GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da sanayi üretimi Eylül'de aylık % +1.4 (önceki: %-4.0), yıllık % -0.1 (önceki:% - 2.8) değişim gösterdi.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da sanayi üretimi Eylül'de aylık % +1.4 (önceki: %-4.0), yıllık % -0.1 (önceki:% - 2.8) değişim gösterdi."

Transkript

1 GENEL GÖRÜNÜM Almanya'da sanayi üretimi Eylül'de aylık % +1.4 (önceki: %-4.0), yıllık % -0.1 (önceki:% - 2.8) değişim gösterdi. Almanya'da dış ticaret dengesi Eylül'de milyar Euro (önceki: +17.5) olarak açıklandı. Fransa'da bütçe dengesi Eylül'de milyar Euro (önceki: milyar) olarak açıklandı. Fransa'da dış ticaret dengesi Eylül'de -4.7 milyar Euro (önceki: -5.8 milyar) olarak açıklandı. Fransa'da sanayi üretimi Eylül'de aylık %-0.1 (önceki: %0.0) azaldı. İngiltere Maliye Bakanı Osborne, 1 Aralık a kadar talep edilen 2.1 milyar Euro'nun 850 milyon sterlinlik kısmını ödeyeceklerini açıkladı. Osborne, bütçe hesaplamasında yanlış çıkması durumunda ödemenin geri alınacağını kaydetti. Japonya Dışişleri Bakanlığı, Çin ile siyasi, diplomasi ve güvenlik konularında görüşmelerin başlaması için anlaştığını açıkladı. İngiltere'de global dış ticaret dengesi Eylül'de miyar GBP (önceki:-9.1 milyar) oldu. Fransa Maliye Bakanı, İngiltere ve İrlanda nın AB bütçe ödemelerini yapmaları için 1 Eylül 2015'e kadar süre verileceğini açıkladı. ABD'de işsizlik oranı Ekim'de %5.8 (önceki: %5.9) oldu. ABD'de tarım dışı istihdam Ekim'de +214 bin kişi (önceki: +248 bin) arttı. ABD'de özel sektör istihdamı Ekim'de +209 bin kişi (önceki: +236 bin) arttı. Almanya'da mevsimsel düzeltilmiş toplam sanayi siparişleri Eylül'de aylık %+0.8 (önceki:% - 5.7), yıllık %+1.9 (önceki:% -1.3) arttı. İngiltere'de imalat sektörü üretimi Eylül'de aylık %+0.4 (önceki:%+0.1), yıllık:%+2.9 (önceki:%+3.9) arttı. Çin Merkez Bankası, 3. çeyrek para politikası raporunda ihtiyatlı para politikasının sürdürüleceği ve makul seviyede likidite seviyesinin korunacağını açıkladı. Banka ayrıca önümüzdeki dönemde aşağı yönlü risklerin artmasını beklediğini, buna karşın Yuan ın istikrarını koruyacağını belirtti. OECD, Türkiye nin ekonomisinin gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 4'ten yüzde 3.2'ye indirdi. OECD, Türkiye'nin 2015'te % 3.2, 2016'da % 4.0 büyümesini beklediğini açıkladı. Örgüt, dünya ekonomisi için ise 2014'te % 3.3, 2015'te % 3.7 ve 2016'da % 3.9 büyümesini beklerken, ABD de politika faizinin 2015 ortasında artacağını kaydetti.

