kısa sürede geri ödeyen KESİNTİSİZ,

Detaylı

DALGIÇ POMPALAR SDP SUBMERSIBLE PUMPS SDP

DALGIÇ POMPALAR SDP SUBMERSIBLE PUMPS SDP DALGIÇ POMPALAR SDP 6-8 - 10-12 SUBMERSIBLE PUMPS SDP 6-8 - 10-12 Yüksek verim, Uzun ömür, Üstün kalite, TSE 11146 standardına uygun, NEMA standardındaki motorlara uygun, Kuyuya montajı kolay, Montaj maliyeti

Detaylı

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI

DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI - 1 - DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI *Cihazlar taşınma esnasında kesinlikle sürüklenmemeli ve takla attırılmamalıdır *Kamyon ve taşıma araçları üzerine dengeli bir şekilde koyulmalıdır. Aksi takdirde

Detaylı

KULAKLIKLAR KULLANIM ve TANITMA KILAVUZU

KULAKLIKLAR KULLANIM ve TANITMA KILAVUZU ÇEVRESEL ( CIRCUM AURAL) MĐKROFONLU (HEADSET) KULAKLIKLAR KULLANIM ve TANITMA KILAVUZU HMD 280 HMD 281 HMD 25 HMD 46 ĐÇĐNDEKĐLER Teşekkürler ve Đndeks 2 Çihazın tanımlaması 3 Teknik özellikler 4 Çevre

Detaylı

1- Su ve elektrik tesisatının yukarıda anlatıldığı şekilde yapıldığını kontrol ediniz. 2- Hidroforun besleyeceği tesisattaki tüm muslukları kapatınız.

1- Su ve elektrik tesisatının yukarıda anlatıldığı şekilde yapıldığını kontrol ediniz. 2- Hidroforun besleyeceği tesisattaki tüm muslukları kapatınız. ÇALIŞTIRMA 1- Su ve elektrik tesisatının yukarıda anlatıldığı şekilde yapıldığını kontrol ediniz. 2- Hidroforun besleyeceği tesisattaki tüm muslukları kapatınız. 3- Hidrofor emme hattındaki vanayı tamamen

Detaylı

YATAY SANTRIFUJ POMPALARIN MONTAJI VE DEVREYE ALINMALARI. exit

YATAY SANTRIFUJ POMPALARIN MONTAJI VE DEVREYE ALINMALARI. exit YATAY SANTRIFUJ POMPALARIN MONTAJI VE DEVREYE ALINMALARI YATAY SANTRİFÜJ POMPALARA KAİDE YAPIMI * Her pompa için ayrı bir BETON kaide düşünülmelidir. * Kaide konulacak yerin ve pompanın su terazisi ile

Detaylı

APH HÝDROFOR Kullaným Kýlavuzu

APH HÝDROFOR Kullaným Kýlavuzu APH HÝDROFOR Kullaným Kýlavuzu Kitap Revizyon Tarihi: 070706 Kitap Baský Tarihi: 070706 Revizyon No: 4 ÝÇÝNDEKÝLER 05 06 07 08 09 11 12 13 14 15 16 17 19 Giriþ Genel Uyarýlar Garanti ve Servis Genel Özellikler

Detaylı

Termosifon Kullanma kılavuzu T 7350 SL T 7365 SL T 7380 SL

Termosifon Kullanma kılavuzu T 7350 SL T 7365 SL T 7380 SL Termosifon Kullanma kılavuzu T 7350 SL T 7365 SL T 7380 SL Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürününüzün size en

Detaylı

POMPALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ

POMPALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ POMPALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ -1- Pompa Sistemleri Akışkanları transfer etmek, tesisat direncini karşılayabilmek ve Farklı seviyelerde yükseklik farkını karşılayabilmek için kullanılırlar. Genel olarak

Detaylı

Kusursuz bir onarım ancak cihazın tamamı gerekli olduğu her zaman zarar verilmeden sökülebiliyorsa mümkündür.

Kusursuz bir onarım ancak cihazın tamamı gerekli olduğu her zaman zarar verilmeden sökülebiliyorsa mümkündür. Kurulum yalnızca uzman personel tarafından yapılabilir. Tüm iş adımları sırasıyla eksiksiz olarak uygulanmalı ve kontrol edilmelidir. Geçerlilik kapsamı Bu kurulum kılavuzu aşağıdakiler için geçerlidir:

Detaylı

B. EMNİYET ÖNLEMLERİ A. MONTAJ

B. EMNİYET ÖNLEMLERİ A. MONTAJ İÇİNDEKİLER Otomatik Akü Şarj Redresörü A. MONTAJ... 3 B. EMNİYET ÖNLEMLERİ... 4 C. KULLANMA TALİMATI... 5 D. CİHAZIN ÇALIŞTIRILMASI... 6 E. CİHAZIN TAŞINMASI VE DEPOLANMASI... 7 F. GARANTİ ŞARTLARI...

Detaylı

Lumination LED Armatürler

Lumination LED Armatürler GE Lighting Solutions Montaj Kılavuzu Lumination LED Armatürler Askılı LED Bağlantı Elemanı (EP14 Serisi) Özellikler Uzun ömürlü (50.000 saat nominal ömür) 5 yıl garanti IP30 Kuru yere uygun BAŞLAMADAN

Detaylı

VIESMANN. Montaj Kılavuzu VITODENS 200-W. Yetkili uzman tesisatçı için

VIESMANN. Montaj Kılavuzu VITODENS 200-W. Yetkili uzman tesisatçı için Montaj Kılavuzu Yetkili uzman tesisatçı için VIESMANN Vitodens 200-W Tip WB2B, 6,5 ila 35,0 kw Duvar tipi gaz yakıtlı kondensasyon kazanı Doğalgaz ve LPG (Propan) uygulaması VITODENS 200-W 12/2006 Montajdan

