Doğmamış Çocuğunuzu Otizm e Karşı Koruyun!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Doğmamış Çocuğunuzu Otizm e Karşı Koruyun!"

Transkript

1 Doğmamış Çocuğunuzu Otizm e Karşı Koruyun! Otizm, beyin duyarlılığından kaynaklanan bir hastalıktır. Anne ve babadan gelen sorunlu genetiğin dışında anne adaylarının yaşadığı stresli bir hayat, beslenme özellikleri ve vücudunda ağır metallerin bulunuşu beyin duyarlılıklarına neden oluyor Nöroloji uzmanı Dr. Güçlü Ildız, anne olmak isteyen her kadının hamile kalmadan önce mutlaka ağır metal temizliği yapmalarının önemine dikkat çekiyor. Dr. Ildz, hamilelik öncesi gribi önlemek için yapılan aşıların ve stres hormonu ile birlikte harekete geçen ağır metallerin bebeğe ulaşarak otizm e neden olabileceğini belirtiyor. Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan Otizm i Nöroloji Uzmanı Dr. Güçlü Ildız a sorduk. Röportaj: Gülşen Kaş Gülşen Kaş: Beynin çalışma prensibinden bahseder misiniz? Dr. Güçlü Ildız Dr. Güçlü Ildız: Beynin hücreleri aynı prensip ile çalışır ancak her beynin üretimi kendine özeldir. Beyin çalışması sonucunda ortaya çıkan konuşma, mimikler ya da düşünce ve kişilik özellikleri; grinin tonları gibi her beyin için farklıdır. Bu ton farklılıklarına "duyarlılık" diyebiliriz. Her beyne özel duyarlılık farklılıkları, kişiye özel beyin çalışma özelliklerini oluşturarak bireyler arasındaki farklılıkları ortaya koyar. Duyarlılıklar aynı zamanda hastalıkların şiddetini belirler. Beyinde duyarlılık artışı olduğunda veya farklı çalıştığında pek çok hastalıkta ortaya çıkabiliyor, bunlardan birisi de Otizmdir. Otizmin ne olduğundan bahseder misiniz? 100 yıl öncesinde tıbbi kayıtlarda görülmeyen otizm, sanayileşmenin getirdiği bir hastalık olarak görülüyor. Çocuk beyinleri, anne karnından 21 yaşa kadar sürekli gelişim gösterir. Anne karnında ve doğum sonrası ilk yıllarda bir dış etkenin varlığı ile beyin gelişimi durabilir. Bunun sonucu olarak dikkat eksikliğinden otizm ve daha ileri olgularda mental retardasyon'a (zeka geriliği) uzanan bir spektrum içinde çeşitli klinik tablolar ortaya çıkar. Otizm bir hastalık değildir! Otizm bir hastalık mıdır? Otistik bir beyin farklı çalışır. Kimi özellikler gerilerken kimileri daha ön plandadır."farklıdır". Ayrıca her otistik çocuk kendine özeldir. Her birinin ortaya koyduğu bir özellik, diğer bir otistiğin ortaya koyduğundan daha farklıdır. Haliyle tek tip otizmden söz edilemez. Sonuçta