2 Başbakan Davutoğlu, sektörel dönüşüm planlarıyla hedeflerinin 2018 sonuna kadar gayrisafi yurtiçi hasılayı 1,3 trilyon dolara çıkarmak, cari açığı yüzde 5,2 ye çekmek, işsizlik oranını da yüzde 7 civarına indirmek olduğunu kaydetti. İngiltere Merkez Bankası (BOE), faiz oranını %0.50 de sabit tutuldu. BOE, Varlık Alım Programını da piyasa beklentisi doğrultusunda değiştirmeyerek, 375 milyar sterlin olarak bıraktı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.05'te, borç verme faizini yüzde 0.30'da tuttu. ECB mevduat faizini de değiştirmeyerek bulunduğu eksi yüzde 0.20 seviyesinde bıraktı. ABD'de işsizlik maaşı başvuruları toplam 278 bin kişi (önceki:287 bin), devam eden işsizlik başvuruları ise toplam 2 milyon 348 bin kişi oldu. ABD'de 3. çeyrek tarım dışı verimlilik %+2.0 (önceki:%2.3) arttı. ABD'de 3. çeyrek birim işgücü maliyeti % +0.3 (önceki:%-0.1) arttı. AMB Başkanı Draghi, tahvil alımlarının en az iki yıl süreceğini açıkladı. Draghi, ihtiyaç olunması halinde AMB birimlerine ek önlemlerin alınması için yetki verildiğini kaydetti. İngiltere de NIESR 3 aylık GSYİH tahmini Ekim sonunda % +0.7 olarak açıklandı. Moody's, niceliksel gevşemenin bitmesi ve 2015 yılında faiz artışı beklentisinin, ABD Yönetiminin kredi notlarında veya görünümünde bir değişiklik yapmayacağını bildirdi. Amerika'nın Wall Street Journal gazetesi, ABD başkanının IŞİD ile mücadele konusunda, İran lideri, Ayetullah Hamanei'ye gizli bir mektup yazdığını iddia etti. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkede giderek artan işsizlik rakamlarını düşüremediği takdirde, 2017 de yapılacak seçimlerde yeniden cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu nda yaptığı 2015 Mali Yılı Bütçesi Sunuş Konuşması nda 2014 yılında Hazine Finansman Programı nda beklenenden daha iyi bir performans gerçekleştiğini belirtti. Moody's, orta vadedeki zayıf büyüme beklentisi ve ülke borçlarında devam eden yükselişe dayanarak Güney Afrika nın kredi notunu düşürdü. Hazine Müsteşarlığı nda Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısı Selamet Yazıcı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdür Yardımcısı Emin Darıcı ve Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcıları Tahir Canatan ile Mustafa Duran ın, başka bir göreve atanmak üzere bu görevinden alınmalarına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. Uluslararası derecelendirme Kuruluşu Moody's, Türkiye nin döviz rezervlerinin benzer gelişen ülkelere oranla daha zayıf olduğu açıklamasında bulundu. Türkiye ye doğrudan

3 yabancı sermaye girişinin cari açığın yüzde 28'i düzeyine indiğini belirten Moody's, cari açığın finansman kalitesinde bozulma olduğuna işaret etti. Moody's tarafından yapılan açıklamada, tasarrufların düşük olmasının cari açıktaki bozulmayı artırdığı vurgulanırken, Türkiye de dış borçlanmada artış eğiliminin devam etmesi beklendiği kaydedildi. Açıklamada, "dış borçların kısa vadeli yapısı risk yaratıyor" ifadesi kullanıldı. Türkiye nin FED para politikasındaki normalleşmeye karşı kırılganlığının arttığının altını çizen Moody's, kamu borcunun azlığının ve düşük bütçe açığının Türk ekonomisinin güçlü yanları olduğunu belirtti. Uluslararası derecelendirme kuruluşu, Türkiye nin ekonomik büyüme görünümüne ilişkin olarak "seçimlere kadar sürecek ekonomik politikadaki belirsizlik büyümeyi düşük tutacak" açıklamasında bulundu. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna'nın ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde 2 Kasım'da yapılan seçim ve sonuçlarının Türkiye açısından geçerli olmadığı belirtildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP nin kapatılacağı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada siyasi partilerin kapatılması konusunda Anayasa da zorlaştırıcı değişiklikler yaptıklarını belirtti. Bozdağ, siyasi partilerin kapatılması devrinin kapandığını düşündüğünü kaydetti.*** Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bugüne kadar Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirilen harcamaların BM standartlarına göre 4,6 milyar doları aştığını bildirdi. Kurtulmuş, uluslararası toplumun bu maliyete katkısının ise yaklaşık 256 milyon dolar olduğunu ifade etti. Euro Bölgesi nde perakende satışlar Eylül'de aylık %-1.3 (önceki:%+1.2), yıllık %+0.6 (önceki:%+1.9) değişim gösterdi. HDP Eşbaşkanı Demirtaş, "Hükümet ya da İmralı 'bitti' demeden çözüm süreci bitmez" açıklaması yaptı. ABD'de MBA piyasa endeksi (önceki: 386.1) oldu. Başbakan Davutoğlu, bütçe disiplininin ne olursa olsun korunacağını ve kendilerinden popülist ekonomi anlayışının beklenmemesi gerektiğini kaydetti. ABD'de ADP özel sektör istihdamı Ekim'de +230 bin kişi (önceki:+213 bin) olarak açıklandı. ABD'de bileşik PMI Ekim'de 57.2 (önceki:59.00) oldu. ABD'de ISM-Chicago imalat yöneticileri PMI Ekim'de 57.1 (önceki:58.6) olarak açıklandı. Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR ın Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye'nin notunu belirleyecek en önemli unsurun küresel likidite sıkışmasına karşı Türkiye'nin üreteceği politikalar olduğunu belirtti. ABD Merkez Bankası'nın eski başkanı Ben Bernanke, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), ABD tarzı parasal gevşeme programı uygulamasının zor bir süreç olacağını söyledi.