Detaylı

EFP 30 Parçalayıcı Bıçaklı Foseptik Pompası Kullanım Kılavuzu

EFP 30 Parçalayıcı Bıçaklı Foseptik Pompası Kullanım Kılavuzu EFP 30 Parçalayıcı Bıçaklı Foseptik Pompası Kullanım Kılavuzu 1. Taşıma Pompa, taşıma sapını veya taşıma deliklerini kullanarak dikkatlice kaldırılmalı ve tutulmalıdır. 2. Kullanımlar Pompa aşağıda belirtilen

Detaylı

elektrikli ısıtıcılar electric heaters KURULUM TALİMATI PLASTİK ELEKTRİKLİ ISITICI Elektrikli ısıtıcıyı resimde gösterilen şekilde, içerisinde daima su bulunmasını temin etmek üzere, yatay olarak monte

Detaylı

*Cihazları vinçle kaldırırken kaldırma aparatlarının uzunluklarını toleranslı tutunuz. Kısa bağlanan durumlarda cihaz deforme olabilir.

*Cihazları vinçle kaldırırken kaldırma aparatlarının uzunluklarını toleranslı tutunuz. Kısa bağlanan durumlarda cihaz deforme olabilir. - 1 - DEPOLAMA VE SEVKİYAT TALİMATLARI *Cihazlar taşınma esnasında kesinlikle sürüklenmemeli ve takla attırılmamalıdır *Kamyon ve taşıma araçları üzerine dengeli bir şekilde koyulmalıdır. Aksi taktir de

Detaylı

EŞ EKSENLİ (IN-LINE) SİRKÜLASYON POMPALARI MONTAJ KILAVUZU

EŞ EKSENLİ (IN-LINE) SİRKÜLASYON POMPALARI MONTAJ KILAVUZU EŞ EKSENLİ (IN-LINE) SİRKÜLASYON POMPALARI MONTAJ KILAVUZU EŞ EKSENLİ (IN-LINE) KURU ROTORLU SİRKÜLASYON POMPALARI Değerli Müşterimiz, Tebrikler, Lowara yı seçtiğiniz için teşekkür ederiz. 150 den fazla

Detaylı

Montaj ve Bakım Kılavuzu

Montaj ve Bakım Kılavuzu 6302 0489 06/97 TR Montaj ve Bakım Kılavuzu SU 160 300 serisi Boylerler Lütfen saklayınız İçindekiler 1 Genel..................................................... 3 2 Boyutlar ve Bağlantılar.......................................

Detaylı

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU ELEKTRİKLİ ÇİT BUDAMA MODEL RTM925 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU TEKNİK ÖZELLİKLER -RTM925- VOLTAJ 230V~50HZ GİRİŞ GÜCÜ 710W BIÇAK UZUNLUĞU 530MM DEVİR HIZI 1600 R/MİN DİŞ ARALIĞI 20MM MAX KESİLECEK ÇALI

Detaylı

Soğutma suyu doldurulması. Soğutma suyu doldurma koşulları. Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI!

Soğutma suyu doldurulması. Soğutma suyu doldurma koşulları. Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI! Soğutma suyu doldurma koşulları Soğutma suyu doldurma koşulları Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI! Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışırken koruyucu ekipman kullanın. Soğutma suyu ciltte

Detaylı

010 SİSTEMİ. TEKNOSİSTEM MÜHENDİSLİK - Gazcılar Cad. Anafarta Sok. No:1/A BURSA, Tel:(224)272 37 34 Faks:272 40 19

010 SİSTEMİ. TEKNOSİSTEM MÜHENDİSLİK - Gazcılar Cad. Anafarta Sok. No:1/A BURSA, Tel:(224)272 37 34 Faks:272 40 19 010 SİSTEMİ 1 VOLUMETRİK DAĞITICILAR US ve USM Serisi volumetrik yağlama blokları endirek yağlama için tasarlanmıştır. Pompa basıncının düşmesinden sonra yağlama bloklarına gönderilen yağ yaylar vasıtasıyla

Detaylı

BKV 5400 Yüzey Blöf Kontrol Vanası Montaj ve Kullanım Kitapçığı

BKV 5400 Yüzey Blöf Kontrol Vanası Montaj ve Kullanım Kitapçığı BKV 5400 Yüzey Blöf Kontrol Vanası Montaj ve Kullanım Kitapçığı BKV 5400 MKK v10.01-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 3 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 4 3.1. BKA 5400 Yüzey Blöf Kontrol Vanası

Detaylı

Harici ısıtma için soğutma suyu çıkışı. Genel

Harici ısıtma için soğutma suyu çıkışı. Genel Motor soğutma suyu harici elemanları ısıtmak için kullanılabilir. Kutu gövdeleri, vinç kabinleri ve saklama kutuları birer örnek olarak gösterilebilir. Isı, silindir bloğunun içindeki akıştan alınır ve

Detaylı

yapılmış ve test edilmiştir. Böylece çabuk ve kolay montaj imkanı sağlanmaktadır. * Uzaktan izlemeli alarm panosu sesli ve görsel ikazlıdır.

yapılmış ve test edilmiştir. Böylece çabuk ve kolay montaj imkanı sağlanmaktadır. * Uzaktan izlemeli alarm panosu sesli ve görsel ikazlıdır. EN 12845 standardı Avrupa topluluğu ülkelerinin tamamında hayat koruma önlemleri ve sistemleri için belirli kuralları ve binalar ile endüstride kullanılan yangını önlemeye yönelik sabit sprinkler sistemlerinin

Detaylı

PA 6300 PA 6400 PA 6500 PLASTİK ASİT POMPASI KULLANIM KILAVUZU

PA 6300 PA 6400 PA 6500 PLASTİK ASİT POMPASI KULLANIM KILAVUZU PA 6300 PA 6400 PA 6500 PLASTİK ASİT POMPASI KULLANIM KILAVUZU MODEL PA 6300-6400 - 6500 Sayfa 1 ELEKTRİKLİ MEKANİK SALMASTRALI PLASTİK ASİT TRANSFER POMPALARI İÇİNDEKİLER POMPALARIN PERFORMANS EGRİLERİ