2 otistik, dikkat eksikliği vb. olan bir çocuk "sözde normal" çocuklardan sadece daha farklıdır. Haliyle özel ilgiyi hak eder. Otizme etki eden faktörler nelerdir? 100 yıl önce dünyamızda ne yok ise etkileyen faktörler onlardır. En başta ağır metaller geliyor tabiki... Otizmin çeşitleri var mı? Her çocuğu kendi özellikleriyle değerlendirmek gerektiğini düşünürüm. Sınıflamalar belki bilimsel dökümanlar içindir. Ağır metaller en çok kemik ve beyin dokusunu seviyor Bebekler anne karnındayken annelerinin duyarlılıklarından (stres, aşılar ve beslenme) etkilenirler mi? Etkilenirlerse bebek doğduktan sonra nasıl bir sorun ortaya çıkabilir? Otizm, doğum sonrası ilk yıllar içinde belirtilerini gösterir. Yapılan bilimsel çalışmalarda ağır metallerin annenin kemiklerinde kalsiyum ile birlikte bulunduğu, hamile iken yaşanılan stres sonucunda kana salınan stres hormonlarının etkisiyle kemikten anne karnına ve buradan da plasentayı geçerek fötüsa ulaştığı belirlenmiştir. Anne kanından bebeğe geçen ağır metaller henüz gelişmekte olan bebeğin beyin dokusunu etkiliyor. Ağır metallerin etkisi, bebeğin genetik olarak gelişen beyin yapılanma ve çalışma özellikleriyle hamileliğin dönemine bağlı olarak değişim gösteriyor. Kimi bebeklerde doğum anında sorun olduğu saptanırken kimi 1 yaşında kimleri ise 3 yaşında ve hatta 7 yaşında beyin gelişim ya da çalışma anormallikleri ortaya çıkartıyor. Ancak her stresli annenin çocuğunda otizm başlamıyor çünkü her bebeğin beyin duyarlılıkları farklıdır. Bilimsel kaynaklar; kurşunun hamileliğin 12.haftasından itibaren anneden fötüs e geçmeye başladığını, kurşun beyinde öncelikle beyin ön bölgesini, beyinciği ve hipokampus u etkilediğini; moleküler, hücresel ve hücrelerarası düzeyde kronik hasar oluşturduğunu; kan-beyin engelinin bozulmasına yol açarak kandan beyine girmemesi gereken maddelerin geçişine neden olduğunu; zeka düzeyinde azalma, dikkat eksikliği, hiperaktivite, sosyal ilişkilerde bozulma ve bunama ile kemik dokusundaki kurşun oranı arasında belirgin ilişki olduğunu bildiriyor. Anne adaylarının ağır metal temizliği yapmaları gerekir Son yıllarda otistik çocukların ağır metal uzaklaştırıcı kelasyon tedavisinden %75 oranda fayda gördükleri bilinmesi, ağır metal etkisinin ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Ağır metallerden kaçışın mümkün olmadığı günümüz yaşam koşullarında hiç değilse çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin ağır metal tahlili yaptırmaları, çocuklarımızın geleceğini

3 düşünme ve haklarını koruma konusunda önemli bir önlem olacağı Otizmin tanısı nasıl konur? Tanı için muayene yeterlidir. Tanı konulduktan sonra nasıl bir yol izlenmelidir? Her çocuğun önceliği farklı olabilir ancak ortak tedavi ağır metal temizliği olmalıdır. Amerika otizm araştırma birliği tarafından yapılan bir çalışmada ailelere çocuklarının en çok hangi tedaviden fayda görüldüğü sorulmuş. Her 4 çocuktan 3'ü ağır metal temizliğinden fayda gördüklerini belirtmişler. Bu yayının orjinal ve Türkçesini adlı sitemden çocuk beyni bölümünden bulabiliriniz. Nöroterapi otistik çocuklara uygulanabilir mi? Ne şekilde uygulanabilir? Önce QEEG ile beyin çalışma özelliklerini değerlendirmek gerekir. Sonuca göre öneride bulunmak daha doğru olacaktır. Doğal olmayan tüm gıdalar Otizm i tetikleyebilir!!! Otistik çocuklar için beslenmenin önemi nedir? Otistik çocuklarda sindirim sorunları çok rastlanan bir durum, bunun yaşanmaması için ne yapılmalıdır? Öncelikle doğal olmayan tüm gıdaları kesmek gerekir. Tüm unlu ve meyve hariç tatlı besinler, sarmısak, çiğ soğan ve süt. Otizmin yakın geçmişine ve hastalıkların tarihine bakıldığında hastalıkların ortak kaynağı olarak doğal olmayan yaşam tarzı olduğu söylenebilir. Toprak altında olması gereken ağır metallerin kullanımına bağlı olarak sadece otizm değil, kalp ve beyin damar hastalıkları, kanser gibi günümüzde sıkça karşılaşılan hastalıkların nedeni olduğu görülür.