4 Standard & Poor's, Kanada nın 'AAA' seviyesindeki uzun vadeli ve (A-1+) seviyesindeki kısa vadeli notlarını teyit etti. Uzun vadeli notun görünümü de durağanda bırakıldı. Japonya'da öncü göstergeler endeksi Eylül de Ağustos a göre 1.2 puan arttı. Dallas FED Başkanı Fisher, orta dönem seçim galibiyetinin ardından Senato daki Cumhuriyetçilerin FED'in bağımsızlığını ortadan kaldırmaması gerektiğini söyledi. Amerika da yapılan Kongre ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti nin zaferini değerlendiren Başkan Barack Obama ve Senato nun yeni çoğunluk lideri, yasama faaliyetleri konusunda işbirliği yapma sözü verdi, ancak her konuda anlaşmayacaklarının da altını çizdi. ABD Merkez Bankası (Fed) Richmond Şubesi Başkanı Jeffrey Lacker, Fed'in zor durumdaki finansal kuruluşlara acil borç verme yetkisinin iptal edilmesi çağrısında bulundu. Lacker banka kurtarmalarının finans sistemi için zararlı olduğunu vurguladı. Güney Kıbrıs ta temaslarda bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına Türkiye dahil tüm ülkelerin saygı duyması gerektiğini söyledi. ECB Yönetim Kurulu üyesi Benoit Coeure Euro Bölgesi için parasal, malı ve yapısal politikaların bir karışımının gerekli olduğunu ve ECB nin enflasyonu %2 ye getirmenin tam taahhüdünü verdiğini belirtti. Türkiye ve İran arasında terihli ticaret anlaşması onaylandı. Anlaşma, ile Avrupa ekonomik Topluluğu arasında ortaklık "tesis" eden anlaşma dikkate alınarak hazırlandı. İran'ın Dünya Ticaret Örgütü ne katılımına ilişkin çabalarını göz önünde bulundurularak yapıldığı kaydedilen anlaşmada, ekonomik kalkınmaların daha da geliştirilmesi amacıyla ticarete konu malların çeşitlendirilmesi vurgulandı. 26 maddeden oluşan anlaşma ile ticaretin önündeki engellerin aşamalı olarak azaltılması ve ortadan kaldırılmasının ve ticaretin artırılmasına katkı sağlaması öngörülüyor. Fransa Maliye Bakanı, Avrupa Birliği nin yatay büyüme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı. Bakan, Kasım ın, Avrupa Birliği'ni politika değişikliğine ikna etmek için kritik bir ay olduğunu kaydetti. Moody s, Türkiye ye fon akımının zayıflamasının şirketlerin fonlara ulaşımını zayıflatacağını ve Türk firmalarının düşük ekonomik büyümeden kısmen sert şekilde etkileneceğini düşündüğünü açıkladı. Euro Bölgesi'nde ÜFE Eylül'de aylık %+0.2 (önceki: %-0.1), yıllık %-1.4 (önceki: %-1.4) değişim gösterdi.*** AB, Euro Bölgesi GSYİH'sının 2014'te %0.8, 2015'te %1.1 büyümesinin beklendiğini açıkladı da beklenen büyüme oranı ise %1.7. Avrupa Komisyonu tarafından bugün yayınlanan sonbahar dönemi ekonomik tahmin raporunda Türkiye'de işsizlik oranının 2014'te % 9.6, 2015'te % 10.1 ve 2016'da % 10.2