Detaylı

Doküman No: KK-PS R2-TR CODESEC PS120 GÜÇ KAYNAĞI ÜNİTESİ KURULUM VE KULLANICI KILAVUZU. Doc: KK-PS R2-TR

Doküman No: KK-PS R2-TR CODESEC PS120 GÜÇ KAYNAĞI ÜNİTESİ KURULUM VE KULLANICI KILAVUZU. Doc: KK-PS R2-TR Doküman No: KK-PS120-0117-R2-TR CODESEC PS120 GÜÇ KAYNAĞI ÜNİTESİ KURULUM VE KULLANICI KILAVUZU Doc: KK-PS120-0117-R2-TR DİZİN TEKNİK ÖZELLİKLER... 3 1. GENEL AÇIKLAMA... 4 2. TANIMLAR... 4 3. KURULUM,

Detaylı

Ortam havası ile soğutma sistemleri

Ortam havası ile soğutma sistemleri Ortam havası ile soğutma sistemleri TopTherm fan-filtreler TopTherm fan-filtre üniteleri...20 55 m 3 /h...316 TopTherm fan-filtre üniteleri...105 180 m 3 /h...317 TopTherm fan-filtre üniteleri...230 550

Detaylı

Soğutma suyu doldurulması

Soğutma suyu doldurulması Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma Aracın soğutma sistemi üzerinde çalışma UYARI! Soğutma sisteminde değişiklikler yapılırken soğutma sisteminin boşaltılması, yeniden doldurulması ve basınç testinin

Detaylı

PA 6800 PA 6900 PLASTİK ASİT POMPASI KULLANIM KILAVUZU

PA 6800 PA 6900 PLASTİK ASİT POMPASI KULLANIM KILAVUZU PA 6800 PA 6900 PLASTİK ASİT POMPASI KULLANIM KILAVUZU MODEL PA 6800-6900 Sayfa 1 ELEKTRİKLİ MEKANİK SALMASTRALI PLASTİK ASİT TRANSFER POMPALARI İÇİNDEKİLER POMPALARIN PERFORMANS EGRİLERİ 3 ÖLÇÜLENDİRME

Detaylı

SK 2400 On-Off Seviye Kontrolörü Montaj ve Kullanım Kitapçığı

SK 2400 On-Off Seviye Kontrolörü Montaj ve Kullanım Kitapçığı SK 2400 On-Off Seviye Kontrolörü Montaj ve Kullanım Kitapçığı SK 2400 MKK v10.02-tr 1 İÇİNDEKİLER 1. ÖNEMLİ NOTLAR... 3 2. TANIMLAMA... 4 3. TEKNİK ÖZELLİKLER... 5 4. MONTAJ ve KABLOLAMA... 5 4.1. Montaj...

Detaylı

KULLANMA VE BAKIM KİTABI

KULLANMA VE BAKIM KİTABI KULLANMA VE BAKIM KİTABI SOS BAİN MARİE (ELEKTRİKLİ) G Ü R Ç E L İ K Profesyonellere Profesyonelce AÇIKLAMA Bu kılavuzdaki talimatlar cihazın emniyetli montajı, kullanımı, temizliği ve bakımı hakkında

Detaylı

IP 23 ELEKTRİK MOTORLARI ÜÇ FAZLI ASENKRON SİNCAP KAFESLİ IEC 225-315. ELSAN ELEKTRİK SAN. ve TİC. A.Ş.

IP 23 ELEKTRİK MOTORLARI ÜÇ FAZLI ASENKRON SİNCAP KAFESLİ IEC 225-315. ELSAN ELEKTRİK SAN. ve TİC. A.Ş. IP 3 ELEKTRİK MOTORLARI ÜÇ FAZLI ASENKRON SİNCAP KAFESLİ IEC 5-315 ELSAN ELEKTRİK SAN. ve TİC. A.Ş. GENEL BİLGİLER A. STANDARTLAR Bu tipteki motorlarımız aşağıdaki standart ve normlara uygun olarak imal

Detaylı

DSSY-T SERİSİ ENDÜSTRİYEL TİP TERMOSTAT KONTROLLÜ ELEKTRİKLİ TERMOSİFONLAR

DSSY-T SERİSİ ENDÜSTRİYEL TİP TERMOSTAT KONTROLLÜ ELEKTRİKLİ TERMOSİFONLAR DSSY-T SERİSİ ENDÜSTRİYEL TİP TERMOSTAT KONTROLLÜ ELEKTRİKLİ TERMOSİFONLAR GENEL ÖZELLİKLER ÜRÜN TANITIMI KULLANIM ALANLARI ISITMA SÜRESİ BOYUTLAR TEKNİK TABLO ÖRNEK TESİSAT ŞEMASI MODEL & SİPARİŞ NOTASYON

Detaylı

AL 6-7 - 8-10 - 14 SU KADAR DEĞERLİ

AL 6-7 - 8-10 - 14 SU KADAR DEĞERLİ Dalgıç Pompalar AL - - - 0 - SU KADAR DEĞERLİ Alarko dalgıç pompaları kullanım ve içme suyu alanında Her an kullanıma hazır Dertsiz Yatırımı kısa sürede geri ödeyen KESİNTİSİZ, KİȘİSEL TEK SU KAYNAĞIDIR

Detaylı

Montaj kılavuzu. Fan coil cihazları için 2 yollu vana kiti/ 3 yollu vana kiti EKMV2C09B7 EKMV3C09B7

Montaj kılavuzu. Fan coil cihazları için 2 yollu vana kiti/ 3 yollu vana kiti EKMV2C09B7 EKMV3C09B7 Fan coil cihazları için yollu vana kiti/ yollu vana kiti EKMVC09B7 EKMVC09B7 EKMVC09B7 Fan coil cihazları için yollu vana kiti/ yollu vana kiti EKMVC09B7 Montaja başlamadan önce bu kılavuzu dikkatlice