4 Doğada, doğal halde bulunan besinlerle yaşamını sürdüren Portekiz, Japonya kırsalı gibi bölgelerde hastalık sıklığı ve çeşitliliğinin çok az olduğu, insan ömrünün uzun olduğu görülüyor. Doğal beslenme, doğada doğal haliyle bulunan besinleri tüketmektir. Tüm unlu ve meyve haricindeki şekerli besinler doğal değildir. Hastalıkların nedenlerinden biridir ve tüm hastalıklarda doğal beslenmeye geçiş ile hastalık şiddetinde belirgin azalma olduğu görülür. Doğal beslenin, Otizm e dur deyin!!! Klinik deneyimlerime göre multipl skleroz'dan şizofreni'ye otizm'den Behçet hastalığına kadar geniş bir yelpaze içinde yer alan kronik hastalıkların başlangıç tedavisi doğal beslenme olmalıdır. Süt doğada bebekler için bulunur. İlk 2 yıldan sonra anne sütü almak anlamsızdır. Buzağı içeceğine bu nedenle karşıyım. Doğada kötü kokunun mesajı benden uzak dur. Sarmısak, soğan gibi maddeler beyin dalgalarını zayıflattıkları ve kötü kokuları nedeniyle kullanılmasına karşıyım. Ayrıca kahve beyni perişan ediyor. Kullanılmaması gerekir. Melatonin hormonun görevinden bahseder misiniz? Melatonin beyinden salgılanan hormonların regülasyonunu sağlar. Vücudun uyku-uyanıklık ritmini kontrol eder. Melatonin hormonunun otistik çocuklar için önemi nedir? Melatonin beyinde pineal bezden (epifiz) salınır. Otistik çocuklara söz konusu bezin çalışma özellikleri etkilenir. Otistik çocuklarda kullanımı sonrası faydalı olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmalarda b vitamininin otistik çocuklar üzerinde önemli etkisi olduğu bildiriliyor. B vitaminin bu özel çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi vardır? B vitamini hücresel enerji metabolizmasında rolü olan önemli bir maddedir. Ağır metaller hücresel enerji metabolizması üzerine etkilidirler. Haliyle B vitamin etkinliğini azaltır. Tedavide B vitamini verilerek hücresel enerji metabolizması normalleştirilmiş olur. Oksijen tedavisinin otistik çocuklar üzerinde bir etkinliği var mı? Hiperbarik oksijen tedavisi (HBO) B vitamini gibi etki eder. her çocukta hücresel enerji metabolizması farklı derecelerde etkilenmiştir. Haliyle HBO tedavisinin etkisi de her çocukta farklı olacaktır.

5 Sporun otizm açısından bir önemi var mı? Spor kronik olan her hastalığa faydalıdır. Ailelerin otistik çocuklara yaklaşımı onların iyileşmesinde etkili midir? Otistik çocuklara nasıl davranılmalıdır? Otizm'de beyin, organik olarak etkilenmiştir. Aileler öncelikle beyin işlevlerini düzeltme yönünde tedavileri çocuklarına uygulamak için gayret göstermeliler. Aileler çocuklarına karşı sabırlı, tedaviler konusunda inançlı olmalıdır. Yetişkinler, Otizm e Dikkat! Otizm yetişkinlerde gelişebilir mi? Bunun nedenleri nelerdir? Yetişkinlerde başlayan otizm benzeri tablolar diğer hastalık adları altında görülebildiği gibi ağır metallerin beyni etkilemesiyle gelişen diğer hastalık tablolarda görülebilmektedir.

6 Yetişkinler otizme karşı önlem alabilir mi? Neler yapılabilir? Önce doğal beslenme sonra spor ve ağır metal atıcı yöntemlerin uygulanmasını hastaya da sağlıklı her insana öneririm.

KÜTAHYA MULTİPL SKLEROZ HASTA OKULU

KÜTAHYA MULTİPL SKLEROZ HASTA OKULU KÜTAHYA MULTİPL SKLEROZ HASTA OKULU 20-40 y arası başlangıç gösteren otoimmun, inflamatuar, dejeneratif merkezi sinir sistemi hastalığı MS tanısı almanız başlangıçta sizde bir şok etkisi yaratacaktır.

Detaylı

Diyabet Nedir? Diyabetin Tarihçesi. Gizli Şeker (Prediyabet)

Diyabet Nedir? Diyabetin Tarihçesi. Gizli Şeker (Prediyabet) Diyabet Nedir? Diabetes Mellitus (DM), pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten

Detaylı

www.pediatric-rheumathology.printo.it SİSTEMİK LUPUS ERİTAMATOZUS

www.pediatric-rheumathology.printo.it SİSTEMİK LUPUS ERİTAMATOZUS www.pediatric-rheumathology.printo.it SİSTEMİK LUPUS ERİTAMATOZUS Nedir? Sistemik lupus eritamatozus (SLE) deri, eklemler, kan ve böbrekler gibi vücudun farklı organlarını tutabilen kronik, otoimmün bir

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. MEHMETÇİK İÇİN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ PROJESİ GENEL SAĞLIK EĞİTİM MODÜLÜ MEHMETÇİK EL KİTABI 1 Ankara, 2013 1 Bu çalışma, Mehmetçik

Detaylı

Türkiye 2002 Özürlüler Araştırması nda zihinsel engelli birey; çeşitli derecelerde zihinsel yetersizliği olan kişi olarak tanımlanmaktadır

Türkiye 2002 Özürlüler Araştırması nda zihinsel engelli birey; çeşitli derecelerde zihinsel yetersizliği olan kişi olarak tanımlanmaktadır Engellilik ve Sosyal Hizmet 30 Eylül 2013 Pazartesi 10:15 1.ÜNİTE ÖZET Ülkemizde çok sayıda engelli vatandaş bulunmaktadır. Toplam nüfusun yaklaşık % 12.29 unu engelli bireyler oluşturmaktadır Engellilik