5 olmasını beklediğini açıkladı. Komisyon, Türkiye de jeopolitik risklerin büyümeye yönelik risk oluşturduğunu belirtti. Komisyon ayrıca ilkbahar raporundaki büyüme oranı tahminlerini, bu raporda 2014 için % 2.6'dan % 2.8'e yükseltirken, 2015 için % 3.3'de bıraktı ve 2016 için % 3.7 tahmininde bulundu. Angela Merkel, Rusya'ya karşı yaptırımları kaldırmak için henüz bir sebep olmadığını ancak uzun vadede Rusya ile iyi ilişkileri yapılandırmak istediklerini kaydetti. ABD'de dış ticaret açığı Eylül'de -43 milyar dolar (önceki: milyar) oldu. St. Louis FED Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin yüzde 3 büyüme yolunda ilerlediğini ve FED'in tahvil alımlarını sona erdirme kararına destek verdiğini açıkladı. ABD'de fabrika siparişleri Eylül'de %-0.6 (önceki:%-10.1) azaldı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde enflasyonu canlandırmaya yönelik kararlılığını vurguladı. Kuroda, merkez bankasının fiyat hedefine ulaşmak amacıyla alabileceği önlemlerin sınırsız olduğunu dile getirdi. ABD de gerçekleştirilen dönem ortası seçimlerinde Cumhuriyetçiler, Demokratlar dan 5 sandalye kazanarak Kongre de çoğunluğu ele geçirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Porosenko yeni bir isyan dalgası ihtimalini gerekçe göstererek, ülkenin doğusu ve güneyindeki önemli kentlere takviye askeri güç gönderme emri verdi. Çin'de HSBC/Markit hizmet sektörü PMI Ekim de 50.0 (Eylül: 51.6) olarak açıklandı. Markit Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi Ekim'de 51.5 (Eylül: 50.4) oldu. Tüketici fiyatları Ekim de aylık % (önceki ay: % +0.14), yıllık %+8.96 (önceki ay: % +8.86) arttı. 12 aylık ortalamalara göre ise artış % (önceki ay: % +8.54) oranında oldu. Böylece endeks Ekim de son yedi ayın en yüksek değerine ulaşmış oldu.*** Yurt içi üretici fiyat endeksi, Ekim'de aylık % (önceki ay: % +0.85), yıllık % +10,10 (önceki ay: % +9.84) arttı. Başbakan Davutoğlu, Barış Süreci nin HDP nin tutumuna göre devam edeceğini ve HDP nin parti gibi davranması durumunda muhatap olarak kalabileceğini açıkladı. Alman Hükümet Sözcüsü, Ukrayna'daki mevcut gelişmelerin yaptırımların erken kaldırılmasını engellediğini ve durumun kötüleşmesi durumunda yaptırımların artabileceğini açıkladı. ABD'de imalat sektörü PMI Ekim'de 55.9 (önceki: 56.28) oldu.*** ABD'de ISM-Chicago imalat yöneticileri PMI endeksi Ekim'de 59 (önceki:56.6) olarak açıklandı.***