Detaylı

Samet Biricik Elk. Y. Müh. Elektrik Mühendisleri Odası 28 Ocak2011

Samet Biricik Elk. Y. Müh. Elektrik Mühendisleri Odası 28 Ocak2011 Samet Biricik Elk. Y. Müh. Elektrik Mühendisleri Odası 28 Ocak2011 1 KompanzasyonSistemlerinde Kullanılan Elemanlar Güç Kondansatörleri ve deşarj dirençleri Kondansatör Kontaktörleri Pano Reaktif Güç Kontrol

Detaylı

VDS Onaylı Yangın Pompaları

VDS Onaylı Yangın Pompaları VDS Onaylı Yangın Pompaları Cobra V VDS Onaylı Pompa Özellikleri Önden emişli, üstten basmalı, arkadan çekip çıkartılabilen, yatay salyangoz gövdeli santrifüj tip pompalardır. Özel dizaynı sayesinde pompa

Detaylı

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ

FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ FRİTÖZ KULLANMA KILAVUZU FRİTÖZÜ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ AEF 490 AEF 890 İÇİNDEKİLER I Fritözün Tanımı ve Kullanım Alanları 3 4 II Genel Uyarılar ve Güvenlik Önlemleri 5 III Teknik

Detaylı

AKSİYEL FAN HIZ KONTROL ÜNİTESİ

AKSİYEL FAN HIZ KONTROL ÜNİTESİ AKSİYEL FAN & HIZ KONTROL ÜNİTESİ SFW0S 300 BROŞÜR TEKNİK ÖZELLİKLER SALİKS SFW0S 300 Fan yaygın olarak pano ve server odaları, elekrik panoları gibi endüstriyel makine soğutmalarında, aynı zamanda yaşamsal

Detaylı

ŞARJLI MATKAP MODEL RTM306 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU

ŞARJLI MATKAP MODEL RTM306 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU ŞARJLI MATKAP MODEL RTM306 TANITMA VE KULLANIM KILAVUZU 4 6 7 1 2 5 3 CİHAZIN ÜNİTELERİ 1. UÇ TUTUCU 2. AYDINLATMA IŞIĞI 3. AÇMA / KAPAMA ŞALTERİ 4. TORK KONTROL 5. YÖN DEĞİŞTİRME 6. ŞARJ SEVİYE IŞIĞI

Detaylı

MONTAJ&OPERASYON VE BAKIM KILAVUZU. Pilot Tesirli Basınç Düşürücü MODEL: RE 3 MIYAWAKI INC. Osaka, Japan

MONTAJ&OPERASYON VE BAKIM KILAVUZU. Pilot Tesirli Basınç Düşürücü MODEL: RE 3 MIYAWAKI INC. Osaka, Japan OM No. E-R3-100724 MONTAJ&OPERASYON VE BAKIM KILAVUZU Pilot Tesirli Basınç Düşürücü MODEL: RE 3 MIYAWAKI INC. Osaka, Japan Türkiye Distribitörü: Genel Makina Ltd. Şti. www.genelmakina.com 1. Tanıtım 2

Detaylı

ROCKER MARKA ROCKER VAKUM POMPASI CİHAZLARI TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU

ROCKER MARKA ROCKER VAKUM POMPASI CİHAZLARI TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU ROCKER MARKA ROCKER VAKUM POMPASI CİHAZLARI TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU Add: 11F,No.402,Sec.1, Ren-Ai Rd., Linkou Shiang, Taipei County 244, Taiwan (R.O.C) Tel : 886-2-2603-3311 Fax : 886-2-2603-6622 E-Mail:

Detaylı

DALGIÇ DRENAJ POMPALARI ŞARTNAMESİ

DALGIÇ DRENAJ POMPALARI ŞARTNAMESİ DALGIÇ DRENAJ POMPALARI ŞARTNAMESİ Pompa üniteleri çalışma noktasında ve minimum maksimum basma yükseklikleri arasındaki çalışma sahasında kavitasyonsuz, titreşimsiz ve muntazam şekilde devamlı olarak

Detaylı

BÖLÜM 4 Sprinkler Sistem Tipinin Belirlenmesi

BÖLÜM 4 Sprinkler Sistem Tipinin Belirlenmesi BÖLÜM 4 Sprinkler Sistem Tipinin Belirlenmesi 4.1 Islak Borulu Sprinkler Sistemi Seçim Kriterleri 4.1.1 Islak borulu sprinkler sisteminde borular, sürekli olarak basınçlı su ile dolu durumda tutulur. 4.1.2

Detaylı

HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU ISI POMPALI ISI GERİ KAZANIM CİHAZLARI VHR DX SERİLERİ

HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU ISI POMPALI ISI GERİ KAZANIM CİHAZLARI VHR DX SERİLERİ HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU ISI POMPALI ISI GERİ KAZANIM CİHAZLARI SERİLERİ ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE MONTAJ İŞLETME ve BAKIM KILAVUZUNU www.venco.com.tr ADRESİNDEN İNDİREREK OKUYUN ve SERVİS ELEMANININ KOLAYLIKLA

Detaylı

SU POMPASI REGULATÖRÜ

SU POMPASI REGULATÖRÜ SU POMPASI REGULATÖRÜ MODEL RTM855 KULLANIM KILAVUZU TEKNİK ÖZELLİKLER Volt 220 240 V Max. Akım 10 A Frekans 50/60 Hz Koruma Sınıfı IP65 Max. Su Sıcaklığı 60 C Başlama Basıncı 1,5 3 bar Max. Basınç Değeri

