BAZ İSTASYONU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER, YANLIŞ BİLİNENLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BAZ İSTASYONU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER, YANLIŞ BİLİNENLER"

Transkript

1 BAZ İSTASYONU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER, YANLIŞ BİLİNENLER CEP TELEFONLARI VE ONUN AYRILMAZ BIR PARÇASI OLAN BAZ ISTASYONLARI HAKKINDA MEDYADA YER ALAN BAZI YANLIŞ BILGILER KAMUOYUNUN BAZ ISTASYONLARINA KARŞI TEPKISINE YOL AÇMAKTADIR. BU BROŞÜRDE YANLIŞLIĞI DÜZELTMEK VE BAZ ISTASYONLARIYLA ILGILI DOĞRU VE BILIMSEL BILGILERI PAYLAŞMAK AMAÇLANMAKTADIR.

2 HABERLEŞME ANAYASAL HAKTIR HABERLEŞME HAK VE HÜRRIYETI ANAYASA NIN 22 NCI MADDESI ILE TEMINAT ALTINA ALINMIŞTIR. MOBIL ILETIŞIM HIZMETI BIR KAMU HIZMETI NITELIĞINDEDIR. HIZMETIN FIILEN VERILEBILMESI AMACIYLA KURULMASI ZORUNLU OLAN BAZ ISTASYONLARI DA KAMU HIZMETININ PARÇASI DURUMUNDADIR. MOBIL ILETIŞIM, baz istasyonlarının kurulması ve işletilmesi ile mümkün olmaktadır. Operatörler, dünya standartlarını göz önüne alarak belirlenen düzenlemeler çerçevesinde baz istasyonlarını kurmaktadırlar. TÜRKIYE DEKI her baz istasyonu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu düzenlemelerine uygun olarak kurulmakta ve sonrasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından denetlenmektedir. Baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması demek cep telefonları ile şehir içinde konuşmanın imkânsız hale gelmesi demektir. BU KAPSAMDA, bir baz istasyonunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nca verilmiş Güvenlik Sertifikası na sahip olması; bu istasyonun yönetmelik şartlarına uygun kurulduğu, Kurum tarafından denetlendiği ve sürekli yaşam alanlarında yönetmelik ile verilen sınır değerleri geçmeden faaliyetini sürdürdüğü ve vatandaşlarımızın herhangi bir endişeye kapılmasına gerek bulunmadığı anlamına gelmektedir.

3 BUNA GÖRE, MOBIL TELEFON HIZMETI VEREBILMEK AMACIYLA KURULAN BAZ ISTASYONLARI VE DIĞER ŞEBEKE UNSURLARI YASALARIN TEMINATI ALTINDADIR. BAZ İSTASYONLARI İLE İLGİLİ BİLİMSEL DOĞRULAR BAZ ISTASYONLARI, MOBIL ILETIŞIMIN VAZGEÇILMEZ UNSURLARINDANDIR. CEP TELEFONLARI VE ONUN AYRILMAZ BIR PARÇASI OLAN BAZ ISTASYONLARI HAKKINDA MEDYADA YER ALAN BAZI YANLIŞ BILGILER KAMUOYUNUN BAZ ISTASYONLARINA KARŞI TEPKISINE YOL AÇMAKTADIR. BU BROŞÜRDE YANLIŞLIĞI DÜZELTMEK VE BAZ ISTASYONLARIYLA ILGILI DOĞRU VE BILIMSEL BILGILERI PAYLAŞMAK AMAÇLANMAKTADIR. BILIM INSANLARI, her geçen gün görülme sıklığı artan hastalıkların nedenlerini bulmaya çalışırken, bir yandan da baz istasyonlarının hastalıklarla ilişkisini tartışıyor. Cep telefonları ve baz istasyonlarının sağlık sorunlarına neden olduğuna ilişkin bilimsel bir araştırma sonucu bulunmamaktadır. Bunu takiben bilim insanları, baz istasyonlarının kapatılmasının çözüm değil, sorun teşkil edebileceği uyarısında bulunuyor. UZMANLAR, Bir baz istasyonu yerinden kaldırıldığında, cep telefonları daha uzaktaki bir baz istasyonuna ulaşmak için daha fazla güç harcayacaktır. Bu, cep telefonu kullanan kişinin daha fazla elektromanyetik enerjiye maruz kalması anlamına gelir değerlendirmesinde bulunuyor. Diğer taraftan baz istasyonları, hastalık nedenleri arasında listenin son sıralarında bile yer almıyor.