6 ABD'de inşaat harcamaları Eylül'de % -0.4 (önceki:%-0.8) azaldı. Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev, Türkiye'nin 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak şekilde talep ettiği doğalgaz fiyatlarında revizyon konusunu ele almak üzere yarın Ankara'da temaslarda bulunacak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul 1. ve 2. köprü ile bazı otoyolların özelleştirilmesi çalışmaları kapsamında danışmanlarını seçmek üzere ihale açarken; özelleştirme sürecinin gelecek yılın ilk çeyreğinde başlaması öngörülüyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2015 yılı bütçesinin geneli üzerindeki görüşmelere başlandı. Latin Amerika ilgili değerlendirmelerde bulunan Fitch, global talep düşüşü, Çin yavaşlaması, olası FED faiz artışı ve emtia düşüşünün Latin Amerika da kredi riskini arttıracağını belirtti. Kurum ayrıca Latin Amerika nın dış baskılar ile karşı karşıya olduğunu ve yerel risklerde de artış olduğunu dile getirdi. Almanya da imalat sektörü PMI Ekim ayında 51.4 (önceki:51.8) olurken, Euro Bölgesi nde ise 50.6 (önceki:50.7) olarak açıklandı. ABD nin en büyük bankası JP Morgan Chase hakkında, döviz kuru manipülasyonu iddiasıyla soruşturma başlatıldığı açıklandı. Bankadan yapılan açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın cezai soruşturmasının yanı sıra diğer düzenleyici kurumların da soruşturma yürüttükleri belirtildi. JP Morgan'ın global imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi, Ekim ayında değişmeyerek 52.2 seviyesinde kaldı. Chicago Fed Başkanı Evans, altyapı yatırımı yapmak için en doğru zamanın borçlanma maliyetlerinin düşük ve işsizliğin yüksek olduğu zaman olduğunu belirtti. Dallas FED Başkanı Richard Fisher, ABD ve önde gelen ticaret ortakları Meksika ile Kanada daki tatmin edici büyümeye dayanarak, Federal Reserve'in yatırımcıların mevcut beklentilerindeki zamandan önce faiz arttırabileceğini söyledi.

Haftanın Gündemi-Beklentiler

Haftanın Gündemi-Beklentiler 12 Haziran 2015 Haftanın Gündemi-Beklentiler Küresel piyasalarda Fed toplantısı ve Yunanistan izlenirken; yurtiçinde koalisyon görüşmeleri önem taşıyor... Küresel piyasalar bu hafta nisbeten sakindi. 16-17

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak 2014 YÖNETİCİ ÖZETİ Birleşmiş

Detaylı

Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 7 Nisan 2014 / 14

Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni 7 Nisan 2014 / 14 Haftalık Ekonomi ve Finans Bülteni / 14 Haftaya Bakış Geçen hafta yurtiçinde yerel seçim sonuçları ve önemli veri açıklamaları gündemde yer aldı. 30 Mart taki yerel seçimlerin ardından piyasalarda siyasi

Detaylı

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... İşsizlik oranında 2013 yılının Kasım döneminde (Ekim-Kasım-Aralık) bir önceki yıla ve önceki döneme göre artış devam etti. İşsizlik oranındaki

Detaylı

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi.

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi. GENEL GÖRÜNÜM Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye, Hindistan, Güney Kore, Malezya, Umman,

Detaylı

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı.

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı. GENEL GÖRÜNÜM Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı. Fransa'da tüketici güven endeksi Eylül'de 86 (önceki:86) olarak açıklandı. ABD'de 2. çeyrek revize GSYİH %

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU NİSAN 2010/II HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Nisan 2010

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 7 Ekim 2013 YÖNETİCİ ÖZETİ IMF tarafından

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 31 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor Çin in şirketlerin hisse fiyatlarını desteklemek için hisse senedi satın

Detaylı

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi Aylık Ekonomi Bülteni Ocak, 2015 Öne Çıkanlar İçindekiler Sayfa Öne Çıkanlar 1 Öne Çıkanlar 2 3 Dünya Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Piyasa Gelişmeleri Makroekonomik

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği 2014 Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği Dünya da 40 yaşına giren faizsiz bankacılık ya da bizdeki adıyla katılım bankacılığı Türkiye de 30 yaşına basmış bulunmaktadır. V. Derya GÜRERK TKBB Başkanı