Detaylı

DİK MİLLİ DERİNKUYU POMPALARI DMP 6 32

DİK MİLLİ DERİNKUYU POMPALARI DMP 6 32 DİK MİLLİ DERİNKUYU POMPALARI DMP 6 32 Yüksek verim, Uzun ömür, Üstün kalite, TSE 514 standardına uygun, Elektrik motoru, dizel motor veya traktör kuyruk mili ile çalıştırılabilir, Kuyularda her derinlikteki

Detaylı

3.1. Proje Okuma Bilgisi 3.1.1. Tek Etkili Silindirin Kumandası

3.1. Proje Okuma Bilgisi 3.1.1. Tek Etkili Silindirin Kumandası HİDROLİK SİSTEM KURMAK VE ÇALIŞTIRMAK 3.1. Proje Okuma Bilgisi 3.1.1. Tek Etkili Silindirin Kumandası Basınç hattından gelen hidrolik akışkan, 3/2 yön kontrol valfine basılınca valften geçer. Silindiri

Detaylı

REMAK REDÜKTÖR MAK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

REMAK REDÜKTÖR MAK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. REMAK REDÜKTÖR MAK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. REMAK REDÜKTÖR MAK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Kemalpaşa Org. San. Böl. Kuyucak Mevkii No:211 Kemalpaşa-İZMİR Tel : 0090-232- 479 68 48 Faks : 0090-232- 479 68 49 www.remakreduktor.com.tr

Detaylı

DEMK-V Serisi. Diko Elektrikli Cihazlar San. ve Tic. A.Ş. www.diko.com.tr 01.01.2010

DEMK-V Serisi. Diko Elektrikli Cihazlar San. ve Tic. A.Ş. www.diko.com.tr 01.01.2010 2010 DEMK-V Serisi Diko Elektrikli Cihazlar San. ve Tic. A.Ş. www.diko.com.tr 01.01.2010 DEMK-V SERİSİ VİLLA TİPİ ELEKTRİKLİ ISITMA KAZANLARI STANDART ÖZELLİKLER OPSİYONEL EKİPMAN VE TALEP SEÇENEKLERİ

Detaylı

6, 7, 8, 10, 14 KULLANIM KILAVUZU

6, 7, 8, 10, 14 KULLANIM KILAVUZU DALGIÇ POMPALAR ve MOTORLARI 6, 7, 8, 10, 14 KULLANIM KILAVUZU Kod No: D.1.1.8 Kitap Baskı tarihi: 120416 Revizyon No: 120416 DALGIÇ POMPALAR ve MOTORLARI 6, 7, 8, 10, 14 Kullanım Kılavuzu 5 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Santrifüj Pompalar: MEKANİK ENERJİYİ, AKIŞKANDA KİNETİK ENERJİYE ÇEVİREN VE AKIŞKANLARI TRANSFER EDEN MAKİNALARDIR.

Santrifüj Pompalar: MEKANİK ENERJİYİ, AKIŞKANDA KİNETİK ENERJİYE ÇEVİREN VE AKIŞKANLARI TRANSFER EDEN MAKİNALARDIR. KSB DÜNYASINA D HOŞGELD GELDİNİZ SANTRİFÜJ J POMPALAR Santrifüj Pompalar: MEKANİK ENERJİYİ, AKIŞKANDA KİNETİK ENERJİYE ÇEVİREN VE AKIŞKANLARI TRANSFER EDEN MAKİNALARDIR. POMPA KESİT T RESMİ POMPA ANA PARÇALARI

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNĠVERSĠTESĠ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ MAKĠNA MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ SANTRĠFÜJ POMPA DENEY FÖYÜ HAZIRLAYANLAR. Prof. Dr.

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNĠVERSĠTESĠ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ MAKĠNA MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ SANTRĠFÜJ POMPA DENEY FÖYÜ HAZIRLAYANLAR. Prof. Dr. T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNĠVERSĠTESĠ MÜHENDĠSLĠK FAKÜLTESĠ MAKĠNA MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ SANTRĠFÜJ POMPA DENEY FÖYÜ HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Aydın DURMUŞ EYLÜL 2011 SAMSUN SANTRĠFÜJ POMPA DENEYĠ 1. GĠRĠġ Pompa,

Detaylı

3. D.Ü. kontrol kartını değiştiriniz. 2.Akımdan dolayı giriş voltajı çok düşük

3. D.Ü. kontrol kartını değiştiriniz. 2.Akımdan dolayı giriş voltajı çok düşük Hisense Inverter Ticari Seri Kaset ve Kanallı Tip Split Klima Arıza Kodları 1. Dış Ünite Hata Kodu Dış Ünite veya iç ünite durduğunda, kompressör durur. Dış ünite ekranında aşağıdaki kodu belirir. Hata

Detaylı

GRUP-EX ECS XX-YY ELECTRIC CURRENT SOLENOID - KULLANICI KILAVUZU -

GRUP-EX ECS XX-YY ELECTRIC CURRENT SOLENOID - KULLANICI KILAVUZU - GRUP-EX ECS XX-YY ELECTRIC CURRENT SOLENOID - KULLANICI KILAVUZU - Bu kılavuz GRUP ASM tarafından üretilen ECS-XX-YY Solenoid hakkında güvenliğiniz için gerekli bilgileri ve kullanım talimatlarını içerir.