4 BAZ İSTASYONU NEDiR? BAZ ISTASYONLARI CEP TELEFONLARINDAN ÇIKAN SINYALIN SANTRALE AKTARILMASINI VE AYNI ŞEKILDE SANTRALDEN GELEN SINYALIN DE CEP TELEFONUNA ULAŞMASINI SAĞLAR. TV&FM SISTEMLERINDEN FARKLI OLARAK, BAZ ISTASYONU HEM SINYAL ALIR, HEM DE SINYAL GÖNDERIR. YANI ALICI VE VERICI SISTEMLERDEN OLUŞAN BAZ ISTASYONLARI MOBIL ILETIŞIMIN SAĞLANMASI IÇIN VAZGEÇILMEZ UNSURLARDIR. ELEKTROMANYETİK DALGA İLE RADYASYON AYNI ŞEY MİDİR? ELEKTROMANYETIK DALGA ILE RADYASYON AYNI ŞEY DEĞILDIR. Elektromanyetik dalga genel anlamda enerjinin uzayda dalgalar ya da tanecikler halinde yayılması, yani yayılma ve ışıma anlamına gelmektedir. Elektromanyetik alan ise elektrikle çalışan her cihazın çalışır konumdayken etrafa yaydığı dalgalarla oluşturduğu alandır. Günlük hayatımızda kullandığımız elektrikli tüm cihazların yaydığı elektrik ve manyetik alanlar düşünüldüğünde elektromanyetik bir akvaryumun içinde yaşadığımızı söyleyebiliriz. Kamuoyu tarafından sıklıkla karıştırılan elektromanyetik dalga ile radyasyon farklı ışıma sınıflarına girerler. Elektromanyetik dalga iyonlaştırıcı olmayan ışıma sınıfına girerken, radyasyon iyonlaştırıcı ışıma sınıfına dâhildir. İYONLAŞTIRICI IŞIMA: X-Işınları, Gama Işınları, Alfa, ve Beta Radyasyonları, Kozmik Işınlar, Nötronlar. İYONLAŞTIRICI OLMAYAN IŞIMA: Ultraviyole, TV ve radyo dalgaları, mikrodalgalar, cep telefonları ve baz istasyonları. GÖRÜNÜR IŞIK X / GAMMA IŞINLARI (1,000-10,000 GHz) ISI HABERLEŞME KIZILÖTESİ / MORÖTESİ ( GHz) RADYO, TV, GSM VERİCİLERİ (0-3 GHz) DÜŞÜK FREKANSLI ALANLAR ( Hz)

5 BAZ İSTASYONLARINI KİM, NASIL DENETLİYOR? BAZ ISTASYONLARININ KURULUMU VE DENETLENMESINDE YETKILI MERCII BILGI TEKNOLOJILERI VE İLETIŞIM KURUMU (BTK) DUR. BTK DÜZENLEMELERI ÇERÇEVESINDE BELIRLENEN KRITERLERE UYGUN OLARAK KURULAN HER BAZ ISTASYONU IÇIN KURULUM ÖNCESINDE BTK TARAFINDAN GÜVENLIK SERTIFIKASI VERILIR. İŞLETMECILERIN BAZ ISTASYONU KURMA TALEBINI BTK YA ILETMESININ ARDINDAN ANCAK BTK DAN UYGUNLUK KONUSUNDA SERTIFIKA ALINMASI HALINDE KURULUMA BAŞLANABILIR. GÜVENLIK SERTIFIKASINA SAHIP OLARAK KURULAN HER BAZ ISTASYONU BTK TARAFINDAN YIL IÇINDE BELIRLI ARALIKLARLA YERINDE DENETLENIR. LİMİT DEĞERLERİ KİM BELİRLİYOR? Dünya üzerinde ve özellikle Avrupa ülkelerinin çoğunda baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik ışıma limitleri için Dünya Sağlık Örgütü nün desteklediği Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (International Commission on Non-Ionizing Radiation - ICNIRP) tarafından önerilen limit değerler kullanılmaktadır. ICNIRP baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik ışıma için limit değeri 41 Volt/metre olarak belirlemiştir. Türkiye de bu konuda düzenleyici ve yetkili Kurum olan BTK, Türkiye deki baz istasyonları için bu limit değeri 4 kat aşağı çekerek her bir baz istasyonu için uygulanan limit değeri 10 Volt/metre olarak belirlemiştir. Bu, bir baz istasyonunun güvenlik mesafesi sınırları dışında ölçülebilecek maksimum elektrik alan miktarının en fazla 10 Volt/metre olabileceği anlamına gelmektedir. Belirlenen limit değerler 10 V/m olmasına rağmen yerinde ölçülen değerler 10 V/m nin çok daha altında.

6 TÜRKİYE DE UYGULANAN SİSTEM YURT DIŞINDA UYGULANAN SİSTEMDEN FARKLI MI? CEP TELEFONU SISTEMLERI bütün dünyada uygulanan kriterler doğrultusunda çalışan sistemlerdir. Mobil iletişim sistemi, İngiltere, İsveç, Almanya, Amerika, Fransa kısaca dünyanın her yerinde aynı şekilde çalışırlar. Türkiye yi yüzölçümleri, nüfus ve baz istasyonu sayıları açısından Almanya, Fransa ve Danimarka ile karşılaştırdığımızda, yüzölçümü açısından neredeyse Türkiye nin yarısı olan Almanya daki baz istasyonu sayısı, Türkiye den yaklaşık iki kat daha fazla olmakla birlikte nüfusu Türkiye den daha az olan Fransa da da baz istasyonu sayısı Türkiye den daha fazladır. YÜZÖLÇÜMÜ AÇISINDAN TÜRKIYE NIN 10 DA 2 SI BÜYÜK- LÜKTE OLAN DANIMARKA DAKI BAZ ISTASYONU SAYISI TÜRKIYE NIN SADECE YAKLAŞIK YARISI KADAR. Ülkeler Yüzölçümü Nüfus Uygulanan Limit Baz İstasyonu (km2) (milyon) Değerler Sayısı TÜRKİYE ,23 V/m 67 bin ALMANYA ,2 V/m 140 bin FRANSA ,2 V/m 100 bin DANİMARKA ,2 V/m 35 bin Kanada da bulunan Mobil İletişim Kulesi CN Tower

7 BAZ istasyonlari GEREKLi MiDiR? MOBIL ILETIŞIM SAĞLAMAK IÇIN BAZ ISTASYONLARI GEREKLI VE ŞARTTIR. TEKNIK OLARAK HIÇBIR CEP TELEFONU BAZ ISTASYONU OLMADAN ILETIŞIM KURAMAZ. BAZ ISTASYONLARININ GEREKLILIĞI ISE KAPSAMA ALANI VE KAPASITE IHTIYACIYLA DOĞRUDAN BAĞLANTILIDIR. KAPSAMA ZORUNLULUĞU: Bir baz istasyonu planlama amacına uygun olarak ancak belirli bir alanı kapsayabilir. Kapsama alanı dışında kalan yerlerde cep telefonu sinyal gönderip alamayacağı için o bölgede mobil iletişim gerçekleştirilemez. O bölgede başka bir istasyon bulunmamasından dolayı cep telefonu sinyal gönderemez veya alamaz. Dolayısıyla konuşma yapmak isteyen kişiler kapsama alanı dışında oldukları için cep telefonu üzerinden mobil iletişim kuramazlar. Operatörlerin, yasal düzenlemelere göre belirlenen kriterler doğrultusunda iletişim sağlama zorunlulukları vardır. KAPASITE İHTIYACI: Baz istasyonları sadece kapsama zorunluluğunu karşılamak için değil, aynı zamanda kapasite ihtiyacını karşılamak amacıyla da kurulmaktadır. Cep telefonu kullanıcı sayısı artıkça baz istasyonunun kapasite ihtiyacı da artar. Her bir baz istasyonu sınırlı sayıda kişiye mobil iletişim hizmeti verebilir. Kesintisiz ve kaliteli iletişim hizmeti alabilmek için kapasite ihtiyacıyla doğru orantılı bir şekilde yeni baz istasyonlarının kurulması gerekmektedir. KAPSAMA DIŞI KAPSAMA ALANINDA ŞEBEKE MEŞGUL

8 BAZ İSTASYONLARI VE SAĞLIĞA ETKİLERİ KONUSUNDA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR NE DİYOR? 14 YILDIR, 13 ÜLKEDE, 14 BINDEN FAZLA KATILIMCI ILE GERÇEKLEŞTIRILEN INTERPHONE ÇALIŞMASININ FINAL RAPORUNDA BAZ ISTASYONU VE CEP TELEFONLARINDAN YAYILAN ELEKTROMANYETIK IŞIMALARIN KANSERE YOL AÇTIĞINA ILIŞKIN KESIN BIR SONUCA VARILAMADIĞI AÇIKLANDI... Danimarka Kanser Epidemiyolojisi Kuruluşu tarafından 18 yıldır yürütülen araştırmaya göre cep telefonu ile beyin kanseri arasında ilişki bulunamadı. Dünya Sağlık Örgütü Manyetik Alanlar Projesi Başkanı Dr. Michael Repacholi: Kablosuz telefon kullanımı beyin kanseri için risk oluşturmuyor. ICNIRP eski Başkanı Paolo Vecchia: Cep telefonlarının insan sağlığına olası zararlar verebileceği uzun zamandır tartışılıyor ve bu konuda çalışmalar yapılıyor. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalar cep telefonları kanser ilişkisini ortaya koymadı. Bazı uluslararası bilimsel raporlar cep telefonlarının kanser yaptığına dair bilimsel kanıtlar olmadığını söylüyor. BAZ İSTASYONLARININ SAĞLIĞA OLUMSUZ ETKİSİ VAR MI? BAZ ISTASYONLARI VE BAZ ISTASYONLARINDAN YAYILAN elektromanyetik dalgaların sağlığı olumsuz etkilediğine dair kanıtlanmış bilimsel sonuçlar yoktur. Ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalar, elektromanyetik dalgaların kanser, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, katarakt, düşük ya da sakat doğum gibi hastalıklara sebep olduğunu gösteren sonuçlar ortaya koymamaktadır. Özellikle baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetlerin temelinde elektromanyetik ışımaların etkisinden ziyade psikolojik etkilenmeler yani yanlış veya eksik bilgilendirmelerden doğan Elektrofobi yattığı bilinmektedir. AYRICA ELEKTROMANYETIK DALGALAR, IYONLAŞTIRICI OLMAYAN IŞIMA SINIFINA GIRDIĞINDEN HÜCRELERIN GENETIK YAPISINI YANI DNA SINI ETKILEYEREK KANSERE YOL AÇAMAZLAR.

9 BAZ İSTASYONLARI NEDEN ŞEHİR DIŞINA TAŞINAMIYOR? BAZ ISTASYONLARININ ŞEHIR DIŞINA TAŞINAMAMASI tamamen teknik nedenlere dayanmaktadır. Mobil iletişim teknolojisi hücresel yapılardan oluşur ve bu hücresel yapılar bal peteği görünümündedir. Her bir petek baz istasyonunun kapsama ve kapasite sınırlarını gösterir. Baz istasyonları kaldırıldığında ya da şehir dışına taşındığında bu peteklerin birbirleriyle bağlantıları yok olur ve cep telefonu kullanıcısı kapsama alanı dışında kaldığından görüşme gerçekleştiremez. ÖRNEK: Standart 3 hücresi olan bir istasyondan aynı anda yaklaşık 750 kişinin konuşturulabileceği düşünülürse şehir dışına kurulacak bir istasyon ile tüm şehrin kapasite ihtiyacının karşılanması mümkün değildir. Ayrıca baz istasyonlarının çıkış güçleri şehir dışlarına kurulan TV&FM istasyonlarına göre çok düşüktür (1000 de 1 i kadar). Dolayısı ile bu kadar az bir güçle tüm şehrin kapsama altına alınması teknik olarak mümkün değildir. BAZ İSTASYONLARI NEDEN KAMUFLE EDİLİYOR? Hollanda da bir kiliseden baz istasyonu örneği BAZ ISTASYONLARININ KAMUFLE EDILMESININ en önemli sebebi baz istasyonlarını kentsel yapıya uygun olacak şekilde herhangi bir kirliliğe yol açmadan estetik açıdan çevreyle uyumlu hale getirmektir. Baz istasyonlarının uzun direkler halinde özellikle şehir merkezlerinde oluşturduğu görüntü pek çok kişiyi rahatsız etmekle birlikte insanlar üzerinde psikolojik tedirginlik yaratmaktadır. Baz istasyonlarına, dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye de de yol kenarlarında, trafik lambaları direklerinde, totemlerin içinde ya da evlerin çatısında baca ya da su deposu görünümünde rastlamak mümkündür. Yurt dışında kilise duvarlarına monte edilen baz istasyonu örneklerine rastlayabildiğimiz gibi ağaç görünümü verilen baz istasyonlarına rastlamak da mümkündür. Baz istasyonlarının kamufle edilmesindeki amaç baz istasyonlarını kamuoyundan gizlemek değil, bunları çevre ile uyumlu hale getirmektir.