Detaylı

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI KRONİK BÖBREK HASTALIĞI Prof. Dr. Nurol ARIK Doç. Dr. Melda DİLEK HASTA EĞİTİM KİTAPÇIĞI Bu kitapçık genel eğitim amaçlıdır. Hastaların asıl olarak kendi hekimlerinin önerilerine uymaları gereklidir. KRONİK

Detaylı

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük sayi2:bizimşifa DERGİSİ 24.05.2012 11:22 Page 1 içindekiler 04 06 08 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük İÇ HASTALIKLARI Yorgunluk hastalık mı?

Detaylı

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Beslenme yanlışlarını çözün! Çağımızın hastalığı şişmanlık ve obezite, sağlığımızı olumsuz etkiliyor. 2014 / 1. SAYI Soğuk algınlığı sandığınız şey menenjit olabilir! Diyet ürün kilo aldırmaz fikri, kilo aldiriyor 8 12 20 22 48 İstanbul Sağlık Müdürlüğü Tıp Bayram ını kutladı Dikkat! Bu belirtiler kansere

Detaylı

Bülten YIL: 14 SAYI: 39 NİSAN 2009

Bülten YIL: 14 SAYI: 39 NİSAN 2009 ULUSLARARASI KALİTE GÜVENCESİ www.duzen.com.tr LABORATUVARLAR GRUBU GÜVENİNİZLE TAMAMLANAN 3 2 Y I L Bülten YIL: 14 SAYI: 39 NİSAN 2009 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun! A tatürk

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler. Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir? YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı

Detaylı

ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİNİ DESTEKLEME PROGRAMI

ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİNİ DESTEKLEME PROGRAMI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU RUH SAĞLIĞI PROGRAMLARI DAİRE BAŞKANLIĞI ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİNİ DESTEKLEME PROGRAMI GÖRÜŞME REHBERİ 1 ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

Sayı 19 Bahar 2015. Geç Gelen KONUŞMA

Sayı 19 Bahar 2015. Geç Gelen KONUŞMA Sayı 19 Bahar 2015 Geç Gelen KONUŞMA Ok ok uyu u r cu ko Kö se şes si@ i iç ba in il sk etiş en im t-a ad nk res.ed im u.t iz r Melek ALKAN ÇAKMAK Annelerimize; Bu köşede bugüne kadar insan sağlığıyla

Detaylı

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin...

içindekiler GERİATRİ Dosya konusu BASINDA KADIKÖYŞİFA KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... içindekiler 03 05 09 RÖPORTAJ DAHİLİYE Gökhan Özoğuz baba oldu... Dengesiz hava sizi hasta etmesin BASINDA KADIKÖYŞİFA 13 KLİNİK PSİKOLOJİ Emeklilik dönemi bir kabusa dönüşmesin... 2013:BİZİMŞİFA DERGİSİ

Detaylı

İstanbul da Sağlık okurları

İstanbul da Sağlık okurları PROF. DR. ALİ İHSAN DOKUCU Değerli İstanbul da Sağlık okurları 2012 yılı sağlık yönetiminde yapısal değişimin yaşandığı ve yönetim felsefesinin tamamen değiştiği bir yıl oldu. Söz konusu yenilikler çerçevesinde,

Detaylı

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN

BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN Mart / Nisan / Mayıs 2012 Yıl: 8 / Sayı 69 Memorial Sağlık Grubu tarafından sizin için hazırlanmıştır, alabilirsiniz. BAHAR HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN ORGANLARINIZ BAŞKA HASTALARA UMUT OLSUN 16 cm lik Miyomlardan

Detaylı

ŞİŞMAN ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ DÜZEYLERİ VE İNSÜLİN DİRENCİ İLE İLİŞKİSİNİN ARAŞTIRILMASI

ŞİŞMAN ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ DÜZEYLERİ VE İNSÜLİN DİRENCİ İLE İLİŞKİSİNİN ARAŞTIRILMASI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi Doç. Dr. Filiz TÜTÜNCÜLER ŞİŞMAN ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ DÜZEYLERİ VE İNSÜLİN DİRENCİ İLE İLİŞKİSİNİN ARAŞTIRILMASI

Detaylı

DERGİ YIL: 2014/11 SAYI: 32. Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir

DERGİ YIL: 2014/11 SAYI: 32. Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir DERGİ Röportaj: O Bizim Duayenimiz Prof. Dr. Refik Çapanoğlu İRENBE DERGİ Sayı: 32 2014 Başarı Öyküsü: Yıllar Süren Hasret Ahmet Mahir ÖZEL İRENBE KADIN

Detaylı

Dural Cranial Nasal Release Procedures. Nedir Neden İşe Yarar ve Nasıl İşler? Dr. John Bashline D.M. D.C.