Detaylı

TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001

TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001 TRIFAZE START-STOP KONTROL KARTI (TOUCH ARKADAN MONTAJ) KULLANIM KILAVUZU AKE-T-TSSA-001 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzu

Detaylı

INLINE TİP ENTEGRE FREKANS KONVERTÖRLÜ POMPALAR

INLINE TİP ENTEGRE FREKANS KONVERTÖRLÜ POMPALAR INLINE TİP ENTEGRE FREKANS KONVERTÖRLÜ POMPALAR lar santrifüj, tek kademeli, emme ve basma ağız çağları aynı ölçülere sahip, blok tip olacak. üstten sökülebilir tasarıma sahip olmalı, bu sayede boru bağlantılarına

Detaylı

HP SERİSİ POMPA KONTROL PANOLARI

HP SERİSİ POMPA KONTROL PANOLARI HP SERİSİ POMPA KONTROL PANOLARI https://www.facebook.com/kerimelektromotor H-01 / H-01 M TEK POMPALI POMPA KONTROL PANOSU GENEL ÖZELLİKLER H-01/H-01M TEK POMPALI POMPA KONTROL PANOSU Pompa sistemlerinin

Detaylı

Sıvı soğutma takımları Grasso FX GC PP Soğutma gücü kw. Bakım kitabı (Orijinal metnin Çeviri) L_202523_1

Sıvı soğutma takımları Grasso FX GC PP Soğutma gücü kw. Bakım kitabı (Orijinal metnin Çeviri) L_202523_1 Soğutma gücü 260-1800 kw Bakım kitabı (Orijinal metnin Çeviri) L_202523_1 COPYRIGHT Tüm hakları saklıdır. Bu dokümantasyonun hiçbir bölümü, GEA Refrigeration Germany GmbH (bundan böyle Üretici olarak anılacak)

Detaylı

AL SU KADAR DEĞERLİ

AL SU KADAR DEĞERLİ Dalgıç Pompalar AL - - - 0 - SU KADAR DEĞERLİ NUM Alarko dalgıç pompaları kullanım ve içme suyu alanında Her an kullanıma hazır Dertsiz Yatırımı kısa sürede geri ödeyen KESİNTİSİZ, KİŞİSEL TEK SU KAYNAĞIDIR

Detaylı

SNT EN 733 NORM POMPALAR

SNT EN 733 NORM POMPALAR EN 733 NORM POMPALAR Basılabilen Sıvılar İçinde katı parçacıklar ve elyaf bulunmayan, temiz veya çok hafif kirli, düşük viskoziteli sıvılar. Teknik Bilgiler Basma Flanşı Debi Basma Yüksekliği Hız Çalışma

Detaylı

KK01 / Rev: 00 / 20.06.2011 Sayfa 1 / 9

KK01 / Rev: 00 / 20.06.2011 Sayfa 1 / 9 NİP MAKİNA SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ. Adres : Cumhuriyet Mah. Çilek Sok. No:7/A Yakacık Kartal / İstanbul Tel :. 0216 3773420 Faks :. 0216 3773420 Web : http://www.nippompa.com E.posta : info@nippompa.com

Detaylı

BUHAR ÏÇÏN BASINÇ DÜŠÜRÜCÜ VANA TÏP 39-2

BUHAR ÏÇÏN BASINÇ DÜŠÜRÜCÜ VANA TÏP 39-2 BUHAR ÏÇÏN BASINÇ DÜŠÜRÜCÜ VANA TÏP 39-2 Šekil 1 Tip 39-2 1. Yapïsï ve çalïšma prensibi Basïnç düšürücü tek oturtmalï bir vana gövdesi, klape mili ve klape, dengeleme körüÿü ve diyaframlï bir tahrik ünitesinden

Detaylı

MLC 410 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU

MLC 410 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU MLC 410 KENDİNDEN YATAKLI SİSTEM MANYETİK LİNEER CETVELLER TEMASSIZ ÇALIŞMA 0,005 MM İLE 1 MM ARASI ÇÖZÜNÜRLÜK 4880 MM ÖLÇÜM MESAFESİ KENDİNDEN YATAKLI SİSTEM IP67 YÜKSEK KORUMA SINIFI MÜKEMMEL KARARLILIK

Detaylı

DEMK-M SERİSİ MARİN TİP ELEKTRİKLİ ISITMA KAZANLARI

DEMK-M SERİSİ MARİN TİP ELEKTRİKLİ ISITMA KAZANLARI DEMK-M SERİSİ MARİN TİP ELEKTRİKLİ ISITMA KAZANLARI STANDART ÖZELLİKLER OPSİYONEL EKİPMAN VE TALEP SEÇENEKLERİ ÜRÜN TANIMI KULLANIM ALANLARI TESİSAT BAĞLANTI ÖLÇÜLERİ BOYUTLAR - ÇİZİM BOYUTLAR - TABLO

Detaylı

OZ-300 OZON JENERATÖRÜ PLC KONTROL SİSTEMİ ARIZA VE UYARI MESAJLARI EL KİTABI

OZ-300 OZON JENERATÖRÜ PLC KONTROL SİSTEMİ ARIZA VE UYARI MESAJLARI EL KİTABI OZ-300 OZON JENERATÖRÜ PLC KONTROL SİSTEMİ ARIZA VE UYARI MESAJLARI EL KİTABI Sayfa: 1/15 FİHRİST Dewpoint Dewpoint değeri düşük F4 trafo termik arızası Trafo bobin arızası Cihaz kapakları açık Soğutma

Detaylı

AA Motorlarında Yol Verme, Motor Seçimi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Gören

AA Motorlarında Yol Verme, Motor Seçimi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Gören 04.12.2011 AA Motorlarında Yol Verme, Motor Seçimi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Gören İçerik AA Motorlarının Kumanda Teknikleri Kumanda Elemanları na Yol Verme Uygulama Soruları 25.11.2011 2 http://people.deu.edu.tr/aytac.goren

Detaylı

HİDROLİK GÜÇ ÜNİTESİ Valf bloğu

HİDROLİK GÜÇ ÜNİTESİ Valf bloğu ΣΕΛΙ Α 4.1 - - 1-4. VALF BLOĞU 4.1 Genel Asansör kabinin istenilen hareketleri gerçekleştirmesi için gerekli tüm parçaları bulunduran yekpare bir bloktur. Kısaca : Pompanın normal çalışma basıncını çok

Detaylı

YÜKSEK BĐNALARDA KALORĐFER ve SIHHĐ TESĐSAT ÖZELLĐKLERĐ

YÜKSEK BĐNALARDA KALORĐFER ve SIHHĐ TESĐSAT ÖZELLĐKLERĐ YÜKSEK BĐNALARDA KALORĐFER ve SIHHĐ TESĐSAT ÖZELLĐKLERĐ Rüknettin KÜÇÜKÇALI 1950 yılında doğdu. 1972 yılında Đ.T.Ü. Makina Fakültesi'nden Makina Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Sungurlar ve Tokar firmalarında

Detaylı

MLC 420 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU

MLC 420 MANYETİK LİNEER CETVELLER KULLANMA KILAVUZU MLC 420 TAŞINABİLİR REFERANS NOKTASI MANYETİK LİNEER CETVELLER ENTEGRE EDİLMİŞ TEMASSIZ RULMANLI SİSTEM 0,005 MM DEN BAŞLAYAN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK TAŞINABİLİR REFERANS NOKTASI TİTREŞİMLERE KARŞI YÜKSEK KORUMA

Detaylı

Ters Faz Koruması RS485 Bilgisayar Bağlantısı Ara Birimi. Kalibrasyon Butonu Kullanıcı dostu bağlantı şemaları

Ters Faz Koruması RS485 Bilgisayar Bağlantısı Ara Birimi. Kalibrasyon Butonu Kullanıcı dostu bağlantı şemaları LTB1 (Üretici Firma Teknolojik değişiklikler nedeniyle, ürünün gelişimi ile ilgili Ürün özelliklerini önceden haber verilmeksizin değişiklikler yapabilir.) TOU 01 EPC akıllı kontrol panosu Dalgıç Pompa,

Detaylı

Anma güçleri 3 kw tan büyük olan motorların üç fazlı şebekelere bağlanabilmeleri için üç fazlı olmaları gerekir.

Anma güçleri 3 kw tan büyük olan motorların üç fazlı şebekelere bağlanabilmeleri için üç fazlı olmaları gerekir. Elektrik motorlarında yol verme işlemi Motorun rotor hızının sıfırdan anma hızına hızına ulaşması için yapılan işlemdir. Durmakta olan motorun stator sargılarına gerilim uygulandığında endüklenen zıt emk

Detaylı

HGX44e/565-4 Motor: V Y/YY -3-50Hz PW Soğutucu: R404A, R507

HGX44e/565-4 Motor: V Y/YY -3-50Hz PW Soğutucu: R404A, R507 Kapasite verisi uygulama talimatları sınırı Lütfen kontrol Uygulama: Soğutma & AC Soğutucu R404A, R507 Güç kaynağı 50 Hz, 400 V Besleme frekansı 50 Hz Evaporasyon sıcaklığı 0,0 C Evaporasyon basıncı (abs.)

Detaylı

AL 6-7 - 8-10 - 14 SU KADAR DEĞERLİ

AL 6-7 - 8-10 - 14 SU KADAR DEĞERLİ Dalgıç Pompalar AL - - - 0 - SU KADAR DEĞERLİ NUMARA KESİNTİSİZ, KİȘİSEL TEK SU KAYNAĞIDIR pompaları ım ve içme yu alanında anıma hazır Dertsiz kısa sürede eri ödeyen KİȘİSEL AĞIDIR pompaları iyel tesis

Detaylı

Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi Pazar, 26 Aralık :37 - Son Güncelleme Cumartesi, 24 Aralık :36

Grundfos MP 204 Motor Koruma Ünitesi Pazar, 26 Aralık :37 - Son Güncelleme Cumartesi, 24 Aralık :36 Dalgıç pompalar çalıştığı ortam gereği diğer pompalara göre çok daha zor koşullar altında çalışmaktadır. Dalgıç pompalarda bir arızanın kullanıcıya olan maliyeti genellikle diğer pompalar ile kıyaslandığında

Detaylı

VZO ve VZOA SERÝSÝ YAKIT SAYAÇLARI TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

VZO ve VZOA SERÝSÝ YAKIT SAYAÇLARI TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU VZO ve VZOA SERÝSÝ YAKIT SAYAÇLARI TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU LÜTFEN KILAVUZU OKUYUNUZ... Kahraman Ýthalat, Ýhraca t, Taahhüt ve Ticaret Lt d. Þ ti. Kazým Karabekir Caddes i No :95/36 Ýskitle r - ANKARA

Detaylı

DİYAFRAMLI EMNİYET VENTİLİ (DEV)

DİYAFRAMLI EMNİYET VENTİLİ (DEV) DİYAFRAMLI EMNİYET VENTİLİ (DEV) SABİT AYARLI Aralık 01 TANITIM Diyaframlı emniyet ventilleri kapalı devre ısıtma sistemlerinde oluşan basıncı tahliye ederek, önceden belirlenmiş bir değere sınırlamak

Detaylı

GENEL ÖZELLİKLER ÜRÜN TANITIMI KULLANIM ALANLARI BOYUTLAR BOYUTLAR_ÇİZİM

GENEL ÖZELLİKLER ÜRÜN TANITIMI KULLANIM ALANLARI BOYUTLAR BOYUTLAR_ÇİZİM DTB-MP SERİSİ MARINE BOYLER GENEL ÖZELLİKLER ÜRÜN TANITIMI KULLANIM ALANLARI BOYUTLAR BOYUTLAR_ÇİZİM GENEL ÖZELLİKLER Farklı Montaj seçenekleri: 30 50 80 100 litre kapasite (30 80) C skalalı ayarlanabilir

Detaylı

GRUP-EX PBB-XX-YY POWER BATTERY BOX - KULLANICI KILAVUZU -

GRUP-EX PBB-XX-YY POWER BATTERY BOX - KULLANICI KILAVUZU - GRUP-EX PBB-XX-YY POWER BATTERY BOX - KULLANICI KILAVUZU - Bu kılavuz GRUP ASM tarafından üretilen PBB-XX-YY Akü hakkında güvenliğiniz için gerekli bilgileri ve kullanım talimatlarını içerir. 1. Genel