10 MOBIL TEKNOLOJI VE BAZ ISTASYONLARININ FAYDALARI Mobil iletişim teknolojisi ile lokasyon bazlı servisler verilebilir, araç takip sistemleri yapılabilir ve yer bulma bilgisi edinilebilir. Aileler dilediklerinde cihaz üzerinden çocuklarının konum bilgisini takip edebilir, çocuklar okula gitmediklerinde veliler bilgilendirilebilir böylelikle aile bilgisi olmadan yapılan devamsızlıkların önüne geçilebilir. 112 acil aramalar GSM iletişimi ve baz istasyonları ile mümkündür. Arama kurtarmada yer ve konum bilgisi elde etmedeki en önemli yardımcılar mobil iletişim araçlarıdır. Baz istasyonu sayısı ne kadar çok ve sık ise lokasyon ve yer tespiti o kadar kolay olur yılının Ekim ayında, Van da meydana gelen depremde enkaz altında kalan kişilere cep telefonu ve baz istasyonu sinyalleri ile ulaşıldığı unutulmamalıdır. Elektrik, su, doğalgaz gibi fatura takiplerinde sim kart donanımlı cihazlar kullanılır ve bu sistemler baz istasyonlarının yaydığı sinyallerle çalışır. Kurumlar ve çalışanlar için ses ve data aktarımının önemi her geçen gün artmaktadır. Bu hizmetin verilebilmesi için baz istasyonlarından gelen sinyallerin iyi olması gerekmektedir. Bu da ancak baz istasyonlarının sık olmasıyla sağlanabilir. Cep telefonları kişisel bilgi ve güvenlik odağı olarak kullanılmaktadır. Örneğin; internet bankacılığında dolandırıcılıkların önüne geçmek, bilgi güvenliği sağlamak ve kullanıcıyı doğrulamak için şifre, kullanıcının cep telefonuna gelmektedir. Cep telefonları baz istasyonlarından sinyali alamaz ise çalışmaz ve bu hizmet de diğer hizmetler gibi alınamaz.

11 BAŞVURU KAYNAKLARI İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI ile ilgili kanun ve yönetmelikler: EHK 4/i, 26, 37/4 BAZ İSTASYONU YER SEÇİMİ ile ilgili kanun ve yönetmelikler: EHK 2, 4, 12/4 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) EMF Projesi: Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) Ulusal Radyolojik Korunma Kurulu (NRPB) ABD Federal İletişim Komisyonu GSMA EMF Explain Series Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Teknoloji Bilgilendirme Platformu

12 BASINDA YER ALAN HABERLER

Türk-Ermeni İlişkilerinde Başka Bir Sorun: Metsamor Nükleer Santrali ve Türkiye ye Etkileri

Türk-Ermeni İlişkilerinde Başka Bir Sorun: Metsamor Nükleer Santrali ve Türkiye ye Etkileri Türk-Ermeni İlişkilerinde Başka Bir Sorun: Metsamor Nükleer Santrali ve Türkiye ye Etkileri Mevlüt Yüksel* Özet Türk-Ermeni ilişkilerinde görmezden gelinen önemli bir sorun daha vardır. Bu sorun Ermenistan

Detaylı

Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektrum Tüzük Taslağı ile İlgili Tüm Görüşler

Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektrum Tüzük Taslağı ile İlgili Tüm Görüşler BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE HABERLEŞME KURUMU Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektrum Tüzük Taslağı ile İlgili Tüm Görüşler BTHK 2013 Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektum Tüzüğü 17/12/2012-18/01/2013

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

5651 Sayılı Kanun ve Bu Kanun Çerçevesinde Yapılan İkincil Düzenlemelerin Değerlendirilmesi (*)

5651 Sayılı Kanun ve Bu Kanun Çerçevesinde Yapılan İkincil Düzenlemelerin Değerlendirilmesi (*) Akademik Bilişim 2008 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale, 30 Ocak - 01 Şubat 2008 5651 Sayılı Kanun ve Bu Kanun Çerçevesinde Yapılan İkincil Düzenlemelerin Değerlendirilmesi (*) Ayhan TÖZER,

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDA TEMEL BİLGİLER Baskı: 500 adet, Ekim 2011 Yayımlayan: TMMOB adına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreterya: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Adres:

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

TÜRKİYE ULAŞIM VE İLETİŞİM STRATEJİSİ

TÜRKİYE ULAŞIM VE İLETİŞİM STRATEJİSİ TÜRKİYE ULAŞIM VE İLETİŞİM STRATEJİSİ HEDEF 2023 HEDEF 2023 Çalışmadan, üretmeden rahat yaşamayı alışkanlık haline getirmiş toplumlar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, daha sonra da istikbâllerini

Detaylı

SURİYE YE KOMŞU ÜLKELERDE SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU: BULGULAR, SONUÇLAR VE ÖNERİLER

SURİYE YE KOMŞU ÜLKELERDE SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU: BULGULAR, SONUÇLAR VE ÖNERİLER SURİYE YE KOMŞU ÜLKELERDE SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU: BULGULAR, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Rapor No: 189 Nisan 2014 ISBN: 978-605-4615-87-2 Ankara - TÜRKİYE 2014 Bu raporun içeriğinin telif hakları a ait olup,

Detaylı

Türkiye nin her yerinde aynı kalitede hizmet alıyoruz. Hilton Worldwide Türkiye: Çukurova Bölge Direktörlüğü: Müşterilerimizin çözüm ortağıyız

Türkiye nin her yerinde aynı kalitede hizmet alıyoruz. Hilton Worldwide Türkiye: Çukurova Bölge Direktörlüğü: Müşterilerimizin çözüm ortağıyız Sayı: 5 Eylül 2014 Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri'nin Kurumsal Yayınıdır ISSN: 2148-4619 Çukurova Bölge Direktörlüğü: Müşterilerimizin çözüm ortağıyız Zaman Yolcusu: "Dinlemenin" kısa tarihi Güvenli

Detaylı

Prof. Dr. Gülsevil ALPAGUT

Prof. Dr. Gülsevil ALPAGUT 6331 sk NUN ÇALIŞANLARIN EĞİTİMİ, ACİL DURUM, RİSK DEĞERLENDİRMESİ, TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA MESLEKİ EĞİTİME İLİŞKİN HÜKÜMLERİ VE BU HÜKÜMLERE YÖNELİK YAYIMLANAN İKİNCİL MEVZUAT HÜKÜMLERİ Prof.

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI (SİBER SUÇLAR) Planlama Uzmanlığı Tezi OĞUZ TURHAN. Nisan 2006 Ankara

T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI (SİBER SUÇLAR) Planlama Uzmanlığı Tezi OĞUZ TURHAN. Nisan 2006 Ankara T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ BİLGİSAYAR AĞLARI İLE İLGİLİ SUÇLAR (SİBER SUÇLAR) Planlama Uzmanlığı Tezi OĞUZ TURHAN Nisan 2006 Ankara ÖZET Planlama Uzmanlığı

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

ÇALIŞMA YAŞAMINDA ÖZEL RİSK GRUPLARI

ÇALIŞMA YAŞAMINDA ÖZEL RİSK GRUPLARI ÇALIŞMA YAŞAMINDA ÖZEL RİSK GRUPLARI Amaç Çalışma yaşamında sağlık ve güvenlik açısından farklı riskler içeren ve özel olarak korunması gereken gruplar hakkında bilgi sahibi olmak. Öğrenim hedefleri İSG

Detaylı

DÜNYADA VE TÜRKİYE DE İNTİHAR

DÜNYADA VE TÜRKİYE DE İNTİHAR DÜNYADA VE TÜRKİYE DE İNTİHAR intiharla mücadelede çözüm yolları MUHAMMED MURTAZA YETİŞ AK Parti Adıyaman Milletvekili Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi YÖNETİCİ ÖZETİ İntihar vakalarının

Detaylı

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları...