Dural Cranial Nasal Release Procedures. Nedir Neden İşe Yarar ve Nasıl İşler? Dr. John Bashline D.M. D.C. Dural Cranial Nasal Release Procedures Nedir Neden İşe Yarar ve Nasıl İşler? Dr. John Bashline D.M. D.C. İçindekiler DCNRP Nedir?...S / 05 DCNRP ve Çocuklar...S / 07 Etkili Olduğu Rahatsızlıklar...S /

Detaylı

TIROID KONTROLLERİNİ IHMAL ETMEYIN

TIROID KONTROLLERİNİ IHMAL ETMEYIN Obezite Cerrahisi ile Sağlıklı Hayata Merhaba Kilo problemi nedeniyle 6 aydır insülin kullanmak zorunda kalan Seval Çınar, ailesinin de desteğiyle Obezite Cerrahisi ile Tüp Mide ameliyatı olmaya karar

Detaylı

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği. Bilgilendirme Dosyası - 2. Erkeklerde. Üreme Sağlığı CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği. Bilgilendirme Dosyası - 2. Erkeklerde. Üreme Sağlığı CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği Bilgilendirme Dosyası - 2 Erkeklerde Cinsel Sağı l k ve Üreme Sağlığı Açısından Sağlıklı Yaşlanma CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ "Cinsel Sağlık ve Üreme

Detaylı

OBEZİTE BAŞKENT SAĞLIKTA ADRES ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTE. diyet. figür. yağ. obez. anne - baba çocuk egzersiz. beslenme. yetişkin

OBEZİTE BAŞKENT SAĞLIKTA ADRES ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTE. diyet. figür. yağ. obez. anne - baba çocuk egzersiz. beslenme. yetişkin SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 13 / SONBAHAR 2013 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. fast-food erkek figür diyet yağ obez OBEZİTE anne - baba çocuk egzersiz kadın vücut büyük sağlıksız spor kantin

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Sayı 20 Yaz 2015 Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Babalar gününde çocuğunu hem öksüz hem yetim bırakan babalar, bu satırlar sizin için. Kadın Cinayetleri

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI YAŞAM

SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI YAŞAM İSTANBUL TİCARET ODASI SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI YAŞAM Doç Dr. Huriye Wetlierilt Lalecan Beslenme Danışmanlık Hizmetleri YAYIN NO: 2004-07 İstanbul, 2004 Bu eserin tüm telif hakları İstanbul Ticaret

Detaylı

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme

Kanser Nedir? Kanserin Nedenleri. Kanser ve Beslenme Kanser Nedir? Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme

Detaylı

içindekiler 21x27 final1:bizimşifa DERGİSİ 10.02.2012 12:34 Page 1 BASINDA KADIKÖYŞİFA ŞİFA DOSTLARI

içindekiler 21x27 final1:bizimşifa DERGİSİ 10.02.2012 12:34 Page 1 BASINDA KADIKÖYŞİFA ŞİFA DOSTLARI 21x27 final1:bizimşifa DERGİSİ 10.02.2012 12:34 Page 1 içindekiler 04 06 8 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA ŞİFA DOSTLARI NÖROLOJİ Vertigo: Baş dönmesi ne zaman ciddiye alınmalı? TÜP BEBEK MERKEZİ 15. Yılını kutluyor...

Detaylı

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN

Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Mustafa ÇETİN Parayla Satılmaz. Mustafa ÇETİN www aep gov.tr www agoivl.etr Mustafa Çetin Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan

Detaylı

Kurbanları suçlayabilir ve herkesin süt, balık ve et yemesini, bebeklerini emzirmesini yasaklayabiliriz. Ya da şirketler güçlenirken insanların nasıl

Kurbanları suçlayabilir ve herkesin süt, balık ve et yemesini, bebeklerini emzirmesini yasaklayabiliriz. Ya da şirketler güçlenirken insanların nasıl Zehirli Kimyasallardan Kaynaklanan Zarar Bu bölümde: Sayfa Hikaye: Love Kanalı nda zehirli madde kirliliği... 299 Zehirli kimyasallar nasıl zarar veriyor?... 300 Kimyasallar çocukları nasıl etkiliyor?...

Detaylı

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. Ali AKBEN Nörolojik Hastalıklarda TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. ALİ AKBEN 1 957 yılında Kahramanmaraş ta doğan Ali Akben; ilk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi

Detaylı