Detaylı

MİDEA ISI POMPASI-HAVUZ /SPA SU ISITMA

MİDEA ISI POMPASI-HAVUZ /SPA SU ISITMA MİDEA ISI POMPASI-HAVUZ /SPA SU ISITMA Bireysel ve Ticari Tipler üzme Havuzu için Isıtma ve Soğutma Suyu sağlar. Kapasite Durumu 6 kw: 40m³ 8 kw: 50m³ BİREYSEL HAVUZ/SPA ISI POMPASI 12kW: 60~85m³ 14kW:

Detaylı

VIESMANN. Montaj Kılavuzu VITODENS 200-W. Yetkili uzman tesisatçı için. Vitodens 200-W Tip WB2B, 80ve105kW Duvar tipi doğalgazlı kondensasyon kazanı

VIESMANN. Montaj Kılavuzu VITODENS 200-W. Yetkili uzman tesisatçı için. Vitodens 200-W Tip WB2B, 80ve105kW Duvar tipi doğalgazlı kondensasyon kazanı Montaj Kılavuzu Yetkili uzman tesisatçı için VIESMANN Vitodens 200-W Tip WB2B, 80ve105kW Duvar tipi doğalgazlı kondensasyon kazanı VITODENS 200-W 1/2008 Montajdan sonra atın! Emniyet uyarıları Cana ve

Detaylı

Standart Pompa baskı hatalarından sorumlu değildir. Değişiklik hakkını saklı tutar. Listelerde belirtilen fiyatlar tavsiye niteliğindedir.

Standart Pompa baskı hatalarından sorumlu değildir. Değişiklik hakkını saklı tutar. Listelerde belirtilen fiyatlar tavsiye niteliğindedir. 06.1 REV. 2 Standart Pompa baskı hatalarından sorumlu değildir. Değişiklik hakkını saklı tutar. Listelerde belirtilen fiyatlar tavsiye niteliğindedir. İÇİNDEKİLER; Pompa Fiyat Listesi... 8 SMLSMSMHSLGMSLGHMSRMJET

Detaylı

4 DALGIÇ POMPA MOTORLARI HI-TECH SERİSİ KULLANIM KILAVUZU

4 DALGIÇ POMPA MOTORLARI HI-TECH SERİSİ KULLANIM KILAVUZU 4 DALGIÇ POMPA MOTORLARI HI-TECH SERİSİ KULLANIM KILAVUZU Kod No: D.1.1.21 Kitap Baskı Tarihi: 120117 Revizyon: 120117 4 DALGIÇ POMPA MOTORLARI HI-TECH SERİSİ KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Giriş Garanti

Detaylı

HİDROLİK MANTAR BARİYER KULLANMA KILAVUZU

HİDROLİK MANTAR BARİYER KULLANMA KILAVUZU HİDROLİK MANTAR BARİYER KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GENEL UYARILAR... 1.1.MONTAJ İLE İLGİLİ UYARILAR... 1.2.KULLANIM İLE İLGİLİ UYARILAR... 1..BAKIM VE TAMİR İLE İLGİLİ UYARILAR... 4 1.4. NAKLİYE

Detaylı

TSEK. ELEKTRİKLİ ISITICI KULLANMA ve BAKIM KILAVUZU

TSEK. ELEKTRİKLİ ISITICI KULLANMA ve BAKIM KILAVUZU 1. CİHAZ TİP ve MODEL TANITIMI ELEKTRİKLİ ISITICI KULLANMA ve BAKIM KILAVUZU 2 3 3 1 2 1 VRE Modeli Elektrikli Isıtıcı VCE Modeli Elektrikli Isıtıcı 1. Isıtıcı Gövdesi; isteğe ve kullanım yerine bağlı

Detaylı

MOTOR KORUMA RÖLELERİ. Motorların şebekeden aşırı akım çekme nedenleri

MOTOR KORUMA RÖLELERİ. Motorların şebekeden aşırı akım çekme nedenleri MOTOR KORUMA RÖLELERİ Motorlar herhangi bir nedenle normal değerlerinin üzerinde akım çektiğinde sargılarının ve devre elemanlarının zarar görmemesi için en kısa sürede enerjilerinin kesilmesi gerekir.

Detaylı

PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301

PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301 PATATES SOYMA MAKİNASI KONTROL KARTI (2,4 TFT DOKUNMATİK DİKEY TİP) KULLANIM KILAVUZU AKE-PSM-301 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma

Detaylı

HGX4/555-4 CO2 Motor: V Y/YY -3-50Hz PW Soğutucu: R744

HGX4/555-4 CO2 Motor: V Y/YY -3-50Hz PW Soğutucu: R744 Kapasite verisi Uygulama: Soğutma & AC Soğutucu R744 Güç kaynağı 50 Hz, 400 V Besleme frekansı 50 Hz Evaporasyon sıcaklığı -35,0 C Evaporasyon basıncı (abs.) 12,02 bar Kondenzasyon sıcaklığı -5,0 C Yoğuşmalı

Detaylı

Pompa Fiyat Listesi... 3-38 SML-SM-SMH-SLGM-SLGHM-SRM-JET M-SPHM-SP 1.5M-PSTH-SDY-SPFM. Hidrofor Fiyat Listesi... 39-51

Pompa Fiyat Listesi... 3-38 SML-SM-SMH-SLGM-SLGHM-SRM-JET M-SPHM-SP 1.5M-PSTH-SDY-SPFM. Hidrofor Fiyat Listesi... 39-51 FL İÇİNDEKİLER; Pompa Fiyat Listesi... 8 SMLSMSMHSLGMSLGHMSRMJET MSPHMSP.MPSTHSDYSPFM SLGTSPFGRV VD SKMV JETSPSRTRKPSTPSTHSLGSDY SNT SCNGRV SKM C 7 8 SDYSPRKSLGGRVSCN ÇIPLAK ve AKUPLAJ SKM ÇIPLAK ve AKUPLAJ

Detaylı