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları... Davranış Kuralları Bu Davranış Kuralları boyunca MetLife ve Şirketimiz kelimeleri, MetLife Inc. ve tüm iştiraklerini ifade etmektedir. İştirak, bir veya daha fazla aracı vasıtasıyla MetLife Inc. şirketinin

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU PİYASA ANALİZİ ÇALIŞMALARI - VII VERİ AKIŞ ERİŞİMİNİ İÇEREN TOPTAN GENİŞBANT ERİŞİM PİYASASI Kamuoyu Görüşlerini İçeren Doküman BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Ocak 2010, ANKARA Ref: 2010.T.12.2

Detaylı

Mesleki Anlamda Geçici İş İlişkisinde Gelişme Yok

Mesleki Anlamda Geçici İş İlişkisinde Gelişme Yok GEÇİ C İ İŞ İ L İŞK İ S İ Mesleki Anlamda Geçici İş İlişkisinde Gelişme Yok Şeyda AKTEKİN MESS Müşavir Avukatı T BMM tarafından kabul edilen 26 Haziran 2009 tarih ve 5920 sayılı İş Kanunu, İşsizlik Sigortası

Detaylı

TÜRKİYE İLE VİZE SERBESTLİĞİNE İLİŞKİN YOL HARİTASI BİRİNCİ DEĞERLENDİRME RAPORU İKV TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN RESMİ OLMAYAN ÇEVİRİ

TÜRKİYE İLE VİZE SERBESTLİĞİNE İLİŞKİN YOL HARİTASI BİRİNCİ DEĞERLENDİRME RAPORU İKV TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN RESMİ OLMAYAN ÇEVİRİ TÜRKİYE İLE VİZE SERBESTLİĞİNE İLİŞKİN YOL HARİTASI BİRİNCİ DEĞERLENDİRME RAPORU İKV TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN RESMİ OLMAYAN ÇEVİRİ 1.GİRİŞ AB ve Türkiye arasında 2005 yılından beri müzakereleri devam

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU HĐZMETE ÖZEL T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 2006-2007 ve 2008 Yılları Faaliyet ve İşlemlerinin Denetlenmesi Đşbu

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

ULUSAL SU POLİTİKASI İHTİYACIMIZ

ULUSAL SU POLİTİKASI İHTİYACIMIZ ULUSAL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ ULUSAL SU POLİTİKASI İHTİYACIMIZ Haziran - 2007 SU RAPORU Ulusal Su Politikası İhtiyacımız 2007 USİAD Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Detaylı

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu Ekim 2011 İçindekiler Yönetici özeti Sürdürülebilirlik mevcut durum anket çalışması Araştırma sonuçları Sürdürülebilirlik

Detaylı

Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu

Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu Değerli Okur, Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) kavramının durumunu incelemeyi ve KSS konusunda Türkiye için bir dayanak noktası tanımlamayı

Detaylı

Özgün ürün ve çözümlere ihtiyacımız var

Özgün ürün ve çözümlere ihtiyacımız var ÖZEL EK Mayıs 2015 Özgün ürün ve çözümlere ihtiyacımız var l Milli Savunmada veri analizi l Türk Savunma Sanayinin bölgede tanıtımına katkı önsöz 2 1915 barış balonu gökyüzündeyken Sedef Özkan ]Savunma

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Avrupa Ombudsmanı. Avrupa Doğru İdari Davranış Yasası

Avrupa Ombudsmanı. Avrupa Doğru İdari Davranış Yasası Avrupa Ombudsmanı Avrupa Doğru İdari Davranış Yasası TR Misyon bildirisi Avrupa Ombudsmanı, Avrupa Birliği kurumları ile ilgili şikâyetlere yönelik adaletli sonuçlar arar, şeffaflığı teşvik eder ve idari

Detaylı

ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME RAPORU

ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME RAPORU ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME RAPORU Yayın No.56 ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME

Detaylı

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK 2 BASKI Anıl Matbaacılık Özveren Sokak No:13/A Demirtepe Kızılay / ANKARA Tel:

Detaylı

to know -bilmek filenden türetilip enformasyon süreci sonunda elde edilen bilgilerin içselleştirilmesiyle ilgili olduğunun altını çizmişlerdir.

to know -bilmek filenden türetilip enformasyon süreci sonunda elde edilen bilgilerin içselleştirilmesiyle ilgili olduğunun altını çizmişlerdir. İnsanlar artık geçmişe oranla her gün daha çok bilgiye, daha farklı yöntemlerle, sesli, görüntülü, elektronik, basılı vb. dosyalara ulaşmaktadırlar. Her gün okumak durumunda kaldığımız yazışmalar, e-postalar,

Detaylı