Detaylı

Ekonomide Dönüşüm Zamanı. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü

Ekonomide Dönüşüm Zamanı. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Ekonomide Dönüşüm Zamanı Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Nisan 2015 Nisan 2015 Tüm dünyada daha yüksek büyümeyi elde etmek için anahtar nokta artık 'güven' olacak." Ali BABACAN, T.C. Ekonomiden Sorumlu Başbakan

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU AĞUSTOS 2007/ I HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Mustafa TOSUN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Ağustos

Detaylı

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... ABD, Türkiye ve bazı ülkeleri İran yaptırımlarından muaf tuttu... Nisan ayında cari işlemler açığında düzelme devam etti ve açık 4.96 milyar

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2011

EKONOMİ ALMANAĞI 2011 EKONOMİ ALMANAĞI 2011 MÜSİAD Cep Kitapları: 34 ISBN 978-605-4383-20-7 Hazırlayan Dr. Hatice Karahan Serkan Yüksel Şeyma Eraz Düzelti Yavuz Türk Basım Yeri - Tarihi İstanbul / Nisan 2011 Baskı ve Cilt Plato

Detaylı

Günlük Bülten 07 Kasım 2014

Günlük Bülten 07 Kasım 2014 PİYASALAR Döviz Piyasası USD/TL kuru, Dolar ın küresel bazda değer kazanmasına paralel 17 Ekim'den beri en yüksek seviye olan,66 yı gördü. ABD tarafından gelen işsizlik maaş başvurularının beklentilerin

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 13 EKİM 17 EKİM 2014

HAFTALIK BÜLTEN 13 EKİM 17 EKİM 2014 13 EKİM 17 EKİM 2014 HAFTANIN ÖZETİ Hafta içerisinde global büyüme kaygılarıyla Fed'in faiz artırım adımını erteleyebileceğine ilişkin beklentiler ve petrol fiyatlarının dört yılın en düşük seviyelerine

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 15 Aralık 2008

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 15 Aralık 2008 T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ HAFTALIK GÖRÜNÜM 15 19 Aralık 2008 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte %0.5 büyüdü... İşsizlik oranı Eylül

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 215 Dünya Ocak ayında Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından küresel ekonomik görünüme ilişkin yayımlanan raporlarda, petrol fiyatlarındaki

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU ŞUBAT 2010/II HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Şubat 2010

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 214 Dünya Kasım ayında G-2 liderleri küresel ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni önlemler alınması konusunda uzlaşma sağlamıştır. Söz konusu anlaşma, 218

Detaylı

HAFTALIK EKONOMİ VE FİNANS BÜLTENİ İKTİSADİ ARAŞTIRMALAR BÖLÜMÜ

HAFTALIK EKONOMİ VE FİNANS BÜLTENİ İKTİSADİ ARAŞTIRMALAR BÖLÜMÜ HAFTALIK EKONOMİ VE FİNANS BÜLTENİ İKTİSADİ ARAŞTIRMALAR BÖLÜMÜ 19 Kasım 2012 / 46 İktisadi Araştırmalar Bölümü İzlem Erdem - Müdür izlem.erdem@isbank.com.tr Figen Yılmaz - Müd. Yrd. figen.yilmaz@isbank.com.tr

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER OCAK 2015 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER RAPORU OCAK 2015 ÖNSÖZ Dünya ekonomisi

Detaylı

olarak, 7 Haziran'daki genel seçimlerde hedeflenen oy oranı ve milletvekili sayısının yakalanamayacağı endişelerinin etkili olduğu vurgulanmakta.

olarak, 7 Haziran'daki genel seçimlerde hedeflenen oy oranı ve milletvekili sayısının yakalanamayacağı endişelerinin etkili olduğu vurgulanmakta. Rapor 1 Devletin tepesinde, ekonomi politikaları konusundaki anlaşmazlık, Türk ekonomisinin uluslararası algısını riske sokar hale geldi. Hafta sonu gerçekleşen 'silahları bırakma' çağrısı yine de piyasaların

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 215 Dünya ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %,2 oranında daralmıştır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin seyrine ilişkin açıklanan veriler

Detaylı

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı